Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper
2019_BASF_Bellis

Jakiej jakości jabłek oczekują klienci krajów pozaeuropejskich?

Jakiej jakości jabłek oczekują klienci krajów pozaeuropejskich?

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO 2016, które trwały 12 i 13 stycznia w Warszawie odbył się prowadzony przez Marka Jezierskiego (TVP) i prof. Kazimierza Tomala panel dyskusyjny, którego głównym tematem były „Wyzwania w obliczu eksportu polskich jabłek na nowe rynki.” Na pytania prowadzących oraz sadowników i osób przybyłych na konferencje odpowiadali zaproszeni eksperci: Mirosław Maliszewski, dr Grzegorz Klimek, Waldemar Żółcik, Piotr Korczak i Maciej Bartoń.

Eksperci w czasie dyskusji poruszyli temat, jakie oczekiwania mają klienci krajów pozaeuropejskich.

Jak poinformował Waldemar Żółcik – Byliśmy jesienią na targach w Dubaju, jako Unia Owocowa wspólnie ze ZSRP. Pytaliśmy klientów, mieliśmy spotkania z sieciami. Wzięliśmy kilka odmian takich, które naszym zdaniem będą się tam dobrze pozycjonować i pytaliśmy: Na co zwrócić szczególną uwag? Która odmiana bardziej się podoba a która się mniej podoba? Jakie są kryteria podstawowe, którymi kieruje się sieć, dystrybutor i klient? Prawie wszyscy prezesi sieci i kupcy powiedzieli w pierwszej kolejności – jędrność, w drugiej – kolor, w trzeciej – smak. Klient tam stuka palcem w jabłko i słucha i on już wie czy to jabłko jest dobre czy złe. Klienci kupują oczami. Mi się wydaje, że istnieją tam stereotypy przez wiele lat powielane, że tylko czerwone jabłka są słodkie. My pokazujemy, że te jabłka dwukolorowe mają również słodki smak.

Jak zauważył prof. Kazimierz Tomala – Z tego wynika lekcja, wniosek, że tamci konsumenci w pierwszej kolejności przedkładają jabłka słodkie nad kwaskowate. To jest informacja bardzo istotna, że musi być udział w odmianach tych odmian, które są słodkie, jeśli chcieli byś tam gościć przez cały okrągły rok. Ale takie odmiany, które należą do słodkich u nas są również w przewadze. Czyli mamy w pierwszej kolejności twarde, takie strzelające jak kryształ dzwoniące jabłko. Ale przenosząc na grunt praktyki można powiedzieć że jabłka powinny mieć jędrność podawane na rynek rzędu 7 czy co najmniej 6,5 kilogramów siła. Inaczej takie jabłko nie będzie zaakceptowane.

Jak mówił Piotr Korczak – Cieszmy się rzeczą której zazdrości nam cały świat i którą nam mówili od zawsze. Jesteśmy w najlepszej lokalizacji na świecie z produkcją sadowniczą. Między największym importerem jabłek - Rosją i między najbogatszym rynkiem na świecie, czyli Unią Europejska. Dalekie rynki są bardzo fajną, medialną rzeczą dla sadowników - ciekawą, nową. Ta produkcja przesuwa się na wschód my o tym wiemy wszyscy, że powstają nowe bardzo intensywne sady, świetna baza przechowalnicza w krajach wschodniej europy. W nawiązaniu do pytania o doradztwo: Tego doradztwa w tych rejonach nawet lubelskiego i grójeckiego brakuje. Być może to jest trochę mało pędu sadowników do wiedzy, bo już się czują bezpiecznie. Tu bezpieczeństwo nas uśpiło przez ostatnie lata. Naprawdę więcej osób chodziło na konferencje 30 lat temu. Bardziej się interesowali nowymi technologiami, nowymi odmianami. Bardzo uśpiło to naszych szkółkarzy – jakość drzewek ma dużo do życzenia. Główna walka sadowników w rejonie grójeckim, wareckim to jest wyrywanie 3 letnich sadów i na to miejsce uzupełnianie nowych odmian. To jest zasługa szkółkarzy w dużej mierze. Nieuczciwości zaczynają się już od samego początku w tej branży.

Waldemar Żółcik dodał jeszcze, że – Rrzeczywiście znajdujemy się w środku Europy jeśli chodzi o jakość ale również w złotym środku jeśli chodzi o produkcję. My rozmawiając z delegacjami, które wizytowały z Chin, Wietnamu z innych krajów przede wszystkim mówiliśmy o jednej rzeczy - możemy dyskutować czy to jabłko będzie bardziej żółte, bardziej zielone, bardziej czerwone, bardziej płaskie, bardziej wydłużone, ale my wspólnie gwarantowaliśmy, że te jabłka są bezpieczne. I nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie naszych jabłek, o tym żebyśmy nie opryskiwali przypadkowymi środkami, nie dopuszczali do przekroczeń. Proszę wierzyć, że dla chińczyków, delegacji chińskiej sanitarnej, której przez 3 dni głównie mówiliśmy – „Proszę Państwa, ale nasz produkt na pewno będzie bezpieczny”, gdyż oni u siebie produktów niebezpiecznych mają powyżej brwi. Oni przyjeżdżają do Europy żeby kupić zdrowe rzeczy. I tak samo tłumaczymy klientom na innych rynkach – „Drodzy państwo my nie przesadzamy z chemią, my produkujemy to w taki sposób, że pomaga nam klimat, więc nie musimy przesadzać z chemią.” Bardzo bym prosił żebyśmy podnieśli tą świadomość sadowników w tym kierunku abyśmy na prawdę z tą chemią nie przesadzali. A żeby doradztwo pomagało nam tą chemie stosować w racjonalny sposób tam gdzie jest to potrzebne i w ten sposób jak jest to potrzebne a nie jak nam się wydaje. Dlatego że i tak to będzie zweryfikowane. Jeżeli będzie zweryfikowane negatywnie proszę wierzyć, że zamkną się przed nami granice być może z powodu jednego kontenera wysłanych jabłek.

Profesor Kazimierz Tomala zaznaczył, że – To trzeba wyeksponować bardzo jednoznacznie, że to nie oznacza że 10 czy 100 sadowników produkuje bardzo dobrze a jeden się trafi co stanowi tylko 1%. Bo jeśli w partii znajdą się jabłka które pochodzą z sadów w których stosowano takie preparaty które są do produkcji jabłek niezarejestrowane to właściwie może stracić uprawnienia cały kraj. Czyli świadomość, świadomość i świadomość raz jeszcze też musi być tutaj niesamowicie podnoszona.

komentarze (4):

dodaj komentarz
Melolontha
Melolontha 17.02.2016 13:50 Znajoma, która ostatnio zwiedzała Izrael i kraje Afryki północnej opowiadała ze jabłka które widziała / i próbowała / na tamtych rynkach są rzeczywiście słodkie, twarde i... małe... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 17.02.2016 19:22 Ja uważam, że pytanie zawarte w tytule jest bezpodstawne. To nie my mamy określać parametry, więc co nam do tego ?? Jednak chcąc wchodzić na rynki zewnętrzne, to my producenci musimy się dostosować. A co mamy w Polsce ? Prawdziwy wysyp co rusz tzw. nowości .. Ile sadowników tyle odmian. A może zamiast biadolić należałoby w końcu dojść do consensusu i ustalić taki dobór odmian, które należałoby posadzić w sadach nastawionych na eksport ! Każdy sadownik wie, co zrobi z zebranymi jabłkami. Pozostali sadownicy -produkujący na rynek wewnętrzny, to proszę bardzo - ogródek pomologiczny w zależności od konsumenta, jaki kupuje jego towar. Ja właśnie dlatego mam ok. 15 odmian, by konsument był zadowolony. Jednak od lat wiodącą odmianą jest Lobo, Cortland, Szampion... Jeśli mówimy, że jabłka powinny mieć jędrność podawane na rynek rzędu 7 czy co najmniej 6,5 kilogramów siła, to wiele odmian taka jędrność praktycznie eliminuje z eksportu...

Czy w Polsce są jeszcze tzw. sadownicy, co używają nie zarejestrowanych środków ochrony w jabłoniach ? Myślałem, że wymarli, jednak pisząc to zdanie przypomniałem sobie o tych siarkowcach...
Melolontha
Melolontha 17.02.2016 20:45 Sadownictwo powoli staje się coraz bardziej nudne... Sad, a zwłaszcza odmiany powinny być sadzone pod kątem konkretnego odbiorcy... Potem owoce po zbiorze należy zdać , najlepiej do grupy... I czekać na pieniądze... A gdzie te emocje, jak to kiedyś bywało ?... 80 skrzynek na " żuka "... Odmiany i sorty do wyboru , do koloru... I po paru dniach / i nocach / spędzonych na placu, powrót do domu z harmonią pieniędzy... A w domu, jak w tej piosence... Kiedy milion z drzewa kapnie... I czekająca dziewczyna... uśmiechnięta... Pozdrawiam !
Melolontha
Melolontha 17.02.2016 21:27 P.S. Za tekst powyżej powinny być same minusy... Bo milion za " żuka " jabłek to można było dostać ale jeszcze przed reformą Balcerowicza... I ten milion spadał z nieba a nie z drzewa... A dziewczyna może i była uśmiechnięta, ale Kunicka śpiewała, że obdarowana milionem dziewczyna kochała... łatwiej... A dziś ?... Jedzie chłop na targ i przywiezie stówkę... Albo i nie przywiezie... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

ZSRP: Postulaty do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Umowa powinna łączyć producenta z przetwórcą, a nie producenta i punkt skupu, gdyż punkt...

Bronisze: Wysokie ceny letnich odmian jabłek

Jabłka odmian letnich czyli Celesta, Paula Red i Delicates w wysokich cenach 2-3 zł/kg –...

Rusza skup aronii. Jak kształtują się jej ceny ?

W zakładach przetwórczych właśnie rozpoczyna się skup. Firmy płaca od 1 złotego 30...

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Sadownicy chcą...
Po co narobić się i połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Skoro zdecydowaliśmy się na produkcję...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner - przecież można połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Roman,jesteś (chyba) z 1970 rocznika,a...
Słońce zniszczyło jabłka...
W Polsce też gdzie niegdzieś są takie...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Trzeba zacząć rozmowy w tym roku bo w...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Ardamowski chce wprowadzić ustawę z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Strategicznie planować na kilka lat do...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Gwarancja ceny TAK, umowy nie!!! Wysyłałem...
Polacy nie chcą pracować w...
nie będe sie bawil w obrońce ukraińców bo...
Oddam za darmo
Jaki rodzaj ramki? Jaki to jest sprzęt...
Pomoc suszowa: O co mogą...
Bardzo mocno rozbuchany jest ostatnio temat...
Polacy nie chcą pracować w...
Jeszcze kilka lat jak Ukraina się wzbogaci...
Oddam za darmo
I to jest piękna postawa!
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
Czy sadownicy zapłacą...
Nie zapomnij że to jest będzie pomoc de...
Czy sadownicy zapłacą...
Jednak kupując prąd w taryfie C już...
Czy sadownicy zapłacą...
Sadownik nie jest przedsiębiorcą ,co wynika...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Tak. Dopóki nie zmieni się rząd i uzna że...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
czyli jak rozumiem mogę w roku za free...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Jak Ci tak źle to idź na etat. Zabiorą Ci...
Czy sadownicy zapłacą...
A dlaczego Pan z PSL-U nie wystosuje pisma w...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Mistrzowskie wyjaśnienie, teraz potrzebne...
Walka o jak najniższe ceny...
To teraz mogę spokojnie sprzedawać swoje...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Tak piszą te " x procent" , jak w...
Sadownik nie może...
Czy mam rozumieć że przetwórcy maja u nas...
instagram