Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper
2019_BASF_Bellis

Pokaz cięcia drzew wiśni

Gorące dyskusje jak ciąć wiśnie czyli różne sztuki formowania drzew wiśni do zbioru maszynowego.

Pokaz cięcia drzew wiśni prowadzony przez Bogusława Długowolskiego (Starostwo Powiatowe w Opatowie) kontra dr Zbigniew Buler (IO Skierniewice) i opinie, metody doświadczonych sadowników.

- Jakie podkładki się nadają które nie?
- Ciąć na krótko czy skracać? Czop to błąd?
- Co musimy zrobić w pierwszym roku a co w drugim?
- Palikować Łutówkę?
- Przyszłościowa odmiana to Nefris?

Niesamowity pokaz połączony z bardzo dynamiczną wymiana poglądów co do różnych szkół prowadzenia drzewek wiśni! A to wszystko w gorącej relacji z sadów Pawła Ankurowskiego we Włostowie – zapraszam !

Materiał przygotował: Robert Bokwa - hanat.pl

komentarze (14):

dodaj komentarz
Melolontha
Melolontha 01.02.2015 10:30 Nie wiem czy ja dobrze widzę ale ten filmik / ładny mi filmik / trwa ponad godzinę ?... To musi być chyba jakieś sajens-fikszen albo i horror nawet... I dlatego pewnie nikt nie komentuje... A i ja do tej pory aż tyle wolnego czasu żeby to obejrzeć, nie znalazłem... Ale obiecuję obejrzeć i będę się zastanawiał jak to co na filmiku przekazać Heńkowi i Stachowi którzy tną żeby do nich dotarło... Bo to tej pory uczyłem ich tych 4-5 ruchów sekatorem a potem... A potem " rozrusznik " z rana / nie więcej jak 1 pełna szkllanka / i... do przodu... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal1111
rafal1111 01.02.2015 11:48 Byłem kolego na tym pokazie cięcia.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

