Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
A-t_jasieniec

Zmiany w ochronie roślin coraz bliżej !

Zmiany w ochronie roślin coraz bliżej !

Zapowiadane przez Komisję Europejską wycofanie z rynku niektórych środków ochrony roślin budzi coraz większy sprzeciw. Eksperci i rolnicy alarmują o ogromnym zagrożeniu dla upraw i podają wyniki raportu, które nie są optymistyczne.

Jak podaje Agrobiznes wzrost kosztów produkcji, zmniejszenie plonów i pogorszenie ich jakości...to tylko niektóre skutki, jakie przewidują eksperci.

Naukowcy poddali analizie 7 upraw sadowniczych oraz polowych i tak naprawdę we wszystkich przypadkach straty w jakości i w plonie wahają się od kilku do kilkudziesięciu procent – informuje Marcin Mucha Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.

Strata jakości jabłek może dojść nawet do 100%. Z kolei strata plonu ziemniaków czy buraków cukrowych to 70% a w przypadku czarnej porzeczki nawet 100%. Wzrosną więc koszty produkcji – informuje Agrobiznes.

Po zastosowaniu nowych środków w zastępstwie tych substancji czynnych powoduje od 2 do 15 euro na hektarze drożej: paliwo, musimy pryskać, gniecenie danego pola – mówi Marian Sikora Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Wycofane środki zastępować będą inne, ale stosowane w większej ilości. Tak stało się w przypadku rzepaku o zawieszeniu substancji neonikotynoidowych.

Ponieważ nie zaprawiamy trzeba w to miejsce wykonywać 2-3 zabiegi nalistne. Czyli wbrew powiedzmy sobie pojęciu ochrony środowiska. Wprowadzamy więcej niż byśmy wprowadzali przez zaprawę – tłumaczy prof. Stefan Pruszyński Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.

Częste zabiegi tą samą substancją sprawiają, że przestaje ona działać na szkodniki i choroby.

Dzisiaj stosując nawet preparaty chemiczne do ochrony przed chorobami i szkodnikami zapewniamy całkowite bezpieczeństwo dla konsumentów. Nie jesteśmy w stanie ich zastąpić innymi preparatami, bo wtedy nie będzie ładnych jabłek. Będziemy musieli kupować jabłka z objawami chorób i szkodników – mówi Mirosław Maliszewski prezes Związku Sadowników RP.

Nad wycofaniem substancji na razie prowadzone są dyskusje. Póki Unijna decyzja nie została definitywnie podjęta rolnicy liczą na łagodne zmiany.

Co prawda zapowiedzi wycofania niektórych preparatów mówią o perspektywie kolejnych 3-4 lat, ale docierają do nas informacje, że np. podstawowy herbicyd stosowany w uprawach sadowniczych jakim jest Glifosat ma być jeszcze wycofany wiosną tego roku – mówi Mirosław Maliszewski prezes Związku Sadowników RP.

Komisja Europejska wprowadza zmiany by chronić środowisko. Pytanie czy zwiększenie zużycia innych środków bardziej środowiska nie obciąży. Na rynku mogą się też pojawić środki niewiadomego pochodzenia – podaje Agrobiznes.

komentarze (31):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 29.03.2016 21:32 Te unijne administracyjne urzędasy dopiero obudzą się z letargu, czy głupota im wyparuje z głów, gdy w Europie zapanuje głód, lub niedobór żywności. To, że chce się chronić środowisko, to chwalebny i godny pochwały czyn. Jednak proszę zwrócić uwagę, czy czasami niby bezpieczne środki nie skumulują się w żywności, wodzie, glebie, generalnie w środowisku ? Głupich nie sieją - głupi sami się rodzą...niejednokrotnie z rodziców inteligentnych i wybitnych...
Wanderlus
Wanderlus 01.04.2016 21:27 Najgorsze jest to, że sprowadzana żywność nie będzie obłożona takimi wymaganiami. Zostaniemy zalani tanimi owocami. Tylko jaki to ma sens? Inaczej byłoby gdyby zasady były równe dla wszystkich, wtedy ceny by wzrosły i być może Polskie sadownictwo by nie upadło.

