Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_webinar_Zachaj

Odmiany jabłoni - co sadzić ?

Trwa cykl Regionalnych Konferencji Sadowniczych organizowanych przez firmę Agrosimex i jej partnerów. Szczegółowy termin spotkań i możliwość rejestracji uczestnictwa znajdą Państwo tutaj >>> Jest jeszcze możliwość wysłuchania ciekawych wykładów oraz zapoznania się z nowościami oferowanymi przez firmy chemiczne i nawozowe. 

Pojawiają się również tematy związane z omówieniem sytuacji w ubiegłym sezonie pod względem pogody i celowości stosowania poszczególnych zabiegów mających na celu pomóc w zastanej niekorzystnej sytuacji stresowej w glebie oraz drzewach. „Na deser” Robert Binkiewicz serwuje nam bardzo ciekawą opinie i spostrzeżenia odnośnie sytuacji odmianowej w sadach. Pytanie brzmi co sadzić ?, albo to co sadzimy od kilku lat jak się zachowuje w sadzie. Warto wysłuchać na temat Gali i sportów, Red Delicious i sportów oraz opisywanego już niejednokrotnie na portalu sadownictwo.com.pl Red Jonaprinca.Będziemy Państwu przedstawiać relacje z ciekawszych wykładów i prezentacji już za kilkanaście dni. 

Kto chce posiadać wiedzę już teraz zapraszamy do uczestnictwa w Regionalnych Konferencjach Sadowniczych tutaj >>>

Przypominamy że dla osób zainteresowanych uprawą truskawki już w najbliższą sobotę 20 stycznia odbędzie się Konferencja Truskawkowa w Jasieńcu [Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Czerska 1, Jasieniec zarejestruj uczestnictwo >>>]

Do zobaczenia !REKLAMA
MPS-SAD_TMJ_prenumerata

komentarze (10):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 18.01.2018 19:43 Ja się nie zarejestruję, bo dojazd zabrałby więcej czasu niż wykład... Podzielę się jednak drobnym spostrzeżeniem. Lata temu także podpowiadano nam, co sadzić. Sadziliśmy. Zachód ma śladowe ilości Idareda, a my mamy może i 40 % plonu tej odmiany. Proponowano np. Goldena. I co ? I nic. Rynek nie akceptuje tej odmiany, a w szczególności tych nieordzewiających się. Sorry. Owszem poszukiwał tą odmianę kilka lat temu pewien Rumun. W środowiskach sadowniczych uchodził za rzetelnego kupca. To, że był byłym pracownikiem Securitate w randze oficera nie miało specjalnego znaczenia. Proponowano Jonagoredy, Elstary ( ponoć miały zniewolić swym smakiem Polaków...), Galę, i jeszcze kilka odmian. Nie radzono sadzić Szampiona. Może te pięknie wybarwione jabłka są może smaczne. Znając jednak życie, to po zastosowaniu tonicu do zmywania makijażu czar niekiedy pryska. Czy jabłkożerca będzie pożądał czerwieni, czy smaku ? Oto jest pytanie. Częściowo na nie odpowiem. Smak jest podstawą, dlatego konsumenci starsi, i w sile wieku i młodzi przychodzą na tzw. targi, rynki..., by kupić swą odmianę, której w marketach nie uświadczysz... Oni przychodzą po Lobo, Cortlanda, Bohemię, Szarą Renetę... Alwę, paskowaną Galę, Szampiona... Dlaczego tak się dzieje ? Dlatego, że Polak już nie daje się nabierać na czerwień. I co z tego, że w markecie jest Gloster, Jonagold, czy nawet Zielony Szampion. Klient przychodzi na targi, bo tu kupuje, co mu smakuje, a nie to, co mu narzuca szkółkarskie lobby. Nie napiszę, że ci, co prezentują owe odmiany są skorumpowani, na usługach szkółkarzy, bo bym zaprzeczył istocie nowoczesności, czy postępu. Tylko, czy współczesne polskie sady są w tak złym stanie, by ciągle je modyfikować na modłę szkółkarzy ? My generujemy koszty oni gigantyczne zyski...
jacenty82
jacenty82 18.01.2018 22:37 jerzy45 - mam wrażenie że nie zdajesz sobie sprawy jaką produkcję jabłek mamy w kraju i który mamy obecnie rok. To nie są lata '90, Polska nie produkuje 1 mln. ton jabłek. Żeby sprzedać takie ilości jakie są, trzeba spełniać globalne wymagania. Rynek o którym mówisz jest, ale on jest niszowy, nie pamiętasz co było z Kortlandem i Lobem 15 lat temu gdy było ich więcej? Na eksport to nie szło, pozostawały rynki hurtowe, niska cena, słabe zejście, śmierdzące kible albo ich brak, koczowanie na samochodach, na każdym Starze piecyki kozy i wystające kominy, śmierdzące uniwersalki, w które mości kupiec ładował śmieci ze stoiska.
jerzy45
jerzy45 19.01.2018 11:16 Ty @jacenty82 przejmujesz się eksportem ? Ty się najpierw zacznij martwić się o podstawowego konsumenta naszych jabłek - obywatela RP. To powinien być priorytet ! Mówienie, że eksport to jest to, to swego rodzaju nabicie sobie guza podczas tego słynnego wstawania z kolan. Tak. Każdy zarabia, wszyscy mają, tylko polski sadownik klepie przysłowiową biedę. Dlaczego tak się dzieje ? Bo wielu uważa, że należy rozwijać produkcję jabłek i tym samym niszczyć nasze dochody. Tendencja powinna być inna. Najpierw rynek wewnętrzny i ty należy wycisnąć tyle ile się da, a widać w tym roku, że się daje, a później dopiero myśleć o nie dużym, ale opłacalnym eksporcie. Sztuka dla sztuki, to ni rozwój, tylko stagnacja...
jacenty82
jacenty82 19.01.2018 14:20 Ile jabłek wchłonie rynek krajowy? Przy produkcji średniej 300-400 ton/rocznie, handlując przez cały rok tygodniowo musisz sprzedać 6-8 ton, handlując cały rok, w sezonie truskawkowym również. To jest 4 -5 busów, jakby każdy tymi busami pojechał na giełdy to jabłko byłoby w ziemniakach, sprzedaż 20 klatek dziennie, nie dałbyś rady fizycznie tego wyklatkować. Jerzy jedź sobie w lutym do Berlina, zobacz ile krajów z całego świata walczy o ten rynek europejski i jakie są tam standardy. Lobem i Kortlandem świata nie zawojujesz, to jest nisza dla najmniejszych gospodarstw. Chcesz wstrzelić się w ten niszowy rynek, bardzo dobrze, ale to nie jest kierunek dla większości gospodarstw.
jerzy45
jerzy45 19.01.2018 22:20 Ty @jacenty82 w piętkę gonisz ( Zagłoby powiedzenie). czepiasz się Cortlanda, czy Lobo. A kto powiedział, że polskie sadownictwo za lat pięć ( 5 ) będzie takie same ? Jest duże prawdopodobieństwo, że wiele gospodarstw padnie w czasach "dobrej zmiany". Nie będą wydolne, by sprostać sytuacjom dziejącym się na polskim rynku np. pracy, czy płacy. Ja powoli będę wychodził z takiego sadownictwa, jakie mam. Brak siły najemnej, brak chęci, sztuka dla sztuki. Wiesz kolego, kim jesteś... Jesteś wizjonerem, ale utopijnego świata, gdzie Twój mieni się krajem mlekiem i miodem. Czym jesteś w stanie zawojować ten świat ? Niskimi cenami owoców ? W Indiach produkują jeszcze taniej ! W Chinach ? A może w Chile, gdzie cały rok zrywają owoce ! Australii, Nowa Zelandia, czy RPA...A Brazylia, czy nawet Urugwaj. Sądzisz, że to daleko ? Nie. A jaki będzie Twój, jabłkowy świat ? Kilka TIR-ów do Afryki, może kilka zestawów pociągu do Chin, czy nawet kilka kontenerów do USA. Ja nie jestem nastawiony na to, by patrzeć "na czarno". Wolę na "różowo" . Jednak świat widziany oczami Polaków jest inny...A, co będzie, gdy pisowcy zaproponuję wyjście Polski z UE ? Poprzesz, czy będziesz przeciw. I tak już dzisiaj mamy mało atutów w rękach... Orban, to za mało...On i tak Polaków z PiS-u, jak to się mówi na wsi wyr***a bez mydła...A Putin ?
jacenty82
jacenty82 20.01.2018 08:39 Nie czepiam się Kortlanda, nawet go lubię, co nie oznacza że jeżeli będzie go w nasadzeniach za dużo to po prostu trafi na przemysł. Co do cen, to nigdy nie mówiłem że to nimi trzeba konkurować, z prostej przyczyny towar zbyt tani jest podejrzany. Ciągłe powtarzanie że musi być tanio to polityka firm handlujących, które ze swoje błędy każą płacić producentom.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 20.01.2018 19:14 Czytam @jacenty82 Twoje komentarze i czekam kiedy się zreflektujesz... Piszesz to co myślisz i nie podpierasz się czyimiś wypowiedziami. Wszystko w tym, co piszesz jest dużo racji i niekiedy masz i słuszność. Jednak w Twoich postach dominuje narracja z pozycji monopolisty - dyktatora, który chce narzucić swoje upodobania, swój punkt widzenia, a nawet swój smak konsumentowi... To Ty piszesz, że dana odmiana np. Lobo, Cortland jest odmianą niszową i jest produkcją dla wąskiej grupy ludzi... Czyli co ? Nie pojmujesz, co to jest rynek konsumenta, gdzie to konsument zawsze ma rację !! Tak - konsument zawsze ma rację !! Czy hodowcy świń hodują świnki, które mają po 200-250 kg ? Nie. Dlaczego, bo konsument nie chce jeść tłuszczu. Tak więc morduje się te zwierzaki o wadze 90-100 kg. Tak się składa, że jest to optymalna waga, gdzie te świniaki najszybciej przybierałyby na wadze. Zmiany wymusił konsument ! Ty chcesz zmusić konsumenta do jedzenia owoców, których on nie pragnie. Co więc mamy ? Jeśli mu nie smakują, to nie kupuje. To jest właśnie czynnik, dlaczego w Polsce spożycie jabłek spada. Od czasu do czasy wchodzę do różnych marketów i widzę te jabłka... Zielone, poduszone itd... Powiedz mi dlaczego właśnie Lobo, czy i Cortland nie może być przebojem, hitem eksportowym na Zachód ? Powiesz, że delikatne... A, co z importem szkła, czy jajek ? Płyną, jadą tysiące kilometrów i jest OK. Odpowiedni towar, odpowiednio zapakowany można wysyłać gdziekolwiek...!!
jacenty82
jacenty82 21.01.2018 10:56 jerzy - ja po prostu nie detaluje, moim odbiorcą jest firma która wymaga to co od niej wymagają, nikomu nic nie narzucam. Po prostu podważam Twoją tezę że Lobo czy Kortland mogą być podstawowymi odmianami. Jeśli chcesz wypromować za granicą te odmiany to świetnie, tylko ja Ci się wydaje ile to może kosztować? Więcej niż roczna wartość sprzedaży tych odmian i nie ma gwarancji że to będzie sukces. Jak wyglądają kampanie promujące owoce w wykonaniu Polaków to chyba wiesz.
Odnośnie konsumenta to przeciętny konsument sugeruje się przy zakupie wyglądem, a smak odbiera tak jak mu to wbito do głowy. Zresztą Lobo czy Kortland w smaku i przydatności kulinarnej to nic w porównaniu do odmiany Celeste, która jest bardzo smaczna, świetna na szarlotki, przeciery, soki, ale nie doceniana przez przeciętnego konsumenta, który w tym czasie woli trochę tańszego kartoflanego Paulareda, czy zielonego Sampiona i które są zdecydowanie łatwiejsze w produkcji.
Zrób najpierw badania na np. 10 000 przeciętnych zjadaczy jabłek w różnych krajach i zobacz co dla nich jest najważniejsze, wtedy będzie jakiś punkt odniesienie, bo na razie to jest gdybamy sobie co przeciętny Kowalski, czy Smith lubi.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 21.01.2018 14:22 Ja drogi @jacenty82 nikomu nic nie narzucam. Przykład Lobo, czy Cortlanda, Szarej Renety i wielu innych odmian, jak to ująłeś niszowych pokazuje tylko to, że konsument sięga po te odmiany i je z przyjemnością je. I ciągle wraca co kilka dni po ileś tam kilogramów by znowu je kupić. Te dwie, czy trzy odmiany, to tylko przykład, a nie moja teza na model polskiego sadownictwa. Już dawno przeciętnemu Polakowi znudziły się perfumowane odmiany z krzyżówki Goldena z czymś "tam". Z 15-20 lat temu był szał na Gale i Szampiona. Szampion nadal jest w czołówce, ale Gala niestety już jest mniej pokupna. Dlaczego ? Przyczyn jest kilka, które decydują o takim, a nie innym zejściu. Wraz z wiekiem nie zmieniają się podniebienia konsumenta, ale wraz z wiekiem nasz organizm powoli nie toleruje odmian słodkich ! Jednym z powodów są problemy gastryczne i wszechobecna cukrzyca. Głównym konsumentem jabłek są polscy emeryci i renciści...to już ponad 20 % społeczeństwa !! Tylko z tych problemów zdrowotnych ci ludzie wolą np. Lobo, lub Szarą Renetę.
W jednym poście wspomniałem o konsorcjum, czy nawet o zmodyfikowanym do polskich realiów modelu trustu. Widzisz kolego, co napisałeś na początku - Tobie ktoś narzuca...A to my polscy sadownicy, którzy są trzecią siłą w produkcji jabłek powinniśmy narzucać to, co w Polsce może się udać, a nie to co jest zawodne. Przyjdzie mróz i pozamiatane...Dlatego moje posty są dyskusją jakiego chcemy sadownictwa - takiego, gdzie ktoś decyduje za nas, czy to my mamy decydować o tym, co sadzimy i produkujemy. Wszystko, co Ty napisałeś dowodzi jednemu - rynek pośrednika, a nie konsumenta, czy producenta...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 21.01.2018 14:38 Jak już mam wenę, to posłużę się, jak zrobić, by wejść na rynki zachodnie i inne, bez konkurencji polsko-polskiej. Nie będę się kierował jabłkami, czy innymi owocami, ale podam przykład z meblarstwa. Mój zięć pracuje w firmie meblarskiej. Ich głównym surowcem jest sosna, która idzie głównie na rynek krajowy. Możne te meble kupić np. w Warszawie. Jednak ich głównym rynkiem zbytu jest Francja. Wyposażają w meble akademiki, hotele, różne biura, instytucje... Jednak nie weszli na rynek francuski, jako firma polska, bo nie mieli żadnych szans. Weszli jednak w układ z niewielką firmą francuską i poprzez nią zdobywają nowe kontrakty. Wszyscy są zadowoleni.
Nikt nie żąda, żeby w nazwie stało - polska firma, sprzedaje polskie jabłka. Pieniądze nie śmierdzą, dlatego można wejść w dowolne układy z kapitałem zachodnich inwestorów i poprzez ich sieci wejść na tamte rynki. Znam gościa, który dostarcza polskie jabłka do Berlina...Nikt nie pyta, czy to polskie owoce. Liczy się biznes i smak.
Jeśli ciągle będziecie upierać się, że produkujemy jabłka, rzekomo najlepsze na świecie, to nigdy niczego nie podbijemy. My mamy produkować pieniądze ! Dużo pieniędzy. Póki jednak nie dojdzie do kompromisu firm, które zajmują się eksportem i nie wejdzie w to Państwo z swymi możliwościami, to to trzepanie piany ciągle będzie aktualne i żywe niczym Lenin. Wspomniałem o swym szwagrze omen omen z kieleckiej zapyziałej wioski, gdzie w ramach rządowej akcji uczestniczył w promocji polskich jabłek w Singapurze. To pracownicy ambasady RP byli, mieli obowiązek tej prezentacji. Za czasów Sawickiego w tej kwestii coś drgnęło - Chiny, Singapur, USA, Kanada... A, co jest teraz ??

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Owoce i soki z polskich sadów na stacjach PKN Orlen

We wrześniu 2017 r. PKN Orlen zapowiedział, że w ramach pilotażowego projektu Spiżarnia...

Zapasy jabłek coraz mniejsze, a ceny coraz wyższe

Niskie zbiory spowodowały wzrost cen na rynku krajowym oraz zagranicznym, a w ślad za tym...

Szwecja: Jabłka ukraińskie bardziej pożądane niż polskie !

Chociaż Polska ma dobrą produkcję i atrakcyjne ceny, to jabłka pochodzące z Polski nie...

Gala - cięcie drzew jabłoni

Dużo osób pytało, więc publikujemy już dziś fragment pokazu cięcia jakie wykonał...

Red Jonaprince - cięcie drzew jabłoni

Pokaz cięcia drzew jabłoni odmiany Red Jonaprince wykonane przez doradcę sadowniczego...

Cięcie zimowe - Krzysztof Urbański

Spotkanie styczniowe w sadzie i rozmowy z Krzysztofem Urbańskim odnośnie cięcia zimowego...

Najnowsze ogłoszenia

Kupię opryskiwacz sadowniczy

23.02.2018 17:30 autor: Freshapple

Kupie 2500szt bambusow

23.02.2018 14:11 autor: kkkkkk9

Kupie Drzewo Jablonkowe

23.02.2018 13:26 autor: kkkkkk9

Bury 1500

22.02.2018 22:11 autor: Zguba

Agrola Optimum 1500

22.02.2018 17:58 autor: adriaann

Opryskiwacz Agrola Optimum 2000

21.02.2018 20:00 autor: RYCHO0584

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Owoce i soki z polskich...
Fajnie by było gdyby dostępne sondaże na...
Owoce i soki z polskich...
Nad czym tu dywagować, zarysowuje się...
Owoce i soki z polskich...
Jest tez duza grupa cwaniaków byłych...
Owoce i soki z polskich...
Są dostępne dane odnośnie poparcia danej...
Owoce i soki z polskich...
Prawda jest taka ze obecne postepowanie...
Owoce i soki z polskich...
Kto nie jest skazany prawomocnym wyrokiem ten...
Owoce i soki z polskich...
A elektorat Platformy ma za to pojecie o...
Owoce i soki z polskich...
Masz racje to jednoznacznie świadczy...
Owoce i soki z polskich...
Zgadzam się ze mamy słabe prawo ale to już...
Owoce i soki z polskich...
Tylko dziwne ze wszystkie banknoty schował...
Owoce i soki z polskich...
Wania 123 ,przez takie prawo jakie mamy...
Owoce i soki z polskich...
Ja podpowiem komentarzem w stylu że osoba...
Owoce i soki z polskich...
Nie wiem, Wania, czy znasz takie stare...
Owoce i soki z polskich...
kolego decosta znasz się na sadownictwie ale...
Owoce i soki z polskich...
Życzę powodzenia ,bo masz rację ?
Owoce i soki z polskich...
Mam prawo do własnych poglądów i dlatego;...
Owoce i soki z polskich...
artemida - masz prawo do swoich poglądów ,...
Owoce i soki z polskich...
Decosta - a co z tym który, równie...
Owoce i soki z polskich...
Prawda jest taka, że żeby stwierdzić czy...
Owoce i soki z polskich...
Przekroczyłeś kiedyś prędkość na...
Owoce i soki z polskich...
miało być ze humaniści są roztargnieni,...
Owoce i soki z polskich...
Malo który złodziej zarabia ponad 10 tys zl...
Zapasy jabłek coraz...
A gdyby to była Francja to by wzięli...
PIORiN: Zgłoszenia do...
Witam, czy może ktoś się orientuje czy...
Owoce i soki z polskich...
Teraz każdy złodziej powie że ukradł bo...
Owoce i soki z polskich...
Niedawno widziałem w TV jak minister, po...
Zapasy jabłek coraz...
A może handlujący zainwestował by trochę...
Owoce i soki z polskich...
Duża, bo jeżeli wzial to powinien...
Owoce i soki z polskich...
Akurat to jest duza różnica
Owoce i soki z polskich...
Później go sędzia uniewinni, bo wzial a...
Owoce i soki z polskich...
Skoro bywszy wójt został błyskawicznie...
Owoce i soki z polskich...
Państwowy /Spółka Skarbu Państwa/ gigant...
Szwecja: Jabłka ukraińskie...
,, Larsson odszukał znajomych dostawców z...
Zapasy jabłek coraz...
Czy naprawdę nie stać producentów jabłek...
Szwecja: Jabłka ukraińskie...
To że Polska ma jasny pogląd antyimigrancki...
Szwecja: Jabłka ukraińskie...
Mam prośbę do naszych exporterów/prezesów...
Rosja wprowadza zakaz dostaw...
Tak na marginesie, chyba dlatego tak wielu...
Rosja wprowadza zakaz dostaw...
Określ się, czy jesteś najlepszym lekarzem...
Rosja wprowadza zakaz dostaw...
Nie martw się artemida zaraz sobie...
Opryskiwacz sadowniczy Agrola
Nie widzisz zdjęć?
Rosja wprowadza zakaz dostaw...
Tylko tak krótko potrafisz się...
Opryskiwacz sadowniczy Agrola
Witam! A czy to jest w opryskiwaczu odwócony...
Rosja wprowadza zakaz dostaw...
