Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Plukobag
2019_BASF_Bellis

Profil użytkownika: Dzagoda

user name
Imię i nazwisko:
Piotr Dzagoda
Login:
Dzagoda
Kiedy dołączył do portalu:
09.06.2012 23:05
Liczba wpisów na forum:
11
pokaż wszystkie wpisy na forum tego użytkownika
Liczba komentarzy:
0
pokaż wszystkie komentarze tego użytkownika
Pomocne posty na forum:
0
Opublikowane bzdury na forum:
0
Wyświetleń profilu:
695

Ostatnie posty użytkownika

Umierające drzewa 28.08.2018 20:02

W/g mnie nie jest to zaraza ogniowa. Coś sie dzieje z drzewami, ale od systemu korzeniowego. Czegoś zbyt dużo lub za mało.

Dereń jadalny 12.08.2018 15:34

U mnie już dojrzewają odmiany bułgarskie Pancherevo oraz Shan. Jak na susze to sadzonki poradziły sobie dobrze. Owoce w granicach 7-8 gramów po. Pancherevo bardzo plenny i owocuje obficie co roku.

podkładka WSL-2 11.08.2018 20:33

Po około 8 latach mogę napisać, że czereśnie na podkładce VSL 2 względem siły wzrostu rosną podobnie co do Colta. Znaczy osiągają wzrost trochę mniejszy, może o te 20%. Duża zaleta wymienionej podkładki jest to, że sadzonki szybko wchodzą w okres owocowania, a owoc jest duży oraz nie maleje. Takie moje spostrzeżenie.

Dereń jadalny 24.11.2016 20:51

1 - Zbiór ręczny, albo otrząsać maszynowo. Czas zbioru jest uzależniony od odmiany, owoce mogą dojrzewać równomiernie, albo i nawet miesiąc. Nie trzeba rozkładać maty, ale jeśli się otrząsa to logiczne, że tak. Jagoda opadła jest już mocno dojrzała. Są derenie jadalne gdzie ich owoce nie opadają na ziemię, a trzymają się dobrze drzewa nawet jeśli osiągną dojrzałość konsumpcyjną.2 – Nie, nie wymaga nawodniania. Duże owoce uzyskuje się u odmian np. wielkoowocowych bez nawodniania i nawet na słabszych glebach.3 - A jaki gatunek lubi herbicydy?4 - Płytki system korzeniowy, wręcz przeciwnie - system korzeniowy nie jest palowy, ale jest mocny i wyjątkowo bujny.5 - Termin zbioru zaczyna się u najwcześniejszych odmian już w lipcu, a kończy późna jesienią, więc dostosowanie do swoich potrzeb jest duże.6 - Tu podpowiadać nie będę.A gdzie jest tak dużo tych plantacji, bo jak na razie, to za wiele ich nie znam, nie pisząc już o wielkoowocowych/deserowych. Zresztą ja przekonywać nie będę, mogę przedstawić jakieś ciekawe odmiany, które posiadam czy pomóc w ich doborze pod względem swojego doświadczenia, jak również w ich uprawie itp.

Dereń jadalny 10.11.2016 17:12

Co do wielkości owoców, nie są one takie małe, niektóre dereni mogą osiągać bez problemu w okolicach 8 – 10g, przy obfitym owocowaniu, bez nawadniania czy też nawozów. Choć fakt – we większości jagody są w granicach 5-7g.O dereniach jadalnych coraz więcej się mówi oraz je promuje. Można zauważyć rosnące zainteresowane wśród plantatorów, czy już powstające i powstałe sady. Nie znam osobiście osób, które mają bardzo duże ilości, a z pierwszych zbiorów owoce bez problemu sprzedają w detalu.Co do samego przemysłu owoce używane są miedzy innymi do wyrobu dżemów, galaretek, destylatów, nalewek, soków, suplementów itp. Potencjał jest ogromny i na słodko, i na słono :)Więc jeśli jest możliwość zastosowania w różnoraki sposób jagód oraz coraz większe zainteresowanie ze strony ewentualnych odbiorów (choćby detalicznych), to  powinno się natężyć ze strony przemysłu, a może już jest duże?

Plonowanie z krzaka w pierwszych latach to kilka kilogramów w/g tabelek: drzewka w wieku 5-10 lat do 25kg i więcej.We większości odmian owoce dojrzewają nierównomiernie, okres zbioru może być długi, nawet około miesiąca czasu, ale są też derenie jadalne, których owoce dojrzewają równomiernie. Tak więc może być to wadą, ale też zaletą w zależności np. od przeznaczania.Derenie szczepione z reguły nie rosną szybko, bardzo wcześnie zaczynają owocować, a co za tym idzie, ich wzrost dodatkowo się uspakaja. I u mnie nie robią żadnych odrostów z podkładki.Jeden z silniej rosnących odmian to Polska odmiana Juliusz, sadzonki można wcześnie wyprowadzać na drzewko i jest doskonały między innymi na soki, ze względu na bardzo małą pestkę. Plonowanie też jest obfite (jedne z lepszych), a okres dojrzewania wczesny. Do tego radzi sobie dobrze nawet w gorszych dla dereni jadalnych warunkach glebowych, a co za tym idzie - nie imają się go np. choróbska.

To tak ogólnie.

Ostatnie komentarze użytkownika

2019_Yara_po_kwitnieniu

Ostatnio na forum

instagram