Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
A_sobienie_jeziory

UWAGA: Odbiorcy wycofanych owoców !

Agencja Rynku Rolnego po raz kolejny przypomina, że otrzymywane w ramach bezpłatnej dystrybucji owoce i warzywa, przeznaczone do spożycia jako produkty świeże, powinny być dystrybuowane do odbiorców końcowych zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj.:

1. Organizacja charytatywna – zobowiązana jest wykorzystywać otrzymane w ramach bezpłatnej dystrybucji produkty w swojej działalności służącej pomocy osobom, których prawo do otrzymywania pomocy społecznej jest uznane w prawie krajowym, w szczególności w związku z tym, że osoby te nie posiadają środków utrzymania (art. 34 ust. 4 lit a. RPEiR (UE) nr 1308/2013 – Dz.U. UE L 347 z 20.12.2013 r., z późn. zm.).

W prawodawstwie polskim podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie dotyczące beneficjentów pomocy społecznej jest ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r., poz. 163, z późn. zm.)

2. Inne uprawnione jednostki organizacyjne lub osoby fizyczne (tj. zakłady karne, szkoły, placówki, o których mowa w art. 22 w/w rozporządzenia, obozy wypoczynkowe dla dzieci, szpitale lub domy spokojnej starości) zobowiązane są do zapewnienia, aby dystrybuowane przez nie owoce i warzywa przeznaczone były dla osób (podopiecznych) regularnie uczęszczających/ przebywających w danej placówce (np. dzieci w żłobkach, przedszkolach, szkołach podstawowych lub średnich, pensjonariusze domów spokojnej starości, szpitali itp.). Dystrybucja powinna przebiegać w sposób racjonalny w oparciu o możliwości konsumpcyjne podopiecznych danej placówki.

Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami owoce lub warzywa otrzymane bezpłatnie od producentów nie mogą zastąpić ilości normalnie kupowanych przez jednostkę, która te produkty otrzymała. Mogą być jedynie uzupełnieniem tych ilości.

Każda uprawniona organizacja charytatywna lub inna jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna będąca odbiorcą owoców i warzyw wycofywanych z rynku w ramach bezpłatnej dystrybucji zobowiązana jest m. in. do:

a) przestrzegania przepisów Unii Europejskiej o nieprzeznaczeniu owoców i warzyw do sprzedaży,

b) prowadzenia odrębnych ewidencji otrzymanych w ramach bezpłatnej dystrybucji owoców i warzyw oraz działań związanych z ich zagospodarowaniem, które powinny zawierać w szczególności dane dotyczące: daty wydania otrzymanych produktów, rodzaju wydanych produktów, ilości netto ogółem wydanych produktów oraz liczbę osób uprawnionych, które otrzymały wycofany produkt, a w przypadku przechowywania produktów - także ewidencji materiałowej (PZ, WZ).

 

W przypadku nie przestrzegania przez organizacje charytatywne i inne jednostki organizacyjne lub osoby fizyczne wyżej wymienionych zobowiązań (wymagań), zastosowanie mają sankcje określone w art. 120 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw (Dz. Urz. UE L 157, 15.06.2011, str. 1-163, z późn. zm.) tj.:

a) cofnięcie uznania oraz skreślenie z Rejestru uznanych organizacji charytatywnych i uprawnionych innych jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych (odbiorcy nie kwalifikują się do otrzymywania produktów wycofanych). Sankcja ta staje się natychmiast skuteczna i obowiązuje co najmniej przez jeden rok gospodarczy.

oraz

b) sankcja finansowa – nałożenie przez Agencję Rynku Rolnego kary na odbiorcę produktów wycofanych z rynku, tj. kwoty o równowartości wsparcia przyznanego producentowi, który przekazał produkty danej jednostce organizacyjnej w tym kosztów sortowania, pakowania oraz transportu.

źródło: arr.gov.pl

komentarze (29):

dodaj komentarz
bidon
bidon 14.12.2015 20:33 Zastanawiam się czy powyższą informację ARR przesłało do zarejestrowanych Banków Żywności ?! Po za tym kompetencje i znajomość prawa pracowników agencji i banków pozostawia wiele do życzenia , bo jak w zeszłym roku dzwoniłem do regionalnego oddziału ARR z informacją że Banki Żywności rozdają na prawo i lewo a towar trafia również na bazary to „miła Pani” powiedziała mi że Agencja nie ma nic do tego !
A jednak ma

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Magister
Magister 15.12.2015 21:46 A Pan pewnie wielce pokrzywdzony bo się nie chciało ruszyć tyłka i złożyć powiadomienia a potem znaleźć odbiorcę ?
decosta
decosta 15.12.2015 21:57 Popatrz na ocenę Ciebie i wyżej to może coś zrozumiesz chyba, że Twoje szare komórki poszły spać, ale nic straconego jutro zobacz.
bidon
bidon 15.12.2015 22:35 Panie Magistrze mój komentarz dotyczy informacji prawnej zamieszczonej powyżej ,która nie jest przestrzegana patrz pkt.1 „ ... służącej pomocy osobom, których prawo do otrzymywania pomocy społecznej jest uznane w prawie krajowym, w szczególności w związku z tym, że osoby te nie posiadają środków utrzymania “ I to jest dla mnie zrozumiałe i bez dyskusyjne . Natomiast co do ruszenia “tyłka” to jest Pan w błędzie , byłem w ARR w sierpniu ubiegłego roku jako jeden z pierwszych . Dlaczego nie przystąpiłem do programu ? bo uważam że jest to chory program i przyczynia się tylko do destabilizacji naszego rynku ! pozdrawiam

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grhist
grhist 16.12.2015 05:40 pisałem już o tym, problem nie jest w sama akcja, ale w tym do czego doprowadzili sami sadownicy, którzy dając łapówki sprawili, że organizacjie niektóre biorą takie ilości jabłka z którymi nie mają co zrobić i wtedy mają miejsce sytuacje które nie powinny się zdażyć czyli przyjeżdża tir na środek miasta, zbiera się masa ludzi i się bjią o jabłka, bo za darmo i nikt nie kontroluje kto te jabłka bierze, ja dostarczam do kilkunastu organizacji, biora oni mniejsze ilości jabłek, magazynują u siebie i powoli je przejadają wśród swoich podopiecznych jak by tak wszyscy robili to akcja by miała bardzo znikomy wpływ na rynek krajowy, nawet banki żywności jak by robiły z jabłkiem to samo c robią z inną żywnością, czyli wydaja tylko osobą które mają dochód na osobę w rodzinie coś koło 600zł na osobę to by nie niszczyły tak rynku bo takie osboby nie kupują dużo jabłek, tych filmików z tirem na środku miasta na youtube jest już dużo, są na nich nr pojazdu, przecież Arr może po nich łatwo dojść z jakiej to organizacji i zrobić z nimi porządek
bidon
bidon 16.12.2015 09:24 Widzisz grhist pisząc „chory program” miałem na myśli że grupa ludzi z ówczesnego Ministerstwa Rolnictwa wpadła na pomysł pozbycia się problemu poprzez „wtłoczenie” jego w istniejący program pomocy społecznej dla potrzebujących . Pytanie dla czego istniejące przepisy nie były i nie są przestrzegane przez wszystkie zarejestrowane podmioty ? “ b) prowadzenia odrębnych ewidencji otrzymanych w ramach bezpłatnej dystrybucji owoców i warzyw oraz działań związanych z ich zagospodarowaniem, które powinny zawierać w szczególności dane dotyczące: daty wydania otrzymanych produktów, rodzaju wydanych produktów, ilości netto ogółem wydanych produktów oraz liczbę osób uprawnionych, które otrzymały wycofany produkt, a w przypadku przechowywania produktów - także ewidencji materiałowej (PZ, WZ). „ Z powyższego zapisu wynika że dystrybucja wszystkich art.,spożywczych podlega takim samym przepisom . Do Banków Żywności powinny trafić ilości adekwatne do zapotrzebowania , a nadmiar owoców powinien być zniszczony żeby nie prowadzić do destabilizacji rynku. Grhist chylę czoło przed Bankami Żywności z którymi współpracujesz bo rozumiem że wykonują swoją powinność zgodnie ze sztuką.pozdrawiam
grhist
grhist 16.12.2015 10:16 nie dostarczam do Banków, areszty, domy pomocy społecznej, hospicja, ośrodki dla trudnej młodzieży, w zeszłorocznej akcji zawiozłem do jednego Banku, to kierownik powiedział, że ciężko będzie mu rozdać te 20ton w miesiąc, mnie to dziwi, że wszyscy dobrze wiemy, po ilości jabłek które bank odbiera, gdzie się dzieją "cuda z jabłkiem", to jedyna reakcja ARR ogranicza się do ograniczenia ilości jabłek z kilkudziesięciu tirów dziennie do kilku dziennie, no to jest śmieszne i właśnie takie miejsca niszczą rynek, inna kwestia, że żeby nie takie miejsca to pewnie byśmy nie wykorzystali całego limitu na jabłka na nasz kraj

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zlosliwiec
zlosliwiec 16.12.2015 12:22 https://www.youtube.com/watch?v=ZJdPy3QZgR8
Melolontha
Melolontha 16.12.2015 19:16 Sądząc po lekkości z jaką obdarowywani nosili skrzynki z darmowymi jabłkami, do roboty w sadzie by się nadali...Zwłaszcza w transporcie, przy zwózce...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Maurycy11
Maurycy11 16.12.2015 19:30 Narzekajcie więcej to bruksela wstrzyma pomoc, eksport znowu będzie po 50 gr i wtedy wszyscy będą na pewno zadowoleni a szczególnie kilówka bo będzie znowu tanio na broniszach kupować a sprzedawać po 3 zł. Jeśli tak łatwo są rozdawane te jabłka to napiszcie gdzie tak jest bo wszędzie gdzie ja dostarczam to jestem skontrolowany prawie co do kartona a chętnie się dowiem gdzie można łatwo upłynniać towar chyba że te wszystkie historie są opowieściami gdzieś tam od kogoś zasłyszanymi
Argon
Argon 16.12.2015 19:48 ogolnie jest tak ze w tym roku WIJHARS kontroluje zdecydowanie mocniej niz rok temu, spelnia swoje obowiazki szczegolowo, czepiajac sie wszystkiego, sam slyszalem ze juz nie jednej osobie zostal cofniety transport jablek z racji nie spelniania norm.
oczywisce zawsze znajdzie sie ktos kto chce oszukac,ale sa to pojedyncze przypadki.
a czy zabijaja rynek wewnetrzny, napewno w jakiejs czesci tak, ale Ci co jezdza na kilowke gdyby nie narzucali sobie marz 200-300% to by handlowali caly czas.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pawel7911
pawel7911 17.12.2015 00:09 Mam nadzieję,że jak nowy rząd zrobi czystkę w ARR,i ARiMR i wypleni tę skorumpowaną SZUMOWINĘ z PSLu to nie będzie więcej takich chorych pomysłów jak"bezpłatne rozdawnictwo".
ligol20
ligol20 17.12.2015 09:29 Tak jak wsadzi swoje rodziny i znajomych na pewno coś sie zmieni... O tym decydowała unia, nie psl...
grhist
grhist 17.12.2015 13:58 Pis chce zrobić taki porządek, że chce zlikwidować ustawowy zakaz pełnienia funkcji w instytucjach publicznych przez członków partii
jacenty82
jacenty82 17.12.2015 14:29 Tak, zlikwidują "bezpłatne rozdawnictwo", pierwszym krokiem ku temu będzie 500 zł na każde dziecko.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pawel7911
pawel7911 17.12.2015 10:34 unia dała kasę a o tym jak ją wykorzystać decydowała ARR.
Argon
Argon 17.12.2015 16:56 musze Ciebie zmartwic,ale UE jako pomoc podczas embarga ma swoj mechanizm dzialania, a tym mechanizmem jest:
-niszczenie owocow na jesieni (zielony zbior)
-oddawanie ich na bezplatna dystrybucjie.

innej mozliwosci nie ma, UE nie dala pienieadzy ARR i nie powiedziala aby ona wymyslila jakis program, program zostal nalozony od gory i mozesz z niego skorzystac,albo nie (innej formy pomocy UE nie przewidziala).

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 17.12.2015 12:43 Szkoda - pawle - że nie zapisałeś się do PSL- bo wtedy mógłbyś decydować o sposobie wykorzystania Unijnych środków. Takie małe zaniechanie a jaka strata dla całego sadownictwa.
artemida
artemida 17.12.2015 19:53 Widzę, że 80% ma za złe pawlowi że nie wykorzystał szansy...
pawel7911
pawel7911 19.12.2015 20:10 Nie zapisałem się do PSLu ponieważ myślę że całe życie przeżyłem zgodnie z własnym sumieniem i niechciałbym na starość bruździć sobie w życiorysie ale mniemam że Ty artemida nie miałeś w tym względzie oporów

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 17.12.2015 13:18 Owoce wycofane z rynku nie powinny trafić na rynek krajowy lecz należało je oddać darmo na rynki poza ue.tym sposobem pozostały by nasze owoce na wschodzie , pomocy humanitarnej nikt nie odmawia a jest to doskonały rodzaj promocji,nie było by dławienia handlu rozdawnictwem a banki żywności i tak dostaną dla potrzebujących ,ale w ilościach koniecznych .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Maurycy11
Maurycy11 17.12.2015 16:38 z tego co pamiętam Bruksela nawet nie chciała słyszeć o tym żeby na ukraine zamiast kasy dawać jabłka czy uważacie że to przypadek?:)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jabolek121
jabolek121 17.12.2015 17:53 temat krótki ...... ktoś ma też na celu psucie rynku żeby osłabić pozycje grup którym bardzo dobrze idzie i taki cel jak rozdanie jabłek za darmo wiadomo że osłabi handel .....i jak wspomniał kolega pit owoce wycofane z rynku powinny być zutylizowane albo oddane na soki....i to rozdawnictwo to jest jeden wielki biznes co dla nie których...miejmy na dzieje że się to unormuje....i jak w tamtym sezonie po nowym roku ruszy lepiej export

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 17.12.2015 18:10 Dawno, dawno temu a właściwie od stworzenia świata ludzie napadali na ludzi, żeby zabierać napadniętym to i owo... Oczywiście, za darmo... A potem Fenicjanie wymyślili pieniądze, aby ułatwiać z ich pomocą wymianę dóbr w sposób kulturalny i cywilizowany...Ale oto znów wracamy do takiego sposobu dzielenia dóbr, w którym pieniądz nie jest potrzebny... Cofamy się , czy jest to postęp ?...A może to komunizm, w którym wszystkie żony miały być wspólne a pieniądze niepotrzebne ?... A może jednak te owoce które obecnie rozdajemy biednym i potrzebującym powinny być przez nich kupowane za pieniądze / talony / pozyskiwane w różnych ośrodkach pomocy społecznej ?...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grhist
grhist 17.12.2015 18:27 jabolek121 mylisz się troszkę, tak akcja tylko wzmocniła pozycje grup, oczywiście nie wszystkich, wiesz, jaka jest największa różnica pomiędzy programem aktualnym a zeszłorocznym? zwiększono limit dla grup z 10tys ton do 20 tys ton, ktoś z grup miał dobre wtyki w ministerstwie, może pan na J?
chrabąszczu a jak by sobie te jabłuszka za talony/pieniądze kupili więźniowie, pacjenci hospicjum, niepełnosprawni?
Melolontha
Melolontha 17.12.2015 18:51 grhist...Więżniowie, pacjenci hospicjum i niepełnosprawni te jabłuszka kupili by sobie za talony / pieniądze rozdane więżniom, pacjentom hospicjum i niepełnosprawnym... P.S. Zdarzyło się że byłem ostatnio w szpitalu i jako cukrzyk otrzymywałem do obiadu jabłko... Jabłko, które szpital od kogoś ... KUPIŁ ...Pozdrawiam !
Melolontha
Melolontha 17.12.2015 19:00 P.S. ... Dawno, dawno temu, mój Ojciec, właściciel 1 ha sadu w rozstawie 10 x 10, współpracował z zaopatrzeniowcem huty " Baildon ", który przyjeżdżał po jabłka... Nie wiem czy zaopatrzeniowiec i związkowiec z huty te jabłka hutnikom rozdawał za darmo, ale wiem, że Ojciec za te jabłka otrzymywał pieniądze...Pozdrawiam !
Melolontha
Melolontha 17.12.2015 19:11 P.S. 2... Przepraszam że robi się tu trochę za dużo Melolonthy, ale zabiorę głos raz jeszcze żeby wyjaśnić moje stanowisko...Uważam, że sadownik ma wystarczająco dużo roboty w gospodarstwie, że nie powinno się zawracać mu głowy jakimś darmowym rozdawnictwem jabłek... Podobnie jak supermarket, który nie powinien interesować się co robię z zakupiona w nim mąką... Robię z niej pączki, czy zanoszę na plebanię aby ktoś przekazał ją potrzebującemu... I podobnie z jabłkiem / a może i z truskawką albo wiśnią - a dlaczego nie ? /...Sadownik powinien jabłka sprzedawać i nie specjalnie powinno interesować go, czy ktoś kupił te jabłka dla chomika, konia, czy po to by rozdać biednym... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

decosta
decosta 17.12.2015 21:36 grhist
Wiesz ,że gdzieś dzwoni tylko nie wszystko .Grupy mogą korzystać tylko uznane a narazie jest ich mało , druga sprawa grupa dostaje maksymalnie 20 tys ,ale jest liczone od hektarów całej grupy czyli wychodzi tak samo jak indywidualny sadownik , współczynik 31% z hektara . Plus ewentualnie jest taki ,że papiery grupa prowadzi i wnioski sama składa .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Widać że dla niektórych na pierwszym...
Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Tak porównać zapotrzebowanie na moc i te...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jaki Minister, taki poziom.
Ile w Polsce potrzebne jest...
"Piękny" żarcik o ministrze.Masz poczucie...
Ile w Polsce potrzebne jest...
jaceo,pan minister nie jest z mojej bajki,ale...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ale co ,że niby jabłek deserowych...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister jest tak mądry i wszechwiedzący,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Oj jaceo, jaceo... jeszcze świętujesz?...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Wrecie jest minister który powiedział...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W dokumentach źródłowych dotyczących...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Odnosząc sie do wystapienia trzeba przyznać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Tak, tak, pochwaliłem sukces 7 organizacji...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Dwa światy, w Polsce konferencje , pokazy...
Udany sezon polskich superowoców
Wiatr histErii wieje wszędzie nawet na...
MRiRW: Budżet na rolnictwo...
A na wypłatę środków za klęski za...
Udany sezon polskich superowoców
Pogratulować inicjatywy, pogratulować...
W 2020 r. trzynasta...
*, no bez przesady psiajucha!
W 2020 r. trzynasta...
Draństwo straszne szanowny Panie...
W 2020 r. trzynasta...
Już wysłane do samego zorro
W 2020 r. trzynasta...
,,Ja nie siądę do Twojej łodzi i nie...
W 2020 r. trzynasta...
No to załóż sobie konto anonimowe,a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Nie zamierzam zakładać żadnego konta na...
W 2020 r. trzynasta...
to sam wyślij, w czym masz problem, w necie...
W 2020 r. trzynasta...
Wiesz kolego wyżej cokolwiek o wymiarze...
W 2020 r. trzynasta...
przecież to samo napisałem wyżej.....o...
W 2020 r. trzynasta...
Ona jako sędzina TK, tak samo zresztą jak...
W 2020 r. trzynasta...
Co mnie obchodzi jakaś lista stworzona przez...
W 2020 r. trzynasta...
to Jerzy ma chyba jakąś awersje do żydów,...
W 2020 r. trzynasta...
Widzisz Espuma, Twoja awersja do ŻYDÓW jest...
W 2020 r. trzynasta...
piszesz jakieś banialuki o worku cementu w...
W 2020 r. trzynasta...
Jurku w mojej rodzinie żydów nie ma. Na...
W 2020 r. trzynasta...
Jeden z popularniejszych aktorów p.J....
W 2020 r. trzynasta...
Proponuję tym co mają FB czy w inny sposub...
W 2020 r. trzynasta...
Kto pił wódkę ? Pewnie wszyscy...I Lech...
W 2020 r. trzynasta...
Ktoś powie, że za komuny to kradli. Jeśli...
W 2020 r. trzynasta...
Ale dyskusja mnie ominęła. Wszystkiego...
Odpowiedź Ministra...
embargo zostało nałozone za rządów PO...
Odpowiedź Ministra...
Na merytorykę raczej nie masz co liczyć "my...
Odpowiedź Ministra...
To forum jest i zawsze było bardziej...
Odpowiedź Ministra...
Skoro jesteśmy tacy tępi i beznadziejni to...
Odpowiedź Ministra...
Może skończmy o Owsiaku ... Mam pytanie czy...
Odpowiedź Ministra...
Barakuda - to że tyle zebrali to nie znacy...
Odpowiedź Ministra...
Dlatego wyżej napisałem, 27 finał, zebrano...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żaden telewizyjny...
Odpowiedź Ministra...
Bedę miał chwile to poczytam, ale ten art...
Odpowiedź Ministra...
co ty masz z tymi gumowcami? masz jakiś...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żadne koszty...
Odpowiedź Ministra...
Czy ktoś kto ma mozg, może myśleć ze...
Odpowiedź Ministra...
o Piotrowicza ci chodzi czy o kogo?
Odpowiedź Ministra...
Espuma daj spokój to tak jakbyś gadał z...
Odpowiedź Ministra...
wrzuciłeś jeden z drugim 5 zl do puszki i...
Odpowiedź Ministra...
Każdy, logicznie myślący, po dłuższej...
Odpowiedź Ministra...
Napiszę tak odpierdol się od Jurka pisowski...
Odpowiedź Ministra...
Owsiak ma przecież obrany cel zbiórki, wiec...
Odpowiedź Ministra...
Sądzę, że ma, bo jeżeli Minister Zdrowia...
Odpowiedź Ministra...
Prawda jest taka że Owsiak i jego rodzina...
Odpowiedź Ministra...
chłopie ja nic nie pisałem ani o...
Odpowiedź Ministra...
Dziś jest dziwna sytuacja, ,kto nie płaci...
Odpowiedź Ministra...
Rząd winien zajmować się całokształtem...
Odpowiedź Ministra...
a co ma WOSP do jablek ? nudzi ci sie chyba i...
Zbiornik 10.000 i 27.000 litrów
Jaka cena i w jakim stanie są?
Odpowiedź Ministra...
Skoro odpowiedź Ministra to ciekawy jestem...
Zakupię używany kombajn...
Witam Mam do sprzedania kombajn Joanna 3 z...
Odpowiedź Ministra...
Sprawdź s97 ile Ukraina exportuje pszenicy,...
Odpowiedź Ministra...
Oprócz tych czynników wcześniej...
W 2020 r. trzynasta...
Nie pamiętam aby mi ktoś dupę ściskał....
W 2020 r. trzynasta...
Artemida,w kluczowym momencie trzeba bylo...
W 2020 r. trzynasta...
takie były czasy. Jak ktoś miał kontakty,...
Australia: Spłonęły sady
Niech podziękują pseudo ekologom ... i...
W 2020 r. trzynasta...
Może kontrowersyjnie ale trochę w temacie....
Australia: Spłonęły sady
...i misie koala też :(:( Hetmanie widać...
Australia: Spłonęły sady
Za to co napisałeś powinieneś się......
Australia: Spłonęły sady
Szkoda że tak mało się sadów spaliło
W 2020 r. trzynasta...
A co mieli zrobić Niemcy po zakończeniu...
W 2020 r. trzynasta...
Nie było mnie chyba rok i dalej to samo ....
W 2020 r. trzynasta...
ZAP S.A. od czasów "dobrej zmiany" są...
W 2020 r. trzynasta...
skad znasz przypadki 30 losowań ? skąd masz...
W 2020 r. trzynasta...
Jak można mieć inne zdanie na temat...
W 2020 r. trzynasta...
Marnie kolego wytłumaczyłeś, kopiujesz...
W 2020 r. trzynasta...
ale ludzie widzą tylko TVPis, jak była...
W 2020 r. trzynasta...
Espuma- prawdziwe fakty napisałeś. A co do...
W 2020 r. trzynasta...
nikt nie siedzi bo posłowie PO razem z...
W 2020 r. trzynasta...
wkradł się błąd *Pis przez lata zrobił...
W 2020 r. trzynasta...
Kogo z PO skazali za ta afery? ja wypisałem...
W 2020 r. trzynasta...
głosujesz na konfederacje i co to daje jak...
W 2020 r. trzynasta...
Jesteś kolego trochę zabawny, tzn ja tak to...
W 2020 r. trzynasta...
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu...
W 2020 r. trzynasta...
To głosuj na poprzedników, jak lepiej...
W 2020 r. trzynasta...
Większa część społeczeństwa jest innego...
W 2020 r. trzynasta...
Większość tego rzad zrobił przed wyborami...
W 2020 r. trzynasta...
Jak bym miał obstawiać ,to jesteś chyba...
W 2020 r. trzynasta...
20. Ograniczył możliwość zaliczania do...
W 2020 r. trzynasta...
Kazdy widzi i pisze ze Pis przynajmniej coś...
W 2020 r. trzynasta...
Dokładnie nawet mając inne poglądy można...
W 2020 r. trzynasta...
Muszę pogratulować wszystkim stroną dość...
W 2020 r. trzynasta...
Co kogo interesuje właściciel w roku 2016,...
W 2020 r. trzynasta...
CO SIE Z WAMI DZIEJE!!! Plujecie na siebie....
W 2020 r. trzynasta...
To Ty szukasz jadu i dalej go podsycasz , bo...
W 2020 r. trzynasta...
Rozumiem, że qmaty życzył aby to co...
W 2020 r. trzynasta...
Najpierw : ,,Poco tyle jadu", a potem...
W 2020 r. trzynasta...
Koledzy , jako sadownicy mamy wspólne...
W 2020 r. trzynasta...
Wystarczyło zabrać mafiom vatowskim, a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Żadna władza nic nie daje jedynie dzieli to...
W 2020 r. trzynasta...
Artemida, jak można cofnąć przywilej,...
W 2020 r. trzynasta...
proszę. Walczyć nie zamierzam z moim...
Budowa zbiorników wodnych...
Klasyczna informacja w stylu "wiem że dalej...
W 2020 r. trzynasta...
Trzecia wojna światowa wisi na włosku to i...
W 2020 r. trzynasta...
A czemu nie komentujesz tego co się dziś...
W 2020 r. trzynasta...
aaa dziwi cie. Ale sprzedanie po 89r kilku...
W 2020 r. trzynasta...
Dziwi mnie ta chęć do rozliczania...
W 2020 r. trzynasta...
16 marca 2015 r Grupa ITI i Grupa Canal+...
W 2020 r. trzynasta...
Miłość do Pisu, jest taka sama jak...
W 2020 r. trzynasta...
Bo miłość do PiSu jest ślepa
W 2020 r. trzynasta...
Gdzie ty żyjesz jak nie widzisz dodatkowych...
W 2020 r. trzynasta...
aha jako ciekawostka odnośnie mediów, skoro...
W 2020 r. trzynasta...
opłaty to podnoszą samorządy tam gdzie PO...
W 2020 r. trzynasta...
Absolutnie nie popieram żadnej z poprzednich...
W 2020 r. trzynasta...
Żałosne jak ludzie potrafią być...
W 2020 r. trzynasta...
Uzurpować to sobie można ale kto by Cie...
W 2020 r. trzynasta...
Przykro mi ale nie uzurpuję sobie być...
W 2020 r. trzynasta...
nie tak dawno pisałeś że rząd nic nie...
W 2020 r. trzynasta...
Słowo guru ma wiele znaczeń - choćby...
W 2020 r. trzynasta...
Zauważyłem że Artemida to swoisty Guru i...
W 2020 r. trzynasta...
Tak tylko każda władza " bierze " co uważa...
W 2020 r. trzynasta...
Czyli nie chcesz aby coś dawali ale masz...
W 2020 r. trzynasta...
A jest amnezja...
W 2020 r. trzynasta...
to że rząd nie ma własnych pieniedzy to...
W 2020 r. trzynasta...
Artemida to typowy objaw amnezji wstecznej.
W 2020 r. trzynasta...
Espuma zacny - żaden rząd nie ma własnych...
W 2020 r. trzynasta...
nie chcesz dyskutować bo nie masz w ręku...
W 2020 r. trzynasta...
Kargul z Pawlakiem też byli wiecznie...
W 2020 r. trzynasta...
Nie będę wdawał się w partyjną...
W 2020 r. trzynasta...
i wreszcie jest sprawiedliwie. Dlaczego ktoś...
W 2020 r. trzynasta...
Czyli co z tego wynika,że PiS dołożył...
W 2020 r. trzynasta...
To jak 4/5 WSZYSTKICH polityków. :) PSL jest...
W 2020 r. trzynasta...
A teraz PiS zabierze z OFE 160 mld,ale...
W 2020 r. trzynasta...
Nie sposób przejść obojętnie czytając...
W 2020 r. trzynasta...
nie przeszkadzało mu to iść z nimi w...
W 2020 r. trzynasta...
Powiem dosadniej PSL to taka polityczna Ku..a...
W 2020 r. trzynasta...
co sąsiad dostaje 500+ a ty nie i cie boli ?...
W 2020 r. trzynasta...
PSL to zorganizowana grupa przestępcza...
W 2020 r. trzynasta...
taaa jasne jasne...
W 2020 r. trzynasta...
Za PO to była deflacja jeżeli wiesz co to...
W 2020 r. trzynasta...
@Kostek Po co miał zwykły zjadacz chleba...
W 2020 r. trzynasta...
Wolę być frajerem niż pustką...
W 2020 r. trzynasta...
lepiej ci sie żyło jak PO rządziło ?...
W 2020 r. trzynasta...
Paweł7911 nie zdziw się jak dostaniesz...
W 2020 r. trzynasta...
Ale niektórzy sadownicy mają krótką...
instagram