Witam,
Czy przejście na VAT jest opłacalne?
Myśle że coś pomoże.https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjunP7nhcHMAhXGOhQKHReVBvUQFggbMAA&url=http%3A%2F%2Fvatdlarolnikow.pl%2Fkalkulator-wyliczanie-vat%2F&usg=AFQjCNFaZtNHct2wKT1gecsRc1kkFKU6GQ
Takie jednorazowe zakupy to trochę za mało żeby przechodzić za Vat. Ile dalej zamierzasz inwestować? Zakupy towarów które mają stawkę 8% nic nie wnoszą, jako ryczałtowiec dostajesz cenę brutto, po prejściu na Vat to Ty będziesz odprowadzał 5% praktycznie od każdej zarobionej złotówki, po 2-3 latach nie możesz więcej wydawać niż zarabiać. Tak więc ś.o.r., nawozy, materiał szkółkarski nie generuje zysków z Vatu. Paliwo, energia, maszyny, nawodnienie dają trochę.
Jeżęli zarabiasz np. 400tys. netto rocznie, podatku odprowadzisz 20 tys., wydasz na gospodarstwo jakieś 300 netto, w tym 200 na 8%, 100 tys., na 23%, czyli odzyskasz 16+23tys=39 tys.odliczając koszty prowadzenia papierów i tak trochę zostaje.
Ale jeżeli zarobisz też 300 netto., odprowadzisz 15 tys. do skarbowego i wydasz na gospodrstwo 150 tys - 100 na 8, 50 - na 23% to da to 8+11,5=19,5 do skarbówki, plus koszty prowadzenia papierów, czyli jesteś na zero.
Należałoby jeszcze dodać, że jedna duża inwestycja np. chłodnia, ustawi ten bilans na plusie dla Ciebie na długie lata.
Jedna uwaga - w tym drugim wariancie już jest na minusie - bo RR otrzymałby 7% zryczałtowany zwrot podatku.
w następnych latach będę stawiać konstrukcję sadownicze, nawodnienie planuję też kupić ciągnik i przerobić przechowalnie i stodołę na chłodnie. A na tym się nie skończy.
A jak jest z odliczaniem VAT-u z zakupów np. na remont domu (zmiana dachu, elewacja), założenie kostki na podwórku? Odlicza się jakiś całość VAT-u czy jakiś procent?
Bez przesady zmiana dachu, czy ewelacji w domu to nie są wydatki firmowe, gdyby to było biuro, pomieszcenie socjalne to tak, ale wydatki na cele osobiste to już nie.
Przejście na Vat daje ( przynajmniej mi) pewien dystans do tego co robimy, ułatwia rozdzielenie gospodarstwa od życia prywatnego. Trochę łatwiej się wtedy żyje i podejmuje decyzje.
To jak rozdzielić opłaty za energię elektryczną?
Trzeba mieć założony jeden licznik na dom a drugi na gospodarstwo?
za utwardzenie podwórka zwracają 95% vat-u, przynajmniej w grójeckim US. pozostałe 5% jest traktowane jako podjazd do domu - chyba że nie utwardzasz wjazdu i terenu przy domu.
Bodzio: jeśli masz chłodnie, to tak.
Od czego może rolnik odliczyć VAT :
vatdlarolnikow.pl/od-czego-rolnik-moze-odliczyc-podatek-vat/
Znalazłem takie coś ale ile w tym prawdy to nie wiem. Może ktoś się wypowie kto jest na vacie
bodzio25, 2016-05-09 21:46, napisał:
To jak rozdzielić opłaty za energię elektryczną?
Trzeba mieć założony jeden licznik na dom a drugi na gospodarstwo?
Trzeba mieć osobny licznik na dom, licznik na który chcesz odliczać vat musisz przepisać na nip i nazwę gospodarstwa, podobnie jak z rachunkami za telefony itp.
Trzeba też prowadzić ewidencję środków trwałych, ale to już obowiązki biura rachunkowego.
Nie do końca tak jest. Zgłoś na piśmie do US, że określony procent z rachunku na energię zużywasz na cele gospodarcze. Co roku takie pismo powielaj (bez oddawania do US) i załącz do dokumentaci z fakturami byś w razie kontroli mógł pokazać.
bodzio25, 2016-05-09 22:01, napisał:
Od czego może rolnik odliczyć VAT :
vatdlarolnikow.pl/od-czego-rolnik-moze-odliczyc-podatek-vat/
Znalazłem takie coś ale ile w tym prawdy to nie wiem. Może ktoś się wypowie kto jest na vacie
Dziwna trochę ta lista, można odliczyć to co jest potrzebne do funkcjonowania gospodarstwa. Można przecież odliczyć sobie pobyt w hotelu, posiłki, jeżeli był wyjazd służbowy. Można sobie odliczyć telewizor jeżeli służy do oglądnia programów rolniczych, czy termometr do pomiaru temperatury, buty robocze i całą masę drobiazgów.
Od 1 stycznia 2018r. rolnik tzw. vatowiec ma obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestr sprzedaży i zakupów vat) i przesyłania jej co miesjąc( nawet jak rozliczasz się co kwartał) jako JPK VAT(Jednolity Plik Kontrolny) wyłącznie w wersji elektronicznej do Urzędu Skarbowego. A tu cisza, nie ma żadnego artykułu na stronie sadowniczej ! Mało kto wie z rolników , że te przepisy wchodzą od stycznia!
Kolego prawdopodobnie wiekszosc rozlicza sie przez biura rachunkowe.JA osobiscie przerabiam temat juz kilka dni.
Czy ktoś z Was mógłby mi wytłumaczyć jak wygląda to przejście na VAT?
Czy jest jakiś minimalny czas na jaki się przechodzi czy np po 3 latach można zrezygnować?
Czy za maszyny z modernizacji odlicza się VAT?
Jak wygląda sytuacja ze sprzedawanmi owocami? Tzn. Czy ja od nich muszę płacić jakiś podatek czy oni mi zwracają bo na ryczałcie mam doliczony VAT 7procent i jak by to wyglądało?
Na czym polega fakt że ja mam zwrot A kiedy indziej ja będę musiał płacić bo przecież nie co roku kupuję się jakieś maszyny itp.
Z góry wielkie dzięki
Poczytać to co już opisano wiele razy nie łaska?
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-na-wsi/142109,Czy-rolnikowi-oplaca-sie-byc-czynnym-podatnikiem-VAT.html
Słuchaj nie chcesz, nie piszesz ale jednak dzięki. Chodziło mi bardziej o to jak to wszystko wygląda w praktyce.
To nie pytanie praktyczne, tylko elementarne. Na każde z nich odpowie większość artykułów od podatku VAT w rolnictwie. Jeżeli ich nie rozumiesz, to pytaj o konkretne akapity, wtedy ktoś może Ci to objaśni na forum.
W praktyce wygląda to tak, że jeżeli nie dysponujesz odpowiednim poziomem wiedzy lub czasem, to zatrudniasz biuro rachunkowe któremu co miesiąc dostarczasz wszystkie faktury zakupów lub sprzedaży. Potem czekasz - albo na zwrot podatku ze skarbówki, albo na info z biura rachunkowego jaką kwote podatku masz przelać na konto skarbówki.
mam pytanie jak jestem na vacie to czy mam obowiązek płacić na fundusz promocji 0,1% sprzedaje tylko jabłka nie jestem przedsiębiorca nic nie skupuje jestem rolnikiem na wacie.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl