Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_TSW

Cydr bez akcyzy ?

Cydr bez akcyzy ?

Ministerstwo Finansów proponuje zerową stawkę, czyli w zasadzie rezygnację z akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania. Wicepremier Mateusz Morawiecki liczy, że rozwiązanie to będzie dodatkowym impulsem dla rozwoju produkcji tego trunku.

Przystąpiliśmy w Ministerstwie Finansów do prac, które mogą być dodatkowym impulsem do rozwoju hodowli jabłek - a chodzi o cydr, żeby był jeszcze bardziej przystępny. Chcemy zrezygnować z pobierania akcyzy - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

 

Podczas konferencji prasowej z udziałem wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, PKO Bank Polski zaprezentował raport „Przetwórstwo owoców i warzyw. Znaczenie w przemyśle spożywczym i rozwój sektora w Polsce". Jak oceniają eksperci Banku znaczenie polskiego sektora przetwórstwa owocowo-warzywnego dynamicznie wzrasta.Motorem jego rozwoju jest powiększająca się baza surowcowa oraz rosnąca sprzedaż na eksport. Polska jest największym w UE eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego, owoców mrożonych i drugim największym eksporterem przetworzonych grzybów. Rosnąca wiedza o odpowiednim przygotowaniu owoców i warzyw do długotrwałego transportu sprawia, że polskie firmy coraz chętniej eksportują świeże owoce, co pozwala im zdobywać nawet tak odległe rynki jak chiński.

Polska jest największym w UE i drugim na świecie producentem jabłek, liderem w unijnej produkcji malin, wiśni oraz czarnych porzeczek, a także znaczącym producentem truskawek i warzyw gruntowych. W latach 2011-2016 produkcja owoców w Polsce wzrosła o 36%, głównie za sprawą zwiększenia produkcji jabłek aż o 46%.


Rosyjskie embargo zamknęło możliwość eksportu jabłek na wschód. Sadownicy i producenci napojów znaleźli sposób na zagospodarowanie nadwyżki owoców. Zaczęto produkować cydr, który został dobrze przyjęty przez Polaków. Pewne ograniczenia w rozwoju tego rynku związane są z akcyzą, którą cydr także został obłożony. Dziś w zależności od stężenia alkoholu w cydrze stawka akcyzy wynosi 97 lub 158 zł za hektolitr gotowego napoju. Dodatkowo jest też obowiązek banderolowania takich napojów.

Ministerstwo Finansów proponuje zerową stawkę, czyli w zasadzie rezygnację z akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania.


Podobne rozwiązania już teraz obowiązują w wielu krajach UE (Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Hiszpania, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Włochy).

Chociaż w księgowym rozrachunku oznacza to mniejsze wpływy budżetowe z tytułu akcyzy rzędu 11-20 mln zł rocznie, to jednocześnie powoduje obniżenie cen detalicznych o ok. 10%, a przez to ułatwienie nie tylko dla konsumentów, ale też, poprzez obniżenie kosztów, dla rozwoju przedsiębiorczości.

 

foto: mf.gov.pl

Tagi:

cydr, jabłka

komentarze (39):

dodaj komentarz
janflaster
janflaster 04.10.2017 19:12 o nie! Morawiecki chce zwiększąć HODOWLE jabłek.
Green25
Green25 05.10.2017 10:14 Jak słyszę o hodowli jakichkolwiek owoców to mi się włos jeży na głowie .Nawet wielkomiejscy państwo wypadało by aby wiedzieli co się uprawia ,co produkuje,a co hoduje...
Green25
Green25 05.10.2017 15:45 ...tym bardziej pan Morawiecki wybitnie wykształcony.
artemida
artemida 05.10.2017 16:06 Samego sformułowania bym się nie czepiał. Ważne aby wiedział JAK TO SPRZEDAĆ o czym mówi.
Kiedyś, w Maroku próbowano sprzedawać Coca-colę. Interes szedł marnie. Firma handlująca napojem przekupiła Hassana II aby w trakcie wywiadu w telewizji pił Coca- colę. Muzułmanie wzięli przykład z władcy i... interes ruszył.
Green25
Green25 05.10.2017 17:44 Jak to sprzedać? Pozostawmy to przedsiębiorcom .Na poziomie ministerialnym wydeptywane są tylko wąskie dróżki. Szersze drogi a nawet autostrady tworzą firmy handlujące

