Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Jedynie 14 komisji zakończyło już swoje prace. Z ich protokołów wynika, że 3582 gospodarstw rolnych poniosło straty w uprawach. Niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dotkniętych zostało około 13 tysięcy hektarów, w tym ponad 1421 ha wynosi powierzchnia działek, na których szkody przekroczyły 70% i 8400 m2 powierzchni szklarni i tuneli foliowych, gdzie powstały szkody na...
Prognozy pogody niestety się sprawdziły ! Jak wynika z danych przekazanych przez nasze stacje meteo dzisiejszej (09/10.05) nocy i o poranku odnotowano znaczny spadek temperatur poniżej zera.
Dzisiejszy poranek przyniósł największe majowe przymrozki w ostatnich latach. Temperatura spadła przy gruncie nawet do minus 7 stopni. Straty są bardzo poważne. Niektóre owoce wymroziło w 90 procentach.
Sadownicy szacują straty po przymrozkach. Na pierwszy rzut oka w sadach wygląda to różnie. Są regiony, gdzie wymarzło sporo, ale nie wszędzie. O tym, ile owoców uda się wyprodukować okaże się w drugiej połowie maja, kiedy w sady ruszą komisje do szacowania strat.
Ze znalezieniem pracowników sezonowych, łatwo ostatnio nie było. Teraz może być trudniej, chociaż obowiązuje minimalna stawka - 13 zł za godzinę pracy. Bez pracowników na pewno bym sobie nie poradziła, bo pracy w sadzie jest sporo - mówi Aleksandra Szulc, właścicielka sadów w Szczutkach (gm. Sicienko), w których rosną głównie drzewa czereśniowe.
Jak informuje GUS rośliny sadownicze przezimowały na ogół bardzo dobrze - po zimie 2016/2017 w sadach nie odnotowano praktycznie żadnych strat. Silne mrozy występujące w styczniu, przy niewielkiej okrywie śnieżnej, spowodowały natomiast w niektórych rejonach kraju uszkodzenia na plantacjach truskawek, a straty te dotyczyły szczególnie młodych nasadzeń z 2016 r.
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, szef Agencji Rynku Rolnego Łukasz Hołubowski oraz posłowie PiS Marek Suski i Dariusz Bąk spotkali się wczoraj z sadownikami. Sadownicy mieli wiele pytań zwłaszcza do szefa resortu rolnictwa.
UWAGA SADOWNICY: w związku z wystąpieniem przymrozków wiosennych na terenie kilkunastu gmin, istnieje już możliwość składania wniosków o szacowanie szkód. Szczegóły znajdą Państwo na stronach internetowych swoich gmin.
Pod przewodnictwem podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego odbyło się dziś II posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. monitoringu występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących straty i szkody w rolnictwie (GZ ds. NZA).
W 2016 roku umowy ubezpieczenia drzew i krzewów owocowych od ryzyka przymrozków wiosennych wykupiło 0,35 % producentów owoców, co stanowiło ok 1,6 % wszystkich umów ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka przymrozków wiosennych zawartych w 2016 r.
Kwatera o powierzchni 1 ha. Gatunek: czereśnia. Odmiany: Burlat, Kordia, Vanda, Staccato. Wiek drzew: 6-12 lat. Faza fenologiczna: początek i pełnia kwitnienia w zależności od odmiany. Rejon: okolice Poznania.
Prezentujemy uchwałę Rady Powiatu Grójeckiego z dnia 18 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechań Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi które spowodowały niemożność zawarcia przez rolników ubezpieczenia obowiązkowego upraw rolnych w pakiecie „jesień” lub wiosna”
W celu ułatwienia ewentualnych prac komisji do szacowania strat w ministerstwie został opracowany jednolity, uproszczony, interaktywny wzór wniosku, który znajduje się na stronie MRiRW
Przymrozki, które wystąpiły w ostatnich dniach mogą spowodować spore straty w uprawach i sandomierskich sadach. Najbardziej podczas ostatnich przymrozków ucierpiały czereśnie, które były w pełnym stanie kwitnienia. W niektórych sadach straty mogą być do 80 proc.
Wartości temperatur jakie zanotowały stacje meteo serwisu agropogoda.pl na wysokości 2 metrów dzisiejszej nocy i o poranku oraz RELACJE sadowników...
Resort pracy rozważa wprowadzenie nowego rodzaju umowy, która dotyczyłaby krótkotrwałego zatrudnienia np. przy zbiorze owoców i warzyw. Taki kontrakt nie byłby zleceniem lub umową o świadczenie usług, a więc nie obejmowałaby go minimalna, 13-złotowa stawka godzinowa.
Zdaniem samorządu rolniczego takie podejście nie może mieć zastosowania do sezonowej pracy w rolnictwie, ze względu na specyficzny charakter wykonywanej pracy. Jest to praca sezonowa – krótkotrwała- na czas zbioru konkretnych owoców i zazwyczaj rozliczana za ilość zebranych owoców, tzw. praca na akord, która często wyniesie powyżej 13 zł brutto za 1 godzinę.
Punkt liczenia zależy od punktu widzenia. Z różnych stron pojawiają się różne szacunki więc pytanie „Ile jabłek jeszcze jest w naszych magazynach ?” wciąż pozostaje bez odpowiedzi podaje Agrobiznes 29 marca br. („Liczenie zapasów”). Średnia jaką by można było przyjąć wynosi ok. 1 mln ton.
Tym samym pozwoli to na zwiększenia puli środków ochrony roślin dostępnych do stosowania w tych uprawach. Przełoży się to również na możliwość zapewnienia minimalnego poziomu ochrony nowych upraw zakwalifikowanych jako uprawy małoobszarowe.
Według wyliczeń Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w rolnictwie indywidualnym potrzebnych jest rocznie od 450 do 500 tysięcy pracowników sezonowych. Obecnie ich zatrudnianiu sprzyjają przepisy prawa, które jednak Bruksela, w trosce o bezpieczeństwo unijnych obywateli, chce zaostrzyć.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze