W związku z pracami nad „Krajowym Planem Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej 2021-2027” Związek Sadowników RP zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zawarcie w nim ekoschematu – biologiczne środki ochrony roślin w ogrodnictwie.
Wśród konsumentów niemal od zawsze panuje opinia, iż sadownicy to grupa ludzi, która zarabia olbrzymie pieniądze, posiada nowe maszyny i traktory, a mimo to stale narzeka i protestuje na ulicach polskich miast. Wbrew temu, to nie sadownik zarabia najwięcej na polskich jabłkach! Cenę dyktują sklepy, a właściwie największe w Polsce sieci handlowe, do których mniejsze podmioty...
Jak zwykle w naszym kraju na początku sezonu sytuacja jest zgoła odmienna niż wskazywałby rynek i inna niż w większości innych krajów - producentów jabłek. Ceny owoców deserowych i przemysłowych bezpodstawnie spadają.
Zawsze na jesieni, tuż po zbiorach trwa wśród plantatorów dyskusja co sadzić w nowo zakładanych sadach i jagodnikach. Pojawia się podsumowanie plonowania i jesiennego handlu. Czy te dwa czynniki są wystarczające do podjęcia racjonalnej decyzji?
W związku z trwającą, drastyczną obniżką cen zakupu jabłek deserowych przez sieci handlowe dziś tj. 24 września odbyła się pikieta pod siedzibą Jeronimo Martins, ul. Dolna 3 w Warszawie zorganizowana przez Związek Sadowników RP.
Sadownictwo to bardzo trudny zawód. Wie to każdy, kto ma z tą branżą cokolwiek wspólnego lub choćby rodzinę na wsi. Jednak mimo ciężkiej pracy i serca, jakie wkładamy w produkcję, dzisiaj musimy jasno wszystkim powiedzieć: POLSKI SADOWNIK NIE MA REALNEGO WPŁYWU NA CENĘ JABŁKA W SKLEPIE. Nie miał również wpływu wiosną 2020 r.
W związku z trwającą, drastyczną obniżką cen zakupu jabłek deserowych przez sieci handlowe, Związek Sadowników RP JUTRO - 24 września o godz. 10:00 organizuje pikietę pod siedzibą Jeronimo Martins, ul. Dolna 3 w Warszawie.
Z dużym niepokojem należy traktować niedawną wypowiedź Aleksandra Łukaszenki, który ostrzegł, że jeśli Polska i Litwa nie zaprzestaną wspierania protestującej przeciwko niemu opozycji jest gotów wprowadzić sankcje. Jego zdaniem mogą one polegać na zablokowaniu tranzytu naszych towarów docierających docelowo do Rosji i Chin.
Umowy kontraktacyjne to temat budzący wiele emocji, który poruszany jest niemal przy każdej okazji i na każdym spotkaniu sadowniczym. Jedni chcą stabilizacji i wdrożenia ich w życie, inni absolutnie chcą wolnego i niezależnego handlu. Jednak wszyscy są przekonani co do jednego – rynek handlu owocami należy ustabilizować. Temu właśnie w założeniach projektu ustawy mają...
Przyjeżdżający z zagranicy pracownicy są główną siłą roboczą podczas sezonowych zbiorów. Bez ich pomocy polscy producenci mogliby wystawić na handel dużo mniejszą ilość owoców – a co za tym idzie, cena za kilogram wystrzeliłaby w górę.
W poprzednim modelu gospodarczym w obrocie owocami, szczególnie kierowanymi do przerobu, obowiązywały powszechne i obowiązkowe umowy kontraktacyjne. Umowa była formą porozumienia pomiędzy rolnikiem, a zakładem przetwórczym, bądź spółdzielnią, która dalej działała w imieniu rolnika.
Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej rozpoczyna współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. Na mocy podpisanego porozumienia o współpracy, Związek Sadowników RP i Stowarzyszenie „ASAP” będą wspólnie promować wiedzę o rolnictwie zrównoważonym wśród polskich sadowników.
Związek Sadowników RP wystosował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi kilka pism w sprawie zaległości wynikających z braku wypłat odszkodowań z tytułu wystąpienia wiosennych przymrozków i suszy w 2019r.
Poniżej prezentujemy odpowiedź na pismo skierowane 10 czerwca 2020 r. do Pana Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów, w sprawie utrudnień w płynnym przekraczaniu przejść granicznych z Ukrainą.
W związku z informacjami o planowanym zamknięciu granic z Ukrainą z dniem 15 czerwca 2020r. Związek Sadowników RP skierował w tej sprawie pismo z prośbą o podjęcie interwencji i udrożnienie ruchu na granicy do Premiera RP, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Brak pracowników sezonowych w rolnictwie to w ostatnim czasie jeden z większych problemów, z którym muszą mierzyć się rolnicy. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się wypracować mechanizm pozwalający na przekraczanie granicy przez obywateli Ukrainy przyjeżdżających do pracy w naszych gospodarstwach. Jednak aktualnie w tym celu niezbędne jest uzyskanie wizy. Niestety ze...
Niestety pojawiły się problemy z wjazdem dla obywateli Ukrainy, co pozbawi wielu polskich pracodawców siły roboczej. Dla rolników, czy sadowników jest to szczególnie duży problem, gdyż brak siły roboczej zza wschodniej granicy (Polacy nie chcą podejmować pracy sezonowej) powoduje duże straty finansowe (nieterminowe wykonanie prac). W związku z powyższym zwróciłem do Ministra...
Wiosna w sadownictwie to czas intensywnych prac polowych, które wymagają zaangażowania dużej liczby pracowników. Od wielu lat posiłkujemy się pracownikami sezonowymi, głównie z Ukrainy. W obecnej sytuacji w naszym kraju, która wywołana jest pandemią koronawirusa branża sadownicza, a zwłaszcza producenci owoców jagodowych stanęli przed poważnym kryzysem spowodowanym brakiem...
Związek Sadowników RP wystąpił do Komendy Głównej Straży Granicznej z prośbą o udzielenie informacji na temat aktualnie działających przejść granicznych z Ukrainą. Poniżej prezentujemy uzyskaną odpowiedź. Z Ukrainą DZIAŁAJĄ NASTĘPUJĄCE PRZEJŚCIA – DROGOWE: w Dorohusku, Korczowej, Hrebennem oraz w Medyce (tylko w ruchu pieszym).
Czy sadownicy zatrudniający pracowników sezonowych są zwolnieni z obowiązku opłacania składek do KRUS ? Mirosław Maliszewski zwrócił się do Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zapytaniem poselskim, czy rolnicy, którzy zatrudniają pracowników do prac polowych są zwolnieni z obowiązku opłacania za nich składek do KRUS.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze