Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_Imidian
2019_Faban_po_kw

Powróćmy do pomysłu programu karczowania starych sadów

W tym sezonie w Europie zbiory jabłek szacowane są na około 12,6 mln ton. To od lat największy ich poziom. Szczególnie wysokie plony spodziewane są w Polsce - kraju o największym potencjale. Zdaniem Helwiga Schwartaua- czołowego eksperta- jest szansa na zagospodarowanie tej produkcji po relatywnie korzystnych cenach.

W czasie dyskusji panelowej padło pytanie ze strony przedstawiciela włoskich sadowników, czy w przyszłości w Polsce zbiory mogą być jeszcze wyższe niż obecnie i czy unijne mechanizmy pomocowe powinny dawać możliwość zakładania nowych plantacji z dotacjami. Dyplomatycznie i trafnie odpowiedział na ten zarzut Dominik Woźniak, reprezentujący w tym momencie nasz kraj. Słusznie wskazał, że w tym roku zbiory w Polsce nie są wcale rekordowe w stosunku do powierzchni sadów, zwłaszcza nowych, a tegoroczny plon został ograniczony m.in. przez wiosenną suszę, a nowe sady są zakładane głównie z nowych odmian, akceptowanych przez konsumentów i preferowanych także na dalekich rynkach.

Do "włoskiego" zarzutu odniósł się w swoim wystąpieniu Mirosław Maliszewski. Powiedział: "Skoro dochodzimy do wniosku, że unijna produkcja powinna wynosić około 12,5 mln ton, czyli tyle ile mniej więcej w tym roku, to należy bezwzględnie zastanowić się nad jej zwiększaniem. Jest akurat dobra okazja do dyskusji na ten temat, bo właśnie kształtują się zasady nowej Wspólnej Polityki Rolnej, w tym kształt tzw II filara, z którego wspiera się nowe inwestycje. Zdaniem polskiego Związku Sadowników należy opracować precyzyjny model sadu, na którego założenie będzie możliwe wsparcie. Sadu prowadzonego w odpowiedniej technologii, z siatkami przeciwgradowymi, instalacjami przeciwprzymrozkowymi i odpowiednim doborze odmian i tylko na taki model udzielać pomocy finansowej. Inaczej będziemy ciągle zwiększać produkcję i zastanawiać się jak ją sprzedać po korzystnych cenach. Jednak moim zdaniem trzeba też pilnie powrócić do pomysłu, który od lat proponuje mój Związek.

Jest to pomysł likwidacji starych, niedochodowych sadów z rekompensatami za zaprzestanie produkcji. Sadownik wyrywa starą plantację i nie może w tym miejscu posadzić nowej przez kolejne lata. Dostaje za to odpowiednie odszkodowanie.

Kiedyś w Unii Europejskiej był taki mechanizm o okazał się bardzo skuteczny w stabilizowaniu rynku.

Jest w Polsce, a myślę, że w innych krajach również wielu dwuzawodowców, którzy produkcję sadowniczą traktują jako dodatkowe, poboczne źródło dochodów. Kiedy owoce urosną, niezależnie od sytuacji na rynku kierują je do sprzedaży, bo nie liczą kosztów produkcji. Psują przez to rynek i zaniżają ceny. chętnie skorzystaliby z rekompensat i taki "sad" zlikwidowali.

Apeluję więc do przedstawicieli innych państw Unii Europejskiej o poparcie tego pomysłu. Jest on dla nas wszystkich korzystny. Za stosunkowo niewielkie pieniądze moglibyśmy choć trochę ustabilizować nasz rynek". Przedstawmy więc ten pomysł swoim ministrom, swoim rządom i na forum odpowiednich organów Komisji Europejskiej." zakończył Maliszewski.