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 04.10.2017 19:44 Oby. Byłoby normalniej. Chętnie kupiłbym porządny rzemieślniczy cydr.
artemida
artemida 04.10.2017 20:14 Przyznaję, myślałem że napój ten zyska większe uznanie. 50 gramów na słowiańskie oblicze, przy prawie 100 litrach piwa / po paru latach/ nie napawa optymizmem

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rafal123
rafal123 05.10.2017 06:37 Oczywiscie PSL tego nie zrobilo. Ostatnia kadencja w sejmie tych pasożytów.
artemida
artemida 05.10.2017 06:54 Niezależnie kto podstawi koniowi wodę, jeżeli nie zechce jej pić, to się nie napije. Ukraińcy mówią; tutkaj molytwa ne pomoże... ludzie nie chcą. No chyba jakiś wódz każe, ot choćby ostatnio Gowin, był przeciw /jak publicznie oświadczył/ ale głosował ZA. Taki to nie tylko cydr wypije ale, dla poprawności, każdy zajzajer...
pszemek
pszemek 05.10.2017 07:39 W końcu i koniowi zachce się pić, kwestia czasu! Do cydru wiele osób się przekona, nie ma co marudzić, obniżka pomoże to super! Nie pomoże to i nie zaszkodzi na pewno! Jak cena zejdzie do 2,20 to i konie będą nim poić :)
artemida
artemida 05.10.2017 07:57 Sprawę potraktujcie analogicznie do wielu produktów które nie znajdują konsumentów w kraju nad Wisłą. Jakie jest spożycie szparagów, królików, bakłażanów... Inni się zajadają. Klejenie mi minusów przyzwyczajeń Polaków nie zmieni, no chyba że Morawiecki wystąpi w reklamie cydru w TVN-ie.
Green25
Green25 05.10.2017 10:25 Zapytam wprost @artemida zwolnienie z obowiązku banderolowania cydru to słuszna inicjatywa czy też nie ?
artemida
artemida 05.10.2017 11:37 Spóźniona i słuszna. Sądzę, że tak sadownicy, jak i spece od finansów myśleli że będzie to złoty interes. Niestety, jedni i drudzy się zawiedli. Niewielu będzie cydrem trochę dorabiało...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

ultracyd
ultracyd 05.10.2017 07:43 To już dawno powinno być zrobione/ zwolnienie z akcyzy i banderolowania/! Jeśli to przeforsują to myślę,że nie tylko ja spojrzę na władzę łagodniejszym okiem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 05.10.2017 08:03 To zdumiewające że tak naprawdę we wszystkim jesteśmy jak nie na pierwszym to na 3 miejscu w produkcji. Pewnie dlatego zachodowi nie podoba się że u nas jest 1,3 mln. gospodarstw. I nie zawsze musimy bogacić banki za nim za coś się weźniemy.
artemida
artemida 05.10.2017 08:55 Demix, jaśniej, o co Ci chodzi? Sądzę, że nie tylko ja nie zrozumiałem...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 05.10.2017 10:41 Cydr jest stosunkowo "młodym" napojem niskoprocentowym na naszych półkach sklepowych więc o wyższą pozycję względem piwa trzeba powalczyć.Miedzy innymi własnie akcyza na 4,5 % napój alkoholowy była kompletnym absurdem.Jest jeszcze jeden problem który należało by rozwiązać...dlaczego cydru nie można reklamować a piwsko po 22.00 w tv to co druga reklama?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pszemek
pszemek 05.10.2017 10:58 Czyli jak by nie liczył - cydr do 5 voltów - po 4 zł pucha średnio chodzi, a będzie 3,60... Szału ni ma! :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 05.10.2017 11:40 Szału może i ni ma ,ale może wreszcie zostaną w miarę zrównane szanse producentów cydru z browarami . Co zrobią z tym fantem producenci cydru ich sprawa,jeśli chcą zwiększyć swą pozycję na rynku to muszą zawalczyć o klienta ceną.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

janflaster
janflaster 05.10.2017 21:24 Aby wzrosło spożycie cydru ,smak piwa musi osiągnąć dno a wiele nie brakuje.W poniedziałek przed zasnięciem bolała mnie głowa z tyłu i nie mogłem zasnąć.Przypomniałem sobie że po południu wypiłem jedno tyskie,sięgnąłem po setke śliwowicy i dopiero przeszło.Osoby które bedą się chciały urżnąć jak najmniejszym kosztem bedą wybierały piwo,kto bedzie chciał spozywać alkohol w towarzystwie ,z zamiarem łatwego powrotu do dyspozycyjności możliwe że wybiorą cydr po rozsądnej cenie.
rewers
rewers 05.10.2017 22:28 Słusznie prawisz. Też zauważyłem że po jednym piwie na drugi dzień łeb z tyłu pęka. I też było to tyskie. Zresztą jakie by nie było to dno zupełne. Jeszce do niedawna Perła miała jakiś smak, ale teraz jednakowe komercyjne popłuczyny.
Jestem skłonny potestować cydr.
artemida
artemida 06.10.2017 07:16 Oj, słabe to społeczeństwo i zginienia bliskie
Kiedy dorosłemu chłopu szkodzi jedno "tyskie"
artemida
artemida 07.10.2017 18:12 Sądząc po minusach duch bojowy wstąpił w sadowników i żadne piwo ich nie załamie. Tak trzymać...
artemida
artemida 08.10.2017 16:47 Może to pierwszy taki ranking ale plusy dla tych którzy doznali cierpień okrutnych po spożyciu piwa jest siedem razy więcej niż tych co chwalą ów niebiański trunek. Przyznaję, iż jestem w tej drugiej grupie. Oktober Fest jest fest.
rewers
rewers 08.10.2017 20:09 Jest taka piosenka z tekstem " piwo moje paliwo...", ale dla Ciebie to plusy i minusy są paliwem. W każdym temacie masz żal o te minusy.
Ps. które dane brałeś pod uwagę określając tę siedmiokrotną różnicę oraz co i w jakiej ilości trzeba wypić żeby te dane analizować?
artemida
artemida 09.10.2017 07:47 Po prostu policzyłem plusy i minusy u tych którzy, po wypiciu piwa, straszne katusze przeżyli i tych którzy mieli inne odczucia. /janflaster, rewers/. Czy takie wpisy można traktować poważnie??? Jeżeli komuś szkodzi piwo niech pije mleko! Był taki jeden /na tym portalu/ który /jak pisał/ ledwo przeżył wypicie kartonika mleka które dostała jego córka w szkole. Czy można większe dyrdymały wypisywać???
Dla mnie minusy są "paliwem" bo widzę że krytykując bzdury i niedorzeczności TU wypisywane są tacy którzy chcąc się jakoś zemścić a nie mając merytorycznych argumentów kleją mi minusy. Gdybym chciał dbać o poparcie wiedziałbym co pisać... albo bym PRZESTAŁ PISAĆ poddając się presji krytykantów, filozofów, złośliwców...
Pisało tu parę ciekawych ludzi ale chyba nie wytrzymali presji... i wcale się nie dziwię. Niczyim klakierem nie byłem i nie będę. Na razie admin mnie nie banuje, wyrażam swoje zdanie i nikogo nie obrażam!
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 09.10.2017 19:27 Artemido jak Ci smakuje tanie przemysłowe piwo to jej pij. Te piwa po ogrzaniu po prostu śmierdzą (dlatego w reklamach jest :pij w 4 stopniach celsjusza:)). Dobre piwo ładnie pachnie(kawą,chlebem, śliwką,cytrusami ,słodem i setką innych rzeczy) , jest smaczne i przy racjonalnym spożyciu nie da kaca .To tak jakby ktoś narzekał, że źle się poczuł po niby-kiełbasie ze Stonki za 9.99 ,a Ty byś pisał co z niego za chłop , kiełbasa mu szkodzi.
artemida
artemida 10.10.2017 06:51 Advocatusie, " de gustibus non disputandum est" , ja pijam piwa bez podejrzanych aromatów śliwki, cytrusów, kawy, itp jako że to są jakieś podejrzane aromaty. W prawdziwym piwie nie ma miejsca na nic oprócz słodu i chmielu! Skąd ten wniosek, że pijam te najtańsze dla upicia się, tak nisko mnie klasyfikujesz? Adwokacie, sądzenie zostaw sędziom, pochopnych wniosków nie wypisuj bo to nikomu nie służy.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 10.10.2017 20:00 Te aromaty w piwach rzemieślniczych biorą się z chmieli i słodów . Tak już jest, że większości ludzi wydaje się piwo=koncernowy lager bez smaku (za to z wadami w postaci niepożądanych zapachów: )).

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 05.10.2017 22:13 Jak by pozwolili produkować własne mocne trunki bez akcyzy to może ludzie byli by zdrowsi. A tak przy produkcji wódek używa się nadmanganjanu potasu, i sody kaustycznej, " kreta" bo nie ma szybkich możliwości oczyszczania spirytusu w gorzelniach. W innych krajach można małe ilości na własne potrzeby, bez chemii, i budżet nie upadł. Ciekawe czy i kiedy to będzie w Polsce.
rewers
rewers 05.10.2017 22:30 Zapytaj forumowiczów kto nie pędzi lub nie kupuję pędzonego.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 06.10.2017 13:36 Smak piwa nie sięgnął dna. Dna sięgnął smak piwa koncernowego i jest na tym dnie juz ze 20 lat. Ja przestalem piwo pić wlasnie ok 20 lat temu ,piłem wino. Od kilku lat mamy piwną rewolucję i piwo rzemieślnicze, w małym wyborze co prawda i czasem stare(niesmaczne), można kupić nawet w markecie. Kosztuje 8-12 zl ,ale jest smaczne i każdy znajdzie styl, który mu odpowiada. Chyba ,że ktoś przelicza złotówki na "woltaż",ale to już raczej smutne.Wam się wydaje, że sadownik wygra ceną z koncernami ,bo na cydr nie będzie akcyzy?? Tylko jakość.
artemida
artemida 06.10.2017 14:54 Nie chodzi o to by bywalców TEGO portalu zniechęcić do piwa. /przytaczane argumenty są często groteskowe/ Chodzi o to by INNYCH konsumentów zachęcić do cydru. Niestety postęp w tym temacie jest mizerny...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 12.10.2017 17:38 Cydr jako napój kojarzy się z biedotą.Trudno więc się spodziewać że plebejski naród jakim jestesmy bo przecież arystokrację zlikwidowali komuniści będzie się pysznił publicznie delektowaniem się tym trunkiem toż to zwykły jabcok powie każdy żulik pod sklepem.Produkt naturalny ale nalewka jest tańsza
żeby to się przyjęło to raczej destylaty bardziej się spodobają tylko że tutaj prawo stoi w poprzek .
artemida
artemida 12.10.2017 18:42 Ale Cię fantazja poniosła z tą ideologią na temat cydru.
jurol
jurol 14.10.2017 19:02 Artemido mówisz fantazja.To ja ci odpowiem czym się zaprawia nasza elyta rakija 25 złotych za litr nasi bimbrownicy do tego co oferują na Bałkanach to są w epoce kamienia łupanego.A tak w ogóle to ja piję tylko czysta najlepsza była z Krakowa ale Zydzi zniszczyli destylernię więc pozostala ta z Bielsko Bialej.
artemida
artemida 15.10.2017 08:52 Dobrze, że już wiemy co pijesz, napisz jeszcze z kim i kto stawia...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 15.10.2017 11:24 Model szwedzki w samotności i jak najbliżej łóżka.Oczywiście jak ktoś stawia to nie wypada odmówic.
artemida
artemida 16.10.2017 06:55 Chyba najgorszy z możliwych... żadnych skutków społecznych, nie licząc podatków z akcyzy... No może na dopłaty...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa z budżetem blisko 18 mln EURO

Program wsparcia finansowany jest w 50% przez Państwo Członkowskie i w 50% ze środków Unii...

Putin: polskie jabłka i tak trafiają do Rosji

Władimir Putin spotkał się z dziennikarzami na tak zwanej "wielkiej konferencji prasowej"....

WAPA: Zapasy jabłek w UE – listopad 2017 r.

Jak wynika z danych udostępnionych przez WAPA zapasy jabłek w UE na dzień 1 listopada 2017...

Coraz więcej chińskiego koncentratu jabłkowego w UE

W okresie lipiec-wrzesień 2017 r. kraje UE zaimportowały z Chin 9,6 tys. t koncentratu...

Wiosną 2018 r. ruszy produkcja soków w Koprzywnicy

Obecnie jesteśmy na etapie finalnym budowy części biurowej zakładu, zaś w strefie...

Sprzedaż destylatów owocowych i nalewek będzie możliwa ?

Resort rolnictwa pracuje nad zmianą przepisów dotyczących produkcji przez rolników m.in....

B1_Yara
2017_Soldrip
B3
B4
B7_King_Roat

Najnowsze komentarze

Sadownicy zapłacą więcej...
A od kiedy PiS przestrzega prawa...
Ubezpieczenia rolnicze na...
"Nawet o jedną czwartą wzrosło...
GUS: Powierzchnia upraw...
cen nie bedzie ponieważ punktów dystybucji...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Panowie a co w sytuacji jeśli na protokole...
GUS: Powierzchnia upraw...
Jeżeli spadnie liczba gospodarstw, a...
Sadownicy zapłacą więcej...
Może to co napiszę rozjasni temat.Powód...
GUS: Powierzchnia upraw...
Z powyższych danych wynika jeden wniosek.Za...
Sadownicy zapłacą więcej...
Ja byłem sędzią ...nie przestępcą, nikt...
Sadownicy zapłacą więcej...
Artemida .. oglądałeś,, piłkarski poker "...
GUS: Powierzchnia upraw...
Zmniejsza się ilość gospodarstw, a rośnie...
To koniec wcześniejszych...
Jak zwykle wina Tuska
To koniec wcześniejszych...
Dużo osób strasznie liczy na te...
GUS: Powierzchnia upraw...
"Średnia powierzchnia gospodarstwa...
To koniec wcześniejszych...
Skoro raz udało się PSLowi to...
To koniec wcześniejszych...
Gdyby nadal u władzy byli PO.j..by czy...
To koniec wcześniejszych...
Jakis czas temu tu na forum był spór, fani...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
jeśli sadownicy którzy wzięli po 1 tysiąc...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Jeden zabiegi 60 dni przed zbiorem i nie...
Sadownicy zapłacą więcej...
W sumie wolę gdy dadzą komuś 500 niż sami...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Napisali może ile razy w sezonie można go...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Panowie ,a co z preparatem Cyren 480 EC...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Jest to "wpadka" która nie powinna mieć...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Jeżeli sąsiedzi walą Dursbanem to u Ciebie...
Rosyjskie soki z jabłek...
Kupili-ŚMY? A co -śmy mieli z tym zakupem?...
Rosyjskie soki z jabłek...
artemida kupilismy ZADROGO i na dlugi termin...
Czechy: Pestycydy w polskich...
....i na wieki wieków amen.
Czechy: Pestycydy w polskich...
takie incydenty psują wizerunek polskiego...
Czechy: Pestycydy w polskich...
polski sadownik wi wszystko najlepi i ni...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Ten program 126 wcześniej to byl dopiero dla...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Popieram, cala unia to wielki przekręt, bo...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Co niektórzy skorzystali z programu 126...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Nie było by zadnych pomocy to nastała...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
o ludzką przyzwoitość trzeba apelować do...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Sytuacja trochę śmieszna, założę się...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Wprowadzą zakaz w jednym obwodzie, to Ci...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Do tych wszystkich co to nie potrafią żyć...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
rosja chce zakazać importu jabłek z...
Sadownicy zapłacą więcej...
To się nazywa determinacja godna uznania -...
Sadownicy zapłacą więcej...
aleś artemida pojechał zuch z Ciebie !!!...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
I sprawdza się, że chytry traci dwa razy....
Czechy: Pestycydy w polskich...
za co te minusy???, za to, że napisałem...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Co niektorzy naprawde uwierzyli ze nie ma...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Najlepiej było gdy nikt nic nie dostawał....
