Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_InfoKarta
2019_Delany

Działania Związku Sadowników RP

Jak informuje Krzysztof Cybulak Sekretarz Związku Sadowników RP poza komentarzem do umowy kontraktacyjnej ważne dla sadowników jest wiele innych palących spraw, podam tylko kilka z nich:

Stworzenie systemu ubezpieczeń upraw;
Pomoc dla producentów owoców:

Zgłosiliśmy Ministrowi Rolnictwa potrzebę pomocy dla nas sadowników w formie nisko oprocentowanych kredytów referencyjnych na wiosnę, Minister powiedział, że musi to przeanalizować, gdyż tu musi być zgoda Premiera i Ministra Finansów, bo może kosztować to sporo milionów złotych;

Wycofanie jabłek przez firmę Eskimos:

Ta operacja według nas powinna trwać, gdyż ( tu chyba każdy się zgodzi) obecnie stabilizuje ceny przemysłu, przetwórcy musieli się do niej dopasować, wiemy że cała akcja rozpoczęła się z dużym opóźnieniem dopiero pod koniec listopada, skorzystało z niej tysiące sadowników Jest tylko jeden problem, firma nie płaci od grudnia 2018 roku. Słyszymy że płatności blokuje a to KOWR, a to BOŚ Bank, nas sadowników to nie obchodzi. Sytuacja powinna być wyjaśniona, pieniądze wypłacone, a cała akcja powinna mieć ciąg dalszy;

VAT od bezpłatnej dystrybucji owoców:

ZSRP wystąpił do Europejskiego Urzędu Do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych o opinię w sprawie nakładania podatku od „Tymczasowych Nadzwyczajnych Środków Wsparcia Wprowadzonych na mocy rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej nr 932/2014 na producentów niektórych owoców i warzyw, którzy ucierpieli w wyniku Rosyjskiego embarga”, konkluzja odpowiedzi jest taka: „tego rodzaju subwencje nie wydają się stanowić wynagrodzenia, ani części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, raczej stanowią subwencję ogólną niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT” Związek ponowił więc prośbę do Ministerstwa Finansów o reakcję w tej sprawie, liczymy na zwrot niesłusznie naliczonego podatku VAT i liczymy tez na poparcie w tej sprawie Ministra Rolnictwa. Tym bardziej, że podpieramy się też wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie ( sprawę założyło kilku producentów owoców i warzyw), który mówi, że pobranie podatku VAT w tym przypadku jest niezgodne z prawem. Zwrot tego podatku ( już teraz go można nazwać złodziejskim) musi nastąpić.

VAT od żywności:

Soki 100% będą miały 5% VATu, nie zgadzamy się by nektary ( nad napojami możemy dyskutować), miały taki VAT jak np. Coca Cola czyli 23%, niektórych soków 100% nie da się wypić, np. z porzeczki czy z aronii, musza być trochę rozcieńczone i dosłodzone, dlatego muszą mieć niższą stawkę 5% VAT. Nie zgadzamy się by chipsy miały też 5% VATu, jak np. owoce i warzywa. Pytamy czy jest to prozdrowotne działanie Rządu? Nie zgadzamy się na obniżenie VATu na cytrusy na 5%, to nasze krajowe owoce i warzywa powinny być ochraniane i wspierane;

Pracownik sezonowy/ pomocnik przy zbiorach:

Ustawa nie jest zła, tylko procedury i papierologia są nie do zaakceptowania, muszą być uproszczenia i ułatwienia, składki powinny być dzielone na dni. Bulwersujący jest fakt, że niektóre urzędy pracy jak nam doniesiono np. w Grójcu, czy Rawie Mazowieckiej żądają wpisywania stawki godzinowej dla pracowników sezonowych minimalnej krajowej, czyli w tym roku będzie to 14.70 zł, jest to niezgodne z ustawą! Żądamy, żeby MSWiA oraz Straż Graniczna przestali się czepiać obywateli Ukrainy wjeżdżających na paszport biometryczny, chyba że są to przestępcy i przemytnicy, pozostali jadą do nas do pracy do sadów, na plantacje, na budowy itd. Żądamy od MSZtu szybkiego i sprawnego procesu wydawania wiz.

Dochód rolników:

Może nie wszyscy rolnicy wiedzą, że w ciągu 2 lat 2015-2017 dochód rolniczy z hektara wzrósł dwukrotnie z około 1700zł do około 3400zł. Rolnicy czy potwierdzacie wzrost swoich dochodów tak jak podaje to żałosna instytucja jaką jest GUS?? Żądamy pokazania w jaki sposób to policzono i jaką metodologię przyjęto. Kilka tysięcy dzieci na wsi nie dostanie 500 plus czy stypendiów socjalnych.

Kontrola produktów rolnych przywożonych do Polski spoza Unii Europejskiej:

Przykładem jest malina i jej przetwory ( mrożonki koncentraty itp.) na Konferencji Jagodowe Trendy w Kraśniku, której jesteśmy organizatorem wykładowca z Uniwersytetu z Kijowa, przedstawił wykresy produkcji owoców jagodowych na Ukrainie, podam przykład maliny – produkcja ponad 30 tysięcy ton, z czego połowa na eksport, a 80% eksportu trafia do Polski. Co o tym sądzicie? Niestety to jest wszystko legalne. Nie możemy tego zatrzymać, ale powinniśmy ten towar kontrolować. Stąd nasz pierwszy postulat jeszcze z czerwca 2018 roku, z każdego tira, powinny być pobrane próbki (koncentraty, mrożonki, świeże owoce, warzywa itd.) i zbadane na pozostałości ŚOR, za to ma zapłacić importer, a jeśli towar wjedzie do Polski i okaże się trefny – utylizacja również na koszt importera. Nie wszyscy wiedzą, ale na Ukrainie dozwolone są środki ochrony zabronione na terenie UE, np. Omite, Mitac, Zolone itd. W tym roku do kwietnia wycofany jest w UE Tiuram, również z upraw truskawki i maliny, jest to tani masowo stosowany fungicyd, którego Ukraina nie wycofa i to kolejny argument, żeby kontrolować.

Akcje promocyjne:

Związek Sadowników RP przeprowadził promocję owoców miękkich w Europie Środkowej i Skandynawii, oraz promocję jabłek w Rosji, na Ukrainie, w Chinach, w Krajach Arabskich, a ostatnio z sukcesem w Egipcie, efektem tej ostatniej promocji, jest to że już wysłaliśmy do Egiptu ponad 30 tysięcy ton jabłek i cały czas rośnie eksport do tego kraju.

Nie są to wszystkie sprawy którymi się zajmujemy. My jako Związek Sadowników RP mamy dużo pracy, jest grono ludzi którzy chcą coś zrobić dla sadownictwa. Jak była potrzeba manifestowaliśmy, krzyczeliśmy, blokowaliśmy zakłady i mosty i nie zgadzamy się z tym, że nic nie robimy. Otóż robimy, nasz wkład w tę pracę to nasz czas, nasze paliwo, nasze pieniądze, w niektórych przypadkach skłócone rodziny: „bo jest robota, a ty znowu do Ministerstwa”. Oczekujemy wsparcia od sadowników, krytyki, ale merytorycznej, sugestii i rad, bo niekiedy z małego pomysłu, może zrodzić się wielka inicjatywa.

Z poważaniem Sekretarz Związku Sadowników RP Krzysztof CybulakREKLAMA
2019_Faban_Promocja
2019_Captan_2019_news
2019_A_InfoKarta

komentarze (4):

dodaj komentarz
delikatess
delikatess 13.02.2019 12:03 może trzeba przeprowadzić promocje jabłek nie tylko w rosij na ukrainie w chinach w kraiach arabskich i w Egipcie , ale trzeba to zrobić w Polsce , a pieniądze na przeprowadzenie promocji jabłek w kraju są , w funduszu promocji owoców do którego sadownicy muszą wpłacać .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jonatansad
jonatansad 13.02.2019 12:17 dlaczego sadownicy po sprzedaży jabłek do skupu ,czy na sortownie muszą czekać na pieniądze kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy ,dlaczego nie jest tak ze sadownik otrzymuje pieniądze za jabłka bezpośrednio po dostarczeniu owoców do skupu , a po dostarczeniu jabłek do sortowni bezpośrednio po przesortowaniu .
jacenty82
jacenty82 13.02.2019 17:36 Dlatego że ludzie godzą się na takie warunki. Takie rzeczy ustala się przed sprzedażą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

qmaty
qmaty 13.02.2019 13:52 Pieniążki z funduszu poszły na promocję soków bo przetwórcy mają silne lobby, a szkoda wykładać własną kasę na reklamę

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Rosja jest gotowa zakończyć embargo

Jak informuje aiz.info Władimir Putin potwierdził gotowość swojego kraju do zakończenia...

Polskie jabłka podbijają rynek egipski ?

Jak informuje east-fruit.com polscy eksporterzy jabłek aktywnie podbijają rynek egipskich....

Czy cydr ma szansę zostać dobrem narodowym ?

Producentom cydru ciężko dotrzeć do klienta. Mamy absurd prawny. Piwo można reklamować, a...

ZSRP: Opłaciło się walczyć - VAT bez zmian

Walka środowiska sadowniczego o niepodnoszenie VAT- u na soki owocowe i podnoszeniu na owoce...

Interwencja w sprawie Eskimosa

Prezes Mirosław Maliszewski zgłosił na sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek o...

ZSRP w sprawie umów kontraktacyjnych

Ze względu na opieszałość resortu rolnictwa w kwestii ,,umowy kontraktacyjnej’’ w...

Najnowsze ogłoszenia

sprzedam skrzynki jedynki

18.03.2019 19:31 autor: darek76

Sprzedam ciągnik rolniczy Władimirec

18.03.2019 13:43 autor: jmprzy

Sprzedam sad

18.03.2019 11:53 autor: sadownik3702

GLEBOGRYZARKA,SADZARKA,KOPACZKA

17.03.2019 11:27 autor: kkkkkk9

Sprzedam zgarniacz / widły do gałęzi

17.03.2019 11:26 autor: Michal85

siatka,ogrodzeniowa,uzywana,sprze

17.03.2019 11:22 autor: kkkkkk9

2019_Yara_seminarium_czeresniowe

Najnowsze komentarze

Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy ze to EU nałożyła pierwsza...
Komunikat jagodowy -...
a dzisiaj już mrozik ma być w nocy a gdzie...
Skup interwencyjny: Są...
Panie Ministrze tym skupem interwencyjnym...
Sprzedam sad
Dobry interes. Sprzedać hektar za 300 a...
Nowa Zelandia chce olśnić...
Wielkie mecyje, czerwonego idareda kto nie...
Sprzedam sad
Tyle, że działka pewnie na nie byle jakiej...
Sprzedam sad
300tys/ha a myślałem ze u mnie jest droga...
ZSRP w sprawie umów...
Problem że tu nie da się edytować....
ZSRP w sprawie umów...
Co do cepa to pewnie prawda. Co do Pizy to...
ZSRP w sprawie umów...
Jaceo.. Każdy z twoich przodków pracował...
ZSRP w sprawie umów...
Ostatnie zdanie pokazuje na jaki rodzaj...
ZSRP w sprawie umów...
Widać przy tym pozostał tylko na wyższym...
ZSRP w sprawie umów...
Normalny Cyrk !!!!! Trochę nie na temat ale...
Komunikat jagodowy -...
u mnie nawet liście wszystkie nie spadły
ZSRP w sprawie umów...
To przecież można zostawić pod drzewami,...
ZSRP: Opłaciło się...
NIKT VAT-u NIE PODWYŻSZA NA SOKI (i na...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili,ale teraz poniosą...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili z tym wywalaniem jablek szkoda...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi jak ty chcesz z pracownikami agencji...
ZSRP w sprawie umów...
Ok.Cena minimalna na owoce przemysłowe,ale...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi,aleś Ty.....
ZSRP w sprawie umów...
Powinno być wymuszone prawo limitów z...
ZSRP w sprawie umów...
P. S. Skoro wszyscy wiedzą je kosztuje...
ZSRP w sprawie umów...
To żem napisoł to co wiedzioł. Powinno...
ZSRP w sprawie umów...
To nie jest takie proste, w przypadku płacy...
ZSRP w sprawie umów...
Oczywiście ja wszystko rozumiem ale...
Od rana dym… protesty w...
"Początek 2019 roku. Kilkadziesiąt spotkań...
Interwencja w sprawie Eskimosa
jak to nic... firma wykazała zysk za 4...
Od rana dym… protesty w...
tak a tutaj to demokracja,nie...
Od rana dym… protesty w...
A Ty Jacek chcesz sterroryzować wszystkie...
Od rana dym… protesty w...
Pretensje do wszystkich. to można...
Od rana dym… protesty w...
Pieprzyć ich. Ocenami tutaj to się ktoś...
ZSRP: Opłaciło się...
Sprawdziłem klasyfikacje GUS - aktualnie...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie wiem czy dobrze rozumiem. Chcieli...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie przypominam sobie, aby na którymkolwiek...
Zrezygnowano z ustawy...
Czy wy naprawdę nie widzicie jak wami można...
ZSRP: Opłaciło się...
Panie Maliszewski dobrze by było żeby Pan...
Zrezygnowano z ustawy...
A poza tym uważam, że embargo powinno...
Zrezygnowano z ustawy...
A może to zasługa ostatnich strajków w...
Zrezygnowano z ustawy...
Brawo! Naciski jednak pomagają! Wreszcie...
ZSRP: Opłaciło się...
Gratuluje !! Macie sukces w obronie KUPS nie...
ZSRP w sprawie umów...
No i ciągu 10 sekund 17 minusów...
ZSRP w sprawie umów...
W dwudziestym pierwszym wieku,w Polsce,UE i w...
Od rana dym… protesty w...
Podaje do wiadomości dla wszystkich...
Od rana dym… protesty w...
Szczekaj PiSowski piesku
Ardanowski: Te jabłka...
Liże dupe kaczce i tyle i ma dzięki temu...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Też tak mówiłem 15 lat temu. Śmieli się...
Ardanowski: Te jabłka...
Nie dać, a sprze-dać to z chęcią, ot taka...
Od rana dym… protesty w...
Mam nadzieje ze jak sie zmieni rzad to ci sie...
Od rana dym… protesty w...
peowskiej miało byc.
Od rana dym… protesty w...
o bardzo ładny przykład eowskiej swini....
Od rana dym… protesty w...
Jak ktoś ma sad na madzie rzecznej czy na...
KUPS: Rząd chce nałożyć...
"Podnosząc podatek z 5 proc. do 23 proc. (a...
Od rana dym… protesty w...
Na zimno patrząc ,duuuuża część sympatii...
Od rana dym… protesty w...
Miejmy nadzieję ,że bliskość wyborów nie...
Od rana dym… protesty w...
Zamknij Ryj PiSowska gnido
Od rana dym… protesty w...
Ten artykuł pisał jakiś PiSowski trol....
Ardanowski: Te jabłka...
Tak że, ten tego, hmm. Wyszło na to że...
Ardanowski: Te jabłka...
sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie,...
Od rana dym… protesty w...
Oni poprostu spóźnili się na obrady...
Ardanowski: Te jabłka...
I co dobrego wniosła bezpłatna dystrybucja?...
Od rana dym… protesty w...
Więcej pochlebnych opinii widziałem dziś...
Ardanowski: Te jabłka...
można krytykować bezpłatna dystrybucje ale...
Od rana dym… protesty w...
Związek sadowników RP protestował latem...
Ardanowski: Te jabłka...
I co wysiedział? Złote jajko?
Ardanowski: Te jabłka...
Takie wlasnie macie argumenty mowa nienawisci...
Ardanowski: Te jabłka...
Końcówka linku:...
Ardanowski: Te jabłka...
Marcin, polecam ten artykuł:...
Od rana dym… protesty w...
Akurat pan Sas mówi logicznie i rzeczowo
Ardanowski: Te jabłka...
A co do energetyki to akurat dzieki pisowi...
Ardanowski: Te jabłka...
Tak dla PO i nowoczesnej. Chcemy...
Od rana dym… protesty w...
Minister Rolnictwa nas poniza, Rzad kosztem...
Od rana dym… protesty w...
Co do protestów pytanie czy Zachwieja Sas...
Od rana dym… protesty w...
Zachwiany pyknoł Ci 72 minusy.
Ardanowski: Te jabłka...
PIS won!!!!!!!krotko i na temat.
Ardanowski: Te jabłka...
Piątka (a nawet siódemka) "dla sadownictwa"...
Od rana dym… protesty w...
Tak jest, i dajemy jasny sygnał i zielone...
Od rana dym… protesty w...
Ta cała agrounia to nie jest jakas...
Od rana dym… protesty w...
pilzner13 ,,,no właśnie wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
No i po co te zadymy,a wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
Panie Marcinie Zachwieja ...Tak ,już jutro...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Chaotyczne troche te nagranie ale jest dużo...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Odnoszę wrażenie, że za ułatwienie...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Też mi ułatwienia.... najpierw zablokowali...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
No i najważniejsze:skoro obowiązkowe...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
Czy pan Maliszewski tylko udaje czy nie zdaje...
Czy powinniśmy żądać...
Węgiel jedzie ropa płynie... Było kiedyś...
Czy powinniśmy żądać...
Boginią mądrości jest Atena... Jak to bywa...
Czy powinniśmy żądać...
Przepraszam, ale czy nikt jeszcze nie...
Czy powinniśmy żądać...
Zmusić prezesów grup nie zmusimy i tak...
Czy powinniśmy żądać...
musimy wiecej sadzic ! proponuje zawody w...
Czy powinniśmy żądać...
Od kogo żądać? Kto jest adresatem tych...
Jabłka „Amela”...
Taką sytuację przewidział już Molier w...
Czy powinniśmy żądać...
Moim zdaniem, ten cały wywód powinien się...
Jabłka „Amela”...
Normalne odmiany w których nie ma...
Jabłka „Amela”...
Może jaśniej; czy to jest nowa odmiana czy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Przyjdzie maj jabłko będzie po 1zl i każdy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Nie mamy już czasu na nic bo decyzje już...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Jeszcze 10 lat temu, niektórzy spierali się...
Eksport ukraińskich jabłek...
Coś mi się wydaje, że pisząc o Dubaju...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Widać,że facet ma bardziej poukładane w...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Problemem były i są programy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Dziwne? Nikt nie komentuje...
Brona aktywna z wałem pakera
Witam ! chętnie wypożyczyłbym bronę ale...
Ardanowski: Rusza kolejna...
pszemek - czytać ze zrozumieniem w szkole...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Co się dziwić, od początku to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Komuś, w ramach rozwiązywania problemów...
Komunikat sadowniczy -...
Dzień przed zabiegiem,do ropownicy wlać...
Komunikat sadowniczy -...
Siara. I jeszcze raz siara. Jest super na...
Komunikat sadowniczy -...
Prawidłowo nie dajmy się zwariować.
Komunikat sadowniczy -...
Zabaweczka z lochmanikiem zakonserwowano...
Komunikat sadowniczy -...
Oj przelicza sie w tym roku....bo ze...
KUPS: Podwyżka VAT na...
a jeszcze jedno, pytanie czy KUPS to...
KUPS: Podwyżka VAT na...
poprosimy KUPS o np. badania rynkowe...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Prosze o uzupełnienie artykułu o stawki...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Znowu jakieś bzdury o podwyżce vat-u na...
Ardanowski: Rusza kolejna...
A tak pomagał i rozwiązywał problemy...
Związkowcy i pracodawcy...
Artykuł wprowadza w błąd.Nie chodzi o...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Komunikat sadowniczy -...
Już się zaczyna...Ciekawe kto dalej da się...
Związkowcy i pracodawcy...
Nie ma większego syfu od tych napoi...
Związkowcy i pracodawcy...
Bardzo dobrze! w końcu nie będzie się im...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Kol. nigdy nie mów nigdy
ORLEN: Razem napędzamy...
A skąd wiesz jaką przebitkę ma ORLEN?...
Soki i nektary będą...
Ciekawe jaka będzie reakcja KUPS... Czy...
ORLEN: Razem napędzamy...
Powodzenia... jeżeli ktoś wierzy... Wójt...
ORLEN: Razem napędzamy...
Orlen będzie napędzał polskie rolnictwo...
Soki i nektary będą...
warto sprawdzić...
Soki i nektary będą...
Moim zdaniem raczej jest to sprawiedliwe,...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
ja nie rozumiem xD Woziliście jabłka za 8...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Ciszej, bo kto będzie wypełniał Wasze...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Tylko z opcją wygranej w totka w pierwszym...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Może skorzystać z ostatniej propozycji...
Czy TAK będziemy cięli...
Hm ? skracać galęzie wyrastające pod...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Ostatnio czytałem o pracownicy prokuratury,...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Taka dygresja jak im się nie opłaca...
Czy TAK będziemy cięli...
Tu na portalu w temacie " Cena cięcia...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Takie dane raczej nie są jawne, może poza...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Widzisz Wania niektórzy mają szczęście,...
CBA sprawdzi interwencyjny...
Ale tego to już CBA nie sprawdza
Ardanowski: Rusza kolejna...
U mnie m.in 10zl i marudzą coś o 12zl
Ardanowski: Rusza kolejna...
SlawekS ja obstawiam ze podział tych nagród...
CBA sprawdzi interwencyjny...
Co za przewrotność, na początku był...
CBA sprawdzi interwencyjny...
Nawet pewnych wierzowcow w Wawie nie...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Dzis place ukrainie 8 zeta i bez fruktow.cena...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Masz rację Sławek, trochę znam sprawy...
instagram