Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosimex_Metalosate
2018_Agrofesh

Odmiany jabłoni - co sadzić ?

Trwa cykl Regionalnych Konferencji Sadowniczych organizowanych przez firmę Agrosimex i jej partnerów. Szczegółowy termin spotkań i możliwość rejestracji uczestnictwa znajdą Państwo tutaj >>> Jest jeszcze możliwość wysłuchania ciekawych wykładów oraz zapoznania się z nowościami oferowanymi przez firmy chemiczne i nawozowe. 

Pojawiają się również tematy związane z omówieniem sytuacji w ubiegłym sezonie pod względem pogody i celowości stosowania poszczególnych zabiegów mających na celu pomóc w zastanej niekorzystnej sytuacji stresowej w glebie oraz drzewach. „Na deser” Robert Binkiewicz serwuje nam bardzo ciekawą opinie i spostrzeżenia odnośnie sytuacji odmianowej w sadach. Pytanie brzmi co sadzić ?, albo to co sadzimy od kilku lat jak się zachowuje w sadzie. Warto wysłuchać na temat Gali i sportów, Red Delicious i sportów oraz opisywanego już niejednokrotnie na portalu sadownictwo.com.pl Red Jonaprinca.Będziemy Państwu przedstawiać relacje z ciekawszych wykładów i prezentacji już za kilkanaście dni. 

Kto chce posiadać wiedzę już teraz zapraszamy do uczestnictwa w Regionalnych Konferencjach Sadowniczych tutaj >>>

Przypominamy że dla osób zainteresowanych uprawą truskawki już w najbliższą sobotę 20 stycznia odbędzie się Konferencja Truskawkowa w Jasieńcu [Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Czerska 1, Jasieniec zarejestruj uczestnictwo >>>]

Do zobaczenia !REKLAMA
2018_Syngenta_Geoxe_1
2018_Agrosimex_Imidian/Pomax
2018_Syngenta_Affirm_1

komentarze (10):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 18.01.2018 19:43 Ja się nie zarejestruję, bo dojazd zabrałby więcej czasu niż wykład... Podzielę się jednak drobnym spostrzeżeniem. Lata temu także podpowiadano nam, co sadzić. Sadziliśmy. Zachód ma śladowe ilości Idareda, a my mamy może i 40 % plonu tej odmiany. Proponowano np. Goldena. I co ? I nic. Rynek nie akceptuje tej odmiany, a w szczególności tych nieordzewiających się. Sorry. Owszem poszukiwał tą odmianę kilka lat temu pewien Rumun. W środowiskach sadowniczych uchodził za rzetelnego kupca. To, że był byłym pracownikiem Securitate w randze oficera nie miało specjalnego znaczenia. Proponowano Jonagoredy, Elstary ( ponoć miały zniewolić swym smakiem Polaków...), Galę, i jeszcze kilka odmian. Nie radzono sadzić Szampiona. Może te pięknie wybarwione jabłka są może smaczne. Znając jednak życie, to po zastosowaniu tonicu do zmywania makijażu czar niekiedy pryska. Czy jabłkożerca będzie pożądał czerwieni, czy smaku ? Oto jest pytanie. Częściowo na nie odpowiem. Smak jest podstawą, dlatego konsumenci starsi, i w sile wieku i młodzi przychodzą na tzw. targi, rynki..., by kupić swą odmianę, której w marketach nie uświadczysz... Oni przychodzą po Lobo, Cortlanda, Bohemię, Szarą Renetę... Alwę, paskowaną Galę, Szampiona... Dlaczego tak się dzieje ? Dlatego, że Polak już nie daje się nabierać na czerwień. I co z tego, że w markecie jest Gloster, Jonagold, czy nawet Zielony Szampion. Klient przychodzi na targi, bo tu kupuje, co mu smakuje, a nie to, co mu narzuca szkółkarskie lobby. Nie napiszę, że ci, co prezentują owe odmiany są skorumpowani, na usługach szkółkarzy, bo bym zaprzeczył istocie nowoczesności, czy postępu. Tylko, czy współczesne polskie sady są w tak złym stanie, by ciągle je modyfikować na modłę szkółkarzy ? My generujemy koszty oni gigantyczne zyski...
jacenty82
jacenty82 18.01.2018 22:37 jerzy45 - mam wrażenie że nie zdajesz sobie sprawy jaką produkcję jabłek mamy w kraju i który mamy obecnie rok. To nie są lata '90, Polska nie produkuje 1 mln. ton jabłek. Żeby sprzedać takie ilości jakie są, trzeba spełniać globalne wymagania. Rynek o którym mówisz jest, ale on jest niszowy, nie pamiętasz co było z Kortlandem i Lobem 15 lat temu gdy było ich więcej? Na eksport to nie szło, pozostawały rynki hurtowe, niska cena, słabe zejście, śmierdzące kible albo ich brak, koczowanie na samochodach, na każdym Starze piecyki kozy i wystające kominy, śmierdzące uniwersalki, w które mości kupiec ładował śmieci ze stoiska.
jerzy45
jerzy45 19.01.2018 11:16 Ty @jacenty82 przejmujesz się eksportem ? Ty się najpierw zacznij martwić się o podstawowego konsumenta naszych jabłek - obywatela RP. To powinien być priorytet ! Mówienie, że eksport to jest to, to swego rodzaju nabicie sobie guza podczas tego słynnego wstawania z kolan. Tak. Każdy zarabia, wszyscy mają, tylko polski sadownik klepie przysłowiową biedę. Dlaczego tak się dzieje ? Bo wielu uważa, że należy rozwijać produkcję jabłek i tym samym niszczyć nasze dochody. Tendencja powinna być inna. Najpierw rynek wewnętrzny i ty należy wycisnąć tyle ile się da, a widać w tym roku, że się daje, a później dopiero myśleć o nie dużym, ale opłacalnym eksporcie. Sztuka dla sztuki, to ni rozwój, tylko stagnacja...
jacenty82
jacenty82 19.01.2018 14:20 Ile jabłek wchłonie rynek krajowy? Przy produkcji średniej 300-400 ton/rocznie, handlując przez cały rok tygodniowo musisz sprzedać 6-8 ton, handlując cały rok, w sezonie truskawkowym również. To jest 4 -5 busów, jakby każdy tymi busami pojechał na giełdy to jabłko byłoby w ziemniakach, sprzedaż 20 klatek dziennie, nie dałbyś rady fizycznie tego wyklatkować. Jerzy jedź sobie w lutym do Berlina, zobacz ile krajów z całego świata walczy o ten rynek europejski i jakie są tam standardy. Lobem i Kortlandem świata nie zawojujesz, to jest nisza dla najmniejszych gospodarstw. Chcesz wstrzelić się w ten niszowy rynek, bardzo dobrze, ale to nie jest kierunek dla większości gospodarstw.
jerzy45
jerzy45 19.01.2018 22:20 Ty @jacenty82 w piętkę gonisz ( Zagłoby powiedzenie). czepiasz się Cortlanda, czy Lobo. A kto powiedział, że polskie sadownictwo za lat pięć ( 5 ) będzie takie same ? Jest duże prawdopodobieństwo, że wiele gospodarstw padnie w czasach "dobrej zmiany". Nie będą wydolne, by sprostać sytuacjom dziejącym się na polskim rynku np. pracy, czy płacy. Ja powoli będę wychodził z takiego sadownictwa, jakie mam. Brak siły najemnej, brak chęci, sztuka dla sztuki. Wiesz kolego, kim jesteś... Jesteś wizjonerem, ale utopijnego świata, gdzie Twój mieni się krajem mlekiem i miodem. Czym jesteś w stanie zawojować ten świat ? Niskimi cenami owoców ? W Indiach produkują jeszcze taniej ! W Chinach ? A może w Chile, gdzie cały rok zrywają owoce ! Australii, Nowa Zelandia, czy RPA...A Brazylia, czy nawet Urugwaj. Sądzisz, że to daleko ? Nie. A jaki będzie Twój, jabłkowy świat ? Kilka TIR-ów do Afryki, może kilka zestawów pociągu do Chin, czy nawet kilka kontenerów do USA. Ja nie jestem nastawiony na to, by patrzeć "na czarno". Wolę na "różowo" . Jednak świat widziany oczami Polaków jest inny...A, co będzie, gdy pisowcy zaproponuję wyjście Polski z UE ? Poprzesz, czy będziesz przeciw. I tak już dzisiaj mamy mało atutów w rękach... Orban, to za mało...On i tak Polaków z PiS-u, jak to się mówi na wsi wyr***a bez mydła...A Putin ?
jacenty82
jacenty82 20.01.2018 08:39 Nie czepiam się Kortlanda, nawet go lubię, co nie oznacza że jeżeli będzie go w nasadzeniach za dużo to po prostu trafi na przemysł. Co do cen, to nigdy nie mówiłem że to nimi trzeba konkurować, z prostej przyczyny towar zbyt tani jest podejrzany. Ciągłe powtarzanie że musi być tanio to polityka firm handlujących, które ze swoje błędy każą płacić producentom.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 20.01.2018 19:14 Czytam @jacenty82 Twoje komentarze i czekam kiedy się zreflektujesz... Piszesz to co myślisz i nie podpierasz się czyimiś wypowiedziami. Wszystko w tym, co piszesz jest dużo racji i niekiedy masz i słuszność. Jednak w Twoich postach dominuje narracja z pozycji monopolisty - dyktatora, który chce narzucić swoje upodobania, swój punkt widzenia, a nawet swój smak konsumentowi... To Ty piszesz, że dana odmiana np. Lobo, Cortland jest odmianą niszową i jest produkcją dla wąskiej grupy ludzi... Czyli co ? Nie pojmujesz, co to jest rynek konsumenta, gdzie to konsument zawsze ma rację !! Tak - konsument zawsze ma rację !! Czy hodowcy świń hodują świnki, które mają po 200-250 kg ? Nie. Dlaczego, bo konsument nie chce jeść tłuszczu. Tak więc morduje się te zwierzaki o wadze 90-100 kg. Tak się składa, że jest to optymalna waga, gdzie te świniaki najszybciej przybierałyby na wadze. Zmiany wymusił konsument ! Ty chcesz zmusić konsumenta do jedzenia owoców, których on nie pragnie. Co więc mamy ? Jeśli mu nie smakują, to nie kupuje. To jest właśnie czynnik, dlaczego w Polsce spożycie jabłek spada. Od czasu do czasy wchodzę do różnych marketów i widzę te jabłka... Zielone, poduszone itd... Powiedz mi dlaczego właśnie Lobo, czy i Cortland nie może być przebojem, hitem eksportowym na Zachód ? Powiesz, że delikatne... A, co z importem szkła, czy jajek ? Płyną, jadą tysiące kilometrów i jest OK. Odpowiedni towar, odpowiednio zapakowany można wysyłać gdziekolwiek...!!
jacenty82
jacenty82 21.01.2018 10:56 jerzy - ja po prostu nie detaluje, moim odbiorcą jest firma która wymaga to co od niej wymagają, nikomu nic nie narzucam. Po prostu podważam Twoją tezę że Lobo czy Kortland mogą być podstawowymi odmianami. Jeśli chcesz wypromować za granicą te odmiany to świetnie, tylko ja Ci się wydaje ile to może kosztować? Więcej niż roczna wartość sprzedaży tych odmian i nie ma gwarancji że to będzie sukces. Jak wyglądają kampanie promujące owoce w wykonaniu Polaków to chyba wiesz.
Odnośnie konsumenta to przeciętny konsument sugeruje się przy zakupie wyglądem, a smak odbiera tak jak mu to wbito do głowy. Zresztą Lobo czy Kortland w smaku i przydatności kulinarnej to nic w porównaniu do odmiany Celeste, która jest bardzo smaczna, świetna na szarlotki, przeciery, soki, ale nie doceniana przez przeciętnego konsumenta, który w tym czasie woli trochę tańszego kartoflanego Paulareda, czy zielonego Sampiona i które są zdecydowanie łatwiejsze w produkcji.
Zrób najpierw badania na np. 10 000 przeciętnych zjadaczy jabłek w różnych krajach i zobacz co dla nich jest najważniejsze, wtedy będzie jakiś punkt odniesienie, bo na razie to jest gdybamy sobie co przeciętny Kowalski, czy Smith lubi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 21.01.2018 14:22 Ja drogi @jacenty82 nikomu nic nie narzucam. Przykład Lobo, czy Cortlanda, Szarej Renety i wielu innych odmian, jak to ująłeś niszowych pokazuje tylko to, że konsument sięga po te odmiany i je z przyjemnością je. I ciągle wraca co kilka dni po ileś tam kilogramów by znowu je kupić. Te dwie, czy trzy odmiany, to tylko przykład, a nie moja teza na model polskiego sadownictwa. Już dawno przeciętnemu Polakowi znudziły się perfumowane odmiany z krzyżówki Goldena z czymś "tam". Z 15-20 lat temu był szał na Gale i Szampiona. Szampion nadal jest w czołówce, ale Gala niestety już jest mniej pokupna. Dlaczego ? Przyczyn jest kilka, które decydują o takim, a nie innym zejściu. Wraz z wiekiem nie zmieniają się podniebienia konsumenta, ale wraz z wiekiem nasz organizm powoli nie toleruje odmian słodkich ! Jednym z powodów są problemy gastryczne i wszechobecna cukrzyca. Głównym konsumentem jabłek są polscy emeryci i renciści...to już ponad 20 % społeczeństwa !! Tylko z tych problemów zdrowotnych ci ludzie wolą np. Lobo, lub Szarą Renetę.
W jednym poście wspomniałem o konsorcjum, czy nawet o zmodyfikowanym do polskich realiów modelu trustu. Widzisz kolego, co napisałeś na początku - Tobie ktoś narzuca...A to my polscy sadownicy, którzy są trzecią siłą w produkcji jabłek powinniśmy narzucać to, co w Polsce może się udać, a nie to co jest zawodne. Przyjdzie mróz i pozamiatane...Dlatego moje posty są dyskusją jakiego chcemy sadownictwa - takiego, gdzie ktoś decyduje za nas, czy to my mamy decydować o tym, co sadzimy i produkujemy. Wszystko, co Ty napisałeś dowodzi jednemu - rynek pośrednika, a nie konsumenta, czy producenta...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 21.01.2018 14:38 Jak już mam wenę, to posłużę się, jak zrobić, by wejść na rynki zachodnie i inne, bez konkurencji polsko-polskiej. Nie będę się kierował jabłkami, czy innymi owocami, ale podam przykład z meblarstwa. Mój zięć pracuje w firmie meblarskiej. Ich głównym surowcem jest sosna, która idzie głównie na rynek krajowy. Możne te meble kupić np. w Warszawie. Jednak ich głównym rynkiem zbytu jest Francja. Wyposażają w meble akademiki, hotele, różne biura, instytucje... Jednak nie weszli na rynek francuski, jako firma polska, bo nie mieli żadnych szans. Weszli jednak w układ z niewielką firmą francuską i poprzez nią zdobywają nowe kontrakty. Wszyscy są zadowoleni.
Nikt nie żąda, żeby w nazwie stało - polska firma, sprzedaje polskie jabłka. Pieniądze nie śmierdzą, dlatego można wejść w dowolne układy z kapitałem zachodnich inwestorów i poprzez ich sieci wejść na tamte rynki. Znam gościa, który dostarcza polskie jabłka do Berlina...Nikt nie pyta, czy to polskie owoce. Liczy się biznes i smak.
Jeśli ciągle będziecie upierać się, że produkujemy jabłka, rzekomo najlepsze na świecie, to nigdy niczego nie podbijemy. My mamy produkować pieniądze ! Dużo pieniędzy. Póki jednak nie dojdzie do kompromisu firm, które zajmują się eksportem i nie wejdzie w to Państwo z swymi możliwościami, to to trzepanie piany ciągle będzie aktualne i żywe niczym Lenin. Wspomniałem o swym szwagrze omen omen z kieleckiej zapyziałej wioski, gdzie w ramach rządowej akcji uczestniczył w promocji polskich jabłek w Singapurze. To pracownicy ambasady RP byli, mieli obowiązek tej prezentacji. Za czasów Sawickiego w tej kwestii coś drgnęło - Chiny, Singapur, USA, Kanada... A, co jest teraz ??

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Bellis® 38 WG - najlepszy sposób na gorzkie problemy przechowalnicze

Bellis® 38 WG to nowoczesny preparat grzybobójczy w formie granul o działaniu systemicznym...

MSZ wycofuje się z dotowania zakładania plantacji malin na Ukrainie

W wyniku interwencji m.in. NSZZ RI „Solidarność” Ministerstwo Spraw Zagranicznych...

ZSRP: Spotkanie w Ministerstwie - umowa kontraktacyjna

Minister Ardanowski, publicznie spytał się sadowników: „co my chcemy kiedy przemysł...

Topper 10 ST zabezpiecza owoce przed przedwczesnym opadaniem

Od lat sadownicy borykają się ze zjawiskiem przedzbiorczego opadania owoców. Czasami straty...

Czarne scenariusze dla wiśni

Susza jakiej dawno nie było, drzewa obwieszone owocami słabej jakości i rozregulowany rynek...

Czy 2018 rok będzie lepszy dla sadowników od poprzedniego ?

Czy ten rok będzie lepszy od poprzedniego pod względem zbioru jabłek ? Jest na to duża...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam Kompletny Zestaw Chłodniczy

21.08.2018 21:52 autor: damian115

Baterie trakcyjne 24, 48 80 V

21.08.2018 18:11 autor: gosiak500

wypożyczę skrzyniopalety

21.08.2018 10:18 autor: dudus

Sprzedam 2ha jabłek. 0.50 gr

20.08.2018 13:17 autor: kolczyk24

Sprzedam Lobo,Mutsu

20.08.2018 11:21 autor: Andrzej18

Adams Apple

19.08.2018 16:10 autor: pgorzynski40

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Embargo już niestraszne...
No tak, przeszliśmy z tematu kryzys w...
Embargo już niestraszne...
Baca wraca z Afryki i dziennikarz pyta go: -...
Embargo już niestraszne...
i juz mam wyzej 2 minusy :) po reakcji na moj...
Sprzedam 2ha jabłek. 0.50 gr
To skupiarze juz swoj towar sprzedaja ,...
Embargo już niestraszne...
Rany Boskie! Dobrze że portalu sadowniczego...
Embargo już niestraszne...
no jak to kto ? Gierek budował a Artemida...
Embargo już niestraszne...
Cholercia! Jeszcze wypada napisać kto...
Embargo już niestraszne...
Artemido tak to właśnie tacy jak Ty i inni...
ZSRP: Spotkanie w...
Ale ja Ciebie rozumiem. Żeby wszyscy razem,...
Embargo już niestraszne...
powinieneś chodzić w ręczniku na łubie...
Embargo już niestraszne...
artemido brak mi słów na twoją głupotę ...
Embargo już niestraszne...
OK. No cóż może jestem staroświecki ale...
Embargo już niestraszne...
masz racje zgubiłem d i p ale w necie i...
Embargo już niestraszne...
Nie wiem czy szczerze, z tyloma błędami to...
Embargo już niestraszne...
Duzo Zrowia Ci Artemido Zyczę.pozdrawiam
Embargo już niestraszne...
W mieszaniu prawd, półprawd i głupot...
Embargo już niestraszne...
Nie ma na co czekać trzeba działać !. Mój...
ZSRP: Spotkanie w...
Łukasz napisał dramatycznie brzmiące...
Embargo już niestraszne...
Jak widzę, wszyscy się z Tobą zgadzają...
ZSRP: Spotkanie w...
chodzi o to żeby wszyscy sadownicy w kraju...
ZSRP: Spotkanie w...
Piszecie firmy eksportowe bedą zanizac ceny...
ZSRP: Spotkanie w...
Piszecie firmy eksportowe ale tych firm...
ZSRP: Spotkanie w...
popieram Lukasa23 ZAMIAST APELOWAĆ O...
ZSRP: Spotkanie w...
O co tobie chodzi? Ja protestowałem przez 4...
ZSRP: Spotkanie w...
cena spadów nie dość ze niska 20gr , to...
Embargo już niestraszne...
Widzę, że poparcie jakieś takie bez...
Embargo już niestraszne...
kolejny artykuł który nie poprawi i tak...
Embargo już niestraszne...
Ciągle pojawia się sprawa utylizacji,...
Embargo już niestraszne...
Rozumiem, że się zgłaszasz... Brawo......
Embargo już niestraszne...
Popieram pod warunkiem że Ty artemido...
ZSRP: Spotkanie w...
>natomiast firma z Nieledwi płaciła 35 gr...
Embargo już niestraszne...
uprawiam 50 truskawki przemysłowej.Chcę dla...
Embargo już niestraszne...
Dla mnie to krótka piłka. Dlaczego...
Embargo już niestraszne...
No nie wiem czy tak może wszystko napisać ?...
Embargo już niestraszne...
Jeżeli jako rolnicy chcemy coś osiągnąć...
Maliszewski: W tym sezonie...
Tak, będzie dla wszystkich, po równo...
Maliszewski: W tym sezonie...
Nie będzie bo niema takiej możliwości...
Embargo już niestraszne...
Przyznam, że jak zostałem bezrobotnym to...
Embargo już niestraszne...
Mam pomysł który zapewne zaakceptują...
Embargo już niestraszne...
Bo widzisz artemida propaganda tak otumaniła...
Embargo już niestraszne...
To dla sadowników dobrze czy źle że było...
Embargo już niestraszne...
Oj Jacenty, ja widzę zasadnicze różnice...
Embargo już niestraszne...
Musisz wiedzieć że taki rejon jak rejon...
Embargo już niestraszne...
Wpiszcie sobie w jutubie " Spotkanie w...
Embargo już niestraszne...
Ale chyba wiek zgonów do wieku emerytalnego...
ZSRP: Spotkanie w...
na proteście w warszawie były przekazane...
W tym roku zbiory jabłek...
i po to będą obowiązkowe umowy...
W tym roku zbiory jabłek...
Przed żniwami prognozowali rekordowe zbiory...
Embargo już niestraszne...
Święte słowa p. J82. ale dominuje...
Maliszewski: Embargo w...
Jeśli kochana unia płaci za wycofanie...
Embargo już niestraszne...
Co ma wiek zgonów do partii politycznej?...
Embargo już niestraszne...
Jak pisze Alfred 40 Wielki "Pomysłów jest w...
Embargo już niestraszne...
Dokładnie tak jest jaceo niektórzy fachowcy...
Embargo już niestraszne...
nie on wie z pedałenu
Embargo już niestraszne...
jacenty przejdź się po cmentarzach .....
Embargo już niestraszne...
Wiek emerytalny musi być podwyższony, z...
Embargo już niestraszne...
Każdy kij ma dwa końce, dla pracodawców...
Embargo już niestraszne...
Jak czytam tych naszych portalowych...
Embargo już niestraszne...
A skąd wiesz? Z TVP?
Embargo już niestraszne...
Artemida. Wiem kto do tej pory rządził 3...
Embargo już niestraszne...
Rafale skąd się wziąłeś w kraju nad...
Embargo już niestraszne...
Jak PSL z PO dojdzie do władzy to nie ma -...
Embargo już niestraszne...
Sam jesteś pacholkiem ZSL. Podobał ci się...
Embargo już niestraszne...
Stawki za pracę godzinowa dyktuje ekonomia....
Embargo już niestraszne...
Sympatyczny 18.08.2018 07:38 Na onecie też...
Embargo już niestraszne...
Na onecie też był, nie broń PiS bo za...
Maliszewski: Embargo w...
A takie embargo mają Niemcy i Austria bawią...
Embargo już niestraszne...
zanim cos napiszesz zadaj troche trudu sobie...
Embargo już niestraszne...
To są auta czekające na legalizację w...
Ministerstwo rolnictwa...
Bo nic innego nie masz do powiedzenia i tylko...
Ministerstwo rolnictwa...
Odpowiem Ci -decosta- równie durnowato -...
ZSRP: Spotkanie w...
I tak będzie gdy (nie daj boże) wejdą w...
Ministerstwo rolnictwa...
Podaj konkretnie przyklad w jaki sposób...
Maliszewski: W tym sezonie...
czy w tym roku będzie bezpłatna dystrybucja...
Ministerstwo rolnictwa...
Jeden już zginął, nazywał się Didiuszko....
Embargo już niestraszne...
panowie , moze by tak skonczyc z jabłkiem i...
Ministerstwo rolnictwa...
Może nie na temat ale napiszę.... W...
Ministerstwo rolnictwa...
jesli juz tak bardzo sie boicie polityków i...
Ministerstwo rolnictwa...
handel w biznesie ma być dozwolony(tak...
Ministerstwo rolnictwa...
nie przejmuj sie .. politycy nam krzywdy nie...
Ministerstwo rolnictwa...
Jak to sobie wyobrażacie że giełdy...
Embargo już niestraszne...
Propaganda PiS nie zna granic, jak to...
Embargo już niestraszne...
To wszystko piszą pachołki PiS którzy...
Embargo już niestraszne...
nie czytałem tych bredni ale tytuł...
Embargo już niestraszne...
Portal może napisać WSZYSTKO ZA CO MU...
Zakład przetwórczy z...
Adwokacie - do dzieła... szukaj wśród 100...
Embargo już niestraszne...
Wątpię czy tam zadziała powiedzenie...
Embargo już niestraszne...
To jest tekst dla ludzi z miasta żeby...
Embargo już niestraszne...
To po co tam wchodzisz? Przecież te portale...
Embargo już niestraszne...
Powyzszy artykuł ukazał sie w głównym...
Zakład przetwórczy z...
Przez kilka miesięcy w grójeckim Urzędzie...
Zakład przetwórczy z...
Wszystko pomieszałeś.Od początku roku przy...
Zakład przetwórczy z...
Nawet najcięższe argumenty TU przedstawione...
Ciągnik sadowniczy John...
Nie za wysoka cena za 130 kupi netto kupi...
Zakład przetwórczy z...
"Ogólnie wszystkie koncepcje, począwszy od...
Ministerstwo rolnictwa...
Puki co gdybamy. Może pojawią się zapisy...
Embargo już niestraszne...
Piechociński zrobił dość długą kurendę...
Zakład przetwórczy z...
Przykład kolejny z dnia dzisiejszego:...
Zakład przetwórczy z...
Ja nie neguje władzy, tylko głupotę. Podam...
Zakład przetwórczy z...
A nie przyszło Ci do głowy że; KTOŚ MUSI...
Zakład przetwórczy z...
Jaceo na prezydenta! Albo prezesa.
Embargo już niestraszne...
takie bzdety propagandowo-polityczne to mozna...
Ministerstwo rolnictwa...
ale wychodzi na to ,że jak nie podpiszę,to...
Ministerstwo rolnictwa...
pilsner13 -taka umowe -z wylacznoscia to raz...
Embargo już niestraszne...
Powyższy artykuł oprawić w złote ramki i...
Ministerstwo rolnictwa...
Ty i kupujący podpisaliście umowę...
Ministerstwo rolnictwa...
Kontrakty mają plusy i minusy. Duzo zależy...
Zakład przetwórczy z...