Glifosat odkłada się w żywności ale jeżeli zniszczy się uprawy jabłek, czy porzeczek, to grube koty urzędujące w Brukseli będą jadły banany i pomarańcze z tym specyfikiem spoza unii. Zero logiki, trzeba chyba z tej unii uciekać bo bo siedzą tam sami wariaci. To tak jak w celu walki z alkoholizmem zamknąć 1 monopolowy w Polsce.

Ciekawe czy w TTiP(umowa o wolnym handu z USA) wspomnieli coś o glifosacie itd, nieźle by się amerykanie uśmiali :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

decosta
decosta 29.03.2016 21:53 Najlepiej niech wszystkie wycofaja będzie spokój.
jerzy45
jerzy45 31.03.2016 21:47 To jest myśl. Jednak należałoby te działania zastosować na całym Bożym świecie, by było sprawiedliwie !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Fragii
Fragii 29.03.2016 21:58 Ja też uważam że powinni wycofać wszystkie. Same plusy. Po 1: żywność zdrowa i ekologiczna. Po 2: jeśli cała Europa miała by słabszej jakości towar to zbyt by był. Po 3: Mniejsze plony, mniej roboty. Po 4: Mniejsze plony, większe ceny. Po 5: Brak zabiegów, więcej czasu można poświęcić rodzinie.
Ja przejrzałem swoje zabiegi z roku 2011 a z roku 2015 i jeden wniosek, zabiegów mniej o ponad 50% a jakość i ilość surowca większa.
artemida
artemida 30.03.2016 07:05 Widzę, Fragi, że jesteś /jak kiedyś prezydent Wałęsa/ ZA A NAWET PRZECIW. Byłbym wdzięczny za szerokie rozwinięcie informacji zawartej w ostatnim zdaniu /nie sądzę że tylko ja!!!/
Podstawowe pytanie; po jaką cholerę cztery lata temu dawałeś o PIĘĆDZIESIĄT procent ZA DUŻO??? Czy tylko Ty NIEPOTRZEBNIE wspomagałeś chemików a trułeś środowisko i dlaczego. Jak się do tego ustosunkują inni np. "45". Dla mnie to prawie zagadka???
Nie silcie się na groteskowe minusy, zajmijcie stanowisko!!!
Klepka
Klepka 30.03.2016 09:14 Ja bardzo chętnie porównam z Tobą fragi swoje spostrzeżenia, ponieważ od trzech lat na jednej kwaterze testuję uprawę eko z całym jej inwetrzem i przyrostu plonu na poziomie 50 % nie potrafię zauważyć, a rzekł bym nawet że jest różnica o 50 %, ale w drugą stronę.....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 29.03.2016 22:25 Przypomniał mi się kawał, który opowiadał mi mój dziadek, z czego wniosek, że to bardzo już stary kawał...Kawał o gospodarzu który próbował odzwyczaić swojego konia jeść...I kiedy prawie już się mu to udało, koń zdechł...Następnym krokiem po wycofaniu preparatów stosowanych w rolnictwie powinno być zamknięcie wszystkich sklepów spożywczych w trosce o zdrowie obywateli... Bo jak powszechnie wiadomo obżarstwo jest przyczyną wielu chorób tzw. cywilizacyjnych...Rok diety szczawiowo-mirabelkowej i problem cukrzycy jako dolegliwości trapiącej społeczeństwa wysokorozwinięte rozwiąże się sam...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kaktus
kaktus 29.03.2016 22:51 Debilizm KE wchodzi na wyżyny.
Melolontha
Melolontha 29.03.2016 22:56 A potem się dziwią, że tu i ówdzie ktoś zaczyna przebąkiwać o wyjściu z Unii... Jeśli zrobią to na co się zanosi, to ja się nie zdziwię kiedy pewnego dnia dowiem się , że barszcz Sosnowskiego umieścili na liście roślin chronionych...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

silol
silol 30.03.2016 06:03 Co im przeszkadza glifosat. Jedyny minus glifosatu to jest to,że jest dopuszczony do desykacji rzepaku i pszenicy ozimej, a my go później jemy w oleju, i w chlebku, i w mięsku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Maurycy11
Maurycy11 30.03.2016 06:18 To jest niezły cyrk, grupa osób która się tym zajmuje ogłasza że środków dopuszczonych do stosowania zostanie połowę albo jeszcze mniej i teraz pomyślcie ile są skłonne zapłacić firmy żeby znaleźć się w tej szczęśliwej połowie:) platini i cała FIFA się chowa:)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

konustw
konustw 30.03.2016 12:32 Zamiast sprawdzać pozostałości glifosatu najlepiej wycofać ze sprzedaży. Idąc tym tokiem rozumowania zamiast badać kierowców na trzeźwość najlepiej wycofać alkohol ze sprzedaży skoro na drodze coraz więcej pijanych. Paranoja.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 30.03.2016 13:35 Teatr absurdu... Wycofanie tylu podstawowych subst. czynnych = brak konkurencyjności na rynkach poza unijnych o tym chyba nikt nie pomyślał z tych co to tak długo i intensywnie mysleli nad tą dyrektywą...USA będzie happy ,Chińczykom w końcu zniknie konkurencja na rynku koncentratu jabłkowego i ogólnie eksport owoców i warzyw na 100% przyhamuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

andriu
andriu 30.03.2016 18:50 No co wy chcecie przecież Unia daje nam dopłaty abyśmy mogli konkurować ze swoją żywnością na rynkach światowych.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 30.03.2016 20:51 Tak- tylko że oprócz dopłat bezpośrednich dają dopłaty np. na ciągniki i inne cele, żeby ta ich wyższość tehnologiczna pozwoliła żeby nasze pieniądze za te np. ciągniki poszły do starej unji. Ta konkurencja wyparła nas np. z produkcji trzody. Produkujemy ich tyle co za Gomułki. Jeszcze troche a zaczną dyktować cene. Bo nikt takiej " konkurencji " nie wygra, jesli do tej pory cały czas przegrywa. Jak posadzicie drzewo w lesie żeby konkurowało z tymi wyższymi prędzej uschnie jak doczeka się życiodajnego światła. Tak samo będzie z gospodarką. I może przejmą za długi nie jedną grupe i sortownie wpierw tworząc takie przepisy które to ułatwią.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 30.03.2016 20:58 Zobaczcie oprzyrządowanie w sortowniach i zobaczcie co z tego zostało wyprodukowane u nas, i czy pieniądze za to wyprodukowanie zostały w Polsce czy poszły do ich kieszeni.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 31.03.2016 21:59 Trochę wkradło Ci się nieścisłości Jancyku. Za Gomułki więcej świń produkowaliśmy niż teraz ! Co do reszty masz słuszność. My polscy sadownicy jesteśmy, czy mamy być li tylko konsumentami "ich" produkcji.
Green25...Mylisz się. Na koncentrat pójdzie większość jabłek i tym samym Chińczycy będą mało konkurencyjni, ale za to wtłoczą na rynek polski jabłka bez parcha, zdrowe na oko.
Melolontha... Mało precyzyjny przykład. Koń wieczorem jeszcze żył na tej diecie. Rano był już zimny. Barszcz Sosnowskiego ? Pies go lizał. Gorzej, jak teraz każdy proboszcz, czy biskup zajmie się handlem ziemią. Dojdzie niedługo do tego, że będzie trzeba odrobić u księdza... To są jaja. Barszcz ? Jaki barszcz.
artemida... U mnie opryski wykonuję standardowo, ale są uzależnione od przebiegu pogody. mimo tego, że ubiegły rok był niby suchy, to ochrona sadu była w normie. Przy obecnym doborze ś.o.r. trudno jest zejść poniżej średniej... Ile wykonałem ? Nie pamiętam.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

currant
currant 01.04.2016 20:26 Moze odbiegne troche od tematu ale uwazam , ze jest tez istotny.Byłem dzisiaj na spotkaniu z przedstawicielami dosc duzego zakładu przetworczego, ktorzy oferowali, zalecali odzywki,nawozy nowe srodki ochrony ,itd,itp.Oczywiscie padło wiele pytan na temat oplacalnosci , przewidywanych cen,rynkow zbytu,kondycji zakładu.Musze przyznac, ze z ich wypowiedzi (takiej troche pokretnej) wniskuje ,ze nic dobrego nas nie spotka w tym roku.Ja szczegolnie jestem zainteresowany porzeczka i na moje pytanie jakie sa probnozy z rynkiem zbytu, cena odpowiedzi była taka,cytuje :,,panie nawet pan nie pytaj o porzeczke w tym roku"- no i jak koledzy plantatorzy na to sie zapatrujecie, warto cos w nia inwestowac?
Melolontha
Melolontha 01.04.2016 20:37 Oglądałem wczoraj wstrząsający program o różnych funduszach ubezpieczeniowych...Myślę, że jedno ze zdań które tam padło, można odnieść też do relacji producent-przetwórca... Szło to jakoś tak : Czy obywatel / jednostka / może na takim ubezpieczeniu zarobić ? ...Może... Ale zawsze jest to jakby wypadek przy pracy ubezpieczyciela / przetwórcy ? /... A czy coś można z tym zrobić ? ... Można... Ale droga do sprawiedliwości wiedzie tylko przez sąd...Pozdrawiam !
Wanderlus
Wanderlus 01.04.2016 21:30 Zastanawiam się, czy jeszcze w swoim życiu zobaczę dobrą cenę porzeczki.. wątpię, a o następnych 7-10 latach można śmiało zapomnieć.
Podobnie jest z ropą.
Melolontha
Melolontha 01.04.2016 22:05 Mój znajomy ogrodnik który zbankrutował, wyciągnął na koniec następujący wniosek : " Oni " potrafią wywołać produkcję a nawet ponieść początkowo straty, aby póżniej latami paść się na czyjejś głupocie... Dlaczego głupocie ?... Bo ktoś, kto posadził dużo porzeczki albo zasiedlił szklarnię odmianą gerbery Amber, długo łudzi się i ma nadzieję... A nadzieja jest jak wiadomo matką... Dlatego chcemy czy nie chcemy, każda kolejna partia która zechce zyskać głosy wiejskiego elektoratu będzie musiała zaproponować wsi i wykonać, odpowiednią POLITYKĘ ROLNĄ... Tak jak to jest w krajach w których na wsi panuje spokój i na które patrzymy z zazdrością... Innej drogi nie ma...Pozdrawiam !
Klepka
Klepka 02.04.2016 01:28 Currant byliśmy na tym samym zebraniu czy mi się tylko wydaje bo też byłem dziś i podobne rzeczy słyszałem. Choć bynajmniej na tym co ja byłem głównym tematem były maliny i problem z nimi związany. Czyli ceny na ten rok wstępnie już sobie ustalili. Jeżeli chodzi o porzeczki to moim zdaniem lepiej nie przesadzać z inwestycjami, chyba że dla samego siebie i drogiego hobby jakim jest teraz uprawa czarnej porzeczki.
silol
silol 02.04.2016 06:41 Porzeczka w tym roku zapłaci. Nie mają zapasów.Gorzej będzie z jabłkami, bo nawet dzikie sady mają oblężenie przez pąka, a rok zapowiada się znów bardzoooo suchy, to i grzybek troszkę z hamuje.I nie będzie zimnej zośki, i ogrodników.
artemida
artemida 02.04.2016 07:02 Mógłbyś za proroka pracować przy nowym rządzie ale czy wiesz jak wyjść z grożącej zapaści?
Klepka
Klepka 02.04.2016 07:56 Silol myślisz bardzo optymistycznie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

tomek6666
tomek6666 02.04.2016 06:24 Klepka i jaką cenę ustalili na malinę? tylko żeby się znowu nie przeliczyli

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Klepka
Klepka 02.04.2016 08:00 Żadne konkretne cyfry nie padły. Bo nikt na tak długo przed sezonem raczej się nic nie odważy powiedzieć, ale między wierszami można było zrozumieć dokładnie o co im chodzi." Malina jest na każdej chłodni, towar po obróbce idzie za cenę niższą niż zakupowali od plantatora, itd itd." Dobrze to nie rokuje, a na dodatek padło to samo hasło co przy porzeczce, "mamy gigantyczne nasadzenia malin" cokolwiek miało to znaczyć bo mieszkam akurat w zagłębiu malinowym i mnie nie dziwi widok malin u każdego gospodarza.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

silol
silol 02.04.2016 12:54 Za proroka mógłbym robić,ale co mógłbym im doradzić.Wiele pomysłów jakie miałem( dziesięć lat temu) zostało wymyślone(przez firmy)niedawno.A jeżeli chodzi o porzeczkę(ja jej nie mam, to mi to rybka),ale z tego co czytam (a dużo czytam)to koncentratu nie mają.JEŻELI SIĘ MYLĘ, TO NIECH MNIE KTOŚ POPRAWI, BO MOŻE BZDURY PISZĘ.
Wanderlus
Wanderlus 02.04.2016 15:58 Niemcy biorą coraz mniejsze ilości porzeczki czarnej i czerwonej, paradoksalnie, bo przy niskiej cenie powinni brać. Generalnie nie ma argumentu ZA jakąkolwiek ceną. Chyba w tym roku trzeba będzie znowu zostawić na krzakach.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sigmund
sigmund 04.04.2016 20:56 Obok rychłych zmian w ochronie roślin, Unia szykuje "ułatwienia" w sposobie zatrudniania Ukraińców....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Szansa na opady śniegu. Gdzie sady mogą się zabielić ?

Jak informuje twojapogoda.pl temperatura zaczęła spadać, a to oznacza, że nie wieje już...

Czy Brexit wpłynie na polskich sadowników?

31 stycznia br., po prawie czterech latach od referendum w sprawie brexitu, Wielka Brytania...

Ardanowski: Przyszłością jest rolnictwo, które nie niszczy przyrody

Nasz kraj jest przekonany, że przyszłością jest rolnictwo, które nie niszczy przyrody....

TSW z roku na rok się rozrasta !

Podczas, XI edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa przewidziane  jest , że pobijemy...

Podsumowanie Sadowniczego Forum Ekonomicznego - TSW 2020

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa - TSW 2020 - W ramach TSW w środę 14 stycznia miało...

Nie każdy chce się przyznać ile jeszcze ma jabłek

Ten sezon na naszym rynku jabłek nie przypomina żadnych poprzednich. Towaru jest...

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

W 2020 r. trzynasta...
Jaki ty zaślepiony. A jak Niemcy mają...
W 2020 r. trzynasta...
Niestety nie mogę powiedzieć, że głosuję...
W 2020 r. trzynasta...
Baracuda powiedz w takim razie na kogo...
W 2020 r. trzynasta...
Widzisz drogi wyborco pis-fu, w przypadku...
W 2020 r. trzynasta...
PiS popełnia błędy mniejsze lub większe...
W 2020 r. trzynasta...
cichon40 a ja wolę być grubasem niż...
KUPS: Opłata cukrowa –...
czyli jak nie ma następców i dla nie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
W moim przypadku staram się wyłącznie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Ja podałem tylko na zimno prawdziwą...
KUPS: Opłata cukrowa –...
jaceo,"pewny zbyt w jakiejś perspektywie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Czemu tu się dziwić? Oni zwyczajnie...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Minister powinien przygotować także akty...
KUPS: Opłata cukrowa –...
Niech sobie KUPS fałszywie gęby sadownikami...
Robot do zbioru malin –...
Jeszcze jak byłem 10 kg młodszy już były...
Robot do zbioru malin –...
Jak maszyna dziala przyspieszycja 100x...
Robot do zbioru malin –...
Wiecie co jest w tym najlepsze? Są kraje...
Robot do zbioru malin –...
Aby się opłacało te maliny musiałyby być...
Robot do zbioru malin –...
Wow. Nagranie ma 27sekund a robot w w tym...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jak się siedzi wysoko to można podziwiać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W tej Uni to tak jak na tym forum i...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jak może być wielo milionowe...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Sam na siebie mówił ,to on odpowiada za...
Wyższa płaca minimalna nie...
Ja to bym się spodziewał raczej takiego...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Cytując klasyka "mądrego to miło...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister, który odważył się powiedzieć...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Te duże gospodarstwa są jak duże fermy,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ja uważam że tych dużych ferm nie powinno...
Organizacje sadowników –...
Indolencja działaczy w branży sadowniczej...
Ile w Polsce potrzebne jest...
a wszystko po to by Ukraina rosła w siłę a...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Zapomniałem o wiodącej tezie - ile Polsce...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ardanowskiego nie cenię. Dużo gada, bredzi,...
Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Widać że dla niektórych na pierwszym...
Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Tak porównać zapotrzebowanie na moc i te...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jaki Minister, taki poziom.
Ile w Polsce potrzebne jest...
"Piękny" żarcik o ministrze.Masz poczucie...
Ile w Polsce potrzebne jest...
jaceo,pan minister nie jest z mojej bajki,ale...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ale co ,że niby jabłek deserowych...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister jest tak mądry i wszechwiedzący,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Oj jaceo, jaceo... jeszcze świętujesz?...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Wrecie jest minister który powiedział...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W dokumentach źródłowych dotyczących...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Odnosząc sie do wystapienia trzeba przyznać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Tak, tak, pochwaliłem sukces 7 organizacji...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Dwa światy, w Polsce konferencje , pokazy...
Udany sezon polskich superowoców
Wiatr histErii wieje wszędzie nawet na...
MRiRW: Budżet na rolnictwo...
A na wypłatę środków za klęski za...
Udany sezon polskich superowoców
Pogratulować inicjatywy, pogratulować...
W 2020 r. trzynasta...
*, no bez przesady psiajucha!
W 2020 r. trzynasta...
Draństwo straszne szanowny Panie...
W 2020 r. trzynasta...
Już wysłane do samego zorro
W 2020 r. trzynasta...
,,Ja nie siądę do Twojej łodzi i nie...
W 2020 r. trzynasta...
No to załóż sobie konto anonimowe,a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Nie zamierzam zakładać żadnego konta na...
W 2020 r. trzynasta...
to sam wyślij, w czym masz problem, w necie...
W 2020 r. trzynasta...
Wiesz kolego wyżej cokolwiek o wymiarze...
W 2020 r. trzynasta...
przecież to samo napisałem wyżej.....o...
W 2020 r. trzynasta...
Ona jako sędzina TK, tak samo zresztą jak...
W 2020 r. trzynasta...
Co mnie obchodzi jakaś lista stworzona przez...
W 2020 r. trzynasta...
to Jerzy ma chyba jakąś awersje do żydów,...
W 2020 r. trzynasta...
Widzisz Espuma, Twoja awersja do ŻYDÓW jest...
W 2020 r. trzynasta...
piszesz jakieś banialuki o worku cementu w...
W 2020 r. trzynasta...
Jurku w mojej rodzinie żydów nie ma. Na...
W 2020 r. trzynasta...
Jeden z popularniejszych aktorów p.J....
W 2020 r. trzynasta...
Proponuję tym co mają FB czy w inny sposub...
W 2020 r. trzynasta...
Kto pił wódkę ? Pewnie wszyscy...I Lech...
W 2020 r. trzynasta...
Ktoś powie, że za komuny to kradli. Jeśli...
W 2020 r. trzynasta...
Ale dyskusja mnie ominęła. Wszystkiego...
Odpowiedź Ministra...
embargo zostało nałozone za rządów PO...
Odpowiedź Ministra...
Na merytorykę raczej nie masz co liczyć "my...
Odpowiedź Ministra...
To forum jest i zawsze było bardziej...
Odpowiedź Ministra...
Skoro jesteśmy tacy tępi i beznadziejni to...
Odpowiedź Ministra...
Może skończmy o Owsiaku ... Mam pytanie czy...
Odpowiedź Ministra...
Barakuda - to że tyle zebrali to nie znacy...
Odpowiedź Ministra...
Dlatego wyżej napisałem, 27 finał, zebrano...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żaden telewizyjny...
Odpowiedź Ministra...
Bedę miał chwile to poczytam, ale ten art...
Odpowiedź Ministra...
co ty masz z tymi gumowcami? masz jakiś...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żadne koszty...
Odpowiedź Ministra...
Czy ktoś kto ma mozg, może myśleć ze...
Odpowiedź Ministra...
o Piotrowicza ci chodzi czy o kogo?
Odpowiedź Ministra...
Espuma daj spokój to tak jakbyś gadał z...
Odpowiedź Ministra...
wrzuciłeś jeden z drugim 5 zl do puszki i...
Odpowiedź Ministra...
Każdy, logicznie myślący, po dłuższej...
Odpowiedź Ministra...
Napiszę tak odpierdol się od Jurka pisowski...
Odpowiedź Ministra...
Owsiak ma przecież obrany cel zbiórki, wiec...
Odpowiedź Ministra...
Sądzę, że ma, bo jeżeli Minister Zdrowia...
Odpowiedź Ministra...
Prawda jest taka że Owsiak i jego rodzina...
Odpowiedź Ministra...
chłopie ja nic nie pisałem ani o...
Odpowiedź Ministra...
Dziś jest dziwna sytuacja, ,kto nie płaci...
Odpowiedź Ministra...
Rząd winien zajmować się całokształtem...
Odpowiedź Ministra...
a co ma WOSP do jablek ? nudzi ci sie chyba i...
Zbiornik 10.000 i 27.000 litrów
Jaka cena i w jakim stanie są?
Odpowiedź Ministra...
Skoro odpowiedź Ministra to ciekawy jestem...
Zakupię używany kombajn...
Witam Mam do sprzedania kombajn Joanna 3 z...
Odpowiedź Ministra...
Sprawdź s97 ile Ukraina exportuje pszenicy,...
Odpowiedź Ministra...
