Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Broszura_owocówka_1
2019_07_Arysta

Powróćmy do pomysłu programu karczowania starych sadów

W tym sezonie w Europie zbiory jabłek szacowane są na około 12,6 mln ton. To od lat największy ich poziom. Szczególnie wysokie plony spodziewane są w Polsce - kraju o największym potencjale. Zdaniem Helwiga Schwartaua- czołowego eksperta- jest szansa na zagospodarowanie tej produkcji po relatywnie korzystnych cenach.

W czasie dyskusji panelowej padło pytanie ze strony przedstawiciela włoskich sadowników, czy w przyszłości w Polsce zbiory mogą być jeszcze wyższe niż obecnie i czy unijne mechanizmy pomocowe powinny dawać możliwość zakładania nowych plantacji z dotacjami. Dyplomatycznie i trafnie odpowiedział na ten zarzut Dominik Woźniak, reprezentujący w tym momencie nasz kraj. Słusznie wskazał, że w tym roku zbiory w Polsce nie są wcale rekordowe w stosunku do powierzchni sadów, zwłaszcza nowych, a tegoroczny plon został ograniczony m.in. przez wiosenną suszę, a nowe sady są zakładane głównie z nowych odmian, akceptowanych przez konsumentów i preferowanych także na dalekich rynkach.

Do "włoskiego" zarzutu odniósł się w swoim wystąpieniu Mirosław Maliszewski. Powiedział: "Skoro dochodzimy do wniosku, że unijna produkcja powinna wynosić około 12,5 mln ton, czyli tyle ile mniej więcej w tym roku, to należy bezwzględnie zastanowić się nad jej zwiększaniem. Jest akurat dobra okazja do dyskusji na ten temat, bo właśnie kształtują się zasady nowej Wspólnej Polityki Rolnej, w tym kształt tzw II filara, z którego wspiera się nowe inwestycje. Zdaniem polskiego Związku Sadowników należy opracować precyzyjny model sadu, na którego założenie będzie możliwe wsparcie. Sadu prowadzonego w odpowiedniej technologii, z siatkami przeciwgradowymi, instalacjami przeciwprzymrozkowymi i odpowiednim doborze odmian i tylko na taki model udzielać pomocy finansowej. Inaczej będziemy ciągle zwiększać produkcję i zastanawiać się jak ją sprzedać po korzystnych cenach. Jednak moim zdaniem trzeba też pilnie powrócić do pomysłu, który od lat proponuje mój Związek.

Jest to pomysł likwidacji starych, niedochodowych sadów z rekompensatami za zaprzestanie produkcji. Sadownik wyrywa starą plantację i nie może w tym miejscu posadzić nowej przez kolejne lata. Dostaje za to odpowiednie odszkodowanie.

Kiedyś w Unii Europejskiej był taki mechanizm o okazał się bardzo skuteczny w stabilizowaniu rynku.

Jest w Polsce, a myślę, że w innych krajach również wielu dwuzawodowców, którzy produkcję sadowniczą traktują jako dodatkowe, poboczne źródło dochodów. Kiedy owoce urosną, niezależnie od sytuacji na rynku kierują je do sprzedaży, bo nie liczą kosztów produkcji. Psują przez to rynek i zaniżają ceny. chętnie skorzystaliby z rekompensat i taki "sad" zlikwidowali.

Apeluję więc do przedstawicieli innych państw Unii Europejskiej o poparcie tego pomysłu. Jest on dla nas wszystkich korzystny. Za stosunkowo niewielkie pieniądze moglibyśmy choć trochę ustabilizować nasz rynek". Przedstawmy więc ten pomysł swoim ministrom, swoim rządom i na forum odpowiednich organów Komisji Europejskiej." zakończył Maliszewski.


Kongres Prognosfruit odbył się w tym roku w Warszawie. Po raz drugi po czternastu latach w Polsce. Zgromadził blisko 300 uczestników- handlowców, ekspertów, przedstawicieli organizacji sadowniczych, działaczy gospodarczych z branży owocowej, przetwórców z całego świata. To najważniejsze przedsezonowe wydarzenie na rynku jabłek i gruszek. Jego organizatorem był Związek Sadowników RP.

 REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (21):

dodaj komentarz
Lukas23
Lukas23 22.08.2018 14:06 Rozumiem że waszym celem i marzeniem jest aby w Polsce było jedno ogromne gospodarstwo sadownicze. Moloch taki, gdzie decyzję podajmował by jeden człowiek. Współpraca z takim tworem byłaby wspaniała, decyzje o tym przy jakiej cenie zbywać towar byłby jednogłośne, sprzedaż usług i środków produkcji na zupełnie nieosiągalnym teraz poziomie, wszystko byłoby wspaniałe...
A potem...potem byście to sprzedali. Najlepiej obcokrajowcom. Jak zwykle.
artemida
artemida 22.08.2018 18:54 Uważam że zdania napisane czerwoną czcionką są KLUCZOWE DLA PRZYSZŁOŚCI POLSKIEGO SADOWNICTWA. Należy dopracować szczegóły i wdrażać...
artemida
artemida 23.08.2018 09:08 Nie wiem czy ci którzy dają minusy mają na myśli inne, lepsze rozwiązanie czy jest to "nie bo nie". Jeżeli gdzieś kiełkuje jakaś odmienna inicjatywa należałoby ją TU przedstawić aby było można dyskutować mając już przedstawioną KONKRETNĄ koncepcję.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 14:13 Artemido problemem są złe założenia tej koncepcji. Należy leczyć chorobę,nie objawy. To co proponuje ZSRP jest jedynie zaleczaniem choroby, metodami co najmniej kontrowersyjnymi i mało skutecznymi.
Czy problemem jest rzeczywiście nadprodukcja?
Czy Twoim zdaniem lepiej produkować 5mln.ton czy 500tyś?
To że mamy dużo towaru to DOBRZE! Oby było go jeszcze więcej.
To że mamy rozdrobnienie gospodarstw nie stanowi problemu.
Problem stanowi - brak szefa. Mamy tu kurnik bez koguta, z lisami dookoła.
Każdy stara się radzić sobie sam, konkurencja wewnętrzna, źle rozumiane współzawodnictwo, brak organizacji rynku i jego rozchwianie poprzez iście socjalistyczne rozdawnictwo pieniędzy, brak edukacji ekonomicznej, wreszcie mentalność.
To jest choroba artemido. Ciężka,przenoszona,źle leczona i o ile nie śmiertelna to powodująca kalectwo.
artemida
artemida 23.08.2018 14:58 Jeżeli Twoja diagnoza jest prawidłowa /moim zdaniem po części ale to szczegół/ to znaczy CHOROBA, no powiedzmy różne dolegliwości, to co leczyć czy zamawiać trumnę? Powiedziałbym, że dla polityków to drugie byle pacjent za długo nie narzekał. A co dla pacjenta - śpieszy się do Saint Pietra?
Szefów było wielu ale nasilenie choroby miało różną uciążliwość, były symptomy poprawy - wtedy wszyscy byli zadowoleni. Dziś? Dziś jest zapaść i bez operacji /ja tak to widzę/ poprawy nie należy się spodziewać.
To co napisane czerwonymi literami to BAJPASY albo... dopisz sam.
artemida
artemida 23.08.2018 17:19 Można się ze mną nie zgadać, można mi dać minusy - można. Można coś napisać jaką się ma ocenę istniejącej sytuacji - też można, ale jaką się ma wizję wyjścia z zapaści - TO NALEŻY PRZEDSTAWIĆ kolegom po fachu. Niech ocenią, poprą lub skrytykują... Można też czynnie włączyć się w kampanię wyborczą tych którzy mają realne pomysły na poprawę.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 20:19 Za bardzo się troszczysz o te + i -
W poprzedniej wersji portalu ich nie było i dobrze, jak się ktoś z opinią zgadzał lub nie to mógł (nadal może) to napisać i uzasadnić. Terez sa + - żeby moderator miał łatwiejsze życie. Ja nawet jak napiszę że 2+2=4 to zawsze dostaję 1 minusa. Widocznie ktoś mnie nie lubi :\
Dramat. ;)
artemida
artemida 23.08.2018 20:28 Masz rację Lukas, nie można przywiązywać się do + i - jeżeli jest ich kilka ale kilkadziesiąt to już jest wyrazem stanowiska WIELU. To stanowisko jest powielane jako wyraz aprobaty lub dezaprobaty dla proponowanych rozwiązań.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 20:55 Zgoda. Ale póki co wartości 2-cyfrowej nie przekraczasz, więc jest nieźle.
Wracając do tematu i rozwiązań oraz p o l i t y k i.
Niechże mi ktoś wyjaśni dlaczego premier Mateusz który ostatnio gościł w Sandomierzu, zamiast bełkotać kilkukrotnie co sprzedał PSL nie zaapelował do sadowników? Transmisja była ogólnopolska. Wystarczyło żeby powiedział: *Producenci, apeluję do was o wstrzymanie dostaw owoców po tak skandalicznych cenach przynajmniej na tydzień. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu, ale musicie pokazać jedność i szacunek do własnej pracy żebyśmy mieli lepszą pozycję negocjacyjną*
Tylko tyle!
Okazanie zainteresowania, chęci rozwiązania problemu, poważne i stanowcze podejście do sprawy.
Zamiast tego był bełkot i minister rolnictwa chyba dla towarzystwa. Opowiastka o sadowniku Romku, wspomnienie o Sawickim itd. Pierzyna, dziecina i łacina(podwórkowa)
NIE MA SZEFA W TYM KRAJU.
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 21:56 Tylko żeby tak powiedzieć to trzeba by faktycznie coś robić w tym kierunku.
A robi się co?
Kampanije się robi obecnie!
artemida
artemida 24.08.2018 07:34 Kampania może być propagandowa /to co robi TERAZ WŁADZA/ lub rzeczowa której zaczątkiem jest wpis "na czerwono". Propaganda idzie w kierunku dyskredytowania przeciwników /bo wybory/ a nie szukania konkretnych rozwiązań. Oczywiście zmienił się minister i na poprzednika można zganiać ale TO MIAŁ BYĆ FACHOWIEC lepszy od poprzedników. Zaproponował 1000 km płotu, pogonił araby, wziął nagrodę "która się należała" i odprawę która się należała i... niech sobie każdy dopowie wg uznania.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 23.08.2018 17:43 ja mam pomysła
jak zarobić a sie (za dużo ) nie narobić

