Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
W gminie Raciecho-wice jabłka czekają już na zerwanie, ale pogoda odwleka rozpoczęcie zbiorów. Sadownicy boją się, czy nawet kiedy przestanie wreszcie padać będą w stanie wjechać do sadów, bo ziemia jest rozmoknięta.
Będzie to rok producenta – mówią sadownicy, producenci jabłek - oczywiście tego, który owoce w tym roku ma. Ze względu na kwietniowe i majowe mrozy wiele jabłoni potraciło kwiaty lub z powodu chłodów pszczoły nie zapyliły kwiatów. Najbardziej uszkodzone są w tym roku stare odmiany takie jak Lobo, Cortland, Jonagoldy i Idared. Najmniej ucierpiały Gloster, Ligol, Gala i...
Obecny sezon 2017-2018 w powiecie rawskim charakteryzuje się ekstremalnie niekorzystnymi zjawiskami w pogodzie (…). Sytuacja ekonomiczna gospodarstw jest bardzo trudna. Rolnicy nie myślą o inwestycjach, a jedynie jak przetrwać do następnego roku.
Bieżący sezon jest bardzo specyficzny ze względu na wiosenne przymrozki i letnie gradobicia. Jego efekty widać po najczęściej wyższych niż rok temu cenach, zarówno owoców deserowych, jak też tych przeznaczonych do przetwórstwa. Niestety, dla większości sadowników zwyżka cen nie zrekompensuje utraconego plonu.
Ryczałtowy podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie za zatrudnienie pracownika sezonowego - takie ma być założenie ustawy, której projekt rząd ma przyjąć do końca roku. Podatek ma działać już w przyszłorocznym sezonie letnim.
W sadach na dobre rozpoczynają się zbiory jabłek, a w szkółkach czas na przygotowanie drzewek do wykopywania ze szkółki. Sad zaczyna się w szkółce i dlatego odwiedzając sady i szkółki w ostatnich kilku dniach można zauważyć tę zależność i podobieństwo w odmianach.
Nie rewolucja, lecz ewolucja. Tak sadownicy mówią o nowych biznesach i zastępują jabłka mniej „politycznymi” produktami – podaje Puls Biznesu. Poszliśmy w kierunku samodzielnego przerobu jabłek na napój energetyzujący. Inni producenci z naszej grupy zabrali się za produkcję truskawek i gruszek. To droga ucieczki od zależności od rosyjskiego rynku do niezależności
W ciągu kilkudziesięciu minut potrafią ukraść z sadu nawet kilkaset kilogramów jabłek. Wybierają plantacje oddalone od zabudowań, działają w nocy. Jesienią giną głównie jabłka i maliny. Widać, że ci którzy przyszli na szabry, starannie wybierali jabłka – mówi jeden sadowników...
Wiosenne przymrozki mocno dały się we znaki producentom owoców. W sadach jabłoniowych najbardziej zaszkodziły wczesnym odmianom. Jak podaje Agrobiznes w Łąckich sadach nie wszystkie odmiany jabłek dotknęła fala majowych przymrozków.
Han Changfu przyjechał na zaproszenie polskiego szefa resortu, żeby zobaczyć jak wygląda produkcja żywności w naszym kraju. Obydwaj ministrowie odwiedzili dwa gospodarstwa rodzinne. Jedno produkujące jabłka, drugie - tradycyjne wędliny.
Powołanie Funduszu Klęskowego proponuje Mirosław Maliszewski, poseł PSL i prezes Związku Sadowników RP. Według niego obecny system ubezpieczeń nie sprawdza się. Drugim problemem przed którym stoi Związek to złodzieje jabłek. Proceder nasilił się w tym roku w powodu wysokiej ceny owoców - 85 groszy za 1 kg.
Jak informuje jablonka.info złodzieje plądrują sady w nocy, a skradzione jabłka sprzedają do skupu. Zachętą jest wysoka cena jabłka przemysłowego, która nie była tak korzystna od blisko dziewięciu lat. Coraz większa liczba sadowników skarży się na znikające z ich sadów nocą jabłka.
W tym roku pogoda nie rozpieszcza plantatorów, również uprawianego w Polsce mini kiwi. Mini kiwi mają kształt i rozmiary dużych winogron, a smak od dawna znanych owoców kiwi, pozbawione są jednak ich ochronnej włochatej pokrywy. Jest to odmiana rośliny o nazwie aktinidia ostrolistna, nad którą od kilkunastu lat prowadzone są badania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w...
Komisje jeszcze nie zdążyły się uporać z oszacowaniem strat spowodowanych kwietniowymi i majowymi przymrozkami, a już musiały rozpocząć szacowanie strat spowodowane nawałnicami z gradem, jakie w ostatnim miesiącu wystąpiły w Polsce. Na domiar złego, mimo mniejszej podaży, mamy niskie ceny owoców miękkich takich jak: maliny i czarne porzeczki.
Zezwolenie na pracę sezonową wydawane będzie, jeżeli: wysokość wynagrodzenia, określona w umowie z cudzoziemcem, nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku; podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi dołączył do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową...
Tegoroczne zbiory owoców z drzew są obecnie oceniane w przedziale między 2,4 – 2,8 mln t, tj. na poziomie od 30% do 40% niższym od produkcji roku poprzedniego. Zima 2016/2017 na ogół była łagodna i w większości nie spowodowała strat w uprawach sadowniczych, jedynie na niektórych młodych plantacjach styczniowe mrozy wyrządziły szkody.
Produkcję owoców jagodowych oceniono wstępnie na ok. 0,5 mln t, tj. o ok. 15% mniej niż w roku poprzednim. Podobnie jak w przypadku drzew owocowych na wielu plantacjach zanotowano uszkodzenia przymrozkowe, choć w mniejszej skali. Z uwagi na skutki wiosennych przymrozków zmniejszony był zbiór pierwszych truskawek, w związku z tym plonowanie oraz produkcję owoców tego gatunku ocenia...
Sejmik Województwa Lubelskiego, wsłuchując się w głosy rolników, zwraca uwagę rządzącym na dramatyczną i pogarszającą się sytuację rolników, a zwłaszcza sadowników, których uprawy uległy fali przymrozków wiosną 2017 r. w szczególności 17 i 20 kwietnia oraz 9 maja.
Są już pierwsze tegoroczne jabłka odmian Papierówka, Early Geneva (czerwona papierówka) i Piros. Jabłka, w ofercie hurtowej, sprzedawane są w cenie od 2,5 do 3 złotych za kilogram. To prawie dwukrotnie więcej niż rok temu.
Burze coraz bardziej dają się we znaki sadownikom. To poważne zagrożenie dla ich upraw, bo często towarzyszy im grad. Panuje przekonanie, że na pogodę nie ma sposobu. Ale czy na pewno? Jak podaje Agrobiznes by przegonić czarne chmury, sadownicy wytaczają najcięższe działa. Działo przeciwgradowe może ochronić nawet 80 ha upraw.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze