Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Info_karta

Sadownicy są w dobrej sytuacji i ...

Jak podaje freshplaza.com większość polskich producentów jabłek, z którymi rozmawialiśmy, potwierdza, że naprawdę nie ma na co narzekać w tym sezonie „Jasne, mogło być lepiej, ale mogło być znacznie gorzej”.

Oczywiście w Polsce było niewielu producentów, którzy mieli prawie 100 % strat, odsetek ten jest bardzo niski i zazwyczaj są to bardzo mali hodowcy. Niektórzy sadownicy byli ubezpieczeni, co oznacza że otrzymają pieniądze za poniesione straty - potwierdził Marcin Świątek z Grupy Bialski Owoc Sp. z o.o.

Wysokie ceny jabłek obecnie równoważą wszelkie straty, które mogły powstać z powodu mrozów - stwierdza freshplaza.com na podstawie informacji uzyskanych od polskich sadowników. 

Choć sytuacja na razie jest dobra, to najbliższe dni/miesiące będą dla wielu sadowników chwilą prawdy, gdy drzwi obiektów przechowalniczych zostaną otwarte. Przechowalnie nie są „ośrodkami zdrowia”, więc jeśli przeznaczono do przechowywania jabłka o niskiej jakości, to po okresie przechowywania nie będą ona lepsze, nie oczekujmy cudów - dodaje Marcin Świątek.


źródło: freshplaza.comCzytaj całość >>>Jak informuje www.pb.pl z dramatu niedoboru jabłek zrodził się czas oddechu dla sadowników. My mamy się w miarę dobrze w przeciwieństwie do wielu branż z nami współpracujących — twierdzą producenci owoców.

Ilość spadła, a cena wzrosła, i do tego nieproporcjonalnie. W zeszłym roku dostawaliśmy o tej porze za 1 kg jabłek konkretnych odmian 0,8 zł, teraz dostajemy 2 zł, a zebraliśmy 60 proc. tego, co w poprzednim sezonie — przyznaje w rozmowie z „PB” Michał Lachowicz, szef grupy producentów owoców La-Sad.
To tak naprawdę sezon, w którym po 3-4 ciężkich latach w końcu łapiemy oddech. Ale też u nas były stosunkowo małe straty, bo sięgające 20-25 proc., zaś ceny są dwukrotnie wyższe niż rok temu — dodaje Zbigniew Chołyk z LubApple. Podkreśla, że są jednak rejony Polski, które potraciły nawet 50 proc. zbiorów. Każdy z nas ma mniej owoców, a podpisane kontrakty musi wypełnić. Odbiorców zdobywaliśmy długo, więc nie chcemy ich utracić przez niedostarczenie towaru. I to jest ta zła strona tego sezonu. Próbujemy ratować się zakupem, ale z powodu pogody ucierpiała cała sadownicza Europa — mówi Zbigniew Chołyk.


źródło: www.pb.plCzytaj całość >>>Z kolei jak czytamy na polskieradio.pl ubiegły sezon okazał się być bardzo nieudany dla sadowników. Oficjalnie zbiory były mniejsze o 30 procent, co przełożyło się na wzrost ceny owoców. A to uszczupla zasobność konsumenckich portfeli.

Ceny wyższe o kilkanaście procent spowodowały natomiast spadek spożycia i go nie rekompensowały, a więc na rekordowych cenach śliwek, wiśni czy truskawek tracili także sadownicy – informuje doktor Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej


Negatywne zmiany dotknęły też przetwórstwo i handel zagranicznych. Na przykład, cena jabłek przemysłowych wzrosła o 75 groszy, przy 25 groszach w poprzednim sezonie. Jak mówi doktor Bożena Nosecka, w takiej sytuacji problematyczna może być konkurencyjność polskiego koncentratu jabłkowego, zwłaszcza w kontekście coraz śmielej poczynających sobie na tym rynku przetwórców chińskich.

źródło: polskieradio.plCzytaj całość >>>Poniżej prezentujemy notowania cen jabłek 13 marca 2018 roku na Rynku Hurtowym Bronisze:


źródło: bronisze.com.plREKLAMA
2018_WIELKA_LOTERIA_ARYSTA

komentarze (22):

dodaj komentarz
cielmus
cielmus 13.03.2018 20:36 Proponuję wydrukować ten artykuł i .........
cielmus
cielmus 13.03.2018 20:36 niech każdy dopisze co dalej

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 14.03.2018 08:55 Artykuł powinien miec tytuł niech nam zyja przymrozki. W tym roku czekamy na powtorke aby w kwinienie było - 7 . Wiec jak by w razie było tak to nie smucic sie tylko cieszyc.
rentier
rentier 15.03.2018 10:29 a te -7 to chcesz u siebie czy u sąsiada?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin8787
Marcin8787 14.03.2018 08:59 A i unia ma racje poniekad Ci wszyscy powinni oddac pomoc publiczna czy tam de minimis co było dawane.Jak mieli jabłka to nie wyciagac łape po mrozowe. Ja miałem naprawde 30 proc tylko, komisje wtedy powinny rzetelnie to sprawdzic a nie jaja zrobili sobie kazdemu napisali 70 proc strat , i ludziska polecieli do arimr (oczywiscie w kolejce zemscili pis ze za mało) nienachlane niczym towarzystwo.
jerzy45
jerzy45 15.03.2018 20:27 Masz jednak takie podejście do tematu, jak rasowy komunista... Sam nie skubnie i drugiemu nie da... Czy jesteś pro państwowcem, jak PiS ( he,he...), czy patrzysz tylko na swój własny interes, bo i życie masz tylko jedno...!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Magister
Magister 15.03.2018 08:58 Najlepsze z tego jak zostanie uszczuplony portfel konsumenta. Średnio 13 kg na twarz konsumpcji razy 1 zł nawet 2 zł drożej. W skali roku to daje nie małą kwotę 13-26zl. I to wszystko przez pazerność sadowników

:-)
jerzy45
jerzy45 15.03.2018 20:38 Problem @Magister polega na tym, że polska mentalność, polska tzw. ułańska fantazja ...daje się nabrać na zwykłe, owsiane plewy....nie pszeniczne, ale owsiane...Cały wrzask, rwetes, a nawet obelgi np. pod moim adresem, że nie warto iść, jak ćma do światła świecy i sadzić na potęgę...sadzili Ligola, sadzili, Glostera, sadzili wszelakie jonagoldowate... Gdy ja pisałem, że konsument kieruje się smakiem padały pod mym adresem zdania, że się nie znam, że ...itd. Dlaczego spożycie jabłek spadło i spada ? Tą sytuację spowodowały markety. Tak. To one odpowiadają za to, że Polak je więcej ( ? ) cytrusów, jak rodzimych owoców. Gdy wspominałem o uniwersalnej, popularnej i mrozoodpornej odmianie Lobo, czy ciągle poszukiwanego Cortlanda, to niejednokrotnie słyszałem...to przeżytek, to średniowiecze. Proszę spojrzeć na notowania cen jabłek. Te ceny wyznaczają smak i kierunek rozwoju. To, że rynek poprzez podaż chce narzucić konsumentowi daną odmianę nie jest adekwatne z popytem. Tutaj popyt nie jest wyznacznikiem...Tutaj liczy się smak.
jerzy45
jerzy45 15.03.2018 20:46 Dlaczego wielu sadowników uciekło od odmian, które preferuje polski konsument ? Bo prawda jest taka, że gdyby nie trudności w uprawie, to na polskich stołach nadal wiodącą odmianą byłby McIntosh. Lobo, Cortland, Szara Reneta... to trudne w ochronie odmiany. A dlaczego trudne ? Bo gdy te odmiany karczowano z polskich sadów, to poziom edukacji polskich sadowników był bardzo niski... Dzisiaj też różnie z tym bywa, ale wielu wydawało się, że sadząc np. Ligola, czy Princa problem z ochroną zniknie... Pewnie nie znikł, bo wiedza nadal jest w cenie. Polscy sadownicy dają się ogłupiać i sadzą to, co polecają szkółkarze, a lobbują np. profesorowie, czy inni w temacie...
Green25
Green25 16.03.2018 08:46 jerzy45 na Lobo i Cortlanda nie patrz przez pryzmat tego sezonu,owszem te odmiany są bardzo poszukiwane w tym roku bo najbardziej ucierpiały na skutek przymrozków a na rynku wewnętrznym mają swoich wiernych konsumentów. W normalnym roku nie jest już tak wesoło z tymi odmianami. Całkiem niedawno był sezon że GP oferowały mi 40 groszy za Cortlanda 7+ zrobionego w karton , giełda płaciła niewiele więcej i w notowaniach był raczej na szarym końcu. Ostatecznie w styczniu większość Cortlanda skończyła jako przemysł bo nie było komu go "ożenić" . Są to smaczne odmiany,ale skierowane na określoną grupę konsumentów na rynku wewnętrznym i w normalnym roku nadal jest duża nadpodaż .
jacenty82
jacenty82 16.03.2018 09:47 Jerzy - Lobo, Cortland, McIntosh to odmiany niszowe, będzie za nie dobra cena, jeżeli będzie ich mało. Ile Polacy jadzą rocznie jabłek?To alternatywa dla części małych gospodarstw. Pewnie powiesz teraz że trzeba nimi startować na zachód. Tak można i pewnie byłaby szansa, jest tylko jedno ale - promocja. Jeżeli każda z tych odmian dostałaby taką promocję jak Pink Lady to jest szansa na przebicie. Kto za to zapłaci? Kto z ludzi chcących uprawiać te odmiany dobrowolnie się opodatkuje? Kto zajmie się tą promocją? Zobacz akcję Power Fruits, 4 mln. euro, jakie efekty, zapytaj przeciętnego Kowalskiego czy słyszał o niej? Teraz wyobraź sobie ile potrzeba kasy na wypromowanie jednej odmiany za granicą. Opanowaliśmy produkcję, zupełnie zapominając o promocji. Zobacz jak wygląda marketing towarów z południowego tyrolu - SudTirol. Region 40 razy mniejszy niż Polska. Dużo jeszcze musimy się nauczyć, nie wystarczy wyprodukować, sztuką jest dobrze sprzedać, a tego nie potrafimy. Na razie potrafimy konkurować jedynie ceną, na razie bo, ten etap już się kończy.
jerzy45
jerzy45 18.03.2018 20:57 Ty @Green25 i Ty @jacenty82 pewnie zrozumieliście mój wpis i tym samym mój tok myślenia. Powiadasz jacenty82, że promocja, że Power Fruits... Dlatego ja Tobie odpowiadam - po co wywarzać drzwi, jak te odmiany same się sprzedaj ? Powiadasz, że Tyrol i inne regiony w Europie są dobrze zorganizowane, mają wypromowane to co u nich najlepsze... Nie zawsze jest to prawdą, bo nie chrupali polskiej Alwy, ale niech im będzie :). A, co my, polscy sadownicy robimy, by cokolwiek wypromować, upowszechnić wśród konsumentów, by wracał i jadł więcej jabłek...polskich jabłek ? Rzucacie na markety to, co nie idzie na eksport. Niszczycie odmiany jabłek, które można by wypromować, jako polski hit eksportowy... Czy takim hitem nie mogłaby być np. Alwa, Szampion, nawet to Lobo, czy zapomniany na Zachodzie Cortland. Ktoś powiedział tak...daj mi byle gówn*, byle było czerwone, a ja je sprzedam. I tymi kryteriami kieruje się polski sadownik. Gonicie tzw. nowości i nie dogonicie, bo zachodnia mentalność i zachodnia myśl kapitalistyczna do robienia interesów bije na głowę polskich sadowników wychowanych na rosyjskim rynku. Ten rynek jest stracony i należy podjąć decyzję. Co sadzimy ? Produkujmy kilka odmian i nie skaczmy, jak pszczółka z kwiatka na kwiatek. Mieszając w głowach "kowalskiego" odmianą Gala, doprowadziliśmy do tego, że Gala jest odmianą już nie chętnie kupowaną ! Czerwień, to nie wszystko. A co Ty jacenty82 powiesz o produkcji belgijskiej, czy holenderskiej...Małe kraje, a jaką mają nie produkcję, a jakość !! Ta jakość jest dla większości z nas nie doścignionym wzorem...Tylko, czy woskowane, nie wiadomo czym jabłka, zanurzane w jakiejś miksturze gruszki, to jest to, co mam produkować ? Nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.03.2018 06:31 Jakoś tak wszyscy zapomnieli, że zakładanie plantacji trwałych to przede wszystkim, ze względu na koszty, planowanie w skali wieloletniej. Dotyczy to tak nasadzeń jak i wyposażenia i infrastruktury gospodarstwa. Również potrzebne jest długofalowe planowanie rynków zbytu a co najważniejsze, zapotrzebowania na siłę roboczą. A u nas sadzi się albo to co płaci w danym roku albo to co ,,sumsiad" posadził. Budynki przechowalnicze buduje się nie pod potrzeby ale większe niż ,,sumsiad", bo liczy się , że w razie czego ,,sumsiad" zapłaci za wynajem powierzchni przechowalniczej. Ciągniki i maszyny również kupuje się, by nie mieć gorszych od ,,sumsiada". Borówkę sadzą teraz wszyscy, bo ,,sumsiad" zrobił na tym dobry interes a owoce zbiorą zawsze ,,sumsiady" z Ukrainy Potem ma się pretensje do wszystkich, bo stało się , że ,, sumsiady Ruskie jabłek nie chcum i jakieś tam embarga porobiły" , a ,,tym lenium Ukraińcom nie chce się już robić za copkę śliwek". Nie patrzmy na ,,sumsiadów" tylko patrzmy do przodu i planujmy mądrze.
grisza1988
grisza1988 16.03.2018 12:40 Tym komentarzem kupiłeś mnie. Normalnie sama rzeczywistość. BRAWO dla tego Pana. Ludzie mieli duże ambicje i perspektywy i na tym się skończyło na kilka lat. Wiadomo że jeszcze POLSKA nie zginęła. Trzeba wierzyć. W tym kraju na na przestrzeni 14 lat to na nas nie było mocnych. Inwestycja za inwestycją, Uruchomione programy socjalne dla społeczeństwa 500+ z którymi część szanownych rodzin musi sie pożegnać i oddać w zamian za swoją chciwość. Niektórym wydawało sie że jego dochody to jego sprawa i można ciąć państwo.
Jarkoski
Jarkoski 17.03.2018 21:20 Tak to już jest, przychodzi kryzys wieku średniego, nie nadążamy za zmieniającym się otoczeniem, trudno się nam pogodzić że sąsiad radzi sobie lepiej od nas. Zaczynamy mu zazdrościć. Po jakimś czasie zazdrościmy już wszystkim którzy kupują lepsze maszyny robią nowe nasadzenia, inwestują w chłodnie. Nie potrafimy się pogodzić z tym że nasz stary wysłużony traktor nie zachwyca już sąsiadów.
Panowie może jednak tak wygląda ,,sama rzeczywistość"

