Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2020_INFO_KARTA
2020_Captan_80_WG

Embargo na TAK czy na NIE?

Embargo na TAK czy na NIE?

Większość właścicieli sadów uważa, że z rosyjskim embargiem zdołano sobie w Polsce poradzić pisze polskieradio.pl

W rozmowie dla polskiegoradia.pl Ryszard Ciźla prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej mówi, że- Embargo ma nawet pewien pozytywny skutek. Wyjaśnia, iż - W efekcie w dalszej pespektywie, może ono zadziałać korzystnie dla naszego rolnictwa.

Jeśli embarga nie byłoby nadal wierzylibyśmy, że rynek rosyjski zawsze wszystko od nas wchłonie. Teraz wiemy, że tak się nie stanie m.in. ze względów politycznych. Dlatego poszukujemy innych możliwości sprzedaży i je znajdujemy. To jest dobre, bo w pewnym momencie w Rosji embargo może się skończyć i wtedy to my będziemy dyktować Rosji warunki: za ile i czy w ogóle im sprzedamy - przekonuje Ryszard Ciźla.
źródło: polskieradio.pl

Czy z wprowadzonym embargiem poradzono sobie w Polsce? Czy nowe rynki sprzedaży zastąpiły rynek rosyjski?

Jak informuje Agrobiznes po unijne miliony są tłumy chętnych. W związku z rosyjskim embargiem, rolnicy oddają na cele charytatywne owoce i warzywa. Pytanie - czy rekompensaty są pewne... jak w banku?

Do ARR w Kielcach ponad 650 rolników złożyło powiadomienia o stratach spowodowanych rosyjskim embargiem. Później rolnicy zaczęli szukać miejsc gdzie mogą oddać owoce.

Wielkie oblężenie przeżywa ostrowiecki bank żywności. To miejsce najczęściej wybierają sadownicy. W biurze Marii Adamczyk szefowej Świętokrzyskiego Banku Żywności telefon nie milknie. Na listopad i grudzień lista przyjęć jest już zamknięta, a niedługo ruszą zapisy na styczeń. W ubiegłym roku trafiło tu prawie 35 tys. ton owoców. To najwięcej w kraju. Do Świętokrzyskiego Banku Żywności przyjeżdżali także sadownicy z innych części Polski - Mazowsza czy Lubelszczyzny.

W tym roku bank wprowadził limity przyjęć. Dziennie rozładowanych zostaje tu tylko pięć 20 tonowych tirów. Czyli aż o 10 razy mniej niż przed rokiem.

Rolnicy niesprzedane owoce i warzywa mogą oddawać do ponad 120 innych organizacji w całym kraju. Czas na to rolnicy mają do czerwca. Później ruszy wypłata unijnych rekompensat.
źródło: tvp.pl

Obecnie zbiory jabłek praktycznie są już zakończone. Na drzewach pozostały jedynie minimalne ilości Idaredów. Większość towaru trafia teraz do chłodni a owoce, które nie spełniają norm do przetwórstwa.

Jak podaje Agrobiznes ceny jabłek przemysłowych obecnie są jeszcze stabilne, choć przetwórcy zapowiadają obniżki. Problemem jest jakość dostarczonego towaru, bo wraz z owocami trafiają też liście.

Na razie za jabłka przemysłowe zakłady płacą nadal ponad 50 gr./kg. Czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym – informuje Agrobiznes.
źródło: tvp.pl

Czy sytuacja na rynku jabłek przemysłowych rzeczywiście tak wygląda?
Przedstawiamy aktualne ceny jabłek przemysłowych udostępniane na forum przez użytkowników portalu sadownictwo.com.pl w dniach od 8 do 13 listopada:

8 listopada:
okolice Piły 40 gr, Nowa Wieś 52 gr, Wysiadłów ( ok. Sandomierza) 50 gr/kg.
9 listopada: Nowe Szwejki 50 gr, Wilga 53 gr, Zakrzów (Lubelskie) 52 gr, Braciejowice 52 gr, Powiat Opole Lubelskie 54 gr, gm. Chynów 52 gr, okolice Samborca 54 -55 gr, Okolice Warki 52 gr, Sobienie Jeziory 50 gr, Nowe Podole 53 g, okolice Samborca 52 gr/kg.
10 listopada: Lubelskie gm. Urzędów 52 gr, Przysucha Hortex 51 gr, Wilhelmów koło Huty Błędowskiej 55 gr, Sandomierskie gm. Samborzec 55-56 gr, Mogielnica 51-52 gr/kg.
11 listopada: gm. Dwikozy 55 gr, gm. Chynów 52 gr/kg
12 listopada: okolice Sandomierza 54 gr, okolice Opola 55-56 gr, Wilga 53 gr, gm. Chynów 51 gr, Ćwiętalka 55 gr, Szwejki Wielkie 52 gr, okolice Mogielnicy 52 gr/kg.
13 listopada: gm. Chynów 47 gr, gm. Belsk 50 gr, lubelskie 47-50 gr, okolice Warki 47 gr, okolice Magnuszewa 47 gr, Braciejowice 46-47 gr, pod Sandomierzem 48 gr, okolice Grójca poniżej 50 gr, Nowe Szwejki 45 gr/kg.

Jak w najbliższych dniach będą kształtować się ceny za owoce przemysłowe? Ulegną jeszcze większym obniżkom? A może wzrosną w najbliższym czasie?

komentarze (30):

dodaj komentarz
Melolontha
Melolontha 14.11.2015 12:28 Sprawdza się porzekadło , że co nas nie zabije, to nas wzmocni ?...Pozdrawiam !
prince
prince 14.11.2015 17:46 Zawsze pierwszy, byle co aby tylko coś napisać... żenada!!!
Melolontha
Melolontha 14.11.2015 18:05 prince... Bywa że odczekuję jakiś czas i obserwuję...A kiedy widzę że chętnych do komentowania nie ma, to piszę co mi do głowy przyjdzie... I mam przeważnie satysfakcję, że po moim wpisie znajduje się też ktoś inny, który zachęcony / taką mam nadzieję / moim wpisem, decyduje się podzielić swoimi przemyśleniami... Tak było np. przy zamieszczonych ostatnio filmikach...Tylko że te przemyślenia trzeba mieć, co jak widzę mutantom / prince / zbyt często się nie zdarza a szkoda...A poza tym pod każdym newsem jest zamieszczona ta sentencja, że " jeszcze nikt nie komentował " i zachęta " bądż pierwszy i wpisz komentarz "... To zaproszenie dla wszystkich... I sprawa ostatnia... U góry z lewej zawsze zamieszczony jest nick dzięki któremu wiadomo kto pisze a jak ktoś kogoś nie lubi , to nie musi czytać... I zawsze może sobie przecież kupić swoją ulubieną gazetę / "Gościa Niedzielnego " albo "Nie "/ a w niej będzie mógł przeczytać to co wie od dawna i z czym się zgadza...Pozdrawiam !
Melolontha
Melolontha 14.11.2015 18:24 P.S. I zrozum kolego że co innego dyskusja na tematy fachowe w której wskazane jest mieć wiedzę a co innego komentarze... Bo weżmy np. konkurs chopinowski... Tu oczywiście największą wartość mają komentarze znawców ale przecież na temat swoich wrażeń mogę również wypowiedzieć się ja a nawet gość spod sklepu, choćby tylko umiał zanucić " wlazł kotek "... Pod warunkiem że zaznaczy, że to jest jego komentarz...
jerzy45
jerzy45 14.11.2015 21:09 Wiesz prince, że się wygłupiłeś, że zarzucasz Majowemu, że pisze jako pierwszy...Błąd ! To zawsze mnie zarzucano, że jestem pierwszy...lider :) Spójrz na przedział czasowy ( w godzinach i w latach...) Gdy dożyjesz emerytury, to też będziesz mógł siedzieć przy kompie i czekać, by być pierwszym...Nie Melolontho ?
Patrzę na cene przemysłu z okolicy Piły i widzę, że ich tam cyckają.... U mnie jest - było 47 groszy. Patrząc na różnicę w cenie, to można by rzec, że tak działa konkurencja. Jednak mam wątpliwości, czy tak jest. Ciekawe, jakim językiem będzie gaworzył nowy minister rolnictwa...Znany jest z tęgiej głowy, ale nie mam pojęcia, co to ma znaczyć. Proponowałbym sadownikom by wysłali mu beczkę cydru...tak na dobry początek... Blado widzę jego aktywność w kierunku polskich owoców i warzyw...Co on potrafi ??
Melolontha
Melolontha 14.11.2015 21:39 jerzy45... Bo weżmy na ten przykład te filmiki... Tagi / cholera wie co to te tagi / mówią że filmiki były zamieszczone 12.11 a mój komentarz / pierwszy komentarz / wyświetlił się 13.11, na dodatek ok. wpół do dziesiątej wieczorem... To dowód na to, że nie jest prawdą że nic nie robię tylko siedzę jak myśliwy na ambonie i czatuję żeby być pierwszym... Ale w końcu zacząłem, bo pomyślałem że to tak trochę głupio kiedy admin się wysila i zamieszcza a tu nic...A że nie wszystkie moje komentarze są mądre ?...Toż nawet admin zgodził się kiedyś ze mną że nigdzie nie jest powiedziane że to co się pisze w internecie musi być zawsze mądre...Ale sprawę przemyślę i spróbuję się postarać żeby Melolonthty było w komentarzach mniej...A za wsparcie, dziękuję !
Fantazja
Fantazja 16.11.2015 14:18 Kolega "księciunio" ewidentnie nie content że się nie wyrobił jako pierwszy :D Jak w gimnazjum :)
Melolontha
Melolontha 16.11.2015 16:47 A tu naprawdę nie jest tak jak w szkole, gdzie uczeń bywa zmuszany do przeczytania lektur obowiązkowych albo ich streszczeń... Gdy przechodzę obok księgarni i pomyślę, ile ludzie napisali rzeczy, których ja nigdy nie przeczytam... Ale cieszmy się, że...pisać każdy może...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 14.11.2015 12:30 Za jabłko przemysłowe nie było aż tak źle, przykładowo jeśli na skupie mamy 0,52 gr +vat to wyjdzie jakieś 0,55...Jeśli spojrzymy dalej ominiemy pośrednika i zawieziemy większe ilości na przetwórnie za przemysł wyjdzychodził nam, nawet i 0,60gr...Gorzej jest z jabłkiem deserowym, gdzie ceny rozpoczynają sie 70gr od 65+ średnicy i to przy większości odmian, gdzie jabłko musi byc idealne bez żadnej skazy, rwane delikatnie niczym jajko...To moim zdaniem jest tragedia, bo takie jabłko trzeba cały rok pielęgnować a cena 10gr-20gr wyższa niż za przemysł, tak to tylko w POLSCE jest.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kargul
kargul 14.11.2015 17:09 Za popularne czerwoniaki jest teraz 65-70 mm 80 gr netto za jabłko 70 mm + 1,1zl za normalne jabłko 30% wybarwienia no wiadomo bez robaka parcha i jakiś wgniecen no może dla niektórych to sa jakies kosmiczne wymagania jak sie przyzwyczaili pakowac w karton wszystko co było na drzewie
KORTEZO
KORTEZO 18.11.2015 06:16 Teraz za czerwonki 65-70mm jest 80gr bo podrożało, a z 70 mm + 95gr i te 95gr lepiej ci wyjdzie niż 1,1zł bo musisz odliczyć koszty sortowania i transportu gdzie w tej cenie sa ukryte...Co się
kargul
kargul 18.11.2015 18:05 No ja wiem ze niektórym krasnoludki sortuja jak w domu na gotowo sortuja i pewnie przyjezdzaja na miejsce po te jabłka naszykowanie i nie odliczaja transportu bo szykujecie odrazu po kilkaset kartonow.
Po odliczeniu kosztow sortowania zostaje mi 1 zł to wiecej niz 95 gr a czy mam to wozic w kartonach czy w skrzyniach to te same koszty transportu,co do sortowania to princ<wyzsza cena> na 20 ton niecala tona przemyslu gloster na 35 skrzyn cos kolo 400 kg przemyslu itd
ligol20
ligol20 18.11.2015 18:50 Ja tam popularne czerwonki od tygodnia robie po 1.2zł od 7cm.
decosta
decosta 18.11.2015 19:34 Ligol ma zawsze szczeście ,omija pośredników i kasę trzepie .
ligol20
ligol20 19.11.2015 09:24 Na początku szło bez pośredników a pośrednicy dzwonili i chcieli żeby im sprzedać po niższej cenie, minął tydzień i już pośrednikom też sprzedaje i po takiej cenie jaką chciałem dostać. Trzeba sie cenić koledzy...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

transporter
transporter 15.11.2015 08:11 embargo tak naprawde tylko ograniczyło nasz export do Rosji ,realnie około 70% tego co trafiało normalną drogą i tak wiedzie do tego kraju po przez reexport z innych zaprzyjażnionych z Rosją sąsiadów czy nawet odległych krajów nie obiętych embargiem .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grhist
grhist 15.11.2015 12:41 http://www.sadyogrody.pl/owoce/101/rosnie_wielkosc_zbiorow_jablek_w_rosji,3536.html 5,5 mln produkowane przez WNP to już konkretna ilość, szkoda, że nie napisali ile w tym deseru, embargo i na produkcję u nich mocno wpłynie

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 15.11.2015 15:10 Mnie też serce boli Melolontho, gdy @admin główkuje i stara się zachęcać do dyskusji. A wolna dyskusja idzie nie zawsze zgodnie z zamysłem tegoż admina. Jednak w wielu przypadkach wchodzisz na portal i chciałbyś coś przeczytać...coś. A tu, jak makiem zasiał. Codziennie wchodzisz i co ? I nic. Wówczas szkoda mi @admina i staram się wytężyć swe szare komórki do najwyższego z możliwych impulsów, by coś wymuśliły. I wówczas wystarczy ten impuls, ta iskra, by z tematu który nie interesuje nikogo, przerodził się w tzw. gorący temat. Jest wiele sposobów by to osiągnąć. Takim sztandarowym tematem od zawsze jest polityka. Wystarczy jedno słowo i rusza lawina...
jerzy45
jerzy45 15.11.2015 15:16 Co do embarga. Jest taka możliwość, że poprzez takie działania wiele gospodarstw zaniecha produkcji - szczególnie przemysłu. Powiedzmy sobie krótko. Jeśli nie rynek wschodni, to nie ma takiego pojęcia - to, co urosło do kartona...jak napisał @kargul. Czas zniweluje różnice pomiędzy złymi, a dobrymi producentami...Nie. Stworzy się przepaść, która będzie poszerzać się coraz bardziej, bo badziewie już nie przejdzie. Tym samym na rynku pozostaną tylko najlepsi !! Nie jest powiedziane - najwięksi...najlepsi, co produkują najwyższej jakości towar,... Tylko to wszystko psuje to wycofywanie jabłek z rynku !!! Jeśli będzie się to powtarzało co rocznie, to cały ten misterny plan zaprezentowany przeze mnie zejdzie na psy. Pozostanie mizeria...Ale czy pewnym politykom na tym nie zależy, by sterować masami ??
Melolontha
Melolontha 15.11.2015 16:34 Embargo...Polityka... Wielkie Słowa... I jeszcze takie COŚ, co nawet nie wiem jak nazwać...COŚ z czym spotkałem się dziś w sklepie którego nazwa nawiązuje do dino-zaura a czego nawet nie bardzo umiem nazwać... Jabłka...Jedna cena...A w pudłach wymieszany duży Cortland z małym Jonagoldem i jeszcze mniejszym Glosterem plus ...Lobo...A przy stoisku pani, która porządkuje leżące tam inne owoce i warzywa... Pytam, dlaczego tak ?... I czy można by tak było np. z mięsem, żeby przemieszać schab z szynką i drób z wieprzowiną i puszczać w jednej cenie... W odpowiedzi wzruszenie ramion i argument, że " ja tu muszę posprzątać to, co klienci nabałaganili "...A potem argument drugi, że " klientowi który kupuje jabłko, jest obojętne jaką odmianę kupuje "... Ripostuję, że to bałagan i że tak nie powinno być a następnie pytam, kto za to odpowiada... W odpowiedzi słyszę, że " odpowiadają po części nasi dostawcy a po części my, czyli personel "... I co z tym zrobić ?... Miało być tak / i chyba jest / że przy każdym produkcie miała być informacja o kraju pochodzenia... To może potrzebna by też była ustawa zmuszająca sklepy by informowały jaka odmiana jabłka leży na sklepowej półce ?...Bo na razie pisze tam tylko to, że to co widzimy, to jabłko, co jest zresztą zgodne z prawdą...Pozdrawiam !
jerzy45
jerzy45 16.11.2015 18:53 Tu chyba palce maczali ci "Anonimowi", bądź ci z ISIS... Albo ci, co Tobie Melolontho stawiali minusy za Twój post mająś, jak się kiedyś mawiało ...coś tam pod sufitem... Pewnie ci, co minusowali ciągle są w epoce gazety, klatki, dyszla, woza i byle na pół literka i zagrychę starczyło...Człowieka - Polaka nie zrozumiesz...
Melolontha
Melolontha 16.11.2015 19:21 jerzy45... Ja te plusy i minusy traktuję jako plusy dodatnie i plusy ujemne... A najgorsze są te zera...Bo to świadczy o tym, że albo nikt nie przeczytał albo przeczytał i go nie rusza... Dlatego stawiam Ci plusa a to z pewnością przyspieszy pojawienie się minusa... I będziesz miał 2 : 0 ...Pozdrawiam !

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 15.11.2015 16:00 Tak to jest jak na wybory do Izb Rolniczych nikt nie chodzi a żeby stać się jej członkiem wystarczy kilka
głosów.Mamy tutaj klasyczny przykład Ryszarda C który związek branżowy producentów rolnych traktuje jako tubę dla polityków wygłaszając dyrdymały!.Wstyd mi za was Scyzoryki.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 15.11.2015 17:51 Wielokrotnie pisałem, że polskie jabłko jest traktowane gorzej niż polska pyra. Tak. b To jest przejaw arogancji i poniżania nie samego towaru, ale Nas - polskich producentów owoców i warzyw... Jest to nie brak szacunku do tego, co dała nam Matka Natura, czy sama Bozia, ale jest to danie Nam w mordę prosto z liścia... Wielokrotnie pisałem, że w Naszym polskim interesie, w naszej polskiej racji stanu producentów marchewki, szczypiorku, malin czy jabłek jest tak zapakowanie towaru, by nie było możliwości grzebania w towarze - do samego dna !! Jeśli już zapakujemy towar w opakowania zbiorcze, to kolejnym krokiem powinno być zoobligowanie służb sanitarnych do tego, by i polskie jabłko było traktowane na równi z boczkiem, czy salcesonem... Jeśli nikt nie posłucha mego apelu, to ciągle będziemy mieli ten sam problem - niszczenie świetnego towaru przez tzw. klientów, którzy pracę Naszych polskich rąk mają serdecznie w dupie... !!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Nicram96
Nicram96 16.11.2015 19:39 dla tych co bronili złodziei - i takie menelstwo miało cos dla nas zrobic ???

http://m.se.pl/wiadomosci/polityka/spladrowano-prezydencka-wille-1-5-mln-strat_729157.html

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

piotrekr
piotrekr 17.11.2015 14:06 O co tu chodzi ??????????? Z artykułu wyciąłem fragment po ile na węgrzech sprzedają jabłka:
"W ubiegłym miesiącu odmianę Idared sadownicy sprzedawali w cenie 0,57 euro/kg, czyli o 55 proc. drożej niż w 2014 r. Jabłka odmiany Golden Delcious uzyskiwały cenę 0,61 euro/kg, czyli o 48 proc. drożej niż przed rokiem."
O co ku..a chodzi w Polsce???????????

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Sobek
Sobek 17.11.2015 17:39 Jeżeli można kupić hurtowo jabłka za 1/4 ceny starej UE lub 1/2 ceny dawnych demoludów to hurtownie, grupy, sklepy tak płacą za jabłka. I chyba trzeba się z tym pogodzić dopuki rynek nie wymusi jakości . Ale patrząc na Tesco gdzie jabłka były eksponowane w chłodniach ułożone w rządkach , a obecnie wygląda jak szmalc. mydło i powidło byle taniej. Handel schodzi na psy.
Zbyszek124
Zbyszek124 17.11.2015 17:42 Poprostu mamy nad produkcję. Jak byśmy produkowali 2mln ton. tez by jabłko juz było 2 zł.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 18.11.2015 06:32 Embargo to zagranie polityczne, które miało na celu osłabienie Polskiej gospodarki, a najbardziej ucierpieli ci co produkują...Nadprodukcja jest co się dziwić jak patrząc w przeszłość, kilkanaście lat wstecz w mojej okolicy mało kto miał sad, a teraz nakupili ziemie, a na tych kawałkach sad, jak tak popatrzeć każdy ma mniej bądź więcej sadu

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Nicram96
Nicram96 20.11.2015 08:58 artykuł i forum :) - taki jest świat

http://podroze.onet.pl/aktualnosci/ortodoksyjny-zyd-w-worku-foliowym-na-pokladzie-samolotu/0bts4

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Jak koronawirus może wpłynąć na ceny jabłek ?

Światowe ceny koncentratu i jabłka przemysłowego będą wręcz przeciwnie pod presją....

UOKiK: Walka z nieprawidłowościami na rynku rolno-spożywczym

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów regularnie przygląda się rynkowi...

Spłonął salon maszyn rolniczych Massey Ferguson w Kazimierzówce

Kilkudziesięciu strażaków przez wiele godzin walczyło z pożarem hali ze sprzętem...

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Opłata cukrowa...
Czy decyzja o wzroście sen wpłynie na...
KRIR: Problemy rolników z...
Ale brednie. Śpiewke o kredytach i o...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Ta wielka akcja eurokratów rzekomej walki o...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Trochę masz rację, że często w napoju...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
Może gdybyśmy operowali na wolnym rynku a...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Cenę kształtuje świat, popyt, oraz podaż....
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Witam. No cóż, podatek jest podatkiem i...
Robot do cięcia drzew w sadzie
A ja po staropolsku, /do cięcia/ "najlepsza...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Z tego co wiem ,to projekt zakłada,że z...
Podłączone do internetu...
Większość podziwia Einsteina za jego...
Kupię opryskiwacz...
Kupić za grosze byś kupił a później...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
Albo wolny rynek i wolne ceny jak były od...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
A jakby tak wprowadzić obowiązkowe umowy...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Co mnie dziwi... Tego artykułu jeszcze nikt...
EPA: Glifosat nie stwarza...
No i po klopocie GLIFOSAT W MIARĘ BEZPIECZNY...
Robot do cięcia drzew w sadzie
Akcja jak w horrorze ...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Podejrzewam że deweloper szukał działki....
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Jak sądzę, będzie ciekawie... Spór się...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
W Agrobiznesie pokazywali jak jakiegoś...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Odbiegając od tematu, dziękuję za minusy...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Najgorzej jak przyjedzie taki z Pan z miasta...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Szkoda popadać w panikę sam mam kwatery...
Zmieniające się...
"Zielony dobrostan" na hektarowej działce...
Jabłko YELLO® rusza na...
Wychodowali w Japoni (chyba) a kasę robią...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Plan to może i miał sens gdyby powstał...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Każda gmina powinna mieć uzgodniony i...
KOWR przejął produkty i...
Kogoś to dziwi? Tak miało być.
KOWR przejął produkty i...
Dziwne ,w TVP INFO nic nie mówili.Pewnie w...
Współpraca na rzecz...
Pierwszych dwanaście instytucji, wspartych...
Pada, ale…aby nie było...
W wiosce jest staw około 0.7ha. Niemcy...
Ministerialna opłata...
Na San Escobar Latynosi/Metysi/Kreole/Murzyni...
Pada, ale…aby nie było...
Pamiętam takie zastawki na cieku...
Rosja: Zniszczono polskie jabłka
O co chodzi? Czyż, w ramach reperkusji nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
sadownik powinien otrzymywać pieniądze za...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jakie przepisy znowu chcecie wprowadzać ?...
Pada, ale…aby nie było...
A wystarczy co 100m postawić małą...
Pada, ale…aby nie było...
Pamiętacie rok 2017? Wyjątkowo mokry. W...
Sadownik bez jabłek, bez...
jak nie wprowadzone zostaną przepisy ze...
Sadownik bez jabłek, bez...
Też oglądam, kogo widzisz w roli magnatów...
Sadownik bez jabłek, bez...
Po obejrzeniu róznych materiałów na yt...
Sadownik bez jabłek, bez...
Brawo ty! Wytrzymaj miesiąc bez kur-wizji a...
Współpraca na rzecz...
Przyklasnąć inicjatywie... długo bić...
Nie na każdy sprzęt...
Za poprzedniego ustroju to urzędnik...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wlasnie wziolem przyklad i poogladalem na yt...
Sadownik bez jabłek, bez...
To dlaczego we Francji ma poparcie tak małe...
Sadownik bez jabłek, bez...
Czy należy zawsze popierać bezkrytycznie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja cieszę się że z Francją się...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie ma jak wysłuchać mądrego wystąpienia...
Sadownik bez jabłek, bez...
A WIDZIAŁEŚ nie głosujących?
Sadownik bez jabłek, bez...
A widziałes wegierskich posłów glosujacych...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja moge sobie pisac bul czy ból czy brexit i...
Sadownik bez jabłek, bez...
A i na koniec Homo sapiens to po polskiemu...
Sadownik bez jabłek, bez...
Myślę że już dwuwyrazowe hasła to da...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ale w Twojej wysoce merytorycznej wykładni...
Sadownik bez jabłek, bez...
Widzę że następny intelekt objawiony....
Sadownik bez jabłek, bez...
Erko - jak by ludzie w rozwoju,...
Instytut Staszica: Nowy...
Mi się marzy,że wszystkie restauracje...
Instytut Staszica: Nowy...
I znowu topórna propaganda instytutu...
Sadownik bez jabłek, bez...
Piszę że tego kraju nie stać na głupie i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Adrian to bardzo zdolny kabareciarz, Górski...
Sadownik bez jabłek, bez...
Może rozważ taką ewentualność, że...
Sadownik bez jabłek, bez...
Powstał za złej, obrzydliwej władzy, ale...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ależ to całkiem normalne że jak szef mówi...
Sadownik bez jabłek, bez...
Artemida - ja, jako absolwent wydziału...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem, czy znają angielski, ale tobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
ku*wa chłopie raz piszesz że mamy skansen,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Tylko że te zakupy mają tylko i wyłącznie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A system Patriot ? wyrzutnie rakietowe Himars...
Sadownik bez jabłek, bez...
Czy ten twój idol z Żoliborza nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wypominac wpadki slowne itd to mozemy sobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A o kim angielskie tabloidy pisały ze pacan?...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak trzeba mierć zryte lub ile dostawać...
Sadownik bez jabłek, bez...
Z ostatniego dowcipu Pana Prezydenta Dudy o...
Sadownik bez jabłek, bez...
A składanie wieńców dla BRYGADY...
Sadownik bez jabłek, bez...
A Obamie o zonie co gadał zeby sprawdzac...
Sadownik bez jabłek, bez...
żenujący to był Komorowski pisząc bul...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wojsko swego czasu Pan Tusk juz zlikwidował...
Sadownik bez jabłek, bez...
A co do dudy to przynajmniej zna jezyk obcy a...
Sadownik bez jabłek, bez...
Przeciez jak by nie Po nie bylo by tej...
Sadownik bez jabłek, bez...
taki chętny do słuchania jesteś Espuma to...
Sadownik bez jabłek, bez...
taaa i trzymać wiecznie morde w kuble i sie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Popatrzcie na kolegę waszego guru co trzesie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Niedlugo byly juz o tym artykuly w gazetach...
Sadownik bez jabłek, bez...
przecież Getback powstał w 2012r, kto wtedy...
Sadownik bez jabłek, bez...
Powielając twój tok rozumowania to...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jeśli się uważa że podpisane wcześniej...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nikt nie mówi o źadnym wychodzeniu z UE,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jakbyś kolego trochę "liznął"...
Sadownik bez jabłek, bez...
https://www.youtube.com/watch?v=bSiMKiaulNQ...
Sadownik bez jabłek, bez...
W świetle powyższych cyfr nasuwa się...
Sadownik bez jabłek, bez...
erko - tak wszystko ten " ciemny lud kupuje?...
Sadownik bez jabłek, bez...
Pomimo to 89% nie chce wyjścia z Unii...
Sadownik bez jabłek, bez...
A bedac w uni w normalnym roku urodzajnym...
Sadownik bez jabłek, bez...
Kantar Group /największy w Polsce badacz...
Sadownik bez jabłek, bez...
Już mówię co by było po wyjściu z UE z...
Sadownik bez jabłek, bez...
Tez widziałem ten sondaz co ludzie sami na...
Sadownik bez jabłek, bez...
Odnośnie powyższego : po wyjściu z unii...
Sadownik bez jabłek, bez...
Na Interii jest niżej ciekawy artykuł " Czy...
Sadownik bez jabłek, bez...
tak do ciebie. Bezsilność to ty pokazałeś...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem czy to do mnie... Ale jak Ci tylu...
Sadownik bez jabłek, bez...
taki byłeś pewny siebie i cos sie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Coś nie słychać aby Zjednoczone K....
Sadownik bez jabłek, bez...
masz nie męcz sie i nie szukaj, porównaj z...
Sadownik bez jabłek, bez...
h*j mnie obchodzą twoje plusy. Może sobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Skoro "jak zwykle manipuluję" to kto mi daje...
Sadownik bez jabłek, bez...
14,70 to jest BRUTTO a nie na ręke to raz,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Oj z tymi cytatami, nie zacytuję dokładnie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Korki od szampana w wielkiej brytani...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak to przecież jesteś taki prawy i...
Sadownik bez jabłek, bez...
nie odczuwasz wzrostu cen prądu, paliw,...
Sadownik bez jabłek, bez...
przecież o to chodziło aby sterować...
Sadownik bez jabłek, bez...
Anglia dzis wychodzi z ue, nawet w rmfemie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Z jednej strony piszesz że jest dobrze...
Sadownik bez jabłek, bez...
chłopie ty masz jakąś fobie na punkcie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Podatek gruntowy nie jest jakiś dotkliwy,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ostatnie wybory pis wygrał dzięki wsi, a w...
Rezygnacja z pestycydów...
Mało prawdopodobne a właściwie niemożliwe...
Sadownik bez jabłek, bez...
Dawno, dawno temu Mussoliniego wybrali...
Sadownik bez jabłek, bez...
Każdą władze wybierają ludzie.. Twoje...
Rezygnacja z pestycydów...
Jest udowodnione,że statystycznie procentowa...
Rezygnacja z pestycydów...
... rezygnacja z pestycydów zwiększy szanse...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jest drobna różnica, Neuman gadał, a jakie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wiem dla ciebie i tobie podobnych...
Sadownik bez jabłek, bez...
Taśmy Nojmana słyszałem mówił " dopóki...
Sadownik bez jabłek, bez...
Barakuda- naoglądałeś się TVN u, który...
Sadownik bez jabłek, bez...
firmy exportowe nie sprzedają jabłek bez...
Sadownik bez jabłek, bez...
Marki podałeś bardzo dobry przykład na...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja proponuję obejrzenie filmu "" Dług " jak...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jest przysłowie jak się nie ma miedzi to...
Sadownik bez jabłek, bez...
Może to co napiszę będzie B A R D Z O...
Sadownik bez jabłek, bez...
Panowie w gospodarce tzw. "wolnorynkowej" te...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wystarczy mignac i juz widac ja nie big...
Sadownik bez jabłek, bez...
Dobry pomysł ale nie możliwy. Bo firmy nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
to nie pierwszy oszukany sadownik , firm co...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja sobie wyobrażam że i adwokat by nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A skąd wiesz, że Ciebie prokurator...
Sadownik bez jabłek, bez...
masz babko placek chlop dał towar jabłka i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ponoć to nie pierwszy przypadek braku...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja mam taką radę dla tych co szukają...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wniosek jest prosty. Jak teraz sądy są...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem o jakich programach w TVN mówisz bo...
Sadownik bez jabłek, bez...
przyczepiliscie sie tego tvp niczym...
Sadownik bez jabłek, bez...
Widać, że TVP PIS na prawdę "pierze"...
Sadownik bez jabłek, bez...
A można i tak Prokuratura – urząd...
Sadownik bez jabłek, bez...
*nie rozróżnia, oczywiście
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak mam dyskutować z człowiekiem który...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ciekawe jak tobie przepadną pieniadze, i...
instagram