Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Metalosate
2019_BASF_Bellis

Kontrole straży granicznej w gospodarstwach

Kontrole straży granicznej w gospodarstwach

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli przeprowadzili kontrolę legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Ujawnili trzy nielegalnie pracujące osoby.

Podczas kontroli w jednym z gospodarstw rolnych w powiecie grójeckim, funkcjonariusze ujawnili 3 obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie tam pracowali. Właściciel gospodarstwa rolnego zatrudniał cudzoziemców bez wymaganych zezwoleń na pracę lub oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Nie zawarł również z cudzoziemcami umów o pracę albo umów cywilnoprawnych w wymaganej formie. Ponadto Ukraińcy przekroczyli granicę na podstawie zezwoleń MRG, które nie uprawniały ich do pobytu poza strefą przygraniczną, a tym bardziej do podjęcia pracy.

Zgodnie z zapisami Umowy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a gabinetem Ministrów Ukrainy, mały ruch graniczny uprawnia mieszkańców strefy przygranicznej do regularnego przekraczania granicy w celu przebywania w tej strefie ze względów społecznych, kulturalnych lub rodzinnych oraz z uzasadnionych powodów ekonomicznych, które według przepisów wewnętrznych RP nie są uznawane za działalność zarobkową.

Cudzoziemcom zostały postawione zarzuty popełnienia wykroczenia z art. 120 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wszyscy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Za popełnione wykroczenie zostali ukarani karami grzywny.

Wobec trójki Ukraińców zostały przeprowadzone postępowania administracyjne.

Wszyscy otrzymali decyzje zobowiązujące ich do powrotu z rocznym zakazem wjazdu do Polski.

Wobec pracodawcy, który nie dopełnił formalności, zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie z art. 120 ust.1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (powierzenie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy).

Za ten czyn grozi mu kara grzywny nie mniejsza niż 3 tys. złotych.
Właścicielka gospodarstwa w powiecie jędrzejowskim zatrudniała obywateli Ukrainy. Niestety nie dopełniła niezbędnych formalności. Dla dwójki Ukraińców skończyło się to otrzymaniem decyzji zobowiązujących do powrotu.

Zmiany w rejestracji oświadczeń dla cudzoziemców
Od 1 września 2017 r. powiatowe urzędy pracy (pup) nie rejestrują oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi przewidujących wykonywanie pracy przez cudzoziemca po dniu 31 grudnia 2018 r. Oznacza to, że od 1 września do końca grudnia 2017 r. możliwe będzie rejestrowanie oświadczeń przewidujących pracę cudzoziemca nie dłużej niż do końca 2018 r. (na okres do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy).

Praca na podstawie oświadczeń zarejestrowanych przez pup w 2017 r. będzie mogła być wykonywana do końca 2018 r. Należy jednak zaznaczyć, że wnioski o wydanie wizy w związku z rejestracją oświadczenia będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach, jeśli zostaną złożone przed 31 października 2018 r.

Jest to związane z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2017 poz. 1543) i stopniowym wygaszaniem możliwości pracy cudzoziemców na zasadach określonych w § 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. poz. 588).

Od 1 stycznia 2018 r. oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi będą rejestrowane tylko w przypadku prac nie-sezonowych. Jednocześnie będzie możliwość ubiegania się o wydanie zezwolenia na pracę sezonową (do 9 miesięcy w roku kalendarzowym). Nadal sprawy te będą prowadziły powiatowe urzędy pracy. Szczegóły reguluje wspomniana ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2017 poz. 1543).REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Geoxe

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

komentarze (28):

dodaj komentarz
Hetmanpolny
Hetmanpolny 23.10.2017 17:08 Nieroby ze straży granicznej. Ciekawe czy tak tiry kontrolują jak ludzi którzy płacą podatki. Tak PiS dba o rolnictwo
artemida
artemida 24.10.2017 07:45 Kali też miał swoje zdanie; Jak Kali ukraść krowę to dobrze, jak Kalemu ukraść krowę to źle...
Hetmanpolny
Hetmanpolny 24.10.2017 11:07 Nie masz sadu = Nie znasz się = Nie wypowiadaj się
artemida
artemida 24.10.2017 16:17 A minister ma?
Hetmanpolny
Hetmanpolny 25.10.2017 06:14 Przecież ten człowiek nie powinien być ministrem i nigdy by nie był ale za to przytakuje kaczyńskiemu i w ten sposób nim został.
artemida
artemida 25.10.2017 07:13 TEN człowiek BYŁ już wcześniej ministrem... i został znowu!!!. Kaczyński, jak każde nazwisko, należy pisać z dużej litery hetmanie...
Jancyk
Jancyk 25.10.2017 07:42 Hetman tobie sie marzy zeby była tamta władza i raj dla złodziei, i czyścicieli kamiennic, bo prawdopodobnie sam taki jesteś. I tamten minister rolnictwa żeby pozwolił sprzedać Polskę i ziemię zachodnim farmerom, a Polak był u nich parobkiem.
artemida
artemida 25.10.2017 08:28 Jancyk, gdzieś to wyczytał o czym piszesz? Kto, tak hurtowo sprzedawał ziemię? Teraz też się sprzedaje. Jeżeli tak dokładnie analizujesz sytuację w Polsce to spójrz na błyskawiczną karierę nijakiego Misiewicza, pomocnika aptekarza któremu "bili do dacha" gienierały.
Dla lekarzy nie ma, ma być 2,5 miliarda na powiatowe strzelnice - tu jest patologia!!! Lekarze wyjadą to będziesz sobie mógł postrzelać ... do portretu tych co zawinili że nie ma kto leczyć.
Hetmanpolny
Hetmanpolny 25.10.2017 11:43 Jancyk to Pisowiec i takim się nie przetłumaczy. Za kilka lat w polsce nie będzie produkcji sadowniczej i warzywniczej to dopiero otworzycie oczy. A kaczyński specjalnie z małej pisz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 23.10.2017 18:58 Nawet jak by się potykali o nielegalnie pracujących Ukrainców to powinni łby w drugą stronę odkręcić i iść dalej bez słowa.
Nie ma ludzi do pracy i takie jaja.... ale się wykazali- Zuchy !!!
.....a tiry towaru z Ukrainy, Mołdawi to qwa niewidzialne....
Green25
Green25 24.10.2017 13:58 Myślę że jakby dostali jakiś odgórny prikaz na wyłapywanie nielegalnych pracowników to nie było by dnia w którym nie słyszalo by się o takich akcjach.Jak ktoś słusznie zauważył bardzo często takie interwencje robione sa na wniosek uczynnego sąsiada i wtedy ni ma pamiłuj... Również co jakiś czas przeprowadzane są tzw.akcje pokazowe co by pokazać jaka to SG jest skuteczna w działaniach.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sadownikasdfqwert
sadownikasdfqwert 23.10.2017 19:39 Z tego co słyszałem to strażnicy powiedzieli gospodarzowi ze to był donos i musieli interweniować. Przecież jakby chcieli zaszkodzić to mogliby wieczorem pod biedronke zajechac i tam by mieli żniwa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Darek81
Darek81 23.10.2017 20:57 Witam
Moim skromnym zdaniem to nie wina Pisu że są kontrole straży granicznej w sadach to ich psi obowiązek kontrolować. To że partia Pis chce wprowadzić ubezpieczenia i odprowadzanie składek od pracowników to było nieuniknione. Tylko kolejne koalicje odwlekały ten obowiązek, by nie stracić elektoratu wyborczego jakim są rolnicy. Spójrzmy na inne kraje zachodniej południowej czy innej części Europy tam praca sezonowa w rolnictwie jest opodatkowana, rolnicy sadownicy płacą i nie płacą składek tam też są kontrole odpowiednich służb w gospodarstwach. Tylko przyszły chude lata i liczymy każdą złotówkę a tu jeszcze rządzący chcą nam jeszcze ostatni grosz zabrać. Wyjście niech każdy ograniczy produkcję o 25% to i cena wzrośnie dochody w gospodarstwie i stac będzie nas legalnie zatrudniać pracowników.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 24.10.2017 19:02 Darek81
To już nie jest problem czy zatridniać kogoś legalnie czy nielegalnie. Teraz jest problem skąd wziąć pracownika.
Wszelkie działania instytucji Państwowych powinny być skierowane by ułatwić ludziom życie, deportowanie kogoś kto chce w dzisiejszch czasach pracować fizycznie w Polsce i zakaz wiazdu to...strzelanie sobie w kolanko.
W przyszłym roku jak nie będzie ludzi do pracy bo pojadą dorabiać Niemców czy Francuzów żadne opłaty i podatki od pracowników sezonowych nie pomogą budżetowi, a bankrutujący rolnicy też na pkb pozytywnego wpływu mieć nie będą. Zamiast nakręcać koninkturę swoimi dochodami, zakupami i inwestycjami wielu może wyciągnąć rekę po pomoc... a miejsce ich towaru zajmie import, który nakręci gospodarkę innych krajów....od produkcji po transport.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Darek81
Darek81 25.10.2017 14:10 Witam
W polityce i u polityków ja ciągle widzę paradoks myślowy, zakłamanie i ciągłe wmawianiem pospólstwu że to dla ich dobra. Bo jak zrozumieć wpuszczenie miliona dwustu tysięcy tatałajstwa pomimo zamkniętych granic UE, gdzie ponad sto tysięcy nawet jakkolwiek nie jest zewidencjonowana, szukanie ludzi po sadach którzy pracują w interesie gospodarza i swoim. Najlepiej byłoby przymykać oko na mniej lub bardziej legalnych pracowników (Ukraińców), niż branie w imię poprawności politycznej i pomocy ciapatych nierobów. Ale to już wyższa polityka i innych duży interes.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 25.10.2017 19:25 Co by nie było, to myślicie ze wszystko wszystko wina polityków. Na miljon Ukraińców w moim otoczeniu conajmniej połowa pracuje nie legalnie. Jak skontrolowali kilku gospodarzy, i złapali kilku to jest pestka w skali rzeczywistej ilości nielegalnych. Popytajcie Polaków jak pracują na zachodzie, prawie każdy widział kontrole jak potrafią zaskoczyć. To jest ich praca, tak jak w Policji, komendant mówi : " jedźcie na drogi, i kur...a,, bez 10-ciu mandatów mi nie wracać"!!! To oni jadą i zatrzymują każdego chłopa rowerzystę i każą dmuchać. A dużo jest takich co wczoraj pili i już jest co pisać. Każdy z nich musi się rozliczać " czym się wykazał, i ten co najbardziej dostaje awans, a to i pensja większa itd. Tak samo w straży. A to do kogo jadą to jak sąsiad podkabluje sąsiada anonimowo to muszą, bo komendant odbiera telefon. Znam przypadek jak sąsiad sypnoł dużą kasą za pole, na które było więcej chętnych, nie długo miał kontrole Straży Granicznej. Jak zapłacił kare to sypnoł pozostałych bogatszych sasiadów, i dzisiaj wszyscy na tej wsi nie ryzykują. To tylko jeden przykład, a i podłych, zawistnych, sąsiadów nie brakuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Guzik
Guzik 25.10.2017 22:15 W tym problem. Aawanturuje sie pod sklepem ukrainiec, kradnie, robi rozbój to z buta mu i won....
ale szukać pracujących ludzi po sadach i karać sadownika dla przykładu, że można???
Nawet jeśli był donos to jak anonimowy to olać, jak oficjalny to przetrzepać gospodarstwo donosicielowi od a do z i problem się skończy.
Qwa trochę inwencji i rozumu a kdaj bedzie sie rozwijał :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Hetmanpolny
Hetmanpolny 26.10.2017 19:16 Zobacz kolego ile masz minusów, to PiSiory którzy chodzą po portalach i robią zamieszanie. Żaden normalny sadownik nie daje minusa!!! Kaczyński nie pracował na swoim ani na prywatnym tylko państwowym więc co on może wiedzieć

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wlodek267
wlodek267 28.10.2017 09:49 Kary za nielegalne zatrudnianie powinny być dużo wyższe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 28.10.2017 10:27 Ja przewrotnie,pracownik sezonowy zmienia miejsce pracy kilka razy w miesiącu nie powinien sam zadbać o dopełnienie formalnosci własnego ubezpieczenia ,no ile można niańczyć dorosłych ludzi.
artemida
artemida 28.10.2017 14:20 Z dyskusji wynika jasno; ZATRUDNIAJĄCY i ZATRUDNIANY winni, dbając o własny interes, pilnować by dopełnić formalności. Sprawiedliwość, w tym temacie, wynika z przestrzegania przepisów Prawa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 28.10.2017 17:09 Wiele lat walczyliśmy by przepisy zostały jak najbardziej uproszczone. Tak się stało, a i tak znajduje się spora grupa, która i tego albo nie potrafi albo nie chce wykonać. No cóż, na to poradzić nic się nie da, bo odkąd Pan Bóg świat stworzył, chyba przez Jego chwilową nieuwagę, ujrzała światło dzienne głupota, która od niepamiętnych czasów jednych denerwuje a innych dominuje. I tyle.
decosta
decosta 28.10.2017 17:57 To napisz jaką formę zatrudnienia masz u siebie, bo może dużo pomoże innym co jeszcze nie wiedzą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 28.10.2017 19:28 W dużej części powiatu grójeckiego były w tym roku kontrole Straży Granicznej. W gminie Belsk praktycznie nie było wsi gdzie by tej kontroli nie było. Większość kontroli wypadła pozytywnie, dokumenty i umowy były w porządku. Może dlatego, że postaraliśmy się by przed samym sezonem zrobić spotkanie szkoleniowe z Urzędem Pracy i Strażą Graniczną. Można zorganizować takie szkolenie bez problemu np. za pośrednictwem Izby Rolniczej. My z tego skorzystaliśmy.
decosta
decosta 28.10.2017 22:10 Odpowiedz na moje pytanie w prosty sposób, bo piszesz bardzo ładnie, a w rzeczywistości nie chcesz napisać jak jest w twoim przypadku ?
decosta
decosta 28.10.2017 22:15 Dodam jeszcze, że to jest właśnie ,pisanie jedno a rzeczywistości co innego. Najprawdopodobniej masz umowy o dzieło i ok ,tylko, że jak chcesz być do bólu uczciwy to powinny być umowa zlecenie i wtedy trzeba ZUS płacić.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 29.10.2017 07:59 Jeśli wykonywana praca spełnia kryteria umowy o dzieło , to spokojnie można taką umowę zawrzeć. Jeśli nie, trzeba zawrzeć inna umowę. A tak dla pełnego obrazu przedmiotu: po Nowym Roku najprawdopodobniej również umowy o dzieło będą ,,ozusowane"

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jancyk
Jancyk 29.10.2017 10:47 Trzeba żyć w zgodzie i starać się żyć w zgodzie Z SĄSIADAMI.... Wiadomo że na każdej wsi jest przynajmniej jeden ... HAM.. który nie ustąpi nawet pół metra swojego pola na budowę publicznej drogi.Itd. Jego to z czasem będzie więcej kosztowało niż by ustąpił, bo z czasem kiedyś znajdzie się ktoś kto go podpieprzy, o cokolwiek. Znam taki przypadek i ogromne koszty z tym związane. Ale mimo to jest Bardzo Ważne żeby starać się czasem coś pomóc sąsiadom, na spokojnie rozmawiać, i rozwiązywać pojawiające się problemy, ja czasem też zacisne usta jak ten bilans korzyści i strat się nie zgadza, ale w zgodzie można spać spokojnie, i inni mogą spać spokojnie, a wcześniej czy później każdy nagina prawo, i są całe wsie że od zawsze nikt nikogo nie podpiepszył. Są nielegalne budynki, nielegalne handle itd. I tak powinno być dla spokoju i dobra wszystkich.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Polskie superowoce to te z najwyższej półki

Jakość jest kluczowym czynnikiem decydującym o zakupach. Percepcje jakości odnosimy do...

Inauguracja unijnego projektu multi "CuTE - Kultywowanie smaku Europy"

Wśród organizatorów inicjatywy znajduje się Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i...

Hiszpania: Sady pod wodą

Od wtorku (10.09) we wschodnich regionach Hiszpanii występują intensywne opady deszczu....

Ile kosztuje przygotowanie jabłka do sprzedaży?

W ostatnim czasie obserwujemy największą falę bankructw w branży handlu owocami i...

Konsumenci muszą się liczyć z podwyżkami cen owoców

Zgodnie z informacjami ministerstwa rolnictwa susza dotknęła ponad 200 tys. gospodarstw...

Ukraińcy zbierali na czarno maliny

Czworo nielegalnie pracujących ob. Ukrainy ujawnili funkcjonariusze Straży Granicznej...

