Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_nextpro
2019_BASF_Sercadis

Trend „eko” w branży winiarskiej

Cydr, wino owocowe i gronowe, a wśród nich nawet prosecco – to przykłady produktów „bio”, które w swojej ofercie mają producenci i dystrybutorzy zrzeszeni w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. Przedstawiciele branży przyznają, że w związku z rosnącą świadomością konsumentów, wina oraz inne napoje winiarskie, pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych, posiadają duży potencjał rynkowy. Obecnie niemal każdy liczący się dystrybutor posiada w swoim portfolio ofertę produktów „eko”. Wina organiczne to aktualnie jeden z głównych światowych trendów.

Na świecie

Globalnie,wina organiczne stanowią ok. 3,6 % całego rynku wina (jak podaje BeverageDaily). Z badań IWSR wynika, że w 2017 roku na całym świecie wypito ponad 670 mln butelek wina ekologicznego, dla porównania w 2012 było to ok. 350 mln. Ale jak mówią eksperci, świat wina organicznego jest w trakcie pełnej ekspansji, bo też z coraz większą uwagą i troską podchodzimy do tego, co pijemy, jemy, jak żyjemy. Przewiduje się, że do roku 2022 na całym świecie będzie się piło ponad miliard butelek wina organicznego rocznie.

Około 90 % powierzchni ekologicznych winnic zlokalizowanych jest na terenie krajów Unii Europejskiej. W tej chwili ich obszar przekracza 400 000 hektarów (od 2007 roku wzrósł o 234%).


Główni producenci win organicznych to Hiszpania, Włochy i Francja, konsumenci – przede wszystkim Europejczycy. Jak mówi Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa, prym wiodą tu Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy – to oni łącznie konsumują połowę światowej produkcji „bio”.

Polski nie ma na liście znaczących konsumentów – pijemy bardzo mało wina w ogóle, a udział żywności ekologicznej w polskim rynku spożywczym jest o rząd wielkości niższy od średniej unijnej. Producenci i importerzy branży winiarskiej widzą jednak bardzo duży potencjał w tym segmencie i w ostatnim czasie odczuwają istotny wzrost zainteresowania produktami „eko” wśród konsumentów – zauważa Prezes ZP PRW.

Produkcja – jak to wygląda

Takie zainteresowanie zauważa Grzegorz Bartol, Prezes firmy Bartex. Choć, jak mówi, z pewnością minie jeszcze kilka lat, zanim klienci docenią walory win ekologicznych, już niebawem, do oferty swojej firmy wprowadzi ekologiczne wina jabłkowe oraz aroniowe. Co to oznacza dla producenta?

Praktycznie to osobna linia produkcyjna, począwszy od przyjęcia surowca bazowego do butelkowania włącznie. Wszystkie operacje muszą się odbywać w pod nadzorem jednostki certyfikującej, a każde odstępstwo od wcześniejszego planu wymaga ponownej weryfikacji surowców i produktów finalnych. Dodatkowo partie produkcyjne muszą być przebadane przez laboratoria zewnętrzne – mówi Grzegorz Bartol.

Jakub Nowak, Prezes firmy Jantoń, dodaje:

Wina ekologiczne powstają w procesie produkcji, który na każdym etapie jego wytwarzania gwarantuje stosowanie wyłącznie surowców i metod produkcji zgodnych z zasadami określonymi prawem dla wyrobów ekologicznych. Każdy producent, chcący wytwarzać wino ekologiczne, musi poddać się Certyfikacji Uprawnionej Jednostki Zewnętrznej na zgodność z wymaganiami dla produkcji wyrobów „bio”. Jeśli zakład produkcyjny spełnia wszystkie te wymagania, otrzymuje certyfikat ważny na 12 miesięcy i to go uprawnia do produkcji oraz dystrybucji wyrobów ekologicznych.

Jantoń, który ma już w swojej ofercie ekologiczne wino Aronica, wkrótce wprowadzi do sprzedaży kilka win „bio” z różnych regionów świata.

Anna Kalinowska, Dyrektor ds. Produkcji i Inwestycji w firmie Henkell&CO. Polska, opowiada jak wygląda proces produkcji ekologicznego Mionetto Prosecco Biologico, które firma ma w swoim portoflio.

Winogrona szczepu glera pochodzące z certyfikowanych upraw poddawane są procesowi fermentacji, w wyniku którego otrzymywane jest „Vino Biologico”. Moszcz ze specjalnie wyselekcjonowanych winogron glera fermentuje do postaci wina bazowego, które w kolejnym etapie przechodzi fazę fermentacji wtórnej, przeistaczając się w niezwykle szlachetne wino musujące prosecco. Stosowany system kontroli jest niezwykle restrykcyjny i dotyczy każdej partii produkcyjnej. Dla każdej partii produkcyjnej piwnice naszego sztandarowego prosecco zobowiązane są wykazać pochodzenie winogron z uprawy organicznej, wraz z certyfikacją biologiczną surowców używanych w procesie drugiej fermentacji. Certyfikacji podlega tez sposób magazynowania i dystrybuowania.Niezależnie od naturalnych surowców stosowanych w procesie wytwarzania wina również produkcja opakowania (butelka, etykieta) odbywa się z wykorzystaniem materiałów uzyskiwanych w procesie recyclingu.

Wyznaczniki wina „bio”

Dlatego, aby nieco sprawę uprościć, warto wiedzieć czym powinny cechować się wina „bio”. Według Witosława Stępnia, Dyrektora marketingu Domu Wina, który ma w swoim portfolio trunki od wielu producentów ze Starego i Nowego Świata, są to:

Ograniczenie lub zero chemii w zakresie oprysków i sztucznych nawozów (szkodniki są odstraszane przez zioła lub ich naturalnych wrogów), zróżnicowane biologicznie upraw w winnicy (różne gatunki roślin, aby nie zaburzać ekosystemu), brak lub ograniczenie ilości siarki w winie (ważne dla alergików), używanie dzikich drożdży, oszczędne gospodarowanie wodą i zasobami naturalnymi oraz szacunek dla lokalnych tradycji. Wino organiczne nie musi spełniać wszystkich tych warunków, bo te określa instytucja certyfikująca, ale są to dobre wyznaczniki tego, do czego dążą producenci – mówi Witosław Stępień.

Cena

Taki produkt musi kosztować więcej, gdyż nie jest standardowy i jest go stosunkowo mało na rynku – mówi Grzegorz Bartol. – Brak możliwości wykorzystania pestycydów do ochrony roślin podnosi koszty produkcji, dając przy tym przeważnie mniejsze plony. Konieczność uzyskania odpowiedniej ilości owoców (winogron, jabłek, gruszek, aronii itp.) limituje czasami rozpoczęcie produkcji. Normy w zakresie wykorzystania infrastruktury technicznej (zbiorniki , rozlewaczki , węże , rurociągi) muszą wykluczyć możliwość pomieszania produktów „bio” z innymi. To wszystko powoduje, że zachodzi konieczność planowania produkcji z dużo większym zapasam. Powyższe uwarunkowania wpływają na zwiększone koszty produkcji i cenę finalnego wyrobu na półce.

Target

Kto stanowi target ekologicznych napojów winiarskich?

To przede wszystkim konsumenci świadomi, lepiej zarabiający. Poszukują oni produktów wysokiej jakości, jak najbardziej naturalnych, ale jednocześnie oczekują od wina smaku i inspiracji. Dla nich bowiem produkty „bio”, w tym wina, stanowią element stylu życia – mówi Jakub Nowak, Prezes firmy Jantoń.

Właśnie do takich osób skierowany jest też na przykład produkt firmy Warwin – pierwszy polski cydr ekologiczny z certyfikatem produktu „bio”. To właśnie cydry, a także wina owocowe – aroniowe czy jabłkowe, to w tej chwili jedyne organiczne napoje winiarskie produkowane w Polsce.

Informacja prasowa Polska Rada WiniarstwaREKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Kubota_serwis

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (0):

dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Maliszewski: Skąd się wzięli Ukraińcy w pracach sezonowych ?

Wraz z rozwojem gospodarczym na początku XXI wieku, czyli od około 2004 roku zaczęły...

Sady pod wodą !

Ulewne deszcze w ubiegłym tygodniu doprowadziły do wylania rzek i zalania wielu pól jak i...

