W ostatnich dniach mamy ciągłe zmiany pogody. Od ciepłych dni z temperaturą powyżej 15 stopnic C po bardzo pochmurne, zimne i deszczowe. Stąd wegetacja w sadach na zmianę przyspiesza i zwalnia.
Kolejne dni w prognozach pogody zapowiadają ochłodzenia, a nawet kilku stopniowe przymrozki. Sprawiać to może zakłopotanie szczególnie sadowników uprawiających gatunki pestkowe takie jak morele, brzoskwinie czy śliwy. Pierwsze z wymienionych powoli rozpoczynają kwitnienie, a w niektórych rejonach kraju są już w pełni kwitnienia. To nie najlepszy okres na ochłodzenie i temperatury powietrza poniżej zera stopni C.
Aby uspokoić lub zorientować się w poziomie zagrożenia przypomnijmy sobie zestawienie przygotowane przez amerykańskich naukowców. Określone w niej są wartości temperatury powietrza wpływające na 10% lub 90% stopień trwałych uszkodzeń spowodowanych niską temperaturą.
Wartość temperatury powietrza w stopniach C przy których 10% lub 90% pąków / kwiatów moreli, brzoskwiń, czereśni, wiśni oraz śliw zostaje uszkodzonych
Okres okołokwitnieniowy jest to czas z najwyższą wrażliwością i możliwością wystąpienia uszkodzeń spowodowanych niską temperaturą. Szczegółowe dane dotyczące aktualnej temperatury powietrza każdy z sadowników może monitorować osobiście, korzystając z naszych stacji meteo tutaj >>>
Najnowsze komentarze