Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

Kontrole straży granicznej w gospodarstwach

Kontrole straży granicznej w gospodarstwach

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli przeprowadzili kontrolę legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Ujawnili trzy nielegalnie pracujące osoby.

Podczas kontroli w jednym z gospodarstw rolnych w powiecie grójeckim, funkcjonariusze ujawnili 3 obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie tam pracowali. Właściciel gospodarstwa rolnego zatrudniał cudzoziemców bez wymaganych zezwoleń na pracę lub oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Nie zawarł również z cudzoziemcami umów o pracę albo umów cywilnoprawnych w wymaganej formie. Ponadto Ukraińcy przekroczyli granicę na podstawie zezwoleń MRG, które nie uprawniały ich do pobytu poza strefą przygraniczną, a tym bardziej do podjęcia pracy.

Zgodnie z zapisami Umowy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a gabinetem Ministrów Ukrainy, mały ruch graniczny uprawnia mieszkańców strefy przygranicznej do regularnego przekraczania granicy w celu przebywania w tej strefie ze względów społecznych, kulturalnych lub rodzinnych oraz z uzasadnionych powodów ekonomicznych, które według przepisów wewnętrznych RP nie są uznawane za działalność zarobkową.

Cudzoziemcom zostały postawione zarzuty popełnienia wykroczenia z art. 120 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wszyscy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Za popełnione wykroczenie zostali ukarani karami grzywny.

Wobec trójki Ukraińców zostały przeprowadzone postępowania administracyjne.

Wszyscy otrzymali decyzje zobowiązujące ich do powrotu z rocznym zakazem wjazdu do Polski.

Wobec pracodawcy, który nie dopełnił formalności, zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie z art. 120 ust.1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (powierzenie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy).

Za ten czyn grozi mu kara grzywny nie mniejsza niż 3 tys. złotych.
Właścicielka gospodarstwa w powiecie jędrzejowskim zatrudniała obywateli Ukrainy. Niestety nie dopełniła niezbędnych formalności. Dla dwójki Ukraińców skończyło się to otrzymaniem decyzji zobowiązujących do powrotu.

Zmiany w rejestracji oświadczeń dla cudzoziemców
Od 1 września 2017 r. powiatowe urzędy pracy (pup) nie rejestrują oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi przewidujących wykonywanie pracy przez cudzoziemca po dniu 31 grudnia 2018 r. Oznacza to, że od 1 września do końca grudnia 2017 r. możliwe będzie rejestrowanie oświadczeń przewidujących pracę cudzoziemca nie dłużej niż do końca 2018 r. (na okres do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy).

Praca na podstawie oświadczeń zarejestrowanych przez pup w 2017 r. będzie mogła być wykonywana do końca 2018 r. Należy jednak zaznaczyć, że wnioski o wydanie wizy w związku z rejestracją oświadczenia będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach, jeśli zostaną złożone przed 31 października 2018 r.

Jest to związane z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2017 poz. 1543) i stopniowym wygaszaniem możliwości pracy cudzoziemców na zasadach określonych w § 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. poz. 588).

Od 1 stycznia 2018 r. oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi będą rejestrowane tylko w przypadku prac nie-sezonowych. Jednocześnie będzie możliwość ubiegania się o wydanie zezwolenia na pracę sezonową (do 9 miesięcy w roku kalendarzowym). Nadal sprawy te będą prowadziły powiatowe urzędy pracy. Szczegóły reguluje wspomniana ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2017 poz. 1543).REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (28):

dodaj komentarz
Hetmanpolny
Hetmanpolny 23.10.2017 17:08 Nieroby ze straży granicznej. Ciekawe czy tak tiry kontrolują jak ludzi którzy płacą podatki. Tak PiS dba o rolnictwo
artemida
artemida 24.10.2017 07:45 Kali też miał swoje zdanie; Jak Kali ukraść krowę to dobrze, jak Kalemu ukraść krowę to źle...
Hetmanpolny
Hetmanpolny 24.10.2017 11:07 Nie masz sadu = Nie znasz się = Nie wypowiadaj się
artemida
artemida 24.10.2017 16:17 A minister ma?
Hetmanpolny
Hetmanpolny 25.10.2017 06:14 Przecież ten człowiek nie powinien być ministrem i nigdy by nie był ale za to przytakuje kaczyńskiemu i w ten sposób nim został.
artemida
artemida 25.10.2017 07:13 TEN człowiek BYŁ już wcześniej ministrem... i został znowu!!!. Kaczyński, jak każde nazwisko, należy pisać z dużej litery hetmanie...
Jancyk
Jancyk 25.10.2017 07:42 Hetman tobie sie marzy zeby była tamta władza i raj dla złodziei, i czyścicieli kamiennic, bo prawdopodobnie sam taki jesteś. I tamten minister rolnictwa żeby pozwolił sprzedać Polskę i ziemię zachodnim farmerom, a Polak był u nich parobkiem.
artemida
artemida 25.10.2017 08:28 Jancyk, gdzieś to wyczytał o czym piszesz? Kto, tak hurtowo sprzedawał ziemię? Teraz też się sprzedaje. Jeżeli tak dokładnie analizujesz sytuację w Polsce to spójrz na błyskawiczną karierę nijakiego Misiewicza, pomocnika aptekarza któremu "bili do dacha" gienierały.
Dla lekarzy nie ma, ma być 2,5 miliarda na powiatowe strzelnice - tu jest patologia!!! Lekarze wyjadą to będziesz sobie mógł postrzelać ... do portretu tych co zawinili że nie ma kto leczyć.
Hetmanpolny
Hetmanpolny 25.10.2017 11:43 Jancyk to Pisowiec i takim się nie przetłumaczy. Za kilka lat w polsce nie będzie produkcji sadowniczej i warzywniczej to dopiero otworzycie oczy. A kaczyński specjalnie z małej pisz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 23.10.2017 18:58 Nawet jak by się potykali o nielegalnie pracujących Ukrainców to powinni łby w drugą stronę odkręcić i iść dalej bez słowa.
Nie ma ludzi do pracy i takie jaja.... ale się wykazali- Zuchy !!!
.....a tiry towaru z Ukrainy, Mołdawi to qwa niewidzialne....
Green25
Green25 24.10.2017 13:58 Myślę że jakby dostali jakiś odgórny prikaz na wyłapywanie nielegalnych pracowników to nie było by dnia w którym nie słyszalo by się o takich akcjach.Jak ktoś słusznie zauważył bardzo często takie interwencje robione sa na wniosek uczynnego sąsiada i wtedy ni ma pamiłuj... Również co jakiś czas przeprowadzane są tzw.akcje pokazowe co by pokazać jaka to SG jest skuteczna w działaniach.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sadownikasdfqwert
sadownikasdfqwert 23.10.2017 19:39 Z tego co słyszałem to strażnicy powiedzieli gospodarzowi ze to był donos i musieli interweniować. Przecież jakby chcieli zaszkodzić to mogliby wieczorem pod biedronke zajechac i tam by mieli żniwa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Darek81
Darek81 23.10.2017 20:57 Witam
Moim skromnym zdaniem to nie wina Pisu że są kontrole straży granicznej w sadach to ich psi obowiązek kontrolować. To że partia Pis chce wprowadzić ubezpieczenia i odprowadzanie składek od pracowników to było nieuniknione. Tylko kolejne koalicje odwlekały ten obowiązek, by nie stracić elektoratu wyborczego jakim są rolnicy. Spójrzmy na inne kraje zachodniej południowej czy innej części Europy tam praca sezonowa w rolnictwie jest opodatkowana, rolnicy sadownicy płacą i nie płacą składek tam też są kontrole odpowiednich służb w gospodarstwach. Tylko przyszły chude lata i liczymy każdą złotówkę a tu jeszcze rządzący chcą nam jeszcze ostatni grosz zabrać. Wyjście niech każdy ograniczy produkcję o 25% to i cena wzrośnie dochody w gospodarstwie i stac będzie nas legalnie zatrudniać pracowników.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 24.10.2017 19:02 Darek81
