Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Zmiany w ochronie roślin coraz bliżej !

Zmiany w ochronie roślin coraz bliżej !

Zapowiadane przez Komisję Europejską wycofanie z rynku niektórych środków ochrony roślin budzi coraz większy sprzeciw. Eksperci i rolnicy alarmują o ogromnym zagrożeniu dla upraw i podają wyniki raportu, które nie są optymistyczne.

Jak podaje Agrobiznes wzrost kosztów produkcji, zmniejszenie plonów i pogorszenie ich jakości...to tylko niektóre skutki, jakie przewidują eksperci.

Naukowcy poddali analizie 7 upraw sadowniczych oraz polowych i tak naprawdę we wszystkich przypadkach straty w jakości i w plonie wahają się od kilku do kilkudziesięciu procent – informuje Marcin Mucha Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.

Strata jakości jabłek może dojść nawet do 100%. Z kolei strata plonu ziemniaków czy buraków cukrowych to 70% a w przypadku czarnej porzeczki nawet 100%. Wzrosną więc koszty produkcji – informuje Agrobiznes.

Po zastosowaniu nowych środków w zastępstwie tych substancji czynnych powoduje od 2 do 15 euro na hektarze drożej: paliwo, musimy pryskać, gniecenie danego pola – mówi Marian Sikora Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Wycofane środki zastępować będą inne, ale stosowane w większej ilości. Tak stało się w przypadku rzepaku o zawieszeniu substancji neonikotynoidowych.

Ponieważ nie zaprawiamy trzeba w to miejsce wykonywać 2-3 zabiegi nalistne. Czyli wbrew powiedzmy sobie pojęciu ochrony środowiska. Wprowadzamy więcej niż byśmy wprowadzali przez zaprawę – tłumaczy prof. Stefan Pruszyński Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.

Częste zabiegi tą samą substancją sprawiają, że przestaje ona działać na szkodniki i choroby.

Dzisiaj stosując nawet preparaty chemiczne do ochrony przed chorobami i szkodnikami zapewniamy całkowite bezpieczeństwo dla konsumentów. Nie jesteśmy w stanie ich zastąpić innymi preparatami, bo wtedy nie będzie ładnych jabłek. Będziemy musieli kupować jabłka z objawami chorób i szkodników – mówi Mirosław Maliszewski prezes Związku Sadowników RP.

Nad wycofaniem substancji na razie prowadzone są dyskusje. Póki Unijna decyzja nie została definitywnie podjęta rolnicy liczą na łagodne zmiany.

Co prawda zapowiedzi wycofania niektórych preparatów mówią o perspektywie kolejnych 3-4 lat, ale docierają do nas informacje, że np. podstawowy herbicyd stosowany w uprawach sadowniczych jakim jest Glifosat ma być jeszcze wycofany wiosną tego roku – mówi Mirosław Maliszewski prezes Związku Sadowników RP.

Komisja Europejska wprowadza zmiany by chronić środowisko. Pytanie czy zwiększenie zużycia innych środków bardziej środowiska nie obciąży. Na rynku mogą się też pojawić środki niewiadomego pochodzenia – podaje Agrobiznes.

komentarze (31):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 29.03.2016 21:32 Te unijne administracyjne urzędasy dopiero obudzą się z letargu, czy głupota im wyparuje z głów, gdy w Europie zapanuje głód, lub niedobór żywności. To, że chce się chronić środowisko, to chwalebny i godny pochwały czyn. Jednak proszę zwrócić uwagę, czy czasami niby bezpieczne środki nie skumulują się w żywności, wodzie, glebie, generalnie w środowisku ? Głupich nie sieją - głupi sami się rodzą...niejednokrotnie z rodziców inteligentnych i wybitnych...
Wanderlus
Wanderlus 01.04.2016 21:27 Najgorsze jest to, że sprowadzana żywność nie będzie obłożona takimi wymaganiami. Zostaniemy zalani tanimi owocami. Tylko jaki to ma sens? Inaczej byłoby gdyby zasady były równe dla wszystkich, wtedy ceny by wzrosły i być może Polskie sadownictwo by nie upadło.

Glifosat odkłada się w żywności ale jeżeli zniszczy się uprawy jabłek, czy porzeczek, to grube koty urzędujące w Brukseli będą jadły banany i pomarańcze z tym specyfikiem spoza unii. Zero logiki, trzeba chyba z tej unii uciekać bo bo siedzą tam sami wariaci. To tak jak w celu walki z alkoholizmem zamknąć 1 monopolowy w Polsce.

Ciekawe czy w TTiP(umowa o wolnym handu z USA) wspomnieli coś o glifosacie itd, nieźle by się amerykanie uśmiali :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

decosta
decosta 29.03.2016 21:53 Najlepiej niech wszystkie wycofaja będzie spokój.
jerzy45
jerzy45 31.03.2016 21:47 To jest myśl. Jednak należałoby te działania zastosować na całym Bożym świecie, by było sprawiedliwie !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Fragii
Fragii 29.03.2016 21:58 Ja też uważam że powinni wycofać wszystkie. Same plusy. Po 1: żywność zdrowa i ekologiczna. Po 2: jeśli cała Europa miała by słabszej jakości towar to zbyt by był. Po 3: Mniejsze plony, mniej roboty. Po 4: Mniejsze plony, większe ceny. Po 5: Brak zabiegów, więcej czasu można poświęcić rodzinie.
Ja przejrzałem swoje zabiegi z roku 2011 a z roku 2015 i jeden wniosek, zabiegów mniej o ponad 50% a jakość i ilość surowca większa.
artemida
artemida 30.03.2016 07:05 Widzę, Fragi, że jesteś /jak kiedyś prezydent Wałęsa/ ZA A NAWET PRZECIW. Byłbym wdzięczny za szerokie rozwinięcie informacji zawartej w ostatnim zdaniu /nie sądzę że tylko ja!!!/
Podstawowe pytanie; po jaką cholerę cztery lata temu dawałeś o PIĘĆDZIESIĄT procent ZA DUŻO??? Czy tylko Ty NIEPOTRZEBNIE wspomagałeś chemików a trułeś środowisko i dlaczego. Jak się do tego ustosunkują inni np. "45". Dla mnie to prawie zagadka???
Nie silcie się na groteskowe minusy, zajmijcie stanowisko!!!
Klepka
Klepka 30.03.2016 09:14 Ja bardzo chętnie porównam z Tobą fragi swoje spostrzeżenia, ponieważ od trzech lat na jednej kwaterze testuję uprawę eko z całym jej inwetrzem i przyrostu plonu na poziomie 50 % nie potrafię zauważyć, a rzekł bym nawet że jest różnica o 50 %, ale w drugą stronę.....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 29.03.2016 22:25 Przypomniał mi się kawał, który opowiadał mi mój dziadek, z czego wniosek, że to bardzo już stary kawał...Kawał o gospodarzu który próbował odzwyczaić swojego konia jeść...I kiedy prawie już się mu to udało, koń zdechł...Następnym krokiem po wycofaniu preparatów stosowanych w rolnictwie powinno być zamknięcie wszystkich sklepów spożywczych w trosce o zdrowie obywateli... Bo jak powszechnie wiadomo obżarstwo jest przyczyną wielu chorób tzw. cywilizacyjnych...Rok diety szczawiowo-mirabelkowej i problem cukrzycy jako dolegliwości trapiącej społeczeństwa wysokorozwinięte rozwiąże się sam...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kaktus
kaktus 29.03.2016 22:51 Debilizm KE wchodzi na wyżyny.
Melolontha
Melolontha 29.03.2016 22:56 A potem się dziwią, że tu i ówdzie ktoś zaczyna przebąkiwać o wyjściu z Unii... Jeśli zrobią to na co się zanosi, to ja się nie zdziwię kiedy pewnego dnia dowiem się , że barszcz Sosnowskiego umieścili na liście roślin chronionych...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

silol
silol 30.03.2016 06:03 Co im przeszkadza glifosat. Jedyny minus glifosatu to jest to,że jest dopuszczony do desykacji rzepaku i pszenicy ozimej, a my go później jemy w oleju, i w chlebku, i w mięsku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Maurycy11
Maurycy11 30.03.2016 06:18 To jest niezły cyrk, grupa osób która się tym zajmuje ogłasza że środków dopuszczonych do stosowania zostanie połowę albo jeszcze mniej i teraz pomyślcie ile są skłonne zapłacić firmy żeby znaleźć się w tej szczęśliwej połowie:) platini i cała FIFA się chowa:)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

konustw
konustw 30.03.2016 12:32 Zamiast sprawdzać pozostałości glifosatu najlepiej wycofać ze sprzedaży. Idąc tym tokiem rozumowania zamiast badać kierowców na trzeźwość najlepiej wycofać alkohol ze sprzedaży skoro na drodze coraz więcej pijanych. Paranoja.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 30.03.2016 13:35 Teatr absurdu... Wycofanie tylu podstawowych subst. czynnych = brak konkurencyjności na rynkach poza unijnych o tym chyba nikt nie pomyślał z tych co to tak długo i intensywnie mysleli nad tą dyrektywą...USA będzie happy ,Chińczykom w końcu zniknie konkurencja na rynku koncentratu jabłkowego i ogólnie eksport owoców i warzyw na 100% przyhamuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

andriu
andriu 30.03.2016 18:50 No co wy chcecie przecież Unia daje nam dopłaty abyśmy mogli konkurować ze swoją żywnością na rynkach światowych.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 30.03.2016 20:51 Tak- tylko że oprócz dopłat bezpośrednich dają dopłaty np. na ciągniki i inne cele, żeby ta ich wyższość tehnologiczna pozwoliła żeby nasze pieniądze za te np. ciągniki poszły do starej unji. Ta konkurencja wyparła nas np. z produkcji trzody. Produkujemy ich tyle co za Gomułki. Jeszcze troche a zaczną dyktować cene. Bo nikt takiej " konkurencji " nie wygra, jesli do tej pory cały czas przegrywa. Jak posadzicie drzewo w lesie żeby konkurowało z tymi wyższymi prędzej uschnie jak doczeka się życiodajnego światła. Tak samo będzie z gospodarką. I może przejmą za długi nie jedną grupe i sortownie wpierw tworząc takie przepisy które to ułatwią.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 30.03.2016 20:58 Zobaczcie oprzyrządowanie w sortowniach i zobaczcie co z tego zostało wyprodukowane u nas, i czy pieniądze za to wyprodukowanie zostały w Polsce czy poszły do ich kieszeni.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 31.03.2016 21:59 Trochę wkradło Ci się nieścisłości Jancyku. Za Gomułki więcej świń produkowaliśmy niż teraz ! Co do reszty masz słuszność. My polscy sadownicy jesteśmy, czy mamy być li tylko konsumentami "ich" produkcji.
Green25...Mylisz się. Na koncentrat pójdzie większość jabłek i tym samym Chińczycy będą mało konkurencyjni, ale za to wtłoczą na rynek polski jabłka bez parcha, zdrowe na oko.
Melolontha... Mało precyzyjny przykład. Koń wieczorem jeszcze żył na tej diecie. Rano był już zimny. Barszcz Sosnowskiego ? Pies go lizał. Gorzej, jak teraz każdy proboszcz, czy biskup zajmie się handlem ziemią. Dojdzie niedługo do tego, że będzie trzeba odrobić u księdza... To są jaja. Barszcz ? Jaki barszcz.
artemida... U mnie opryski wykonuję standardowo, ale są uzależnione od przebiegu pogody. mimo tego, że ubiegły rok był niby suchy, to ochrona sadu była w normie. Przy obecnym doborze ś.o.r. trudno jest zejść poniżej średniej... Ile wykonałem ? Nie pamiętam.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

