Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Info_karta

Cydr bez akcyzy ?

Cydr bez akcyzy ?

Ministerstwo Finansów proponuje zerową stawkę, czyli w zasadzie rezygnację z akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania. Wicepremier Mateusz Morawiecki liczy, że rozwiązanie to będzie dodatkowym impulsem dla rozwoju produkcji tego trunku.

Przystąpiliśmy w Ministerstwie Finansów do prac, które mogą być dodatkowym impulsem do rozwoju hodowli jabłek - a chodzi o cydr, żeby był jeszcze bardziej przystępny. Chcemy zrezygnować z pobierania akcyzy - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

 

Podczas konferencji prasowej z udziałem wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, PKO Bank Polski zaprezentował raport „Przetwórstwo owoców i warzyw. Znaczenie w przemyśle spożywczym i rozwój sektora w Polsce". Jak oceniają eksperci Banku znaczenie polskiego sektora przetwórstwa owocowo-warzywnego dynamicznie wzrasta.Motorem jego rozwoju jest powiększająca się baza surowcowa oraz rosnąca sprzedaż na eksport. Polska jest największym w UE eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego, owoców mrożonych i drugim największym eksporterem przetworzonych grzybów. Rosnąca wiedza o odpowiednim przygotowaniu owoców i warzyw do długotrwałego transportu sprawia, że polskie firmy coraz chętniej eksportują świeże owoce, co pozwala im zdobywać nawet tak odległe rynki jak chiński.

Polska jest największym w UE i drugim na świecie producentem jabłek, liderem w unijnej produkcji malin, wiśni oraz czarnych porzeczek, a także znaczącym producentem truskawek i warzyw gruntowych. W latach 2011-2016 produkcja owoców w Polsce wzrosła o 36%, głównie za sprawą zwiększenia produkcji jabłek aż o 46%.


Rosyjskie embargo zamknęło możliwość eksportu jabłek na wschód. Sadownicy i producenci napojów znaleźli sposób na zagospodarowanie nadwyżki owoców. Zaczęto produkować cydr, który został dobrze przyjęty przez Polaków. Pewne ograniczenia w rozwoju tego rynku związane są z akcyzą, którą cydr także został obłożony. Dziś w zależności od stężenia alkoholu w cydrze stawka akcyzy wynosi 97 lub 158 zł za hektolitr gotowego napoju. Dodatkowo jest też obowiązek banderolowania takich napojów.

Ministerstwo Finansów proponuje zerową stawkę, czyli w zasadzie rezygnację z akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania.


Podobne rozwiązania już teraz obowiązują w wielu krajach UE (Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Hiszpania, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Włochy).

Chociaż w księgowym rozrachunku oznacza to mniejsze wpływy budżetowe z tytułu akcyzy rzędu 11-20 mln zł rocznie, to jednocześnie powoduje obniżenie cen detalicznych o ok. 10%, a przez to ułatwienie nie tylko dla konsumentów, ale też, poprzez obniżenie kosztów, dla rozwoju przedsiębiorczości.

 

foto: mf.gov.pl

Tagi:

cydr, jabłka

komentarze (39):

dodaj komentarz
janflaster
janflaster 04.10.2017 19:12 o nie! Morawiecki chce zwiększąć HODOWLE jabłek.
Green25
Green25 05.10.2017 10:14 Jak słyszę o hodowli jakichkolwiek owoców to mi się włos jeży na głowie .Nawet wielkomiejscy państwo wypadało by aby wiedzieli co się uprawia ,co produkuje,a co hoduje...
Green25
Green25 05.10.2017 15:45 ...tym bardziej pan Morawiecki wybitnie wykształcony.
artemida
artemida 05.10.2017 16:06 Samego sformułowania bym się nie czepiał. Ważne aby wiedział JAK TO SPRZEDAĆ o czym mówi.
Kiedyś, w Maroku próbowano sprzedawać Coca-colę. Interes szedł marnie. Firma handlująca napojem przekupiła Hassana II aby w trakcie wywiadu w telewizji pił Coca- colę. Muzułmanie wzięli przykład z władcy i... interes ruszył.
Green25
Green25 05.10.2017 17:44 Jak to sprzedać? Pozostawmy to przedsiębiorcom .Na poziomie ministerialnym wydeptywane są tylko wąskie dróżki. Szersze drogi a nawet autostrady tworzą firmy handlujące

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 04.10.2017 19:44 Oby. Byłoby normalniej. Chętnie kupiłbym porządny rzemieślniczy cydr.
artemida
artemida 04.10.2017 20:14 Przyznaję, myślałem że napój ten zyska większe uznanie. 50 gramów na słowiańskie oblicze, przy prawie 100 litrach piwa / po paru latach/ nie napawa optymizmem

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal123
rafal123 05.10.2017 06:37 Oczywiscie PSL tego nie zrobilo. Ostatnia kadencja w sejmie tych pasożytów.
artemida
artemida 05.10.2017 06:54 Niezależnie kto podstawi koniowi wodę, jeżeli nie zechce jej pić, to się nie napije. Ukraińcy mówią; tutkaj molytwa ne pomoże... ludzie nie chcą. No chyba jakiś wódz każe, ot choćby ostatnio Gowin, był przeciw /jak publicznie oświadczył/ ale głosował ZA. Taki to nie tylko cydr wypije ale, dla poprawności, każdy zajzajer...
pszemek
pszemek 05.10.2017 07:39 W końcu i koniowi zachce się pić, kwestia czasu! Do cydru wiele osób się przekona, nie ma co marudzić, obniżka pomoże to super! Nie pomoże to i nie zaszkodzi na pewno! Jak cena zejdzie do 2,20 to i konie będą nim poić :)
artemida
artemida 05.10.2017 07:57 Sprawę potraktujcie analogicznie do wielu produktów które nie znajdują konsumentów w kraju nad Wisłą. Jakie jest spożycie szparagów, królików, bakłażanów... Inni się zajadają. Klejenie mi minusów przyzwyczajeń Polaków nie zmieni, no chyba że Morawiecki wystąpi w reklamie cydru w TVN-ie.
Green25
Green25 05.10.2017 10:25 Zapytam wprost @artemida zwolnienie z obowiązku banderolowania cydru to słuszna inicjatywa czy też nie ?
artemida
artemida 05.10.2017 11:37 Spóźniona i słuszna. Sądzę, że tak sadownicy, jak i spece od finansów myśleli że będzie to złoty interes. Niestety, jedni i drudzy się zawiedli. Niewielu będzie cydrem trochę dorabiało...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ultracyd
ultracyd 05.10.2017 07:43 To już dawno powinno być zrobione/ zwolnienie z akcyzy i banderolowania/! Jeśli to przeforsują to myślę,że nie tylko ja spojrzę na władzę łagodniejszym okiem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 05.10.2017 08:03 To zdumiewające że tak naprawdę we wszystkim jesteśmy jak nie na pierwszym to na 3 miejscu w produkcji. Pewnie dlatego zachodowi nie podoba się że u nas jest 1,3 mln. gospodarstw. I nie zawsze musimy bogacić banki za nim za coś się weźniemy.
artemida
artemida 05.10.2017 08:55 Demix, jaśniej, o co Ci chodzi? Sądzę, że nie tylko ja nie zrozumiałem...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 05.10.2017 10:41 Cydr jest stosunkowo "młodym" napojem niskoprocentowym na naszych półkach sklepowych więc o wyższą pozycję względem piwa trzeba powalczyć.Miedzy innymi własnie akcyza na 4,5 % napój alkoholowy była kompletnym absurdem.Jest jeszcze jeden problem który należało by rozwiązać...dlaczego cydru nie można reklamować a piwsko po 22.00 w tv to co druga reklama?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pszemek
pszemek 05.10.2017 10:58 Czyli jak by nie liczył - cydr do 5 voltów - po 4 zł pucha średnio chodzi, a będzie 3,60... Szału ni ma! :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 05.10.2017 11:40 Szału może i ni ma ,ale może wreszcie zostaną w miarę zrównane szanse producentów cydru z browarami . Co zrobią z tym fantem producenci cydru ich sprawa,jeśli chcą zwiększyć swą pozycję na rynku to muszą zawalczyć o klienta ceną.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