Kongres Prognosfruit odbył się w tym roku w Warszawie. Po raz drugi po czternastu latach w Polsce. Zgromadził blisko 300 uczestników- handlowców, ekspertów, przedstawicieli organizacji sadowniczych, działaczy gospodarczych z branży owocowej, przetwórców z całego świata. To najważniejsze przedsezonowe wydarzenie na rynku jabłek i gruszek. Jego organizatorem był Związek Sadowników RP.

 REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Kubota_serwis

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (21):

dodaj komentarz
Lukas23
Lukas23 22.08.2018 14:06 Rozumiem że waszym celem i marzeniem jest aby w Polsce było jedno ogromne gospodarstwo sadownicze. Moloch taki, gdzie decyzję podajmował by jeden człowiek. Współpraca z takim tworem byłaby wspaniała, decyzje o tym przy jakiej cenie zbywać towar byłby jednogłośne, sprzedaż usług i środków produkcji na zupełnie nieosiągalnym teraz poziomie, wszystko byłoby wspaniałe...
A potem...potem byście to sprzedali. Najlepiej obcokrajowcom. Jak zwykle.
artemida
artemida 22.08.2018 18:54 Uważam że zdania napisane czerwoną czcionką są KLUCZOWE DLA PRZYSZŁOŚCI POLSKIEGO SADOWNICTWA. Należy dopracować szczegóły i wdrażać...
artemida
artemida 23.08.2018 09:08 Nie wiem czy ci którzy dają minusy mają na myśli inne, lepsze rozwiązanie czy jest to "nie bo nie". Jeżeli gdzieś kiełkuje jakaś odmienna inicjatywa należałoby ją TU przedstawić aby było można dyskutować mając już przedstawioną KONKRETNĄ koncepcję.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 14:13 Artemido problemem są złe założenia tej koncepcji. Należy leczyć chorobę,nie objawy. To co proponuje ZSRP jest jedynie zaleczaniem choroby, metodami co najmniej kontrowersyjnymi i mało skutecznymi.
Czy problemem jest rzeczywiście nadprodukcja?
Czy Twoim zdaniem lepiej produkować 5mln.ton czy 500tyś?
To że mamy dużo towaru to DOBRZE! Oby było go jeszcze więcej.
To że mamy rozdrobnienie gospodarstw nie stanowi problemu.
Problem stanowi - brak szefa. Mamy tu kurnik bez koguta, z lisami dookoła.
Każdy stara się radzić sobie sam, konkurencja wewnętrzna, źle rozumiane współzawodnictwo, brak organizacji rynku i jego rozchwianie poprzez iście socjalistyczne rozdawnictwo pieniędzy, brak edukacji ekonomicznej, wreszcie mentalność.
To jest choroba artemido. Ciężka,przenoszona,źle leczona i o ile nie śmiertelna to powodująca kalectwo.
artemida
artemida 23.08.2018 14:58 Jeżeli Twoja diagnoza jest prawidłowa /moim zdaniem po części ale to szczegół/ to znaczy CHOROBA, no powiedzmy różne dolegliwości, to co leczyć czy zamawiać trumnę? Powiedziałbym, że dla polityków to drugie byle pacjent za długo nie narzekał. A co dla pacjenta - śpieszy się do Saint Pietra?
Szefów było wielu ale nasilenie choroby miało różną uciążliwość, były symptomy poprawy - wtedy wszyscy byli zadowoleni. Dziś? Dziś jest zapaść i bez operacji /ja tak to widzę/ poprawy nie należy się spodziewać.
