Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Cydr bez akcyzy ?

Cydr bez akcyzy ?

Ministerstwo Finansów proponuje zerową stawkę, czyli w zasadzie rezygnację z akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania. Wicepremier Mateusz Morawiecki liczy, że rozwiązanie to będzie dodatkowym impulsem dla rozwoju produkcji tego trunku.

Przystąpiliśmy w Ministerstwie Finansów do prac, które mogą być dodatkowym impulsem do rozwoju hodowli jabłek - a chodzi o cydr, żeby był jeszcze bardziej przystępny. Chcemy zrezygnować z pobierania akcyzy - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

 

Podczas konferencji prasowej z udziałem wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, PKO Bank Polski zaprezentował raport „Przetwórstwo owoców i warzyw. Znaczenie w przemyśle spożywczym i rozwój sektora w Polsce". Jak oceniają eksperci Banku znaczenie polskiego sektora przetwórstwa owocowo-warzywnego dynamicznie wzrasta.Motorem jego rozwoju jest powiększająca się baza surowcowa oraz rosnąca sprzedaż na eksport. Polska jest największym w UE eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego, owoców mrożonych i drugim największym eksporterem przetworzonych grzybów. Rosnąca wiedza o odpowiednim przygotowaniu owoców i warzyw do długotrwałego transportu sprawia, że polskie firmy coraz chętniej eksportują świeże owoce, co pozwala im zdobywać nawet tak odległe rynki jak chiński.

Polska jest największym w UE i drugim na świecie producentem jabłek, liderem w unijnej produkcji malin, wiśni oraz czarnych porzeczek, a także znaczącym producentem truskawek i warzyw gruntowych. W latach 2011-2016 produkcja owoców w Polsce wzrosła o 36%, głównie za sprawą zwiększenia produkcji jabłek aż o 46%.


Rosyjskie embargo zamknęło możliwość eksportu jabłek na wschód. Sadownicy i producenci napojów znaleźli sposób na zagospodarowanie nadwyżki owoców. Zaczęto produkować cydr, który został dobrze przyjęty przez Polaków. Pewne ograniczenia w rozwoju tego rynku związane są z akcyzą, którą cydr także został obłożony. Dziś w zależności od stężenia alkoholu w cydrze stawka akcyzy wynosi 97 lub 158 zł za hektolitr gotowego napoju. Dodatkowo jest też obowiązek banderolowania takich napojów.

Ministerstwo Finansów proponuje zerową stawkę, czyli w zasadzie rezygnację z akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania.


Podobne rozwiązania już teraz obowiązują w wielu krajach UE (Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Hiszpania, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Włochy).

Chociaż w księgowym rozrachunku oznacza to mniejsze wpływy budżetowe z tytułu akcyzy rzędu 11-20 mln zł rocznie, to jednocześnie powoduje obniżenie cen detalicznych o ok. 10%, a przez to ułatwienie nie tylko dla konsumentów, ale też, poprzez obniżenie kosztów, dla rozwoju przedsiębiorczości.

 

foto: mf.gov.pl

Tagi:

cydr, jabłka

komentarze (39):

dodaj komentarz
janflaster
janflaster 04.10.2017 19:12 o nie! Morawiecki chce zwiększąć HODOWLE jabłek.
Green25
Green25 05.10.2017 10:14 Jak słyszę o hodowli jakichkolwiek owoców to mi się włos jeży na głowie .Nawet wielkomiejscy państwo wypadało by aby wiedzieli co się uprawia ,co produkuje,a co hoduje...
Green25
Green25 05.10.2017 15:45 ...tym bardziej pan Morawiecki wybitnie wykształcony.
artemida
artemida 05.10.2017 16:06 Samego sformułowania bym się nie czepiał. Ważne aby wiedział JAK TO SPRZEDAĆ o czym mówi.
Kiedyś, w Maroku próbowano sprzedawać Coca-colę. Interes szedł marnie. Firma handlująca napojem przekupiła Hassana II aby w trakcie wywiadu w telewizji pił Coca- colę. Muzułmanie wzięli przykład z władcy i... interes ruszył.
Green25
Green25 05.10.2017 17:44 Jak to sprzedać? Pozostawmy to przedsiębiorcom .Na poziomie ministerialnym wydeptywane są tylko wąskie dróżki. Szersze drogi a nawet autostrady tworzą firmy handlujące

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 04.10.2017 19:44 Oby. Byłoby normalniej. Chętnie kupiłbym porządny rzemieślniczy cydr.
artemida
artemida 04.10.2017 20:14 Przyznaję, myślałem że napój ten zyska większe uznanie. 50 gramów na słowiańskie oblicze, przy prawie 100 litrach piwa / po paru latach/ nie napawa optymizmem

