Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW_2020

Działania Związku Sadowników RP

Jak informuje Krzysztof Cybulak Sekretarz Związku Sadowników RP poza komentarzem do umowy kontraktacyjnej ważne dla sadowników jest wiele innych palących spraw, podam tylko kilka z nich:

Stworzenie systemu ubezpieczeń upraw;
Pomoc dla producentów owoców:

Zgłosiliśmy Ministrowi Rolnictwa potrzebę pomocy dla nas sadowników w formie nisko oprocentowanych kredytów referencyjnych na wiosnę, Minister powiedział, że musi to przeanalizować, gdyż tu musi być zgoda Premiera i Ministra Finansów, bo może kosztować to sporo milionów złotych;

Wycofanie jabłek przez firmę Eskimos:

Ta operacja według nas powinna trwać, gdyż ( tu chyba każdy się zgodzi) obecnie stabilizuje ceny przemysłu, przetwórcy musieli się do niej dopasować, wiemy że cała akcja rozpoczęła się z dużym opóźnieniem dopiero pod koniec listopada, skorzystało z niej tysiące sadowników Jest tylko jeden problem, firma nie płaci od grudnia 2018 roku. Słyszymy że płatności blokuje a to KOWR, a to BOŚ Bank, nas sadowników to nie obchodzi. Sytuacja powinna być wyjaśniona, pieniądze wypłacone, a cała akcja powinna mieć ciąg dalszy;

VAT od bezpłatnej dystrybucji owoców:

ZSRP wystąpił do Europejskiego Urzędu Do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych o opinię w sprawie nakładania podatku od „Tymczasowych Nadzwyczajnych Środków Wsparcia Wprowadzonych na mocy rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej nr 932/2014 na producentów niektórych owoców i warzyw, którzy ucierpieli w wyniku Rosyjskiego embarga”, konkluzja odpowiedzi jest taka: „tego rodzaju subwencje nie wydają się stanowić wynagrodzenia, ani części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, raczej stanowią subwencję ogólną niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT” Związek ponowił więc prośbę do Ministerstwa Finansów o reakcję w tej sprawie, liczymy na zwrot niesłusznie naliczonego podatku VAT i liczymy tez na poparcie w tej sprawie Ministra Rolnictwa. Tym bardziej, że podpieramy się też wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie ( sprawę założyło kilku producentów owoców i warzyw), który mówi, że pobranie podatku VAT w tym przypadku jest niezgodne z prawem. Zwrot tego podatku ( już teraz go można nazwać złodziejskim) musi nastąpić.

VAT od żywności:

Soki 100% będą miały 5% VATu, nie zgadzamy się by nektary ( nad napojami możemy dyskutować), miały taki VAT jak np. Coca Cola czyli 23%, niektórych soków 100% nie da się wypić, np. z porzeczki czy z aronii, musza być trochę rozcieńczone i dosłodzone, dlatego muszą mieć niższą stawkę 5% VAT. Nie zgadzamy się by chipsy miały też 5% VATu, jak np. owoce i warzywa. Pytamy czy jest to prozdrowotne działanie Rządu? Nie zgadzamy się na obniżenie VATu na cytrusy na 5%, to nasze krajowe owoce i warzywa powinny być ochraniane i wspierane;

Pracownik sezonowy/ pomocnik przy zbiorach:

Ustawa nie jest zła, tylko procedury i papierologia są nie do zaakceptowania, muszą być uproszczenia i ułatwienia, składki powinny być dzielone na dni. Bulwersujący jest fakt, że niektóre urzędy pracy jak nam doniesiono np. w Grójcu, czy Rawie Mazowieckiej żądają wpisywania stawki godzinowej dla pracowników sezonowych minimalnej krajowej, czyli w tym roku będzie to 14.70 zł, jest to niezgodne z ustawą! Żądamy, żeby MSWiA oraz Straż Graniczna przestali się czepiać obywateli Ukrainy wjeżdżających na paszport biometryczny, chyba że są to przestępcy i przemytnicy, pozostali jadą do nas do pracy do sadów, na plantacje, na budowy itd. Żądamy od MSZtu szybkiego i sprawnego procesu wydawania wiz.

Dochód rolników:

Może nie wszyscy rolnicy wiedzą, że w ciągu 2 lat 2015-2017 dochód rolniczy z hektara wzrósł dwukrotnie z około 1700zł do około 3400zł. Rolnicy czy potwierdzacie wzrost swoich dochodów tak jak podaje to żałosna instytucja jaką jest GUS?? Żądamy pokazania w jaki sposób to policzono i jaką metodologię przyjęto. Kilka tysięcy dzieci na wsi nie dostanie 500 plus czy stypendiów socjalnych.

