Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW_2020

Tanie jabłka przemysłowe

 Tanie jabłka przemysłowe

W ostatnim felietonie p.t. "WARTO WIEDZIEĆ", który się ukazał w dniu 29 lipca na portalu trsk.pl, m.in. przedstawiłem ceny skupu jabłek przemysłowych loco zakład w latach 2015 i 2016. Były bardzo różne. W roku 2016 średnia roczna cena była niższa o 0.10 zł/kg, w porównaniu z rokiem 2015. Znaczną część jabłek skupywali pośrednicy, z marżą około 5 gr/kg. W tych dwóch latach ceny skupu były opłacalne tylko w czterech ostatnich miesiącach 2015 roku.

Jakie były przyczyny tak niskich, nieopłacalnych cen skupu? Moim zdaniem, najważniejszą przyczyną, była wysoka produkcja jabłek. Wysoka podaż do produkcji soku zagęszczonego. W tych dwóch latach, nadwyżka nad zagospodarowanymi jabłkami deserowymi wahała się od 2.2 do 2.3 mln ton, w tym 1.9 do 2.0 do produkcji soku zagęszczonego. Przy tak wysokiej podaży, logicznie brzmi pogląd wielu przetwórców jabłek

"dlaczego mam płacić wyższe ceny, jeśli mogę kupić duże ilości jabłek po niskiej cenie".


W gospodarce rynkowej ważną rolę odgrywa prawo podaży i popytu. Przy nadmiernej podaży nad popytem, obniżają się ceny jakiegokolwiek produktu, w tym także owoców. W gospodarce kapitalistycznej bardzo ważna jest następująca zasada: "maksymalny zysk". Zasada obligatoryjna dla szefów produkcyjnych firm, w tym także dla zagranicznych firm przetwórczych, działających w Polsce.

Prawo podaży i popytu dobrze funkcjonuje przy "rozsądnych" relacjach między ceną surowca i ceną jego produktu. Tak nie było w roku 2016 w relacjach między cenami skupu jabłek i cenami zbytu soku zagęszczonego, kiedy ceny zbytu (1.10 eur/kg, czyli 4.62 zł/kg) były ponad 15-krotnie wyższe od cen skupu jabłek. Przy takiej relacji nie działa prawo podaży i popytu, a zasada maksymalnego zysku.

Podstawową możliwością uzyskania wyższych cen skupu jabłek jest zmniejszenie ich produkcji, zwłaszcza do przerobu na sok zagęszczony. Można to osiągnąć przez niższe zbiory jabłek, zwiększenie potrzeb do produkcji innych przetworów jabłkowych oraz przez zwiększony eksport do krajów zachodniej Europy. Inny sposób to tzw. program wycofania jabłek z rynku. Tak, ale przy rzeczywistym wycofaniu, np. do przerobu na biogaz, alkohol, czy inne sposoby. Spadek przerobu jabłek na sok zagęszczony poniżej 1.5 mln ton, wpłynie na wzrost cen skupu. Jestem ciekaw, ile w tym sezonie przerobi się jabłek na sok zagęszczony i po jakich cenach skupu.

Poziom cen skupu jabłek zależny jest także od cen zbytu soku zagęszczonego. A te są bardzo różne w czasie i w krajach produkujących sok zagęszczony. Przetwórcy dbają nie tylko o opłacalną produkcję, ale także o maksymalne zyski, często kosztem niskich cen skupu jabłek. Popyt na sok jabłkowy jest dość stabilny. Silną konkurencją są soki cytrusowe oraz sztucznie barwione i słodzone napoje. Ta konkurencja jest wyjątkowo duża w naszym kraju. Wspomniane napoje dominują nie tylko w naszych sklepach, ale także na spotkaniach i przyjęciach m.in. organizowanych przez producentów jabłek. Jedyną organizacją, która od trzech lat promuje i zachęca w kraju i zagranicą do spożycia polskiego soku jabłkowego jest KUPS.

Przy ocenie tych niekorzystnych sytuacji dla producentów jabłek przemysłowych warto zadać sobie pytanie, co zrobić tak dużą ilością jabłek, bez możliwości ich przerobu na sok zagęszczony.

Przy tak wysokiej produkcji jabłek przemysłowych i soku zagęszczonego, obie strony są od siebie zależne i sobie potrzebne. Podstawowe warunki do partnerskiej współpracy. Do szczerej wymiany informacji o wspólnych problemach, o spodziewanych zbiorach jabłek, w tym przemysłowych, i cenach zbytu soku zagęszczonego. W oparciu o takie informacje można w dużym przybliżeniu ocenić potrzeby na jabłka i poziom ich cen skupu. Taką analizę mógłby przeprowadzić kilkuosobowy zespół kompetentnych osób z każdej strony, przed rozpoczynającym sezonie skupu jabłek. Przy partnerskiej współpracy winno obowiązywać prawo podaży i popytu, a nie zasada maksymalnego zysku. Ceny skupu winno się dostosować do cen zbytu, ale z "normalnym" zyskiem. A takim może być przykładowo: przy cenie zbytu soku zagęszczonego 1.10 eur/kg, cena skupu co najmniej 0.45 zł/kg. Wtedy obie strony uzyskają satysfakcjonujący wynik ekonomiczny. Przy takiej relacji cen, szybko nie spadnie produkcja jabłek przemysłowych w kraju, gdyż może być atrakcyjna dla wielu producentów tych owoców. Tylko czy nas stać na taką partnerską współpracę? Nie będzie możliwa przy stosowaniu zasady maksymalnego zysku i przy silnej konkurencji między zakładami produkującymi sok zagęszczony.

Jakich można się spodziewać cen skupu jabłek w najbliższych latach?

Obawiam się, że będą na poziomie lat 2015 i 2016, czyli niskie. W ostatnich 5 latach założono nowe sady jabłoniowe ma powierzchni około 20 000 hektarów. W związku z tym zbiory jabłek mogą wzrosnąć o 500 tys. ton, z 4.0 do ponad 4.5 mln ton. Z tej wielkości zagospodaruje się około 1,8 mln ton jabłek deserowych. Nadwyżka ponad 2.7 mln ton to jabłka do przerobu na różne przetwory, w tym na sok zagęszczony 2.2 - 2.3 mln ton. Zdolności przerobowe zakładów produkujących sok zagęszczony przekraczają 2.5 mln ton. Zwiększająca się nadprodukcja jabłek, nie wpłynie na wzrost cen skupu, przeciwnie. Warto sobie zadać pytanie, w jakim stopniu działalność producentów jabłek wpływa na obniżenie cen skupu.

Mamy nadprodukcję nie tylko jabłek, także owoców porzeczki czarnej, zaczyna się w produkcji owoców malin.

Musimy zrozumieć, że każda nadwyżka nad potrzebami pogarsza wynik ekonomiczny. Aktualne jest hasło: "zanim założysz sad, sprzedaj owoce".

W najbliższych latach Polska nadal będzie jednym z największych producentów jabłek przemysłowych na świecie. W związku z tym warto opracować strategię produkcji i zagospodarowania jabłek przemysłowych. Tylko znaczące klęski losowe mogą okresowo zmniejszyć zbiory tych owoców. Z powodów ekonomicznych część producentów zrezygnuje z produkcji jabłek przemysłowych. Tempo rezygnacji będzie zależało od poziomu cen skupu.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju sadów Karłowych

komentarze (124):

dodaj komentarz
kojocina
kojocina 08.08.2017 13:35 Niech tem Pan juz sobie spokojnie.odpocznie na emeryturze a nie po raz kolejny jątrzy...
Green25
Green25 08.08.2017 14:12 Gdzie tu widzisz "jątrzenie"? Tak jak z wieloma ocenami,szacunkami tego profesora rzadko się zgadzam ,tak w tym przypadku nie sposób nie przyznać racji .Wiem że chcielibyśmy usłyszeć inny scenariusz odnośnie przyszłości jabłka przemysłowego , ale rzeczywistości nie oszukasz. Powierzchnia sadów z roku na rok jest zwiększana i pomimo tego że są to sady intensywne duża część jabłek trafia na przemysł z różnych powodów (choćby nawet z powodu trudności w exporcie) .Jesli na rynku będzie duża ilość jabłka przemysłowego ,żadna przetwórnia za chiny ludowe nie zapłaci ci "normalnej" ceny...Bo niby po co skoro można zapłacić maksymalnie jak najniższą stawkę i wszystkie podmioty przetwórcze i tak się bez problemu nachapią surowca. Podsumowując ,będzie o 1/4 mniej przemysłu niż w standardowym roku to bez żadnych ceregieli zapłacą przyzwoitą cenę . Ten rok będzie jeszcze zgoła inny bo należy się z kolei spodziewać raczej historycznie wysokich cen,ale chyba wiecie znakomicie sami co jest głównym czynnikiem który będzie odpowiedzialny za taki stan rzeczy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jabuszko77
jabuszko77 08.08.2017 14:14 A ja się pytam po zbiorach wiśni jak to boło z tym urodzajem szaczowanym przez lesnego dziadka a Faktycznm . Na moje oko bardzo różny. A z tym jabłkiem przemysłowym to żeby pisali i 100 artykułów to wtym roku jabłek nie na kupią.
Green25
Green25 08.08.2017 14:50 Tutaj pełna zgoda i oni znakomicie wiedzą że jabłek przemysłowych w tym roku zwyczajnie dla wszystkich nie wystarczy,proste kupi ten co będzie w stanie zapłacić najwięcej. Lecz nie zapominajmy tego że jest to rok wyjątkowy gdzie Idareda który głównie zasilał przemysł zwyczajnie nie będzie...tzn będzie w ilościach szczątkowych.Przyjdzie normalny rok to wszystko szybko wróci do "normy".Dopóki będzie tyle sadów możemy zapomnieć o godziwej cenie za przemysł .Tyle na temat.
artemida
artemida 08.08.2017 18:46 Odpowiedz mi, czy Ty MUSISZ z taką arogancją i lekceważeniem wyrażać się o PROFESORZE??? Jak Ci nie wstyd? Co SAM reprezentujesz? Nie potrafisz napisać poprawnie prostego zdania...
Rozumiem, że wielu Cię dowartościowuje dodając plusy choćbyś napisał największe głupstwo. Kononowicza też wspierano kiedy kandydował na prezydenta, robiąc sobie ubaw po pachy...
jabuszko77
jabuszko77 08.08.2017 20:17 artemido:Dltego lekceważę lesnego dziadka ,ponieważ od zawsze jego artykuły stawiają polskich sadowników pod ścianą i czekających na wyrok Niemieckich przetwurców . A ty jak tak bardzo chcesz go bronić to możesz być jego krasnalem . Bo i do lasu pasuje i w Niemieckim ogrutku ładnie wygląda .
piotrek197704
piotrek197704 09.08.2017 08:10 Jabłuszko, po Twoich błędach widać wykształcenie i inteligencję "ogrutku" zamiast ogródku, "przetwurców" zamiast przetwórców, a poza tym to prawa rynku są bezlitosne ale większości wyborców wygranej partii tego się nie przetłumaczy. Niedługo przeczytamy, że wysokie ceny to też zasługa rządzących. Pozdrawiam
SlawekS
SlawekS 09.08.2017 09:02 A myślałem, że to już zostało ustalone w 2007r, gdy w debacie Tusk obarczył winą Kaczyńskiego za wzrost cen jabłek w sklepach ;P Minęło 10 lat i ten Kaczyński znowu nabroił ;) hehehe
A co do tematu, w tym szaleństwie może być metoda - mniej przemysłu, to większe parcie przetwórni o towar i podbijanie minimalnych cen za średniej jakości jabłko deserowe. Ja jednak stawiam na inny czynnik, który rozwiąże problem - mianowicie brak chętnych rąk do pracy, jest coraz większa niechęć do zbierania przemysłu spod drzew (najczęstszy system), co dało się już słyszeć w zeszłym sezonie. Jeżeli ceny jabłek nie pozwolą na odpowiednie zmotywowanie coraz bardziej kapryśnych pracowników, to dokładać do przemysłu będą tylko nieliczni wariaci.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Abukk
Abukk 08.08.2017 18:04 Przesłanie artykułu jest jasne i czytelne. Nie zachłystujmy się tegoroczną ceną przemysłu i nie sadźmy więcj sadów...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wandalin
wandalin 08.08.2017 18:23 Pan profesor dał nam do zrozumienia że w gospodarce kapitalistycznej najważniejszy jest maksymalny zysk, wiec jeśli mamy szanse w tym roku to musimy maksymalnie wykorzystać psietwórców
artemida
artemida 09.08.2017 13:44 I nic nie zmieni nowoczesnego podejścia w ekonomice; maksymalny zysk. Wykorzysta każdy kto ma w tym roku możliwości, inni będą się przypatrywać... Ktoś ma szczęście, ktoś miał pecha wiosną...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

mariusz1961
mariusz1961 08.08.2017 19:03 Panie Makosz przestań pan pie--ć. Reprezentujesz od lat interesy szkopów. Twoje przepowiednie odnośnie produkcji i cen to kompletne brednie których nie da się czytać . Kończ pan wstydu oszczędz..... sobie. Czas na emeryturę---makrela nie poskąpi euro za pracę przez tyle lat w interesie niemieckich przedsiębiorców .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

mariusz1961
mariusz1961 08.08.2017 19:03 Panie Makosz przestań pan pie--ć. Reprezentujesz od lat interesy szkopów. Twoje przepowiednie odnośnie produkcji i cen to kompletne brednie których nie da się czytać . Kończ pan wstydu oszczędz..... sobie. Czas na emeryturę---makrela nie poskąpi euro za pracę przez tyle lat w interesie niemieckich przedsiębiorców .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cielmus
cielmus 08.08.2017 22:22 Nie ma jabłek jest i cena, będą to jej nie będzie.....Jedyna szansa nie powiększajmy powierzchni upraw to by nas uratowało.
Druga sprawa klimat myślę, że w kolejnych latach to on będzie dyktował ceny a nie względy ekonomiczne

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

piotrek197704
piotrek197704 09.08.2017 08:06 Nareszcie ktoś coś mądrego napisał.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

RADEX
RADEX 09.08.2017 12:50 Dalszego znowu większość z was na czele z panem procesorem czuje się jak CHŁOP PAŃSZCZYŹNIANY. Jaka nadprodukcja. Wyrastamy na potentata w produkcji jabłek i to my jesteśmy w stanie dyktować warunki.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 09.08.2017 13:39 Radex - kto i jak ma dyktować, potrafisz rozwinąć swą odkrywczą myśl?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 09.08.2017 17:14 Znam sadowników którzy tak tną, pryskają żeby tylko był tonaż, a jakość na drugim miejscu. Mają zbyt na 10% wybarwienia bo są w grupie i są właścicielami sortowni. Ale zawsze w większości odmian kończy się to przemiennością owocowania, nawet po przerzedzaniu, o jakości nie wspominam.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wandalin
wandalin 09.08.2017 19:56 tak próbujesz zaczepić a nóż widelec ktoś wda się z tobą w polemikę, nie masz bliższej rodziny
wandalin
wandalin 09.08.2017 19:57 dotyczy Artemidy
artemida
artemida 09.08.2017 20:41 Po pierwsze; forum to miejsce dyskusji, po drugie nie wiem o jaki temat chodzi aby go nie poruszać, po trzecie kto nie chce to nawet nie czyta nie mówiąc o tym aby dyskutował.
Dość skutecznie zniechęcacie do dyskusji tak aby pozostali wpisujący tylko ci którym można przyklasnąć choć nic ciekawego nie wnoszą. Szanowny Panie; prawda krytyki się nie boi, głupota -owszem.
wandalin
wandalin 09.08.2017 22:26 uderz w stół a nożyce się odezwą
artemida
artemida 10.08.2017 07:24 Walnąłeś w stół ABY nożyce się odezwały... więc o co chodzi? Nic nie piszesz do czego potrzebne były Ci nożyce których szukałeś?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 10.08.2017 08:55 A może ktoś chciał powiadomić sadowników, że rząd w ramach oszczędności ogranicza fundusze na wsparcie "Owoce w szkole". O 700 000 dzieci mniej będzie dostawało owoce no to oczywiście więcej pójdzie... no gdzie? Oczywiście na eksport!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

