Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Broszura_owocówka_1
2019_07_Arysta

Profil użytkownika: Wanderlus

user name
Imię i nazwisko:
Marcin Starosta
Login:
Wanderlus
Kiedy dołączył do portalu:
20.01.2015 13:43
Liczba wpisów na forum:
130
pokaż wszystkie wpisy na forum tego użytkownika
Liczba komentarzy:
10
pokaż wszystkie komentarze tego użytkownika
Pomocne posty na forum:
0
Opublikowane bzdury na forum:
0
Wyświetleń profilu:
2094

Ostatnie posty użytkownika

Cena porzeczki czarnej 2017 31.07.2017 15:37

Osobiście uważam że jest nadprodukcja bo:

- Jak nigdy podczas klęski mrozu ceny były groszowe, a w przeszłości ZAWSZE były dobre w podobnych warunkach, co oznacza, że porzeczki jest aż tak dużo, że nawet ten spadek owocowania jest do pominięcia

- Po 2011 przez kilka lat weremczuk nie nadążał z produkcją kombajnów porzeczkowych joanna, po coś je ludzie kupowali, jeżeli ktoś ma znajomego u nich to może potwierdzić.

- Ukraina bardzo intensywnie rozija swoją produkcje porzeczki czerwonej i czarnej, jak całkowicie UE otworzy rynek na ich porzeczkę to jesteśmy ugotowani.

- Jestem w branży wiele lat i mam sporo znajomych sadowników i w instytutach i oni potwierdzają moje spostrzeżenia, jeżeli jesteś poważnym plantatorem to takie informacje też powinieneś posiadać. Np co roku organizowane są spotkania przed zbiorami gdzie omawiane są takie tematy.

- To co słyszę z zaprzyjaźnionych chłodni też daje do myślenia, np informacja, że stali dostawcy mieli zwykle w tym roku mniejsze plony, ale było dużo nowych dostawców z ilościami po 100-300 ton.

- Właściwie nie ma argumentu za tym żeby nadprodukcja się skończyła w najbliższych 5-10 latach.

- zresztą każdy widzi co w sąsiednich gminach się dzieje w porównaniu z tym co było 10 lat temu.

Co do GUS to musisz wiedzieć że są to tylko szacunki i nigdzie nie znalazłem metodologii, jeżeli masz takie informacje to podziel się z nami. Nie są to napewno dane z przetwórni. Można się nimi oczywiście posiłkować, ale to jak prognoza pogody na przyszły miesiąc.

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/chca-wiedziec-w-jaki-sposob-szacowane-sa-zbiory,46063.html

Cena porzeczki czarnej 2017 31.07.2017 11:27

Mylisz się, wystarczy porównać ile upraw porzeczki było widocznych 10 lat temu i teraz + wziąć pod uwagę, że obecnie plony są 2x wyższe niż kiedyś.

Prosta sprawa. A najlepszym dowodem na to są ceny, nawet po tegorocznej klęsce porzeczki było za dużo.

Trzeba zmierzyć się z faktami.

Dramat to będzie za rok, kiedy nowe przyrosty na krzakach zmrożonych na wiosnę zaowocują. Myślę, że bardzo duża część porzeczki zostanie na krzakach, bo zwyczajnie nie będzie się opłacało jej zbierać.

Cena porzeczki czarnej 2017 28.07.2017 10:24

Jak otworzą się bramy ukrainy to dopiero zacznie się dramat z porzeczką. Już teraz są tam ogromne nasadzenia czerwonej i czarnej: 

http://www.freshplaza.com/article/125217/Ukrainian-farmers-find-the-most-cost-efficient-crops

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ue-wspiera-ukraine-kosztem-polskiego-rolnictwa-przepadly-pos,nId,2400742

http://www.sadyogrody.pl/handel_i_dystrybucja/106/pe_przeglosowal_koncesje_na_ukrainski_eksport_zmniejszono_kontyngent_na_przetworzone_pomidory,10331.html

Cena porzeczki czarnej 2017 23.07.2017 15:07

Jaką macie średnią cenę sprzedaży?

Ja średnio loco zakład skrzynka ok 1 zł + vat

Najwyższa cena 1,30, najniższa 0,75 gr.

Piszcie z info czy zakład czy skup.

Cena porzeczki czerwonej 2017 23.07.2017 13:49

Zapotrzebowanie na czarną to jakieś 130 tys ton, a produkujemy pewnie 150 tys ton, dlatego cena w najbliższych 4-9 latach bedzie liczona w groszach.

Na czerwoną zapotrzewowanie jest na 40 tys ton, a produkcja to może 35 tys ton, więc dali wysoką cenę, żeby ci sami "biznasmani" którzy nasadzili czarnej po roku z dobrą ceną wrobili się tak samo w czerwoną.

Czarna to owoc uważany za niszowy, a czerwona to w skali światowej skrajnie niszowy towar. Jeżeli chociaz jeden na dziesięciu plantatorów czarnej posadzi czerwoną, to będzie nadprodukcja większa niż widzimy to obecnie na czarnej.

W północnej Polsce czerwoną sadzą na potęgę, śmiechu warte jest twierdzenie, że ludzie jej nie sadzą bo nie mają patyków, bo czarnej też kiedyś nie mieli i to nie przeszkodziło im w tak ogromnych nasadzeniach.

CzarneZloto, 2017-07-23 10:53, napisał:

 A ja Wam mówię że cena na czerwoną będzie jeszcze przez 5 lat, bo masa ludzi właśnie myśli że za rok spadnie i nie sadzi:)

Widzę, że sam nie masz żadnej porzeczki tylko ją skupujesz, bo gdybyś miał to byś wiedział, że na pełne plonowanie w czarnej trzeba poczekać 2-3 lata od momentu posadzenia sadzonek, a w czerwonej 3-4 lata. Więc nawet w przypadku tych nierealnych 5 lat będziesz w plecy sadząc tej jesieni porzeczkę. A to że te 5 lat jest nierealne świadczy ilość nasadzeń już istniejących. Oceniam, że może z 2 lata jeszcze będzie jakaś cena, później zjazd.

Szukają leszczy i ich znajdą. Myślę, że będzie sporo ludzi wrobionych najpierw w czarną, a póżniej na dokładnie tych samych zasadach w czerwoną. Przecież po coś nakupowali kombajnów

Ostatnie komentarze użytkownika

KSPCP plony porzeczek czarnych w Polsce w 2017 roku 06.06.2017 14:58
Myślę, że toczy się gra między skupującymi, a prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków Julian Pawlak przedstawia lobby, które żadnych zapasów porzeczki nie ma, dlatego niekorzystne dla niego byłyby wysokie ceny. Z drugiej strony chłodnie, które zapasy mają, mogłyby sprzedać towar z dużym zyskiem przy wysokich cenach, dlatego jest to w ich interesie, po to to robiły. Sztuczne zaniżanie byłoby nienaturalne. Myślę, że jego słowa "Trzeba trzymać emocje na wodzy" to błaganie całego środowiska o to żeby nikt nie wychylił się z wysoką ceną, ale myślę, że wygra rachunek ekonomiczny, a nie gierki prezesa i jego koledzy z zerowymi zapasami. I masz rację, jeżeli nie ma zapotrzebowania i są ogromne trudności to dlaczego skupuje? Niech nie robi z logiki ku..y Niech prezes zapozna się z twórczością św Tomasza z Akwinu na temat logiki.
Zmiany w ochronie roślin coraz bliżej ! 02.04.2016 15:58
Niemcy biorą coraz mniejsze ilości porzeczki czarnej i czerwonej, paradoksalnie, bo przy niskiej cenie powinni brać. Generalnie nie ma argumentu ZA jakąkolwiek ceną. Chyba w tym roku trzeba będzie znowu zostawić na krzakach.
Zmiany w ochronie roślin coraz bliżej ! 01.04.2016 21:30
Zastanawiam się, czy jeszcze w swoim życiu zobaczę dobrą cenę porzeczki.. wątpię, a o następnych 7-10 latach można śmiało zapomnieć. Podobnie jest z ropą.
Zmiany w ochronie roślin coraz bliżej ! 01.04.2016 21:27
Najgorsze jest to, że sprowadzana żywność nie będzie obłożona takimi wymaganiami. Zostaniemy zalani tanimi owocami. Tylko jaki to ma sens? Inaczej byłoby gdyby zasady były równe dla wszystkich, wtedy ceny by wzrosły i być może Polskie sadownictwo by nie upadło. Glifosat odkłada się w żywności ale jeżeli zniszczy się uprawy jabłek, czy porzeczek, to grube koty urzędujące w Brukseli będą jadły banany i pomarańcze z tym specyfikiem spoza unii. Zero logiki, trzeba chyba z tej unii uciekać bo bo siedzą tam sami wariaci. To tak jak w celu walki z alkoholizmem zamknąć 1 monopolowy w Polsce. Ciekawe czy w TTiP(umowa o wolnym handu z USA) wspomnieli coś o glifosacie itd, nieźle by się amerykanie uśmiali :)
Ograniczona ochrona roślin: Eksperci przestrzegają ! 30.01.2016 22:17
Musisz wiedzieć, że zakaz stosowania środków miałby obowiązywać tylko na terenie UE, koszty wzrosną, a tańsze owoce zostaną sprowadzone legalnie spoza unii gdzie tłuste brukselskie koty nie mają jurysdykcji i zakres stosowanych środków nie jest tak okrojony(inaczej byłoby, gdyby zasady dla wszystkich zasady były takie same) Obecnie każde ograniczenie stosowania ŚOR uderzy nas po kieszeni. Ciekawe czy odważyliby się próbować takich ruchów gdyby w Niemczech było tyle upraw sadowniczych szczególnie porzeczek i jabłek. Taką półperyferyjną Polskę dużo łatwiej im dociskać.
2019_Yara_po_kwitnieniu

Ostatnio na forum

instagram