Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

KE zmusi Polskę do uchylenia ustawy o cenach prądu ?

Jak czytamy na money.pl błyskawiczne tempo prac nad ustawą "zamrażającą" ceny prądu może odbić się rządzącym czkawką. Jeśli bowiem okaże się, że ustawa narusza unijne przepisy o pomocy publicznej, Bruksela będzie mogła zmusić Polskę do jej uchylenia. A to będzie oznaczać galopujące ceny dla klientów i problemy państwowych spółek.

Ostatni piątek 2018 r. Sejm w trakcie specjalnie zwołanego posiedzenia przyjmuje ustawę, która obniża akcyzę na energię elektryczną i zamraża ceny prądu na cały 2019 r. [czytaj wpis: Ceny energii elektrycznej w 2019r. >>>]. Mają one być równe z tymi, które widzieliśmy na rachunkach 30 czerwca 2018 r. Kilkanaście godzin później Senat popiera dokument, a rzecznik prezydenta zapewnia, że głowa państwa podpisze ustawę tak szybko, jak to tylko możliwe. Rządzący błyskawicznie ogłaszają sukces. Wszak Polacy w roku wyborczym nie odczują podwyżek.

Sukces jest jednak nietrwały. Już 3 stycznia 2019 roku przedstawicielka Komisji Europejskiej Mina Adreeva, zapytana o ustawę, przypomina o konieczności przeprowadzenia procedury notyfikacji podobnych pomysłów.

Każde państwo członkowskie jest zobligowane do notyfikacji każdego środka mogącego stanowić pomoc publiczną, nim wejdzie on w życie. Dotychczas Polska nie poinformowała nas w tej sprawie (ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej – red.), ale oczekiwalibyśmy, że to zrobi - powiedziała Adreeva.


Państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania Komisji Europejskiej o wszelkich działaniach pomocy publicznej przed ich wdrożeniem. Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji od polskich władz, ale tego byśmy oczekiwali - powiedziała rzeczniczka KE.

Działamy na podstawie prawa europejskiego. Zgodnie z nim takie działania powinny być notyfikowane, aby Komisja mogła się im przyjrzeć. Tą kwestią zajmiemy się, gdy otrzymamy notyfikację - dodała.

Jak powiedział brukselskiej korespondentce RMF FM jeden z unijnych dyplomatów, to oznacza, że KE już dokonała wstępnej analizy i ma podejrzenia, że w ustawie chodzi o zakazaną w UE pomoc państwa, która powinna być notyfikowana.


Notyfikacja to formalna procedura zgłoszenia pomocy państwa do akceptacji Brukseli. Wiąże się z koniecznością wypełnienia odpowiednich formularzy, a przede wszystkim z obowiązkiem zawieszenia ustawy do czasu wydania przez Brukselę decyzji.

Negatywna decyzja KE oznaczałaby, że firmy musiałyby zwracać rekompensaty i to z procentami.

 

Ministerstwo Energii przygotowuje rozporządzenia do ustawy ws. cen prądu

Ministerstwo Energii informuje, że obecnie przygotowuje rozporządzenia wykonawcze do ustawy ws. cen prądu. W dokumentach tych znajdą się szczegółowe rozwiązania do realizacji ustawy.

Przygotowana w Ministerstwie Energii ustawa przewiduje program składający się z działań, które pozwolą ustabilizować ceny energii elektrycznej w 2019 r. i pozostawić je na poziomie z 2018 r. Dzięki temu obywatele nie będą musieli obawiać się wyższych rachunków za energię elektryczną.

Kierunki działania:

  • obniżenie podatku akcyzowego na energię z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, rachunki odbiorców energii elektrycznej z tego tytułu zostaną obniżone w 2019 r. o 1,85 mld zł netto,
  • obniżenie opłaty przejściowej dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej o 95%, dzięki czemu rachunki za energię elektryczną odbiorców w Polsce zmniejszą się o 2,24 mld zł,
  • ustalenie poziomu cen i stawek opłat za przesył i dystrybucję energii na poziomie nie wyższym (dla danego przedsiębiorstwa działającego w tym zakresie) niż poziom z dnia 31.12.2018 r. oraz stawek opłat dotyczących sprzedaży energii na poziomie nie wyższym (dla danego przedsiębiorstwa działającego w tym zakresie) niż poziom z dnia 30.06.2018 r. Przedsiębiorstwa, które z tego tytułu miałyby ponieść stratę otrzymają odpowiednie środki z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.


