Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW_2020

Pokaz cięcia drzew wiśni

Gorące dyskusje jak ciąć wiśnie czyli różne sztuki formowania drzew wiśni do zbioru maszynowego.

Pokaz cięcia drzew wiśni prowadzony przez Bogusława Długowolskiego (Starostwo Powiatowe w Opatowie) kontra dr Zbigniew Buler (IO Skierniewice) i opinie, metody doświadczonych sadowników.

- Jakie podkładki się nadają które nie?
- Ciąć na krótko czy skracać? Czop to błąd?
- Co musimy zrobić w pierwszym roku a co w drugim?
- Palikować Łutówkę?
- Przyszłościowa odmiana to Nefris?

Niesamowity pokaz połączony z bardzo dynamiczną wymiana poglądów co do różnych szkół prowadzenia drzewek wiśni! A to wszystko w gorącej relacji z sadów Pawła Ankurowskiego we Włostowie – zapraszam !

Materiał przygotował: Robert Bokwa - hanat.pl

komentarze (14):

dodaj komentarz
Melolontha
Melolontha 01.02.2015 10:30 Nie wiem czy ja dobrze widzę ale ten filmik / ładny mi filmik / trwa ponad godzinę ?... To musi być chyba jakieś sajens-fikszen albo i horror nawet... I dlatego pewnie nikt nie komentuje... A i ja do tej pory aż tyle wolnego czasu żeby to obejrzeć, nie znalazłem... Ale obiecuję obejrzeć i będę się zastanawiał jak to co na filmiku przekazać Heńkowi i Stachowi którzy tną żeby do nich dotarło... Bo to tej pory uczyłem ich tych 4-5 ruchów sekatorem a potem... A potem " rozrusznik " z rana / nie więcej jak 1 pełna szkllanka / i... do przodu... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal1111
rafal1111 01.02.2015 11:48 Byłem kolego na tym pokazie cięcia.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

gliniany
gliniany 01.02.2015 12:33 Wypowiedź pana z 21 bodajże minuty świadczy jakie zacofanie u nas panuje... otrząsanie drzew skróci żywotność drzew, gorsza jakość itp... Pracowałem dwa sezony w Niemczech przy zbiorze mechanicznym wiśni. Kilkanaście lat otrząsane drzewa i nic im się nie dzieje. owocują tak że głowa mała. Były sezony że 4-5 drzew i skrzynia. A i robiło się i w skrzyneczki niektóre odmiany więc i jakość jest też dobra.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bomber
bomber 01.02.2015 14:43 Jak bym miał przyjąć czyjąś stronę to zdecydowanie popieram Dr Bulera. Temat bardzo trudny, tak naprawdę niewiele osób umie ciąć wiśnie. Przez mój sad przetoczyło się wielu specjalistów i do każdego można by się na koniec doczepić. Dlatego najlepsze rozwiązanie leży po środku, a przede wszystkim własne doświadczenie i obserwacje. W przedstawionym filmie mamy tylko pierwsze cięcie. Właściciel się nie wypowiadał, ale wydaje mi się, że nie były te drzewka po posadzeniu przycięte, tak jak przekonywał do tego „specjalista”. Najprawdopodobniej posadzone były bez rozbudowanej koronki, bo tu widać jedynie jednoroczne przyrosty. Po tym sezonie należało je przyciąć po „skierniewicku” jak Prof. Mikka radzi, a Dr Buler na filmie podpowiada. To pierwsza nieścisłość. Nie ma pokazanego cięcia drzew starszych, a to już wyższa szkoła jazdy i tam dopiero wychodzą kwiatki. W pierwszych latach jeszcze da się naprawić ale jak wygołocą się pędy łutówki wyprowadzić optymalnie drzewo jest trudno. Za ostre cięcie pobudzą strasznie drzewo i o owoce ciężko.
bomber
bomber 01.02.2015 14:43 Stare nasadzenia faktycznie były za wysokie, aby je dopryskać okrągłą przystawką. Mnie z takim sprzętem starych wiśni nigdy się nie udało dopryskać, tak wysokich czubków. Gałęzie w górnych partiach wiśni, pod ciężarem owoców, rozłamują się nawet bez otrząsarki i rady na to nie ma. Ja wole skrócić na wysokość i lepiej dopryskać niż się później martwić. Drobna plamistość nasili się gwałtownie, przed zbiorem z czubków spadną liście a owoc się marnuje. Prowadźmy drzewa do takiej wysokości, do jakiej możemy wykonać poprawnie zabiegi. Jeśli chodzi o technologie uprawy wiśni to świat nas podpatruje, my niekoniecznie musimy tak się zapatrywać na zachód. Oni mają inne odmiany, inne warunki klimatyczne i sposoby prowadzenia sadów. Nasza Łutówka jest specyficzna i wymaga specjalnego traktowania, porównywanie z zachodem jest prawie niemożliwe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin1112
Marcin1112 01.02.2015 19:14 Witam wszystkich
Mam trochę inne pytanie ma ktoś filmik z tego drona co latał nad nami na pokazie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kamczat
kamczat 01.02.2015 19:45 Można mieć wiedzę, ale jeszcze trzeba umieć ją przekazać. Ja dostrzegłem jeden wielki chaos, zdania zaczęte, niedokończone, raz nefris, raz łutówka , coś o nadwiślance. Po takim pokazie wyszedłbym skołowany jak zając po nagonce. W zasadzie brak konkretnych wniosków, odpowiedzi. Dla prowadzących ocena mierna.
Zupełnym przeciwieństwem był pokaz cięcia leszczyny zamieszczony przez kolegę hanata. Ja jako laik mogłem poznać tam tajniki cięcia.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 01.02.2015 20:13 A ja dowiedziałem się z tego filmiku kilku prawd, które są już dość stare... Jedna z nich mówi, że wiśnie należy ciąć słabiej niż jabłonie a największy plon jest zawsze z drzew nie ciętych... Gorzej z jakością owoców... Ale wydawało mi się, że z pokazanych na początku drzew Nefrisa, dużo było w swej wierzchołkowej części pociętych zbyt mocno... I druga stara prawda to ta, że przy Łutówce trzeba zwracać dużo uwagi na to żeby przewodnik przewodził a nie giął się do dołu pod wpływem owocowania, które to owocowanie należy niszczyć obrywając z przewodnika kwiaty a nawet zawiązki... No i ta konieczność wstawiania w drzewo kołka lub okresowego bambusa, ważna zwlaszcza gdy chcemy drzewa dostosować do zbioru mechanicznego i wyciągnąc wysoko w górę... Wreszcie ostatnia stara prawda, to pdkrzesywanie od dołu przez kilka lat aby tam mógł wejść kombajn, co niechybnie opóżnia wejście drzew w pełnię owocowania... A cała pokazana na filmiku akcja dotyczyła zbioru mechanicznego właśnie... Bo przy zbiorze ręcznym wysokość drzew musi być taka jak stojący z wyciągniętymi w górę rękami człowiek... Natomiast ściana owoconośna musi być ukształtowana tak, żeby zbieracz mógł bez wysiłku sięgnąć do połowy miąższości szpaleru i żeby mu żadna gałąż w mor... chciałem powiedzieć w oczy nie wchodziła... Tak zawsze kazały mi ciąć mój sad moje " baby " i straszyły że gdy się nie dostosuję do ich wymagań, to do zbioru nie przyjdą... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 02.02.2015 17:36 Próbowałem wyżej przedstawić swoje uwagi do filmiku i złapałem za nie 4 minusy...Przypuszczam że pisałem te uwagi niepotrzebnie bo dla wiekszości było to tak oczywiste że aż na mnie musieli wyładować swoją złość... Ale takie ich zbójeckie prawo... A teraz dokuczę i ja dwóm kolegom , którzy się też wypowiedzieli...rafal1111... To bardzo interesująca informacja że byłeś na tym pokazie i być może będzie nawet dla Ciebie rodzajem alibi... Ale mnie interesowały by bardziej Twoje uwagi albo i wątpliwości na temat tego co widzialeś... A tych nie ma...gliniany... A może pracując u Niemca dowiedziałeś się czegoś albo zaobserwowałeś coś, dzięki czemu u Niemca jest wszystko " gut " a my ciągle 100 lat do tyłu ?... Bo ja rozumiem że jeżdzi się tam głównie po to żeby zarobić pieniążki ale do cholery też po to, żeby się czegoś nauczyć... Czy nie ?... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal1111
rafal1111 03.02.2015 19:59 Kolego melolontha ja nie pracuje u Niemca u siebie mi wystarczy, też mam otrząsarkę i byłem ciekaw czy dobrze tnę, moim zdaniem nic nowego nie powiedzieli, dlatego się nie rozpisywałem. Pozdrowienia i dużo uśmiechu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 03.02.2015 20:31 rafal1111... Sądziłem, że każdy kto na takim pokazie był, powinien odczuwać potrzebę opowiedzenia innym tego, co widział... Jasne że może być i tak / jak to bywa w przypadku wypadku samochodowego /, że każdy widział co innego... Ale jest też normalnym że nie każdy ma smykałkę reporterską i ucieszyło mnie trochę, że choć po pewnym czasie, ale ...się zgadzamy... Ja w moim komentarzu pisanym tylko na podstawie filmu też stwierdziłem, że usłyszałem i zobaczyłem rzeczy dość już stare, co Ty rafale kwitujesz krótko, że " nic nowego nie powiedzieli "... I w tym momencie trochę " podpadł " mi kolega hanat, który w zapowiedzi obiecywał że pokaz był niesamowity i połączony z bardzo dynamiczną wymianą poglądów... Kończąc dziękuję za odpowiedż i przesyłam uśmiechy... A koledze hanatowi dziękuję za relację oraz udaną reklamę i zaraz sprawdzę gdzie leży ten Opatów... Bo, szczególnie na początku, tym co skutecznie rozpraszało moją uwagę był słyszalny w głośniku wiatr...A to mogło by wskazywać, że pokaz odbywa się gdzieś w Kieleckiem...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 03.02.2015 21:06 Sprawdziłem... Opatow leży w województwie świetokrzyskim i ja tam gdzieś raz w tych okolicach byłem, kiedy to wraz z wycieczką oglądaliśmy wystepujące tam chlorozy wapienne... A w związku z tym pozdrawiam opatowskich sadowników, którzy zmagają się być może z tą przypadłością...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kamczat
kamczat 03.02.2015 21:19 U pana Ankurowskiego co jakiś czas zaopatruję się w kwalifikowany materiał siewny. Szczerze mówiąc to nie wiedziałem, że posiada także sady. Faktem jest, że gospodaruje na bardzo dobrych glebach.
