Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

Powróćmy do pomysłu programu karczowania starych sadów

W tym sezonie w Europie zbiory jabłek szacowane są na około 12,6 mln ton. To od lat największy ich poziom. Szczególnie wysokie plony spodziewane są w Polsce - kraju o największym potencjale. Zdaniem Helwiga Schwartaua- czołowego eksperta- jest szansa na zagospodarowanie tej produkcji po relatywnie korzystnych cenach.

W czasie dyskusji panelowej padło pytanie ze strony przedstawiciela włoskich sadowników, czy w przyszłości w Polsce zbiory mogą być jeszcze wyższe niż obecnie i czy unijne mechanizmy pomocowe powinny dawać możliwość zakładania nowych plantacji z dotacjami. Dyplomatycznie i trafnie odpowiedział na ten zarzut Dominik Woźniak, reprezentujący w tym momencie nasz kraj. Słusznie wskazał, że w tym roku zbiory w Polsce nie są wcale rekordowe w stosunku do powierzchni sadów, zwłaszcza nowych, a tegoroczny plon został ograniczony m.in. przez wiosenną suszę, a nowe sady są zakładane głównie z nowych odmian, akceptowanych przez konsumentów i preferowanych także na dalekich rynkach.

Do "włoskiego" zarzutu odniósł się w swoim wystąpieniu Mirosław Maliszewski. Powiedział: "Skoro dochodzimy do wniosku, że unijna produkcja powinna wynosić około 12,5 mln ton, czyli tyle ile mniej więcej w tym roku, to należy bezwzględnie zastanowić się nad jej zwiększaniem. Jest akurat dobra okazja do dyskusji na ten temat, bo właśnie kształtują się zasady nowej Wspólnej Polityki Rolnej, w tym kształt tzw II filara, z którego wspiera się nowe inwestycje. Zdaniem polskiego Związku Sadowników należy opracować precyzyjny model sadu, na którego założenie będzie możliwe wsparcie. Sadu prowadzonego w odpowiedniej technologii, z siatkami przeciwgradowymi, instalacjami przeciwprzymrozkowymi i odpowiednim doborze odmian i tylko na taki model udzielać pomocy finansowej. Inaczej będziemy ciągle zwiększać produkcję i zastanawiać się jak ją sprzedać po korzystnych cenach. Jednak moim zdaniem trzeba też pilnie powrócić do pomysłu, który od lat proponuje mój Związek.

Jest to pomysł likwidacji starych, niedochodowych sadów z rekompensatami za zaprzestanie produkcji. Sadownik wyrywa starą plantację i nie może w tym miejscu posadzić nowej przez kolejne lata. Dostaje za to odpowiednie odszkodowanie.

Kiedyś w Unii Europejskiej był taki mechanizm o okazał się bardzo skuteczny w stabilizowaniu rynku.

Jest w Polsce, a myślę, że w innych krajach również wielu dwuzawodowców, którzy produkcję sadowniczą traktują jako dodatkowe, poboczne źródło dochodów. Kiedy owoce urosną, niezależnie od sytuacji na rynku kierują je do sprzedaży, bo nie liczą kosztów produkcji. Psują przez to rynek i zaniżają ceny. chętnie skorzystaliby z rekompensat i taki "sad" zlikwidowali.

Apeluję więc do przedstawicieli innych państw Unii Europejskiej o poparcie tego pomysłu. Jest on dla nas wszystkich korzystny. Za stosunkowo niewielkie pieniądze moglibyśmy choć trochę ustabilizować nasz rynek". Przedstawmy więc ten pomysł swoim ministrom, swoim rządom i na forum odpowiednich organów Komisji Europejskiej." zakończył Maliszewski.


Kongres Prognosfruit odbył się w tym roku w Warszawie. Po raz drugi po czternastu latach w Polsce. Zgromadził blisko 300 uczestników- handlowców, ekspertów, przedstawicieli organizacji sadowniczych, działaczy gospodarczych z branży owocowej, przetwórców z całego świata. To najważniejsze przedsezonowe wydarzenie na rynku jabłek i gruszek. Jego organizatorem był Związek Sadowników RP.

 REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (21):

dodaj komentarz
Lukas23
Lukas23 22.08.2018 14:06 Rozumiem że waszym celem i marzeniem jest aby w Polsce było jedno ogromne gospodarstwo sadownicze. Moloch taki, gdzie decyzję podajmował by jeden człowiek. Współpraca z takim tworem byłaby wspaniała, decyzje o tym przy jakiej cenie zbywać towar byłby jednogłośne, sprzedaż usług i środków produkcji na zupełnie nieosiągalnym teraz poziomie, wszystko byłoby wspaniałe...
A potem...potem byście to sprzedali. Najlepiej obcokrajowcom. Jak zwykle.
artemida
artemida 22.08.2018 18:54 Uważam że zdania napisane czerwoną czcionką są KLUCZOWE DLA PRZYSZŁOŚCI POLSKIEGO SADOWNICTWA. Należy dopracować szczegóły i wdrażać...
artemida
artemida 23.08.2018 09:08 Nie wiem czy ci którzy dają minusy mają na myśli inne, lepsze rozwiązanie czy jest to "nie bo nie". Jeżeli gdzieś kiełkuje jakaś odmienna inicjatywa należałoby ją TU przedstawić aby było można dyskutować mając już przedstawioną KONKRETNĄ koncepcję.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 14:13 Artemido problemem są złe założenia tej koncepcji. Należy leczyć chorobę,nie objawy. To co proponuje ZSRP jest jedynie zaleczaniem choroby, metodami co najmniej kontrowersyjnymi i mało skutecznymi.
Czy problemem jest rzeczywiście nadprodukcja?
Czy Twoim zdaniem lepiej produkować 5mln.ton czy 500tyś?
To że mamy dużo towaru to DOBRZE! Oby było go jeszcze więcej.
To że mamy rozdrobnienie gospodarstw nie stanowi problemu.
Problem stanowi - brak szefa. Mamy tu kurnik bez koguta, z lisami dookoła.
Każdy stara się radzić sobie sam, konkurencja wewnętrzna, źle rozumiane współzawodnictwo, brak organizacji rynku i jego rozchwianie poprzez iście socjalistyczne rozdawnictwo pieniędzy, brak edukacji ekonomicznej, wreszcie mentalność.
To jest choroba artemido. Ciężka,przenoszona,źle leczona i o ile nie śmiertelna to powodująca kalectwo.
artemida
artemida 23.08.2018 14:58 Jeżeli Twoja diagnoza jest prawidłowa /moim zdaniem po części ale to szczegół/ to znaczy CHOROBA, no powiedzmy różne dolegliwości, to co leczyć czy zamawiać trumnę? Powiedziałbym, że dla polityków to drugie byle pacjent za długo nie narzekał. A co dla pacjenta - śpieszy się do Saint Pietra?
Szefów było wielu ale nasilenie choroby miało różną uciążliwość, były symptomy poprawy - wtedy wszyscy byli zadowoleni. Dziś? Dziś jest zapaść i bez operacji /ja tak to widzę/ poprawy nie należy się spodziewać.
To co napisane czerwonymi literami to BAJPASY albo... dopisz sam.
artemida
artemida 23.08.2018 17:19 Można się ze mną nie zgadać, można mi dać minusy - można. Można coś napisać jaką się ma ocenę istniejącej sytuacji - też można, ale jaką się ma wizję wyjścia z zapaści - TO NALEŻY PRZEDSTAWIĆ kolegom po fachu. Niech ocenią, poprą lub skrytykują... Można też czynnie włączyć się w kampanię wyborczą tych którzy mają realne pomysły na poprawę.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 20:19 Za bardzo się troszczysz o te + i -
W poprzedniej wersji portalu ich nie było i dobrze, jak się ktoś z opinią zgadzał lub nie to mógł (nadal może) to napisać i uzasadnić. Terez sa + - żeby moderator miał łatwiejsze życie. Ja nawet jak napiszę że 2+2=4 to zawsze dostaję 1 minusa. Widocznie ktoś mnie nie lubi :\
Dramat. ;)
artemida
artemida 23.08.2018 20:28 Masz rację Lukas, nie można przywiązywać się do + i - jeżeli jest ich kilka ale kilkadziesiąt to już jest wyrazem stanowiska WIELU. To stanowisko jest powielane jako wyraz aprobaty lub dezaprobaty dla proponowanych rozwiązań.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 20:55 Zgoda. Ale póki co wartości 2-cyfrowej nie przekraczasz, więc jest nieźle.
Wracając do tematu i rozwiązań oraz p o l i t y k i.
Niechże mi ktoś wyjaśni dlaczego premier Mateusz który ostatnio gościł w Sandomierzu, zamiast bełkotać kilkukrotnie co sprzedał PSL nie zaapelował do sadowników? Transmisja była ogólnopolska. Wystarczyło żeby powiedział: *Producenci, apeluję do was o wstrzymanie dostaw owoców po tak skandalicznych cenach przynajmniej na tydzień. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu, ale musicie pokazać jedność i szacunek do własnej pracy żebyśmy mieli lepszą pozycję negocjacyjną*
Tylko tyle!
Okazanie zainteresowania, chęci rozwiązania problemu, poważne i stanowcze podejście do sprawy.
Zamiast tego był bełkot i minister rolnictwa chyba dla towarzystwa. Opowiastka o sadowniku Romku, wspomnienie o Sawickim itd. Pierzyna, dziecina i łacina(podwórkowa)
NIE MA SZEFA W TYM KRAJU.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 21:56 Tylko żeby tak powiedzieć to trzeba by faktycznie coś robić w tym kierunku.
A robi się co?
Kampanije się robi obecnie!
artemida
artemida 24.08.2018 07:34 Kampania może być propagandowa /to co robi TERAZ WŁADZA/ lub rzeczowa której zaczątkiem jest wpis "na czerwono". Propaganda idzie w kierunku dyskredytowania przeciwników /bo wybory/ a nie szukania konkretnych rozwiązań. Oczywiście zmienił się minister i na poprzednika można zganiać ale TO MIAŁ BYĆ FACHOWIEC lepszy od poprzedników. Zaproponował 1000 km płotu, pogonił araby, wziął nagrodę "która się należała" i odprawę która się należała i... niech sobie każdy dopowie wg uznania.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 23.08.2018 17:43 ja mam pomysła
jak zarobić a sie (za dużo ) nie narobić

pierdyknąć ten sad i robić dzieci ..
500+ , 300 + , baba jeszcze na starość emeryturę dostanie
TO SIE NAPRAWDĘ OPŁACA
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 20:25 Widocznie jesteś bezdzietnym kawalerem, że Ci takie coś go głowy strzeliło.
Bez urazy.
artemida
artemida 24.08.2018 08:21 Przecież rząd podsuwa ten rodzaj rozumowania. Wielu już z tego korzysta, co prawda już przyrost nie działa ale propaganda jest wciąż "wiecznie żywa" jak Lenin.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 23.08.2018 18:55 Problemem nie jest nadprodukcja, problemem jest podział tortu. Jak my ograniczymy produkcję to ktoś inny zwiększy.... mamy poddać "walkowerem" lata pracy- często kilku pokoleń???

Po drugie co da karczowanie starych nie dochodowych sadów?? One i tak nie generują problemu. Produkują przemysł....a ten nie powinien być celem w nowoczesnym sadzie, ale odpadem.

Co jest więc problemem??? Polsko-Polska konkurencja i zaniżanie cen kosztem sadownika. Nikt nie zastanawia się czy kolejna obniżka będzie miała wpływ na wielkość sprzedaży. cdn...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 23.08.2018 19:03 Wszyscy kombinują jak sprzedać dużo, więcej od konkurencji.... więc jak jedna firma/grupa/sadownik sprzedaje po 1 to zaoferuję za 0.9 i tak do granicy wytrzymałości....sadownika.

