Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Topper
2019_Arysta_Plantivax_2_lato

Nowe kierunki eksportu polskich owoców cz.2

Nowe kierunki eksportu polskich owoców cz.2

Pierwszego dnia tegorocznej edycji XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO 2016, które odbyły się 12 i 13 stycznia w Warszawie prezes Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polski Mirosław Maliszewski podczas swojej prelekcji mówił m.in. o nowych kierunkach eksportu polskich owoców oraz czego nauczyło nas embargo. Odpowiedział między innymi na takie pytania: Jak dzisiaj wygląda sadowniczy świat? Gdzie my w nim jesteśmy? Jak wygląda handel jabłkami na świecie? Co trzeba zrobić żeby znaleźć się w tej światowej wymianie handlowej jabłkami? A także jak wyglądał Polski handel w roku 2013 przed embargiem oraz jak wygląda handel po wprowadzeniu embargo.

Jak wyjaśniał prezes ZSRP Mirosław Maliszewski – Po wprowadzeniu embarga prowadziliśmy szereg działań m.in. które pozwoliłyby naszej branży przetrwać. W tym okresie mówiliśmy, że trzeba prowadzić działania pomocowe na forum UE jak i działania, które zależą tylko i wyłącznie od nas które mają spowodować popyt, podtrzymanie i pobudzenie na rynek wewnętrzny i zdobywanie alternatywnych miejsc sprzedaży na rynku zewnętrznym.Te negocjacje były trudne, ale w końcu zafunkcjonowały tym co było jednym z kół ratunkowych rzuconym nam w poprzednim sezonie czyli transzy wycofywania z rynku. Taka transza funkcjonuje także w tym sezonie.

Chiny jest to kraj, który ma największą perspektywę dla nas potencjalnego importera. Chińczycy nie chcą sie zamykać na importy polskich jabłek. Ostatnia wizyta chińskiej delegacji, która była w Polsce, która wizytowała nasze sady, nasze obiekty przechowalnicze, punkty dystrybucji, wypadła bardzo pozytywnie. Myślę, że 2016 będzie kolejnym rokiem intensywnych negocjacji z Chinami – mówił Mirosław Maliszewski.

Dlaczego Chiny są dla nas atrakcyjne?

Mimo że sami produkują ogromne ilości jabłek 38-40 mln ton jabłek, widzimy rosnącą konsumpcję wewnętrzną i zapotrzebowanie. Sami chińczycy twierdzą, że dobrej jakości jabłek na potrzeby ich społeczeństwa może za chwile zabraknąć. Import jabłek z takich krajów jak Polska których, smak im odpowiada może być dla nich znaczący rynkowi.

Od 2014 roku prowadzimy rozmowy z chińczykami złożyliśmy wniosek jeszcze przed wystąpieniem rosyjskiego embarga. W 2016 roku jest możliwość podpisania protokołu z chińczykami, protokołu umożliwiającego eksport. Gdyby tak się stało to myślę, że diametralnie zmieni się sytuacja w polskim sadownictwie – informuje Mirosław Maliszewski.

Sprzedaż w Chinach odbywa się w zbliżony sposób jak u nas: zakupy na bazarach jak i w sklepach. Prowadzimy na tym rynku bardzo intensywną kampanie na „Europejskie jabłka dwukolorowe” kapania ta daje nam próbę otwarcia tego rynku a z drugiej strony samym tytułem kapani, która jest skierowana do konsumentów mówimy, że są jabłka dwukolorowe mówiąc – „Jedzcie też jabłka dwukolorowe bo my takie też wytwarzamy i odnosimy pod tym względem sukcesy”.

Jak informuje poseł Maliszewski – Mieśmy już okazje tam kilkukrotnie bywać na targach, rozmawiać zarówno z władzami Chińskim jak i z biznesem chińskim. Wszyscy są zainteresowani importem jabłek z polski, czekamy jak gdyby tylko na datę zero i podpisanie umowy, która pozwoli je eksportować.

Następnym rynkiem, który jest dla nas ciekawy i interesujący to rynek Indii. Rynek jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców zbliżony do rynku Chińskiego a jeżeli chodzi o zasobność, chłonność tego rynku jest zdecydowanie z tyłu. Bardzo podobne tendencje z tym, że tutaj rozwinięta jest gorzej infrastruktura handlowa, inny trochę klimat bardziej tropikalny w wielu częściach Indii brak struktury handlowej. Tam nie ma supermarketów. Bombaj jedno z największych miast w Indiach liczące 20 może 30 mln mieszkańców nie ma ani jednego centrum handlowego na wzór takich, których w Warszawie jest kilka. Nie ma siły nabywczej. Rynek otwarty dla wielu krajów, dominacja jabłek amerykańskich, niestety również dla nas dominacja jabłek jednokolorowych - albo całych czerwonych albo całych zielonych. Stragany na ulicy, kiosk, koszyk a środek transportu to riksza.

Udało się zakończyć z powodzeniem negocjacje na rynku wietnamskim. Rynek otworzył się dla polskich jabłek. Wietnam to jest rynek, który jest dla nas otwarty. Dlaczego jest to dla nas rynek interesujący? Bo to rynek, który nie ma własnej produkcji kupuje od 90 do 100 tys. ton jabłek rocznie. Wietnamczycy spenetrowali polski rynek dostawców. Odpowiadają im zarówno odmiany, jakość i ceny. Kwestia tylko wdrożenia kanału dystrybucji, i znalezienia tam partnerów wiarygodnych i dobrze płacących.

Kraje Afryki Północnej mają trochę naleciałości europejskiej (Egipt, Algieria). Te kraje skupują już jabłka dwukolorowe chociaż tylko dlatego że do tej pory największymi sprzedawcami na ten rynek były Bośnia, Francja, Belgia i Holandia. Stany Zjednoczone dominują na rynku Ameryki Północnej eksport z Europy jest tam w ilościach śladowych.

Rynek którego nie docenialiśmy bo rozglądaliśmy się na wschód czy daleko na południe to rynek Unii Europejskiej. To największy importer, ale też największy eksporter jabłek na świecie. Czyli to pokazuje, że w tym obszarze w którym jesteśmy jest największy światowy obrót jabłkami.

Kraje bałkańskie to kraje podobne, jedne mają wymagania mniejsze inne większe. Te kraje w dużej części pozwoliły nam przetrwać w ubiegłym sezonie bo były dużym importerem jabłek z Polski. Część tych krajów ma dobre relacje z Rosją.

Wielu sadowników pyta, co będzie za kilka tygodni czy kilka miesięcy. Jak mówi Mirosław Maliszewski – Mamy w tym roku większe zapasy jabłek niż w roku ubiegłym.Niewiadome jest oczywiście dalsze zachowanie Rosji. Wiemy, że nałożyła embargo na kolejne kraje. Dla nas jest to może trochę lepiej może trochę gorzej. Wygląda na to, że Rosja bardziej uszczelnia granice w tym roku niż robiła to w roku ubiegłym. I tu duża rozbieżność jak się zachowała Rosja w stosunku do roku ubiegłego, bo są statystyki oficjalne rosyjskie, oficjalne unijne i jest szereg statystyk nieoficjalnych indywidualnych przygotowanych przez różnych ekspertów którzy mówią że Rosja zaimportowała od 580 do 700 tys. ton jabłek wobec blisko 1 mln w sezonie 2013/2104 czyli o 40% mniej, niektórzy mówią że ta różnica jest jeszcze większa. Rosja dwukrotnie zmniejszyła import z Białorusi dwukrotnie zwiększyła ilość z Serbii oraz innych krajów.

