Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW2019_naglowek

Polskie jabłka trafią na śmietnik ?

Jak informuje wyborcza.pl polskie sady w tym roku rekordowo obrodziły. I od razu problem: ceny jabłek w skupach są niskie. Nie wiadomo też, czy nie zmarnuje się 0,5 mln ton owoców.

Tegoroczna produkcja jabłek, a jesteśmy w niej jednym ze światowych liderów, może wynieść nawet 4,5-5 mln ton - to ok. 20 proc. więcej niż średnia z ostatnich trzech lat i prawie dwa razy więcej niż w 2017 r.

Urodzaj przekłada się na niższą cenę owoców w skupie: kilogram jabłek na przemysł kosztuje tylko 20-35 groszy. Lepsze ceny sadownicy mają na jabłkach deserowych - 0,93 zł/kg.

Ale popyt na nie jest ograniczony i już nie rośnie. Od lat zjadamy w Polsce tylko ok. 0,5 mln tony (11,5 kg na osobę), a za granicę wysyłamy 1 mln ton.

Siłą rzeczy reszta owoców idzie na przetwórstwo. W tym roku będzie to co najmniej 3 mln ton.

Zwykle tak się dzieje z 60 proc. owoców, ale w tym roku może o być nawet 75 proc. zbiorów – szacuje Barbara Groele, sekretarz generalny KUPS. Jej zdaniem jabłek może być tak dużo, ze nie uda się ich wykorzystać w przetwórstwie. Może się zmarnować nawet do 0,5 mln ton jabłek.


REKLAMA
2018_Plantpress_prenumerta_art

Tagi:

jabłka, zbiory

komentarze (39):

dodaj komentarz
cielmus
cielmus 31.08.2018 21:35 Już się zmarnowało że 200 tyś ton tylko powód jest inny a konkretnie dotyczy siły roboczej. A Pani z KUPS niech uważa po na końcu powie UPS !!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

zbig63
zbig63 31.08.2018 21:53 Około 1 miliona już przerobiły zakłady zostało około 2,5 miliona ton .Do końca roku zakłady przerobią z 1,5 miliona zostanie 1 milion ton na export ,kraj i na obieranie a może z kilkadziesiąt ton z tego miliona zostanie przeznaczone na embargo.Wszystkie jabłka zostaną sprzedane tylko za jaką cenę>?
artemida
artemida 01.09.2018 08:01 Skąd te, tak precyzyjne dane? Kto ma takie prognozy? A może z sufitu p. zbig63?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 01.09.2018 09:22
tylko 500tys trafi na śmietnik ??
a sprzedając po 18 groszy marnujemy " smietniskujemy " 2/3 swojego towaru -czyli znacznie wiecej
BO SPRZEDAJĄC ZA PÓL CENY MARNUJEMY POŁOWĘ SWOJEGO TOWARU
marnujemy w możliwie najgłupszy ,najbardziej pracochłonny sposób

powinno milion ton jabłek zgnić pod drzewami " trafic na smietnik " a za pozostale bysmy dostali prawdziwe pieniądze
-niszczenie nadmiaru towaru , to jedyna rozsądna alternatywa w nadprodukcji - szkoda ze u nas niewykonalna i tylko "dziadek mróz "czasem tego dokonuje , dla naszej korzyści

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 01.09.2018 09:31 aha i jeszcze zapomniałem dopisać
ze marnowanie części produkcji jakie "dała natura " jest jak najbardziej ECO -czyli zgodne z prawami natury

wystarczy pomyslec co by sie stało gdyby zaden z luudzkich plemników sie nie zmarnował ?
nadpodaz jabłek toby był mały pikus wobec tego armagedonu :)


wszędzie w przyrodzie większość lub prawie wszystko sie marnuje i tak powinno byc z nadmiarem jabłek
artemida
artemida 01.09.2018 10:43 Idąc tym tokiem rozumowania to niech jajcarze ograniczą produkcje jaj o połowę i sprzedają jaja po 1zł, świniarze dobrą kiełbasę po 100zł, mleczarze - mleko po 10zł/l. Na stacjach benzynowych paliwo - po dysze. No co? Nikt się nie napracuje, każdy zarobi i będzie git!
artemida
artemida 01.09.2018 20:04 Jajcarze, mleczarze, świniarze nie podniosą cen bo w tych produktach jest równowaga na rynku! Rynek, może z pewnymi perturbacjami się ustabilizował i jest święty spokój. Co do owoców - jak jest każdy widzi... Jak TAMCI OGRANICZALI PRODUKCJĘ TO SADOWNICY DOSADZALI... Może nieprawda?
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 03.09.2018 11:05 Rynek owoców znacząco różni się od rynku jajek czy mleka. Nie da się tego porównać. W sadownictwie Ci którym to wychodzi mogą rozwijać produkcję, reszta(70%?) zbankrutuje. Są sady i sady...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 02.09.2018 08:29 moje "złote rady " dotycza nadprodukcji i OBRONY przed zbyt niskimi cenami , ponizej kosztow produkcji
i tylko takiej sytuacji dotyczą - tzn. przywrócenia równowagi na rynku
bo nie moze byc windowania cen bez konca i umiaru bo napotka to bariere popytu
i w rezultacie spadnie popyt i windujacy wiecej straci niz zarobi ..
w jablqkch -sadownictwie TA RÓWNOWAGA RYNKOWA JEST WYRAŹNIE ZACHWIANA
PRZEZ NADWYŻKĘ PODAŻY i z tym cos trzeba zrobic
sam pisales o sposobie w dluzszym terminie -likwidacji czesci nasadzen
a ja napisalem a dzialaniu na teraz "na dzisiaj "
artemida
artemida 02.09.2018 09:11 Na ten rok/sezon to wg mojego rozeznania to tylko "ratuj się kto może".
Wrócę do problemu bardziej całościowo. Nie trzeba było proroka Izechiela aby przewidzieć to co się dziś dzieje. Przez poprzednie dwa lata NIC NIE ROBIONO ABY ZAPOBIEC DZISIEJSZEJ SYTUACJI. Ostatnią inicjatywą w tym względzie była kolęda ministra Piechocińskiego aby znaleźć chętnych na zakup jabłek za granicą. Efekty był raczej mizerne , bo rynek światowy jest dość stabilnie ukształtowany. Nie można przewidzieć powodzi czy przymrozków ale to że jeżeli przybywa sadów to również wzrośnie plon to PROSTE JAK ŚWIŃSKI RYJ. Przeżyli sadownicy ubiegłoroczne przymrozki, jakoś przeżyją tegoroczną klęskę ale NIE MOŻNA CHOWAĆ GŁOWY W PIASEK /rzekomo to nie prawda że strusie tak robią/. Sytuacja światowa w TYM handlu stała się stabilna /Putin nie odpuści/ więc sadownicy winni ZOBOWIĄZAĆ NASZE PRAWITIELSTWO do podjęcia KONKRETNYCH DZIAŁAŃ!
jurol
jurol 02.09.2018 20:33 Nie dwa lata tylko coś kolo trzydziestu już będzie szanowny Artemido jak rządzący robią nas w wala i nie ma w tym żadnej agitacji politycznej tylko szara rzeczywistość.
artemida
artemida 03.09.2018 12:24 A ja agituję POLITYCZNIE do polityków wszelkich kolorów; ZAJMIJCIE SIĘ SADOWNICTWEM bo to nie tylko sprawa sadowników ale całego rolnictwa.
artemida
artemida 04.09.2018 13:42 Jeżeli nie POLITYCY TO KTO? KTO decyduje o tym co się dzieje w Kraju nad Wisłą???

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 02.09.2018 20:48 Patrząc na to co się dzieje nasze jabłka trafią pewnie niebawem na śmietnik historii.
artemida
artemida 03.09.2018 07:12 Nie przesadzaj jurol, kto przez wiele lat był ELYTĄ w rolnictwie? Nawet nie 30 a 50 lat!!! Pieniążek dał sadownikom pieniążki jak nikt inny. Nie narzekaj na starsze czasy, wszyscy Wam zazdrościli... Rozpieszczeni, zapomnieliście że wszystko może się skończyć..' i tak się dzieje. No może jeszcze nie KONIEC ŚWIATA ale wielu musi zacząć zjadać swój ogon. Ekonomia nie zna litości, a pomoc? To mit...
artemida
artemida 04.09.2018 07:06 Po komentarzach i minusach, mi wklejonych, zaczynam żyć z przeświadczeniem że to ja jestem winien sytuacji w Polskim sadownictwie, jestem załamany...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 04.09.2018 11:38 Jest szybka pomoc rządu dla rolnictwa

https://agronews.com.pl/artykul/mandaty-dla-protestujacych-rolnikow-jest-komentarz-ministra/
artemida
artemida 05.09.2018 07:10 Chyba kluczową była wypowiedź premiera Morawieckiego w Sandomierzu, była ona w stylu senatora Katona; PRZEDE WSZYSTKIM NALEŻY ZNISZCZYĆ PSL. A później ? A później coś się obieca... jakiś holding czy coś...
Green25
Green25 05.09.2018 07:43 Po co niszczyć...Niektóre partie ulegną auto destrukcji tzw.samo zaoraniu bez niczyjej pomocy .Módlcie sie do wszechmogącego aby Kołodziejczak z UWZ stracił apetyt na politykę bo z tego co mówił ma zamiar stworzyć stowarzyszenie .Ten chłopak wydaje się mieć charyzmę i chyba nawet chce coś zrobić pozytywnego dla Polskiej wsi.Tak więc leśne dziadki miejcie się na baczności:)
artemida
artemida 05.09.2018 08:03 A cóż to takiego UWZ? Kim jest ów Kołodziejczak, jaki ma program i ile "szabel" do walki? O tym jak się partie "zaorują" widać na lewicy...
artemida
artemida 05.09.2018 11:30 No właśnie dwóch leśnych ludków odeszło, jeden aby móc się spokojnie wyspać, drugi szyszki zbierać w Puszczy Niepolewickiej z dala od dzików z ASF...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 05.09.2018 20:36 Kto to jest Kołodziejczak? Młody człowiek któremu w skrócie nie podoba się to co się dzieje obecnie w rolnictwie ...Kiedyś z Leppera się wyśmiewano i choć wiało trochę populizmem w jego formacji to z perspektywy czasu miał sporo racji . Nie wiem co się z tego "wylęgnie" ale na tą chwilę nie ma reprezentantów Polskiej wsi ,więc daje nu warunkowy kredyt zaufania.
Green25
Green25 05.09.2018 20:56 Artemida ,zadam Ci pytanie na pytanie...a jaki ma program PSL ? Ta partia od wielu lat ma taki program aby doczłapać się po plecach rolników do ław poselskich i przykleić się tam gdzie cieplej .Jeszcze raz podkreślam nie ma obecnie formacji w PL która reprezentowała by "biznes" rolniczy...co jest bardzo smutne.
artemida
artemida 06.09.2018 07:20 No to czas na odpowiedzi
P. Green- P. Kołodziejczak KOGOŚ reprezentuje jakąś ORGANIZACJĘ, jak się nazywa, jaki ma program? Mogę powiedzieć że nic nie wiedząc o niej nie mogę jej popierać a już na pewno nie mam powodu by krytykować. Prześledź MOJE WPISY - zawsze znajdziesz Moje poparcie dla organizacji które mają na celu konsolidację środowiska sadowniczego/rolniczego zabiegającego o swoje rolnicze/ogrodnicze/wiejskie interesy.
Co do PSL- zadałeś pytanie na które próbujesz sam sobie odpowiedzieć. Jak widzisz PSL - nie przykleił się do PIS- u choć tu były konfitury. Może przeanalizujesz to z jaką determinacją premier atakuje PSL /vide pełne kłamstw i przeinaczeń wystąpienie w Sandomierzu/ oraz ten festiwal obietnic to... aż trudno uwierzyć iż finansista ma aż tak wybujałą fantazję. Dominuje jeden motyw; ZA WSZYSTKO ODPOWIADA PSL. Zadawałem, parę dni temu pytanie co PIS zrobił dla sadowników w ciągu ostatnich trzech lat, choć dla nikogo nie było tajemnicą jakie będą plony, ilu ludzi jest do ich zbioru i jakie są kanały zagospodarowania. Odpowiedź była jedna, PSL sprzedał zakłady przetwórcze!!! Zakłady sprzedawał AWS a ostatnie APPEL sam Morawiecki sprzedał Chińczykom parę miesięcy temu. Inna sprawa ZAKŁADÓW TYCH Z KRAJU NIE WYWIÓZŁ, ON SĄ I PRZERABIAJĄ.
Alfredowi odpowiem że po raz kolejny odpowiem iż /jak to sam określa/ że łże. Miałem czarne włosy a jestem ganc łysy....
artemida
artemida 06.09.2018 08:23 Może małe uzupełnienie... Chcesz znać program PSL-u ??? Konwencja programowa odbędzie się 9 września - na pewno znajdziesz odpowiedzi na większość wątpliwości.
Druga sprawa -dostęp do środków przekazu czyli, przede wszystkim programów informacyjnych TVP. W programach /bezpośrednio po Wiadomościach przedstawiciele /Prawa i Sprawiedliwości / przedstawiali swe racje lub ich bronili w ciągu ostatniego roku przez 184 godziny, przedstawiciele PSL mieli na to jedynie 4 /słownie CZTERY/ godziny. Komentarz do tego pozostawiam rozsądnie myślącym.
jerzy45
jerzy45 06.09.2018 21:56 Green25... A jakie programy dla Wsi mają inne partie ? Czym nas uraczą podczas kolejnej kampanii wyborczej ? Czegóż to znowu nie naobiecują ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 05.09.2018 20:37 artemida weź już przestań agitować psl zakodziały rudy przygłupie ...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 06.09.2018 06:48 Ktoś nieraz dziwi się , że niektórzy dosyć rzadko piszą komentarze. Kiedyś można było z portalu wylecieć za byle co. Teraz można pluć na każdego ile się chce. Z tego też powodu nie wszyscy chcą dostosowywać się do tego ,,poziomu". Portal schodzi na psy, tak jak i całe sadownictwo.
artemida
artemida 06.09.2018 14:26 Parafrazując stare arabskie przysłowie które mówi; "Psy szczekają a karawana idzie dalej", uważam, że "sadownictwo pójdzie dalej" ale potrzebna mu restrukturyzacja...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 06.09.2018 09:12 Dziwisz się jaceo ? .. jak po ciężkiej prawie darmowej pracy wchodzę na ten portal ,,widzę artemida ,24 godziny na dobę (artemida) ,,człowieka który niczym nie jest związany z sadownictwem ..i jego pslowskie mądrości !i czasami puszczają nerwy . Byli różni użytkownicy portali ,,był Melanhota ,Pomolog oni mimo że mieli inny punkt widzenia na świat, niż ja ,nie narzucali swoich dywagacji !! nawet przetwórcacudotwórca był lepszy ..Jeśli za mój niewyparzony jęzor wylecę z tego portalu ,,mam to w d...e i tak będę nadal sadownikiem a nie byle h ...m

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Marcin79
Marcin79 06.09.2018 10:41 Z tego też powodu nie wszyscy chcą dostosowywać się do tego ,,poziomu". Portal schodzi na psy, tak jak i całe sadownictwo.

to widac nawet po mozliwosci dowolnego manipulowania ocenami - niby innych użytkowników
Alfred40 06. napisal komentarz przed godziną i "ma juz ponad 40 minusów "
a tzn. ze wszyscy użytkownicy portalu rzucili prace w polu u przybiegli ocenić - skrytykować Alfreda

:) :)
jerzy45
jerzy45 06.09.2018 22:00 Jesteś Marcinie79 zdziwiony ? Ja może tak. Jednak młodzi mają wszystko w komórkach. Każdy ruch w sieci jest im zakomunikowany i nie muszą siedzieć przed pcetem, czy laptopem, jak np ja.
Alfred40, to prostak, zwykły cham i zapewne jest tylko trollem, który nic więcej zaproponować nie może.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 07.09.2018 17:28 jerzy ciebie prostak i niemiecki cham zrobił i jakoś żyjesz !! wąsaty pajacu !
jerzy45
jerzy45 08.09.2018 21:39 Każdy daje świadectwo kim jest poprzez swoje czyny, komentarze, itd. Ja osobiście z Tob tzw. brudzia nie piłem i proszę zwracać się do mnie zgodnie z zasadami polskiej pisowni. Tu już wychodzi z Ciebie brak oczytania, brak dobrego posługiwania się językiem ojczystym. moje imię pisze się tak - Jerzy... Nie wiem dlaczego miałby mnie zrobić jakiś niemiaszek, skoro moje korzenie, korzenie mych przodków sięgają jeszcze grubo przed rokiem 1500. Z mojej miejscowości został namaszczony na biskupa Ryskoniusz, który ufundował mój parafialny kościół. Dokumenty z tamtych czasów się nie zachowały, ale to, co widnieje na grobach mych przodków, na cmentarzu przy kościele, dobitnie świadczą o tym, że byli tu od wieków. A tu gdzie mieszkam zawsze była Polska. Jeśli ja zostałem "zrobiony" niemieckim dydkiem, to Ty zapewne musiałeś być
zrobiony" ruskim dydkiem, a to już jest obciach...
Adminie...Nie waż się usuwać Alfreda40 !! Plankton i taki lokalny folklor zawsze dodaje kolorytu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 07.09.2018 17:38 Marcin daj spokój .. szkoda Twoich nerwów ..Admin gdzie jesteś ??? dlaczego mnie i jerzego nie usuniesz ???za nasze inwektywy ?? Może niech ruszy też tyłek i zrobi właśnie porządek i z tymi minu/plus ...Bo zakodziały artemida jest obecny tu 24 godziny na dobą i pyka hurtowo plus /minus ...I tak że nie drze ryja konstytucja ...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 07.09.2018 17:57 Szkoda że nie można cofnąć się do komentarzy jerzego z przed 6/8/10 lat jak dostało się Po i psl do władzy ! jedno zapamiętałem szczególnie początek embarga( co ma rząd zrobić kupić twoje wisnie ,jabłka było nie trzymać się rosyjskiego niestabilnego rynku ,ja sprzedaje na lokalne rynki i mam stałych odbiorców ...i takie tam,, w obronie debili z PO .. Adminie udostępnij stare wypociny jerzego i artemidy z przed zmianą wizerunkową i nie tylko portalu ...A może gdzieś tu jest !tylko nie mogę znaleźć archiwum x
jerzy45
jerzy45 08.09.2018 21:44 Gdybyś używał tzw. łyżki do wkładania butów, to wepchnąłbyś słomę głębiej w swe obuwie...A tak, co mamy ? Człowieka, który poprzez swoje komentarze daje upust swym emocjom, albo Jego Komentarze świadczą o tym, że ma problemy ze zdrowiem psychicznym. W Polsce jest 6 mln. obywateli, którzy takie problemy mają. Dlatego sądzę, że i tu takowi są. Dlaczego nie Alfred40 ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KARHU1
KARHU1 07.09.2018 20:49 Dodawanie ocen na tym portalu jest bezsensowne .Sadownicy po jednym + - ,a trole i innej maści przyszywańcy dziesiątkami .Nie ma kogoś kto dba tutaj o jakiś porządek ,jakieś reguły ?Burdel jak w całym sadownictwie -ciekawe komu to w interesie leży?Rozumie sady w Polsce to konkurencja dla innych krajów to mieszają jak mogą by nas niszczyć .Ale na portalu s......pl ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 08.09.2018 21:49 Ktoś skrupulatnie liczył i policzył, że 0,5 mln. ton jabłek się zmarnuje. Nie wiem, jakiego klucza użył, ale mu wyszło.Jednak tym bym się nie przejmował, że te jabłka zgniją pod drzewem, bo przecież są tacy sadownicy, którzy zarzekali się, że zbierać nie będą ( !! ) i dlatego nie ma zagrożenia, że ci, co zbierają nie będą mogli za te nędzne grosze sprzedać swego towaru. I tutaj i na FB tacy sadownicy deklarowali , że schylać się nie będą...Cena żadna, ale z czegoś żyć trzeba...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Koniec glifosatu w Czechach

Glifosat to aktywny środek wielu preparatów chwastobójczych, powszechnie stosowanych w...

CBA: Sfałszowano dane o ilościach wyprodukowanych owoców w grupie

Jak czytamy na stronie cba.gov.pl delegatura CBA w Lublinie pod nadzorem Prokuratury...

Eksport jabłek - Bożena Nosecka - (Kongres Sadowniczy)

„Polski rynek jabłek w cyfrach. Ocena zmian jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat.”...

Rynek owoców - diagnoza UOKiK

Rynek rolniczy znajduje się pod stałą obserwacją Urzędu Ochrony Konkurencji i...

Skandal ze skupem interwencyjnym jabłek

Ponad miesięczny poślizg w realizacji założeń programu stabilizacji cen jabłek,...

Przelano pierwszą transzę wypłaty za interwencyjny skup jabłek

Jak informuje PAP pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj...

Najnowsze ogłoszenia

Sortownica Greefa A3

10.12.2018 18:49 autor: Kaczor

Rolki do sortownicy Greefa

10.12.2018 18:36 autor: Kaczor

sprzedam samochód ciężarowy volvo fl6

10.12.2018 13:20 autor: LegendII

Rozsiewacz nawozów

09.12.2018 15:11 autor: Rumcajsik

Kupię konny opryskiwacz Huragan

06.12.2018 20:33 autor: SadownikGrojecki

Maszt do ciągnika kupno.

05.12.2018 22:15 autor: dorotazy

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Kongres sadowniczy - DEBATA
Tu żadne Debaty i tym podobne działania nic...
CBA: Sfałszowano dane o...
A co ma piernik do wiatraka. Nieuczciwość i...
CBA: Sfałszowano dane o...
a gdzie te aresztowania miały miejsce, może...
CBA: Sfałszowano dane o...
Oj, żeby tak sąsiadowi wszystkie krowy...
Kongres sadowniczy - DEBATA
No może przerysowałem trochę ale... nie...
Skandal ze skupem...
Wynika z tego że teraz ci którzy...
Skandal ze skupem...
Czy to jest skandal ? Tak, bo już sam...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Zobaczcie na You Tube .Koniec sadownictwa.
Kongres sadowniczy - DEBATA
Gdyby w tym momencie powiedzieć, że ten...
Kongres sadowniczy - DEBATA
...@Gofertus...Nie znam Pana Chołyka. Jednak...
CBA: Sfałszowano dane o...
Ciekawie jakby wszystkie Grupy zostały...
Kongres sadowniczy - DEBATA
...artemido...Zawsze szliśmy ręka w rękę...
CBA: Sfałszowano dane o...
Pewnie nie podzielili się kasą i dlatego...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Po prostu nic nie pisz i wszystko będzie w...
Kongres sadowniczy - DEBATA
*Ministra Rolnictwa ;)
Kongres sadowniczy - DEBATA
PAN ZBYSZEK CHOŁYK NA PRZEYDENTA ! JAK...
Rozsiewacz nawozów
Jak wyzej kolega. Rozsiewacz fajny. Ale nowy...
Skandal ze skupem...
Czy my żyjemy w jakimś świecie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
widzę że nawet na zadane pytanie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Nie oczekuję na plusy ani minusy, oczekuję...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Jak byś widział podział owych 3,5 mln ton?
Kongres sadowniczy - DEBATA
żadna analiza nie pokazuje specyfikacji...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Warto zapoznać się też z analizą Klausa...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Jerzy i tu zgadzam się z Tobą brawo Ty !!...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Z ostatnich oficjalnych dokumentów...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Instytuty nie pracują? A co mają robić?...
Kongres sadowniczy - DEBATA
I na dzisiaj ostatni komentarz, po obejrzeniu...
Rozsiewacz nawozów
Coś drogo :(
Kongres sadowniczy - DEBATA
Pisząc o słowach p. Kota w sprawie tzw....
Kongres sadowniczy - DEBATA
Nie jestem w stanie ( i nawet nie mam...
Maszt do ciągnika kupno.
Zadzwoń pod ten nr. 692 787 491.
Eskimos: to tylko chwilowe...
Zadając pytanie na temat "Eskimosa" znałem...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Czyżby jedynym efektem obrad Kongresu był...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
...mam taki sprzet prosze kolegi ,jest to...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
mam ale sam silnik.
Kongres sadowniczy - DEBATA
Sadźcie, sadźcie, pszczelarze będą się...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Przeważnie lepiej jest jak rząd nic nie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Czekałem kilka dni na to że ukażą się...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Najlepsza opcja , to zwiększanie hektarów o...
Kongres sadowniczy - DEBATA
aby coś zmienić to trzeba dyskutować...
Eskimos: to tylko chwilowe...
jerzy45. Wiem że kontraktacja działa w dwie...
Przelano pierwszą transzę...
Jest takie powiedzenie: "zrobić kogoś w...
MRiRW ws. niemożności...
Ktoś jest w stanie przetłumaczyć to z...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Dziś największą marże z handlu jabłkami...
Eskimos: to tylko chwilowe...
i niech to będzie przestrogą dla...
Polska może stać się...
Teorii na temat przyczyn łysienia jest kilka...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Fachowcy mieli dwa dni na przedstawienie...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Przetwórnie/Zakłady nie są zainteresowane...
Powstanie Państwowa Grupa...
Polecam !!!!!!!...
Powstanie Państwowa Grupa...
Tak to Zbigniew i Jerzy uknuli historyczną...
Powstanie Państwowa Grupa...
Porządek z bandyckim quasi-państwem jakim...
Eskimos: to tylko chwilowe...
ot i cały Eskimos...
Eskimos: to tylko chwilowe...
U mnie w regionie wczoraj pojechał pierwszy...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Wielu pisze o "Eskimosie", jako o tym...
Polska może stać się...
Po przeczytaniu tytułu musiałem zmienić...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Cichon zakontraktowano 450 tys ton i dalej...
Powstanie Państwowa Grupa...
Ujawnił się kolejny sympatyk putinowskiej...
Polska może stać się...
W temacie tak powiało optymizmem że mi...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Panie Ministrze oczekujemy oficjalnych...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Z tego co wiem to z Małopolski nie poszło w...
Powstanie Państwowa Grupa...
jerzy45 przestań bajdurzyć,...
Zapasy jabłek w UE -...
To fakt, dał rekordowe zbiory. Ale...
Powstanie Państwowa Grupa...
Ale od budowy płotu wzdłuż Bugu...
Zapasy jabłek w UE -...
Myślę ze w Polsce idareda jest znaczenie...
Powstanie Państwowa Grupa...
Oj Jerzy,a ja naprawdę myślałem,że Ty...
Zapasy jabłek w UE -...
Kompletna bzdura, kłamstwo! Popatrzcie ile...
Powstanie Państwowa Grupa...
Mieliśmy w czasie transformacji ustrojowej i...
Powstanie Państwowa Grupa...
Z tego co napisał @wania1234 wynika jasno -...
Powstanie Państwowa Grupa...
Rosja to 7mln ton rynek jabłek, jeszcze...
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
dziękuje, faktycznie. Poprawione.
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
Napiszę kilka ciepłych słów dla tych, co...
Powstanie Państwowa Grupa...
...bobo3333 ... Powoli zacznij się...
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
Proszę Admina o poprawienie literówki w...
Podwyżki cen energii...
Marcin79 ...Wiesz, że wyjaśniłeś...
Podwyżki cen energii...
Najlepszym żartem usłyszanym na...
Powstanie Państwowa Grupa...
Niech nam oddadzą ten rynek Rosyjski i...
Eskimos: to tylko chwilowe...
byl przemysl i nie ma przemyslu -15 zalatwilo...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Będziesz musiał dostarczyć te jabłka...
Jem polskie jabłka!
Warto zerknąć ;( Już dawno...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Jeżeli odbiorą w grudniu to 0.28 Ale jak...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Spokojnie ,,lada moment przemysł pójdzie w...
Eskimos: to tylko chwilowe...
no i listopad minął a jabłek eskimos mi...
KUPS wprowadza System...
KUPS - niech sie zastanowi nad tym że...
Jem polskie jabłka!
Ja wspomogę kolegów w niedoli (a efekt...
Jem polskie jabłka!
Przed godziną usłyszałem w radiu że...
Jem polskie jabłka!
Jest temat o Orlenie to coś na temat: Raduje...
To był rekordowy rok dla...
Już miesiąc temu pisałem że to najlepszy...
Powstanie Państwowa Grupa...
kolejny program "dobrej zmiany " KORYTO +
VAT od wycofywania na...
Moje pytanie do ZSRP : czy pani minister...
Rębak samozbierający
Jeśli nie będzie to klopotem, to poproszę...
Dolnośląski sposób na...
z 8 kg jabłek uzyskuje się litr koncentratu...
Powstanie Państwowa Grupa...
Jeżeli ta Grupa będzie tak działała jak...
Powstanie Państwowa Grupa...
Powstanie Polska Grupa Spożywcza... i...
Podwyżki cen energii...
GOP ma 2 mln wyborców, po tym jak prezes...
Podwyżki cen energii...
Minister d/s energetyki potwierdził wczoraj...
Dolnośląski sposób na...
Z 8 kg jabłek uzyskuje się litr soku -...
Podwyżki cen energii...
Jarkoski - dobrze się czujesz? Posądzasz...
Podwyżki cen energii...
Wczoraj w PR I była ciekawa dyskusja na...
Podwyżki cen energii...
jacenty82 wstawiłeś mi wczoraj 10 i dzisiaj...
Podwyżki cen energii...
Trochę pitolisz Jacenty jesli mowisz ze nikt...
Podwyżki cen energii...
Przecież nikt nikogo nie zmusza do...
Wsparcie zakładania nowych...
Każde wsparcie na drzewka obruci się...
Podwyżki cen energii...
Pytanie inne ,,kto w wyborach samorządowych...
Podwyżki cen energii...
Trochę nie ta bajka.Co mają ceny jabłek...
Podwyżki cen energii...
Z San Escobar....
Podwyżki cen energii...
Nie ma co tu szukać obcej winy, bo sami nie...
Podwyżki cen energii...
to jeszcze taka uwaga spostrzeżenie w...
Rębak samozbierający
Zdjęcia i filmik z pracy maszyny mogę na...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Upodobań nie ale ustawą można zmienić...
Podwyżki cen energii...
telewizja publiczna jest tylko jedna, ma...
Podwyżki cen energii...
Ten portal to dziala chyba jak pewna...
Podwyżki cen energii...
Panowie wzzystkie te plusy kosztuja,ciekawe...
Podwyżki cen energii...
co sie śmiejesz Radex ? Przecież spady...
Podwyżki cen energii...
"Podwyżki cen energii przełożą się na...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Ustawą nie spowodujesz zmiany upodobań...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Przykład cydru mówi , że ustawy i przepisy...
Podwyżki cen energii...
Wiatraki nie dobre, energia słoneczna też,...
Podwyżki cen energii...
@piotrek197704 Powiem w ten sposób...nigdy...
Podwyżki cen energii...
Masz rację jurol. Ważne jest by tematem, na...
Podwyżki cen energii...
Każdy w miarę gramotny człowiek zauwazy...
Podwyżki cen energii...
Pierwsze czego nie widać to ogromne koszty...
Drewno owocowe Jabłoń.
Takie coś to lepiej liczyć za tonę. Bo...
Podwyżki cen energii...
To nie zmienia faktu, że wiatraki mają sens...
Podwyżki cen energii...
Jak ktoś mnie zna to wie, że do tego rządu...
Rębak samozbierający
Pokaż zdjęcie
Podwyżki cen energii...
jaceo - link dla Ciebie...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Czy przykład cydru nic nie mówi? Długo...
Podwyżki cen energii...
Latem gdy jest duże zapotrzebowanie na...
Podwyżki cen energii...
Coś mi się nie zgadzało więc zajrzałem...
Odstąpie zrazy jabłoni...
Czy to jakaś nowa odmiana, czy poczciwe...
Odstąpie zrazy jabłoni...
2zł za cały przyrost jedno roczny z...
Podwyżki cen energii...
Kolego GREEN Twoja wypowiedź zalatuje...
Podwyżki cen energii...
Co robić w tej sytuacji?Poddać się...
Podwyżki cen energii...
Bodaj na początku roku była tutaj cytowana...
Podwyżki cen energii...
Tak na marginesie. Niektórzy ekscytują się...
Podwyżki cen energii...
W Chinach ok.30% energii pochodzi z OZE,...
Podwyżki cen energii...
Nie patrz miejska czy wiejska patrz czy...
Podwyżki cen energii...
Z tego co wczoraj słyszałem w TVP to do...
Podwyżki cen energii...
Wszystkimi nowymi opłatami obarczony jest...
Podwyżki cen energii...
WSZYSCY POLITYCY SĄ SOBIE WARCI, NIKT NIE...
Podwyżki cen energii...
Szampion97 - ile zapłaciłeś za wodę z...
Podwyżki cen energii...
To akurat zbieg okoliczności. W zeszłym...
Podwyżki cen energii...
Ocieplenie klimatu -> więcej ciepłych i...
Podwyżki cen energii...
Jest problem z ocieplaniem się klimatu i...
Podwyżki cen energii...
Tylko ze droższego jabłka może nikt nie...
Podwyżki cen energii...
Za to obecna ekipa powiedziała, że nigdy...
Podwyżki cen energii...
Ale nie ma się czym przejmować,przecież...
Podwyżki cen energii...
Pakiet klimatyczny podpisała tamta ekipa, a...
Podwyżki cen energii...
Już dwa lata temu jak mieli znieść wizy...
Podwyżki cen energii...
szampion97,zapomniałeś,że jeszcze jest w...
instagram