Oprócz tych czynników wcześniej...
W 2020 r. trzynasta...
Nie pamiętam aby mi ktoś dupę ściskał....
W 2020 r. trzynasta...
Artemida,w kluczowym momencie trzeba bylo...
W 2020 r. trzynasta...
takie były czasy. Jak ktoś miał kontakty,...
Australia: Spłonęły sady
Niech podziękują pseudo ekologom ... i...
W 2020 r. trzynasta...
Może kontrowersyjnie ale trochę w temacie....
Australia: Spłonęły sady
...i misie koala też :(:( Hetmanie widać...
Australia: Spłonęły sady
Za to co napisałeś powinieneś się......
Australia: Spłonęły sady
Szkoda że tak mało się sadów spaliło
W 2020 r. trzynasta...
A co mieli zrobić Niemcy po zakończeniu...
W 2020 r. trzynasta...
Nie było mnie chyba rok i dalej to samo ....
W 2020 r. trzynasta...
ZAP S.A. od czasów "dobrej zmiany" są...
W 2020 r. trzynasta...
skad znasz przypadki 30 losowań ? skąd masz...
W 2020 r. trzynasta...
Jak można mieć inne zdanie na temat...
W 2020 r. trzynasta...
Marnie kolego wytłumaczyłeś, kopiujesz...
W 2020 r. trzynasta...
ale ludzie widzą tylko TVPis, jak była...
W 2020 r. trzynasta...
Espuma- prawdziwe fakty napisałeś. A co do...
W 2020 r. trzynasta...
nikt nie siedzi bo posłowie PO razem z...
W 2020 r. trzynasta...
wkradł się błąd *Pis przez lata zrobił...
W 2020 r. trzynasta...
Kogo z PO skazali za ta afery? ja wypisałem...
W 2020 r. trzynasta...
głosujesz na konfederacje i co to daje jak...
W 2020 r. trzynasta...
Jesteś kolego trochę zabawny, tzn ja tak to...
W 2020 r. trzynasta...
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu...
W 2020 r. trzynasta...
To głosuj na poprzedników, jak lepiej...
W 2020 r. trzynasta...
Większa część społeczeństwa jest innego...
W 2020 r. trzynasta...
Większość tego rzad zrobił przed wyborami...
W 2020 r. trzynasta...
Jak bym miał obstawiać ,to jesteś chyba...
W 2020 r. trzynasta...
20. Ograniczył możliwość zaliczania do...
W 2020 r. trzynasta...
Kazdy widzi i pisze ze Pis przynajmniej coś...
W 2020 r. trzynasta...
Dokładnie nawet mając inne poglądy można...
W 2020 r. trzynasta...
Muszę pogratulować wszystkim stroną dość...
W 2020 r. trzynasta...
Co kogo interesuje właściciel w roku 2016,...
W 2020 r. trzynasta...
CO SIE Z WAMI DZIEJE!!! Plujecie na siebie....
W 2020 r. trzynasta...
To Ty szukasz jadu i dalej go podsycasz , bo...
W 2020 r. trzynasta...
Rozumiem, że qmaty życzył aby to co...
W 2020 r. trzynasta...
Najpierw : ,,Poco tyle jadu", a potem...
W 2020 r. trzynasta...
Koledzy , jako sadownicy mamy wspólne...
W 2020 r. trzynasta...
Wystarczyło zabrać mafiom vatowskim, a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Żadna władza nic nie daje jedynie dzieli to...
W 2020 r. trzynasta...
Artemida, jak można cofnąć przywilej,...
W 2020 r. trzynasta...
proszę. Walczyć nie zamierzam z moim...
Budowa zbiorników wodnych...
Klasyczna informacja w stylu "wiem że dalej...
W 2020 r. trzynasta...
Trzecia wojna światowa wisi na włosku to i...
W 2020 r. trzynasta...
A czemu nie komentujesz tego co się dziś...
W 2020 r. trzynasta...
aaa dziwi cie. Ale sprzedanie po 89r kilku...
W 2020 r. trzynasta...
Dziwi mnie ta chęć do rozliczania...
W 2020 r. trzynasta...
16 marca 2015 r Grupa ITI i Grupa Canal+...
W 2020 r. trzynasta...
Miłość do Pisu, jest taka sama jak...
W 2020 r. trzynasta...
Bo miłość do PiSu jest ślepa
W 2020 r. trzynasta...
Gdzie ty żyjesz jak nie widzisz dodatkowych...
W 2020 r. trzynasta...
aha jako ciekawostka odnośnie mediów, skoro...
W 2020 r. trzynasta...
opłaty to podnoszą samorządy tam gdzie PO...
W 2020 r. trzynasta...
Absolutnie nie popieram żadnej z poprzednich...
instagram