Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
W2_Agrosimex_ASX

Tanie jabłka przemysłowe

 Tanie jabłka przemysłowe

W ostatnim felietonie p.t. "WARTO WIEDZIEĆ", który się ukazał w dniu 29 lipca na portalu trsk.pl, m.in. przedstawiłem ceny skupu jabłek przemysłowych loco zakład w latach 2015 i 2016. Były bardzo różne. W roku 2016 średnia roczna cena była niższa o 0.10 zł/kg, w porównaniu z rokiem 2015. Znaczną część jabłek skupywali pośrednicy, z marżą około 5 gr/kg. W tych dwóch latach ceny skupu były opłacalne tylko w czterech ostatnich miesiącach 2015 roku.

Jakie były przyczyny tak niskich, nieopłacalnych cen skupu? Moim zdaniem, najważniejszą przyczyną, była wysoka produkcja jabłek. Wysoka podaż do produkcji soku zagęszczonego. W tych dwóch latach, nadwyżka nad zagospodarowanymi jabłkami deserowymi wahała się od 2.2 do 2.3 mln ton, w tym 1.9 do 2.0 do produkcji soku zagęszczonego. Przy tak wysokiej podaży, logicznie brzmi pogląd wielu przetwórców jabłek

"dlaczego mam płacić wyższe ceny, jeśli mogę kupić duże ilości jabłek po niskiej cenie".


W gospodarce rynkowej ważną rolę odgrywa prawo podaży i popytu. Przy nadmiernej podaży nad popytem, obniżają się ceny jakiegokolwiek produktu, w tym także owoców. W gospodarce kapitalistycznej bardzo ważna jest następująca zasada: "maksymalny zysk". Zasada obligatoryjna dla szefów produkcyjnych firm, w tym także dla zagranicznych firm przetwórczych, działających w Polsce.

Prawo podaży i popytu dobrze funkcjonuje przy "rozsądnych" relacjach między ceną surowca i ceną jego produktu. Tak nie było w roku 2016 w relacjach między cenami skupu jabłek i cenami zbytu soku zagęszczonego, kiedy ceny zbytu (1.10 eur/kg, czyli 4.62 zł/kg) były ponad 15-krotnie wyższe od cen skupu jabłek. Przy takiej relacji nie działa prawo podaży i popytu, a zasada maksymalnego zysku.

Podstawową możliwością uzyskania wyższych cen skupu jabłek jest zmniejszenie ich produkcji, zwłaszcza do przerobu na sok zagęszczony. Można to osiągnąć przez niższe zbiory jabłek, zwiększenie potrzeb do produkcji innych przetworów jabłkowych oraz przez zwiększony eksport do krajów zachodniej Europy. Inny sposób to tzw. program wycofania jabłek z rynku. Tak, ale przy rzeczywistym wycofaniu, np. do przerobu na biogaz, alkohol, czy inne sposoby. Spadek przerobu jabłek na sok zagęszczony poniżej 1.5 mln ton, wpłynie na wzrost cen skupu. Jestem ciekaw, ile w tym sezonie przerobi się jabłek na sok zagęszczony i po jakich cenach skupu.

Poziom cen skupu jabłek zależny jest także od cen zbytu soku zagęszczonego. A te są bardzo różne w czasie i w krajach produkujących sok zagęszczony. Przetwórcy dbają nie tylko o opłacalną produkcję, ale także o maksymalne zyski, często kosztem niskich cen skupu jabłek. Popyt na sok jabłkowy jest dość stabilny. Silną konkurencją są soki cytrusowe oraz sztucznie barwione i słodzone napoje. Ta konkurencja jest wyjątkowo duża w naszym kraju. Wspomniane napoje dominują nie tylko w naszych sklepach, ale także na spotkaniach i przyjęciach m.in. organizowanych przez producentów jabłek. Jedyną organizacją, która od trzech lat promuje i zachęca w kraju i zagranicą do spożycia polskiego soku jabłkowego jest KUPS.

Przy ocenie tych niekorzystnych sytuacji dla producentów jabłek przemysłowych warto zadać sobie pytanie, co zrobić tak dużą ilością jabłek, bez możliwości ich przerobu na sok zagęszczony.

Przy tak wysokiej produkcji jabłek przemysłowych i soku zagęszczonego, obie strony są od siebie zależne i sobie potrzebne. Podstawowe warunki do partnerskiej współpracy. Do szczerej wymiany informacji o wspólnych problemach, o spodziewanych zbiorach jabłek, w tym przemysłowych, i cenach zbytu soku zagęszczonego. W oparciu o takie informacje można w dużym przybliżeniu ocenić potrzeby na jabłka i poziom ich cen skupu. Taką analizę mógłby przeprowadzić kilkuosobowy zespół kompetentnych osób z każdej strony, przed rozpoczynającym sezonie skupu jabłek. Przy partnerskiej współpracy winno obowiązywać prawo podaży i popytu, a nie zasada maksymalnego zysku. Ceny skupu winno się dostosować do cen zbytu, ale z "normalnym" zyskiem. A takim może być przykładowo: przy cenie zbytu soku zagęszczonego 1.10 eur/kg, cena skupu co najmniej 0.45 zł/kg. Wtedy obie strony uzyskają satysfakcjonujący wynik ekonomiczny. Przy takiej relacji cen, szybko nie spadnie produkcja jabłek przemysłowych w kraju, gdyż może być atrakcyjna dla wielu producentów tych owoców. Tylko czy nas stać na taką partnerską współpracę? Nie będzie możliwa przy stosowaniu zasady maksymalnego zysku i przy silnej konkurencji między zakładami produkującymi sok zagęszczony.

Jakich można się spodziewać cen skupu jabłek w najbliższych latach?

Obawiam się, że będą na poziomie lat 2015 i 2016, czyli niskie. W ostatnich 5 latach założono nowe sady jabłoniowe ma powierzchni około 20 000 hektarów. W związku z tym zbiory jabłek mogą wzrosnąć o 500 tys. ton, z 4.0 do ponad 4.5 mln ton. Z tej wielkości zagospodaruje się około 1,8 mln ton jabłek deserowych. Nadwyżka ponad 2.7 mln ton to jabłka do przerobu na różne przetwory, w tym na sok zagęszczony 2.2 - 2.3 mln ton. Zdolności przerobowe zakładów produkujących sok zagęszczony przekraczają 2.5 mln ton. Zwiększająca się nadprodukcja jabłek, nie wpłynie na wzrost cen skupu, przeciwnie. Warto sobie zadać pytanie, w jakim stopniu działalność producentów jabłek wpływa na obniżenie cen skupu.

Mamy nadprodukcję nie tylko jabłek, także owoców porzeczki czarnej, zaczyna się w produkcji owoców malin.

Musimy zrozumieć, że każda nadwyżka nad potrzebami pogarsza wynik ekonomiczny. Aktualne jest hasło: "zanim założysz sad, sprzedaj owoce".

