Publikacja propozycji nowych regulacji daje szansę na zakończenie procesu negocjacji i otwarcie możliwości dla polskich producentów eksportu świeżych jabłek i gruszek do USA.
Jak dzisiaj wygląda sadowniczy świat? Gdzie my w nim jesteśmy? Od 1 sierpnia 2014 roku funkcjonuje w formule zakazu bezpośredniej sprzedaży do Federacji Rosyjskiej. Niewątpliwie mówiąc o otwieraniu nowych rynków zbytu jesteśmy przede wszystkim związani z rosyjskim embargo, które obwiązuje od ubiegłego roku i które jest kontynuowane.
Jak informuje Komisja, unijni i amerykańscy eksperci uzgodnili konkretne działania, jakie będą musieli podjąć producenci owoców i władze poszczególnych krajów, aby rozpocząć eksport.Kolejnym krokiem jest publikacja reguł takiej współpracy, które będą teraz przedmiotem konsultacji publicznych.
To co, co wydarzyło się po kryzysie embargowym z Rosją, czyli zwiększenie przetwórstwa jabłka, daje szansę na trwałą sprzedaż dużej produkcji. Mimo suszy, polskie jabłko detaliczne jest najpiękniejsze w historii.
W sandomierskim zagłębiu sadowniczym, do którego należą również sadownicy z Podkarpacia - sprzedażą jabłek zajęły się grupy producenckie. Z bardzo dobrym skutkiem. Przechowalnie tutejszych sadowników już teraz świecą pustakami.
W oparciu o wymagania określone przez Ministerstwo Rolnictwa Agencję Kwarantanny Republiki Indonezji przesyłki jabłek eksportowane z Polski do Indonezji muszą być zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne, wydane w oparciu o zezwolenie importowe wydane przez organizację ochrony roślin Indonezji.
Polska utraciła pierwszą pozycję w eksporcie jabłek. Nasz kraj spadł na trzecią pozycję. Obecnie znajdujemy się za Stanami Zjednoczonymi i Włochami. Jak zauważa "Rzeczpospolita" - o powrót na sam szczyt będzie trudno.
Kwestia eksportu jabłek i gruszek na rynek amerykański od dawna jest częścią rozmów nad porozumieniem o wolnym handlu (TTIP) między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Od dwóch lat jednak nie było widać końca negocjacji. Dlatego Unia Europejska, w tym także polskie władze, stara się, by administracja USA zniosła ograniczenia dla wybranych produktów, zanim TTIP zostanie...
Zgodnie z ustaleniami zawartymi w ww. „Importowych wymaganiach fitosanitarnych” Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przekazał Organizacji Ochrony Roślin Wietnamu listę podmiotów, które dokonały zgłoszenia i zostały zarejestrowane na potrzeby eksportu jabłek do Wietnamu pod kątem produkcji/przechowywania/sortowania/pakowania wraz z dodatkowymi zasadami, które...
Na zupełnie nowe rynki. (w przypadku których eksport w sezonie 2013/2014 wyniósł 0 t) sprzedano tylko nieco ponad 3 tys. t polskich jabłek wyniosła. Ponadto sprzedaż była dość silnie rozdrobniona, gdyż takich nowych krajów na polskiej mapie handlu tymi owocami było aż 28. W większości były to kraje Azji, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.
2 października 2015 r. został podpisany dokument określający „Importowe wymagania fitosanitarne dla świeżych owoców jabłoni (Malus domestica Borkh) eksportowanych z Polski do Wietnamu”. Na eksport będą mogły być kierowane wyłącznie jabłka wyprodukowane oraz przechowywane, sortowane i pakowane w miejscach zarejestrowanych na potrzeby eksportu do Wietnamu. Aby zarejestrować...
Pierwsza partia polskich borówek amerykańskich dotarła do Singapuru – poinformowała polska ambasada w Singapurze. Dwa przedsiębiorstwa, w tym jedna grupa producencka, dostarczyły w sumie 18 ton tych owoców. Wkrótce spodziewane są dalsze dostawy.
Na mocy dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 391 z 29 lipca 2015 roku "O niektórych specjalnych środkach ekonomicznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej" (data publikacji dekretu: 30 lipca 2015 r.), produkty rolne, surowce i żywność objęta zakazem importu do Federacji Rosyjskiej, będą podlegały niszczeniu od 6 sierpnia 2015 roku.
Prezydent Rosji Władimir Putin przedłużył zakaz wwozu zachodniej żywności do końca 2017 r., czyli o półtora roku. To odpowiedź na przedłużenie sankcji UE o pół roku.
Przypominamy, że podmioty dokonujące eksportu towarów pochodzenia roślinnego do krajów, które wymagają oznakowania drewnianego materiału opakowaniowego towarzyszącego przesyłkom są zobowiązane do przedstawiania do kontroli opakowań drewnianych spełniających wymagania Międzynarodowego Standardu dla Środków Fitosanitarnych Nr 15
W dniach 8-9 czerwca 2015 r. delegacja w skład której wchodzili przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Państwowego Instytutu Weterynarii i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi złożyła wizytę w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Celem wizyty było m.in. omówienie szeregu kwestii związanych z wymianą towarową...
Dziś, po niemal roku funkcjonowania embarga można powiedzieć, że tragedii nie było. Jabłczana powódź nas nie zalała. Wręcz przeciwnie. Jabłek zaczęło na rynku brakować, a ich cena zaskakuje koneserów.
To Unia Europejska jest winna, że na rosyjskim rynku pojawiają się zakazane produkty. Do takich wniosków doszedł szef Agencji Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert. Urzędnik nie wspomniał o tym, że to rosyjscy importerzy sprzedają nielegalnie sprowadzone towary.
Każdy rynek, czy to będą Indie, czy to będzie Indonezja, czy to będzie Singapur, czy USA, jest nam bardzo potrzebny. Nie powinniśmy zrażać się tym, że na początku sprzedajemy tam po kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy ton, bo to później przerodzi się w miliony.
Rosja nie wprowadzi embarga na import owoców i warzyw z Serbii - poinformował rosyjski ambasador w Serbii Aleksander Czepurin po spotkaniu z członkami rządu w Belgradzie.
Najnowsze komentarze