podbiłem swój post tutaj - bo tam na cene...
Zakład przetwórczy z...
Jedyna metoda to ograniczenie podaży...
Zakład przetwórczy z...
DO KONCA WRZESNIA NIE SPRZEDAWAC PRZEMYSLU...
Ministerstwo rolnictwa...
Jeszcze raz powtarzam że nikogo do niczego...
Ministerstwo rolnictwa...
Jeśli za stabilność uważasz to że w...
Ministerstwo rolnictwa...
Ale pan Ardanowski zapowiedział wprowadzenie...
Ministerstwo rolnictwa...
umowy pomogą uporządkować rynek zerknijcie...
Ministerstwo rolnictwa...
Jeśli sądzisz ,że zmusisz przetwórców do...
Ministerstwo rolnictwa...
Chyba jednak nie są aż tak bardzo w ich...
Ministerstwo rolnictwa...
W umowach kontraktacyjnych kiedyś był taki...
Ministerstwo rolnictwa...
Co to za gdybanie gdy nikt nie widział tej...
Ministerstwo rolnictwa...
No bo rząd i związkowcy widząc ,że w...
Ministerstwo rolnictwa...
Ale przetwórnia będzie miała kary umowne i...
Ministerstwo rolnictwa...
Czyli optujecie panowie za takim...
Ministerstwo rolnictwa...
Zawieram w marcu umowę kontraktacyjną na...
Maliszewski: Embargo w...
zgadza się.Jedyna droga ,to jak najwięcej...
Maliszewski: Embargo w...
informacja była i jest tylko trzeba...
Maliszewski: Embargo w...
a co do przekazywania na banki to najglupsza...
Maliszewski: Embargo w...
Unia co roku zmniejszała ilosc bezplatnej...
Maliszewski: Embargo w...
co z postulatami przekazanymi ministrowi na...
Maliszewski: Embargo w...
czyli jednak rząd -państwo coś tam może...
Niech minister wskaże...
Teraz w sadownictwie nie będzie się...
Maliszewski: Embargo w...
Jak to nie będzie? Wycofanie z rynku to...
Maliszewski: Embargo w...
Alfred40, gdybyś miał choć miejsce na...
Maliszewski: Embargo w...
Kilka dni temu było info. że juz nie...
Maliszewski: Embargo w...
Marcin pozwól historykom ocenić kim był...
Maliszewski: Embargo w...
czy w tym roku będzie można utylizować...
Niech minister wskaże...
Zebrało Ci się na sentymenty KORTEZO? Jest...
Niech minister wskaże...
I tak sobie myślę, gdzie były lata, gdzie...
Niech minister wskaże...
I najwyraźniej z każdym rokiem może być...
Maliszewski: Embargo w...
Rozczaruję Cię p. Zielony25... Nic nie wiem...
Maliszewski: Embargo w...
Tak późno doszedłeś do wniosku że się z...
Maliszewski: Embargo w...
Nie będę się z Tobą kopał bo z koniem...
Maliszewski: Embargo w...
Mówisz o tych którzy zarządzili...
Maliszewski: Embargo w...
No cóż niektórzy są na tyle mali i...
Maliszewski: Embargo w...
Marcin 79 ma racje, przeciez L W to byl...
Maliszewski: Embargo w...
Historia pisze o Wałęsie i pisać nadal...
Maliszewski: Embargo w...
Ze Smoleńska nie rób sobie "podśmiechujek"...
Maliszewski: Embargo w...
Jeszcze historia pisze o Wałęsie ale, jak...
Ministerstwo rolnictwa...
U nas do tej pory mogłeś [ podpisać umowę...
Ministerstwo rolnictwa...
Dlaczrg "moich Ukraińców"? Nie ja jeden ich...
Maliszewski: Embargo w...
Znowu przeinaczasz fakty :( :( :) Wałęsa...
Ministerstwo rolnictwa...
Problem w tym,że u nas mają być...
instagram

Advertisement