Dasiek, 2026-04-03 13:34, napisał:
Badania gleby byly?
Nie
Dasiek, 2026-04-03 13:34, napisał:
Badania gleby byly?
Nie
Witam.
Przy cięciu na kilku drzewkach znalazem coś takiego. Drzewka od razu widać że odstają dynamiką wzrostu od zdrowych. Niektóre mają takie całe pnie.
Witam.
Takie pytanie: czy taką platformę na hydrostacie można holować? Padł mi rozrusznik a łatwiej byłoby robić w garażu niż w "polu"...
Green25, 2023-09-18 14:25, napisał:
cichon40, 2023-09-17 14:05, napisał:
Dziabaczka, 2023-09-17 09:01, napisał:
Rybak94, 2023-09-17 08:12, napisał:
i w duże mrozy poniżej 15 st w nocy wygasa bo wypali drewno.Po to jest bufor. Po nagrzaniu oddaje ciepło do układu a w piecu może sobie wygasać.
Każdy powinien wybrać rozwiązanie pod siebie i swoje warunki. Ja nie mam problemu z drzewem ponieważ każdego roku pewna ilość zostaje po cięciu sadu a w lasach też muszę robić porządki i usuwać suche sztuki. Także u mnie się sprawdza.
Jak to wygląda po wypaleni drewna trzeba czekać aż się wypali do zera i odpalać na nowo czy można stopniowo dokładać w dowolnym momencie
Nie. To są kotły "dolnego spalania" , więc możesz dokładać sobie kiedy tylko chcesz . Sporym minusem jest to co wspomnieli przedmówcy że drewno musi być koniecznie sezonowane i oczym nie wspomnieli (a to istotne) dość drobno porąbane , grubymi klocami tak jak paliło się w tzw. "Śmieciuchach" nie popalisz . Jedne z niezłych i stosunkowo tanich są kotły z Polskiej firmy MPM . Wyższa liga to kotły z Czech Blazeharmony i Atmos.
Ja mam Atmosa dc 25 gs i to co piszesz o "drobnym" drzewie jest kompletną nieprawdą. Wrzucam kloce aby przez właz przeszły i pali się aż miło. Z tego co piszą w instrukcji można dokładać nawet do 30% trocin. Najważniejsze aby wszystko było suche. Z tego co gdzieś wyczytałem to rekordziści załatwili taki piec w 8 miesięcy bo palili drzewem prosto z lasu...
Generalnie mozna kupić miernik wilgotności drewna. Rozrąbujesz pieniek, sprawdzasz i już wiesz czy masz poniżej 20%.
Winiarek, 2023-09-17 16:45, napisał:
A czy taki bufor może być jednocześnie zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową ? Bo mi woda w kaloryferach jest brudna ? Czy musi być oddzielny bojler? I jaki bufor lepszy, z wężownicą, czy bez? Ja mam wszystko stare. Zastanawiam się nad zakupem na węgiel gruby, drewno, za swoje. Jaki byście polecili na węgiel, drewno? Ale 5 klasy,
Bufor jest jedynie do ogrzewania domu. Do c.w.u. masz oddzielny zbiornik.
Bufor bez wężownicy jest sporo tańszy. Z tego co pamiętam jak mi sprzedawaca tłumaczył to przy prostej instalacji lepiej jest brać bez. Jak masz dodatkowo panele słoneczne do grzania c.w.u. to podobno lepiej z wężownicą, ale najlepiej to znajdź jakieoś fachowca w twojej okiolicy i zapytaj bo na ten temat nie mam wiedzy z pierwszej ręki a niechciałbym wypisywać bzdur.
Z tego co wiem najlepsze piece na drewno (nie wiem jak z węglem) mają 4 klasę. dopiero przy montażu z buforem uzyskują piątą.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl