Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Odmiany jabłoni - co sadzić ?

Trwa cykl Regionalnych Konferencji Sadowniczych organizowanych przez firmę Agrosimex i jej partnerów. Szczegółowy termin spotkań i możliwość rejestracji uczestnictwa znajdą Państwo tutaj >>> Jest jeszcze możliwość wysłuchania ciekawych wykładów oraz zapoznania się z nowościami oferowanymi przez firmy chemiczne i nawozowe. 

Pojawiają się również tematy związane z omówieniem sytuacji w ubiegłym sezonie pod względem pogody i celowości stosowania poszczególnych zabiegów mających na celu pomóc w zastanej niekorzystnej sytuacji stresowej w glebie oraz drzewach. „Na deser” Robert Binkiewicz serwuje nam bardzo ciekawą opinie i spostrzeżenia odnośnie sytuacji odmianowej w sadach. Pytanie brzmi co sadzić ?, albo to co sadzimy od kilku lat jak się zachowuje w sadzie. Warto wysłuchać na temat Gali i sportów, Red Delicious i sportów oraz opisywanego już niejednokrotnie na portalu sadownictwo.com.pl Red Jonaprinca.Będziemy Państwu przedstawiać relacje z ciekawszych wykładów i prezentacji już za kilkanaście dni. 

Kto chce posiadać wiedzę już teraz zapraszamy do uczestnictwa w Regionalnych Konferencjach Sadowniczych tutaj >>>

Przypominamy że dla osób zainteresowanych uprawą truskawki już w najbliższą sobotę 20 stycznia odbędzie się Konferencja Truskawkowa w Jasieńcu [Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Czerska 1, Jasieniec zarejestruj uczestnictwo >>>]

Do zobaczenia !REKLAMA
2018_10_22_Kubota_news

komentarze (10):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 18.01.2018 19:43 Ja się nie zarejestruję, bo dojazd zabrałby więcej czasu niż wykład... Podzielę się jednak drobnym spostrzeżeniem. Lata temu także podpowiadano nam, co sadzić. Sadziliśmy. Zachód ma śladowe ilości Idareda, a my mamy może i 40 % plonu tej odmiany. Proponowano np. Goldena. I co ? I nic. Rynek nie akceptuje tej odmiany, a w szczególności tych nieordzewiających się. Sorry. Owszem poszukiwał tą odmianę kilka lat temu pewien Rumun. W środowiskach sadowniczych uchodził za rzetelnego kupca. To, że był byłym pracownikiem Securitate w randze oficera nie miało specjalnego znaczenia. Proponowano Jonagoredy, Elstary ( ponoć miały zniewolić swym smakiem Polaków...), Galę, i jeszcze kilka odmian. Nie radzono sadzić Szampiona. Może te pięknie wybarwione jabłka są może smaczne. Znając jednak życie, to po zastosowaniu tonicu do zmywania makijażu czar niekiedy pryska. Czy jabłkożerca będzie pożądał czerwieni, czy smaku ? Oto jest pytanie. Częściowo na nie odpowiem. Smak jest podstawą, dlatego konsumenci starsi, i w sile wieku i młodzi przychodzą na tzw. targi, rynki..., by kupić swą odmianę, której w marketach nie uświadczysz... Oni przychodzą po Lobo, Cortlanda, Bohemię, Szarą Renetę... Alwę, paskowaną Galę, Szampiona... Dlaczego tak się dzieje ? Dlatego, że Polak już nie daje się nabierać na czerwień. I co z tego, że w markecie jest Gloster, Jonagold, czy nawet Zielony Szampion. Klient przychodzi na targi, bo tu kupuje, co mu smakuje, a nie to, co mu narzuca szkółkarskie lobby. Nie napiszę, że ci, co prezentują owe odmiany są skorumpowani, na usługach szkółkarzy, bo bym zaprzeczył istocie nowoczesności, czy postępu. Tylko, czy współczesne polskie sady są w tak złym stanie, by ciągle je modyfikować na modłę szkółkarzy ? My generujemy koszty oni gigantyczne zyski...
jacenty82
jacenty82 18.01.2018 22:37 jerzy45 - mam wrażenie że nie zdajesz sobie sprawy jaką produkcję jabłek mamy w kraju i który mamy obecnie rok. To nie są lata '90, Polska nie produkuje 1 mln. ton jabłek. Żeby sprzedać takie ilości jakie są, trzeba spełniać globalne wymagania. Rynek o którym mówisz jest, ale on jest niszowy, nie pamiętasz co było z Kortlandem i Lobem 15 lat temu gdy było ich więcej? Na eksport to nie szło, pozostawały rynki hurtowe, niska cena, słabe zejście, śmierdzące kible albo ich brak, koczowanie na samochodach, na każdym Starze piecyki kozy i wystające kominy, śmierdzące uniwersalki, w które mości kupiec ładował śmieci ze stoiska.
jerzy45
jerzy45 19.01.2018 11:16 Ty @jacenty82 przejmujesz się eksportem ? Ty się najpierw zacznij martwić się o podstawowego konsumenta naszych jabłek - obywatela RP. To powinien być priorytet ! Mówienie, że eksport to jest to, to swego rodzaju nabicie sobie guza podczas tego słynnego wstawania z kolan. Tak. Każdy zarabia, wszyscy mają, tylko polski sadownik klepie przysłowiową biedę. Dlaczego tak się dzieje ? Bo wielu uważa, że należy rozwijać produkcję jabłek i tym samym niszczyć nasze dochody. Tendencja powinna być inna. Najpierw rynek wewnętrzny i ty należy wycisnąć tyle ile się da, a widać w tym roku, że się daje, a później dopiero myśleć o nie dużym, ale opłacalnym eksporcie. Sztuka dla sztuki, to ni rozwój, tylko stagnacja...
jacenty82
jacenty82 19.01.2018 14:20 Ile jabłek wchłonie rynek krajowy? Przy produkcji średniej 300-400 ton/rocznie, handlując przez cały rok tygodniowo musisz sprzedać 6-8 ton, handlując cały rok, w sezonie truskawkowym również. To jest 4 -5 busów, jakby każdy tymi busami pojechał na giełdy to jabłko byłoby w ziemniakach, sprzedaż 20 klatek dziennie, nie dałbyś rady fizycznie tego wyklatkować. Jerzy jedź sobie w lutym do Berlina, zobacz ile krajów z całego świata walczy o ten rynek europejski i jakie są tam standardy. Lobem i Kortlandem świata nie zawojujesz, to jest nisza dla najmniejszych gospodarstw. Chcesz wstrzelić się w ten niszowy rynek, bardzo dobrze, ale to nie jest kierunek dla większości gospodarstw.
jerzy45
jerzy45 19.01.2018 22:20 Ty @jacenty82 w piętkę gonisz ( Zagłoby powiedzenie). czepiasz się Cortlanda, czy Lobo. A kto powiedział, że polskie sadownictwo za lat pięć ( 5 ) będzie takie same ? Jest duże prawdopodobieństwo, że wiele gospodarstw padnie w czasach "dobrej zmiany". Nie będą wydolne, by sprostać sytuacjom dziejącym się na polskim rynku np. pracy, czy płacy. Ja powoli będę wychodził z takiego sadownictwa, jakie mam. Brak siły najemnej, brak chęci, sztuka dla sztuki. Wiesz kolego, kim jesteś... Jesteś wizjonerem, ale utopijnego świata, gdzie Twój mieni się krajem mlekiem i miodem. Czym jesteś w stanie zawojować ten świat ? Niskimi cenami owoców ? W Indiach produkują jeszcze taniej ! W Chinach ? A może w Chile, gdzie cały rok zrywają owoce ! Australii, Nowa Zelandia, czy RPA...A Brazylia, czy nawet Urugwaj. Sądzisz, że to daleko ? Nie. A jaki będzie Twój, jabłkowy świat ? Kilka TIR-ów do Afryki, może kilka zestawów pociągu do Chin, czy nawet kilka kontenerów do USA. Ja nie jestem nastawiony na to, by patrzeć "na czarno". Wolę na "różowo" . Jednak świat widziany oczami Polaków jest inny...A, co będzie, gdy pisowcy zaproponuję wyjście Polski z UE ? Poprzesz, czy będziesz przeciw. I tak już dzisiaj mamy mało atutów w rękach... Orban, to za mało...On i tak Polaków z PiS-u, jak to się mówi na wsi wyr***a bez mydła...A Putin ?
jacenty82
jacenty82 20.01.2018 08:39 Nie czepiam się Kortlanda, nawet go lubię, co nie oznacza że jeżeli będzie go w nasadzeniach za dużo to po prostu trafi na przemysł. Co do cen, to nigdy nie mówiłem że to nimi trzeba konkurować, z prostej przyczyny towar zbyt tani jest podejrzany. Ciągłe powtarzanie że musi być tanio to polityka firm handlujących, które ze swoje błędy każą płacić producentom.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 20.01.2018 19:14 Czytam @jacenty82 Twoje komentarze i czekam kiedy się zreflektujesz... Piszesz to co myślisz i nie podpierasz się czyimiś wypowiedziami. Wszystko w tym, co piszesz jest dużo racji i niekiedy masz i słuszność. Jednak w Twoich postach dominuje narracja z pozycji monopolisty - dyktatora, który chce narzucić swoje upodobania, swój punkt widzenia, a nawet swój smak konsumentowi... To Ty piszesz, że dana odmiana np. Lobo, Cortland jest odmianą niszową i jest produkcją dla wąskiej grupy ludzi... Czyli co ? Nie pojmujesz, co to jest rynek konsumenta, gdzie to konsument zawsze ma rację !! Tak - konsument zawsze ma rację !! Czy hodowcy świń hodują świnki, które mają po 200-250 kg ? Nie. Dlaczego, bo konsument nie chce jeść tłuszczu. Tak więc morduje się te zwierzaki o wadze 90-100 kg. Tak się składa, że jest to optymalna waga, gdzie te świniaki najszybciej przybierałyby na wadze. Zmiany wymusił konsument ! Ty chcesz zmusić konsumenta do jedzenia owoców, których on nie pragnie. Co więc mamy ? Jeśli mu nie smakują, to nie kupuje. To jest właśnie czynnik, dlaczego w Polsce spożycie jabłek spada. Od czasu do czasy wchodzę do różnych marketów i widzę te jabłka... Zielone, poduszone itd... Powiedz mi dlaczego właśnie Lobo, czy i Cortland nie może być przebojem, hitem eksportowym na Zachód ? Powiesz, że delikatne... A, co z importem szkła, czy jajek ? Płyną, jadą tysiące kilometrów i jest OK. Odpowiedni towar, odpowiednio zapakowany można wysyłać gdziekolwiek...!!
jacenty82
jacenty82 21.01.2018 10:56 jerzy - ja po prostu nie detaluje, moim odbiorcą jest firma która wymaga to co od niej wymagają, nikomu nic nie narzucam. Po prostu podważam Twoją tezę że Lobo czy Kortland mogą być podstawowymi odmianami. Jeśli chcesz wypromować za granicą te odmiany to świetnie, tylko ja Ci się wydaje ile to może kosztować? Więcej niż roczna wartość sprzedaży tych odmian i nie ma gwarancji że to będzie sukces. Jak wyglądają kampanie promujące owoce w wykonaniu Polaków to chyba wiesz.
Odnośnie konsumenta to przeciętny konsument sugeruje się przy zakupie wyglądem, a smak odbiera tak jak mu to wbito do głowy. Zresztą Lobo czy Kortland w smaku i przydatności kulinarnej to nic w porównaniu do odmiany Celeste, która jest bardzo smaczna, świetna na szarlotki, przeciery, soki, ale nie doceniana przez przeciętnego konsumenta, który w tym czasie woli trochę tańszego kartoflanego Paulareda, czy zielonego Sampiona i które są zdecydowanie łatwiejsze w produkcji.
Zrób najpierw badania na np. 10 000 przeciętnych zjadaczy jabłek w różnych krajach i zobacz co dla nich jest najważniejsze, wtedy będzie jakiś punkt odniesienie, bo na razie to jest gdybamy sobie co przeciętny Kowalski, czy Smith lubi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 21.01.2018 14:22 Ja drogi @jacenty82 nikomu nic nie narzucam. Przykład Lobo, czy Cortlanda, Szarej Renety i wielu innych odmian, jak to ująłeś niszowych pokazuje tylko to, że konsument sięga po te odmiany i je z przyjemnością je. I ciągle wraca co kilka dni po ileś tam kilogramów by znowu je kupić. Te dwie, czy trzy odmiany, to tylko przykład, a nie moja teza na model polskiego sadownictwa. Już dawno przeciętnemu Polakowi znudziły się perfumowane odmiany z krzyżówki Goldena z czymś "tam". Z 15-20 lat temu był szał na Gale i Szampiona. Szampion nadal jest w czołówce, ale Gala niestety już jest mniej pokupna. Dlaczego ? Przyczyn jest kilka, które decydują o takim, a nie innym zejściu. Wraz z wiekiem nie zmieniają się podniebienia konsumenta, ale wraz z wiekiem nasz organizm powoli nie toleruje odmian słodkich ! Jednym z powodów są problemy gastryczne i wszechobecna cukrzyca. Głównym konsumentem jabłek są polscy emeryci i renciści...to już ponad 20 % społeczeństwa !! Tylko z tych problemów zdrowotnych ci ludzie wolą np. Lobo, lub Szarą Renetę.
W jednym poście wspomniałem o konsorcjum, czy nawet o zmodyfikowanym do polskich realiów modelu trustu. Widzisz kolego, co napisałeś na początku - Tobie ktoś narzuca...A to my polscy sadownicy, którzy są trzecią siłą w produkcji jabłek powinniśmy narzucać to, co w Polsce może się udać, a nie to co jest zawodne. Przyjdzie mróz i pozamiatane...Dlatego moje posty są dyskusją jakiego chcemy sadownictwa - takiego, gdzie ktoś decyduje za nas, czy to my mamy decydować o tym, co sadzimy i produkujemy. Wszystko, co Ty napisałeś dowodzi jednemu - rynek pośrednika, a nie konsumenta, czy producenta...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 21.01.2018 14:38 Jak już mam wenę, to posłużę się, jak zrobić, by wejść na rynki zachodnie i inne, bez konkurencji polsko-polskiej. Nie będę się kierował jabłkami, czy innymi owocami, ale podam przykład z meblarstwa. Mój zięć pracuje w firmie meblarskiej. Ich głównym surowcem jest sosna, która idzie głównie na rynek krajowy. Możne te meble kupić np. w Warszawie. Jednak ich głównym rynkiem zbytu jest Francja. Wyposażają w meble akademiki, hotele, różne biura, instytucje... Jednak nie weszli na rynek francuski, jako firma polska, bo nie mieli żadnych szans. Weszli jednak w układ z niewielką firmą francuską i poprzez nią zdobywają nowe kontrakty. Wszyscy są zadowoleni.
Nikt nie żąda, żeby w nazwie stało - polska firma, sprzedaje polskie jabłka. Pieniądze nie śmierdzą, dlatego można wejść w dowolne układy z kapitałem zachodnich inwestorów i poprzez ich sieci wejść na tamte rynki. Znam gościa, który dostarcza polskie jabłka do Berlina...Nikt nie pyta, czy to polskie owoce. Liczy się biznes i smak.
Jeśli ciągle będziecie upierać się, że produkujemy jabłka, rzekomo najlepsze na świecie, to nigdy niczego nie podbijemy. My mamy produkować pieniądze ! Dużo pieniędzy. Póki jednak nie dojdzie do kompromisu firm, które zajmują się eksportem i nie wejdzie w to Państwo z swymi możliwościami, to to trzepanie piany ciągle będzie aktualne i żywe niczym Lenin. Wspomniałem o swym szwagrze omen omen z kieleckiej zapyziałej wioski, gdzie w ramach rządowej akcji uczestniczył w promocji polskich jabłek w Singapurze. To pracownicy ambasady RP byli, mieli obowiązek tej prezentacji. Za czasów Sawickiego w tej kwestii coś drgnęło - Chiny, Singapur, USA, Kanada... A, co jest teraz ??

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Zmowy przetargowe - postępowania UOKiK

UOKiK podejrzewa próby ustawienia co najmniej kilkunastu przetargów. W trzech...

e-PITy za pracę przy zbiorach

Istotne jest to by wiedzieć, w jakim kierunku będą ewaluować przepisy. Przykładowo,...

Mamy 12 ha i idziemy pod przemysł

Niech forumowicze ocenią, mamy 12 ha i idziemy pod przemysł od teraz (w naszej ocenie...

USDA: Zbiory jabłek w Kanadzie w 2018r.

Jak informuje USDA (United States Departament of Agriculture) zbiory jabłek w Kanadzie w 2018...

USDA: Zbiory jabłek w Chinach w 2018r.

Z powodów wiosennych przymrozków oraz burz gradowych, które wystąpiły w Chinach w 2018...

USDA: Zbiory jabłek w UE w 2018r.

Jak wynika z danych udostępnionych przez USDA zbiory jabłek w Unii Europejskiej w 2018 roku...

Najnowsze ogłoszenia

Podcinacz korzeni

13.11.2018 20:22 autor: OM4x4

Sprzedam GLOSTERA Ilości tirowe.

12.11.2018 13:20 autor: kolczyk24

Sprzedam worki typu BIG BAG.1000 kg

12.11.2018 13:18 autor: kolczyk24

Ładowacz na tył

11.11.2018 14:45 autor: M4rian

Glebogryzałka podkoronowa

10.11.2018 09:05 autor: renata27

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Kongres sadowniczy: czekają...
Marcinie na ostrej zimie na pewno nie...
Kongres sadowniczy: czekają...
Czyli po cholerę do lekarza skoro, i tak,...
Ciężarówki przeładowane...
no to za przeładowanie samochodu ja bym...
Kongres sadowniczy: czekają...
bo ja jestem( pesymista)realista i wiem ze to...
Kongres sadowniczy: czekają...
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem to "co???"...
Kongres sadowniczy: czekają...
Polemika z samym sobą? Wszystko dobrze?
Ciężarówki przeładowane...
Nie to że bronię rządu ale doszukiwać...
Kongres sadowniczy: czekają...
Patrzę i oczom nie wierzę.... Po cholerę...
Ciężarówki przeładowane...
Z której wsi te auta? Przyznawać się? Po...
Ciężarówki przeładowane...
Rylex przy tej ilości skupów szybko...
Ciężarówki przeładowane...
a teraz nie zazdrościcie "skupiarzom" ? ile...
Interwencyjny skup nie...
Proponuję nie komentować tego artykułu bo...
Kongres sadowniczy: czekają...
NARESZCIE COŚ WE WŁAŚCIWYM KIERUNKU!!!
Eskimos: Zakontraktowano 310...
Polskie jabłka są tanie więc ich się nie...
Sprzedaż cydru spada drugi...
Przestają ludzie palić papierosy to spada...
Sprzedaż cydru spada drugi...
Jeżeli władza mówi że weźmie - to...
Ciężarówki przeładowane...
Teraz to dopiero będzie obniżka na skupie.
Eskimos: Zakontraktowano 310...
mylisz się bo jeśli chodzi o produkcję to...
Eskimos: Zakontraktowano 310...
trafne. wymagan nie spelnia polakie jablko...
Eskimos: Zakontraktowano 310...
w umowach nie ma wyszczególnionych odmian,...
Eskimos: Zakontraktowano 310...
To jest oficjalna informacja czy taką plotę...
Eskimos: Zakontraktowano 310...
Skoro jabłka przemysłowe to dlaczego tylko...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
dyskusja dotyczy raczej jabłka nie truskawki...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Na pewno przy całkowicie wolnym rynku do...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Marcinie 79 co Ty opowiadasz o Wolnym...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
No i, chyba para poszła w gwizdek...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
..z drogi! Hiszpanie: Tu mówi Juan Manuel...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
nie w temacie ale ciekawe -nasi sojusznicy :)...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
hezek,ja o niebie ,a Ty o chlebie.Masz...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Jak są warunki odpowiednie to i po wodzie...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
przeanalizuj dokładnie to co napisałeś. ja...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Drogi hezek,nie do końca masz rację.Ja...
Wysyłam ok. 500 ton jabłek...
Echo Dnia - i wszystko jasne...Wiele osób...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
oczywiście że doraźne tak jak już...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Zastosowałeś rozwiązanie raczej...
Ceny jabłek w Niemczech i w...
Kolego a kto ci zabrania jechać na bazarek...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
myślę że niema rozwiązania długofalowego...
Wysyłam ok. 500 ton jabłek...
Wysyłam średnio 500 ton jabłek dziennie....
Wysyłam ok. 500 ton jabłek...
A co to za różnica? Jak ja nie mogę im ani...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Państwo /rząd/ są po to by prowadzić...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Artemido , jesli mam byc szczery to ja bym...
Wysyłam ok. 500 ton jabłek...
No właśnie.Te 230tyś.ton jest...
Coraz więcej winnic w Polsce
Tak dobrego roku dla właścicieli winnic...
Wysyłam ok. 500 ton jabłek...
Ja pier...... kupuje 17 aut dziennie...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Widzę, że są dwie koncepcje, choć dość...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Zapisz się do ZSRP i doradzaj im,bo oni...
Coraz więcej winnic w Polsce
To się nazywa OPTYMIZM, 400 ha winnic......
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
jurol, ja jeszcze bym sprawdzał czy każdy...
ZSRP: Akcja „Poczuj Smak...
... 0,1% procent od kwoty faktury jeśli się...
ZSRP: Akcja „Poczuj Smak...
... na który składają się niemal wszyscy...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Jak się narobiło bajzlu to trzeba to...
ZSRP: Akcja „Poczuj Smak...
Jak to kto? Fundusz Promocji Owoców i Warzyw...
ZSRP: Akcja „Poczuj Smak...
Reklamę na suchość... KTOŚ UMIESZCZA,...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
wszystko zależy od gospodarstwa czy i ile...
ZSRP: Akcja „Poczuj Smak...
Czasami sobie oglądam reklamy w TV i mam...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
wszystko zależy od gospodarstwa czy i ile...
ZSRP: Akcja „Poczuj Smak...
Patriotyczny apel o jedzenie jabłek?...
Eskimos: Zakontraktowano 230...
czyli za maksymalnie 50 dni wszyscy się...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
"Bez inwestycji" - kolejna złota myśl. Nie...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
XmeN ma trochę racji, bo inaczej skąd...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Przyjmując czas trwania jednego nasadzenia...
Ceny jabłek w Niemczech i w...
Jedz spytaj sie sadownika na koncu...
Eskimos: Zakontraktowano 230...
Ładnie im to idzie, pewnie lada dzień i...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
10% najstarszych o najsłabszym potencjale...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Ale jest jeszcze starsze pokolenie dla...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Popieram. Choć ułamek starych nierentownych...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Mam na mysli jablko zarówno deserowe jak i...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Realny koszt, ale czego? Jabłka deserowego...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Skoro koszt produkcji oscyluje wokół 1 zł...
Ceny jabłek w Niemczech i w...
Byłem tydzień temu w Berlinie jabłko od...
Ceny jabłek w Niemczech i w...
Czyli w detalu nie ma znaczenia cena. Jak...
Minister o sytuacji na rynku...
Ja bym się cieszył już z nastaniem epoki...
Minister o sytuacji na rynku...
Widzę że po czasie walk plemiennych na...
Minister o sytuacji na rynku...
O Pani lekkich obyczajów! Zapomniałem, że...
Minister o sytuacji na rynku...
Nie za fajno nas oglądać i nie za fajno...
Minister o sytuacji na rynku...
A ty od koryta nie oderwiesz gada Spadamy...
Minister o sytuacji na rynku...
Z parlamentu tu się wylęga staej hunty...
Minister o sytuacji na rynku...
Szampiona97 dawno miałem prosić o to o co...
To działania ratunkowe nie...
Mi w tym roku udało się pominąć...
Minister o sytuacji na rynku...
No i tak życie weryfikuje powiedzenia....
To działania ratunkowe nie...
Zabiorę głos tylko dla przypomnienia. Św....
To działania ratunkowe nie...
witam RADEK 30 bo nikomu nie chce się stać...
To działania ratunkowe nie...
A dlaczego nie odstawiacie do przetwórni...
To działania ratunkowe nie...
Ceny jabłek przemysłowych w Polsce wahają...
To działania ratunkowe nie...
Przepraszam, ale ja niczego nie będę...
To działania ratunkowe nie...
piszecie o Ukrainie to może też coś z...
Minister o sytuacji na rynku...
Owszem i ja dostaję torsji na jego wygląd....
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Taki pomysł jest tylko załataniem dziury na...
To działania ratunkowe nie...
Tylko z kim byśmy te umowy podpisywali...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Jest to jakiś pomysł. W ten sposób możemy...
Minister o sytuacji na rynku...
Błagam, zdejmijcie tą mordę ze strony...
To działania ratunkowe nie...
No ,to po co ta umowa z której ciężko się...
To działania ratunkowe nie...
Może nie zrozumiałem i mój "głupi" tekst...
To działania ratunkowe nie...
A kto powiedział, że umowa ma chronić...
To działania ratunkowe nie...
To że dostaję dopłaty do pola,to nie...
To działania ratunkowe nie...
oj artemida,coś z Tobą nie tak .Alfred40...
Na jabłka deserowe na razie...
Jak ja kocham obecnie rządzących chyba nie...
To działania ratunkowe nie...
Co z tego wynika? Ja też wysyłałem...
To działania ratunkowe nie...
Oddaj te dopłaty do zbóż i wtedy...
To działania ratunkowe nie...
No i Polacy będą tymi nadgorliwcami i...
To działania ratunkowe nie...
Obudź się, od kilkunastu lat działamy na...
To działania ratunkowe nie...
A Ty rozumujesz jak komuniści którzy mają...
To działania ratunkowe nie...
Siejesz lament, że kontraktacja uniemożliwi...
To działania ratunkowe nie...
Rządzący zamknęli nam zbyt do...
To działania ratunkowe nie...
A może tak odwrócić zasady kontraktacji,...
To działania ratunkowe nie...
Według Ciebie trzeba zamknąć produkcję w...
To działania ratunkowe nie...
Przeczytałem...tylko potwierdza tezę, że...
To działania ratunkowe nie...
Przeczytaj sobie wypowiedź Mario1404 w...
To działania ratunkowe nie...
Produkcja sadownicza jest bardziej ryzykowna...
To działania ratunkowe nie...
Pilsner13...Otwórz oczy, bo nawet nie...
To działania ratunkowe nie...
Co ryzykują? Cały swój majątek,jak...
To działania ratunkowe nie...
Pilsner13...Co ryzykują? Kontraktacja jest...
To działania ratunkowe nie...
I jeszcze jedno Sławku.Osobiście mam...
To działania ratunkowe nie...
Sławku S. Zasadź sobie np. 50 ha truskawek...
To działania ratunkowe nie...
Pilsner13...Już nie da się czytać tych...
To działania ratunkowe nie...
Zbigniew oczywiście, ze masz rację, ze nie...
To działania ratunkowe nie...
Re://piotrek197704, problem w tym , że...
To działania ratunkowe nie...
Artemido ja 70 lat nie pamiętam ale już 80...
Umowa na dostawę owoców...
Nie bądź naiwny -przetwórnia jak nie...
Umowa na dostawę owoców...
A jak przetwórnia nie wywiąże się z umów...
Umowa na dostawę owoców...
Pamiętam czasy prawdziwej komuny.Nawet...
To działania ratunkowe nie...
Że ktoś jest ministrem,to nie musi być...
Umowa na dostawę owoców...
... " . Dodatkowo, warte rozważenia jest...
To działania ratunkowe nie...
Jeszcze małe uzupełnienie, dotyczy to...
To działania ratunkowe nie...
Jak małe dziecko? Pozwolę sobie zauważyć...
To działania ratunkowe nie...
artemida,Ty rozumujesz jak małe dziecko,albo...
Minister o sytuacji na rynku...
Nastepna sprawa tzw. Ekologia na zachodzie to...
To działania ratunkowe nie...
Dość uproszczony sposób rozumowania; D E M...
To działania ratunkowe nie...
Zbigniew a kto jest winny, że każdy sadzi...
Będą umowy kontraktacyjne...
witam przecież umowy są już teraz i...
Będą umowy kontraktacyjne...
Myślisz artemido10 że na fikcyjny San...
Będą umowy kontraktacyjne...
Problem zdarzeń losowych (pogodowych) w...
Minister o sytuacji na rynku...
Niech Pan minister może powie co się stało...
Minister o sytuacji na rynku...
Prosze o przyklad jaki interes ta partia...
Minister o sytuacji na rynku...
Zacznijcie robic interesy w europie a madty...
To działania ratunkowe nie...
Zapewne diagnoza Zbigniewa bliższa prawdy...
To działania ratunkowe nie...
Proszę nie powtarzać pojawiających się...
To działania ratunkowe nie...
W przypadku, kiedy jest to młody i zadbany...
To działania ratunkowe nie...
To ja zadam takie pytanie. Ile z tych 80-90...
Minister o sytuacji na rynku...
mają luks przedstawiciela KRUPS zrobiliśmy...
Minister o sytuacji na rynku...
kwasowość -tak certyfikacja -tak ekologia...
Minister o sytuacji na rynku...
Nie Artemida poprostu nie jestem pazerny i na...
To działania ratunkowe nie...
Średnio mi się podobają działania i...
Minister o sytuacji na rynku...
od nie zebrania i mrozu można się...
Minister o sytuacji na rynku...
Wydaje mi się - piotreks - że jesteś pewny...
Minister o sytuacji na rynku...
Jakby nie było tego programu embrga to już...
Minister o sytuacji na rynku...
Pewnie po co sady sadzic budowac swiatynie...
instagram

Advertisement