Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_nextpro
2019_BASF_Sercadis

Porozumienie Rolnicze – podsumowanie inauguracji

20.02.2019 odbyła się konferencja "Porozumienie dla rolnictwa" pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Ministra Rolnictwa. Z ramienia Związku Sadowników RP w spotkaniu uczestniczył Leszek Przybytniak Prezes Oddziału Grójec, Członek Zarządu Głównego ZSRP, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich. Spotkanie było poświęcone realizacji postulatów rolniczych protestów które się odbyły w 2018 roku. W szerokim reprezentowanym środowisku wiejskim uczestniczyło około 180 organizacji.

Były to związki branżowe, przedstawiciele spółdzielni oraz przedstawiciele organizacji konsumenckich. Po wystąpieniach Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Ministra Rolnictwa została przeprowadzona dyskusja dotycząca problematyki rolnictwa i jej sytuacji, zagrożeń, które spowodowały niepokój wśród wielu branż produkcji rolnej.

Przedstawiona była sytuacja trzody chlewnej, bydła, produkcji zbóż oraz sadownictwa i ogrodnictwa. Tą inauguracyjną konferencją rozpoczynającą debatę o sytuacji polskiej wsi zapoczątkowano cykliczne spotkania, jak również zorganizowanie grup problematycznych, które mają wypracować rozwiązania dla polskiej wsi. Mam nadzieję, że praca nad rozwiązaniami dotyczącymi problemów sadownictwa da wymierne korzyści naszej branży i zachęcam do uczestniczenia i dyskusji nad trudną sytuacją, która dotyka obecnie branżę sadowniczą.

Leszek Przybytniak Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego


 

Bardzo się cieszę, że tak duża liczba związków i organizacji rolniczych odpowiedziała na zaproszenie i przybyła na inauguracyjne posiedzenie Porozumienia Rolniczego – stwierdził 20 lutego br. minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując dzisiejsze spotkanie.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że uczestnicy poruszali bardzo różne tematy, najbardziej interesujące daną grupę zawodową.

Musimy nauczyć się zwracać uwagę na fakt, że rolnictwo to naczynia połączone i tak je należy rozpatrywać – powiedział szef resortu rolnictwa.

W ocenie ministra była to bardzo dobra dyskusja, podczas której padało wiele interesujących propozycji. Przedstawiciele rolników mówili o różnych aspektach dotyczących możliwości wykorzystania produkcji rolnej. Zwracano np. uwagę na potencjalne korzyści zwiększenia produkcji konopi na cele energetyczne.

Rolnicy mają świadomość tego, że nowoczesne rolnictwo to jest rolnictwo zrównoważone – podkreślił minister rolnictwa.

Szef resortu przestrzegał przed nieustannym zwiększaniem produkcji bez analizy kosztów, bez zbadania możliwości zbytu.

Jednocześnie zwrócił uwagę na to, że w ostatnim czasie polska żywność została bardzo mocno napiętnowana podczas, gdy w podobnych sytuacjach, które mają miejsce w innych krajach reakcje były bardzo łagodne.

Jeżeli takie ataki będą się dalej powtarzać, to równie skrupulatnie będziemy badali napływającą do nas żywność – zapewnił szef resortu rolnictwa.

Organizacje rolnicze zadeklarowały wsparcie w przebudowie rolniczych struktur, w przygotowywaniu nowych rozwiązań, organizacji międzynarodowej promocji polskiej żywności.

Z dzisiejszej dyskusji wynika, że możemy w polskim rolnictwie wszystko poukładać, przerwać te złe rzeczy, które nastąpiły w latach 90-tych – ocenił minister rolnictwa.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wyraził również zadowolenie, że uczestniczące w rozmowach organizacje zadeklarowały gotowość do ścisłej współpracy.

Wszyscy, którzy chcieli wyrazili dzisiaj swoje zdanie. Było to raczej sygnalizowanie problemów, ale jednocześnie dyskutanci deklarowali chęć szybkiego podjęcia technicznych rozmów w ramach zespołów – poinformował szef resortu rolnictwa.

To jest wyzwanie organizacyjne, logistyczne, ale na pewno nie będzie problemów ze znalezieniem odpowiednich pomieszczeń, żeby zespoły mogły szybko rozpocząć swoje prace – zapewnił minister Ardanowski.REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Kubota_serwis

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (13):

dodaj komentarz
artemida
artemida 22.02.2019 07:22 Minister z CZYMŚ wyszedł... I CO ŻADNEGO KOMENTARZA?
artemida
artemida 22.02.2019 09:33 Przyznam, że obecny minister nie jest z mojej bajki ale doceniam, że po poprzedniku wychodzi z jakimiś inicjatywami, doceniam to... Dziwić może że to iż wywołuję "do tablicy" jest tak negatywnie odbierane. Wszyscy się obrazili na ministra?
jaceo1
jaceo1 22.02.2019 20:48 A co tu komentować? Tylko propaganda i nic więcej. W ciągu kilku dni musiałem pofatygować się do Ministerstwa parę razy( pierwszy raz od trzech lat po zmianie ekipy rządzącej), no bo okrągły stół, no bo przygotowania itd. Wybrałem się a jakże. Jak zwykle,,pro publico bono" bo Izba nie zwraca kosztów takich eskapad. Pierwsze spotkanie w sprawie rynków Rolnych (12 luty). Razem dobrana grupa ; rynek drobiu i owoców.Czemu tak? Ponoć to rynek i to rynek. Najpierw kurczaki , tak jakieś 2 i pół godziny. Około 20 producentów i ponad 20 osób z różnych departamentów do pomocy. Potem owoce.( zostało nas jakiś 4 osoby z producentów plus ponad 20 osób z Ministerstwa). Dyskusja ponad 2 godziny. Moje trzy propozycje: renegocjacja stawek i kontyngentów celnych z Ukrainą ( bo akurat KE je renegocjuje i warto by to wykorzystać, bo na owoce z Ukrainy do UE nie ma ograniczeń), działanie strukturalne powiązane z karczowaniem i rekultywacją terenów użytkowanych sadowniczo, oraz finansowanie przetwórstwa w GP uzależnione od konsolidowania i pozyskiwania nowych członków, niestety nie znalazły się nawet w protokole uzgodnień. Mija kilka dni
i nowe spotkanie w sprawie szacowania strat (18 luty). Uczestniczyli przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich, pracownicy Ministerstwa z Wiceministrem, dyrektorzy Ośrodków Doradztwa i dosłownie kilku rolników. Zmiany przedstawione są na wstępie już gotowe, przygotowane przez Ministerstwo. Potem dyskusja ale Minister wtedy akurat sobie poszedł. Obiecali, że uważnie rozpatrzą
nasze propozycje, a jakże. Za godzinę ukazał się komunikat o uzgodnieniach, ale tylko z propozycjami przedstawionymi przez Ministerstwo. Dwa dni pracy na marne. Na trzecie spotkanie nie pojechałem, bo wolę jednak chyba ciąć sad, przynajmniej jakiś pożytek z tego jest. Dla ciekawych, mogę podesłać dokumentację ze spotkań i protokoły uzgodnień.
artemida
artemida 23.02.2019 07:03 Na taki wpis czekałem p. jaceo1. Sądzę, że nie tylko ja. Jest jakieś sprawozdanie z tego CO SIĘ DZIEJE... Mając prawdziwy obraz można się do niego odnosić! Mówiąc szczerze ale "czarno to widzę"... "Dobra zmiana" idzie w kierunku "NA PRZETRWANIE". Tak jak to przewidywałem i o czym pisałem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Legionista12345
Legionista12345 22.02.2019 11:06 Z czym wyszedl??? Produkujac 4 mln ton jablek to on powiniem siedziec w Indiach, ktajach blisko wschodnich portugali hiszpanii grecjii puscic oko do Wladimira a tak co mamy to zjesc???
artemida
artemida 22.02.2019 14:45 Z wywiadów słyszę, że czeka na konstruktywne propozycje producentów... Kilkadziesiąt tysięcy luda może coś wymyśli aby przedłożyć... wtedy będzie DEMOKRATYCZNIE!
jacenty82
jacenty82 22.02.2019 17:30 A ja już od 2 miesięcy mam problem z zakupem dobrych jabłek w sklepach, konsumuje tak 2-5 kg tygodniowo i teraz ograniczyłem konsumpcję bo jakość, zapakowanie towaru nie odpowiada mi. Dzisiaj żona chciała kupić jabłuszka w Grójcu w Lewiatanie, ale były tłuste, poobijane, wymieszane odmiany. Ostatnio z warzywniaka na 5 jonagoredów 1 był Ligol, 2 z czekoladą, jedno spróchniałe tylko jedno zjadłem. Cena niby niska bo 1,5 zł/kg, ale wyszło mnie to 7,5zł/kg. Może lepiej podwyższyć cenę do 3-4 zł/kg dać ludziom dobry towar i nie odstraszać konsumentów.
artemida
artemida 27.02.2019 08:13 A jak wygląda handel przygraniczny z obwodem kaliningradzkim? O ile wiem to i ten kranik zakręcony? Czy ktoś ma rozeznanie?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rentier
rentier 22.02.2019 20:10 ale Ty jacenty chyba nie masz pretensji do producenta że nie możesz kupić dobrej jakości jabłek? bo... szanujący się producent potrafi liczyć i jabłka zostawił pod drzewem, bo czyż trudno było przewidzieć że cena hurtowa nie przekroczy w sezonie jesień-zima 0,30-0,40 gr?, wliczając w ten biznes 0,10 gr zbiór, ok.0,20-0,25 gr. chłodzenie i jest to co jest, jabłko nie chłodzone na rynku, ale... jest też jabłko dobrej jakości zamknięte w komorach i podejrzewam że właściciele takich jabłek nie będą zawracać sobie głowy handlem z jakimś tam drobnym handlarzykiem czy nawet Lewiatanem dla którego cena ma większe znaczenie niż jakość.
jacenty82
jacenty82 22.02.2019 20:56 Ja tylko próbowałem pomóc, zasugerować w czym tkwi problem, który sam się nie rozwiąże. W każdym sklepie jest "kiełbasa" za 12zł/kg i kiełbasa za 36zł/kg, schodzi jedna i druga, pomimo że cena 3 razy wyższa. Ale masz rację, odpowiedzialne są za to podmioty które handlują jabłkiem, sadownicy są tylko ofiarami, zbyt słabymi pomiotami by wymusić na handlujących by nie zniszczyli towaru, by pod koniec lutego nie obracali przemysłem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

orzech
orzech 24.02.2019 02:02 widzicie i nie wierzycie...juz jestem szczesliwy ze dostane 500+ na pierwsze dziecko od lipca (prawdopodobnie) ale za energie elektryczna zapłace z 10 tys więcej, Szczęsliwy ten co nic nie ma...wiele gospodarstw sadowniczych klepie biede i tak będzie jak będziemy za darmo oddawać swoje plony....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mazur
Mazur 26.02.2019 18:58 A ja byłem bardzo zaskoczony że tyle grup dba 170 dba o rolnika i mam wątpliwości czy nie było tam kuł gospodyń wiejskich ,,,im więcej dba o nas tym nam gorzej
artemida
artemida 27.02.2019 07:04 Już wielki wieszcz Adaś pisał- "wśród wielu przyjaciół psy zająca zjadły" ... czy był tam ktoś kUł Gospoś Wiejskich?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

System ostrzegał sadowników, a teraz nie działa

Internetowy system, który ostrzegał sadowników przed inwazją szkodników upraw, został...

Jak pomóc jabłoniom w utrzymaniu zawiązków?

Właśnie teraz nadszedł czas na trzeci zabieg preparatem Regalis® Plus 10 WG, mówi Tomasz...

Szara pleśń zbiera żniwo !

Po suszy i przymrozkach od razu przyszły deszcze i ocieplenie, a wraz z nimi atak szarej...

Rośnie liczba wydawanych zezwoleń na pracę cudzoziemców

Jak informuje GUS w ostatnich latach obserwuje się w Polsce systematyczny wzrost liczby...

Gradobicie w gminie Bychawa – w kilka minut zrobiło się biało !

Jak informuje lublin112.pl burza, jaka przechodzi nad naszym regionem przyniosła ze sobą...

Ubezpieczenie pomocnika rolnika - KRUS przypomina

Pakowanie truskawek, sortowanie warzyw, czy zbiór tytoniu - z pewnością takie czynności...

Najnowsze ogłoszenia

Kołki paliki

25.05.2019 15:36 autor: Karol100

Sprzedaż gospodarstwa sadowniczego

24.05.2019 09:24 autor: Gospsadownicze

tuz przedni do c 360

23.05.2019 21:40 autor: kliw60

Belka herbicydowa BHz 4-duszowa dwustronna

22.05.2019 10:47 autor: Jacek1070

Kosiarka sadownicza Maschio-gaspardo Jolly 180

22.05.2019 10:42 autor: Jacek1070

Kosiarka sadownicza Perfect T-155

22.05.2019 10:34 autor: Jacek1070

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Bezradność tego...
A ty pilzner cały czas swoje. Mnie tez do...
Bezradność tego...
Ale jaceo1 i inni podobni -mam wrażenie-są...
Bezradność tego...
No i może być taka sytuacja,że w danym...
Bezradność tego...
Marszczerano,nikt Ci kontraktować nie...
Zmowy cenowe to już...
Fragii poniżej 20 t/ha nawet w roku...
Bezradność tego...
"Wymiana poglądów" Pewien bęcwalski...
Bezradność tego...
Nawiedzony to jesteś ty pilsner, bo jeszcze...
Kołki paliki
Może jakieś zdjęcia co to jest?
Zmowy cenowe to już...
Może Fragii nie będzie tak źle i sprzedasz...
Bezradność tego...
jaceo1,wyjąłeś mi to z ust.Dla mnie,Ty i...
Bezradność tego...
Jeśli działania ministerstwa rolnictwa...
Bezradność tego...
Z tą merytoryczna dyskusją , w debacie...
Bezradność tego...
Jaka debata publiczna??? Debatować, NA DANY...
Bezradność tego...
Wracając do tematu. Brałem udział w...
Bezradność tego...
Sadownikow-internautow Jacek to potrafi...
Bezradność tego...
Skoro, jaceo jesteś na takim świeczniku że...
Bezradność tego...
Nie odnosząc się do meritum ,fraza"...
Bezradność tego...
jaceo i tak powinna wyglądać merytoryczna...
Prognoza zbiorów owoców...
CO za glupi luj dal Ci tyle minusów ? :(
Zmowy cenowe to już...
a ja słyszałem że przymierzają się do 15...
ARiMR: Ruszają kolejne...
Rolnictwo wraz z zmieniającymi się...
Prognoza zbiorów owoców...
"szacowanie zbiorów jest co chwila...
Prognoza zbiorów owoców...
Porzeczka czerwona traci zawiązki na...
Zmowy cenowe to już...
Tak jak pisał Kortezo oni nadal nas mają...
Zmowy cenowe to już...
Nareszcie jakaś zmiana. Tyle lat...
Po pracowników sięgniemy...
A weź się dogadaj!
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Za chciało nam się cen minimalnych to...
Bezradność tego...
Po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w...
Zmowy cenowe to już...
...cenzura...cenzura...cenzura...im w...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ja tylko ironizowałem z pomysłu ZSRP który...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Bardzo trudno przewidzieć jak się ma duże...
Zbiory jabłek nie...
W mojej okolicy kiedyś sady nie marzły, gdy...
Zmowy cenowe to już...
To są koncerny bez żadnej empatii, czy...
Zmowy cenowe to już...
Moim zdaniem to takie KROKODYLE ŁZY. Wiedzą...
Zbiory jabłek nie...
Sądzę, że nie można przyjmować...
Zbiory jabłek nie...
Nie zamartwiajmy się o to co będzie za 100...
Zbiory jabłek nie...
Kolego Artemida, nie ma sensu analizować...
Zbiory jabłek nie...
I to jest sedno Artemido. W Polsce olbrzymia...
Zbiory jabłek nie...
A może by tak przeanalizować całokształt...
Zbiory jabłek nie...
Jest rok nieurodzaju pogoda od początku...
Zbiory jabłek nie...
Tej pani się nie dziwie ale temu panu tak ,...
Zbiory jabłek nie...
Nie ma sensu pryskać kwater gdzie prawie nie...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
"Ceny na skupach będą zależały o zbiorów...
Zbiory jabłek nie...
Nie tylko u Pana Marka Czarnockiego mróz...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wszystkie skupy dostały kasę? Bo u nas nie...
Zbiory jabłek nie...
Jaka "klęska urodzaju" ??? W ub. roku był...
Zbiory jabłek nie...
Trzeba wyjść poza swoje podwórko, bo ani...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Czereśnie, śliwy, wiśnia ładnie kwitły,...
Zbiory jabłek nie...
Straty są gorsze niż 2017r, obecnie wahania...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ten punkt 5 to jakieś nieporozumienie! Co to...
Ceny truskawek spadają !
Dzięki. Kiedyś szukałem to nie mogłem...
Ceny truskawek spadają !
"Zjazdowa ceny" w google i masz na tacy.
Ceny truskawek spadają !
Wiecie może jak bezpłatnie można zobaczyć...
Bezradność tego...
Dawać mogą i po kilka mln tylko niech...
Czereśnie już są po...
Zapytam co z tego ma sadownik że jest wysoka...
Bezradność tego...
W jednej kwestii masz racje. ten rząd na...
Bezradność tego...
Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na...
Bezradność tego...
Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W...
Bezradność tego...
Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na...
Bezradność tego...
A mnie, widząc jak działa nasza władza,...
Bezradność tego...
Znam dużo sadowników co nie widzieli morza,...
Bezradność tego...
minusują ci co stali w kolejce po 8...
Bezradność tego...
Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni...
Bezradność tego...
Odpowiedź jest krótka - nie sztuka...
Bezradność tego...
sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie...
Bezradność tego...
to forum jest POlityczne, zdecydowanie....
Bezradność tego...
A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu...
Bezradność tego...
Embargo to jest nalozone na cala unie i ani...
Bezradność tego...
Przepraszam bardzo, nie mieszając związku,...
Bezradność tego...
Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej...
Bezradność tego...
Minister załatwił, minister winien...
Bezradność tego...
Jak można wstawić jabłka do firmy która...
Bezradność tego...
Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie...
Bezradność tego...
Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST...
Bezradność tego...
Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze,...
Chaos w skupach i brak...
Jak ja się cieszę, że mam taką...
Chaos w skupach i brak...
jak to było....."Robie interesy z...
Chaos w skupach i brak...
Espumie w odpowiedzi, bez pośrednika; Po...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wybory tuż tuż, więc trzeba sypnąć...
Chaos w skupach i brak...
Ten "cholding" to tylko został stworzony, po...
Chaos w skupach i brak...
spytaj artemidy dlaczego go PSL nie...
Chaos w skupach i brak...
No cóż p Alfredzie który po raz chyba...
Chaos w skupach i brak...
Jest "czarne na białym" że PIS obiecał....
Chaos w skupach i brak...
Odbiegliśmy Drodzy Panowie od tematu...
Będą nas prosić o jabłka!
Powiem tak: tego kwiatu jest pól swiatu....
Chaos w skupach i brak...
dla artemidy budowa CPK to kosmos jak pisze...
Chaos w skupach i brak...
Sen Artemidy ,,, Obym w następnych wyborach...
Chaos w skupach i brak...
Być może polecą, zapytaj tych nauczycieli,...
Chaos w skupach i brak...
Masz rację; trzeba mieć marzenia, Żeromski...
Chaos w skupach i brak...
Artemida, miałem nie wdawać się z Tobą w...
Chaos w skupach i brak...
Chyba ma... Mami się lud pracujący wizjami...
Chaos w skupach i brak...
spełnil sie, za dużo sie napatrzyłem...
Chaos w skupach i brak...
Z przykrością podpisuje się pod tym iż...
Chaos w skupach i brak...
**po 8 gr rzecz jasna miało być
Chaos w skupach i brak...
a kolejka traktorów z trzema paletami...
Chaos w skupach i brak...
trzeba było nie wozić po 8 gr i nie spać...
Chaos w skupach i brak...
Sen sadownika; Oby nie wymarzło,...
Chaos w skupach i brak...
Czy ktoś coś wie o Holdingu Spożywczym?...
Chaos w skupach i brak...
Szanowny panie Piwnik a co z grupą Owoc...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Zgadza sie porzeczka ładnie kwitła kwiatu...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Coś jak w anegdocie o Napoleonie w Moskwie;...
Chaos w skupach i brak...
Panie Marcinie Piwniku jest to polityka...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
K----e to w oczy plujesz a ona mówi, że...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Poniżej mail do p. Groele....
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
U mnie w okolicy będzie klęska...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
A może tę wypowiedź skwitować...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Nie bardzo jest sens dyskutować. Jeśli...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Wypowiedzi całego kupsu należy z...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Po pierwsze przymrozki to...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Pani Groele jesteś kłamczuchą... Pierwsze...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Myślę że pieniądze się jednak znajdą,...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Tak, tak... jak co roku zakłady przetwórcze...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
aż sie nie chce komentowac....zbiory...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Co to za Gorele i kto jej płaci?
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gdyby PiS naprawdę chciało, to wiek by...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ty ciągle z tymi minusami- plusami ,,ta...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Chciałem kupić obiecany POLSKI samochód...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Artemida chcesz elektryczne samochód to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ciekawy jestem jak się liczy bezrobocie...
ZSRP: uruchomienie...
Weź Ty sie zastanów co piszesz kolego....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do Jerzego 45. Kto podniosł rolnikom wiek...
ZSRP: uruchomienie...
Jak w większości lat dusimy się od...
ZSRP: uruchomienie...
Żebyście się nie zdziwili . Każdy...
ZSRP: uruchomienie...
Poczekajmy...bez nerwów.
ZSRP: uruchomienie...
Pani Barbara próbuje zaklinać...
ZSRP: uruchomienie...
Dlaczego ktoś ma wam dobrze robić ? Niech...
ZSRP: uruchomienie...
Proste p. simpson, proste p.G25, Nawiążę...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Dobrze, że w tym roku mamy wybory ......
ZSRP: uruchomienie...
Nie ma co kruszyć kopii w kwestii...
ZSRP: uruchomienie...
zgadza sie.rolnictwo zapewnia żywnosc w...
ZSRP: uruchomienie...
Ponadto nie zapominajmy że sady jabłoniowe...
ZSRP: uruchomienie...
Żeby była jasność nigdy nie brałem...
ZSRP: uruchomienie...
przede wszystkim nie kozacze bo i po co? mnie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Zapomniałem o jabłkach można podpisywać...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Dlaczego nie mówi się w mediach że w...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są tajne przedsięwzięcia, takie jak...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Witam patrząc na ten przymrozek i na...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
patrze na radar a tu w poniedziałek od nowa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Moda definicja według PWN "sposób ubierania...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Kto nie dostał jeszcze pieniędzy? Ja.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny dlatego powtarzam...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jancyk - Bardzo inteligentnie prawisz, nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Zobaczył byś jak spada bezrobocie jakby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wiadomo, że "nikt ale to absolutnie nikt nie...
ZSRP: uruchomienie...
Problemem nie jest wsparcie jakiekolwiek w...
Coraz mniej Ukraińców...
Podpisywać,podpisywać i jeszcze raz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Naoglądaliście się tego TVN i tak...
ZSRP: uruchomienie...
Troche masz racje ale jesli zmniejszymy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 piszesz, że poradzisz sobie...
instagram