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal123
rafal123 05.10.2017 06:37 Oczywiscie PSL tego nie zrobilo. Ostatnia kadencja w sejmie tych pasożytów.
artemida
artemida 05.10.2017 06:54 Niezależnie kto podstawi koniowi wodę, jeżeli nie zechce jej pić, to się nie napije. Ukraińcy mówią; tutkaj molytwa ne pomoże... ludzie nie chcą. No chyba jakiś wódz każe, ot choćby ostatnio Gowin, był przeciw /jak publicznie oświadczył/ ale głosował ZA. Taki to nie tylko cydr wypije ale, dla poprawności, każdy zajzajer...
pszemek
pszemek 05.10.2017 07:39 W końcu i koniowi zachce się pić, kwestia czasu! Do cydru wiele osób się przekona, nie ma co marudzić, obniżka pomoże to super! Nie pomoże to i nie zaszkodzi na pewno! Jak cena zejdzie do 2,20 to i konie będą nim poić :)
artemida
artemida 05.10.2017 07:57 Sprawę potraktujcie analogicznie do wielu produktów które nie znajdują konsumentów w kraju nad Wisłą. Jakie jest spożycie szparagów, królików, bakłażanów... Inni się zajadają. Klejenie mi minusów przyzwyczajeń Polaków nie zmieni, no chyba że Morawiecki wystąpi w reklamie cydru w TVN-ie.
Green25
Green25 05.10.2017 10:25 Zapytam wprost @artemida zwolnienie z obowiązku banderolowania cydru to słuszna inicjatywa czy też nie ?
artemida
artemida 05.10.2017 11:37 Spóźniona i słuszna. Sądzę, że tak sadownicy, jak i spece od finansów myśleli że będzie to złoty interes. Niestety, jedni i drudzy się zawiedli. Niewielu będzie cydrem trochę dorabiało...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ultracyd
ultracyd 05.10.2017 07:43 To już dawno powinno być zrobione/ zwolnienie z akcyzy i banderolowania/! Jeśli to przeforsują to myślę,że nie tylko ja spojrzę na władzę łagodniejszym okiem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 05.10.2017 08:03 To zdumiewające że tak naprawdę we wszystkim jesteśmy jak nie na pierwszym to na 3 miejscu w produkcji. Pewnie dlatego zachodowi nie podoba się że u nas jest 1,3 mln. gospodarstw. I nie zawsze musimy bogacić banki za nim za coś się weźniemy.
artemida
artemida 05.10.2017 08:55 Demix, jaśniej, o co Ci chodzi? Sądzę, że nie tylko ja nie zrozumiałem...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 05.10.2017 10:41 Cydr jest stosunkowo "młodym" napojem niskoprocentowym na naszych półkach sklepowych więc o wyższą pozycję względem piwa trzeba powalczyć.Miedzy innymi własnie akcyza na 4,5 % napój alkoholowy była kompletnym absurdem.Jest jeszcze jeden problem który należało by rozwiązać...dlaczego cydru nie można reklamować a piwsko po 22.00 w tv to co druga reklama?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pszemek
pszemek 05.10.2017 10:58 Czyli jak by nie liczył - cydr do 5 voltów - po 4 zł pucha średnio chodzi, a będzie 3,60... Szału ni ma! :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 05.10.2017 11:40 Szału może i ni ma ,ale może wreszcie zostaną w miarę zrównane szanse producentów cydru z browarami . Co zrobią z tym fantem producenci cydru ich sprawa,jeśli chcą zwiększyć swą pozycję na rynku to muszą zawalczyć o klienta ceną.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

janflaster
janflaster 05.10.2017 21:24 Aby wzrosło spożycie cydru ,smak piwa musi osiągnąć dno a wiele nie brakuje.W poniedziałek przed zasnięciem bolała mnie głowa z tyłu i nie mogłem zasnąć.Przypomniałem sobie że po południu wypiłem jedno tyskie,sięgnąłem po setke śliwowicy i dopiero przeszło.Osoby które bedą się chciały urżnąć jak najmniejszym kosztem bedą wybierały piwo,kto bedzie chciał spozywać alkohol w towarzystwie ,z zamiarem łatwego powrotu do dyspozycyjności możliwe że wybiorą cydr po rozsądnej cenie.
rewers
rewers 05.10.2017 22:28 Słusznie prawisz. Też zauważyłem że po jednym piwie na drugi dzień łeb z tyłu pęka. I też było to tyskie. Zresztą jakie by nie było to dno zupełne. Jeszce do niedawna Perła miała jakiś smak, ale teraz jednakowe komercyjne popłuczyny.
Jestem skłonny potestować cydr.
artemida
artemida 06.10.2017 07:16 Oj, słabe to społeczeństwo i zginienia bliskie
Kiedy dorosłemu chłopu szkodzi jedno "tyskie"
artemida
artemida 07.10.2017 18:12 Sądząc po minusach duch bojowy wstąpił w sadowników i żadne piwo ich nie załamie. Tak trzymać...
artemida
artemida 08.10.2017 16:47 Może to pierwszy taki ranking ale plusy dla tych którzy doznali cierpień okrutnych po spożyciu piwa jest siedem razy więcej niż tych co chwalą ów niebiański trunek. Przyznaję, iż jestem w tej drugiej grupie. Oktober Fest jest fest.
rewers
rewers 08.10.2017 20:09 Jest taka piosenka z tekstem " piwo moje paliwo...", ale dla Ciebie to plusy i minusy są paliwem. W każdym temacie masz żal o te minusy.
Ps. które dane brałeś pod uwagę określając tę siedmiokrotną różnicę oraz co i w jakiej ilości trzeba wypić żeby te dane analizować?
artemida
artemida 09.10.2017 07:47 Po prostu policzyłem plusy i minusy u tych którzy, po wypiciu piwa, straszne katusze przeżyli i tych którzy mieli inne odczucia. /janflaster, rewers/. Czy takie wpisy można traktować poważnie??? Jeżeli komuś szkodzi piwo niech pije mleko! Był taki jeden /na tym portalu/ który /jak pisał/ ledwo przeżył wypicie kartonika mleka które dostała jego córka w szkole. Czy można większe dyrdymały wypisywać???
Dla mnie minusy są "paliwem" bo widzę że krytykując bzdury i niedorzeczności TU wypisywane są tacy którzy chcąc się jakoś zemścić a nie mając merytorycznych argumentów kleją mi minusy. Gdybym chciał dbać o poparcie wiedziałbym co pisać... albo bym PRZESTAŁ PISAĆ poddając się presji krytykantów, filozofów, złośliwców...
Pisało tu parę ciekawych ludzi ale chyba nie wytrzymali presji... i wcale się nie dziwię. Niczyim klakierem nie byłem i nie będę. Na razie admin mnie nie banuje, wyrażam swoje zdanie i nikogo nie obrażam!
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 09.10.2017 19:27 Artemido jak Ci smakuje tanie przemysłowe piwo to jej pij. Te piwa po ogrzaniu po prostu śmierdzą (dlatego w reklamach jest :pij w 4 stopniach celsjusza:)). Dobre piwo ładnie pachnie(kawą,chlebem, śliwką,cytrusami ,słodem i setką innych rzeczy) , jest smaczne i przy racjonalnym spożyciu nie da kaca .To tak jakby ktoś narzekał, że źle się poczuł po niby-kiełbasie ze Stonki za 9.99 ,a Ty byś pisał co z niego za chłop , kiełbasa mu szkodzi.
artemida
artemida 10.10.2017 06:51 Advocatusie, " de gustibus non disputandum est" , ja pijam piwa bez podejrzanych aromatów śliwki, cytrusów, kawy, itp jako że to są jakieś podejrzane aromaty. W prawdziwym piwie nie ma miejsca na nic oprócz słodu i chmielu! Skąd ten wniosek, że pijam te najtańsze dla upicia się, tak nisko mnie klasyfikujesz? Adwokacie, sądzenie zostaw sędziom, pochopnych wniosków nie wypisuj bo to nikomu nie służy.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 10.10.2017 20:00 Te aromaty w piwach rzemieślniczych biorą się z chmieli i słodów . Tak już jest, że większości ludzi wydaje się piwo=koncernowy lager bez smaku (za to z wadami w postaci niepożądanych zapachów: )).

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 05.10.2017 22:13 Jak by pozwolili produkować własne mocne trunki bez akcyzy to może ludzie byli by zdrowsi. A tak przy produkcji wódek używa się nadmanganjanu potasu, i sody kaustycznej, " kreta" bo nie ma szybkich możliwości oczyszczania spirytusu w gorzelniach. W innych krajach można małe ilości na własne potrzeby, bez chemii, i budżet nie upadł. Ciekawe czy i kiedy to będzie w Polsce.
rewers
rewers 05.10.2017 22:30 Zapytaj forumowiczów kto nie pędzi lub nie kupuję pędzonego.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 06.10.2017 13:36 Smak piwa nie sięgnął dna. Dna sięgnął smak piwa koncernowego i jest na tym dnie juz ze 20 lat. Ja przestalem piwo pić wlasnie ok 20 lat temu ,piłem wino. Od kilku lat mamy piwną rewolucję i piwo rzemieślnicze, w małym wyborze co prawda i czasem stare(niesmaczne), można kupić nawet w markecie. Kosztuje 8-12 zl ,ale jest smaczne i każdy znajdzie styl, który mu odpowiada. Chyba ,że ktoś przelicza złotówki na "woltaż",ale to już raczej smutne.Wam się wydaje, że sadownik wygra ceną z koncernami ,bo na cydr nie będzie akcyzy?? Tylko jakość.
artemida
artemida 06.10.2017 14:54 Nie chodzi o to by bywalców TEGO portalu zniechęcić do piwa. /przytaczane argumenty są często groteskowe/ Chodzi o to by INNYCH konsumentów zachęcić do cydru. Niestety postęp w tym temacie jest mizerny...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 12.10.2017 17:38 Cydr jako napój kojarzy się z biedotą.Trudno więc się spodziewać że plebejski naród jakim jestesmy bo przecież arystokrację zlikwidowali komuniści będzie się pysznił publicznie delektowaniem się tym trunkiem toż to zwykły jabcok powie każdy żulik pod sklepem.Produkt naturalny ale nalewka jest tańsza
żeby to się przyjęło to raczej destylaty bardziej się spodobają tylko że tutaj prawo stoi w poprzek .
artemida
artemida 12.10.2017 18:42 Ale Cię fantazja poniosła z tą ideologią na temat cydru.
jurol
jurol 14.10.2017 19:02 Artemido mówisz fantazja.To ja ci odpowiem czym się zaprawia nasza elyta rakija 25 złotych za litr nasi bimbrownicy do tego co oferują na Bałkanach to są w epoce kamienia łupanego.A tak w ogóle to ja piję tylko czysta najlepsza była z Krakowa ale Zydzi zniszczyli destylernię więc pozostala ta z Bielsko Bialej.
artemida
artemida 15.10.2017 08:52 Dobrze, że już wiemy co pijesz, napisz jeszcze z kim i kto stawia...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 15.10.2017 11:24 Model szwedzki w samotności i jak najbliżej łóżka.Oczywiście jak ktoś stawia to nie wypada odmówic.
artemida
artemida 16.10.2017 06:55 Chyba najgorszy z możliwych... żadnych skutków społecznych, nie licząc podatków z akcyzy... No może na dopłaty...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ceny jabłek przemysłowych bliskie przekroczenia złotówki

Stawki będą szły w górę bo przetwórcą do wyrobu koncentratu brakuje kwaśnych jabłek,...

KRIR w sprawie obniżania pomocy dla poszkodowanych przez przymrozki

W Polsce powierzchnia upraw sadowniczych zgodnie z danymi GUS wynosi ponad 300 tys. ha,...

Pracownicy z Wietnamu wybawieniem dla sadowników ?

Koniecznym jest na przyszły i kolejne sezony szukać alternatywnych rozwiązań takich jak...

W Nowych Sadach soki ze starych odmian jabłek

Już wkrótce rozpoczniemy produkcję soku ze starych odmian jabłek, które tak naprawdę od...

Nie embargo, a chiński koncentrat problemem sadowników !?

Problem z sadownictwem zacznie się za rok. Nie wiem, czy pan przewodniczący wie, że w tej...

W Koprzywnicy startuje nowoczesna przetwórnia owoców

W połowie października w Koprzywnicy produkcję rozpocznie nowoczesna przetwórnia owoców,...

B1_Yara
2017_Soldrip
B4
B3
B7_King_Roat

Najnowsze komentarze

Ceny jabłek przemysłowych...
18.10.2017 19:47 autor: ultracyd
Rozpoczęła się właśnie pogoń za...
Pracownicy z Wietnamu...
18.10.2017 18:37 autor: artemida
Chcesz porównywać Niemcy, Francję czy Wlk....
Pracownicy z Wietnamu...
18.10.2017 18:29 autor: janflaster
Zatrudnienie Wietnamczyków miałoby tylko...
Pracownicy z Wietnamu...
18.10.2017 14:13 autor: Green25
Ta "normalność " to stan wyjątkowy jaki...
Pracownicy z Wietnamu...
18.10.2017 13:05 autor: Green25
Nie wnikając w doktrynę islamu to ich...
Pracownicy z Wietnamu...
18.10.2017 12:38 autor: Green25
Azjaci to dość szerokie pojęcie i pod tym...
Pracownicy z Wietnamu...
18.10.2017 12:03 autor: advocatusdiaboli
Nie rozumiem dlaczego Azjaci nie mają być...
Pracownicy z Wietnamu...
18.10.2017 11:46 autor: artemida
Widzisz, Green, Ty pracowałeś a mój syn...
Pracownicy z Wietnamu...
18.10.2017 10:51 autor: Green25
Typowo lewackie podejście..."ale Polacy też...
Pracownicy z Wietnamu...
18.10.2017 10:26 autor: Green25
Pewnie takowej instytucji nie ma i zapewne...
Maksymalne sumy ubezpieczeń...
18.10.2017 08:53 autor: CZerwony82
Czyli ile będzie kosztowało ubezpieczenie...
Pracownicy z Wietnamu...
18.10.2017 07:12 autor: artemida
Widzisz LL, nie wiem KOGO dopadła skoro...
Pracownicy z Wietnamu...
18.10.2017 06:15 autor: LaakiLuk
Można zatrudniać ludzi z całego świata...
Pracownicy z Wietnamu...
17.10.2017 20:45 autor: artemida
Koniec świata.... zatrudniono wg powyższej...
Pracownicy z Wietnamu...
17.10.2017 20:25 autor: janflaster
Autor tych wypocin ma nie lada...
Kolejna edycja MTAS FruitPRO...
17.10.2017 20:11 autor: decosta
Lokalizacja to gwóźdź do trumny, trzeba...
Kolejna edycja MTAS FruitPRO...
17.10.2017 06:42 autor: Zbyszek124
To chyba będzie jedna z ostatnich edycji...
W Koprzywnicy startuje...
16.10.2017 18:24 autor: Green25
Soki NFC w innych firmach dotychczas...
W Koprzywnicy startuje...
16.10.2017 15:00 autor: wania1234
A na soki NFC to suchy czy zwykły przemysł
W Koprzywnicy startuje...
16.10.2017 12:37 autor: Lukas23
Kupują już jabłka w tym zakładzie? Ma...
Cydr bez akcyzy ?
16.10.2017 06:55 autor: artemida
Chyba najgorszy z możliwych... żadnych...
Cydr bez akcyzy ?
15.10.2017 11:24 autor: jurol
Model szwedzki w samotności i jak najbliżej...
Cydr bez akcyzy ?
15.10.2017 08:52 autor: artemida
Dobrze, że już wiemy co pijesz, napisz...
Orzechy laskowe w sadach to...
14.10.2017 20:25 autor: wlodek267
Zgadza się, mam 40 arów leszczyny.
Cydr bez akcyzy ?
14.10.2017 19:02 autor: jurol
Artemido mówisz fantazja.To ja ci odpowiem...
Nie embargo, a chiński...
14.10.2017 10:39 autor: wania1234
co wy z ta bezpłatna dystrybucja przy takich...
Nie embargo, a chiński...
14.10.2017 09:38 autor: pit2015
Tyle teorii a los potrafi zadrwić deser w...
Nie embargo, a chiński...
14.10.2017 09:07 autor: delikatess
ceny pójdą ale w górę a nie w dół , bo...
Nie embargo, a chiński...
14.10.2017 06:35 autor: Green25
Tak...rozdawnictwo szczególnie w tym roku...
Nie embargo, a chiński...
13.10.2017 19:57 autor: delikatess
a od kiedy będzie można składać...
Nie embargo, a chiński...
13.10.2017 18:16 autor: jurol
Halo halo panowie i panie na wiejskiej tu...
Nie embargo, a chiński...
13.10.2017 16:39 autor: artemida
Zawsze produkcja jest pod odbiorcę, nic...
Nie embargo, a chiński...
13.10.2017 14:50 autor: Zbyszek124
W sumienia poseł Pisu ma rację...
Nie embargo, a chiński...
13.10.2017 13:44 autor: Kalif
Szkoda czasu na czytanie. Jeśli chiński...
Pogoda nie sprzyja winobraniu
13.10.2017 12:23 autor: artemida
Stada wygłodniałych ptaków... Czyżby NIKT...
Cydr bez akcyzy ?
12.10.2017 18:42 autor: artemida
Ale Cię fantazja poniosła z tą ideologią...
Orzechy laskowe w sadach to...
12.10.2017 17:59 autor: cosford
Dodam jeszcze, że @Włodek musi mieć...
Orzechy laskowe w sadach to...
12.10.2017 17:50 autor: cosford
Otrząsarka to pryszcz. Jeśli Kolega ma...
Cydr bez akcyzy ?