Zasady te dotyczą wszystkich podmiotów na rynku energii elektrycznej, zatem nie jest to rozwiązanie selektywne. Pomoc publiczną stanowią tylko instrumenty przynoszące korzyść wybranym kategoriom podmiotów. Energia jest towarem używanym bez wyjątku we wszystkich sektorach gospodarki oraz przed odbiorców indywidualnych. Ustawa nie zmienia również w żaden sposób zasad rynku konkurencyjnego, jeśli chodzi o sprzedaż energii elektrycznej na rynku giełdowym.

W związku z powyższym rozwiązania zawarte w ustawie nie są sprzeczne z prawem UE. Ministerstwo Energii będzie w stałym kontakcie z Komisją Europejską i deklaruje stałą współpracę jak dotychczas.


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Syngeta_Scorpion

Tagi:

ceny, prąd

komentarze (39):

dodaj komentarz
Marcin8787
Marcin8787 06.01.2019 09:16 Wstepujac do UE jednak utacilismy wolnosc.
jerzy45
jerzy45 06.01.2019 14:36 Marcin8787 ... I tak i nie. L. Kaczyński podpisując Traktat, który został ratyfikowany przez Sejm zobowiązał się do przestrzegania pewnych wspólnych reguł. Jeśli wszystko zostało podpisane i zostało ratyfikowane przez wszystkie kraje członkowskie ( 27 + 1...), to trzeba się temu podporządkować. Zasada jest prosta - pieniądze z budżetu nie mogą zasilać podmiotów gospodarczych i to jest jasne !.
Inną sprawą są sprawy wewnętrzne. Nikt nie ingeruje w nasze życie, gospodarcze, polityczne, w Armię, Policję, Sądy, Prokuraturę... Tylko, że ludzie, którzy w 2015 r. wygrali wybory, to nie zaczęli od żadnej reformy, czyn naprawy państwa, o której tak pięknie bajdurzą. Oni zaczęli od wymiany kadr, obsadzania najniższego urzędu przez swojaków, by doprowadzić do patologi w przeróżnych sferach życia. panie u Glapińskiego zarabiają więcej niż wysocy urzędnicy tego świata - Putin, Macron, Merkel, czy nasz Duda...W 2015 głośno było o koniach. dzisiaj wiadomo już, że te stadniny są na skraju bankructwa. A może celowo doprowadza się do niego, by później za złotówkę je przejąć ? Wszak najlepsze polskie klacze i ogiery są na saksach za granicą i tam są na przechowaniu - coś tu śmierdzi.
Wolność utraciliśmy w relacjach państwo - urzędnik. To właśnie KE ma dbać, by przypadkowo politycy wybrani nawet w demokratycznych wyborach nie rozkradli, nie zawłaszczyli, nie zdefraudowali danego państwa. Niestety na naszych oczach w wielu wypadkach PiS świetnie i z rozmysłem doi bez skrupułów polskie państwo. To KE dba o to, by urzędasy takich dilów nie robili...
pilsner13
pilsner13 06.01.2019 15:40 Jerzy,widzę,że wierzysz KE jak kiedyś wierzono Komisarzom Radzieckim.Widzę,że jesteś naiwny jak małe dziecko

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 06.01.2019 12:26 Zobaczcie kiedy jak ten jeden, stary komisarz się zachowuje. On jest ciągle pijany, już kilka razy go łapali jak stracił równowagę, a to całuje facetów na powitanie, a to głaska . Zachowuje się jak Breżniew. Wybaczcie że zapomniałem nazwiska. Pogadajcie z europosłami co oni tam wyprawiają wieczorami z alkoholem w restauracja h . Dużo się dowiecie .
jerzy45
jerzy45 06.01.2019 14:23 Kostek7... Widzę, że jesteś bystrym obserwatorem. Jednak patrzysz przez palce i nie dostrzegasz tego, co wyrabiają Twoi ziomale, ci z rodziny, ci kumple, czy ci zza płota. Przypomnę tylko "chorobę filipińską" Kwaśniewskiego, pijanego Sławoja Głódzia, czy pewnego biskupa, który po pijaku skosił słup. Takie ekscesy zdarzały się wielu ludziom, czy politykom, ale wypicie o jeden kieliszek za dużo, to przecież nie zbrodnia. Zbrodnią natomiast już jest wmawianie ludziom, że im nic nie zwrośnie, skoro wszystko rośnie. Ceny ropy na światowych giełdach spadły o 30 %, a ceny paliwa w Polsce nie tyle, że staniały, co wzrosły. Bajdurzenie i opowiadanie bzdur, to cecha pisowców. Duda ponoć 7 razy podpisywał idealne ustawy o SN, by na końcu wycofać się całkowicie z nich podpisując ustawę zgodną z postanowieniem TSUE. Teraz dodatkowo twierdzi, że podpisując, to, co podpisał jest niezgodne z czymś tam...Spytam - to po h** to podpisywał.
I z tego "świetnego" pomysłu KE poprawi myślenie pisowskich speców. Zamrozi na 2019, a co dalej ??

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 06.01.2019 15:53 Jerzy masz rację z tą " chorobą filipińską" Polacy też czasem popiją, ale mam wrażenie że jakby rzadziej. A prezydent zawsze podpisuje TYLKO to co z jego punktu widzenia jest racją stanu . A został zmuszony do odwołania tego co podpisał, bo trybunału nie interesuje żadna racją stanu , tylko to co uważa za słuszne, a słuszne było donoszenie liberałów bo zagrożone są ich interesy. Wiesz że jeden się kiedyś wygadał że " mamy jeszcze sądy ". A te dawały przyzwolenie na afery, i koło się zamyka. Mam na myśli tylko sąd najwyższy. Bo w telewizji było dużo mówione o nieprawidłowościach. Więc co za różnica kto tam siedzi?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 06.01.2019 16:15 Zobacz sobie wyroki za nielegalne ścięcie drzewa, za kradzież prądu, i porównaj to do wielomilionowych strat w aferze FOZ i śmiesznymi wyrokami w porównaniu do strat.
jacenty82
jacenty82 06.01.2019 16:51 Kradzież prądu, to kradzież jak każda inna. Problem w tym że są w tym kraju równi i równiejsi. Zmiany w sądach jeszcze to pogorszą. Zakładając że obecni są uczciwi, to jeżeli mamy demokrację nie możemy założyć że będą rządzili wiecznie, czyli po nich mogą być mniej uczciwi i odziedziczą tą reformę sądownictwa, która daje możliwości manipulacji, więc ci przyszli mniej uczciwi będą dopiero bezkarni, a oprócz tego ci którzy będą po tych uczciwych będą mieli narzędzia by mścić się na poprzednikach i mogą skazać za uczciwość. Krótko mówiąc, jeżeli polityk ma wpływ na sądy, może skazać każdego za co tylko będzie chciał. Wniosek jaki - albo tego nie przewidzieli, albo zamierzają rządzić wiecznie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 07.01.2019 09:02 A co do pana komisarza to nie jest o jeden kieliszek za duzo ,zadnemu politykowi oprocz Jelcyna tak czesto sie nie zdarzało wystarczy wpisac na yt nazwisko tego pana i dopisac drunk, to zobaczycie co pokazuje inne np brytyjskie media, to jeszcze w tvp łagodnie go pokazuja. wiec jak go trzymaja to dobrze o tej instytucji nie swiadczy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 07.01.2019 12:08 Marcin8787,dobrze piszesz,ale mam nieodparte wrażenie,że jakiś wielbiciel komisarzy UE nabił Ci hurtowo minusów...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 07.01.2019 17:05 Brawo Marcin, brawo pilzner. Liczy się prawdą a nie plusy czy minusy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 07.01.2019 17:12 Wpiszcie w joutube" " Jane Clod Junkers pijany " , heh ale jaja!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 07.01.2019 19:40 Albo "globalne ocieplenie w jedną minutę"

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 07.01.2019 19:40 Albo "globalne ocieplenie w jedną minutę"
jacenty82
jacenty82 08.01.2019 00:33 Bo wiesz politykom wydaje się że znają się na wszystkim. Tak na marginesie czym wyższa temperatura powietrza tym więcej potrafi zawierać wody. Kto jak kto ale sadownik powinien o tym wiedzieć, w końcu to jest związane z punktem rosy, a ten z kolei z poceniem się owoców po wyjęciu z chłodni. Poczytaj sobie co na ten temat sądzą naukowcy, którzy mają dowody na to że CO2 ma kluczowy wpływ na oddawanie ciepła Przez nasza planetę. Średnie temperatury rosną, wystarczy przejrzeć dane historyczne. A zapomniałem ignoranci nie poznają tematu, nie przeglądają danych, oni już wszystko wiedzą. Co gorsze to jest zaraźliwe, bo ktoś dał internet ludziom którzy nie potrafią go dobrze wykorzystać, tylko rozpowszechniają głupotę. Dlaczego? Bo tak jest łatwiej.
artemida
artemida 08.01.2019 07:23 Masz rację j82, mister Chrzanowski myślał że się zna na zagłuszaniu ale ktoś się znał lepiej... i mamy z zagłuszania(?) smród na cały kraj. Tak to okazuje się że przełożenia mogą być różne CO2 na ocieplenie, freon na dziurę ozonową, siła wiatru na cenę energii elektrycznej a ta na smog w Krakowie... Ot, skomplikowane zależności, niezależne od praw fizyki czy ekonomii...
jacenty82
jacenty82 10.01.2019 19:25 Dla ciekawych, komentarz do ostatniej wypowiedzi naszej głowy państwa o klimacie - http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/prezydent-duda-o-klimacie-i-jego-ochronie-342?fbclid=IwAR1FQ4RSdIzrxbQDb__LILEnF5XzVO6x5XDp9liGjBk5aqz84A0Hp0F6IFg

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 08.01.2019 11:20 jacenty82,politykom się wydaje,ale Ty za to jesteś pewny,że znasz się najlepiej na klimacie
artemida
artemida 08.01.2019 12:26 Aby było całkiem poważnie i na temat tego co TU wyżej nawypisywane przytoczę słowa sprzed pięciu wieków mistrza Jana z Czarnolasu; " z tego co tu mówicie anieli w niebie się śmieją"... Zważcie, przed napisaniem kolejnych "złotych myśli" czy nie miał racji,
jacenty82
jacenty82 08.01.2019 16:08 Uwierz mi że się się znam, ale staram się zrozumieć podstawy. Ty natomiast udostepniasz jakieś bełkoty ludzi którzy nawet nie próbowali liznąć tematu. To są skomplikowane procesy, ale wnioski tych którzy są w temacie, są podobne.
artemida
artemida 09.01.2019 12:42 Kto "udostępnia jakieś bełkoty"? Ja? Jan z Czarnolasu? A może pilsner 13% ?
jacenty82
jacenty82 09.01.2019 13:22 bełkotem jest to co pilsner proponował wyszukać czyli - https://www.youtube.com/watch?v=WsQM2ZfclGM
Takich bełkotów jest pełno, począwszy do Max Kolonko, Cejrowskiego, Ziemnkiewicza, skończywszy na Korwinie.
Niektórzy politycy zdają sobie sprawę jak jest, ale zawsze teorie spiskowe mają wielu odbiorców, więc wykorzystują to do podniesienia słupków. Czasami prawda jest trudna i niewygodna, nie oznacza to że trzeba odurzać się fałszem bo tak jest przyjemniej i łatwiej.
pilsner13
pilsner13 09.01.2019 16:25 jacenty82,dla Ciebie autorytety to zapewne Kuźniar,Lis i im podobni.
jacenty82
jacenty82 09.01.2019 19:01 Jedno nazwisko kojarzę, drugiego nie. To że ktoś coś twierdzi, udostępnia i ma duży odbiór nie oznacza, że ma rację.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 08.01.2019 16:09 Zamiast "się się", powinno być "się nie", tak jest z telefonami

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 09.01.2019 19:44 Niezwykle absorbująca dyskusja ,ktoś może być zdziwiony dlaczego tak mało użytkowników zabiera głos na portalu...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

lukasz7604
lukasz7604 09.01.2019 22:20 A po co zabierać głos? Napiszesz coś co nie spodoba się Jerzemu i dostaniesz 50 minusów w 2 sekundy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 09.01.2019 22:31 Zastanawiałem się czy wśród sadowników są sami lewacy i czy jakiś jeden robi to hurtowo?
jacenty82
jacenty82 09.01.2019 22:41 Znowu podstęp, trzeba powołać komisję śledczą, wyjaśni kto tu podważa słowa zawsze słusznej prawicy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 09.01.2019 22:46 Uderz w stół ,a nożyce się odezwa..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 10.01.2019 07:11 A jak byście zawnioskowali o powołanie komisji śledczej dlaczego; JEST JAK JEST. I tych z lewa i tych z prawa a przede... tych Z ROZSĄDKIEM. KONGRES wg mnie, to wielkie rozczarowanie. Perspektywa - cały przyrost plonów zamieni się pachnący winem dwutlenek węgla.
No może jeszcze modlitwa o wymarznięcie... ale komu? Oczywiście sąsiadowi, temu z lewej...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kostek7
Kostek7 10.01.2019 21:08 Do tego wszystkiego KE chce nam zabronić przekopu mierzei wiślanej. Czy ten Tusk tam cokolwiek robi ? Czy z nimi nie pije, że wpieprzają się we wszystko?
jacenty82
jacenty82 11.01.2019 07:33 Wierzysz w to? Nawet nie ma śladu po hucznym wkopaniu słupków. Zresztą nawet gdyby, co tam przepłynie, jakaś łajba rybacka?
artemida
artemida 11.01.2019 07:39 Po tym jak rząd zajmował się sadownictwem, ASF-em, sądownictwem... to dobrze że ktoś "czuwa"!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 11.01.2019 08:08 No tak unia nad nami czuwa ,,,chyba czuwa by nas niszczyć !Tak jak ostatnio transportem drogowym, blokują przekop Mierzei Wiślanej ,wieli szum za strzelanie do dzików !w obronie komunistycznych sędziów ! w obronie kornika i tak dalej i tak dalej .....Potem jakiś nawiedzony stary ,łysy cham zza Wrocławia będzie tu wypisywał jak mało działa rząd ....No cóż jemu na pewno bliżej do Berlina czy Drezna ...Bliżej też do PEdałenu i wyborczej razem z nimi hajlować by w świat szerzyć fame że w Warszawie maszeruje 250 tysięcy nazistów ..Czekam na 200 minusów od jednego lizydupca unijnego .....a Admin niech dalej nic nie robi z tymi minusami! to jeszcze trochę to nawet pies z kulawą nogą tu nie zajrzy ...
artemida
artemida 11.01.2019 08:32 Gdyby to było tylko moje zdanie, odnośnie sadownictwa, to napisałbym ''przepraszam". Ciekawe jak inni oceniają działania rządu DLA SADOWNICTWA. Przy tak emocjonalnym podejściu do tematów, wątpię czy dożyjesz czasu aby zdążyć wyłysieć... Nie zauważyłeś że "nowa zmiana" znacznie poprawiła formę wysławiania się o "innych" - wybory idą - a Ty trwasz w słownictwie, no powiedzmy, pewnej posłanki która zgodziła się odejść w niebyt. Wycisz się słuchając, w niedzielę mszy i ORKIESTRY... dla zdrowia...
lukasz7604
lukasz7604 11.01.2019 10:43 No i padł rekord - 74 minusów po jednym odświeżeniu strony.
jacenty82
jacenty82 11.01.2019 18:58 Ja jestem za tym żeby obok nicka była liczba plusów i minusów jakie od początku działania tego systemu dany użytkownik wystawił.
Co do języka, to trzeba przyznać że ostry, poruszyłeś wiele tematów, nic konkretnie, bez argumentów, ale z przekonaniem że racja jest tylko po jednej stronie. Sprawy są zdecydowanie bardziej złożone.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 11.01.2019 11:02 Padł chyba jeszcze jeden rekord; ilości zgniłych jabłek pod drzewami w ubiegłym roku, a jest szansa że w br zostanie pobity... Czyż nie to jest ważniejsze dla bywalców TEGO portalu? Pytam jako bywszy sadownik i kuzyn obecnego sadownika; CO SIĘ DZIEJE ABY BYŁO LEPIEJ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

IUNG: Susza w uprawach truskawek oraz drzew i krzewów owocowych

W czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2019 roku, stwierdzamy...