SlawekS
SlawekS 10.08.2017 09:36 Skończ tą żałosną agitację artemida. Nic nie wnosisz do merytorycznej dyskusji i tylko zaniżasz poziom tego forum oraz odstraszasz innych użytkowników, którzy nie chcą brać udziału w takim marnym przedstawieniu. Jak zwykle błysnąłeś "faktami na zamówienie". Rzeczywistość jest taka, że wsparcie krajowe utrzymano na takim samym poziomie - 128 mln zł, natomiast w kolejnych latach będą starania o zwiększenie kwoty. Wynegocjowano też o 19% większe wsparcie z UE, niż początkowo proponowany nam przydział. A kluczowy jest fakt, że postanowiono zmienić rozdysponowanie środków pomiędzy mlekiem a owocami i warzywami. W stosunku do poprzednich lat budżet na mleko spadł o 33%, dzięki temu na owoce i warzywa jest o 50% więcej !!!! Więcej tu http://www.glos.pl/node/19066 i tu http://www.warzywaiowoce.pl/articles/aktualnosciwiom/owoce-i-warzywa-w-szkole/
artemida
artemida 10.08.2017 09:52 No cóż, SławekS mamy sprzeczne informacje, z tego co ja wyczytałem to pierwotnie miało być jak piszesz, nastąpiła jednak KOREKTA o której nie wiesz.
Jak będzie sprawdzimy za parę dni - ktoś nie będzie miał rację
SlawekS
SlawekS 10.08.2017 11:12 Podaj źródło informacji...
artemida
artemida 10.08.2017 12:34 Z radia w samochodzie...
artemida
artemida 15.08.2017 08:51 No i wczoraj PSL wystąpił do rządu aby wycofał się z obcięcia na wsparcie owoców i mleka w szkołach 200 milionów przez ministra JURGIELA.
Radio Erewań podało prawdziwe wiadomości. Ktoś na TYM portalu manipuluje, agituje... na pewno nie ja.
SlawekS
SlawekS 15.08.2017 10:57 Jak można obciąć coś czego nigdy nie było? Nie ma śladu po kwotach, które padają z ust PSL. No chyba, że wydawali 450 ml zł rocznie, a do dzieci trafiało tylko 215 mln zł (Sawicki 2011/2012 - budżet 160 mln zł mleko i 55 mln zł owoce). Wykonanie budżetu ARR potwierdza słowa Sawickiego. Populizm i tyle.... Płacz, że dzieci z VI klas nie dostaną mleka, a dlaczego nikt nie płakał, że IV i V klasa była odcięta od darmowego jabłka? Ta wypowiedź śmierdzi na kilometr i obawiam się, że podszyta jest lobby mleczarskim, które widocznie w PAL ma się dobrze i nie może przeboleć utraty finansowania kosztem owoców...
artemida
artemida 15.08.2017 13:58 Zapętliłeś się nieco w swoich wpisach S---S. Mniejsza z tym, zwróć uwagę że 10.08 wpisałem że za parę dni prawda wylizie jak dżdżownica po deszczu. I tyle w temacie...
SlawekS
SlawekS 15.08.2017 15:39 Jakaż to prawda, skoro wyszła z ust polityka? Tyle lat przeżyłeś, a nadal w te bajki wierzysz....Do mnie przemawiają jedynie fakty i liczby. A te w sprawozdaniach z wykonania budżetu ARR mówią jasno - "rolnik z miasta" mija się z prawdą. Widocznie nic wartościowego nie ma do zaoferowania poza "kosiniakowym"...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 10.08.2017 12:13 szukajmy pozytywu w klesce nieurodzaju ,jeden to wzrost cen na surowiec i koncentrat,kolejny zaklady wyczyszcza sie z zapasu ktory zalegal w tankach o ile faktycznie zalegal ,nikt nie bedzie przepracowany w zakladzie przet. bo na surowiec czeka sie dluzej niz przerabia...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 10.08.2017 12:18 Potwierdzam to co pisze SlawekS. Dodatkowo ograniczono finansowanie serwowania dzieciom borówki, bo według starych zasad musiano by ją podawać cały rok czyli właściwie importować z Południowej Półkuli w niektórych miesiącach, a z warzyw, kalarepy ( bo kto ją je w szkole). A mleko. No cóż, nie będę się wypowiadał jak było do tej pory w ramach programu dystrybuowane. Organy kontrolne dokładnie wiedzą jak wyglądała sytuacja. Duża część ze środków przeznaczonych na mleko przerzucono na owoce i to chyba dobrze. Mimo wszelkiej sympatii i antypatii politycznych, najlepiej opierać się na faktach. Za co ganić to ganić. Jak coś dobrze zrobione należy to wspierać. Nie warto ścigać się kto kogo bardziej opluje, bo czasem zdarzy się komuś splunąć pod wiatr.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

VincentVega
VincentVega 15.08.2017 14:08 Nie wiem kto zarabia na tych owocach i mleku dla dzieci ale raczej nie rolnicy. W szkole u mojej córki też dzieci dostają owoce, warzywa lub mleko. Kiedyś przyniosła to mleko do domu i całe szczęście, że nie chciała tego pić. Spróbowałem tego mleka. Mało brakowało a bym się tym otruł! Zakazałem dziecku brać ten szajs. Teraz owoce i warzywa (dostają takie zestawy np. kilka maleńkich pomidorków koktajlowych albo 4-5 rzodkiewek czy małe, nędzne jabłuszko, które nadaje się na przemysł) przynosi do domu i po ocenie czy zdatne do jedzenia może to zjeść. Z reguły to najgorszy sort więc wpychają to dzieciom. Szok. Chyba zabronię brać te "dobrocie" tak jak zrobiłem z mlekiem aby dziecku krzywda się nie stała jakaś... Wiele razy zdarzały się owoce i warzywa jakieś "oślizgłe", nadgnite, z pomarszczoną skórką, dziwnym zapachem... Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego typu akcji pomocowych dla dzieci.
VincentVega
VincentVega 15.08.2017 14:11 może panowie z PSL?
wania1234
wania1234 15.08.2017 16:42 Na pewno priorytetem PSLu jest otrucie twojej córki, problemy z jakością mogą wynikać z wielu czynników, przechowywania, transportu itp,jeżeli są niedociągnięcia to trzeba informować odpowiednie służby, nie wiem kto to kontroluje ale chyba WIJHARS, a jeżeli źle się wywiązują ze swojej pracy to wraz ze zdjęciami informować centrale krajową, ja uważam, że z założenia jest to dobrym program, część dzieci chodzi zwyczajnie głodna, to zawsze mogą coś zjeść, część nie ma na tyle świadomych rodziców, którzy by zadbali o odpowiednią edukację żywieniową, a te najgorszego sortu warzywa owoce i tak są lepsze jak batoniki czy chipsy, a że może trzeba to udoskonalić to już inna kwestia
VincentVega
VincentVega 15.08.2017 17:49 wania1234 - ale ty jesteś naiwny jeszcze...
wania1234
wania1234 15.08.2017 18:38 Naiwniacy to ludzie tacy jak ty popierający głupotę w stylu 500+
wania1234
wania1234 15.08.2017 18:43 A krytykujący dawanie dzieciom owoców i warzyw
artemida
artemida 15.08.2017 19:40 Wiem, że wspierając Cię, wania, to "pocałunek śmierci" ale rozsądne podejście do tematu to TU wyraz odważnego wyrażenia swojego zdania i za to Cię szanuję.
VincentVega
VincentVega 16.08.2017 08:05 wania, to ty jesteś ten niby ekonomista "z papierami" co to się zna? Tatusiowi biznesy się kończą przez kaczora więc genialny ekonomista wania pokazuje jak duże straty w ekonomi ekipa pisiorów przynosi. No owszem, widać to na każdym kroku - wzrost gospodarczy, poziom bezrobocia, płace itd, itd... Za czasów jedynej słusznej władzy to się żyło - niektórym... Przyszedł kaczor i popsuł wszystko a naród głupi go popiera. Zostaliśmy tylko my - wykształceni (tutaj przykład genialnego ekonomisty wańki co to z ekonomii dyplomy ponoć ma a nie wiedzę) i musimy walczyć o demokrację, która zagrożona jest przez motłoch. Tak, to typowe dla takich waniek... rzuca puste słowa i zero argumentów - a może podałeś jakieś ???? Bo nie zauważyłem.
wania1234
wania1234 16.08.2017 08:58 Jak byś czytał uważnie i ze zrozuemienim moje posty to byś te argumenty widział. Nigdy nie pisałem, że jestem ekonomistą, mam zupełnie inne mam wykształcenie, ale parę przedmiotów ekonomicznych miałem na studiach. Uważasz że te wskaźniki ekonomiczne które opisałeś wyżej że gospodarka jest w świetnej kondycji? Parę innych kwestii trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, zresztą Pis rządzi na tyle krótko, że na to wszystko podobny wpływ miał poprzedni rząd jak obecny, skutki rządów Pisu odczujemy trochę później, zresztą kiedy ich krytykuje piszę o innych rzeczach, polityka gospodarcza nie jest aż tak zła, na tle reszty, Morawiecki nie jest kompletnym idiotą jak paru innych ministrów, Pisowi udało się uszczelnić Vat, przez co zwiększyli wpływy do budżetu (o czym zresztą nie raz wypowiadałem się pozytywnie) co z tego jak pieniądze marnotrawią w programy w socjalnych w stylu 500+ i zapowiadają kolejne, żeby wygrać najbliższe wybory,, nie podoba mi się polityka kulturalna, żeby usuwać sztukę teatralną bo ktoś pokazał gołą pierś, jak kogoś to rusza to po prostu nie chodzi na tego typu przedstawienia, nie podoba mi się polityka światopoglądowa, np stosunek go maksymalnego ograniczenia antykoncepcji, wydawanie milionów na propagowanie kalendarzyka, czy to nie jest średniowiecze? Zaprzestanie finansowania in vitro, co kogo obchodzi, że parę tysięcy dzieci rocznie się rodziło w ten sposób, mam tak duży wzrost naturalny, że nie powinno to nikogo obchodzić ehh. Praktycznie w całej służbie zdrowia jest bardzo źle a pis nic z tym nie robi, a zapowiadana reforma raczej przyniesie więcej złego niż dobrego.
wania1234
wania1234 16.08.2017 08:59 Nie podoba mi się że większość decyzji rządu jest konsultowana, z biskupami, mamy państwo religijne czy świeckie? Nie podobają mi się przywileje i wielkość dotacji jakie dostaje kościół i zmiany idące w kierunku zwiększania tego. Nie podoba mi się nowa ustawa o nabywaniu gruntów rolnych, to co się dzieje w wojsku, w polityce zagranicznej, kolesiostwo w służbach skarbu państwa, zawłaszczenie mediów publicznych na niespotykaną dotąd skale i zapowiadane upaństwowienie mediów prywatnych, cała tą dobrą zmianę pokazuje dobrze przypadek stadniny w Janowie, gdzie wyrzucono doświadczonego prezesa który nie był wcale upolityczniony, na jego miejsce wstawiono kogoś bez doświadczenia, ale to nie ważne bo to "nasz" człowiek i takiej świetnej stadniny, chluby naszego kraju zrobiono to co widać, sprzedano tylko kilka koni, a dochody już 2 rok pod rząd śmieszne w porównaniu do tych z lat ubiegłych, tego typu przykładów jest dużo i będzie więcej bo nie wszystko tak szybko można "zepsuć" jak konie, mógłbym tak bardzo długo się tu rozpisywać i podawać przykłady, Mój tata jest sadownikiem, a mama nauczycielką historii po UW, trochę opozycjonistka na studiach zabawne jest jak się musi spierać, z żulami pod sklepu który czasem z braku pracowników u mnie w sadzie pracują i im się ta dobra zmiana baardzo podoba, a mojej mamie już nie. A ja po poprostu nie chcę żyć w wizji kraju którą właśnie urzeczywistnia kaczor, chociaż jakoś sobie dam radę, ale nie chcę żeby mój syn w czymś takim żył.
VincentVega
VincentVega 17.08.2017 08:23 No dobra wania, wreszcie owjakieś konkrety, do których można się odnieść. Nie będę się rozpisywał a tylko zasygnalizuję co myślę na ten temat. Jak chcesz podyskutować dokładniej to tylko priv.

*500+ to najlepszy program jaki mógł się przydarzyć Polsce. Efektem jest wzrost demograficzny, wzrost gospodarczy i poczucie godności osób biednych. Pisanie o zadłużąniu państwa czy pijakach z pod sklepu jest zwykłą ignorancją. Fakty mówią same za siebie.
*kultura... pokaż mi, który spektakl usunięto za pokazanie gołej piersi? Rzucasz jakiś slogan bo ładnie brzmi, może nawet przekonująco? Nie ma takiego spektaklu a jeśli jest to wskaż go??? Powiem też, że nawet tak obsceniczne i tandetne przedstawionka jak te z "robieniem laski" papieżowi pokazuje się mimo braku demokracji w tym kraju. I to ma być sztuka nowoczesna? Osobiście jestem tym zbulwersowany bo to naganne.
*ograniczanie antykoncepcji... to niby jak jest robione? Nie można już prezerwatyw kupić czy globulek dopochwowych? Znowu rzucasz slogan i nic z niego nie jest prawdziwe. Może to, że propaguje się "kalendarzyk" jest zakazem antykoncepcji? Jeśłi tak uważasz to sorki ale o czym mówimy?
*in vitro... to bardzo drogi i mało efektywny program. Rozumiem osoby, które nie mogą mieć dzieci i chciały by możliwość ich posiadania sfinansowało społeczeństwo. Rozumiem ich jednak nie zgadzam się z tym i uważam jak wyżej. Inną sprawą jest hipokryzja lewacka, która z jednej strony propaguje zabijanie (aborcja, eutanazja) a z drugiej chce finansować in vitro. Doprawdy trudno o większą fałszywość.
*w służbie zdrowia było, jest i będzie źle dopóty, dopóki nie będzie prywatna. Najlepiej widać to po leczeniu stomatologicznym. Zresztą w takich USA prywatne szpitale są najlepsze na świecie zaś publiczne... tragedia.
VincentVega
VincentVega 17.08.2017 08:24 *konsultacja większości decyzji z biskupami... He he- ciekaw jestem skąd masz taką wiedzę. Może jakieś źródła? Czy może to tylko twoja wyobraźnia lub chciejstwo?
*przywileje kościoła... nie wiem o jakich szczególnych piszesz przywilejach ale te, które są to czy wiesz z czego one się wzięły?
*w wojsku dzieje się baaardzo dużo DOBREGO. Jeszcze nigdy polska armia nie była tak silna i nie miała tak dobrych perspektyw. Co widzisz złego w sytuacji wojska?
*polityka zagraniczna - co masz na myśli? Trudno tak zgadnąć.
*kolesiostwo w spółkach państwowych to mówisz o wywaleniu Krawca i zastąpieniu go Jasińskim? Fajne kolesiostwo - wreszcie konkretne zyski pokazuje Orlen. W innych jest podobnie. Za poprzednich rządów to było kolesiostwo dopiero - wiem co piszę z racji wykonywanego zawodu.
*na temat Janowa i tych wywalonych gości nie wypowiadam się bo nie interesuje mnie ten temat.
*piszesz, że dużo jest przykładów na "złą zmianę" ale ich nie widać - wszystkie, jakie podałeś to przykłądy bardzo dobrej zmiany i za taką zmianą jestem rękoma i nogami. Mam nadzieję, że te zmiany będą znacznie głębsze bo na razie to tylko wierzchołek stajni Augiasza, którą należy wyczyścić. Nie chcę wyliczać co złego działo się za poprzednich rządów więc wspomnę tylko samych rządzących o kamieni kupie i państwie teoretycznym by krótko podsumować twoją wizję Polski. Jeśli chcesz żyć w takim właśnie kraju to lepiej wyjedź do jakiegoś lewackiego państwa typu Belgia czy Francja. Będziesz tam miał jak w raju. Jestem pewny, że w Polsce to nie przejdzie.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 17.08.2017 08:28 Mi się wydaje ,że należy raczej krytykować jakość tych warzyw i owoców, a nie sam program. Niestety ta jakość jest z reguły niska U mnie u znajomych w szkole 40 km dalej u brata 400 km dalej. Jabłko musi byc smaczne i ładne ,inaczej skutek programu jest odwrotny od zamierzonego.
cichon40
cichon40 17.08.2017 20:44 Vincent Vega poczytaj sobie jak dużo dobrego dzieje się w Polskiej armii https://opinie.wp.pl/slawomir-sierakowski-czy-kontroluje-nas-rosja-6156167440934529a
VincentVega
VincentVega 18.08.2017 07:59 Cichon40 - portal WP (tak jak mnóstwo innych mediów) słynie z brutalnych ataków na wszystko co ośmieliło się zbliżyć w swoich poglądach do Rządu. Dlatego zdziwiłbym się gdyby napisali cokolwiek pozytywnego. Parafrazując WP to takie coś co widzi zadrę w oku innych a nie zauważa belki w oku swoich.
Sorry ale nie czytam szmatławców (kiedyś tak ale od czasu gdy przekonałem się jak kłamią ignoruję takich cudaków - wystarczy popatrzeć na autora- Sierakowski i wszystko wiadomo)
zdzich
zdzich 19.08.2017 20:30 Dotyczy tekstu z 17.08.2017 08:24
Dawno się tu nie udzielałem bo nie chciało mi się, jak mawia klasyk, mówić "oczywistą oczywistość". Jednak tu przedstawię kilka faktów zaczerpniętych z oficjalnych źródeł. Mamy 400 spółek skarbu państwa. W 2012 roku wpłaciły do budżetu tytułem dywident 6 mld zł. W tamtym roku 2,1 mld zł. W tym roku spodziewanych jest 1,9 mld zł a mamy terz hossę narynku. Za 83% tej kwoty odpowiada PGNiG, PZU, PKN Orlen i perła w koronie - KGHM, ale tylko 64 mln zł i to z kapitału zapasowego bo w tamtym roku poniosła straty w wys. 4,4 mld zł. W 2012 wpłaciła 1,7mld zł. TV po "złdziejskich" PO i PSL miała na koncie 174mln zł. Właśnie wzięła 800 mln zł kredytu. Na utrzymanie dróg w tym roku braknie 1,3 mld zł. Na okręty podwodne i morskie helikoptery "ostrzyły" sobie zęby muzea, ale nic z tego. Posłużyły 40 lat to posłużą dalej. Obronę powietrzną mamy skuteczną do 6 km - a dalej? Przypominam, że mamy obecnie rakiety powietrze-ziemia o zasięgu 370 km z opcją przeddłużenia zasięgu do ponad 1000 km. Potencjalny wróg też pewnie ma(bez "pewnie"). Premier Szydło mówiła, że pieniądze są tylko trzeba nie kraść. To jak jest, brakuje pieniędzy czy kradną?
Proponuję panie VincentVega więcej pracować głową a mniej rękami i nogami.
Z poważaniem
Zdzich.
VincentVega
VincentVega 19.08.2017 20:48 Panie zdzichu, proponuję NIE KŁAMAĆ !!! To co pan raczył nabazgrać to zwykłe kłamstwa. Prosze podać źródła tych "rewelacji" jeśli pan takowe ma a ja wtedy odszczekam swoje ( gdy się potwierdzą te brednie). W przeciwnym razie proszę przyznać, że jest pan panie zdzichu zwykłym ŁGARZEM. Będę czekał na te źródła.
VincentVega
VincentVega 19.08.2017 21:14 Od razu wypada dodać panie zdzichu, że do danych o dywidendach nie mam zastrzeżeń jednak przywoływanie ich w kontekście "że to dobre dla spółek" jest jawną manipulacją. Dywidenda to pozbawienie części kapitału przedsiębiorstwa. W latach o których pan mówi był tak duży problem ze spięciem budżetu państwa, że PO-PSL szukało pieniędzy gdzie się da. Wydrenowali "kaczki znoszące złote jajka" poprzez dywidendy by móc sfinansować swoje zachcianki. Nie wiem, czy pan rozumie zasady ekonomi -
jeśłi tak to wie pan co to oznaczało dla tych wszystkich spółek.Nie szukali pieniędzy tam, gdzie je obecna ekipa znalazła ale tam gdzie było najłatwiej. Tak tak - państwo teoretyczne nie dba o nic prócz siebie.

zdzich
zdzich 19.08.2017 23:27 Panie VincentVega spieszę panu wyjaśnić, że dywidenda to nie jest "pozbawienie części kapitału przedsiębiorstwa". Dywidenda to podział części zysku przedsiębiorstwa wśród akcjonariuszy.Po to właśnie kupuje się akcje. Inną właściwością posiadania akcji jest fakt posiadania poprzez akcje odpowiedniej części danego przedsiębiorstwa. Realizowanie dywidend nie jest więc drenowaniem firmy. I to by było na tyle. Może pan nie odpowiadać bo ja wobec pańskiej ekonomicznej ignorancji zakończyłem dyskusję.
Zdzich.
VincentVega
VincentVega 20.08.2017 00:25 Akurat jestem przy kompie więc odpowiem panu panie zdzichu, że dywidenda to wypłata części lub całości zysku dla akcjonariuszy. Efektem wypłaty dywidendy jest pozbawienie spółki części kapitału tj. zysku który normalnie został by by w spółce lub posłużył jej w inny sposób (np. do spłaty obligacji czy kredytu). Widzę, że pan panie zdzichu nie zna podstaw KH za to ma pan dużo do powiedzenia. Dodam, że akcje nie powstają przez kupowanie co pan sugeruje, akcje nie posiadają żadnej części przedsiębiorstw a dywidend się nie realizuje. W JEDNYM ZDANIU AŻ TRZY GŁUPOTY - panie znafco. I lepiej pan nie zabieraj głosu w sprawach, o których pojęcia pan nie masz zielonego! To tyle panie zdzichu.
zdzich
zdzich 20.08.2017 08:10 Czytaj pan ze zrozumieniem. Nigdzie nie sugerowałem, że akcje powstają przez kupowanie i że akcje posiadają część przedsiębiorstwa. Pan natomiast wcześniej napisał, że " Dywidenda to pozbawienie części kapitału przedsiębiorstwa". Dalej pisze pan, że "dywidenda to wypłata części lub całości zysku dla akcjonariuszy". Napisałem, że akcjonariusz kupuje akcje dla uzyskania dywidendy(może mieć też inne cele. ale nie o tym mówimy). Natomiast firma sprzedaje akcje. Po co to robi? Czy sprzedaje akcje aby się obciążać wypłatą dywidendy i w ten sposób pozbawiać się części kapitału? Nie - firma w ten sposób(przez sprzedaż akcji) zdobywa pieniądze na dalszy rozwój lub działalność. Chcąc mnie zachęcić do kupna akcji oferuje mi zyski większe niż bank. Mam nadzieję, że wystarczająco jasno i krótko dla zaczadzonego "dobrą zmianą".
zdzich
zdzich 20.08.2017 08:27 Dla porządku i niezorientowanym dodam, że firmy zwykle raz w roku realizują wypłaty dywidend dla swoich akcjonariuszy. Jeśli firma nie ma zysku to nie wypłaca dywidendy. Wartość akcji też się zmienia. Może okazać się, że kupując w styczniu akcję za np. 100, w grudniu ta sama akcja warta jest 150 - ale może być też warta tylko 50.
VincentVega
VincentVega 20.08.2017 10:07 Twoja wiedza w temacie rynku kapitałowego zdzichu bierze się zapewne stąd, że coś tam grasz na giełdzie, coś czytałeś i coś ci ktoś powiedział. W każdym zdaniu napisanym przez ciebie na temat rynku kapitałowego widać jakim jesteś amatorem w tym zakresie. Słowa i określenia jakich dobierasz pisząc o tym zdradzają cię. Mam z ciebie niezły ubaw. Nie rób już z siebie mądrzejszego niż jesteś i nie mąć ludziom w głowach. Już lepiej o polityce coś napisz bo tu masz większe pole do popisu.
lukasz7604
lukasz7604 20.08.2017 10:07 Zdzich toż to czysta manipulacja. Dywidenda może być wypłacona lub przeznaczona np. na inwestycje. Ciekawe cobyś napisał gdyby wypłacili gigantyczna dywidendy.
VincentVega
VincentVega 20.08.2017 20:20 Ostatnio jakiś przemądrzały wania wspominał coś o dobrej zmianie w stadninach w Janowie. W odpowiedzi napisałem, że nie interesuję się tym. Przypadkiem przeczytałem coś na ten temat i nie spodoba się to wańce. Co się okazuje? Słabe wyniki aukcji są efektem tych profesjonalistów zwolnionych przez ministra. Otóż doprowadzili oni do ruiny program hodowlany konia arabskiego tzw. Pure Polish. To te konie uzyskiwały najwyższe ceny i przyciągały najpoważniejszych kupców. Odwołani panowie wyprzedali co było najcenniejsze (srebra rodowe) zostawiając ch.., d...i kamieni kupę. Typowe dla poprzedniej tak bardzo wychwalanej przez niektórych ekipy.
VincentVega
VincentVega 20.08.2017 20:22 http://niezalezna.pl/201232-burza-wokol-aukcji-koni-arabskich-biznes-na-czterech-kopytach
jacenty82
jacenty82 21.08.2017 07:05 Vincent zmień źródło informacji, to że ktoś używa domeny niezalezna.pl nie oznacza że jest niezależny. Sprawdź kto wydaje, kto jest w zarządzie tej spółki, nie daj sobie robić wody z mózgu. Swoją drogą domenę utrzymują w
OVH SAS, France.
VincentVega
VincentVega 21.08.2017 08:14 Nie pouczaj mnie bo potrafię oddzielić ziarno od plew! To co napisałeś można równie dobrze odnieść do kod-u co nie znaczy, że broni demokracji albo fundacji otwarty dialog co nie oznacza, że taki dialog prowadzi (nawoływanie do majdanu w Polsce!). A co do ostatniego zdania twojej wypowiedzi to wiesz przynajmniej co napisałeś? Wiesz co to znaczy??? Jeśli tak to napisz, proszę.
jacenty82
jacenty82 21.08.2017 16:11 Nie denerwuj się. Powołujesz się na źródła które w nazwie mają słowo "niezalezna" , a prezentują jeden front polityczny. Mieszanie do tej sprawy KODu jest bez sensu, bo nie ma z tym nic wspólnego. Musisz wiedzieć żę nigdy się na jakiś tam KOD nie powoływałem i nie mam z nim nic wspólnego więc strzelasz ślepakami. Zachowaj zdrowy rozsądek, włącz myślenie. Wykształcenie nie jest równoważne z umiejętnością logicznego i samodzielnego myślenia. To na tyle bo nie mam czasu na politykę, Tobie też proponuję zająć się robotą, dzień dwa samodzielnej pracy w ciszy z dala od ludzi jest jak wędrówka w górach, reset gwarantowany.
VincentVega
VincentVega 21.08.2017 18:49 Jacenty82, powiedziałem ci abyś mnie nie pouczał. Lepiej sam się doucz zanim coś napiszesz - patrz post wyżej, gdzie zadałem ci pytanie wytykając twoją ignorancję. Teraz chociaż wiesz co napisałeś??? A zdrowy rozsądek i myślenie sam sobie włącz bo widać, że ci tego brakuje. Nie masz nic merytorycznego do powiedzenia to nie pisz nic.
jacenty82
jacenty82 21.08.2017 23:12 A Ty znowu swoje... Nudzi Ci się najwidoczniej. Co do nauki to masz rację, nie mam na nią czasu, dziś wstałem o 6 śniadanie zjadłem o 15, godzinę temu skończyłem pracę. Jak masz czas to trać go na durne komentarzy polityczne, wyzywaj innych od lewaków, ale z tego chleba nie będzie.
VincentVega
VincentVega 22.08.2017 18:11 Widać, że nie zamierzasz się odnieść do swoich słów. Rzucasz jakiegoś "fake" i liczysz, żę będzie żył własnym życiem. Niektórzy tacy już są - NIEWIARYGODNI !!! Zamiast zrobić to (pokazać że miałeś jednak rację) i pokazać klasę, wycofujesz się chyłkiem obrzucając błotem adwersarza gdyż wiesz, że jesteś w tym dobry...
jacenty82
jacenty82 22.08.2017 18:32 Uparty niuniu jesteś...Słowo klucz "Patriota", rusz swoimi szarymi komórkami. Jeżeli dalej masz problem i skoro jesteś konserwatystą to możemy go załatwić w bardzo prosty tradycyjny sposób. Wskaż datę i miejsce wyjdziemy z gołymi klatami na świeżą trawkę, damy sobie po razie i będzie po problemie. Jestem jak to określiłeś lewakiem i takie rozwiązania są wbrew moim przekonaniom, ale mogę zrobić wyjątek i dostosować do starych metod rozwiązywania konfliktów pomiędzy samcami.
VincentVega
VincentVega 22.08.2017 20:03 Uważaj synu co piszesz i licz się ze słowami głąbie! Chcesz się spotkać?? Chętnie!!! Proponuję niedzielę. Mieszkam w Mszczonowie. Przyjedź i załatwimy sprawę porządnie. Wyzywam cię patafianie !!!!
artemida
artemida 23.08.2017 11:19 No i będziemy mieli pierwszy pojedynek w naszej Najjaśniejszej. Ciekawy jestem czy zgodnie z zasadami ujętymi w Kodeksie Boziewicza? Czy już są wyznaczeni sekundanci /i kto nimi będzie/, kto będzie dyżurnym cyrulikiem...
VincentVega
VincentVega 23.08.2017 15:17 artemida - od tego PSL-u już ci się w głowie coś poprzekręcało. Na pojedynek to ja mogę wyzwać człowieka HONORU ! Jacuś to zwykły lewak i przypominam, iż wspominał coś, że chce mnie czegoś nauczyć (bredząc coś, że jest samcem, haha) dlatego powiedziałem gdzie mogę się z nim spotkać - niech mnie nauczy !!! Spróbujmy.
artemida
artemida 23.08.2017 16:17 I ma od czego! Według badań IPSOS to Kosiniak-Kamysz powinien być przywódcą opozycji, najwięcej na niego głosowało. Pełna satysfakcja że się ma TAKIEGO PREZESA.
jacenty82
jacenty82 23.08.2017 17:33 Vincent naużywałeś sobie pod moją nieobecność Jako człowiek honoru musisz widzieć e takie rzeczy załatwia się na neutralnym terenie. Moje miasto to Białobrzegi, połowa drogi to okolice Belska, Golian, może znajdziemy jakąś łączkę. Juto o 8 możemy się spotkać, bez świadków. Lewak z prawakiem. Zasady chyba jasne. Jeżeli jesteś chory np. masz niski poziom czerwonych krwinek to nie podchodzę do tematu bo mam rodzinę na utrzymaniu.
VincentVega
VincentVega 23.08.2017 17:52 Belsk? Całkiem fajnie. Ale nie jutro - w niedzielę.
VincentVega
VincentVega 23.08.2017 18:07 Dodatkowo przegrany przeprosi na tym portalu i będzie to jego ostatnia wypowiedź publiczna na sadownictwo.
jacenty82
jacenty82 23.08.2017 18:16 Przeprosi za co? Ja tylko raz bodajże wczoraj ubliżyłem Tobie, Ty zrobiłeś to kilka razy. Niedziela odpada, puszczą mi nerwy, jak chcesz to jutro 8, 9 10.
VincentVega
VincentVega 23.08.2017 18:26 Przeprosi za swoje chamstwo!!!! A skoro jest chamem więc nie ma prawa tu wypowiadać się i obrażać w przyszłości. To jest warunek. Nie mam czasu w tygodniu dlatego od początku piszę, że wchodzi w rachubę tylko niedziela i i nie zmienię tego. Mogę podjechać nawet do Białobrzegów jak ci pasuje.
jacenty82
jacenty82 23.08.2017 18:47 Są ludzie w tym kraju którzy również w niedzielę muszą pracować.
jacenty82
jacenty82 23.08.2017 20:47 Czym wcześniej tym lepiej, może być w piątek, ale poczekam do niedzieli, zerwę się z pracy, wejście do Rezerwatu Modrzewina, 8 czy 9? Swoją drogą zadziwia mnie Twój nagły wstręt do chamstwa.
VincentVega
VincentVega 23.08.2017 22:14 Znalazłem na mapie. Widzimy się w niedzielę o 9 - pamiętaj bym nie jechał na darmo .
jaceo1
jaceo1 23.08.2017 22:41 To akurat idealnie obok mojego małowiejskiego sadu! To może by tak, zamiast tak bez pożytku prać się po gębach, zorganizować u mnie w sadzie jakieś współzawodnictwo w zrywaniu jabłek albo cięciu ,,wilków". Albo jeszcze lepiej, przyniosę ze dwie piły spalinowe i zrobimy współzawodnictwo drwali w moim leżącym poziomo po wichurze lesie. Propozycja jak najbardziej poważna i aktualna, na której zyskali by wszyscy uczestnicy sporu, no i ja przy okazji. Wyluzujcie koledzy!
jacenty82
jacenty82 24.08.2017 09:36 Musiałeś szukać na mapie... Myślałem, że patriota zna takie lokalne perełki przyrodnicze. Będziesz miał okazję zobaczyć drzewa pamiętające czasy gdy w Europie rodził się faszyzm. One to pamiętają, ludzie nie zawsze.
pit2015
pit2015 24.08.2017 09:48 Koledzy lepsza siła argumentu niż argument siły,wiedzcie o tym ,że policji najedzie sie z całego powiatu stacje komercyjne już pewno w krzakach siedzą a jeszcze jaki ekolog z drzewa spadnie i każe se płacić rentę bo ślimaka niechcący rozdeptał....każdy ma swoje racje i przy tym zostańmy...
VincentVega
VincentVega 25.08.2017 06:33 Musiałem szukać na mapie ty zaś nie udawaj wszechwiedzącego bo jesteś głupszy niż sobie wyobrażasz co widać najlepiej po twoich wpisach. Zresztą, czego można oczekiwać po lewaku???
VincentVega
VincentVega 25.08.2017 06:34 Wpis skierowany oczywiście ku tobie - panienko jacusiu.
jacenty82
jacenty82 25.08.2017 08:44 Z Tobą jest gorzej niż przypuszczałem. Co będziemy czekali do niedzieli, proponuję Warkę targowicę godz.11, pasuje?
jacenty82
jacenty82 25.08.2017 08:46 Dzisiaj oczywiście.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 15.08.2017 15:17 Od kiedy 90% ludzi pije mleko z kartonów średnia długość życia wzrosła o kilka lat.
ultracyd
ultracyd 16.08.2017 07:36 Że też Panu się tak chce Panie Leszku..
artemida
artemida 16.08.2017 10:38 No właśnie?
Zobacz jaki ubaw- 23 ma mi za złe że napisałem iż pomimo że piją mleko z kartonów to żyją dłużej... 5 potwierdza dane GUS.
Ileż to ja jeszcze minusów doświadczę, ilu mnie wpisów ubawi... czasem coś skłoni do refleksji... Och życie!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 17.08.2017 22:25 I co panie Artemida? Straszenie uchodzcami to głupota tak, Dzis w Barcelonie maja kolejny przykład, za tydzien dwa gdzie obstawiasz?Tak troche nie na temat ale ostatnio mielismy na ten temat pare postów ze pisiory strasza itd.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 18.08.2017 07:11 Na razie mieliśmy dwóch SWOICH /jeden doktor, drugi niedoszły inżynier/, na szczęście nieudaczników, potencjalnych zamachowców. Czym się kierowali, IDEOLOGIĄ? To jest groźne że trafiają się ludzie chorzy z nienawiści w każdym społeczeństwie /vide- co tydzień strzelanina w USA, Brevik w Norwegii/.
Szybko podjąłeś temat na zasadzie - "a nie mówiłem"?/ Ciekawe ilu wyznawców Allaha - Ukraińców, Czeczenów, zatrudniają Polacy, nawet w sadach? Co dziesiąty "wschodniak" to wyznawca Allaha czyli legalnie wjechało do nas KILKADZIESIĄT TYSIĘCY.
VincentVega
VincentVega 18.08.2017 07:52 Pozwolę sobie zacytować słowa usera ULTRACYD... "Że też Panu się tak chce Panie Leszku.."

Dziękuję za uwagę.
artemida
artemida 18.08.2017 08:10 Zacytuję słowa Ultracyda; że się tak chce p.VV...
Już prezes ma wątpliwości mówiąc; "niezależnie jak prawda będzie wyglądała" a Pan TRWA. Prezes czeka na pomniki a Pan?
Ja TRWAM przy swoim od kilkudziesięciu lat... a Pan? Nie bolą kolana?
VincentVega
VincentVega 18.08.2017 08:24 Panie Leszku, brnie Pan w te PSL-ele i publicznie wychwala je. Ludzie ich już nie chcą co widać, słychać i czuć. Narzeka Pan, że minusy Panu dają ale Pan i tak swoje. No cóż... pański wybór Panie Leszku. Doradzam posłuchać Ultracyda - on zna Pana zapewne i źle Panu nie życzy. Czy to nie głos rozsądku?
artemida
artemida 18.08.2017 08:43 Chce mnie Pan kupić jak konkwistadorzy Indianina, za paciorki, może wodę ognistą... Może by się przydał kolejny nawrócony/przekupiony? Nie ze mną te numery...
Jeden przykład WASZEJ MORALNOŚCI/PRAWDY/SPRAWIEDLIWOŚCI. W walce z PSL-em znaleźliście sobie posła BUREGO. Symbol korupcji i zła. Łażą za nim służby od pięciu lat. I CO? A no NIC!!!
Ten człowiek wkrótce zostanie MĘCZENNIKIEM bo go zamęczycie... A dowodów nie ma!!!
VincentVega
VincentVega 18.08.2017 08:56 artemida pisze:
"Nie ze mną te numery... "

Rozumiem, że nawet życzliwym jest Pan podejrzliwy? Jeśli tak to nie najlepiej to wygląda. Trudno, jak już wspominałem, to pański wybór.
artemida
artemida 18.08.2017 11:01 "Życzliwy", tak najczęściej podpisywane są donosy...
No może gdyby mi zagwarantowano order im. Misiewicza / kawaler orderu za obronność Najjaśniejszej/, no może książkę p. Piątka o ministrze bezbronności narodowej.
VincentVega
VincentVega 18.08.2017 13:25 No tak panie artemido... Myślę, że jednak nie ma o czym gadać skoro nawet życzliwe panu słowa (pisane przez usera ultracyd) dezawuuje pan. Tak, na pewno nie ma o czym gadać...
rafal123
rafal123 18.08.2017 13:43 Bury nie siedzi bo takie mamy sądy. Byl w KRS. Kur... Kur... Łba nie urwie
artemida
artemida 18.08.2017 13:46 Wolałbym na San Escobar zbierać szyszki niż być w jednej partii/organizacji z facetem który na wieść o tym że rozbił się samolot prezydenta " bierze dupę w troki" i "spieprza gdzie pieprz rośnie". Aby takiemu "służyć trzeba być albo nawiedzonym albo przekupionym.
artemida
artemida 18.08.2017 14:09 Ależ rafale, to PROKURATURA /we "właściwych rękach"/ nie ma DOWODÓW aby sprawę skierować do sądu...
Nie sądź abyś nie był sądzony, mógłbyś kogoś osądzić NIESPRAWIEDLIWIE....
ultracyd
ultracyd 18.08.2017 22:16 Uwaga, tu pisze skromny ultracyd: Proszę nie wycierac swoich twarzyczek zdradzieckich moimi przemysleniami. Wszelkie prawa zastrzeżone. Pozdrawiam i życzę udanego wieczoru.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

lukasz7604
lukasz7604 18.08.2017 08:38 Że też są jeszcze ludzie zaglądający na WP czy Onet. Przecież tam nawet w dzisiejszych wiadomościach jest podane że zamachu dokonały CIĘŻARÓWKI.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal123
rafal123 18.08.2017 13:40 Spokojnie panowie. Dopóki PO PSL. Nowotwor chca islamistów PIS bedzie rządził.Lewactwo to stan umysłu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 18.08.2017 17:33 Przestańcie ekscytować się polityką, będziecie dużo zdrowsi. Po co pluć na siebie nawzajem w imię jakichś tam wyimaginowanych racji tej czy innej grupy, która pasożytuje na tym sporze i tylko dzięki niemu istnieje. Ja, stary ludowiec, od wielu miesięcy wypiąłem tyłek na politykę i tych wszystkich komediantów, którym wydaję się , że bez nich świat przestanie istnieć. Teraz takie czasy , że kiepscy politycy, by zaistnieć muszą być dobrymi aktorami, a dobrzy aktorzy by zaistnieć stają się kiepskimi politykami. Wszystko stanęło na głowie, więc dla zdrowotności lepiej wypiąć na to tylną część ciała.
artemida
artemida 18.08.2017 18:03 Masz rację jaceo, podzielam Twoje zdanie z politykami i komediantami. Jaki wpływ ci komedianci maja na kształtowanie rzeczywistości sam dostrzegasz bo piszesz że wszystko stanęło na głowie. Powiedziałbym, że to teatr absurdu. My starzy mamy prawo się wypiąć, ale czy młodzi będą mieli się z czego śmiać a może zechcą rozliczyć komediantów.
artemida
artemida 19.08.2017 11:08 Gratuluję jaceo, plusy które otrzymałeś świadczą że świadomość w jakiej znaleźliśmy się sytuacji społeczno-gospodarczej dostrzega wielu bywalców portalu. Ty, swój wśród swoich, masz większa moc przekonywania niż jakiś wirtualny artemid.
rewers
rewers 19.08.2017 13:17 Moimi oczyma widziane - jaceo słusznie stara się ostudzić emocje i mówi o zdystansowaniu się od polityki, za co dostaje dużo plusów. Ty artemido przeciwnie - podgrzewasz atmosferę przy każdej nadarzającej się okazji i nawet na czyichś plusach chcesz robić politykę.

Ale mogę się mylić.
Green25
Green25 19.08.2017 19:24 Nie mylisz się rewers podzielam twą rację w pełni

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Onufry
Onufry 18.08.2017 22:37 A wracajac do tematu...Dzisiaj na skupie przemysł po 70 gr. i jeszcze narzekacie ? W dupach wam się poprzewracało ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

piotrek1991821
piotrek1991821 19.08.2017 06:15 Nawet i 80, tylko co z tego jak w przyszłym roku, oczywiście jeśli znowu nie będzie przymrozkow, będzie 10 słownie DYCH...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Onufry
Onufry 19.08.2017 07:36 A to z tego że jak teraz bierzesz 80 + te 10 w przyszłym roku ,to w dwu latach wyjdzie Ci po 45 gr.Mało ?Nie grzesz...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 19.08.2017 08:20 Taka statystyka to potłuc o kant tyłka, to tak jak wisnia jak była po 5 zł a za rok np bedzie po 1 to przecietnie mi po 3 wyjdzie tak? tylko ze w tym roku nie miałem nawet kilograma to mi wyjdzie po tyle po ile bedzie w przyszłym roku.80 gr za przemysł to bardzo duzo ale w normalnym roku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

konrad111
konrad111 19.08.2017 11:07 A może policz sobie srednią z czterech lat do tego dodaj plon z tego roku wtedy wyliczaj średnią.Tak widzę że na tym forum jest dużo EKONOMISTÓW.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kacprzak
kacprzak 19.08.2017 20:49 Niedawno na innym portalu pewien klient zazdrosny o dochody sadownika tak liczył zysk z uprawy wiśni.Rok 2015 20t/h średnia cena 1zł , 2016 20t/h cena 1zł, 2017 2t/h dla uproszczenia rachunku cena 4zł.Średnia cena za 3 lata 4+1+1=6/3=2zł.Suma plonu z 3 lat 42t po 2 zł czyli 84tys.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Spartan300
Spartan300 20.08.2017 12:41 Niestrudzenie i nieustannie przypominam sezon 1999/2000 r. kiedy cena za jabłka przemysłowe osiągnęły 1.10 PLN/kg. Proszę przypomnieć sobie też sobie o ile niższe były wtedy koszty produkcji i zbioru tychże jabłek, gdyby je teraz zwaloryzować to myślę że 2 PLN/kg być może wyrównałoby ten wynik. Wielu powie że konsumentów nie stać na tak drogie jabłka i ich przetwory, no to znowu przypomnę ile zarabiał przeciętny Kowalski w 2000 r. a ile zarabia teraz, po prostu konsumenci przyzwyczaili się do nienormalnej sytuacji, gdzie na przestrzeni 18 lat, przy rosnących zarobkach ceny za jabłka i ich przetwory spadały, z wyjątkami poszczególnych lat w których wystąpiły klęski żywiołowe, jak to mamy niestety w roku obecnym.
qmaty
qmaty 22.08.2017 11:27 Nie przypominam sobie takich cen w sezonie 1999/2000 z jakiego rejonu Polski jesteś ?
Spartan300
Spartan300 22.08.2017 19:24 Znajomy z powiatu Czarnkowsko Trzcianieckiego dostał wtedy 1.13 PLN/kg.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kacprzak
kacprzak 21.08.2017 21:32 Problem ten dotyczy nie tylko jabłek.Praktycznie ceny wszystkich produktów rolnych od kilkunastu lat pozostały niezmienne pomimo wzrostu kosztów i siły nabywczej konsumentów.Czasami są publikowane dane dotyczące ile można kupić za przeciętną płace z których wynika że na przestrzeni kilkudziesięciu lat żywności i elektroniki możemy kupić coraz więcej a pozostałe ceny podążają za średnią płacą lub ją wyprzedzają.Taka sytuacja potrwa jeszcze kilkanaście lat zanim pokolenie pasjonatów w coraz większym stopniu zostanie zastąpione osobami pracującymi dla zysku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 23.08.2017 18:10 Patrząc na pąki KWIATOWE jabłoni, za rok, jestem pewien że będzie klęska urodzaju. Aż mi się nie dobrze robi jak pomyśle jaki był urodzaj w 2008, a co było w 2009 r. Znam ludzi co wtedy przemysł zostawili pod drzewami. Po prostu wypoczęte drzewa potęgują zawiązywanie, i ich pąki są bardzo odporne na przymrozki wiosenne, a nawet mrozy zimowe.
Oby to się nie sprawdziło.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sandomir
sandomir 23.08.2017 23:14 No grubo-MMA Sadowników właśnie się rodzi na portalu.Tego to nawet Bareja by nie wymyślił-a bilety to u kogo się rezerwuje?.Miałem w Niedzielę na grzyby skoczyć,ale pal je licho,poczekają:)
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 24.08.2017 00:22 I śmieszno i straszno. Żądamy livestreamu( transmisji) na Youtubie! I naprawdę proszę wyluzujcie ...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

fruity81
fruity81 27.08.2017 17:21 No i jak? Odbył się honorowy sparing Vincent Vega vs jacenty ;-)
pszemek
pszemek 29.08.2017 10:50 Nie widzę by Panowie od niedzieli zamieścili jakieś wpisy więc chyba liżą rany! :)
Albo się napięli i powietrze zeszło jak cena! :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Rynek indyjski otwarty dla ukraińskich jabłek

Ukraińskie Stowarzyszenie Owoców i Warzyw ( UPOA ), dzisiaj tj. 6 lutego otrzymało...

Bronisze: Krajowe jabłka utrzymały wysokie ceny, ale są wyjątki

Krajowe jabłka utrzymały wysokie ceny ale obserwujemy również spadki jeśli są to owoce...

Zobacz ile produkujemy owoców ekologicznych w Polsce

Opublikowany został Raport o stanie rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2017–2018,...

Przemiany w polskim sadownictwie w ostatnim XXX- leciu i wyzwania na przyszłość

Przemiany w polskim sadownictwie w ostatnim XXX- leciu i wyzwania na przyszłość pod takim...

Zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz

    Z  ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 29 maja zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz,...

... w końcu ktoś miał odwagę pokazać jak jest

W dniu wczorajszym (22.02.2018r.) na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie obyła się...

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Nabór wniosków na...
Czytałem ,że rolnicy w całej Polsce...
Zakupię używany kombajn...
Witam mam do sprzedania kombajn Joanna3...
ZSRP popiera protest...
Spokojnie...myślę że wielkiej rewolucji...
ZSRP popiera protest...
Piszesz "niech szukają w takim razie...
ZSRP popiera protest...
Wierzę w roztropność niezawisłych...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie Green...no i dlatego nie można...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie pilsner...umowa ma to do siebie...
ZSRP popiera protest...
Zanim zacząłem czytać artykuł,to już...
Zaapelują do premiera o...
nie w sadownictwo tylko to ma być zwrot tego...
Zaapelują do premiera o...
Przeciętny podatnik niezwykle korzysta na...
Zaapelują do premiera o...
W sadownictwo to raczej Państwo nie...
Zaapelują do premiera o...
Dopóki ludzie nie zrozumieją że KAŻDE...
Zaapelują do premiera o...
Piwnik Ty to idź do swojego kolegi z Bilczy...
W przyszłym roku jabłka...
Większość dostrzega "dyrdymały" wypisane...
W przyszłym roku jabłka...
Typowe polskie cwaniactwo.... podobnie rzecz...
W przyszłym roku jabłka...
Sławek mój znajomy "specjalizuje" się w...
W przyszłym roku jabłka...
Niestety zeszły rok nie był wystarczającą...
W przyszłym roku jabłka...
super... produkujmy i liczmy,ze...
W przyszłym roku jabłka...
Masz rację Jerzy,jeśli chodzi o odmiany...
Sadownicy stawiają na nowe...
Czasami możemy nie nadążyć za tzw. modą...
Sadkowice: Dwóch...
A ja poprę komentarz @pilsnera13. Jeśli to...
W przyszłym roku jabłka...
A co Pani Małgorzata powie na to, co jest...
W przyszłym roku jabłka...
Ja mam takie zdanie na temat tych...
W przyszłym roku jabłka...
Zbyszek124 5mln ton jabłek to się urodziło...
Ardanowski: Powszechne...
Panie ministrze, jeśli firmy ubezpieczeniowe...
Ardanowski: Powszechne...
to chyba wstęp do podatku dochodowego w...
Ardanowski: Powszechne...
Powszechne ubezpieczenia,to ukryty nowy...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Abbuk,zle zrozumialeś. Z koniecznosci...
W przyszłym roku jabłka...
Juz widzę za rok lepsze ceny.. Min. 5mln....
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Jak sam ważyłeś, to trzeba było ten...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
25 zl to nie za 15 kg tylko za 14 a w...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Za taką cene to są sprzedawane odmiany...
Sadkowice: Dwóch...
Gdzie jest jakiś sens w tym co piszesz?...
Sadkowice: Dwóch...
To tak jak ludzie w mieście są karmieni...
Czy w tym roku zostanie...
Skup intrerwencyjny w roku z przymrozkami???...
Sadkowice: Dwóch...
"Mężczyźni usłyszeli od właściciela...
Sadkowice: Dwóch...
Ale kolego oni maja racje, piszesz jakieś...
Czy w tym roku zostanie...
Zadziwił mnie fragment z odpowiedzi...
Sadkowice: Dwóch...
"Zmien delera" jakie to inteligentne i...
Sadkowice: Dwóch...
Inteligencja na pewno nie jest twoja mocna...
Sadkowice: Dwóch...
Z moja wyobraźnią jest dobrze gorzej chyba...
Sadkowice: Dwóch...
Twoja wyobraznia plata ci figle..delikanie...
Sadkowice: Dwóch...
Przeraża mnie twoja agresja
Sadkowice: Dwóch...
A ty kto? jedyny sprawiedliwy, cofnij 80lat...
Sadkowice: Dwóch...
A kto ich tam zwabil? Gospodarz? Idz sie...
Sadkowice: Dwóch...
Panowie trochę szacunku, zginęli ludzie,a...
Sadkowice: Dwóch...
A może sami nie weszli tylko zostali...
Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
instagram