Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polskie jabłka trafią na śmietnik ?

Jak informuje wyborcza.pl polskie sady w tym roku rekordowo obrodziły. I od razu problem: ceny jabłek w skupach są niskie. Nie wiadomo też, czy nie zmarnuje się 0,5 mln ton owoców.

Tegoroczna produkcja jabłek, a jesteśmy w niej jednym ze światowych liderów, może wynieść nawet 4,5-5 mln ton - to ok. 20 proc. więcej niż średnia z ostatnich trzech lat i prawie dwa razy więcej niż w 2017 r.

Urodzaj przekłada się na niższą cenę owoców w skupie: kilogram jabłek na przemysł kosztuje tylko 20-35 groszy. Lepsze ceny sadownicy mają na jabłkach deserowych - 0,93 zł/kg.

Ale popyt na nie jest ograniczony i już nie rośnie. Od lat zjadamy w Polsce tylko ok. 0,5 mln tony (11,5 kg na osobę), a za granicę wysyłamy 1 mln ton.

Siłą rzeczy reszta owoców idzie na przetwórstwo. W tym roku będzie to co najmniej 3 mln ton.

Zwykle tak się dzieje z 60 proc. owoców, ale w tym roku może o być nawet 75 proc. zbiorów – szacuje Barbara Groele, sekretarz generalny KUPS. Jej zdaniem jabłek może być tak dużo, ze nie uda się ich wykorzystać w przetwórstwie. Może się zmarnować nawet do 0,5 mln ton jabłek.


REKLAMA

Tagi:

jabłka, zbiory

komentarze (39):

dodaj komentarz
cielmus
cielmus 31.08.2018 21:35 Już się zmarnowało że 200 tyś ton tylko powód jest inny a konkretnie dotyczy siły roboczej. A Pani z KUPS niech uważa po na końcu powie UPS !!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zbig63
zbig63 31.08.2018 21:53 Około 1 miliona już przerobiły zakłady zostało około 2,5 miliona ton .Do końca roku zakłady przerobią z 1,5 miliona zostanie 1 milion ton na export ,kraj i na obieranie a może z kilkadziesiąt ton z tego miliona zostanie przeznaczone na embargo.Wszystkie jabłka zostaną sprzedane tylko za jaką cenę>?
artemida
artemida 01.09.2018 08:01 Skąd te, tak precyzyjne dane? Kto ma takie prognozy? A może z sufitu p. zbig63?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 01.09.2018 09:22
tylko 500tys trafi na śmietnik ??
a sprzedając po 18 groszy marnujemy " smietniskujemy " 2/3 swojego towaru -czyli znacznie wiecej
BO SPRZEDAJĄC ZA PÓL CENY MARNUJEMY POŁOWĘ SWOJEGO TOWARU
marnujemy w możliwie najgłupszy ,najbardziej pracochłonny sposób

powinno milion ton jabłek zgnić pod drzewami " trafic na smietnik " a za pozostale bysmy dostali prawdziwe pieniądze
-niszczenie nadmiaru towaru , to jedyna rozsądna alternatywa w nadprodukcji - szkoda ze u nas niewykonalna i tylko "dziadek mróz "czasem tego dokonuje , dla naszej korzyści

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 01.09.2018 09:31 aha i jeszcze zapomniałem dopisać
ze marnowanie części produkcji jakie "dała natura " jest jak najbardziej ECO -czyli zgodne z prawami natury

wystarczy pomyslec co by sie stało gdyby zaden z luudzkich plemników sie nie zmarnował ?
nadpodaz jabłek toby był mały pikus wobec tego armagedonu :)


wszędzie w przyrodzie większość lub prawie wszystko sie marnuje i tak powinno byc z nadmiarem jabłek
artemida
artemida 01.09.2018 10:43 Idąc tym tokiem rozumowania to niech jajcarze ograniczą produkcje jaj o połowę i sprzedają jaja po 1zł, świniarze dobrą kiełbasę po 100zł, mleczarze - mleko po 10zł/l. Na stacjach benzynowych paliwo - po dysze. No co? Nikt się nie napracuje, każdy zarobi i będzie git!
artemida
artemida 01.09.2018 20:04 Jajcarze, mleczarze, świniarze nie podniosą cen bo w tych produktach jest równowaga na rynku! Rynek, może z pewnymi perturbacjami się ustabilizował i jest święty spokój. Co do owoców - jak jest każdy widzi... Jak TAMCI OGRANICZALI PRODUKCJĘ TO SADOWNICY DOSADZALI... Może nieprawda?
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 03.09.2018 11:05 Rynek owoców znacząco różni się od rynku jajek czy mleka. Nie da się tego porównać. W sadownictwie Ci którym to wychodzi mogą rozwijać produkcję, reszta(70%?) zbankrutuje. Są sady i sady...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 02.09.2018 08:29 moje "złote rady " dotycza nadprodukcji i OBRONY przed zbyt niskimi cenami , ponizej kosztow produkcji
i tylko takiej sytuacji dotyczą - tzn. przywrócenia równowagi na rynku
bo nie moze byc windowania cen bez konca i umiaru bo napotka to bariere popytu
i w rezultacie spadnie popyt i windujacy wiecej straci niz zarobi ..
w jablqkch -sadownictwie TA RÓWNOWAGA RYNKOWA JEST WYRAŹNIE ZACHWIANA
PRZEZ NADWYŻKĘ PODAŻY i z tym cos trzeba zrobic
sam pisales o sposobie w dluzszym terminie -likwidacji czesci nasadzen
a ja napisalem a dzialaniu na teraz "na dzisiaj "
artemida
artemida 02.09.2018 09:11 Na ten rok/sezon to wg mojego rozeznania to tylko "ratuj się kto może".
Wrócę do problemu bardziej całościowo. Nie trzeba było proroka Izechiela aby przewidzieć to co się dziś dzieje. Przez poprzednie dwa lata NIC NIE ROBIONO ABY ZAPOBIEC DZISIEJSZEJ SYTUACJI. Ostatnią inicjatywą w tym względzie była kolęda ministra Piechocińskiego aby znaleźć chętnych na zakup jabłek za granicą. Efekty był raczej mizerne , bo rynek światowy jest dość stabilnie ukształtowany. Nie można przewidzieć powodzi czy przymrozków ale to że jeżeli przybywa sadów to również wzrośnie plon to PROSTE JAK ŚWIŃSKI RYJ. Przeżyli sadownicy ubiegłoroczne przymrozki, jakoś przeżyją tegoroczną klęskę ale NIE MOŻNA CHOWAĆ GŁOWY W PIASEK /rzekomo to nie prawda że strusie tak robią/. Sytuacja światowa w TYM handlu stała się stabilna /Putin nie odpuści/ więc sadownicy winni ZOBOWIĄZAĆ NASZE PRAWITIELSTWO do podjęcia KONKRETNYCH DZIAŁAŃ!
jurol
jurol 02.09.2018 20:33 Nie dwa lata tylko coś kolo trzydziestu już będzie szanowny Artemido jak rządzący robią nas w wala i nie ma w tym żadnej agitacji politycznej tylko szara rzeczywistość.
artemida
artemida 03.09.2018 12:24 A ja agituję POLITYCZNIE do polityków wszelkich kolorów; ZAJMIJCIE SIĘ SADOWNICTWEM bo to nie tylko sprawa sadowników ale całego rolnictwa.
artemida
artemida 04.09.2018 13:42 Jeżeli nie POLITYCY TO KTO? KTO decyduje o tym co się dzieje w Kraju nad Wisłą???

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 02.09.2018 20:48 Patrząc na to co się dzieje nasze jabłka trafią pewnie niebawem na śmietnik historii.
artemida
artemida 03.09.2018 07:12 Nie przesadzaj jurol, kto przez wiele lat był ELYTĄ w rolnictwie? Nawet nie 30 a 50 lat!!! Pieniążek dał sadownikom pieniążki jak nikt inny. Nie narzekaj na starsze czasy, wszyscy Wam zazdrościli... Rozpieszczeni, zapomnieliście że wszystko może się skończyć..' i tak się dzieje. No może jeszcze nie KONIEC ŚWIATA ale wielu musi zacząć zjadać swój ogon. Ekonomia nie zna litości, a pomoc? To mit...
artemida
artemida 04.09.2018 07:06 Po komentarzach i minusach, mi wklejonych, zaczynam żyć z przeświadczeniem że to ja jestem winien sytuacji w Polskim sadownictwie, jestem załamany...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 04.09.2018 11:38 Jest szybka pomoc rządu dla rolnictwa

https://agronews.com.pl/artykul/mandaty-dla-protestujacych-rolnikow-jest-komentarz-ministra/
artemida
artemida 05.09.2018 07:10 Chyba kluczową była wypowiedź premiera Morawieckiego w Sandomierzu, była ona w stylu senatora Katona; PRZEDE WSZYSTKIM NALEŻY ZNISZCZYĆ PSL. A później ? A później coś się obieca... jakiś holding czy coś...
Green25
Green25 05.09.2018 07:43 Po co niszczyć...Niektóre partie ulegną auto destrukcji tzw.samo zaoraniu bez niczyjej pomocy .Módlcie sie do wszechmogącego aby Kołodziejczak z UWZ stracił apetyt na politykę bo z tego co mówił ma zamiar stworzyć stowarzyszenie .Ten chłopak wydaje się mieć charyzmę i chyba nawet chce coś zrobić pozytywnego dla Polskiej wsi.Tak więc leśne dziadki miejcie się na baczności:)
artemida
artemida 05.09.2018 08:03 A cóż to takiego UWZ? Kim jest ów Kołodziejczak, jaki ma program i ile "szabel" do walki? O tym jak się partie "zaorują" widać na lewicy...
artemida
artemida 05.09.2018 11:30 No właśnie dwóch leśnych ludków odeszło, jeden aby móc się spokojnie wyspać, drugi szyszki zbierać w Puszczy Niepolewickiej z dala od dzików z ASF...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 05.09.2018 20:36 Kto to jest Kołodziejczak? Młody człowiek któremu w skrócie nie podoba się to co się dzieje obecnie w rolnictwie ...Kiedyś z Leppera się wyśmiewano i choć wiało trochę populizmem w jego formacji to z perspektywy czasu miał sporo racji . Nie wiem co się z tego "wylęgnie" ale na tą chwilę nie ma reprezentantów Polskiej wsi ,więc daje nu warunkowy kredyt zaufania.
Green25
Green25 05.09.2018 20:56 Artemida ,zadam Ci pytanie na pytanie...a jaki ma program PSL ? Ta partia od wielu lat ma taki program aby doczłapać się po plecach rolników do ław poselskich i przykleić się tam gdzie cieplej .Jeszcze raz podkreślam nie ma obecnie formacji w PL która reprezentowała by "biznes" rolniczy...co jest bardzo smutne.
artemida
artemida 06.09.2018 07:20 No to czas na odpowiedzi
P. Green- P. Kołodziejczak KOGOŚ reprezentuje jakąś ORGANIZACJĘ, jak się nazywa, jaki ma program? Mogę powiedzieć że nic nie wiedząc o niej nie mogę jej popierać a już na pewno nie mam powodu by krytykować. Prześledź MOJE WPISY - zawsze znajdziesz Moje poparcie dla organizacji które mają na celu konsolidację środowiska sadowniczego/rolniczego zabiegającego o swoje rolnicze/ogrodnicze/wiejskie interesy.
Co do PSL- zadałeś pytanie na które próbujesz sam sobie odpowiedzieć. Jak widzisz PSL - nie przykleił się do PIS- u choć tu były konfitury. Może przeanalizujesz to z jaką determinacją premier atakuje PSL /vide pełne kłamstw i przeinaczeń wystąpienie w Sandomierzu/ oraz ten festiwal obietnic to... aż trudno uwierzyć iż finansista ma aż tak wybujałą fantazję. Dominuje jeden motyw; ZA WSZYSTKO ODPOWIADA PSL. Zadawałem, parę dni temu pytanie co PIS zrobił dla sadowników w ciągu ostatnich trzech lat, choć dla nikogo nie było tajemnicą jakie będą plony, ilu ludzi jest do ich zbioru i jakie są kanały zagospodarowania. Odpowiedź była jedna, PSL sprzedał zakłady przetwórcze!!! Zakłady sprzedawał AWS a ostatnie APPEL sam Morawiecki sprzedał Chińczykom parę miesięcy temu. Inna sprawa ZAKŁADÓW TYCH Z KRAJU NIE WYWIÓZŁ, ON SĄ I PRZERABIAJĄ.
Alfredowi odpowiem że po raz kolejny odpowiem iż /jak to sam określa/ że łże. Miałem czarne włosy a jestem ganc łysy....
artemida
artemida 06.09.2018 08:23 Może małe uzupełnienie... Chcesz znać program PSL-u ??? Konwencja programowa odbędzie się 9 września - na pewno znajdziesz odpowiedzi na większość wątpliwości.
Druga sprawa -dostęp do środków przekazu czyli, przede wszystkim programów informacyjnych TVP. W programach /bezpośrednio po Wiadomościach przedstawiciele /Prawa i Sprawiedliwości / przedstawiali swe racje lub ich bronili w ciągu ostatniego roku przez 184 godziny, przedstawiciele PSL mieli na to jedynie 4 /słownie CZTERY/ godziny. Komentarz do tego pozostawiam rozsądnie myślącym.
jerzy45
jerzy45 06.09.2018 21:56 Green25... A jakie programy dla Wsi mają inne partie ? Czym nas uraczą podczas kolejnej kampanii wyborczej ? Czegóż to znowu nie naobiecują ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 05.09.2018 20:37 artemida weź już przestań agitować psl zakodziały rudy przygłupie ...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 06.09.2018 06:48 Ktoś nieraz dziwi się , że niektórzy dosyć rzadko piszą komentarze. Kiedyś można było z portalu wylecieć za byle co. Teraz można pluć na każdego ile się chce. Z tego też powodu nie wszyscy chcą dostosowywać się do tego ,,poziomu". Portal schodzi na psy, tak jak i całe sadownictwo.
artemida
artemida 06.09.2018 14:26 Parafrazując stare arabskie przysłowie które mówi; "Psy szczekają a karawana idzie dalej", uważam, że "sadownictwo pójdzie dalej" ale potrzebna mu restrukturyzacja...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 06.09.2018 09:12 Dziwisz się jaceo ? .. jak po ciężkiej prawie darmowej pracy wchodzę na ten portal ,,widzę artemida ,24 godziny na dobę (artemida) ,,człowieka który niczym nie jest związany z sadownictwem ..i jego pslowskie mądrości !i czasami puszczają nerwy . Byli różni użytkownicy portali ,,był Melanhota ,Pomolog oni mimo że mieli inny punkt widzenia na świat, niż ja ,nie narzucali swoich dywagacji !! nawet przetwórcacudotwórca był lepszy ..Jeśli za mój niewyparzony jęzor wylecę z tego portalu ,,mam to w d...e i tak będę nadal sadownikiem a nie byle h ...m

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 06.09.2018 10:41 Z tego też powodu nie wszyscy chcą dostosowywać się do tego ,,poziomu". Portal schodzi na psy, tak jak i całe sadownictwo.

to widac nawet po mozliwosci dowolnego manipulowania ocenami - niby innych użytkowników
Alfred40 06. napisal komentarz przed godziną i "ma juz ponad 40 minusów "
a tzn. ze wszyscy użytkownicy portalu rzucili prace w polu u przybiegli ocenić - skrytykować Alfreda

:) :)
jerzy45
jerzy45 06.09.2018 22:00 Jesteś Marcinie79 zdziwiony ? Ja może tak. Jednak młodzi mają wszystko w komórkach. Każdy ruch w sieci jest im zakomunikowany i nie muszą siedzieć przed pcetem, czy laptopem, jak np ja.
Alfred40, to prostak, zwykły cham i zapewne jest tylko trollem, który nic więcej zaproponować nie może.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 07.09.2018 17:28 jerzy ciebie prostak i niemiecki cham zrobił i jakoś żyjesz !! wąsaty pajacu !
jerzy45
jerzy45 08.09.2018 21:39 Każdy daje świadectwo kim jest poprzez swoje czyny, komentarze, itd. Ja osobiście z Tob tzw. brudzia nie piłem i proszę zwracać się do mnie zgodnie z zasadami polskiej pisowni. Tu już wychodzi z Ciebie brak oczytania, brak dobrego posługiwania się językiem ojczystym. moje imię pisze się tak - Jerzy... Nie wiem dlaczego miałby mnie zrobić jakiś niemiaszek, skoro moje korzenie, korzenie mych przodków sięgają jeszcze grubo przed rokiem 1500. Z mojej miejscowości został namaszczony na biskupa Ryskoniusz, który ufundował mój parafialny kościół. Dokumenty z tamtych czasów się nie zachowały, ale to, co widnieje na grobach mych przodków, na cmentarzu przy kościele, dobitnie świadczą o tym, że byli tu od wieków. A tu gdzie mieszkam zawsze była Polska. Jeśli ja zostałem "zrobiony" niemieckim dydkiem, to Ty zapewne musiałeś być
zrobiony" ruskim dydkiem, a to już jest obciach...
Adminie...Nie waż się usuwać Alfreda40 !! Plankton i taki lokalny folklor zawsze dodaje kolorytu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 07.09.2018 17:38 Marcin daj spokój .. szkoda Twoich nerwów ..Admin gdzie jesteś ??? dlaczego mnie i jerzego nie usuniesz ???za nasze inwektywy ?? Może niech ruszy też tyłek i zrobi właśnie porządek i z tymi minu/plus ...Bo zakodziały artemida jest obecny tu 24 godziny na dobą i pyka hurtowo plus /minus ...I tak że nie drze ryja konstytucja ...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 07.09.2018 17:57 Szkoda że nie można cofnąć się do komentarzy jerzego z przed 6/8/10 lat jak dostało się Po i psl do władzy ! jedno zapamiętałem szczególnie początek embarga( co ma rząd zrobić kupić twoje wisnie ,jabłka było nie trzymać się rosyjskiego niestabilnego rynku ,ja sprzedaje na lokalne rynki i mam stałych odbiorców ...i takie tam,, w obronie debili z PO .. Adminie udostępnij stare wypociny jerzego i artemidy z przed zmianą wizerunkową i nie tylko portalu ...A może gdzieś tu jest !tylko nie mogę znaleźć archiwum x
jerzy45
jerzy45 08.09.2018 21:44 Gdybyś używał tzw. łyżki do wkładania butów, to wepchnąłbyś słomę głębiej w swe obuwie...A tak, co mamy ? Człowieka, który poprzez swoje komentarze daje upust swym emocjom, albo Jego Komentarze świadczą o tym, że ma problemy ze zdrowiem psychicznym. W Polsce jest 6 mln. obywateli, którzy takie problemy mają. Dlatego sądzę, że i tu takowi są. Dlaczego nie Alfred40 ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KARHU1
KARHU1 07.09.2018 20:49 Dodawanie ocen na tym portalu jest bezsensowne .Sadownicy po jednym + - ,a trole i innej maści przyszywańcy dziesiątkami .Nie ma kogoś kto dba tutaj o jakiś porządek ,jakieś reguły ?Burdel jak w całym sadownictwie -ciekawe komu to w interesie leży?Rozumie sady w Polsce to konkurencja dla innych krajów to mieszają jak mogą by nas niszczyć .Ale na portalu s......pl ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 08.09.2018 21:49 Ktoś skrupulatnie liczył i policzył, że 0,5 mln. ton jabłek się zmarnuje. Nie wiem, jakiego klucza użył, ale mu wyszło.Jednak tym bym się nie przejmował, że te jabłka zgniją pod drzewem, bo przecież są tacy sadownicy, którzy zarzekali się, że zbierać nie będą ( !! ) i dlatego nie ma zagrożenia, że ci, co zbierają nie będą mogli za te nędzne grosze sprzedać swego towaru. I tutaj i na FB tacy sadownicy deklarowali , że schylać się nie będą...Cena żadna, ale z czegoś żyć trzeba...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Stanowisko Rady Gminy Szydłów ws. trudnej sytuacji sadowników

Rada Gminy Szydłów jest głęboko zaniepokojona brakiem propozycji ze strony Ministerstwa...

"Owoc Sandomierski" został wydzierżawiony !

Zakład produkcyjny upadłego "Owocu Sandomierskiego" został wydzierżawiony. - To dobra...

Aktualna i ostateczna lista punktów odbioru jabłek

Dziś 18 października spółka Eskimos udostępniła aktualną i ostateczną listę punktów...

Unia Owocowa: Apel w związku z nasilającymi się kradzieżami skrzyń

Szanowni Sadownicy, w ostatnim czasie nasilił się proceder kradzieży i nielegalnego obrotu...

Eskimos: Od dziś rusza skup interwencyjny !

Od dnia jutrzejszego rusza skup interwencyjny z cena minimalną 0,25 groszy za kilogram...

Ukraińskie jabłka w Indiach

Ukraina coraz silniejsza w eksporcie produktów rolnych również do Indii. Jak podaje The...

Najnowsze ogłoszenia

Wynajmę chłodnię

18.10.2018 21:18 autor: OM4x4

Skrzyniopalety - 450 sztuk - okolice Poznania

18.10.2018 07:33 autor: admin

Bateria do WW Suchedniów

18.10.2018 07:14 autor: gosiak500

Bateria do Bułgara

18.10.2018 07:12 autor: gosiak500

Skrzynki jedynki

17.10.2018 22:03 autor: Tchort

Sprzedam Skrzyniopalety 80zl Uzywane

17.10.2018 18:09 autor: kkkkkk9

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Skup interwencyjny jabłek -...
Najlepsze jest to ż zwolennicy partii A...
Skup interwencyjny jabłek -...
Zagadka nie łatwa, jeszcze trudniejsze...
Skup interwencyjny jabłek -...
Wiadomo WSZYSTKIE świnie myślą tylko o...
Skup interwencyjny jabłek -...
Niechybnie byli to Polacy? Czyj był APPOL...
Skup interwencyjny jabłek -...
Dowiedzmy sie kto zgodzil sie i podpisal...
Unia Owocowa: Apel w...
Sądząc po tym, w jakim kraju mieszkam -...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Ja ze dałem plusa . No dobra i ja podepre...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Jakie przestępstwo , mamy wolność słowa...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Jonatansad jak to zrobic przetumaczyc chlopom...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
To nie żarty - to przestępstwo! JEDEN Z...
Eskimos: rozpoczęcie akcji...
Szampon gratulacje , pomyliłeś fach bierz...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
jak przemysł nie wzrośnie to export będzie...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Trudno to będę siedział i kwiczal jak za...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Czy zastanowiłeś się co piszesz? Za takie...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Dosłownie Dragon , ale barany mają...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
jonatansad bądź realistą. Apele to były...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
na jabłku przemysłowym już w tym roku...
Eskimos: Od dziś rusza skup...
sam sobie teraz dałem minusa
Eskimos: Od dziś rusza skup...
najlepiej dopłaty do zakupu opakowań :)
Eskimos: Od dziś rusza skup...
Nie rozumiem potrzeby wprowadzania limitu, z...
Skup interwencyjny jabłek -...
No cóż - bobo.. PSL za kłamstwa nie...
Skup interwencyjny jabłek -...
Zapewniam że nie jestem z żadną Partią...
Skup interwencyjny jabłek -...
Nie znam tego przypadku drogi panie Leszku...
Skup interwencyjny jabłek -...
Parę dni temu - usłyszałem z taśmy VIP-a...
Punkty skupu jabłek mają...
Pan poseł Kwitek niech już nie zabiera...
Skup interwencyjny jabłek -...
LL - sądząc po tym jak zwracasz się do 72...
Skup interwencyjny jabłek -...
Tak to jest zarpionie- część "sama nie wie...
Skup interwencyjny jabłek -...
zapion2 pewnie głosują ci co głosowali na...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ale musisz przyznać że jak na wiek 72 takie...
Skup interwencyjny jabłek -...
Artemido w nawiązaniu do tego co piszesz...
Punkty skupu jabłek mają...
Może lepszy byłby jakiś pigmej od eskimosa
Skup interwencyjny jabłek -...
Łapcie koledzy sadownicy:...
Skup interwencyjny jabłek -...
Nie wiem po co ta inwigilacja mojej osoby? Ja...
Skup interwencyjny jabłek -...
Na pewno nie na Ciebie drogi Artemido ! a...
Skup interwencyjny jabłek -...
Masz rację jacenty i piszesz na czasie choć...
Skup interwencyjny jabłek -...
Kontraktacje jeżeli mają być niech będą...
Jabłka przemysłowe przy...
będą pojawiać się teraz ukryte reklamy,...
Skup interwencyjny jabłek -...
skup interwencyjny jest to pierwszy ruch...
Punkty skupu jabłek mają...
I tak będzie w przypadku obowiązkowych...
Skup interwencyjny jabłek -...
Widzisz Wania, już w Biblii napisano o...
Skup interwencyjny jabłek -...
Prosty przyklad kto byl na spotkaniu Jurgiela...
Skup interwencyjny jabłek -...
Dokładnie PSL to cwaniaki po umaczane w...
Ukraińskie jabłka w Indiach
Polacy tak się rozpędzili w przeganianiu...
Ardanowski: Przetwórnie...
Wszystko wina ludzi którzy oddają towar za...
Skup interwencyjny jabłek -...
cóż Ryba psuje się od Głowy :((( niestety...
Eskimos: rozpoczęcie akcji...
A gdyby tak zabraklo ludzi to moze by 1/3...
Ukraińskie jabłka w Indiach
Przecież najpierw my zgapiliśmy z...
Eskimos: rozpoczęcie akcji...
To czas na drugi wierszyk, trochę...
Eskimos: rozpoczęcie akcji...
Pierdu, pierdu będzie wiosna. Wiosna, lato,...
Skup interwencyjny jabłek -...
gwoździem do trumny będzie zainstalowanie...
Skup interwencyjny jabłek -...
Zatrudnienie obcokrajowców nastepna...
Skup interwencyjny jabłek -...
Przykład odbudowywania polskiego przemysłu...
Skup interwencyjny jabłek -...
2015 - limit na bank żywnosci - ok 10 ha -...
Skup interwencyjny jabłek -...
bobo3333-Twój nick chyba nie jest...
Zdziczałe sady w Bieszczadach
Niedługo cały kraj będzie pełen...
Ukraińskie jabłka w Indiach
Uczniowie przerośli nauczycieli...
Skup interwencyjny jabłek -...
A wie ktoś co oznaczają te niebieskie czy...
Skup interwencyjny jabłek -...
bobo3333 , jedyna rozsadna odpowiedź na Twoj...
Skup interwencyjny jabłek -...
dodam nosze okulary , a ta pani to coś...
Skup interwencyjny jabłek -...
Co masz do Pań, że tak podkreślasz "ta...
Skup interwencyjny jabłek -...
Kolego żadnego skupu NIE będzie!!!!!!!!!!...
Jabłka przemysłowe przy...
Jeszcze rok i Ciebie też złamią, jak nie...
Jabłka przemysłowe przy...
c00rneL , to samo mialem napisac kasy zadnej...
Jabłka przemysłowe przy...
Tia i pewnie pokazali, że mocznik z Puław,...
Jabłka przemysłowe przy...
Widziałem ostatnio podobną ukrytą reklamę...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ależ pilsnerze, nikt oprócz Ciebie...
Sprzedam skrzyniopalety
Dam 50 zł transportcpo twojej stronie..a i...
Jabłka przemysłowe przy...
Prawda boli, do tego jeszcze dodatkowy zakup...
Skup interwencyjny jabłek -...
Też coś dodam do tej trafnej refleksji:...
Jabłka przemysłowe przy...
Mam nadzieję tylko, że to nie kryptoreklama...
Jabłka przemysłowe przy...
Mnie nie stać na taki wypas (glebogryzarki...
Jabłka przemysłowe przy...
Sadownicy by się posluchali... Dobre,...
Jabłka przemysłowe przy...
Skończ Waść, wstydu oszczędź, nie wiesz...
Skup interwencyjny jabłek -...
a ja z innej beczki jest jesień -piękna...
Jabłka przemysłowe przy...
wszyscy sadownicy powinni tak zrobić ,może...
Wielki chaos w punktach skupu !
Tak sie robi porządki panie Ministrze...
Jabłka przemysłowe przy...
Tak trzymać .. Honor jest najważniejszy! ja...
Historia Jabłek Grójeckich...
A o prof. Pieniążku coś będzie w tym...
Skup interwencyjny jabłek -...
oprocentowanie od euro/dolarów w tym roku...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ile lat trwa WYGASZANIE produkcji...
Jabłka przemysłowe przy...
Ja kosiarka zrobiłem od razu koszenie na...
Jabłka przemysłowe przy...
Ładnie to wyszło, tak równo. Ja...
Jabłka przemysłowe przy...
Sporo paliwka pójdzie... :o
Jabłka przemysłowe przy...
Ja dziś zrobilem to samo. Dobrze ze są...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ja, smakosz pilsnera urquella,wiem jedno,że...
Skup interwencyjny jabłek -...
Przy jednym tyskim czy pilsnerze problemu...
Sprzedam skrzyniopalety
Sadownicy to teraz taka elita jak ten pan z...
Wielki chaos w punktach skupu !
Żeby przemyśleć to trzeba mieć...
Sprzedam skrzyniopalety
bierz i nie pier...l jak takie tanie......
Wielki chaos w punktach skupu !
Chyba ktoś miał pomysł nie przemyślał i...
Skup interwencyjny jabłek -...
No tak.Ci co mieli wykarczować po tym...
Sprzedam skrzyniopalety
Kogoś chyba popierdlilo za jabłka 300 kg...
Sprzedam skrzyniopalety
Ja też sprzedam skrzyniopalety nowe...
Nowe wysuszone...
Ja też sprzedam skrzyniopalety nowe...
Skup interwencyjny jabłek -...
Chyba czas na wnioski z tego co się dzieje w...
Skup interwencyjny jabłek -...
ciekawe ile za utylizacje sobie Eskimos jak...
Skup interwencyjny jabłek -...
Rząd chciał zabezpieczyć tych co w...
Skup interwencyjny jabłek -...
iI później rząd będzie gadał jaki to...
Skup interwencyjny jabłek -...
Do Jerzego45 który przykładów szuka chodź...
Sprzedam skrzyniopalety
pomysłowy żart pokazuje ile jest warta...
Sprzedam skrzyniopalety
Ktoś sprzedaje skrzynie z...
Sprzedam skrzyniopalety
Dobrze czytaj ze zrozumieniem !!!
Sprzedam skrzyniopalety
250 zł? dobry zart
Polska powinna być...
Abukk - na "tłumacza" w minrolu... albo...
Polska powinna być...
Gdy pracę dobiegną końca, to się okaże...
Polska powinna być...
No niby rząd chciał, ale wyszło jak...
Polska powinna być...
*prorozwojowym? To nie tak się robi, że...
Polska powinna być...
Szanowny Panie Ministrze nazwa calvados...
Polska powinna być...
To kto ma rację? adwokat czy minister...
Polska powinna być...
Poza tym za wielu jabłek odpowiednich do...
Interwencyjny skup jabłek
Czytam wasze komentarze i widzę ze nic nie...
Wzrost eksportu tureckich...
naturalna selekcja
Wzrost eksportu tureckich...
Masz rację, wschód to przyszłość -...
Wzrost eksportu tureckich...
PiS jak krowa, im więcej ryczy, tym mniej...
Skup interwencyjny jabłek -...
Już chyba każdy widzi, że zrobiono z nas...
Skup interwencyjny jabłek -...
powiedz to głośno. Jabłko przemysłowe to...
Skup interwencyjny jabłek -...
Eskimos może olać odbiór i nie płacić...
Skup interwencyjny jabłek -...
jakie to polskie :) wymog stosowania sor...
Skup interwencyjny jabłek -...
Kolego wszystko będzie weryfikowane z danymi...
Ardanowski: Przetwórnie...
Czyżby chwile refleksji...po okresie euforii?
Skup interwencyjny jabłek -...
A swoją drogą to te umowy są nogami...
Skup interwencyjny jabłek -...
6. Załączniki do niniejszej Umowy...
Skup interwencyjny jabłek -...
Jakiego skupu? Żadnego skupu nie będzie, bo...
Skup interwencyjny jabłek -...
Pewnie się zdenerwowali po opublikowaniu...
Skup interwencyjny jabłek -...
No, na białym koniu. Dobrze że nie na...
Skup interwencyjny jabłek -...
Z tego co widać na liście to już kilka...
Ardanowski: Przetwórnie...
,,Broda mędrcem nie czyni".
Skup interwencyjny jabłek -...
Oczywiście zgadzam się z Tobą! Rządzącym...
Skup interwencyjny jabłek -...
Pszemku słuchałeś "pszemówienia" premiera...
Skup interwencyjny jabłek -...
Kara umowna plus odszkodowanie na zasadach...
Skup interwencyjny jabłek -...
tutaj zgadzam się z kaktusem... przetwórcy...
Skup interwencyjny jabłek -...
Należało uruchomić program utylizacji 0,5...
Skup interwencyjny jabłek -...
Żyjemy w tak dziwnym kraju, że cenami...
Skup interwencyjny jabłek -...
pitu pitu! Cała Polska się zgadała, żeby...
Ardanowski: Przetwórnie...
PARTIE POLITYCZNE BĘDĄ ZAWSZE.... To co one...
Skup interwencyjny jabłek -...
Jerzy45 tak szczerze to mi to wszystko lata i...
Ardanowski: Przetwórnie...
mógłbym tak odpisać ---dopóki będziemy...
Ardanowski: Przetwórnie...
Jan Krzysztof Ardanowski W lutym 2018...
Ardanowski: Przetwórnie...
Winnym podziękowaliście w wyborach...
Ardanowski: Przetwórnie...
Dopóty będziemy mieli takich ,,mundrych"...
Ardanowski: Przetwórnie...
W rozumieniu potocznym anarchia to pojęcie...
Wzrost eksportu tureckich...
"W polityce zagranicznej nasze pole...
Wzrost eksportu tureckich...
Pis fanatycy biedy......
Skup interwencyjny jabłek -...
Zdajesz sobie sprawę @Lukas23 i zapewne...
Skup interwencyjny jabłek -...
Masz rację @Marcin79 ... Półprawda też...
Skup interwencyjny jabłek -...
Jerzy podajesz półprawdy firma Attpol byla...
Skup interwencyjny jabłek -...
ludzie nie rozumiecie tego calego...
Ardanowski: Przetwórnie...
Jerzy nie pitol :) oczekujesz od ministra co...
Ardanowski: Przetwórnie...
"Gdyby wybory miały coś zmienić, to dawno...
instagram