Jesteśmy tuż po posiedzeniu Rady Ministrów. Polski rząd wyraził jednogłośny sprzeciw wobec zawarcia umowy w proponowanym kształcie, pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur ponieważ nie zapewnia ona bezpieczeństwa polskim rolnikom i konsumentom – powiedział Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w siedzibie MRiRW. W konferencji wzięli udział także Sekretarz Stanu w MRiRW Stefan Krajewski oraz Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk.
Dla polskiego rządu priorytetem jest ochrona polskiego rynku. Umowa UE-Mercosur w proponowanym kształcie nie gwarantuje bezpieczeństwa polskich rolników i konsumentów, dlatego nie jest do przyjęcia – stwierdził wicepremier Kosiniak-Kamysz.
Wicepremier podkreślił, że polscy rolnicy muszą spełniać wyśrubowane europejskie standardy, czego nie wymaga się od producentów rolnych w krajach Ameryki Południowej.
Do przyjęcia byłaby jedynie propozycja bezpieczna dla konsumentów i rolników, ale dzisiaj jednak takiej możliwości nie widzę – dodał wicepremier Kosiniak-Kamysz.
Wiceminister Stefan Krajewski przypomniał, że pierwszy sprzeciw wobec umowy zgłosiło Ministerstwo Rolnictwa, co było efektem licznych spotkań i rozmów Ministra Czesława Siekierskiego z polskimi rolnikami.
Od początku zwracaliśmy uwagę, iż wynegocjowana forma umowy nie daje pewności, że produkty spożywcze z krajów Mercosur będą bezpieczne dla konsumentów – powiedział sekretarz stanu.
Wiceminister Krajewski zauważył, że umowa była też głównym powodem protestów rolniczych w Polsce i innych krajach Europy, stąd dotychczasowe, intensywne działania Ministerstwa prowadzone były na różnych płaszczyznach i szczeblach decyzyjnych, tak aby szybko wypracować wspólne stanowisko wobec procesowanej umowy.
Tylko w ostatnim tygodniu Minister Czesław Siekierski spotkał się w tej sprawie z minister rolnictwa, suwerenności żywnościowej i leśnictwa Francji Annie Genevard oraz rozmawiał z rolnikami protestującymi w Medyce. To właśnie oni domagali się zdecydowanej reakcji Rządu i Sejmu RP w tej sprawie. Co warto zauważyć, na każdym spotkaniu jednogłośnie wybrzmiewały te same argumenty przeciwko podpisaniu umowy – zauważył Wiceminister Krajewski.
Działania Rządu RP w celu zablokowania umowy UE-Mercosur
Aby zapobiec zawarciu umowy z Mercosur, prowadzimy działania dyplomatyczne zmierzające do utworzenia na arenie UE mniejszości blokującej. Rozmowy prowadzą m.in. Premier Donald Tusk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski oraz Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski – poinformował Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Dziś oprócz Francji, która należy do najbardziej zdecydowanych przeciwników tej umowy, mamy już po naszej stronie Irlandię i Belgię i tych państw będzie więcej. Ale nie możemy wypowiedzieć się w ich imieniu, póki one same tego nie zrobią – dodał Wicepremier Kosiniak-Kamysz.
Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk podkreślił rolę i znaczenie rolnictwa w budowaniu silnej gospodarki kraju oraz zwrócił uwagę na aspekt finansowy, który odgrywa znaczącą rolę w sprawiedliwym dostępie do unijnego rynku:
Nie może być tak, że po poniesieniu tak dużych nakładów na rozwój polskiego rolnictwa i wysiłku w dostosowaniu rolniczej działalności do unijnych norm, teraz nasze rolnictwo miałoby stawić czoła nierównej konkurencji z Państwami Ameryki Południowej. W imieniu Rządu RP apelujemy do Komisji Europejskiej, aby umowie UE-Mercosur nadać właściwe proporcje, jeśli chodzi o ochronę interesów wszystkich stron – powiedział Minister Krzysztof Paszyk.
- źródło: gov.pl
Najnowsze komentarze