Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
A_sobienie_jeziory
Stacja meteo w Twojej okolicy

Sadownicy stawiają na nowe odmiany

Na polskie jabłka otworzył się kolejny rynek tym razem kolumbijski [czytaj wpis: Kolumbia - kolejny rynek dla polskich jabłek już otwarty >>>]. To szansa m.in. dla sadowników, którzy stracili na rosyjskim embargo. Gospodarstwo z Żurawicy koło Przemyśla nabywców znajduje w Afryce Północnej, Azji, Indonezji i Arabii Saudyjskiej.

Jak informuje Agrobiznes półtora do dwóch tysięcy ton jabłek produkuje jedno z największych gospodarstw sadowniczych w Polsce znajdujące się w Żurawicy koło Przemyśla. Pan Marian Szeliga wie, że przy takiej ilości towaru nie można sobie pozwolić na przestoje w handlu. Nieustannie, więc dostosowuje produkcję do wymogów z odległych stron świata. Eksport stanowi w tym gospodarstwie aż 60% sprzedaży.

Jedną z odmian którą w tym momencie wprowadzamy do uprawy/sprzedaży jest odmiana Gala Schniga® SchniCo Red(s). Jest to odmiana cała ciemna, bez pasków. To poszukiwana odmiana na nowych rynkach

– mówi Marian Szeliga, sadownik z Żurawicy.


Jak plonuje Gala Schniga SchniCo Red(s) ?


Takich nowych odmiana w tym gospodarstwie jest już kilka. Mają odpowiednią twardość i jednolity kolor. To cechy, które pozwalają owocom znieść długą podróż do odległych krajów i wzbudzić apetyt odbiorców.

Jak podaje Agrobiznes rynek wschodni już dawno zawiódł polskich producentów. Wskutek rosyjskiego embarga i strat w sprzedaży sadownicy ograniczali powierzchnie sadów i nerwowo szukali zbytu na miejscu, choć wiadomo, że w Polsce jest nadprodukcja jabłek. Teraz wielu sadowników z rejonu Przemyśla czy Sandomierza postawiło na nowe odmiany i nowe rynki: afrykańskie i azjatyckie.

 

Arabia Saudyjska, Maroko, Algieria otwierają się na import jabłek z Polski [czytaj wpis: Wymagania fitosanitarne w eksporcie jabłek z Polski do krajów trzecich >>>]. Do tego Chiny, Indonezja, ale też Zachód Europy jak np. Hiszpania. Polska jest największym w Europie i 3 na świecie producentem jabłek, choć u nas smakoszy jabłek z roku na rok ubywa. Jak podaje GUS Polacy jedzą najmniej jabłek w Europie.

W tym roku cena jabłek w Polskich sklepach i na targowiskach waha się od 1,50 zł do nawet 4,00 zł/kg. Owoce te są wciąż uważane za najtańsze w kraju. Ich produkcja nie jest jednak tania, dlatego eksport do wielu odległych państw świata jest nie tylko szansą dla polskich sadowników, ale wręcz ratunkiem – dodaje Agrobiznes.


 REKLAMA

komentarze (3):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 07.11.2019 19:49 Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali na tzw. nowe odmiany ? Ile ?? Wiele razy ! Idared, Jonagoldy, Ligole, Gale, Goldena, Szampiona...itd. Kto na tym zarabia ? Wiadomo - szkółkarze, ale ci, co mają ( tak być powinno...) licencję na daną odmianę. A jak jest ? Skok przez płot, jeśli jest i już interes się kręci.
Długoooo zajmuję się sadownictwem i nigdy nie jestem przed nowościami. Zawsze z tyłu o kilka lat. Jeśli już gonię i prawie łapię ( łapałem...) kontakt, to poprzez jakieś manipulacje jestem znowu *******y. Już się nie ścigam, bo to nie ma sensu.
Co obecnie jest najtańsze na rynku ? Pewnie Princ przed Idaredem.
Trzeba się zastanowić, co dane gospodarstwo ma produkować, a nie dążyć do tego, by mieć tzw. nowości... Po wykarczowaniu części Idareda, części Cortlanda, Glostera, Melrosy, Jonagoreda ... pozostawiłem sobie wszystkie Lobo, i kilka innych rzekomo "starych" odmian. Dlaczego ? Bo ja wzorem przykładowego sadownika z Żurawicy nie będę żywił Arabów, czy Mulatów i innych kolorowych mymi jabłkami. Każdy ma swego klienta, każdy ma swój rynek. Dzisiaj gdybym miał Goldena, to poszedł by od ręki za ponad 2 zł. w hurcie. To samo z Lobo.
dlatego też ostrzegam, by nie podejmować pochopnych kroków i pędzić za czymś, co jest złudne. By wyhodować takie jabłko, jak na fotkach, to trzeba znać się i na ochronie i na cięciu, a nawet i na eksporcie.
Ja najlepiej jednak znam się na kobietach !! One są przewidywalne i uwieść można każdą...
Arabowie ? Kolumbijczycy, czy ci z Ekwadoru ...i owszem. Kokę w jabłkach ukryć można i można dorobić się ciężkiej kasy, albo nawet tak, jak Arabowie - pójść do piachu...
rafalc
rafalc 14.12.2019 12:29 Nie zupełnie się zgadzam z powyższym dlatego ,że - to po stwonie producenta (jakiegokolwiek towaru produkowanego na tzw wolny rynek ) jest dostosowanie produktu do potrzeb rynku . Siłą producenta może być kreowanie rynku- taki drobny przykład firma Apple - (żeby trzymać się jabłek ) przegrała batalię z firmą IBM na rynku komputerów osobistych - słynny PC-et IBM był lepszy bardziej kompaktowy i uniwersalny niż produkt firmy Apple.Lecz mimo to firma Apple odniosła sukces dlatego że ,potrafiła wykreować zapotrzebowanie na swoje nowe produkty i-phony i-pady itp itd. Dlatego - powracając do rynku jabłek - taką popularnością cieszą się na zachodzie tzw odmiany klubowe które mają status czegoś odmiennego i wyjątkowego i przez to droższego - na niełatwym rynku jabłek - jest to jedna z dróg acz kolwiek nie jedyna w kontekscie odmian którą można podążać jeśli rozpatrujemy sytuację sadownictwa w polsce .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 24.11.2019 14:29 Czasami możemy nie nadążyć za tzw. modą i wpaść w spiralę, z której nie będzie się można wykręcić.
Gdy w końcu lat siedemdziesiątych wymarzły sady na dużym obszarze Polski sadownicy masowo sadzili ponownie Idareda. Dlaczego ? Bo mówili, że on ma przyszłość. I miał. Jednak siermiężna gospodarka socjalistyczna sprzyjała tej odmianie. Czy ona był zła ? Później to wszystko zostało postawione na głowie i pojawiły się Jonagoldy, Szampiony, Ligole i wiele innych. I co ? I nic. Świat się kręci, ale o kupnie takiej, czy innej odmiany będzie decydował konsument.
Za tzw. komuny spożycie jabłek wynosiło ponad 32 kg. na łebka. Dzisiaj to ok. 15 kg. Nawet dzisiaj jabłko po 3 lub 4 złote jest tańsze niż np. mandarynka. Zjesz jedno jabłko i się nasycisz. Iloma mandarynkami się nasycisz ? Ile odpadów w postaci skórki ? To nie argument, że inne owoce spowodowały spadek spożycia. 15 kg, to ok 60-75 sztuk jabłek. Tak na oko. Jedno jabłko w tygodniu ??
A może problem spożycia jabłek jest taki, że klient nie potrafi znaleźć tego, co lubi ? W marketach, to, co z "pańskiego stołu" skapnie.
Czy my, jak producenci jabłek nie zaczęliśmy gonić w piętkę, jak mawiał Onufry Zagłoba ?
Moim zawsze marzeniem było założenie firmy pogrzebowej w Chinach. To byłby biznes. Jednak obecnie ze względu na to, że Nasza Planeta Ziemia jest na skraju unicestwienia życia na niej panującego, zaniechałem powyższe marzenia i zastanawiam się co dalej.
Gdyby każdy Chińczyk życzył sobie drewnianą trumnę, to w ciągu dekady na Ziemi zniknęły by wszystkie lasy !!

Tak, dla konsumenta, bo w tym całym rozgardiaszu zapomina się o najważniejszym ogniwie. Tym ogniwem w całym łańcuszku zdarzeń jest niestety polski, niedoceniany ciągle konsument !! Arab, Azjata, czy tzw. Amerykanin, jest tylko tłem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Eskimos S.A.: Sprzedaż towarów wyprodukowanych w ramach skupu interwencyjnego

W nawiązaniu do raportu ESPI nr 2/2019 Spółka informuje, iż Spółka w związku z...

Stanowisko Instytutu Staszica w związku z zapowiadaną opłatą cukrową

Projekt, o którym mowa, mimo szumnej nazwy, sprowadza się do uzupełnienia polskiego systemu...

Czy już mamy suszę ?

Od dwóch lat, odkąd powstało nasze gospodarstwo, za pomocą nowoczesnych technologii i z...

Polska wyeksportowała 642 tys. ton jabłek w okresie I-VI 2019r.

Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie MRiRW w okresie I-VI 2019r. Polska...

Wysoka sprzedaż jabłek do Egiptu

Jak informuje Agro Nawigator mimo spadku produkcji jabłek w kraju i wzrostu ich cen,...

Tajwan - kolejny azjatycki rynek otwarty dla polskich jabłek

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że pomyślnie została...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam słupki sadownicze 2.80 metra

21.01.2020 12:05 autor: adriaann

Sadzarka do drzewek malin

20.01.2020 20:20 autor: OM4x4

Szukam ekipy do cięcia sadu.

19.01.2020 17:02 autor: pielu12345

KUPIĘ CK 1000l

19.01.2020 15:53 autor: Bolo

Sprzedam sad z zabudowaniami

18.01.2020 16:11 autor: henryk

SPRZEDAM SORTOWNICA PERFECT - sama maszyna

17.01.2020 08:45 autor: kolczyk24

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Ile w Polsce potrzebne jest...
Jak się siedzi wysoko to można podziwiać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W tej Uni to tak jak na tym forum i...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jak może być wielo milionowe...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Sam na siebie mówił ,to on odpowiada za...
Wyższa płaca minimalna nie...
Ja to bym się spodziewał raczej takiego...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Cytując klasyka "mądrego to miło...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister, który odważył się powiedzieć...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Te duże gospodarstwa są jak duże fermy,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ja uważam że tych dużych ferm nie powinno...
Organizacje sadowników –...
Indolencja działaczy w branży sadowniczej...
Ile w Polsce potrzebne jest...
a wszystko po to by Ukraina rosła w siłę a...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Zapomniałem o wiodącej tezie - ile Polsce...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ardanowskiego nie cenię. Dużo gada, bredzi,...
Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Widać że dla niektórych na pierwszym...
Opryskiwacz HUSAR 2020:...
Tak porównać zapotrzebowanie na moc i te...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Jaki Minister, taki poziom.
Ile w Polsce potrzebne jest...
"Piękny" żarcik o ministrze.Masz poczucie...
Ile w Polsce potrzebne jest...
jaceo,pan minister nie jest z mojej bajki,ale...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ale co ,że niby jabłek deserowych...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister jest tak mądry i wszechwiedzący,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Oj jaceo, jaceo... jeszcze świętujesz?...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Wrecie jest minister który powiedział...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W dokumentach źródłowych dotyczących...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Odnosząc sie do wystapienia trzeba przyznać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Tak, tak, pochwaliłem sukces 7 organizacji...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Dwa światy, w Polsce konferencje , pokazy...
Udany sezon polskich superowoców
Wiatr histErii wieje wszędzie nawet na...
MRiRW: Budżet na rolnictwo...
A na wypłatę środków za klęski za...
Udany sezon polskich superowoców
Pogratulować inicjatywy, pogratulować...
W 2020 r. trzynasta...
*, no bez przesady psiajucha!
W 2020 r. trzynasta...
Draństwo straszne szanowny Panie...
W 2020 r. trzynasta...
Już wysłane do samego zorro
W 2020 r. trzynasta...
,,Ja nie siądę do Twojej łodzi i nie...
W 2020 r. trzynasta...