janflaster
janflaster 05.10.2017 21:24 Aby wzrosło spożycie cydru ,smak piwa musi osiągnąć dno a wiele nie brakuje.W poniedziałek przed zasnięciem bolała mnie głowa z tyłu i nie mogłem zasnąć.Przypomniałem sobie że po południu wypiłem jedno tyskie,sięgnąłem po setke śliwowicy i dopiero przeszło.Osoby które bedą się chciały urżnąć jak najmniejszym kosztem bedą wybierały piwo,kto bedzie chciał spozywać alkohol w towarzystwie ,z zamiarem łatwego powrotu do dyspozycyjności możliwe że wybiorą cydr po rozsądnej cenie.
rewers
rewers 05.10.2017 22:28 Słusznie prawisz. Też zauważyłem że po jednym piwie na drugi dzień łeb z tyłu pęka. I też było to tyskie. Zresztą jakie by nie było to dno zupełne. Jeszce do niedawna Perła miała jakiś smak, ale teraz jednakowe komercyjne popłuczyny.
Jestem skłonny potestować cydr.
artemida
artemida 06.10.2017 07:16 Oj, słabe to społeczeństwo i zginienia bliskie
Kiedy dorosłemu chłopu szkodzi jedno "tyskie"
artemida
artemida 07.10.2017 18:12 Sądząc po minusach duch bojowy wstąpił w sadowników i żadne piwo ich nie załamie. Tak trzymać...
artemida
artemida 08.10.2017 16:47 Może to pierwszy taki ranking ale plusy dla tych którzy doznali cierpień okrutnych po spożyciu piwa jest siedem razy więcej niż tych co chwalą ów niebiański trunek. Przyznaję, iż jestem w tej drugiej grupie. Oktober Fest jest fest.
rewers
rewers 08.10.2017 20:09 Jest taka piosenka z tekstem " piwo moje paliwo...", ale dla Ciebie to plusy i minusy są paliwem. W każdym temacie masz żal o te minusy.
Ps. które dane brałeś pod uwagę określając tę siedmiokrotną różnicę oraz co i w jakiej ilości trzeba wypić żeby te dane analizować?
artemida
artemida 09.10.2017 07:47 Po prostu policzyłem plusy i minusy u tych którzy, po wypiciu piwa, straszne katusze przeżyli i tych którzy mieli inne odczucia. /janflaster, rewers/. Czy takie wpisy można traktować poważnie??? Jeżeli komuś szkodzi piwo niech pije mleko! Był taki jeden /na tym portalu/ który /jak pisał/ ledwo przeżył wypicie kartonika mleka które dostała jego córka w szkole. Czy można większe dyrdymały wypisywać???
Dla mnie minusy są "paliwem" bo widzę że krytykując bzdury i niedorzeczności TU wypisywane są tacy którzy chcąc się jakoś zemścić a nie mając merytorycznych argumentów kleją mi minusy. Gdybym chciał dbać o poparcie wiedziałbym co pisać... albo bym PRZESTAŁ PISAĆ poddając się presji krytykantów, filozofów, złośliwców...
Pisało tu parę ciekawych ludzi ale chyba nie wytrzymali presji... i wcale się nie dziwię. Niczyim klakierem nie byłem i nie będę. Na razie admin mnie nie banuje, wyrażam swoje zdanie i nikogo nie obrażam!
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 09.10.2017 19:27 Artemido jak Ci smakuje tanie przemysłowe piwo to jej pij. Te piwa po ogrzaniu po prostu śmierdzą (dlatego w reklamach jest :pij w 4 stopniach celsjusza:)). Dobre piwo ładnie pachnie(kawą,chlebem, śliwką,cytrusami ,słodem i setką innych rzeczy) , jest smaczne i przy racjonalnym spożyciu nie da kaca .To tak jakby ktoś narzekał, że źle się poczuł po niby-kiełbasie ze Stonki za 9.99 ,a Ty byś pisał co z niego za chłop , kiełbasa mu szkodzi.
artemida
artemida 10.10.2017 06:51 Advocatusie, " de gustibus non disputandum est" , ja pijam piwa bez podejrzanych aromatów śliwki, cytrusów, kawy, itp jako że to są jakieś podejrzane aromaty. W prawdziwym piwie nie ma miejsca na nic oprócz słodu i chmielu! Skąd ten wniosek, że pijam te najtańsze dla upicia się, tak nisko mnie klasyfikujesz? Adwokacie, sądzenie zostaw sędziom, pochopnych wniosków nie wypisuj bo to nikomu nie służy.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 10.10.2017 20:00 Te aromaty w piwach rzemieślniczych biorą się z chmieli i słodów . Tak już jest, że większości ludzi wydaje się piwo=koncernowy lager bez smaku (za to z wadami w postaci niepożądanych zapachów: )).

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 05.10.2017 22:13 Jak by pozwolili produkować własne mocne trunki bez akcyzy to może ludzie byli by zdrowsi. A tak przy produkcji wódek używa się nadmanganjanu potasu, i sody kaustycznej, " kreta" bo nie ma szybkich możliwości oczyszczania spirytusu w gorzelniach. W innych krajach można małe ilości na własne potrzeby, bez chemii, i budżet nie upadł. Ciekawe czy i kiedy to będzie w Polsce.
rewers
rewers 05.10.2017 22:30 Zapytaj forumowiczów kto nie pędzi lub nie kupuję pędzonego.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 06.10.2017 13:36 Smak piwa nie sięgnął dna. Dna sięgnął smak piwa koncernowego i jest na tym dnie juz ze 20 lat. Ja przestalem piwo pić wlasnie ok 20 lat temu ,piłem wino. Od kilku lat mamy piwną rewolucję i piwo rzemieślnicze, w małym wyborze co prawda i czasem stare(niesmaczne), można kupić nawet w markecie. Kosztuje 8-12 zl ,ale jest smaczne i każdy znajdzie styl, który mu odpowiada. Chyba ,że ktoś przelicza złotówki na "woltaż",ale to już raczej smutne.Wam się wydaje, że sadownik wygra ceną z koncernami ,bo na cydr nie będzie akcyzy?? Tylko jakość.
artemida
artemida 06.10.2017 14:54 Nie chodzi o to by bywalców TEGO portalu zniechęcić do piwa. /przytaczane argumenty są często groteskowe/ Chodzi o to by INNYCH konsumentów zachęcić do cydru. Niestety postęp w tym temacie jest mizerny...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 12.10.2017 17:38 Cydr jako napój kojarzy się z biedotą.Trudno więc się spodziewać że plebejski naród jakim jestesmy bo przecież arystokrację zlikwidowali komuniści będzie się pysznił publicznie delektowaniem się tym trunkiem toż to zwykły jabcok powie każdy żulik pod sklepem.Produkt naturalny ale nalewka jest tańsza
żeby to się przyjęło to raczej destylaty bardziej się spodobają tylko że tutaj prawo stoi w poprzek .
artemida
artemida 12.10.2017 18:42 Ale Cię fantazja poniosła z tą ideologią na temat cydru.
jurol
jurol 14.10.2017 19:02 Artemido mówisz fantazja.To ja ci odpowiem czym się zaprawia nasza elyta rakija 25 złotych za litr nasi bimbrownicy do tego co oferują na Bałkanach to są w epoce kamienia łupanego.A tak w ogóle to ja piję tylko czysta najlepsza była z Krakowa ale Zydzi zniszczyli destylernię więc pozostala ta z Bielsko Bialej.
artemida
artemida 15.10.2017 08:52 Dobrze, że już wiemy co pijesz, napisz jeszcze z kim i kto stawia...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 15.10.2017 11:24 Model szwedzki w samotności i jak najbliżej łóżka.Oczywiście jak ktoś stawia to nie wypada odmówic.
artemida
artemida 16.10.2017 06:55 Chyba najgorszy z możliwych... żadnych skutków społecznych, nie licząc podatków z akcyzy... No może na dopłaty...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Chcesz zachować dopłaty unijne? Stosuj tylko oryginalne środki ochrony roślin

Początek roku to czas zakupu środków ochrony roślin. W tym czasie na rynku obok...

Minimalne temperatury powietrza [agropogoda.pl]

Jeszcze przez kilka dni na południu, a zwłaszcza krańcu południowo-wschodnim, będzie się...

Porzeczki: ceny, powierzchnia upraw, opłacalność [Piotr Baryła]

W sobotę 17 marca 2018 roku, w Pamiętnej k/Skierniewic obyło się szkolenie producentów...

Niektórzy przetwórcy już dziś oferuję minimalne ceny za truskawki !

Niektórzy przetwórcy, dostarczają sadzonki truskawek nieodpłatnie plantatorom,...

Potrzebna jest definicja cydru aromatyzowanego

Obecnie polskie prawo zabrania produkowania cydrów innych niż o smaku jabłkowym. Na terenie...

Chińczycy przejmą polskiego lidera w produkcji koncentratu jabłkowego ?

Chińska firma państwowa zamierza przejąć największego producenta koncentratu jabłkowego...

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Porzeczki: ceny,...
Ile potrzeba porzeczki na ten litr soku? 2kg?...
Porzeczki: ceny,...
I kto kupi ten sok 0,5l za "jedyne" 15,00...
Sadownik o sadownictwie
A to jakis problem zamontować dwa albo trzy...
Porzeczki: ceny,...
Nie ma powodów do narzekania na zakłady,...
Sadownik o sadownictwie
Macie słuszną racje, ale to, co chcieli...
Sadownik o sadownictwie
No powiedzmy PRAWIE znormalizowane... Ja...
Sadownik o sadownictwie
Artemido to co Ci umknęło to fakt ,że nie...
Porzeczki: ceny,...
Jak to jest, cena porzeczki 0,8 zł/kg,...
Sadownicy są w dobrej...
Nie tylko mnie nurtuję taka sytuacja....
Porzeczki: ceny,...
Najpierw trzeba by wyprodukować dobrą...
Porzeczki: ceny,...
Hmm....jakoś nie widać po ostatnich latach...
Sadownik o sadownictwie
Wydawało mi się że jestem już poza...
Sadownik o sadownictwie
Umkło mej uwadze. Przede wszystkim chodzi...
Sadownik o sadownictwie
To jest właśnie słuszny problem, który...
Sadownik o sadownictwie
To Ty @Lukas23 nie zauważyłeś "pułapki",...
Sadownik o sadownictwie
Do jerzy45: Czytaj ze zrozumieniem. Nie...
Sadownicy są w dobrej...
Piszesz @grisza1988 swój post dość...
Sadownicy są w dobrej...
Ty @Green25 i Ty @jacenty82 pewnie...
Frusto: komunikat sadowniczy...
Nie będę się pastwił nad autorami tego...
Porzeczki: ceny,...
CZ II Następnie plantatorzy, ktorzy byli...
Porzeczki: ceny,...
CZ I Fragii, Masz tutaj podane dokładne dane...
Sadownicy są w dobrej...
No to dalej "duzi hodowcy"(znowu wielki...
Sadownik o sadownictwie
Lukas 23 trafił w samo sedno.Wszyscy...
Sadownik o sadownictwie
Teraz jest 2 kg/ha, kiedyś było chyba 3 do...
Sadownicy są w dobrej...
Tak to już jest, przychodzi kryzys wieku...
Sadownik o sadownictwie
W czerwcu można pryskać substancją czynną...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Spoko, myślałem że jesteś niezadowolony z...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Do sasha Sprzedaję ponieważ chcę kupić...
Sadownicy są w dobrej...
bo w tym kraju to naprawdę jest nostalgia....
Sadownicy są w dobrej...
E tam.Małe chłodnie mają. Powinni dostać...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Musi być mocno uszkodzony, jeśli...
Sadownicy są w dobrej...
Ostatnio słyszałem przypadkowo że były...
Sadownicy są w dobrej...
Tym komentarzem kupiłeś mnie. Normalnie...
Sadownicy są w dobrej...
Jerzy - Lobo, Cortland, McIntosh to odmiany...
Sadownicy są w dobrej...
jerzy45 na Lobo i Cortlanda nie patrz przez...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Jaki powód sprzedaży?
Sadownicy są w dobrej...
Po co takie głupoty piszą, np koło Białej...
Sadownicy są w dobrej...
Jakoś tak wszyscy zapomnieli, że...
Opryskiwacze sadownicze:...
Ciekawi mnie podział opryskiwaczy na...
Sadownik o sadownictwie
@Lukas23... Powiedz wszystkim tu zebranym...
Sadownicy są w dobrej...
Dlaczego wielu sadowników uciekło od...
Sadownicy są w dobrej...
Problem @Magister polega na tym, że polska...
Sadownicy są w dobrej...
Masz jednak takie podejście do tematu, jak...
Sadownicy są w dobrej...
a te -7 to chcesz u siebie czy u sąsiada?
Sadownicy są w dobrej...
Najlepsze z tego jak zostanie uszczuplony...
Pozostałości pestycydów w...
Nie niepotrzebny, nasze kury produkują...
Pozostałości pestycydów w...
Ja miałem dosyć podobny przypadek, jabłko...
Pozostałości pestycydów w...
Dzień dobry, panie i panowie! Przepraszam za...
Sadownicy są w dobrej...
A i unia ma racje poniekad Ci wszyscy powinni...
