Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

UWAGA: Odbiorcy wycofanych owoców !

Agencja Rynku Rolnego po raz kolejny przypomina, że otrzymywane w ramach bezpłatnej dystrybucji owoce i warzywa, przeznaczone do spożycia jako produkty świeże, powinny być dystrybuowane do odbiorców końcowych zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj.:

1. Organizacja charytatywna – zobowiązana jest wykorzystywać otrzymane w ramach bezpłatnej dystrybucji produkty w swojej działalności służącej pomocy osobom, których prawo do otrzymywania pomocy społecznej jest uznane w prawie krajowym, w szczególności w związku z tym, że osoby te nie posiadają środków utrzymania (art. 34 ust. 4 lit a. RPEiR (UE) nr 1308/2013 – Dz.U. UE L 347 z 20.12.2013 r., z późn. zm.).

W prawodawstwie polskim podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie dotyczące beneficjentów pomocy społecznej jest ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r., poz. 163, z późn. zm.)

2. Inne uprawnione jednostki organizacyjne lub osoby fizyczne (tj. zakłady karne, szkoły, placówki, o których mowa w art. 22 w/w rozporządzenia, obozy wypoczynkowe dla dzieci, szpitale lub domy spokojnej starości) zobowiązane są do zapewnienia, aby dystrybuowane przez nie owoce i warzywa przeznaczone były dla osób (podopiecznych) regularnie uczęszczających/ przebywających w danej placówce (np. dzieci w żłobkach, przedszkolach, szkołach podstawowych lub średnich, pensjonariusze domów spokojnej starości, szpitali itp.). Dystrybucja powinna przebiegać w sposób racjonalny w oparciu o możliwości konsumpcyjne podopiecznych danej placówki.

Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami owoce lub warzywa otrzymane bezpłatnie od producentów nie mogą zastąpić ilości normalnie kupowanych przez jednostkę, która te produkty otrzymała. Mogą być jedynie uzupełnieniem tych ilości.

Każda uprawniona organizacja charytatywna lub inna jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna będąca odbiorcą owoców i warzyw wycofywanych z rynku w ramach bezpłatnej dystrybucji zobowiązana jest m. in. do:

a) przestrzegania przepisów Unii Europejskiej o nieprzeznaczeniu owoców i warzyw do sprzedaży,

b) prowadzenia odrębnych ewidencji otrzymanych w ramach bezpłatnej dystrybucji owoców i warzyw oraz działań związanych z ich zagospodarowaniem, które powinny zawierać w szczególności dane dotyczące: daty wydania otrzymanych produktów, rodzaju wydanych produktów, ilości netto ogółem wydanych produktów oraz liczbę osób uprawnionych, które otrzymały wycofany produkt, a w przypadku przechowywania produktów - także ewidencji materiałowej (PZ, WZ).

 

W przypadku nie przestrzegania przez organizacje charytatywne i inne jednostki organizacyjne lub osoby fizyczne wyżej wymienionych zobowiązań (wymagań), zastosowanie mają sankcje określone w art. 120 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw (Dz. Urz. UE L 157, 15.06.2011, str. 1-163, z późn. zm.) tj.:

a) cofnięcie uznania oraz skreślenie z Rejestru uznanych organizacji charytatywnych i uprawnionych innych jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych (odbiorcy nie kwalifikują się do otrzymywania produktów wycofanych). Sankcja ta staje się natychmiast skuteczna i obowiązuje co najmniej przez jeden rok gospodarczy.

oraz

b) sankcja finansowa – nałożenie przez Agencję Rynku Rolnego kary na odbiorcę produktów wycofanych z rynku, tj. kwoty o równowartości wsparcia przyznanego producentowi, który przekazał produkty danej jednostce organizacyjnej w tym kosztów sortowania, pakowania oraz transportu.

źródło: arr.gov.pl

komentarze (29):

dodaj komentarz
bidon
bidon 14.12.2015 20:33 Zastanawiam się czy powyższą informację ARR przesłało do zarejestrowanych Banków Żywności ?! Po za tym kompetencje i znajomość prawa pracowników agencji i banków pozostawia wiele do życzenia , bo jak w zeszłym roku dzwoniłem do regionalnego oddziału ARR z informacją że Banki Żywności rozdają na prawo i lewo a towar trafia również na bazary to „miła Pani” powiedziała mi że Agencja nie ma nic do tego !
A jednak ma

