Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosimex_Metalosate
2018_Agrofesh

Glifosat: Po raz kolejny przegrywa nauka

Glifosat: Po raz kolejny przegrywa nauka

Unijny Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) głosował dziś nad propozycją Komisji Europejskiej przedłużenia stosowania glifosatu na 5 lat. Ze względu na brak kwalifikowanej większości głosów, decyzja nie została podjęta. Przypadek trwającej ponad rok dyskusji nad glifosatem pokazuje, że interesy polityczne państw członkowskich po raz kolejny biorą górę nad dowodami naukowymi. A przyszłość europejskiego rolnictwa staje pod znakiem zapytania.

W świetle dostępnych dowodów naukowych oraz opinii przygotowanych przez unijne instytucje tj. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejską Agencję ds. Chemikaliów (ECHA) oraz agencje regulacyjne na całym świecie glifosat, stosowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem jest bezpieczny. Ten wniosek jest oparty na wynikach 3 300 badań naukowych.

Producenci środków ochrony roślin potrzebują przejrzystego, spójnego i przewidywalnego prawodawstwa, aby nadal inwestować w przyszłość europejskiego rolnictwa. A przykład debaty nad glifosatem jest tego zaprzeczeniem.

Gdyby państwa członkowskie podejmowały decyzje w oparciu o badania naukowe, glifosat zostałby już w ubiegłym roku zarejestrowany na kolejne 15 lat. Nie zapominajmy, że żywność w Europie jest najbardziej bezpieczną na świecie, również dzięki nauce i efektywnej kontroli.

Tocząca się obecnie debata poddaje to pod wątpliwość. Zmniejsza to zaufanie konsumentów do systemu bezpieczeństwa żywności – powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Środki ochrony roślin są ważnym narzędziem w pracy rolnika. Glifosat to podstawowy składnik wielu herbicydów (preparatów chwastobójczych) stosowanych we wszystkich państwach członkowskich UE. Produkty z tą substancją wykorzystuje się m.in. w uprawie zbóż, a także w winnicach i sadach. W ten sposób rolnicy minimalizują straty w plonach i są w stanie produkować żywność wysokiej jakości, w przystępnych cenach, bezpieczną dla konsumentów. Sposób opracowania środków ochrony roślin jest analogiczny do leków, a sam proces trwa około 10 lat i obejmuje ponad 100 różnego rodzaju badań.

  • źródło: psor@solskipr.pl


REKLAMA
2018_Syngenta_Geoxe_1
2018_Agrosimex_Imidian/Pomax

Tagi:

glifosat, ue

komentarze (15):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 09.11.2017 23:00 Pewnie nie polityka ma wpływ na to, czy glifosat jej cacy, czy nie. Podejrzewam, że za pewnymi członkami KE stały inne koncerny, które chciałyby dorwać się do koryta. Czy nagonka na glifosat ma swe uzasadnienie ? Według mnie raczej nie. Byłbym raczej skłonny do tego, by uznać inne grupy środków z bardziej toksyczne niźli ten nieszczęśnik. Czy IBE, jako systemiczny środek nie jest wbudowywany w tkanki roślin ? Tu substancja aktywna krąży w żywej roślinie i wraz z tzw. sokami oplata organizm. Krótki termin karencji, czy brak prewencji - powiadacie.. Tak, ale ... A inne grupy środków np. fosforoorganiczne, totalne. Tu nikt nikt nie bije na alarm... To nie polityka, tylko lobbing decyduje o tym czym żyje środowisko...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 10.11.2017 11:47 Wszystko w porządku kiedy UE zakazuje czy wycofuje niektóre środki ,a co z resztą świata.Zgodził bym się z tym jeśli jednocześnie wprowadzono by zakaz importu żywności spoza UE. Jest wiele krajów które z ekologią czy dobrą praktyką rolniczą są mówiąc delikatnie na bakier. Wyobraźcie sobie np. koncentrat z Chin którym nas ciągle straszą.Jest też różnica pomiędzy stosowaniem glifosatu pod drzewami w sadzie ,a dosuszaniem na polach zboża czy rzepaku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 10.11.2017 17:14 Z tego co można usłyszeć w mediach to zakaz stosowania glifosatu w UE zawziecie forsują Francja i
Włochy na co więc liczą rolnicy tych dwóch potentatów na rynku rolnym wspólnoty,może na ichniejsze
piećset plus dla każdego kto zaniecha produkcji?Dziwne to wszystko ze najsilniejsze lobby zawodowe
eurokołchozu złożyło broń.W samym głosowaniu Polska wstrzymala się od głosu i to też bardzo ciekawe podejscie do tematu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 12.11.2017 19:01 Najwięcej bzdur na temat stosowania glifosatu można się dowiedzieć, gdy ma się do czynienia z tzw. "oświeconymi" pszczelarzami. Niekiedy ma się wrażenie, że to coś mózgu nie ma. Piszą o stosowaniu glifosatu w zbożach na kwitnące chwasty. Piszą, że glifosat leje się strumieniami... Starałem się wyjaśniać, tłumaczyć...ale z tłumokami się nie da. Słusznie @Jarkoski zauważy, że gdyby glifosatu zakazać na całej kuli ziemskiej. Wówczas byłby sens. Dla uświadomienia jednak ile się zużywa tego środka podam jeden przykład. W Polsce jest ok. 22 mln. ha. ziemi ornej. Niech tylko w 1/3 będzie stosowany glifosat na ściernisko. Dawka ok. 4 l/ha. Daje to nam gigantyczną liczbę 30 000 000 l preparatu. Niech tylko z jednego litra jest 1 $. Dla producenta, dla handlowca, pośrednika. To tylko hipotetyczna kwota wyliczona ot tak z głowy. A gdzie pozostała Europa ? Pewnie w niej Polacy i inni z motyką biegaj po polach...
jerzy45
jerzy45 12.11.2017 19:11 Zacząłem o pszczelarzach, ale się "rozwodniłem" nad innym czynnikiem. Otóż gdy piszę, że stosuję glifosat w sadzie i mam własne pszczoły w tymże sadzie, to rozjuszam ich jeszcze bardziej. Gdy tłumaczysz, że opryskana roślina samym glifosatem staje się nie atrakcyjna dla pszczoły, to oni swoje - weź i wypij szklankę tego świństwa...ect, itp. Jednak gdy pszczelarze stosują amitrazę, która dostaje się do miodu, to oni mówią, że to nie możliwe, bo to tylko na pokarm zimowy. Konia z rzędem temu. kto pokaże mi puste plastry wczesną wiosną, pozbawione zimowego pokarmu. To, że pszczoła bierze ten pokarm do swego wola i tym samym przekazuje amitrazę dalej, to do nich już ten argument nie dociera. Co do glifosatu stosowanego jako tzw. desykanta. Nie wypowiadam się, bo nie mam laboratorium analiz chemicznych. Jednak znając życie, to w USA dawno by Monsanto płaciło miliardowe odszkodowania za takie wyniki analiz... Reasumując. Przedawkowanie witaminy C kończy się śmiercią !!
