Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosimex_Pomax
2018_BASF_Sercadis

Odmiany jabłoni - co sadzić ?

Trwa cykl Regionalnych Konferencji Sadowniczych organizowanych przez firmę Agrosimex i jej partnerów. Szczegółowy termin spotkań i możliwość rejestracji uczestnictwa znajdą Państwo tutaj >>> Jest jeszcze możliwość wysłuchania ciekawych wykładów oraz zapoznania się z nowościami oferowanymi przez firmy chemiczne i nawozowe. 

Pojawiają się również tematy związane z omówieniem sytuacji w ubiegłym sezonie pod względem pogody i celowości stosowania poszczególnych zabiegów mających na celu pomóc w zastanej niekorzystnej sytuacji stresowej w glebie oraz drzewach. „Na deser” Robert Binkiewicz serwuje nam bardzo ciekawą opinie i spostrzeżenia odnośnie sytuacji odmianowej w sadach. Pytanie brzmi co sadzić ?, albo to co sadzimy od kilku lat jak się zachowuje w sadzie. Warto wysłuchać na temat Gali i sportów, Red Delicious i sportów oraz opisywanego już niejednokrotnie na portalu sadownictwo.com.pl Red Jonaprinca.Będziemy Państwu przedstawiać relacje z ciekawszych wykładów i prezentacji już za kilkanaście dni. 

Kto chce posiadać wiedzę już teraz zapraszamy do uczestnictwa w Regionalnych Konferencjach Sadowniczych tutaj >>>

Przypominamy że dla osób zainteresowanych uprawą truskawki już w najbliższą sobotę 20 stycznia odbędzie się Konferencja Truskawkowa w Jasieńcu [Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Czerska 1, Jasieniec zarejestruj uczestnictwo >>>]