Jeżeli chodzi o nowe rynki sprzedaż wyniosła 20 tys. ton jeśli te rynki udało by nam się dalej otwierać to możemy dojść do poziomu dużo wyższego nawet do 200 tysięcy. Mówiąc o nowych rynkach mam na myśli nie tylko kraje Azjatyckie, ale także kraje europejskie.

Jeżeli chodzi o rynek wewnętrzny w odniesieniu do mechanizmu wycofywania to spotyka się z szeregiem słów krytycznych, ale mimo wszystko ten mechanizm pozwala ustalać cenę. Mechanizm wycofania jednak powoduje, że wzrasta zapotrzebowanie na jabłka. Jabłka trafiają do tej grupy ludzi, którzy wcześniej by ich nie kupili a do której zostały skierowane na drodze bezpłatnego rozdawnictwa.

Jak Unia Europejska chroniła się przed embargo?

Oczywiście mechanizm wycofywania jako pierwszy ale po drugie wzmocnienie swojej ekspansji na rynki do tej pory zdobyte przez UE: kraje Afryki Północnej, Ameryki Południowej a nawet Ameryki Północnej i Azji. O tym że jest cena na rynku i o tym że obroniliśmy się przed rosyjskim embargo zawdzięczamy kilku czynnikom:

  • Mechanizmowi wycofywania który nie pozwolił zredukować cen
  • Zwiększonemu spożyciu wewnętrznemu m.in. dzięki mechanizmowi wycofywania, ale także szeregu akcji promocyjnych
  • Że kraje które jesienią i wczesną zimą sprzedawały do Rosji swoje jabłka bo nie były objęte embargiem wiosną zaczęły kupować olbrzymie ilości jabłek pochodzących z naszego kraju
  • Poprawa koniunktury na rynku koncentratu jabłkowego zwłaszcza możliwość jego eksportu w dużych ilościach na rynki Ameryki Północnej i Stanów Zjednoczonych


To spowodowało, że przetrwaliśmy ten sezon i weszliśmy w ten nowy sezon bezpiecznie.

Wnioski na przyszłość:

W najbliższych latach będzie dominowała sprzedaż na rynki europejskie. W Polsce nie da się 500-600 tys. ton, które trafiały na rynki rosyjskie nagle umieścić w Wietnamie, Singapurze czy w jakimś innym kraju. Tam zwiększamy swoją sprzedaż, będziemy robić to sukcesywnie. Nieprędko zastąpimy Rosję innym dużym importerem. Zastąpimy w jakiejś perspektywie, ale to jest perspektywa kilku lat przy intensywnych działaniach promocyjnych i administracyjnych na nowych rynkach.

Zadania dla sadowników:

Konieczne podniesienie, jakości produkcji, przechowalnictwa i logistyki. Jakość na świecie na nowych rynkach jest wymagana rewelacyjna. To nie może być taka jakość do której jesteśmy przyzwyczajeni w eksporcie na rynek rosyjski. Świat wymaga zdecydowanie wyższej jakości. Nie tylko odmian jednokolorowych ale jakości w ramach odmian które są na tych rynkach akceptowalne: jędrność, brak obić, dobre warunki transportu, dobre warunki jabłek po wyjęciu z kontenerów na półce sklepowej i duża trwałość tych jabłek. To jest zadanie dla nas sadowników, dla nauki i dla służb doradczych.

Poprawienie przechowalnictwa i logistyki to musi być jak najbardziej sprawne połączenie tych 3 wszystkich elementów produkcji, przechowalnictwa/sortowania i logistyki. Musi być walka o ceny my nie możemy na tych rynkach wygrywać tak jak do tej pory tylko i wyłącznie ceną. Ubiegły sezon zakończyliśmy sprzedażą po najniższych na świecie cenach. Z jednej strony musimy się dostosowywać z drugiej strony musimy promować to, co mamy. Administracja państwowa musi się włączyć tak jak to było do tej pory a jeszcze bardziej się włączyć w otwieranie tych nowych rynków. Musi się włączyć również w to żeby wygrywać międzynarodową konkurencję. Administracja nie może zajmować się tylko izolowaniem Polski i walkom o to żeby do Polski nie można było coś tam ze świata importować.

Jesteśmy krajem eksportera żywności w naszym interesie jest żeby świat się otwierał a nie świat się zamykał. W naszym interesie jest żebyśmy umożliwiali sobie sprzedaż na innych rynkach niż powiedzieli zamykamy Polskę przed importem, bo wtedy oni zamkną siebie przed importem od nas. Mamy się otwierać, bo my jesteśmy w stanie tę konkurencję wygrać.

komentarze (0):

dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Branża...
I ani słowa o obowiązkowych umowach...
Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
Czy sadownicy w tym roku...
Od 2012 roku nie pryskam w kwitnienie,...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Jacenty a spróbuj nie popryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
W Reginie podstawa to podkładka Gisela. Tak...
Czy sadownicy w tym roku...
pit2015 - trzeba więcej pryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Michu ta odmiana to jak audiencja u...
Czy sadownicy w tym roku...
Jak to ? Ja sprzedaję Reginę drożej niż...
Przed nami dni z...
kto pisze brednie o tym deszczu u mnie...
Czy sadownicy w tym roku...
Ja tam nie jestem zadowolony, już któryś...
Czy sadownicy w tym roku...
Dzisiaj zacząłem rwać Reginę taka...
Czy sadownicy w tym roku...
Zarabia to się kolejny sezon ale na...
Przetwórnie nie kupią...
a potem soczek Herbapolu czy innego...
Sprzedam jabłka
Po tej cenie widać że masz przemysł na...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Japonia: Kiść winogron za...
Tylko czekać aż nasi sadownicy "ruszą" do...
Przetwórnie nie kupią...
Ale oni powtarzaja w tvp to co im przetworcy...
Przetwórnie nie kupią...
A za ile opłaci się nam to to nikt nie pyta...
Przetwórnie nie kupią...
wczoraj już była na skupie 2,5zl, nie...
Przetwórnie nie kupią...
Przedstawiciele PO juz na twiterze przezywaja...
Przetwórnie nie kupią...
Witam dadzą nawet i 3 zeta tylko jeszcze...
Przetwórnie nie kupią...
cena rynkowa wiśni to 4zł więc widełki...
Przetwórnie nie kupią...
w 2017r placili za wisnie 5.5pln i im sie...
Przetwórnie nie kupią...
Coś widzę, że propaganda, manipulacja i...
Grad sieje spustoszenie we...
Ciarki człowieka przechodzą i włosy się...
Przetwórnie nie kupią...
Ja widziałem (jeśli mnie wzrok nie myli)....
Przetwórnie nie kupią...
Może po prostu niech nie biorą w tym roku...
Przetwórnie nie kupią...
W tym roku mają zapasy.za rok pewnie będzie...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner nie traktuj tego tak negatywnie,...
Ardanowski: Od sierpnia...
jaceo1,i tu się różnimy.Bo ja raczej...
Ardanowski: Od sierpnia...
No i zapanuje IDYLLA na portalu;...
Ardanowski: Od sierpnia...
Ależ pilsnerze, ja jestem z wykształcenia...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jaceo1 i artemida,większych filozofów nie...
Ardanowski: Od sierpnia...
Z głupotą trzeba walczyć, niezależnie od...
Ardanowski: Od sierpnia...
Zważ jaceo co piszesz... Spójrz dwa wpisy...
Ardanowski: Od sierpnia...
Wczoraj z Brukseli dotarła do mnie taka oto...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jeszcze program nie ruszył a usługi...
Ardanowski: Od sierpnia...
artemida uaktywnił się ,bardziej...
Ardanowski: Od sierpnia...
Czas na konfrontację obietnic z realizacją...
Ardanowski: Od sierpnia...
wziął się za robotę ale szczegółów brak
KUPS: Ceny referencyjne...
parole, parole, parole
KUPS: Ceny referencyjne...
Uzupełniając poprzedni wpis "Daj..."...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Daj nam Boże rządy mądrych ludzi" /czy...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ależ Pilsnerze, ja wszystko co wiem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Artemida,cos taki tajemniczy,podziel sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kto chce niech TRWA w przekonaniu że jest...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tylko, że zorganizowanie producentów nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie ważne jakimi metodami ale przyznasz że...
MRiRW: Będą ceny...
ukrainiec buduje u nas, po to aby mogl...
KUPS: Ceny referencyjne...
Akurat z tym mlekiem to trochę odleciałeś,...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wiem, że Ty jako fanatyk PO, nie przyjmujesz...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Przeleciałem po łebkach" komentarze i...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Jestem bardzo podekscytowany @SlawkuS Twoją...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Abstrahując od genezy pochodzenia, to jednak...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Nastroje społeczne są antyrosyjskie.....ale...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Artykuł dotyczy relacji na linii Rosja -...
Maliszewski: Paniczny strach...
A czy teraz załoga/pracownicy nie mogli by...
Maliszewski: Paniczny strach...
"załoga była ekonomicznie zainteresowana...
Maliszewski: Paniczny strach...
Kiedyś kształtowano model ciągu...
Maliszewski: Paniczny strach...
Nie ma nic bardziej głupiego niż podcinanie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wyrazem dobrej woli naszego naczalstwa /nie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
proponuje sledzic teraz ruch naszego...
MRiRW: Będą ceny...
Espuma,ja nie chcę by mi państwo coś...
MRiRW: Będą ceny...
Dario, zasiej 100 ha cykorii, niech pan...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner i co ci ma jeszcze państwo...
MRiRW: Będą ceny...
Wydaje mi się że po pilsnerze nie wszystko...
MRiRW: Będą ceny...
artemida,mam wrażenie,że przed zupełną...
MRiRW: Będą ceny...
Pilsner ma dużo racji ... ale czy szukając...
MRiRW: Będą ceny...
Jabłko przemysłowe ma kosztować od 30gr do...
MRiRW: Będą ceny...
Sławku,jak Ty to pięknie widzisz...Tak...
Maliszewski: Historia umów...
"na rynku produkt gorszy kształtuje i...
Lidl promuje polskie superowoce
napiszcie komu trzeba posmarować i ile żeby...
MRiRW: Będą ceny...
to od tego jest panstwo ze nadprodukcje...
MRiRW: Będą ceny...
Tylko że ceny gwarantowane nie są do końca...
MRiRW: Będą ceny...
Ten "chichot losu" jak to ująłeś, w...
Maliszewski: Paniczny strach...
Ten sezon na owce miękkie już chyba...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do mnie twoja gadka wogóle nie dociera bo...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jest takie powiedzenie; jak ci trzech mówi...
MRiRW: Będą ceny...
Sam się boję tych właśnie "konsekwencji"....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
jakby podliczył twoje plusy i minusy to...
MRiRW: Będą ceny...
Jakie to mogą być powody? Tak konkretnie.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie wszystkie media o tym mówią, w...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A dlaczego nie? Rozumiem, że wyniki są...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do artemidy Plusami i minusami się nie...
MRiRW: Będą ceny...
Witam jak sobie znajdą tańszy produkt a...
MRiRW: Będą ceny...
Slawku,martw sie o siebie,jesli...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jakoś ten odznaczony Timmermanss u nas...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
pisze się wymaRZony, inteligentny wyborco PSLu
KUPS: Ceny referencyjne...
A kto wstrzymał handel z Obwodem...
MRiRW: Będą ceny...
Co z tego że są ceny referencyjne na...
MRiRW: Będą ceny...
Skończ już z tymi żalami, bo to staje się...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Czyli z deszczu pod rynnę... Było...
MRiRW: Będą ceny...
"kara za brak dotrzymania zawartych w umowie...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Tak samo stoją plecami do Polskiego rolnika...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie masz ważniejszych problemów w życiu...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co ty z tą nieprzyzwoitością posłów ....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A Ty, widząc mój wpis od razu śpieszysz...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co to ma wspólnego z Dniem Owoców ? lepsi...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Widzę, że się komuś nawet życzenia nie...
Zatrzymano 9 nielegalnie...
Jak kierowca przyjeżdża bierze zaproszenia...
KUPS: Ceny referencyjne...
Oczywiście, że tak ! Podobnie jak w 2005.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
W Dniu Owoców wszystkim spożywającym owoce...
KUPS: Ceny referencyjne...
tradycyjne wartości to im sie przypomniały...
KUPS: Ceny referencyjne...
Fakt faktem że seryjni samobójcy się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Widzisz Espuma; PSL dbając o tradycyjne...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie jestem z bajki pod nazwą PSL a już tym...
Jabłek będzie zdecydowanie...
W tym roku nie dostaniecie jakiejś...
KUPS: Ceny referencyjne...
dalej siedzisz i liczysz minusy ? :) ktoś ci...
KUPS: Ceny referencyjne...
W Polsce czy w Rosji? Przecież to nie...
Jabłek będzie zdecydowanie...
Przepraszam bardzo, ale minęło kilka...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Choćbyś się darł ile wlezie" - Twoje...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ale jestesmy juz uratowani, szefem komisju...
KUPS: Ceny referencyjne...
czyli to PO PSL jest winien temu ze w tym...
KUPS: Ceny referencyjne...
wg ciebie ludzie płaczący nad porzeczką...
KUPS: Ceny referencyjne...
tylko jakoś nie piszesz o embargu z 2014....
KUPS: Ceny referencyjne...
Odpowiem krótko; jak jest dobrze/przyzwoicie...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powtórnie wprowadzono 7 sierpnia 2014,kto...
KUPS: Ceny referencyjne...
Możliwe . Najbogatsza rodzina w Niemczech...
KUPS: Ceny referencyjne...
Do Espuma Nie gorączkuj się człowieku i za...
KUPS: Ceny referencyjne...
tak przywrócił handel z Rosją. Koń by sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSL po pierwszym embargu przywrócił handel...
Święto owoców na Targu...
Jestem zbudowany tym że kilku mnie wsparło...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSLu sie zapytaj to oni współrządzili...
KUPS: Ceny referencyjne...
Czyli idąc tokiem rozumowania niejakiego...
ZSRP: Odpowiedź...
co na to min rolnictwa?
KUPS: Ceny referencyjne...
masz wizje ? jaką ? bo ja mam wizje jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ludzie prawdopodobnie jeszcze mają na razie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie mam podstaw nie wierzyć że jesteś...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tak, jestem na emeryturze... Ja nie piszę...
KUPS: Ceny referencyjne...
jestem byłym sadownikiem. Zdrowie nie...
Porzeczki, aronia,...
co na te ceny mowi nasz minister Ardanowski??
KUPS: Ceny referencyjne...
WASZ los? To Espuma nie jesteś sadownikiem....
KUPS: Ceny referencyjne...
@ artemida Trudno się nie zgodzić z tym co...
KUPS: Ceny referencyjne...
wasz los jest w waszych rekach a nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Masz rację Spartan... Tylko czy wszyscy...
Porzeczki, aronia,...
Jak mają zapasy to niech wcale nie biorą i...
KUPS: Ceny referencyjne...
Drenują ile wlezie dokąd można , ale...
Bezradność tego...
Chyba jest małe zwycięstwo z twojej strony...
Bezradność tego...
Gówno mnie interesuje ta twoja...
Święto owoców na Targu...
Takich imprez potrzeba by było więcej...
ZSRP: Odpowiedź...
Streszczenie : radźcie sobie sami?
Restrukturyzacja małych...
Najlepiej by wytłumaczyli, taksówkarze z...
instagram