To już nie jest problem czy zatridniać kogoś legalnie czy nielegalnie. Teraz jest problem skąd wziąć pracownika.
Wszelkie działania instytucji Państwowych powinny być skierowane by ułatwić ludziom życie, deportowanie kogoś kto chce w dzisiejszch czasach pracować fizycznie w Polsce i zakaz wiazdu to...strzelanie sobie w kolanko.
W przyszłym roku jak nie będzie ludzi do pracy bo pojadą dorabiać Niemców czy Francuzów żadne opłaty i podatki od pracowników sezonowych nie pomogą budżetowi, a bankrutujący rolnicy też na pkb pozytywnego wpływu mieć nie będą. Zamiast nakręcać koninkturę swoimi dochodami, zakupami i inwestycjami wielu może wyciągnąć rekę po pomoc... a miejsce ich towaru zajmie import, który nakręci gospodarkę innych krajów....od produkcji po transport.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Darek81
Darek81 25.10.2017 14:10 Witam
W polityce i u polityków ja ciągle widzę paradoks myślowy, zakłamanie i ciągłe wmawianiem pospólstwu że to dla ich dobra. Bo jak zrozumieć wpuszczenie miliona dwustu tysięcy tatałajstwa pomimo zamkniętych granic UE, gdzie ponad sto tysięcy nawet jakkolwiek nie jest zewidencjonowana, szukanie ludzi po sadach którzy pracują w interesie gospodarza i swoim. Najlepiej byłoby przymykać oko na mniej lub bardziej legalnych pracowników (Ukraińców), niż branie w imię poprawności politycznej i pomocy ciapatych nierobów. Ale to już wyższa polityka i innych duży interes.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 25.10.2017 19:25 Co by nie było, to myślicie ze wszystko wszystko wina polityków. Na miljon Ukraińców w moim otoczeniu conajmniej połowa pracuje nie legalnie. Jak skontrolowali kilku gospodarzy, i złapali kilku to jest pestka w skali rzeczywistej ilości nielegalnych. Popytajcie Polaków jak pracują na zachodzie, prawie każdy widział kontrole jak potrafią zaskoczyć. To jest ich praca, tak jak w Policji, komendant mówi : " jedźcie na drogi, i kur...a,, bez 10-ciu mandatów mi nie wracać"!!! To oni jadą i zatrzymują każdego chłopa rowerzystę i każą dmuchać. A dużo jest takich co wczoraj pili i już jest co pisać. Każdy z nich musi się rozliczać " czym się wykazał, i ten co najbardziej dostaje awans, a to i pensja większa itd. Tak samo w straży. A to do kogo jadą to jak sąsiad podkabluje sąsiada anonimowo to muszą, bo komendant odbiera telefon. Znam przypadek jak sąsiad sypnoł dużą kasą za pole, na które było więcej chętnych, nie długo miał kontrole Straży Granicznej. Jak zapłacił kare to sypnoł pozostałych bogatszych sasiadów, i dzisiaj wszyscy na tej wsi nie ryzykują. To tylko jeden przykład, a i podłych, zawistnych, sąsiadów nie brakuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 25.10.2017 22:15 W tym problem. Aawanturuje sie pod sklepem ukrainiec, kradnie, robi rozbój to z buta mu i won....
ale szukać pracujących ludzi po sadach i karać sadownika dla przykładu, że można???
Nawet jeśli był donos to jak anonimowy to olać, jak oficjalny to przetrzepać gospodarstwo donosicielowi od a do z i problem się skończy.
Qwa trochę inwencji i rozumu a kdaj bedzie sie rozwijał :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Hetmanpolny
Hetmanpolny 26.10.2017 19:16 Zobacz kolego ile masz minusów, to PiSiory którzy chodzą po portalach i robią zamieszanie. Żaden normalny sadownik nie daje minusa!!! Kaczyński nie pracował na swoim ani na prywatnym tylko państwowym więc co on może wiedzieć

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wlodek267
wlodek267 28.10.2017 09:49 Kary za nielegalne zatrudnianie powinny być dużo wyższe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 28.10.2017 10:27 Ja przewrotnie,pracownik sezonowy zmienia miejsce pracy kilka razy w miesiącu nie powinien sam zadbać o dopełnienie formalnosci własnego ubezpieczenia ,no ile można niańczyć dorosłych ludzi.
artemida
artemida 28.10.2017 14:20 Z dyskusji wynika jasno; ZATRUDNIAJĄCY i ZATRUDNIANY winni, dbając o własny interes, pilnować by dopełnić formalności. Sprawiedliwość, w tym temacie, wynika z przestrzegania przepisów Prawa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 28.10.2017 17:09 Wiele lat walczyliśmy by przepisy zostały jak najbardziej uproszczone. Tak się stało, a i tak znajduje się spora grupa, która i tego albo nie potrafi albo nie chce wykonać. No cóż, na to poradzić nic się nie da, bo odkąd Pan Bóg świat stworzył, chyba przez Jego chwilową nieuwagę, ujrzała światło dzienne głupota, która od niepamiętnych czasów jednych denerwuje a innych dominuje. I tyle.
decosta
decosta 28.10.2017 17:57 To napisz jaką formę zatrudnienia masz u siebie, bo może dużo pomoże innym co jeszcze nie wiedzą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 28.10.2017 19:28 W dużej części powiatu grójeckiego były w tym roku kontrole Straży Granicznej. W gminie Belsk praktycznie nie było wsi gdzie by tej kontroli nie było. Większość kontroli wypadła pozytywnie, dokumenty i umowy były w porządku. Może dlatego, że postaraliśmy się by przed samym sezonem zrobić spotkanie szkoleniowe z Urzędem Pracy i Strażą Graniczną. Można zorganizować takie szkolenie bez problemu np. za pośrednictwem Izby Rolniczej. My z tego skorzystaliśmy.
decosta
decosta 28.10.2017 22:10 Odpowiedz na moje pytanie w prosty sposób, bo piszesz bardzo ładnie, a w rzeczywistości nie chcesz napisać jak jest w twoim przypadku ?
decosta
decosta 28.10.2017 22:15 Dodam jeszcze, że to jest właśnie ,pisanie jedno a rzeczywistości co innego. Najprawdopodobniej masz umowy o dzieło i ok ,tylko, że jak chcesz być do bólu uczciwy to powinny być umowa zlecenie i wtedy trzeba ZUS płacić.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 29.10.2017 07:59 Jeśli wykonywana praca spełnia kryteria umowy o dzieło , to spokojnie można taką umowę zawrzeć. Jeśli nie, trzeba zawrzeć inna umowę. A tak dla pełnego obrazu przedmiotu: po Nowym Roku najprawdopodobniej również umowy o dzieło będą ,,ozusowane"