Sadownicy są w dobrej...
Artykuł powinien miec tytuł niech nam zyja...
Sadownik o sadownictwie
Święte słowa, święte słowa p.L23 ale...
Danfoss EKA 164A
Mam taki ale nowy 500 236 866
Sadownik o sadownictwie
Przestańcie pierdzielić farmazony!...
Sadownicy są w dobrej...
niech każdy dopisze co dalej
Sadownicy są w dobrej...
Proponuję wydrukować ten artykuł i...
Sadownik o sadownictwie
W niektórych tematach coś się zmienia np....
Sadownik o sadownictwie
Adwokat diabła to sobie może pozwolić......
WAPA: Zapasy jabłek w UE...
Jeżeli na 1luteg było 660tys ton to dzisiaj...
Uszkodzenia mrozowe na...
W owym roku o którym piszesz j45, dziwiło...
Uszkodzenia mrozowe na...
Skąd ta pewność że nie zmarło? Ponad 20...
Uszkodzenia mrozowe na...
Defetyzm ma pewne znaczenie i określa pewne...
Uszkodzenia mrozowe na...
Własnych doświadczeń w skracaniu cudzego...
Uszkodzenia mrozowe na...
@pit2015 ...Siejesz defetyzm. Czy to pierwsza...
Sadownik o sadownictwie
A kto by nie chciał wpaść w łapy lobby...
Sadownicy będą płacić...
@Marcin21...Matematykę, to znam...Tzn....
Sadownicy będą płacić...
Musisz podszkolić matematykę i dopiero...
Sadownik o sadownictwie
U mnie Artemido bardzo duży procent. W...
Sadownik o sadownictwie
To wszystko prawda p. Demix. Prawie każdy...
Uszkodzenia mrozowe na...
Jak by tego było mało za tydzień powtórka...
Sadownik o sadownictwie
Duże gospodarstwo Piotra Korczaka zawsze...
Pozostałości środków...
Jeżeli już, to pisze od maja do grudnia i...
W Lublinie o nowych...
Ja jestem @artemido przygotowany na...
Pozostałości środków...
Miedzian - 0,75 kg/ha w zwalczaniu zarazy...
Pozostałości środków...
Podważać tego, co powiedział dr A....
W Lublinie o nowych...
Teraz już praktycznie niewiele, trochę...
W Lublinie o nowych...
jaceo1 - działasz w związku?
W Lublinie o nowych...
To zdaję się ja jestem jednym z pierwszych...
W Lublinie o nowych...
"Darmowe jablka powinne być zniszczone,...
W Lublinie o nowych...
Śmiać się chyba nie ma z czego? Zobacz jak...
W Lublinie o nowych...
Na początku drugiego komentarza popełniłem...
Sadownicy będą płacić...
zapomniałam podać maila...
Sadownicy będą płacić...
Właśnie skoro temat tłumaczeń został...
W Lublinie o nowych...
...cyt..."Trzeba się również zastanowić...
W Lublinie o nowych...
Osobiście uważam Panie Profesorze, że...
ZAKUPIĘ kombajn połówkowy...
Na OLXie co najmniej z 10 kombajnów. Do...
Sadownicy będą płacić...
Kolego dodaj jeszcze swój stracony czas x...
Sadownicy będą płacić...
Jak udoskonalono przepisy dotyczące...
Sadownicy będą płacić...
Skoro mocne źródło to nic tylko się...
Sadownicy będą płacić...
@LIBER...Jam nie pani, a pan. 1680, to kwota...
Sadownicy będą płacić...
Proszę Cię bardzo @jacenty82...źródło:...
Komunikaty od Josa de Wita w...
Bardzo dobrze napisane. Tylko poprzez...
Pozostałości pestycydów w...
A ja uważam, że masz ograniczone pole...
Pozostałości pestycydów w...
Podobnie w owocach przeznaczonych do...
Pozostałości pestycydów w...
Niestety temat jest skomplikowany i wszystkim...
Pozostałości pestycydów w...
Ja mam wrażenie, że niektórzy nie...
Lamborghini RS 70
nie można od razu napisać więcej...
Komunikaty od Josa de Wita w...
Profesor znanej uczelni do adepta wiedzy...
Sadownicy będą płacić...
Pani Jerzy Pana kolega mając tylu ludków na...
Lamborghini RS 70
Rok? Cena?
Sadownicy będą płacić...
No to p. manka - trwaj przy swoim zdaniu, nie...
Pozostałości pestycydów w...
niech przestana kupowac towar poza unia...