artemida
artemida 13.11.2017 09:22 Dyskusja o wpływie śor na środowisko w tym pszczoły jest dość ożywiona. Wielu fachowców i pseudofachowców zabiera głos. Nie zawsze są to fachowe oceny a często sprowadzają się do stwierdzeń o szkodliwości czegoś, niczym nie poparte.
Z ciekawym opracowaniem "robina", dość dobrze udokumentowanym, wpływu środków neo--- na pszczoły można zapoznać się na portalu SPP Polanka, na forum. Celowo nie odnoszę się do treści, choćby dlatego iż nie czuję się na tyle "oświecony" by merytorycznie ocenić treść. Zainteresowanych odsyłam na w/w portal. Niech każdy wyrobi sobie własne zdanie...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.11.2017 07:57 Komisja Europejska decyduje na podstawie np spotkań grup konsultacyjnych i grup dialogu. Uczestniczą tam przedstawiciele ekologów, org. konsumenckich oraz rolniczych związków zrzeszonych w organizacjach lobbingowych np. Copa ( w przypadku Polski nie branżowych lecz syndykalnych). Na podstawie dyskusji przedstawiciel komisarza lub komisarz tworzy sprawozdanie dla Komisji. Jest to robione na zasadzie jego ,,widzimisię" bo nikt tego nie głosuje ani on tym bardziej nie np. na piśmie nie przedstawia swoich wniosków po dyskusji, które są podstawą do dalszych prac Komisji. Kilka razy brałem udział w takim posiedzeniu . Jest to niestety tylko ,,bicie piany" a decydujący głos mają ci , którzy głośniej krzyczą licząc bardziej na zaistnienie i uzyskanie jakiejś ,,synekury" , a nie realnego efektu. Jako przedstawiciele jeżdżą z ramienia np. naszego kraju ,,zasłużeni związkowcy", którzy nie bardzo wiedzą o co chodzi ale dietę w wysokości ponad 1500 zł za jeden dzień pobierają. Ja kilka razy nie mogąc się dopchać jechałem na posiedzenie za swoją kasę bo refundację zgarniał ktoś inny. A warto tam wysłać kogoś kto cokolwiek ,,kuma " w temacie bo sam byłem świadkiem referatu ,,naukowego" jakiegoś nawiedzonego Słowaka z którego wynikało, że kobieta gdy zje pół kg jabłek to tak jakby wzięła tabletkę wczesnoporonną. Stąd właśnie takie bzdury jakie wynikły z glifosatem.
artemida
artemida 14.11.2017 08:17 Nie chciałbym być źle zrozumiany ale... KTOŚ PANA DELEGUJE, ktoś wysyła dla reprezentowania POLSKICH SADOWNIKÓW, komuś /po powrocie/ przedstawia jakieś sprawozdanie z tego co TAM było omawiane. Ani Bruksella to europejski kołchoz, ani delegujący przedstawicieli /których Pan TAK ocenia/ nie reprezentują własnych interesów a mają reprezentować JAKIEŚ określone środowisko. Sądzę, że nie tylko ja jestem ciekawy - JAK TO JEST???
jaceo1
jaceo1 14.11.2017 12:48 Własnie problem w tym że delegują związki syndykalne, a w większości to skrajnie upolitycznione kanapowe organizacje. Ja jestem delegowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych żeby było jasne. Resztę reprezentacji to przedstawiciele związków zrzeszających w niektórych przypadkach kilka osób o których działalności nikt od wielu lat nie słyszał, tak samo jak nikt słuchać nie chce by Polskę reprezentowali przedstawiciele związków branżowych o co zabiegamy od wielu lat
artemida
artemida 14.11.2017 15:54 ... "nikt słuchać nie chce"... NIKT czyli KTO??? Może się sadownicy dowiedzą kim jest ów NIKT!!!
jaceo1
jaceo1 14.11.2017 16:58 Wcześniej Sawicki, teraz Jurgiel. Zupełnie identycznie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.11.2017 08:04 A tak na marginesie mój wniosek z obserwacji tych konsultacji jest taki, że lepszy efekt od wysyłania takich ,,ekspertów" jakich ma nasz kraj dałoby wysłanie strażaków ochotników, bo ci przypilnowali by chociaż by nikt podenerwowany tej ,,europejskiej budy" nie podpalił.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

SlawekS
SlawekS 14.11.2017 17:58 Oj, chyba nie takiej odpowiedzi oczekiwał nasz kolega Artemida...
artemida
artemida 14.11.2017 18:54 Widzę, SławekS że wiesz lepiej niż zainteresowany, prorok jakiś...? Odpowiedź, sądzę że prawdziwa ale mało pocieszająca... że nic nowego nad Wisłą!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 20.11.2017 22:04 @jaceo ma rację. Wystarczy posłuchać polski establishment, by wyrobić sobie zdanie na różne tematy. Np. MSZ...Tam jedynym rozsądnym człowiekiem jest Szymański. A kto z rolnictwa ? A kto z leśnictwa. Sądziłem, że Tomaszewski jest kimś. Zeszmacił się na starość. Mieszkam w Puszczy Noteckiej, to widzę, co w lasach się dzieje. I to wszystko co tu się dzieje płynie z góry, bez rozeznania, bez rozpoznania. Taki, a taki ma być wyrób drewna i tyle. Taki plan. W lasach można ciągnikami jeździć. Pod siekierę idą lasy sadzone w latach pięćdziesiątych. Wstyd. Trociny i wióry. To tacy eksperci, jak np. obatel Czarnecki znający się i na mydle i powidle decydują o przyszłości naszej i waszej.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Jak ograniczyć wzrost pędów rozłogowych w truskawce ?!

Regalis Plus 10 WG to środek z grupy regulatorów wzrostu. Substancja czynna środka hamuje...

Z dnia na dzień temperatury spadły nawet o 20 stopni !

Wczoraj (21.09) po raz ostatni w tym roku mogliśmy podziwiać na naszych termometrach...

Narodowy Holding Spożywczy będzie łagodzić spadki cen owoców

Od przyszłego roku powinno być bardziej stabilnie cenowo na rynku owoców miękkich. Nie...

IP truskawek i śliwek - nowe wydanie metodyki

Jednym z podstawowych obowiązków producenta, który ubiega się o certyfikat integrowanej...

Bellis® 38 WG - najlepszy sposób na gorzkie problemy przechowalnicze

Bellis® 38 WG to nowoczesny preparat grzybobójczy w formie granul o działaniu systemicznym...

PSOR: Polska żywność zdrowa i bezpieczna!

Ponad 96% próbek żywności w Polsce było wolne od pozostałości środków ochrony roślin...

Najnowsze ogłoszenia

tasma poliestrowa

22.09.2018 19:02 autor: pieknyimlody

Dwukółki sadownicze

21.09.2018 21:47 autor: OM4x4

Miernik stężenia O,CO2,marki LOBO

21.09.2018 12:34 autor: SPIKE

Skrzynki jedynki

21.09.2018 10:33 autor: dixon

Maszt podnośnik to ciągnika do palet

21.09.2018 07:23 autor: przemo8025

SPRZEDAM Sleza Pilmet 2011rok

20.09.2018 20:18 autor: kkkkkk9

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Sadownicy mają dość –...
Nawet 1000 organizacji może być za...
Sadownicy mają dość –...
Artemida nie ma co porównywać zachodu do...
Sadownicy mają dość –...
Białobrzegi pod przetwórnią dzisiaj godz,...
Sadownicy mają dość –...
Przydała, by się możliwość usunięcia...
Sadownicy mają dość –...
Może, to jednak terenowy wózek widłowy na...
Sadownicy mają dość –...
Może, to jednak terenowy wózek widłowy na...
Sadownicy mają dość –...
Maliszewski i jego kanapa /ZSRP/ chce umów....
Sadownicy mają dość –...
I tak będzie jeśli by wprowadzono...
Sadownicy mają dość –...
Nie będę podawał nazwy firmy, której nie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Dopłaty mocno skrzywiły wielu ....
Sadownicy mają dość –...
Z pola wyszły na pole trafiły ;) Ten rok...
Sadownicy mają dość –...
Zachód idzie do nas, już niedługo nauczymy...
Sadownicy mają dość –...
Zdjęcie na samej górze artykułu to...
Sadownicy mają dość –...
Wszystkie jabłka przerobią, tylko za jaką...
Sadownicy mają dość –...
To jeszcze dopisz, po chłopsku, jaki procent...
Sadownicy mają dość –...
Artemida co ty pieprzysz na zachodzie jak...
Sadownicy mają dość –...
W Chinach też, tylko Kitajce mają wzrost...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ja nic z tego nie skorzystałem. Jedno dobro...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
W pierwszej mierze firmy lub osoby...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
I jeszcze jedno pora odpowiedzieć na pytanie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Kiedy przystępowaliśmy, w 2004 r. do WE -UE...
Sadownicy mają dość –...
do artemida- i tu się kłania gospodarka...
Sadownicy mają dość –...
To mi, i może Jerzemu, wytłumacz po co...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Zrozum,że te zakłady nie powstały po to by...
Narodowy Holding Spożywczy...
Widocznie nasi ministrowie, jedni z drugimi,...
Sadownicy mają dość –...
Abukk Jerzemu i Artemidzie nie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Każdy narzeka że inni sądzą a sam nawet...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
A jaka jest moc przerobowa zakładów...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
To jest właśnie nowoczesne niewolnictwo...
Narodowy Holding Spożywczy...
Stawiam na 10 lat, tyle statystycznie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Poco jakieś tam pomysły poczekamy jakieś...
Dark Idol czyli czerwony Ligol
Ligolowate likwidacja!!
Narodowy Holding Spożywczy...
Trzeba się spieszyć, za trzy lata Rosjanie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Jakoś można utrzymać względną...
Narodowy Holding Spożywczy...
pomysł? przestać wojować z braćmi...
Narodowy Holding Spożywczy...
fundusz na utylizację,fundusz na wypadek...
Narodowy Holding Spożywczy...
pilsner13 Może tak :), bo temat jabłek...
Narodowy Holding Spożywczy...
Guzik -Ty masz pomysły(jeśli chodzi o...
Narodowy Holding Spożywczy...
Artemido masz całkowitą rację w punkcie 3...
Sadownicy mają dość –...
Jabłka ugotowane , zaczynają puchnąć ,...
Narodowy Holding Spożywczy...
1 nikt tego niechce ,nieopłaca się 2...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ehh gdyby te 500 milionów euro wpakować w...
Praca przy zbiorze jabłek...
Nie gorączkuj się Polisz ;) Stawka z...
Narodowy Holding Spożywczy...
Pierwsza droga -biogazownie, gorzelnie,...
Narodowy Holding Spożywczy...
jedna i jedyna droga ,to pozostawienie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Niestety mało realne by holding miał jakiś...
Dyscyplina „ogrodnictwo”...
Nie jest to raczej pomyłka. Jak tak dalej...
Sadownicy mają dość –...
Dobrze piszesz Abukk. Podejście ekonomiczne...
Praca przy zbiorze jabłek...
chłopie daj od razu 20 zl a co się...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Sadźmy jeszcze więcej i gęściej jabłoni...
Sadownicy mają dość –...
Jeśli chodzi Ci o idareda to zbierasz tylko...
Sadownicy mają dość –...
Obecnie piję kawę. W sadzie jest 20 osób....
Sadownicy mają dość –...
Zapewne masz rację, napisałeś jednak to...
Sadownicy mają dość –...
Rozumiem, świat się zmienia. Kiedyś pod...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Mamy wyimaginowanego prezydenta w...
Sadownicy mają dość –...
Sprostowanie. Nie wszystko jabłko w tym...
Sadownicy mają dość –...
Filozofujesz Akukku... Nie masz...
Sadownicy mają dość –...
Przepraszam, nie chce mi się z Tobą gadać....
Sadownicy mają dość –...
Jak się coś robi to musi być SENS TEJ...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Nie którzy pewnie by chcieli aby polski...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Guzik ...całkowicie się z Tobą zgadzam....
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
wandalin - idąc Twym tokiem myślenia to jak...
Sadownicy mają dość –...
U mnie w dalszym ciągu tą nie...
Sadownicy mają dość –...
Chyba mnie źle zrozumiałeś... Napisałem...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Jak obniza do 0.1 zł to kupią wszystko ,...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
dla mnie to taka nauczka dla producentów bo...
Sadownicy mają dość –...
czy ty uwazasz ze jestesmy w stanie...
Sadownicy mają dość –...
a twoim zdaniem ile produkujemy? 1mln 1.5mln?...
Sadownicy mają dość –...
Polacy zjedzą 0,5mln ton deserówki, przy...
Sadownicy mają dość –...
Plan dla Wsi. Sprzedaż bezpośrednia....
Sadownicy mają dość –...
Ile tego deseru z 5mln ton? Jaka jest...
Sadownicy mają dość –...