Rosyjskie soki z jabłek...
a dlaczego Wy narzekacie? przecież jest tak...
Sadownicy zapłacą więcej...
Nie wiem czy winien, czy się zasłużył,...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Trzeba się zdecydować - albo przemarzło,...
Sadownicy zapłacą więcej...
Ewidentnie wina Tuska!!!
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
związek sadowników jest bardzo potrzebny...
Sadownicy zapłacą więcej...
E tam prąd... Teraz nastąpi okres pełnej...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Jak trwoga to do... Związku Sadowników RP....
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
może związek sadowników powinien...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
jest rozporządzenie,jesli dostałeś...
Zniesienie wiz dla...
Ciekawe kim za rok oberwiemy te jabłka
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Pomoc po przymrozkach nie jest pomocą...
Sadownicy zapłacą więcej...
Hmm... skądś trzeba brać pieniążki na...
Czechy: Pestycydy w polskich...
moi sąsiedzi uważają że jest najlepszy na...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Dodatkowo kontrola w ARiMR możne przebiegać...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
W ARiMR stosują brak możliwości...
Zaczep łamany
Powodzenia :) sam materiał tyle kosztuje
Zaczep łamany
Taki zaczep to koszt 600zl max!
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Nie można korzystać z wycofania jeśli...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
JAK TO NIE MOZNA PZU WYPLACIŁO ZA MROZ I...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Tylko jest taka różnica ze w pierwszym roku...
Produkcja owoców miękkich...
- "za maliny natomiast średnio płacono 5,50...
Zniesienie wiz dla...
Od czasu zniesienia wiz jest bardzo źle z...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
w pierwszym roku jak rosja wprowadziła...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Kto składał o kasę z przymrozel nie może...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
a czy jak miałem straty przymrozkowe 75% i...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
pewnie będzie tak ze urzędnicy do końca...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
ale nie zapłać światła w czasie to...
Rosyjskie soki z jabłek...
Kontrabanda na granicy UE strzeżonej przez...
Polskie jabłka przetrwały...
Jak na ekonomistow to te informacje są dęte...
Rosyjskie soki z jabłek...
Było inne wyjście niż gaz z Rosji......
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
To wzruszające, że armia urzędników i...
Rosyjskie soki z jabłek...
Jest embargo aby wk... Polaków, oczywiście...
Rosyjskie soki z jabłek...
W końcu jest te Embargo czy to tylko...
Otwarcie chińskiego rynku...
Problem nie w tym do ilu krajów Polska...
Rosyjskie soki z jabłek...
czy to jest zart??? malo to gazu kupilismy...
Polskie jabłka przetrwały...
Drzewek na grójeckim targu nie brakuje;)
Rosyjskie soki z jabłek...
Może to nie komentarz Rossijskiej Gaziety a...
Rosyjskie soki z jabłek...
Sok może i z Kaliningradu ,ale traktor z...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Toż to popularny Dursban. Już w ubiegłym...
Czechy: Pestycydy w polskich...
lada chwila rekolekcji , będzie się z czego...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Takie są skutki stosowania ukraińskiego...
Polskie jabłka przetrwały...
Barierą w ilości nasadzeń będzie brak...
Polskie jabłka przetrwały...
Zobaczymy co będzie dopiero za rok....
Polskie jabłka przetrwały...
Sylit100- Ty tak serio? Nie wydaje mi się...
Ursus 3502 Sadownik
a jakies foto ,cena,
Polskie jabłka przetrwały...
Poniewaz sadownicy na wiosne mowili ze nie ma...
Polskie jabłka przetrwały...
W Rosji z produktów spożywczych w sklepach...
Polskie jabłka przetrwały...
Nie jabłka tylko suchy przemysł, po drugie...
Polskie jabłka przetrwały...
dlaczego jeszcze nie został uruchomiony...
Ursus 3502 Sadownik
A tłoki i pierścienie też.
Polskie jabłka przetrwały...
Kolego po fachu cichon40 – nazywanie mnie...
Polskie jabłka przetrwały...
Troll nie troll? Ważniejsza informacja iż...
Polskie jabłka przetrwały...
A co tu robi ruski troll na polskim forum...
Polskie jabłka przetrwały...
Wszystkich optymistów, którym marzy się...
Polskie jabłka przetrwały...
W każdej gałęzi gospodarki, w każdej...
Polskie jabłka przetrwały...
Z czego tu się cieszyć?? Nie chodzi by...
Polskie jabłka przetrwały...
Ale ubaw, przeciętny Białorusin zjada...
WAPNO nawozowe Mocne 90% CaO
No tak , to jest wapno palone nie gaszone...
Kombajn Arek 3 sprzedam zach-pom.
prosze o kontakt w sprawie kombajnu z nr 506...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Nie wspomnieli o tym że niektórzy nabrali...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
"grupa producencka "Owoc Sandomierski" była...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Grupy jak każde inne firmy działające na...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Przecież wiadomo że te grupy powstawały...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Były wiceprezes zarządu KUPS-u Romuald...
Red Jonaprince czyli Idared...
Serio na mączniaka i parcha? U mnie jest...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Prezes na tym dobrze wyszedł, o to chodziło
SGGW: Cała prawda o jabłkach
A teraz takie pytanko. Jak z plennością...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Szkoda, produkowali dobre soczki, nawet w...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Juz Platon w IV w.p.n.e. w "Państwie" pisał...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Pamiętam jak kilkanaście lat wstecz...
Kupie opryskiwacz sadowniczy
Witam mam slęze pilmet duzy wentylator
Red Jonaprince czyli Idared...
ma gorszy smak od Supry Morrens .Jonaprins...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Ciekawi mnie jaki był całkowity koszt...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
A z Roją będzie inaczej???
Red Jonaprince czyli Idared...
Myślę ze to porównanie to tylko pod...
Red Jonaprince czyli Idared...
Miałem Bohemię kupę lat i twierdzę, że...
Red Jonaprince czyli Idared...
Red Jonaprince jest jabłkiem ładnym i...
Wiosną 2018 r. ruszy...
Jeszcze jabłka nie sprzedali a już areał...
Zakaz handlu nie dla...
W dni ustawowo wolne od pracy jaśniej już...
Zakaz handlu nie dla...
Co to znaczy w dni ustawowe??? Są jeszcze...
Red Jonaprince czyli Idared...
Jedno jabłko czerwone i jedno na cele...
Zakaz handlu nie dla...
Wolny nieprzymuszony wybór czy pracować w...
Wywrotnica do przemysłu
witam jakby to było możliwe proszę o...
C 360 kolumna kupie
Witam, kolego posiadam taką kolumnę...
Zakaz handlu nie dla...
mamy się na takich socjalistycznych krajach...
Zakaz handlu nie dla...
Tam gdzie się da ta zmienić, właśnie w...
Zakaz handlu nie dla...
Weź chłopie się nie ośmieszaj w...
Zakaz handlu nie dla...
Jedź do Niemiec ,Austrii, Szwajcarii to...
Zakaz handlu nie dla...
Ależ Wania, NIKT Ci niczego nie ZAKAZUJE, po...
Zakaz handlu nie dla...
Tylko nadal nikt nie wyjaśnił, dlaczego...
Zakaz handlu nie dla...
W 100% się zgadzam wolny człowiek tym sie...
Zakaz handlu nie dla...
Nie rozumiem jednej rzeczy, jak zdrowo...
Zakaz handlu nie dla...
Szekspir to przewidział pisząc "Wiele...
Zakaz handlu nie dla...
Ale macie ograniczoną percepcje. To nie...
Zakaz handlu nie dla...
Ojciec Rydzyk ma dla Cb przesłanie...
Zakaz handlu nie dla...
Myślałem, że jesteś bardziej...
Zakaz handlu nie dla...
Walduś z całym szacunkiem Do Twojej osoby...
Zakaz handlu nie dla...
Dokładnie, mój tata również tak mówi,...
Zakaz handlu nie dla...
Jestem ciekawy czy ludzie dający łapki w...
Zakaz handlu nie dla...
Jak to od zawsze mówi mój ojciec "w...
Zakaz handlu nie dla...
Ktoś pomyśli pewnie że wreszcie PiS...
Zakaz handlu nie dla...
Praca w niedziele jest grzechem. 1000 lat...
Zakaz handlu nie dla...
Ale głupoty wypisujecie przecież to chodzi...
Zakaz handlu nie dla...
Kiedyś uważałem że to źle że w...
Red Jonaprince czyli Idared...
Moim zdaniem smak red jonaprince jest wcale...
instagram