Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

MAKRO Jabłka Grójeckie

MAKRO Jabłka Grójeckie

Dużo już pisaliśmy i podawaliśmy przykładów cen jabłek z najróżniejszych supermarketów w naszym kraju. Dziś kolejny przykład, tym razem w pozytywnym aspekcie samej prezentacji jabłek jak również ceny, choć to zapewne cena dla supermarketu, a nie do ręki dla sadownika. Tym niemniej należy pochwalić Jabłka Grójeckiej, które bardzo ładnie prezentowane są wśród innych owoców naszej strefy klimatycznej i innych 'nie grójeckich' jabłek. Szczegóły na zdjęciach poniżej.

Przypomnijmy:
Jabłka Grójeckie to gwarancja najwyższej jakości produktów potwierdzonych certyfikatem Chronione Oznaczenia Geograficzne przyznawanym przez Komisje Europejską. Za każdym razem kiedy sięgasz po nasze jabłka, sięgasz po coś wyjątkowego. Jabłka Grójeckie to ogromny fragment historii, która dzięki Tobie trwa nadal. Pochodzenie marki nie jest przypadkowe, w końcu nie bez powodu Grójeszczyzna nazywana jest "największym sadem Europy", a tradycja uprawy jabłek sięga XVI wieku.

Przede wszystkim kolorystyka kartonu, który już na pierwszy rzut oka wyróżnia się z tłumu innych zielonych i czarnych najbardziej popularnych papierowych kartonów na jabłka w sklepie. Po drugie osobny stojak na Jabłka Grójeckie, ułożenie i zaetykietowanie jabłek naprawdę zachęca do kupna. A cena ?

Sprzedawane były 4 odmiany Jabłek Grójeckich tj. Rubin, Red Jonaprince, Gala, Golden Delicious. Wszystkie wymienione odmiany w tej samej cenie tj. 2,86 zł netto / kg tj. 3,00 zł brutto za / kg czyli 19,99 zł netto za opakowanie/karton 7 kg tj. 20,99 zł brutto za karton 7 kg.

Różnica w wielkości jabłek. Rubin kaliber 80-85 mm; Red Jonaprince kaliber 75-80 mm; Gala kaliber 75-80 mm; Golden Delicious kaliber 75-80 mm.

Na uwagę zasługuje jednak kilka spraw.
Jabłko Grójeckie i odmiana Red Jonaprince. Wiemy dobrze że Red Jonaprince to odmiana która od kilku lat masowo produkowana jest przez sadowników ze względu na fakt plenności w sadzie i koloru samego jabłka. Przytaczaliśmy, iż Jabłka Grójeckie to ogromny fragment historii, ale chyba dotyczy ta regułka tylko gatunku uprawianego w rejonie, a nie konkretnej odmiany. Chronione oznaczenie geograficzne nie precyzuje odmian, a jedynie produkt wytwarzany w konkretnym regionie. Tylko czy Red Jonaprince z Grójca jest inny niż z Nowego Sącza czy Poznania ? Dla mnie jednak zestawienie idei Jabłka Grójeckiego z Red Jonaprince trochę razi, ale marketingowo pewnie OK.
Cena jednak jest różna. Gala z Kujaw jest tańsza niż ta z Grójca ! Przykłady jabłek ‘nie’ grójeckich: Szampion - kaliber 70-75 mm - 2,10 zł/kg; Jonagored- kaliber 70-75 mm - 2,10 zł/kg; Gala - kaliber 75-80 mm - 2,73 zł/kg; Ligol - kaliber 70-75 mm - 2,10 zł/kg. Oczywiście te jabłka oferowane były w innych opakowaniach, inaczej się prezentowały i pewnie ‘diabeł’ tkwi w szczegółach, ale tak jak na giełdzie spotyka się konkurencje Polsko-Polską wśród sadowników, tak samo w sklepach jabłka krajowe konkurują między sobą. Grunt aby były to jabłka z naszych krajowych sadów !