Rosjanie zatrzymali 9 tirów z ponad 100 tonami jabłek z Polski

Rosyjscy celnicy w lesie na granicy z Białorusią zatrzymali ciężarówki wypełnione tonami...

Podkarpackie winnice przyciągają coraz więcej turystów

Blisko 70 proc. gospodarstw winiarskich na Podkarpaciu przyjmuje turystów. - W połowie z...

W wyborach Polaków jakość ma coraz większe znaczenie

Polacy nie tylko piją coraz więcej wina, ale i coraz bardziej doceniają jego jakość,...

Dynamiczny rozwój rynku win. Słaba kondycja sektora cydrów

Bardzo perspektywiczny jest segment win wytrawnych, co związane jest z rozwojem kultury...

Najnowsze ogłoszenia

Rozdrabniacz bijakowy Maschio-gaspardo Bella 210

27.05.2019 11:23 autor: Jacek1070

Kołki paliki

25.05.2019 15:36 autor: Karol100

Sprzedaż gospodarstwa sadowniczego

24.05.2019 09:24 autor: Gospsadownicze

tuz przedni do c 360

23.05.2019 21:40 autor: kliw60

Belka herbicydowa BHz 4-duszowa dwustronna

22.05.2019 10:47 autor: Jacek1070

Kosiarka sadownicza Maschio-gaspardo Jolly 180

22.05.2019 10:42 autor: Jacek1070

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Rozdrabniacz bijakowy...
A taki 180 cm ?
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Jabłek dla mnie na kompoty wystarczy. Nic...
Rozdrabniacz bijakowy...
530 kg , min 60 KM
Rozdrabniacz bijakowy...
Ile waży ta maszyna? Do ciągnika jakiej...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
O czym mówisz kto z nimi podpisze umowę...
Zmowy cenowe to już...
Ja natomiast w tym roku oczekuję i pewnym...
Bezradność tego...
pilzner ... zmienń w końcu tą obsraną...
Bezradność tego...
Zrozum,że zbiór buraków,tonie to samo co...
Bezradność tego...
Zrozum,że zbiór buraków,tonie to samo co...
Bezradność tego...
A ty pilzner cały czas swoje. Mnie tez do...
Bezradność tego...
Ale jaceo1 i inni podobni -mam wrażenie-są...
Bezradność tego...
No i może być taka sytuacja,że w danym...
Bezradność tego...
Marszczerano,nikt Ci kontraktować nie...
Zmowy cenowe to już...
Fragii poniżej 20 t/ha nawet w roku...
Bezradność tego...
"Wymiana poglądów" Pewien bęcwalski...
Bezradność tego...
Nawiedzony to jesteś ty pilsner, bo jeszcze...
Kołki paliki
Może jakieś zdjęcia co to jest?
Zmowy cenowe to już...
Może Fragii nie będzie tak źle i sprzedasz...
Bezradność tego...
jaceo1,wyjąłeś mi to z ust.Dla mnie,Ty i...
Bezradność tego...
Jeśli działania ministerstwa rolnictwa...
Bezradność tego...
Z tą merytoryczna dyskusją , w debacie...
Bezradność tego...
Jaka debata publiczna??? Debatować, NA DANY...
Bezradność tego...
Wracając do tematu. Brałem udział w...
Bezradność tego...
Sadownikow-internautow Jacek to potrafi...
Bezradność tego...
Skoro, jaceo jesteś na takim świeczniku że...
Bezradność tego...
Nie odnosząc się do meritum ,fraza"...
Bezradność tego...
jaceo i tak powinna wyglądać merytoryczna...
Prognoza zbiorów owoców -...
CO za glupi luj dal Ci tyle minusów ? :(
Zmowy cenowe to już...
a ja słyszałem że przymierzają się do 15...
ARiMR: Ruszają kolejne...
Rolnictwo wraz z zmieniającymi się...
Prognoza zbiorów owoców -...
"szacowanie zbiorów jest co chwila...
Prognoza zbiorów owoców -...
Porzeczka czerwona traci zawiązki na...
Zmowy cenowe to już...
Tak jak pisał Kortezo oni nadal nas mają...
Zmowy cenowe to już...
Nareszcie jakaś zmiana. Tyle lat...
Po pracowników sięgniemy...
A weź się dogadaj!
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Za chciało nam się cen minimalnych to...
Bezradność tego...
Po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w...
Zmowy cenowe to już...
...cenzura...cenzura...cenzura...im w...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ja tylko ironizowałem z pomysłu ZSRP który...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Bardzo trudno przewidzieć jak się ma duże...
Zbiory jabłek nie...
W mojej okolicy kiedyś sady nie marzły, gdy...
Zmowy cenowe to już...
To są koncerny bez żadnej empatii, czy...
Zmowy cenowe to już...
Moim zdaniem to takie KROKODYLE ŁZY. Wiedzą...
Zbiory jabłek nie...