No to załóż sobie konto anonimowe,a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Nie zamierzam zakładać żadnego konta na...
W 2020 r. trzynasta...
to sam wyślij, w czym masz problem, w necie...
W 2020 r. trzynasta...
Wiesz kolego wyżej cokolwiek o wymiarze...
W 2020 r. trzynasta...
przecież to samo napisałem wyżej.....o...
W 2020 r. trzynasta...
Ona jako sędzina TK, tak samo zresztą jak...
W 2020 r. trzynasta...
Co mnie obchodzi jakaś lista stworzona przez...
W 2020 r. trzynasta...
to Jerzy ma chyba jakąś awersje do żydów,...
W 2020 r. trzynasta...
Widzisz Espuma, Twoja awersja do ŻYDÓW jest...
W 2020 r. trzynasta...
piszesz jakieś banialuki o worku cementu w...
W 2020 r. trzynasta...
Jurku w mojej rodzinie żydów nie ma. Na...
W 2020 r. trzynasta...
Jeden z popularniejszych aktorów p.J....
W 2020 r. trzynasta...
Proponuję tym co mają FB czy w inny sposub...
W 2020 r. trzynasta...
Kto pił wódkę ? Pewnie wszyscy...I Lech...
W 2020 r. trzynasta...
Ktoś powie, że za komuny to kradli. Jeśli...
W 2020 r. trzynasta...
Ale dyskusja mnie ominęła. Wszystkiego...
Odpowiedź Ministra...
embargo zostało nałozone za rządów PO...
Odpowiedź Ministra...
Na merytorykę raczej nie masz co liczyć "my...
Odpowiedź Ministra...
To forum jest i zawsze było bardziej...
Odpowiedź Ministra...
Skoro jesteśmy tacy tępi i beznadziejni to...
Odpowiedź Ministra...
Może skończmy o Owsiaku ... Mam pytanie czy...
Odpowiedź Ministra...
Barakuda - to że tyle zebrali to nie znacy...
Odpowiedź Ministra...
Dlatego wyżej napisałem, 27 finał, zebrano...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żaden telewizyjny...
Odpowiedź Ministra...
Bedę miał chwile to poczytam, ale ten art...
Odpowiedź Ministra...
co ty masz z tymi gumowcami? masz jakiś...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żadne koszty...
Odpowiedź Ministra...
Czy ktoś kto ma mozg, może myśleć ze...
Odpowiedź Ministra...
o Piotrowicza ci chodzi czy o kogo?
Odpowiedź Ministra...
Espuma daj spokój to tak jakbyś gadał z...
Odpowiedź Ministra...
wrzuciłeś jeden z drugim 5 zl do puszki i...
Odpowiedź Ministra...
Każdy, logicznie myślący, po dłuższej...
Odpowiedź Ministra...
Napiszę tak odpierdol się od Jurka pisowski...
Odpowiedź Ministra...
Owsiak ma przecież obrany cel zbiórki, wiec...
Odpowiedź Ministra...
Sądzę, że ma, bo jeżeli Minister Zdrowia...
Odpowiedź Ministra...
Prawda jest taka że Owsiak i jego rodzina...
Odpowiedź Ministra...
chłopie ja nic nie pisałem ani o...
Odpowiedź Ministra...
Dziś jest dziwna sytuacja, ,kto nie płaci...
Odpowiedź Ministra...
Rząd winien zajmować się całokształtem...
Odpowiedź Ministra...
a co ma WOSP do jablek ? nudzi ci sie chyba i...
Zbiornik 10.000 i 27.000 litrów
Jaka cena i w jakim stanie są?
Odpowiedź Ministra...
Skoro odpowiedź Ministra to ciekawy jestem...
Zakupię używany kombajn...
Witam Mam do sprzedania kombajn Joanna 3 z...
Odpowiedź Ministra...
Sprawdź s97 ile Ukraina exportuje pszenicy,...
Odpowiedź Ministra...
Oprócz tych czynników wcześniej...
W 2020 r. trzynasta...
Nie pamiętam aby mi ktoś dupę ściskał....
W 2020 r. trzynasta...
Artemida,w kluczowym momencie trzeba bylo...
W 2020 r. trzynasta...
takie były czasy. Jak ktoś miał kontakty,...
Australia: Spłonęły sady
Niech podziękują pseudo ekologom ... i...
W 2020 r. trzynasta...
Może kontrowersyjnie ale trochę w temacie....
Australia: Spłonęły sady
...i misie koala też :(:( Hetmanie widać...
Australia: Spłonęły sady
Za to co napisałeś powinieneś się......
Australia: Spłonęły sady
Szkoda że tak mało się sadów spaliło
W 2020 r. trzynasta...
A co mieli zrobić Niemcy po zakończeniu...
W 2020 r. trzynasta...
Nie było mnie chyba rok i dalej to samo ....
W 2020 r. trzynasta...
ZAP S.A. od czasów "dobrej zmiany" są...
W 2020 r. trzynasta...
skad znasz przypadki 30 losowań ? skąd masz...
W 2020 r. trzynasta...
Jak można mieć inne zdanie na temat...
W 2020 r. trzynasta...
Marnie kolego wytłumaczyłeś, kopiujesz...
W 2020 r. trzynasta...
ale ludzie widzą tylko TVPis, jak była...
W 2020 r. trzynasta...
Espuma- prawdziwe fakty napisałeś. A co do...
W 2020 r. trzynasta...
nikt nie siedzi bo posłowie PO razem z...
W 2020 r. trzynasta...
wkradł się błąd *Pis przez lata zrobił...
W 2020 r. trzynasta...
Kogo z PO skazali za ta afery? ja wypisałem...
W 2020 r. trzynasta...
głosujesz na konfederacje i co to daje jak...
W 2020 r. trzynasta...
Jesteś kolego trochę zabawny, tzn ja tak to...
W 2020 r. trzynasta...
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu...
W 2020 r. trzynasta...
To głosuj na poprzedników, jak lepiej...
W 2020 r. trzynasta...
Większa część społeczeństwa jest innego...
W 2020 r. trzynasta...
Większość tego rzad zrobił przed wyborami...
W 2020 r. trzynasta...
Jak bym miał obstawiać ,to jesteś chyba...
W 2020 r. trzynasta...
20. Ograniczył możliwość zaliczania do...
W 2020 r. trzynasta...
Kazdy widzi i pisze ze Pis przynajmniej coś...
W 2020 r. trzynasta...
Dokładnie nawet mając inne poglądy można...
W 2020 r. trzynasta...
Muszę pogratulować wszystkim stroną dość...
W 2020 r. trzynasta...
Co kogo interesuje właściciel w roku 2016,...
W 2020 r. trzynasta...
CO SIE Z WAMI DZIEJE!!! Plujecie na siebie....
W 2020 r. trzynasta...
To Ty szukasz jadu i dalej go podsycasz , bo...
W 2020 r. trzynasta...
Rozumiem, że qmaty życzył aby to co...
W 2020 r. trzynasta...
Najpierw : ,,Poco tyle jadu", a potem...
W 2020 r. trzynasta...
Koledzy , jako sadownicy mamy wspólne...
W 2020 r. trzynasta...
Wystarczyło zabrać mafiom vatowskim, a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Żadna władza nic nie daje jedynie dzieli to...
W 2020 r. trzynasta...
Artemida, jak można cofnąć przywilej,...
W 2020 r. trzynasta...
proszę. Walczyć nie zamierzam z moim...
Budowa zbiorników wodnych...
Klasyczna informacja w stylu "wiem że dalej...
W 2020 r. trzynasta...
Trzecia wojna światowa wisi na włosku to i...
W 2020 r. trzynasta...
A czemu nie komentujesz tego co się dziś...
W 2020 r. trzynasta...
aaa dziwi cie. Ale sprzedanie po 89r kilku...
W 2020 r. trzynasta...
Dziwi mnie ta chęć do rozliczania...
W 2020 r. trzynasta...
16 marca 2015 r Grupa ITI i Grupa Canal+...
W 2020 r. trzynasta...
Miłość do Pisu, jest taka sama jak...
W 2020 r. trzynasta...
Bo miłość do PiSu jest ślepa
W 2020 r. trzynasta...
Gdzie ty żyjesz jak nie widzisz dodatkowych...
W 2020 r. trzynasta...
aha jako ciekawostka odnośnie mediów, skoro...
W 2020 r. trzynasta...
opłaty to podnoszą samorządy tam gdzie PO...
W 2020 r. trzynasta...
Absolutnie nie popieram żadnej z poprzednich...
W 2020 r. trzynasta...
Żałosne jak ludzie potrafią być...
W 2020 r. trzynasta...
Uzurpować to sobie można ale kto by Cie...
W 2020 r. trzynasta...
Przykro mi ale nie uzurpuję sobie być...
W 2020 r. trzynasta...
nie tak dawno pisałeś że rząd nic nie...
W 2020 r. trzynasta...
Słowo guru ma wiele znaczeń - choćby...
W 2020 r. trzynasta...
Zauważyłem że Artemida to swoisty Guru i...
W 2020 r. trzynasta...
Tak tylko każda władza " bierze " co uważa...
W 2020 r. trzynasta...
Czyli nie chcesz aby coś dawali ale masz...
W 2020 r. trzynasta...
A jest amnezja...
W 2020 r. trzynasta...
to że rząd nie ma własnych pieniedzy to...
W 2020 r. trzynasta...
Artemida to typowy objaw amnezji wstecznej.
W 2020 r. trzynasta...
Espuma zacny - żaden rząd nie ma własnych...
W 2020 r. trzynasta...
nie chcesz dyskutować bo nie masz w ręku...
W 2020 r. trzynasta...
Kargul z Pawlakiem też byli wiecznie...
W 2020 r. trzynasta...
Nie będę wdawał się w partyjną...
W 2020 r. trzynasta...
i wreszcie jest sprawiedliwie. Dlaczego ktoś...
W 2020 r. trzynasta...
Czyli co z tego wynika,że PiS dołożył...
W 2020 r. trzynasta...
To jak 4/5 WSZYSTKICH polityków. :) PSL jest...
instagram