Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper
2019_BASF_Bellis
EKONOMIKA SADOWNICTWA: Ceny owoców ziarnkowych

Przemysł, koncentrat, cena

Pawlak
dołączył: 10.03.2010 19:37 wiadomości: 30
#37372
24.09.2016 19:57
Pawlak

Aktualna szacunkowa rynkowa cena za 1 kg jabłek przemysłowych po przetworzeniu na koncentrat bez uwzględniania kosztów = 77 gr

Cena za 1 galon (5.35 USD) / Ilość litrów w galonie (3,7854) = 1.4133 USD

1.4133 USD * 3.8299 USDPLN = 5.41 PLN

5.41 PLN za 1 litr koncentratu jabłkowego.

Do wytworzenia 1 litra koncentratu jabłkowego potrzeba ~7 kg jabłek.

5.41 PLN / 7 = 0.77 PLN

Pod koniec 2012 cena rynkowa za koncentrat była prawie 2x wyższa (10.50 USD za galon).

http://i.imgur.com/tdLotj5.png

cytuj
piotrekr
dołączył: 10.01.2015 16:04 wiadomości: 70
#37383
25.09.2016 08:51
piotrekr

koszt wyprodukowania jabłka 10000zł/ha przy 50 tonach to 0,2zł/kg sprzedawano jablko nie tak dawno po 2zł z kontroli , takie suche wyliczenia odnośnie produkcji koncentratu to mozna sobie o kant dupy potrzeć, ps. jestem sadownikiem ale troche realizmu poproszę

cytuj
SlawekS
dołączył: 30.12.2006 12:22 wiadomości: 439
#37387
25.09.2016 11:09
SlawekS

Jakiego realizmu? Realizm to 30% udział kosztów surowca w cenie finalnego produktu. Jasno zaznaczono, że różnica to nie jest zysk przetwórni.

A te koszty w sadownictwie to chyba na kolanie wyliczyłeś...

cytuj
piotrekr
dołączył: 10.01.2015 16:04 wiadomości: 70
#37395
25.09.2016 17:39
piotrekr

mam 10ha i wydaje na wszystkie zabiegi aby towar znalazł się w komtroli 100 tyś zł, to sobie to podziel, no dobra pomoge to wychodzi 10000zł

nawozy - 7 tyś

cięcie - 8 tyś

paliwo 7 tyś

zbiór - 500 ton razy 0,05zł/kg - 25tyś

opryski - 30 razy średnio po 180zł/ha czyli 54tys

to razem daje 101tyś plus minus,

nie liczę kosztów wsadzenia sadu itd itp bo i osoba zaczynajaca ten temat  jak liczyla zysk z przetworni nie podala ceny wybudownia tego wszstkiego, kosztów pracy itp itd i ta moja wypowiedz poprzednia była troszkę ironiczna i taka miala byc a ty jakoś tego nie załapałeś ale nic następnym razem moze zachwycisz szybciej. pozdrawiam

cytuj
Magister
dołączył: 10.09.2007 20:57 wiadomości: 40
#37399
25.09.2016 20:08
Magister

Z palca te koszty produkcji owocu podałeś. Cięcie i zbiór i zero więcej pracy - ciekawe. 500 ton przechować to jakieś 35-40 tyś na prąd. Nic nie ubezpieczasz? NIe masz nawodnienia? Sprzęt się nie psuje........ Wszysko postawił dziadek i nie masz amortyzacji..... Rozpacz z taką ekonomiką. Chyba, że jesteś przetwórcą i chcesz pokazać jak sadownikom dobrze.

cytuj
michu
dołączył: 28.04.2007 15:23 wiadomości: 88
#37400
25.09.2016 20:19
michu

Nawet podane przez Ciebie wyliczenia są mocno niedoszacowane. 5gr za zbiór od kg jabłek ? Czyli jeden pracownik zbiera ok 2 ton dziennie? Aż boję się jak te jabłka wyglądają po zbiorze:(

cytuj
kamil00
dołączył: 19.01.2015 14:02 wiadomości: 319
#37401
25.09.2016 20:56
kamil00
piotrekr, 2016-09-25 17:39, napisał:

mam 10ha i wydaje na wszystkie zabiegi aby towar znalazł się w komtroli 100 tyś zł, to sobie to podziel, no dobra pomoge to wychodzi 10000zł

nawozy - 7 tyś

cięcie - 8 tyś

paliwo 7 tyś

zbiór - 500 ton razy 0,05zł/kg - 25tyś

opryski - 30 razy średnio po 180zł/ha czyli 54tys

to razem daje 101tyś plus minus,

nie liczę kosztów wsadzenia sadu itd itp bo i osoba zaczynajaca ten temat  jak liczyla zysk z przetworni nie podala ceny wybudownia tego wszstkiego, kosztów pracy itp itd i ta moja wypowiedz poprzednia była troszkę ironiczna i taka miala byc a ty jakoś tego nie załapałeś ale nic następnym razem moze zachwycisz szybciej. pozdrawiam

PRZY TWOJEJ KALKULACJI KOSZT WYPRODUKOWANIA JEDNEGO KILOGRAMA JABŁEK WYNOSI 0,20 GROSZY  JEŻELI SAM SPRZEDASZ DO ZAKŁADU TO BĘDZIESZ DUŻO DO PRZODU PO CO LADOWAC DO KONTROLI

cytuj
grhist
dołączył: 06.04.2014 17:16 wiadomości: 766
#37403
25.09.2016 21:10
grhist

kolego piotrekkr, żyć nie umierać, sprzedasz to średnio po 60-80gr i masz 200-300tys zysku na czysto

Ten post 25.09.2016 21:11 edytował grhist. Powód edycji: ..
cytuj
MrDelan
dołączył: 11.04.2010 13:27 wiadomości: 293
#37404
25.09.2016 22:55
MrDelan
michu, 2016-09-25 20:19, napisał:

Nawet podane przez Ciebie wyliczenia są mocno niedoszacowane. 5gr za zbiór od kg jabłek ? Czyli jeden pracownik zbiera ok 2 ton dziennie? Aż boję się jak te jabłka wyglądają po zbiorze:(

co sie czepiata chłopaka przeciesz to ok 6-7 skrzyn na dzien, przecierz to normalne wyliczenia i wcale jakość nie musi byc zła, ligola i 10 skrzyn można urwac z młodego sadu jak sie nie chodzi po sankach i 90% na drzewie to towar extra klasa powyzej 8,5cm srednicy sam tak rwie i jakośc jest super wszystko zalezy od techniki rwania jedni rwia jedna reka i przekładaja z reki do reki sporo tez ludzi rwie w skrzynki  jeszcze bez uzycia zbieraków widziałem tez rwanie jabłek w wiadra (najgorsza opcja najwięcej uszkodzen)jak rwie sie w zbieraki i w  skrzyniopalety a jabłko jest ładne grube bez wad to 2t na dzien nie stanowi problemu dla dobrego rwacza wyjątek może stanowic jabłko drobnoowocowe np.Gala

cytuj
piotrekr
dołączył: 10.01.2015 16:04 wiadomości: 70
#37406
26.09.2016 06:20
piotrekr

jak urwie 2 tony dziennie to bym musiał płacic 100zł dniówki a nie 70 oj z matematyką to do tyłu strasznie, nawodnienia nie mam, co do kosztów przechowania do przecież pisałem że do znalezienia sie jabłek w KA, (czytanie ze zrozumieniem) jeszcze raz pisze celowo nie podałem innych rzeczy tak jak przedmówca odnośnie przetówrstwa a większość dalej nie kuma o co chodzi, SZOK

cytuj
piotrekr
dołączył: 10.01.2015 16:04 wiadomości: 70
#37407
26.09.2016 06:21
piotrekr

PS NAWODNIENIA NIE MAM

cytuj
Drupi
dołączył: 31.05.2015 15:03 wiadomości: 73
#37425
26.09.2016 19:03
Drupi

Piotrekr- pier****lisz farmazony jak by ci na podwórku wylądowało UFO . Wszystko jest normalne w rekordzie ale nie co dzień. Wszyscy u ciebie rwią po 2 tony to pewnie jest jakiś jeden co urwie 2500 a drugi 800 kilo. Masz samego Ligola z bombami na drzewie że zmieścisz się wtych kosztach? Nie masz starych drzew tylko same 4 letnie że same takie koszty? Profesor zawsze pisze że co roku 60% jablek Polskich jest przerabiane w przetworniach a u ciebie nie ma przemysłu i nie liczysz że to idzie za marny zysk. Zejdź na ziemie człowieku, nie pisz głupot.

PS. Rwanie po przerywce to też rwanie, u mnie wyszło po 3 skrzynie.I troche poszło na ziemie.

 

Ten post 26.09.2016 19:39 edytował Drupi. Powód edycji: ...
cytuj
Turysta
dołączył: 08.02.2007 09:23 wiadomości: 229
#37503
01.10.2016 10:14
Turysta

To wszystkich narzekających na ceny nalezy wysalć do kolegi piotrekr , on ich pouczy co i jak.Całkowity koszt 20 gr to przy cenie nawet 40 gr na obieranie daje przy jego wyliczeniach 10,000,- z ha , to nie dziwota ze rolnicy masowo zakąłdają sady bo to ze dwa , trzy razy większy dochód jak z upraw rolnych.

A jakość przy takiej wydajności , no cóż tę widzę na codzień w marketach , tylko panowie sadownicy (tu uwaga do tych co mają taką średnią wydajność przy zbiorach) z takim gruzem to ani Chin ani krajów arabskich czy innych wymagających rynków nie zawojujecie.

Proponuję się jeszcze bardziej sprężyć i zejśc z kosztem zbiorów do 1 gr i kosztem produkcji do 15 gr , no do roboty , a wtedy cały świat się zjedzie aby zobaczyć to badziewie.

cytuj
piotrekr
dołączył: 10.01.2015 16:04 wiadomości: 70
#37577
03.10.2016 21:17
piotrekr

Jakie 2 tony, co z wami ludzie mieliście matematyke w szkole czy tylko rolnictwo:)

70zł za 10 godz pracy podzielić na 1300kg = 5,4gr, magia co? wydaje dużo poniżej 10tyś zł/ha i spadów mam ok. 8 procent. Ludzie czym wy Ku..a pryskacie?????????????? jak wydajecie niewiedomo ile

cytuj
pit2015
dołączył: 27.05.2015 20:36 wiadomości: 354
#37584
04.10.2016 08:24
pit2015

Po gradobiciu też masz 8% spadów?70 zł za10 goz.to siedem tat temu,, koszty jakie kto ma każdy wie sorbowitu nie trzeba kończyć aby się przekonać.

cytuj
2019_Yara_po_kwitnieniu

Ostatnio na forum

instagram