Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_nextpro
2019_Faban_po_kw

Jakiej jakości jabłek oczekują klienci krajów pozaeuropejskich?

Jakiej jakości jabłek oczekują klienci krajów pozaeuropejskich?

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO 2016, które trwały 12 i 13 stycznia w Warszawie odbył się prowadzony przez Marka Jezierskiego (TVP) i prof. Kazimierza Tomala panel dyskusyjny, którego głównym tematem były „Wyzwania w obliczu eksportu polskich jabłek na nowe rynki.” Na pytania prowadzących oraz sadowników i osób przybyłych na konferencje odpowiadali zaproszeni eksperci: Mirosław Maliszewski, dr Grzegorz Klimek, Waldemar Żółcik, Piotr Korczak i Maciej Bartoń.

Eksperci w czasie dyskusji poruszyli temat, jakie oczekiwania mają klienci krajów pozaeuropejskich.

Jak poinformował Waldemar Żółcik – Byliśmy jesienią na targach w Dubaju, jako Unia Owocowa wspólnie ze ZSRP. Pytaliśmy klientów, mieliśmy spotkania z sieciami. Wzięliśmy kilka odmian takich, które naszym zdaniem będą się tam dobrze pozycjonować i pytaliśmy: Na co zwrócić szczególną uwag? Która odmiana bardziej się podoba a która się mniej podoba? Jakie są kryteria podstawowe, którymi kieruje się sieć, dystrybutor i klient? Prawie wszyscy prezesi sieci i kupcy powiedzieli w pierwszej kolejności – jędrność, w drugiej – kolor, w trzeciej – smak. Klient tam stuka palcem w jabłko i słucha i on już wie czy to jabłko jest dobre czy złe. Klienci kupują oczami. Mi się wydaje, że istnieją tam stereotypy przez wiele lat powielane, że tylko czerwone jabłka są słodkie. My pokazujemy, że te jabłka dwukolorowe mają również słodki smak.

Jak zauważył prof. Kazimierz Tomala – Z tego wynika lekcja, wniosek, że tamci konsumenci w pierwszej kolejności przedkładają jabłka słodkie nad kwaskowate. To jest informacja bardzo istotna, że musi być udział w odmianach tych odmian, które są słodkie, jeśli chcieli byś tam gościć przez cały okrągły rok. Ale takie odmiany, które należą do słodkich u nas są również w przewadze. Czyli mamy w pierwszej kolejności twarde, takie strzelające jak kryształ dzwoniące jabłko. Ale przenosząc na grunt praktyki można powiedzieć że jabłka powinny mieć jędrność podawane na rynek rzędu 7 czy co najmniej 6,5 kilogramów siła. Inaczej takie jabłko nie będzie zaakceptowane.

Jak mówił Piotr Korczak – Cieszmy się rzeczą której zazdrości nam cały świat i którą nam mówili od zawsze. Jesteśmy w najlepszej lokalizacji na świecie z produkcją sadowniczą. Między największym importerem jabłek - Rosją i między najbogatszym rynkiem na świecie, czyli Unią Europejska. Dalekie rynki są bardzo fajną, medialną rzeczą dla sadowników - ciekawą, nową. Ta produkcja przesuwa się na wschód my o tym wiemy wszyscy, że powstają nowe bardzo intensywne sady, świetna baza przechowalnicza w krajach wschodniej europy. W nawiązaniu do pytania o doradztwo: Tego doradztwa w tych rejonach nawet lubelskiego i grójeckiego brakuje. Być może to jest trochę mało pędu sadowników do wiedzy, bo już się czują bezpiecznie. Tu bezpieczeństwo nas uśpiło przez ostatnie lata. Naprawdę więcej osób chodziło na konferencje 30 lat temu. Bardziej się interesowali nowymi technologiami, nowymi odmianami. Bardzo uśpiło to naszych szkółkarzy – jakość drzewek ma dużo do życzenia. Główna walka sadowników w rejonie grójeckim, wareckim to jest wyrywanie 3 letnich sadów i na to miejsce uzupełnianie nowych odmian. To jest zasługa szkółkarzy w dużej mierze. Nieuczciwości zaczynają się już od samego początku w tej branży.

Waldemar Żółcik dodał jeszcze, że – Rrzeczywiście znajdujemy się w środku Europy jeśli chodzi o jakość ale również w złotym środku jeśli chodzi o produkcję. My rozmawiając z delegacjami, które wizytowały z Chin, Wietnamu z innych krajów przede wszystkim mówiliśmy o jednej rzeczy - możemy dyskutować czy to jabłko będzie bardziej żółte, bardziej zielone, bardziej czerwone, bardziej płaskie, bardziej wydłużone, ale my wspólnie gwarantowaliśmy, że te jabłka są bezpieczne. I nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie naszych jabłek, o tym żebyśmy nie opryskiwali przypadkowymi środkami, nie dopuszczali do przekroczeń. Proszę wierzyć, że dla chińczyków, delegacji chińskiej sanitarnej, której przez 3 dni głównie mówiliśmy – „Proszę Państwa, ale nasz produkt na pewno będzie bezpieczny”, gdyż oni u siebie produktów niebezpiecznych mają powyżej brwi. Oni przyjeżdżają do Europy żeby kupić zdrowe rzeczy. I tak samo tłumaczymy klientom na innych rynkach – „Drodzy państwo my nie przesadzamy z chemią, my produkujemy to w taki sposób, że pomaga nam klimat, więc nie musimy przesadzać z chemią.” Bardzo bym prosił żebyśmy podnieśli tą świadomość sadowników w tym kierunku abyśmy na prawdę z tą chemią nie przesadzali. A żeby doradztwo pomagało nam tą chemie stosować w racjonalny sposób tam gdzie jest to potrzebne i w ten sposób jak jest to potrzebne a nie jak nam się wydaje. Dlatego że i tak to będzie zweryfikowane. Jeżeli będzie zweryfikowane negatywnie proszę wierzyć, że zamkną się przed nami granice być może z powodu jednego kontenera wysłanych jabłek.

Profesor Kazimierz Tomala zaznaczył, że – To trzeba wyeksponować bardzo jednoznacznie, że to nie oznacza że 10 czy 100 sadowników produkuje bardzo dobrze a jeden się trafi co stanowi tylko 1%. Bo jeśli w partii znajdą się jabłka które pochodzą z sadów w których stosowano takie preparaty które są do produkcji jabłek niezarejestrowane to właściwie może stracić uprawnienia cały kraj. Czyli świadomość, świadomość i świadomość raz jeszcze też musi być tutaj niesamowicie podnoszona.

komentarze (4):

dodaj komentarz
Melolontha
Melolontha 17.02.2016 13:50 Znajoma, która ostatnio zwiedzała Izrael i kraje Afryki północnej opowiadała ze jabłka które widziała / i próbowała / na tamtych rynkach są rzeczywiście słodkie, twarde i... małe... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 17.02.2016 19:22 Ja uważam, że pytanie zawarte w tytule jest bezpodstawne. To nie my mamy określać parametry, więc co nam do tego ?? Jednak chcąc wchodzić na rynki zewnętrzne, to my producenci musimy się dostosować. A co mamy w Polsce ? Prawdziwy wysyp co rusz tzw. nowości .. Ile sadowników tyle odmian. A może zamiast biadolić należałoby w końcu dojść do consensusu i ustalić taki dobór odmian, które należałoby posadzić w sadach nastawionych na eksport ! Każdy sadownik wie, co zrobi z zebranymi jabłkami. Pozostali sadownicy -produkujący na rynek wewnętrzny, to proszę bardzo - ogródek pomologiczny w zależności od konsumenta, jaki kupuje jego towar. Ja właśnie dlatego mam ok. 15 odmian, by konsument był zadowolony. Jednak od lat wiodącą odmianą jest Lobo, Cortland, Szampion... Jeśli mówimy, że jabłka powinny mieć jędrność podawane na rynek rzędu 7 czy co najmniej 6,5 kilogramów siła, to wiele odmian taka jędrność praktycznie eliminuje z eksportu...

Czy w Polsce są jeszcze tzw. sadownicy, co używają nie zarejestrowanych środków ochrony w jabłoniach ? Myślałem, że wymarli, jednak pisząc to zdanie przypomniałem sobie o tych siarkowcach...
Melolontha
Melolontha 17.02.2016 20:45 Sadownictwo powoli staje się coraz bardziej nudne... Sad, a zwłaszcza odmiany powinny być sadzone pod kątem konkretnego odbiorcy... Potem owoce po zbiorze należy zdać , najlepiej do grupy... I czekać na pieniądze... A gdzie te emocje, jak to kiedyś bywało ?... 80 skrzynek na " żuka "... Odmiany i sorty do wyboru , do koloru... I po paru dniach / i nocach / spędzonych na placu, powrót do domu z harmonią pieniędzy... A w domu, jak w tej piosence... Kiedy milion z drzewa kapnie... I czekająca dziewczyna... uśmiechnięta... Pozdrawiam !
Melolontha
Melolontha 17.02.2016 21:27 P.S. Za tekst powyżej powinny być same minusy... Bo milion za " żuka " jabłek to można było dostać ale jeszcze przed reformą Balcerowicza... I ten milion spadał z nieba a nie z drzewa... A dziewczyna może i była uśmiechnięta, ale Kunicka śpiewała, że obdarowana milionem dziewczyna kochała... łatwiej... A dziś ?... Jedzie chłop na targ i przywiezie stówkę... Albo i nie przywiezie... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

ARiMR: Ruszają kolejne formy wsparcia dla sadowników

Na przełomie maja i czerwca uruchomione zostaną kolejne nabory wniosków o przyznanie pomocy...

Prognoza zbiorów owoców wg. Związku Sadowników RP

Szacowanie tegorocznych zbiorów owoców jest co chwila weryfikowane. Jeszcze kilka dni temu...

Rośnie liczba wydawanych zezwoleń na pracę cudzoziemców

Jak informuje GUS w ostatnich latach obserwuje się w Polsce systematyczny wzrost liczby...

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

ARiMR: Ruszają kolejne...
Rolnictwo wraz z zmieniającymi się...
Prognoza zbiorów owoców...
"szacowanie zbiorów jest co chwila...
Prognoza zbiorów owoców...
Porzeczka czerwona traci zawiązki na...
Zmowy cenowe to już...
Tak jak pisał Kortezo oni nadal nas mają...
Zmowy cenowe to już...
Nareszcie jakaś zmiana. Tyle lat...
Po pracowników sięgniemy...
A weź się dogadaj!
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Za chciało nam się cen minimalnych to...
Bezradność tego...
Po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w...
Zmowy cenowe to już...
...cenzura...cenzura...cenzura...im w...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ja tylko ironizowałem z pomysłu ZSRP który...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Bardzo trudno przewidzieć jak się ma duże...
Zbiory jabłek nie...
W mojej okolicy kiedyś sady nie marzły, gdy...
Zmowy cenowe to już...
To są koncerny bez żadnej empatii, czy...
Zmowy cenowe to już...
Moim zdaniem to takie KROKODYLE ŁZY. Wiedzą...
Zbiory jabłek nie...
Sądzę, że nie można przyjmować...
Zbiory jabłek nie...
Nie zamartwiajmy się o to co będzie za 100...
Zbiory jabłek nie...
Kolego Artemida, nie ma sensu analizować...
Zbiory jabłek nie...
I to jest sedno Artemido. W Polsce olbrzymia...
Zbiory jabłek nie...
A może by tak przeanalizować całokształt...
Zbiory jabłek nie...
Jest rok nieurodzaju pogoda od początku...
Zbiory jabłek nie...
Tej pani się nie dziwie ale temu panu tak ,...
Zbiory jabłek nie...
Nie ma sensu pryskać kwater gdzie prawie nie...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
"Ceny na skupach będą zależały o zbiorów...
Zbiory jabłek nie...
Nie tylko u Pana Marka Czarnockiego mróz...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wszystkie skupy dostały kasę? Bo u nas nie...
Zbiory jabłek nie...
Jaka "klęska urodzaju" ??? W ub. roku był...
Zbiory jabłek nie...
Trzeba wyjść poza swoje podwórko, bo ani...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Czereśnie, śliwy, wiśnia ładnie kwitły,...
Zbiory jabłek nie...
Straty są gorsze niż 2017r, obecnie wahania...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ten punkt 5 to jakieś nieporozumienie! Co to...
Ceny truskawek spadają !
Dzięki. Kiedyś szukałem to nie mogłem...
Ceny truskawek spadają !
"Zjazdowa ceny" w google i masz na tacy.
Ceny truskawek spadają !
Wiecie może jak bezpłatnie można zobaczyć...
Bezradność tego...
Dawać mogą i po kilka mln tylko niech...
Czereśnie już są po...
Zapytam co z tego ma sadownik że jest wysoka...
Bezradność tego...
W jednej kwestii masz racje. ten rząd na...
Bezradność tego...
Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na...
Bezradność tego...
Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W...
Bezradność tego...
Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na...
Bezradność tego...
A mnie, widząc jak działa nasza władza,...
Bezradność tego...
Znam dużo sadowników co nie widzieli morza,...
Bezradność tego...
minusują ci co stali w kolejce po 8...
Bezradność tego...
Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni...
Bezradność tego...
Odpowiedź jest krótka - nie sztuka...
Bezradność tego...
sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie...
Bezradność tego...
to forum jest POlityczne, zdecydowanie....
Bezradność tego...
A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu...
Bezradność tego...
Embargo to jest nalozone na cala unie i ani...
Bezradność tego...
Przepraszam bardzo, nie mieszając związku,...
Bezradność tego...
Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej...
Bezradność tego...
Minister załatwił, minister winien...
Bezradność tego...
Jak można wstawić jabłka do firmy która...
Bezradność tego...
Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie...
Bezradność tego...
Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST...
Bezradność tego...
Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze,...
Chaos w skupach i brak...
Jak ja się cieszę, że mam taką...
Chaos w skupach i brak...
jak to było....."Robie interesy z...
Chaos w skupach i brak...
Espumie w odpowiedzi, bez pośrednika; Po...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wybory tuż tuż, więc trzeba sypnąć...
Chaos w skupach i brak...
Ten "cholding" to tylko został stworzony, po...
Chaos w skupach i brak...
spytaj artemidy dlaczego go PSL nie...
Chaos w skupach i brak...
No cóż p Alfredzie który po raz chyba...
Chaos w skupach i brak...
Jest "czarne na białym" że PIS obiecał....
Chaos w skupach i brak...
Odbiegliśmy Drodzy Panowie od tematu...
Będą nas prosić o jabłka!
Powiem tak: tego kwiatu jest pól swiatu....
Chaos w skupach i brak...
dla artemidy budowa CPK to kosmos jak pisze...
Chaos w skupach i brak...
Sen Artemidy ,,, Obym w następnych wyborach...
Chaos w skupach i brak...
Być może polecą, zapytaj tych nauczycieli,...
Chaos w skupach i brak...
Masz rację; trzeba mieć marzenia, Żeromski...
Chaos w skupach i brak...
Artemida, miałem nie wdawać się z Tobą w...
Chaos w skupach i brak...
Chyba ma... Mami się lud pracujący wizjami...
Chaos w skupach i brak...
spełnil sie, za dużo sie napatrzyłem...
Chaos w skupach i brak...
Z przykrością podpisuje się pod tym iż...
Chaos w skupach i brak...
**po 8 gr rzecz jasna miało być
Chaos w skupach i brak...
a kolejka traktorów z trzema paletami...
Chaos w skupach i brak...
trzeba było nie wozić po 8 gr i nie spać...
Chaos w skupach i brak...
Sen sadownika; Oby nie wymarzło,...
Chaos w skupach i brak...
Czy ktoś coś wie o Holdingu Spożywczym?...
Chaos w skupach i brak...
Szanowny panie Piwnik a co z grupą Owoc...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Zgadza sie porzeczka ładnie kwitła kwiatu...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Coś jak w anegdocie o Napoleonie w Moskwie;...
Chaos w skupach i brak...
Panie Marcinie Piwniku jest to polityka...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
K----e to w oczy plujesz a ona mówi, że...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Poniżej mail do p. Groele....
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
U mnie w okolicy będzie klęska...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
A może tę wypowiedź skwitować...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Nie bardzo jest sens dyskutować. Jeśli...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Wypowiedzi całego kupsu należy z...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Po pierwsze przymrozki to...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Pani Groele jesteś kłamczuchą... Pierwsze...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Myślę że pieniądze się jednak znajdą,...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Tak, tak... jak co roku zakłady przetwórcze...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
aż sie nie chce komentowac....zbiory...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Co to za Gorele i kto jej płaci?
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gdyby PiS naprawdę chciało, to wiek by...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ty ciągle z tymi minusami- plusami ,,ta...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Chciałem kupić obiecany POLSKI samochód...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Artemida chcesz elektryczne samochód to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ciekawy jestem jak się liczy bezrobocie...
ZSRP: uruchomienie...
Weź Ty sie zastanów co piszesz kolego....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do Jerzego 45. Kto podniosł rolnikom wiek...
ZSRP: uruchomienie...
Jak w większości lat dusimy się od...
ZSRP: uruchomienie...
Żebyście się nie zdziwili . Każdy...
ZSRP: uruchomienie...
Poczekajmy...bez nerwów.
ZSRP: uruchomienie...
Pani Barbara próbuje zaklinać...
ZSRP: uruchomienie...
Dlaczego ktoś ma wam dobrze robić ? Niech...
ZSRP: uruchomienie...
Proste p. simpson, proste p.G25, Nawiążę...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Dobrze, że w tym roku mamy wybory ......
ZSRP: uruchomienie...
Nie ma co kruszyć kopii w kwestii...
ZSRP: uruchomienie...
zgadza sie.rolnictwo zapewnia żywnosc w...
ZSRP: uruchomienie...
Ponadto nie zapominajmy że sady jabłoniowe...
ZSRP: uruchomienie...
Żeby była jasność nigdy nie brałem...
ZSRP: uruchomienie...
przede wszystkim nie kozacze bo i po co? mnie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Zapomniałem o jabłkach można podpisywać...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Dlaczego nie mówi się w mediach że w...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są tajne przedsięwzięcia, takie jak...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Witam patrząc na ten przymrozek i na...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
patrze na radar a tu w poniedziałek od nowa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Moda definicja według PWN "sposób ubierania...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Kto nie dostał jeszcze pieniędzy? Ja.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny dlatego powtarzam...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jancyk - Bardzo inteligentnie prawisz, nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Zobaczył byś jak spada bezrobocie jakby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wiadomo, że "nikt ale to absolutnie nikt nie...
ZSRP: uruchomienie...
Problemem nie jest wsparcie jakiekolwiek w...
Coraz mniej Ukraińców...
Podpisywać,podpisywać i jeszcze raz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Naoglądaliście się tego TVN i tak...
ZSRP: uruchomienie...
Troche masz racje ale jesli zmniejszymy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 piszesz, że poradzisz sobie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Chcieliśmy mrozu to maamy. Szkoda że on nie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Powiat Łosice, Mazowieckie.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Witam. Na początek wyrazu współczucia dla...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
@Jancyk - Masz rację opozycja skręca na...
ZSRP: uruchomienie...
moze własnie dobrze zeby rozwoj sadownictwa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
To jak tak ci przeszkadza to zrób sobie...
Czesi przegrywają z...
My sami ze sobą przegrywamy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale problem polega na tym, że większość...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale prawdą jest , że najbardziej zwalczaną...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
nie znasz mnie i nie wiesz co robię aby...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
U mnie 2 ostatnie noce dopełniły dzieła....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ma kolegę wykładowcę politologii, który...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
A ja już pracuje w swoim wyuczonym zawodzie...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jak przyjada teczowe peadały ze srilanki to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
aha i pisząc komentarze na forum świat...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
a wierzysz pani Pochanke z TVNu córce...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ale wy jako sadownicy to skamlecie żeby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny i nie mogę...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Szkoda zdrowia -daj spokój.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
po prostu krew mnie zalewa, że wśród...
instagram