Kolejny aspekt to fakt dojrzałości zbiorczej i dojrzałości konsumpcyjnej. Dojrzałość konsumpcyjna może pokrywać się w czasie z dojrzałością zbiorczą, lecz na ogół ma ona miejsce kilka dni, a czasem nawet kilka miesięcy później. Pytanie czy sprzedaż Goldena na początku listopada jest dobra dla samego jabłka w sensie czy jest on już smaczny o tej porze roku ? Jedni zebrali Golden kilka dni wcześniej, inni kilka tygodni i od razu trafia na sklepowe półki ? Z drugiej strony klient kupuje wzrokiem, chce żółtego jabłka, to otrzymuje Goldena.

Dużo pisano o promowaniu jabłek według Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Mamy przecież jeszcze Truskawkę Kaszubską, Wiśnie Nadwiślankę, Śliwkę Szydłowską oraz poza Jabłkami Grójeckimi również Jabłka Łąckie. Teraz zaczynają te owoce pojawiać się wśród kupujących...

A czy w Waszych rejonach również można kupić owoce z Chronionego Oznaczenia Geograficznego ? Kto z Was dostarcza/produkuje takie owoce ? Zapraszamy do dyskusji !

Galeria zdjęć:

Jabłka Grójeckie Jabłka Grójeckie
Jabłka Grójeckie Jabłka Grójeckie
Jabłka Grójeckie Jabłka Grójeckie
Jabłka Grójeckie Jabłka Grójeckie
Jabłka Grójeckie Jabłka Grójeckie
Jabłka Grójeckie Jabłka Grójeckie
Jabłka Grójeckie - Rubin Jabłka Grójeckie - Rubin
Jabłka Grójeckie - Golden Delicious Jabłka Grójeckie - Golden Delicious
Jabłka Grójeckie - Red Jonaprince Jabłka Grójeckie - Red Jonaprince
Jabłka Grójeckie - Gala Jabłka Grójeckie - Gala
Jabłka, Ligol, Jonagored, Szampion, Gala Jabłka, Ligol, Jonagored, Szampion, Gala
Jabłka w supermarkecie Jabłka w supermarkecie
Jabłka w supermarkecie Jabłka w supermarkecie
Jabłka w supermarkecie Jabłka w supermarkecie
Jabłka w supermarkecie Jabłka w supermarkecie
Jabłka w supermarkecie Jabłka w supermarkecie
Jabłka w supermarkecie Jabłka w supermarkecie
Jabłka w supermarkecie Jabłka w supermarkecie

komentarze (8):

dodaj komentarz
jurol
jurol 04.11.2016 16:41 Jak to ma być jabłko JWJ to trochę jeszcze mu brakuje.Rubin blady i nie wyrośnięty,Gala też niewybarwiona i do tego to co nie wybarwione jest żółte a powinno być zielone,Golden byłby super gdyby oddzielić żółte od zielonych,Ale może niech wypowie się autorytet w sprawach certyfikacji tych
owoców bo to jest tylko punkt widzenia drobnego producenta który musi się zmagać z polsko-polską
konkurencją.
josu20
josu20 05.11.2016 18:24 Taki towar powinien być w naszych marketach tak wyeksponowany.. cieszę się że zaczyna coś się dziać, może choć trochę towaru pójdzie za cenę która zadowoli sadownika..Niema co się czepiać takiej drobnostki jak golden 2 kolorowy, przecież u 99% sadowników tak wygląda....

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

janekr
janekr 05.11.2016 16:49 tez tak to widze ale to i tak duzo lepiej wyglada niz to co podaja inne markety. ja tylko mam nadzieje ze doczekam gdy polskie jablko najwyzszej klasy bedzie na polkach obok tego wloskiego i dodatkowo bedzie podane na ladzie chlodniczej. dlaczego markety nie sa zaintetesowane najwyzszej jakosci jablkiem? przeciez mozna sprzedawac towar zarowno II klasy jak i I klasy. dlaczego polski dostawca nie chce wstawic takiego towaru?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

rewers
rewers 05.11.2016 20:24 Ja jako klient wybrałbym zdecydowanie Goldena żółtego, jak również tą Galę z dodatkiem żółci - nie zieleni. Towar w sklepie ma nadawać się do jedzenia a nie długiego leżenia. A jeżeli ktoś jest innego zdania to na tej wystawce ma w czym wybierać.
Mi się podoba!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

robert12
robert12 07.11.2016 11:29 Tak podsumowując, tak już zupełnie serio - na poważnie, trzeba powiedzieć i to podkreślić że jabłka grójeckie nie są wcale w niczym lepsze od tych jabłek z różnych innych regionów polski - czy to wschodnia polska czy środkowa czy południowa czy zachodnia. Po drugie warto też powiedzieć i podkreślić że te odmiany jabłek które dotąd szły na wschód lub idą różnym drogami na wschód i które w dalszym ciągu są preferowane na wschodzie muszą być w dalszym ciągu produkowane i brane pod uwagę.To tyle ścisłości - pozdrawiam

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 07.11.2016 13:22 Amerykanie mówią że można o czymś mówić iż jest najlepsze jeżeli nie jest gorsze od przeciętnego. Chyba ta zasada odnosi się również do grójeckich jabłek...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

janekr
janekr 07.11.2016 13:53 hmm, akurat tutaj komentujemy artykuł opisujący ofertę z jednej polskiej sieci także nie rozumiem co ma wschód do tego.
Zrozumcie tu nie chodzi o to z którego regionu jabłko jest lepsze czy gorsze. Ale jasne jest jedno zgodnie z prawami marketingowymi trzeba podejmować takie działania aby być bardziej konkurencyjnym. Więc według was czym na tym rynku trzeba walczyć? ceną? bo jeśli tak to widzicie to powodzenia! dlatego chwała tym którzy rejestrują swoje marki, nazwy, loga i pakują towar w ładne pudelka. Jezeli sprzedają się jabłka po 6-7zł z włoch to dlaczego ma nie być miejsca dla naszego jabłka w tej klasie? trzeba tylko umieć wprowadzić to jabłko na rynek i zadbac o jego jakość. TAKZĘ LICZĘ NA JABŁKO GRÓJECKIE, WARCKIE, LUBELSKIE, SANDOMIERSKIE... ale właśnie podawane z należytym szacunkiem i super jakością. A ci co nie rozumieją niech wstawiają do sklepów jabłka w skrzyniopaletach (tak tez robią) i niech obnizają cenę do 50gr, ale uwieżcie mi dla nich miejsca na tym rynku nie będzie bo sami się wykończą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

waldus
waldus 07.11.2016 19:08 Za te jabłka pewnie sadownik otrzymał 50gr , sprzedajac je prosto z sadu. Teraz odsortowano same extra to jest 3-5% s sprzedaja a reszta poszła na rozdawanie. Ja nie widze zadnej relacji miedzy jakościa a popytem . Na potwierdzenie moich obserwacji niech bedą sceny z rozdawania jabłek nieraz tu prezentowane. Dlaczego banany nawet nadgnite ludzie kupuja całymi pudłami jak jest obniżka ceny. Tu chodzi o mentalność polaczków a nie o jakość owoców.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Jabłka bez w folii

Bracia Sadownicy jako pierwsi wprowadzają na polski rynek opakowanie na świeże jabłka,...

Ceny jabłek przemysłowych ponownie pną się w górę ?

Jak informują użytkownicy naszego portalu ceny jabłek przemysłowych w tym tygodniu wahają...

Formy pomocy dla sadowników dotkniętych przymrozkami, gradem czy suszą

W związku z wystąpieniem na terenie całego kraju niekorzystnych zjawisk atmosferycznych...

Kończą się środki przewidziane na pomoc de minimis !

Jak informuje Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza kończą się już środki przewidziane na pomoc...

Współpraca ARiMR i NCBR – nowa płaszczyzna obsługi dopłat obszarowych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju...

Naturalna ochrona owoców. Koniec z pestycydami ?

Pięknie prezentujące się owoce i warzywa to często zasługa pestycydów. Czyli chemicznych...

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Wapno z KA
Witam posiadam do wynajęcia młynek -...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
instagram