Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_Delfin_solo_bialy
2019_BASF_Sercadis

Działania Związku Sadowników RP

Jak informuje Krzysztof Cybulak Sekretarz Związku Sadowników RP poza komentarzem do umowy kontraktacyjnej ważne dla sadowników jest wiele innych palących spraw, podam tylko kilka z nich:

Stworzenie systemu ubezpieczeń upraw;
Pomoc dla producentów owoców:

Zgłosiliśmy Ministrowi Rolnictwa potrzebę pomocy dla nas sadowników w formie nisko oprocentowanych kredytów referencyjnych na wiosnę, Minister powiedział, że musi to przeanalizować, gdyż tu musi być zgoda Premiera i Ministra Finansów, bo może kosztować to sporo milionów złotych;

Wycofanie jabłek przez firmę Eskimos:

Ta operacja według nas powinna trwać, gdyż ( tu chyba każdy się zgodzi) obecnie stabilizuje ceny przemysłu, przetwórcy musieli się do niej dopasować, wiemy że cała akcja rozpoczęła się z dużym opóźnieniem dopiero pod koniec listopada, skorzystało z niej tysiące sadowników Jest tylko jeden problem, firma nie płaci od grudnia 2018 roku. Słyszymy że płatności blokuje a to KOWR, a to BOŚ Bank, nas sadowników to nie obchodzi. Sytuacja powinna być wyjaśniona, pieniądze wypłacone, a cała akcja powinna mieć ciąg dalszy;

VAT od bezpłatnej dystrybucji owoców:

ZSRP wystąpił do Europejskiego Urzędu Do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych o opinię w sprawie nakładania podatku od „Tymczasowych Nadzwyczajnych Środków Wsparcia Wprowadzonych na mocy rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej nr 932/2014 na producentów niektórych owoców i warzyw, którzy ucierpieli w wyniku Rosyjskiego embarga”, konkluzja odpowiedzi jest taka: „tego rodzaju subwencje nie wydają się stanowić wynagrodzenia, ani części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, raczej stanowią subwencję ogólną niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT” Związek ponowił więc prośbę do Ministerstwa Finansów o reakcję w tej sprawie, liczymy na zwrot niesłusznie naliczonego podatku VAT i liczymy tez na poparcie w tej sprawie Ministra Rolnictwa. Tym bardziej, że podpieramy się też wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie ( sprawę założyło kilku producentów owoców i warzyw), który mówi, że pobranie podatku VAT w tym przypadku jest niezgodne z prawem. Zwrot tego podatku ( już teraz go można nazwać złodziejskim) musi nastąpić.

VAT od żywności:

Soki 100% będą miały 5% VATu, nie zgadzamy się by nektary ( nad napojami możemy dyskutować), miały taki VAT jak np. Coca Cola czyli 23%, niektórych soków 100% nie da się wypić, np. z porzeczki czy z aronii, musza być trochę rozcieńczone i dosłodzone, dlatego muszą mieć niższą stawkę 5% VAT. Nie zgadzamy się by chipsy miały też 5% VATu, jak np. owoce i warzywa. Pytamy czy jest to prozdrowotne działanie Rządu? Nie zgadzamy się na obniżenie VATu na cytrusy na 5%, to nasze krajowe owoce i warzywa powinny być ochraniane i wspierane;

Pracownik sezonowy/ pomocnik przy zbiorach:

Ustawa nie jest zła, tylko procedury i papierologia są nie do zaakceptowania, muszą być uproszczenia i ułatwienia, składki powinny być dzielone na dni. Bulwersujący jest fakt, że niektóre urzędy pracy jak nam doniesiono np. w Grójcu, czy Rawie Mazowieckiej żądają wpisywania stawki godzinowej dla pracowników sezonowych minimalnej krajowej, czyli w tym roku będzie to 14.70 zł, jest to niezgodne z ustawą! Żądamy, żeby MSWiA oraz Straż Graniczna przestali się czepiać obywateli Ukrainy wjeżdżających na paszport biometryczny, chyba że są to przestępcy i przemytnicy, pozostali jadą do nas do pracy do sadów, na plantacje, na budowy itd. Żądamy od MSZtu szybkiego i sprawnego procesu wydawania wiz.

Dochód rolników:

Może nie wszyscy rolnicy wiedzą, że w ciągu 2 lat 2015-2017 dochód rolniczy z hektara wzrósł dwukrotnie z około 1700zł do około 3400zł. Rolnicy czy potwierdzacie wzrost swoich dochodów tak jak podaje to żałosna instytucja jaką jest GUS?? Żądamy pokazania w jaki sposób to policzono i jaką metodologię przyjęto. Kilka tysięcy dzieci na wsi nie dostanie 500 plus czy stypendiów socjalnych.