Kolejna kwestia to żeby sprzedawać to musi być jakość.... na każdym etapie. Dziś jak producent dostarcza towar to musi być super....ale oglądając ten towar w sklepie wygląda jak by go ktoś wrzucił do betoniarki przed pokazaniem klientowi... sory za szczerość ale czasami patrząc na nasze owoce w sklepach wywołują u mnie obrzydzenie.

Wystarczy dać znajomemu trochę owoców i dowiadujemy się że takich nie ma gdzie kupić!!! Szok w kraju o takiej "nadprodukcji sadowniczej"!!
artemida
artemida 23.08.2018 20:22 Z 5mln ton produkcji 4mln przemysłu albo z 3mln - 1,5 deserówki i tyleż przemysłu za przyzwoitszą cenę - to jest alternatywa dla sadowników bez i z restrukturyzacją. Nie wchodzę w temat kto te 5mln ton zbierze, jakim kosztem itp. a może 2mln zgnije?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 24.08.2018 10:16 Śmiem twierdzić , że 80% produkcji w Polsce, to dziadostwo, którego nie powinno być na rynku. Króluje u nas dalej bylejakość i bezhołowie. Mamy byle jakie sady, byle jaką produkcję, byle jakie doradztwo, byle jaki handel, byle jakie instytucje kontrolne i byle jakich decydentów. Stąd taka sytuacja na rynku, na której tracą najbardziej ci nieliczni, którzy mają dobrą produkcję. Nie da się konkurować, posiadając nawet najlepszy towar, z kimś kto zachowuję się irracjonalnie i nieprzewidywalnie, A takie jest nasze sadownictwo, które wcale nie jest elitą, jak to się niektórym marzy, ale zwykłą , przysłowiową ,, i kamieni kupą", którą rządzi właściwie tylko krótkowzroczny koniunkturalizm i może jeszcze czasem zwykły przypadek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 24.08.2018 12:38 Jaceo1
Masz rację...tylko do czasu, aż zacznie opłacać się produkować jakość tkwimy wszyscy w takim bagnie.
Na razie większość stawia nie na jakość, ale na "jakoś"- jakoś to będzie.
Zobacz ambitne tematy "zimowe". Pozostałości, jakość, twardość,odmiany, siatki przeciwgradowe itd itp.... a w sezonie jak towar jest to ch.... z tym wszystkim, byle przerzucić jak najwięcej towaru i zjechać cenę do minimum bo zawsze ktoś przywiezie.. a jak nie to się lekko dygnie w górę i zobaczymy czy starczy.
Zawsze gorszy towar wypiera lepszy, takie są prawa ekonomii, można to odwrócić, ale to wymaga wysiłku i nakładów, które powinien zrekompensować wynik ekonomiczny po sezonie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kacprzak
kacprzak 26.08.2018 15:24 Trafnie Guzik zauważyłeś że towar gorszy wypiera lepszy i to dotyczy nie tylko jabłek ale też artykułów przemysłowych.Azjatyckie buble wypierają z obrotu doskonałej jakości markowe produkty.W sposób naturalny to się nie zmieni a żadnych decyzji administracyjnych nikt nie podejmie bo taka sytuacja dusi ceny.Dlatego patrząc jak produkujące tandetę Chińskie firmy są w stanie przejąć znane Europejskie przedsiębiorstwa śmiem twierdzić że los sadowników produkujących doskonały produkt po nieco wyższych kosztach może być bardziej niepewny niż tych którzy przy bardzo ograniczonych nakładach 50% wywalają na przemysł.
Lukas23
Lukas23 26.08.2018 15:49 Wczoraj w markecie widziałem 4 rodzaje jabłek. Gruz i przemysł w cenie 1.99zł i 2,2 zł. Jabłka"ładne" 4,5zł oraz jabłka extra w cenie. UWAGA 8 zł\kg.
Zastanawia mnie jakie obroty tym towarem notuje taki market, może ktoś wie?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Polska chce dłuższych sankcji wobec Rosji

Polska chce, by sankcje wobec Rosji za agresję na Ukrainę były przedłużane nie o 6, ale o...

PIORiN: Ujawniono 92 259,09 kg/l nielegalnych środków ochrony roślin

W wyniku działań kontrolnych, przeprowadzonych w ramach operacji Silver Axe IV,...

5 lat więzienia za reeksport polskich jabłek do Rosji

Sąd w Kobryniu na Białorusi skazał obywatela Rosji na 5 lat więzienia. Zajmował się on...

Maliszewski odpowiada przetwórcom !

W związku z opublikowanym listem otwartym skierowanym przez Krajowe Stowarzyszenie...

Maliszewski: Nie chcemy być niewolnikami u przetwórców!

Ze zdumieniem czytam stanowiska, które w ostatnich dniach ukazują się, a które są...

Jubileusz XX - lecia Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej

,,Reprezentowanie interesów i mówienie głosem polskiego sadownika-taki cel przyświeca nam...

Najnowsze ogłoszenia

Kombajn otrząsarka do wiśni

17.06.2019 07:53 autor: adriann

Kombajn do porzeczek

17.06.2019 07:49 autor: adriann

Wózek sadowniczy na 4 skrzyniopalety

14.06.2019 21:15 autor: jacek850

Tyczki bambusowe 1 raz używane

14.06.2019 09:12 autor: sad-krzysztof

Kosiarko rozdrabniacz węgierski

13.06.2019 16:16 autor: Marcinzidan

Belka Herbicydowa Dwustronna Hydrauliczna

13.06.2019 13:33 autor: mario363

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Polska chce dłuższych...
Dwa tygodnie temu w Budapeszcie na spotkaniu...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ja jednak widzę tu symbiozę, przetwórni z...
Polska chce dłuższych...
To nie Polska chce tylko Jacek...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
relacje partnerskie,,,,hahahaha.trzeba by...
KUPS: Ceny referencyjne...
KUPS strasznie troszczy się o nasze...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
hahaha, rynek konkurencyjny, uśmiałem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Jest tylko jeden problem, szanujący się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Zdrowy słowiański organizm radzi sobie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Toż to nie jest nawet protokooperacja......
KUPS: Ceny referencyjne...
Pewien człowiek ostatnio wysłał zapytanie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tą symbiozę odczuwają niemal wszyscy...
KUPS: Ceny referencyjne...
A ja nie wierzę w dobrą wole ministra,...
KUPS: Ceny referencyjne...
Stawiam , ale mogę się mylić, że...
KUPS: Ceny referencyjne...
Obawiam się że słowo symbioza pomyliła im...
KUPS: Ceny referencyjne...
To jest kwik rozpaczy "aby było tak jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ścisła symbioza przetwórców z...
KUPS: Ceny referencyjne...
wzajemna współpraca..........życie w...
KUPS: Ceny referencyjne...
Mafijna korporacja kups zaczyna panikować...
Kombajn do porzeczek
Jakbyś jeszcze jakieś zdjęcie wstawił i...
Trwa walka sadowników ze...
Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po...
Zaczyna brakować wody !
Przez jeden dzień podlewania piachu na kilku...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą!...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Wybór to jest między próbą ucywilizowania...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i...
Maliszewski: Nie chcemy być...
No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu....
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim...
Zaczyna brakować wody !
To że w miastach brakuje wody to też...
Zaczyna brakować wody !
W dzisiejszych czasach to zmierzenie...
Kary za kupno owoców...
Nie chodzi by kogoś ZMUSIĆ do zakupu...
Zaczyna brakować wody !
Ludzie nie wiedzą jak wspaniała jest woda...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan...
Kary za kupno owoców...
Przy płatnościach za faktury jest podobnie...
Maliszewski odpowiada...
jabłek w tym roku będzie bardzo mało , na...
Zaczyna brakować wody !
Przy budowie lub oczyszczaniu stawu koszty...
Zaczyna brakować wody !
Zmiany klimatu widać gołym okiem....
Zaczyna brakować wody !
Bardzo dobrze, jak zwykle wszyscy obudzą...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,a może jest tak,że co niektórzy...
Zaczyna brakować wody !
A nie tak dawno był nadmiar opadów i akcja...
Zaczyna brakować wody !
To że zmianę klimatu widać gołym okiem...
Zaczyna brakować wody !
Zmianę klimatu widać już gołym okiem,a...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się...
Zaczyna brakować wody !
Najbardziej spada poziom wody głębinowej...
Zaczyna brakować wody !
Ja jestem z tego rejonu. Dziś troche...
Trwa walka sadowników ze...
Gdzie ja napisałem tępić co popadnie?...
Trwa walka sadowników ze...
Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy...
Trwa walka sadowników ze...
No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone...
Trwa walka sadowników ze...
artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z...
Sadownicy zakładnikami...
Wszystkie powyższe wywody oparte są na...
Sadownicy zakładnikami...
Guzik,tym wpisem dowiodles,ze prawie cama...
Sadownicy zakładnikami...
Drogie Krajowe Stowarzyszenie.... chyba...
Trwa walka sadowników ze...
U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę...
Trwa walka sadowników ze...
Masz rację trzeba tępić co popadnie. W...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek???...
Trwa walka sadowników ze...
Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w...
Sadownicy zakładnikami...
Handluje truskawkami z przetwórniami od 1986...
CBA: Nieprawidłowości w...
Sławek to były rzetelne informacje nie...
Trwa walka sadowników ze...
jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden...
Sadownicy zakładnikami...
Przyznam, niezły kabaret, dawno się tak nie...
CBA: Nieprawidłowości w...
W każdej plotce jest ziarno prawdy, a takich...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wały są za blisko wody, w tym problem, w...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie...
Trwa walka sadowników ze...
Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są...
Trwa walka sadowników ze...
Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a...
Trwa walka sadowników ze...
Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało...
Minister rolnictwa zapowiada...
Tak jacenty, jestem rolnikiem mam nadzieje...
Kary za kupno owoców...
Tylko k... nie malkontentow. Jestem...
Minister rolnictwa zapowiada...
Nie to żebym się czepiał ale chyba źle...
Kary za kupno owoców...
Co najmniej dwie furtki pozostawione dla...
Kary za kupno owoców...
Spartan300 Bardzo trafny komentarz jest to...
Minister rolnictwa zapowiada...
Jakoś nie zdarzyło mi się żeby bobry...
Minister rolnictwa zapowiada...
jacenty82 Powiedz to właścicielom stawów...
Trwa walka sadowników ze...
Każde środowisko ma swoich kwiczołów...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo...
Trwa walka sadowników ze...
advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy...
Kary za kupno owoców...
Fragment nowelizacji, pozwalający na...
Trwa walka sadowników ze...
Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie...
Minister rolnictwa zapowiada...
Działalność bobrów zapobiega powodziom to...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Nie jestem za tym aby administracja...
Trwa walka sadowników ze...
Admin też powinien się zmobilizować i...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wydaje mi się ,że za często słuchamy co...
Trwa walka sadowników ze...
Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic...
Trwa walka sadowników ze...
Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Jeśli Sandomierz tak "mocno stoi" w tym roku...
Minister rolnictwa zapowiada...
Szczaw i mirabelki chyba lepiej działają...
Minister rolnictwa zapowiada...
Minister najpierw chce wystrzelać bobry a...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Gdyby o tej porze administracja rządowa...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Myślę że cenną wskazówką do oceny strat...
Sezon 2019 będzie gorszy...
W starej/pierwszej Polskiej encyklopedii...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Służby i administracja rządowa ma oceniać...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Widzę że ocena przewidywanych plonów jest...
Sezon 2019 będzie gorszy...
po przymrozkach wydawało się ze jabłek...
Wstrzymano prace nad nową...
Ale te napoje które mają w sobie więcej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Właściwie to tak zjada się to co...