Kontrola produktów rolnych przywożonych do Polski spoza Unii Europejskiej:

Przykładem jest malina i jej przetwory ( mrożonki koncentraty itp.) na Konferencji Jagodowe Trendy w Kraśniku, której jesteśmy organizatorem wykładowca z Uniwersytetu z Kijowa, przedstawił wykresy produkcji owoców jagodowych na Ukrainie, podam przykład maliny – produkcja ponad 30 tysięcy ton, z czego połowa na eksport, a 80% eksportu trafia do Polski. Co o tym sądzicie? Niestety to jest wszystko legalne. Nie możemy tego zatrzymać, ale powinniśmy ten towar kontrolować. Stąd nasz pierwszy postulat jeszcze z czerwca 2018 roku, z każdego tira, powinny być pobrane próbki (koncentraty, mrożonki, świeże owoce, warzywa itd.) i zbadane na pozostałości ŚOR, za to ma zapłacić importer, a jeśli towar wjedzie do Polski i okaże się trefny – utylizacja również na koszt importera. Nie wszyscy wiedzą, ale na Ukrainie dozwolone są środki ochrony zabronione na terenie UE, np. Omite, Mitac, Zolone itd. W tym roku do kwietnia wycofany jest w UE Tiuram, również z upraw truskawki i maliny, jest to tani masowo stosowany fungicyd, którego Ukraina nie wycofa i to kolejny argument, żeby kontrolować.

Akcje promocyjne:

Związek Sadowników RP przeprowadził promocję owoców miękkich w Europie Środkowej i Skandynawii, oraz promocję jabłek w Rosji, na Ukrainie, w Chinach, w Krajach Arabskich, a ostatnio z sukcesem w Egipcie, efektem tej ostatniej promocji, jest to że już wysłaliśmy do Egiptu ponad 30 tysięcy ton jabłek i cały czas rośnie eksport do tego kraju.

Nie są to wszystkie sprawy którymi się zajmujemy. My jako Związek Sadowników RP mamy dużo pracy, jest grono ludzi którzy chcą coś zrobić dla sadownictwa. Jak była potrzeba manifestowaliśmy, krzyczeliśmy, blokowaliśmy zakłady i mosty i nie zgadzamy się z tym, że nic nie robimy. Otóż robimy, nasz wkład w tę pracę to nasz czas, nasze paliwo, nasze pieniądze, w niektórych przypadkach skłócone rodziny: „bo jest robota, a ty znowu do Ministerstwa”. Oczekujemy wsparcia od sadowników, krytyki, ale merytorycznej, sugestii i rad, bo niekiedy z małego pomysłu, może zrodzić się wielka inicjatywa.

Z poważaniem Sekretarz Związku Sadowników RP Krzysztof CybulakREKLAMA

komentarze (4):

dodaj komentarz
delikatess
delikatess 13.02.2019 12:03 może trzeba przeprowadzić promocje jabłek nie tylko w rosij na ukrainie w chinach w kraiach arabskich i w Egipcie , ale trzeba to zrobić w Polsce , a pieniądze na przeprowadzenie promocji jabłek w kraju są , w funduszu promocji owoców do którego sadownicy muszą wpłacać .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jonatansad
jonatansad 13.02.2019 12:17 dlaczego sadownicy po sprzedaży jabłek do skupu ,czy na sortownie muszą czekać na pieniądze kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy ,dlaczego nie jest tak ze sadownik otrzymuje pieniądze za jabłka bezpośrednio po dostarczeniu owoców do skupu , a po dostarczeniu jabłek do sortowni bezpośrednio po przesortowaniu .
jacenty82
jacenty82 13.02.2019 17:36 Dlatego że ludzie godzą się na takie warunki. Takie rzeczy ustala się przed sprzedażą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

qmaty
qmaty 13.02.2019 13:52 Pieniążki z funduszu poszły na promocję soków bo przetwórcy mają silne lobby, a szkoda wykładać własną kasę na reklamę

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Nowa wyszukiwarka środków ochrony roślin

Ministerstwo Rolnictwa udostępniło nową wersję wyszukiwarki środków ochrony roślin....

Polskie wina rosną w siłę

W roku 2018/2019 w Polsce zarejestrowanych było 230 producentów win i ponad 400 winnic,...

Piękne obiekty i maszyny w grupie to jeszcze nie jest sukces !

Paweł Pączka grupa producentów owoców Galster [panel dyskusyjny] podczas Międzynarodowej...

ZSRP popiera protest rolników z Francji i Niemiec

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o masowych rolniczych protestach w niektórych...

Maliszewski: Duże sklepy w handlu owocami

Analizując rynek owoców w naszym kraju i myśląc o zwiększeniu spożycia rodzimych...

Chciwość zakładów przetwórczych, monopolistyczna pozycja na rynku

Tylko i wyłącznie chciwość zakładów przetwórczych ich monopolistyczna pozycja na rynku...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam, Maszt ładowacz palet to ciągnika

11.12.2019 16:35 autor: przemo8025

Zatrudnie do sortowania jabłek

09.12.2019 12:26 autor: kolczyk24

Sprzedam pug dwuskibowy grudziąc

08.12.2019 10:12 autor: piotrjanecki

Sprzedam opryskiwacz śleza 2000 kolumna cd

07.12.2019 17:32 autor: piotrjanecki

Sprzedam opryskiwacz śleza 1500 milenium

07.12.2019 17:30 autor: piotrjanecki

Sekator Felco

05.12.2019 21:22 autor: Maestro855

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Przyszłość europejskiej...
Skoro technologia uprawy i wytwarzania win...
Polskie wina rosną w siłę
Z ok. 3 l win spożywanych przez...
Czy grupy to największy...
Tłumacze prezesa grupy ze słaba jakość...
Sadownicy stawiają na nowe...
Nie zupełnie się zgadzam z powyższym...
Czy grupy to największy...
Oczywiście to sarkazm
Czy grupy to największy...
Mądrze mówi tylko ja produkując odmiany...
Grupy producentów owoców -...
Przesadziłeś trochę - jakby po odrzuceniu...
Grupy producentów owoców -...
Czy Pan Boguta nie wie, że ludzie kierują...
Czy grupy to największy...
Fakt, jakość owoców w supermarketach jest...
Sprzedam pug dwuskibowy grudziąc
Skuteczne działania kilku mocno...
Sprzedam pug dwuskibowy grudziąc
podobnie "grudziąc"
Sprzedam pug dwuskibowy grudziąc
sorry że się czepiam, pług to bym kupił...
Rynek indyjski otwarty dla...
Podobno Ukraińcy nie dostali zezwolenia na...
Nabór wniosków na...
Czytałem ,że rolnicy w całej Polsce...
Zakupię używany kombajn...
Witam mam do sprzedania kombajn Joanna3...
ZSRP popiera protest...
Spokojnie...myślę że wielkiej rewolucji...
ZSRP popiera protest...
Piszesz "niech szukają w takim razie...
ZSRP popiera protest...
Wierzę w roztropność niezawisłych...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie Green...no i dlatego nie można...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie pilsner...umowa ma to do siebie...
ZSRP popiera protest...
Zanim zacząłem czytać artykuł,to już...
Zaapelują do premiera o...
nie w sadownictwo tylko to ma być zwrot tego...
Zaapelują do premiera o...
Przeciętny podatnik niezwykle korzysta na...
Zaapelują do premiera o...
W sadownictwo to raczej Państwo nie...
Zaapelują do premiera o...
Dopóki ludzie nie zrozumieją że KAŻDE...
Zaapelują do premiera o...
Piwnik Ty to idź do swojego kolegi z Bilczy...
W przyszłym roku jabłka...
Większość dostrzega "dyrdymały" wypisane...
W przyszłym roku jabłka...
Typowe polskie cwaniactwo.... podobnie rzecz...
W przyszłym roku jabłka...
Sławek mój znajomy "specjalizuje" się w...
W przyszłym roku jabłka...
Niestety zeszły rok nie był wystarczającą...
W przyszłym roku jabłka...
super... produkujmy i liczmy,ze...
W przyszłym roku jabłka...
Masz rację Jerzy,jeśli chodzi o odmiany...
Sadownicy stawiają na nowe...
Czasami możemy nie nadążyć za tzw. modą...
Sadkowice: Dwóch...
A ja poprę komentarz @pilsnera13. Jeśli to...
W przyszłym roku jabłka...
A co Pani Małgorzata powie na to, co jest...
W przyszłym roku jabłka...
Ja mam takie zdanie na temat tych...
W przyszłym roku jabłka...
Zbyszek124 5mln ton jabłek to się urodziło...
Ardanowski: Powszechne...
Panie ministrze, jeśli firmy ubezpieczeniowe...
Ardanowski: Powszechne...
to chyba wstęp do podatku dochodowego w...
Ardanowski: Powszechne...
Powszechne ubezpieczenia,to ukryty nowy...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Abbuk,zle zrozumialeś. Z koniecznosci...
W przyszłym roku jabłka...
Juz widzę za rok lepsze ceny.. Min. 5mln....
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Jak sam ważyłeś, to trzeba było ten...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
25 zl to nie za 15 kg tylko za 14 a w...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Za taką cene to są sprzedawane odmiany...
Sadkowice: Dwóch...
Gdzie jest jakiś sens w tym co piszesz?...
Sadkowice: Dwóch...
To tak jak ludzie w mieście są karmieni...
Czy w tym roku zostanie...
Skup intrerwencyjny w roku z przymrozkami???...
Sadkowice: Dwóch...
"Mężczyźni usłyszeli od właściciela...
Sadkowice: Dwóch...
Ale kolego oni maja racje, piszesz jakieś...
Czy w tym roku zostanie...
Zadziwił mnie fragment z odpowiedzi...
Sadkowice: Dwóch...
"Zmien delera" jakie to inteligentne i...
Sadkowice: Dwóch...
Inteligencja na pewno nie jest twoja mocna...
Sadkowice: Dwóch...
Z moja wyobraźnią jest dobrze gorzej chyba...
Sadkowice: Dwóch...
Twoja wyobraznia plata ci figle..delikanie...
Sadkowice: Dwóch...
Przeraża mnie twoja agresja
Sadkowice: Dwóch...
A ty kto? jedyny sprawiedliwy, cofnij 80lat...
Sadkowice: Dwóch...
A kto ich tam zwabil? Gospodarz? Idz sie...
Sadkowice: Dwóch...
Panowie trochę szacunku, zginęli ludzie,a...
Sadkowice: Dwóch...
A może sami nie weszli tylko zostali...
Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
instagram