12.10.2017 17:38 autor: jurol
Cydr jako napój kojarzy się z...
UOKiK: Nie było zmowy...
12.10.2017 17:28 autor: jurol
Skąd my to znamy? "O lo Boga nic nie moge"...
UOKiK: Nie było zmowy...
12.10.2017 14:03 autor: ashero1900
A ile zakładów obniżyło cenę?? Kto jest...
UOKiK: Nie było zmowy...
12.10.2017 10:08 autor: kryspin0202
Ja troche z,,innej beczki "czy ktos cos wie...
UOKiK: Nie było zmowy...
12.10.2017 08:56 autor: decosta
Żenada , cały ten urząd to tylko pensję...
UOKiK: Nie było zmowy...
12.10.2017 07:47 autor: ultracyd
No to jeśli tak wyglądają, cytuję:...
Muna® wstępna ocena plonowania
12.10.2017 07:38 autor: artemida
Idąc tym tokiem rozumowania można by...
Muna® wstępna ocena plonowania
11.10.2017 22:28 autor: Zbyszek124
Ciekawe czy nie przejęła po mutsu czekolady
Muna® wstępna ocena plonowania
11.10.2017 21:24 autor: Prima
akurat Celeste kiepski przykład, bo wygląd...
Tak wysokich cen jabłek we...
11.10.2017 18:46 autor: cmario182
Celsesta o tej porze roku? Jakaś taka...
Tak wysokich cen jabłek we...
11.10.2017 17:02 autor: k4rol
Tylko nie wiem gdzie takie ceny. U mnie w...
Muna® wstępna ocena plonowania
11.10.2017 15:38 autor: Sadox
Jeżeli ta odmiana przejeła po Mutsu cechę...
Płacimy 50 groszy za...
11.10.2017 13:07 autor: artemida
Może nie w temacie powyższego artykułu...
Muna® wstępna ocena plonowania
11.10.2017 12:35 autor: Demix
Moi sąsiedzi próbowali : w smaku jest nie...
Muna® wstępna ocena plonowania
11.10.2017 11:58 autor: artemida
...w świetle wymagań rynkowych...jest...
Muna® wstępna ocena plonowania
11.10.2017 11:27 autor: Zbyszek124
Dr Klimek znów przesadza posadził kilka...
Muna® wstępna ocena plonowania
11.10.2017 10:22 autor: wania1234
Wiec chyba trochę słabiej plonuje jak...
W Koprzywnicy startuje...
11.10.2017 07:39 autor: LaakiLuk
jabolek .. Ta przetwórnia jest nowa na rynku...
Płacimy 50 groszy za...
11.10.2017 07:25 autor: decosta
Możesz zrobić konkurencję i płacić 90 gr...
Płacimy 50 groszy za...
11.10.2017 06:39 autor: krynio
W tamtym roku to jemu płacili żeby tylko...
Płacimy 50 groszy za...
11.10.2017 05:39 autor: marcinbobik
Ale ich dyma .
Cydr bez akcyzy ?
10.10.2017 20:00 autor: advocatusdiaboli
Te aromaty w piwach rzemieślniczych biorą...
W Koprzywnicy startuje...
10.10.2017 17:08 autor: jabolek121
no kurcze na Ukrainę się mieli wyprowadzać...
W Koprzywnicy startuje...
10.10.2017 10:13 autor: wania1234
Jak dadzą odpowiednia cenę, a wtedy już...
Cydr bez akcyzy ?
10.10.2017 06:51 autor: artemida
Advocatusie, " de gustibus non disputandum...
Cydr bez akcyzy ?
09.10.2017 19:27 autor: advocatusdiaboli
Artemido jak Ci smakuje tanie przemysłowe...
Cydr bez akcyzy ?
09.10.2017 07:47 autor: artemida
Po prostu policzyłem plusy i minusy u tych...
Cydr bez akcyzy ?
08.10.2017 20:09 autor: rewers
Jest taka piosenka z tekstem " piwo moje...
Orzechy laskowe w sadach to...
08.10.2017 20:06 autor: rewers
Nie mam leszczyny, ale czy o tej porze to...
Cydr bez akcyzy ?
08.10.2017 16:47 autor: artemida
Może to pierwszy taki ranking ale plusy dla...
Orzechy laskowe w sadach to...
08.10.2017 16:29 autor: wlodek267
Leszczyna wymaga dużych nakładów pracy,...
Orzechy laskowe w sadach to...
07.10.2017 21:15 autor: Drupi
Bardzo mało ludzi się tym zajmuje, a takie...
Cydr bez akcyzy ?
07.10.2017 18:12 autor: artemida
Sądząc po minusach duch bojowy wstąpił w...
Orzechy laskowe w sadach to...
07.10.2017 11:52 autor: zbi123
Jak oglądam agrobiznes to mam straszne...
'Jabłko Lubelskie' bo...
06.10.2017 19:35 autor: ziemba78
Prawdziwy Prezes z Józefowa to Prezes Rafał...
Cydr bez akcyzy ?
06.10.2017 14:54 autor: artemida
Nie chodzi o to by bywalców TEGO portalu...
Cydr bez akcyzy ?
06.10.2017 13:36 autor: advocatusdiaboli
Smak piwa nie sięgnął dna. Dna sięgnął...
Orzechy laskowe w sadach to...
06.10.2017 12:54 autor: toma3
A to ciekawe "tylko jeden oprysk w...
Cydr bez akcyzy ?
06.10.2017 07:16 autor: artemida