W najbliższych latach Polska nadal będzie jednym z największych producentów jabłek przemysłowych na świecie. W związku z tym warto opracować strategię produkcji i zagospodarowania jabłek przemysłowych. Tylko znaczące klęski losowe mogą okresowo zmniejszyć zbiory tych owoców. Z powodów ekonomicznych część producentów zrezygnuje z produkcji jabłek przemysłowych. Tempo rezygnacji będzie zależało od poziomu cen skupu.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju sadów Karłowych

komentarze (66):

dodaj komentarz
kojocina
kojocina 08.08.2017 13:35 Niech tem Pan juz sobie spokojnie.odpocznie na emeryturze a nie po raz kolejny jątrzy...
Green25
Green25 08.08.2017 14:12 Gdzie tu widzisz "jątrzenie"? Tak jak z wieloma ocenami,szacunkami tego profesora rzadko się zgadzam ,tak w tym przypadku nie sposób nie przyznać racji .Wiem że chcielibyśmy usłyszeć inny scenariusz odnośnie przyszłości jabłka przemysłowego , ale rzeczywistości nie oszukasz. Powierzchnia sadów z roku na rok jest zwiększana i pomimo tego że są to sady intensywne duża część jabłek trafia na przemysł z różnych powodów (choćby nawet z powodu trudności w exporcie) .Jesli na rynku będzie duża ilość jabłka przemysłowego ,żadna przetwórnia za chiny ludowe nie zapłaci ci "normalnej" ceny...Bo niby po co skoro można zapłacić maksymalnie jak najniższą stawkę i wszystkie podmioty przetwórcze i tak się bez problemu nachapią surowca. Podsumowując ,będzie o 1/4 mniej przemysłu niż w standardowym roku to bez żadnych ceregieli zapłacą przyzwoitą cenę . Ten rok będzie jeszcze zgoła inny bo należy się z kolei spodziewać raczej historycznie wysokich cen,ale chyba wiecie znakomicie sami co jest głównym czynnikiem który będzie odpowiedzialny za taki stan rzeczy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jabuszko77
jabuszko77 08.08.2017 14:14 A ja się pytam po zbiorach wiśni jak to boło z tym urodzajem szaczowanym przez lesnego dziadka a Faktycznm . Na moje oko bardzo różny. A z tym jabłkiem przemysłowym to żeby pisali i 100 artykułów to wtym roku jabłek nie na kupią.
Green25
Green25 08.08.2017 14:50 Tutaj pełna zgoda i oni znakomicie wiedzą że jabłek przemysłowych w tym roku zwyczajnie dla wszystkich nie wystarczy,proste kupi ten co będzie w stanie zapłacić najwięcej. Lecz nie zapominajmy tego że jest to rok wyjątkowy gdzie Idareda który głównie zasilał przemysł zwyczajnie nie będzie...tzn będzie w ilościach szczątkowych.Przyjdzie normalny rok to wszystko szybko wróci do "normy".Dopóki będzie tyle sadów możemy zapomnieć o godziwej cenie za przemysł .Tyle na temat.
artemida
artemida 08.08.2017 18:46 Odpowiedz mi, czy Ty MUSISZ z taką arogancją i lekceważeniem wyrażać się o PROFESORZE??? Jak Ci nie wstyd? Co SAM reprezentujesz? Nie potrafisz napisać poprawnie prostego zdania...
Rozumiem, że wielu Cię dowartościowuje dodając plusy choćbyś napisał największe głupstwo. Kononowicza też wspierano kiedy kandydował na prezydenta, robiąc sobie ubaw po pachy...
jabuszko77
jabuszko77 08.08.2017 20:17 artemido:Dltego lekceważę lesnego dziadka ,ponieważ od zawsze jego artykuły stawiają polskich sadowników pod ścianą i czekających na wyrok Niemieckich przetwurców . A ty jak tak bardzo chcesz go bronić to możesz być jego krasnalem . Bo i do lasu pasuje i w Niemieckim ogrutku ładnie wygląda .
piotrek197704
piotrek197704 09.08.2017 08:10 Jabłuszko, po Twoich błędach widać wykształcenie i inteligencję "ogrutku" zamiast ogródku, "przetwurców" zamiast przetwórców, a poza tym to prawa rynku są bezlitosne ale większości wyborców wygranej partii tego się nie przetłumaczy. Niedługo przeczytamy, że wysokie ceny to też zasługa rządzących. Pozdrawiam
SlawekS
SlawekS 09.08.2017 09:02 A myślałem, że to już zostało ustalone w 2007r, gdy w debacie Tusk obarczył winą Kaczyńskiego za wzrost cen jabłek w sklepach ;P Minęło 10 lat i ten Kaczyński znowu nabroił ;) hehehe
A co do tematu, w tym szaleństwie może być metoda - mniej przemysłu, to większe parcie przetwórni o towar i podbijanie minimalnych cen za średniej jakości jabłko deserowe. Ja jednak stawiam na inny czynnik, który rozwiąże problem - mianowicie brak chętnych rąk do pracy, jest coraz większa niechęć do zbierania przemysłu spod drzew (najczęstszy system), co dało się już słyszeć w zeszłym sezonie. Jeżeli ceny jabłek nie pozwolą na odpowiednie zmotywowanie coraz bardziej kapryśnych pracowników, to dokładać do przemysłu będą tylko nieliczni wariaci.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Abukk
Abukk 08.08.2017 18:04 Przesłanie artykułu jest jasne i czytelne. Nie zachłystujmy się tegoroczną ceną przemysłu i nie sadźmy więcj sadów...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wandalin
wandalin 08.08.2017 18:23 Pan profesor dał nam do zrozumienia że w gospodarce kapitalistycznej najważniejszy jest maksymalny zysk, wiec jeśli mamy szanse w tym roku to musimy maksymalnie wykorzystać psietwórców
artemida
artemida 09.08.2017 13:44 I nic nie zmieni nowoczesnego podejścia w ekonomice; maksymalny zysk. Wykorzysta każdy kto ma w tym roku możliwości, inni będą się przypatrywać... Ktoś ma szczęście, ktoś miał pecha wiosną...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

mariusz1961
mariusz1961 08.08.2017 19:03 Panie Makosz przestań pan pie--ć. Reprezentujesz od lat interesy szkopów. Twoje przepowiednie odnośnie produkcji i cen to kompletne brednie których nie da się czytać . Kończ pan wstydu oszczędz..... sobie. Czas na emeryturę---makrela nie poskąpi euro za pracę przez tyle lat w interesie niemieckich przedsiębiorców .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

mariusz1961
mariusz1961 08.08.2017 19:03 Panie Makosz przestań pan pie--ć. Reprezentujesz od lat interesy szkopów. Twoje przepowiednie odnośnie produkcji i cen to kompletne brednie których nie da się czytać . Kończ pan wstydu oszczędz..... sobie. Czas na emeryturę---makrela nie poskąpi euro za pracę przez tyle lat w interesie niemieckich przedsiębiorców .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cielmus
cielmus 08.08.2017 22:22 Nie ma jabłek jest i cena, będą to jej nie będzie.....Jedyna szansa nie powiększajmy powierzchni upraw to by nas uratowało.
Druga sprawa klimat myślę, że w kolejnych latach to on będzie dyktował ceny a nie względy ekonomiczne

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

piotrek197704
piotrek197704 09.08.2017 08:06 Nareszcie ktoś coś mądrego napisał.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

RADEX
RADEX 09.08.2017 12:50 Dalszego znowu większość z was na czele z panem procesorem czuje się jak CHŁOP PAŃSZCZYŹNIANY. Jaka nadprodukcja. Wyrastamy na potentata w produkcji jabłek i to my jesteśmy w stanie dyktować warunki.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 09.08.2017 13:39 Radex - kto i jak ma dyktować, potrafisz rozwinąć swą odkrywczą myśl?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 09.08.2017 17:14 Znam sadowników którzy tak tną, pryskają żeby tylko był tonaż, a jakość na drugim miejscu. Mają zbyt na 10% wybarwienia bo są w grupie i są właścicielami sortowni. Ale zawsze w większości odmian kończy się to przemiennością owocowania, nawet po przerzedzaniu, o jakości nie wspominam.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wandalin
wandalin 09.08.2017 19:56 tak próbujesz zaczepić a nóż widelec ktoś wda się z tobą w polemikę, nie masz bliższej rodziny
wandalin
wandalin 09.08.2017 19:57 dotyczy Artemidy
artemida
artemida 09.08.2017 20:41 Po pierwsze; forum to miejsce dyskusji, po drugie nie wiem o jaki temat chodzi aby go nie poruszać, po trzecie kto nie chce to nawet nie czyta nie mówiąc o tym aby dyskutował.
Dość skutecznie zniechęcacie do dyskusji tak aby pozostali wpisujący tylko ci którym można przyklasnąć choć nic ciekawego nie wnoszą. Szanowny Panie; prawda krytyki się nie boi, głupota -owszem.
wandalin
wandalin 09.08.2017 22:26 uderz w stół a nożyce się odezwą
artemida
artemida 10.08.2017 07:24 Walnąłeś w stół ABY nożyce się odezwały... więc o co chodzi? Nic nie piszesz do czego potrzebne były Ci nożyce których szukałeś?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 10.08.2017 08:55 A może ktoś chciał powiadomić sadowników, że rząd w ramach oszczędności ogranicza fundusze na wsparcie "Owoce w szkole". O 700 000 dzieci mniej będzie dostawało owoce no to oczywiście więcej pójdzie... no gdzie? Oczywiście na eksport!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