NIK skontroluje rolnicze ubezpieczenia

Tylko kilkanaście procent właścicieli gospodarstw rolnych zawiera umowy ubezpieczeń upraw...

Aktualna produkcja borówki wysokiej

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wielkość produkcji borówki w...

Produkcja malin, eksport i import za 2018 rok

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wielkość produkcji malin (łącznie z...

Pogoda nie oszczędziła sadowników

Nie ma sprawiedliwości w przyrodzie. Według wstępnych prognoz tegoroczne zbiory owoców...

KRUS: Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie w III kwartale 2019 r.

Kasa informuje, że Uchwałą Nr 6 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 4 czerwca...

Najnowsze ogłoszenia

Maszt do ciągnika

25.06.2019 08:52 autor: Kris11

Zatrudnię przy zbieraniiu truskawek

22.06.2019 12:47 autor: lisamelisa

Sekator elektryczny Electrocoup F3010 do 40mm

22.06.2019 00:39 autor: vitoma

Kosiarka Perfect TKF 230 na przedni TUZ

22.06.2019 00:32 autor: vitoma

Kombajn otrząsarka do wiśni

17.06.2019 07:53 autor: adriann

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Polska chce dłuższych...
Instytuty mogłyby się zająć choćby...
Polska chce dłuższych...
To może jest jednak jakieś pole do...
Polska chce dłuższych...
Za to sadownicy sami sobie też wybitnie...
Polska chce dłuższych...
Koło się zamyka i wychodzi w czym jest...
Polska chce dłuższych...
No właśnie, bo dziś ludzie kupują rzeczy...
Polska chce dłuższych...
były grupy ludzi którym wtedy było dobrze...
Polska chce dłuższych...
a jaki był zbiór jablek wtedy a jaki jest...
Polska chce dłuższych...
Sądząc po Twoim nicku zapewne i Ty (jak i...
Polska chce dłuższych...
Mnie też zastanawia, czemu po wpisie Marcina...
Polska chce dłuższych...
Zastanawia mnie jedno...tyle minusów...
Polska chce dłuższych...
Polityka idzie dlatego ze poprzez nie...
5 lat więzienia za...
5 lat więzienia za sprowadzenie Rosyjskiego...
Polska chce dłuższych...
Espuma z jednym co napisałeś mogę się z...
Polska chce dłuższych...
Decosta, czy znasz kraj gdzie poprzednicy...
Polska chce dłuższych...
Patrząc jak sprawnie Rosja i Amerykanie...
Polska chce dłuższych...
kolego Espuma, masz poczytaj bo ewidentnie...
Polska chce dłuższych...
nawet na forum ta pieprzona propaganda...
Polska chce dłuższych...
Ja też nie wierze ,że do tej pory nie jest...
Polska chce dłuższych...
Czytam i... oczom nie wierze...hmm
Polska chce dłuższych...
bo to jedna mafia. Pochanke z TVNu to córka...
Polska chce dłuższych...
Właśnie. Mnie też to dziwi że TVN nigdy...
Polska chce dłuższych...
Masz niżej linki do zatrzymań. I jeszcze ci...
Polska chce dłuższych...
Gdzie ci złodzieje co mnie okradali z mojej...
Polska chce dłuższych...
Grecja zbankrutowala bo właśnie nie radzila...
Polska chce dłuższych...
Rasputinowi / nie raz Putinowi/ zamachowcy...
Polska chce dłuższych...
jakoś za czasów Tuska nie było 500+ (ten...
Polska chce dłuższych...
Które statystyki :D GUSu, NBP, agencji...
Polska chce dłuższych...
Między nami jest jedna różnica - Sławku -...
Polska chce dłuższych...
Artemida, sam to wywnioskowałeś czy mówili...
Polska chce dłuższych...
Czyli - michu - popierasz scenariusz który...
Polska chce dłuższych...
Mamy najwyższe w historii spożycie alkoholu...
Polska chce dłuższych...
Ja sugeruję się tym co widzę i słyszę od...
Polska chce dłuższych...
Na to jest bardzo AKTUALNA odpowiedź równie...
Polska chce dłuższych...
Na takie wywody byłego premiera pasuje...
Niebotycznie wysokie ceny...
w tym roku po tych przymrozkach to i w Polsce...
Polska chce dłuższych...
Ależ jak nie skazali :: ! Wpiszcie sobie "...
Polska chce dłuższych...
nie skazano bo kasta sędziów ich broni. Ale...
Polska chce dłuższych...
Nie wiem czy oglądałeś przesłuchanie...
Polska chce dłuższych...
Widać że na tym portalu to jedna lewica,...
Polska chce dłuższych...
Co toza sankcje .... ze my im nie sprzedajemy...
Polska chce dłuższych...
j82 - to co piszesz, czyli budować na...
Polska chce dłuższych...
no to jest taka rozmowa.....Vat vat nikt nie...
Polska chce dłuższych...
Espuma - może ten biznesmen siedzi niewinny?...
Polska chce dłuższych...
chodziło mi o mafie co wyprowadzały po 100...
Polska chce dłuższych...
Espuma - przypomnij sobie kto rozgrzewał do...
Polska chce dłuższych...
a co ma Vat do Rosji bo przechodzisz z...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
Nie ma i nie było może za wyjątkiem, lat...
Polska chce dłuższych...
Ty piłeś coś może na tym słońcu, że Ci...
Polska chce dłuższych...
@Espuma Wszystko OK. tylko co stoi na...
Polska chce dłuższych...
Ekhm. Najsilniejszym?;). Miltarnie ,moze.......
Polska chce dłuższych...
Widzisz..... ? Jak ci nasi są tacy źli, to...
Rosja: Polskie jabłka...
nie ma w tym nic dziwnego. To efekt polityki...
Polska chce dłuższych...
Nie sądzę...wydarzenie w Smoleńsku...
Polska chce dłuższych...
artemida masa ludzi siedzi w aresztach za Vat...
Polska chce dłuższych...
Patologiczna sytuacja. Lud ociemniały, taka...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powoli, po cichu, jeszcze kilka lat i zmiana...
Polska chce dłuższych...
Kolejne dwa wpisy Artemidy nic nie wnoszące...
Polska chce dłuższych...
jaceo - smutne jest to że ideologia...
Polska chce dłuższych...
No i ta młocka vatem... Władza trzyma...
Polska chce dłuższych...
Takie zagrywki sa antypolskie, z rosja...
Polska chce dłuższych...
Jaceo, widzę że jesteś pesymistą,...
Polska chce dłuższych...
Może nasze służby specjalne donoszą o...
Polska chce dłuższych...
Dwa tygodnie temu w Budapeszcie na spotkaniu...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ja jednak widzę tu symbiozę, przetwórni z...
Polska chce dłuższych...
To nie Polska chce tylko Jacek...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
relacje partnerskie,,,,hahahaha.trzeba by...
KUPS: Ceny referencyjne...
KUPS strasznie troszczy się o nasze...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
hahaha, rynek konkurencyjny, uśmiałem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Jest tylko jeden problem, szanujący się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Zdrowy słowiański organizm radzi sobie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Toż to nie jest nawet protokooperacja......
KUPS: Ceny referencyjne...
Pewien człowiek ostatnio wysłał zapytanie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tą symbiozę odczuwają niemal wszyscy...
KUPS: Ceny referencyjne...
A ja nie wierzę w dobrą wole ministra,...
KUPS: Ceny referencyjne...
Stawiam , ale mogę się mylić, że...
KUPS: Ceny referencyjne...
Obawiam się że słowo symbioza pomyliła im...
KUPS: Ceny referencyjne...
To jest kwik rozpaczy "aby było tak jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ścisła symbioza przetwórców z...
KUPS: Ceny referencyjne...
wzajemna współpraca..........życie w...
KUPS: Ceny referencyjne...
Mafijna korporacja kups zaczyna panikować...
Kombajn do porzeczek
Jakbyś jeszcze jakieś zdjęcie wstawił i...
Trwa walka sadowników ze...
Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po...
Zaczyna brakować wody !
Przez jeden dzień podlewania piachu na kilku...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą!...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Wybór to jest między próbą ucywilizowania...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i...
Maliszewski: Nie chcemy być...
No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu....
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim...
Zaczyna brakować wody !
To że w miastach brakuje wody to też...
Zaczyna brakować wody !
W dzisiejszych czasach to zmierzenie...
Kary za kupno owoców...
Nie chodzi by kogoś ZMUSIĆ do zakupu...
Zaczyna brakować wody !
Ludzie nie wiedzą jak wspaniała jest woda...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan...
