Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosimex_Metalosate
2018_Agrofesh

Sadownicy są w dobrej sytuacji i ...

Jak podaje freshplaza.com większość polskich producentów jabłek, z którymi rozmawialiśmy, potwierdza, że naprawdę nie ma na co narzekać w tym sezonie „Jasne, mogło być lepiej, ale mogło być znacznie gorzej”.

Oczywiście w Polsce było niewielu producentów, którzy mieli prawie 100 % strat, odsetek ten jest bardzo niski i zazwyczaj są to bardzo mali hodowcy. Niektórzy sadownicy byli ubezpieczeni, co oznacza że otrzymają pieniądze za poniesione straty - potwierdził Marcin Świątek z Grupy Bialski Owoc Sp. z o.o.

Wysokie ceny jabłek obecnie równoważą wszelkie straty, które mogły powstać z powodu mrozów - stwierdza freshplaza.com na podstawie informacji uzyskanych od polskich sadowników. 

Choć sytuacja na razie jest dobra, to najbliższe dni/miesiące będą dla wielu sadowników chwilą prawdy, gdy drzwi obiektów przechowalniczych zostaną otwarte. Przechowalnie nie są „ośrodkami zdrowia”, więc jeśli przeznaczono do przechowywania jabłka o niskiej jakości, to po okresie przechowywania nie będą ona lepsze, nie oczekujmy cudów - dodaje Marcin Świątek.


źródło: freshplaza.comCzytaj całość >>>Jak informuje www.pb.pl z dramatu niedoboru jabłek zrodził się czas oddechu dla sadowników. My mamy się w miarę dobrze w przeciwieństwie do wielu branż z nami współpracujących — twierdzą producenci owoców.

Ilość spadła, a cena wzrosła, i do tego nieproporcjonalnie. W zeszłym roku dostawaliśmy o tej porze za 1 kg jabłek konkretnych odmian 0,8 zł, teraz dostajemy 2 zł, a zebraliśmy 60 proc. tego, co w poprzednim sezonie — przyznaje w rozmowie z „PB” Michał Lachowicz, szef grupy producentów owoców La-Sad.
To tak naprawdę sezon, w którym po 3-4 ciężkich latach w końcu łapiemy oddech. Ale też u nas były stosunkowo małe straty, bo sięgające 20-25 proc., zaś ceny są dwukrotnie wyższe niż rok temu — dodaje Zbigniew Chołyk z LubApple. Podkreśla, że są jednak rejony Polski, które potraciły nawet 50 proc. zbiorów. Każdy z nas ma mniej owoców, a podpisane kontrakty musi wypełnić. Odbiorców zdobywaliśmy długo, więc nie chcemy ich utracić przez niedostarczenie towaru. I to jest ta zła strona tego sezonu. Próbujemy ratować się zakupem, ale z powodu pogody ucierpiała cała sadownicza Europa — mówi Zbigniew Chołyk.


źródło: www.pb.plCzytaj całość >>>Z kolei jak czytamy na polskieradio.pl ubiegły sezon okazał się być bardzo nieudany dla sadowników. Oficjalnie zbiory były mniejsze o 30 procent, co przełożyło się na wzrost ceny owoców. A to uszczupla zasobność konsumenckich portfeli.

Ceny wyższe o kilkanaście procent spowodowały natomiast spadek spożycia i go nie rekompensowały, a więc na rekordowych cenach śliwek, wiśni czy truskawek tracili także sadownicy – informuje doktor Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej


Negatywne zmiany dotknęły też przetwórstwo i handel zagranicznych. Na przykład, cena jabłek przemysłowych wzrosła o 75 groszy, przy 25 groszach w poprzednim sezonie. Jak mówi doktor Bożena Nosecka, w takiej sytuacji problematyczna może być konkurencyjność polskiego koncentratu jabłkowego, zwłaszcza w kontekście coraz śmielej poczynających sobie na tym rynku przetwórców chińskich.

źródło: polskieradio.plCzytaj całość >>>Poniżej prezentujemy notowania cen jabłek 13 marca 2018 roku na Rynku Hurtowym Bronisze:


źródło: bronisze.com.plREKLAMA
2018_Syngenta_Geoxe_1
2018_Agrosimex_Imidian/Pomax

komentarze (22):

dodaj komentarz
cielmus
cielmus 13.03.2018 20:36 Proponuję wydrukować ten artykuł i .........
cielmus
cielmus 13.03.2018 20:36 niech każdy dopisze co dalej

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 14.03.2018 08:55 Artykuł powinien miec tytuł niech nam zyja przymrozki. W tym roku czekamy na powtorke aby w kwinienie było - 7 . Wiec jak by w razie było tak to nie smucic sie tylko cieszyc.
rentier
rentier 15.03.2018 10:29 a te -7 to chcesz u siebie czy u sąsiada?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 14.03.2018 08:59 A i unia ma racje poniekad Ci wszyscy powinni oddac pomoc publiczna czy tam de minimis co było dawane.Jak mieli jabłka to nie wyciagac łape po mrozowe. Ja miałem naprawde 30 proc tylko, komisje wtedy powinny rzetelnie to sprawdzic a nie jaja zrobili sobie kazdemu napisali 70 proc strat , i ludziska polecieli do arimr (oczywiscie w kolejce zemscili pis ze za mało) nienachlane niczym towarzystwo.
jerzy45
jerzy45 15.03.2018 20:27 Masz jednak takie podejście do tematu, jak rasowy komunista... Sam nie skubnie i drugiemu nie da... Czy jesteś pro państwowcem, jak PiS ( he,he...), czy patrzysz tylko na swój własny interes, bo i życie masz tylko jedno...!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Magister
Magister 15.03.2018 08:58 Najlepsze z tego jak zostanie uszczuplony portfel konsumenta. Średnio 13 kg na twarz konsumpcji razy 1 zł nawet 2 zł drożej. W skali roku to daje nie małą kwotę 13-26zl. I to wszystko przez pazerność sadowników

:-)
jerzy45
jerzy45 15.03.2018 20:38 Problem @Magister polega na tym, że polska mentalność, polska tzw. ułańska fantazja ...daje się nabrać na zwykłe, owsiane plewy....nie pszeniczne, ale owsiane...Cały wrzask, rwetes, a nawet obelgi np. pod moim adresem, że nie warto iść, jak ćma do światła świecy i sadzić na potęgę...sadzili Ligola, sadzili, Glostera, sadzili wszelakie jonagoldowate... Gdy ja pisałem, że konsument kieruje się smakiem padały pod mym adresem zdania, że się nie znam, że ...itd. Dlaczego spożycie jabłek spadło i spada ? Tą sytuację spowodowały markety. Tak. To one odpowiadają za to, że Polak je więcej ( ? ) cytrusów, jak rodzimych owoców. Gdy wspominałem o uniwersalnej, popularnej i mrozoodpornej odmianie Lobo, czy ciągle poszukiwanego Cortlanda, to niejednokrotnie słyszałem...to przeżytek, to średniowiecze. Proszę spojrzeć na notowania cen jabłek. Te ceny wyznaczają smak i kierunek rozwoju. To, że rynek poprzez podaż chce narzucić konsumentowi daną odmianę nie jest adekwatne z popytem. Tutaj popyt nie jest wyznacznikiem...Tutaj liczy się smak.
jerzy45
jerzy45 15.03.2018 20:46 Dlaczego wielu sadowników uciekło od odmian, które preferuje polski konsument ? Bo prawda jest taka, że gdyby nie trudności w uprawie, to na polskich stołach nadal wiodącą odmianą byłby McIntosh. Lobo, Cortland, Szara Reneta... to trudne w ochronie odmiany. A dlaczego trudne ? Bo gdy te odmiany karczowano z polskich sadów, to poziom edukacji polskich sadowników był bardzo niski... Dzisiaj też różnie z tym bywa, ale wielu wydawało się, że sadząc np. Ligola, czy Princa problem z ochroną zniknie... Pewnie nie znikł, bo wiedza nadal jest w cenie. Polscy sadownicy dają się ogłupiać i sadzą to, co polecają szkółkarze, a lobbują np. profesorowie, czy inni w temacie...
Green25
Green25 16.03.2018 08:46 jerzy45 na Lobo i Cortlanda nie patrz przez pryzmat tego sezonu,owszem te odmiany są bardzo poszukiwane w tym roku bo najbardziej ucierpiały na skutek przymrozków a na rynku wewnętrznym mają swoich wiernych konsumentów. W normalnym roku nie jest już tak wesoło z tymi odmianami. Całkiem niedawno był sezon że GP oferowały mi 40 groszy za Cortlanda 7+ zrobionego w karton , giełda płaciła niewiele więcej i w notowaniach był raczej na szarym końcu. Ostatecznie w styczniu większość Cortlanda skończyła jako przemysł bo nie było komu go "ożenić" . Są to smaczne odmiany,ale skierowane na określoną grupę konsumentów na rynku wewnętrznym i w normalnym roku nadal jest duża nadpodaż .
jacenty82
jacenty82 16.03.2018 09:47 Jerzy - Lobo, Cortland, McIntosh to odmiany niszowe, będzie za nie dobra cena, jeżeli będzie ich mało. Ile Polacy jadzą rocznie jabłek?To alternatywa dla części małych gospodarstw. Pewnie powiesz teraz że trzeba nimi startować na zachód. Tak można i pewnie byłaby szansa, jest tylko jedno ale - promocja. Jeżeli każda z tych odmian dostałaby taką promocję jak Pink Lady to jest szansa na przebicie. Kto za to zapłaci? Kto z ludzi chcących uprawiać te odmiany dobrowolnie się opodatkuje? Kto zajmie się tą promocją? Zobacz akcję Power Fruits, 4 mln. euro, jakie efekty, zapytaj przeciętnego Kowalskiego czy słyszał o niej? Teraz wyobraź sobie ile potrzeba kasy na wypromowanie jednej odmiany za granicą. Opanowaliśmy produkcję, zupełnie zapominając o promocji. Zobacz jak wygląda marketing towarów z południowego tyrolu - SudTirol. Region 40 razy mniejszy niż Polska. Dużo jeszcze musimy się nauczyć, nie wystarczy wyprodukować, sztuką jest dobrze sprzedać, a tego nie potrafimy. Na razie potrafimy konkurować jedynie ceną, na razie bo, ten etap już się kończy.
jerzy45
jerzy45 18.03.2018 20:57 Ty @Green25 i Ty @jacenty82 pewnie zrozumieliście mój wpis i tym samym mój tok myślenia. Powiadasz jacenty82, że promocja, że Power Fruits... Dlatego ja Tobie odpowiadam - po co wywarzać drzwi, jak te odmiany same się sprzedaj ? Powiadasz, że Tyrol i inne regiony w Europie są dobrze zorganizowane, mają wypromowane to co u nich najlepsze... Nie zawsze jest to prawdą, bo nie chrupali polskiej Alwy, ale niech im będzie :). A, co my, polscy sadownicy robimy, by cokolwiek wypromować, upowszechnić wśród konsumentów, by wracał i jadł więcej jabłek...polskich jabłek ? Rzucacie na markety to, co nie idzie na eksport. Niszczycie odmiany jabłek, które można by wypromować, jako polski hit eksportowy... Czy takim hitem nie mogłaby być np. Alwa, Szampion, nawet to Lobo, czy zapomniany na Zachodzie Cortland. Ktoś powiedział tak...daj mi byle gówn*, byle było czerwone, a ja je sprzedam. I tymi kryteriami kieruje się polski sadownik. Gonicie tzw. nowości i nie dogonicie, bo zachodnia mentalność i zachodnia myśl kapitalistyczna do robienia interesów bije na głowę polskich sadowników wychowanych na rosyjskim rynku. Ten rynek jest stracony i należy podjąć decyzję. Co sadzimy ? Produkujmy kilka odmian i nie skaczmy, jak pszczółka z kwiatka na kwiatek. Mieszając w głowach "kowalskiego" odmianą Gala, doprowadziliśmy do tego, że Gala jest odmianą już nie chętnie kupowaną ! Czerwień, to nie wszystko. A co Ty jacenty82 powiesz o produkcji belgijskiej, czy holenderskiej...Małe kraje, a jaką mają nie produkcję, a jakość !! Ta jakość jest dla większości z nas nie doścignionym wzorem...Tylko, czy woskowane, nie wiadomo czym jabłka, zanurzane w jakiejś miksturze gruszki, to jest to, co mam produkować ? Nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.03.2018 06:31 Jakoś tak wszyscy zapomnieli, że zakładanie plantacji trwałych to przede wszystkim, ze względu na koszty, planowanie w skali wieloletniej. Dotyczy to tak nasadzeń jak i wyposażenia i infrastruktury gospodarstwa. Również potrzebne jest długofalowe planowanie rynków zbytu a co najważniejsze, zapotrzebowania na siłę roboczą. A u nas sadzi się albo to co płaci w danym roku albo to co ,,sumsiad" posadził. Budynki przechowalnicze buduje się nie pod potrzeby ale większe niż ,,sumsiad", bo liczy się , że w razie czego ,,sumsiad" zapłaci za wynajem powierzchni przechowalniczej. Ciągniki i maszyny również kupuje się, by nie mieć gorszych od ,,sumsiada". Borówkę sadzą teraz wszyscy, bo ,,sumsiad" zrobił na tym dobry interes a owoce zbiorą zawsze ,,sumsiady" z Ukrainy Potem ma się pretensje do wszystkich, bo stało się , że ,, sumsiady Ruskie jabłek nie chcum i jakieś tam embarga porobiły" , a ,,tym lenium Ukraińcom nie chce się już robić za copkę śliwek". Nie patrzmy na ,,sumsiadów" tylko patrzmy do przodu i planujmy mądrze.
grisza1988
grisza1988 16.03.2018 12:40 Tym komentarzem kupiłeś mnie. Normalnie sama rzeczywistość. BRAWO dla tego Pana. Ludzie mieli duże ambicje i perspektywy i na tym się skończyło na kilka lat. Wiadomo że jeszcze POLSKA nie zginęła. Trzeba wierzyć. W tym kraju na na przestrzeni 14 lat to na nas nie było mocnych. Inwestycja za inwestycją, Uruchomione programy socjalne dla społeczeństwa 500+ z którymi część szanownych rodzin musi sie pożegnać i oddać w zamian za swoją chciwość. Niektórym wydawało sie że jego dochody to jego sprawa i można ciąć państwo.
Jarkoski
Jarkoski 17.03.2018 21:20 Tak to już jest, przychodzi kryzys wieku średniego, nie nadążamy za zmieniającym się otoczeniem, trudno się nam pogodzić że sąsiad radzi sobie lepiej od nas. Zaczynamy mu zazdrościć. Po jakimś czasie zazdrościmy już wszystkim którzy kupują lepsze maszyny robią nowe nasadzenia, inwestują w chłodnie. Nie potrafimy się pogodzić z tym że nasz stary wysłużony traktor nie zachwyca już sąsiadów.
Panowie może jednak tak wygląda ,,sama rzeczywistość"

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Hetmanpolny
Hetmanpolny 16.03.2018 07:42 Po co takie głupoty piszą, np koło Białej Rawskiej jest fatalna sytuacja, w zimę zmarzły drzewa a dużo przemarzło, potem na to poszedł przymrozek a potem grad, zbiory mniejsze około 60%
grisza1988
grisza1988 16.03.2018 14:30 Ostatnio słyszałem przypadkowo że były takie osoby i potwierdzone przypadki zweryfikowały że osoby miały 80% strat poniesionych w sadach a nie mogli jabłek zmieścić w chłodniach. I dostali całą kwotę dofinansowania i jeszcze ubiegali sie o program bezpłatnej dystrybucji.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 16.03.2018 16:19 E tam.Małe chłodnie mają. Powinni dostać dotacje na większe.
grisza1988
grisza1988 16.03.2018 16:59 bo w tym kraju to naprawdę jest nostalgia. Rozumiem że można być w sytuacji trudnej ekonomicznie. Tylko nikt nie myśli o negatywnych skutkach. Nikt nie zwraca uwagi że korzystając z systemów wsparcia jest obciążony konsekwencjami. Bo Polak chyba to rzecz prawdziwa że jest tym cwaniakiem i nie ma na niego we wsi. Nie ma strat a jest poszkodowany losem i płacze. Są osoby co nigdy nie dostali za darmo i jakoś sobie radzą. Bo mają chęci i ambicje. Nawet ten program 500+ dla rolników którzy mają tylko 800 zł przychodu a w rzeczywistości ponad 5000 zł i tak go pobierają. I wpłacają na konta i już mają po 50 tyś. Są tacy co potrzebują je naprawdę.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 18.03.2018 11:18 No to dalej "duzi hodowcy"(znowu wielki profesjonalista się wypowiedział) wydawać tą zarobioną kasę bo dostawcy środków produkcji cienko przędą i łakną świeżej gotówki.A i jeszcze z przetwórcami nie zapomnijcie podpisać kontraktów bo też nie mają z czego żyć.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 18.03.2018 21:08 Piszesz @grisza1988 swój post dość pokrętnie, ale rozumiem o co Tobie chodzi. Sprawa ma się tak, że nie rynek np. wyreguluje wielkość nasadzeń danej odmiany, wyreguluje wielkość produkcji, czy ilość gospodarstw. Prawda jest jedna i to okrutna, bez względu, kto jest przy korycie. To tzw. system wykończy wielu z nas, wielu z setek tysięcy zwykłych rolników. Tak - system. Bo lepiej temu najsłabszemu zabrać te pięć stów, niż bogaczowi skubnąć chociaż złotówkę. Dramatem biednych ludzi jest to, że przekroczą o jedną złotówkę dochód i klops... To pokazuje, co znaczy system. Pewnie wielu nie wie, że PiS najpierw dał podwyżkę kilkadziesiąt złotych mundurowym i zwiększył im dochody. Ucieszyli się np. listonosze. Jakie było zdziwienie, gdy po kilku miesiącach musieli zwrócić 500+, bo system stwierdził, że wyłudzili, że ukryli. Podobnie będzie z rolnikami...Powoli, powolutku będą dążyć, by wykańczać tych, co nie podołają. Wspierać będą natomiast tych, co są jeszcze młodzi...itd...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grisza1988
grisza1988 19.03.2018 10:16 Nie tylko mnie nurtuję taka sytuacja. Kiedyś czytałem taki artykuł o tym że wyprzedamy zachodnie gospodarstwa w rozwoju o co najmniej 20 lat. Zwracam uwagę na to część gospodarstw modernizowało się po przez używanie swojego kapitału. Pokrętnie jeszcze napiszę że wszytko bardziej się rozwijało bo zatrudnialiśmy pracowników ze wschodu nie zwracając na własnego obywatela. I dla tego zachód na nas się wzorował że jak można tak sobie dobrze radzić używając do tego polityki imigracyjnej. Polacy w zamian pojechali też za chlebem bo krajowy przedsiębiorca płacił minimalnie i za to w kraju miałby ciężko przeżyć a dla pracownika za wschodniej granicy było to nad. Z biegiem czasu zatoczyło się koło. Pracownik z Ukrainy chce więcej zarabiać niż się płaci na zachodzie. Modernizowało się gospodarstwa, tworzyło się grupy producenckie, surowca była nad produkcja w każdej gałęzi gospodarki. I teraz żeby trochę ograniczyć trzeba zniwelować udział Polskiej gospodarki na rynku światowym.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Sadownicy mają dość – wysypują jabłka na pole !

Sadownicy od dawna skarżą się na niskie ceny w skupie, ale to, co zdarzyło się w gminie...

Koniec dopłat Unii do jabłek ?

Jak czytamy na wiadomosci.onet.pl Bruksela nie będzie już wspierać finansowo polskich...

Muna - jak plonuje w 2018 roku !

Muna rośnie i obicie plonuje w coraz większej ilości sadów. Wiele zalet tej odmiany...

Skandalicznie niskie ceny jabłek przemysłowych !

Od 17.09.2018 zakłady przetwórcze po raz kolejny planują obniżkę cen jabłka...

Co z protestami pod zakładami przetwórczymi ?

ZSRP apelował do sadowników o przyłączenie się do protestów pod przetwórniami...

Przygodę z rynkiem rozpoczynają nowe owoce – Minikiwi !

W tym roku swoją „komercjalizację” zaczyna pełną parą przeżywać minikiwi. Owoc,...

Najnowsze ogłoszenia

Jabłka Szampion i Jonagored Supra

20.09.2018 09:50 autor: kamils

Sprzedam gale na soki lub na suchy przemysł

18.09.2018 09:46 autor: rososzanin

Rozsiewacz nawozów

17.09.2018 09:23 autor: Edward

Ciągnik sadowniczy Ursus 3502

17.09.2018 08:09 autor: Edward

Maszt 4,5m.

16.09.2018 22:14 autor: OM4x4

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Sadownicy mają dość –...
Plan dla Wsi. Sprzedaż bezpośrednia....
Sadownicy mają dość –...
Ile tego deseru z 5mln ton? Jaka jest...
Sadownicy mają dość –...
no i tak powinno byc! skoncentrujcie sie na...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
okazja czyni złodziejem. To nie rolnik winny...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Możemy się jeszcze pochwalić temu...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Dokładnie tak za pieniądze z embarga...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ta pomoc miała być pomocą, a okazała się...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Polsce dali kikadziedziat tys to na embargo...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Jerzy45 "Sieci walczą o niskie ceny dla...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Jak wyjść z tej pułapki ? Jest tylko jedna...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niestety otwarcie granic, otwarcie gospodarki...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Dawno temu, ale nie za górami, czy lasami...
Skandalicznie niskie ceny...
Zbytnio nie wierzę tym, co piszą, że...
Skandalicznie niskie ceny...
...wandalin Przecie to wina Tuska, a...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Jest wielu, którzy twierdzą, że polskie...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
skoro wszyscy jednym głosem tutaj piszą,że...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Dialog...śmiech na sali.Jak ten dialog...
Skandalicznie niskie ceny...
1.No takie jest myślenie ludzi PiS-u wszyscy...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Dialogować to będziemy po zbiorach jak...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Tu nie jest nikt winny że się urodziło...
Skandalicznie niskie ceny...
wszyscy przeciwko pis, niemiecki spisek, a...
Skandalicznie niskie ceny...
wszyscy przeciwko pis, niemiecki spisek, a...
Skandalicznie niskie ceny...
cieszcie się ze wam w ogóle skupują....
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Aby było zgodnie z Twoimi wizjami odnośnie...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
w sumie to nadprodukcji winny jest mroz -...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zlikwidować wszelkie pomoce, Prowy, i inne...
Ludzie rzucili się na...
Skoro wystawione do brania - to dlaczego...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Widzisz Zbyszku, o doborze naturalnym w...
Ludzie rzucili się na...
Przykro mi to mówić ,ale niestety...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zawsze możesz sie odraz jutro zając innym...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zbyszku , PRZETRZYMAJ z 10 LAT PO 10 groszy i...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
... żadnej pomocy... napisał Zbyszek z...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Żadnej pomocy, 3-5 lat przemysł powinien...
Polskie sadownictwo coraz...
Dlatego powinniśmy jako państwo zabiegać o...
Co z tym cydrem ?
Jak wykazuje paroletnia praktyka sprawę...
Przygodę z rynkiem...
Oferta interesująca choć jeszcze bardzo...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Uff! Bo już myślałem,że znowu wyskoczą z...
ZSRP: 18 września protesty...
Ja wśród nich bylem, reszta nie ma czasu bo...
ZSRP: 18 września protesty...
Jaki sens blokować tych co kupują? Co oni...
ZSRP: 18 września protesty...
Strajk sadowników Białobrzegi przetwórnia...
ZSRP: 18 września protesty...
Właśnie ta forma strajku jest cały czas z...
Nie ma planu awaryjnego na...
Pięknieś to zapisał Sławku, ująłeś...
Nie ma planu awaryjnego na...
Artemida, nie rozróżniasz nawet wyprzedaży...
Nie ma planu awaryjnego na...
Kostku, uzupełnij listę o największy...
ZSRP: 18 września protesty...
Zakłady trzeba zablokować , najlepiej...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Popyt na jabłka w Polsce to kropla w morzu...
KUPS: Umowa kontraktacyjna...
Chcą dobrze a wyjdzie jak zwykle... Umowa...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Polski BIZNES(?) to klepy owocowo-warzywne....
ZSRP: 18 września protesty...
Sytuacja jak z malinami jedni strajkują...
ZSRP: 18 września protesty...
tylko związek sadowników może nam pomóc...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niemiecki lidl czy inny market może...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
przygotowanie to zbioru 2 minuty, a raptem...
ZSRP: 18 września protesty...
A niech dosadzają.Na tym polega...
ZSRP: 18 września protesty...
Masz rację M79. Ale trzeba chcieć chcieć...
ZSRP: 18 września protesty...
weźcie ten problem niskiej ceny...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Dwóch takich co mieli supermarkety czyli...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niemiecki lidl może sprzedawac jabłka nawet...
ZSRP: 18 września protesty...
To że napisałem iż pomysł jest zły...
ZSRP: 18 września protesty...
+sylit100 Pierwszym podstawowym błędem jest...
ZSRP: 18 września protesty...
Jonatansad dziś Niedziela jak masz...
ZSRP: 18 września protesty...
chyba już nadszedł czas ,żeby tak jak...
ZSRP: 18 września protesty...
Pomysł jest ale, według oceny - ZŁY -...
ZSRP: 18 września protesty...
wszyscy dobrze wiedzą ze żeby cena wzrosła...
ZSRP: 18 września protesty...
Pan Maliszewski z PSL-u ma piękny...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
Nic nowego, ani nadzwyczajnego
ZSRP: 18 września protesty...
A po strajkach obniżka cen na zakładach,...
ZSRP: 18 września protesty...
Wiadomo, że NIE MA SIŁY NA WSTRZYMANIE...
ZSRP: 18 września protesty...
Jedyne wyjście z sytuacji to wstrzymanie...
ZSRP: 18 września protesty...
IDĄ WYBORY I CO??? Jakaś partia ma pomysł?...
ZSRP: 18 września protesty...
Ale idą wybory i trzeba się pokazać
ZSRP: 18 września protesty...
Po co strajkować? wystarczy wstrzymać...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
Niech spróbóją tak goldena zerwać
ZSRP: 18 września protesty...
Weźcie się uspokójcie, bo was sadowniki...
Nie ma planu awaryjnego na...
cd. PO CO IM KOLEJNE HEKTARY ??? KOLEJNE...
Nie ma planu awaryjnego na...
chciałem dołączyć do "po trosze...
Nie ma planu awaryjnego na...
Walduś Ile z tych 3.3k odłożysz na...
Nie ma planu awaryjnego na...
Wszystko co napisałeś to prawda ale...
Nie ma planu awaryjnego na...
Zgadzam się z niektórymi, że "to prawie...
Nie ma planu awaryjnego na...
Napisałem - 60 t/ha po 1,5 złotego... To...
Nie ma planu awaryjnego na...
Pilsnerze, dziś sadzenie sadu to jest wjazd...
Nie ma planu awaryjnego na...
Czy zmuszać do podpisywania już w marcu...
Nie ma planu awaryjnego na...
Bo niby dlaczego ktokolwiek ma mi zabronić...
Nie ma planu awaryjnego na...
Może -pilsner - napiszesz coś więcej o...
Nie ma planu awaryjnego na...
Czyli po korporacji prawniczej broniącej...
Nie ma planu awaryjnego na...
Marcinie- można policzyć i zakolczykować...
Nie ma planu awaryjnego na...
My, czyli kto? Proponowałem na TYM portalu...
Nie ma planu awaryjnego na...
Dziabaczka piszesz " zakaz nowych nasadzeń...
Pomoc de minimis dla...
Kolejny raz rząd próbuje wprowadzić...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Śliwki po 1.49zł/kg w sklepie to nie jest...
Nie ma planu awaryjnego na...
Zobacz " Lista 10 kontrowersyjnych...
Nie ma planu awaryjnego na...
Zapowiada to sie ciekawie przyszły sezon...
Nie ma planu awaryjnego na...
Pamiętam ów rok. Nieboszczka partia...
Nie ma planu awaryjnego na...
PODOBNY rok był O ile pamiętam jeszcze za...
Polska sprzeda wszystkie...
Sprzeda czy da prawie za darmo!!!
Nie ma planu awaryjnego na...
w tym roku to dla większości chyba osioł...
Nie ma planu awaryjnego na...
Idąc po tych końskich śladach, to dla...
Fruit Logistic Asia - Polski...
To pokazuje jak głęboko w d... wszyscy ,,...
Fruit Logistic Asia - Polski...
To pokazuje jak bardzo jesteśmy słabi,...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
Oczywiście że takie cudo można dziś...
Nie ma planu awaryjnego na...
jak spadniesz to jakie znaczenie ma...
Nie ma planu awaryjnego na...
Spójrz na to inaczej -który jest bardziej...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
Rusztowanie też można wstrząsami porwać.
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
to jest trzęsienie jabłek a to nic nowego...
Fruit Logistic Asia - Polski...
"Polskich organizacje sadownicze nie są...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
Historia prób zmechanizowania zbiorów...
Fruit Logistic Asia - Polski...
:) https://youtu.be/v4gFPdyTXRE
Nie ma planu awaryjnego na...
Jak spadać to z wysokiego konia a nie...
Nie ma planu awaryjnego na...
maja powieksyc areał i zwiększyć...
Nie ma planu awaryjnego na...
waldus - jak satysfakcjonuje Cię...
Nie ma planu awaryjnego na...
to się weź do roboty i bądź tym...
Nie ma planu awaryjnego na...
Większość najwiekszych obszarowo...
Nie ma planu awaryjnego na...
Na Ukrainie też mają likwidować po 1/3...
Nie ma planu awaryjnego na...
Tu się kłania wielka matematyka...
Nie ma planu awaryjnego na...
Skoro nie ma planu to może czas żebyśmy...
Nie ma planu awaryjnego na...
Waldus Ręce opadają ja się czyta to co...
Nie ma planu awaryjnego na...
60000*0,18zł=10800zł/ha obciecie nawozy...
Nie ma planu awaryjnego na...
60000*0,18zł=10800zł/ha obciecie nawozy...
Nie ma planu awaryjnego na...
jerzy45 Czy możesz w małym skrócie...
Nie ma planu awaryjnego na...
waldus...Nie dziw się, że kupują, sadzą,...
Nie ma planu awaryjnego na...
Czy uważasz Lukasie23, że ja jestem taki...
Nie ma planu awaryjnego na...
Oczywiście że płaci :)
Nie ma planu awaryjnego na...
Jerzy zamiast lać tę wodę w sad to lepiej...
Nie ma planu awaryjnego na...
Czy takie lanie wody Wam pomaga w uśnięciu...
Nie ma planu awaryjnego na...
Kluczowe jest ostatnie zdanie... "My sami...."
Nie ma planu awaryjnego na...
A propos wody. A mi siadła pompa w studni...
Nie ma planu awaryjnego na...
Ten news ma tytuł "Nie ma planu awaryjnego...
Nie ma planu awaryjnego na...
...Lukas23... Piszesz o wodzie i o tym, że...
Polskie jabłka trafią na...
Ktoś skrupulatnie liczył i policzył, że...
Polskie jabłka trafią na...
Gdybyś używał tzw. łyżki do wkładania...
Polskie jabłka trafią na...
Każdy daje świadectwo kim jest poprzez...
KUPS: Umowa kontraktacyjna...
oprócz sadownictwa(50 ha truskawek) zajmuje...
KUPS: Umowa kontraktacyjna...
Patrząc na ten rok, ceny i dojenie nas bez...
KUPS: Umowa kontraktacyjna...
Cały czas mam nadzieję,że te pomysły z...
Borówki utrzymały wysoką...
Borówkom nie sprzyjała ani susza, ani...
Polskie jabłka trafią na...
Dodawanie ocen na tym portalu jest...
Polskie jabłka trafią na...
Szkoda że nie można cofnąć się do...
Polskie jabłka trafią na...
Marcin daj spokój .. szkoda Twoich nerwów...
Polskie jabłka trafią na...
jerzy ciebie prostak i niemiecki cham zrobił...
Nie ma planu awaryjnego na...
No widzisz jaceo, już jest nas dwóch...
Nie ma planu awaryjnego na...
Ale czemu tu się dziwić.? Mój stały od...
Nie ma planu awaryjnego na...
Oczywiście że wiem. W dużej mierze...
Nie ma planu awaryjnego na...
Zgadza się! Trzeba by, dla jasności obrazu,...
Nie ma planu awaryjnego na...
Można powiedzieć że masz rację p.Lukas...
Nie ma planu awaryjnego na...
Wszyscy świetnie bawią się za pieniądze...
Nie ma planu awaryjnego na...
Jerzy to by tylko wyrywał i niszczył, bo za...
Polskie jabłka trafią na...
Jesteś Marcinie79 zdziwiony ? Ja może tak....
Polskie jabłka trafią na...
Green25... A jakie programy dla Wsi mają...
Przygotują 5 ton jabłek,...
A o kim mówisz artemido ? Czy tym "panem"...
Nie ma planu awaryjnego na...
Trzeba sobie zadać pytanie i na nie...
Przygotują 5 ton jabłek,...
Pan premier, również w Sandomierzu, mówił...
instagram