Oj, słabe to społeczeństwo i zginienia...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 22:30 autor: rewers
Zapytaj forumowiczów kto nie pędzi lub nie...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 22:28 autor: rewers
Słusznie prawisz. Też zauważyłem że po...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 22:13 autor: Demix
Jak by pozwolili produkować własne mocne...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 21:24 autor: janflaster
Aby wzrosło spożycie cydru ,smak piwa musi...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 17:44 autor: Green25
Jak to sprzedać? Pozostawmy to...
'Jabłko Lubelskie' bo...
05.10.2017 17:29 autor: wandalin
super inicjatywa, widzę na zdjęciu ze...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 16:06 autor: artemida
Samego sformułowania bym się nie czepiał....
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 15:45 autor: Green25
...tym bardziej pan Morawiecki wybitnie...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 11:40 autor: Green25
Szału może i ni ma ,ale może wreszcie...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 11:37 autor: artemida
Spóźniona i słuszna. Sądzę, że tak...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 10:58 autor: pszemek
Czyli jak by nie liczył - cydr do 5 voltów...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 10:41 autor: Green25
Cydr jest stosunkowo "młodym" napojem...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 10:25 autor: Green25
Zapytam wprost @artemida zwolnienie z...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 10:14 autor: Green25
Jak słyszę o hodowli jakichkolwiek owoców...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 08:55 autor: artemida
Demix, jaśniej, o co Ci chodzi? Sądzę, że...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 08:03 autor: Demix
To zdumiewające że tak naprawdę we...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 07:57 autor: artemida
Sprawę potraktujcie analogicznie do wielu...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 07:43 autor: ultracyd
To już dawno powinno być zrobione/...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 07:39 autor: pszemek
W końcu i koniowi zachce się pić, kwestia...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 06:54 autor: artemida
Niezależnie kto podstawi koniowi wodę,...
Cydr bez akcyzy ?
05.10.2017 06:37 autor: rafal123
Oczywiscie PSL tego nie zrobilo. Ostatnia...
Cydr bez akcyzy ?
04.10.2017 20:14 autor: artemida
Przyznaję, myślałem że napój ten zyska...
Cydr bez akcyzy ?
04.10.2017 19:44 autor: advocatusdiaboli
Oby. Byłoby normalniej. Chętnie kupiłbym...
Cydr bez akcyzy ?
04.10.2017 19:12 autor: janflaster
o nie! Morawiecki chce zwiększąć HODOWLE...
Nowe odmiany czereśni
03.10.2017 21:46 autor: Vip
Juz ja posadzilem jedną nowość...
Nie będzie zgody rządu na...
03.10.2017 14:29 autor: artemida
Pszemku, tak zawile piszesz iż nie jestem...
Nie będzie zgody rządu na...
03.10.2017 09:44 autor: pszemek
Zielony sztandar zaczął wychodzić w...
Nie będzie zgody rządu na...
03.10.2017 09:04 autor: artemida
Czyli pełna konsekwencja w działaniu jako...
Nie będzie zgody rządu na...
02.10.2017 14:02 autor: lukasz7604
A kilka lat temu komentował kłamstwa...
Nie będzie zgody rządu na...
02.10.2017 07:16 autor: artemida
A no wychodzi, trzyma się na niezłym...
Nie będzie zgody rządu na...
01.10.2017 14:49 autor: advocatusdiaboli
Proponuje sobie znaczki z flagami partii...
Nie będzie zgody rządu na...
01.10.2017 12:23 autor: artemida
Piszesz "że nie wiesz" to po co piszesz...
GUS: Przedwynikowy szacunek...
30.09.2017 21:30 autor: Green25
Każdy kto ma jabłko w tym roku to zarobi......
GUS: Przedwynikowy szacunek...
30.09.2017 20:15 autor: Demix
Zanosi się że najgorzej będzie przechować...
Nie będzie zgody rządu na...
30.09.2017 19:39 autor: Green25
Kulis podpisania tych umów nie znasz ani Ty...
Nie będzie zgody rządu na...
30.09.2017 18:20 autor: jacenty82
