Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Noc w alejce z jabłkami w Poznaniu

Dla osób niemających dużo czasu na czytanie tego tekstu, w skrócie napisze już na wstępie, że w Poznaniu (01.10.2019) jabłka różnych odmian w cenie od 20 zł (małe), a średnio 30-35(40) zł za klatkę. Bardzo dużo śliwki, od grubej po słabą i cieknącą. Cenowo nikt się nie określał, ale pewnie za około 2-2,5 zł lub taniej jak ktoś będzie zainteresowany większą ilością. Oczywiście najwięcej = bardzo dużo śliwki Węgierki. Malin mało, gruszki też niewiele…

Nie brakuje Ligola, Lobo, Red Delicious-ów. Gale, Red Jonaprince oraz Golden na zielono i żółto od wyboru do koloru. Skrzynka, karton, na wytłoczkach - można wybierać. Klient decyduje. Klient wybiera. Klient płaci.
 Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza - Franowo - Poznań -  1/10/2019 - godzina 3:00Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza - Franowo - Poznań - 1/10/2019 - godzina 3:00
 Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza - Franowo - PoznańWielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza - Franowo - Poznań
 Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019

Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu (na Franowie) rządzi się swoimi prawami. Tutaj nie handluje się całą dobę, a wielkość samej alejki z jabłkiem można określić jako 1/3 dobrego dnia na Broniszach. Jak porównać ilość sadowników do „przerzutowców” lub handlarzy ? Pewnie można określić 50% na 50%, choć do końca trudno precyzyjnie klasyfikować, bo jak nazwać sadownika, który dokupuje poszczególne odmiany jabłek od innej osoby, aby jego oferta była pełna [odmian] i mógł nadal utrzymać swojego klienta. Jak dla mnie nadal sadownik, gdyż bazuje na swoim jabłku, a ofertę tylko uzupełnia.

 Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019
 Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019
 Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019


Handel rozpoczyna się jeszcze przed północą i trwa do samego rana. Ogólnie mówiąc/pisząc, bo każdy sadownik sprzedający jabłka ma swoich klientów, którzy pojawią się o określonej porze dnia i nocy.

Franowo, godzina 3:10
Na alejce stoi kilkanaście samochodów. Pierwsze miejsce puste. Oni już sprzedali swoje jabłka i pojechali do domu. Kolejne samochody i widok śpiących osób czekających na swoją kolej, na swoich klientów…

 Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019
 Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019
 Skrzynka, karton, na wytłoczkach - można wybierać. Klient decyduje. Klient wybiera. Klient płaci. Skrzynka, karton, na wytłoczkach - można wybierać. Klient decyduje. Klient wybiera. Klient płaci.


Franowo, godzina 3:30
Zaczynają pojawiać się busy. Bus za busem. Zaczyna się ruch u Jarka (kolegi, u którego stoję na miejscu i przyglądam się jak tu handel działa).
W ciągu kolejnych dwóch godzin Jarek wcześniej przygotowane zamówienia sprzedaje swoim stałym klientom. Śmigają na paleciakach poustawiane klatki, Lobo, Prince, Gala, Red Delicious, trochę gruszki. Za chwilę wracają puste skrzynki z wymiany. Kolejny klient. Kilkanaście kartonów z Princem i Lobo. Kolejny bus. Jarek mówi Grodzisk przyjechał i znów paleciak, skrzynki i znów w biegu, bo alejka zajęta a kolejne busy nadjeżdżają. Takie dwie godziny na konkretnym speedzie. A obok na swoich stoiska w alejce jabłkowej nadal chrapanie i spokój.

 Malin mało, gruszki też niewiele… WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Malin mało, gruszki też niewiele… WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019
 Nie brakuje Ligola, Lobo, Red Delicious-ów. WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Nie brakuje Ligola, Lobo, Red Delicious-ów. WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019
 Handel rozpoczyna się jeszcze przed północą i trwa do samego rana. Handel rozpoczyna się jeszcze przed północą i trwa do samego rana.