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 29.10.2017 10:47 Trzeba żyć w zgodzie i starać się żyć w zgodzie Z SĄSIADAMI.... Wiadomo że na każdej wsi jest przynajmniej jeden ... HAM.. który nie ustąpi nawet pół metra swojego pola na budowę publicznej drogi.Itd. Jego to z czasem będzie więcej kosztowało niż by ustąpił, bo z czasem kiedyś znajdzie się ktoś kto go podpieprzy, o cokolwiek. Znam taki przypadek i ogromne koszty z tym związane. Ale mimo to jest Bardzo Ważne żeby starać się czasem coś pomóc sąsiadom, na spokojnie rozmawiać, i rozwiązywać pojawiające się problemy, ja czasem też zacisne usta jak ten bilans korzyści i strat się nie zgadza, ale w zgodzie można spać spokojnie, i inni mogą spać spokojnie, a wcześniej czy później każdy nagina prawo, i są całe wsie że od zawsze nikt nikogo nie podpiepszył. Są nielegalne budynki, nielegalne handle itd. I tak powinno być dla spokoju i dobra wszystkich.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Jabłek będzie zdecydowanie mniej. Czy ceny będą wyższe ?

Jeszcze za wcześnie na podsumowania, ale pierwsze oceny już są. Jabłek w tym sezonie...

IUNG: Susza w uprawach truskawek oraz drzew i krzewów owocowych

W czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2019 roku, stwierdzamy...

NIK skontroluje rolnicze ubezpieczenia

Tylko kilkanaście procent właścicieli gospodarstw rolnych zawiera umowy ubezpieczeń upraw...

Aktualna produkcja borówki wysokiej

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wielkość produkcji borówki w...

Pogoda nie oszczędziła sadowników

Nie ma sprawiedliwości w przyrodzie. Według wstępnych prognoz tegoroczne zbiory owoców...

KRUS: Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie w III kwartale 2019 r.

Kasa informuje, że Uchwałą Nr 6 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 4 czerwca...

Najnowsze ogłoszenia

Maszt do ciągnika

25.06.2019 08:52 autor: Kris11

Zatrudnię przy zbieraniiu truskawek

22.06.2019 12:47 autor: lisamelisa

Sekator elektryczny Electrocoup F3010 do 40mm

22.06.2019 00:39 autor: vitoma

Kosiarka Perfect TKF 230 na przedni TUZ

22.06.2019 00:32 autor: vitoma

Kombajn otrząsarka do wiśni

17.06.2019 07:53 autor: adriann

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Polska chce dłuższych...
Instytuty mogłyby się zająć choćby...
Polska chce dłuższych...
To może jest jednak jakieś pole do...
Polska chce dłuższych...
Za to sadownicy sami sobie też wybitnie...
Polska chce dłuższych...
Koło się zamyka i wychodzi w czym jest...
Polska chce dłuższych...
No właśnie, bo dziś ludzie kupują rzeczy...
Polska chce dłuższych...
były grupy ludzi którym wtedy było dobrze...
Polska chce dłuższych...
a jaki był zbiór jablek wtedy a jaki jest...
Polska chce dłuższych...
Sądząc po Twoim nicku zapewne i Ty (jak i...
Polska chce dłuższych...
Mnie też zastanawia, czemu po wpisie Marcina...
Polska chce dłuższych...
Zastanawia mnie jedno...tyle minusów...
Polska chce dłuższych...
Polityka idzie dlatego ze poprzez nie...
5 lat więzienia za...
5 lat więzienia za sprowadzenie Rosyjskiego...
Polska chce dłuższych...
Espuma z jednym co napisałeś mogę się z...
Polska chce dłuższych...
Decosta, czy znasz kraj gdzie poprzednicy...
Polska chce dłuższych...
Patrząc jak sprawnie Rosja i Amerykanie...
Polska chce dłuższych...
kolego Espuma, masz poczytaj bo ewidentnie...
Polska chce dłuższych...
nawet na forum ta pieprzona propaganda...
Polska chce dłuższych...
Ja też nie wierze ,że do tej pory nie jest...
Polska chce dłuższych...
Czytam i... oczom nie wierze...hmm
Polska chce dłuższych...
bo to jedna mafia. Pochanke z TVNu to córka...
Polska chce dłuższych...
Właśnie. Mnie też to dziwi że TVN nigdy...
Polska chce dłuższych...
Masz niżej linki do zatrzymań. I jeszcze ci...
Polska chce dłuższych...
Gdzie ci złodzieje co mnie okradali z mojej...
Polska chce dłuższych...
Grecja zbankrutowala bo właśnie nie radzila...
Polska chce dłuższych...
Rasputinowi / nie raz Putinowi/ zamachowcy...
Polska chce dłuższych...
jakoś za czasów Tuska nie było 500+ (ten...
Polska chce dłuższych...
Które statystyki :D GUSu, NBP, agencji...
Polska chce dłuższych...
Między nami jest jedna różnica - Sławku -...
Polska chce dłuższych...
Artemida, sam to wywnioskowałeś czy mówili...
Polska chce dłuższych...
Czyli - michu - popierasz scenariusz który...
Polska chce dłuższych...
Mamy najwyższe w historii spożycie alkoholu...
Polska chce dłuższych...
Ja sugeruję się tym co widzę i słyszę od...
Polska chce dłuższych...
Na to jest bardzo AKTUALNA odpowiedź równie...
Polska chce dłuższych...
Na takie wywody byłego premiera pasuje...
Niebotycznie wysokie ceny...
w tym roku po tych przymrozkach to i w Polsce...
Polska chce dłuższych...
Ależ jak nie skazali :: ! Wpiszcie sobie "...
Polska chce dłuższych...
nie skazano bo kasta sędziów ich broni. Ale...
Polska chce dłuższych...
Nie wiem czy oglądałeś przesłuchanie...
Polska chce dłuższych...
Widać że na tym portalu to jedna lewica,...
Polska chce dłuższych...
Co toza sankcje .... ze my im nie sprzedajemy...
Polska chce dłuższych...
j82 - to co piszesz, czyli budować na...
Polska chce dłuższych...
no to jest taka rozmowa.....Vat vat nikt nie...
Polska chce dłuższych...
Espuma - może ten biznesmen siedzi niewinny?...
Polska chce dłuższych...
chodziło mi o mafie co wyprowadzały po 100...
Polska chce dłuższych...
Espuma - przypomnij sobie kto rozgrzewał do...
Polska chce dłuższych...
a co ma Vat do Rosji bo przechodzisz z...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
Nie ma i nie było może za wyjątkiem, lat...
Polska chce dłuższych...
Ty piłeś coś może na tym słońcu, że Ci...
Polska chce dłuższych...
@Espuma Wszystko OK. tylko co stoi na...
Polska chce dłuższych...
Ekhm. Najsilniejszym?;). Miltarnie ,moze.......
Polska chce dłuższych...
Widzisz..... ? Jak ci nasi są tacy źli, to...
Rosja: Polskie jabłka...
nie ma w tym nic dziwnego. To efekt polityki...
Polska chce dłuższych...
Nie sądzę...wydarzenie w Smoleńsku...
Polska chce dłuższych...
artemida masa ludzi siedzi w aresztach za Vat...
Polska chce dłuższych...
Patologiczna sytuacja. Lud ociemniały, taka...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powoli, po cichu, jeszcze kilka lat i zmiana...
Polska chce dłuższych...
Kolejne dwa wpisy Artemidy nic nie wnoszące...
Polska chce dłuższych...
jaceo - smutne jest to że ideologia...
Polska chce dłuższych...
No i ta młocka vatem... Władza trzyma...
Polska chce dłuższych...
Takie zagrywki sa antypolskie, z rosja...
Polska chce dłuższych...
Jaceo, widzę że jesteś pesymistą,...
Polska chce dłuższych...
Może nasze służby specjalne donoszą o...
Polska chce dłuższych...
Dwa tygodnie temu w Budapeszcie na spotkaniu...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ja jednak widzę tu symbiozę, przetwórni z...
Polska chce dłuższych...
To nie Polska chce tylko Jacek...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
relacje partnerskie,,,,hahahaha.trzeba by...
KUPS: Ceny referencyjne...
KUPS strasznie troszczy się o nasze...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
hahaha, rynek konkurencyjny, uśmiałem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Jest tylko jeden problem, szanujący się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Zdrowy słowiański organizm radzi sobie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Toż to nie jest nawet protokooperacja......
KUPS: Ceny referencyjne...
Pewien człowiek ostatnio wysłał zapytanie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tą symbiozę odczuwają niemal wszyscy...
KUPS: Ceny referencyjne...
A ja nie wierzę w dobrą wole ministra,...
KUPS: Ceny referencyjne...
Stawiam , ale mogę się mylić, że...
KUPS: Ceny referencyjne...
Obawiam się że słowo symbioza pomyliła im...
KUPS: Ceny referencyjne...
To jest kwik rozpaczy "aby było tak jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ścisła symbioza przetwórców z...
KUPS: Ceny referencyjne...
wzajemna współpraca..........życie w...
KUPS: Ceny referencyjne...
Mafijna korporacja kups zaczyna panikować...
Kombajn do porzeczek
Jakbyś jeszcze jakieś zdjęcie wstawił i...
Trwa walka sadowników ze...
Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po...
Zaczyna brakować wody !
Przez jeden dzień podlewania piachu na kilku...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą!...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Wybór to jest między próbą ucywilizowania...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i...
Maliszewski: Nie chcemy być...
No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu....
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim...
Zaczyna brakować wody !
To że w miastach brakuje wody to też...
Zaczyna brakować wody !
W dzisiejszych czasach to zmierzenie...
Kary za kupno owoców...
Nie chodzi by kogoś ZMUSIĆ do zakupu...
Zaczyna brakować wody !
Ludzie nie wiedzą jak wspaniała jest woda...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan...
Kary za kupno owoców...
Przy płatnościach za faktury jest podobnie...
Maliszewski odpowiada...
jabłek w tym roku będzie bardzo mało , na...
Zaczyna brakować wody !
Przy budowie lub oczyszczaniu stawu koszty...
Zaczyna brakować wody !
Zmiany klimatu widać gołym okiem....
Zaczyna brakować wody !
Bardzo dobrze, jak zwykle wszyscy obudzą...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,a może jest tak,że co niektórzy...
Zaczyna brakować wody !
A nie tak dawno był nadmiar opadów i akcja...
Zaczyna brakować wody !
To że zmianę klimatu widać gołym okiem...
Zaczyna brakować wody !
Zmianę klimatu widać już gołym okiem,a...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się...
Zaczyna brakować wody !
Najbardziej spada poziom wody głębinowej...
Zaczyna brakować wody !
Ja jestem z tego rejonu. Dziś troche...
Trwa walka sadowników ze...
Gdzie ja napisałem tępić co popadnie?...
Trwa walka sadowników ze...
Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy...
Trwa walka sadowników ze...
No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone...
Trwa walka sadowników ze...
artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z...
Sadownicy zakładnikami...
Wszystkie powyższe wywody oparte są na...
Sadownicy zakładnikami...
Guzik,tym wpisem dowiodles,ze prawie cama...
Sadownicy zakładnikami...
Drogie Krajowe Stowarzyszenie.... chyba...
Trwa walka sadowników ze...
U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę...
Trwa walka sadowników ze...
Masz rację trzeba tępić co popadnie. W...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek???...
Trwa walka sadowników ze...
Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w...
Sadownicy zakładnikami...
Handluje truskawkami z przetwórniami od 1986...
CBA: Nieprawidłowości w...
Sławek to były rzetelne informacje nie...
Trwa walka sadowników ze...
jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden...
Sadownicy zakładnikami...
Przyznam, niezły kabaret, dawno się tak nie...
CBA: Nieprawidłowości w...
W każdej plotce jest ziarno prawdy, a takich...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wały są za blisko wody, w tym problem, w...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie...
Trwa walka sadowników ze...
Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są...
Trwa walka sadowników ze...
Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a...
Trwa walka sadowników ze...
Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało...
Minister rolnictwa zapowiada...
Tak jacenty, jestem rolnikiem mam nadzieje...
Kary za kupno owoców...
Tylko k... nie malkontentow. Jestem...
Minister rolnictwa zapowiada...
Nie to żebym się czepiał ale chyba źle...
Kary za kupno owoców...
Co najmniej dwie furtki pozostawione dla...
Kary za kupno owoców...
Spartan300 Bardzo trafny komentarz jest to...
Minister rolnictwa zapowiada...
Jakoś nie zdarzyło mi się żeby bobry...
Minister rolnictwa zapowiada...
jacenty82 Powiedz to właścicielom stawów...
Trwa walka sadowników ze...
Każde środowisko ma swoich kwiczołów...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo...
Trwa walka sadowników ze...
advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy...
Kary za kupno owoców...
Fragment nowelizacji, pozwalający na...
Trwa walka sadowników ze...
Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie...
Minister rolnictwa zapowiada...
Działalność bobrów zapobiega powodziom to...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Nie jestem za tym aby administracja...
Trwa walka sadowników ze...
Admin też powinien się zmobilizować i...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wydaje mi się ,że za często słuchamy co...
Trwa walka sadowników ze...
Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic...
Trwa walka sadowników ze...
Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią...
instagram