To co napisane czerwonymi literami to BAJPASY albo... dopisz sam.
artemida
artemida 23.08.2018 17:19 Można się ze mną nie zgadać, można mi dać minusy - można. Można coś napisać jaką się ma ocenę istniejącej sytuacji - też można, ale jaką się ma wizję wyjścia z zapaści - TO NALEŻY PRZEDSTAWIĆ kolegom po fachu. Niech ocenią, poprą lub skrytykują... Można też czynnie włączyć się w kampanię wyborczą tych którzy mają realne pomysły na poprawę.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 20:19 Za bardzo się troszczysz o te + i -
W poprzedniej wersji portalu ich nie było i dobrze, jak się ktoś z opinią zgadzał lub nie to mógł (nadal może) to napisać i uzasadnić. Terez sa + - żeby moderator miał łatwiejsze życie. Ja nawet jak napiszę że 2+2=4 to zawsze dostaję 1 minusa. Widocznie ktoś mnie nie lubi :\
Dramat. ;)
artemida
artemida 23.08.2018 20:28 Masz rację Lukas, nie można przywiązywać się do + i - jeżeli jest ich kilka ale kilkadziesiąt to już jest wyrazem stanowiska WIELU. To stanowisko jest powielane jako wyraz aprobaty lub dezaprobaty dla proponowanych rozwiązań.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 20:55 Zgoda. Ale póki co wartości 2-cyfrowej nie przekraczasz, więc jest nieźle.
Wracając do tematu i rozwiązań oraz p o l i t y k i.
Niechże mi ktoś wyjaśni dlaczego premier Mateusz który ostatnio gościł w Sandomierzu, zamiast bełkotać kilkukrotnie co sprzedał PSL nie zaapelował do sadowników? Transmisja była ogólnopolska. Wystarczyło żeby powiedział: *Producenci, apeluję do was o wstrzymanie dostaw owoców po tak skandalicznych cenach przynajmniej na tydzień. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu, ale musicie pokazać jedność i szacunek do własnej pracy żebyśmy mieli lepszą pozycję negocjacyjną*
Tylko tyle!
Okazanie zainteresowania, chęci rozwiązania problemu, poważne i stanowcze podejście do sprawy.
Zamiast tego był bełkot i minister rolnictwa chyba dla towarzystwa. Opowiastka o sadowniku Romku, wspomnienie o Sawickim itd. Pierzyna, dziecina i łacina(podwórkowa)
NIE MA SZEFA W TYM KRAJU.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 21:56 Tylko żeby tak powiedzieć to trzeba by faktycznie coś robić w tym kierunku.
A robi się co?
Kampanije się robi obecnie!
artemida
artemida 24.08.2018 07:34 Kampania może być propagandowa /to co robi TERAZ WŁADZA/ lub rzeczowa której zaczątkiem jest wpis "na czerwono". Propaganda idzie w kierunku dyskredytowania przeciwników /bo wybory/ a nie szukania konkretnych rozwiązań. Oczywiście zmienił się minister i na poprzednika można zganiać ale TO MIAŁ BYĆ FACHOWIEC lepszy od poprzedników. Zaproponował 1000 km płotu, pogonił araby, wziął nagrodę "która się należała" i odprawę która się należała i... niech sobie każdy dopowie wg uznania.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 23.08.2018 17:43 ja mam pomysła
jak zarobić a sie (za dużo ) nie narobić

pierdyknąć ten sad i robić dzieci ..
500+ , 300 + , baba jeszcze na starość emeryturę dostanie
TO SIE NAPRAWDĘ OPŁACA
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 20:25 Widocznie jesteś bezdzietnym kawalerem, że Ci takie coś go głowy strzeliło.
Bez urazy.
artemida
artemida 24.08.2018 08:21 Przecież rząd podsuwa ten rodzaj rozumowania. Wielu już z tego korzysta, co prawda już przyrost nie działa ale propaganda jest wciąż "wiecznie żywa" jak Lenin.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 23.08.2018 18:55 Problemem nie jest nadprodukcja, problemem jest podział tortu. Jak my ograniczymy produkcję to ktoś inny zwiększy.... mamy poddać "walkowerem" lata pracy- często kilku pokoleń???

Po drugie co da karczowanie starych nie dochodowych sadów?? One i tak nie generują problemu. Produkują przemysł....a ten nie powinien być celem w nowoczesnym sadzie, ale odpadem.

Co jest więc problemem??? Polsko-Polska konkurencja i zaniżanie cen kosztem sadownika. Nikt nie zastanawia się czy kolejna obniżka będzie miała wpływ na wielkość sprzedaży. cdn...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 23.08.2018 19:03 Wszyscy kombinują jak sprzedać dużo, więcej od konkurencji.... więc jak jedna firma/grupa/sadownik sprzedaje po 1 to zaoferuję za 0.9 i tak do granicy wytrzymałości....sadownika.

Kolejna kwestia to żeby sprzedawać to musi być jakość.... na każdym etapie. Dziś jak producent dostarcza towar to musi być super....ale oglądając ten towar w sklepie wygląda jak by go ktoś wrzucił do betoniarki przed pokazaniem klientowi... sory za szczerość ale czasami patrząc na nasze owoce w sklepach wywołują u mnie obrzydzenie.

Wystarczy dać znajomemu trochę owoców i dowiadujemy się że takich nie ma gdzie kupić!!! Szok w kraju o takiej "nadprodukcji sadowniczej"!!
artemida
artemida 23.08.2018 20:22 Z 5mln ton produkcji 4mln przemysłu albo z 3mln - 1,5 deserówki i tyleż przemysłu za przyzwoitszą cenę - to jest alternatywa dla sadowników bez i z restrukturyzacją. Nie wchodzę w temat kto te 5mln ton zbierze, jakim kosztem itp. a może 2mln zgnije?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 24.08.2018 10:16 Śmiem twierdzić , że 80% produkcji w Polsce, to dziadostwo, którego nie powinno być na rynku. Króluje u nas dalej bylejakość i bezhołowie. Mamy byle jakie sady, byle jaką produkcję, byle jakie doradztwo, byle jaki handel, byle jakie instytucje kontrolne i byle jakich decydentów. Stąd taka sytuacja na rynku, na której tracą najbardziej ci nieliczni, którzy mają dobrą produkcję. Nie da się konkurować, posiadając nawet najlepszy towar, z kimś kto zachowuję się irracjonalnie i nieprzewidywalnie, A takie jest nasze sadownictwo, które wcale nie jest elitą, jak to się niektórym marzy, ale zwykłą , przysłowiową ,, i kamieni kupą", którą rządzi właściwie tylko krótkowzroczny koniunkturalizm i może jeszcze czasem zwykły przypadek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 24.08.2018 12:38 Jaceo1
Masz rację...tylko do czasu, aż zacznie opłacać się produkować jakość tkwimy wszyscy w takim bagnie.
Na razie większość stawia nie na jakość, ale na "jakoś"- jakoś to będzie.
Zobacz ambitne tematy "zimowe". Pozostałości, jakość, twardość,odmiany, siatki przeciwgradowe itd itp.... a w sezonie jak towar jest to ch.... z tym wszystkim, byle przerzucić jak najwięcej towaru i zjechać cenę do minimum bo zawsze ktoś przywiezie.. a jak nie to się lekko dygnie w górę i zobaczymy czy starczy.
Zawsze gorszy towar wypiera lepszy, takie są prawa ekonomii, można to odwrócić, ale to wymaga wysiłku i nakładów, które powinien zrekompensować wynik ekonomiczny po sezonie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kacprzak
kacprzak 26.08.2018 15:24 Trafnie Guzik zauważyłeś że towar gorszy wypiera lepszy i to dotyczy nie tylko jabłek ale też artykułów przemysłowych.Azjatyckie buble wypierają z obrotu doskonałej jakości markowe produkty.W sposób naturalny to się nie zmieni a żadnych decyzji administracyjnych nikt nie podejmie bo taka sytuacja dusi ceny.Dlatego patrząc jak produkujące tandetę Chińskie firmy są w stanie przejąć znane Europejskie przedsiębiorstwa śmiem twierdzić że los sadowników produkujących doskonały produkt po nieco wyższych kosztach może być bardziej niepewny niż tych którzy przy bardzo ograniczonych nakładach 50% wywalają na przemysł.
Lukas23
Lukas23 26.08.2018 15:49 Wczoraj w markecie widziałem 4 rodzaje jabłek. Gruz i przemysł w cenie 1.99zł i 2,2 zł. Jabłka"ładne" 4,5zł oraz jabłka extra w cenie. UWAGA 8 zł\kg.
Zastanawia mnie jakie obroty tym towarem notuje taki market, może ktoś wie?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Umowy kontraktacyjne i ceny referencyjne – projekt ustawy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji...

Zbiory jabłek nie przekroczą 2,5 mln ton

Na wschodzie i zachodzie Europy słychać o wielkich stratach w sadach i na plantacjach....

Włosi liczą straty po powodziach i gradobiciach

W niedzielę (12.05) północne Włochy nawiedziły burze gradowe i ulewne deszcze, które w...

ZSRP: Wniosek o podjęcie rozmów z Rosją na temat uchylenia embarga

Związek Sadowników RP reprezentował Witold Piekarniak, który zwrócił się z wnioskiem o...

ZSRP: uruchomienie mechanizmów pomocowych po przymrozkach

W związku z przymrozkami, które dotknęły niemalże wszystkie gatunki owocowe Związek...

ZSRP apeluje: Eskimosie zapłać !

Od kilku miesięcy trwa walka o wypłatę sadownikom, skupom i przetwórcom zaległych...

Najnowsze ogłoszenia

Platforma sadownicza

21.05.2019 12:57 autor: Kewals

Sprzedam kosiarkę sadowniczą Perfect RN200

21.05.2019 11:09 autor: Darek578

Maszt widlak do ciągnika kupno

20.05.2019 08:04 autor: Karol100

Podcinacz porzeczek

19.05.2019 13:11 autor: gogler

SPRZEDAM Rozrzutnik sadowniczy Model JOLLY 40

19.05.2019 11:45 autor: virtuallidia

Do cięcia sadu

19.05.2019 10:20 autor: Demix

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ten punkt 5 to jakieś nieporozumienie! Co to...
Ceny truskawek spadają !
Dzięki. Kiedyś szukałem to nie mogłem...
Ceny truskawek spadają !
"Zjazdowa ceny" w google i masz na tacy.
Ceny truskawek spadają !
Wiecie może jak bezpłatnie można zobaczyć...
Bezradność tego...
Dawać mogą i po kilka mln tylko niech...
Czereśnie już są po...
Zapytam co z tego ma sadownik że jest wysoka...
Bezradność tego...
W jednej kwestii masz racje. ten rząd na...
Bezradność tego...
Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na...
Bezradność tego...
Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W...
Bezradność tego...
Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na...
Bezradność tego...
A mnie, widząc jak działa nasza władza,...
Bezradność tego...
Znam dużo sadowników co nie widzieli morza,...
Bezradność tego...
minusują ci co stali w kolejce po 8...
Bezradność tego...
Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni...
Bezradność tego...
Odpowiedź jest krótka - nie sztuka...
Bezradność tego...
sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie...
Bezradność tego...
to forum jest POlityczne, zdecydowanie....
Bezradność tego...
A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu...
Bezradność tego...
Embargo to jest nalozone na cala unie i ani...
Bezradność tego...
Przepraszam bardzo, nie mieszając związku,...
Bezradność tego...
Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej...
Bezradność tego...
Minister załatwił, minister winien...
Bezradność tego...
Jak można wstawić jabłka do firmy która...
Bezradność tego...
Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie...
Bezradność tego...
Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST...
Bezradność tego...
Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze,...
Chaos w skupach i brak...
Jak ja się cieszę, że mam taką...
Chaos w skupach i brak...
jak to było....."Robie interesy z...
Chaos w skupach i brak...
Espumie w odpowiedzi, bez pośrednika; Po...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wybory tuż tuż, więc trzeba sypnąć...
Chaos w skupach i brak...
Ten "cholding" to tylko został stworzony, po...
Chaos w skupach i brak...
spytaj artemidy dlaczego go PSL nie...
Chaos w skupach i brak...
No cóż p Alfredzie który po raz chyba...
Chaos w skupach i brak...
Jest "czarne na białym" że PIS obiecał....
Chaos w skupach i brak...
Odbiegliśmy Drodzy Panowie od tematu...
Będą nas prosić o jabłka!
Powiem tak: tego kwiatu jest pól swiatu....
Chaos w skupach i brak...
dla artemidy budowa CPK to kosmos jak pisze...
Chaos w skupach i brak...
Sen Artemidy ,,, Obym w następnych wyborach...
Chaos w skupach i brak...
Być może polecą, zapytaj tych nauczycieli,...
Chaos w skupach i brak...
Masz rację; trzeba mieć marzenia, Żeromski...
Chaos w skupach i brak...
Artemida, miałem nie wdawać się z Tobą w...
Chaos w skupach i brak...
Chyba ma... Mami się lud pracujący wizjami...
Chaos w skupach i brak...
spełnil sie, za dużo sie napatrzyłem...
Chaos w skupach i brak...
Z przykrością podpisuje się pod tym iż...
Chaos w skupach i brak...
**po 8 gr rzecz jasna miało być
Chaos w skupach i brak...
a kolejka traktorów z trzema paletami...
Chaos w skupach i brak...
trzeba było nie wozić po 8 gr i nie spać...
Chaos w skupach i brak...
Sen sadownika; Oby nie wymarzło,...
Chaos w skupach i brak...
Czy ktoś coś wie o Holdingu Spożywczym?...
Chaos w skupach i brak...
Szanowny panie Piwnik a co z grupą Owoc...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Zgadza sie porzeczka ładnie kwitła kwiatu...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Coś jak w anegdocie o Napoleonie w Moskwie;...
Chaos w skupach i brak...
Panie Marcinie Piwniku jest to polityka...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
K----e to w oczy plujesz a ona mówi, że...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Poniżej mail do p. Groele....
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
U mnie w okolicy będzie klęska...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
A może tę wypowiedź skwitować...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Nie bardzo jest sens dyskutować. Jeśli...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Wypowiedzi całego kupsu należy z...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Po pierwsze przymrozki to...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Pani Groele jesteś kłamczuchą... Pierwsze...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Myślę że pieniądze się jednak znajdą,...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Tak, tak... jak co roku zakłady przetwórcze...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
aż sie nie chce komentowac....zbiory...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Co to za Gorele i kto jej płaci?
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gdyby PiS naprawdę chciało, to wiek by...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ty ciągle z tymi minusami- plusami ,,ta...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Chciałem kupić obiecany POLSKI samochód...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Artemida chcesz elektryczne samochód to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ciekawy jestem jak się liczy bezrobocie...
ZSRP: uruchomienie...
Weź Ty sie zastanów co piszesz kolego....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do Jerzego 45. Kto podniosł rolnikom wiek...
ZSRP: uruchomienie...
Jak w większości lat dusimy się od...
ZSRP: uruchomienie...
Żebyście się nie zdziwili . Każdy...
ZSRP: uruchomienie...
Poczekajmy...bez nerwów.
ZSRP: uruchomienie...
Pani Barbara próbuje zaklinać...
ZSRP: uruchomienie...
Dlaczego ktoś ma wam dobrze robić ? Niech...
ZSRP: uruchomienie...
Proste p. simpson, proste p.G25, Nawiążę...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Dobrze, że w tym roku mamy wybory ......
ZSRP: uruchomienie...
Nie ma co kruszyć kopii w kwestii...
ZSRP: uruchomienie...
zgadza sie.rolnictwo zapewnia żywnosc w...
ZSRP: uruchomienie...
Ponadto nie zapominajmy że sady jabłoniowe...
ZSRP: uruchomienie...
Żeby była jasność nigdy nie brałem...
ZSRP: uruchomienie...
przede wszystkim nie kozacze bo i po co? mnie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Zapomniałem o jabłkach można podpisywać...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Dlaczego nie mówi się w mediach że w...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są tajne przedsięwzięcia, takie jak...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Witam patrząc na ten przymrozek i na...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
patrze na radar a tu w poniedziałek od nowa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Moda definicja według PWN "sposób ubierania...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Kto nie dostał jeszcze pieniędzy? Ja.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny dlatego powtarzam...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jancyk - Bardzo inteligentnie prawisz, nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Zobaczył byś jak spada bezrobocie jakby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wiadomo, że "nikt ale to absolutnie nikt nie...
ZSRP: uruchomienie...
Problemem nie jest wsparcie jakiekolwiek w...
Coraz mniej Ukraińców...
Podpisywać,podpisywać i jeszcze raz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Naoglądaliście się tego TVN i tak...
ZSRP: uruchomienie...
Troche masz racje ale jesli zmniejszymy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 piszesz, że poradzisz sobie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Chcieliśmy mrozu to maamy. Szkoda że on nie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Powiat Łosice, Mazowieckie.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Witam. Na początek wyrazu współczucia dla...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
@Jancyk - Masz rację opozycja skręca na...
ZSRP: uruchomienie...
moze własnie dobrze zeby rozwoj sadownictwa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
To jak tak ci przeszkadza to zrób sobie...
Czesi przegrywają z...
My sami ze sobą przegrywamy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale problem polega na tym, że większość...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale prawdą jest , że najbardziej zwalczaną...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
nie znasz mnie i nie wiesz co robię aby...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
U mnie 2 ostatnie noce dopełniły dzieła....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ma kolegę wykładowcę politologii, który...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
A ja już pracuje w swoim wyuczonym zawodzie...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jak przyjada teczowe peadały ze srilanki to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
aha i pisząc komentarze na forum świat...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
a wierzysz pani Pochanke z TVNu córce...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ale wy jako sadownicy to skamlecie żeby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny i nie mogę...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Szkoda zdrowia -daj spokój.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
po prostu krew mnie zalewa, że wśród...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Biblisto a czy instytucjonalny kk ma coś...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Że też wam się tak chce ujadać jedni na...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
a kim jest towarzysz Staszek Piotrowicz?...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Niestety z powodu dualizmu politycznego pod...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
W jakim rejonie kolego tak wymroziło Ci te...
Tony zniszczonych jabłek...
U nas podwórka zostały połączone, płot...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
U mnie też pozamiatane. Śliwka czarna,...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Brawo dla ciebie. Dużo dziennikarzy TVN jest...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Pryskałem dwa lata temu frostguardem czy jak...
Tony zniszczonych jabłek...
Rosjanie potrafią dbać o swoich...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
szczyt bezczelności........OFE ukradli ? a...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wykład Prof. KAROLA Modzelewskiego z...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Każdy wie że PO to jest siostra Unii...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gwoli informacji o rządzeniu z tylnego...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Patrzcie jaka fala hejtu została skierowana...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Po złe, Pis zły, na kogo masz zamiar oddać...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
sam na to wpadłeś czy dostałeś z centrali...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
tobie pewnie bardzie pasowała TVLis...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do szanownego SlawekS-a jeśli nie chcesz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Kaczyński: Ślązacy to ukryta opcja...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Espuma - a sadownik VAT-u to nie płaci? Za...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jerzy45 - ten ów Jaroslaw o którym ci sie...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Po rozmowach z sąsiadami było - 4 , śliwki...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są różnice względem tej listy temperatur....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Oj,jak dobrze ,że ZSRP nie wprowadził nam w...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jacenty a Ty czym jedziesz ? Nasr...j na...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gmina Wilków Lubelskie -2 o godzinie 4 ,...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Okolice Jasieńca godzina 03:33 od - 0,7 do -...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
okolice Warki, u mnie jest już 0 na...
instagram