Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Powróćmy do pomysłu programu karczowania starych sadów

W tym sezonie w Europie zbiory jabłek szacowane są na około 12,6 mln ton. To od lat największy ich poziom. Szczególnie wysokie plony spodziewane są w Polsce - kraju o największym potencjale. Zdaniem Helwiga Schwartaua- czołowego eksperta- jest szansa na zagospodarowanie tej produkcji po relatywnie korzystnych cenach.

W czasie dyskusji panelowej padło pytanie ze strony przedstawiciela włoskich sadowników, czy w przyszłości w Polsce zbiory mogą być jeszcze wyższe niż obecnie i czy unijne mechanizmy pomocowe powinny dawać możliwość zakładania nowych plantacji z dotacjami. Dyplomatycznie i trafnie odpowiedział na ten zarzut Dominik Woźniak, reprezentujący w tym momencie nasz kraj. Słusznie wskazał, że w tym roku zbiory w Polsce nie są wcale rekordowe w stosunku do powierzchni sadów, zwłaszcza nowych, a tegoroczny plon został ograniczony m.in. przez wiosenną suszę, a nowe sady są zakładane głównie z nowych odmian, akceptowanych przez konsumentów i preferowanych także na dalekich rynkach.

Do "włoskiego" zarzutu odniósł się w swoim wystąpieniu Mirosław Maliszewski. Powiedział: "Skoro dochodzimy do wniosku, że unijna produkcja powinna wynosić około 12,5 mln ton, czyli tyle ile mniej więcej w tym roku, to należy bezwzględnie zastanowić się nad jej zwiększaniem. Jest akurat dobra okazja do dyskusji na ten temat, bo właśnie kształtują się zasady nowej Wspólnej Polityki Rolnej, w tym kształt tzw II filara, z którego wspiera się nowe inwestycje. Zdaniem polskiego Związku Sadowników należy opracować precyzyjny model sadu, na którego założenie będzie możliwe wsparcie. Sadu prowadzonego w odpowiedniej technologii, z siatkami przeciwgradowymi, instalacjami przeciwprzymrozkowymi i odpowiednim doborze odmian i tylko na taki model udzielać pomocy finansowej. Inaczej będziemy ciągle zwiększać produkcję i zastanawiać się jak ją sprzedać po korzystnych cenach. Jednak moim zdaniem trzeba też pilnie powrócić do pomysłu, który od lat proponuje mój Związek.

Jest to pomysł likwidacji starych, niedochodowych sadów z rekompensatami za zaprzestanie produkcji. Sadownik wyrywa starą plantację i nie może w tym miejscu posadzić nowej przez kolejne lata. Dostaje za to odpowiednie odszkodowanie.

Kiedyś w Unii Europejskiej był taki mechanizm o okazał się bardzo skuteczny w stabilizowaniu rynku.

Jest w Polsce, a myślę, że w innych krajach również wielu dwuzawodowców, którzy produkcję sadowniczą traktują jako dodatkowe, poboczne źródło dochodów. Kiedy owoce urosną, niezależnie od sytuacji na rynku kierują je do sprzedaży, bo nie liczą kosztów produkcji. Psują przez to rynek i zaniżają ceny. chętnie skorzystaliby z rekompensat i taki "sad" zlikwidowali.

Apeluję więc do przedstawicieli innych państw Unii Europejskiej o poparcie tego pomysłu. Jest on dla nas wszystkich korzystny. Za stosunkowo niewielkie pieniądze moglibyśmy choć trochę ustabilizować nasz rynek". Przedstawmy więc ten pomysł swoim ministrom, swoim rządom i na forum odpowiednich organów Komisji Europejskiej." zakończył Maliszewski.


Kongres Prognosfruit odbył się w tym roku w Warszawie. Po raz drugi po czternastu latach w Polsce. Zgromadził blisko 300 uczestników- handlowców, ekspertów, przedstawicieli organizacji sadowniczych, działaczy gospodarczych z branży owocowej, przetwórców z całego świata. To najważniejsze przedsezonowe wydarzenie na rynku jabłek i gruszek. Jego organizatorem był Związek Sadowników RP.

 REKLAMA

2019_Syngenta_Geoxe

komentarze (21):

dodaj komentarz
Lukas23
Lukas23 22.08.2018 14:06 Rozumiem że waszym celem i marzeniem jest aby w Polsce było jedno ogromne gospodarstwo sadownicze. Moloch taki, gdzie decyzję podajmował by jeden człowiek. Współpraca z takim tworem byłaby wspaniała, decyzje o tym przy jakiej cenie zbywać towar byłby jednogłośne, sprzedaż usług i środków produkcji na zupełnie nieosiągalnym teraz poziomie, wszystko byłoby wspaniałe...
A potem...potem byście to sprzedali. Najlepiej obcokrajowcom. Jak zwykle.
artemida
artemida 22.08.2018 18:54 Uważam że zdania napisane czerwoną czcionką są KLUCZOWE DLA PRZYSZŁOŚCI POLSKIEGO SADOWNICTWA. Należy dopracować szczegóły i wdrażać...
artemida
artemida 23.08.2018 09:08 Nie wiem czy ci którzy dają minusy mają na myśli inne, lepsze rozwiązanie czy jest to "nie bo nie". Jeżeli gdzieś kiełkuje jakaś odmienna inicjatywa należałoby ją TU przedstawić aby było można dyskutować mając już przedstawioną KONKRETNĄ koncepcję.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 14:13 Artemido problemem są złe założenia tej koncepcji. Należy leczyć chorobę,nie objawy. To co proponuje ZSRP jest jedynie zaleczaniem choroby, metodami co najmniej kontrowersyjnymi i mało skutecznymi.
Czy problemem jest rzeczywiście nadprodukcja?
Czy Twoim zdaniem lepiej produkować 5mln.ton czy 500tyś?
To że mamy dużo towaru to DOBRZE! Oby było go jeszcze więcej.
To że mamy rozdrobnienie gospodarstw nie stanowi problemu.
Problem stanowi - brak szefa. Mamy tu kurnik bez koguta, z lisami dookoła.
Każdy stara się radzić sobie sam, konkurencja wewnętrzna, źle rozumiane współzawodnictwo, brak organizacji rynku i jego rozchwianie poprzez iście socjalistyczne rozdawnictwo pieniędzy, brak edukacji ekonomicznej, wreszcie mentalność.
To jest choroba artemido. Ciężka,przenoszona,źle leczona i o ile nie śmiertelna to powodująca kalectwo.
artemida
artemida 23.08.2018 14:58 Jeżeli Twoja diagnoza jest prawidłowa /moim zdaniem po części ale to szczegół/ to znaczy CHOROBA, no powiedzmy różne dolegliwości, to co leczyć czy zamawiać trumnę? Powiedziałbym, że dla polityków to drugie byle pacjent za długo nie narzekał. A co dla pacjenta - śpieszy się do Saint Pietra?
Szefów było wielu ale nasilenie choroby miało różną uciążliwość, były symptomy poprawy - wtedy wszyscy byli zadowoleni. Dziś? Dziś jest zapaść i bez operacji /ja tak to widzę/ poprawy nie należy się spodziewać.
To co napisane czerwonymi literami to BAJPASY albo... dopisz sam.
artemida
artemida 23.08.2018 17:19 Można się ze mną nie zgadać, można mi dać minusy - można. Można coś napisać jaką się ma ocenę istniejącej sytuacji - też można, ale jaką się ma wizję wyjścia z zapaści - TO NALEŻY PRZEDSTAWIĆ kolegom po fachu. Niech ocenią, poprą lub skrytykują... Można też czynnie włączyć się w kampanię wyborczą tych którzy mają realne pomysły na poprawę.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 20:19 Za bardzo się troszczysz o te + i -
W poprzedniej wersji portalu ich nie było i dobrze, jak się ktoś z opinią zgadzał lub nie to mógł (nadal może) to napisać i uzasadnić. Terez sa + - żeby moderator miał łatwiejsze życie. Ja nawet jak napiszę że 2+2=4 to zawsze dostaję 1 minusa. Widocznie ktoś mnie nie lubi :\
Dramat. ;)
artemida
artemida 23.08.2018 20:28 Masz rację Lukas, nie można przywiązywać się do + i - jeżeli jest ich kilka ale kilkadziesiąt to już jest wyrazem stanowiska WIELU. To stanowisko jest powielane jako wyraz aprobaty lub dezaprobaty dla proponowanych rozwiązań.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 20:55 Zgoda. Ale póki co wartości 2-cyfrowej nie przekraczasz, więc jest nieźle.
Wracając do tematu i rozwiązań oraz p o l i t y k i.
Niechże mi ktoś wyjaśni dlaczego premier Mateusz który ostatnio gościł w Sandomierzu, zamiast bełkotać kilkukrotnie co sprzedał PSL nie zaapelował do sadowników? Transmisja była ogólnopolska. Wystarczyło żeby powiedział: *Producenci, apeluję do was o wstrzymanie dostaw owoców po tak skandalicznych cenach przynajmniej na tydzień. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu, ale musicie pokazać jedność i szacunek do własnej pracy żebyśmy mieli lepszą pozycję negocjacyjną*
Tylko tyle!
Okazanie zainteresowania, chęci rozwiązania problemu, poważne i stanowcze podejście do sprawy.
Zamiast tego był bełkot i minister rolnictwa chyba dla towarzystwa. Opowiastka o sadowniku Romku, wspomnienie o Sawickim itd. Pierzyna, dziecina i łacina(podwórkowa)
NIE MA SZEFA W TYM KRAJU.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 21:56 Tylko żeby tak powiedzieć to trzeba by faktycznie coś robić w tym kierunku.
A robi się co?
Kampanije się robi obecnie!
artemida
artemida 24.08.2018 07:34 Kampania może być propagandowa /to co robi TERAZ WŁADZA/ lub rzeczowa której zaczątkiem jest wpis "na czerwono". Propaganda idzie w kierunku dyskredytowania przeciwników /bo wybory/ a nie szukania konkretnych rozwiązań. Oczywiście zmienił się minister i na poprzednika można zganiać ale TO MIAŁ BYĆ FACHOWIEC lepszy od poprzedników. Zaproponował 1000 km płotu, pogonił araby, wziął nagrodę "która się należała" i odprawę która się należała i... niech sobie każdy dopowie wg uznania.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 23.08.2018 17:43 ja mam pomysła
jak zarobić a sie (za dużo ) nie narobić

pierdyknąć ten sad i robić dzieci ..
500+ , 300 + , baba jeszcze na starość emeryturę dostanie
TO SIE NAPRAWDĘ OPŁACA
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 20:25 Widocznie jesteś bezdzietnym kawalerem, że Ci takie coś go głowy strzeliło.
Bez urazy.
artemida
artemida 24.08.2018 08:21 Przecież rząd podsuwa ten rodzaj rozumowania. Wielu już z tego korzysta, co prawda już przyrost nie działa ale propaganda jest wciąż "wiecznie żywa" jak Lenin.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 23.08.2018 18:55 Problemem nie jest nadprodukcja, problemem jest podział tortu. Jak my ograniczymy produkcję to ktoś inny zwiększy.... mamy poddać "walkowerem" lata pracy- często kilku pokoleń???

Po drugie co da karczowanie starych nie dochodowych sadów?? One i tak nie generują problemu. Produkują przemysł....a ten nie powinien być celem w nowoczesnym sadzie, ale odpadem.

Co jest więc problemem??? Polsko-Polska konkurencja i zaniżanie cen kosztem sadownika. Nikt nie zastanawia się czy kolejna obniżka będzie miała wpływ na wielkość sprzedaży. cdn...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 23.08.2018 19:03 Wszyscy kombinują jak sprzedać dużo, więcej od konkurencji.... więc jak jedna firma/grupa/sadownik sprzedaje po 1 to zaoferuję za 0.9 i tak do granicy wytrzymałości....sadownika.

Kolejna kwestia to żeby sprzedawać to musi być jakość.... na każdym etapie. Dziś jak producent dostarcza towar to musi być super....ale oglądając ten towar w sklepie wygląda jak by go ktoś wrzucił do betoniarki przed pokazaniem klientowi... sory za szczerość ale czasami patrząc na nasze owoce w sklepach wywołują u mnie obrzydzenie.

Wystarczy dać znajomemu trochę owoców i dowiadujemy się że takich nie ma gdzie kupić!!! Szok w kraju o takiej "nadprodukcji sadowniczej"!!
artemida
artemida 23.08.2018 20:22 Z 5mln ton produkcji 4mln przemysłu albo z 3mln - 1,5 deserówki i tyleż przemysłu za przyzwoitszą cenę - to jest alternatywa dla sadowników bez i z restrukturyzacją. Nie wchodzę w temat kto te 5mln ton zbierze, jakim kosztem itp. a może 2mln zgnije?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 24.08.2018 10:16 Śmiem twierdzić , że 80% produkcji w Polsce, to dziadostwo, którego nie powinno być na rynku. Króluje u nas dalej bylejakość i bezhołowie. Mamy byle jakie sady, byle jaką produkcję, byle jakie doradztwo, byle jaki handel, byle jakie instytucje kontrolne i byle jakich decydentów. Stąd taka sytuacja na rynku, na której tracą najbardziej ci nieliczni, którzy mają dobrą produkcję. Nie da się konkurować, posiadając nawet najlepszy towar, z kimś kto zachowuję się irracjonalnie i nieprzewidywalnie, A takie jest nasze sadownictwo, które wcale nie jest elitą, jak to się niektórym marzy, ale zwykłą , przysłowiową ,, i kamieni kupą", którą rządzi właściwie tylko krótkowzroczny koniunkturalizm i może jeszcze czasem zwykły przypadek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 24.08.2018 12:38 Jaceo1
Masz rację...tylko do czasu, aż zacznie opłacać się produkować jakość tkwimy wszyscy w takim bagnie.
Na razie większość stawia nie na jakość, ale na "jakoś"- jakoś to będzie.
Zobacz ambitne tematy "zimowe". Pozostałości, jakość, twardość,odmiany, siatki przeciwgradowe itd itp.... a w sezonie jak towar jest to ch.... z tym wszystkim, byle przerzucić jak najwięcej towaru i zjechać cenę do minimum bo zawsze ktoś przywiezie.. a jak nie to się lekko dygnie w górę i zobaczymy czy starczy.
Zawsze gorszy towar wypiera lepszy, takie są prawa ekonomii, można to odwrócić, ale to wymaga wysiłku i nakładów, które powinien zrekompensować wynik ekonomiczny po sezonie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kacprzak
kacprzak 26.08.2018 15:24 Trafnie Guzik zauważyłeś że towar gorszy wypiera lepszy i to dotyczy nie tylko jabłek ale też artykułów przemysłowych.Azjatyckie buble wypierają z obrotu doskonałej jakości markowe produkty.W sposób naturalny to się nie zmieni a żadnych decyzji administracyjnych nikt nie podejmie bo taka sytuacja dusi ceny.Dlatego patrząc jak produkujące tandetę Chińskie firmy są w stanie przejąć znane Europejskie przedsiębiorstwa śmiem twierdzić że los sadowników produkujących doskonały produkt po nieco wyższych kosztach może być bardziej niepewny niż tych którzy przy bardzo ograniczonych nakładach 50% wywalają na przemysł.
Lukas23
Lukas23 26.08.2018 15:49 Wczoraj w markecie widziałem 4 rodzaje jabłek. Gruz i przemysł w cenie 1.99zł i 2,2 zł. Jabłka"ładne" 4,5zł oraz jabłka extra w cenie. UWAGA 8 zł\kg.
Zastanawia mnie jakie obroty tym towarem notuje taki market, może ktoś wie?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Red Jonaprince, Muna, Gala, Red Cap, i inne

Wilton's Star (Red Jonaprince Select) / M9 - drzewka 1-roczne,  - Gala Dark Baron / M9 -...

Polskie jabłka i cydr – nowe wyzwanie

Jestem absolutnie przekonany, że Polska, kraj o bardzo dużej produkcji jabłek pozostanie...

Kolumbia - kolejny rynek dla polskich jabłek już otwarty

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że pomyślnie została...

Chciwość zakładów przetwórczych, monopolistyczna pozycja na rynku

Tylko i wyłącznie chciwość zakładów przetwórczych ich monopolistyczna pozycja na rynku...

Maliszewski: Nie ulegajmy panice!

W tym roku z pewnością zbiory jabłek będą niskie, tak w Polsce, jak i w wielu innych...

Maliszewski: BREXIT a polskie sadownictwo

W Wielkiej Brytanii trwa polityczny chaos związany z realizacją wyniku referendum o wyjściu...

Najnowsze ogłoszenia

Opryskiwacz sadowniczy Caffini 1500 lt

23.10.2019 15:03 autor: Hyakinthos

Sortownica do jabłek Greefa A3

23.10.2019 14:53 autor: Hyakinthos

Rozdrabniacz bijakowa MCMS warka 150

23.10.2019 08:54 autor: zielony851

Sprzedam opryskiwacz sądowniczy agrola 1000

23.10.2019 00:25 autor: roniu22

Młynek do wapna z chłodni

22.10.2019 21:39 autor: OM4x4

Kołki do drzewek

22.10.2019 21:21 autor: decosta

2019_Yara_domyslny
2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
instagram