Franowo, godzina 5:10
Słychać czajniki z zagotowaną wodą. Kawa. Wstają osoby z początku alejki jabłkowej i zaczynają spoglądać na nas. Sprzedali, teraz czas na nas. I tak to działa. Teraz zaczyna się powoli ruch u nich. Przyjeżdżają ich klienci, kupują jabłka, wymieniają się skrzynkami itd. A u nas spokój i cisza.

 Jabłka różnych odmian w cenie od 20 zł (małe), a średnio 30-35(40) zł za klatkę. Jabłka różnych odmian w cenie od 20 zł (małe), a średnio 30-35(40) zł za klatkę.
 Jabłka różnych odmian w cenie od 20 zł (małe), a średnio 30-35(40) zł za klatkę. Jabłka różnych odmian w cenie od 20 zł (małe), a średnio 30-35(40) zł za klatkę.
 Cenowo nikt się nie określał, ale pewnie za około 2-2,5 zł lub taniej jak ktoś będzie zainteresowany większą ilościąCenowo nikt się nie określał, ale pewnie za około 2-2,5 zł lub taniej jak ktoś będzie zainteresowany większą ilością


Franowo, godzina 5:30
Pakowanie samochodu. Podsumowanie dania. Kasa musi się zgadzać. Liczenie ile sprzedaliśmy jabłka, ile zamówiono na jutro. Ile zostaje jabłka. Nikt nie zabiera niesprzedanego jabłka do domu. Zostaje na miejscu. Wracają tylko puste opakowania.

 Oczywiście można przyjechać i kupić skrzynkę jabłek od każdego z sadowników, którzy w danym dniu stoją z jabłkiem. Oczywiście można przyjechać i kupić skrzynkę jabłek od każdego z sadowników, którzy w danym dniu stoją z jabłkiem.
 Tutaj każdy ma swojego stałego klienta, a klient swojego stałego sadownika z jabłkiem. Tutaj każdy ma swojego stałego klienta, a klient swojego stałego sadownika z jabłkiem.
 Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza - Franowo - Poznań -  1/10/2019 - godzina 5:40Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza - Franowo - Poznań - 1/10/2019 - godzina 5:40


Tutaj nikt nie chodzi i nie pyta po ile jabłko. Tutaj każdy ma swojego stałego klienta, a klient swojego stałego sadownika z jabłkiem. Tutaj każdy zna jabłko od swojego sadownika, a sadownik bus-a swojego klienta.

Tutaj każdy hermetycznie trzyma się relacji mój klient – mój sadownik!

Oczywiście można przyjechać i kupić skrzynkę jabłek od każdego z sadowników, którzy w danym dniu stoją z jabłkiem. Ale handel buduje się na stałych odbiorcach i klientach, bo sadownicy mają tutaj sprzedać niejednokrotnie kilkadziesiąt ton jabłek ze swoich sadów. Oczywiście może kupujący zmienić sadownika, u którego kupuje jabłko, co się zdarza, ale nie często. Tutaj każdy zna każdego. Tutaj każdy sadownik stoi w tym samym miejscu danej nocy.
Tutaj jest hermetycznie i według określonych zasad!

MZREKLAMA

2019_Syngenta_Geoxe

komentarze (7):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 09.10.2019 19:50 W tekście jest taka teza, że sadownik, który uzupełnia ofertę o inne odmiany, to być może "przerzutowiec", "handlarz" ? Kiedyś napisałem, że mam około ( już to się zmieniło) 15-17 odmian. Podniesiono rwetes, że tak się nie da produkować ! Da się ! Problem jest tylko w tym, pod kogo, pod co się produkuje. Wielu pisze, że Princ, że Golden, że Gale czerwone...itp. odmiany, to przyszłość. Jednak o gustach konsumenta nie ma co dyskutować, bo najlepszym dowodem o tym, że drastycznie spada spożycie jabłek w kraju jest sprzedaż w marketach, gdzie dominuje jabłko tzw. mniej smaczne, by nikogo nie urazić. Gloster, Idared, zielony Szampion, malutka Gala, itp. A co króluje na Giełdach ? Bez Lobo trudno prowadzić handel, gdzie właśnie Lobo jest numerem 1 - tzw. ciągły hit.
Gdy jeździłem na Franowo jeszcze, gdy otwierano bramy o godzinie 17, to i handel był normalny. Dzisiaj idioci wymyślili, że każdy handlowiec musi męczyć się nocą i podpierać powieki zapałkami, by później jeszcze w dzień ...
Taki czas pracy Giełdy, to dla nocnych marków, a nie dla producentów.
Składam więc wniosek. By ta pora była wykorzystana całościowo, to należy uruchomić hotel na godziny, może na kwadranse...Wzorem gangstera od "żelaznego Mariana" można by taką działalność spokojnie uruchomić...Po kiego mający się ku sobie tarmoszą się w pobliżu smietników, na pace, czy gdzieś pod płotem...Zdecydowanie nie polecam tzw. kibla...
jerzy45
jerzy45 10.10.2019 20:15 Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie posiadanych hektarów sadu. Już nie te lata, już się nie chce, powoli trza myśleć nie o emeryturze, a o tym, by dożyć następnego sezonu wędkarskiego. A sad ? Nie będę kopał się z końmi, bo, jak koń wygląda każdy wie.
Moja Żona rzecze tak - po kiego nocami wykonujesz opryski, ile dziesiątek kilogramów w ciągu sezonu wypryskujesz środków, nawozów... Ile ton przeróżnego świństwa wypryskałeś w ciągu aktywności zawodowej...ile wchłonął twój organizm. Tak rzecze ślubna. Dopiero taki sezon pokazuje, po cholerę kopać się z koniem, po co denerwować się spadającą opłacalnością i kurczącym się rynkiem zbytu. Ktoś kilka lat temu napisał, powiedział - rolnik to frajer. Tak więc poszedłem po rozum do głowy i na ten moment, na ten dzień szukam takich, którzy są tymi frajerami...
Ja sobie najzwyczajniej kupię towar od tych, co nie posiani, ale zrodzeni... Tak. Wyrywam i tak, jak tu stoi napisane stanę się przerzutowcem, handlowcem. Owszem pewien areał sadu pozostanie, by nie zwariować. po co mam produkować by dokładać do interesu ? Niech inni dokładają, a ja będę się z nich śmiał.
Sorry, że tak piszę, ale taka jest prawda !! Dopóki polski sadownik nie zrozumie, że trzeba mieć z interesu zysk, to nigdy nie będzie dobrze. Może kiedyś, ale wówczas moje kości już mrówki oskubią do białości. A żyć mam zamiar długooo. :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Abukk
Abukk 10.10.2019 20:44 Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było? Śpiączka, czy wpadłeś w jakiś ciąg... (np. przyczynowo-skutkowy) Jako portslowy celebryta powinieneś nam wyjaśnić to zniknięcie... Może wiesz co u kolegi Melolonthy (Chrabązcza)?
Abukk
Abukk 10.10.2019 20:47 Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje, dyskalkulię, dysmuzgię a ponadto nie pamiętam jak prawidłowo po łacinie nazywa się Chrabąszcz majowy.
jerzy45
jerzy45 11.10.2019 21:12 Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to wszystko nie interesować, jest nudne. W moim sadzie zero jabłek. Cieszyć się nie było z czego... To tak, jak w wieloletnim związku kobiety i mężczyzny... Zaczynasz oglądać się i interesować młodszymi, atrakcyjniejszymi... Nawet "nie występowałem" na FB. Żonę mam do grobowej deski, a wszelkie "osiemnastki" mnie nie interesują ! O - taka 25 - 30 letnia kobieta, to jest to !! Na razie mi nie przykręcono śruby i nie mam takich klap na oczach, jak miały konie...hehe.
Jeśli chcesz dowiedzieć się o zdrowie Melolonthy, to napisz do Admina. Pan Marcin zna Chrabąszcza ( ? ) i zapewne udzieliłby informacji, gdyby nie to RODO. Śmieszne to jest. Jednak i ja jestem ciekawy zdrowia wieloletniego kumpla od klawiatury. Można by uchylić rąbka tajemnicy ??

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 10.10.2019 21:00 Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już nie ma na tym świecie. Obym się mylił. Albo dopadła go jakaś ciężka choroba, bo to nie możliwe żeby tak aktywny tak długo zamilkł. Może ktoś z was go bliżej zna, blisko mieszka to wie więcej.
jerzy45
jerzy45 11.10.2019 21:27 Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale zabrali mu komputer, bo może mu ciśnienie skacze, gdy czyta niektóre komentarze ! Takich ludzi licho nie bierze. Za to korniki są zadowolone, bo to one wygrały walkę o życie... Należałoby się zastanowić, kto był tym szkodnikiem. Minister, który karczuje unikalną Puszczę, minister, który doprowadził do wycinki milionów drzew w Polsce, gdy na naszych oczach ginie Puszcza w Amazonii...A może te dziki, do których strzelano, bo miały rzekomo wirusa ( wirusa !! ) później ładowano je na pick-kapa i wożono po Polsce.
Spytajcie się ludzi z okolic Człopy i Tuczna, to obok mego powiatu, jakie ci rzekomi obrońcy przyrody kroili tam atrakcje temu zakątkowi Polski. Spytajcie lokalnych tubylców, co działo się na terenach Drawieńskiego Parku Narodowego. Też nie wierzyłem, dopóki stodoła Szyszki, nielegalne polowania, odstrzały w okresach ochronnych...itp. ekscesach sam nie postrzegałem na własne oczy, gdyż od czasu do czasu jeżdżę do Parku na ryby.
Park, jak park - lasy, jak lasy, Jezioro Ostrowieckie, Jezioro Sitno, Drawa, Płociczna...Mało kto wie, że z okolic Drezdenka, Strzelec Krajeńskich, Dobiegniewa (stare Polskie grody) można żaglówką, kajakiem, czy inną łajbą dopłynąć do samego Berlina. Także można i w drugą stronę - na Mazury.
Prawda może boleć, jednak kłamstwo zawsze wypłynie na powierzchnię wody, jak oliwa. A czy Szyszko miał ponad 4000 ha ziemi, to muszę naocznie sprawdzić. Niech mu ziemia lekką będzie, a Bóg, go osądzi sprawiedliwe. A korniki ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

ARiMR: Sięgnij po gwarancję spłaty kredytu z Funduszu Gwarancji Rolnych

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a...

Opłaty za usługi wodne – składanie oświadczeń do 30 października

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przypomina o obowiązku złożenia oświadczeń za...

Liczba Ukraińców pracujących w Polsce wzrosła o 42% ?

W I półroczu 2019 roku wydano ponad 162 tys. zezwoleń na pracę dla Ukraińców, o 47%...

Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?

Jabłka ponad 80% w górę, gruszki prawie 70. Owoce deserowe dużo droższe niż rok temu -...

Ceny jabłek przemysłowych ponownie pną się w górę ?

Jak informują użytkownicy naszego portalu ceny jabłek przemysłowych w tym tygodniu wahają...

Analiza cen owoców i przetworów wrzesień r/r

We wrześniu 2019 r., spośród owoców skupowanych z przeznaczeniem do konsumpcji...

Najnowsze ogłoszenia

zatrudnie do rwania jabłek

17.10.2019 09:12 autor: emirro

ZAKUPIE CYKLOP

17.10.2019 06:54 autor: kkkkkk9

kosiarko-rozdrabiacz

16.10.2019 10:21 autor: kryspin0202

Słupki betonowe

15.10.2019 22:05 autor: decosta

Wynajmę chłodnie KA ULO

07.10.2019 20:33 autor: Gabrek

Sprzedam Ursus 3502 sadownik

07.10.2019 16:57 autor: darek76

2019_Yara_domyslny
2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Wapno z KA
Witam posiadam do wynajęcia młynek -...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
instagram