Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW2019_naglowek

Sadownicy są w dobrej sytuacji i ...

Jak podaje freshplaza.com większość polskich producentów jabłek, z którymi rozmawialiśmy, potwierdza, że naprawdę nie ma na co narzekać w tym sezonie „Jasne, mogło być lepiej, ale mogło być znacznie gorzej”.

Oczywiście w Polsce było niewielu producentów, którzy mieli prawie 100 % strat, odsetek ten jest bardzo niski i zazwyczaj są to bardzo mali hodowcy. Niektórzy sadownicy byli ubezpieczeni, co oznacza że otrzymają pieniądze za poniesione straty - potwierdził Marcin Świątek z Grupy Bialski Owoc Sp. z o.o.

Wysokie ceny jabłek obecnie równoważą wszelkie straty, które mogły powstać z powodu mrozów - stwierdza freshplaza.com na podstawie informacji uzyskanych od polskich sadowników. 

Choć sytuacja na razie jest dobra, to najbliższe dni/miesiące będą dla wielu sadowników chwilą prawdy, gdy drzwi obiektów przechowalniczych zostaną otwarte. Przechowalnie nie są „ośrodkami zdrowia”, więc jeśli przeznaczono do przechowywania jabłka o niskiej jakości, to po okresie przechowywania nie będą ona lepsze, nie oczekujmy cudów - dodaje Marcin Świątek.


źródło: freshplaza.comCzytaj całość >>>Jak informuje www.pb.pl z dramatu niedoboru jabłek zrodził się czas oddechu dla sadowników. My mamy się w miarę dobrze w przeciwieństwie do wielu branż z nami współpracujących — twierdzą producenci owoców.

Ilość spadła, a cena wzrosła, i do tego nieproporcjonalnie. W zeszłym roku dostawaliśmy o tej porze za 1 kg jabłek konkretnych odmian 0,8 zł, teraz dostajemy 2 zł, a zebraliśmy 60 proc. tego, co w poprzednim sezonie — przyznaje w rozmowie z „PB” Michał Lachowicz, szef grupy producentów owoców La-Sad.
To tak naprawdę sezon, w którym po 3-4 ciężkich latach w końcu łapiemy oddech. Ale też u nas były stosunkowo małe straty, bo sięgające 20-25 proc., zaś ceny są dwukrotnie wyższe niż rok temu — dodaje Zbigniew Chołyk z LubApple. Podkreśla, że są jednak rejony Polski, które potraciły nawet 50 proc. zbiorów. Każdy z nas ma mniej owoców, a podpisane kontrakty musi wypełnić. Odbiorców zdobywaliśmy długo, więc nie chcemy ich utracić przez niedostarczenie towaru. I to jest ta zła strona tego sezonu. Próbujemy ratować się zakupem, ale z powodu pogody ucierpiała cała sadownicza Europa — mówi Zbigniew Chołyk.


źródło: www.pb.plCzytaj całość >>>Z kolei jak czytamy na polskieradio.pl ubiegły sezon okazał się być bardzo nieudany dla sadowników. Oficjalnie zbiory były mniejsze o 30 procent, co przełożyło się na wzrost ceny owoców. A to uszczupla zasobność konsumenckich portfeli.

Ceny wyższe o kilkanaście procent spowodowały natomiast spadek spożycia i go nie rekompensowały, a więc na rekordowych cenach śliwek, wiśni czy truskawek tracili także sadownicy – informuje doktor Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej


Negatywne zmiany dotknęły też przetwórstwo i handel zagranicznych. Na przykład, cena jabłek przemysłowych wzrosła o 75 groszy, przy 25 groszach w poprzednim sezonie. Jak mówi doktor Bożena Nosecka, w takiej sytuacji problematyczna może być konkurencyjność polskiego koncentratu jabłkowego, zwłaszcza w kontekście coraz śmielej poczynających sobie na tym rynku przetwórców chińskich.

źródło: polskieradio.plCzytaj całość >>>Poniżej prezentujemy notowania cen jabłek 13 marca 2018 roku na Rynku Hurtowym Bronisze:


źródło: bronisze.com.plREKLAMA
2018_Plantpress_prenumerta_art

komentarze (22):

dodaj komentarz
cielmus
cielmus 13.03.2018 20:36 Proponuję wydrukować ten artykuł i .........
cielmus
cielmus 13.03.2018 20:36 niech każdy dopisze co dalej

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 14.03.2018 08:55 Artykuł powinien miec tytuł niech nam zyja przymrozki. W tym roku czekamy na powtorke aby w kwinienie było - 7 . Wiec jak by w razie było tak to nie smucic sie tylko cieszyc.
rentier
rentier 15.03.2018 10:29 a te -7 to chcesz u siebie czy u sąsiada?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 14.03.2018 08:59 A i unia ma racje poniekad Ci wszyscy powinni oddac pomoc publiczna czy tam de minimis co było dawane.Jak mieli jabłka to nie wyciagac łape po mrozowe. Ja miałem naprawde 30 proc tylko, komisje wtedy powinny rzetelnie to sprawdzic a nie jaja zrobili sobie kazdemu napisali 70 proc strat , i ludziska polecieli do arimr (oczywiscie w kolejce zemscili pis ze za mało) nienachlane niczym towarzystwo.
jerzy45
jerzy45 15.03.2018 20:27 Masz jednak takie podejście do tematu, jak rasowy komunista... Sam nie skubnie i drugiemu nie da... Czy jesteś pro państwowcem, jak PiS ( he,he...), czy patrzysz tylko na swój własny interes, bo i życie masz tylko jedno...!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Magister
Magister 15.03.2018 08:58 Najlepsze z tego jak zostanie uszczuplony portfel konsumenta. Średnio 13 kg na twarz konsumpcji razy 1 zł nawet 2 zł drożej. W skali roku to daje nie małą kwotę 13-26zl. I to wszystko przez pazerność sadowników

:-)
jerzy45
jerzy45 15.03.2018 20:38 Problem @Magister polega na tym, że polska mentalność, polska tzw. ułańska fantazja ...daje się nabrać na zwykłe, owsiane plewy....nie pszeniczne, ale owsiane...Cały wrzask, rwetes, a nawet obelgi np. pod moim adresem, że nie warto iść, jak ćma do światła świecy i sadzić na potęgę...sadzili Ligola, sadzili, Glostera, sadzili wszelakie jonagoldowate... Gdy ja pisałem, że konsument kieruje się smakiem padały pod mym adresem zdania, że się nie znam, że ...itd. Dlaczego spożycie jabłek spadło i spada ? Tą sytuację spowodowały markety. Tak. To one odpowiadają za to, że Polak je więcej ( ? ) cytrusów, jak rodzimych owoców. Gdy wspominałem o uniwersalnej, popularnej i mrozoodpornej odmianie Lobo, czy ciągle poszukiwanego Cortlanda, to niejednokrotnie słyszałem...to przeżytek, to średniowiecze. Proszę spojrzeć na notowania cen jabłek. Te ceny wyznaczają smak i kierunek rozwoju. To, że rynek poprzez podaż chce narzucić konsumentowi daną odmianę nie jest adekwatne z popytem. Tutaj popyt nie jest wyznacznikiem...Tutaj liczy się smak.
jerzy45
jerzy45 15.03.2018 20:46 Dlaczego wielu sadowników uciekło od odmian, które preferuje polski konsument ? Bo prawda jest taka, że gdyby nie trudności w uprawie, to na polskich stołach nadal wiodącą odmianą byłby McIntosh. Lobo, Cortland, Szara Reneta... to trudne w ochronie odmiany. A dlaczego trudne ? Bo gdy te odmiany karczowano z polskich sadów, to poziom edukacji polskich sadowników był bardzo niski... Dzisiaj też różnie z tym bywa, ale wielu wydawało się, że sadząc np. Ligola, czy Princa problem z ochroną zniknie... Pewnie nie znikł, bo wiedza nadal jest w cenie. Polscy sadownicy dają się ogłupiać i sadzą to, co polecają szkółkarze, a lobbują np. profesorowie, czy inni w temacie...
Green25
Green25 16.03.2018 08:46 jerzy45 na Lobo i Cortlanda nie patrz przez pryzmat tego sezonu,owszem te odmiany są bardzo poszukiwane w tym roku bo najbardziej ucierpiały na skutek przymrozków a na rynku wewnętrznym mają swoich wiernych konsumentów. W normalnym roku nie jest już tak wesoło z tymi odmianami. Całkiem niedawno był sezon że GP oferowały mi 40 groszy za Cortlanda 7+ zrobionego w karton , giełda płaciła niewiele więcej i w notowaniach był raczej na szarym końcu. Ostatecznie w styczniu większość Cortlanda skończyła jako przemysł bo nie było komu go "ożenić" . Są to smaczne odmiany,ale skierowane na określoną grupę konsumentów na rynku wewnętrznym i w normalnym roku nadal jest duża nadpodaż .
jacenty82
jacenty82 16.03.2018 09:47 Jerzy - Lobo, Cortland, McIntosh to odmiany niszowe, będzie za nie dobra cena, jeżeli będzie ich mało. Ile Polacy jadzą rocznie jabłek?To alternatywa dla części małych gospodarstw. Pewnie powiesz teraz że trzeba nimi startować na zachód. Tak można i pewnie byłaby szansa, jest tylko jedno ale - promocja. Jeżeli każda z tych odmian dostałaby taką promocję jak Pink Lady to jest szansa na przebicie. Kto za to zapłaci? Kto z ludzi chcących uprawiać te odmiany dobrowolnie się opodatkuje? Kto zajmie się tą promocją? Zobacz akcję Power Fruits, 4 mln. euro, jakie efekty, zapytaj przeciętnego Kowalskiego czy słyszał o niej? Teraz wyobraź sobie ile potrzeba kasy na wypromowanie jednej odmiany za granicą. Opanowaliśmy produkcję, zupełnie zapominając o promocji. Zobacz jak wygląda marketing towarów z południowego tyrolu - SudTirol. Region 40 razy mniejszy niż Polska. Dużo jeszcze musimy się nauczyć, nie wystarczy wyprodukować, sztuką jest dobrze sprzedać, a tego nie potrafimy. Na razie potrafimy konkurować jedynie ceną, na razie bo, ten etap już się kończy.
jerzy45
jerzy45 18.03.2018 20:57 Ty @Green25 i Ty @jacenty82 pewnie zrozumieliście mój wpis i tym samym mój tok myślenia. Powiadasz jacenty82, że promocja, że Power Fruits... Dlatego ja Tobie odpowiadam - po co wywarzać drzwi, jak te odmiany same się sprzedaj ? Powiadasz, że Tyrol i inne regiony w Europie są dobrze zorganizowane, mają wypromowane to co u nich najlepsze... Nie zawsze jest to prawdą, bo nie chrupali polskiej Alwy, ale niech im będzie :). A, co my, polscy sadownicy robimy, by cokolwiek wypromować, upowszechnić wśród konsumentów, by wracał i jadł więcej jabłek...polskich jabłek ? Rzucacie na markety to, co nie idzie na eksport. Niszczycie odmiany jabłek, które można by wypromować, jako polski hit eksportowy... Czy takim hitem nie mogłaby być np. Alwa, Szampion, nawet to Lobo, czy zapomniany na Zachodzie Cortland. Ktoś powiedział tak...daj mi byle gówn*, byle było czerwone, a ja je sprzedam. I tymi kryteriami kieruje się polski sadownik. Gonicie tzw. nowości i nie dogonicie, bo zachodnia mentalność i zachodnia myśl kapitalistyczna do robienia interesów bije na głowę polskich sadowników wychowanych na rosyjskim rynku. Ten rynek jest stracony i należy podjąć decyzję. Co sadzimy ? Produkujmy kilka odmian i nie skaczmy, jak pszczółka z kwiatka na kwiatek. Mieszając w głowach "kowalskiego" odmianą Gala, doprowadziliśmy do tego, że Gala jest odmianą już nie chętnie kupowaną ! Czerwień, to nie wszystko. A co Ty jacenty82 powiesz o produkcji belgijskiej, czy holenderskiej...Małe kraje, a jaką mają nie produkcję, a jakość !! Ta jakość jest dla większości z nas nie doścignionym wzorem...Tylko, czy woskowane, nie wiadomo czym jabłka, zanurzane w jakiejś miksturze gruszki, to jest to, co mam produkować ? Nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.03.2018 06:31 Jakoś tak wszyscy zapomnieli, że zakładanie plantacji trwałych to przede wszystkim, ze względu na koszty, planowanie w skali wieloletniej. Dotyczy to tak nasadzeń jak i wyposażenia i infrastruktury gospodarstwa. Również potrzebne jest długofalowe planowanie rynków zbytu a co najważniejsze, zapotrzebowania na siłę roboczą. A u nas sadzi się albo to co płaci w danym roku albo to co ,,sumsiad" posadził. Budynki przechowalnicze buduje się nie pod potrzeby ale większe niż ,,sumsiad", bo liczy się , że w razie czego ,,sumsiad" zapłaci za wynajem powierzchni przechowalniczej. Ciągniki i maszyny również kupuje się, by nie mieć gorszych od ,,sumsiada". Borówkę sadzą teraz wszyscy, bo ,,sumsiad" zrobił na tym dobry interes a owoce zbiorą zawsze ,,sumsiady" z Ukrainy Potem ma się pretensje do wszystkich, bo stało się , że ,, sumsiady Ruskie jabłek nie chcum i jakieś tam embarga porobiły" , a ,,tym lenium Ukraińcom nie chce się już robić za copkę śliwek". Nie patrzmy na ,,sumsiadów" tylko patrzmy do przodu i planujmy mądrze.
grisza1988
grisza1988 16.03.2018 12:40 Tym komentarzem kupiłeś mnie. Normalnie sama rzeczywistość. BRAWO dla tego Pana. Ludzie mieli duże ambicje i perspektywy i na tym się skończyło na kilka lat. Wiadomo że jeszcze POLSKA nie zginęła. Trzeba wierzyć. W tym kraju na na przestrzeni 14 lat to na nas nie było mocnych. Inwestycja za inwestycją, Uruchomione programy socjalne dla społeczeństwa 500+ z którymi część szanownych rodzin musi sie pożegnać i oddać w zamian za swoją chciwość. Niektórym wydawało sie że jego dochody to jego sprawa i można ciąć państwo.
Jarkoski
Jarkoski 17.03.2018 21:20 Tak to już jest, przychodzi kryzys wieku średniego, nie nadążamy za zmieniającym się otoczeniem, trudno się nam pogodzić że sąsiad radzi sobie lepiej od nas. Zaczynamy mu zazdrościć. Po jakimś czasie zazdrościmy już wszystkim którzy kupują lepsze maszyny robią nowe nasadzenia, inwestują w chłodnie. Nie potrafimy się pogodzić z tym że nasz stary wysłużony traktor nie zachwyca już sąsiadów.
Panowie może jednak tak wygląda ,,sama rzeczywistość"

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Hetmanpolny
Hetmanpolny 16.03.2018 07:42 Po co takie głupoty piszą, np koło Białej Rawskiej jest fatalna sytuacja, w zimę zmarzły drzewa a dużo przemarzło, potem na to poszedł przymrozek a potem grad, zbiory mniejsze około 60%
grisza1988
grisza1988 16.03.2018 14:30 Ostatnio słyszałem przypadkowo że były takie osoby i potwierdzone przypadki zweryfikowały że osoby miały 80% strat poniesionych w sadach a nie mogli jabłek zmieścić w chłodniach. I dostali całą kwotę dofinansowania i jeszcze ubiegali sie o program bezpłatnej dystrybucji.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 16.03.2018 16:19 E tam.Małe chłodnie mają. Powinni dostać dotacje na większe.
grisza1988
grisza1988 16.03.2018 16:59 bo w tym kraju to naprawdę jest nostalgia. Rozumiem że można być w sytuacji trudnej ekonomicznie. Tylko nikt nie myśli o negatywnych skutkach. Nikt nie zwraca uwagi że korzystając z systemów wsparcia jest obciążony konsekwencjami. Bo Polak chyba to rzecz prawdziwa że jest tym cwaniakiem i nie ma na niego we wsi. Nie ma strat a jest poszkodowany losem i płacze. Są osoby co nigdy nie dostali za darmo i jakoś sobie radzą. Bo mają chęci i ambicje. Nawet ten program 500+ dla rolników którzy mają tylko 800 zł przychodu a w rzeczywistości ponad 5000 zł i tak go pobierają. I wpłacają na konta i już mają po 50 tyś. Są tacy co potrzebują je naprawdę.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 18.03.2018 11:18 No to dalej "duzi hodowcy"(znowu wielki profesjonalista się wypowiedział) wydawać tą zarobioną kasę bo dostawcy środków produkcji cienko przędą i łakną świeżej gotówki.A i jeszcze z przetwórcami nie zapomnijcie podpisać kontraktów bo też nie mają z czego żyć.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 18.03.2018 21:08 Piszesz @grisza1988 swój post dość pokrętnie, ale rozumiem o co Tobie chodzi. Sprawa ma się tak, że nie rynek np. wyreguluje wielkość nasadzeń danej odmiany, wyreguluje wielkość produkcji, czy ilość gospodarstw. Prawda jest jedna i to okrutna, bez względu, kto jest przy korycie. To tzw. system wykończy wielu z nas, wielu z setek tysięcy zwykłych rolników. Tak - system. Bo lepiej temu najsłabszemu zabrać te pięć stów, niż bogaczowi skubnąć chociaż złotówkę. Dramatem biednych ludzi jest to, że przekroczą o jedną złotówkę dochód i klops... To pokazuje, co znaczy system. Pewnie wielu nie wie, że PiS najpierw dał podwyżkę kilkadziesiąt złotych mundurowym i zwiększył im dochody. Ucieszyli się np. listonosze. Jakie było zdziwienie, gdy po kilku miesiącach musieli zwrócić 500+, bo system stwierdził, że wyłudzili, że ukryli. Podobnie będzie z rolnikami...Powoli, powolutku będą dążyć, by wykańczać tych, co nie podołają. Wspierać będą natomiast tych, co są jeszcze młodzi...itd...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grisza1988
grisza1988 19.03.2018 10:16 Nie tylko mnie nurtuję taka sytuacja. Kiedyś czytałem taki artykuł o tym że wyprzedamy zachodnie gospodarstwa w rozwoju o co najmniej 20 lat. Zwracam uwagę na to część gospodarstw modernizowało się po przez używanie swojego kapitału. Pokrętnie jeszcze napiszę że wszytko bardziej się rozwijało bo zatrudnialiśmy pracowników ze wschodu nie zwracając na własnego obywatela. I dla tego zachód na nas się wzorował że jak można tak sobie dobrze radzić używając do tego polityki imigracyjnej. Polacy w zamian pojechali też za chlebem bo krajowy przedsiębiorca płacił minimalnie i za to w kraju miałby ciężko przeżyć a dla pracownika za wschodniej granicy było to nad. Z biegiem czasu zatoczyło się koło. Pracownik z Ukrainy chce więcej zarabiać niż się płaci na zachodzie. Modernizowało się gospodarstwa, tworzyło się grupy producenckie, surowca była nad produkcja w każdej gałęzi gospodarki. I teraz żeby trochę ograniczyć trzeba zniwelować udział Polskiej gospodarki na rynku światowym.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ukraińcy marzą o pracy na Zachodzie

Jak informuje pila.naszemiasto.pl Krzysztof Plewiński do pracy w swoich sadach zatrudnia...

Sankcje wobec Rosji przedłużone o kolejne pół roku

Przywódcy państw członkowskich na szczycie unijnym w Brukseli jednogłośnie zdecydowali o...

Konferencje podczas IX rekordowej edycji TSW 2019!

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2019 odbędą się w dniach 9–10 stycznia. Na 23 500...

Tragedie w kontrolowanej atmosferze !

Jak podaje jablonka.info 11 grudnia zmarł 45-letni sadownik z miejscowości Boruty na...

Rynek owoców - diagnoza UOKiK

Rynek rolniczy znajduje się pod stałą obserwacją Urzędu Ochrony Konkurencji i...

Skandal ze skupem interwencyjnym jabłek

Ponad miesięczny poślizg w realizacji założeń programu stabilizacji cen jabłek,...

Najnowsze ogłoszenia

Młynek do wapna

14.12.2018 09:25 autor: OM4x4

Citroen Berlingo 1,4 benzyna

12.12.2018 12:56 autor: piotrek197704

Sortownica Greefa A3

10.12.2018 18:49 autor: Kaczor

Rolki do sortownicy Greefa

10.12.2018 18:36 autor: Kaczor

sprzedam samochód ciężarowy volvo fl6

10.12.2018 13:20 autor: LegendII

Rozsiewacz nawozów

09.12.2018 15:11 autor: Rumcajsik

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Ukraińcy marzą o pracy na...
Cholera, już mnie wkurzają mnie takie...
Ukraińcy marzą o pracy na...
To będzie prawdziwy koniec sadownictwa
Konferencje podczas IX...
Odniosę się do tematu "Perspektywiczne...
Ukraińskie jabłka...
nic dodać nic ująć kolego jaceo ... może...
Tragedie w kontrolowanej...
Wania1234 używając podwójnego przeczenia w...
Tragedie w kontrolowanej...
Nie tylko z powodu cen ogolnie panujących......
Ukraińskie jabłka...
Onegdaj my zastępowaliśmy Holendrów, teraz...
Koniec glifosatu w Czechach
Rzepak też pryskają glifosatem przed...
Ukraińskie jabłka...
Nie wiem w jakim celu wrzucane są artykuły...
Tragedie w kontrolowanej...
Przy tych cenach nie można wykluczyć ze to...
Singapur pod wrażeniem...
no własnie. jaki jest efekt wszystkich...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
posiadam zbiornik do takiego sprzetu.....ma...
Singapur pod wrażeniem...
Czyli NIE MA KOORDYNATORA? Każdy coś tam,...
Singapur pod wrażeniem...
pytanie ile w tym wszystkim prawdy. Ale nie...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
Posiadam silnik kompletny do takiego...
Koniec glifosatu w Czechach
Artemida, wcale nie po cichu - są zalecenia,...
Koniec glifosatu w Czechach
Czy to są sprawdzone informacje - czy tylko...
Koniec glifosatu w Czechach
A jak po cichu producenci zbóż pryskają...
Koniec glifosatu w Czechach
Jaceo ma rację. Do tego nie wycofali...
Singapur pod wrażeniem...
Ciekawe ile nasz kraj zorganizował misji...
Singapur pod wrażeniem...
No i uczniowie przerastają mistrzów... Nie...
Singapur pod wrażeniem...
Brawo Polska klasa polityczna!!! .Trzeba...
Koniec glifosatu w Czechach
A może dbają o swoich obywateli i ich...
Koniec glifosatu w Czechach
Ale będą mieli powód i prawo, nie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Lemingi, kiedy dochodzą do jakiejś...
Koniec glifosatu w Czechach
A co go zastąpi? Nie wierzę, że w obecnie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Tu żadne Debaty i tym podobne działania nic...
CBA: Sfałszowano dane o...
A co ma piernik do wiatraka. Nieuczciwość i...
CBA: Sfałszowano dane o...
a gdzie te aresztowania miały miejsce, może...
CBA: Sfałszowano dane o...
Oj, żeby tak sąsiadowi wszystkie krowy...
Kongres sadowniczy - DEBATA
No może przerysowałem trochę ale... nie...
Skandal ze skupem...
Wynika z tego że teraz ci którzy...
Skandal ze skupem...
Czy to jest skandal ? Tak, bo już sam...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Zobaczcie na You Tube .Koniec sadownictwa.
Kongres sadowniczy - DEBATA
Gdyby w tym momencie powiedzieć, że ten...
Kongres sadowniczy - DEBATA
...@Gofertus...Nie znam Pana Chołyka. Jednak...
CBA: Sfałszowano dane o...
Ciekawie jakby wszystkie Grupy zostały...
Kongres sadowniczy - DEBATA
...artemido...Zawsze szliśmy ręka w rękę...
CBA: Sfałszowano dane o...
Pewnie nie podzielili się kasą i dlatego...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Po prostu nic nie pisz i wszystko będzie w...
Kongres sadowniczy - DEBATA
*Ministra Rolnictwa ;)
Kongres sadowniczy - DEBATA
PAN ZBYSZEK CHOŁYK NA PRZEYDENTA ! JAK...
Rozsiewacz nawozów
Jak wyzej kolega. Rozsiewacz fajny. Ale nowy...
Skandal ze skupem...
Czy my żyjemy w jakimś świecie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
widzę że nawet na zadane pytanie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Nie oczekuję na plusy ani minusy, oczekuję...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Jak byś widział podział owych 3,5 mln ton?
Kongres sadowniczy - DEBATA
żadna analiza nie pokazuje specyfikacji...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Warto zapoznać się też z analizą Klausa...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Jerzy i tu zgadzam się z Tobą brawo Ty !!...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Z ostatnich oficjalnych dokumentów...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Instytuty nie pracują? A co mają robić?...
Kongres sadowniczy - DEBATA
I na dzisiaj ostatni komentarz, po obejrzeniu...
Rozsiewacz nawozów
Coś drogo :(
Kongres sadowniczy - DEBATA
Pisząc o słowach p. Kota w sprawie tzw....
Kongres sadowniczy - DEBATA
Nie jestem w stanie ( i nawet nie mam...
Maszt do ciągnika kupno.
Zadzwoń pod ten nr. 692 787 491.
Eskimos: to tylko chwilowe...
Zadając pytanie na temat "Eskimosa" znałem...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Czyżby jedynym efektem obrad Kongresu był...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
...mam taki sprzet prosze kolegi ,jest to...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
mam ale sam silnik.
Kongres sadowniczy - DEBATA
Sadźcie, sadźcie, pszczelarze będą się...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Przeważnie lepiej jest jak rząd nic nie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Czekałem kilka dni na to że ukażą się...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Najlepsza opcja , to zwiększanie hektarów o...
Kongres sadowniczy - DEBATA
aby coś zmienić to trzeba dyskutować...
Eskimos: to tylko chwilowe...
jerzy45. Wiem że kontraktacja działa w dwie...
Przelano pierwszą transzę...
Jest takie powiedzenie: "zrobić kogoś w...
MRiRW ws. niemożności...
Ktoś jest w stanie przetłumaczyć to z...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Dziś największą marże z handlu jabłkami...
Eskimos: to tylko chwilowe...
i niech to będzie przestrogą dla...
Polska może stać się...
Teorii na temat przyczyn łysienia jest kilka...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Fachowcy mieli dwa dni na przedstawienie...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Przetwórnie/Zakłady nie są zainteresowane...
Powstanie Państwowa Grupa...
Polecam !!!!!!!...
Powstanie Państwowa Grupa...
Tak to Zbigniew i Jerzy uknuli historyczną...
Powstanie Państwowa Grupa...
Porządek z bandyckim quasi-państwem jakim...
Eskimos: to tylko chwilowe...
ot i cały Eskimos...
Eskimos: to tylko chwilowe...
U mnie w regionie wczoraj pojechał pierwszy...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Wielu pisze o "Eskimosie", jako o tym...
Polska może stać się...
Po przeczytaniu tytułu musiałem zmienić...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Cichon zakontraktowano 450 tys ton i dalej...
Powstanie Państwowa Grupa...
Ujawnił się kolejny sympatyk putinowskiej...
Polska może stać się...
W temacie tak powiało optymizmem że mi...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Panie Ministrze oczekujemy oficjalnych...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Z tego co wiem to z Małopolski nie poszło w...
Powstanie Państwowa Grupa...
jerzy45 przestań bajdurzyć,...
Zapasy jabłek w UE -...
To fakt, dał rekordowe zbiory. Ale...
Powstanie Państwowa Grupa...
Ale od budowy płotu wzdłuż Bugu...
Zapasy jabłek w UE -...
Myślę ze w Polsce idareda jest znaczenie...
Powstanie Państwowa Grupa...
Oj Jerzy,a ja naprawdę myślałem,że Ty...
Zapasy jabłek w UE -...
Kompletna bzdura, kłamstwo! Popatrzcie ile...
Powstanie Państwowa Grupa...
Mieliśmy w czasie transformacji ustrojowej i...
Powstanie Państwowa Grupa...
Z tego co napisał @wania1234 wynika jasno -...
Powstanie Państwowa Grupa...
Rosja to 7mln ton rynek jabłek, jeszcze...
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
dziękuje, faktycznie. Poprawione.
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
Napiszę kilka ciepłych słów dla tych, co...
Powstanie Państwowa Grupa...
...bobo3333 ... Powoli zacznij się...
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
Proszę Admina o poprawienie literówki w...
Podwyżki cen energii...
Marcin79 ...Wiesz, że wyjaśniłeś...
Podwyżki cen energii...
Najlepszym żartem usłyszanym na...
Powstanie Państwowa Grupa...
Niech nam oddadzą ten rynek Rosyjski i...
Eskimos: to tylko chwilowe...
byl przemysl i nie ma przemyslu -15 zalatwilo...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Będziesz musiał dostarczyć te jabłka...
Jem polskie jabłka!
Warto zerknąć ;( Już dawno...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Jeżeli odbiorą w grudniu to 0.28 Ale jak...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Spokojnie ,,lada moment przemysł pójdzie w...
Eskimos: to tylko chwilowe...
no i listopad minął a jabłek eskimos mi...
KUPS wprowadza System...
KUPS - niech sie zastanowi nad tym że...
Jem polskie jabłka!
Ja wspomogę kolegów w niedoli (a efekt...
Jem polskie jabłka!
Przed godziną usłyszałem w radiu że...
Jem polskie jabłka!
Jest temat o Orlenie to coś na temat: Raduje...
To był rekordowy rok dla...
Już miesiąc temu pisałem że to najlepszy...
Powstanie Państwowa Grupa...
kolejny program "dobrej zmiany " KORYTO +
VAT od wycofywania na...
Moje pytanie do ZSRP : czy pani minister...
Rębak samozbierający
Jeśli nie będzie to klopotem, to poproszę...
Dolnośląski sposób na...
z 8 kg jabłek uzyskuje się litr koncentratu...
Powstanie Państwowa Grupa...
Jeżeli ta Grupa będzie tak działała jak...
Powstanie Państwowa Grupa...
Powstanie Polska Grupa Spożywcza... i...
Podwyżki cen energii...
GOP ma 2 mln wyborców, po tym jak prezes...
Podwyżki cen energii...
Minister d/s energetyki potwierdził wczoraj...
Dolnośląski sposób na...
Z 8 kg jabłek uzyskuje się litr soku -...
Podwyżki cen energii...
Jarkoski - dobrze się czujesz? Posądzasz...
Podwyżki cen energii...
Wczoraj w PR I była ciekawa dyskusja na...
Podwyżki cen energii...
jacenty82 wstawiłeś mi wczoraj 10 i dzisiaj...
Podwyżki cen energii...
Trochę pitolisz Jacenty jesli mowisz ze nikt...
Podwyżki cen energii...
Przecież nikt nikogo nie zmusza do...
Wsparcie zakładania nowych...
Każde wsparcie na drzewka obruci się...
Podwyżki cen energii...
Pytanie inne ,,kto w wyborach samorządowych...
Podwyżki cen energii...
Trochę nie ta bajka.Co mają ceny jabłek...
Podwyżki cen energii...
Z San Escobar....
Podwyżki cen energii...
Nie ma co tu szukać obcej winy, bo sami nie...
Podwyżki cen energii...
to jeszcze taka uwaga spostrzeżenie w...
Rębak samozbierający
Zdjęcia i filmik z pracy maszyny mogę na...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Upodobań nie ale ustawą można zmienić...
Podwyżki cen energii...
telewizja publiczna jest tylko jedna, ma...
Podwyżki cen energii...
Ten portal to dziala chyba jak pewna...
Podwyżki cen energii...
Panowie wzzystkie te plusy kosztuja,ciekawe...
Podwyżki cen energii...
co sie śmiejesz Radex ? Przecież spady...
Podwyżki cen energii...
"Podwyżki cen energii przełożą się na...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Ustawą nie spowodujesz zmiany upodobań...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Przykład cydru mówi , że ustawy i przepisy...
Podwyżki cen energii...
Wiatraki nie dobre, energia słoneczna też,...
Podwyżki cen energii...
@piotrek197704 Powiem w ten sposób...nigdy...
Podwyżki cen energii...
Masz rację jurol. Ważne jest by tematem, na...
Podwyżki cen energii...
Każdy w miarę gramotny człowiek zauwazy...
Podwyżki cen energii...
Pierwsze czego nie widać to ogromne koszty...
Drewno owocowe Jabłoń.
Takie coś to lepiej liczyć za tonę. Bo...
Podwyżki cen energii...
To nie zmienia faktu, że wiatraki mają sens...
Podwyżki cen energii...
Jak ktoś mnie zna to wie, że do tego rządu...
instagram