Pozostałości pestycydów w...
"Sprawców" można wykryć, czyli postawić...
Pozostałości pestycydów w...
Marz 100% racji . Dodam jeszcze że w tym...
Sadownicy będą płacić...
Pożyjemy zobaczymy. W dalszym ciągu nie...
Sadownicy będą płacić...
A co z osobami które praktycznie pracują w...
Komunikaty od Josa de Wita w...
Po 25 godzinach od mego ostatniego wpisu mam...
Sadownicy będą płacić...
...@jacenty82 ...Dałeś ciała. 42 złote,...
Sadownicy będą płacić...
Nie w tym rzecz i wcale nie chodzi o te 42...
Sadownicy będą płacić...
...@manka ...Czyli kobieta, jak zapewne i...
Pozostałości pestycydów w...
Uczciwość i wiarygodność, to podstawa w...
Sadownicy będą płacić...
A czytałeś artykuł czy komentujesz "w...
Sadownicy będą płacić...
w zakładce ;NAJNOWSZE TEMATY ; O zmianach w...
Sadownicy będą płacić...
Artemida aż taka obrażalska nie jestem
Sadownicy będą płacić...
Manka - tutaj część autentycznie wyraża...
Sadownicy będą płacić...
Sprawa wymagała regulacji, jednak jak to...
Sadownicy będą płacić...
I czego mnie minusujecie? Co z zusu jesteście?
Sadownicy będą płacić...
"Składka płacona przez rolnika ma wynosić...
Sadownicy będą płacić...
Idzie nowe, w sprawach odstąpienia przez...
Pozostałości pestycydów w...
Miałem dokladnie tego typu sytuację w roku...
Sadownicy będą płacić...
A wie ktoś co z rolnikami podlegającymi pod...
Sadownicy będą płacić...
A kogo to będzie obchodziło, że Ty @josu20...
Sadownicy będą płacić...
Wstepnie w projekcie ustawy ma być nowa...
Komunikaty od Josa de Wita w...
Ja nie wiem @janekr, co Ty jesz, czy z kimś...
Sadownicy będą płacić...
Dokładnie !! Wymyslaja to oczywiscie...
Sadownicy będą płacić...
Ja nie wiem jak tu pisać umowy jak co 2-gi...
Sadownicy będą płacić...
Niestety w naszym kraju zatrudnianie...
Sadownicy będą płacić...
Założę się że ci którzy pisali projekt...
Owoce i soki z polskich...
@advocatusdiaboli ...Nie porównuj mnie do...
Sadownicy będą płacić...
to bardzo chciałem przeprosić wszystkich...
Sadownicy będą płacić...
Chyba nie. By przekonać się jak bardzo...
Owoce i soki z polskich...
Jerzy wiesz kto to jest Rechtka? Na Ślonsku...
Owoce i soki z polskich...
Dobrze...Tylko @Marcin8787 nie zrozumiałeś...
Sadownicy będą płacić...
...ha, ha, ha ...dobre sobie hasło.
Owoce i soki z polskich...
Czyli uscislajac gdyby dzis Po rzadziła to...
Owoce i soki z polskich...
Nie rozumiem czegos, chodzi o wiek 65 ? to i...
Sadownicy będą płacić...
Czas najwyższy doliczyć do cen swoich...
Sadownicy będą płacić...
Te przepisy są po to żeby zaktualizować...
Sadownicy będą płacić...
Na resztę okresu pozostaje umowa zlecenie,...
Komunikaty od Josa de Wita w...
To nie do końca tak jest @Marcin8787 , jak...
Owoce i soki z polskich...
A dlaczego PiS wpakował rolników w pracę...
Sadownicy będą płacić...
Stosowne byłoby pytanie - czy jest to...
Sadownicy będą płacić...
Do tej pory obowiązywały inne przepisy,...
Sadownicy będą płacić...
Tak sie martwią o ukraińców a nie tak...
Owoce i soki z polskich...
A co do handlu w niedziele to mozna dla...
Komunikaty od Josa de Wita w...
jerzy45 po kimś takim jak Ty nie...
Atak zimy zdziesiątkował...
W dwa - trzy lata po zimie 79/80 masowo...
Komunikaty od Josa de Wita w...
Doradztwo to czy innej firmy jest nastawione...
Owoce i soki z polskich...
Co do wyników wyborów to 4 lata temu te...
Komunikaty od Josa de Wita w...
Mam pretensję do tych, co nie postawili...
Owoce i soki z polskich...
Chcesz się bawić w prognozowanie polityki...
instagram