Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Glifosat: Po raz kolejny przegrywa nauka

Glifosat: Po raz kolejny przegrywa nauka

Unijny Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) głosował dziś nad propozycją Komisji Europejskiej przedłużenia stosowania glifosatu na 5 lat. Ze względu na brak kwalifikowanej większości głosów, decyzja nie została podjęta. Przypadek trwającej ponad rok dyskusji nad glifosatem pokazuje, że interesy polityczne państw członkowskich po raz kolejny biorą górę nad dowodami naukowymi. A przyszłość europejskiego rolnictwa staje pod znakiem zapytania.

W świetle dostępnych dowodów naukowych oraz opinii przygotowanych przez unijne instytucje tj. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejską Agencję ds. Chemikaliów (ECHA) oraz agencje regulacyjne na całym świecie glifosat, stosowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem jest bezpieczny. Ten wniosek jest oparty na wynikach 3 300 badań naukowych.

Producenci środków ochrony roślin potrzebują przejrzystego, spójnego i przewidywalnego prawodawstwa, aby nadal inwestować w przyszłość europejskiego rolnictwa. A przykład debaty nad glifosatem jest tego zaprzeczeniem.

Gdyby państwa członkowskie podejmowały decyzje w oparciu o badania naukowe, glifosat zostałby już w ubiegłym roku zarejestrowany na kolejne 15 lat. Nie zapominajmy, że żywność w Europie jest najbardziej bezpieczną na świecie, również dzięki nauce i efektywnej kontroli.

Tocząca się obecnie debata poddaje to pod wątpliwość. Zmniejsza to zaufanie konsumentów do systemu bezpieczeństwa żywności – powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Środki ochrony roślin są ważnym narzędziem w pracy rolnika. Glifosat to podstawowy składnik wielu herbicydów (preparatów chwastobójczych) stosowanych we wszystkich państwach członkowskich UE. Produkty z tą substancją wykorzystuje się m.in. w uprawie zbóż, a także w winnicach i sadach. W ten sposób rolnicy minimalizują straty w plonach i są w stanie produkować żywność wysokiej jakości, w przystępnych cenach, bezpieczną dla konsumentów. Sposób opracowania środków ochrony roślin jest analogiczny do leków, a sam proces trwa około 10 lat i obejmuje ponad 100 różnego rodzaju badań.

  • źródło: psor@solskipr.pl


REKLAMA
2_King_Roat
3_czeresnie_com_pl
4_TSW_2018

Tagi:

glifosat, ue

komentarze (15):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 09.11.2017 23:00 Pewnie nie polityka ma wpływ na to, czy glifosat jej cacy, czy nie. Podejrzewam, że za pewnymi członkami KE stały inne koncerny, które chciałyby dorwać się do koryta. Czy nagonka na glifosat ma swe uzasadnienie ? Według mnie raczej nie. Byłbym raczej skłonny do tego, by uznać inne grupy środków z bardziej toksyczne niźli ten nieszczęśnik. Czy IBE, jako systemiczny środek nie jest wbudowywany w tkanki roślin ? Tu substancja aktywna krąży w żywej roślinie i wraz z tzw. sokami oplata organizm. Krótki termin karencji, czy brak prewencji - powiadacie.. Tak, ale ... A inne grupy środków np. fosforoorganiczne, totalne. Tu nikt nikt nie bije na alarm... To nie polityka, tylko lobbing decyduje o tym czym żyje środowisko...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 10.11.2017 11:47 Wszystko w porządku kiedy UE zakazuje czy wycofuje niektóre środki ,a co z resztą świata.Zgodził bym się z tym jeśli jednocześnie wprowadzono by zakaz importu żywności spoza UE. Jest wiele krajów które z ekologią czy dobrą praktyką rolniczą są mówiąc delikatnie na bakier. Wyobraźcie sobie np. koncentrat z Chin którym nas ciągle straszą.Jest też różnica pomiędzy stosowaniem glifosatu pod drzewami w sadzie ,a dosuszaniem na polach zboża czy rzepaku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 10.11.2017 17:14 Z tego co można usłyszeć w mediach to zakaz stosowania glifosatu w UE zawziecie forsują Francja i
Włochy na co więc liczą rolnicy tych dwóch potentatów na rynku rolnym wspólnoty,może na ichniejsze
piećset plus dla każdego kto zaniecha produkcji?Dziwne to wszystko ze najsilniejsze lobby zawodowe
eurokołchozu złożyło broń.W samym głosowaniu Polska wstrzymala się od głosu i to też bardzo ciekawe podejscie do tematu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 12.11.2017 19:01 Najwięcej bzdur na temat stosowania glifosatu można się dowiedzieć, gdy ma się do czynienia z tzw. "oświeconymi" pszczelarzami. Niekiedy ma się wrażenie, że to coś mózgu nie ma. Piszą o stosowaniu glifosatu w zbożach na kwitnące chwasty. Piszą, że glifosat leje się strumieniami... Starałem się wyjaśniać, tłumaczyć...ale z tłumokami się nie da. Słusznie @Jarkoski zauważy, że gdyby glifosatu zakazać na całej kuli ziemskiej. Wówczas byłby sens. Dla uświadomienia jednak ile się zużywa tego środka podam jeden przykład. W Polsce jest ok. 22 mln. ha. ziemi ornej. Niech tylko w 1/3 będzie stosowany glifosat na ściernisko. Dawka ok. 4 l/ha. Daje to nam gigantyczną liczbę 30 000 000 l preparatu. Niech tylko z jednego litra jest 1 $. Dla producenta, dla handlowca, pośrednika. To tylko hipotetyczna kwota wyliczona ot tak z głowy. A gdzie pozostała Europa ? Pewnie w niej Polacy i inni z motyką biegaj po polach...
jerzy45
jerzy45 12.11.2017 19:11 Zacząłem o pszczelarzach, ale się "rozwodniłem" nad innym czynnikiem. Otóż gdy piszę, że stosuję glifosat w sadzie i mam własne pszczoły w tymże sadzie, to rozjuszam ich jeszcze bardziej. Gdy tłumaczysz, że opryskana roślina samym glifosatem staje się nie atrakcyjna dla pszczoły, to oni swoje - weź i wypij szklankę tego świństwa...ect, itp. Jednak gdy pszczelarze stosują amitrazę, która dostaje się do miodu, to oni mówią, że to nie możliwe, bo to tylko na pokarm zimowy. Konia z rzędem temu. kto pokaże mi puste plastry wczesną wiosną, pozbawione zimowego pokarmu. To, że pszczoła bierze ten pokarm do swego wola i tym samym przekazuje amitrazę dalej, to do nich już ten argument nie dociera. Co do glifosatu stosowanego jako tzw. desykanta. Nie wypowiadam się, bo nie mam laboratorium analiz chemicznych. Jednak znając życie, to w USA dawno by Monsanto płaciło miliardowe odszkodowania za takie wyniki analiz... Reasumując. Przedawkowanie witaminy C kończy się śmiercią !!
artemida
artemida 13.11.2017 09:22 Dyskusja o wpływie śor na środowisko w tym pszczoły jest dość ożywiona. Wielu fachowców i pseudofachowców zabiera głos. Nie zawsze są to fachowe oceny a często sprowadzają się do stwierdzeń o szkodliwości czegoś, niczym nie poparte.
Z ciekawym opracowaniem "robina", dość dobrze udokumentowanym, wpływu środków neo--- na pszczoły można zapoznać się na portalu SPP Polanka, na forum. Celowo nie odnoszę się do treści, choćby dlatego iż nie czuję się na tyle "oświecony" by merytorycznie ocenić treść. Zainteresowanych odsyłam na w/w portal. Niech każdy wyrobi sobie własne zdanie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.11.2017 07:57 Komisja Europejska decyduje na podstawie np spotkań grup konsultacyjnych i grup dialogu. Uczestniczą tam przedstawiciele ekologów, org. konsumenckich oraz rolniczych związków zrzeszonych w organizacjach lobbingowych np. Copa ( w przypadku Polski nie branżowych lecz syndykalnych). Na podstawie dyskusji przedstawiciel komisarza lub komisarz tworzy sprawozdanie dla Komisji. Jest to robione na zasadzie jego ,,widzimisię" bo nikt tego nie głosuje ani on tym bardziej nie np. na piśmie nie przedstawia swoich wniosków po dyskusji, które są podstawą do dalszych prac Komisji. Kilka razy brałem udział w takim posiedzeniu . Jest to niestety tylko ,,bicie piany" a decydujący głos mają ci , którzy głośniej krzyczą licząc bardziej na zaistnienie i uzyskanie jakiejś ,,synekury" , a nie realnego efektu. Jako przedstawiciele jeżdżą z ramienia np. naszego kraju ,,zasłużeni związkowcy", którzy nie bardzo wiedzą o co chodzi ale dietę w wysokości ponad 1500 zł za jeden dzień pobierają. Ja kilka razy nie mogąc się dopchać jechałem na posiedzenie za swoją kasę bo refundację zgarniał ktoś inny. A warto tam wysłać kogoś kto cokolwiek ,,kuma " w temacie bo sam byłem świadkiem referatu ,,naukowego" jakiegoś nawiedzonego Słowaka z którego wynikało, że kobieta gdy zje pół kg jabłek to tak jakby wzięła tabletkę wczesnoporonną. Stąd właśnie takie bzdury jakie wynikły z glifosatem.
artemida
artemida 14.11.2017 08:17 Nie chciałbym być źle zrozumiany ale... KTOŚ PANA DELEGUJE, ktoś wysyła dla reprezentowania POLSKICH SADOWNIKÓW, komuś /po powrocie/ przedstawia jakieś sprawozdanie z tego co TAM było omawiane. Ani Bruksella to europejski kołchoz, ani delegujący przedstawicieli /których Pan TAK ocenia/ nie reprezentują własnych interesów a mają reprezentować JAKIEŚ określone środowisko. Sądzę, że nie tylko ja jestem ciekawy - JAK TO JEST???
jaceo1
jaceo1 14.11.2017 12:48 Własnie problem w tym że delegują związki syndykalne, a w większości to skrajnie upolitycznione kanapowe organizacje. Ja jestem delegowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych żeby było jasne. Resztę reprezentacji to przedstawiciele związków zrzeszających w niektórych przypadkach kilka osób o których działalności nikt od wielu lat nie słyszał, tak samo jak nikt słuchać nie chce by Polskę reprezentowali przedstawiciele związków branżowych o co zabiegamy od wielu lat
artemida
artemida 14.11.2017 15:54 ... "nikt słuchać nie chce"... NIKT czyli KTO??? Może się sadownicy dowiedzą kim jest ów NIKT!!!
jaceo1
jaceo1 14.11.2017 16:58 Wcześniej Sawicki, teraz Jurgiel. Zupełnie identycznie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.11.2017 08:04 A tak na marginesie mój wniosek z obserwacji tych konsultacji jest taki, że lepszy efekt od wysyłania takich ,,ekspertów" jakich ma nasz kraj dałoby wysłanie strażaków ochotników, bo ci przypilnowali by chociaż by nikt podenerwowany tej ,,europejskiej budy" nie podpalił.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

SlawekS
SlawekS 14.11.2017 17:58 Oj, chyba nie takiej odpowiedzi oczekiwał nasz kolega Artemida...
artemida
artemida 14.11.2017 18:54 Widzę, SławekS że wiesz lepiej niż zainteresowany, prorok jakiś...? Odpowiedź, sądzę że prawdziwa ale mało pocieszająca... że nic nowego nad Wisłą!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 20.11.2017 22:04 @jaceo ma rację. Wystarczy posłuchać polski establishment, by wyrobić sobie zdanie na różne tematy. Np. MSZ...Tam jedynym rozsądnym człowiekiem jest Szymański. A kto z rolnictwa ? A kto z leśnictwa. Sądziłem, że Tomaszewski jest kimś. Zeszmacił się na starość. Mieszkam w Puszczy Noteckiej, to widzę, co w lasach się dzieje. I to wszystko co tu się dzieje płynie z góry, bez rozeznania, bez rozpoznania. Taki, a taki ma być wyrób drewna i tyle. Taki plan. W lasach można ciągnikami jeździć. Pod siekierę idą lasy sadzone w latach pięćdziesiątych. Wstyd. Trociny i wióry. To tacy eksperci, jak np. obatel Czarnecki znający się i na mydle i powidle decydują o przyszłości naszej i waszej.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ceny jabłek cieszą – martwi ich jakość

Z jednej strony wysokie ceny, z drugiej niska jakość. Czy sadownikom wyższe niż przed...

Grupa Producentów Owoców Roja walczy o zgodę na sanację

Grupa Producentów Owoców Roja zarządzana przez byłego ministra rolnictwa Romana...

MRiRW: Rozmowy o eksporcie jabłek i borówek do Indonezji

Minister Krzysztof Jurgiel zwrócił się z prośbą o wsparcie w jak najszybszym zakończeniu...

Topper 10 ST w opiniach sadowników

Krótki film przedstawiający refleksje sadowników z rejonu grójecko-wareckiego, na temat...

Nielegalne pestycydy !

Największe straty ponosi zawsze rolnik. Nielegalny pestycyd może całkowicie zniszczyć...

#polskiejablka dla wymagających

20 września 2017 w gospodarstwie sadowniczym Państwa Puncewiczów położonym w Lewiczynie...

Najnowsze ogłoszenia

Kombajn Joanna 2

21.11.2017 19:39 autor: arina59

Agrola 1000 litrów

21.11.2017 17:58 autor: rafal123456

Śliwki suszone

21.11.2017 17:31 autor: jarek926

KUPIE rozdrabniacz sadowniczy180/200cm

21.11.2017 10:10 autor: kkkkkk9

Camspura na m9

21.11.2017 10:05 autor: zychu26

Ślęza 1014

20.11.2017 18:02 autor: Sadpol123

B1_Yara_Lublin
B2_Msort
B3_TSW2018
2017_Soldrip
B4
B3
B7_King_Roat

Najnowsze komentarze

Kończy się skup jabłek...
22.11.2017 10:00 autor: jabolek121
jak wy w tym sezonie przejmujecie się ceną...
Wnioski o pomoc w wyniku...
21.11.2017 11:03 autor: wania1234
Mogą i 10 naborów robić i tak nikt nie...
Kara więzienia za...
21.11.2017 07:43 autor: jabolek121
Jerzy 45 jestem mlody czy nie zajmuje sie...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 22:38 autor: Martin005
Pewnie tak,bo towaru jednak jest sporo...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 22:29 autor: Abukk
Troszeczkę Pan nadinterpretował moją...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 22:18 autor: jerzy45
Żartujesz ? Na przechowanie spady ? Fakt -...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 22:13 autor: Abukk
Pewnie tradycyjnie : Jesień "płaci", wiosna...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 22:07 autor: Martin005
Ciekawe co będzie na wiosnę...
Glifosat: Po raz kolejny...
20.11.2017 22:04 autor: jerzy45
@jaceo ma rację. Wystarczy posłuchać...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 21:58 autor: Abukk
Jestem może "zbyt słabej klasy internautą"...
Kara więzienia za...
20.11.2017 21:53 autor: jerzy45
Z samego nicku - jabolek121 wynika, żeś...
Kara więzienia za...
20.11.2017 21:44 autor: jerzy45
Ten komentarz odebrałem jako ironię w...
Kończy się skup jabłek...
20.11.2017 21:38 autor: jerzy45
W czwartek moje poszły za 85 gr. Inne lata...
Tłoczenie soków – czy to...
20.11.2017 21:35 autor: jerzy45
Jest w tym wszystkim kwestia kartoniku do...
Tłoczenie soków – czy to...
20.11.2017 21:30 autor: jerzy45
Ja osobiście zlecam pewnej tłoczni na...
Kara więzienia za...
20.11.2017 19:55 autor: konrad111
Te artykuły są tylko po to żeby cene...
Kara więzienia za...
20.11.2017 17:59 autor: jabolek121
do wiosny daleko nie ma co panikować :)...
Kara więzienia za...
20.11.2017 10:05 autor: artemida
Analizując plusy/minusy dwóch powyższych...
Kara więzienia za...
20.11.2017 09:12 autor: delikatess
rosja uszczelnia granice ,nowych rynków...
Kara więzienia za...
19.11.2017 17:31 autor: artemida
Sądzę, że "familia" handluje bronią....
Kara więzienia za...
19.11.2017 15:18 autor: advocatusdiaboli
Widać wyraźnie,że za handel biorą się...
Trwa "badanie" sadowników....
19.11.2017 10:28 autor: huberto
Ja za każdym razem jestem jakoś dziwnie...
Rośnie powierzchnia winnic...
18.11.2017 18:57 autor: artemida
Skoro na produkcji win "można się dorobić"...
Borówkowa ekofarma –...
18.11.2017 09:58 autor: artemida
Kolejny pozytywny przykład nieszablonowego...
Kara więzienia za...
18.11.2017 07:24 autor: artemida
"Jak to nigdy, jak to nigdy nie wiadomo..."...
Kara więzienia za...
17.11.2017 19:45 autor: szampion97
Hahahahaha, no normalnie posikam się ze...
Trwa "badanie" sadowników....
17.11.2017 08:31 autor: SlawekS
Losowanie raczej nie było uzależnione od...
Trwa "badanie" sadowników....
16.11.2017 21:39 autor: manka
Ile macie hektarów, że akurat was wylosowali?
Kończy się skup jabłek...
16.11.2017 17:47 autor: manka
Autorze artykułu a jakie ceny były na...
Trwa "badanie" sadowników....
16.11.2017 10:06 autor: advocatusdiaboli
Ja bym nie oczekiwał ,że tego typu badania...
Trwa "badanie" sadowników....
16.11.2017 06:56 autor: SlawekS
Dodam jeszcze, że miło by było, gdyby GUS...
Trwa "badanie" sadowników....
16.11.2017 06:28 autor: SlawekS
Mnie "wylosowali" drugi raz z rzędu, w...
Trwa "badanie" sadowników....
15.11.2017 22:19 autor: janflaster
klasa pasożytnicza próbuje wykazać...
Trwa "badanie" sadowników....
15.11.2017 21:40 autor: jacenty82
Wypełniałem ankietę przez internet kilka...
Trwa "badanie" sadowników....
15.11.2017 21:31 autor: Stefek
Też miałem szczęście w tym losowaniu....
Kiedy byliśmy dziećmi,...
15.11.2017 20:59 autor: Drupi
To co w jabłkach jest chemii to jest nic, w...
Trwa "badanie" sadowników....
15.11.2017 20:56 autor: zandarski
Dzwoniła pani i pytała o powierzchnie....
Zniesienie akcyz szansą na...
14.11.2017 19:25 autor: Lukas23
Na polskich półkach sklepowych ciężko...
Zniesienie akcyz szansą na...
14.11.2017 19:04 autor: advocatusdiaboli
W Polsce nie powstaną wybitne wina . Nie ten...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 18:54 autor: artemida
Widzę, SławekS że wiesz lepiej niż...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 17:58 autor: SlawekS
Oj, chyba nie takiej odpowiedzi oczekiwał...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 16:58 autor: jaceo1
Wcześniej Sawicki, teraz Jurgiel. Zupełnie...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 15:54 autor: artemida
... "nikt słuchać nie chce"... NIKT czyli...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 12:48 autor: jaceo1
Własnie problem w tym że delegują związki...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 08:17 autor: artemida
Nie chciałbym być źle zrozumiany ale......
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 08:04 autor: jaceo1
A tak na marginesie mój wniosek z obserwacji...
Glifosat: Po raz kolejny...
14.11.2017 07:57 autor: jaceo1
Komisja Europejska decyduje na podstawie np...
ARiMR: wnioski o pomoc w...
13.11.2017 20:45 autor: jaceo1
Podczas szacowania strat powstałych w wyniku...
ARiMR: wnioski o pomoc w...
13.11.2017 20:35 autor: przemo8025
W grójeckim podobnie, oj moim zdaniem cos tu...
Fendt 211 VARIO V z tytułem...
13.11.2017 19:58 autor: zbig63
A cena tego traktorka jest zaporowa dla...
ARiMR: wnioski o pomoc w...
13.11.2017 10:49 autor: tomek2374
W Szydlowie nie wolno bylo pisac na...
Glifosat: Po raz kolejny...
13.11.2017 09:22 autor: artemida
Dyskusja o wpływie śor na środowisko w tym...
Glifosat: Po raz kolejny...
12.11.2017 19:11 autor: jerzy45
Zacząłem o pszczelarzach, ale się...
Glifosat: Po raz kolejny...
12.11.2017 19:01 autor: jerzy45
Najwięcej bzdur na temat stosowania...
Odstąpie Jeromine na m9
12.11.2017 02:19 autor: decosta
Biorę podaj adres?
Odstąpie Jeromine na m9
11.11.2017 20:08 autor: tpilka
Aktrakcyjna tj. niższa niż na rynku....
Sad źródłem owoców, ale...
11.11.2017 19:42 autor: rewers
No widzisz trzeba mieć umiar - to tak jakby...
Czy sadownicy mają następców ?
11.11.2017 19:38 autor: rewers
A nie przyszło Ci do głowy, że te minusy...
Nielegalne pestycydy !
10.11.2017 17:26 autor: janflaster
Plus dla Cb za czujność! Miało być u mnie...
Ceny jabłek wyhamowały ?
10.11.2017 17:26 autor: jurol
Znowu jakiś prezes dewiant GP płacze że...
Glifosat: Po raz kolejny...
10.11.2017 17:14 autor: jurol
Z tego co można usłyszeć w mediach to...
Zniesienie akcyz szansą na...
10.11.2017 12:26 autor: artemida
Czytam już któryś optymistyczny komentarz...
Zniesienie akcyz szansą na...
10.11.2017 12:26 autor: artemida
Czytam już któryś optymistyczny komentarz...
Zniesienie akcyz szansą na...
10.11.2017 12:22 autor: artemida
Czytam już któryś optymistyczny komentarz...
Glifosat: Po raz kolejny...
10.11.2017 11:47 autor: Jarkoski
Wszystko w porządku kiedy UE zakazuje czy...
Nielegalne pestycydy !
10.11.2017 09:41 autor: Guzik
Jak coś może kosztować ponad 100% mniej ??...
Nielegalne pestycydy !
10.11.2017 08:38 autor: zandarski
od 824 do 284zł Niezły rozrzut cenowy. Taka...
Sad źródłem owoców, ale...
09.11.2017 23:06 autor: jerzy45
Ja na fali tej ekologi spalałem w kotle...
Glifosat: Po raz kolejny...
09.11.2017 23:00 autor: jerzy45
Pewnie nie polityka ma wpływ na to, czy...
Czy sadownicy mają następców ?
09.11.2017 22:51 autor: jerzy45
Pewnie te minusy na temat ceny ziemi w mym...
ARiMR: wnioski o pomoc w...
08.11.2017 12:45 autor: przemo8025
Oki dzięki za info
ARiMR: wnioski o pomoc w...
08.11.2017 10:56 autor: manka
Dowiadywałam się i musi być szkoda w...
Sad źródłem owoców, ale...
08.11.2017 06:55 autor: artemida
Z tym bio-użytkowaniem drewna z sadu to tak...
Sad źródłem owoców, ale...
08.11.2017 06:01 autor: sasha
Ktoś jest nie na czasie z tym artykułem...
ARiMR: wnioski o pomoc w...
08.11.2017 05:39 autor: przemo8025
dołączam się do pytania
Sad źródłem owoców, ale...
07.11.2017 20:54 autor: cielmus
Tej jesieni ten temat dosyć modny....sporo...
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
07.11.2017 20:51 autor: Krol1
"która obejmuje czynności bezpośrednio...
ARiMR: wnioski o pomoc w...
07.11.2017 17:54 autor: borann
straty spowodowane przez przymrozek powodują...
Nielegalne pestycydy !
07.11.2017 17:30 autor: janflaster
co to znaczy nielegalny?jakiś czas temu...
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
07.11.2017 17:17 autor: Guzik
Znowu kombinacje.... Problem dotyczy...
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
07.11.2017 16:49 autor: Sobek
Nie ma jeszcze ustawy i przepisów...
Czy sadownicy mają następców ?
07.11.2017 12:02 autor: Jarkoski
Drodzy koledzy chciałem tylko uświadomić,...
Czy sadownicy mają następców ?
07.11.2017 10:11 autor: artemida
Zobacz Jarkoski, jacenty zaczął rozumieć...
Czy sadownicy mają następców ?
07.11.2017 10:07 autor: jacenty82
Jeżeli na wsi dziedziczysz dorobek ojca i...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 23:55 autor: szampion97
No tak, lepiej zapatrzyć się ślepo na...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 20:17 autor: jacenty82
To pewnie już postanowione, że dzieci mają...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 18:54 autor: artemida
Z tego co gdzieś czytałem to w naszej...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 18:18 autor: jerzy45
Dodam tylko, że zamierzałem sprzedać 7 ha...
„Specumowy” dla...
06.11.2017 18:14 autor: jerzy45
@wlodek267... Prosto wyjaśniłeś tą...
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
06.11.2017 18:12 autor: janflaster
Noblista Friedman mawiał że jeżeli rząd...
„Specumowy” dla...
06.11.2017 18:11 autor: jerzy45
@janflaster ... Co ty człowieku chcesz od...
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
06.11.2017 18:10 autor: wandalin
jeśli zatrudnisz pracownika na umowę...
„Specumowy” dla...
06.11.2017 18:09 autor: jerzy45
Tzw. pracownicy rolni, czy najemni np. w...
„Specumowy” dla...
06.11.2017 18:06 autor: jerzy45
Mylisz się @jurol. Partia rządząca z...
„Specumowy” dla...
06.11.2017 17:55 autor: jerzy45
Odpowiedź jest prosta...mają dziurę i nie...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 17:46 autor: jerzy45
Czy to ten Wojciechowski, od "dudapomocy",...
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
06.11.2017 17:32 autor: jerzy45
Ja co dzień jestem starszym człowiekiem i...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 16:56 autor: janflaster
To że nie będzie komu robić ,spędza sen z...
Czy sadownicy mają następców ?
06.11.2017 16:37 autor: Lukas23
Skąd wiesz że twoje zostaną?
MRiRW: Pomoc przy zbiorach...
06.11.2017 16:32 autor: Lukas23
"Zgodnie z oczekiwaniami środowiska...
Czy sadownicy mają następców ?
05.11.2017 19:35 autor: wlodek267
Czemu nikt nie zastanawia się, czy robotnicy...
KUPIE zbiornik Ślęza do...
05.11.2017 17:25 autor: patrykf6
zadzwon pod nr 506 188 515 to jest producent...
Nagrzewnica sadownicza...
05.11.2017 12:01 autor: artemida
Zabezpiecza 1- 1,5ha , dla jakiej temperatury...
Czy sadownicy mają następców ?
05.11.2017 11:47 autor: Jarkoski
Najlepiej wszyscy wyślijcie dzieci do...
Nagrzewnica sadownicza...
05.11.2017 11:47 autor: decosta
Z jakiego powodu jest na sprzedaż, bo...
Czy sadownicy mają następców ?
05.11.2017 09:31 autor: artemida
Czy nikt nie dostrzega różnicy między:...
Czy sadownicy mają następców ?
04.11.2017 20:05 autor: jacenty82
Zgadza się artemida, trzeba być sadystą...
Czy sadownicy mają następców ?
04.11.2017 17:52 autor: artemida
Nie janflaster, to moi koledzy ze szkoły,...
Czy sadownicy mają następców ?
04.11.2017 17:41 autor: janflaster
te miliony to Twój szacunek czy jakiś...
Czy sadownicy mają następców ?
04.11.2017 08:20 autor: artemida
Wpisy w powyższym temacie czasem są...
Czarne jabłka z Tybetu
04.11.2017 07:42 autor: artemida
Szukanie oryginalności dla zwiększenia...
Czarne jabłka z Tybetu
04.11.2017 06:33 autor: wandalin
piękne i z czekoladą nie będzie problemu
Czy sadownicy mają następców ?
03.11.2017 18:38 autor: jacenty82
Przecież wywianowanie dzieci do miasta ( nie...
Innowacyjna metoda...
03.11.2017 18:33 autor: artemida
O ile pamiętam podobny system prowadzenia...
Innowacyjna metoda...
03.11.2017 17:42 autor: polisz34
To żadna innowacja ponieważ takie...
„Specumowy” dla...
03.11.2017 16:59 autor: kobra8502
wlodek267 już to widzę jak oznajmiam...
PROW dla grup producentów
03.11.2017 15:49 autor: waldus
Jestem z okolic Sandomierza i z checia bym...
Czy sadownicy mają następców ?
03.11.2017 14:53 autor: wania1234
Tych co ja znam co puciekali, to rodzice ze...
Czy sadownicy mają następców ?
03.11.2017 10:59 autor: anbol
To nie wiem co robią "tamci młodzi", bo moi...
„Specumowy” dla...
03.11.2017 09:38 autor: wlodek267
To nie pracodawca płaci podatek dochodowy od...
Odstąpie Jeromine na m9
02.11.2017 22:54 autor: wania1234
myślę ze cena jest istotna
Czy sadownicy mają następców ?
02.11.2017 21:44 autor: lutek76
tak Sławku tylko jak dlugo tych rodzicow...
„Specumowy” dla...
02.11.2017 19:46 autor: kobra8502
Że ubezpieczenie trzeba zapłacić to się...
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 19:04 autor: radbas42
Tak podobna konstrukcja jest w SAE , BAB....
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 13:39 autor: malwin25
Przecież podobna przystawka jest w Agrola...
Ofelia strąciła z drzew...
02.11.2017 10:45 autor: Jarkoski
Swoją drogą, piękny sad i okolice.
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 09:29 autor: wania1234
przystawka Dominiaka kosztuje zbliżoną...
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 07:02 autor: Malvin
Bo to konstrukcja nie przetestowana jeszcze?...
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 06:59 autor: Malvin
Ciekawe jak jest w wiatr żeby nie było że...
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 06:58 autor: Malvin
Jest sens założyć to do opryskiwacza...
Kolumna sadownicza...
02.11.2017 06:57 autor: Malvin
Jak to pryska?
Sprzedam słupki używane
01.11.2017 22:33 autor: Hetmanpolny
12 zł
Czy sadownicy mają następców ?
01.11.2017 16:20 autor: krzysiek95
Jeśli sa pieniądze to dlaczego z nich nie...
Czy sadownicy mają następców ?
01.11.2017 12:43 autor: decosta
Wejdź sobie na igrit to zobaczysz czy brak...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 22:36 autor: waldus
Przez około 6000lat spisanej historii...
Czy sadownicy mają następców ?
31.10.2017 18:59 autor: rewers
Trudno powiedzieć, bo na rynku brak ofert...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 18:57 autor: janflaster
To moze by sie sprawdziło w kraju...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 18:07 autor: wlodek267
Pracownicy rolni powinni być zatrudniani na...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 17:22 autor: jurol
Partia rządząca preferuje rolników co nic...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 17:10 autor: Green25
Oj nie ładnie nie ładnie...Coś mi się...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 16:44 autor: szampion97
A w Wiadomościach DTvPiS mówią o "dużej...
Czy sadownicy mają następców ?
31.10.2017 14:24 autor: SlawekS
Narzekania, ciągłe narzekania, a ciekawe...
Czy sadownicy mają następców ?
31.10.2017 14:14 autor: waldus
Trzeba by nie miec serca i być sadysta aby...
„Specumowy” dla...
31.10.2017 14:11 autor: waldus
Żeby dać 500 trzeba zabrać min 750 Co...
Czy sadownicy mają następców ?
31.10.2017 13:57 autor: artemida
A jak kształtują się ceny ziemi? Drożeje,...
Czy sadownicy mają następców ?
31.10.2017 07:06 autor: wania1234
No to u mnie raczej na odwrót, kiedy sporo...
Czy sadownicy mają następców ?
30.10.2017 17:09 autor: artemida
Z tych 40 aż 27 nie miało następców ... I...
Sprzedam słupki używane
30.10.2017 16:17 autor: mariusz3008
witam jaka cena
Czy sadownicy mają następców ?
30.10.2017 13:04 autor: sadownik51
Ja z chęcią przejmę jak nie ma następcy i...
Czy sadownicy mają następców ?
30.10.2017 11:09 autor: stepka
Dobry tekst "nie bał się sięgnąć po...