Najnowsze ogłoszenia

Golden Red Cap sprzedam

15.09.2019 13:13 autor: waldus

Wynajmę chłodnie KA ULO

13.09.2019 20:16 autor: Gabrek

Wozek widlowy rak

11.09.2019 21:51 autor: kasiakowalska72

Kupię skrzyniopalety na jabłka

07.09.2019 23:17 autor: matiz55

Czesci wozek widlowy

07.09.2019 18:28 autor: kasiakowalska72

Kupie wozek widlowy

07.09.2019 18:03 autor: kasiakowalska72

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
Ceny jabłek szokują...
obiecać można wszystko, zwłaszcza jak z...
Ceny jabłek szokują...
Program dla Rolnictwa SLD 1. Odblokowanie...
Ceny jabłek szokują...
Więcej wyobraźni ?
Ceny jabłek szokują...
Baracuda, może sam pojedź do tej pracy. Jak...
Ceny jabłek szokują...
Baracuda- piszesz głupoty. Jak jakby coś...
Ceny jabłek szokują...
Naucz sie pisać to pogadamy. Menel sie nigdy...
Ceny jabłek szokują...
A pioswki trollu znów z tym kupowanie...
Ceny jabłek szokują...
nie bardzo rozumiem co mam ci wytłumaczyć....
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Captan do końca bez dodatkowych...
Ceny jabłek szokują...
Espuma , wytłumacz dlaczego w każdej dużej...
Ceny jabłek szokują...
Co wy przeżywacie, ja mogę płacić i...
Ceny jabłek szokują...
czyli ludzie w całym kraju mają gó*wno...
Ceny jabłek szokują...
To nie stawka 12zł za pracę jest mała...
Ceny jabłek szokują...
Będziesz miał z czego płacić lub nie, to...
Ceny jabłek szokują...
Oczekiwania pracowników mają prawo być...
Ceny jabłek szokują...
bo na ciągniku siedzić to trza umić
Ceny jabłek szokują...
żadania płacowe czyli jakie ? 12 zł na...
Ceny jabłek szokują...
Nas szokują żądania płacowe pracowników...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Ty jak zwykle wszystko wiesz lepiej
Ukraińskie jabłka wracają...
Zbyszku,czy Ty wiesz,że Ukraina najwięcej...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Dzieciaki myślą,że pieniądze biorą się...
Ukraińskie jabłka wracają...
I jak to jest UE znosi embargo Ukrainie po...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Jednak Unia dopłaca nie tylko do zakładania...
Maliszewski: Import owoców...
To tak jak budowa w Polsce sieci 5 G. Kiedy w...
Maliszewski: Import owoców...
Zwykły sadownik nie jest w stanie nikogo...
Maliszewski: Import owoców...
Nie często zgadzam się z p.Maliszewskim,ale...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Trolle z Inowrocławia nadają za 500 zł bez +
Premier: 1000 zł dopłaty...
Nie martwcie się. Przy urnie można oddać...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Espuma chyba nie rozumiesz,andrzej251...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Się sypią minusy.........czyżby to szło...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Rozumiem że liczysz aby ci państwo...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mam 4 ha sadu , w tym roku 95% strat po...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Za to PO przezywa ze warzywa i owoce...
Premier: 1000 zł dopłaty...
sa ludzie którzy za tamtej władzy utuczyli...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Zupełnie nie rozumiem tych minusów dla...
Gala Dark Baron - Gala Must
Wydaje mi się że Gala dark Ann (u mnie...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Jak tamci rządzili całe setki hektarów...
Gala Dark Baron - Gala Must
Czy najciemniejszy? W sadzie doświadczalnym...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mateuszek wcześnie się skapnął ......
Sadownictwo z grupami...
Za całkiem nie duże pieniądze moza kupić...
Sadownictwo z grupami...
Tak, sortowanie w stodole, ale mają zdanie o...
Sadownictwo z grupami...
Tak prezesi ,w tym roku nie będzie tak tanio...
Brak rąk do pracy w...
Spoko. Przy tym urodzaju w tym roku, to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
jakby nie było,to nie można wprowadzać...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner , w sądownictwie jest huj....o a...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A dlaczego nie masz pretensji do eksporterów...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W komunizmie który chce budować pan...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może być kiedyś taka sytuacja z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W moim przypadku nawet tygodniowy strajk,to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Raczej to była forma pokazania innym że bez...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Klucz to będziesz miał gdy będą(nie daj...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może możesz sobie na to pozwolić,bo masz...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A co do gnojenia przemysłu to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner czy ja pisałem żeby w tym roku...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Nie wiem czemu rząd próbuje na się...
ZSRP: Postulaty do Ministra...
I w taki piękny sposob pan Maliszeeski i...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
To jeszcze zaproponuj klucz przydziału tych...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Po co narobić się i połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Skoro zdecydowaliśmy się na produkcję...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner - przecież można połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Roman,jesteś (chyba) z 1970 rocznika,a...
Słońce zniszczyło jabłka...
W Polsce też gdzie niegdzieś są takie...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Trzeba zacząć rozmowy w tym roku bo w...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Ardamowski chce wprowadzić ustawę z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Strategicznie planować na kilka lat do...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Gwarancja ceny TAK, umowy nie!!! Wysyłałem...
Polacy nie chcą pracować w...
nie będe sie bawil w obrońce ukraińców bo...
Pomoc suszowa: O co mogą...
Bardzo mocno rozbuchany jest ostatnio temat...
Polacy nie chcą pracować w...
Jeszcze kilka lat jak Ukraina się wzbogaci...
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
instagram