currant
currant 01.04.2016 20:26 Moze odbiegne troche od tematu ale uwazam , ze jest tez istotny.Byłem dzisiaj na spotkaniu z przedstawicielami dosc duzego zakładu przetworczego, ktorzy oferowali, zalecali odzywki,nawozy nowe srodki ochrony ,itd,itp.Oczywiscie padło wiele pytan na temat oplacalnosci , przewidywanych cen,rynkow zbytu,kondycji zakładu.Musze przyznac, ze z ich wypowiedzi (takiej troche pokretnej) wniskuje ,ze nic dobrego nas nie spotka w tym roku.Ja szczegolnie jestem zainteresowany porzeczka i na moje pytanie jakie sa probnozy z rynkiem zbytu, cena odpowiedzi była taka,cytuje :,,panie nawet pan nie pytaj o porzeczke w tym roku"- no i jak koledzy plantatorzy na to sie zapatrujecie, warto cos w nia inwestowac?
Melolontha
Melolontha 01.04.2016 20:37 Oglądałem wczoraj wstrząsający program o różnych funduszach ubezpieczeniowych...Myślę, że jedno ze zdań które tam padło, można odnieść też do relacji producent-przetwórca... Szło to jakoś tak : Czy obywatel / jednostka / może na takim ubezpieczeniu zarobić ? ...Może... Ale zawsze jest to jakby wypadek przy pracy ubezpieczyciela / przetwórcy ? /... A czy coś można z tym zrobić ? ... Można... Ale droga do sprawiedliwości wiedzie tylko przez sąd...Pozdrawiam !
Wanderlus
Wanderlus 01.04.2016 21:30 Zastanawiam się, czy jeszcze w swoim życiu zobaczę dobrą cenę porzeczki.. wątpię, a o następnych 7-10 latach można śmiało zapomnieć.
Podobnie jest z ropą.
Melolontha
Melolontha 01.04.2016 22:05 Mój znajomy ogrodnik który zbankrutował, wyciągnął na koniec następujący wniosek : " Oni " potrafią wywołać produkcję a nawet ponieść początkowo straty, aby póżniej latami paść się na czyjejś głupocie... Dlaczego głupocie ?... Bo ktoś, kto posadził dużo porzeczki albo zasiedlił szklarnię odmianą gerbery Amber, długo łudzi się i ma nadzieję... A nadzieja jest jak wiadomo matką... Dlatego chcemy czy nie chcemy, każda kolejna partia która zechce zyskać głosy wiejskiego elektoratu będzie musiała zaproponować wsi i wykonać, odpowiednią POLITYKĘ ROLNĄ... Tak jak to jest w krajach w których na wsi panuje spokój i na które patrzymy z zazdrością... Innej drogi nie ma...Pozdrawiam !
Klepka
Klepka 02.04.2016 01:28 Currant byliśmy na tym samym zebraniu czy mi się tylko wydaje bo też byłem dziś i podobne rzeczy słyszałem. Choć bynajmniej na tym co ja byłem głównym tematem były maliny i problem z nimi związany. Czyli ceny na ten rok wstępnie już sobie ustalili. Jeżeli chodzi o porzeczki to moim zdaniem lepiej nie przesadzać z inwestycjami, chyba że dla samego siebie i drogiego hobby jakim jest teraz uprawa czarnej porzeczki.
silol
silol 02.04.2016 06:41 Porzeczka w tym roku zapłaci. Nie mają zapasów.Gorzej będzie z jabłkami, bo nawet dzikie sady mają oblężenie przez pąka, a rok zapowiada się znów bardzoooo suchy, to i grzybek troszkę z hamuje.I nie będzie zimnej zośki, i ogrodników.
artemida
artemida 02.04.2016 07:02 Mógłbyś za proroka pracować przy nowym rządzie ale czy wiesz jak wyjść z grożącej zapaści?
Klepka
Klepka 02.04.2016 07:56 Silol myślisz bardzo optymistycznie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

tomek6666
tomek6666 02.04.2016 06:24 Klepka i jaką cenę ustalili na malinę? tylko żeby się znowu nie przeliczyli

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Klepka
Klepka 02.04.2016 08:00 Żadne konkretne cyfry nie padły. Bo nikt na tak długo przed sezonem raczej się nic nie odważy powiedzieć, ale między wierszami można było zrozumieć dokładnie o co im chodzi." Malina jest na każdej chłodni, towar po obróbce idzie za cenę niższą niż zakupowali od plantatora, itd itd." Dobrze to nie rokuje, a na dodatek padło to samo hasło co przy porzeczce, "mamy gigantyczne nasadzenia malin" cokolwiek miało to znaczyć bo mieszkam akurat w zagłębiu malinowym i mnie nie dziwi widok malin u każdego gospodarza.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

silol
silol 02.04.2016 12:54 Za proroka mógłbym robić,ale co mógłbym im doradzić.Wiele pomysłów jakie miałem( dziesięć lat temu) zostało wymyślone(przez firmy)niedawno.A jeżeli chodzi o porzeczkę(ja jej nie mam, to mi to rybka),ale z tego co czytam (a dużo czytam)to koncentratu nie mają.JEŻELI SIĘ MYLĘ, TO NIECH MNIE KTOŚ POPRAWI, BO MOŻE BZDURY PISZĘ.
Wanderlus
Wanderlus 02.04.2016 15:58 Niemcy biorą coraz mniejsze ilości porzeczki czarnej i czerwonej, paradoksalnie, bo przy niskiej cenie powinni brać. Generalnie nie ma argumentu ZA jakąkolwiek ceną. Chyba w tym roku trzeba będzie znowu zostawić na krzakach.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sigmund
sigmund 04.04.2016 20:56 Obok rychłych zmian w ochronie roślin, Unia szykuje "ułatwienia" w sposobie zatrudniania Ukraińców....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Przymrozek, grad, susza – pomoc KRUS

Kasa udziela pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku wystąpienia anomalii pogodowych w ramach...

Spłonęła grupa producencka Top-Sad z Koźla

W nocy (12/13.10) wybuchł pożar na terenie grupy producenckiej Top-Sad z Koźla (gm. Belsk...

Wizyta zagranicznych importerów z Singapuru, Wietnamu i Indonezji

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował misję przyjazdową 15 importerów z...

Od stycznia 2019 roku z Ukrainy wyjechało 1,5 mln osób

Minister gabinetu ministrów Ukrainy Dmytro Dubiłet oświadczył, że od stycznia 2019 roku z...

Rolniczy handel detaliczny ze wsparciem ARiMR – wnioski od 21 listopada

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach...

KRIR: Termin naboru wniosków o pomoc suszową zbyt krótki

Zarząd KRIR poinformował Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że ustalony termin naboru...

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Wapno z KA
Witam posiadam do wynajęcia młynek -...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
Ceny jabłek szokują...
obiecać można wszystko, zwłaszcza jak z...
Ceny jabłek szokują...
Program dla Rolnictwa SLD 1. Odblokowanie...
Ceny jabłek szokują...
Więcej wyobraźni ?
Ceny jabłek szokują...
Baracuda, może sam pojedź do tej pracy. Jak...
Ceny jabłek szokują...
Baracuda- piszesz głupoty. Jak jakby coś...
Ceny jabłek szokują...
Naucz sie pisać to pogadamy. Menel sie nigdy...
Ceny jabłek szokują...
A pioswki trollu znów z tym kupowanie...
instagram