Polska też jest porządnie skorumpowana, od...
Nie będzie zgody rządu na...
30.09.2017 18:14 autor: artemida
Widać Green żeś "zielony" w sensie wiedzy,...
Nie będzie zgody rządu na...
30.09.2017 16:45 autor: Green25
Większość tych czynionych inwestycji w...
Nie będzie zgody rządu na...
30.09.2017 15:12 autor: Green25
Skoro są to kłamstwa to już dawno powinien...
Nie będzie zgody rządu na...
30.09.2017 10:35 autor: Green25
Jeśli to jakiś przytyk personalny odnośnie...
Nie będzie zgody rządu na...
30.09.2017 09:56 autor: zarpion2
...
Nie będzie zgody rządu na...
30.09.2017 09:25 autor: Green25
Ta niezwykle intratna umowa na najdroższy...
Nie będzie zgody rządu na...
30.09.2017 08:21 autor: Green25
O tak wszyscy nagle zapragnęli PSL ,sondaże...
Nie będzie zgody rządu na...
30.09.2017 07:15 autor: adi111
Ja już dawno temu mowilem ze wszyscy...
Rada Powiatu Rawskiego ws....
29.09.2017 22:06 autor: marcin22mich
Obyś miał racje gdyż jestem w identycznej...
Nie będzie zgody rządu na...
29.09.2017 20:20 autor: Green25
Nigdy nie poprę państwa które wpieprza...
Nie będzie zgody rządu na...
29.09.2017 19:24 autor: jurol
Krótko i na temat .Podajcie chociaż jedną...
Nie będzie zgody rządu na...
29.09.2017 11:56 autor: wania1234
To żeś przygrał inteligenta, Rosja...
Nie będzie zgody rządu na...
29.09.2017 11:00 autor: zarpion2
Nie kłam - najdroższy kontrakt w historii...
Nie będzie zgody rządu na...
29.09.2017 10:33 autor: Kalif
Głębszy temat z tą Ukrainą. Wszyscy...
Nie będzie zgody rządu na...
29.09.2017 10:29 autor: Kalif
"Nie będzie zgody polskiego rządu na...
Rada Powiatu Rawskiego ws....
29.09.2017 09:52 autor: piotrek197704
tak Marcin, ale mróz był 08.05 i karencja...
Nie będzie zgody rządu na...
29.09.2017 08:28 autor: advocatusdiaboli
Nic im z tych tysięcy hektarów nie wyjdzie....
Nie będzie zgody rządu na...
29.09.2017 07:23 autor: ultracyd
Kto by pomyślał? A taki światowiec mądry,...
Nie będzie zgody rządu na...
29.09.2017 07:23 autor: wania1234
A czemu Rosja nie ma w 4 literach taki...
Nie będzie zgody rządu na...
29.09.2017 07:06 autor: rafal123
Silne lobby prorosyjskie w PSL. Nic dziwnego...
Nie będzie zgody rządu na...
28.09.2017 22:17 autor: cielmus
Głosowałem na PIS ale..................już...
Nie będzie zgody rządu na...
28.09.2017 22:04 autor: Hetmanpolny
Widać że agenci PiS są również na...
Rada Powiatu Rawskiego ws....
28.09.2017 21:52 autor: marcin22mich
Kolego ale podpisanie umowy to nie to samo co...
Nie będzie zgody rządu na...
28.09.2017 21:01 autor: decosta
Rosja to ma nas w d...ie i nawet jak na...
Nie będzie zgody rządu na...
28.09.2017 20:44 autor: szampion97
Rząd który zniesie sankcje wobec Ruskich ma...
Nie będzie zgody rządu na...
28.09.2017 19:59 autor: grisza1988
Komentarz jest tylko taki że nawet jak...
Nie będzie zgody rządu na...
28.09.2017 18:28 autor: jabolek121
pis to cymbały i oszołomy .... i nigdy nam...
Rada Powiatu Rawskiego ws....
28.09.2017 16:37 autor: piotrek197704
tak z dotacją.
Rada Powiatu Rawskiego ws....
28.09.2017 15:54 autor: wania1234
a ja niby o czym pisze, 18.04 ubezpieczyłeś...
Rada Powiatu Rawskiego ws....
28.09.2017 14:07 autor: piotrek197704
jeśli chodzi o zmowy cenowe, to kolego masz...
Nie będzie zgody rządu na...
28.09.2017 12:49 autor: ashero1900
To nie rząd zakazał wysyłania do rosji...
Nie będzie zgody rządu na...
28.09.2017 12:35 autor: Hetmanpolny
Który normalny Sadownik popiera PiS....
Rada Powiatu Rawskiego ws....
28.09.2017 12:24 autor: ashero1900
Kolego piotrek197704 to dobrze że się...
Rada Powiatu Rawskiego ws....
28.09.2017 11:45 autor: piotrek197704
ja np ubezpieczyłem w tym roku od gradu 18.04
Rada Powiatu Rawskiego ws....
28.09.2017 11:45 autor: piotrek197704
ja piszę o ubezpieczeniu z dotacją, czytaj...
Rada Powiatu Rawskiego ws....
28.09.2017 10:52 autor: wania1234
co ty piszesz, głupek tylko sam...
Rada Powiatu Rawskiego ws....
28.09.2017 09:02 autor: piotrek197704
co Ty piszesz??? chcesz się ubezpieczyć, to...