Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Interpoma 2016: Polska przesuwa się na Zachód

Interpoma 2016: Polska przesuwa się na Zachód

(Bolzano, 12 wrzesień 2016 r.) Po raz pierwszy w swojej historii Polska przekroczy w tym roku "barierę" 4 milionów ton jabłek, uzyskując plony rzędu 4 150 000 ton w porównaniu do 3 979 000 ton osiągniętych w ubiegłym roku. W ujęciu procentowym oznacza to przewidywany wzrost rzędu 4% na poziomie rocznym i 14% w porównaniu do średniej z trzech ostatnich lat. Wynik ten stanowi zresztą zaprzeczenie tendencji panującej w różnych krajach europejskich.

Na poziomie UE w roku 2016 nastąpi spadek produkcji jabłek o około 3% w porównaniu do roku 2015. Do głównych czynników, które doprowadziły do takiej sytuacji, należą mrozy, które w zimie nawiedziły różne części Europy Środkowej, między innymi Słowenię, Austrię, Chorwację i Węgry. Łącznie w 21 krajach europejskich będących największymi producentami jabłek (włącznie z Wielką Brytanią) w roku 2016 przewidywane są zbiory na poziomie 12 005 000 ton w porównaniu do 12 325 000 ton uzyskanych w ubiegłym roku.
To tylko niektóre dane ujawnione 4 sierpnia w Hamburgu podczas tegorocznej edycji Prognosofruit, dorocznej objazdowej konferencji organizowanej przez WAPA - "World Apple and Pear Association”. Biorąc pod uwagę stosunkowo dużą stabilność branży, w przeddzień Interpoma, jedynej imprezie na świecie poświęconej wyłącznie jabłkom, która odbędzie się w dniach od 24 do 26 listopada 2016 r. w kompleksie wystawowym w Bolzano, produkcja w Europie utrzymuje się na normalnym poziomie.

Wchodząc nieco w szczegóły, jeżeli chodzi o największych producentów jabłek oprócz Polski, Włochy utrzymują tendencję podobną do roku 2015, przewidującą zbiory rzędu 2 282 000 ton. W oczy rzucają się negatywne przewidywania dotyczące Francji, czyli spadek o 7% w porównaniu do ubiegłego roku i wynik plasujący się nieco powyżej poziomu sprzed dwóch lat. Zgodnie z danymi WAPA, zbiory w kraju przekraczającym Alpy powinny osiągnąć 1 564 000 ton, podczas gdy w roku 2015 plony wyniosły 1 674 000 ton. Zupełnie inaczej przedstawia się natomiast sytuacja Niemiec, które u progu kampanii 2016 odnotowują wzrost na poziomie 8%, przekładający się na 1 052 000 ton w porównaniu do 973 000 ton jabłek zebranych w zeszłym roku. Wyraźny, bo aż 6% wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, widać również w Hiszpanii. Oznacza to skok z 482 ooo ton w roku 2015 do 509 000 ton uzyskanych z tegorocznych zbiorów. Do bardzo krytycznej sytuacji ogólnej w poszczególnych strefach Europy Środkowej przyczyniły się mrozy ubiegłej zimy. Dwucyfrowy spadek zanotowano w różnych krajach, takich jak Austria (- 88%), Słowenia (- 83%), Chorwacja (- 65%), Słowacja (- 58%) i Republika Czeska (- 28%). W tendencję tę wpisuje się również 20-procentowy spadek produkcji w Portugalii, podczas gdy w Wielkiej Brytanii pozostała ona na poziomie z ubiegłego roku, a nawet nieco wyższym (+3%).

Przedstawiciele branży, którzy spotkają się na Interpoma 2016 dyskutować więc będą o tym, jak stawić czoła - w latach normalnej produkcji (lata 2015 i 2016 przedstawiają się dość podobnie również pod tym kątem), a nie nadmiernych zapasów do zutylizowania - problematycznym sytuacjom, takim jak utrzymujące się embargo dla Rosji, które spowodowało niemal całkowite odcięcie mostów handlowych z Europą Zachodnią oraz dynamika panująca na wielu rynkach tradycyjnych, na których nowe pokolenia zdecydowanie zmniejszyły popyt na jabłka.

"Obecnie zmieniły się nie tyle wymagania konsumenta, co jego wiek", objaśnia Kurt Werth, organizator kongresu "Jabłko na świecie", który odbędzie się w ramach Interpoma 2016. "Na przykład w Niemczech - kontynuuje swą wypowiedź Werth - tradycyjny rynek zbytu dla wielu producentów jabłek, czyli starsze pokolenie, nie zostało całkowicie zastąpione przez nowe w takim sensie, że młodzi konsumują mniej jabłek. Musimy więc poszukiwać nowych rynków, takich jak Afryka Północna i wiele innych".

Polska przesuwa się na Zachód. Werth dzieli się jeszcze jedną obserwacją: "Nawet jeżeli eksport jabłek do Rosji miał dla Europy Zachodniej dość istotne znaczenie, utrzymujące się embargo popycha Polskę coraz bardziej na Zachód. Ostatnio odbyłem trzytygodniową podróż do Rosji, w trakcie której odwiedziłem wiele miast, a w supermarketach znajdowałem wyłącznie jabłka importowane z Nowej Zelandii".

Kolejnym zagadnieniem, które poruszył Werth, jest konieczność osiągnięcia dużej wydajności produkcji, by pokonać obecne i przyszłe wyzwania. "Jako że przewidywania na obecny rok są bardzo podobne do sytuacji w roku 2015, kluczowymi czynnikami są jakość i wydajność producentów".

Na uwagę zasługuje również aspekt odmian. Według danych Prognosofruit na terenie UE obserwuje się spadek zbiorów odmiany Golden Delicious (pozostającej mimo to jedną z najczęściej uprawianych odmian), sięgający 7% (czyli 2 364 000 ton) i Gala (1 329 000 ton, czyli spadek o 4%). Na trzecim stopniu podium uplasowała się odmiana Idared (1 064 000 ton przewidywanych w roku 2016), z szacowanym spadkiem rzędu 6%.

Worth komentuje to następująco: "O ile przewidywania się potwierdzą, w tym roku będziemy mieć do czynienia mniej więcej z normalną produkcją. Ale uwaga! Obecnie myląca może być dyskusja wyłącznie o ilości bez poruszenia koncepcji jakości, gdyż ryzykuje się w ten sposób błędne wnioski. Odmiany klubowe, produkowane w kontrolowanych ilościach, takie jak Pink Lady, Kanzi i Jazz, osiągają już teraz trzykrotnie wyższe ceny w porównaniu do starych odmian, takich jak Golden i inne. Ta sama odmiana główna produkowana w Polsce, czyli Idared, osiąga jedną piątą wartości w porównaniu do wyżej wymienionych odmian klubowych. Oczywistym jest więc, że dyskusja o samych ilościach jest bardzo względna i może się okazać myląca, jeżeli nie uwzględni się innych ważnych czynników". Interpoma 2016 stanowi więc jedyną w swoim rodzaju okazję dla producentów jabłek, by porozmawiać o nowych rynkach, innowacjach technologicznych, wydajności logistycznej i nowych odmianach w branży, w której rok po roku wzrasta konkurencja pomiędzy krajami produkującymi jabłka.

Więcej informacji: www.interpoma.it/en

Interpoma Press Office c/o fruitecom

komentarze (5):

dodaj komentarz
antos
antos 14.09.2016 14:01 Moim zdaniem, nie urwiemy w tym roku 4 mln ton, będzie mniej i to znacznie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

qmaty
qmaty 14.09.2016 14:42 Ja też mam mniejszy plon

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

marcinfilip
marcinfilip 14.09.2016 15:50 U mnie w okolicy akurat idareda jest wybitnie mało...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grhist
grhist 14.09.2016 16:40 tam gdzie nie ma nawodnienia susza przystopowała wzrost owoców odmian zimowych, wg mnie też będzie mniej owoców jak w roku poprzednim, idareda jest mniej i jonagoldów

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

marcinfilip
marcinfilip 14.09.2016 23:52 Dokładnie. Wszystko można powiedzieć podręcznikowo prowadzone a tu zonk...
Śmiem spekulować, że Ci którzy w tym sezonie nakupią ładnego idareda ( jest go dużo mniej a co za tym idzie towar będzie lustro, piękne 7+) za 40 gr wiosną nieźle na tym przytulą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Polacy coraz bardziej dumni z polskiej żywności

Ponad 2/3 Polaków deklaruje, iż jest gotowych zapłacić więcej za rodzimą żywność...

Polscy eksporterzy nadmiernie zawyżają ceny jabłek ?

Jak informuje freshplaza.com wyższe ceny jabłek w Polsce można łatwo wytłumaczyć,...

Susza, grad, przymrozki – termin składania wniosków wydłużony

Do 15 listopada 2019 r. zostaje wydłużony termin składania wniosków o udzielenie pomocy w...

Komunikat sadowniczy - 18.10.2019 - Robert Binkiewicz, Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia pozbiorczego komunikatu sadowniczego. Doradca analizuje problemy...

Motocyklista uderzył w przyczepkę z jabłkami

Opolscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do której doszło wczoraj w...

Wielkie jabłkowe fałszerstwo !

Czosnek z Egiptu, jabłka rumuńskie, pomidory też bynajmniej nie znad Wisły. Wspólny...

2019_Yara_domyslny
2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Wapno z KA
Witam posiadam do wynajęcia młynek -...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
instagram