gliniany
gliniany 01.02.2015 12:33 Wypowiedź pana z 21 bodajże minuty świadczy jakie zacofanie u nas panuje... otrząsanie drzew skróci żywotność drzew, gorsza jakość itp... Pracowałem dwa sezony w Niemczech przy zbiorze mechanicznym wiśni. Kilkanaście lat otrząsane drzewa i nic im się nie dzieje. owocują tak że głowa mała. Były sezony że 4-5 drzew i skrzynia. A i robiło się i w skrzyneczki niektóre odmiany więc i jakość jest też dobra.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bomber
bomber 01.02.2015 14:43 Jak bym miał przyjąć czyjąś stronę to zdecydowanie popieram Dr Bulera. Temat bardzo trudny, tak naprawdę niewiele osób umie ciąć wiśnie. Przez mój sad przetoczyło się wielu specjalistów i do każdego można by się na koniec doczepić. Dlatego najlepsze rozwiązanie leży po środku, a przede wszystkim własne doświadczenie i obserwacje. W przedstawionym filmie mamy tylko pierwsze cięcie. Właściciel się nie wypowiadał, ale wydaje mi się, że nie były te drzewka po posadzeniu przycięte, tak jak przekonywał do tego „specjalista”. Najprawdopodobniej posadzone były bez rozbudowanej koronki, bo tu widać jedynie jednoroczne przyrosty. Po tym sezonie należało je przyciąć po „skierniewicku” jak Prof. Mikka radzi, a Dr Buler na filmie podpowiada. To pierwsza nieścisłość. Nie ma pokazanego cięcia drzew starszych, a to już wyższa szkoła jazdy i tam dopiero wychodzą kwiatki. W pierwszych latach jeszcze da się naprawić ale jak wygołocą się pędy łutówki wyprowadzić optymalnie drzewo jest trudno. Za ostre cięcie pobudzą strasznie drzewo i o owoce ciężko.
bomber
bomber 01.02.2015 14:43 Stare nasadzenia faktycznie były za wysokie, aby je dopryskać okrągłą przystawką. Mnie z takim sprzętem starych wiśni nigdy się nie udało dopryskać, tak wysokich czubków. Gałęzie w górnych partiach wiśni, pod ciężarem owoców, rozłamują się nawet bez otrząsarki i rady na to nie ma. Ja wole skrócić na wysokość i lepiej dopryskać niż się później martwić. Drobna plamistość nasili się gwałtownie, przed zbiorem z czubków spadną liście a owoc się marnuje. Prowadźmy drzewa do takiej wysokości, do jakiej możemy wykonać poprawnie zabiegi. Jeśli chodzi o technologie uprawy wiśni to świat nas podpatruje, my niekoniecznie musimy tak się zapatrywać na zachód. Oni mają inne odmiany, inne warunki klimatyczne i sposoby prowadzenia sadów. Nasza Łutówka jest specyficzna i wymaga specjalnego traktowania, porównywanie z zachodem jest prawie niemożliwe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin1112
Marcin1112 01.02.2015 19:14 Witam wszystkich
Mam trochę inne pytanie ma ktoś filmik z tego drona co latał nad nami na pokazie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kamczat
kamczat 01.02.2015 19:45 Można mieć wiedzę, ale jeszcze trzeba umieć ją przekazać. Ja dostrzegłem jeden wielki chaos, zdania zaczęte, niedokończone, raz nefris, raz łutówka , coś o nadwiślance. Po takim pokazie wyszedłbym skołowany jak zając po nagonce. W zasadzie brak konkretnych wniosków, odpowiedzi. Dla prowadzących ocena mierna.
Zupełnym przeciwieństwem był pokaz cięcia leszczyny zamieszczony przez kolegę hanata. Ja jako laik mogłem poznać tam tajniki cięcia.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 01.02.2015 20:13 A ja dowiedziałem się z tego filmiku kilku prawd, które są już dość stare... Jedna z nich mówi, że wiśnie należy ciąć słabiej niż jabłonie a największy plon jest zawsze z drzew nie ciętych... Gorzej z jakością owoców... Ale wydawało mi się, że z pokazanych na początku drzew Nefrisa, dużo było w swej wierzchołkowej części pociętych zbyt mocno... I druga stara prawda to ta, że przy Łutówce trzeba zwracać dużo uwagi na to żeby przewodnik przewodził a nie giął się do dołu pod wpływem owocowania, które to owocowanie należy niszczyć obrywając z przewodnika kwiaty a nawet zawiązki... No i ta konieczność wstawiania w drzewo kołka lub okresowego bambusa, ważna zwlaszcza gdy chcemy drzewa dostosować do zbioru mechanicznego i wyciągnąc wysoko w górę... Wreszcie ostatnia stara prawda, to pdkrzesywanie od dołu przez kilka lat aby tam mógł wejść kombajn, co niechybnie opóżnia wejście drzew w pełnię owocowania... A cała pokazana na filmiku akcja dotyczyła zbioru mechanicznego właśnie... Bo przy zbiorze ręcznym wysokość drzew musi być taka jak stojący z wyciągniętymi w górę rękami człowiek... Natomiast ściana owoconośna musi być ukształtowana tak, żeby zbieracz mógł bez wysiłku sięgnąć do połowy miąższości szpaleru i żeby mu żadna gałąż w mor... chciałem powiedzieć w oczy nie wchodziła... Tak zawsze kazały mi ciąć mój sad moje " baby " i straszyły że gdy się nie dostosuję do ich wymagań, to do zbioru nie przyjdą... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 02.02.2015 17:36 Próbowałem wyżej przedstawić swoje uwagi do filmiku i złapałem za nie 4 minusy...Przypuszczam że pisałem te uwagi niepotrzebnie bo dla wiekszości było to tak oczywiste że aż na mnie musieli wyładować swoją złość... Ale takie ich zbójeckie prawo... A teraz dokuczę i ja dwóm kolegom , którzy się też wypowiedzieli...rafal1111... To bardzo interesująca informacja że byłeś na tym pokazie i być może będzie nawet dla Ciebie rodzajem alibi... Ale mnie interesowały by bardziej Twoje uwagi albo i wątpliwości na temat tego co widzialeś... A tych nie ma...gliniany... A może pracując u Niemca dowiedziałeś się czegoś albo zaobserwowałeś coś, dzięki czemu u Niemca jest wszystko " gut " a my ciągle 100 lat do tyłu ?... Bo ja rozumiem że jeżdzi się tam głównie po to żeby zarobić pieniążki ale do cholery też po to, żeby się czegoś nauczyć... Czy nie ?... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal1111
