Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_TSW

Profil użytkownika: Turysta

user name
Imię i nazwisko:
Krzysztof Ciołkowski
Login:
Turysta
Kiedy dołączył do portalu:
08.02.2007 09:23
Liczba wpisów na forum:
229
pokaż wszystkie wpisy na forum tego użytkownika
Liczba komentarzy:
111
pokaż wszystkie komentarze tego użytkownika
Pomocne posty na forum:
7
Opublikowane bzdury na forum:
0
Wyświetleń profilu:
2618

Ostatnie posty użytkownika

ekologiczna uprawa jabloni 23.10.2017 13:53

Zainteresowanie parchoodpornymi odmianami wzrasta w krajach tzw zachodnich , nawet jedna(co najmniej) z parchoodpornych jest odmianą klubową.

Kwaterkę Rubinoli mam i w przyszłym roku(o ile znów  nie spadnie meteorytwink)spodziewam się konkretnego plonu.Mam ją na 9 na glebie IVa i jej wzrost pokazuje , że silniejsza podkladka raczej nie wskazana.Owoce znam , bo mam zamieszane dwa drzewka owocujące , w Topazie.Jest to to owoc dla młodego nabywcy : twardy chrupiący , ale w tej fazie lekko kwaskowy, część z moich klientów jest nimi zachwycona.Rubinola jest znana na Zachodzie.

Co do ochrony w eko , to nie wiem jak jest z gorzką zgnilizną .Czy mają w eko dopuszczone jakieś skuteczne magiczne środki przeciw tej chorobie , bez ochrony przed g.z. przechowywanie Topaza i Rubinoli może być problematyczne.Mel i Red u mnie nie są porażne przez  tę chorobę.

ekologiczna uprawa jabloni 23.10.2017 10:57

Mam i Melfree i Redstara .Obie domiany mam na 26 i jest to dobra podkładka dla tych jabłoni.Red wogóle na 9 raczej by rósł za słabo bo po wejściu w owocowanie jego wzrost wyraźnie osłabł.Mel rośnie silniej ale łatwo wytwarza nowe konary często wyrastające pod kątem prostym, zatem jej formowanie jest banalnie proste.Obie odmiany owocują obficie(poza tym rokiem oczywiście, zwłaszcza że u mnie rosną na najgorszym pod względem przymrozkowym stanowisku).Obydwie nadają się na deser , z tym że ja nie sprzedaję na giełdach to nie wiem czy to w ogóle da się tam sprzedać.Mel ma smak zbilansowany słodkokwaskowy silnie aromatyczny zbliżony do późnoletnich starych odmian jabłoni , wygląd owocu jest wyjatkowo atrakcyjny(chyba ze komuś podobają się owoce wyłącznie buraczkowe jak Prince itp ,to takiej osbie do gustu nie przypadną) , owoce Mel są idealne na soki oraz na szarlotkę- do tych zastosowań są porównywalne z Topazem.Red natomiast ma wygląd najbardziej zbliżony do Alwy ( można też jego wygląd porównać z Macspurem ...ale wątpię czy wielu pamięta tę odmiane ) z tym że jego owoc jest baryłkowaty , beczułkowaty a nie płaski , ma też miąższ zbliżony konsystencją i smakiem do tej odmiany.Nieco bardziej zwarty od Alwy i ciut mniej słodki.

Problemem obu odmian jest oparzelina powstająca w chłodni , ale pracuję nad sposobem ich schładzania i myślę że w chłodni zwykłej jest to do rozwiązania.

Golda bardzo polecał mi szkółkarz robiący tę odmianę, ale nie wchodzę w letnie odmiany dlatego nie ejstem nią zainteresowany, choć na pewno posadzę dla siebie.

ekologiczna uprawa jabloni 23.10.2017 10:55

Nie prowadzę sadu ekologicznegobo to zupełnie inne zajęcie jak sadownictwo.Nie wiem czy zamierzasz to robić-jeśli tak to udaj się do pożądnej jednostki certyfikującej, gdzie uzyskasz stosowne informacje co do wymagań.Jeśli natomiast chcesz uprawiać bezparchowe w tradycyjnym sadzie to co innego.

Nie wnikam w szczegóły ale trzeba mieć na uwadze, że wiele odmian parchoodpornych nie me genetycznej parchoodporności i przy silnej presji parch może na nie wleźć, np na Topaza u wielu powłaził.Bezpieczne zatem jest wykonanie kilku zbiegów środkami kontaktowymi w okresie największej presji, największej potencjalnej infekcji.Ja tak u siebie robię i żadnych problemów nie mam , inna sprawa to kwestia innych chorób grzybowych , zwalczanych niejako przy okazji zwalczania parcha w tradycyjnym sadzie i całkowite zaniechanie ochrony przeciw parchgowi może (nie musi ) sprzyjać rozwojowi róznych "dziwnych' chorób.

Wydłużenie żywotności trzmieli 12.06.2017 09:22

Jest taka niesamowita rzecz jak wyszukiwarka internetowa  na przykład : Google -  wpisujesz tam frazę, choćby taką : "polska hodowla trzmieli' i masz linki i do filmików z youtoba i do stron polskich hodowców i wiele innych.

Wydłużenie żywotności trzmieli 11.06.2017 23:12

Jeśli nie jest to nasz rodzimy gatunek trzmiela , a kiedys to było pewne że nie , to nie ma szans aby przeżyły zimę.Kiedyś to sprawdzałem i wtedy w sprzedaży były trzmiele których rodowód był z cieplejszych krajów i zimą po prostu ginęły w naszych warunkach.Chyba że się coś zmieniło i ruszyły plskie hodowle.

Ostatnie komentarze użytkownika

Jakie straty wyrządziły wiosenne przymrozki w sadach UE ? 25.06.2017 10:52
Artemido , jak wiesz nie" pałam do ciebie miłością" mówiąc eufemistycznie , ale z większością Twych komentarzy się zgadzam .Przez lata walczyłem tu o zdrowy rozsądek u sadowników : zawsze sugerowałem aby próbując "magiczny środek" zostawiać kwaterę kontrolną , w przypadku niepowodzeń w ochronie aby zawsze sprawdzić dokładnie swe działania czy nie popełniliśmy jakiegoś błędu (temperatura , wilgotność , nasłonecznienie , siała wiatru itp)a nie automatycznie gadać - dany śor nie działa ; wielokrotnie powtarzałem , co nawet wciąż jest w naszych pismach , że sypanie fosforu na nieuprawianą glebę w sadzie to wyrzucanie pieniędzy w murawę itp itd .Iii porażka widac ludzie chca być oszukiwani , mamieni , ogłupiani , jeśli takim próbujesz pomóc to cię oplują bo podświadomie czują robią głupoty a ty im to uświadamiasz .Z polityką jest dokładnie tak samo , niewielka aluzja, bez żadnych zmyśleń kłamstw powouje pianę na pysku .Czytam czasem niektóre wypowiedzi i jak bym odtwarzał słowa z TVPGomułka , te same slogany uogólnienia , można tylko współczuc takim ludziom , bo pomóc im się nie da , bo prawdy oni nie potrzebują .I żadne argumenty do nich nie trafiają , odrzucają oczywiste fakty , nawet zdania wygłaszane przez ich idoli .Można tylko współczuć ludziom którzy cieszą się że pozbawiono ich możliwości swobodnego decydowania swoją własnością ; że wydłużono im wiek emerytalny(choć krytykowali gdy to robiła poprzednia ekipa z "miastowymi" ) ; że najprawdopodobniej dzięki "genialnej " polityce ich idoli w przyszłym budżecie UE , nie będzie dla naszych rolników asy na dopłaty. Straszą uchodźcami a kibole i narodowcy są niemal wynoszeni na ołtarze i przyjmowani z honorami na Jasnej Górze. Ja na jakiś czas żegnam niech PiS rządzi po wsze czasy Wam da .....
Jakie straty wyrządziły wiosenne przymrozki w sadach UE ? 24.06.2017 22:58
Rewers tak Cię boli stwierdzenie że przed wyborami Polska nie była w ruinie ? To Cię obraża ? Uważasz inaczej ? Twoja sprawa. Vega to stwierdzenie to atak na PiS? , ja mam nie robić z siebie sieroty , to ty nie rób z siebie idioty , jeśli tak płytko pojmujesz moje zdanie .Po raz kolejny - - - - - - atakujesz mnie będąc ślepym na dziesiątki komentarzy jadących po twym idolu jak po.... Czemu nie czepiasz się innych odpowiedz tchórzu .Nie masz czereśni , to załóż oddział PiS w swej gminie , wiosce i wyżyj się w działaniu . To ty zacząłeś tę wojenkę , pisałem odczep się de mnie raz na zawsze.Ja ciebie nie atakuję .
Jakie straty wyrządziły wiosenne przymrozki w sadach UE ? 23.06.2017 22:16
Myślę Adminie , że jeżeli niemożliwe jest uszczelnienie systemu , powinieneś zrezygnować z opcji dawania plusów i minusów . Pozdrawiam. Jeżeli ktoś nie siedzi w swoim grajdole , to widzi w Polsce wiele rzeczy i to że nie była w ruinie przed wyborami a także , niestety i to że sady , poza skrajnymi "meteorologicznie" regionami są .... wszędzie , w każdym powiecie .Oczywiście są wciąż rejony koncentracji produkcji ale spadek plonu w tych rejonach nawet o 80% nie będzie znaczył ogólnego spadku plonu w kraju na tym poziomie.Poza tym , masa ludzi z grójeckiego(szeroko pojętego) ściemnia , znam sadownika z okolic Mszczonowa który ma 100% plonu .A i u mnie jest tak , ja mam Amersa około 10% natomiast znajomy z wioski oddalonej o 3 km ma pełny plon ze wszystkich odmian śliw (no w Lepoticy ma optimum a nie maksimum).Jakie by nie były prognozy , zawsze duża grupa będzie wieszać psy na tych którzy je napisali , potem do swych ewentualnych błędów się nie przyznają .A ja nie wiem jakie będą plony i ceny. Na pewno będą mniejsze , ale o ile .... tego nie wie nikt.Jesienią będzie pierwszy sparwdzian.
ZSRP: Pomoc po przymrozkach – MR odpowiada 18.06.2017 17:05
Artemido w kwestii dopłat , to niestety smutny fakt , ale w kwestii sadzenia ... nie jestem takim optymistą.Jeśli w tym sezonie już jesienią jabłko będzie drogie , no droższe niż zwykle , to znów pójdą nowe nasadzenia.Rolnicy nie będą wnikać w szczegóły , detale jak wielkość produkcji i chwilową mniejszą podaż owoców.Teraz widzą wysoką cenę i jeśli podobna sytuacja się utrzyma do wiosny , to kolejne hektary będą obsadzone , na pewno też wzrośnie powierzchnia upraw truskawki.Takie są moje przewidywania.
W wielu sadach śliwowych zostało jedynie 10% owoców 13.06.2017 12:44
W naszej gminie , komisja była , fotki pstryknęła , protokół potwierdziła . I ogólnie mnie nie jest do śmiechu . A to że gdzieś są lewizny nie znaczy że są wszędzie, jak to że gdy u mnie nie ma plonu nie znaczy że tak jest w całej Polsce.
B1_Yara
2017_Soldrip
B3
B4
B7_King_Roat

Ostatnio na forum

instagram