no i tak powinno byc! skoncentrujcie sie na...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
okazja czyni złodziejem. To nie rolnik winny...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Możemy się jeszcze pochwalić temu...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Dokładnie tak za pieniądze z embarga...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ta pomoc miała być pomocą, a okazała się...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Polsce dali kikadziedziat tys to na embargo...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Jerzy45 "Sieci walczą o niskie ceny dla...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Jak wyjść z tej pułapki ? Jest tylko jedna...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niestety otwarcie granic, otwarcie gospodarki...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Dawno temu, ale nie za górami, czy lasami...
Skandalicznie niskie ceny...
Zbytnio nie wierzę tym, co piszą, że...
Skandalicznie niskie ceny...
...wandalin Przecie to wina Tuska, a...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Jest wielu, którzy twierdzą, że polskie...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
skoro wszyscy jednym głosem tutaj piszą,że...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Dialog...śmiech na sali.Jak ten dialog...
Skandalicznie niskie ceny...
1.No takie jest myślenie ludzi PiS-u wszyscy...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Dialogować to będziemy po zbiorach jak...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Tu nie jest nikt winny że się urodziło...
Skandalicznie niskie ceny...
wszyscy przeciwko pis, niemiecki spisek, a...
Skandalicznie niskie ceny...
wszyscy przeciwko pis, niemiecki spisek, a...
Skandalicznie niskie ceny...
cieszcie się ze wam w ogóle skupują....
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Aby było zgodnie z Twoimi wizjami odnośnie...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
w sumie to nadprodukcji winny jest mroz -...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zlikwidować wszelkie pomoce, Prowy, i inne...
Ludzie rzucili się na...
Skoro wystawione do brania - to dlaczego...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Widzisz Zbyszku, o doborze naturalnym w...
Ludzie rzucili się na...
Przykro mi to mówić ,ale niestety...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zawsze możesz sie odraz jutro zając innym...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zbyszku , PRZETRZYMAJ z 10 LAT PO 10 groszy i...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
... żadnej pomocy... napisał Zbyszek z...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Żadnej pomocy, 3-5 lat przemysł powinien...
Polskie sadownictwo coraz...
Dlatego powinniśmy jako państwo zabiegać o...
Co z tym cydrem ?
Jak wykazuje paroletnia praktyka sprawę...
Przygodę z rynkiem...
Oferta interesująca choć jeszcze bardzo...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Uff! Bo już myślałem,że znowu wyskoczą z...
ZSRP: 18 września protesty...
Ja wśród nich bylem, reszta nie ma czasu bo...
ZSRP: 18 września protesty...
Jaki sens blokować tych co kupują? Co oni...
ZSRP: 18 września protesty...
Strajk sadowników Białobrzegi przetwórnia...
ZSRP: 18 września protesty...
Właśnie ta forma strajku jest cały czas z...
Nie ma planu awaryjnego na...
Pięknieś to zapisał Sławku, ująłeś...
Nie ma planu awaryjnego na...
Artemida, nie rozróżniasz nawet wyprzedaży...
Nie ma planu awaryjnego na...
Kostku, uzupełnij listę o największy...
ZSRP: 18 września protesty...
Zakłady trzeba zablokować , najlepiej...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Popyt na jabłka w Polsce to kropla w morzu...
KUPS: Umowa kontraktacyjna...
Chcą dobrze a wyjdzie jak zwykle... Umowa...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Polski BIZNES(?) to klepy owocowo-warzywne....
ZSRP: 18 września protesty...
Sytuacja jak z malinami jedni strajkują...
ZSRP: 18 września protesty...
tylko związek sadowników może nam pomóc...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niemiecki lidl czy inny market może...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
przygotowanie to zbioru 2 minuty, a raptem...
ZSRP: 18 września protesty...
A niech dosadzają.Na tym polega...
ZSRP: 18 września protesty...
Masz rację M79. Ale trzeba chcieć chcieć...
ZSRP: 18 września protesty...
weźcie ten problem niskiej ceny...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Dwóch takich co mieli supermarkety czyli...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niemiecki lidl może sprzedawac jabłka nawet...
ZSRP: 18 września protesty...
To że napisałem iż pomysł jest zły...
ZSRP: 18 września protesty...
+sylit100 Pierwszym podstawowym błędem jest...
ZSRP: 18 września protesty...
Jonatansad dziś Niedziela jak masz...
ZSRP: 18 września protesty...
chyba już nadszedł czas ,żeby tak jak...
ZSRP: 18 września protesty...
Pomysł jest ale, według oceny - ZŁY -...
ZSRP: 18 września protesty...
wszyscy dobrze wiedzą ze żeby cena wzrosła...
ZSRP: 18 września protesty...
Pan Maliszewski z PSL-u ma piękny...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
Nic nowego, ani nadzwyczajnego
ZSRP: 18 września protesty...
A po strajkach obniżka cen na zakładach,...
ZSRP: 18 września protesty...
Wiadomo, że NIE MA SIŁY NA WSTRZYMANIE...
ZSRP: 18 września protesty...
Jedyne wyjście z sytuacji to wstrzymanie...
ZSRP: 18 września protesty...
IDĄ WYBORY I CO??? Jakaś partia ma pomysł?...
ZSRP: 18 września protesty...
Ale idą wybory i trzeba się pokazać
ZSRP: 18 września protesty...
Po co strajkować? wystarczy wstrzymać...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
Niech spróbóją tak goldena zerwać
ZSRP: 18 września protesty...
Weźcie się uspokójcie, bo was sadowniki...
Nie ma planu awaryjnego na...
cd. PO CO IM KOLEJNE HEKTARY ??? KOLEJNE...
Nie ma planu awaryjnego na...
chciałem dołączyć do "po trosze...
Nie ma planu awaryjnego na...
Walduś Ile z tych 3.3k odłożysz na...
Nie ma planu awaryjnego na...
Wszystko co napisałeś to prawda ale...
Nie ma planu awaryjnego na...
Zgadzam się z niektórymi, że "to prawie...
Nie ma planu awaryjnego na...
Napisałem - 60 t/ha po 1,5 złotego... To...
Nie ma planu awaryjnego na...
Pilsnerze, dziś sadzenie sadu to jest wjazd...
instagram

Advertisement