Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Wdrożenie przepisów tak zwanej dyrektywy o pracownikach sezonowych i ograniczenie nadużyć w zakresie zatrudniania cudzoziemców - to główny cel zmian dotyczących zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany, które uchwalił Sejm i które z sześcioma uściślającymi poprawkami przyjął Senat, zakładają między innymi wprowadzenie 30-złotowej opłaty za rejestrację oświadczenia...
Szacowanie strat spowodowanych przez przymrozki prawdopodobnie zakończy się do końca lipca, ale komisje w wielu przypadkach nie zakończą pracy, gdyż co chwila występują jakieś klęski. Np. w ostatnim tygodniu przez kraj przeszły nawałnice i gradobicia powodując zniszczenia.
Wkrótce zapomnimy o wiśniach łutówkach i śliwkach węgierkach, jak nie pamiętamy szklanek czy renklodów. Zastąpią je mutanty, takie jak pomelo, już lansowane przez sieci.
Jak czytamy na rp.pl mimo rosyjskiego embarga, ptasiej grypy czy ASF ostatnie dziesięć lat należało do najlepszych w historii polskich producentów mleka, drobiu, owoców. Co drugie eksportowane z Unii Europejskiej jabłko pochodzi dziś z Polski, z niektórych rynków wypychamy jabłka amerykańskie.
W dniu 21 czerwca 2017 roku w siedzibie Stowarzyszenia w Słomczynie odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Przewodniczącym Zebrania był Prezes Stowarzyszenia Pan Waldemar Żółcik. Na zebraniu zostały rozpatrzone: sprawozdanie finansowe za rok 2016, sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia z działalnośi za rok 2016, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za rok 2016 oraz zostały...
Okresowe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych występuje u 27 proc. gospodarstw rolnych. Zdecydowaną większość pracowników sezonowych, bo nawet 80 proc., zatrudniają gospodarstwa sadownicze.
Zgodnie z nowelizacją, wprowadzony zostanie dodatkowy typ zezwolenia na pracę sezonową, które będzie wydawane przez starostę. Cudzoziemiec będzie mógł wykonywać pracę sezonową przez 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Dodatkowe zmiany mają na celu uszczelnienie procedury związanej z wykonywaniem pracy krótkoterminowej (do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy) przez...
Polskie firmy martwią się, co zrobią bez pracowników ze Wschodu – podaje wyborcza.pl Od początku czerwca Ukraińcy mogą na trzy miesiące przyjechać do krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii, bez wizy. Muszą spełnić kilka warunków: potrzebny jest paszport biometryczny, odpowiednia kwota pieniędzy i rezerwacja hotelu, a także bilet w dwie strony.
14,5 tysiąca gospodarstw, 40 tysięcy hektarów - to bilans zgłoszeń świętokrzyskich rolników o szkodach, jakie wyrządził mróz w kwietniu i maju. Niestety te liczby jeszcze wzrosną – strefaagro.echodnia.eu 66 gmin zgłosiło do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego szkody powstałe w plantacja rolnych po przymrozkach i mrozach, jakie miały miejsce w drugiej połowie...
Ponad 50 mln złotych tyle stracili rolnicy z województwa lubelskiego przez wiosenne przymrozki. Od wczoraj gminna komisja ocenia sytuację w gminie Wilkołaz gdzie miejscami straty sięgają 90 %. Jak wygląda sytuacja w sadach całego Powiśla będącego krajowym zagłębiem owocowym ?
Jak informuj Agrobiznes na Dolnym Śląsku dojrzały już najwcześniejsze gruntowe truskawki, problem tylko w tym czyje ręce będą je zbierały: polskie, ukraińskie czy może żadne ? Wielu plantatorów nie ma pewności czy Ukraińcy, którzy już tego lata będą mogli jeździć do całej UE bez wiz przyjadą pracować właśnie do nas, do Polski.
Straty spowodowane niskimi temperaturami są zróżnicowane w zależności od położenia plantacji, wieku i składu odmianowego oraz faz rozwojowych w jakich znajdowały się rośliny. Sadownicy mieli problemy z wykonaniem terminowych zabiegów środkami ochrony roślin.
Dopłaty w wysokości dwóch tysięcy złotych do hektara upraw, walka o odszkodowania dla rolników z Brukseli oraz odblokowanie rosyjskiego embarga – to trzy postulaty, które rząd PiS powinien spełnić, by pomóc poszkodowanym przez przymrozki sadownikom.
Czarna seria zaczęła się już właściwie zimą – bardzo niskie temperatury (sięgające w niektórych lokalizacjach nawet do -30 stopni Celsjusza), jakie wystąpiły na początku stycznia, uszkodziły wiele pąków. Potem było już tylko gorzej…
Jak informuje jablonka.info do dziś nie wiadomo, na jakich zasadach rolnicy i sadownicy mieliby zatrudniać Ukraińców. Czy będzie można nadal zatrudniać na umowę o dzieło? To najczęściej zadawane pytania w powiecie grójeckim. Nie od dziś bowiem wiadomo, że najczęściej do prac sezonowych w rolnictwie czy sadownictwie zatrudniani są obywatele Ukrainy.
Decyzja o ewentualnym uruchomieniu dodatkowej pomocy dla producentów rolnych w tym sadowników poszkodowanych w wyniku przymrozków wiosennych zostanie podjęta po oszacowaniu szkód przez komisje powołane przez wojewodów. Natomiast bezpośrednio po oszacowaniu szkód w gospodarstwach rolnych ich właściciele mogą ubiegać sit o pomoc określoną w obowiązujących przepisach tj...
Sadzonki, środki ochrony roślin i maszyny padają łupem złodziei. Szczególnie wiosną sadownicy z okolic Grójca borykają się z problemem kradzieży. Policja i sadownicy radzą jak się przed nimi uchronić. Wraz z wiosną nasilają się kradzieże nowo nasadzonych roślin, zdarza się, że tak znikają całe plantacje.
Naukowcy i eksperci podkreślają, że na razie nie można jednoznacznie ocenić skali zniszczeń. Część osób związanych z branżą sadowniczą twierdzi, że straty są ogromne, ale przecież wystarczy 5 proc. kwiatów, by drzewo dało przyzwoity plon. Zasadnicze pytanie więc brzmi: czy wymarzło wszystko i czy to, co zostało, będzie dobrze zapylone i da plon? Jest za wcześnie, by...
Na podstawie danych przekazanych przez wojewodów w 295 gminach na terenie kraju działają lub działały komisje ds. szacowania strat w rolnictwie. Z protokołów wynika, że 5718 gospodarstw rolnych poniosło straty w uprawach. Niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dotkniętych zostało około 16 tysięcy hektarów
Sytuacja w sadach jest nadal niepewna. Jak mówi Krzysztof Janiszewski (sadownik ze Słomkowa Suchego w Gminie Wróblew) – Nawet jeżeli jakieś owoce zostaną na drzewie to w późniejszej wegetacji mogą opaść albo być w takim stanie (ordzawione, zniekształcone), że nie będą nadawały się do sprzedaży
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze