Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosiemx_Imidan
2018_BASF_Sercadis

Sadownicy są w dobrej sytuacji i ...

Jak podaje freshplaza.com większość polskich producentów jabłek, z którymi rozmawialiśmy, potwierdza, że naprawdę nie ma na co narzekać w tym sezonie „Jasne, mogło być lepiej, ale mogło być znacznie gorzej”.

Oczywiście w Polsce było niewielu producentów, którzy mieli prawie 100 % strat, odsetek ten jest bardzo niski i zazwyczaj są to bardzo mali hodowcy. Niektórzy sadownicy byli ubezpieczeni, co oznacza że otrzymają pieniądze za poniesione straty - potwierdził Marcin Świątek z Grupy Bialski Owoc Sp. z o.o.

Wysokie ceny jabłek obecnie równoważą wszelkie straty, które mogły powstać z powodu mrozów - stwierdza freshplaza.com na podstawie informacji uzyskanych od polskich sadowników. 

Choć sytuacja na razie jest dobra, to najbliższe dni/miesiące będą dla wielu sadowników chwilą prawdy, gdy drzwi obiektów przechowalniczych zostaną otwarte. Przechowalnie nie są „ośrodkami zdrowia”, więc jeśli przeznaczono do przechowywania jabłka o niskiej jakości, to po okresie przechowywania nie będą ona lepsze, nie oczekujmy cudów - dodaje Marcin Świątek.


źródło: freshplaza.comCzytaj całość >>>Jak informuje www.pb.pl z dramatu niedoboru jabłek zrodził się czas oddechu dla sadowników. My mamy się w miarę dobrze w przeciwieństwie do wielu branż z nami współpracujących — twierdzą producenci owoców.

Ilość spadła, a cena wzrosła, i do tego nieproporcjonalnie. W zeszłym roku dostawaliśmy o tej porze za 1 kg jabłek konkretnych odmian 0,8 zł, teraz dostajemy 2 zł, a zebraliśmy 60 proc. tego, co w poprzednim sezonie — przyznaje w rozmowie z „PB” Michał Lachowicz, szef grupy producentów owoców La-Sad.
To tak naprawdę sezon, w którym po 3-4 ciężkich latach w końcu łapiemy oddech. Ale też u nas były stosunkowo małe straty, bo sięgające 20-25 proc., zaś ceny są dwukrotnie wyższe niż rok temu — dodaje Zbigniew Chołyk z LubApple. Podkreśla, że są jednak rejony Polski, które potraciły nawet 50 proc. zbiorów. Każdy z nas ma mniej owoców, a podpisane kontrakty musi wypełnić. Odbiorców zdobywaliśmy długo, więc nie chcemy ich utracić przez niedostarczenie towaru. I to jest ta zła strona tego sezonu. Próbujemy ratować się zakupem, ale z powodu pogody ucierpiała cała sadownicza Europa — mówi Zbigniew Chołyk.


źródło: www.pb.plCzytaj całość >>>Z kolei jak czytamy na polskieradio.pl ubiegły sezon okazał się być bardzo nieudany dla sadowników. Oficjalnie zbiory były mniejsze o 30 procent, co przełożyło się na wzrost ceny owoców. A to uszczupla zasobność konsumenckich portfeli.

Ceny wyższe o kilkanaście procent spowodowały natomiast spadek spożycia i go nie rekompensowały, a więc na rekordowych cenach śliwek, wiśni czy truskawek tracili także sadownicy – informuje doktor Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej


Negatywne zmiany dotknęły też przetwórstwo i handel zagranicznych. Na przykład, cena jabłek przemysłowych wzrosła o 75 groszy, przy 25 groszach w poprzednim sezonie. Jak mówi doktor Bożena Nosecka, w takiej sytuacji problematyczna może być konkurencyjność polskiego koncentratu jabłkowego, zwłaszcza w kontekście coraz śmielej poczynających sobie na tym rynku przetwórców chińskich.

źródło: polskieradio.plCzytaj całość >>>Poniżej prezentujemy notowania cen jabłek 13 marca 2018 roku na Rynku Hurtowym Bronisze:


źródło: bronisze.com.plREKLAMA
2018_Syngenta_Topas_1
2018_DelanPro_pod_news

komentarze (22):

dodaj komentarz
cielmus
cielmus 13.03.2018 20:36 Proponuję wydrukować ten artykuł i .........
cielmus
cielmus 13.03.2018 20:36 niech każdy dopisze co dalej

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 14.03.2018 08:55 Artykuł powinien miec tytuł niech nam zyja przymrozki. W tym roku czekamy na powtorke aby w kwinienie było - 7 . Wiec jak by w razie było tak to nie smucic sie tylko cieszyc.
rentier
rentier 15.03.2018 10:29 a te -7 to chcesz u siebie czy u sąsiada?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 14.03.2018 08:59 A i unia ma racje poniekad Ci wszyscy powinni oddac pomoc publiczna czy tam de minimis co było dawane.Jak mieli jabłka to nie wyciagac łape po mrozowe. Ja miałem naprawde 30 proc tylko, komisje wtedy powinny rzetelnie to sprawdzic a nie jaja zrobili sobie kazdemu napisali 70 proc strat , i ludziska polecieli do arimr (oczywiscie w kolejce zemscili pis ze za mało) nienachlane niczym towarzystwo.
jerzy45
jerzy45 15.03.2018 20:27 Masz jednak takie podejście do tematu, jak rasowy komunista... Sam nie skubnie i drugiemu nie da... Czy jesteś pro państwowcem, jak PiS ( he,he...), czy patrzysz tylko na swój własny interes, bo i życie masz tylko jedno...!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Magister
Magister 15.03.2018 08:58 Najlepsze z tego jak zostanie uszczuplony portfel konsumenta. Średnio 13 kg na twarz konsumpcji razy 1 zł nawet 2 zł drożej. W skali roku to daje nie małą kwotę 13-26zl. I to wszystko przez pazerność sadowników

:-)
jerzy45
jerzy45 15.03.2018 20:38 Problem @Magister polega na tym, że polska mentalność, polska tzw. ułańska fantazja ...daje się nabrać na zwykłe, owsiane plewy....nie pszeniczne, ale owsiane...Cały wrzask, rwetes, a nawet obelgi np. pod moim adresem, że nie warto iść, jak ćma do światła świecy i sadzić na potęgę...sadzili Ligola, sadzili, Glostera, sadzili wszelakie jonagoldowate... Gdy ja pisałem, że konsument kieruje się smakiem padały pod mym adresem zdania, że się nie znam, że ...itd. Dlaczego spożycie jabłek spadło i spada ? Tą sytuację spowodowały markety. Tak. To one odpowiadają za to, że Polak je więcej ( ? ) cytrusów, jak rodzimych owoców. Gdy wspominałem o uniwersalnej, popularnej i mrozoodpornej odmianie Lobo, czy ciągle poszukiwanego Cortlanda, to niejednokrotnie słyszałem...to przeżytek, to średniowiecze. Proszę spojrzeć na notowania cen jabłek. Te ceny wyznaczają smak i kierunek rozwoju. To, że rynek poprzez podaż chce narzucić konsumentowi daną odmianę nie jest adekwatne z popytem. Tutaj popyt nie jest wyznacznikiem...Tutaj liczy się smak.
jerzy45
jerzy45 15.03.2018 20:46 Dlaczego wielu sadowników uciekło od odmian, które preferuje polski konsument ? Bo prawda jest taka, że gdyby nie trudności w uprawie, to na polskich stołach nadal wiodącą odmianą byłby McIntosh. Lobo, Cortland, Szara Reneta... to trudne w ochronie odmiany. A dlaczego trudne ? Bo gdy te odmiany karczowano z polskich sadów, to poziom edukacji polskich sadowników był bardzo niski... Dzisiaj też różnie z tym bywa, ale wielu wydawało się, że sadząc np. Ligola, czy Princa problem z ochroną zniknie... Pewnie nie znikł, bo wiedza nadal jest w cenie. Polscy sadownicy dają się ogłupiać i sadzą to, co polecają szkółkarze, a lobbują np. profesorowie, czy inni w temacie...
Green25
Green25 16.03.2018 08:46 jerzy45 na Lobo i Cortlanda nie patrz przez pryzmat tego sezonu,owszem te odmiany są bardzo poszukiwane w tym roku bo najbardziej ucierpiały na skutek przymrozków a na rynku wewnętrznym mają swoich wiernych konsumentów. W normalnym roku nie jest już tak wesoło z tymi odmianami. Całkiem niedawno był sezon że GP oferowały mi 40 groszy za Cortlanda 7+ zrobionego w karton , giełda płaciła niewiele więcej i w notowaniach był raczej na szarym końcu. Ostatecznie w styczniu większość Cortlanda skończyła jako przemysł bo nie było komu go "ożenić" . Są to smaczne odmiany,ale skierowane na określoną grupę konsumentów na rynku wewnętrznym i w normalnym roku nadal jest duża nadpodaż .
jacenty82
jacenty82 16.03.2018 09:47 Jerzy - Lobo, Cortland, McIntosh to odmiany niszowe, będzie za nie dobra cena, jeżeli będzie ich mało. Ile Polacy jadzą rocznie jabłek?To alternatywa dla części małych gospodarstw. Pewnie powiesz teraz że trzeba nimi startować na zachód. Tak można i pewnie byłaby szansa, jest tylko jedno ale - promocja. Jeżeli każda z tych odmian dostałaby taką promocję jak Pink Lady to jest szansa na przebicie. Kto za to zapłaci? Kto z ludzi chcących uprawiać te odmiany dobrowolnie się opodatkuje? Kto zajmie się tą promocją? Zobacz akcję Power Fruits, 4 mln. euro, jakie efekty, zapytaj przeciętnego Kowalskiego czy słyszał o niej? Teraz wyobraź sobie ile potrzeba kasy na wypromowanie jednej odmiany za granicą. Opanowaliśmy produkcję, zupełnie zapominając o promocji. Zobacz jak wygląda marketing towarów z południowego tyrolu - SudTirol. Region 40 razy mniejszy niż Polska. Dużo jeszcze musimy się nauczyć, nie wystarczy wyprodukować, sztuką jest dobrze sprzedać, a tego nie potrafimy. Na razie potrafimy konkurować jedynie ceną, na razie bo, ten etap już się kończy.
jerzy45
jerzy45 18.03.2018 20:57 Ty @Green25 i Ty @jacenty82 pewnie zrozumieliście mój wpis i tym samym mój tok myślenia. Powiadasz jacenty82, że promocja, że Power Fruits... Dlatego ja Tobie odpowiadam - po co wywarzać drzwi, jak te odmiany same się sprzedaj ? Powiadasz, że Tyrol i inne regiony w Europie są dobrze zorganizowane, mają wypromowane to co u nich najlepsze... Nie zawsze jest to prawdą, bo nie chrupali polskiej Alwy, ale niech im będzie :). A, co my, polscy sadownicy robimy, by cokolwiek wypromować, upowszechnić wśród konsumentów, by wracał i jadł więcej jabłek...polskich jabłek ? Rzucacie na markety to, co nie idzie na eksport. Niszczycie odmiany jabłek, które można by wypromować, jako polski hit eksportowy... Czy takim hitem nie mogłaby być np. Alwa, Szampion, nawet to Lobo, czy zapomniany na Zachodzie Cortland. Ktoś powiedział tak...daj mi byle gówn*, byle było czerwone, a ja je sprzedam. I tymi kryteriami kieruje się polski sadownik. Gonicie tzw. nowości i nie dogonicie, bo zachodnia mentalność i zachodnia myśl kapitalistyczna do robienia interesów bije na głowę polskich sadowników wychowanych na rosyjskim rynku. Ten rynek jest stracony i należy podjąć decyzję. Co sadzimy ? Produkujmy kilka odmian i nie skaczmy, jak pszczółka z kwiatka na kwiatek. Mieszając w głowach "kowalskiego" odmianą Gala, doprowadziliśmy do tego, że Gala jest odmianą już nie chętnie kupowaną ! Czerwień, to nie wszystko. A co Ty jacenty82 powiesz o produkcji belgijskiej, czy holenderskiej...Małe kraje, a jaką mają nie produkcję, a jakość !! Ta jakość jest dla większości z nas nie doścignionym wzorem...Tylko, czy woskowane, nie wiadomo czym jabłka, zanurzane w jakiejś miksturze gruszki, to jest to, co mam produkować ? Nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.03.2018 06:31 Jakoś tak wszyscy zapomnieli, że zakładanie plantacji trwałych to przede wszystkim, ze względu na koszty, planowanie w skali wieloletniej. Dotyczy to tak nasadzeń jak i wyposażenia i infrastruktury gospodarstwa. Również potrzebne jest długofalowe planowanie rynków zbytu a co najważniejsze, zapotrzebowania na siłę roboczą. A u nas sadzi się albo to co płaci w danym roku albo to co ,,sumsiad" posadził. Budynki przechowalnicze buduje się nie pod potrzeby ale większe niż ,,sumsiad", bo liczy się , że w razie czego ,,sumsiad" zapłaci za wynajem powierzchni przechowalniczej. Ciągniki i maszyny również kupuje się, by nie mieć gorszych od ,,sumsiada". Borówkę sadzą teraz wszyscy, bo ,,sumsiad" zrobił na tym dobry interes a owoce zbiorą zawsze ,,sumsiady" z Ukrainy Potem ma się pretensje do wszystkich, bo stało się , że ,, sumsiady Ruskie jabłek nie chcum i jakieś tam embarga porobiły" , a ,,tym lenium Ukraińcom nie chce się już robić za copkę śliwek". Nie patrzmy na ,,sumsiadów" tylko patrzmy do przodu i planujmy mądrze.
grisza1988
grisza1988 16.03.2018 12:40 Tym komentarzem kupiłeś mnie. Normalnie sama rzeczywistość. BRAWO dla tego Pana. Ludzie mieli duże ambicje i perspektywy i na tym się skończyło na kilka lat. Wiadomo że jeszcze POLSKA nie zginęła. Trzeba wierzyć. W tym kraju na na przestrzeni 14 lat to na nas nie było mocnych. Inwestycja za inwestycją, Uruchomione programy socjalne dla społeczeństwa 500+ z którymi część szanownych rodzin musi sie pożegnać i oddać w zamian za swoją chciwość. Niektórym wydawało sie że jego dochody to jego sprawa i można ciąć państwo.
Jarkoski
Jarkoski 17.03.2018 21:20 Tak to już jest, przychodzi kryzys wieku średniego, nie nadążamy za zmieniającym się otoczeniem, trudno się nam pogodzić że sąsiad radzi sobie lepiej od nas. Zaczynamy mu zazdrościć. Po jakimś czasie zazdrościmy już wszystkim którzy kupują lepsze maszyny robią nowe nasadzenia, inwestują w chłodnie. Nie potrafimy się pogodzić z tym że nasz stary wysłużony traktor nie zachwyca już sąsiadów.
Panowie może jednak tak wygląda ,,sama rzeczywistość"

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Hetmanpolny
Hetmanpolny 16.03.2018 07:42 Po co takie głupoty piszą, np koło Białej Rawskiej jest fatalna sytuacja, w zimę zmarzły drzewa a dużo przemarzło, potem na to poszedł przymrozek a potem grad, zbiory mniejsze około 60%
grisza1988
grisza1988 16.03.2018 14:30 Ostatnio słyszałem przypadkowo że były takie osoby i potwierdzone przypadki zweryfikowały że osoby miały 80% strat poniesionych w sadach a nie mogli jabłek zmieścić w chłodniach. I dostali całą kwotę dofinansowania i jeszcze ubiegali sie o program bezpłatnej dystrybucji.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 16.03.2018 16:19 E tam.Małe chłodnie mają. Powinni dostać dotacje na większe.
grisza1988
grisza1988 16.03.2018 16:59 bo w tym kraju to naprawdę jest nostalgia. Rozumiem że można być w sytuacji trudnej ekonomicznie. Tylko nikt nie myśli o negatywnych skutkach. Nikt nie zwraca uwagi że korzystając z systemów wsparcia jest obciążony konsekwencjami. Bo Polak chyba to rzecz prawdziwa że jest tym cwaniakiem i nie ma na niego we wsi. Nie ma strat a jest poszkodowany losem i płacze. Są osoby co nigdy nie dostali za darmo i jakoś sobie radzą. Bo mają chęci i ambicje. Nawet ten program 500+ dla rolników którzy mają tylko 800 zł przychodu a w rzeczywistości ponad 5000 zł i tak go pobierają. I wpłacają na konta i już mają po 50 tyś. Są tacy co potrzebują je naprawdę.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 18.03.2018 11:18 No to dalej "duzi hodowcy"(znowu wielki profesjonalista się wypowiedział) wydawać tą zarobioną kasę bo dostawcy środków produkcji cienko przędą i łakną świeżej gotówki.A i jeszcze z przetwórcami nie zapomnijcie podpisać kontraktów bo też nie mają z czego żyć.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 18.03.2018 21:08 Piszesz @grisza1988 swój post dość pokrętnie, ale rozumiem o co Tobie chodzi. Sprawa ma się tak, że nie rynek np. wyreguluje wielkość nasadzeń danej odmiany, wyreguluje wielkość produkcji, czy ilość gospodarstw. Prawda jest jedna i to okrutna, bez względu, kto jest przy korycie. To tzw. system wykończy wielu z nas, wielu z setek tysięcy zwykłych rolników. Tak - system. Bo lepiej temu najsłabszemu zabrać te pięć stów, niż bogaczowi skubnąć chociaż złotówkę. Dramatem biednych ludzi jest to, że przekroczą o jedną złotówkę dochód i klops... To pokazuje, co znaczy system. Pewnie wielu nie wie, że PiS najpierw dał podwyżkę kilkadziesiąt złotych mundurowym i zwiększył im dochody. Ucieszyli się np. listonosze. Jakie było zdziwienie, gdy po kilku miesiącach musieli zwrócić 500+, bo system stwierdził, że wyłudzili, że ukryli. Podobnie będzie z rolnikami...Powoli, powolutku będą dążyć, by wykańczać tych, co nie podołają. Wspierać będą natomiast tych, co są jeszcze młodzi...itd...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grisza1988
grisza1988 19.03.2018 10:16 Nie tylko mnie nurtuję taka sytuacja. Kiedyś czytałem taki artykuł o tym że wyprzedamy zachodnie gospodarstwa w rozwoju o co najmniej 20 lat. Zwracam uwagę na to część gospodarstw modernizowało się po przez używanie swojego kapitału. Pokrętnie jeszcze napiszę że wszytko bardziej się rozwijało bo zatrudnialiśmy pracowników ze wschodu nie zwracając na własnego obywatela. I dla tego zachód na nas się wzorował że jak można tak sobie dobrze radzić używając do tego polityki imigracyjnej. Polacy w zamian pojechali też za chlebem bo krajowy przedsiębiorca płacił minimalnie i za to w kraju miałby ciężko przeżyć a dla pracownika za wschodniej granicy było to nad. Z biegiem czasu zatoczyło się koło. Pracownik z Ukrainy chce więcej zarabiać niż się płaci na zachodzie. Modernizowało się gospodarstwa, tworzyło się grupy producenckie, surowca była nad produkcja w każdej gałęzi gospodarki. I teraz żeby trochę ograniczyć trzeba zniwelować udział Polskiej gospodarki na rynku światowym.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Plantatorzy agrestu załamują ręce – ceny w skupie 40 gr za kilogram

Początek sezonu owocowego przyniósł już pierwsze problemy. Plantatorzy agrestu załamują...

Samorząd rolniczy za wprowadzeniem kontroli żywności z zagranicy

W związku z informacjami o wprowadzaniu na rynek krajowy owoców miękkich z zagranicy po...

Czy występuje zmowa cenowa na rynku owoców miękkich ?

Zdaniem samorządu rolniczego na rynku owoców miękkich występują symptomy zmowy cenowej...

Ochrona drzew jabłoni - 19.06.2018 - Kamil Jeziorek, Syngenta

Aktualne zalecenia dotyczące ochrony drzew jabłoni przed mączniakiem jabłoni oraz...

Komunikat: Warunki suszy w Polsce (11.IV - 10.VI)

W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2018 roku, stwierdzamy...

Ukraińcy najwyższe stawki za pracę otrzymują przy zbiorze truskawek

Z badań firmy Personnel Service wynika, że jedne z najwyższych stawek, za pracę za...

Najnowsze ogłoszenia

Rozsiewacz nawozów RAUCH MDS 62 2004r.

24.06.2018 23:05 autor: vitoma

sprzedam kombajn do zbioru porzeczek

23.06.2018 11:25 autor: Wieslaw

Szkoła rolnicza

22.06.2018 07:46 autor: dochtur

ursus 330

21.06.2018 23:04 autor: kuki125

Wózek widłowy WW 1250

21.06.2018 22:59 autor: kuki125

kosiarko-rozdrabniacz sadowniczy

21.06.2018 20:58 autor: arina59

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

sprzedam kombajn do zbioru...
Przydało by się podać cenę jeżeli nie...
Samorząd rolniczy za...
Nikomu z rządzących nie zależy na...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Były "samorządowiec rolniczy" czyli szef...
Do zbioru wiśni
Jak na razie to rwacz ma więcej jak...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
teraz będziemy strajkować jak są zbiory...
Samorząd rolniczy za...
Najwięcej do powiedzenia mają zawsze ci ,...
Samorząd rolniczy za...
Nie widzisz jak liżą D........ rządzącym
Samorząd rolniczy za...
To co wy ku.. robicie przez caly rok....jak...
MTAS + HORTI-TECH już w...
To tylko sadownicy z świętokrzyskiego...
ZSRP: Komunikat z zebrania...
STRAJK W TYM MOMENCIE TO NIEPOROZUMIENIE...
ZSRP: Komunikat z zebrania...
Wiadomo z tonącego okrętu pierwsze...
ZSRP: Komunikat z zebrania...
Ledwo ogłosili protest a Kargula już niema...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Panie @kaktus... Witamy w gronie tych, co...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy, swój komentarz oparłem o własny...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy ..zrobiłem to dla zmyłki ,,,...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Panowie obecnie komentarze to zbiór obelg...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Oooo. to temu drugiemu dałbym z liścia w...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Chciałbym się tu podzielić smutną...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
"Ty naprawdę wierzyłeś w dobre intencje...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Może nie do precyzowałem swą wypowiedź...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Pewnie jeszcze ten polski internauta o...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Z Twej wypowiedzi wynika jasno, że oglądamy...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Alfredzie czterdziesty, gdybym sędziował...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
artemida ,idź lepiej na marsz KOD-u co by...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Administrator znowu dołożył minusów....
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Pewnie te DZIESIĘCIU chorych dzieci ma już...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Prezydent Gdańska zadeklarował przyjęcie...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy, nie powtarzaj tych głupot, które...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
W mojej okolicy jest taka duża...
O sadownictwie i...
ten ekspert powinien sie dowiedziec wiecej to...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Widzę, że brak wiary że nowy sfinansuje...
Komunikat sadowniczy -...
Wielka szkoda, że nic nie ma o...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
@artemida... Po tych minusach można tylko...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Zaskoczę Cię @Spartanie 300...Ja...
O sadownictwie i...
Co do tematu pozostałości. Jak Pan Tomasz...
O sadownictwie i...
Filmy, jak filmy... Ciekawie opowiadał Pan...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Nowy minister ante portas... sfinansuje.
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Kiedy kilka lat temu, na łamach naszego...
Do zbioru wiśni
ciekawe co zrobisz jak będzie 80gr
Do zbioru wiśni
Hahahahhh chyba żartujesz. Jak szoszony...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Ciekawe jakby szybko rosły plusy gdybyś...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Dokładnie tak...Pytam się jeszcze gdzie są...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Nikt nie da tyle, ile politycy obiecają, ale...
Do zbioru wiśni
A ja słyszałem że cena ma nie przekroczyć...
Upały i susza...
Śliwki?? Made in....???Bo raczej nie z RP.
Droższe owoce skutkiem...
Patrząc na tę czereśnie to raczej nie...
Do zbioru wiśni
Tak ma być. Słyszałem o 3zl za kg rwanej
Do zbioru wiśni
Wiśnia ma być droga :]
Nowe odmiany czereśni - sad...
Znam pana Grzegorza mimo ponad 500...
Tarcznik niszczyciel w...
Uwaga na ogniska w rejonie Sandomierza....
KE: Cydr z niższą akcyzą
A po kiego mi pędzić cokolwiek, jak jestem...
KE: Cydr z niższą akcyzą
To nie kwestia cen. To nie kwestia doznań...
Droższe owoce skutkiem...
To przebitka niezła Hurt czereśnia 3-4zł a...
KE: Cydr z niższą akcyzą
Jeśli przyjacielu cena sikacza, albo sikacza...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
@Turysta ... Skąd taka cyfra ? Dojna zmiana...
Droższe owoce skutkiem...
Tak napewno zdrozeje o te skladki ! rynek sam...
KE: Cydr z niższą akcyzą
Z ilości komentarzy wynika, że...
Do zbioru wiśni
jak by po tyle była to bajka !
Do zbioru wiśni
Po tyle to będzie na skupię. Może rozdaj...
Nawadnianie plantacji...
Możesz mieć rację . Na bluecropa za gęsty...
Nawadnianie plantacji...
To pewnie Chander z niewielkim plonem. Albo...
Nawadnianie plantacji...
Możecie napisać ile lat mają krzewy i co...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
Jeżeli dużo Ukraińców jest zatrudnianych...
Gwałtowny spadek cen...
Najważniejsze żeby pracownik z ukrainy...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
10-30? W tym momecie rządają 50 zł !!!...
Gwałtowny spadek cen...
Normalna standardowa zagrywka na oskubane...
Zmarł prof. dr hab....
Ludzie zapomnieli o takimi człowieku jak...
Kupie maszt do cągnika
Autor ogłoszenia chcę kupić -więc skąd...
Kupie maszt do cągnika
Można jakieś zdięcie opis cene
Zmarł prof. dr hab....
Nie rozumiem czemu jest tak mało...
Kupie maszt do cągnika
Dzwoń pod ten nr. 692 787 491.
Dramat polskich plantatorów
ja nie jestem z tego pokolenia żeby...
Dramat polskich plantatorów
@grisza1988... Nie wiem skąd czerpiesz takie...
Dramat polskich plantatorów
za to ja jestem osobą o własnych...
Dramat polskich plantatorów
@grisza1988 ... Pięknie napisałeś, ale za...
Dramat polskich plantatorów
Dodam też co nieco od siebie, w kraju panuje...
Dramat polskich plantatorów
tu w tym wszystkim chodzi o w pewnym stopniu...
Dramat polskich plantatorów
Jestem tu na portalu od wielu lat. Już...
Zmarł prof. dr hab....
Byłem w tym roku na Międzynarodowej...
Wzory umów – pomocnik...
To może podaj kraj gdzie tak proste przepisy...
Zmarł prof. dr hab....
Panie Profesorze. Pokój Ci wieczny w cichej...
Zmarł prof. dr hab....
Kim był dla ciebie, dla ciebie, czy dla...
Wzory umów – pomocnik...
To wina oczywiście UE nie naszego rządu
Wzory umów – pomocnik...
Aż boję się kłaść spać bo rano może...
Zmarł prof. dr hab....
[*] [*] [*] Cześć Jego pamięci! Odszedł...
Czy 2018 rok będzie lepszy...
Gadki od Maja, że wszystko obrodzi w opór...
Zmarł prof. dr hab....
Niech spoczywa w pokoju...
Czy 2018 rok będzie lepszy...
Nie o wysokość produkcji i zbyt tu chodzi,...
Dramat polskich plantatorów
Nie zazdroszczę plantatorom. A tu taka...
Sanepid kontroluje łubianki !
Ps. Mniejsze sady jabłoniowe to powiedzmy...
Sanepid kontroluje łubianki !
Mateusz. Kłaniam się tobie za ten wpis. Są...
Sanepid kontroluje łubianki !
Drupi i. Niech sprawdza tych co mają...
Jak ochronić czereśnie...
Może ktoś kto stosował wypowie się na...
Sanepid kontroluje łubianki !
To dobrze czy źle p. Drupi??? Truskawki w...
Sanepid kontroluje łubianki !
Jeszcze chwileczka ,jeszcze momencik i do...
Czy w polskich truskawkach...
Hm.... daleki jestem od dochodzenia skąd...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A może mi przypomnicie jakie przetwórnie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
No tak, ale nie zapominajmy, że zawsze była...
Czy w polskich truskawkach...
Kiedy badania ,cytrusów ,bananów ,winogron?
Czy w polskich truskawkach...
Gadac kto rwał truskawki przed 30 kwietna...
Czy w polskich truskawkach...
Tylko czemu badanie było robione 30 kwietnia...
Sanepid kontroluje łubianki !
Jak zaczną sprawdzać tych co mają...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Cena tony jabłek ponad 5200 zł w...
Sanepid kontroluje łubianki !
Protestujcie więcej to bez certyfikatu nie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A jednak nie wszystkim podoba się dobra...
Jabłkowa mania ogarnęła...
23 maja godzina 10 płac Defilad w Warszawie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Kto to przetłumaczy "z chińskiego na...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Co na to eksperci? Taka cisza? Prof. Makosz i...
Wynajmę głębosz 1 ząb
W poprawnych warunkach agrotechnicznych...
Wynajmę głębosz 1 ząb
Ja podczas gleboszowania używam dwóch 30...
Wynajmę głębosz 1 ząb
nie chodzi o konie ale o uciąg!
Wynajmę głębosz 1 ząb
Chyba na piasku lub innej lekkiej glebie ta...
Brak chętnych do zbioru...
sorry, od 80 h jest ponad 400zł ZUSu....
Brak chętnych do zbioru...
Czyli pracując 8 h /dziennie do pracy chodzi...
Brak chętnych do zbioru...
Nie mozna edytowac ... realnie srednie...
Brak chętnych do zbioru...
Kiedyś powiedziałem ile niektórzy rwią i...
Susza coraz bardziej...
Trzeci dzień opadów.113 ml. Jeziora na...
Brak chętnych do zbioru...
Gdzie taką wykładnię połówki etatu...
Brak chętnych do zbioru...
Skoro na pół etatu jest 40 godzin...
Brak chętnych do zbioru...
"Pieniądze też nie są dobre - za zebranie...
Brak chętnych do zbioru...
80h miesięcznie , jak to policzyłeś ???
Brak chętnych do zbioru...
Przy przepisach z dnia dzisiejszego i...
Brak chętnych do zbioru...
Po co się schylać jak można się...
Susza coraz bardziej...
Myślę że na pewno autor artykułu miał na...
Susza coraz bardziej...
Myślę, że w tym kontekście- że sady...
Susza coraz bardziej...
Już się złapało 50 mm?
Susza coraz bardziej...
Ciekawi mnie dlaczego akurat powody do...
Susza coraz bardziej...
50mm w kilka godzin. Wciąż pada.
Mieszaniny zbiornikowe...
300 litrów to opryskiwacz tunelowy a nie...
Chemiczne przerzedzanie...
Prawdę mówiąc samo się przerzedziło...
Zapowiadają się wysokie...
A tu jeszcze Tramp namieszał . Zrobił...
Chemiczne przerzedzanie...
Hmmm... 150g BA + 5g NAA na hektar? Nie zleci...
Cydr czeka na nową szansę,...
Jesli ludzie wolą pić piwo(a w większości...
Cydr czeka na nową szansę,...
Kilka lat mija od czasu kiedy CYDR zaistniał...
Mieszaniny zbiornikowe...
Z tymi nowościami to jest tak jak z tym...
Mieszaniny zbiornikowe...
z tym mieszaniem ga4 i regalis to ameryki nie...
Mieszaniny zbiornikowe...
A ja pryskam 1000l na ha i na grzyba i na...
Zapowiadają się wysokie...
Nie chce mi się uderzać w jakieś głębsze...
Mieszaniny zbiornikowe...
200-300 litrów na h ? To na pewno nie dla...
Zapowiadają się wysokie...
Jak jesteś taki litościwy Gannis to...
Zapowiadają się wysokie...
Już kolejny raz czytam komentarz typu "puste...
Zapowiadają się wysokie...
Chiny - wielkie straty w jabłkach po...
Zapowiadają się wysokie...
Owszem na Chińskim nieszczęściu jak to...
Zapowiadają się wysokie...
Jeżeli będą takie ceny jak napisał...
Zapowiadają się wysokie...
Jak ktoś zarobi na tym Chińskim...
Zapowiadają się wysokie...
W Polsce o tym się nie mówi, dziwne .Jeśli...
Zapowiadają się wysokie...
Skąd tak duże straty? Jest to następstwo...
Zapowiadają się wysokie...
Według eksperta z Chińskiej Akademii Nauk...
Zapowiadają się wysokie...
Przymrozki znowu dały się we znaki – tym...
Zapowiadają się wysokie...
Ci co mają sortownie czekają na niską...
instagram