Kary za kupno owoców...
Przy płatnościach za faktury jest podobnie...
Maliszewski odpowiada...
jabłek w tym roku będzie bardzo mało , na...
Zaczyna brakować wody !
Przy budowie lub oczyszczaniu stawu koszty...
Zaczyna brakować wody !
Zmiany klimatu widać gołym okiem....
Zaczyna brakować wody !
Bardzo dobrze, jak zwykle wszyscy obudzą...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,a może jest tak,że co niektórzy...
Zaczyna brakować wody !
A nie tak dawno był nadmiar opadów i akcja...
Zaczyna brakować wody !
To że zmianę klimatu widać gołym okiem...
Zaczyna brakować wody !
Zmianę klimatu widać już gołym okiem,a...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się...
Zaczyna brakować wody !
Najbardziej spada poziom wody głębinowej...
Zaczyna brakować wody !
Ja jestem z tego rejonu. Dziś troche...
Trwa walka sadowników ze...
Gdzie ja napisałem tępić co popadnie?...
Trwa walka sadowników ze...
Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy...
Trwa walka sadowników ze...
No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone...
Trwa walka sadowników ze...
artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z...
Sadownicy zakładnikami...
Wszystkie powyższe wywody oparte są na...
Sadownicy zakładnikami...
Guzik,tym wpisem dowiodles,ze prawie cama...
Sadownicy zakładnikami...
Drogie Krajowe Stowarzyszenie.... chyba...
Trwa walka sadowników ze...
U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę...
Trwa walka sadowników ze...
Masz rację trzeba tępić co popadnie. W...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek???...
Trwa walka sadowników ze...
Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w...
Sadownicy zakładnikami...
Handluje truskawkami z przetwórniami od 1986...
CBA: Nieprawidłowości w...
Sławek to były rzetelne informacje nie...
Trwa walka sadowników ze...
jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden...
Sadownicy zakładnikami...
Przyznam, niezły kabaret, dawno się tak nie...
CBA: Nieprawidłowości w...
W każdej plotce jest ziarno prawdy, a takich...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wały są za blisko wody, w tym problem, w...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie...
Trwa walka sadowników ze...
Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są...
Trwa walka sadowników ze...
Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a...
Trwa walka sadowników ze...
Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało...
Minister rolnictwa zapowiada...
Tak jacenty, jestem rolnikiem mam nadzieje...
Kary za kupno owoców...
Tylko k... nie malkontentow. Jestem...
Minister rolnictwa zapowiada...
Nie to żebym się czepiał ale chyba źle...
Kary za kupno owoców...
Co najmniej dwie furtki pozostawione dla...
Kary za kupno owoców...
Spartan300 Bardzo trafny komentarz jest to...
Minister rolnictwa zapowiada...
Jakoś nie zdarzyło mi się żeby bobry...
Minister rolnictwa zapowiada...
jacenty82 Powiedz to właścicielom stawów...
Trwa walka sadowników ze...
Każde środowisko ma swoich kwiczołów...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo...
Trwa walka sadowników ze...
advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy...
Kary za kupno owoców...
Fragment nowelizacji, pozwalający na...
Trwa walka sadowników ze...
Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie...
Minister rolnictwa zapowiada...
Działalność bobrów zapobiega powodziom to...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Nie jestem za tym aby administracja...
Trwa walka sadowników ze...
Admin też powinien się zmobilizować i...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wydaje mi się ,że za często słuchamy co...
Trwa walka sadowników ze...
Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic...
Trwa walka sadowników ze...
Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią...
instagram