Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_ASX

Glifosat: Po raz kolejny przegrywa nauka

Glifosat: Po raz kolejny przegrywa nauka

Unijny Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) głosował dziś nad propozycją Komisji Europejskiej przedłużenia stosowania glifosatu na 5 lat. Ze względu na brak kwalifikowanej większości głosów, decyzja nie została podjęta. Przypadek trwającej ponad rok dyskusji nad glifosatem pokazuje, że interesy polityczne państw członkowskich po raz kolejny biorą górę nad dowodami naukowymi. A przyszłość europejskiego rolnictwa staje pod znakiem zapytania.

W świetle dostępnych dowodów naukowych oraz opinii przygotowanych przez unijne instytucje tj. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejską Agencję ds. Chemikaliów (ECHA) oraz agencje regulacyjne na całym świecie glifosat, stosowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem jest bezpieczny. Ten wniosek jest oparty na wynikach 3 300 badań naukowych.

Producenci środków ochrony roślin potrzebują przejrzystego, spójnego i przewidywalnego prawodawstwa, aby nadal inwestować w przyszłość europejskiego rolnictwa. A przykład debaty nad glifosatem jest tego zaprzeczeniem.

Gdyby państwa członkowskie podejmowały decyzje w oparciu o badania naukowe, glifosat zostałby już w ubiegłym roku zarejestrowany na kolejne 15 lat. Nie zapominajmy, że żywność w Europie jest najbardziej bezpieczną na świecie, również dzięki nauce i efektywnej kontroli.

Tocząca się obecnie debata poddaje to pod wątpliwość. Zmniejsza to zaufanie konsumentów do systemu bezpieczeństwa żywności – powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Środki ochrony roślin są ważnym narzędziem w pracy rolnika. Glifosat to podstawowy składnik wielu herbicydów (preparatów chwastobójczych) stosowanych we wszystkich państwach członkowskich UE. Produkty z tą substancją wykorzystuje się m.in. w uprawie zbóż, a także w winnicach i sadach. W ten sposób rolnicy minimalizują straty w plonach i są w stanie produkować żywność wysokiej jakości, w przystępnych cenach, bezpieczną dla konsumentów. Sposób opracowania środków ochrony roślin jest analogiczny do leków, a sam proces trwa około 10 lat i obejmuje ponad 100 różnego rodzaju badań.

  • źródło: psor@solskipr.pl


REKLAMA
MPS-SAD_TMJ_prenumerata

Tagi:

glifosat, ue

komentarze (15):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 09.11.2017 23:00 Pewnie nie polityka ma wpływ na to, czy glifosat jej cacy, czy nie. Podejrzewam, że za pewnymi członkami KE stały inne koncerny, które chciałyby dorwać się do koryta. Czy nagonka na glifosat ma swe uzasadnienie ? Według mnie raczej nie. Byłbym raczej skłonny do tego, by uznać inne grupy środków z bardziej toksyczne niźli ten nieszczęśnik. Czy IBE, jako systemiczny środek nie jest wbudowywany w tkanki roślin ? Tu substancja aktywna krąży w żywej roślinie i wraz z tzw. sokami oplata organizm. Krótki termin karencji, czy brak prewencji - powiadacie.. Tak, ale ... A inne grupy środków np. fosforoorganiczne, totalne. Tu nikt nikt nie bije na alarm... To nie polityka, tylko lobbing decyduje o tym czym żyje środowisko...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 10.11.2017 11:47 Wszystko w porządku kiedy UE zakazuje czy wycofuje niektóre środki ,a co z resztą świata.Zgodził bym się z tym jeśli jednocześnie wprowadzono by zakaz importu żywności spoza UE. Jest wiele krajów które z ekologią czy dobrą praktyką rolniczą są mówiąc delikatnie na bakier. Wyobraźcie sobie np. koncentrat z Chin którym nas ciągle straszą.Jest też różnica pomiędzy stosowaniem glifosatu pod drzewami w sadzie ,a dosuszaniem na polach zboża czy rzepaku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 10.11.2017 17:14 Z tego co można usłyszeć w mediach to zakaz stosowania glifosatu w UE zawziecie forsują Francja i
Włochy na co więc liczą rolnicy tych dwóch potentatów na rynku rolnym wspólnoty,może na ichniejsze
piećset plus dla każdego kto zaniecha produkcji?Dziwne to wszystko ze najsilniejsze lobby zawodowe
eurokołchozu złożyło broń.W samym głosowaniu Polska wstrzymala się od głosu i to też bardzo ciekawe podejscie do tematu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 12.11.2017 19:01 Najwięcej bzdur na temat stosowania glifosatu można się dowiedzieć, gdy ma się do czynienia z tzw. "oświeconymi" pszczelarzami. Niekiedy ma się wrażenie, że to coś mózgu nie ma. Piszą o stosowaniu glifosatu w zbożach na kwitnące chwasty. Piszą, że glifosat leje się strumieniami... Starałem się wyjaśniać, tłumaczyć...ale z tłumokami się nie da. Słusznie @Jarkoski zauważy, że gdyby glifosatu zakazać na całej kuli ziemskiej. Wówczas byłby sens. Dla uświadomienia jednak ile się zużywa tego środka podam jeden przykład. W Polsce jest ok. 22 mln. ha. ziemi ornej. Niech tylko w 1/3 będzie stosowany glifosat na ściernisko. Dawka ok. 4 l/ha. Daje to nam gigantyczną liczbę 30 000 000 l preparatu. Niech tylko z jednego litra jest 1 $. Dla producenta, dla handlowca, pośrednika. To tylko hipotetyczna kwota wyliczona ot tak z głowy. A gdzie pozostała Europa ? Pewnie w niej Polacy i inni z motyką biegaj po polach...
jerzy45
jerzy45 12.11.2017 19:11 Zacząłem o pszczelarzach, ale się "rozwodniłem" nad innym czynnikiem. Otóż gdy piszę, że stosuję glifosat w sadzie i mam własne pszczoły w tymże sadzie, to rozjuszam ich jeszcze bardziej. Gdy tłumaczysz, że opryskana roślina samym glifosatem staje się nie atrakcyjna dla pszczoły, to oni swoje - weź i wypij szklankę tego świństwa...ect, itp. Jednak gdy pszczelarze stosują amitrazę, która dostaje się do miodu, to oni mówią, że to nie możliwe, bo to tylko na pokarm zimowy. Konia z rzędem temu. kto pokaże mi puste plastry wczesną wiosną, pozbawione zimowego pokarmu. To, że pszczoła bierze ten pokarm do swego wola i tym samym przekazuje amitrazę dalej, to do nich już ten argument nie dociera. Co do glifosatu stosowanego jako tzw. desykanta. Nie wypowiadam się, bo nie mam laboratorium analiz chemicznych. Jednak znając życie, to w USA dawno by Monsanto płaciło miliardowe odszkodowania za takie wyniki analiz... Reasumując. Przedawkowanie witaminy C kończy się śmiercią !!
artemida
artemida 13.11.2017 09:22 Dyskusja o wpływie śor na środowisko w tym pszczoły jest dość ożywiona. Wielu fachowców i pseudofachowców zabiera głos. Nie zawsze są to fachowe oceny a często sprowadzają się do stwierdzeń o szkodliwości czegoś, niczym nie poparte.
Z ciekawym opracowaniem "robina", dość dobrze udokumentowanym, wpływu środków neo--- na pszczoły można zapoznać się na portalu SPP Polanka, na forum. Celowo nie odnoszę się do treści, choćby dlatego iż nie czuję się na tyle "oświecony" by merytorycznie ocenić treść. Zainteresowanych odsyłam na w/w portal. Niech każdy wyrobi sobie własne zdanie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.11.2017 07:57 Komisja Europejska decyduje na podstawie np spotkań grup konsultacyjnych i grup dialogu. Uczestniczą tam przedstawiciele ekologów, org. konsumenckich oraz rolniczych związków zrzeszonych w organizacjach lobbingowych np. Copa ( w przypadku Polski nie branżowych lecz syndykalnych). Na podstawie dyskusji przedstawiciel komisarza lub komisarz tworzy sprawozdanie dla Komisji. Jest to robione na zasadzie jego ,,widzimisię" bo nikt tego nie głosuje ani on tym bardziej nie np. na piśmie nie przedstawia swoich wniosków po dyskusji, które są podstawą do dalszych prac Komisji. Kilka razy brałem udział w takim posiedzeniu . Jest to niestety tylko ,,bicie piany" a decydujący głos mają ci , którzy głośniej krzyczą licząc bardziej na zaistnienie i uzyskanie jakiejś ,,synekury" , a nie realnego efektu. Jako przedstawiciele jeżdżą z ramienia np. naszego kraju ,,zasłużeni związkowcy", którzy nie bardzo wiedzą o co chodzi ale dietę w wysokości ponad 1500 zł za jeden dzień pobierają. Ja kilka razy nie mogąc się dopchać jechałem na posiedzenie za swoją kasę bo refundację zgarniał ktoś inny. A warto tam wysłać kogoś kto cokolwiek ,,kuma " w temacie bo sam byłem świadkiem referatu ,,naukowego" jakiegoś nawiedzonego Słowaka z którego wynikało, że kobieta gdy zje pół kg jabłek to tak jakby wzięła tabletkę wczesnoporonną. Stąd właśnie takie bzdury jakie wynikły z glifosatem.
artemida
artemida 14.11.2017 08:17 Nie chciałbym być źle zrozumiany ale... KTOŚ PANA DELEGUJE, ktoś wysyła dla reprezentowania POLSKICH SADOWNIKÓW, komuś /po powrocie/ przedstawia jakieś sprawozdanie z tego co TAM było omawiane. Ani Bruksella to europejski kołchoz, ani delegujący przedstawicieli /których Pan TAK ocenia/ nie reprezentują własnych interesów a mają reprezentować JAKIEŚ określone środowisko. Sądzę, że nie tylko ja jestem ciekawy - JAK TO JEST???
jaceo1
jaceo1 14.11.2017 12:48 Własnie problem w tym że delegują związki syndykalne, a w większości to skrajnie upolitycznione kanapowe organizacje. Ja jestem delegowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych żeby było jasne. Resztę reprezentacji to przedstawiciele związków zrzeszających w niektórych przypadkach kilka osób o których działalności nikt od wielu lat nie słyszał, tak samo jak nikt słuchać nie chce by Polskę reprezentowali przedstawiciele związków branżowych o co zabiegamy od wielu lat
artemida
artemida 14.11.2017 15:54 ... "nikt słuchać nie chce"... NIKT czyli KTO??? Może się sadownicy dowiedzą kim jest ów NIKT!!!
jaceo1
jaceo1 14.11.2017 16:58 Wcześniej Sawicki, teraz Jurgiel. Zupełnie identycznie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.11.2017 08:04 A tak na marginesie mój wniosek z obserwacji tych konsultacji jest taki, że lepszy efekt od wysyłania takich ,,ekspertów" jakich ma nasz kraj dałoby wysłanie strażaków ochotników, bo ci przypilnowali by chociaż by nikt podenerwowany tej ,,europejskiej budy" nie podpalił.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

SlawekS
SlawekS 14.11.2017 17:58 Oj, chyba nie takiej odpowiedzi oczekiwał nasz kolega Artemida...
artemida
artemida 14.11.2017 18:54 Widzę, SławekS że wiesz lepiej niż zainteresowany, prorok jakiś...? Odpowiedź, sądzę że prawdziwa ale mało pocieszająca... że nic nowego nad Wisłą!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 20.11.2017 22:04 @jaceo ma rację. Wystarczy posłuchać polski establishment, by wyrobić sobie zdanie na różne tematy. Np. MSZ...Tam jedynym rozsądnym człowiekiem jest Szymański. A kto z rolnictwa ? A kto z leśnictwa. Sądziłem, że Tomaszewski jest kimś. Zeszmacił się na starość. Mieszkam w Puszczy Noteckiej, to widzę, co w lasach się dzieje. I to wszystko co tu się dzieje płynie z góry, bez rozeznania, bez rozpoznania. Taki, a taki ma być wyrób drewna i tyle. Taki plan. W lasach można ciągnikami jeździć. Pod siekierę idą lasy sadzone w latach pięćdziesiątych. Wstyd. Trociny i wióry. To tacy eksperci, jak np. obatel Czarnecki znający się i na mydle i powidle decydują o przyszłości naszej i waszej.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

MTAS / FruitPRO 2018

Kolejna już XIV edycja MTAS-FruitPRO 2018 odbyła się 14 i 15 lutego 2018 roku na terenie...

Potrzebujemy 500 tysięcy cudzoziemców rocznie

Od stycznia 2018 roku rząd wprowadził udogodnienia związane z zatrudnianiem cudzoziemców...

Rosja wprowadza zakaz dostaw jabłek z 31 białoruskich firm

Rosja wprowadza od środy (14.02) zakaz dostaw jabłek z 31 firm na Białorusi. Jest to efekt...

Miedź w ochronie zapobiegawczej drzew owocowych

Miedź jest podstawową substancją wykorzystywaną w sadownictwie do zabiegów...

Mszyce - z czego wynikają kłopoty ?

Z czego wynikają podstawowe błędy w zwalczaniu mszyc w sadach ? Jak ich uniknąć ? Czy...

Kiedy stosować Delan® 700 WG, a kiedy Delan® Pro ?

Kiedy należy zastosować do ochrony preparat Delan® 700 WG, a kiedy Delan® Pro ? Odpowiada...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam lub zamienie - nowa KOSIARKA SADOWNICZA

17.02.2018 16:02 autor: kolczyk24

Sprzedam opryskiwacz

17.02.2018 14:57 autor: ryszard1956

Opryskiwacz sadowniczy Agrola

17.02.2018 13:41 autor: lukasz7604

Sprzedam OPRYSKIWACZ

17.02.2018 12:48 autor: kolczyk24

Sprzedam PRZYSTAWKA wentylatorowa DUŻY KOSZ

17.02.2018 12:43 autor: kolczyk24

Sprzedam PLATFORMA do zbioru jabłek

17.02.2018 12:41 autor: kolczyk24

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Potrzebujemy 500 tysięcy...
LaakiLuk dziś do cięcia 120 zł za 8 godzin...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Widzę, że masz jakąś spójną ocenę...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Odchodzicie od tematu - KTO BĘDZIE...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Artemida, idąc twoim tokiem myślenia, to za...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Tu nie chodzi o licytacje kto wie więcej,...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Kiedy miałeś pracownika ?30 lat temu ? za...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
LL - ja miałem pracownika który wyznawał...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Kontynuując moją wypowiedz chciałem dodać...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Nie ciesz się artemido ,mając tak...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Reforma zyskała w przemianie gospodarczej...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Nie było reformy PGR-ów, była ich...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Historia niewolnictwa przeszła do historii....
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Niech to będzie ostrzeżeniem dla innych...
MTAS / FruitPRO 2018
Targi z mtas przenieśli z gromady do expo ze...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Na pewno nie można lekceważyć...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Ja sie dziwie takim naprawde prężnym i...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Niestety, jeszcze wielu karmi się iluzją,...
Potrzebujemy 500 tysięcy...
Święte słowa, święte słowa p....
Gwałtowny wzrost eksportu...
Żeby było ciekawiej, u nas nikt o tym nie...
Gwałtowny wzrost eksportu...
By nie być gołosłownym, artykuł...
MTAS / FruitPRO 2018
MTAS i TSW organizują dwie różne firmy,...
MTAS / FruitPRO 2018
Nie można by tak mtas i tsw połączyć?...
MTAS / FruitPRO 2018
Najlepiej było jak targi odbywały się...
MTAS / FruitPRO 2018
O cudzoziemcach równiez nic ciekawego??
MTAS / FruitPRO 2018
potwierdzam było mało ciekawie, wystawcy...
MTAS / FruitPRO 2018
Nie warto było jechać.
Gwałtowny wzrost eksportu...
Sprawdziłeś zanim osadziłeś pani...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Co do zapylania - dobrze słyszałeś. Co do...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Wydaje mi się ,że prawdziwe zagrożenie w...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Dlaczego ma nam grozić Ukraina a nie...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Jako pszczelarz z wieeeelolenim...
Gwałtowny wzrost eksportu...
No tak. Dla mnie jako dla sadownika...
Gwałtowny wzrost eksportu...
To sadownikowi winno zależeć by to co...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Widzę, że spór między bozii a jaceo...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Mniejsza koncentracja produkcji, więc i...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Z czego wynika łatwiejsza ochrona? Mniej...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Apropo pszczelarstwa czytałem ,że pszczoły...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Kup syrop ,porównaj ze swoim miodem a potem...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Nie wiem bozzi czy masz jakieś...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Syrop cukrowy mieszają z miodem albo dodają...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Minusy dla jaceo i dla mnie mogą komuś...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Wielu zdziwiłoby się na widok ukraińskich...
Gwałtowny wzrost eksportu...
I w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu. Miód...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Słyszałem tylko o fabrykach miodu z cukru ....
Gwałtowny wzrost eksportu...
Nie pocieszaj siebie i innych, że bracia...
Gwałtowny wzrost eksportu...
Ukraina ma też ogromne pola ziemniaków...
Na Sądecczyźnie powstaje...
Ehh dopłaty dopłaty , 100 drzew na hektar...
Znacznie wydłużone...
20 minut trwa jeśli się przez internet...
Nie wydano zezwolenia na...
Średnia długość życia rolnika to 68-71...
Nie wydano zezwolenia na...
Ja konkretów NIE MAM. Tym niemniej wchodząc...
Nie wydano zezwolenia na...
ZUS to piramida finansowa. Równia pochyla,...
Nie wydano zezwolenia na...
Chcielibyście przechodzić na emeryturę...
Nie wydano zezwolenia na...
Zamiast wpisać KILKA KONKRETÓW, za co...
Nie wydano zezwolenia na...
Tyle postów pod wpisem, a konkretów jak nie...
Nie wydano zezwolenia na...
Wspieraj czynnie PSL, co nie znaczy finansowo...
Nie wydano zezwolenia na...
"wspieraj ... czynnie" - jak będzie zbiórka...
Nie wydano zezwolenia na...
No widzisz, nie o Mieciu Wachowskim a o...
Nie wydano zezwolenia na...
i znowu mijasz się z prawdą. Wcześniejsze...
Nie wydano zezwolenia na...
Oczywiście masz prawo bronić rządu który...
Nie wydano zezwolenia na...
Ja nie twierdzę że poprzedni minister...
Nie wydano zezwolenia na...
Widzisz lukasz "jak to jest" - generalnie nie...
Nie wydano zezwolenia na...
Martwicie się brakiem pracowników, a na...
Nie wydano zezwolenia na...
Z przerażeniem zauważam ,że nawet na tym...
Nie wydano zezwolenia na...
To tak jak karanie posłańca za dostarczenie...
Nie wydano zezwolenia na...
Plusy dostaje się za DOBRE WIADOMOŚCI. Za...
Nie wydano zezwolenia na...
Dlaczego dostaję tyle minusów za podanie...
Nie wydano zezwolenia na...
Co do przepisów o zatrudnianiu to uważam ze...
Nie wydano zezwolenia na...
Aleś to wymyślił. Ogniska to wystąpienie...
Nie wydano zezwolenia na...
Aleś to WYMYŚLIŁ karkołomną tezę iż...
Nie wydano zezwolenia na...
Artemida, największe zasługi w ograniczaniu...
Nie wydano zezwolenia na...
Dziadkowie i rodzice od maleńkiego uczyli...
Nie wydano zezwolenia na...
SlawekS jak dobrze wiem, ze zdarzają się...
Nie wydano zezwolenia na...
Mistrz/poseł Piotrowicz jest...
Nie wydano zezwolenia na...
Sciagnijmy jeszcze milion UPAincow i napewno...
Nie wydano zezwolenia na...
Wania, popatrz na swój argument szerzej. Czy...
Nie wydano zezwolenia na...
Jak to mawiał Prezes obecnej tv...
Nie wydano zezwolenia na...
Jancyk jak już włączasz ten telewizor to...
Nie wydano zezwolenia na...
Bo to są Polacy. A nie jak w opozycji, jak...
Opryskiwacz sadowniczy...
Ciekawe jakie zapotrzebowanie na moc , pewnie...
Opryskiwacz sadowniczy...
Czy ktoś zna może cenę tego cudu techniki ?
Nie wydano zezwolenia na...
Widać że agenci agenci PiS od propagandy...
Nie wydano zezwolenia na...
Maliszewski i paru innych z ZSRP poświeciło...
Nie wydano zezwolenia na...
I wyjdzie to każdemu na dobre, bo może...
Jakie jabłka kupujemy!
Od jakiegoś czasu dość często używa...
Nie wydano zezwolenia na...
wcześniej to Pan prezes Maliszewski...
Nie wydano zezwolenia na...
Żeby tylko byli chętni do pracy?
Nie wydano zezwolenia na...
Zobaczymy pożyjemy, może nie będzie tak...
Nie wydano zezwolenia na...
A co oprócz dowodu osobistego musi mieć...
Jakie jabłka kupujemy!
No tak, najpierw próbuje się robić idiotę...
Nie wydano zezwolenia na...
Jak przepisy się nie zmienią to żul może...
Jakie jabłka kupujemy!
Jak to jakie? Nie pryskane :)
Jakie jabłka kupujemy!
Rozumiem, że kolor też się starł od...
Jakie jabłka kupujemy!
Spożycie jabłek na przeciętną...
Jakie jabłka kupujemy!
Jakby te jabłka były ładne, dobrze się...
Nie wydano zezwolenia na...
Lepiej zaproszenie wypisać na żula z pod...
Jakie jabłka kupujemy!
No i matematycznie dowiedziono...
Nie wydano zezwolenia na...
To tak trochę jak w anegdocie o Napoleonie w...
Jakie jabłka kupujemy!
Kolego pewnie te jabłka to z twojej grupy z...
Nie wydano zezwolenia na...
Z tego artykułu nic nie wynika, jest tak...
Nie wydano zezwolenia na...
A wielu sadowników dalej popiera PiS i...
Jakie jabłka kupujemy!
No i widzicie, że często to co jest...
Jakie jabłka kupujemy!
Pomyliłem inspekcje powinno być PIH
Jakie jabłka kupujemy!
Najlepsze to te "świeżo zebrane i dzisiaj...
Jakie jabłka kupujemy!
jabłka są słabej jakości ,bo może to...
Nie wydano zezwolenia na...
zamiast ułatwiać zatrudnienie Ukraińców...
Nie wydano zezwolenia na...
Witam, Nie wiem czy to do końca prawda bo w...
Jakie jabłka kupujemy!
Cos ta gala brookfield slabo się wybarwia
Jakie jabłka kupujemy!
Widać że jedne z najgorszych jabłek jest w...
Jakie jabłka kupujemy!
Podam jeszcze inny przykład. W jednym z...
Jakie jabłka kupujemy!
Ja nie raz widziałem(zwracam uwagę na...
Zimowe cięcie jabłoni -...
Zmienił się film na cięcie jabłoni. W...
Jakie jabłka kupujemy!
Wnioski dosyć oczywiste. W Makro sprzedaż...
Jakie jabłka kupujemy!
Nie raz widziałem w biedronkach jak...
Nie wydano zezwolenia na...
Lepsza zmiana, naprawdę lepsza...
Sadownicy chcą wrócić do...
Mówisz tu o sortowniach, a ja o firmach...
Sadownicy chcą wrócić do...
Nie wiem jak to leci ale... jakoś tak że...
Sadownicy chcą wrócić do...
oj,widzę że dostałem więcej "hejtów"...
Polskie jabłka nie podbiły...
Wożenie tam jabłek, to jak wożenie drzewa...
Polskie jabłka nie podbiły...
to chyba moskwa więcej zjada niż całe...
Sadownicy chcą wrócić do...
A co można im pomagać ? To jeszcze mało...
Sadownicy chcą wrócić do...
Dlaczego nikt nie mówi nic o firmach które...
Sadownicy chcą wrócić do...
Zapomnijmy o Rosji tam juz nigdy nie wrocimy...
Sadownicy chcą wrócić do...
W życiu większej bzdury nie...
Sadownicy chcą wrócić do...
Pozazdrościć prezesa z TAKIM OPTYMIZMEM......
Cięcie zimowe - Krzysztof...
Kombajnistów sprawdzalí. To nie ważne ile...
Cięcie zimowe - Krzysztof...
Sławek ja w ekipie ma samych młodych...
Cięcie zimowe - Krzysztof...
Krzysztof, to czysto teoretyczne dywagacje...
Cięcie zimowe - Krzysztof...
Slawek S, wiesz ze na tym portalu...
Sadownicy chcą wrócić do...
Szkoda tylko że Pan Prezes nie ma zielonego...
Cięcie zimowe - Krzysztof...
Za prowadzeníe dzíałalności na czarno...
Sadownicy chcą wrócić do...
Tak, Pan Prezes ma zawsze rację.....
Cięcie zimowe - Krzysztof...
Dajcie spokój z tą papierologją. Po co...
Cięcie zimowe - Krzysztof...
Skoro Pan Krzysztof ma "swoją ekipę" i to z...
Cięcie zimowe - Krzysztof...
A jak to jest z takimi ekipami do cięcia czy...
Współpraca plantatorów z...
No dobrze, piwo bez soku...
Współpraca plantatorów z...
Żadne piwo z sokiem. Piwowarzy by się...
Współpraca plantatorów z...
Piwo z sokiem? czemu nie...
Sprzedam Kompletny Zestaw...
witam jestem zainteresowany tym zestawem...
Zimowe cięcie jabłoni -...
paki jak w marcu jak to "zetnie" mroz tak -...
Kiedy ruszy eksport jabłek...
Eto Polsza, bez pół litra nie rozbieriosz ;)
Kiedy ruszy eksport jabłek...
Widzę, że poparcie,/ na portalu/ dla...
Czesi chcą ścisłej...
O, i teraz wyszło komu naprawdę...
Kiedy ruszy eksport jabłek...
Ale ubaw, połowa z oceniających jakby się...
Zimowe cięcie jabłoni -...
Tylko pozazdroscić takiego sadu gruszowego...
Pokaz cięcia jabłoni, sad...
Jestem nastawiony na rozwój, Ale w tym...
Kiedy ruszy eksport jabłek...
Widzę, że część czytających powyższe...
instagram