Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Profil użytkownika: jaceo1

user name
Imię i nazwisko:
Jacek Pruszkowski
Login:
jaceo1
Kiedy dołączył do portalu:
09.01.2015 20:58
Liczba wpisów na forum:
43
pokaż wszystkie wpisy na forum tego użytkownika
Liczba komentarzy:
168
pokaż wszystkie komentarze tego użytkownika
Pomocne posty na forum:
0
Opublikowane bzdury na forum:
1
Wyświetleń profilu:
2541

Ostatnie posty użytkownika

Dziwny robak 15.07.2017 13:19

Trociniarka kasztanowa. Praktycznie jedyna metoda to przeglądanie drzewek i tam gdzie w korze dziórka z charakterystycznymi trocinami dookoła (odchody larwy) wkladanie w otworek cienkiego, długiego drutu by zabić larwę. Od prof. Olszaka , który wiele lat temu instalował u mnie pułapki feromonowe na trociniarkę (pamiętam, że były produkcji amerykanskiej) wiem, iż np we Włoszech loty trociniarki trwają tylko jedną noc, więc ochrona chemiczna jest praktycznie niemożliwa. U mnie odłowiły się na te pułapki trzy sztuki owadów dorosłych (takie potocznie mówiąc ćmy dużych rozmiarów w charakterystyczne biało czarne pasy na odwłoku). Tylko zwalczanie mechaniczne za pomocą drutu.

Krio-Flor 15.05.2017 10:53

Tym bardziej krioprotektory, które trzeba by chyba było lać tysiącami litrów na ha by uzyskać efekt. Już chyba ponad 15 lat wstecz wiadomo było , że to nie działa skutecznie.

Wybór opryskiwacza sadowniczego - tematy połączone 15.05.2017 06:41

Kto chce by opryskiwacz ładnie i dostojnie wyglądał musi kupić koniecznie Dominiaka lub inny dwu a nawet trzywentylatorowy sprzęt, ten natomiast kto chce by opryskać dobrze , równomiernie i bez dużego zapotrzebowania na moc niech kupi Wannera lub Lochmanna. Miterrer jest jednak mimo wizualnego podobieństwa technologicznie dość daleko w tyle.

Przymrozki 2017 11.05.2017 07:39

Ja mam najwiekszą część sadu w praktycznie najwyższym punkcie w powiecie grójeckim (do 198 m.n.p.m.) do tego przy kilkusethektarowym kompleksie leśnym.  Po raz pierwszy od 1987r  pąki na jabłoniach przemarznięte są w całości.

Zające - odszkodowanie za pogryzione drzewka 03.03.2017 06:48

Nie należy się żadne odszkodowanie i trudno żeby się należało. Nawet w najstarszych podstawowych podręcznikach opisane jest zagrożenie i sposoby zapobiegania. Ja mam sad przy duzym kilkusethektarowym kompleksie leśnym i oprócz porządnego ogrodzenia maluję pnie corocznie jesienią by drzewka były zabezpieczone. Trzeba o tym pamiętać i tyle. Niestety zdarzają się lata z bardzo wysoką pokrywą śnieżną no i wtedy zdarzaja się pogryzienia powyżęj nawet pnia. By zarobic na sadownictwie, trzeba niestety włożyć dużo pracy. Unia i Panstwo czy ktokolwiek inny za wszystko nie zapłacą.

Ostatnie komentarze użytkownika

Pierwsza prognoza zbiorów jabłek i gruszek w 2017 roku 23.07.2017 13:13
Dziś wróciłem znad Jeziora Bodeńskiego i zaobserwowałem , że w najbliższym sąsiedztwie jeziora jabłka oczywiście są, ale większość sadów położonych nieco dalej jest prawie zupełnie pusta .
Jakie straty wyrządziły wiosenne przymrozki w sadach UE ? 07.07.2017 17:41
To wynika wprost z tabeli kosztów nieponiesionych dla poszczególnych upraw ogłoszonej przez Ministerstwo Rolnictwa i dostępnej na jego stronach. Takie wyniki wychodzą po wpisaniu realnej straty w arkusze kalkulacyjne przy użyciu których tworzone są protokoły strat. Taki nowy pomysł urzędniczy.
ZSRP: Pomoc po przymrozkach – MR odpowiada 17.06.2017 07:11
Ciągle potwierdza się opinia wygłoszona przez panienkę lekkich obyczajów po ,, spotkaniu biznesowym" z rolnikiem: ,,Najpierw mu było za sucho, potem za mokro, a na koniec jeszcze dopłatę chciał".
Chiny nie wzięły naszych jabłek 04.06.2017 08:42
Tak patrząc realnie, zupełnie nie ma znaczenia kto jak głosował w Parlamencie Europejskim. Według unijnego prawa, jest on tylko ciałem opiniodawczym. Realne decyzje podejmuje i tak Komisja Europejska przy pomocy komisarzy ( nawiasem mówiąc chyba nikt , nawet oni sami, nie wie kto ich wybiera i na jakich zasadach). Taka to jest tzw. ,,europejska demokracja i praworządność", którą to zresztą wielokrotnie dane mi było poznać poznać.
Trwa szacowanie strat po przymrozkach, ale to jeszcze nie ich koniec ! 09.05.2017 16:44
Niby przesłałem pisma do wszystkich Wójtów w rejonie grójeckim W imieniu Izby Rolniczej, by komisje wstrzymały się z szacowaniem do choćby do zakończenia kwitnienia. Ale czy wszyscy zrozumieją, że szacowanie już teraz to to samo co wróżenie z fusów? Wszak wybory na horyzoncie i dobroczyńców i zbawców sadownictwa coraz więcej. A i rządzący i opozycja będą ścigać się, kto nam zrobi lepiej. A potem, gdy z pomocy będą nici, zacznie się wzajemna pyskówka, kto zawinił. A ja mam radę by specjalnie nie liczyć na nikogo, tylko martwić się samemu o siebie pamiętając o refrenie starej piosenki z czasów minionych, który brzmiał mniej więcej tak: ,, Obywatelu, zrób sobie dobrze sam, przecież dokładnie wiesz o co w tym życiu chodzi. Obywatelu zrób sobie dobrze sam, bo ze szczęścia jednostek ogólny dobrobyt się rodzi..."
B1_Yara
2017_Soldrip
B3
B4
Sękowski-Dereń

OStatnio na forum