Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Plukobag
2019_BASF_Bellis
EKONOMIKA SADOWNICTWA: Ceny owoców jagodowych

Cena maliny ekologicznej 2015

konto usunięte
21.07.2015 16:23

Witam,

Czy ktoś ma jakiekolwiek informacje na temat cen maliny ekologicznej?

KwiecienPL
21.07.2015 21:55
KwiecienPL

Jakie są wymagania co do maliny ekologicznej ?

konto usunięte
22.07.2015 09:03

Skupy nadal się nie chcą określić. Jedyne co się dowiedziałem to że zakres cenowy może być nawet 7-10zł /kg

Plantację maliny jesiennej należy zgłosić do jednostki certyfikującej (w moim przypadku jest to Ekogwarancja) i do agencji rynku rolnego.

Przez 3 lata jesteś w okresie przejściowym - dopiero po tym okresie otrzymujesz certyfikat ekologii dla plantacji.

Nie jestem pewien czy przepis wszedł w życie, ale mieli ograniczyć możliwość przestawiania plantacji maliny konwencjonalnej na ekologiczną - czyli jeżeli przepis wszedł w życie ekologię dostaniesz tylko dla nowo założonej platnacji.

konto usunięte
22.07.2015 09:03

Uniedogodnienia:

- jednostka certyfikująca robi kontrole co roku, kontrole są płatne (później zwracana jest na wniosek kwota netto z zapłaconej za kontrolę kwoty brutto)

- wyrywkowe kontrole badające ziemię na polu (te nie są zapowiadane, osobiście chyba jeszcze takiej kontroli nie miałem)

- ręczne usuwanie chwastów - oprysku nie można stosować, a podczas kontroli plantacja ma być wolna od chwastów

- mniejsze plony niż w przypadku uprawy maliny konwencjonalnej

- wszelkie nawozy które chcesz zastosować (nie mówię tutaj o biohumusie, EM'ach, gnojowicy czy oborniku) musisz poprzedzić badaniami gleby wraz z planem nawożenia (ja mam 3-letni)

- jeżeli chcesz zastosować gnojowicę od zwierzęcą lub obornik z poza swojego gospodarstwa musisz mieć papier od osoby od której go bierzesz, że zwierzęta nie są karmione paszą GMO (sam też nie możesz taką karmić zwierząt)

To co dobre:

- cena jest nawet niezła

- śmiało dajesz jeść malinę dzieciakom prosto z krzaków

- dopłaty sporo rekompensują, ale na kokosy nie licz

Najważniejsze - jeżeli ekologicznie chcesz uprawiać tylko malinę, ale np. buraka już nie to daj sobie spokój. Zgodnie z wytycznymi od jednostek certyfikujących musiałbyć mieć osobne pomieszczenia na maszyny do ekologii i do uprawy konwencjonalnej. Oficjalnie nawet ciągniki to będziesz musiał mieć dwa.

kamilos
22.07.2015 09:09
kamilos

A jak jest  różnica w zbiorach normalnej i ekologicznej.

Czy nie wyjdzie  na to samo tylko więcej latania i załatwiania?

konto usunięte
22.07.2015 10:32

Nie wiem jak jest z maliną nieekologiczną. Takiej nie uprawiałem.

Znajomy ma polkę i polanę nieekologiczną i wiem, że lata co chwilę z jakimś opryskiem. Fakt, że zbiór ma zawsze lepszy od mojego, ale może to też wynikać z jego dużo większego doświadczenia w uprawie maliny i ztego, że jego malina jest starsza od mojej (w kwiecie wieku).

Zobaczymy jak wyjdzie w tym roku.

A co do latania i załatwiania. Papiery do agencji składasz co roku - tutaj dojdą ci po prostu inna dane do tabelek + papiery do kontroli z jednostki certyfikującej.

Jeżeli masz Polkę lub Polesie możesz sprzedawać malinę jako deserową - jak znajdziesz odbiorcę to masz super kasę.

Jeżeli masz Polanę (tak jak ja) to wszystko walisz na chłodnię - co ważne  trzeba się zorientować czy chłodnia w twjej okolicy ma certyfikat ekologiczny.

ligol20
22.07.2015 13:52
ligol20

Już widze te kokosy z malin ekologicznych... Z tych pryskanych u mnie w okolicy niewiele już zostało, jesienna gdzie nie ma nawadniania jest do kolan i przędziorek już tak żre że zrzuciła połowe liści... Nie wiem gdzie trzebaby było ją uprawiać żeby coś ekologicznego wyszlo...

konto usunięte
22.07.2015 17:00

u mnie nie ma takiej tragedii jak opisujesz. przedziorek jeszcze nie występuje, a i od tego są ekologiczne gnojowice

2019_Yara_po_kwitnieniu

Ostatnio na forum

instagram