Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper
2019_BASF_Bellis

Narodowy Holding Spożywczy będzie łagodzić spadki cen owoców

Od przyszłego roku powinno być bardziej stabilnie cenowo na rynku owoców miękkich. Nie tylko za sprawą wprowadzanych przez rząd od stycznia obowiązkowych umów kontraktacyjnych, ale także w związku z powołaniem do życia Narodowego Holdingu Spożywczego. Ten państwowy gigant będzie łagodził spadki cen wynikające z ewentualnej nadprodukcji.

Jak informuje Agrobiznes w połowie lipca Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka rozpoczął w Poniatowej skup owoców miękkich. To część rządowego planu powołania Narodowego Holdingu Spożywczego. Sprzedając owoce "Elizówce" sadownicy/plantatorzy mogą liczyć na korzystniejsze ceny od tych oferowanych przez prywatne firmy. Do tej pory zakład skupił głównie owoce miękkie. W tej chwili przyjmuje już także śliwki.

Nie idziemy w ciemno, że chcemy nakupić owoców i złożyć je w magazynie…Już prowadzimy rozmowy handlowe z potencjalnymi odbiorcami – informuje Tomasz Solis, ZSRP.

Skup owoców przez Lubelski Rynek Hurtowy w Poniatowej pokazuje kierunek, w jakim zmierzać będzie konsolidacja państwowego sektora rolno-spożywczego. W skład holdingu docelowo wejdzie około 40 spółek Skarbu Państwa nadzorowanych przez KOWR. Głównymi filarami będą giganci na tym rynku: Krajowa Spółka Cukrowa, rynki hurtowe oraz Elewarr.

Będzie to firma/państwowy koncern, który będzie takim akumulatorem. Tzn. w momencie, gdy cena płodów rolnych/owoców będzie bardzo niska to on będzie te płody skupował, aby nie pozwolić na to żeby rolnik/sadownik musiał sprzedawać swoje płody poniżej kosztów produkcji – informuje Robert Telus, poseł PiS.

Z zapewnień resortu rolnictwa wynika, że holding spożywczy powstanie na przełomie tego i przyszłego roku. A powiązane ze sobą ekonomicznie i organizacyjnie spółki Skarbu Państwa mają zachować swoją niezależność - podaje Agrobiznes.Rząd chce, aby Narodowy Holding Spożywczy prowadził skuteczny skup towarów. Rolnicy mieliby być udziałowcami w tym przedsięwzięciu.

Ceny skupu są zabójcze dla polskiego rolnika - przyznaje wojewoda Rau. - Holding spożywczy stanowi odpowiedź na te bolączki dlatego, że państwo kupi po najwyższej akceptowalnej przez rynek cenie i tym samym konkurencja będzie musiała podnieść własne ceny. Drugą kwestią jest przetwórczość. Większość polskich przetwórni wykupił obcy kapitał, który dyktuje dzisiaj ceny. Program rządu dla wsi ma pomóc przywrócić polskie przetwórnie.


Jan Krzysztof Ardanowski przekonywał, że pozycję rolników na rynku ma wzmocnić też rządowy Plan dla Wsi. Wspomniał o planowanym zwiększeniu dopłat do paliwa rolniczego i stworzeniu Narodowego Holdingu Spożywczego.

Jak mówił, te pomysły maja być zrealizowane, "żeby państwo nie było teoretyczne, bezradne, żeby nie było kamieni kupą". Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że państwo chce stawiać na wysoką jakość polskiej żywności, dlatego niebawem Sejm ma się zająć projektem ustawy rozszerzającym możliwość sprzedaży bezpośredniej przez rolników.


REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Geoxe

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

Tagi:

ceny, owoce

komentarze (14):

dodaj komentarz
Guzik
Guzik 22.09.2018 07:49 Niestety mało realne by holding miał jakiś wpływ na cenę i koncerny, które mają wiele większe moce przerobowe, kontakty, stałych klientów- szkoda kasy podatników i robienia sadownikom złudzeń, ale obym się mylił.
Moim zdaniem droga jest prosta i jedna... gorzelnie, biogazownie i utylizacja. Surowiec musi znikać z rynku w postaci owocu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 22.09.2018 08:36 jedna i jedyna droga ,to pozostawienie owoców na drzewach i krzakach

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 22.09.2018 09:48 Pierwsza droga -biogazownie, gorzelnie, utylizacja
Druga droga - pozostawienie owoców na drzewach i krzakach
TRZECIA DROGA - PRODUKOWAĆ TYLE ILE MOŻNA ZAGOSPODAROWAĆ ZA OPŁACALNĄ CENĘ.
Guzik
Guzik 22.09.2018 11:43 Artemido masz całkowitą rację w punkcie 3 z jednym małym ale...produkować tyle ile da się zagospodarować nie jest łatwo, bo w jednym roku można zagospodarować opłacalnie plon z 30ha (2017) w innym jest problem z 5ha(2018), w jeszcze innym spokojnie można ogarnąć 15ha. Gdzie jest ta rozsądna ilość, w sytuacji gdy pewna skala produkcji pozwala obniżyć koszty jednostkowe?
Tak czy inaczej nasze sadownictwo wymaga wypracowania pewnego mechanizmu interwencji, który w takich latach pozwoli BEZPOWROTNIE wycofać część owoców z rynku, by z reszty mieć jakiś zysk.Dziś ile się uda oddajemy za grosze, a reszta i tak gnije pod drzewami. Jak to zrobić powinny wymyśleć mądre głowy- może np:fundusz na utylizację naliczany w latach hossy od każdego kg? Coś jak podatek drogowy? Może pośrednictwo jakiejś instytucji w sprzedaży owoców przemysłowych-na zasadzie dostarczacie do nas, my sprzedajemy po cenie minimalnej X i ile nam się uda sprzedać, wpływ dzielimy proporcjonalnie do liczby wstawionej, a reszta....do biogazowni. Tylko jak zmusić nas do współpracy, gdy nauczeni jesteśmy konkurować i walczyć między sobą na śmierć i życie? :)
artemida
artemida 22.09.2018 14:43 Jakoś można utrzymać względną równowagę w produkcji większości rolniczych produktów tylko w sadownictwie nie da rady. Jakoś można, w innych krajach utrzymać w miarę stabilną produkcję sadowniczą - w Polsce od dziesięcioleci klęska urodzaju truskawek, wiśni, porzeczek, jabłek, aronii, chyba niedługo /jak niektórzy wieszczą/ borówki.
Jakieś fatum nad tą branżą.
Ja znam mechanizmy które do tego prowadzą ale; wysokie dochody w latach 70/80, gospodarstwa w spadku które dawały 100ton a dziś dają 500, zdobyty zawód z którego nie ma jak wyjść do innej branży
ale
jak długo można żyć i trwać w przeświadczeniu że będzie lepsza perspektywa kiedy co rok zbiory wzrosną o kolejny milion ton
Z drugiej strony czy to jest sensowne by 2mln ton owoców gniło pod drzewami w przeświadczeniu że przetwórcom zrobimy kuku?
To 50 000 ha niepotrzebnie uprawianej ziemi z niepotrzebnymi nakładami sił /nawet Ukraińskich/ i środków.
Czas na zmiany ale sensowne, przemyślane, z perspektywą godnego życia. Lemingi idą w jednym kierunku jak ich jest za dużo... ale one nie kończyły szkół, nie mają dyplomów...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

mateuszwaj
mateuszwaj 22.09.2018 11:02 1 nikt tego niechce ,nieopłaca się
2 zostawł ktoś ? chyba tylko jak ciężko zachorował
3 może wprowadz limit dla całego świata , albo ładnie poproś np Ukrainę .... Produkujcie mało coby polacy mieli gdzie spzredać ... Jeszcze na dobre nie zaczeło się wypychanie jabłek na rynek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 22.09.2018 12:14 Guzik -Ty masz pomysły(jeśli chodzi o zagospodarowanie jabłek) na poziomie 5 letniego dziecka

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 22.09.2018 12:37 pilsner13
Może tak :), bo temat jabłek mniej mnie dotyczy niż innych owoców.
Może pochwalisz się swoim pomysłem czy spojrzeniem na sprawę? Bo jakoś pozostawienie na drzewach czy krzakach słabo się sprawdza, a najgorzej tym, którzy pozostawiają (zostawiłem w tym roku dużo i jakoś lepiej finansowo mi z tego powodu nie jest).

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 22.09.2018 14:20 fundusz na utylizację,fundusz na wypadek suszy,fundusz na promocję.....toż to są tylko nowe podatki gnębiące rolników

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pilsner13
pilsner13 22.09.2018 14:23 pomysł? przestać wojować z braćmi Rosjanami
artemida
artemida 22.09.2018 17:08 Trzeba się spieszyć, za trzy lata Rosjanie będą samowystarczalni...
artemida
artemida 23.09.2018 10:10 Widocznie nasi ministrowie, jedni z drugimi, nie mogą się dogadać; Polska KUPIŁA w ub. roku 8,7 mln ton węgla z Rosji a Rosja nic jabłek z Polski nie KUPIŁA.
POZDROWIENIA DLA PANA PREMIERA bo nie wiem w którym mieście jest na wiecu... i o czym nawija. Jak sądzę o winie PSL...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 22.09.2018 22:53 Poco jakieś tam pomysły poczekamy jakieś trzy lata przy obecnych cenach i problem sam się rozwiąże..
Abukk
Abukk 22.09.2018 23:12 Stawiam na 10 lat, tyle statystycznie zostało do następnych przymrozków majowych. Pytanie jak żyć przez te lata. Trzeba chyba emigrować

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Najnowsze ogłoszenia

Opryskiwacz tifone vento 1500

18.08.2019 13:40 autor: kasia

Miernik stężenia O,CO2,marki LOBO

18.08.2019 10:39 autor: SPIKE

Dozownik Dosatron 20m3/h

18.08.2019 10:21 autor: jacek850

Oddam za darmo

17.08.2019 22:25 autor: polisz34

Sprzedam beczka mauzer

14.08.2019 07:54 autor: kkkkkk9

Wózek widłowy Hyster

12.08.2019 13:15 autor: OM4x4

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Oddam za darmo
I to jest piękna postawa!
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
Czy sadownicy zapłacą...
Nie zapomnij że to jest będzie pomoc de...
Czy sadownicy zapłacą...
Jednak kupując prąd w taryfie C już...
Czy sadownicy zapłacą...
Sadownik nie jest przedsiębiorcą ,co wynika...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Tak. Dopóki nie zmieni się rząd i uzna że...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
czyli jak rozumiem mogę w roku za free...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Jak Ci tak źle to idź na etat. Zabiorą Ci...
Czy sadownicy zapłacą...
A dlaczego Pan z PSL-U nie wystosuje pisma w...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Mistrzowskie wyjaśnienie, teraz potrzebne...
Walka o jak najniższe ceny...
To teraz mogę spokojnie sprzedawać swoje...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Tak piszą te " x procent" , jak w...
Sadownik nie może...
Czy mam rozumieć że przetwórcy maja u nas...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Komu i czemu mają służyć takie idiotyczne...
Maliszewski: Straty...
Musk przepity zawsze swieższy niż nie dopity
Maliszewski: Branża...
Prawda objawiona wyszła już teraz..Gdyby...
Maliszewski: Straty...
''rolników" miało być. 3 pilsnery urquell...
Maliszewski: Straty...
obowiązkowa wieloletnia umowa...
Maliszewski: Branża...
Obowiązkowe umowy kontraktacyjne - ja mam...
Maliszewski: Branża...
Jedno muszę Ci przyznać, podziwiam Cię za...
Maliszewski: Branża...
I ani słowa o obowiązkowych umowach...
Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
instagram