Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW_2020

Sadownicy czynni podatnicy VAT

Sadownicy czynni podatnicy VAT

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie opodatkowania podatkiem VAT unijnej pomocy finansowej udzielanej na podstawie Rozporządzenia Delegowanego Komisji ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw oraz zmieniającego rozporządzenie delegowane oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji ustanawiającego dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla -producentów niektórych owoców i warzyw, resort finansów poinformował zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W sytuacji nieodpłatnego przekazywania w ramach „operacji wycofania z rynku w celu bezpłatnej dystrybucji" wskazanym w ww. Rozporządzeniach Komisji podmiotom (m.in. organizacjom charytatywnym) owoców i warzyw przez producentów rolnych w zamian za przyznaną rekompensatę, w opinii resortu dochodzi do dostawy tych towarów.

W takim przypadku otrzymaną kwotę wsparcia finansowego z tego tytułu należy uznać za formę wynagrodzenia za przekazane tym podmiotom towary. Zgodnie bowiem z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania, co do zasady, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał od nabywcy lub osoby trzeciej (łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług). Podstawa opodatkowania nie obejmuje samego podatku VAT.

Ministerstwo Finansów zauważa, że przedmiotowe rekompensaty przybierają postać konkretnej kwoty za kilogram przekazanych wskazanym podmiotom owoców i warzyw, jako takie więc stanowią wynagrodzenie za przekazane towary. Nie stanowią one zatem dopłat o charakterze ogólnym, które pozostawałyby poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

Do opodatkowania ww. czynności są zobowiązani producenci rolni będący podatnikami VAT czynnymi. Przekazane owoce i warzywa podlegają opodatkowaniu wg stawek VAT właściwych dla tych towarów. Przykładowo takie produkty rolne jak: ogórki, pomidory, marchew, cebula, ziemniaki (PKWiU 01.13) oraz jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie i czereśnie (PKWiU 01.24) podlegają opodatkowaniu wg 5% stawki podatku od towarów i usług - na podstawie art. 41 ust. 2a w związku z poz. 1 i 4 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.

Do ww. dostaw nie będzie miało zastosowania zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 16 ustawy o VAT, dotyczy ono bowiem wyłącznie dokonywanych przez podatnika nieodpłatnie (w rozumieniu podatku od towarów i usług) przekazań towarów, w tym przypadku darowizn żywności przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego na warunkach określonych w tym przepisie. Natomiast ww. zwolnienie od podatku VAT nie dotyczy dostaw towarów za wynagrodzeniem, a takimi właśnie są przedmiotowe dostawy owoców i warzyw w zamian za środki finansowe otrzymane z unijnej pomocy finansowej.

Natomiast tzw. rolnicy ryczałtowi, którzy dokonują dostaw produktów rolnych pochodzących z ich własnej działalności rolniczej (a więc również w ramach bezpłatnej dystrybucji dla organizacji charytatywnych w zamian za wsparcie udzielane na podstawie ww. Rozporządzeń Komisji) nie będą odprowadzać podatku VAT z tytułu takich dostaw, rolnicy tacy korzystają bowiem ze zwolnienia od podatku VAT.

Resort Finansów podkreśla, iż w przypadku innych czynności, za wykonywanie których podatnicy otrzymują unijną pomoc finansową na podstawie ww. Rozporządzeń, takich jak wycofanie z rynku do celów innych niż bezpłatna dystrybucja (np. w celu zniszczenia), niezbieranie plonów i zielone zbiory, nie stanowią odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, a także żadnej innej czynności wymienionej w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Do czynności tych nie mają zatem zastosowania przepisy o podatku od towarów i usług, w związku z powyższym ww. czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

źródło: krir.pl

komentarze (25):

dodaj komentarz
Michal85
Michal85 24.11.2015 09:14 Ciekawe! Zgodnie z ustawą o Vat jeżeli "Vat-wcy" mają zapłacić 5% VAT to "ryczałtowcy" powinni otrzymać 7% do ceny netto.
Czyli jeżeli rekompensata jest ceną brutto "Vat-owcy" zapłacą 5% Vatu, ale z kolei "ryczałtowcy" powinni dostać dodatkowe 2% do rekompensaty.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

decosta
decosta 24.11.2015 10:54 Nasze ministerstwo finansów, szuka kasy. Sprawa powinna być czytelna od samego początku, a nie tak, że każdy ma swoje wykładnię i nie mówię tego tak sobie, tylko opieram to osoby, które pracują w finansach.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

decosta
decosta 24.11.2015 10:54 Nasze ministerstwo finansów, szuka kasy. Sprawa powinna być czytelna od samego początku, a nie tak, że każdy ma swoje wykładnię i nie mówię tego tak sobie, tylko opieram to osoby, które pracują w finansach.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 24.11.2015 20:50 Pewnie mam może i halucynacje, bo wczoraj tu napisałem komentarz... Cała dyskusja wsiąkła, jak woda w gąbkę... Ja jestem czynnym Vatowcem i nie rozumiem tego zaniepokojenia wielu dyskutantów w tej kwestii. Ten rolnik, który zdecydował się na to, by być płatnikiem VAT-u jest, a przynajmniej powinien być świadomy tego do czego się zobowiązał. Jednak w tym Vacie też są rozbieżności. Pamiętacie piekarza, który za darmo rozdawał chleb ? Wykończyli go VAT-em. Jeśli my rolnicy dostarczymy gdziekolwiek, bezpłatnie naszą żywność, to nie podlegamy VAT-owi... A z jakiej racji Michale85 masz dostać zwrot VAT-u, jeśli nie jesteś uczestnikiem "tej gry" ?? Jeśli uważasz, że należy się Tobie 1, 2, czy nawet 23 % zwrotu, to powinieneś go otrzymywać przy zakupie paliwa, gwoździ, czy sznurka... Albo się podlega pod VAtT albo nie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

delikatess
delikatess 27.11.2015 08:17 a czy od opakowania i transportu też trzeba zapłacić vat do urzędu skarbowego czy tylko od jabłek ,i czy jak jabłka oddałem w marcu do banku i nie zapłaciłem vatu to czy teraz będę musiał zapłacić jeszcze dodatkowo odsetki karne

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 27.11.2015 08:59 Jeżeli rozliczysz się do końca roku to będzie bez odsetek.Niestety temat jest tak samo pogmatwany jak całe podatki w naszym kraju.Nikt nic nie wie czeski film.Za jabłko 70gr płaci się 5% za kartony ,palety, transport zakupione z vatem23 (potem odliczonym) trzeba by go po sprzedaży zapłacić. Jeżeli masz swoje klatki, transport czy sortowanie to nawet ksęgowy powiedział, ze musi to sprawdzić bo nie wie jak to jest dokładnie. Tyle się dowiedziałem w naszym państwie Prawa i śprawiedliwości Tak naprawdę dalej nic nie wiem. Pozdrawiam.
Jarkoski
Jarkoski 27.11.2015 09:08 Jeszcze jedno. W agencji z kolei nie wymagają faktur za opakowanie sortowanie i transport , ale cena jest rozbita na jabłko i resztę kosztów .Podobno mają jeszcze zapaść decyzje w tej sprawie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jacekk
Jacekk 27.11.2015 09:05 Nic się kupy nie trzyma z tym Vatem. Jak oddawaliśmy jabłka to nie było wiadomo ile za nie dostaniemy. Więc nie było kwoty od jakiej ten vat miał być odprowadzony. Ten Vat to kopanie leżącego. UE pomaga a własny kraj nawet z tego chce coś zabrać. Zacznijmy od tego skąd wzięło się embargo. Zabawa w ciuciubabke również w tym roku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 29.11.2015 15:22 Wiele fermentu zostało zasiane w tym newsie.. Wielokrotnie apelowałem o to, by jeżeli już zabieramy głos w sprawach, w których trzeba być precyzyjnym, to należy przed pisaniem to sprawdzić...! Mam wrażenie Jarkoski, że nie rozumiesz lub nie masz zamiaru zapoznać się z ustawą na temat VAT-u. Rzucanie różnymi procentami nie przynosi chluby, tylko daje pole li tylko do pustosłowia, lania wody Temat w sumie jest prosty i nie ma tu nic nadzwyczajnego...Obecnie w Polsce obowiązują cztery stawki podatku VAT: 23%; 8%; 5%; 0%. Są jeszcze inne stawki np. dla taksówkarzy 4%, Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku - 7%., Podatek od wartości dodanej, zwany podatkiem VAT, jest podatkiem pośrednim, którym w całości obarczony został ostateczny konsument.ale to nie wnosi nic do całości. Jeśli więc Agencja płaci za samo jabłko, to dziwię się, że ma również płacić za karton, czy sortowanie... Jeśli ktoś nie jest Płatnikiem VAT-u, to jest jego konsumentem i niestety musi pozostać u niego w gospodarstwie...Podam jeden przykład nieuczciwości z mej strony...Kolega kupił opryskiwacz. Kupił go na mnie. VAT wynosił ok. 4 000 pln. Podzieliliśmy się nim po połowie. Kumpel był szczęśliwy, a ja zadowolony, że kolega również :)
.
kamczat
kamczat 29.11.2015 18:54 Ja chyba bym tak nie zaryzykował. Jeden ze scenariuszy - koledze zmieniają się plany, opyla wiosną opryskiwacz handlarzowi, Ty masz kontrolę ze skarbówki i leżysz.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 29.11.2015 16:59 jerzy45 dobrze że ty wreszcie rozjaśniłeś temat podając same konkrety. Ten zakup opryskiwacza przez kolegę to mistrzostowo świata w dziedzinie kreatywnej księgowości. Dwa tysiące w kieszeni i nie jesteś właścicielem opryskiwacza. Pozdrawiam i życzę dalszej pomysłowści specjalisto od podatków.
jerzy45
jerzy45 29.11.2015 21:35 Dałem Tobie Jarkoski plusa, za to, że piszesz o tym, że piszę konkretnie i na temat, chociaż wielu uważa, że jest odwrotnie. Jednak gdyby tak było, to portal na tym nie ucierpi, bo do tej pory nikt mnie nie poprawia, że błądzę...:) A dlaczego uważasz, że nie jestem właścicielem opryskiwacza...? Spójrz, że faktura VAT jest wystawiona imiennie na moje nazwisko. Nie można mi niczego zarzucić ! Gdyby przyszła kontrola ze skarbówki kamczacie, to mogę powiedzieć, gdzie opryskiwacz stoi... Tylko czy im w głowie kontrolować rolnika ? Umarliby ze śmiechu, gdyby wgryźli się w rolniczą księgowość... A druga sprawa kamczacie jest taka, że opryskiwacz był kupiony za własne pieniądze i nawet w Konstytucji nie ma prawa, które zabroni mi go sprzedać nawet na drugi dzień...Gdybym ja, jako jerzy45 prowadził prawdziwą księgowość i rejestrował każde zdarzenie w gospodarstwie, to namieszałbym więcej niż pozwalają na to przepisy. Ja, jako ten czynny płatnik nie jestem zobligowany do prowadzenia takowej księgowości, tylko rejestruje pewne zdarzenia, które jest lub uważam za korzystne dla własnego gospodarstwa. Gdybym miał zbierać faktury na każdą śrubkę, na każdy gwóźdź, to zapewne w biurze rachunkowym musiałbym płacić może i 500 pln, a nie, jak teraz 150 pln miesięcznie... Dlaczego w biurze ? Bo to ono przejmuje odpowiedzialność za to, co się dzieje w moim gospodarstwie i nie ja, ale biuro musi znać się na prawie, nowelizacjach, czy zmianach. Ja nie śpię snem zająca...
kamczat
kamczat 29.11.2015 21:49 Ja jestem ryczałtowcem i staram się unikać kontaktów ze skarbówką, więc może i błędnie myślę.
Ale:
1. Podałem przykład, że sąsiad sprzedał opryskiwacz, więc nie wskarzesz miejsca jego pobytu. Myślę, że będzie im w głowie dokładna kontrola. Zawsze mogą posądzić o wyłudzenie podatku. Z nawozów Cię nie rozliczą ( w granicach rozsądku), ale z maszyn?
2. Zakupiłeś opryskiwacz i odzyskałeś zwrot Vat. Sprzedałeś go na drugi dzień. A wystawiłeś fakturę Vat? Rozliczyłeś się ze skarbówką?
Może ja źle interpretuję, ale wydaje mi się, że nadal leżysz i podlegasz wnikliwej kontroli do 5 lat wstacz. Może tak być czy nie? I pytam o to poważnie.
kamczat
kamczat 29.11.2015 22:20 Jako, że zapytałem poważnie to liczyłbym na poważną odpowiedź od tego cichociemnego, który postawił minusa. Słusznie myślę czy nie i dlaczego tak lub nie?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Nicram96
Nicram96 29.11.2015 21:39 ale pitolicie
Jerzy ma + 2 tysiące i formalnie jest właścicielem opryskiwacza i jak kolega może sprzedać opryskiwacz Jerzego ???
to na tej samej zasadzie pożyczasz komus opryskiwacz i on go sprzedaje - nie moze tego zrobic - tutaj wiecej ryzykuje kolega niz Jerzy gdyby cos nie wypaliło , co moze wykazac kontrola jesli ten opryskiwacz jest ?/ no chyba ze stalego szpiona zainstaluje US na wsi i bedzie obserwowal kto używa opryskiwacz - ale to tez o niczym nie zaświadczy bo opryskiwacz Jerzego moze użytkować cała wieś ( gorzej gdyby zamiast pomysłu/sposobu z opryskiwaczem wpadli na podobny pomysl z zonami :) wtedy to juz babcie by proboszczowi doniosły kto , z kim i ile razy )
kamczat
kamczat 29.11.2015 22:16 Jak nie może sprzedać? To nie samochód, przyczepa czy ciągnik, że podlega rejestracji. Zarejestrowany jest w Piorinie, ale tu wystarczy tylko nowe numery na atestacji nabić i tyle. Sąsiad się umywa całkowicie od odpowiedzialności, a Jerzy nie będzie go ścigał bo wie, że to sąsiad płacił za opryskiwacz.
Ja tylko teoretyzuję. Ale mówię już np o fakcie dokonanym, to znaczy zapukała już skarbówka do Jerzego w ramach rutynowej kontroli. W jej trakcie okazuje się, że nie posiada świeżo zakupionego opryskiwacza, jak również faktury/umowy z odsprzedaży tegoż opryskiwacza. I co wtedy?
Piszesz, że może użytkować cała wieś. Może, ale dociekliwy kontroler zapyta - A za ile użycza?, a jaki dochód osiągnął?, a czy uiszczony podatek został? A o tak drobiazgowej kontroli już słyszałem, a dotyczyło to banalnej z mojego punktu widzenia sprawy - umowy dzierżawy ziemi "na gębę"
Janiak
Janiak 29.11.2015 22:31 Nie możemy pożyczać opryskiwacza wszystkim jak leci a co dopiero całej wiosce. Bez pieniędzy można użyczyć tylko rodzinie w pierwszej linii najlepiej spisane na kartce od kiedy i na jak długo. Chyba, że prowadzimy działalność polegająca na wypożyczaniu maszyn i urządzeń i rozliczamy się z tego. Nawet przekazanie pieniędzy od rodzica/dziecka trzeba zgłosić do US. Jeśli tego nie zgłosimy a ktoś się dopatrzy to mamy gratis 20% podatku od kwoty darowizny... Znam przypadek w którym US obliczył pojemność zakupionych kartonów z ilością sprzedanych (w tym przypadku) warzyw. Potem tylko policzyli ile poszło bez fv i wypisali karę.
Nicram96
Nicram96 29.11.2015 23:11 "Znam przypadek w którym US obliczył pojemność zakupionych kartonów z ilością sprzedanych (w tym przypadku) warzyw. Potem tylko policzyli ile poszło bez fv i wypisali karę. "
jesli tak bylo to juz nadużycie US ( albo glupota kontrolowanego ze sie przyznał )
przecież te zakupione kartony mogl sobie na puszczanie statków po wodzie wykorzystać - na tej samej zasadzie można go bylo jeszcze skazać za gwałt - bo urzędnik by stwiedzil ze ma narzędzie :(
moze i tak niektóre "bezmózgie urzedniki " pojmuja kontrole ze to nie urzednik powinien udowodnic wine tylko ze "winny " musi udowodnić niewinność
jest to pogwałcenie podstawowego prawa w cywilizowanym społeczeństwie
ale zgodze sie ze w US panuja jeszcze czasem poglady i metody stalinowskie ,szczegolnie jak dorwą malego i bezbronnego podatnika
Niechc sobie taki urzędas takie "mądrości" w kontroli duzej firmy wymysli to by go prawnicy zjedli za jego glupote
Janiak
Janiak 30.11.2015 17:33 Nicram96, masz rację, nie znasz się na księgowości. Jeśli korzystasz z odliczenia podatku vat od zakupu musisz wykorzystać zakup do prowadzonej działalności gospodarczej. Ciężko może być rolnikowi przekonać kontrolera, że prowadzi teatrzyk puszczania kartonów na wodzie, no chyba, że sprzedał jakieś bilety.
Jeśli kupiłeś kartony i nie odliczyłeś vatu to się nie doliczą, jeśli odliczyłeś to mają wszystko na tacy.
To są bardziej metody zachodnie niż Stalinowskie. We Włoszech Izby Skarbowe obliczają obrót w restauracjach na podstawie zużytych chusteczek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Nicram96
Nicram96 29.11.2015 21:46 ps
z tym biurem rachunkowym to chyba nie masz racji ze biuro odpowiada w US a Ty nie - nie pospisujesz zeznania podatkowego ? ale tak tylko mi sie wydaje bo sie na tyum nie znam bo mam wrodzony wstret do ksigowosci i papierkowj roboty - ktora jest tak bezsensowna i nic pożytecznego nie daje - na sama mysl o papierologi ktora nawet do utarcia d.. sie nie nadaje dostaje pokrzywki ")

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 29.11.2015 22:09 jerzy45 dostaw mi szybko minusa bo ja napisałem ironicznie.Szkoda że ciężko łapiesz.Jeśli chodzi o opryskiwacz to oczywiście miałem na myśli twojego sąsiada. Zrobił świetny interes. Zapłacił , nie jest właścicielem,a ty wypisujesz na forum jak to razem popełniliście przestepstwo skarbowe.
jerzy45
jerzy45 30.11.2015 21:21 By być prześmiewcą i pisać popularnie mówiąc "prosto z mostu", to można sobie narobić wrogów i nazbierać minusów, albo dostać w pysk... Sztuką jest pisać tak, by czytelnik nie był obrażany słowem pisanym, gdy nie jest to słowo adresowane do niego. Ja na końcu Twej gloryfikacji Jarkoski mej osoby zamieściłem "uśmieszek", który miał symbolizować Twoją ironię i to, że załapałem o co w tym chodzi...
Nicram96
Nicram96 29.11.2015 21:39... ale pitolicie . I masz rację, bo formalnie ten opryskiwacz jest moją własnością i kolega nie ma prawa go spieniężyć. Jednak po co tu mieszacie do prostej czynności cywilno-prawnej US ? Czy ktokolwiek się dowie, że opryskiwacz zostanie sprzedany ? Za daleko wybiegacie w domysłach...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

tomaszk123
tomaszk123 29.11.2015 22:52 tak jak pisze kol. Nicram96 przed US odpowiada podatnik a nie biuro rachunkowe. jerzy45 - 150zł za prowadzenie ksiegowości rolnikowi gdzie jest limit faktur to bardzo dużo - ja odliczam każdą kwotę VAT - toż to moje pieniądze. użyczyć maszyny mozemy kazdemu - byle nie przyjmować z tego tytułu korzyści majątkowych - nikt nam tego nie zabroni. w prawie podatkowym pojecia - użyczenia wyporzyczenia, wynajęcia itp - mają duże różnice i radze uwazać podczas kontroli na to co sie mówi.
jerzy45
jerzy45 30.11.2015 21:26 tomaszk123 ... Jest pewien problem. Jeśli nie daj Boże zaksięgujesz coś, do czego nie miałeś prawa, to po co sobie bazgrać w papierach ? Fakturach ? Gdybym miał zbierać każdą fakturę, to utrudniłbym sobie życie. Pewnie wiesz, że kij ma dwa końce ? Tym kijem najlepiej posługiwali się księża na religii, gdy łoili nam skórę... A dlaczego ? Bo łatwo się bije dzieci - ale nie swoje. I zapewne wiesz, że wcale nie musisz dostać zwrotu VAT-u, ale niekiedy należy zapłacić VAT do US. Ja tak kombinuję, bym nie musiał. Dlaczego ? Bo niekiedy lepiej dostać mniejszy zwrot niż dopłacić. VAT jest, jak mandat. Jeśli złapią sąsiada, to się cieszysz...Jeśli ty masz nawet 100 pln zapłacić, to przeklinasz ...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jonatansad
jonatansad 01.12.2015 17:12 ile procent vatu płaciliście od opakowania ,sortowania i transportu do urzędu skarbowego

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Nabór wniosków na...
Czytałem ,że rolnicy w całej Polsce...
Zakupię używany kombajn...
Witam mam do sprzedania kombajn Joanna3...
ZSRP popiera protest...
Spokojnie...myślę że wielkiej rewolucji...
ZSRP popiera protest...
Piszesz "niech szukają w takim razie...
ZSRP popiera protest...
Wierzę w roztropność niezawisłych...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie Green...no i dlatego nie można...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie pilsner...umowa ma to do siebie...
ZSRP popiera protest...
Zanim zacząłem czytać artykuł,to już...
Zaapelują do premiera o...
nie w sadownictwo tylko to ma być zwrot tego...
Zaapelują do premiera o...
Przeciętny podatnik niezwykle korzysta na...
Zaapelują do premiera o...
W sadownictwo to raczej Państwo nie...
Zaapelują do premiera o...
Dopóki ludzie nie zrozumieją że KAŻDE...
Zaapelują do premiera o...
Piwnik Ty to idź do swojego kolegi z Bilczy...
W przyszłym roku jabłka...
Większość dostrzega "dyrdymały" wypisane...
W przyszłym roku jabłka...
Typowe polskie cwaniactwo.... podobnie rzecz...
W przyszłym roku jabłka...
Sławek mój znajomy "specjalizuje" się w...
W przyszłym roku jabłka...
Niestety zeszły rok nie był wystarczającą...
W przyszłym roku jabłka...
super... produkujmy i liczmy,ze...
W przyszłym roku jabłka...
Masz rację Jerzy,jeśli chodzi o odmiany...
Sadownicy stawiają na nowe...
Czasami możemy nie nadążyć za tzw. modą...
Sadkowice: Dwóch...
A ja poprę komentarz @pilsnera13. Jeśli to...
W przyszłym roku jabłka...
A co Pani Małgorzata powie na to, co jest...
W przyszłym roku jabłka...
Ja mam takie zdanie na temat tych...
W przyszłym roku jabłka...
Zbyszek124 5mln ton jabłek to się urodziło...
Ardanowski: Powszechne...
Panie ministrze, jeśli firmy ubezpieczeniowe...
Ardanowski: Powszechne...
to chyba wstęp do podatku dochodowego w...
Ardanowski: Powszechne...
Powszechne ubezpieczenia,to ukryty nowy...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Abbuk,zle zrozumialeś. Z koniecznosci...
W przyszłym roku jabłka...
Juz widzę za rok lepsze ceny.. Min. 5mln....
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Jak sam ważyłeś, to trzeba było ten...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
25 zl to nie za 15 kg tylko za 14 a w...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Za taką cene to są sprzedawane odmiany...
Sadkowice: Dwóch...
Gdzie jest jakiś sens w tym co piszesz?...
Sadkowice: Dwóch...
To tak jak ludzie w mieście są karmieni...
Czy w tym roku zostanie...
Skup intrerwencyjny w roku z przymrozkami???...
Sadkowice: Dwóch...
"Mężczyźni usłyszeli od właściciela...
Sadkowice: Dwóch...
Ale kolego oni maja racje, piszesz jakieś...
Czy w tym roku zostanie...
Zadziwił mnie fragment z odpowiedzi...
Sadkowice: Dwóch...
"Zmien delera" jakie to inteligentne i...
Sadkowice: Dwóch...
Inteligencja na pewno nie jest twoja mocna...
Sadkowice: Dwóch...
Z moja wyobraźnią jest dobrze gorzej chyba...
Sadkowice: Dwóch...
Twoja wyobraznia plata ci figle..delikanie...
Sadkowice: Dwóch...
Przeraża mnie twoja agresja
Sadkowice: Dwóch...
A ty kto? jedyny sprawiedliwy, cofnij 80lat...
Sadkowice: Dwóch...
A kto ich tam zwabil? Gospodarz? Idz sie...
Sadkowice: Dwóch...
Panowie trochę szacunku, zginęli ludzie,a...
Sadkowice: Dwóch...
A może sami nie weszli tylko zostali...
Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
instagram