SlawekS
SlawekS 10.08.2017 09:36 Skończ tą żałosną agitację artemida. Nic nie wnosisz do merytorycznej dyskusji i tylko zaniżasz poziom tego forum oraz odstraszasz innych użytkowników, którzy nie chcą brać udziału w takim marnym przedstawieniu. Jak zwykle błysnąłeś "faktami na zamówienie". Rzeczywistość jest taka, że wsparcie krajowe utrzymano na takim samym poziomie - 128 mln zł, natomiast w kolejnych latach będą starania o zwiększenie kwoty. Wynegocjowano też o 19% większe wsparcie z UE, niż początkowo proponowany nam przydział. A kluczowy jest fakt, że postanowiono zmienić rozdysponowanie środków pomiędzy mlekiem a owocami i warzywami. W stosunku do poprzednich lat budżet na mleko spadł o 33%, dzięki temu na owoce i warzywa jest o 50% więcej !!!! Więcej tu http://www.glos.pl/node/19066 i tu http://www.warzywaiowoce.pl/articles/aktualnosciwiom/owoce-i-warzywa-w-szkole/
artemida
artemida 10.08.2017 09:52 No cóż, SławekS mamy sprzeczne informacje, z tego co ja wyczytałem to pierwotnie miało być jak piszesz, nastąpiła jednak KOREKTA o której nie wiesz.
Jak będzie sprawdzimy za parę dni - ktoś nie będzie miał rację
SlawekS
SlawekS 10.08.2017 11:12 Podaj źródło informacji...
artemida
artemida 10.08.2017 12:34 Z radia w samochodzie...
artemida
artemida 15.08.2017 08:51 No i wczoraj PSL wystąpił do rządu aby wycofał się z obcięcia na wsparcie owoców i mleka w szkołach 200 milionów przez ministra JURGIELA.
Radio Erewań podało prawdziwe wiadomości. Ktoś na TYM portalu manipuluje, agituje... na pewno nie ja.
SlawekS
SlawekS 15.08.2017 10:57 Jak można obciąć coś czego nigdy nie było? Nie ma śladu po kwotach, które padają z ust PSL. No chyba, że wydawali 450 ml zł rocznie, a do dzieci trafiało tylko 215 mln zł (Sawicki 2011/2012 - budżet 160 mln zł mleko i 55 mln zł owoce). Wykonanie budżetu ARR potwierdza słowa Sawickiego. Populizm i tyle.... Płacz, że dzieci z VI klas nie dostaną mleka, a dlaczego nikt nie płakał, że IV i V klasa była odcięta od darmowego jabłka? Ta wypowiedź śmierdzi na kilometr i obawiam się, że podszyta jest lobby mleczarskim, które widocznie w PAL ma się dobrze i nie może przeboleć utraty finansowania kosztem owoców...
artemida
artemida 15.08.2017 13:58 Zapętliłeś się nieco w swoich wpisach S---S. Mniejsza z tym, zwróć uwagę że 10.08 wpisałem że za parę dni prawda wylizie jak dżdżownica po deszczu. I tyle w temacie...
SlawekS
SlawekS 15.08.2017 15:39 Jakaż to prawda, skoro wyszła z ust polityka? Tyle lat przeżyłeś, a nadal w te bajki wierzysz....Do mnie przemawiają jedynie fakty i liczby. A te w sprawozdaniach z wykonania budżetu ARR mówią jasno - "rolnik z miasta" mija się z prawdą. Widocznie nic wartościowego nie ma do zaoferowania poza "kosiniakowym"...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 10.08.2017 12:13 szukajmy pozytywu w klesce nieurodzaju ,jeden to wzrost cen na surowiec i koncentrat,kolejny zaklady wyczyszcza sie z zapasu ktory zalegal w tankach o ile faktycznie zalegal ,nikt nie bedzie przepracowany w zakladzie przet. bo na surowiec czeka sie dluzej niz przerabia...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 10.08.2017 12:18 Potwierdzam to co pisze SlawekS. Dodatkowo ograniczono finansowanie serwowania dzieciom borówki, bo według starych zasad musiano by ją podawać cały rok czyli właściwie importować z Południowej Półkuli w niektórych miesiącach, a z warzyw, kalarepy ( bo kto ją je w szkole). A mleko. No cóż, nie będę się wypowiadał jak było do tej pory w ramach programu dystrybuowane. Organy kontrolne dokładnie wiedzą jak wyglądała sytuacja. Duża część ze środków przeznaczonych na mleko przerzucono na owoce i to chyba dobrze. Mimo wszelkiej sympatii i antypatii politycznych, najlepiej opierać się na faktach. Za co ganić to ganić. Jak coś dobrze zrobione należy to wspierać. Nie warto ścigać się kto kogo bardziej opluje, bo czasem zdarzy się komuś splunąć pod wiatr.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

VincentVega
VincentVega 15.08.2017 14:08 Nie wiem kto zarabia na tych owocach i mleku dla dzieci ale raczej nie rolnicy. W szkole u mojej córki też dzieci dostają owoce, warzywa lub mleko. Kiedyś przyniosła to mleko do domu i całe szczęście, że nie chciała tego pić. Spróbowałem tego mleka. Mało brakowało a bym się tym otruł! Zakazałem dziecku brać ten szajs. Teraz owoce i warzywa (dostają takie zestawy np. kilka maleńkich pomidorków koktajlowych albo 4-5 rzodkiewek czy małe, nędzne jabłuszko, które nadaje się na przemysł) przynosi do domu i po ocenie czy zdatne do jedzenia może to zjeść. Z reguły to najgorszy sort więc wpychają to dzieciom. Szok. Chyba zabronię brać te "dobrocie" tak jak zrobiłem z mlekiem aby dziecku krzywda się nie stała jakaś... Wiele razy zdarzały się owoce i warzywa jakieś "oślizgłe", nadgnite, z pomarszczoną skórką, dziwnym zapachem... Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego typu akcji pomocowych dla dzieci.
VincentVega
VincentVega 15.08.2017 14:11 może panowie z PSL?
wania1234
wania1234 15.08.2017 16:42 Na pewno priorytetem PSLu jest otrucie twojej córki, problemy z jakością mogą wynikać z wielu czynników, przechowywania, transportu itp,jeżeli są niedociągnięcia to trzeba informować odpowiednie służby, nie wiem kto to kontroluje ale chyba WIJHARS, a jeżeli źle się wywiązują ze swojej pracy to wraz ze zdjęciami informować centrale krajową, ja uważam, że z założenia jest to dobrym program, część dzieci chodzi zwyczajnie głodna, to zawsze mogą coś zjeść, część nie ma na tyle świadomych rodziców, którzy by zadbali o odpowiednią edukację żywieniową, a te najgorszego sortu warzywa owoce i tak są lepsze jak batoniki czy chipsy, a że może trzeba to udoskonalić to już inna kwestia
VincentVega
VincentVega 15.08.2017 17:49 wania1234 - ale ty jesteś naiwny jeszcze...
wania1234
wania1234 15.08.2017 18:38 Naiwniacy to ludzie tacy jak ty popierający głupotę w stylu 500+
wania1234
wania1234 15.08.2017 18:43 A krytykujący dawanie dzieciom owoców i warzyw
artemida
artemida 15.08.2017 19:40 Wiem, że wspierając Cię, wania, to "pocałunek śmierci" ale rozsądne podejście do tematu to TU wyraz odważnego wyrażenia swojego zdania i za to Cię szanuję.
VincentVega
VincentVega 16.08.2017 08:05 wania, to ty jesteś ten niby ekonomista "z papierami" co to się zna? Tatusiowi biznesy się kończą przez kaczora więc genialny ekonomista wania pokazuje jak duże straty w ekonomi ekipa pisiorów przynosi. No owszem, widać to na każdym kroku - wzrost gospodarczy, poziom bezrobocia, płace itd, itd... Za czasów jedynej słusznej władzy to się żyło - niektórym... Przyszedł kaczor i popsuł wszystko a naród głupi go popiera. Zostaliśmy tylko my - wykształceni (tutaj przykład genialnego ekonomisty wańki co to z ekonomii dyplomy ponoć ma a nie wiedzę) i musimy walczyć o demokrację, która zagrożona jest przez motłoch. Tak, to typowe dla takich waniek... rzuca puste słowa i zero argumentów - a może podałeś jakieś ???? Bo nie zauważyłem.
wania1234
wania1234 16.08.2017 08:58 Jak byś czytał uważnie i ze zrozuemienim moje posty to byś te argumenty widział. Nigdy nie pisałem, że jestem ekonomistą, mam zupełnie inne mam wykształcenie, ale parę przedmiotów ekonomicznych miałem na studiach. Uważasz że te wskaźniki ekonomiczne które opisałeś wyżej że gospodarka jest w świetnej kondycji? Parę innych kwestii trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, zresztą Pis rządzi na tyle krótko, że na to wszystko podobny wpływ miał poprzedni rząd jak obecny, skutki rządów Pisu odczujemy trochę później, zresztą kiedy ich krytykuje piszę o innych rzeczach, polityka gospodarcza nie jest aż tak zła, na tle reszty, Morawiecki nie jest kompletnym idiotą jak paru innych ministrów, Pisowi udało się uszczelnić Vat, przez co zwiększyli wpływy do budżetu (o czym zresztą nie raz wypowiadałem się pozytywnie) co z tego jak pieniądze marnotrawią w programy w socjalnych w stylu 500+ i zapowiadają kolejne, żeby wygrać najbliższe wybory,, nie podoba mi się polityka kulturalna, żeby usuwać sztukę teatralną bo ktoś pokazał gołą pierś, jak kogoś to rusza to po prostu nie chodzi na tego typu przedstawienia, nie podoba mi się polityka światopoglądowa, np stosunek go maksymalnego ograniczenia antykoncepcji, wydawanie milionów na propagowanie kalendarzyka, czy to nie jest średniowiecze? Zaprzestanie finansowania in vitro, co kogo obchodzi, że parę tysięcy dzieci rocznie się rodziło w ten sposób, mam tak duży wzrost naturalny, że nie powinno to nikogo obchodzić ehh. Praktycznie w całej służbie zdrowia jest bardzo źle a pis nic z tym nie robi, a zapowiadana reforma raczej przyniesie więcej złego niż dobrego.
wania1234
wania1234 16.08.2017 08:59 Nie podoba mi się że większość decyzji rządu jest konsultowana, z biskupami, mamy państwo religijne czy świeckie? Nie podobają mi się przywileje i wielkość dotacji jakie dostaje kościół i zmiany idące w kierunku zwiększania tego. Nie podoba mi się nowa ustawa o nabywaniu gruntów rolnych, to co się dzieje w wojsku, w polityce zagranicznej, kolesiostwo w służbach skarbu państwa, zawłaszczenie mediów publicznych na niespotykaną dotąd skale i zapowiadane upaństwowienie mediów prywatnych, cała tą dobrą zmianę pokazuje dobrze przypadek stadniny w Janowie, gdzie wyrzucono doświadczonego prezesa który nie był wcale upolityczniony, na jego miejsce wstawiono kogoś bez doświadczenia, ale to nie ważne bo to "nasz" człowiek i takiej świetnej stadniny, chluby naszego kraju zrobiono to co widać, sprzedano tylko kilka koni, a dochody już 2 rok pod rząd śmieszne w porównaniu do tych z lat ubiegłych, tego typu przykładów jest dużo i będzie więcej bo nie wszystko tak szybko można "zepsuć" jak konie, mógłbym tak bardzo długo się tu rozpisywać i podawać przykłady, Mój tata jest sadownikiem, a mama nauczycielką historii po UW, trochę opozycjonistka na studiach zabawne jest jak się musi spierać, z żulami pod sklepu który czasem z braku pracowników u mnie w sadzie pracują i im się ta dobra zmiana baardzo podoba, a mojej mamie już nie. A ja po poprostu nie chcę żyć w wizji kraju którą właśnie urzeczywistnia kaczor, chociaż jakoś sobie dam radę, ale nie chcę żeby mój syn w czymś takim żył.
VincentVega
VincentVega 17.08.2017 08:23 No dobra wania, wreszcie owjakieś konkrety, do których można się odnieść. Nie będę się rozpisywał a tylko zasygnalizuję co myślę na ten temat. Jak chcesz podyskutować dokładniej to tylko priv.

*500+ to najlepszy program jaki mógł się przydarzyć Polsce. Efektem jest wzrost demograficzny, wzrost gospodarczy i poczucie godności osób biednych. Pisanie o zadłużąniu państwa czy pijakach z pod sklepu jest zwykłą ignorancją. Fakty mówią same za siebie.
*kultura... pokaż mi, który spektakl usunięto za pokazanie gołej piersi? Rzucasz jakiś slogan bo ładnie brzmi, może nawet przekonująco? Nie ma takiego spektaklu a jeśli jest to wskaż go??? Powiem też, że nawet tak obsceniczne i tandetne przedstawionka jak te z "robieniem laski" papieżowi pokazuje się mimo braku demokracji w tym kraju. I to ma być sztuka nowoczesna? Osobiście jestem tym zbulwersowany bo to naganne.
*ograniczanie antykoncepcji... to niby jak jest robione? Nie można już prezerwatyw kupić czy globulek dopochwowych? Znowu rzucasz slogan i nic z niego nie jest prawdziwe. Może to, że propaguje się "kalendarzyk" jest zakazem antykoncepcji? Jeśłi tak uważasz to sorki ale o czym mówimy?
*in vitro... to bardzo drogi i mało efektywny program. Rozumiem osoby, które nie mogą mieć dzieci i chciały by możliwość ich posiadania sfinansowało społeczeństwo. Rozumiem ich jednak nie zgadzam się z tym i uważam jak wyżej. Inną sprawą jest hipokryzja lewacka, która z jednej strony propaguje zabijanie (aborcja, eutanazja) a z drugiej chce finansować in vitro. Doprawdy trudno o większą fałszywość.
*w służbie zdrowia było, jest i będzie źle dopóty, dopóki nie będzie prywatna. Najlepiej widać to po leczeniu stomatologicznym. Zresztą w takich USA prywatne szpitale są najlepsze na świecie zaś publiczne... tragedia.
VincentVega
VincentVega 17.08.2017 08:24 *konsultacja większości decyzji z biskupami... He he- ciekaw jestem skąd masz taką wiedzę. Może jakieś źródła? Czy może to tylko twoja wyobraźnia lub chciejstwo?
*przywileje kościoła... nie wiem o jakich szczególnych piszesz przywilejach ale te, które są to czy wiesz z czego one się wzięły?
*w wojsku dzieje się baaardzo dużo DOBREGO. Jeszcze nigdy polska armia nie była tak silna i nie miała tak dobrych perspektyw. Co widzisz złego w sytuacji wojska?
*polityka zagraniczna - co masz na myśli? Trudno tak zgadnąć.
*kolesiostwo w spółkach państwowych to mówisz o wywaleniu Krawca i zastąpieniu go Jasińskim? Fajne kolesiostwo - wreszcie konkretne zyski pokazuje Orlen. W innych jest podobnie. Za poprzednich rządów to było kolesiostwo dopiero - wiem co piszę z racji wykonywanego zawodu.
*na temat Janowa i tych wywalonych gości nie wypowiadam się bo nie interesuje mnie ten temat.
*piszesz, że dużo jest przykładów na "złą zmianę" ale ich nie widać - wszystkie, jakie podałeś to przykłądy bardzo dobrej zmiany i za taką zmianą jestem rękoma i nogami. Mam nadzieję, że te zmiany będą znacznie głębsze bo na razie to tylko wierzchołek stajni Augiasza, którą należy wyczyścić. Nie chcę wyliczać co złego działo się za poprzednich rządów więc wspomnę tylko samych rządzących o kamieni kupie i państwie teoretycznym by krótko podsumować twoją wizję Polski. Jeśli chcesz żyć w takim właśnie kraju to lepiej wyjedź do jakiegoś lewackiego państwa typu Belgia czy Francja. Będziesz tam miał jak w raju. Jestem pewny, że w Polsce to nie przejdzie.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 17.08.2017 08:28 Mi się wydaje ,że należy raczej krytykować jakość tych warzyw i owoców, a nie sam program. Niestety ta jakość jest z reguły niska U mnie u znajomych w szkole 40 km dalej u brata 400 km dalej. Jabłko musi byc smaczne i ładne ,inaczej skutek programu jest odwrotny od zamierzonego.
cichon40
cichon40 17.08.2017 20:44 Vincent Vega poczytaj sobie jak dużo dobrego dzieje się w Polskiej armii https://opinie.wp.pl/slawomir-sierakowski-czy-kontroluje-nas-rosja-6156167440934529a
VincentVega
VincentVega 18.08.2017 07:59 Cichon40 - portal WP (tak jak mnóstwo innych mediów) słynie z brutalnych ataków na wszystko co ośmieliło się zbliżyć w swoich poglądach do Rządu. Dlatego zdziwiłbym się gdyby napisali cokolwiek pozytywnego. Parafrazując WP to takie coś co widzi zadrę w oku innych a nie zauważa belki w oku swoich.
Sorry ale nie czytam szmatławców (kiedyś tak ale od czasu gdy przekonałem się jak kłamią ignoruję takich cudaków - wystarczy popatrzeć na autora- Sierakowski i wszystko wiadomo)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 15.08.2017 15:17 Od kiedy 90% ludzi pije mleko z kartonów średnia długość życia wzrosła o kilka lat.
ultracyd
ultracyd 16.08.2017 07:36 Że też Panu się tak chce Panie Leszku..
artemida
artemida 16.08.2017 10:38 No właśnie?
Zobacz jaki ubaw- 23 ma mi za złe że napisałem iż pomimo że piją mleko z kartonów to żyją dłużej... 5 potwierdza dane GUS.
Ileż to ja jeszcze minusów doświadczę, ilu mnie wpisów ubawi... czasem coś skłoni do refleksji... Och życie!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 17.08.2017 22:25 I co panie Artemida? Straszenie uchodzcami to głupota tak, Dzis w Barcelonie maja kolejny przykład, za tydzien dwa gdzie obstawiasz?Tak troche nie na temat ale ostatnio mielismy na ten temat pare postów ze pisiory strasza itd.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 18.08.2017 07:11 Na razie mieliśmy dwóch SWOICH /jeden doktor, drugi niedoszły inżynier/, na szczęście nieudaczników, potencjalnych zamachowców. Czym się kierowali, IDEOLOGIĄ? To jest groźne że trafiają się ludzie chorzy z nienawiści w każdym społeczeństwie /vide- co tydzień strzelanina w USA, Brevik w Norwegii/.
Szybko podjąłeś temat na zasadzie - "a nie mówiłem"?/ Ciekawe ilu wyznawców Allaha - Ukraińców, Czeczenów, zatrudniają Polacy, nawet w sadach? Co dziesiąty "wschodniak" to wyznawca Allaha czyli legalnie wjechało do nas KILKADZIESIĄT TYSIĘCY.
VincentVega
VincentVega 18.08.2017 07:52 Pozwolę sobie zacytować słowa usera ULTRACYD... "Że też Panu się tak chce Panie Leszku.."

Dziękuję za uwagę.
artemida
artemida 18.08.2017 08:10 Zacytuję słowa Ultracyda; że się tak chce p.VV...
Już prezes ma wątpliwości mówiąc; "niezależnie jak prawda będzie wyglądała" a Pan TRWA. Prezes czeka na pomniki a Pan?
Ja TRWAM przy swoim od kilkudziesięciu lat... a Pan? Nie bolą kolana?
VincentVega
VincentVega 18.08.2017 08:24 Panie Leszku, brnie Pan w te PSL-ele i publicznie wychwala je. Ludzie ich już nie chcą co widać, słychać i czuć. Narzeka Pan, że minusy Panu dają ale Pan i tak swoje. No cóż... pański wybór Panie Leszku. Doradzam posłuchać Ultracyda - on zna Pana zapewne i źle Panu nie życzy. Czy to nie głos rozsądku?
artemida
artemida 18.08.2017 08:43 Chce mnie Pan kupić jak konkwistadorzy Indianina, za paciorki, może wodę ognistą... Może by się przydał kolejny nawrócony/przekupiony? Nie ze mną te numery...
Jeden przykład WASZEJ MORALNOŚCI/PRAWDY/SPRAWIEDLIWOŚCI. W walce z PSL-em znaleźliście sobie posła BUREGO. Symbol korupcji i zła. Łażą za nim służby od pięciu lat. I CO? A no NIC!!!
Ten człowiek wkrótce zostanie MĘCZENNIKIEM bo go zamęczycie... A dowodów nie ma!!!
VincentVega
VincentVega 18.08.2017 08:56 artemida pisze:
"Nie ze mną te numery... "

Rozumiem, że nawet życzliwym jest Pan podejrzliwy? Jeśli tak to nie najlepiej to wygląda. Trudno, jak już wspominałem, to pański wybór.
artemida
artemida 18.08.2017 11:01 "Życzliwy", tak najczęściej podpisywane są donosy...
No może gdyby mi zagwarantowano order im. Misiewicza / kawaler orderu za obronność Najjaśniejszej/, no może książkę p. Piątka o ministrze bezbronności narodowej.
VincentVega
VincentVega 18.08.2017 13:25 No tak panie artemido... Myślę, że jednak nie ma o czym gadać skoro nawet życzliwe panu słowa (pisane przez usera ultracyd) dezawuuje pan. Tak, na pewno nie ma o czym gadać...
rafal123
rafal123 18.08.2017 13:43 Bury nie siedzi bo takie mamy sądy. Byl w KRS. Kur... Kur... Łba nie urwie
artemida
artemida 18.08.2017 13:46 Wolałbym na San Escobar zbierać szyszki niż być w jednej partii/organizacji z facetem który na wieść o tym że rozbił się samolot prezydenta " bierze dupę w troki" i "spieprza gdzie pieprz rośnie". Aby takiemu "służyć trzeba być albo nawiedzonym albo przekupionym.
artemida
artemida 18.08.2017 14:09 Ależ rafale, to PROKURATURA /we "właściwych rękach"/ nie ma DOWODÓW aby sprawę skierować do sądu...
Nie sądź abyś nie był sądzony, mógłbyś kogoś osądzić NIESPRAWIEDLIWIE....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

lukasz7604
lukasz7604 18.08.2017 08:38 Że też są jeszcze ludzie zaglądający na WP czy Onet. Przecież tam nawet w dzisiejszych wiadomościach jest podane że zamachu dokonały CIĘŻARÓWKI.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal123
rafal123 18.08.2017 13:40 Spokojnie panowie. Dopóki PO PSL. Nowotwor chca islamistów PIS bedzie rządził.Lewactwo to stan umysłu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Plonowanie malin spadło, ale ceny nie wzrosły

Zbiory malin odmian jesiennych w pełni. Plantatorzy, po uzyskaniu niezadowalających stawek...

Prognosfruit: prognozowane zbiory jabłek w 2017 r.

Szanowny "jabuszko 77" wita Pana "leśny dziadek". Od dłuższego już czasu konsekwentnie...

Ceny śliwek w tym roku wzrosły dwukrotnie !

Są krajowe śliwki. Porównując ceny 2016/2017, to w tym roku wzrosły dwukrotnie. W ofercie...

Wiśnie o ponad 70 % droższe niż przed rokiem

Na polskich targowiskach w tym roku pod względem cen królują owoce. Większość z nich...

Koszty produkcji soku zagęszczonego

Tylko w roku 2015, w trzech ostatnich miesiącach, za część jabłek, ceny skupu pokryły...

