Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_Delfin_solo_bialy
2019_Faban_po_kw

Jak poprawić zorganizowanie rynku jabłek ?

Jak poprawić zorganizowanie rynku jabłek ?

Jak producenci mogą poprawić zorganizowanie naszego rynku jabłek? Na to pytanie odpowiedział prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw Witold Boguta podczas Konferencji Sadowniczej „Jabłkowe problemy – sposoby rozwiązania” która odbyła się 24 lutego 2016 roku w Lublinie.

Czym jest grupa/ organizacja?

Jak informował Witold Boguta – Grupa/organizacja to podstawowy element struktury rynku produktów zorganizowanego z udziałem producentów.

Jakie są atuty grupy/organizacji?

Nasze atuty to młodzi producenci, dobra pozycja w ilości produkcji, dobre wyposażenie w środki techniczne (gospodarstwa, grupy), tania siła robocza oraz potencjał handlowy (grupy, firmy, kadry oraz moce przetwórcze – wymieniał Witold Boguta.

Jako słabości i zagrożenia dla grup/organizacji prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw wymienił – dobór odmian, zapewnienie jakości, sprzedajemy głównie surowiec, rozwój produkcji w innych krajach (m.in. na wschód od Polski), problem dalekich rynków, koncentracja na jednym rynku a także konkurencja polsko – polska.

Jakie są cele organizowania się?

Jak mówił Wiktor Boguta – Celem organizowania się jest min. zapewnienie planowania i dostosowywania produkcji owoców do popytu, w szczególności w odniesieniu do jakości i ilości. Koncentracja dostaw i umieszczanie na rynku owoców wyprodukowanych przez członków, w tym sprzedaż bezpośrednia a także optymalizacja kosztów produkcji i zysków z inwestycji służących utrzymywaniu standardów dotyczących ochrony środowiska oraz stabilizowanie cen producentów.

Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw poinformował iż według art. 160 rozp.1308/2013 - Statut organizacji producentów w sektorze owoców i warzyw wymaga od ich członków będących producentami wprowadzania całej odnośnej produkcji do obrotu poprzez organizację producentów. Uznaje się, że w sprawach gospodarczych organizacje producentów oraz zrzeszenia organizacji producentów w sektorze owoców i warzyw działają w imieniu i na rzecz swoich członków w granicach swoich uprawnień.

Co trzeba zrobić aby poprawić zorganizowanie naszego rynku jabłek?

Jak mówił Wikrot Bouguta – duże znaczenie mają produkowane odmiany, czyli należy produkować to, czego oczekuje odbiorca, przy próbach sprzedaży tego co produkujemy. Zadbanie o bezpieczeństwo żywnościowe - m.in. produkcja ekologiczna. Należy tworzyć duże, jednorodne partie - grupy. Ważna jest także współpraca grup. Budowanie marki zarówno przez gospodarstwa i przez grupy. W przypadku przetwórstwa - wprowadzać nowe produkty, rynki dla nich. Promocja w kraju i zagranicą powinna być prowadzona pod jednym znakiem produkcyjnym. Grupa, spółdzielnia ma trwać wiecznie „na dalekich rynkach w pojedynkę sobie nie poradzisz”. Grupy producentów powinny być awangardą trzeciej rewolucji w produkcji i dystrybucji jabłek.

Kto najlepiej sprosta tym wyzwaniom?

Łatwiej wejść na szczyt, niż się na nim utrzymać. Skończyły się proste sposoby poprawy, trzeba szukać rozwiązań bardziej złożonych, najczęściej trudniejszych, potrzebne są skoordynowane działania w kierunku ciągłego wdrażania innowacji produktowej, procesowej, organizacyjnej i marketingowej – tylko takie działania pozwolą producentom jabłek utrzymać i umacniać przez dłuższy czas osiągniętą pozycję – dodał na zakończenie Witold Boguta.

komentarze (13):

dodaj komentarz
Melolontha
Melolontha 02.03.2016 22:03 Protestuję !... Znowu producent ma się zająć organizowaniem rynku jabłek ?... A może producent powinien skupić się raczej na produkowaniu ?... Przecież nawet jak chodzi o uczelnie, to już tam był podział... SGGW to byli producenci , kształcone chłopy... A SGH, to była szkoła w której kształcili się handlowcy... I niech to handlowcy raczej zajmą się organizowaniem rynku i handlu... A my skupmy się może na cięciu, zwalczaniu parcha i przerzedzaniu zawiązków... Bo to, że nie mając wyjścia musimy zajmować się również przetwórstwem, to chyba tylko jakiś etap przejściowy. i po pewnym czasie wszystko wróci na swoje miejsce... I znów będzie mógł murarz domy murować, krawiec szyć ubrania a Józef trudnić ciesielstwem... Pozdrawiam !...
jacenty82
jacenty82 03.03.2016 06:21 Tu chyba nie chodziło o producentów, tylko bardziej o grupy. Problem z tym, że bardzo często współpraca pomiędzy grupą a szeregowym członkiem grupy oparta jest na jednostronnym wyzysku. Nie ma więc co oczekiwać że taki producent zechce ponosić koszty marketingu , czy innowacji, bo zyski z tego tytułu dla producenta są wątpliwe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darol
darol 02.03.2016 23:22 zlodzieja trzeba zlapac,zakuc w kajdanki i zaprowadzic na policje i tak samo z produkcja jablek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

josu20
josu20 03.03.2016 17:59 Jak najbardziej jestem za zlikwidowaniem wojny polsko-polskiej, a idąc dalej chciał bym aby grupy pomyślały o jakimś godnym minimum za nasze ciężko wyprodukowane jabłka...
Jakoś przetwórnie nauczyły się jak kontrolować rynek.....
Melolontha
Melolontha 03.03.2016 18:39 Wojnę polsko-polską błyskawicznie zlikwidował by wynalazek zwany holenderskim zegarem... Ciekawe ile jeszcze wody w Wiśle musi upłynąć zanim ktoś wpadnie na to, żeby i u nas coś takiego zorganizować... Coś, co w Holandii już dawno funkcjonuje... A może funkcjonowało ?... Pozdrawiam !
Melolontha
Melolontha 03.03.2016 21:54 P.S. Nie bardzo rozumiem tą, wyrażoną minusami niechęć do przypomnianego przeze mnie mechanizmu jakim był i jest, tzw. zegar holenderski. A były to aukcje wprowadzone w Holandii ok. r 1600 przy sprzedaży szybko tracących świeżość tulipanów. I ten sposób ustalania ceny funkcjonuje obecnie w Izraelu przy ustalaniu cen ryb, czy w Kanadzie, przy ustalaniu cen tytoniu... Polak woli ustalanie cen na swoje ziemniaki lub jabłka metodą : " Którą dobę już śpisz Heniu na tym placu, na tych workach i wśród tych skrzynek ? I jak ? Zmiękła Ci już rura ?... Buhahaaaaaa "... Nie wierzę, że Polak inaczej już nie potrafi...Pozdrawiam !
darek
darek 03.03.2016 22:18 kolego Melolontha może pomysł z tym zegarem i jest dobry ale unaws nie ma standaryzacji
jeżeli ktoś kupuje np kwiaty czyli np. róże to wie że wielkość płatka jest zgodna z noną i przewożona była zgodnie z normą
jabłka są rożne a to nie wina producenta tylko rynku i naszej sytuacji i ceny
Melolontha
Melolontha 03.03.2016 23:31 darek... A ile to roboty, żeby administrator zegara porozumiał się z sadownikiem, jak mają być posortowane jabłka, które ten ostatni zechce przywieżć i przepuścić przez zegar ?... Przecież i w handlu z sieciami, czy przy eksporcie ustala się jaki rozmiar mają mieć i jak wyglądać mają, jabłka... Pozdrawiam !
darek
darek 03.03.2016 23:53 mnie to kolego Melolontha zastanawia i nawet nurtuje że przy takim potencjale jakim dysponuje polski producent rolny my do Odry i koniec nie pojmuje dlaczego przy takiej bazie przechowalniczej i tanim produkcje nie jesteśmy na rynkach zachodnich
coś w tym
morze zamiast znowu takich samach konferencji wiecznie czy w lublinie czy w Sandomierzu czy w Warszawie można by zaprosić panów Ptaszka czy Mularskiego i grupom powiedzieli by jak to trzeba zrobić żeby Polskie było na wierzchu
Melolontha
Melolontha 04.03.2016 00:03 Wygląda na to że wejść na światowe rynki z jabłkami, jest trudniej niż z bronią... Pozdrawiam !
jacenty82
jacenty82 04.03.2016 18:25 Darek od każdej każdej faktury odprowadzana jest jedna tysięczna wartości netto na fundusz promocji owoców i warzyw, niby to nie jest dużo, ale jest od czego zacząć np. zrobić badania jakie owoce lubią za Odrą czy Renem i dlaczego nie chcą tych polskich. Gdy będzie wiadomo czego chcą, to stworzyć to w ich głowach, zapakować i sprzedać. Włosi mają swój "sud tirol" http://www.southtyroleanapple.com/en/our-country.html i cały czas tworzą legendę o swoim produkcie.
Jabłko jest już tak tanie że już odstrasza nabywcę zbyt niską ceną. Inne owoce które na razie jakoś się trzymają czeka podobny los.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Spartan300
Spartan300 03.03.2016 19:02 Celem organizowania się jest min. zapewnienie planowania i dostosowywania produkcji owoców do popytu, w szczególności w odniesieniu do jakości i ilości. Zadaję pytania z jakich środków mamy finansować dalszą poprawę jakości ? Brać kolejne kredyty? Co do ilości to już nawet nie pytam, niech każdy odpowie sobie sam na spokojnie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 06.03.2016 16:10 Organizujecie,modernizujecie i poprawiacie jakość już od 26 lat.Efekty tej "tytanicznej pracy" widać gołym okiem.Sieci handlowe jako ten podstawowy gracz na rynku detalicznym rozwaliły handel jabłkiem czym? tą waszą mityczną jakością.Rynek soków nieklarowanych właśnie pada a zasłużyli się tutaj panowie z GP i stowarzyszeń wprowadzając na rynek sok w cenie kosztów produkcji ,surowiec mają widać darmo.Eksport kręcił się tylko dzięki rynkowi rosyjskiemu i to tylko dzięki niskim cenom.
Chcemy zmian na rynku jabłek to czas najwyższy zmienić doradców i zaczynać trzeba wszystko od nowa.Nowi ludzie nowe koncepcje i racjonalne wydawanie unijnych pieniędzy.
a. likwidacja starych nasadzeń
b.zakładanie nowych sadów tylko wtedy gdy zapewnimy zbyt na wyprodukowane w nich owoce po cenach rentownych.
c. program osłon socjalnych dla tych co nie są w stanie sprostać nowym wymogom.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ceny truskawek spadają !

Jak informuje koordynator targowiska Goławin dziś (20,05) odnotowano spadek cen truskawek. O...

Gradobicia – ostrzeżenia pogodowe (20-21.05)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia...

Za nami deszczowy tydzień. Gdzie odnotowano największe opady ?

W ubiegłym tygodniu pogoda była bardzo dynamiczna. Przez nasz kraj przeszły gwałtowne...

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Czereśnie już są po...
Zapytam co z tego ma sadownik że jest wysoka...
Bezradność tego...
W jednej kwestii masz racje. ten rząd na...
Bezradność tego...
Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na...
Bezradność tego...
Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W...
Bezradność tego...
Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na...
Bezradność tego...
A mnie, widząc jak działa nasza władza,...
Bezradność tego...
Znam dużo sadowników co nie widzieli morza,...
Bezradność tego...
minusują ci co stali w kolejce po 8...
Bezradność tego...
Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni...
Bezradność tego...
Odpowiedź jest krótka - nie sztuka...
Bezradność tego...
sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie...
Bezradność tego...
to forum jest POlityczne, zdecydowanie....
Bezradność tego...
A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu...
Bezradność tego...
Embargo to jest nalozone na cala unie i ani...
Bezradność tego...
Przepraszam bardzo, nie mieszając związku,...
Bezradność tego...
Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej...
Bezradność tego...
Minister załatwił, minister winien...
Bezradność tego...
Jak można wstawić jabłka do firmy która...
Bezradność tego...
Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie...
Bezradność tego...
Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST...
Bezradność tego...
Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze,...
Chaos w skupach i brak...
Jak ja się cieszę, że mam taką...
Chaos w skupach i brak...
jak to było....."Robie interesy z...
Chaos w skupach i brak...
Espumie w odpowiedzi, bez pośrednika; Po...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wybory tuż tuż, więc trzeba sypnąć...
Chaos w skupach i brak...
Ten "cholding" to tylko został stworzony, po...
Chaos w skupach i brak...
spytaj artemidy dlaczego go PSL nie...
Chaos w skupach i brak...
No cóż p Alfredzie który po raz chyba...
Chaos w skupach i brak...
Jest "czarne na białym" że PIS obiecał....
Chaos w skupach i brak...
Odbiegliśmy Drodzy Panowie od tematu...
Będą nas prosić o jabłka!
Powiem tak: tego kwiatu jest pól swiatu....
Chaos w skupach i brak...
dla artemidy budowa CPK to kosmos jak pisze...
Chaos w skupach i brak...
Sen Artemidy ,,, Obym w następnych wyborach...
Chaos w skupach i brak...
Być może polecą, zapytaj tych nauczycieli,...
Chaos w skupach i brak...
Masz rację; trzeba mieć marzenia, Żeromski...
Chaos w skupach i brak...
Artemida, miałem nie wdawać się z Tobą w...
Chaos w skupach i brak...
Chyba ma... Mami się lud pracujący wizjami...
Chaos w skupach i brak...
spełnil sie, za dużo sie napatrzyłem...
Chaos w skupach i brak...
Z przykrością podpisuje się pod tym iż...
Chaos w skupach i brak...
**po 8 gr rzecz jasna miało być
Chaos w skupach i brak...
a kolejka traktorów z trzema paletami...
Chaos w skupach i brak...
trzeba było nie wozić po 8 gr i nie spać...
Chaos w skupach i brak...
Sen sadownika; Oby nie wymarzło,...
Chaos w skupach i brak...
Czy ktoś coś wie o Holdingu Spożywczym?...
Chaos w skupach i brak...
Szanowny panie Piwnik a co z grupą Owoc...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Zgadza sie porzeczka ładnie kwitła kwiatu...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Coś jak w anegdocie o Napoleonie w Moskwie;...
Chaos w skupach i brak...
Panie Marcinie Piwniku jest to polityka...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
K----e to w oczy plujesz a ona mówi, że...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Poniżej mail do p. Groele....
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
U mnie w okolicy będzie klęska...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
A może tę wypowiedź skwitować...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Nie bardzo jest sens dyskutować. Jeśli...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Wypowiedzi całego kupsu należy z...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Po pierwsze przymrozki to...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Pani Groele jesteś kłamczuchą... Pierwsze...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Myślę że pieniądze się jednak znajdą,...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Tak, tak... jak co roku zakłady przetwórcze...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
aż sie nie chce komentowac....zbiory...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Co to za Gorele i kto jej płaci?
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gdyby PiS naprawdę chciało, to wiek by...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ty ciągle z tymi minusami- plusami ,,ta...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Chciałem kupić obiecany POLSKI samochód...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Artemida chcesz elektryczne samochód to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ciekawy jestem jak się liczy bezrobocie...
ZSRP: uruchomienie...
Weź Ty sie zastanów co piszesz kolego....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do Jerzego 45. Kto podniosł rolnikom wiek...
ZSRP: uruchomienie...
Jak w większości lat dusimy się od...
ZSRP: uruchomienie...
Żebyście się nie zdziwili . Każdy...
ZSRP: uruchomienie...
Poczekajmy...bez nerwów.
ZSRP: uruchomienie...
Pani Barbara próbuje zaklinać...
ZSRP: uruchomienie...
Dlaczego ktoś ma wam dobrze robić ? Niech...
ZSRP: uruchomienie...
Proste p. simpson, proste p.G25, Nawiążę...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Dobrze, że w tym roku mamy wybory ......
ZSRP: uruchomienie...
Nie ma co kruszyć kopii w kwestii...
ZSRP: uruchomienie...
zgadza sie.rolnictwo zapewnia żywnosc w...
ZSRP: uruchomienie...
Ponadto nie zapominajmy że sady jabłoniowe...
ZSRP: uruchomienie...
Żeby była jasność nigdy nie brałem...
ZSRP: uruchomienie...