Do zobaczenia !REKLAMA
2018_Syngenta_Topas_1
2018_DelanPro_pod_news

komentarze (10):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 18.01.2018 19:43 Ja się nie zarejestruję, bo dojazd zabrałby więcej czasu niż wykład... Podzielę się jednak drobnym spostrzeżeniem. Lata temu także podpowiadano nam, co sadzić. Sadziliśmy. Zachód ma śladowe ilości Idareda, a my mamy może i 40 % plonu tej odmiany. Proponowano np. Goldena. I co ? I nic. Rynek nie akceptuje tej odmiany, a w szczególności tych nieordzewiających się. Sorry. Owszem poszukiwał tą odmianę kilka lat temu pewien Rumun. W środowiskach sadowniczych uchodził za rzetelnego kupca. To, że był byłym pracownikiem Securitate w randze oficera nie miało specjalnego znaczenia. Proponowano Jonagoredy, Elstary ( ponoć miały zniewolić swym smakiem Polaków...), Galę, i jeszcze kilka odmian. Nie radzono sadzić Szampiona. Może te pięknie wybarwione jabłka są może smaczne. Znając jednak życie, to po zastosowaniu tonicu do zmywania makijażu czar niekiedy pryska. Czy jabłkożerca będzie pożądał czerwieni, czy smaku ? Oto jest pytanie. Częściowo na nie odpowiem. Smak jest podstawą, dlatego konsumenci starsi, i w sile wieku i młodzi przychodzą na tzw. targi, rynki..., by kupić swą odmianę, której w marketach nie uświadczysz... Oni przychodzą po Lobo, Cortlanda, Bohemię, Szarą Renetę... Alwę, paskowaną Galę, Szampiona... Dlaczego tak się dzieje ? Dlatego, że Polak już nie daje się nabierać na czerwień. I co z tego, że w markecie jest Gloster, Jonagold, czy nawet Zielony Szampion. Klient przychodzi na targi, bo tu kupuje, co mu smakuje, a nie to, co mu narzuca szkółkarskie lobby. Nie napiszę, że ci, co prezentują owe odmiany są skorumpowani, na usługach szkółkarzy, bo bym zaprzeczył istocie nowoczesności, czy postępu. Tylko, czy współczesne polskie sady są w tak złym stanie, by ciągle je modyfikować na modłę szkółkarzy ? My generujemy koszty oni gigantyczne zyski...
jacenty82
jacenty82 18.01.2018 22:37 jerzy45 - mam wrażenie że nie zdajesz sobie sprawy jaką produkcję jabłek mamy w kraju i który mamy obecnie rok. To nie są lata '90, Polska nie produkuje 1 mln. ton jabłek. Żeby sprzedać takie ilości jakie są, trzeba spełniać globalne wymagania. Rynek o którym mówisz jest, ale on jest niszowy, nie pamiętasz co było z Kortlandem i Lobem 15 lat temu gdy było ich więcej? Na eksport to nie szło, pozostawały rynki hurtowe, niska cena, słabe zejście, śmierdzące kible albo ich brak, koczowanie na samochodach, na każdym Starze piecyki kozy i wystające kominy, śmierdzące uniwersalki, w które mości kupiec ładował śmieci ze stoiska.
jerzy45
jerzy45 19.01.2018 11:16 Ty @jacenty82 przejmujesz się eksportem ? Ty się najpierw zacznij martwić się o podstawowego konsumenta naszych jabłek - obywatela RP. To powinien być priorytet ! Mówienie, że eksport to jest to, to swego rodzaju nabicie sobie guza podczas tego słynnego wstawania z kolan. Tak. Każdy zarabia, wszyscy mają, tylko polski sadownik klepie przysłowiową biedę. Dlaczego tak się dzieje ? Bo wielu uważa, że należy rozwijać produkcję jabłek i tym samym niszczyć nasze dochody. Tendencja powinna być inna. Najpierw rynek wewnętrzny i ty należy wycisnąć tyle ile się da, a widać w tym roku, że się daje, a później dopiero myśleć o nie dużym, ale opłacalnym eksporcie. Sztuka dla sztuki, to ni rozwój, tylko stagnacja...
jacenty82
jacenty82 19.01.2018 14:20 Ile jabłek wchłonie rynek krajowy? Przy produkcji średniej 300-400 ton/rocznie, handlując przez cały rok tygodniowo musisz sprzedać 6-8 ton, handlując cały rok, w sezonie truskawkowym również. To jest 4 -5 busów, jakby każdy tymi busami pojechał na giełdy to jabłko byłoby w ziemniakach, sprzedaż 20 klatek dziennie, nie dałbyś rady fizycznie tego wyklatkować. Jerzy jedź sobie w lutym do Berlina, zobacz ile krajów z całego świata walczy o ten rynek europejski i jakie są tam standardy. Lobem i Kortlandem świata nie zawojujesz, to jest nisza dla najmniejszych gospodarstw. Chcesz wstrzelić się w ten niszowy rynek, bardzo dobrze, ale to nie jest kierunek dla większości gospodarstw.
jerzy45
jerzy45 19.01.2018 22:20 Ty @jacenty82 w piętkę gonisz ( Zagłoby powiedzenie). czepiasz się Cortlanda, czy Lobo. A kto powiedział, że polskie sadownictwo za lat pięć ( 5 ) będzie takie same ? Jest duże prawdopodobieństwo, że wiele gospodarstw padnie w czasach "dobrej zmiany". Nie będą wydolne, by sprostać sytuacjom dziejącym się na polskim rynku np. pracy, czy płacy. Ja powoli będę wychodził z takiego sadownictwa, jakie mam. Brak siły najemnej, brak chęci, sztuka dla sztuki. Wiesz kolego, kim jesteś... Jesteś wizjonerem, ale utopijnego świata, gdzie Twój mieni się krajem mlekiem i miodem. Czym jesteś w stanie zawojować ten świat ? Niskimi cenami owoców ? W Indiach produkują jeszcze taniej ! W Chinach ? A może w Chile, gdzie cały rok zrywają owoce ! Australii, Nowa Zelandia, czy RPA...A Brazylia, czy nawet Urugwaj. Sądzisz, że to daleko ? Nie. A jaki będzie Twój, jabłkowy świat ? Kilka TIR-ów do Afryki, może kilka zestawów pociągu do Chin, czy nawet kilka kontenerów do USA. Ja nie jestem nastawiony na to, by patrzeć "na czarno". Wolę na "różowo" . Jednak świat widziany oczami Polaków jest inny...A, co będzie, gdy pisowcy zaproponuję wyjście Polski z UE ? Poprzesz, czy będziesz przeciw. I tak już dzisiaj mamy mało atutów w rękach... Orban, to za mało...On i tak Polaków z PiS-u, jak to się mówi na wsi wyr***a bez mydła...A Putin ?
jacenty82
jacenty82 20.01.2018 08:39 Nie czepiam się Kortlanda, nawet go lubię, co nie oznacza że jeżeli będzie go w nasadzeniach za dużo to po prostu trafi na przemysł. Co do cen, to nigdy nie mówiłem że to nimi trzeba konkurować, z prostej przyczyny towar zbyt tani jest podejrzany. Ciągłe powtarzanie że musi być tanio to polityka firm handlujących, które ze swoje błędy każą płacić producentom.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 20.01.2018 19:14 Czytam @jacenty82 Twoje komentarze i czekam kiedy się zreflektujesz... Piszesz to co myślisz i nie podpierasz się czyimiś wypowiedziami. Wszystko w tym, co piszesz jest dużo racji i niekiedy masz i słuszność. Jednak w Twoich postach dominuje narracja z pozycji monopolisty - dyktatora, który chce narzucić swoje upodobania, swój punkt widzenia, a nawet swój smak konsumentowi... To Ty piszesz, że dana odmiana np. Lobo, Cortland jest odmianą niszową i jest produkcją dla wąskiej grupy ludzi... Czyli co ? Nie pojmujesz, co to jest rynek konsumenta, gdzie to konsument zawsze ma rację !! Tak - konsument zawsze ma rację !! Czy hodowcy świń hodują świnki, które mają po 200-250 kg ? Nie. Dlaczego, bo konsument nie chce jeść tłuszczu. Tak więc morduje się te zwierzaki o wadze 90-100 kg. Tak się składa, że jest to optymalna waga, gdzie te świniaki najszybciej przybierałyby na wadze. Zmiany wymusił konsument ! Ty chcesz zmusić konsumenta do jedzenia owoców, których on nie pragnie. Co więc mamy ? Jeśli mu nie smakują, to nie kupuje. To jest właśnie czynnik, dlaczego w Polsce spożycie jabłek spada. Od czasu do czasy wchodzę do różnych marketów i widzę te jabłka... Zielone, poduszone itd... Powiedz mi dlaczego właśnie Lobo, czy i Cortland nie może być przebojem, hitem eksportowym na Zachód ? Powiesz, że delikatne... A, co z importem szkła, czy jajek ? Płyną, jadą tysiące kilometrów i jest OK. Odpowiedni towar, odpowiednio zapakowany można wysyłać gdziekolwiek...!!
jacenty82
jacenty82 21.01.2018 10:56 jerzy - ja po prostu nie detaluje, moim odbiorcą jest firma która wymaga to co od niej wymagają, nikomu nic nie narzucam. Po prostu podważam Twoją tezę że Lobo czy Kortland mogą być podstawowymi odmianami. Jeśli chcesz wypromować za granicą te odmiany to świetnie, tylko ja Ci się wydaje ile to może kosztować? Więcej niż roczna wartość sprzedaży tych odmian i nie ma gwarancji że to będzie sukces. Jak wyglądają kampanie promujące owoce w wykonaniu Polaków to chyba wiesz.
Odnośnie konsumenta to przeciętny konsument sugeruje się przy zakupie wyglądem, a smak odbiera tak jak mu to wbito do głowy. Zresztą Lobo czy Kortland w smaku i przydatności kulinarnej to nic w porównaniu do odmiany Celeste, która jest bardzo smaczna, świetna na szarlotki, przeciery, soki, ale nie doceniana przez przeciętnego konsumenta, który w tym czasie woli trochę tańszego kartoflanego Paulareda, czy zielonego Sampiona i które są zdecydowanie łatwiejsze w produkcji.
Zrób najpierw badania na np. 10 000 przeciętnych zjadaczy jabłek w różnych krajach i zobacz co dla nich jest najważniejsze, wtedy będzie jakiś punkt odniesienie, bo na razie to jest gdybamy sobie co przeciętny Kowalski, czy Smith lubi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 21.01.2018 14:22 Ja drogi @jacenty82 nikomu nic nie narzucam. Przykład Lobo, czy Cortlanda, Szarej Renety i wielu innych odmian, jak to ująłeś niszowych pokazuje tylko to, że konsument sięga po te odmiany i je z przyjemnością je. I ciągle wraca co kilka dni po ileś tam kilogramów by znowu je kupić. Te dwie, czy trzy odmiany, to tylko przykład, a nie moja teza na model polskiego sadownictwa. Już dawno przeciętnemu Polakowi znudziły się perfumowane odmiany z krzyżówki Goldena z czymś "tam". Z 15-20 lat temu był szał na Gale i Szampiona. Szampion nadal jest w czołówce, ale Gala niestety już jest mniej pokupna. Dlaczego ? Przyczyn jest kilka, które decydują o takim, a nie innym zejściu. Wraz z wiekiem nie zmieniają się podniebienia konsumenta, ale wraz z wiekiem nasz organizm powoli nie toleruje odmian słodkich ! Jednym z powodów są problemy gastryczne i wszechobecna cukrzyca. Głównym konsumentem jabłek są polscy emeryci i renciści...to już ponad 20 % społeczeństwa !! Tylko z tych problemów zdrowotnych ci ludzie wolą np. Lobo, lub Szarą Renetę.
W jednym poście wspomniałem o konsorcjum, czy nawet o zmodyfikowanym do polskich realiów modelu trustu. Widzisz kolego, co napisałeś na początku - Tobie ktoś narzuca...A to my polscy sadownicy, którzy są trzecią siłą w produkcji jabłek powinniśmy narzucać to, co w Polsce może się udać, a nie to co jest zawodne. Przyjdzie mróz i pozamiatane...Dlatego moje posty są dyskusją jakiego chcemy sadownictwa - takiego, gdzie ktoś decyduje za nas, czy to my mamy decydować o tym, co sadzimy i produkujemy. Wszystko, co Ty napisałeś dowodzi jednemu - rynek pośrednika, a nie konsumenta, czy producenta...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 21.01.2018 14:38 Jak już mam wenę, to posłużę się, jak zrobić, by wejść na rynki zachodnie i inne, bez konkurencji polsko-polskiej. Nie będę się kierował jabłkami, czy innymi owocami, ale podam przykład z meblarstwa. Mój zięć pracuje w firmie meblarskiej. Ich głównym surowcem jest sosna, która idzie głównie na rynek krajowy. Możne te meble kupić np. w Warszawie. Jednak ich głównym rynkiem zbytu jest Francja. Wyposażają w meble akademiki, hotele, różne biura, instytucje... Jednak nie weszli na rynek francuski, jako firma polska, bo nie mieli żadnych szans. Weszli jednak w układ z niewielką firmą francuską i poprzez nią zdobywają nowe kontrakty. Wszyscy są zadowoleni.
Nikt nie żąda, żeby w nazwie stało - polska firma, sprzedaje polskie jabłka. Pieniądze nie śmierdzą, dlatego można wejść w dowolne układy z kapitałem zachodnich inwestorów i poprzez ich sieci wejść na tamte rynki. Znam gościa, który dostarcza polskie jabłka do Berlina...Nikt nie pyta, czy to polskie owoce. Liczy się biznes i smak.
Jeśli ciągle będziecie upierać się, że produkujemy jabłka, rzekomo najlepsze na świecie, to nigdy niczego nie podbijemy. My mamy produkować pieniądze ! Dużo pieniędzy. Póki jednak nie dojdzie do kompromisu firm, które zajmują się eksportem i nie wejdzie w to Państwo z swymi możliwościami, to to trzepanie piany ciągle będzie aktualne i żywe niczym Lenin. Wspomniałem o swym szwagrze omen omen z kieleckiej zapyziałej wioski, gdzie w ramach rządowej akcji uczestniczył w promocji polskich jabłek w Singapurze. To pracownicy ambasady RP byli, mieli obowiązek tej prezentacji. Za czasów Sawickiego w tej kwestii coś drgnęło - Chiny, Singapur, USA, Kanada... A, co jest teraz ??

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Maliszewski: Nowe przepisy utrudniają pracę sezonową cudzoziemcom

Płaca jest wynikiem gry rynkowej. Jeżeli jest dostateczna liczba pracowników to i stawki...

Do truskawek dołączyły czereśnie. Ile kosztują ?

W tym roku zawiązywanie owoców w sadach jest bardzo dobre co potwierdzają sadownicy. Ten...

Komunikat jagodowy - 23.05.2018 - Michał Malicki, Agrosimex

Komunikat jagodowy zawiera aktualne zalecenia ochrony i nawożenia malin, truskawek,...

Czy tegoroczne plony będą obfite ?

Patrząc na kwitnące sady w tym roku możemy liczyć na obfite plony. Czy takie rzeczywiście...

Maksymalna precyzja w przerzedzaniu zawiązków

Jak wynika ze średniej 5 badań przeprowadzonych w Europie w zastosowaniu MaxCel na gruszy...

Jak skutecznie uchronić się przed podwyżkami cen prądu? Sprawdzamy alternatywne rozwiązania.

Optymalizacja kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa sadowniczego jest nie lada...

Najnowsze ogłoszenia

przewody do nawadniania

26.05.2018 19:56 autor: andrzej251

Sprzedam siatki przeciw ptakom

24.05.2018 11:33 autor: dareczek23

Baterie trakcyjne 24, 48 80 V

22.05.2018 18:44 autor: gosiak500

Steinbock Jungheinirich KE 18 przesuw boczny, maszt triplex

22.05.2018 18:34 autor: JonPrince4562

Massey Ferguson 3650S ciągnik sadowniczy

22.05.2018 18:03 autor: JonPrince4562

PERFECT T200 Kosiarka sadownicza

22.05.2018 17:48 autor: JonPrince4562

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Sanepid kontroluje łubianki !
Ps. Mniejsze sady jabłoniowe to powiedzmy...
Sanepid kontroluje łubianki !
Mateusz. Kłaniam się tobie za ten wpis. Są...
Sanepid kontroluje łubianki !
Drupi i. Niech sprawdza tych co mają...
Jak ochronić czereśnie...
Może ktoś kto stosował wypowie się na...
Sanepid kontroluje łubianki !
To dobrze czy źle p. Drupi??? Truskawki w...
Sanepid kontroluje łubianki !
Jeszcze chwileczka ,jeszcze momencik i do...
Czy w polskich truskawkach...
Hm.... daleki jestem od dochodzenia skąd...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A może mi przypomnicie jakie przetwórnie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
No tak, ale nie zapominajmy, że zawsze była...
Czy w polskich truskawkach...
Kiedy badania ,cytrusów ,bananów ,winogron?
Czy w polskich truskawkach...
Gadac kto rwał truskawki przed 30 kwietna...
Czy w polskich truskawkach...
Tylko czemu badanie było robione 30 kwietnia...
Sanepid kontroluje łubianki !
Jak zaczną sprawdzać tych co mają...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Cena tony jabłek ponad 5200 zł w...
Sanepid kontroluje łubianki !
Protestujcie więcej to bez certyfikatu nie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A jednak nie wszystkim podoba się dobra...
Jabłkowa mania ogarnęła...
23 maja godzina 10 płac Defilad w Warszawie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Kto to przetłumaczy "z chińskiego na...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Co na to eksperci? Taka cisza? Prof. Makosz i...
Wynajmę głębosz 1 ząb