Ceny skupu przemysłowych owoców wiśni w Europie

Sprawdziły się prognozy zbiorów wiśni. Bardzo niskie zbiory w Polsce, Niemczech, Danii,...

B1_Yara
2017_Soldrip
B3
B4
Sękowski-Dereń

Najnowsze komentarze

Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 14:09 autor: artemida
Ależ rafale, to PROKURATURA /we "właściwych rękach"/ nie ma DOWODÓW aby...
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 13:46 autor: artemida
Wolałbym na San Escobar zbierać szyszki niż być w jednej partii/organizacji...
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 13:43 autor: rafal123
Bury nie siedzi bo takie mamy sądy. Byl w KRS. Kur... Kur... Łba nie urwie
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 13:40 autor: rafal123
Spokojnie panowie. Dopóki PO PSL. Nowotwor chca islamistów PIS bedzie...
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 13:25 autor: VincentVega
No tak panie artemido... Myślę, że jednak nie ma o czym gadać skoro nawet...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
18.08.2017 12:31 autor: adriaann
jabuszko77..... a może jakieś przepraszam???!
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 11:01 autor: artemida
"Życzliwy", tak najczęściej podpisywane są donosy... No może gdyby mi...
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 08:56 autor: VincentVega
artemida pisze: "Nie ze mną te numery... " Rozumiem, że nawet życzliwym jest...
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 08:43 autor: artemida
Chce mnie Pan kupić jak konkwistadorzy Indianina, za paciorki, może wodę...
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 08:38 autor: lukasz7604
Że też są jeszcze ludzie zaglądający na WP czy Onet. Przecież tam nawet w...
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 08:24 autor: VincentVega
Panie Leszku, brnie Pan w te PSL-ele i publicznie wychwala je. Ludzie ich już...
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 08:10 autor: artemida
Zacytuję słowa Ultracyda; że się tak chce p.VV... Już prezes ma...
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 07:59 autor: VincentVega
Cichon40 - portal WP (tak jak mnóstwo innych mediów) słynie z brutalnych...
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 07:52 autor: VincentVega
Pozwolę sobie zacytować słowa usera ULTRACYD... "Że też Panu się tak chce...
Tanie jabłka przemysłowe
18.08.2017 07:11 autor: artemida
Na razie mieliśmy dwóch SWOICH /jeden doktor, drugi niedoszły inżynier/, na...
Tanie jabłka przemysłowe
17.08.2017 22:25 autor: Marcin8787
I co panie Artemida? Straszenie uchodzcami to głupota tak, Dzis w Barcelonie...
Tanie jabłka przemysłowe
17.08.2017 20:44 autor: cichon40
Vincent Vega poczytaj sobie jak dużo dobrego dzieje się w Polskiej armii...
Tanie jabłka przemysłowe
17.08.2017 08:28 autor: advocatusdiaboli
Mi się wydaje ,że należy raczej krytykować jakość tych warzyw i owoców, a...
Tanie jabłka przemysłowe
17.08.2017 08:24 autor: VincentVega
*konsultacja większości decyzji z biskupami... He he- ciekaw jestem skąd masz...
Tanie jabłka przemysłowe
17.08.2017 08:23 autor: VincentVega
No dobra wania, wreszcie owjakieś konkrety, do których można się odnieść....
Pompa comet 140
16.08.2017 19:18 autor: pieknyimlody
wrzuć zdjęcie kolumny. ile chcesz za nią?
Tanie jabłka przemysłowe
16.08.2017 10:38 autor: artemida
No właśnie? Zobacz jaki ubaw- 23 ma mi za złe że napisałem iż pomimo że...
Tanie jabłka przemysłowe
16.08.2017 08:59 autor: wania1234
Nie podoba mi się że większość decyzji rządu jest konsultowana, z...
Tanie jabłka przemysłowe
16.08.2017 08:58 autor: wania1234
Jak byś czytał uważnie i ze zrozuemienim moje posty to byś te argumenty...
Tanie jabłka przemysłowe
16.08.2017 08:05 autor: VincentVega
wania, to ty jesteś ten niby ekonomista "z papierami" co to się zna? Tatusiowi...
Tanie jabłka przemysłowe
16.08.2017 07:36 autor: ultracyd
Że też Panu się tak chce Panie Leszku..
Tanie jabłka przemysłowe
15.08.2017 19:40 autor: artemida
Wiem, że wspierając Cię, wania, to "pocałunek śmierci" ale rozsądne...
Tanie jabłka przemysłowe
15.08.2017 18:43 autor: wania1234
A krytykujący dawanie dzieciom owoców i warzyw
Tanie jabłka przemysłowe
15.08.2017 18:38 autor: wania1234
Naiwniacy to ludzie tacy jak ty popierający głupotę w stylu 500+
Tanie jabłka przemysłowe
15.08.2017 17:49 autor: VincentVega
wania1234 - ale ty jesteś naiwny jeszcze...
Tanie jabłka przemysłowe
15.08.2017 16:42 autor: wania1234
Na pewno priorytetem PSLu jest otrucie twojej córki, problemy z jakością...
Tanie jabłka przemysłowe
15.08.2017 15:39 autor: SlawekS
Jakaż to prawda, skoro wyszła z ust polityka? Tyle lat przeżyłeś, a nadal w...
Tanie jabłka przemysłowe
15.08.2017 15:17 autor: artemida
Od kiedy 90% ludzi pije mleko z kartonów średnia długość życia wzrosła o...
Tanie jabłka przemysłowe
15.08.2017 14:11 autor: VincentVega
może panowie z PSL?
Tanie jabłka przemysłowe
15.08.2017 14:08 autor: VincentVega
Nie wiem kto zarabia na tych owocach i mleku dla dzieci ale raczej nie rolnicy....
Tanie jabłka przemysłowe
15.08.2017 13:58 autor: artemida
Zapętliłeś się nieco w swoich wpisach S---S. Mniejsza z tym, zwróć uwagę...
Tanie jabłka przemysłowe
15.08.2017 10:57 autor: SlawekS
Jak można obciąć coś czego nigdy nie było? Nie ma śladu po kwotach, które...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
15.08.2017 10:53 autor: wania1234
Ja mam pola oddalone o jakieś 12km, na jednych mam 70-80% towaru, a na drugim...
Tanie jabłka przemysłowe
15.08.2017 08:51 autor: artemida
No i wczoraj PSL wystąpił do rządu aby wycofał się z obcięcia na wsparcie...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
14.08.2017 16:37 autor: waldus
Spoko cieszę się że masz całkiem łądny zbiór bo średnio to wychodzi 60%...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
14.08.2017 13:29 autor: jaceo1
A jest ta waldusu, że Idareda mam na 4 kwaterach w 3 róznych miejscowościach...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
14.08.2017 13:23 autor: jacenty82
Dokładne szacunki, na podstawie sytuacji w całej Polsce czy jednej wsi, gminy?
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
14.08.2017 10:50 autor: cyberek
Jabłek będzie miedzy 2.0-2.2mln ton.max. Jedynie gala,golden wygląda "jako...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 22:22 autor: Green25
@waldus Wystarczy włączyć myślenie i pojawia się Heureka :) Uwierz mi że...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 22:11 autor: Green25
@waldus Twą wypowiedź pozostawię bez komentarza,bo wydaje się zbędny...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 21:18 autor: waldus
Podobno idared wymarzł prawie w całosci i jest go najmniej wiec jak to jest w...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 21:13 autor: waldus
Liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w 2016 roku na polskich drogach...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 18:54 autor: Green25
@wlodek267 To nic nowego , przedsiębiorstwa które nie "dają rady" z różnych...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 18:34 autor: Green25
@Zbyszek124 Nadprodukcję mamy i sami ją pieczołowicie wyprodukowaliśmy ......
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 17:53 autor: Green25
Z tym 'kombinowaniem z jabłkami" to taki "joke" .Wszyscy jadą na "kaczora" ,...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 17:43 autor: Green25
Na skurwysyństwo i złodziejstwo jak na razie nie wynaleziono lekarstwa ...W...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 17:20 autor: Green25
Nie łap drogi panie za słówka bo oczywiście chodziło mi o 2007 rok i...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 16:55 autor: Green25
@waldus Zapamiętaj sobie jedną rzecz. Nie wycieraj sobie buzi ofiarami ze...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 13:05 autor: artemida
Po tych wypowiedziach każdy kabaret przyjmie Cię z otwartymi rękami...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 11:37 autor: waldus
Jak to kto, wiadomo ze wielkopowierzchniowe sklepy.............itd
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 11:03 autor: wlodek267
A jednak niektóre przetwórnie mają kłopoty. Spółka O.J.C. Wisowa członek...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 09:53 autor: jaceo1
No i już się zaczęło! W nocy wizyta w moim sadzie amatorów kwaśnych...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
13.08.2017 09:50 autor: artemida
W 2017 to chyba DONALD TRAMP /prowadził kampanię wyborczą/ zarzucał...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
12.08.2017 23:18 autor: decosta
Nie przejmuj się o przetwórnie oni sobie dadzą radę . Raz na ileś lat maja...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
12.08.2017 22:50 autor: Zbyszek124
W tym sezonie dadzą za przemysł może i 1zł no ale żeby się przetwornie nie...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
12.08.2017 19:06 autor: artemida
Na rodziny płacili, z podatków, min sadownicy a odwrotnie TO KTO?
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
12.08.2017 19:03 autor: artemida
"Wina" Tuska to to że wymarzło. Ceny na jabłka i kartofle NIGDY NIE BYŁY...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
12.08.2017 18:06 autor: advocatusdiaboli
"skrut myślowy" . :p
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
12.08.2017 17:50 autor: Green25
@artemidaPodejrzewam że to jednak wina tego wrednego "kaczora" , sam pan...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
12.08.2017 16:37 autor: waldus
Wiosenne przymrozki to wina Putina jest to oczywisty zamach na niemieckie...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
12.08.2017 13:37 autor: artemida
No widzisz, jakbyś napisał że to wina Tuska miałbyś same plusy...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
12.08.2017 11:54 autor: jabuszko77
Chciałem doprecyzować swój skrut myślowy w którym napisałem . " Przecież...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
11.08.2017 15:58 autor: artemida
Masz rację swirek, gdzie dwa zające się kłócą tam tygrys zrobi porządek...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
11.08.2017 10:23 autor: swirek75
Kłuccie się o co chcecie... i tak średnio i długookresowo najważniejsze...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
11.08.2017 08:26 autor: advocatusdiaboli
Co by nie mówić u mnie całość tabelki pokazała się po przełączeniu...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
10.08.2017 22:24 autor: Abukk
Wiem, masz albo zawężone widzenie, albo zbyt wąski ekran i dla tego nie...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
10.08.2017 22:17 autor: Abukk
Analfabetyzm i idiotyzm się szerzy w naszym sadownictwie... A po to kurde są...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
10.08.2017 20:31 autor: artemida
Inteligentny zrozumie że to błąd literowy... Jestem na emeryturze więc...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
10.08.2017 18:38 autor: jabuszko77
Przecież w grę wchodzą gigantyczne pieniądze.
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
10.08.2017 18:36 autor: jabuszko77
Leśny dziadek to już do końca się pogubił .Bo w nagłówku pisze 2017 a...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
10.08.2017 18:21 autor: gosiak500
Nie ma jak pisać zrozumiale. Napisano 2016 nie 2026. Czy Ty na prawdę nie masz...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
10.08.2017 17:03 autor: artemida
Nie ma jak czytać ze zrozumieniem. Napisano rok 2026 -4mln 2017- 2,8mln. No ale...
Prognosfruit: prognozowane zbiory...
10.08.2017 16:42 autor: olenciusz22
A to ciekawe, ostatnio ten profesorek mówił ze będzie ok.3 mln ton a teraz...
Tanie jabłka przemysłowe
10.08.2017 12:34 autor: artemida
Z radia w samochodzie...
Tanie jabłka przemysłowe
10.08.2017 12:18 autor: jaceo1
Potwierdzam to co pisze SlawekS. Dodatkowo ograniczono finansowanie serwowania...
Tanie jabłka przemysłowe
10.08.2017 12:13 autor: pit2015
szukajmy pozytywu w klesce nieurodzaju ,jeden to wzrost cen na surowiec i...
Tanie jabłka przemysłowe
10.08.2017 11:12 autor: SlawekS
Podaj źródło informacji...
Tanie jabłka przemysłowe
10.08.2017 09:52 autor: artemida
No cóż, SławekS mamy sprzeczne informacje, z tego co ja wyczytałem to...
Tanie jabłka przemysłowe
10.08.2017 09:36 autor: SlawekS
Skończ tą żałosną agitację artemida. Nic nie wnosisz do merytorycznej...
Tanie jabłka przemysłowe
10.08.2017 08:55 autor: artemida
A może ktoś chciał powiadomić sadowników, że rząd w ramach oszczędności...
Tanie jabłka przemysłowe
10.08.2017 07:24 autor: artemida
Walnąłeś w stół ABY nożyce się odezwały... więc o co chodzi? Nic nie...
Tanie jabłka przemysłowe
09.08.2017 22:26 autor: wandalin
uderz w stół a nożyce się odezwą
Tanie jabłka przemysłowe
09.08.2017 20:41 autor: artemida
Po pierwsze; forum to miejsce dyskusji, po drugie nie wiem o jaki temat chodzi...
Tanie jabłka przemysłowe
09.08.2017 19:57 autor: wandalin
dotyczy Artemidy
Tanie jabłka przemysłowe
09.08.2017 19:56 autor: wandalin
tak próbujesz zaczepić a nóż widelec ktoś wda się z tobą w polemikę, nie...
Tanie jabłka przemysłowe
09.08.2017 17:14 autor: Demix
Znam sadowników którzy tak tną, pryskają żeby tylko był tonaż, a jakość...
Tanie jabłka przemysłowe
09.08.2017 13:44 autor: artemida
I nic nie zmieni nowoczesnego podejścia w ekonomice; maksymalny zysk....
Tanie jabłka przemysłowe
09.08.2017 13:39 autor: artemida
Radex - kto i jak ma dyktować, potrafisz rozwinąć swą odkrywczą myśl?
Tanie jabłka przemysłowe
09.08.2017 12:50 autor: RADEX
Dalszego znowu większość z was na czele z panem procesorem czuje się jak...
Tanie jabłka przemysłowe
09.08.2017 09:02 autor: SlawekS
A myślałem, że to już zostało ustalone w 2007r, gdy w debacie Tusk...
Tanie jabłka przemysłowe
09.08.2017 08:10 autor: piotrek197704
Jabłuszko, po Twoich błędach widać wykształcenie i inteligencję "ogrutku"...
Tanie jabłka przemysłowe
09.08.2017 08:06 autor: piotrek197704
Nareszcie ktoś coś mądrego napisał.
Tanie jabłka przemysłowe
08.08.2017 22:22 autor: cielmus
Nie ma jabłek jest i cena, będą to jej nie będzie.....Jedyna szansa nie...
Tanie jabłka przemysłowe
08.08.2017 20:17 autor: jabuszko77
artemido:Dltego lekceważę lesnego dziadka ,ponieważ od zawsze jego artykuły...
Tanie jabłka przemysłowe
08.08.2017 19:03 autor: mariusz1961
Panie Makosz przestań pan pie--ć. Reprezentujesz od lat interesy szkopów....
Tanie jabłka przemysłowe
08.08.2017 19:03 autor: mariusz1961
Panie Makosz przestań pan pie--ć. Reprezentujesz od lat interesy szkopów....
Tanie jabłka przemysłowe
08.08.2017 18:46 autor: artemida
Odpowiedz mi, czy Ty MUSISZ z taką arogancją i lekceważeniem wyrażać się o...
Tanie jabłka przemysłowe
08.08.2017 18:23 autor: wandalin
Pan profesor dał nam do zrozumienia że w gospodarce kapitalistycznej...
Tanie jabłka przemysłowe
08.08.2017 18:04 autor: Abukk
Przesłanie artykułu jest jasne i czytelne. Nie zachłystujmy się tegoroczną...
Tanie jabłka przemysłowe
08.08.2017 14:50 autor: Green25
Tutaj pełna zgoda i oni znakomicie wiedzą że jabłek przemysłowych w tym...
Tanie jabłka przemysłowe
08.08.2017 14:14 autor: jabuszko77
A ja się pytam po zbiorach wiśni jak to boło z tym urodzajem szaczowanym...
Tanie jabłka przemysłowe
08.08.2017 14:12 autor: Green25
Gdzie tu widzisz "jątrzenie"? Tak jak z wieloma ocenami,szacunkami tego...
Tanie jabłka przemysłowe
08.08.2017 13:35 autor: kojocina
Niech tem Pan juz sobie spokojnie.odpocznie na emeryturze a nie po raz kolejny...
Kupię śliwkę przemysłową
05.08.2017 11:46 autor: jabuszko77
to chyba za rok bo wtym cienko to widzę
Koszty produkcji soku zagęszczonego
05.08.2017 11:41 autor: wania1234
Dokładnie to samo mogę napisać o tobie, sam wiesz, że nie raz się myliłeś
Ceny śliwek [31 tydzień 2017r.]
05.08.2017 11:38 autor: jabuszko77
piętek 2017-08-04 godzina 17-00 lepotika polska 5-6 zł kg jabłek brak .
Ceny owoców coraz wyższe !?
05.08.2017 11:33 autor: jabuszko77
powoli GUS się poprawa bo wcześnie poleciał z artykułu Leśnego Dziadka i...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
05.08.2017 11:15 autor: VincentVega
Musisz jeszcze sporo doświadczenia życiowego nabrać aby móc "urkować" na...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
05.08.2017 11:12 autor: VincentVega
No widzisz....
Koszty produkcji soku zagęszczonego
05.08.2017 11:02 autor: Spartan300
Młodszym sadownikom przypominam sezon 1999/2000 r., choć wiem że dziś brzmi...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
05.08.2017 08:48 autor: wania1234
VV już dowartościował, od razu będzie miał lepszy dzień, to był czysty...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
05.08.2017 06:58 autor: artemida
Nieważne, że u mnie w tym roku kłopoty, na szczęście innym grozi plajta....
Koszty produkcji soku zagęszczonego
04.08.2017 21:01 autor: VincentVega
Ech ty ekonomisto z dyplomem wyżej niż mgr, hihihi. ... Kilkadziesiąt...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
04.08.2017 10:56 autor: artemida
Z minusów wynika że nikt nie wierzy w dane GUS-u /spożycie jabłek...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
04.08.2017 10:34 autor: wania1234
Zależy jak duży, ale zapewne będzie to kilkadziesiąt tysięcy dziennie
Koszty produkcji soku zagęszczonego
04.08.2017 07:05 autor: artemida
No to policzymy z pomocą Twoją i prof Makosza. 600 000 ton spożycie...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
03.08.2017 16:48 autor: jabuszko77
Jak tak lubisz liczyć to dowiec się ile jabłek w sezonie 2016-2017 było...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
02.08.2017 17:51 autor: artemida
Przeciętny Polak konsumuje ok. 15 kg jabłek czyli spożycie wynosi ok 500- 600...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
02.08.2017 15:01 autor: kacprzak
Zakłady nie będą odpoczywać tylko jak co roku przerobią około 50% naszych...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
02.08.2017 14:24 autor: artemida
Ale fajnie, wielu się cieszy że przemysł "tłoczący" padnie, no może się...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
02.08.2017 13:26 autor: pit2015
Jabłuszko77 jest dokładnie jak piszesz jabłkowy sok jako komponent jest...
WAPA: Zapasy jabłek w UE
02.08.2017 13:07 autor: pit2015
Będą wciskać klientom w supersieciach jako dobre zachodnie jabłko dwuletnie...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
02.08.2017 11:54 autor: jabuszko77
Jerzy . Ale ty głupoty piszesz . Unas nawsi o takich ludziach mówią. " UCZONY...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
02.08.2017 11:46 autor: jabuszko77
Święte słowa. Nareszcie odpoczną .
Koszty produkcji soku zagęszczonego
02.08.2017 11:03 autor: jerzy45
I to jest głos rozsądku. Kolega @Spartan300 ma słuszność, bo wielu...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
02.08.2017 10:54 autor: Spartan300
A ja wiem, przez wiele lat ciągle jak mantrę słyszeliśmy że zakłady...
GUS: Wstępny szacunek zbiorów...
02.08.2017 08:04 autor: wania1234
O czym ty piszesz, wiadomo że w Wielkopolsce był trochę mniejszy przymrozek,...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
02.08.2017 07:33 autor: artemida
Ale popłynąłeś z tym piwem -jerzy- prawie 100l na słowiańskie oblicze nad...
Koszty produkcji soku zagęszczonego
02.08.2017 07:14 autor: jabuszko77
A ja mam pytanie może lesny dziadek odpowie mi na nie . Jake koszty będzie...
Brytyjscy plantatorzy przenoszą...
02.08.2017 06:49 autor: artemida
Jeżeli produkcja na rynek brytyjski to OK, jeżeli na polski to znaczy że...
GUS: Wstępny szacunek zbiorów...
02.08.2017 06:46 autor: jabuszko77
Wczoraj zabrakło na Broniszach Bardzo ładny Piros był po 60 zł skrzynka. A...
Ceny śliwek [31 tydzień 2017r.]
02.08.2017 06:42 autor: jabuszko77
Wczoraj byłem na Broniszach o godzine 19-00 zbrakło jabłek . Dodam że taka...
Ceny śliwek [31 tydzień 2017r.]
02.08.2017 06:38 autor: jabuszko77
A ja mam pytanie do leśnego dziadka który szacował urodzaj owoców w Polsce ....
Ceny śliwek [31 tydzień 2017r.]
01.08.2017 23:40 autor: Lukas23
To nie sprzedawaj poniżej 1 Euro za kilogram.
Ceny śliwek [31 tydzień 2017r.]
01.08.2017 21:53 autor: cielmus
W Niemczech w normalnym roku Cacanska Rana dochodzi do 1 Euro za kilo ....a u...
Dramatyczna sytuacja w...
01.08.2017 21:45 autor: lukasz7604
Wania1234 w budowlance, jeżeli jest ktoś podwykonawcą stosują vat odwrócony...
Dramatyczna sytuacja w...
01.08.2017 21:45 autor: grisza1988
Najgorsze to że ponoć Polska rozpętała wojnę. :) Jeszcze dwa pokolenia i...
Dramatyczna sytuacja w...
01.08.2017 21:42 autor: lukasz7604
Jerzy nie zabrakło Ci 0 na klawiaturze? Mogłeś wspomnieć że według drugiej...
Dramatyczna sytuacja w...
01.08.2017 21:26 autor: Marcin8787
Tzn miałem na mysli polskie niby portale główne.
Dramatyczna sytuacja w...
01.08.2017 21:25 autor: Marcin8787
Cały plac Piłsudskiego spiewaja piosenki o powstaniu a na głównych portalach...
Dramatyczna sytuacja w...
01.08.2017 21:14 autor: grisza1988
Dla ciekawych ludzi, opowieść nie nowa ale trochę życiowa. Blamaż dla...
Na uprawie winorośli można się...
01.08.2017 20:42 autor: artemida
Wygląda na to że czterech, dwóch wychodzi na plus a dwóch na minus
Dramatyczna sytuacja w...
01.08.2017 16:15 autor: waldus
Nie trzeba byc prorokiem wystarczy trochę interesować się sytułacja na...
Dramatyczna sytuacja w...
01.08.2017 16:06 autor: wania1234
A widzisz tam wyżej cokolwiek o PO?
Dramatyczna sytuacja w...
01.08.2017 15:30 autor: Marcin8787
Ale panowie w czym problem juz mineło 2 lata, jeszcze 2 pojdziemy na wybory (...