Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosiemx_Imidan
2018_BASF_Sercadis

Glifosat: Po raz kolejny przegrywa nauka

Glifosat: Po raz kolejny przegrywa nauka

Unijny Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) głosował dziś nad propozycją Komisji Europejskiej przedłużenia stosowania glifosatu na 5 lat. Ze względu na brak kwalifikowanej większości głosów, decyzja nie została podjęta. Przypadek trwającej ponad rok dyskusji nad glifosatem pokazuje, że interesy polityczne państw członkowskich po raz kolejny biorą górę nad dowodami naukowymi. A przyszłość europejskiego rolnictwa staje pod znakiem zapytania.

W świetle dostępnych dowodów naukowych oraz opinii przygotowanych przez unijne instytucje tj. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejską Agencję ds. Chemikaliów (ECHA) oraz agencje regulacyjne na całym świecie glifosat, stosowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem jest bezpieczny. Ten wniosek jest oparty na wynikach 3 300 badań naukowych.

Producenci środków ochrony roślin potrzebują przejrzystego, spójnego i przewidywalnego prawodawstwa, aby nadal inwestować w przyszłość europejskiego rolnictwa. A przykład debaty nad glifosatem jest tego zaprzeczeniem.

Gdyby państwa członkowskie podejmowały decyzje w oparciu o badania naukowe, glifosat zostałby już w ubiegłym roku zarejestrowany na kolejne 15 lat. Nie zapominajmy, że żywność w Europie jest najbardziej bezpieczną na świecie, również dzięki nauce i efektywnej kontroli.

Tocząca się obecnie debata poddaje to pod wątpliwość. Zmniejsza to zaufanie konsumentów do systemu bezpieczeństwa żywności – powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Środki ochrony roślin są ważnym narzędziem w pracy rolnika. Glifosat to podstawowy składnik wielu herbicydów (preparatów chwastobójczych) stosowanych we wszystkich państwach członkowskich UE. Produkty z tą substancją wykorzystuje się m.in. w uprawie zbóż, a także w winnicach i sadach. W ten sposób rolnicy minimalizują straty w plonach i są w stanie produkować żywność wysokiej jakości, w przystępnych cenach, bezpieczną dla konsumentów. Sposób opracowania środków ochrony roślin jest analogiczny do leków, a sam proces trwa około 10 lat i obejmuje ponad 100 różnego rodzaju badań.

  • źródło: psor@solskipr.pl


REKLAMA
2018_Syngenta_Topas_1
2018_DelanPro_pod_news

Tagi:

glifosat, ue

komentarze (15):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 09.11.2017 23:00 Pewnie nie polityka ma wpływ na to, czy glifosat jej cacy, czy nie. Podejrzewam, że za pewnymi członkami KE stały inne koncerny, które chciałyby dorwać się do koryta. Czy nagonka na glifosat ma swe uzasadnienie ? Według mnie raczej nie. Byłbym raczej skłonny do tego, by uznać inne grupy środków z bardziej toksyczne niźli ten nieszczęśnik. Czy IBE, jako systemiczny środek nie jest wbudowywany w tkanki roślin ? Tu substancja aktywna krąży w żywej roślinie i wraz z tzw. sokami oplata organizm. Krótki termin karencji, czy brak prewencji - powiadacie.. Tak, ale ... A inne grupy środków np. fosforoorganiczne, totalne. Tu nikt nikt nie bije na alarm... To nie polityka, tylko lobbing decyduje o tym czym żyje środowisko...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 10.11.2017 11:47 Wszystko w porządku kiedy UE zakazuje czy wycofuje niektóre środki ,a co z resztą świata.Zgodził bym się z tym jeśli jednocześnie wprowadzono by zakaz importu żywności spoza UE. Jest wiele krajów które z ekologią czy dobrą praktyką rolniczą są mówiąc delikatnie na bakier. Wyobraźcie sobie np. koncentrat z Chin którym nas ciągle straszą.Jest też różnica pomiędzy stosowaniem glifosatu pod drzewami w sadzie ,a dosuszaniem na polach zboża czy rzepaku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 10.11.2017 17:14 Z tego co można usłyszeć w mediach to zakaz stosowania glifosatu w UE zawziecie forsują Francja i
Włochy na co więc liczą rolnicy tych dwóch potentatów na rynku rolnym wspólnoty,może na ichniejsze
piećset plus dla każdego kto zaniecha produkcji?Dziwne to wszystko ze najsilniejsze lobby zawodowe
eurokołchozu złożyło broń.W samym głosowaniu Polska wstrzymala się od głosu i to też bardzo ciekawe podejscie do tematu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 12.11.2017 19:01 Najwięcej bzdur na temat stosowania glifosatu można się dowiedzieć, gdy ma się do czynienia z tzw. "oświeconymi" pszczelarzami. Niekiedy ma się wrażenie, że to coś mózgu nie ma. Piszą o stosowaniu glifosatu w zbożach na kwitnące chwasty. Piszą, że glifosat leje się strumieniami... Starałem się wyjaśniać, tłumaczyć...ale z tłumokami się nie da. Słusznie @Jarkoski zauważy, że gdyby glifosatu zakazać na całej kuli ziemskiej. Wówczas byłby sens. Dla uświadomienia jednak ile się zużywa tego środka podam jeden przykład. W Polsce jest ok. 22 mln. ha. ziemi ornej. Niech tylko w 1/3 będzie stosowany glifosat na ściernisko. Dawka ok. 4 l/ha. Daje to nam gigantyczną liczbę 30 000 000 l preparatu. Niech tylko z jednego litra jest 1 $. Dla producenta, dla handlowca, pośrednika. To tylko hipotetyczna kwota wyliczona ot tak z głowy. A gdzie pozostała Europa ? Pewnie w niej Polacy i inni z motyką biegaj po polach...
jerzy45
jerzy45 12.11.2017 19:11 Zacząłem o pszczelarzach, ale się "rozwodniłem" nad innym czynnikiem. Otóż gdy piszę, że stosuję glifosat w sadzie i mam własne pszczoły w tymże sadzie, to rozjuszam ich jeszcze bardziej. Gdy tłumaczysz, że opryskana roślina samym glifosatem staje się nie atrakcyjna dla pszczoły, to oni swoje - weź i wypij szklankę tego świństwa...ect, itp. Jednak gdy pszczelarze stosują amitrazę, która dostaje się do miodu, to oni mówią, że to nie możliwe, bo to tylko na pokarm zimowy. Konia z rzędem temu. kto pokaże mi puste plastry wczesną wiosną, pozbawione zimowego pokarmu. To, że pszczoła bierze ten pokarm do swego wola i tym samym przekazuje amitrazę dalej, to do nich już ten argument nie dociera. Co do glifosatu stosowanego jako tzw. desykanta. Nie wypowiadam się, bo nie mam laboratorium analiz chemicznych. Jednak znając życie, to w USA dawno by Monsanto płaciło miliardowe odszkodowania za takie wyniki analiz... Reasumując. Przedawkowanie witaminy C kończy się śmiercią !!
artemida
artemida 13.11.2017 09:22 Dyskusja o wpływie śor na środowisko w tym pszczoły jest dość ożywiona. Wielu fachowców i pseudofachowców zabiera głos. Nie zawsze są to fachowe oceny a często sprowadzają się do stwierdzeń o szkodliwości czegoś, niczym nie poparte.
Z ciekawym opracowaniem "robina", dość dobrze udokumentowanym, wpływu środków neo--- na pszczoły można zapoznać się na portalu SPP Polanka, na forum. Celowo nie odnoszę się do treści, choćby dlatego iż nie czuję się na tyle "oświecony" by merytorycznie ocenić treść. Zainteresowanych odsyłam na w/w portal. Niech każdy wyrobi sobie własne zdanie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.11.2017 07:57 Komisja Europejska decyduje na podstawie np spotkań grup konsultacyjnych i grup dialogu. Uczestniczą tam przedstawiciele ekologów, org. konsumenckich oraz rolniczych związków zrzeszonych w organizacjach lobbingowych np. Copa ( w przypadku Polski nie branżowych lecz syndykalnych). Na podstawie dyskusji przedstawiciel komisarza lub komisarz tworzy sprawozdanie dla Komisji. Jest to robione na zasadzie jego ,,widzimisię" bo nikt tego nie głosuje ani on tym bardziej nie np. na piśmie nie przedstawia swoich wniosków po dyskusji, które są podstawą do dalszych prac Komisji. Kilka razy brałem udział w takim posiedzeniu . Jest to niestety tylko ,,bicie piany" a decydujący głos mają ci , którzy głośniej krzyczą licząc bardziej na zaistnienie i uzyskanie jakiejś ,,synekury" , a nie realnego efektu. Jako przedstawiciele jeżdżą z ramienia np. naszego kraju ,,zasłużeni związkowcy", którzy nie bardzo wiedzą o co chodzi ale dietę w wysokości ponad 1500 zł za jeden dzień pobierają. Ja kilka razy nie mogąc się dopchać jechałem na posiedzenie za swoją kasę bo refundację zgarniał ktoś inny. A warto tam wysłać kogoś kto cokolwiek ,,kuma " w temacie bo sam byłem świadkiem referatu ,,naukowego" jakiegoś nawiedzonego Słowaka z którego wynikało, że kobieta gdy zje pół kg jabłek to tak jakby wzięła tabletkę wczesnoporonną. Stąd właśnie takie bzdury jakie wynikły z glifosatem.
artemida
artemida 14.11.2017 08:17 Nie chciałbym być źle zrozumiany ale... KTOŚ PANA DELEGUJE, ktoś wysyła dla reprezentowania POLSKICH SADOWNIKÓW, komuś /po powrocie/ przedstawia jakieś sprawozdanie z tego co TAM było omawiane. Ani Bruksella to europejski kołchoz, ani delegujący przedstawicieli /których Pan TAK ocenia/ nie reprezentują własnych interesów a mają reprezentować JAKIEŚ określone środowisko. Sądzę, że nie tylko ja jestem ciekawy - JAK TO JEST???
jaceo1
jaceo1 14.11.2017 12:48 Własnie problem w tym że delegują związki syndykalne, a w większości to skrajnie upolitycznione kanapowe organizacje. Ja jestem delegowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych żeby było jasne. Resztę reprezentacji to przedstawiciele związków zrzeszających w niektórych przypadkach kilka osób o których działalności nikt od wielu lat nie słyszał, tak samo jak nikt słuchać nie chce by Polskę reprezentowali przedstawiciele związków branżowych o co zabiegamy od wielu lat
artemida
artemida 14.11.2017 15:54 ... "nikt słuchać nie chce"... NIKT czyli KTO??? Może się sadownicy dowiedzą kim jest ów NIKT!!!
jaceo1
jaceo1 14.11.2017 16:58 Wcześniej Sawicki, teraz Jurgiel. Zupełnie identycznie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.11.2017 08:04 A tak na marginesie mój wniosek z obserwacji tych konsultacji jest taki, że lepszy efekt od wysyłania takich ,,ekspertów" jakich ma nasz kraj dałoby wysłanie strażaków ochotników, bo ci przypilnowali by chociaż by nikt podenerwowany tej ,,europejskiej budy" nie podpalił.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

SlawekS
SlawekS 14.11.2017 17:58 Oj, chyba nie takiej odpowiedzi oczekiwał nasz kolega Artemida...
artemida
artemida 14.11.2017 18:54 Widzę, SławekS że wiesz lepiej niż zainteresowany, prorok jakiś...? Odpowiedź, sądzę że prawdziwa ale mało pocieszająca... że nic nowego nad Wisłą!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 20.11.2017 22:04 @jaceo ma rację. Wystarczy posłuchać polski establishment, by wyrobić sobie zdanie na różne tematy. Np. MSZ...Tam jedynym rozsądnym człowiekiem jest Szymański. A kto z rolnictwa ? A kto z leśnictwa. Sądziłem, że Tomaszewski jest kimś. Zeszmacił się na starość. Mieszkam w Puszczy Noteckiej, to widzę, co w lasach się dzieje. I to wszystko co tu się dzieje płynie z góry, bez rozeznania, bez rozpoznania. Taki, a taki ma być wyrób drewna i tyle. Taki plan. W lasach można ciągnikami jeździć. Pod siekierę idą lasy sadzone w latach pięćdziesiątych. Wstyd. Trociny i wióry. To tacy eksperci, jak np. obatel Czarnecki znający się i na mydle i powidle decydują o przyszłości naszej i waszej.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Mniejszy eksport jabłek z UE

Przy utrzymaniu dotychczasowej dynamiki spadku (-41% r/r w 3q17-1q18), eksport jabłek z...

Agro Nawigator: Kolejny rok spadków cen malin

Rok 2018 może być kolejnym, w którym odnotuje się spadki cen tych owoców. Wskazują na to...

Protest plantatorów – od dziś (18.06) nie zbierają owoców miękkich

Od poniedziałku 18 czerwca plantatorzy malin, agrestu i czarnej porzeczki przestają zbierać...

Mospilan® 20 SP najszerzej wspiera sadowników w walce ze szkodnikami

Zagrożenie szkodnikami w uprawach sadowniczych jest w tym sezonie wyjątkowo duże. W...

Skuteczna i bezpieczna ochrona jabłoni z Fruit Quality Contract

W produkcji towarowej należy tak chronić jabłonie przed chorobami i szkodnikami, aby...

Walka biologiczna z owocówką może być równie skuteczna jak ochrona chemiczna

Rezygnacja z użycia standardowych preparatów chemicznych w zwalczaniu owocówki...

Najnowsze ogłoszenia

Kupię kombajn do malin

17.06.2018 09:16 autor: sadownik4231

Sprzedam wózek widłowy Bułgar

13.06.2018 20:23 autor: kerad

Kupie wózek widłowy

12.06.2018 23:02 autor: kasiakowalska72

Świder 3 dołkowy

12.06.2018 09:09 autor: Konrado19890525

Paletopojemnik Mauser Zbiornik 1000l

12.06.2018 00:12 autor: malinasaska

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy, swój komentarz oparłem o własny...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy ..zrobiłem to dla zmyłki ,,,...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Panowie obecnie komentarze to zbiór obelg...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Oooo. to temu drugiemu dałbym z liścia w...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Chciałbym się tu podzielić smutną...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
"Ty naprawdę wierzyłeś w dobre intencje...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Może nie do precyzowałem swą wypowiedź...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Pewnie jeszcze ten polski internauta o...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Z Twej wypowiedzi wynika jasno, że oglądamy...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Alfredzie czterdziesty, gdybym sędziował...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
artemida ,idź lepiej na marsz KOD-u co by...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Administrator znowu dołożył minusów....
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Pewnie te DZIESIĘCIU chorych dzieci ma już...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Prezydent Gdańska zadeklarował przyjęcie...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Jerzy, nie powtarzaj tych głupot, które...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
W mojej okolicy jest taka duża...
O sadownictwie i...
ten ekspert powinien sie dowiedziec wiecej to...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Widzę, że brak wiary że nowy sfinansuje...
Komunikat sadowniczy -...
Wielka szkoda, że nic nie ma o...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
@artemida... Po tych minusach można tylko...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Zaskoczę Cię @Spartanie 300...Ja...
O sadownictwie i...
Co do tematu pozostałości. Jak Pan Tomasz...
O sadownictwie i...
Filmy, jak filmy... Ciekawie opowiadał Pan...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Nowy minister ante portas... sfinansuje.
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Kiedy kilka lat temu, na łamach naszego...
Do zbioru wiśni
ciekawe co zrobisz jak będzie 80gr
Do zbioru wiśni
Hahahahhh chyba żartujesz. Jak szoszony...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Ciekawe jakby szybko rosły plusy gdybyś...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Dokładnie tak...Pytam się jeszcze gdzie są...
Stanowisko ZSRP w sprawie...
Nikt nie da tyle, ile politycy obiecają, ale...
Do zbioru wiśni
A ja słyszałem że cena ma nie przekroczyć...
Upały i susza...
Śliwki?? Made in....???Bo raczej nie z RP.
Droższe owoce skutkiem...
Patrząc na tę czereśnie to raczej nie...
Do zbioru wiśni
Tak ma być. Słyszałem o 3zl za kg rwanej
Do zbioru wiśni
Wiśnia ma być droga :]
Nowe odmiany czereśni - sad...
Znam pana Grzegorza mimo ponad 500...
Tarcznik niszczyciel w...
Uwaga na ogniska w rejonie Sandomierza....
KE: Cydr z niższą akcyzą
A po kiego mi pędzić cokolwiek, jak jestem...
KE: Cydr z niższą akcyzą
To nie kwestia cen. To nie kwestia doznań...
Droższe owoce skutkiem...
To przebitka niezła Hurt czereśnia 3-4zł a...
KE: Cydr z niższą akcyzą
Jeśli przyjacielu cena sikacza, albo sikacza...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
@Turysta ... Skąd taka cyfra ? Dojna zmiana...
Droższe owoce skutkiem...
Tak napewno zdrozeje o te skladki ! rynek sam...
KE: Cydr z niższą akcyzą
Z ilości komentarzy wynika, że...
Do zbioru wiśni
jak by po tyle była to bajka !
Do zbioru wiśni
Po tyle to będzie na skupię. Może rozdaj...
Nawadnianie plantacji...
Możesz mieć rację . Na bluecropa za gęsty...
Nawadnianie plantacji...
To pewnie Chander z niewielkim plonem. Albo...
Nawadnianie plantacji...
Możecie napisać ile lat mają krzewy i co...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
Jeżeli dużo Ukraińców jest zatrudnianych...
Gwałtowny spadek cen...
Najważniejsze żeby pracownik z ukrainy...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
10-30? W tym momecie rządają 50 zł !!!...
Gwałtowny spadek cen...
Normalna standardowa zagrywka na oskubane...
Zmarł prof. dr hab....
Ludzie zapomnieli o takimi człowieku jak...
Kupie maszt do cągnika
Autor ogłoszenia chcę kupić -więc skąd...
Kupie maszt do cągnika
Można jakieś zdięcie opis cene
Zmarł prof. dr hab....
Nie rozumiem czemu jest tak mało...
Kupie maszt do cągnika
Dzwoń pod ten nr. 692 787 491.
Dramat polskich plantatorów
ja nie jestem z tego pokolenia żeby...
Dramat polskich plantatorów
@grisza1988... Nie wiem skąd czerpiesz takie...
Dramat polskich plantatorów
za to ja jestem osobą o własnych...
Dramat polskich plantatorów
@grisza1988 ... Pięknie napisałeś, ale za...
Dramat polskich plantatorów
Dodam też co nieco od siebie, w kraju panuje...
Dramat polskich plantatorów
tu w tym wszystkim chodzi o w pewnym stopniu...
Dramat polskich plantatorów
Jestem tu na portalu od wielu lat. Już...
Zmarł prof. dr hab....
Byłem w tym roku na Międzynarodowej...
Wzory umów – pomocnik...
To może podaj kraj gdzie tak proste przepisy...
Zmarł prof. dr hab....
Panie Profesorze. Pokój Ci wieczny w cichej...
Zmarł prof. dr hab....
Kim był dla ciebie, dla ciebie, czy dla...
Wzory umów – pomocnik...
To wina oczywiście UE nie naszego rządu
Wzory umów – pomocnik...
Aż boję się kłaść spać bo rano może...
Zmarł prof. dr hab....
[*] [*] [*] Cześć Jego pamięci! Odszedł...
Czy 2018 rok będzie lepszy...
Gadki od Maja, że wszystko obrodzi w opór...
Zmarł prof. dr hab....
Niech spoczywa w pokoju...
Czy 2018 rok będzie lepszy...
Nie o wysokość produkcji i zbyt tu chodzi,...
Dramat polskich plantatorów
Nie zazdroszczę plantatorom. A tu taka...
Sanepid kontroluje łubianki !
Ps. Mniejsze sady jabłoniowe to powiedzmy...
Sanepid kontroluje łubianki !
Mateusz. Kłaniam się tobie za ten wpis. Są...
Sanepid kontroluje łubianki !
Drupi i. Niech sprawdza tych co mają...
Jak ochronić czereśnie...
Może ktoś kto stosował wypowie się na...
Sanepid kontroluje łubianki !
To dobrze czy źle p. Drupi??? Truskawki w...
Sanepid kontroluje łubianki !
Jeszcze chwileczka ,jeszcze momencik i do...
Czy w polskich truskawkach...
Hm.... daleki jestem od dochodzenia skąd...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A może mi przypomnicie jakie przetwórnie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
No tak, ale nie zapominajmy, że zawsze była...
Czy w polskich truskawkach...
Kiedy badania ,cytrusów ,bananów ,winogron?
Czy w polskich truskawkach...
Gadac kto rwał truskawki przed 30 kwietna...
Czy w polskich truskawkach...
Tylko czemu badanie było robione 30 kwietnia...
Sanepid kontroluje łubianki !
Jak zaczną sprawdzać tych co mają...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Cena tony jabłek ponad 5200 zł w...
Sanepid kontroluje łubianki !
Protestujcie więcej to bez certyfikatu nie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A jednak nie wszystkim podoba się dobra...
Jabłkowa mania ogarnęła...
23 maja godzina 10 płac Defilad w Warszawie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Kto to przetłumaczy "z chińskiego na...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Co na to eksperci? Taka cisza? Prof. Makosz i...
Wynajmę głębosz 1 ząb
W poprawnych warunkach agrotechnicznych...
Wynajmę głębosz 1 ząb
Ja podczas gleboszowania używam dwóch 30...
Wynajmę głębosz 1 ząb
nie chodzi o konie ale o uciąg!
Wynajmę głębosz 1 ząb
Chyba na piasku lub innej lekkiej glebie ta...
Brak chętnych do zbioru...
sorry, od 80 h jest ponad 400zł ZUSu....
Brak chętnych do zbioru...
Czyli pracując 8 h /dziennie do pracy chodzi...
Brak chętnych do zbioru...
Nie mozna edytowac ... realnie srednie...
Brak chętnych do zbioru...
Kiedyś powiedziałem ile niektórzy rwią i...
Susza coraz bardziej...
Trzeci dzień opadów.113 ml. Jeziora na...
Brak chętnych do zbioru...
Gdzie taką wykładnię połówki etatu...
Brak chętnych do zbioru...
Skoro na pół etatu jest 40 godzin...
Brak chętnych do zbioru...
"Pieniądze też nie są dobre - za zebranie...
Brak chętnych do zbioru...
80h miesięcznie , jak to policzyłeś ???
Brak chętnych do zbioru...
Przy przepisach z dnia dzisiejszego i...
Brak chętnych do zbioru...
Po co się schylać jak można się...
Susza coraz bardziej...
Myślę że na pewno autor artykułu miał na...
Susza coraz bardziej...
Myślę, że w tym kontekście- że sady...
Susza coraz bardziej...
Już się złapało 50 mm?
Susza coraz bardziej...
Ciekawi mnie dlaczego akurat powody do...
Susza coraz bardziej...
50mm w kilka godzin. Wciąż pada.
Mieszaniny zbiornikowe...
300 litrów to opryskiwacz tunelowy a nie...
Chemiczne przerzedzanie...
Prawdę mówiąc samo się przerzedziło...
Zapowiadają się wysokie...
A tu jeszcze Tramp namieszał . Zrobił...
Chemiczne przerzedzanie...
Hmmm... 150g BA + 5g NAA na hektar? Nie zleci...
Cydr czeka na nową szansę,...
Jesli ludzie wolą pić piwo(a w większości...
Cydr czeka na nową szansę,...
Kilka lat mija od czasu kiedy CYDR zaistniał...
Mieszaniny zbiornikowe...
Z tymi nowościami to jest tak jak z tym...
Mieszaniny zbiornikowe...
z tym mieszaniem ga4 i regalis to ameryki nie...
Mieszaniny zbiornikowe...
A ja pryskam 1000l na ha i na grzyba i na...
Zapowiadają się wysokie...
Nie chce mi się uderzać w jakieś głębsze...
Mieszaniny zbiornikowe...
200-300 litrów na h ? To na pewno nie dla...
Zapowiadają się wysokie...
Jak jesteś taki litościwy Gannis to...
Zapowiadają się wysokie...
Już kolejny raz czytam komentarz typu "puste...
Zapowiadają się wysokie...
Chiny - wielkie straty w jabłkach po...
Zapowiadają się wysokie...
Owszem na Chińskim nieszczęściu jak to...
Zapowiadają się wysokie...
Jeżeli będą takie ceny jak napisał...
Zapowiadają się wysokie...
Jak ktoś zarobi na tym Chińskim...
Zapowiadają się wysokie...
W Polsce o tym się nie mówi, dziwne .Jeśli...
Zapowiadają się wysokie...
Skąd tak duże straty? Jest to następstwo...
Zapowiadają się wysokie...
Według eksperta z Chińskiej Akademii Nauk...
Zapowiadają się wysokie...
Przymrozki znowu dały się we znaki – tym...
Zapowiadają się wysokie...
Ci co mają sortownie czekają na niską...
Zapowiadają się wysokie...
Kilka lat temu łąki obsadzili ludzie, potem...
Zapowiadają się wysokie...
Jak ktoś liczy na gorsze zbiory to się...
Zapowiadają się wysokie...
Ale taka prawda panie ultracyd. podczas...
Zapowiadają się wysokie...
Proponuję patrzeć szerzej niż czubek...
Zapowiadają się wysokie...
Na 100 kwiatków wystarczy przy dobrym...
Zapowiadają się wysokie...
Zbiory będą przeciętne co znaczy że...
Zapowiadają się wysokie...
Czy napewno beda wysokie zbiory?Sady kwitly...
Pamiętajmy o pszczołach !
jurol masz rację. Polska jest zacofana,...
Pamiętajmy o pszczołach !
Byłbym wdzięczny za rozwinięcie treści...
Zapowiadają się wysokie...
Gradobicia to raz a po drugie susza jaka...
Zapowiadają się wysokie...
Obawiam się że do tego czasu wielu z nas...
Pamiętajmy o pszczołach !
Tak się sklada Artemido ze sam się zajmuje...
Pamiętajmy o pszczołach !
I tym wpisem -adi- potwierdziłeś że...
instagram

Advertisement