Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW_2020

Noc w alejce z jabłkami w Poznaniu

Dla osób niemających dużo czasu na czytanie tego tekstu, w skrócie napisze już na wstępie, że w Poznaniu (01.10.2019) jabłka różnych odmian w cenie od 20 zł (małe), a średnio 30-35(40) zł za klatkę. Bardzo dużo śliwki, od grubej po słabą i cieknącą. Cenowo nikt się nie określał, ale pewnie za około 2-2,5 zł lub taniej jak ktoś będzie zainteresowany większą ilością. Oczywiście najwięcej = bardzo dużo śliwki Węgierki. Malin mało, gruszki też niewiele…

Nie brakuje Ligola, Lobo, Red Delicious-ów. Gale, Red Jonaprince oraz Golden na zielono i żółto od wyboru do koloru. Skrzynka, karton, na wytłoczkach - można wybierać. Klient decyduje. Klient wybiera. Klient płaci.
 Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza - Franowo - Poznań -  1/10/2019 - godzina 3:00Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza - Franowo - Poznań - 1/10/2019 - godzina 3:00
 Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza - Franowo - PoznańWielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza - Franowo - Poznań
 Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019

Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu (na Franowie) rządzi się swoimi prawami. Tutaj nie handluje się całą dobę, a wielkość samej alejki z jabłkiem można określić jako 1/3 dobrego dnia na Broniszach. Jak porównać ilość sadowników do „przerzutowców” lub handlarzy ? Pewnie można określić 50% na 50%, choć do końca trudno precyzyjnie klasyfikować, bo jak nazwać sadownika, który dokupuje poszczególne odmiany jabłek od innej osoby, aby jego oferta była pełna [odmian] i mógł nadal utrzymać swojego klienta. Jak dla mnie nadal sadownik, gdyż bazuje na swoim jabłku, a ofertę tylko uzupełnia.

 Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019
 Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019
 Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019


Handel rozpoczyna się jeszcze przed północą i trwa do samego rana. Ogólnie mówiąc/pisząc, bo każdy sadownik sprzedający jabłka ma swoich klientów, którzy pojawią się o określonej porze dnia i nocy.

Franowo, godzina 3:10
Na alejce stoi kilkanaście samochodów. Pierwsze miejsce puste. Oni już sprzedali swoje jabłka i pojechali do domu. Kolejne samochody i widok śpiących osób czekających na swoją kolej, na swoich klientów…

 Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019
 Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Alejka z jabłkami - WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019
 Skrzynka, karton, na wytłoczkach - można wybierać. Klient decyduje. Klient wybiera. Klient płaci. Skrzynka, karton, na wytłoczkach - można wybierać. Klient decyduje. Klient wybiera. Klient płaci.


Franowo, godzina 3:30
Zaczynają pojawiać się busy. Bus za busem. Zaczyna się ruch u Jarka (kolegi, u którego stoję na miejscu i przyglądam się jak tu handel działa).
W ciągu kolejnych dwóch godzin Jarek wcześniej przygotowane zamówienia sprzedaje swoim stałym klientom. Śmigają na paleciakach poustawiane klatki, Lobo, Prince, Gala, Red Delicious, trochę gruszki. Za chwilę wracają puste skrzynki z wymiany. Kolejny klient. Kilkanaście kartonów z Princem i Lobo. Kolejny bus. Jarek mówi Grodzisk przyjechał i znów paleciak, skrzynki i znów w biegu, bo alejka zajęta a kolejne busy nadjeżdżają. Takie dwie godziny na konkretnym speedzie. A obok na swoich stoiska w alejce jabłkowej nadal chrapanie i spokój.

 Malin mało, gruszki też niewiele… WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Malin mało, gruszki też niewiele… WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019
 Nie brakuje Ligola, Lobo, Red Delicious-ów. WGRO Franowo - Poznań -  1/10/2019Nie brakuje Ligola, Lobo, Red Delicious-ów. WGRO Franowo - Poznań - 1/10/2019
 Handel rozpoczyna się jeszcze przed północą i trwa do samego rana. Handel rozpoczyna się jeszcze przed północą i trwa do samego rana.


Franowo, godzina 5:10
Słychać czajniki z zagotowaną wodą. Kawa. Wstają osoby z początku alejki jabłkowej i zaczynają spoglądać na nas. Sprzedali, teraz czas na nas. I tak to działa. Teraz zaczyna się powoli ruch u nich. Przyjeżdżają ich klienci, kupują jabłka, wymieniają się skrzynkami itd. A u nas spokój i cisza.

 Jabłka różnych odmian w cenie od 20 zł (małe), a średnio 30-35(40) zł za klatkę. Jabłka różnych odmian w cenie od 20 zł (małe), a średnio 30-35(40) zł za klatkę.
 Jabłka różnych odmian w cenie od 20 zł (małe), a średnio 30-35(40) zł za klatkę. Jabłka różnych odmian w cenie od 20 zł (małe), a średnio 30-35(40) zł za klatkę.
 Cenowo nikt się nie określał, ale pewnie za około 2-2,5 zł lub taniej jak ktoś będzie zainteresowany większą ilościąCenowo nikt się nie określał, ale pewnie za około 2-2,5 zł lub taniej jak ktoś będzie zainteresowany większą ilością


Franowo, godzina 5:30
Pakowanie samochodu. Podsumowanie dania. Kasa musi się zgadzać. Liczenie ile sprzedaliśmy jabłka, ile zamówiono na jutro. Ile zostaje jabłka. Nikt nie zabiera niesprzedanego jabłka do domu. Zostaje na miejscu. Wracają tylko puste opakowania.

 Oczywiście można przyjechać i kupić skrzynkę jabłek od każdego z sadowników, którzy w danym dniu stoją z jabłkiem. Oczywiście można przyjechać i kupić skrzynkę jabłek od każdego z sadowników, którzy w danym dniu stoją z jabłkiem.
 Tutaj każdy ma swojego stałego klienta, a klient swojego stałego sadownika z jabłkiem. Tutaj każdy ma swojego stałego klienta, a klient swojego stałego sadownika z jabłkiem.
 Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza - Franowo - Poznań -  1/10/2019 - godzina 5:40Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza - Franowo - Poznań - 1/10/2019 - godzina 5:40


Tutaj nikt nie chodzi i nie pyta po ile jabłko. Tutaj każdy ma swojego stałego klienta, a klient swojego stałego sadownika z jabłkiem. Tutaj każdy zna jabłko od swojego sadownika, a sadownik bus-a swojego klienta.

Tutaj każdy hermetycznie trzyma się relacji mój klient – mój sadownik!

Oczywiście można przyjechać i kupić skrzynkę jabłek od każdego z sadowników, którzy w danym dniu stoją z jabłkiem. Ale handel buduje się na stałych odbiorcach i klientach, bo sadownicy mają tutaj sprzedać niejednokrotnie kilkadziesiąt ton jabłek ze swoich sadów. Oczywiście może kupujący zmienić sadownika, u którego kupuje jabłko, co się zdarza, ale nie często. Tutaj każdy zna każdego. Tutaj każdy sadownik stoi w tym samym miejscu danej nocy.
Tutaj jest hermetycznie i według określonych zasad!

MZREKLAMA

komentarze (7):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 09.10.2019 19:50 W tekście jest taka teza, że sadownik, który uzupełnia ofertę o inne odmiany, to być może "przerzutowiec", "handlarz" ? Kiedyś napisałem, że mam około ( już to się zmieniło) 15-17 odmian. Podniesiono rwetes, że tak się nie da produkować ! Da się ! Problem jest tylko w tym, pod kogo, pod co się produkuje. Wielu pisze, że Princ, że Golden, że Gale czerwone...itp. odmiany, to przyszłość. Jednak o gustach konsumenta nie ma co dyskutować, bo najlepszym dowodem o tym, że drastycznie spada spożycie jabłek w kraju jest sprzedaż w marketach, gdzie dominuje jabłko tzw. mniej smaczne, by nikogo nie urazić. Gloster, Idared, zielony Szampion, malutka Gala, itp. A co króluje na Giełdach ? Bez Lobo trudno prowadzić handel, gdzie właśnie Lobo jest numerem 1 - tzw. ciągły hit.
Gdy jeździłem na Franowo jeszcze, gdy otwierano bramy o godzinie 17, to i handel był normalny. Dzisiaj idioci wymyślili, że każdy handlowiec musi męczyć się nocą i podpierać powieki zapałkami, by później jeszcze w dzień ...
Taki czas pracy Giełdy, to dla nocnych marków, a nie dla producentów.
Składam więc wniosek. By ta pora była wykorzystana całościowo, to należy uruchomić hotel na godziny, może na kwadranse...Wzorem gangstera od "żelaznego Mariana" można by taką działalność spokojnie uruchomić...Po kiego mający się ku sobie tarmoszą się w pobliżu smietników, na pace, czy gdzieś pod płotem...Zdecydowanie nie polecam tzw. kibla...
jerzy45
jerzy45 10.10.2019 20:15 Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie posiadanych hektarów sadu. Już nie te lata, już się nie chce, powoli trza myśleć nie o emeryturze, a o tym, by dożyć następnego sezonu wędkarskiego. A sad ? Nie będę kopał się z końmi, bo, jak koń wygląda każdy wie.
Moja Żona rzecze tak - po kiego nocami wykonujesz opryski, ile dziesiątek kilogramów w ciągu sezonu wypryskujesz środków, nawozów... Ile ton przeróżnego świństwa wypryskałeś w ciągu aktywności zawodowej...ile wchłonął twój organizm. Tak rzecze ślubna. Dopiero taki sezon pokazuje, po cholerę kopać się z koniem, po co denerwować się spadającą opłacalnością i kurczącym się rynkiem zbytu. Ktoś kilka lat temu napisał, powiedział - rolnik to frajer. Tak więc poszedłem po rozum do głowy i na ten moment, na ten dzień szukam takich, którzy są tymi frajerami...
Ja sobie najzwyczajniej kupię towar od tych, co nie posiani, ale zrodzeni... Tak. Wyrywam i tak, jak tu stoi napisane stanę się przerzutowcem, handlowcem. Owszem pewien areał sadu pozostanie, by nie zwariować. po co mam produkować by dokładać do interesu ? Niech inni dokładają, a ja będę się z nich śmiał.
Sorry, że tak piszę, ale taka jest prawda !! Dopóki polski sadownik nie zrozumie, że trzeba mieć z interesu zysk, to nigdy nie będzie dobrze. Może kiedyś, ale wówczas moje kości już mrówki oskubią do białości. A żyć mam zamiar długooo. :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Abukk
Abukk 10.10.2019 20:44 Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było? Śpiączka, czy wpadłeś w jakiś ciąg... (np. przyczynowo-skutkowy) Jako portslowy celebryta powinieneś nam wyjaśnić to zniknięcie... Może wiesz co u kolegi Melolonthy (Chrabązcza)?
Abukk
Abukk 10.10.2019 20:47 Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje, dyskalkulię, dysmuzgię a ponadto nie pamiętam jak prawidłowo po łacinie nazywa się Chrabąszcz majowy.
jerzy45
jerzy45 11.10.2019 21:12 Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to wszystko nie interesować, jest nudne. W moim sadzie zero jabłek. Cieszyć się nie było z czego... To tak, jak w wieloletnim związku kobiety i mężczyzny... Zaczynasz oglądać się i interesować młodszymi, atrakcyjniejszymi... Nawet "nie występowałem" na FB. Żonę mam do grobowej deski, a wszelkie "osiemnastki" mnie nie interesują ! O - taka 25 - 30 letnia kobieta, to jest to !! Na razie mi nie przykręcono śruby i nie mam takich klap na oczach, jak miały konie...hehe.
Jeśli chcesz dowiedzieć się o zdrowie Melolonthy, to napisz do Admina. Pan Marcin zna Chrabąszcza ( ? ) i zapewne udzieliłby informacji, gdyby nie to RODO. Śmieszne to jest. Jednak i ja jestem ciekawy zdrowia wieloletniego kumpla od klawiatury. Można by uchylić rąbka tajemnicy ??

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 10.10.2019 21:00 Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już nie ma na tym świecie. Obym się mylił. Albo dopadła go jakaś ciężka choroba, bo to nie możliwe żeby tak aktywny tak długo zamilkł. Może ktoś z was go bliżej zna, blisko mieszka to wie więcej.
jerzy45
jerzy45 11.10.2019 21:27 Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale zabrali mu komputer, bo może mu ciśnienie skacze, gdy czyta niektóre komentarze ! Takich ludzi licho nie bierze. Za to korniki są zadowolone, bo to one wygrały walkę o życie... Należałoby się zastanowić, kto był tym szkodnikiem. Minister, który karczuje unikalną Puszczę, minister, który doprowadził do wycinki milionów drzew w Polsce, gdy na naszych oczach ginie Puszcza w Amazonii...A może te dziki, do których strzelano, bo miały rzekomo wirusa ( wirusa !! ) później ładowano je na pick-kapa i wożono po Polsce.
Spytajcie się ludzi z okolic Człopy i Tuczna, to obok mego powiatu, jakie ci rzekomi obrońcy przyrody kroili tam atrakcje temu zakątkowi Polski. Spytajcie lokalnych tubylców, co działo się na terenach Drawieńskiego Parku Narodowego. Też nie wierzyłem, dopóki stodoła Szyszki, nielegalne polowania, odstrzały w okresach ochronnych...itp. ekscesach sam nie postrzegałem na własne oczy, gdyż od czasu do czasu jeżdżę do Parku na ryby.
Park, jak park - lasy, jak lasy, Jezioro Ostrowieckie, Jezioro Sitno, Drawa, Płociczna...Mało kto wie, że z okolic Drezdenka, Strzelec Krajeńskich, Dobiegniewa (stare Polskie grody) można żaglówką, kajakiem, czy inną łajbą dopłynąć do samego Berlina. Także można i w drugą stronę - na Mazury.
Prawda może boleć, jednak kłamstwo zawsze wypłynie na powierzchnię wody, jak oliwa. A czy Szyszko miał ponad 4000 ha ziemi, to muszę naocznie sprawdzić. Niech mu ziemia lekką będzie, a Bóg, go osądzi sprawiedliwe. A korniki ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Termin rejestracji podmiotów zainteresowanych eksportem jabłek do Kolumbii

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że w dniu 10 stycznia 2020 r....

Ukraińskie jabłka nie wygrały z polskimi

Według analityków EastFruit w listopadzie 2019 r. Ukraina zaimportowała ponad 1,3 tys. ton...

Wykorzystanie teledetekcji satelitarnej na potrzeby rolnictwa

5 grudnia br. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbyła się konferencja...

Bronisze: Krajowe jabłka utrzymały wysokie ceny, ale są wyjątki

Krajowe jabłka utrzymały wysokie ceny ale obserwujemy również spadki jeśli są to owoce...

O jabłkach wiedzą więcej

Nie ma tajemnic. Wszystkie dane na bieżąco aktualizowane. Wiarygodne choćbym z tego punktu...

Zyski sadowników nieproporcjonalnie niskie…pośredników wysokie

Najczęściej między rolnikiem a sklepem występuje kilku pośredników, którzy mają...

Najnowsze ogłoszenia

Zatrudnie do sortowania jabłek

09.12.2019 12:26 autor: kolczyk24

Sprzedam pug dwuskibowy grudziąc

08.12.2019 10:12 autor: piotrjanecki

Sprzedam opryskiwacz śleza 2000 kolumna cd

07.12.2019 17:32 autor: piotrjanecki

Sprzedam opryskiwacz śleza 1500 milenium

07.12.2019 17:30 autor: piotrjanecki

Sekator Felco

05.12.2019 21:22 autor: Maestro855

Agrola przystawka odwrotny ciag

05.12.2019 08:27 autor: zielony851

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Nabór wniosków na...
Czytałem ,że rolnicy w całej Polsce...
Zakupię używany kombajn...
Witam mam do sprzedania kombajn Joanna3...
ZSRP popiera protest...
Spokojnie...myślę że wielkiej rewolucji...
ZSRP popiera protest...
Piszesz "niech szukają w takim razie...
ZSRP popiera protest...
Wierzę w roztropność niezawisłych...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie Green...no i dlatego nie można...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie pilsner...umowa ma to do siebie...
ZSRP popiera protest...
Zanim zacząłem czytać artykuł,to już...
Zaapelują do premiera o...
nie w sadownictwo tylko to ma być zwrot tego...
Zaapelują do premiera o...
Przeciętny podatnik niezwykle korzysta na...
Zaapelują do premiera o...
W sadownictwo to raczej Państwo nie...
Zaapelują do premiera o...
Dopóki ludzie nie zrozumieją że KAŻDE...
Zaapelują do premiera o...
Piwnik Ty to idź do swojego kolegi z Bilczy...
W przyszłym roku jabłka...
Większość dostrzega "dyrdymały" wypisane...
W przyszłym roku jabłka...
Typowe polskie cwaniactwo.... podobnie rzecz...
W przyszłym roku jabłka...
Sławek mój znajomy "specjalizuje" się w...
W przyszłym roku jabłka...
Niestety zeszły rok nie był wystarczającą...
W przyszłym roku jabłka...
super... produkujmy i liczmy,ze...
W przyszłym roku jabłka...
Masz rację Jerzy,jeśli chodzi o odmiany...
Sadownicy stawiają na nowe...
Czasami możemy nie nadążyć za tzw. modą...
Sadkowice: Dwóch...
A ja poprę komentarz @pilsnera13. Jeśli to...
W przyszłym roku jabłka...
A co Pani Małgorzata powie na to, co jest...
W przyszłym roku jabłka...
Ja mam takie zdanie na temat tych...
W przyszłym roku jabłka...
Zbyszek124 5mln ton jabłek to się urodziło...
Ardanowski: Powszechne...
Panie ministrze, jeśli firmy ubezpieczeniowe...
Ardanowski: Powszechne...
to chyba wstęp do podatku dochodowego w...
Ardanowski: Powszechne...
Powszechne ubezpieczenia,to ukryty nowy...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Abbuk,zle zrozumialeś. Z koniecznosci...
W przyszłym roku jabłka...
Juz widzę za rok lepsze ceny.. Min. 5mln....
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Jak sam ważyłeś, to trzeba było ten...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
25 zl to nie za 15 kg tylko za 14 a w...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Za taką cene to są sprzedawane odmiany...
Sadkowice: Dwóch...
Gdzie jest jakiś sens w tym co piszesz?...
Sadkowice: Dwóch...
To tak jak ludzie w mieście są karmieni...
Czy w tym roku zostanie...
Skup intrerwencyjny w roku z przymrozkami???...
Sadkowice: Dwóch...
"Mężczyźni usłyszeli od właściciela...
Sadkowice: Dwóch...
Ale kolego oni maja racje, piszesz jakieś...
Czy w tym roku zostanie...
Zadziwił mnie fragment z odpowiedzi...
Sadkowice: Dwóch...
"Zmien delera" jakie to inteligentne i...
Sadkowice: Dwóch...
Inteligencja na pewno nie jest twoja mocna...
Sadkowice: Dwóch...
Z moja wyobraźnią jest dobrze gorzej chyba...
Sadkowice: Dwóch...
Twoja wyobraznia plata ci figle..delikanie...
Sadkowice: Dwóch...
Przeraża mnie twoja agresja
Sadkowice: Dwóch...
A ty kto? jedyny sprawiedliwy, cofnij 80lat...
Sadkowice: Dwóch...
A kto ich tam zwabil? Gospodarz? Idz sie...
Sadkowice: Dwóch...
Panowie trochę szacunku, zginęli ludzie,a...
Sadkowice: Dwóch...
A może sami nie weszli tylko zostali...
Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
instagram