rafal1111 03.02.2015 19:59 Kolego melolontha ja nie pracuje u Niemca u siebie mi wystarczy, też mam otrząsarkę i byłem ciekaw czy dobrze tnę, moim zdaniem nic nowego nie powiedzieli, dlatego się nie rozpisywałem. Pozdrowienia i dużo uśmiechu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 03.02.2015 20:31 rafal1111... Sądziłem, że każdy kto na takim pokazie był, powinien odczuwać potrzebę opowiedzenia innym tego, co widział... Jasne że może być i tak / jak to bywa w przypadku wypadku samochodowego /, że każdy widział co innego... Ale jest też normalnym że nie każdy ma smykałkę reporterską i ucieszyło mnie trochę, że choć po pewnym czasie, ale ...się zgadzamy... Ja w moim komentarzu pisanym tylko na podstawie filmu też stwierdziłem, że usłyszałem i zobaczyłem rzeczy dość już stare, co Ty rafale kwitujesz krótko, że " nic nowego nie powiedzieli "... I w tym momencie trochę " podpadł " mi kolega hanat, który w zapowiedzi obiecywał że pokaz był niesamowity i połączony z bardzo dynamiczną wymianą poglądów... Kończąc dziękuję za odpowiedż i przesyłam uśmiechy... A koledze hanatowi dziękuję za relację oraz udaną reklamę i zaraz sprawdzę gdzie leży ten Opatów... Bo, szczególnie na początku, tym co skutecznie rozpraszało moją uwagę był słyszalny w głośniku wiatr...A to mogło by wskazywać, że pokaz odbywa się gdzieś w Kieleckiem...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 03.02.2015 21:06 Sprawdziłem... Opatow leży w województwie świetokrzyskim i ja tam gdzieś raz w tych okolicach byłem, kiedy to wraz z wycieczką oglądaliśmy wystepujące tam chlorozy wapienne... A w związku z tym pozdrawiam opatowskich sadowników, którzy zmagają się być może z tą przypadłością...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kamczat
kamczat 03.02.2015 21:19 U pana Ankurowskiego co jakiś czas zaopatruję się w kwalifikowany materiał siewny. Szczerze mówiąc to nie wiedziałem, że posiada także sady. Faktem jest, że gospodaruje na bardzo dobrych glebach.
Z rędzinami można spotkać się jadąc drogą wzdłuż Wisły z Annopola do Opola Lubelskiego. I tam faktycznie można zobaczyć co znaczy alkaliczny odczyn gleby (jeśli dobrze pamiętam to miejscowość Basonia). Liście drzew mają kolor niemalże dojrzałej cytryny.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 03.02.2015 21:36 Przypomniałeś mi kamczat, że te gleby to rędziny... A charakteryzują się m.in. tym że są bardzo płytkie i zlokalizowane na skałach wapiennych...O ile dobrze pamiętam to sadów towarowych tam nie było a tą chlorozę żelazowo-wapienną ogladaliśmy na drzewach i krzewach w przydomowych ogródkach... A ze względu na cytrynowy kolor liści wszystko to wygladało jakby to były jakieś rośliny ozdobne... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Oddam za darmo
I to jest piękna postawa!
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
Czy sadownicy zapłacą...
Nie zapomnij że to jest będzie pomoc de...
Czy sadownicy zapłacą...
Jednak kupując prąd w taryfie C już...
Czy sadownicy zapłacą...
Sadownik nie jest przedsiębiorcą ,co wynika...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Tak. Dopóki nie zmieni się rząd i uzna że...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
czyli jak rozumiem mogę w roku za free...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Jak Ci tak źle to idź na etat. Zabiorą Ci...
Czy sadownicy zapłacą...
A dlaczego Pan z PSL-U nie wystosuje pisma w...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Mistrzowskie wyjaśnienie, teraz potrzebne...
Walka o jak najniższe ceny...
To teraz mogę spokojnie sprzedawać swoje...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Tak piszą te " x procent" , jak w...
Sadownik nie może...
Czy mam rozumieć że przetwórcy maja u nas...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Komu i czemu mają służyć takie idiotyczne...
Maliszewski: Straty...
Musk przepity zawsze swieższy niż nie dopity
Maliszewski: Branża...
Prawda objawiona wyszła już teraz..Gdyby...
Maliszewski: Straty...
''rolników" miało być. 3 pilsnery urquell...
Maliszewski: Straty...
obowiązkowa wieloletnia umowa...
Maliszewski: Branża...
Obowiązkowe umowy kontraktacyjne - ja mam...
Maliszewski: Branża...
Jedno muszę Ci przyznać, podziwiam Cię za...
Maliszewski: Branża...
I ani słowa o obowiązkowych umowach...
Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
instagram