.....powiedział smerf ważniak
Rosja wprowadza zakaz dostaw...
Widać że temat tak drażliwy iż nikt nie...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Za 100 zł to ledwo co stoi ja za darmo nie...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Tak. Jak przychodzą pić i robić to biorą...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Masz rację, tylko musi zapomnieć o 100 ml...
Zagrożenia w polskim...
A mnie w ciągu ostatnich 5 lat pytali...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
No widzisz Demix, i tu widać złożoność...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Sławek , cena za cięcie jest w dobrych...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Przypomina mi się stary kawał który jest...
Zagrożenia w polskim...
Podejrzewam że w PL ta cała statystyka w...
Zagrożenia w polskim...
W Polsce wzrasta produkcja jabłek...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Każdy ma swoje zdanie. Może to bez sensu...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Nic nowego nie napisałeś jak tylko...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
A tyle lat mamy w Polsce cyganów, czy...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
A co z kwotą wolną od podatku?Jak bylem na...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Tu można dniem i nocą opisywać realia...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Zejdź na ziemię - ludzie nadal pracują w...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
LaakiLuk dziś do cięcia 120 zł za 8 godzin...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Widzę, że masz jakąś spójną ocenę...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Odchodzicie od tematu - KTO BĘDZIE...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Artemida, idąc twoim tokiem myślenia, to za...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Tu nie chodzi o licytacje kto wie więcej,...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Kiedy miałeś pracownika ?30 lat temu ? za...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
LL - ja miałem pracownika który wyznawał...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Kontynuując moją wypowiedz chciałem dodać...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Nie ciesz się artemido ,mając tak...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Reforma zyskała w przemianie gospodarczej...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Nie było reformy PGR-ów, była ich...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Historia niewolnictwa przeszła do historii....
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Niech to będzie ostrzeżeniem dla innych...
MTAS / FruitPRO 2018
Targi z mtas przenieśli z gromady do expo ze...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Na pewno nie można lekceważyć...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Ja sie dziwie takim naprawde prężnym i...
Mszyce - z czego wynikają...
Ciekawy wykład. Ale jeśli jeden sąsiad nie...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Niestety, jeszcze wielu karmi się iluzją,...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Święte słowa, święte słowa p....
Gwałtowny wzrost eksportu...
Żeby było ciekawiej, u nas nikt o tym nie...
Gwałtowny wzrost eksportu...
By nie być gołosłownym, artykuł...
MTAS / FruitPRO 2018
MTAS i TSW organizują dwie różne firmy,...
MTAS / FruitPRO 2018
Nie można by tak mtas i tsw połączyć?...
MTAS / FruitPRO 2018
Najlepiej było jak targi odbywały się...
MTAS / FruitPRO 2018
O cudzoziemcach równiez nic ciekawego??
MTAS / FruitPRO 2018
potwierdzam było mało ciekawie, wystawcy...
MTAS / FruitPRO 2018
Nie warto było jechać.
Gwałtowny wzrost eksportu...
Sprawdziłeś zanim osadziłeś pani...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Co do zapylania - dobrze słyszałeś. Co do...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Wydaje mi się ,że prawdziwe zagrożenie w...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Dlaczego ma nam grozić Ukraina a nie...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Jako pszczelarz z wieeeelolenim...
Gwałtowny wzrost eksportu...
No tak. Dla mnie jako dla sadownika...
Gwałtowny wzrost eksportu...
To sadownikowi winno zależeć by to co...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Widzę, że spór między bozii a jaceo...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Mniejsza koncentracja produkcji, więc i...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Z czego wynika łatwiejsza ochrona? Mniej...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Apropo pszczelarstwa czytałem ,że pszczoły...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Kup syrop ,porównaj ze swoim miodem a potem...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Nie wiem bozzi czy masz jakieś...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Syrop cukrowy mieszają z miodem albo dodają...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Minusy dla jaceo i dla mnie mogą komuś...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Wielu zdziwiłoby się na widok ukraińskich...
Gwałtowny wzrost eksportu...
I w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu. Miód...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Słyszałem tylko o fabrykach miodu z cukru ....
Gwałtowny wzrost eksportu...
Nie pocieszaj siebie i innych, że bracia...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Ukraina ma też ogromne pola ziemniaków...
Na Sądecczyźnie powstaje...
Ehh dopłaty dopłaty , 100 drzew na hektar...
Znacznie wydłużone...
20 minut trwa jeśli się przez internet...
Nie wydano zezwolenia na...
Średnia długość życia rolnika to 68-71...
Nie wydano zezwolenia na...
Ja konkretów NIE MAM. Tym niemniej wchodząc...
Nie wydano zezwolenia na...
ZUS to piramida finansowa. Równia pochyla,...
Nie wydano zezwolenia na...
Chcielibyście przechodzić na emeryturę...
Nie wydano zezwolenia na...
Zamiast wpisać KILKA KONKRETÓW, za co...
Nie wydano zezwolenia na...
Tyle postów pod wpisem, a konkretów jak nie...
Nie wydano zezwolenia na...
Wspieraj czynnie PSL, co nie znaczy finansowo...
Nie wydano zezwolenia na...
"wspieraj ... czynnie" - jak będzie zbiórka...
Nie wydano zezwolenia na...
No widzisz, nie o Mieciu Wachowskim a o...
Nie wydano zezwolenia na...
i znowu mijasz się z prawdą. Wcześniejsze...
Nie wydano zezwolenia na...
Oczywiście masz prawo bronić rządu który...
Nie wydano zezwolenia na...
Ja nie twierdzę że poprzedni minister...
Nie wydano zezwolenia na...
Widzisz lukasz "jak to jest" - generalnie nie...
Nie wydano zezwolenia na...
Martwicie się brakiem pracowników, a na...
Nie wydano zezwolenia na...
Z przerażeniem zauważam ,że nawet na tym...
Nie wydano zezwolenia na...
To tak jak karanie posłańca za dostarczenie...
Nie wydano zezwolenia na...
Plusy dostaje się za DOBRE WIADOMOŚCI. Za...
Nie wydano zezwolenia na...
Dlaczego dostaję tyle minusów za podanie...
Nie wydano zezwolenia na...
Co do przepisów o zatrudnianiu to uważam ze...
Nie wydano zezwolenia na...
Aleś to wymyślił. Ogniska to wystąpienie...
Nie wydano zezwolenia na...
Aleś to WYMYŚLIŁ karkołomną tezę iż...
Nie wydano zezwolenia na...
Artemida, największe zasługi w ograniczaniu...
Nie wydano zezwolenia na...
Dziadkowie i rodzice od maleńkiego uczyli...
Nie wydano zezwolenia na...
SlawekS jak dobrze wiem, ze zdarzają się...
Nie wydano zezwolenia na...
Mistrz/poseł Piotrowicz jest...
Nie wydano zezwolenia na...
Sciagnijmy jeszcze milion UPAincow i napewno...
Nie wydano zezwolenia na...
Wania, popatrz na swój argument szerzej. Czy...
Nie wydano zezwolenia na...
Jak to mawiał Prezes obecnej tv...
Nie wydano zezwolenia na...
Jancyk jak już włączasz ten telewizor to...
Nie wydano zezwolenia na...
Bo to są Polacy. A nie jak w opozycji, jak...
Opryskiwacz sadowniczy...
Ciekawe jakie zapotrzebowanie na moc , pewnie...
Opryskiwacz sadowniczy...
Czy ktoś zna może cenę tego cudu techniki ?
Nie wydano zezwolenia na...
Widać że agenci agenci PiS od propagandy...
Nie wydano zezwolenia na...
Maliszewski i paru innych z ZSRP poświeciło...
Nie wydano zezwolenia na...
I wyjdzie to każdemu na dobre, bo może...
Jakie jabłka kupujemy!
Od jakiegoś czasu dość często używa...
Nie wydano zezwolenia na...
wcześniej to Pan prezes Maliszewski...
Nie wydano zezwolenia na...
Żeby tylko byli chętni do pracy?
Nie wydano zezwolenia na...
Zobaczymy pożyjemy, może nie będzie tak...
Nie wydano zezwolenia na...
A co oprócz dowodu osobistego musi mieć...
instagram