Sądzę, że nie można przyjmować...
Zbiory jabłek nie...
Nie zamartwiajmy się o to co będzie za 100...
Zbiory jabłek nie...
Kolego Artemida, nie ma sensu analizować...
Zbiory jabłek nie...
I to jest sedno Artemido. W Polsce olbrzymia...
Zbiory jabłek nie...
A może by tak przeanalizować całokształt...
Zbiory jabłek nie...
Jest rok nieurodzaju pogoda od początku...
Zbiory jabłek nie...
Tej pani się nie dziwie ale temu panu tak ,...
Zbiory jabłek nie...
Nie ma sensu pryskać kwater gdzie prawie nie...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
"Ceny na skupach będą zależały o zbiorów...
Zbiory jabłek nie...
Nie tylko u Pana Marka Czarnockiego mróz...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wszystkie skupy dostały kasę? Bo u nas nie...
Zbiory jabłek nie...
Jaka "klęska urodzaju" ??? W ub. roku był...
Zbiory jabłek nie...
Trzeba wyjść poza swoje podwórko, bo ani...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Czereśnie, śliwy, wiśnia ładnie kwitły,...
Zbiory jabłek nie...
Straty są gorsze niż 2017r, obecnie wahania...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ten punkt 5 to jakieś nieporozumienie! Co to...
Ceny truskawek spadają !
Dzięki. Kiedyś szukałem to nie mogłem...
Ceny truskawek spadają !
"Zjazdowa ceny" w google i masz na tacy.
Ceny truskawek spadają !
Wiecie może jak bezpłatnie można zobaczyć...
Bezradność tego...
Dawać mogą i po kilka mln tylko niech...
Czereśnie już są po...
Zapytam co z tego ma sadownik że jest wysoka...
Bezradność tego...
W jednej kwestii masz racje. ten rząd na...
Bezradność tego...
Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na...
Bezradność tego...
Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W...
Bezradność tego...
Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na...
Bezradność tego...
A mnie, widząc jak działa nasza władza,...
Bezradność tego...
Znam dużo sadowników co nie widzieli morza,...
Bezradność tego...
minusują ci co stali w kolejce po 8...
Bezradność tego...
Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni...
Bezradność tego...
Odpowiedź jest krótka - nie sztuka...
Bezradność tego...
sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie...
Bezradność tego...
to forum jest POlityczne, zdecydowanie....
Bezradność tego...
A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu...
Bezradność tego...
Embargo to jest nalozone na cala unie i ani...
Bezradność tego...
Przepraszam bardzo, nie mieszając związku,...
Bezradność tego...
Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej...
Bezradność tego...
Minister załatwił, minister winien...
Bezradność tego...
Jak można wstawić jabłka do firmy która...
Bezradność tego...
Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie...
Bezradność tego...
Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST...
Bezradność tego...
Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze,...
Chaos w skupach i brak...
Jak ja się cieszę, że mam taką...
Chaos w skupach i brak...
jak to było....."Robie interesy z...
Chaos w skupach i brak...
Espumie w odpowiedzi, bez pośrednika; Po...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wybory tuż tuż, więc trzeba sypnąć...
Chaos w skupach i brak...
Ten "cholding" to tylko został stworzony, po...
Chaos w skupach i brak...
spytaj artemidy dlaczego go PSL nie...
Chaos w skupach i brak...
No cóż p Alfredzie który po raz chyba...
Chaos w skupach i brak...
Jest "czarne na białym" że PIS obiecał....
Chaos w skupach i brak...
Odbiegliśmy Drodzy Panowie od tematu...
Będą nas prosić o jabłka!
Powiem tak: tego kwiatu jest pól swiatu....
Chaos w skupach i brak...
dla artemidy budowa CPK to kosmos jak pisze...
Chaos w skupach i brak...
Sen Artemidy ,,, Obym w następnych wyborach...
Chaos w skupach i brak...
Być może polecą, zapytaj tych nauczycieli,...
Chaos w skupach i brak...
Masz rację; trzeba mieć marzenia, Żeromski...
Chaos w skupach i brak...
Artemida, miałem nie wdawać się z Tobą w...
Chaos w skupach i brak...
Chyba ma... Mami się lud pracujący wizjami...
Chaos w skupach i brak...
spełnil sie, za dużo sie napatrzyłem...
Chaos w skupach i brak...
Z przykrością podpisuje się pod tym iż...
Chaos w skupach i brak...
**po 8 gr rzecz jasna miało być
Chaos w skupach i brak...
a kolejka traktorów z trzema paletami...
Chaos w skupach i brak...
trzeba było nie wozić po 8 gr i nie spać...
Chaos w skupach i brak...
Sen sadownika; Oby nie wymarzło,...
Chaos w skupach i brak...
Czy ktoś coś wie o Holdingu Spożywczym?...
Chaos w skupach i brak...
Szanowny panie Piwnik a co z grupą Owoc...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Zgadza sie porzeczka ładnie kwitła kwiatu...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Coś jak w anegdocie o Napoleonie w Moskwie;...
Chaos w skupach i brak...
Panie Marcinie Piwniku jest to polityka...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
K----e to w oczy plujesz a ona mówi, że...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Poniżej mail do p. Groele....
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
U mnie w okolicy będzie klęska...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
A może tę wypowiedź skwitować...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Nie bardzo jest sens dyskutować. Jeśli...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Wypowiedzi całego kupsu należy z...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Po pierwsze przymrozki to...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Pani Groele jesteś kłamczuchą... Pierwsze...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Myślę że pieniądze się jednak znajdą,...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Tak, tak... jak co roku zakłady przetwórcze...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
aż sie nie chce komentowac....zbiory...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Co to za Gorele i kto jej płaci?
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gdyby PiS naprawdę chciało, to wiek by...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ty ciągle z tymi minusami- plusami ,,ta...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Chciałem kupić obiecany POLSKI samochód...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Artemida chcesz elektryczne samochód to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ciekawy jestem jak się liczy bezrobocie...
ZSRP: uruchomienie...
Weź Ty sie zastanów co piszesz kolego....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do Jerzego 45. Kto podniosł rolnikom wiek...
ZSRP: uruchomienie...
Jak w większości lat dusimy się od...
ZSRP: uruchomienie...
Żebyście się nie zdziwili . Każdy...
ZSRP: uruchomienie...
Poczekajmy...bez nerwów.
ZSRP: uruchomienie...
Pani Barbara próbuje zaklinać...
ZSRP: uruchomienie...
Dlaczego ktoś ma wam dobrze robić ? Niech...
ZSRP: uruchomienie...
Proste p. simpson, proste p.G25, Nawiążę...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Dobrze, że w tym roku mamy wybory ......
ZSRP: uruchomienie...
Nie ma co kruszyć kopii w kwestii...
ZSRP: uruchomienie...
zgadza sie.rolnictwo zapewnia żywnosc w...
ZSRP: uruchomienie...
Ponadto nie zapominajmy że sady jabłoniowe...
ZSRP: uruchomienie...
Żeby była jasność nigdy nie brałem...
ZSRP: uruchomienie...
przede wszystkim nie kozacze bo i po co? mnie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Zapomniałem o jabłkach można podpisywać...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Dlaczego nie mówi się w mediach że w...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są tajne przedsięwzięcia, takie jak...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Witam patrząc na ten przymrozek i na...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
patrze na radar a tu w poniedziałek od nowa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Moda definicja według PWN "sposób ubierania...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Kto nie dostał jeszcze pieniędzy? Ja.
instagram