W poprawnych warunkach agrotechnicznych...
Wynajmę głębosz 1 ząb
Ja podczas gleboszowania używam dwóch 30...
Wynajmę głębosz 1 ząb
nie chodzi o konie ale o uciąg!
Wynajmę głębosz 1 ząb
Chyba na piasku lub innej lekkiej glebie ta...
Brak chętnych do zbioru...
sorry, od 80 h jest ponad 400zł ZUSu....
Brak chętnych do zbioru...
Czyli pracując 8 h /dziennie do pracy chodzi...
Brak chętnych do zbioru...
Nie mozna edytowac ... realnie srednie...
Brak chętnych do zbioru...
Kiedyś powiedziałem ile niektórzy rwią i...
Susza coraz bardziej...
Trzeci dzień opadów.113 ml. Jeziora na...
Brak chętnych do zbioru...
Gdzie taką wykładnię połówki etatu...
Brak chętnych do zbioru...
Skoro na pół etatu jest 40 godzin...
Brak chętnych do zbioru...
"Pieniądze też nie są dobre - za zebranie...
Brak chętnych do zbioru...
80h miesięcznie , jak to policzyłeś ???
Brak chętnych do zbioru...
Przy przepisach z dnia dzisiejszego i...
Brak chętnych do zbioru...
Po co się schylać jak można się...
Susza coraz bardziej...
Myślę że na pewno autor artykułu miał na...
Susza coraz bardziej...
Myślę, że w tym kontekście- że sady...
Susza coraz bardziej...
Już się złapało 50 mm?
Susza coraz bardziej...
Ciekawi mnie dlaczego akurat powody do...
Susza coraz bardziej...
50mm w kilka godzin. Wciąż pada.
Mieszaniny zbiornikowe...
300 litrów to opryskiwacz tunelowy a nie...
Chemiczne przerzedzanie...
Prawdę mówiąc samo się przerzedziło...
Zapowiadają się wysokie...
A tu jeszcze Tramp namieszał . Zrobił...
Chemiczne przerzedzanie...
Hmmm... 150g BA + 5g NAA na hektar? Nie zleci...
Cydr czeka na nową szansę,...
Jesli ludzie wolą pić piwo(a w większości...
Cydr czeka na nową szansę,...
Kilka lat mija od czasu kiedy CYDR zaistniał...
Mieszaniny zbiornikowe...
Z tymi nowościami to jest tak jak z tym...
Mieszaniny zbiornikowe...
z tym mieszaniem ga4 i regalis to ameryki nie...
Mieszaniny zbiornikowe...
A ja pryskam 1000l na ha i na grzyba i na...
Zapowiadają się wysokie...
Nie chce mi się uderzać w jakieś głębsze...
Mieszaniny zbiornikowe...
200-300 litrów na h ? To na pewno nie dla...
Zapowiadają się wysokie...
Jak jesteś taki litościwy Gannis to...
Zapowiadają się wysokie...
Już kolejny raz czytam komentarz typu "puste...
Zapowiadają się wysokie...
Chiny - wielkie straty w jabłkach po...
Zapowiadają się wysokie...
Owszem na Chińskim nieszczęściu jak to...
Zapowiadają się wysokie...
Jeżeli będą takie ceny jak napisał...
Zapowiadają się wysokie...
Jak ktoś zarobi na tym Chińskim...
Zapowiadają się wysokie...
W Polsce o tym się nie mówi, dziwne .Jeśli...
Zapowiadają się wysokie...
Skąd tak duże straty? Jest to następstwo...
Zapowiadają się wysokie...
Według eksperta z Chińskiej Akademii Nauk...
Zapowiadają się wysokie...
Przymrozki znowu dały się we znaki – tym...
Zapowiadają się wysokie...
Ci co mają sortownie czekają na niską...
Zapowiadają się wysokie...
Kilka lat temu łąki obsadzili ludzie, potem...
Zapowiadają się wysokie...
Jak ktoś liczy na gorsze zbiory to się...
Zapowiadają się wysokie...
Ale taka prawda panie ultracyd. podczas...
Zapowiadają się wysokie...
Proponuję patrzeć szerzej niż czubek...
Zapowiadają się wysokie...
Na 100 kwiatków wystarczy przy dobrym...
Zapowiadają się wysokie...
Zbiory będą przeciętne co znaczy że...
Zapowiadają się wysokie...
Czy napewno beda wysokie zbiory?Sady kwitly...
Pamiętajmy o pszczołach !
jurol masz rację. Polska jest zacofana,...
Pamiętajmy o pszczołach !
Byłbym wdzięczny za rozwinięcie treści...
Zapowiadają się wysokie...
Gradobicia to raz a po drugie susza jaka...
Zapowiadają się wysokie...
Obawiam się że do tego czasu wielu z nas...
Pamiętajmy o pszczołach !
Tak się sklada Artemido ze sam się zajmuje...
Pamiętajmy o pszczołach !
I tym wpisem -adi- potwierdziłeś że...
Pamiętajmy o pszczołach !
Kto chce to i pożytek znajdzie przecież po...
Pamiętajmy o pszczołach !
Z opiniami o pszczołach to tak trochę jak z...
Pamiętajmy o pszczołach !
Właśnie jestem po rozmowie ze znajomym...
Pamiętajmy o pszczołach !
Ot czasy, ot obyczaje... Widzisz adi sto...
Zapowiadają się wysokie...
Z Ursusa to tylko nazwa zostala tak samo jak...
Zapowiadają się wysokie...
Koledzy mamy początek maja i za sobą co...
Zapowiadają się wysokie...
No to cię zaskoczę, Ursus istnieje i ma...
Zapowiadają się wysokie...
U mnie są. Za to drzewa brzoskwini dostały...
Zapowiadają się wysokie...
Żyje tylko z sadu, jadę na 10ha na dwóch...
Zapowiadają się wysokie...
Czekając aż rynek sam się wyreguluje , to...
Pamiętajmy o pszczołach !
Taka jest mentalność ludzi której się nie...
Zapowiadają się wysokie...
Gdzie się podziały zawiązki moreli ?
Pamiętajmy o pszczołach !
Widzę, że mój dyżurny adwersarz...
Zapowiadają się wysokie...
Ale jak widać po tym roku jablka które...
Pamiętajmy o pszczołach !
Artemida Ciebie to na pewno Jezus wskrzesi....
Zapowiadają się wysokie...
Jasne, nie mówiąc już o inwestycjach i...
Zapowiadają się wysokie...
Ale w tym roku jak bedzie 10 gr przemysł i...
Zapowiadają się wysokie...
Bo nie masz pojęcia o czym mówisz. Jak my...
Zapowiadają się wysokie...
Gdy namawiałem do likwidacji 50 % naszych...
Pamiętajmy o pszczołach !
Drodzy koledzy każdy z was ma trochę racji...
Porównanie produktów...
A liczyliscie ile ditianonu sie stosuje w...
Pamiętajmy o pszczołach !
Twój wpis ma wymowę jak u Szekspira; I ty...
Belka herbicydowa...
poproszę o zdjęcia ilek22@wp.pl
Pamiętajmy o pszczołach !
#Mateusz 29 , To podaj stawkę za ile będzie...
Pamiętajmy o pszczołach !
Pierwsze słyszę że w nocy nie wolno...
Pamiętajmy o pszczołach !
Artemido i Ty przeciw prawu !Jak nie wolno to...
Pamiętajmy o pszczołach !
PANIE JUROL, każdego można zatrudnić do...
Pamiętajmy o pszczołach !
Albo z nudów...
Spłonął obiekt grupy...
Za pewne byli ubezpieczeni więc tylko bez...
Pamiętajmy o pszczołach !
W dzień nie wolno pryskać bo pszczoły...
Zapowiadają się wysokie...
Jesli pogoda się nie (zlituje) to czeka nas...
Zapowiadają się wysokie...
Ja się pytam kiedy była ta korzystna pogoda...
Pamiętajmy o pszczołach !
Lukas ratuuuuuuuuj. Cóż mamy robić? W...
Pamiętajmy o pszczołach !
Pszczołami sie zamartwiacie, ale już tym...
Pamiętajmy o pszczołach !
Pszczoły a sadownictwo. W tym temacie są...
Pamiętajmy o pszczołach !
Pszczoly bez nas przezyja my bez nich nie!!!
Pamiętajmy o pszczołach !
Trzeba troche zmiany w myśleniu...
Porównanie produktów...
Nie widzę różnicy w stosowaniu Caldery i...
Spłonął obiekt grupy...
Na Lubelszczyźnie od zimy do tegorocznej...
Spłonął obiekt grupy...
Jest to nieszczęście ale ja tam nie wierze...
Porównanie produktów...
Na jakiej podstawie twierdzisz że nie ma...
Spłonął obiekt grupy...
intelektualnie trafione w samą 10. Szkoda...
Spłonął obiekt grupy...
Niedlugo pierwsza platnosc czuje ze...
Spłonął obiekt grupy...
Porządna, solidna firma, pracowici...
Spłonął obiekt grupy...
Ciekawe czy byście żartowali jak byście...
Spłonął obiekt grupy...
"Nikt wam tyle nie da co ja wam obiecam" "A...
Spłonął obiekt grupy...
Rewelacyjny komentarz,nic dodać nic...
Spłonął obiekt grupy...
A pamiętacie ,, Ziemię obiecaną " Andrzeja...
Porównanie produktów...
Panie Tomaszu, Czy może Pan w takim razie...
Jabłkowa Warka – Ruszył...
"Jak to nigdy, jak to nigdy nie wiadomo..."...
Jabłkowa Warka – Ruszył...
Szlak JABŁKOWY? czemu TYLKO JABŁKOWY? a...
Kupię ciągnik sadowniczy
Mam na sprzedaż LS r60, Ciągnik pali ok 4...
500 lat Jabłek Grójeckich !
E tam, 500 lat... Na wyspie Bolko, w trakcie...
Opryskiwacz bury OKAZJA
można jakieś zdjęcia i który rok...
U jerzy45 -ego w sadzie
Alfred - widać że jesteś dzieciakiem i nie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nie przesadzaj, a jak taki cwaniak jesteś to...
Sejm przyjął ustawę o...
Ukraińcy rozliczają podatek u siebie, czyli...
Sejm przyjął ustawę o...
Widzę, że swoim wpisem sprowokowałem bardo...
Sejm przyjął ustawę o...
Alfredzie czterdziesty, wdzięczny jestem za...
Sejm przyjął ustawę o...
artemida .Zajmij się czymś pożytecznym...
Opryskiwacz bury OKAZJA
Likwidacja całej, 20 hektarowej plantacji???...
Sejm przyjął ustawę o...
Pomyłka w artykule, bo raz sie pisze, ze...
Sejm przyjął ustawę o...
Błogi nastrój zapanował na portalu w...
U jerzy45 -ego w sadzie
Czy jablko z parchem bedzie zdrowsze niz...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy .. Uwierz mi ,nikt Ci nie zazdrości !!...
U jerzy45 -ego w sadzie
Brat naszego odbiorcy jabłek przemysłowych.
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy, słowa kierowałem do osób plujących...
U jerzy45 -ego w sadzie
@SlawekS... "...umiejętności...
U jerzy45 -ego w sadzie
A kto jest teraz właścicielem "Sadów...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nie pisałem kilka dni, bo mam kontuzję...
U jerzy45 -ego w sadzie
marcinbobik ...Bobik....Weź kciuk prawej...
U jerzy45 -ego w sadzie
@MatiPrymek ... Liczba 700 ha nie wzięła...
Maliszewski: W sezonie może...
@wania1234...Czy w normalnym kraju do...
Maliszewski: W sezonie może...
@jacenty82 ...Pewnie nie dostrzegasz tego,...
Maliszewski: W sezonie może...
Dno ma koniec... kto dotknie dna, to może...
Maliszewski: W sezonie może...
Dodam jeszcze, może się bardzo mylę w moim...
instagram