Z rędzinami można spotkać się jadąc drogą wzdłuż Wisły z Annopola do Opola Lubelskiego. I tam faktycznie można zobaczyć co znaczy alkaliczny odczyn gleby (jeśli dobrze pamiętam to miejscowość Basonia). Liście drzew mają kolor niemalże dojrzałej cytryny.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 03.02.2015 21:36 Przypomniałeś mi kamczat, że te gleby to rędziny... A charakteryzują się m.in. tym że są bardzo płytkie i zlokalizowane na skałach wapiennych...O ile dobrze pamiętam to sadów towarowych tam nie było a tą chlorozę żelazowo-wapienną ogladaliśmy na drzewach i krzewach w przydomowych ogródkach... A ze względu na cytrynowy kolor liści wszystko to wygladało jakby to były jakieś rośliny ozdobne... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Nabór wniosków na...
Czytałem ,że rolnicy w całej Polsce...
Zakupię używany kombajn...
Witam mam do sprzedania kombajn Joanna3...
ZSRP popiera protest...
Spokojnie...myślę że wielkiej rewolucji...
ZSRP popiera protest...
Piszesz "niech szukają w takim razie...
ZSRP popiera protest...
Wierzę w roztropność niezawisłych...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie Green...no i dlatego nie można...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie pilsner...umowa ma to do siebie...
ZSRP popiera protest...
Zanim zacząłem czytać artykuł,to już...
Zaapelują do premiera o...
nie w sadownictwo tylko to ma być zwrot tego...
Zaapelują do premiera o...
Przeciętny podatnik niezwykle korzysta na...
Zaapelują do premiera o...
W sadownictwo to raczej Państwo nie...
Zaapelują do premiera o...
Dopóki ludzie nie zrozumieją że KAŻDE...
Zaapelują do premiera o...
Piwnik Ty to idź do swojego kolegi z Bilczy...
W przyszłym roku jabłka...
Większość dostrzega "dyrdymały" wypisane...
W przyszłym roku jabłka...
Typowe polskie cwaniactwo.... podobnie rzecz...
W przyszłym roku jabłka...
Sławek mój znajomy "specjalizuje" się w...
W przyszłym roku jabłka...
Niestety zeszły rok nie był wystarczającą...
W przyszłym roku jabłka...
super... produkujmy i liczmy,ze...
W przyszłym roku jabłka...
Masz rację Jerzy,jeśli chodzi o odmiany...
Sadownicy stawiają na nowe...
Czasami możemy nie nadążyć za tzw. modą...
Sadkowice: Dwóch...
A ja poprę komentarz @pilsnera13. Jeśli to...
W przyszłym roku jabłka...
A co Pani Małgorzata powie na to, co jest...
W przyszłym roku jabłka...
Ja mam takie zdanie na temat tych...
W przyszłym roku jabłka...
Zbyszek124 5mln ton jabłek to się urodziło...
Ardanowski: Powszechne...
Panie ministrze, jeśli firmy ubezpieczeniowe...
Ardanowski: Powszechne...
to chyba wstęp do podatku dochodowego w...
Ardanowski: Powszechne...
Powszechne ubezpieczenia,to ukryty nowy...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Abbuk,zle zrozumialeś. Z koniecznosci...
W przyszłym roku jabłka...
Juz widzę za rok lepsze ceny.. Min. 5mln....
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Jak sam ważyłeś, to trzeba było ten...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
25 zl to nie za 15 kg tylko za 14 a w...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Za taką cene to są sprzedawane odmiany...
Sadkowice: Dwóch...
Gdzie jest jakiś sens w tym co piszesz?...
Sadkowice: Dwóch...
To tak jak ludzie w mieście są karmieni...
Czy w tym roku zostanie...
Skup intrerwencyjny w roku z przymrozkami???...
Sadkowice: Dwóch...
"Mężczyźni usłyszeli od właściciela...
Sadkowice: Dwóch...
Ale kolego oni maja racje, piszesz jakieś...
Czy w tym roku zostanie...
Zadziwił mnie fragment z odpowiedzi...
Sadkowice: Dwóch...
"Zmien delera" jakie to inteligentne i...
Sadkowice: Dwóch...
Inteligencja na pewno nie jest twoja mocna...
Sadkowice: Dwóch...
Z moja wyobraźnią jest dobrze gorzej chyba...
Sadkowice: Dwóch...
Twoja wyobraznia plata ci figle..delikanie...
Sadkowice: Dwóch...
Przeraża mnie twoja agresja
Sadkowice: Dwóch...
A ty kto? jedyny sprawiedliwy, cofnij 80lat...
Sadkowice: Dwóch...
A kto ich tam zwabil? Gospodarz? Idz sie...
Sadkowice: Dwóch...
Panowie trochę szacunku, zginęli ludzie,a...
Sadkowice: Dwóch...
A może sami nie weszli tylko zostali...
Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
instagram