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Hetmanpolny
Hetmanpolny 16.03.2018 07:42 Po co takie głupoty piszą, np koło Białej Rawskiej jest fatalna sytuacja, w zimę zmarzły drzewa a dużo przemarzło, potem na to poszedł przymrozek a potem grad, zbiory mniejsze około 60%
grisza1988
grisza1988 16.03.2018 14:30 Ostatnio słyszałem przypadkowo że były takie osoby i potwierdzone przypadki zweryfikowały że osoby miały 80% strat poniesionych w sadach a nie mogli jabłek zmieścić w chłodniach. I dostali całą kwotę dofinansowania i jeszcze ubiegali sie o program bezpłatnej dystrybucji.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 16.03.2018 16:19 E tam.Małe chłodnie mają. Powinni dostać dotacje na większe.
grisza1988
grisza1988 16.03.2018 16:59 bo w tym kraju to naprawdę jest nostalgia. Rozumiem że można być w sytuacji trudnej ekonomicznie. Tylko nikt nie myśli o negatywnych skutkach. Nikt nie zwraca uwagi że korzystając z systemów wsparcia jest obciążony konsekwencjami. Bo Polak chyba to rzecz prawdziwa że jest tym cwaniakiem i nie ma na niego we wsi. Nie ma strat a jest poszkodowany losem i płacze. Są osoby co nigdy nie dostali za darmo i jakoś sobie radzą. Bo mają chęci i ambicje. Nawet ten program 500+ dla rolników którzy mają tylko 800 zł przychodu a w rzeczywistości ponad 5000 zł i tak go pobierają. I wpłacają na konta i już mają po 50 tyś. Są tacy co potrzebują je naprawdę.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 18.03.2018 11:18 No to dalej "duzi hodowcy"(znowu wielki profesjonalista się wypowiedział) wydawać tą zarobioną kasę bo dostawcy środków produkcji cienko przędą i łakną świeżej gotówki.A i jeszcze z przetwórcami nie zapomnijcie podpisać kontraktów bo też nie mają z czego żyć.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 18.03.2018 21:08 Piszesz @grisza1988 swój post dość pokrętnie, ale rozumiem o co Tobie chodzi. Sprawa ma się tak, że nie rynek np. wyreguluje wielkość nasadzeń danej odmiany, wyreguluje wielkość produkcji, czy ilość gospodarstw. Prawda jest jedna i to okrutna, bez względu, kto jest przy korycie. To tzw. system wykończy wielu z nas, wielu z setek tysięcy zwykłych rolników. Tak - system. Bo lepiej temu najsłabszemu zabrać te pięć stów, niż bogaczowi skubnąć chociaż złotówkę. Dramatem biednych ludzi jest to, że przekroczą o jedną złotówkę dochód i klops... To pokazuje, co znaczy system. Pewnie wielu nie wie, że PiS najpierw dał podwyżkę kilkadziesiąt złotych mundurowym i zwiększył im dochody. Ucieszyli się np. listonosze. Jakie było zdziwienie, gdy po kilku miesiącach musieli zwrócić 500+, bo system stwierdził, że wyłudzili, że ukryli. Podobnie będzie z rolnikami...Powoli, powolutku będą dążyć, by wykańczać tych, co nie podołają. Wspierać będą natomiast tych, co są jeszcze młodzi...itd...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grisza1988
grisza1988 19.03.2018 10:16 Nie tylko mnie nurtuję taka sytuacja. Kiedyś czytałem taki artykuł o tym że wyprzedamy zachodnie gospodarstwa w rozwoju o co najmniej 20 lat. Zwracam uwagę na to część gospodarstw modernizowało się po przez używanie swojego kapitału. Pokrętnie jeszcze napiszę że wszytko bardziej się rozwijało bo zatrudnialiśmy pracowników ze wschodu nie zwracając na własnego obywatela. I dla tego zachód na nas się wzorował że jak można tak sobie dobrze radzić używając do tego polityki imigracyjnej. Polacy w zamian pojechali też za chlebem bo krajowy przedsiębiorca płacił minimalnie i za to w kraju miałby ciężko przeżyć a dla pracownika za wschodniej granicy było to nad. Z biegiem czasu zatoczyło się koło. Pracownik z Ukrainy chce więcej zarabiać niż się płaci na zachodzie. Modernizowało się gospodarstwa, tworzyło się grupy producenckie, surowca była nad produkcja w każdej gałęzi gospodarki. I teraz żeby trochę ograniczyć trzeba zniwelować udział Polskiej gospodarki na rynku światowym.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

... w końcu ktoś miał odwagę pokazać jak jest

W dniu wczorajszym (22.02.2018r.) na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie obyła się...

Maliszewski: Ustawa dot. pracowników sezonowych ma szereg wad !

21 marca br. podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Łódzkie plantacje truskawek uszkodzone przez mróz

W województwie łódzkim pod koniec lutego mróz nad ranem sięgał -17 stopni, a miejscami...

Na jakich zasadach zatrudniać pracowników sezonowych ?

O tym czy dane porozumienie może być zakwalifikowane jako umowa o dzieło czy też zlecenie...

Prognozy zbiorów jabłek na półkuli południowej w 2018 r.

Jak wynika z najnowszych danych udostępnionych przez WAPA (World Apple and Pear Association)...

U jerzy45 -ego w sadzie

Tak, zgadza się pojechaliśmy do gospodarstwa sadowniczego Pana Jerzego Furmana, większości...

Najnowsze ogłoszenia

Brona aktywna z wałem packera

23.03.2018 20:37 autor: OM4x4

Murarka ogrodowa (Osmia rufa)

22.03.2018 18:37 autor: KamiL87

Skrzynki jedynki

22.03.2018 08:25 autor: robal75

Sprzedam przyczepę

22.03.2018 08:22 autor: robal75

Silnik elektryczny na wózku.....

21.03.2018 13:38 autor: agatatar

Kupię kombajn połówkowy do porzeczek

21.03.2018 10:35 autor: sadownik4231

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

... w końcu ktoś miał...
Gdzie można zobaczyć całość?
... w końcu ktoś miał...
o czym to mowa ?? cena jest jak nie ma towaru...
U jerzy45 -ego w sadzie
Punkt widzenia zależy od puntu siedzenia....
U jerzy45 -ego w sadzie
A ja gratuluję odwagi i nie piszcie że aż...
Łódzkie plantacje...
W jakiej miejscowości znajduje się...
U jerzy45 -ego w sadzie
Te wiadomości to chyba z Radia Erewań. Bez...
U jerzy45 -ego w sadzie
Tęsknota za komuną ostatnio dosyć...
... w końcu ktoś miał...
Pan Zbyszek zawsze mówi mądrze i konkretnie...
U jerzy45 -ego w sadzie
,,Ale cóż czasem wolałbym żeby więcej...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jakich konkretów? Tak wygląda w...
U jerzy45 -ego w sadzie
Tego się spodziewałem jak zwykle zero...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nikt nie ma wpływu z jaką marmoladą jest...
U jerzy45 -ego w sadzie
Dobre jabłka idą do Niemiec ale najgorsze...
U jerzy45 -ego w sadzie
Bierzemy przykład z zachodnich sąsiadów...
U jerzy45 -ego w sadzie
Moją pasją @grisza1988 jest wędkarstwo....
U jerzy45 -ego w sadzie
Są ludzie o dużym poczuciu humoru, są...
U jerzy45 -ego w sadzie
@advocatusdiaboli ... Nie - błędnie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Ścinasz końcówkę żeby usunąć pąk...
U jerzy45 -ego w sadzie
odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu....
U jerzy45 -ego w sadzie
"Tak było i w mojej okolicy, gdy jeden...
U jerzy45 -ego w sadzie
Czy mam wszystko sprawne? nie wiem, staram...
U jerzy45 -ego w sadzie
Brawo i znowu sie wybiela i atakuje innych ....
U jerzy45 -ego w sadzie
Marszym trafiłeś w dziesiątkę z tą...
U jerzy45 -ego w sadzie
@tomaszw. Jestem dziadkiem i mam do tego...
U jerzy45 -ego w sadzie
To @decosto nie jest odwaga. To jest...
U jerzy45 -ego w sadzie
A dlaczego @Osiris tak twierdzisz ? Pokaż...
U jerzy45 -ego w sadzie
@marszym ...Gdzie Ty hejt widzisz ? Jeśli...
U jerzy45 -ego w sadzie
Tak, też się z Tobą zgadzam. Tylko jest...
U jerzy45 -ego w sadzie
to jest człowiek który nie znosi krytyki i...
U jerzy45 -ego w sadzie
A co mnie drażni w pokazach cięcia, które...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nie wszystkie sady w Wielkopolsce są tak jak...
U jerzy45 -ego w sadzie
Masz rację ! Ty @Demixie jednak masz inny...
U jerzy45 -ego w sadzie
Ja nigdy w swoich komentarzach nie mówiłem,...
U jerzy45 -ego w sadzie
Widze różnice w prowadzeniu Wielkopolskich...
U jerzy45 -ego w sadzie
Chciałbym wszystkim podziękować, za...
U jerzy45 -ego w sadzie
Ta osłona @jaceo1 odpada już podczas...
U jerzy45 -ego w sadzie
Pewnie będąc u Ciebie wielu by to samo...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nie to, żebym się czepiał, ale ten wałek...
U jerzy45 -ego w sadzie
zdziwiony jesteś? ja nie, pewnie należało...
U jerzy45 -ego w sadzie
No 70 minusów w pięć minus...
U jerzy45 -ego w sadzie
To admin tak z rana może bez zapowiedzi? To...
U jerzy45 -ego w sadzie
Dokładnie. Minusy (moim zdaniem) za wtręty...
U jerzy45 -ego w sadzie
Janusz polskiego sadownictwa
U jerzy45 -ego w sadzie
A może jakiś zlot wszystich forumowiczów...
U jerzy45 -ego w sadzie
Trzeba dietę wprowadzić?
U jerzy45 -ego w sadzie
Pochwała za odwagę, bo nie każdy przed...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jak widać stare ludowe przysłowie "kto...
U jerzy45 -ego w sadzie
Super! Pozdrawiam
U jerzy45 -ego w sadzie
Brawo p Jerzy wiele wiadomości jest bardzo...
U jerzy45 -ego w sadzie
Szału ni ma dupy nie urywa.A kiedy cięcie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Gratulacje Jerzy,, za pokazanie Twojego sadu...
U jerzy45 -ego w sadzie
Brawo Jerzy! Widać, że równy z Ciebie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Gratuluję Panie Jerzy.
U jerzy45 -ego w sadzie
Brawo Jerzy widzę ,że jest to Twoja wilka...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy brawo za odwagę pokazania swojej...
U jerzy45 -ego w sadzie
Wyszło, jak wyszło, ale ktoś, kto miał...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy, wąs nie umalowany i bez kapelusza, no...
Sadownik o sadownictwie
Masz @Demix pewien problem z określeniem...
U jerzy45 -ego w sadzie
Co do tych filmów, to powiem tak...Pan...
U jerzy45 -ego w sadzie
Właśnie - szkoda. Jednak gdybyś był...
Szczepienie w ręku
...o kurcze - jak maszynki. Rozmnażanie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Szkoda, ze Pan Jerzy nie pokazał kwatery...
Porzeczki: ceny,...
Nie, nie zrozumieliśmy sie. Ja uważam, że...
Porzeczki: ceny,...
Widzę że brakuje Ci wiary w to, że...
Porzeczki: ceny,...
CZII Z ekologią tez jest problem, co mam...
Porzeczki: ceny,...
CZI Nie napisalem, ze ludzie nie mają kasy...
Porzeczki: ceny,...
Ile potrzeba porzeczki na ten litr soku? 2kg?...
Porzeczki: ceny,...
I kto kupi ten sok 0,5l za "jedyne" 15,00...
Sadownik o sadownictwie
A to jakis problem zamontować dwa albo trzy...
Porzeczki: ceny,...
Nie ma powodów do narzekania na zakłady,...
Sadownik o sadownictwie
Macie słuszną racje, ale to, co chcieli...
Sadownik o sadownictwie
No powiedzmy PRAWIE znormalizowane... Ja...
Sadownik o sadownictwie
Artemido to co Ci umknęło to fakt ,że nie...
Porzeczki: ceny,...
Jak to jest, cena porzeczki 0,8 zł/kg,...
Sadownicy są w dobrej...
Nie tylko mnie nurtuję taka sytuacja....
Porzeczki: ceny,...
Najpierw trzeba by wyprodukować dobrą...
Porzeczki: ceny,...
Hmm....jakoś nie widać po ostatnich latach...
Sadownik o sadownictwie
Wydawało mi się że jestem już poza...
Sadownik o sadownictwie
Umkło mej uwadze. Przede wszystkim chodzi...
Sadownik o sadownictwie
To jest właśnie słuszny problem, który...
Sadownik o sadownictwie
To Ty @Lukas23 nie zauważyłeś "pułapki",...
Sadownik o sadownictwie
Do jerzy45: Czytaj ze zrozumieniem. Nie...
Sadownicy są w dobrej...
Piszesz @grisza1988 swój post dość...
Sadownicy są w dobrej...
Ty @Green25 i Ty @jacenty82 pewnie...
Frusto: komunikat sadowniczy...
Nie będę się pastwił nad autorami tego...
Porzeczki: ceny,...
CZ II Następnie plantatorzy, ktorzy byli...
Porzeczki: ceny,...
CZ I Fragii, Masz tutaj podane dokładne dane...
Sadownicy są w dobrej...
No to dalej "duzi hodowcy"(znowu wielki...
Sadownik o sadownictwie
Lukas 23 trafił w samo sedno.Wszyscy...
Sadownik o sadownictwie
Teraz jest 2 kg/ha, kiedyś było chyba 3 do...
Sadownicy są w dobrej...
Tak to już jest, przychodzi kryzys wieku...
Sadownik o sadownictwie
W czerwcu można pryskać substancją czynną...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Spoko, myślałem że jesteś niezadowolony z...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Do sasha Sprzedaję ponieważ chcę kupić...
Sadownicy są w dobrej...
bo w tym kraju to naprawdę jest nostalgia....
Sadownicy są w dobrej...
E tam.Małe chłodnie mają. Powinni dostać...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Musi być mocno uszkodzony, jeśli...
Sadownicy są w dobrej...
Ostatnio słyszałem przypadkowo że były...
Sadownicy są w dobrej...
Tym komentarzem kupiłeś mnie. Normalnie...
Sadownicy są w dobrej...
Jerzy - Lobo, Cortland, McIntosh to odmiany...
Sadownicy są w dobrej...
jerzy45 na Lobo i Cortlanda nie patrz przez...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Jaki powód sprzedaży?
Sadownicy są w dobrej...
Po co takie głupoty piszą, np koło Białej...
Sadownicy są w dobrej...
Jakoś tak wszyscy zapomnieli, że...
Opryskiwacze sadownicze:...
Ciekawi mnie podział opryskiwaczy na...
Sadownik o sadownictwie
@Lukas23... Powiedz wszystkim tu zebranym...
Sadownicy są w dobrej...
Dlaczego wielu sadowników uciekło od...
Sadownicy są w dobrej...
Problem @Magister polega na tym, że polska...
Sadownicy są w dobrej...
Masz jednak takie podejście do tematu, jak...
Sadownicy są w dobrej...
a te -7 to chcesz u siebie czy u sąsiada?
Sadownicy są w dobrej...
Najlepsze z tego jak zostanie uszczuplony...
Pozostałości pestycydów w...
Nie niepotrzebny, nasze kury produkują...
Pozostałości pestycydów w...
Ja miałem dosyć podobny przypadek, jabłko...
Pozostałości pestycydów w...
Dzień dobry, panie i panowie! Przepraszam za...
Sadownicy są w dobrej...
A i unia ma racje poniekad Ci wszyscy powinni...
Sadownicy są w dobrej...
Artykuł powinien miec tytuł niech nam zyja...
Sadownik o sadownictwie
Święte słowa, święte słowa p.L23 ale...
Danfoss EKA 164A
Mam taki ale nowy 500 236 866
Sadownik o sadownictwie
Przestańcie pierdzielić farmazony!...
Sadownicy są w dobrej...
niech każdy dopisze co dalej
Sadownicy są w dobrej...
Proponuję wydrukować ten artykuł i...
Sadownik o sadownictwie
W niektórych tematach coś się zmienia np....
Sadownik o sadownictwie
Adwokat diabła to sobie może pozwolić......
WAPA: Zapasy jabłek w UE...
Jeżeli na 1luteg było 660tys ton to dzisiaj...
Uszkodzenia mrozowe na...
W owym roku o którym piszesz j45, dziwiło...
Uszkodzenia mrozowe na...
Skąd ta pewność że nie zmarło? Ponad 20...
Uszkodzenia mrozowe na...
Defetyzm ma pewne znaczenie i określa pewne...
Uszkodzenia mrozowe na...
Własnych doświadczeń w skracaniu cudzego...
Uszkodzenia mrozowe na...
@pit2015 ...Siejesz defetyzm. Czy to pierwsza...
Sadownik o sadownictwie
A kto by nie chciał wpaść w łapy lobby...
Sadownicy będą płacić...
@Marcin21...Matematykę, to znam...Tzn....
Sadownicy będą płacić...
Musisz podszkolić matematykę i dopiero...
Sadownik o sadownictwie
U mnie Artemido bardzo duży procent. W...
Sadownik o sadownictwie
To wszystko prawda p. Demix. Prawie każdy...
Uszkodzenia mrozowe na...
Jak by tego było mało za tydzień powtórka...
Sadownik o sadownictwie
Duże gospodarstwo Piotra Korczaka zawsze...
Pozostałości środków...
Jeżeli już, to pisze od maja do grudnia i...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
Ja jestem @artemido przygotowany na...
Pozostałości środków...
Miedzian - 0,75 kg/ha w zwalczaniu zarazy...
Pozostałości środków...
Podważać tego, co powiedział dr A....
W Lublinie 22.03.2018r. o...
Teraz już praktycznie niewiele, trochę...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
jaceo1 - działasz w związku?
W Lublinie 22.03.2018r. o...
To zdaję się ja jestem jednym z pierwszych...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
"Darmowe jablka powinne być zniszczone,...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
Śmiać się chyba nie ma z czego? Zobacz jak...
W Lublinie 22.03.2018r. o...
Na początku drugiego komentarza popełniłem...
Sadownicy będą płacić...
zapomniałam podać maila...
Sadownicy będą płacić...
Właśnie skoro temat tłumaczeń został...
instagram