przede wszystkim nie kozacze bo i po co? mnie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Zapomniałem o jabłkach można podpisywać...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Dlaczego nie mówi się w mediach że w...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są tajne przedsięwzięcia, takie jak...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Witam patrząc na ten przymrozek i na...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
patrze na radar a tu w poniedziałek od nowa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Moda definicja według PWN "sposób ubierania...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Kto nie dostał jeszcze pieniędzy? Ja.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny dlatego powtarzam...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jancyk - Bardzo inteligentnie prawisz, nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Zobaczył byś jak spada bezrobocie jakby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wiadomo, że "nikt ale to absolutnie nikt nie...
ZSRP: uruchomienie...
Problemem nie jest wsparcie jakiekolwiek w...
Coraz mniej Ukraińców...
Podpisywać,podpisywać i jeszcze raz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Naoglądaliście się tego TVN i tak...
ZSRP: uruchomienie...
Troche masz racje ale jesli zmniejszymy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 piszesz, że poradzisz sobie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Chcieliśmy mrozu to maamy. Szkoda że on nie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Powiat Łosice, Mazowieckie.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Witam. Na początek wyrazu współczucia dla...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
@Jancyk - Masz rację opozycja skręca na...
ZSRP: uruchomienie...
moze własnie dobrze zeby rozwoj sadownictwa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
To jak tak ci przeszkadza to zrób sobie...
Czesi przegrywają z...
My sami ze sobą przegrywamy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale problem polega na tym, że większość...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale prawdą jest , że najbardziej zwalczaną...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
nie znasz mnie i nie wiesz co robię aby...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
U mnie 2 ostatnie noce dopełniły dzieła....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ma kolegę wykładowcę politologii, który...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
A ja już pracuje w swoim wyuczonym zawodzie...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jak przyjada teczowe peadały ze srilanki to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
aha i pisząc komentarze na forum świat...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
a wierzysz pani Pochanke z TVNu córce...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ale wy jako sadownicy to skamlecie żeby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny i nie mogę...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Szkoda zdrowia -daj spokój.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
po prostu krew mnie zalewa, że wśród...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Biblisto a czy instytucjonalny kk ma coś...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Że też wam się tak chce ujadać jedni na...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
a kim jest towarzysz Staszek Piotrowicz?...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Niestety z powodu dualizmu politycznego pod...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
W jakim rejonie kolego tak wymroziło Ci te...
Tony zniszczonych jabłek...
U nas podwórka zostały połączone, płot...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
U mnie też pozamiatane. Śliwka czarna,...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Brawo dla ciebie. Dużo dziennikarzy TVN jest...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Pryskałem dwa lata temu frostguardem czy jak...
Tony zniszczonych jabłek...
Rosjanie potrafią dbać o swoich...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
szczyt bezczelności........OFE ukradli ? a...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wykład Prof. KAROLA Modzelewskiego z...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Każdy wie że PO to jest siostra Unii...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gwoli informacji o rządzeniu z tylnego...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Patrzcie jaka fala hejtu została skierowana...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Po złe, Pis zły, na kogo masz zamiar oddać...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
sam na to wpadłeś czy dostałeś z centrali...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
tobie pewnie bardzie pasowała TVLis...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do szanownego SlawekS-a jeśli nie chcesz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Kaczyński: Ślązacy to ukryta opcja...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Espuma - a sadownik VAT-u to nie płaci? Za...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jerzy45 - ten ów Jaroslaw o którym ci sie...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Po rozmowach z sąsiadami było - 4 , śliwki...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są różnice względem tej listy temperatur....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Oj,jak dobrze ,że ZSRP nie wprowadził nam w...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jacenty a Ty czym jedziesz ? Nasr...j na...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gmina Wilków Lubelskie -2 o godzinie 4 ,...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Okolice Jasieńca godzina 03:33 od - 0,7 do -...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
okolice Warki, u mnie jest już 0 na...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
I niech ma swoje poglądy, takie jego prawo....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jacenty, źle interpretujesz mój tekst. Jest...
KZGPOiW: Fakty i mity na...
Ten mierny artykuł sugeruje, że złodziej...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 twoi idole z Totalnej Opozycji nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
SlawekS - no to pokazałeś klasę. Założę...
instagram