Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_nextpro
2019_BASF_Sercadis

Narodowy Holding Spożywczy będzie łagodzić spadki cen owoców

Od przyszłego roku powinno być bardziej stabilnie cenowo na rynku owoców miękkich. Nie tylko za sprawą wprowadzanych przez rząd od stycznia obowiązkowych umów kontraktacyjnych, ale także w związku z powołaniem do życia Narodowego Holdingu Spożywczego. Ten państwowy gigant będzie łagodził spadki cen wynikające z ewentualnej nadprodukcji.

Jak informuje Agrobiznes w połowie lipca Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka rozpoczął w Poniatowej skup owoców miękkich. To część rządowego planu powołania Narodowego Holdingu Spożywczego. Sprzedając owoce "Elizówce" sadownicy/plantatorzy mogą liczyć na korzystniejsze ceny od tych oferowanych przez prywatne firmy. Do tej pory zakład skupił głównie owoce miękkie. W tej chwili przyjmuje już także śliwki.

Nie idziemy w ciemno, że chcemy nakupić owoców i złożyć je w magazynie…Już prowadzimy rozmowy handlowe z potencjalnymi odbiorcami – informuje Tomasz Solis, ZSRP.

Skup owoców przez Lubelski Rynek Hurtowy w Poniatowej pokazuje kierunek, w jakim zmierzać będzie konsolidacja państwowego sektora rolno-spożywczego. W skład holdingu docelowo wejdzie około 40 spółek Skarbu Państwa nadzorowanych przez KOWR. Głównymi filarami będą giganci na tym rynku: Krajowa Spółka Cukrowa, rynki hurtowe oraz Elewarr.

Będzie to firma/państwowy koncern, który będzie takim akumulatorem. Tzn. w momencie, gdy cena płodów rolnych/owoców będzie bardzo niska to on będzie te płody skupował, aby nie pozwolić na to żeby rolnik/sadownik musiał sprzedawać swoje płody poniżej kosztów produkcji – informuje Robert Telus, poseł PiS.

Z zapewnień resortu rolnictwa wynika, że holding spożywczy powstanie na przełomie tego i przyszłego roku. A powiązane ze sobą ekonomicznie i organizacyjnie spółki Skarbu Państwa mają zachować swoją niezależność - podaje Agrobiznes.Rząd chce, aby Narodowy Holding Spożywczy prowadził skuteczny skup towarów. Rolnicy mieliby być udziałowcami w tym przedsięwzięciu.

Ceny skupu są zabójcze dla polskiego rolnika - przyznaje wojewoda Rau. - Holding spożywczy stanowi odpowiedź na te bolączki dlatego, że państwo kupi po najwyższej akceptowalnej przez rynek cenie i tym samym konkurencja będzie musiała podnieść własne ceny. Drugą kwestią jest przetwórczość. Większość polskich przetwórni wykupił obcy kapitał, który dyktuje dzisiaj ceny. Program rządu dla wsi ma pomóc przywrócić polskie przetwórnie.


Jan Krzysztof Ardanowski przekonywał, że pozycję rolników na rynku ma wzmocnić też rządowy Plan dla Wsi. Wspomniał o planowanym zwiększeniu dopłat do paliwa rolniczego i stworzeniu Narodowego Holdingu Spożywczego.

Jak mówił, te pomysły maja być zrealizowane, "żeby państwo nie było teoretyczne, bezradne, żeby nie było kamieni kupą". Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że państwo chce stawiać na wysoką jakość polskiej żywności, dlatego niebawem Sejm ma się zająć projektem ustawy rozszerzającym możliwość sprzedaży bezpośredniej przez rolników.


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Kubota_serwis

2019_Syngeta_Scorpion

Tagi:

ceny, owoce

komentarze (14):

dodaj komentarz
Guzik
Guzik 22.09.2018 07:49 Niestety mało realne by holding miał jakiś wpływ na cenę i koncerny, które mają wiele większe moce przerobowe, kontakty, stałych klientów- szkoda kasy podatników i robienia sadownikom złudzeń, ale obym się mylił.
Moim zdaniem droga jest prosta i jedna... gorzelnie, biogazownie i utylizacja. Surowiec musi znikać z rynku w postaci owocu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 22.09.2018 08:36 jedna i jedyna droga ,to pozostawienie owoców na drzewach i krzakach

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 22.09.2018 09:48 Pierwsza droga -biogazownie, gorzelnie, utylizacja
Druga droga - pozostawienie owoców na drzewach i krzakach
TRZECIA DROGA - PRODUKOWAĆ TYLE ILE MOŻNA ZAGOSPODAROWAĆ ZA OPŁACALNĄ CENĘ.
Guzik
Guzik 22.09.2018 11:43 Artemido masz całkowitą rację w punkcie 3 z jednym małym ale...produkować tyle ile da się zagospodarować nie jest łatwo, bo w jednym roku można zagospodarować opłacalnie plon z 30ha (2017) w innym jest problem z 5ha(2018), w jeszcze innym spokojnie można ogarnąć 15ha. Gdzie jest ta rozsądna ilość, w sytuacji gdy pewna skala produkcji pozwala obniżyć koszty jednostkowe?
Tak czy inaczej nasze sadownictwo wymaga wypracowania pewnego mechanizmu interwencji, który w takich latach pozwoli BEZPOWROTNIE wycofać część owoców z rynku, by z reszty mieć jakiś zysk.Dziś ile się uda oddajemy za grosze, a reszta i tak gnije pod drzewami. Jak to zrobić powinny wymyśleć mądre głowy- może np:fundusz na utylizację naliczany w latach hossy od każdego kg? Coś jak podatek drogowy? Może pośrednictwo jakiejś instytucji w sprzedaży owoców przemysłowych-na zasadzie dostarczacie do nas, my sprzedajemy po cenie minimalnej X i ile nam się uda sprzedać, wpływ dzielimy proporcjonalnie do liczby wstawionej, a reszta....do biogazowni. Tylko jak zmusić nas do współpracy, gdy nauczeni jesteśmy konkurować i walczyć między sobą na śmierć i życie? :)
artemida
artemida 22.09.2018 14:43 Jakoś można utrzymać względną równowagę w produkcji większości rolniczych produktów tylko w sadownictwie nie da rady. Jakoś można, w innych krajach utrzymać w miarę stabilną produkcję sadowniczą - w Polsce od dziesięcioleci klęska urodzaju truskawek, wiśni, porzeczek, jabłek, aronii, chyba niedługo /jak niektórzy wieszczą/ borówki.
Jakieś fatum nad tą branżą.
Ja znam mechanizmy które do tego prowadzą ale; wysokie dochody w latach 70/80, gospodarstwa w spadku które dawały 100ton a dziś dają 500, zdobyty zawód z którego nie ma jak wyjść do innej branży
ale
jak długo można żyć i trwać w przeświadczeniu że będzie lepsza perspektywa kiedy co rok zbiory wzrosną o kolejny milion ton
Z drugiej strony czy to jest sensowne by 2mln ton owoców gniło pod drzewami w przeświadczeniu że przetwórcom zrobimy kuku?
To 50 000 ha niepotrzebnie uprawianej ziemi z niepotrzebnymi nakładami sił /nawet Ukraińskich/ i środków.
Czas na zmiany ale sensowne, przemyślane, z perspektywą godnego życia. Lemingi idą w jednym kierunku jak ich jest za dużo... ale one nie kończyły szkół, nie mają dyplomów...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

mateuszwaj
mateuszwaj 22.09.2018 11:02 1 nikt tego niechce ,nieopłaca się
2 zostawł ktoś ? chyba tylko jak ciężko zachorował
3 może wprowadz limit dla całego świata , albo ładnie poproś np Ukrainę .... Produkujcie mało coby polacy mieli gdzie spzredać ... Jeszcze na dobre nie zaczeło się wypychanie jabłek na rynek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 22.09.2018 12:14 Guzik -Ty masz pomysły(jeśli chodzi o zagospodarowanie jabłek) na poziomie 5 letniego dziecka

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 22.09.2018 12:37 pilsner13
Może tak :), bo temat jabłek mniej mnie dotyczy niż innych owoców.
Może pochwalisz się swoim pomysłem czy spojrzeniem na sprawę? Bo jakoś pozostawienie na drzewach czy krzakach słabo się sprawdza, a najgorzej tym, którzy pozostawiają (zostawiłem w tym roku dużo i jakoś lepiej finansowo mi z tego powodu nie jest).

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 22.09.2018 14:20 fundusz na utylizację,fundusz na wypadek suszy,fundusz na promocję.....toż to są tylko nowe podatki gnębiące rolników

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 22.09.2018 14:23 pomysł? przestać wojować z braćmi Rosjanami
artemida
artemida 22.09.2018 17:08 Trzeba się spieszyć, za trzy lata Rosjanie będą samowystarczalni...
artemida
artemida 23.09.2018 10:10 Widocznie nasi ministrowie, jedni z drugimi, nie mogą się dogadać; Polska KUPIŁA w ub. roku 8,7 mln ton węgla z Rosji a Rosja nic jabłek z Polski nie KUPIŁA.
POZDROWIENIA DLA PANA PREMIERA bo nie wiem w którym mieście jest na wiecu... i o czym nawija. Jak sądzę o winie PSL...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 22.09.2018 22:53 Poco jakieś tam pomysły poczekamy jakieś trzy lata przy obecnych cenach i problem sam się rozwiąże..
Abukk
Abukk 22.09.2018 23:12 Stawiam na 10 lat, tyle statystycznie zostało do następnych przymrozków majowych. Pytanie jak żyć przez te lata. Trzeba chyba emigrować

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Najnowsze ogłoszenia

Kołki paliki

25.05.2019 15:36 autor: Karol100

Sprzedaż gospodarstwa sadowniczego

24.05.2019 09:24 autor: Gospsadownicze

tuz przedni do c 360

23.05.2019 21:40 autor: kliw60

Belka herbicydowa BHz 4-duszowa dwustronna

22.05.2019 10:47 autor: Jacek1070

Kosiarka sadownicza Maschio-gaspardo Jolly 180

22.05.2019 10:42 autor: Jacek1070

Kosiarka sadownicza Perfect T-155

22.05.2019 10:34 autor: Jacek1070

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Bezradność tego...
Z tą merytoryczna dyskusją , w debacie...
Bezradność tego...
Jaka debata publiczna??? Debatować, NA DANY...
Bezradność tego...
Wracając do tematu. Brałem udział w...
Bezradność tego...
Sadownikow-internautow Jacek to potrafi...
Bezradność tego...
Skoro, jaceo jesteś na takim świeczniku że...
Bezradność tego...
Nie odnosząc się do meritum ,fraza"...
Bezradność tego...
jaceo i tak powinna wyglądać merytoryczna...
Prognoza zbiorów owoców...
CO za glupi luj dal Ci tyle minusów ? :(
Zmowy cenowe to już...
a ja słyszałem że przymierzają się do 15...
ARiMR: Ruszają kolejne...
Rolnictwo wraz z zmieniającymi się...
Prognoza zbiorów owoców...
"szacowanie zbiorów jest co chwila...
Prognoza zbiorów owoców...
Porzeczka czerwona traci zawiązki na...
Zmowy cenowe to już...
Tak jak pisał Kortezo oni nadal nas mają...
Zmowy cenowe to już...
Nareszcie jakaś zmiana. Tyle lat...
Po pracowników sięgniemy...
A weź się dogadaj!
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Za chciało nam się cen minimalnych to...
Bezradność tego...
Po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w...
Zmowy cenowe to już...
...cenzura...cenzura...cenzura...im w...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ja tylko ironizowałem z pomysłu ZSRP który...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Bardzo trudno przewidzieć jak się ma duże...
Zbiory jabłek nie...
W mojej okolicy kiedyś sady nie marzły, gdy...
Zmowy cenowe to już...
To są koncerny bez żadnej empatii, czy...
Zmowy cenowe to już...
Moim zdaniem to takie KROKODYLE ŁZY. Wiedzą...
Zbiory jabłek nie...
Sądzę, że nie można przyjmować...
Zbiory jabłek nie...
Nie zamartwiajmy się o to co będzie za 100...
Zbiory jabłek nie...
Kolego Artemida, nie ma sensu analizować...
Zbiory jabłek nie...
I to jest sedno Artemido. W Polsce olbrzymia...
Zbiory jabłek nie...
A może by tak przeanalizować całokształt...
Zbiory jabłek nie...
Jest rok nieurodzaju pogoda od początku...
Zbiory jabłek nie...
Tej pani się nie dziwie ale temu panu tak ,...
Zbiory jabłek nie...
Nie ma sensu pryskać kwater gdzie prawie nie...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
"Ceny na skupach będą zależały o zbiorów...
Zbiory jabłek nie...
Nie tylko u Pana Marka Czarnockiego mróz...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wszystkie skupy dostały kasę? Bo u nas nie...
Zbiory jabłek nie...
Jaka "klęska urodzaju" ??? W ub. roku był...
Zbiory jabłek nie...
Trzeba wyjść poza swoje podwórko, bo ani...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Czereśnie, śliwy, wiśnia ładnie kwitły,...
Zbiory jabłek nie...
Straty są gorsze niż 2017r, obecnie wahania...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ten punkt 5 to jakieś nieporozumienie! Co to...
Ceny truskawek spadają !
Dzięki. Kiedyś szukałem to nie mogłem...
Ceny truskawek spadają !
"Zjazdowa ceny" w google i masz na tacy.
Ceny truskawek spadają !
Wiecie może jak bezpłatnie można zobaczyć...
Bezradność tego...
Dawać mogą i po kilka mln tylko niech...
Czereśnie już są po...
Zapytam co z tego ma sadownik że jest wysoka...
Bezradność tego...
W jednej kwestii masz racje. ten rząd na...
Bezradność tego...
Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na...
Bezradność tego...
Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W...
Bezradność tego...
Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na...
Bezradność tego...
A mnie, widząc jak działa nasza władza,...
Bezradność tego...
Znam dużo sadowników co nie widzieli morza,...
Bezradność tego...
minusują ci co stali w kolejce po 8...
Bezradność tego...
Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni...
Bezradność tego...
Odpowiedź jest krótka - nie sztuka...
Bezradność tego...
sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie...
Bezradność tego...
to forum jest POlityczne, zdecydowanie....
Bezradność tego...
A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu...
Bezradność tego...
Embargo to jest nalozone na cala unie i ani...
Bezradność tego...
Przepraszam bardzo, nie mieszając związku,...
Bezradność tego...
Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej...
Bezradność tego...
Minister załatwił, minister winien...
Bezradność tego...
Jak można wstawić jabłka do firmy która...
Bezradność tego...
Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie...
Bezradność tego...
Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST...
Bezradność tego...
Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze,...
Chaos w skupach i brak...
Jak ja się cieszę, że mam taką...
Chaos w skupach i brak...
jak to było....."Robie interesy z...
Chaos w skupach i brak...
Espumie w odpowiedzi, bez pośrednika; Po...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wybory tuż tuż, więc trzeba sypnąć...
Chaos w skupach i brak...
Ten "cholding" to tylko został stworzony, po...
Chaos w skupach i brak...
spytaj artemidy dlaczego go PSL nie...
Chaos w skupach i brak...
No cóż p Alfredzie który po raz chyba...
Chaos w skupach i brak...
Jest "czarne na białym" że PIS obiecał....
Chaos w skupach i brak...
Odbiegliśmy Drodzy Panowie od tematu...
Będą nas prosić o jabłka!
Powiem tak: tego kwiatu jest pól swiatu....
Chaos w skupach i brak...
dla artemidy budowa CPK to kosmos jak pisze...
Chaos w skupach i brak...
Sen Artemidy ,,, Obym w następnych wyborach...
Chaos w skupach i brak...
Być może polecą, zapytaj tych nauczycieli,...
Chaos w skupach i brak...
Masz rację; trzeba mieć marzenia, Żeromski...
Chaos w skupach i brak...
Artemida, miałem nie wdawać się z Tobą w...
Chaos w skupach i brak...
Chyba ma... Mami się lud pracujący wizjami...
Chaos w skupach i brak...
spełnil sie, za dużo sie napatrzyłem...
Chaos w skupach i brak...
Z przykrością podpisuje się pod tym iż...
Chaos w skupach i brak...
**po 8 gr rzecz jasna miało być
Chaos w skupach i brak...
a kolejka traktorów z trzema paletami...
Chaos w skupach i brak...
trzeba było nie wozić po 8 gr i nie spać...
Chaos w skupach i brak...
Sen sadownika; Oby nie wymarzło,...
Chaos w skupach i brak...
Czy ktoś coś wie o Holdingu Spożywczym?...
Chaos w skupach i brak...
Szanowny panie Piwnik a co z grupą Owoc...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Zgadza sie porzeczka ładnie kwitła kwiatu...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Coś jak w anegdocie o Napoleonie w Moskwie;...
Chaos w skupach i brak...
Panie Marcinie Piwniku jest to polityka...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
K----e to w oczy plujesz a ona mówi, że...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Poniżej mail do p. Groele....
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
U mnie w okolicy będzie klęska...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
A może tę wypowiedź skwitować...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Nie bardzo jest sens dyskutować. Jeśli...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Wypowiedzi całego kupsu należy z...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Po pierwsze przymrozki to...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Pani Groele jesteś kłamczuchą... Pierwsze...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Myślę że pieniądze się jednak znajdą,...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Tak, tak... jak co roku zakłady przetwórcze...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
aż sie nie chce komentowac....zbiory...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Co to za Gorele i kto jej płaci?
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gdyby PiS naprawdę chciało, to wiek by...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ty ciągle z tymi minusami- plusami ,,ta...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Chciałem kupić obiecany POLSKI samochód...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Artemida chcesz elektryczne samochód to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ciekawy jestem jak się liczy bezrobocie...
ZSRP: uruchomienie...
Weź Ty sie zastanów co piszesz kolego....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do Jerzego 45. Kto podniosł rolnikom wiek...
ZSRP: uruchomienie...
Jak w większości lat dusimy się od...
ZSRP: uruchomienie...
Żebyście się nie zdziwili . Każdy...
ZSRP: uruchomienie...
Poczekajmy...bez nerwów.
ZSRP: uruchomienie...
Pani Barbara próbuje zaklinać...
ZSRP: uruchomienie...
Dlaczego ktoś ma wam dobrze robić ? Niech...
ZSRP: uruchomienie...
Proste p. simpson, proste p.G25, Nawiążę...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Dobrze, że w tym roku mamy wybory ......
ZSRP: uruchomienie...
Nie ma co kruszyć kopii w kwestii...
ZSRP: uruchomienie...
zgadza sie.rolnictwo zapewnia żywnosc w...
ZSRP: uruchomienie...
Ponadto nie zapominajmy że sady jabłoniowe...
ZSRP: uruchomienie...
Żeby była jasność nigdy nie brałem...
ZSRP: uruchomienie...
przede wszystkim nie kozacze bo i po co? mnie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Zapomniałem o jabłkach można podpisywać...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Dlaczego nie mówi się w mediach że w...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są tajne przedsięwzięcia, takie jak...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Witam patrząc na ten przymrozek i na...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
patrze na radar a tu w poniedziałek od nowa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Moda definicja według PWN "sposób ubierania...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Kto nie dostał jeszcze pieniędzy? Ja.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny dlatego powtarzam...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jancyk - Bardzo inteligentnie prawisz, nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Zobaczył byś jak spada bezrobocie jakby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wiadomo, że "nikt ale to absolutnie nikt nie...
ZSRP: uruchomienie...
Problemem nie jest wsparcie jakiekolwiek w...
Coraz mniej Ukraińców...
Podpisywać,podpisywać i jeszcze raz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Naoglądaliście się tego TVN i tak...
ZSRP: uruchomienie...
Troche masz racje ale jesli zmniejszymy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 piszesz, że poradzisz sobie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Chcieliśmy mrozu to maamy. Szkoda że on nie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Powiat Łosice, Mazowieckie.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Witam. Na początek wyrazu współczucia dla...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
@Jancyk - Masz rację opozycja skręca na...
ZSRP: uruchomienie...
moze własnie dobrze zeby rozwoj sadownictwa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
To jak tak ci przeszkadza to zrób sobie...
Czesi przegrywają z...
My sami ze sobą przegrywamy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale problem polega na tym, że większość...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale prawdą jest , że najbardziej zwalczaną...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
nie znasz mnie i nie wiesz co robię aby...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
U mnie 2 ostatnie noce dopełniły dzieła....
instagram