Wstrzymano prace nad nową...
W dniu Święta Ludowego życzę, wszystkim...
MRiRW: Rozmowy...
Wliczając niemowlęta i bezzębnych...
MRiRW: Rozmowy...
Kiedyś liczyłem, wyszło prawie 100 kg na...
MRiRW: Rozmowy...
Dobrze że bracia Biało-Rusini polubili...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Wegetować po takim sezonie jak ostatni...
Ukraińska przetwórnia...
Minusującym radzę zapoznać się ze...
Ukraińska przetwórnia...
Chyba masz rację wania... Niemcy będą...
Handel nielegalnymi...
W legalnych rzeczach też są rozcieńczone...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Kortezo...bez urazy, ale właśnie...
Handel nielegalnymi...
Dzisiaj dostałem maila z Chin w sprawie...
Handel nielegalnymi...
Robaki też przychodzą do sadu nie legalnie....
Owoce w tym roku będą...
zdecydowanie beda wysokie ceny owocow, widac...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Ja osobiście nie zbierałem genevy bo było...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mam świadomość że koszty rosną, pracy,...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Problem w tym, że wynagrodzenia za pracę...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
nie wozili tylko tacy którzy mieli grad i...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mysle że dalsza dysksja nie ma sensu bo...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Korteo i to jest właśnie to te...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Inaczej jest w praktyce i w teorii jeśli...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Jedną kwestią się nie zgodzę - z tym że...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam ja już pracuje ale mam szwagra który...
Ukraińska przetwórnia...
po to żeby z Ukrainskich jabłek uzyskać...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Jedna z sieci handlowych (w ramach budowania...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych...
Ukraińska przetwórnia...
Na zdrowy rozum. Komu się by opłaciło...
Ukraińska przetwórnia...
Rynek Bronisze i Elizówka , za duże...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
A czemu nie zainwestujesz w siebie np tyle...
Ukraińska przetwórnia...
Może ja w tych sprawach międzynarodowych...
Handel nielegalnymi...
nielegalny biznes kwitnie bo jest bezkarnosc....
Ukraińska przetwórnia...
Ano. To pomysł ichniego rządu na wspieranie...
Ukraińska przetwórnia...
tak dostawiają te przetwórnie bo im jabłka...
Ukraińska przetwórnia...
Nie będą tylko już to robią
Ukraińska przetwórnia...
cichon40Będą wozić towar z UA tirami i...
Ukraińska przetwórnia...
Właśnie ?????????.....
Ukraińska przetwórnia...
Nie ciesz się tak bo żeby ze szwabskiego...
Ukraińska przetwórnia...
A co z Polskim Holdingiem?
Ukraińska przetwórnia...
Brawo !! Wreszcie ktoś odważył się...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Waldus jeżeli myślisz że to hobby to...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Waldus, ja widziałem całkiem niedawno sady...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Dokładnie, jak się kot trzymał jednej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mario 1404 że masz takie hobby które wymaga...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam krew mnie zalewa jak czytam o tych dwu...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Na tym filmie to widać normalnie owocujący...
Brak pracowników do...
Do truskawek nie trzeba Azjatów. Znajomi...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Z tym glifosatem będzie podobnie jak z PVC...
Zmiany klimatu psują smak wina !
U nas jeszcze nie ma czego psuć... Ok. 30...
Straty w sadach...
zaczęłam się zastanawiać, co za sinice...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
Co z tych plusów które mi tu kleicie, niech...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Skoro już temat zszedł na mleko, to...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
W dzisiejszych zwariowanych czasach niestety...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Cyt. " 30 lat temu o randapie mówiono/pisano...
instagram