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Magister
Magister 15.12.2015 21:46 A Pan pewnie wielce pokrzywdzony bo się nie chciało ruszyć tyłka i złożyć powiadomienia a potem znaleźć odbiorcę ?
decosta
decosta 15.12.2015 21:57 Popatrz na ocenę Ciebie i wyżej to może coś zrozumiesz chyba, że Twoje szare komórki poszły spać, ale nic straconego jutro zobacz.
bidon
bidon 15.12.2015 22:35 Panie Magistrze mój komentarz dotyczy informacji prawnej zamieszczonej powyżej ,która nie jest przestrzegana patrz pkt.1 „ ... służącej pomocy osobom, których prawo do otrzymywania pomocy społecznej jest uznane w prawie krajowym, w szczególności w związku z tym, że osoby te nie posiadają środków utrzymania “ I to jest dla mnie zrozumiałe i bez dyskusyjne . Natomiast co do ruszenia “tyłka” to jest Pan w błędzie , byłem w ARR w sierpniu ubiegłego roku jako jeden z pierwszych . Dlaczego nie przystąpiłem do programu ? bo uważam że jest to chory program i przyczynia się tylko do destabilizacji naszego rynku ! pozdrawiam

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grhist
grhist 16.12.2015 05:40 pisałem już o tym, problem nie jest w sama akcja, ale w tym do czego doprowadzili sami sadownicy, którzy dając łapówki sprawili, że organizacjie niektóre biorą takie ilości jabłka z którymi nie mają co zrobić i wtedy mają miejsce sytuacje które nie powinny się zdażyć czyli przyjeżdża tir na środek miasta, zbiera się masa ludzi i się bjią o jabłka, bo za darmo i nikt nie kontroluje kto te jabłka bierze, ja dostarczam do kilkunastu organizacji, biora oni mniejsze ilości jabłek, magazynują u siebie i powoli je przejadają wśród swoich podopiecznych jak by tak wszyscy robili to akcja by miała bardzo znikomy wpływ na rynek krajowy, nawet banki żywności jak by robiły z jabłkiem to samo c robią z inną żywnością, czyli wydaja tylko osobą które mają dochód na osobę w rodzinie coś koło 600zł na osobę to by nie niszczyły tak rynku bo takie osboby nie kupują dużo jabłek, tych filmików z tirem na środku miasta na youtube jest już dużo, są na nich nr pojazdu, przecież Arr może po nich łatwo dojść z jakiej to organizacji i zrobić z nimi porządek
bidon
bidon 16.12.2015 09:24 Widzisz grhist pisząc „chory program” miałem na myśli że grupa ludzi z ówczesnego Ministerstwa Rolnictwa wpadła na pomysł pozbycia się problemu poprzez „wtłoczenie” jego w istniejący program pomocy społecznej dla potrzebujących . Pytanie dla czego istniejące przepisy nie były i nie są przestrzegane przez wszystkie zarejestrowane podmioty ? “ b) prowadzenia odrębnych ewidencji otrzymanych w ramach bezpłatnej dystrybucji owoców i warzyw oraz działań związanych z ich zagospodarowaniem, które powinny zawierać w szczególności dane dotyczące: daty wydania otrzymanych produktów, rodzaju wydanych produktów, ilości netto ogółem wydanych produktów oraz liczbę osób uprawnionych, które otrzymały wycofany produkt, a w przypadku przechowywania produktów - także ewidencji materiałowej (PZ, WZ). „ Z powyższego zapisu wynika że dystrybucja wszystkich art.,spożywczych podlega takim samym przepisom . Do Banków Żywności powinny trafić ilości adekwatne do zapotrzebowania , a nadmiar owoców powinien być zniszczony żeby nie prowadzić do destabilizacji rynku. Grhist chylę czoło przed Bankami Żywności z którymi współpracujesz bo rozumiem że wykonują swoją powinność zgodnie ze sztuką.pozdrawiam
grhist
grhist 16.12.2015 10:16 nie dostarczam do Banków, areszty, domy pomocy społecznej, hospicja, ośrodki dla trudnej młodzieży, w zeszłorocznej akcji zawiozłem do jednego Banku, to kierownik powiedział, że ciężko będzie mu rozdać te 20ton w miesiąc, mnie to dziwi, że wszyscy dobrze wiemy, po ilości jabłek które bank odbiera, gdzie się dzieją "cuda z jabłkiem", to jedyna reakcja ARR ogranicza się do ograniczenia ilości jabłek z kilkudziesięciu tirów dziennie do kilku dziennie, no to jest śmieszne i właśnie takie miejsca niszczą rynek, inna kwestia, że żeby nie takie miejsca to pewnie byśmy nie wykorzystali całego limitu na jabłka na nasz kraj

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zlosliwiec
zlosliwiec 16.12.2015 12:22 https://www.youtube.com/watch?v=ZJdPy3QZgR8
Melolontha
Melolontha 16.12.2015 19:16 Sądząc po lekkości z jaką obdarowywani nosili skrzynki z darmowymi jabłkami, do roboty w sadzie by się nadali...Zwłaszcza w transporcie, przy zwózce...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Maurycy11
Maurycy11 16.12.2015 19:30 Narzekajcie więcej to bruksela wstrzyma pomoc, eksport znowu będzie po 50 gr i wtedy wszyscy będą na pewno zadowoleni a szczególnie kilówka bo będzie znowu tanio na broniszach kupować a sprzedawać po 3 zł. Jeśli tak łatwo są rozdawane te jabłka to napiszcie gdzie tak jest bo wszędzie gdzie ja dostarczam to jestem skontrolowany prawie co do kartona a chętnie się dowiem gdzie można łatwo upłynniać towar chyba że te wszystkie historie są opowieściami gdzieś tam od kogoś zasłyszanymi
Argon
Argon 16.12.2015 19:48 ogolnie jest tak ze w tym roku WIJHARS kontroluje zdecydowanie mocniej niz rok temu, spelnia swoje obowiazki szczegolowo, czepiajac sie wszystkiego, sam slyszalem ze juz nie jednej osobie zostal cofniety transport jablek z racji nie spelniania norm.
oczywisce zawsze znajdzie sie ktos kto chce oszukac,ale sa to pojedyncze przypadki.
a czy zabijaja rynek wewnetrzny, napewno w jakiejs czesci tak, ale Ci co jezdza na kilowke gdyby nie narzucali sobie marz 200-300% to by handlowali caly czas.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pawel7911
pawel7911 17.12.2015 00:09 Mam nadzieję,że jak nowy rząd zrobi czystkę w ARR,i ARiMR i wypleni tę skorumpowaną SZUMOWINĘ z PSLu to nie będzie więcej takich chorych pomysłów jak"bezpłatne rozdawnictwo".
ligol20
ligol20 17.12.2015 09:29 Tak jak wsadzi swoje rodziny i znajomych na pewno coś sie zmieni... O tym decydowała unia, nie psl...
grhist
grhist 17.12.2015 13:58 Pis chce zrobić taki porządek, że chce zlikwidować ustawowy zakaz pełnienia funkcji w instytucjach publicznych przez członków partii
jacenty82
jacenty82 17.12.2015 14:29 Tak, zlikwidują "bezpłatne rozdawnictwo", pierwszym krokiem ku temu będzie 500 zł na każde dziecko.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pawel7911
pawel7911 17.12.2015 10:34 unia dała kasę a o tym jak ją wykorzystać decydowała ARR.
Argon
Argon 17.12.2015 16:56 musze Ciebie zmartwic,ale UE jako pomoc podczas embarga ma swoj mechanizm dzialania, a tym mechanizmem jest:
-niszczenie owocow na jesieni (zielony zbior)
-oddawanie ich na bezplatna dystrybucjie.

innej mozliwosci nie ma, UE nie dala pienieadzy ARR i nie powiedziala aby ona wymyslila jakis program, program zostal nalozony od gory i mozesz z niego skorzystac,albo nie (innej formy pomocy UE nie przewidziala).

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 17.12.2015 12:43 Szkoda - pawle - że nie zapisałeś się do PSL- bo wtedy mógłbyś decydować o sposobie wykorzystania Unijnych środków. Takie małe zaniechanie a jaka strata dla całego sadownictwa.
artemida
artemida 17.12.2015 19:53 Widzę, że 80% ma za złe pawlowi że nie wykorzystał szansy...
pawel7911
pawel7911 19.12.2015 20:10 Nie zapisałem się do PSLu ponieważ myślę że całe życie przeżyłem zgodnie z własnym sumieniem i niechciałbym na starość bruździć sobie w życiorysie ale mniemam że Ty artemida nie miałeś w tym względzie oporów

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 17.12.2015 13:18 Owoce wycofane z rynku nie powinny trafić na rynek krajowy lecz należało je oddać darmo na rynki poza ue.tym sposobem pozostały by nasze owoce na wschodzie , pomocy humanitarnej nikt nie odmawia a jest to doskonały rodzaj promocji,nie było by dławienia handlu rozdawnictwem a banki żywności i tak dostaną dla potrzebujących ,ale w ilościach koniecznych .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Maurycy11
Maurycy11 17.12.2015 16:38 z tego co pamiętam Bruksela nawet nie chciała słyszeć o tym żeby na ukraine zamiast kasy dawać jabłka czy uważacie że to przypadek?:)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jabolek121
jabolek121 17.12.2015 17:53 temat krótki ...... ktoś ma też na celu psucie rynku żeby osłabić pozycje grup którym bardzo dobrze idzie i taki cel jak rozdanie jabłek za darmo wiadomo że osłabi handel .....i jak wspomniał kolega pit owoce wycofane z rynku powinny być zutylizowane albo oddane na soki....i to rozdawnictwo to jest jeden wielki biznes co dla nie których...miejmy na dzieje że się to unormuje....i jak w tamtym sezonie po nowym roku ruszy lepiej export

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Melolontha
Melolontha 17.12.2015 18:10 Dawno, dawno temu a właściwie od stworzenia świata ludzie napadali na ludzi, żeby zabierać napadniętym to i owo... Oczywiście, za darmo... A potem Fenicjanie wymyślili pieniądze, aby ułatwiać z ich pomocą wymianę dóbr w sposób kulturalny i cywilizowany...Ale oto znów wracamy do takiego sposobu dzielenia dóbr, w którym pieniądz nie jest potrzebny... Cofamy się , czy jest to postęp ?...A może to komunizm, w którym wszystkie żony miały być wspólne a pieniądze niepotrzebne ?... A może jednak te owoce które obecnie rozdajemy biednym i potrzebującym powinny być przez nich kupowane za pieniądze / talony / pozyskiwane w różnych ośrodkach pomocy społecznej ?...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grhist
grhist 17.12.2015 18:27 jabolek121 mylisz się troszkę, tak akcja tylko wzmocniła pozycje grup, oczywiście nie wszystkich, wiesz, jaka jest największa różnica pomiędzy programem aktualnym a zeszłorocznym? zwiększono limit dla grup z 10tys ton do 20 tys ton, ktoś z grup miał dobre wtyki w ministerstwie, może pan na J?
chrabąszczu a jak by sobie te jabłuszka za talony/pieniądze kupili więźniowie, pacjenci hospicjum, niepełnosprawni?
Melolontha
Melolontha 17.12.2015 18:51 grhist...Więżniowie, pacjenci hospicjum i niepełnosprawni te jabłuszka kupili by sobie za talony / pieniądze rozdane więżniom, pacjentom hospicjum i niepełnosprawnym... P.S. Zdarzyło się że byłem ostatnio w szpitalu i jako cukrzyk otrzymywałem do obiadu jabłko... Jabłko, które szpital od kogoś ... KUPIŁ ...Pozdrawiam !
Melolontha
Melolontha 17.12.2015 19:00 P.S. ... Dawno, dawno temu, mój Ojciec, właściciel 1 ha sadu w rozstawie 10 x 10, współpracował z zaopatrzeniowcem huty " Baildon ", który przyjeżdżał po jabłka... Nie wiem czy zaopatrzeniowiec i związkowiec z huty te jabłka hutnikom rozdawał za darmo, ale wiem, że Ojciec za te jabłka otrzymywał pieniądze...Pozdrawiam !
Melolontha
Melolontha 17.12.2015 19:11 P.S. 2... Przepraszam że robi się tu trochę za dużo Melolonthy, ale zabiorę głos raz jeszcze żeby wyjaśnić moje stanowisko...Uważam, że sadownik ma wystarczająco dużo roboty w gospodarstwie, że nie powinno się zawracać mu głowy jakimś darmowym rozdawnictwem jabłek... Podobnie jak supermarket, który nie powinien interesować się co robię z zakupiona w nim mąką... Robię z niej pączki, czy zanoszę na plebanię aby ktoś przekazał ją potrzebującemu... I podobnie z jabłkiem / a może i z truskawką albo wiśnią - a dlaczego nie ? /...Sadownik powinien jabłka sprzedawać i nie specjalnie powinno interesować go, czy ktoś kupił te jabłka dla chomika, konia, czy po to by rozdać biednym... Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

decosta
decosta 17.12.2015 21:36 grhist
Wiesz ,że gdzieś dzwoni tylko nie wszystko .Grupy mogą korzystać tylko uznane a narazie jest ich mało , druga sprawa grupa dostaje maksymalnie 20 tys ,ale jest liczone od hektarów całej grupy czyli wychodzi tak samo jak indywidualny sadownik , współczynik 31% z hektara . Plus ewentualnie jest taki ,że papiery grupa prowadzi i wnioski sama składa .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Sadkowice: Dwóch...
Ale kolego oni maja racje, piszesz jakieś...
Czy w tym roku zostanie...
Zadziwił mnie fragment z odpowiedzi...
Sadkowice: Dwóch...
"Zmien delera" jakie to inteligentne i...
Sadkowice: Dwóch...
Inteligencja na pewno nie jest twoja mocna...
Sadkowice: Dwóch...
Z moja wyobraźnią jest dobrze gorzej chyba...
Sadkowice: Dwóch...
Twoja wyobraznia plata ci figle..delikanie...
Sadkowice: Dwóch...
Przeraża mnie twoja agresja
Sadkowice: Dwóch...
A ty kto? jedyny sprawiedliwy, cofnij 80lat...
Sadkowice: Dwóch...
A kto ich tam zwabil? Gospodarz? Idz sie...
Sadkowice: Dwóch...
Panowie trochę szacunku, zginęli ludzie,a...
Sadkowice: Dwóch...
A może sami nie weszli tylko zostali...
Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
instagram