Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Topper
2019_07_Arysta

Jak poprawić zorganizowanie rynku jabłek ?

Jak poprawić zorganizowanie rynku jabłek ?

Jak producenci mogą poprawić zorganizowanie naszego rynku jabłek? Na to pytanie odpowiedział prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw Witold Boguta podczas Konferencji Sadowniczej „Jabłkowe problemy – sposoby rozwiązania” która odbyła się 24 lutego 2016 roku w Lublinie.

Czym jest grupa/ organizacja?

Jak informował Witold Boguta – Grupa/organizacja to podstawowy element struktury rynku produktów zorganizowanego z udziałem producentów.

Jakie są atuty grupy/organizacji?

Nasze atuty to młodzi producenci, dobra pozycja w ilości produkcji, dobre wyposażenie w środki techniczne (gospodarstwa, grupy), tania siła robocza oraz potencjał handlowy (grupy, firmy, kadry oraz moce przetwórcze – wymieniał Witold Boguta.

Jako słabości i zagrożenia dla grup/organizacji prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw wymienił – dobór odmian, zapewnienie jakości, sprzedajemy głównie surowiec, rozwój produkcji w innych krajach (m.in. na wschód od Polski), problem dalekich rynków, koncentracja na jednym rynku a także konkurencja polsko – polska.

Jakie są cele organizowania się?

Jak mówił Wiktor Boguta – Celem organizowania się jest min. zapewnienie planowania i dostosowywania produkcji owoców do popytu, w szczególności w odniesieniu do jakości i ilości. Koncentracja dostaw i umieszczanie na rynku owoców wyprodukowanych przez członków, w tym sprzedaż bezpośrednia a także optymalizacja kosztów produkcji i zysków z inwestycji służących utrzymywaniu standardów dotyczących ochrony środowiska oraz stabilizowanie cen producentów.

Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw poinformował iż według art. 160 rozp.1308/2013 - Statut organizacji producentów w sektorze owoców i warzyw wymaga od ich członków będących producentami wprowadzania całej odnośnej produkcji do obrotu poprzez organizację producentów. Uznaje się, że w sprawach gospodarczych organizacje producentów oraz zrzeszenia organizacji producentów w sektorze owoców i warzyw działają w imieniu i na rzecz swoich członków w granicach swoich uprawnień.

Co trzeba zrobić aby poprawić zorganizowanie naszego rynku jabłek?

Jak mówił Wikrot Bouguta – duże znaczenie mają produkowane odmiany, czyli należy produkować to, czego oczekuje odbiorca, przy próbach sprzedaży tego co produkujemy. Zadbanie o bezpieczeństwo żywnościowe - m.in. produkcja ekologiczna. Należy tworzyć duże, jednorodne partie - grupy. Ważna jest także współpraca grup. Budowanie marki zarówno przez gospodarstwa i przez grupy. W przypadku przetwórstwa - wprowadzać nowe produkty, rynki dla nich. Promocja w kraju i zagranicą powinna być prowadzona pod jednym znakiem produkcyjnym. Grupa, spółdzielnia ma trwać wiecznie „na dalekich rynkach w pojedynkę sobie nie poradzisz”. Grupy producentów powinny być awangardą trzeciej rewolucji w produkcji i dystrybucji jabłek.

Kto najlepiej sprosta tym wyzwaniom?

Łatwiej wejść na szczyt, niż się na nim utrzymać. Skończyły się proste sposoby poprawy, trzeba szukać rozwiązań bardziej złożonych, najczęściej trudniejszych, potrzebne są skoordynowane działania w kierunku ciągłego wdrażania innowacji produktowej, procesowej, organizacyjnej i marketingowej – tylko takie działania pozwolą producentom jabłek utrzymać i umacniać przez dłuższy czas osiągniętą pozycję – dodał na zakończenie Witold Boguta.

komentarze (13):

dodaj komentarz
Melolontha
Melolontha 02.03.2016 22:03 Protestuję !... Znowu producent ma się zająć organizowaniem rynku jabłek ?... A może producent powinien skupić się raczej na produkowaniu ?... Przecież nawet jak chodzi o uczelnie, to już tam był podział... SGGW to byli producenci , kształcone chłopy... A SGH, to była szkoła w której kształcili się handlowcy... I niech to handlowcy raczej zajmą się organizowaniem rynku i handlu... A my skupmy się może na cięciu, zwalczaniu parcha i przerzedzaniu zawiązków... Bo to, że nie mając wyjścia musimy zajmować się również przetwórstwem, to chyba tylko jakiś etap przejściowy. i po pewnym czasie wszystko wróci na swoje miejsce... I znów będzie mógł murarz domy murować, krawiec szyć ubrania a Józef trudnić ciesielstwem... Pozdrawiam !...
jacenty82
jacenty82 03.03.2016 06:21 Tu chyba nie chodziło o producentów, tylko bardziej o grupy. Problem z tym, że bardzo często współpraca pomiędzy grupą a szeregowym członkiem grupy oparta jest na jednostronnym wyzysku. Nie ma więc co oczekiwać że taki producent zechce ponosić koszty marketingu , czy innowacji, bo zyski z tego tytułu dla producenta są wątpliwe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darol
darol 02.03.2016 23:22 zlodzieja trzeba zlapac,zakuc w kajdanki i zaprowadzic na policje i tak samo z produkcja jablek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

josu20
josu20 03.03.2016 17:59 Jak najbardziej jestem za zlikwidowaniem wojny polsko-polskiej, a idąc dalej chciał bym aby grupy pomyślały o jakimś godnym minimum za nasze ciężko wyprodukowane jabłka...
Jakoś przetwórnie nauczyły się jak kontrolować rynek.....
Melolontha
Melolontha 03.03.2016 18:39 Wojnę polsko-polską błyskawicznie zlikwidował by wynalazek zwany holenderskim zegarem... Ciekawe ile jeszcze wody w Wiśle musi upłynąć zanim ktoś wpadnie na to, żeby i u nas coś takiego zorganizować... Coś, co w Holandii już dawno funkcjonuje... A może funkcjonowało ?... Pozdrawiam !
Melolontha
Melolontha 03.03.2016 21:54 P.S. Nie bardzo rozumiem tą, wyrażoną minusami niechęć do przypomnianego przeze mnie mechanizmu jakim był i jest, tzw. zegar holenderski. A były to aukcje wprowadzone w Holandii ok. r 1600 przy sprzedaży szybko tracących świeżość tulipanów. I ten sposób ustalania ceny funkcjonuje obecnie w Izraelu przy ustalaniu cen ryb, czy w Kanadzie, przy ustalaniu cen tytoniu... Polak woli ustalanie cen na swoje ziemniaki lub jabłka metodą : " Którą dobę już śpisz Heniu na tym placu, na tych workach i wśród tych skrzynek ? I jak ? Zmiękła Ci już rura ?... Buhahaaaaaa "... Nie wierzę, że Polak inaczej już nie potrafi...Pozdrawiam !
darek
darek 03.03.2016 22:18 kolego Melolontha może pomysł z tym zegarem i jest dobry ale unaws nie ma standaryzacji
jeżeli ktoś kupuje np kwiaty czyli np. róże to wie że wielkość płatka jest zgodna z noną i przewożona była zgodnie z normą
jabłka są rożne a to nie wina producenta tylko rynku i naszej sytuacji i ceny
Melolontha
Melolontha 03.03.2016 23:31 darek... A ile to roboty, żeby administrator zegara porozumiał się z sadownikiem, jak mają być posortowane jabłka, które ten ostatni zechce przywieżć i przepuścić przez zegar ?... Przecież i w handlu z sieciami, czy przy eksporcie ustala się jaki rozmiar mają mieć i jak wyglądać mają, jabłka... Pozdrawiam !
darek
darek 03.03.2016 23:53 mnie to kolego Melolontha zastanawia i nawet nurtuje że przy takim potencjale jakim dysponuje polski producent rolny my do Odry i koniec nie pojmuje dlaczego przy takiej bazie przechowalniczej i tanim produkcje nie jesteśmy na rynkach zachodnich
coś w tym
morze zamiast znowu takich samach konferencji wiecznie czy w lublinie czy w Sandomierzu czy w Warszawie można by zaprosić panów Ptaszka czy Mularskiego i grupom powiedzieli by jak to trzeba zrobić żeby Polskie było na wierzchu
Melolontha
Melolontha 04.03.2016 00:03 Wygląda na to że wejść na światowe rynki z jabłkami, jest trudniej niż z bronią... Pozdrawiam !
jacenty82
jacenty82 04.03.2016 18:25 Darek od każdej każdej faktury odprowadzana jest jedna tysięczna wartości netto na fundusz promocji owoców i warzyw, niby to nie jest dużo, ale jest od czego zacząć np. zrobić badania jakie owoce lubią za Odrą czy Renem i dlaczego nie chcą tych polskich. Gdy będzie wiadomo czego chcą, to stworzyć to w ich głowach, zapakować i sprzedać. Włosi mają swój "sud tirol" http://www.southtyroleanapple.com/en/our-country.html i cały czas tworzą legendę o swoim produkcie.
Jabłko jest już tak tanie że już odstrasza nabywcę zbyt niską ceną. Inne owoce które na razie jakoś się trzymają czeka podobny los.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Spartan300
Spartan300 03.03.2016 19:02 Celem organizowania się jest min. zapewnienie planowania i dostosowywania produkcji owoców do popytu, w szczególności w odniesieniu do jakości i ilości. Zadaję pytania z jakich środków mamy finansować dalszą poprawę jakości ? Brać kolejne kredyty? Co do ilości to już nawet nie pytam, niech każdy odpowie sobie sam na spokojnie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 06.03.2016 16:10 Organizujecie,modernizujecie i poprawiacie jakość już od 26 lat.Efekty tej "tytanicznej pracy" widać gołym okiem.Sieci handlowe jako ten podstawowy gracz na rynku detalicznym rozwaliły handel jabłkiem czym? tą waszą mityczną jakością.Rynek soków nieklarowanych właśnie pada a zasłużyli się tutaj panowie z GP i stowarzyszeń wprowadzając na rynek sok w cenie kosztów produkcji ,surowiec mają widać darmo.Eksport kręcił się tylko dzięki rynkowi rosyjskiemu i to tylko dzięki niskim cenom.
Chcemy zmian na rynku jabłek to czas najwyższy zmienić doradców i zaczynać trzeba wszystko od nowa.Nowi ludzie nowe koncepcje i racjonalne wydawanie unijnych pieniędzy.
a. likwidacja starych nasadzeń
b.zakładanie nowych sadów tylko wtedy gdy zapewnimy zbyt na wyprodukowane w nich owoce po cenach rentownych.
c. program osłon socjalnych dla tych co nie są w stanie sprostać nowym wymogom.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Weekend (19-21.07) miejscami przyniósł ulewne deszcze !

Miniony weekend (19-21.07) minął pod znakiem burz, które miejscami przynosiły ulewne...

MRiRW: Cele i założenia „Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego”

Minister wyjaśnił cele i założenia znowelizowanej niedawno Ustawy o kształtowaniu ustroju...

Maliszewski: Branża sadownicza jest w trudnej sytuacji

Rosyjskie embargo i brak możliwości eksportu na tamtejszy rynek, niedobór pracowników...

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Branża...
I ani słowa o obowiązkowych umowach...
Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
Czy sadownicy w tym roku...
Od 2012 roku nie pryskam w kwitnienie,...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Jacenty a spróbuj nie popryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
W Reginie podstawa to podkładka Gisela. Tak...
Czy sadownicy w tym roku...
pit2015 - trzeba więcej pryskać w...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Michu ta odmiana to jak audiencja u...
Czy sadownicy w tym roku...
Jak to ? Ja sprzedaję Reginę drożej niż...
Przed nami dni z...
kto pisze brednie o tym deszczu u mnie...
Czy sadownicy w tym roku...
Ja tam nie jestem zadowolony, już któryś...
Czy sadownicy w tym roku...
Dzisiaj zacząłem rwać Reginę taka...
Czy sadownicy w tym roku...
Zarabia to się kolejny sezon ale na...
Przetwórnie nie kupią...
a potem soczek Herbapolu czy innego...
Sprzedam jabłka
Po tej cenie widać że masz przemysł na...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Przetwórnie nie kupią...
Przetwórcy trzęsą portkami bo w Serbii...
Japonia: Kiść winogron za...
Tylko czekać aż nasi sadownicy "ruszą" do...
Przetwórnie nie kupią...
Ale oni powtarzaja w tvp to co im przetworcy...
Przetwórnie nie kupią...
A za ile opłaci się nam to to nikt nie pyta...
Przetwórnie nie kupią...
wczoraj już była na skupie 2,5zl, nie...
Przetwórnie nie kupią...
Przedstawiciele PO juz na twiterze przezywaja...
Przetwórnie nie kupią...
Witam dadzą nawet i 3 zeta tylko jeszcze...
Przetwórnie nie kupią...
cena rynkowa wiśni to 4zł więc widełki...
Przetwórnie nie kupią...
w 2017r placili za wisnie 5.5pln i im sie...
Przetwórnie nie kupią...
Coś widzę, że propaganda, manipulacja i...
Grad sieje spustoszenie we...
Ciarki człowieka przechodzą i włosy się...
Przetwórnie nie kupią...
Ja widziałem (jeśli mnie wzrok nie myli)....
Przetwórnie nie kupią...
Może po prostu niech nie biorą w tym roku...
Przetwórnie nie kupią...
W tym roku mają zapasy.za rok pewnie będzie...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner nie traktuj tego tak negatywnie,...
Ardanowski: Od sierpnia...
jaceo1,i tu się różnimy.Bo ja raczej...
Ardanowski: Od sierpnia...
No i zapanuje IDYLLA na portalu;...
Ardanowski: Od sierpnia...
Ależ pilsnerze, ja jestem z wykształcenia...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jaceo1 i artemida,większych filozofów nie...
Ardanowski: Od sierpnia...
Z głupotą trzeba walczyć, niezależnie od...
Ardanowski: Od sierpnia...
Zważ jaceo co piszesz... Spójrz dwa wpisy...
Ardanowski: Od sierpnia...
Wczoraj z Brukseli dotarła do mnie taka oto...
Ardanowski: Od sierpnia...
Jeszcze program nie ruszył a usługi...
Ardanowski: Od sierpnia...
artemida uaktywnił się ,bardziej...
Ardanowski: Od sierpnia...
Czas na konfrontację obietnic z realizacją...
Ardanowski: Od sierpnia...
wziął się za robotę ale szczegółów brak
KUPS: Ceny referencyjne...
parole, parole, parole
KUPS: Ceny referencyjne...
Uzupełniając poprzedni wpis "Daj..."...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Daj nam Boże rządy mądrych ludzi" /czy...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ależ Pilsnerze, ja wszystko co wiem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Artemida,cos taki tajemniczy,podziel sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kto chce niech TRWA w przekonaniu że jest...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tylko, że zorganizowanie producentów nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie ważne jakimi metodami ale przyznasz że...
MRiRW: Będą ceny...
ukrainiec buduje u nas, po to aby mogl...
KUPS: Ceny referencyjne...
Akurat z tym mlekiem to trochę odleciałeś,...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wiem, że Ty jako fanatyk PO, nie przyjmujesz...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Przeleciałem po łebkach" komentarze i...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Jestem bardzo podekscytowany @SlawkuS Twoją...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Abstrahując od genezy pochodzenia, to jednak...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Nastroje społeczne są antyrosyjskie.....ale...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Artykuł dotyczy relacji na linii Rosja -...
Maliszewski: Paniczny strach...
A czy teraz załoga/pracownicy nie mogli by...
Maliszewski: Paniczny strach...
"załoga była ekonomicznie zainteresowana...
Maliszewski: Paniczny strach...
Kiedyś kształtowano model ciągu...
Maliszewski: Paniczny strach...
Nie ma nic bardziej głupiego niż podcinanie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
Wyrazem dobrej woli naszego naczalstwa /nie...
Czy Rosja zniesie zakaz...
proponuje sledzic teraz ruch naszego...
MRiRW: Będą ceny...
Espuma,ja nie chcę by mi państwo coś...
MRiRW: Będą ceny...
Dario, zasiej 100 ha cykorii, niech pan...
MRiRW: Będą ceny...
pilsner i co ci ma jeszcze państwo...
MRiRW: Będą ceny...
Wydaje mi się że po pilsnerze nie wszystko...
MRiRW: Będą ceny...
artemida,mam wrażenie,że przed zupełną...
MRiRW: Będą ceny...
Pilsner ma dużo racji ... ale czy szukając...
MRiRW: Będą ceny...
Jabłko przemysłowe ma kosztować od 30gr do...
MRiRW: Będą ceny...
Sławku,jak Ty to pięknie widzisz...Tak...
Maliszewski: Historia umów...
"na rynku produkt gorszy kształtuje i...
Lidl promuje polskie superowoce
napiszcie komu trzeba posmarować i ile żeby...
MRiRW: Będą ceny...
to od tego jest panstwo ze nadprodukcje...
MRiRW: Będą ceny...
Tylko że ceny gwarantowane nie są do końca...
MRiRW: Będą ceny...
Ten "chichot losu" jak to ująłeś, w...
Maliszewski: Paniczny strach...
Ten sezon na owce miękkie już chyba...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do mnie twoja gadka wogóle nie dociera bo...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jest takie powiedzenie; jak ci trzech mówi...
MRiRW: Będą ceny...
Sam się boję tych właśnie "konsekwencji"....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
jakby podliczył twoje plusy i minusy to...
MRiRW: Będą ceny...
Jakie to mogą być powody? Tak konkretnie.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie wszystkie media o tym mówią, w...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A dlaczego nie? Rozumiem, że wyniki są...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Do artemidy Plusami i minusami się nie...
MRiRW: Będą ceny...
Witam jak sobie znajdą tańszy produkt a...
MRiRW: Będą ceny...
Slawku,martw sie o siebie,jesli...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Jakoś ten odznaczony Timmermanss u nas...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
pisze się wymaRZony, inteligentny wyborco PSLu
KUPS: Ceny referencyjne...
A kto wstrzymał handel z Obwodem...
MRiRW: Będą ceny...
Co z tego że są ceny referencyjne na...
MRiRW: Będą ceny...
Skończ już z tymi żalami, bo to staje się...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Czyli z deszczu pod rynnę... Było...
MRiRW: Będą ceny...
"kara za brak dotrzymania zawartych w umowie...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Tak samo stoją plecami do Polskiego rolnika...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Nie masz ważniejszych problemów w życiu...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co ty z tą nieprzyzwoitością posłów ....
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
A Ty, widząc mój wpis od razu śpieszysz...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Co to ma wspólnego z Dniem Owoców ? lepsi...
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
Widzę, że się komuś nawet życzenia nie...
Zatrzymano 9 nielegalnie...
Jak kierowca przyjeżdża bierze zaproszenia...
KUPS: Ceny referencyjne...
Oczywiście, że tak ! Podobnie jak w 2005.
1 LIPCA - Dzień Owoców i...
W Dniu Owoców wszystkim spożywającym owoce...
KUPS: Ceny referencyjne...
tradycyjne wartości to im sie przypomniały...
KUPS: Ceny referencyjne...
Fakt faktem że seryjni samobójcy się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Widzisz Espuma; PSL dbając o tradycyjne...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie jestem z bajki pod nazwą PSL a już tym...
Jabłek będzie zdecydowanie...
W tym roku nie dostaniecie jakiejś...
KUPS: Ceny referencyjne...
dalej siedzisz i liczysz minusy ? :) ktoś ci...
KUPS: Ceny referencyjne...
W Polsce czy w Rosji? Przecież to nie...
Jabłek będzie zdecydowanie...
Przepraszam bardzo, ale minęło kilka...
KUPS: Ceny referencyjne...
"Choćbyś się darł ile wlezie" - Twoje...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ale jestesmy juz uratowani, szefem komisju...
KUPS: Ceny referencyjne...
czyli to PO PSL jest winien temu ze w tym...
KUPS: Ceny referencyjne...
wg ciebie ludzie płaczący nad porzeczką...
KUPS: Ceny referencyjne...
tylko jakoś nie piszesz o embargu z 2014....
KUPS: Ceny referencyjne...
Odpowiem krótko; jak jest dobrze/przyzwoicie...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
A tak naprawdę jakie to ma znaczenie ?...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powtórnie wprowadzono 7 sierpnia 2014,kto...
KUPS: Ceny referencyjne...
Możliwe . Najbogatsza rodzina w Niemczech...
KUPS: Ceny referencyjne...
Do Espuma Nie gorączkuj się człowieku i za...
KUPS: Ceny referencyjne...
tak przywrócił handel z Rosją. Koń by sie...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSL po pierwszym embargu przywrócił handel...
Święto owoców na Targu...
Jestem zbudowany tym że kilku mnie wsparło...
KUPS: Ceny referencyjne...
PSLu sie zapytaj to oni współrządzili...
KUPS: Ceny referencyjne...
Czyli idąc tokiem rozumowania niejakiego...
ZSRP: Odpowiedź...
co na to min rolnictwa?
KUPS: Ceny referencyjne...
masz wizje ? jaką ? bo ja mam wizje jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ludzie prawdopodobnie jeszcze mają na razie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Nie mam podstaw nie wierzyć że jesteś...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tak, jestem na emeryturze... Ja nie piszę...
KUPS: Ceny referencyjne...
jestem byłym sadownikiem. Zdrowie nie...
Porzeczki, aronia,...
co na te ceny mowi nasz minister Ardanowski??
KUPS: Ceny referencyjne...
WASZ los? To Espuma nie jesteś sadownikiem....
KUPS: Ceny referencyjne...
@ artemida Trudno się nie zgodzić z tym co...
KUPS: Ceny referencyjne...
wasz los jest w waszych rekach a nie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Masz rację Spartan... Tylko czy wszyscy...
Porzeczki, aronia,...
Jak mają zapasy to niech wcale nie biorą i...
KUPS: Ceny referencyjne...
Drenują ile wlezie dokąd można , ale...
Bezradność tego...
Chyba jest małe zwycięstwo z twojej strony...
Bezradność tego...
Gówno mnie interesuje ta twoja...
Święto owoców na Targu...
Takich imprez potrzeba by było więcej...
ZSRP: Odpowiedź...
Streszczenie : radźcie sobie sami?
Restrukturyzacja małych...
Najlepiej by wytłumaczyli, taksówkarze z...
instagram