pierdyknąć ten sad i robić dzieci ..
500+ , 300 + , baba jeszcze na starość emeryturę dostanie
TO SIE NAPRAWDĘ OPŁACA
Lukas23
Lukas23 23.08.2018 20:25 Widocznie jesteś bezdzietnym kawalerem, że Ci takie coś go głowy strzeliło.
Bez urazy.
artemida
artemida 24.08.2018 08:21 Przecież rząd podsuwa ten rodzaj rozumowania. Wielu już z tego korzysta, co prawda już przyrost nie działa ale propaganda jest wciąż "wiecznie żywa" jak Lenin.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 23.08.2018 18:55 Problemem nie jest nadprodukcja, problemem jest podział tortu. Jak my ograniczymy produkcję to ktoś inny zwiększy.... mamy poddać "walkowerem" lata pracy- często kilku pokoleń???

Po drugie co da karczowanie starych nie dochodowych sadów?? One i tak nie generują problemu. Produkują przemysł....a ten nie powinien być celem w nowoczesnym sadzie, ale odpadem.

Co jest więc problemem??? Polsko-Polska konkurencja i zaniżanie cen kosztem sadownika. Nikt nie zastanawia się czy kolejna obniżka będzie miała wpływ na wielkość sprzedaży. cdn...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 23.08.2018 19:03 Wszyscy kombinują jak sprzedać dużo, więcej od konkurencji.... więc jak jedna firma/grupa/sadownik sprzedaje po 1 to zaoferuję za 0.9 i tak do granicy wytrzymałości....sadownika.

Kolejna kwestia to żeby sprzedawać to musi być jakość.... na każdym etapie. Dziś jak producent dostarcza towar to musi być super....ale oglądając ten towar w sklepie wygląda jak by go ktoś wrzucił do betoniarki przed pokazaniem klientowi... sory za szczerość ale czasami patrząc na nasze owoce w sklepach wywołują u mnie obrzydzenie.

Wystarczy dać znajomemu trochę owoców i dowiadujemy się że takich nie ma gdzie kupić!!! Szok w kraju o takiej "nadprodukcji sadowniczej"!!
artemida
artemida 23.08.2018 20:22 Z 5mln ton produkcji 4mln przemysłu albo z 3mln - 1,5 deserówki i tyleż przemysłu za przyzwoitszą cenę - to jest alternatywa dla sadowników bez i z restrukturyzacją. Nie wchodzę w temat kto te 5mln ton zbierze, jakim kosztem itp. a może 2mln zgnije?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 24.08.2018 10:16 Śmiem twierdzić , że 80% produkcji w Polsce, to dziadostwo, którego nie powinno być na rynku. Króluje u nas dalej bylejakość i bezhołowie. Mamy byle jakie sady, byle jaką produkcję, byle jakie doradztwo, byle jaki handel, byle jakie instytucje kontrolne i byle jakich decydentów. Stąd taka sytuacja na rynku, na której tracą najbardziej ci nieliczni, którzy mają dobrą produkcję. Nie da się konkurować, posiadając nawet najlepszy towar, z kimś kto zachowuję się irracjonalnie i nieprzewidywalnie, A takie jest nasze sadownictwo, które wcale nie jest elitą, jak to się niektórym marzy, ale zwykłą , przysłowiową ,, i kamieni kupą", którą rządzi właściwie tylko krótkowzroczny koniunkturalizm i może jeszcze czasem zwykły przypadek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 24.08.2018 12:38 Jaceo1
Masz rację...tylko do czasu, aż zacznie opłacać się produkować jakość tkwimy wszyscy w takim bagnie.
Na razie większość stawia nie na jakość, ale na "jakoś"- jakoś to będzie.
Zobacz ambitne tematy "zimowe". Pozostałości, jakość, twardość,odmiany, siatki przeciwgradowe itd itp.... a w sezonie jak towar jest to ch.... z tym wszystkim, byle przerzucić jak najwięcej towaru i zjechać cenę do minimum bo zawsze ktoś przywiezie.. a jak nie to się lekko dygnie w górę i zobaczymy czy starczy.
Zawsze gorszy towar wypiera lepszy, takie są prawa ekonomii, można to odwrócić, ale to wymaga wysiłku i nakładów, które powinien zrekompensować wynik ekonomiczny po sezonie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kacprzak
kacprzak 26.08.2018 15:24 Trafnie Guzik zauważyłeś że towar gorszy wypiera lepszy i to dotyczy nie tylko jabłek ale też artykułów przemysłowych.Azjatyckie buble wypierają z obrotu doskonałej jakości markowe produkty.W sposób naturalny to się nie zmieni a żadnych decyzji administracyjnych nikt nie podejmie bo taka sytuacja dusi ceny.Dlatego patrząc jak produkujące tandetę Chińskie firmy są w stanie przejąć znane Europejskie przedsiębiorstwa śmiem twierdzić że los sadowników produkujących doskonały produkt po nieco wyższych kosztach może być bardziej niepewny niż tych którzy przy bardzo ograniczonych nakładach 50% wywalają na przemysł.
Lukas23
Lukas23 26.08.2018 15:49 Wczoraj w markecie widziałem 4 rodzaje jabłek. Gruz i przemysł w cenie 1.99zł i 2,2 zł. Jabłka"ładne" 4,5zł oraz jabłka extra w cenie. UWAGA 8 zł\kg.
Zastanawia mnie jakie obroty tym towarem notuje taki market, może ktoś wie?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

KOWR: Mniejsza podaż porzeczek wywiera presję na wzrost cen skupu

Mniejsza podaż porzeczek z tegorocznych zbiorów "wywiera presję na wzrost cen skupu" -...

Bronisze: Spadają ceny śliwek

Wzrost podaży krajowych śliwek, ceny spadają i w zależności od odmiany kosztują 1,5-4...

Rosja stawia na porzeczki

W Gospodarstwo „N.V. Volodin „ jako jednym z pierwszych gospodarstw w Rosji pojawił się...

Opłaty za wodę – wyjaśnienie MGMiŻŚ

Wysokość opłaty zmiennej za pobór wód podziemnych ustala się jako iloczyn jednostkowej...

Maliszewski: Historia umów kontraktacyjnych

W poprzednim modelu gospodarczym w obrocie owocami , szczególnie kierowanymi do przerobu,...

Maliszewski: Paniczny strach przetwórców

Argumentów, że system kontraktacji uderzy w drobnych producentów- takich używały...

Najnowsze ogłoszenia

SPRZEDAM Gospodarstwo Sadownicze

16.07.2019 22:57 autor: radar88

Otrząsarka do wiśni

15.07.2019 09:46 autor: lukasz7604

Massey ferguson 155

14.07.2019 22:29 autor: kliw60

Sprzedam wapno

14.07.2019 16:08 autor: poki1

Sprzedam jabłka

12.07.2019 21:43 autor: waldus

Sprzedam 1000 sztuk skrzynek uniwersalnych

11.07.2019 09:57 autor: Anita85

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
Czy sadownicy w tym roku...
Od 2012 roku nie pryskam w kwitnienie,...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Jacenty a spróbuj nie popryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
W Reginie podstawa to podkładka Gisela. Tak...
Czy sadownicy w tym roku...
pit2015 - trzeba więcej pryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Michu ta odmiana to jak audiencja u...
Czy sadownicy w tym roku...
Jak to ? Ja sprzedaję Reginę drożej niż...
Przed nami dni z...
kto pisze brednie o tym deszczu u mnie...
Czy sadownicy w tym roku...
Ja tam nie jestem zadowolony, już któryś...
Czy sadownicy w tym roku...
Dzisiaj zacząłem rwać Reginę taka...
Czy sadownicy w tym roku...
Zarabia to się kolejny sezon ale na...
Przetwórnie nie kupią...
a potem soczek Herbapolu czy innego...
Sprzedam jabłka
Po tej cenie widać że masz przemysł na...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Japonia: Kiść winogron za...
Tylko czekać aż nasi sadownicy "ruszą" do...
Przetwórnie nie kupią...
Ale oni powtarzaja w tvp to co im przetworcy...
Przetwórnie nie kupią...
A za ile opłaci się nam to to nikt nie pyta...
Przetwórnie nie kupią...
wczoraj już była na skupie 2,5zl, nie...
Przetwórnie nie kupią...
Przedstawiciele PO juz na twiterze przezywaja...
Przetwórnie nie kupią...
Witam dadzą nawet i 3 zeta tylko jeszcze...
Przetwórnie nie kupią...
cena rynkowa wiśni to 4zł więc widełki...
Przetwórnie nie kupią...
w 2017r placili za wisnie 5.5pln i im sie...
Przetwórnie nie kupią...
Coś widzę, że propaganda, manipulacja i...
Grad sieje spustoszenie we...
Ciarki człowieka przechodzą i włosy się...
Przetwórnie nie kupią...
Ja widziałem (jeśli mnie wzrok nie myli)....
Przetwórnie nie kupią...
Może po prostu niech nie biorą w tym roku...
Przetwórnie nie kupią...
W tym roku mają zapasy.za rok pewnie będzie...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner nie traktuj tego tak negatywnie,...
Ardanowski: Od sierpnia...
jaceo1,i tu się różnimy.Bo ja raczej...
Ardanowski: Od sierpnia...
No i zapanuje IDYLLA na portalu;...
Ardanowski: Od sierpnia...
Ależ pilsnerze, ja jestem z wykształcenia...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jaceo1 i artemida,większych filozofów nie...
Ardanowski: Od sierpnia...
Z głupotą trzeba walczyć, niezależnie od...
Ardanowski: Od sierpnia...
Zważ jaceo co piszesz... Spójrz dwa wpisy...
Ardanowski: Od sierpnia...
Wczoraj z Brukseli dotarła do mnie taka oto...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jeszcze program nie ruszył a usługi...
Ardanowski: Od sierpnia...
artemida uaktywnił się ,bardziej...
Ardanowski: Od sierpnia...
Czas na konfrontację obietnic z realizacją...
Ardanowski: Od sierpnia...
wziął się za robotę ale szczegółów brak
KUPS: Ceny referencyjne...
parole, parole, parole
KUPS: Ceny referencyjne...
