Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

W grupie siła

W grupie siła

Do 2020 roku wiele istniejących grup ma szansę na kolejne wsparcie. Są też pieniądze na zakładanie nowych - z tym, że rozdział pieniędzy mocno się zmienia.

Od 10 lat dzięki unijnemu dofinansowaniu w Polsce powstają grupy producenckie. Na dzień dzisiejszy działa ich około 300.

Jednak teraz unijne pieniądze mogą być dla grup dużym problemem. Chodzi o stanowisko europejskiego trybunału obrachunkowego który zarzuca, że sporo z nich powstało z powiązaniami rodzinnymi i kapitałowymi. Krótko mówiąc - Powstały nie dla produkcji tylko dla wyłudzania unijnych pieniędzy - podaje Agrobiznes.

Sprawę miały wyjaśnić kontrole prowadzone przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Polsce grozi zwrot do Brukseli ponad miliarda euro.

Jak mówi Karolina Reńska z Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych - Większość kontroli zakończyła się pozytywnie dla grupy. Zazwyczaj grupy są dobrze przygotowane i mają prawidłowo prowadzone dokumentacje.

Podpisu prezydenta doczekała się ustawa o grupach producentów rolnych, która ma wyeliminować wcześniejsze niejasności.

Grupy producenckie nie będą mogły zakładać rodziny, przez co ich intencje maja być bardziej przejrzyste.

Pieniądze na założenie grupy będą przyznawane w drodze konkursu. Największe szanse na rozwój mają sektory stosunkowo mało zorganizowane. Pieniądze na rozwój są też dla tych, którzy dają sobie radę całkiem nieźle. Dla istniejących już grup do 2020 są zarezerwowane fundusze na podniesienie konkurencyjności.

Pan Maciej Uflewski jest producentem borówki amerykańskiej. Cztery lata temu wspólnie z innymi plantatorami zdecydował się założyć grupę producencką – Machnatka 2010. I choć ten rynek do najłatwiejszych nie należy grupa wciąż się rozwija. Za dwa lata roczna produkcja może sięgnąć 250 ton. Głównie za sprawą rynków zachodnich. Dziś owoce produkowane w grupie producenckiej trafiają do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Austrii.

Jak mówi Maciej Uflewski z grupy producentów owoców i warzyw Machnatka 2010 – W jedności siła. Informuje również, że w pojedynkę na pewno nie byli by w stanie dojść do poziomu który obecnie osiągnęli.

źródło: Agrobiznes /  tvp.pl 

komentarze (23):

dodaj komentarz
Melolontha
Melolontha 05.11.2015 21:04 Kiedy byłem mały rodzice prenumerowali dla mnie " Świerszczyka "...I pamiętam zamieszczony w tym pisemku obrazek, który przedstawiał mocno zasmuconego chłopca który jakoś tam zbudował ze śniegu małego bałwanka, podczas gdy grupa jego kolegów, rozbawiona i roześmiana, właśnie kończyła budowę dużego, śniegowego igloo...A podpis pod obrazkiem nie pozostawiał wątpliwości, że w grupie rażniej i w grupie siła... Było to ok. 60 lat temu i był to czas, który współcześni badacze określają często mianem okresu " błędów i wypaczeń "...Pozdrawiam!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sasha
sasha 06.11.2015 20:15 Nie wiem czy ten artykuł jest pisany z sarkazmem czy z niewiedzą? Czy Pan Maciej Uflewski i jego grupa jest podana jako pozytywny przykład czy jako negatywny? cyt: " sporo z nich powstało z powiązaniami rodzinnymi i kapitałowymi. Krótko mówiąc - Powstały nie dla produkcji tylko dla wyłudzania unijnych pieniędzy". Google mówi że w grupie "Machnatka 2010" są wspólnikami sami Uflewscy z jednym wyjątkiem i może ten wyjątek jest pozytywem, że nie jest to grupa z powiązaniami rodzinnymi...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Malvin
Malvin 07.11.2015 06:46 No przecież to oczywiste że dla wyłudzenia pieniędzy większość grup powstała a nie dla ułatwienia życia sadownikom. Zauważcie że w większości wszystko jest obsadzone tatusiami, córkami synami itd itp rodzina generalnie...
ligol20
ligol20 07.11.2015 09:41 A kto kazał ludziom dołączać do takich grup? I czemu rodziny masz nie wziąć do grupy jak masz do nich największe zaufanie? To że ludzie dołączali do grup myśląc że nakupią sobie skrzyń, maszyn itp. za 20% a potem wyjdą z grupy i sobie to zabiorą to tępota tych ludzi... Nie czytali umów, nie wiedzieli że sprzęt kupiony na grupe nie jest ich, nie wiedzieli że mają sprzedawać jabłka przez grupe w wysokości 80% plonu...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 07.11.2015 07:52 Powstawanie takich grup ułatwił miedzy innymi Witold Boguta.. Taka osoba nie powinna być na takim stanowisku..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

studnt
studnt 07.11.2015 19:22 jaka siła każdy prezes chce się jak najszybciej dorobić fortuny kosztem innych sadowników
ligol20
ligol20 08.11.2015 10:58 Nie każdy... Bo znam grupy gdzie wszystko odbywa sie tak jak powinno, prezes i zarząd są uczciwi wobec siebie i członków i wszyscy są zadowoleni z bycia w grupie.
Melolontha
Melolontha 08.11.2015 12:30 Ciekawe, czy trzy minusy które dostał ligol / stan z godz. 12 : 30 / to tylko skutek czyjejś awersji na widok nicka / nicku ? / , czy to minusy postawione przez przeciwników grup ?... Czyli przez osoby, które są przekonane / może i mają doświadczenie /, że na grupy / i spółki / napaskudziły jaskółki...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 08.11.2015 12:39 Największą tragedią jest to, iż bardzo niewiele osób w branży rozumie jak kierunkować produkcję w gospodarstwach zgrupowanych i w tych , które działają i będą dalej działać indywidualnie. Trzeba zrozumieć że właściwie cała produkcja tzw. ,,masowa" będzie realizowana w ramach organizacji producentów, bo te będą tworzyły w gospodarstwach wartość dodaną poprzez realizowane programy operacyjne. Indywidualnym pozostanie produkcja ,,niszowa", bo nie wytrzymają konkurencji ani cenowo ani kosztowo. Nikt o tym nie myśli, nikt tego nie uświadamia. Produkcja ta sama, odmiany takie same i koncepcja rodzaju i jakości produkcji również identyczna.
decosta
decosta 08.11.2015 12:52 Nie jestem przeciwnikiem grup, ale na zachodzie jest grupa sadowników, która sama organizuje sprzedaż, bo widzą ile tracą.
decosta
decosta 08.11.2015 13:01 Druga sprawa jest taka, że niektóre gospodarstwa bez grup praktycznie by zbankrutować mogło, bo nie mają zaplecza gdzie przechowywać i nie mają wyjścia za ile grupa sprzeda tyle będzie. Natomiast wynik ekonomiczny udzialowca jest taki żeby przeżył, bo konkurencja między grupami jest taka, że wy za tyle to my damy taniej, bo i tak towar mamy, a marzę swoją zarobimy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

irving
irving 08.11.2015 15:21 Melolontha ,to raczej interakcja ,po prostu my Polacy mamy skłonności by bardziej wierzyć w złe rzeczy ,w tym przypadku już z definicji wielu rozumuje ,że '' takie rzeczy to tylko w erze''.
decosta
decosta 08.11.2015 16:33 A zachód potocznie mówiąc, to wielka kultura, np Niemcy afera WW w biały dzień robią przekręty, że na miliony sztuk oszukują i teraz będą sami naprawić to co spieprzyli, małą firmę to by zmiotli z powierzchni ziemi a takiego molocha to trochę polaskocza, bo to jedno wielkie bagno nazywa się UE.
Melolontha
Melolontha 08.11.2015 18:01 Rozmawiałem kiedyś z pewnym Niemcem, który wiedział, że był taki czas, że obowiązującym każdego Niemca standardem była niemiecka solidność... I nie było możliwe żeby Niemiec kupił w Polsce jabłko i sprzedawał na niemieckim rynku jako swoje... Ale mój rozmówca już takie numery potrafił robić a na dodatek z ironicznym uśmieszkiem potrafił oświadczyć, że oni / Niemcy / po wojnie uczyli się robić interesy od ...Amerikanern...Pozdrawiam !
Melolontha
Melolontha 08.11.2015 18:03 irving...Przepraszam ale nie bardzo zrozumiałem o co chodzi z tą erą...Pozdrawiam !
darek
darek 08.11.2015 18:18 pozwolę sobie odpowiedzieć

https://www.youtube.com/watch?v=b31n8e9ghKU
Melolontha
Melolontha 08.11.2015 18:51 darek...Dziękuję za podpowiedż, ale i ona nie wszystko mi wyjaśniła... Bo kiedy słyszę o telefonie za złotówkę, to ciągle chodzi mi po głowie myśl, żeby kupić taki telefon / za złotówkę / i używać go jako radia... Ale moja żona / posiada 2 telefony gdy ja ciągle żadnego / próbuje mi wtedy wytłumaczyć, że ten numer nie przejdzie... A mój / nasz ? / " minusowatiel " będzie znów miał okazję sobie cyknąć...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 08.11.2015 17:20 Mamy dwie mozliwości: albo dostosować się do tego co jest albo zrobić rewolucję. Na rewolucję mamy trochę za krótkie majtki , więc zostaje jak nalepiej wykorzystac to co mamy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

irving
irving 08.11.2015 18:10 Oj, Melolontha przypomnij sobie jedną z reklam.
Melolontha
Melolontha 08.11.2015 18:17 irving...Wszystko co przychodzi mi do głowy to ...tylko dla idiotów... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

irving
irving 08.11.2015 19:37 Melolontho nie było moim zamiarem obrażanie nikogo na tym forum, chodziło mi o to , że wielu nie wierzy w powodzenie grup na naszym rynku , uważając je za nierealne i niepotrzebne . Pożyjemy, zobaczymy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 08.11.2015 22:02 irving... No i ja też nie chciałem nikogo obrazić a jeśli tak to wyglądało, to przepraszam...I myślę, że grupy to kolejna próba stworzenia dużych struktur, w których jednostka odpowiadać będzie za stosunkowo mały wycinek dużego, wymuszonego globalizacją, przedsięwzięcia...Sęk w tym, że takie próby w tej części Europy w której żyjemy już były i się ... nie sprawdziły... Spółdzielnie produkcyjne, przedsiębiorstwa państwowe, zespoły, różnego rodzaju spółki... A to że przeszły do historii jako próby nieudane miało swoje uzasadnienie historyczne, polityczne i cholera wie jeszcze jakie inne... Grupy wydają się być tworem innego rodzaju i sam znam osobiście takie, które funkcjonują ,ku zadowoleniu członków... Znam ludzi, którzy pod koniec swojej kariery zawodowej i sadowniczej, są szczęśliwi, że będąc w grupie nie muszą już martwić się o handel i dzięki temu mogą skupić się na tym co potrafią najlepiej, czyli na produkcji... Mnie jednak, kiedy na to patrzę jest czasem żal...Żal, że życie zmusza nas coraz częściej do bycia tylko pionkami w tej wielkiej machinie...I żal tych emocji, których coraz częściej nie doświadczamy tak jak kiedyś, kiedy sprzedając na placu ładny towar, wracaliśmy do domu jeszcze tego samego dnia z harmonią pieniędzy i...zgrzewką piwa, aby mieć po robocie święto... A czy te zmiany które dzieją się na naszych oczach okażą się na dłuższą metę słuszne ?...Też myślę , że...pożyjemy, zobaczymy...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kargul
kargul 09.11.2015 06:28 Teraz dostajemy fakture i kupujemy skrzynke wódki żeby się nie martwić czy przeleją nam pieniazki ...... żart.Osobiście nie należe do żadnej GP ale współpracujemy z jedna od kilkunastu lat i jestem zadowolony.Oczywiście jak jest za duża podaz oni dzialaja jak firma hndlowa tanio kupic drogo sprzedać inaczej jest jak brakuje jabłek wtedy można ponegocjowac.Sortowanie ogolnie dobrze wychodzi w tym roku od 3% do 7% przemysłu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Nikt nie chce kupić upadłego "Owocu Sandomierskiego"

Cena obniżona o 24 mln zł, ale "nawet pies z kulawą nogą nie przyszedł" – podaje...

11 mln długu spółki Fruvitaland

Dług spółki Fruvitaland z Piotrawina względem wszystkich dostawców sięga 11 mln zł. Na...

Obawy sadownika przed wynikiem sortowania ?!

Ja nigdy nie słyszałem od sadownika, ale dobrze wysortowaliście mi jabłek. Czemu tak dużo...

Cena wywoławcza za "Owoc Sandomierski" spadła do 35 mln zł

Syndyk Masy Upadłości Grupy Sadowniczej „OWOC SANDOMIERSKI” Sp. z o.o. z siedzibą w...

Premier zachęca do tworzenia grup producenckich

Zawiązujcie grupy producenckie, również grupy spółdzielcze, by móc konkurować ze...

Sadownictwo z grupami producenckimi czy bez?

Ten rok pokaże, że nie da się jabłek sortować w stodole i byle jak – prognozują...

2019_Yara_domyslny
2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Wapno z KA
Witam posiadam do wynajęcia młynek -...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
instagram