Uzupełniając poprzedni wpis "Daj..."...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Daj nam Boże rządy mądrych ludzi" /czy...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ależ Pilsnerze, ja wszystko co wiem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Artemida,cos taki tajemniczy,podziel sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kto chce niech TRWA w przekonaniu że jest...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tylko, że zorganizowanie producentów nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie ważne jakimi metodami ale przyznasz że...
MRiRW: Będą ceny...
ukrainiec buduje u nas, po to aby mogl...
KUPS: Ceny referencyjne...
Akurat z tym mlekiem to trochę odleciałeś,...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wiem, że Ty jako fanatyk PO, nie przyjmujesz...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Przeleciałem po łebkach" komentarze i...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Jestem bardzo podekscytowany @SlawkuS Twoją...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Abstrahując od genezy pochodzenia, to jednak...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Nastroje społeczne są antyrosyjskie.....ale...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Artykuł dotyczy relacji na linii Rosja -...
Maliszewski: Paniczny strach...
A czy teraz załoga/pracownicy nie mogli by...
Maliszewski: Paniczny strach...
"załoga była ekonomicznie zainteresowana...
Maliszewski: Paniczny strach...
Kiedyś kształtowano model ciągu...
Maliszewski: Paniczny strach...
Nie ma nic bardziej głupiego niż podcinanie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wyrazem dobrej woli naszego naczalstwa /nie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
proponuje sledzic teraz ruch naszego...
MRiRW: Będą ceny...
Espuma,ja nie chcę by mi państwo coś...
MRiRW: Będą ceny...
Dario, zasiej 100 ha cykorii, niech pan...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner i co ci ma jeszcze państwo...
MRiRW: Będą ceny...
Wydaje mi się że po pilsnerze nie wszystko...
MRiRW: Będą ceny...
artemida,mam wrażenie,że przed zupełną...
MRiRW: Będą ceny...
Pilsner ma dużo racji ... ale czy szukając...
MRiRW: Będą ceny...
Jabłko przemysłowe ma kosztować od 30gr do...
MRiRW: Będą ceny...
Sławku,jak Ty to pięknie widzisz...Tak...
Maliszewski: Historia umów...
"na rynku produkt gorszy kształtuje i...
Lidl promuje polskie superowoce
napiszcie komu trzeba posmarować i ile żeby...
MRiRW: Będą ceny...
to od tego jest panstwo ze nadprodukcje...
MRiRW: Będą ceny...
Tylko że ceny gwarantowane nie są do końca...
MRiRW: Będą ceny...
Ten "chichot losu" jak to ująłeś, w...
Maliszewski: Paniczny strach...
Ten sezon na owce miękkie już chyba...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do mnie twoja gadka wogóle nie dociera bo...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jest takie powiedzenie; jak ci trzech mówi...
MRiRW: Będą ceny...
Sam się boję tych właśnie "konsekwencji"....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
jakby podliczył twoje plusy i minusy to...
MRiRW: Będą ceny...
Jakie to mogą być powody? Tak konkretnie.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie wszystkie media o tym mówią, w...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A dlaczego nie? Rozumiem, że wyniki są...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do artemidy Plusami i minusami się nie...
MRiRW: Będą ceny...
Witam jak sobie znajdą tańszy produkt a...
MRiRW: Będą ceny...
Slawku,martw sie o siebie,jesli...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jakoś ten odznaczony Timmermanss u nas...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
pisze się wymaRZony, inteligentny wyborco PSLu
KUPS: Ceny referencyjne...
A kto wstrzymał handel z Obwodem...
MRiRW: Będą ceny...
Co z tego że są ceny referencyjne na...
MRiRW: Będą ceny...
Skończ już z tymi żalami, bo to staje się...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Czyli z deszczu pod rynnę... Było...
MRiRW: Będą ceny...
"kara za brak dotrzymania zawartych w umowie...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Tak samo stoją plecami do Polskiego rolnika...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie masz ważniejszych problemów w życiu...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co ty z tą nieprzyzwoitością posłów ....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A Ty, widząc mój wpis od razu śpieszysz...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co to ma wspólnego z Dniem Owoców ? lepsi...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Widzę, że się komuś nawet życzenia nie...
Zatrzymano 9 nielegalnie...
Jak kierowca przyjeżdża bierze zaproszenia...
KUPS: Ceny referencyjne...
Oczywiście, że tak ! Podobnie jak w 2005.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
W Dniu Owoców wszystkim spożywającym owoce...
KUPS: Ceny referencyjne...
tradycyjne wartości to im sie przypomniały...
KUPS: Ceny referencyjne...
Fakt faktem że seryjni samobójcy się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Widzisz Espuma; PSL dbając o tradycyjne...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie jestem z bajki pod nazwą PSL a już tym...
Jabłek będzie zdecydowanie...
W tym roku nie dostaniecie jakiejś...
KUPS: Ceny referencyjne...
dalej siedzisz i liczysz minusy ? :) ktoś ci...
KUPS: Ceny referencyjne...
W Polsce czy w Rosji? Przecież to nie...
Jabłek będzie zdecydowanie...
Przepraszam bardzo, ale minęło kilka...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Choćbyś się darł ile wlezie" - Twoje...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ale jestesmy juz uratowani, szefem komisju...
KUPS: Ceny referencyjne...
czyli to PO PSL jest winien temu ze w tym...
KUPS: Ceny referencyjne...
wg ciebie ludzie płaczący nad porzeczką...
KUPS: Ceny referencyjne...
tylko jakoś nie piszesz o embargu z 2014....
KUPS: Ceny referencyjne...
Odpowiem krótko; jak jest dobrze/przyzwoicie...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powtórnie wprowadzono 7 sierpnia 2014,kto...
KUPS: Ceny referencyjne...
Możliwe . Najbogatsza rodzina w Niemczech...
KUPS: Ceny referencyjne...
Do Espuma Nie gorączkuj się człowieku i za...
KUPS: Ceny referencyjne...
tak przywrócił handel z Rosją. Koń by sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSL po pierwszym embargu przywrócił handel...
Święto owoców na Targu...
Jestem zbudowany tym że kilku mnie wsparło...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSLu sie zapytaj to oni współrządzili...
KUPS: Ceny referencyjne...
Czyli idąc tokiem rozumowania niejakiego...
ZSRP: Odpowiedź...
co na to min rolnictwa?
KUPS: Ceny referencyjne...
masz wizje ? jaką ? bo ja mam wizje jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ludzie prawdopodobnie jeszcze mają na razie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie mam podstaw nie wierzyć że jesteś...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tak, jestem na emeryturze... Ja nie piszę...
KUPS: Ceny referencyjne...
jestem byłym sadownikiem. Zdrowie nie...
Porzeczki, aronia,...
co na te ceny mowi nasz minister Ardanowski??
KUPS: Ceny referencyjne...
WASZ los? To Espuma nie jesteś sadownikiem....
KUPS: Ceny referencyjne...
@ artemida Trudno się nie zgodzić z tym co...
KUPS: Ceny referencyjne...
wasz los jest w waszych rekach a nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Masz rację Spartan... Tylko czy wszyscy...
Porzeczki, aronia,...
Jak mają zapasy to niech wcale nie biorą i...
KUPS: Ceny referencyjne...
Drenują ile wlezie dokąd można , ale...
Bezradność tego...
Chyba jest małe zwycięstwo z twojej strony...
Bezradność tego...
Gówno mnie interesuje ta twoja...
Święto owoców na Targu...
Takich imprez potrzeba by było więcej...
ZSRP: Odpowiedź...
Streszczenie : radźcie sobie sami?
Restrukturyzacja małych...
Najlepiej by wytłumaczyli, taksówkarze z...
Restrukturyzacja małych...
Niby jak brak ubezpieczenia w KRUS ma...
PIORiN: Chloropiryfos -...
szanowna inspekcjo! kilka uwag ktore warto...
Restrukturyzacja małych...
Jeszcze z jeden rok i będą resrukturyzowali...
instagram