Kontrola produktów rolnych przywożonych do Polski spoza Unii Europejskiej:

Przykładem jest malina i jej przetwory ( mrożonki koncentraty itp.) na Konferencji Jagodowe Trendy w Kraśniku, której jesteśmy organizatorem wykładowca z Uniwersytetu z Kijowa, przedstawił wykresy produkcji owoców jagodowych na Ukrainie, podam przykład maliny – produkcja ponad 30 tysięcy ton, z czego połowa na eksport, a 80% eksportu trafia do Polski. Co o tym sądzicie? Niestety to jest wszystko legalne. Nie możemy tego zatrzymać, ale powinniśmy ten towar kontrolować. Stąd nasz pierwszy postulat jeszcze z czerwca 2018 roku, z każdego tira, powinny być pobrane próbki (koncentraty, mrożonki, świeże owoce, warzywa itd.) i zbadane na pozostałości ŚOR, za to ma zapłacić importer, a jeśli towar wjedzie do Polski i okaże się trefny – utylizacja również na koszt importera. Nie wszyscy wiedzą, ale na Ukrainie dozwolone są środki ochrony zabronione na terenie UE, np. Omite, Mitac, Zolone itd. W tym roku do kwietnia wycofany jest w UE Tiuram, również z upraw truskawki i maliny, jest to tani masowo stosowany fungicyd, którego Ukraina nie wycofa i to kolejny argument, żeby kontrolować.

Akcje promocyjne:

Związek Sadowników RP przeprowadził promocję owoców miękkich w Europie Środkowej i Skandynawii, oraz promocję jabłek w Rosji, na Ukrainie, w Chinach, w Krajach Arabskich, a ostatnio z sukcesem w Egipcie, efektem tej ostatniej promocji, jest to że już wysłaliśmy do Egiptu ponad 30 tysięcy ton jabłek i cały czas rośnie eksport do tego kraju.

Nie są to wszystkie sprawy którymi się zajmujemy. My jako Związek Sadowników RP mamy dużo pracy, jest grono ludzi którzy chcą coś zrobić dla sadownictwa. Jak była potrzeba manifestowaliśmy, krzyczeliśmy, blokowaliśmy zakłady i mosty i nie zgadzamy się z tym, że nic nie robimy. Otóż robimy, nasz wkład w tę pracę to nasz czas, nasze paliwo, nasze pieniądze, w niektórych przypadkach skłócone rodziny: „bo jest robota, a ty znowu do Ministerstwa”. Oczekujemy wsparcia od sadowników, krytyki, ale merytorycznej, sugestii i rad, bo niekiedy z małego pomysłu, może zrodzić się wielka inicjatywa.

Z poważaniem Sekretarz Związku Sadowników RP Krzysztof CybulakREKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Kubota_serwis

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (4):

dodaj komentarz
delikatess
delikatess 13.02.2019 12:03 może trzeba przeprowadzić promocje jabłek nie tylko w rosij na ukrainie w chinach w kraiach arabskich i w Egipcie , ale trzeba to zrobić w Polsce , a pieniądze na przeprowadzenie promocji jabłek w kraju są , w funduszu promocji owoców do którego sadownicy muszą wpłacać .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jonatansad
jonatansad 13.02.2019 12:17 dlaczego sadownicy po sprzedaży jabłek do skupu ,czy na sortownie muszą czekać na pieniądze kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy ,dlaczego nie jest tak ze sadownik otrzymuje pieniądze za jabłka bezpośrednio po dostarczeniu owoców do skupu , a po dostarczeniu jabłek do sortowni bezpośrednio po przesortowaniu .
jacenty82
jacenty82 13.02.2019 17:36 Dlatego że ludzie godzą się na takie warunki. Takie rzeczy ustala się przed sprzedażą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

qmaty
qmaty 13.02.2019 13:52 Pieniążki z funduszu poszły na promocję soków bo przetwórcy mają silne lobby, a szkoda wykładać własną kasę na reklamę

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

System ostrzegał sadowników, a teraz nie działa

Internetowy system, który ostrzegał sadowników przed inwazją szkodników upraw, został...

Jak pomóc jabłoniom w utrzymaniu zawiązków?

Właśnie teraz nadszedł czas na trzeci zabieg preparatem Regalis® Plus 10 WG, mówi Tomasz...

Szara pleśń zbiera żniwo !

Po suszy i przymrozkach od razu przyszły deszcze i ocieplenie, a wraz z nimi atak szarej...

Prognoza zbiorów owoców wg. Związku Sadowników RP

Szacowanie tegorocznych zbiorów owoców jest co chwila weryfikowane. Jeszcze kilka dni temu...

ZSRP: Wniosek o podjęcie rozmów z Rosją na temat uchylenia embarga

Związek Sadowników RP reprezentował Witold Piekarniak, który zwrócił się z wnioskiem o...

ZSRP: uruchomienie mechanizmów pomocowych po przymrozkach

W związku z przymrozkami, które dotknęły niemalże wszystkie gatunki owocowe Związek...

Najnowsze ogłoszenia

Kołki paliki

25.05.2019 15:36 autor: Karol100

Sprzedaż gospodarstwa sadowniczego

24.05.2019 09:24 autor: Gospsadownicze

tuz przedni do c 360

23.05.2019 21:40 autor: kliw60

Belka herbicydowa BHz 4-duszowa dwustronna

22.05.2019 10:47 autor: Jacek1070

Kosiarka sadownicza Maschio-gaspardo Jolly 180

22.05.2019 10:42 autor: Jacek1070

Kosiarka sadownicza Perfect T-155

22.05.2019 10:34 autor: Jacek1070

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Kołki paliki
Może jakieś zdjęcia co to jest?
Zmowy cenowe to już...
Może Fragii nie będzie tak źle i sprzedasz...
Bezradność tego...
jaceo1,wyjąłeś mi to z ust.Dla mnie,Ty i...
Bezradność tego...
Jeśli działania ministerstwa rolnictwa...
Bezradność tego...
Z tą merytoryczna dyskusją , w debacie...
Bezradność tego...
Jaka debata publiczna??? Debatować, NA DANY...
Bezradność tego...
Wracając do tematu. Brałem udział w...
Bezradność tego...
Sadownikow-internautow Jacek to potrafi...
Bezradność tego...
Skoro, jaceo jesteś na takim świeczniku że...
Bezradność tego...
Nie odnosząc się do meritum ,fraza"...
Bezradność tego...
jaceo i tak powinna wyglądać merytoryczna...
Prognoza zbiorów owoców...
CO za glupi luj dal Ci tyle minusów ? :(
Zmowy cenowe to już...
a ja słyszałem że przymierzają się do 15...
ARiMR: Ruszają kolejne...
Rolnictwo wraz z zmieniającymi się...
Prognoza zbiorów owoców...
"szacowanie zbiorów jest co chwila...
Prognoza zbiorów owoców...
Porzeczka czerwona traci zawiązki na...
Zmowy cenowe to już...
Tak jak pisał Kortezo oni nadal nas mają...
Zmowy cenowe to już...
Nareszcie jakaś zmiana. Tyle lat...
Po pracowników sięgniemy...
A weź się dogadaj!
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Za chciało nam się cen minimalnych to...
Bezradność tego...
Po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w...
Zmowy cenowe to już...
...cenzura...cenzura...cenzura...im w...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ja tylko ironizowałem z pomysłu ZSRP który...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Bardzo trudno przewidzieć jak się ma duże...
Zbiory jabłek nie...
W mojej okolicy kiedyś sady nie marzły, gdy...
Zmowy cenowe to już...
To są koncerny bez żadnej empatii, czy...
Zmowy cenowe to już...
Moim zdaniem to takie KROKODYLE ŁZY. Wiedzą...
Zbiory jabłek nie...
Sądzę, że nie można przyjmować...
Zbiory jabłek nie...
Nie zamartwiajmy się o to co będzie za 100...
Zbiory jabłek nie...
Kolego Artemida, nie ma sensu analizować...
Zbiory jabłek nie...
I to jest sedno Artemido. W Polsce olbrzymia...
Zbiory jabłek nie...
A może by tak przeanalizować całokształt...
Zbiory jabłek nie...
Jest rok nieurodzaju pogoda od początku...
Zbiory jabłek nie...
Tej pani się nie dziwie ale temu panu tak ,...
Zbiory jabłek nie...
Nie ma sensu pryskać kwater gdzie prawie nie...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
"Ceny na skupach będą zależały o zbiorów...
Zbiory jabłek nie...
Nie tylko u Pana Marka Czarnockiego mróz...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wszystkie skupy dostały kasę? Bo u nas nie...
Zbiory jabłek nie...
Jaka "klęska urodzaju" ??? W ub. roku był...
Zbiory jabłek nie...
Trzeba wyjść poza swoje podwórko, bo ani...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Czereśnie, śliwy, wiśnia ładnie kwitły,...
Zbiory jabłek nie...
Straty są gorsze niż 2017r, obecnie wahania...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ten punkt 5 to jakieś nieporozumienie! Co to...
Ceny truskawek spadają !
Dzięki. Kiedyś szukałem to nie mogłem...
Ceny truskawek spadają !
"Zjazdowa ceny" w google i masz na tacy.
Ceny truskawek spadają !
Wiecie może jak bezpłatnie można zobaczyć...
Bezradność tego...
Dawać mogą i po kilka mln tylko niech...
Czereśnie już są po...
Zapytam co z tego ma sadownik że jest wysoka...
Bezradność tego...
W jednej kwestii masz racje. ten rząd na...
Bezradność tego...
Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na...
Bezradność tego...
Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W...
Bezradność tego...
Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na...
Bezradność tego...
A mnie, widząc jak działa nasza władza,...
Bezradność tego...
Znam dużo sadowników co nie widzieli morza,...
Bezradność tego...
minusują ci co stali w kolejce po 8...
Bezradność tego...
Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni...
Bezradność tego...
Odpowiedź jest krótka - nie sztuka...
Bezradność tego...
sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie...
Bezradność tego...
to forum jest POlityczne, zdecydowanie....
Bezradność tego...
A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu...
Bezradność tego...
Embargo to jest nalozone na cala unie i ani...
Bezradność tego...
Przepraszam bardzo, nie mieszając związku,...
Bezradność tego...
Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej...
Bezradność tego...
Minister załatwił, minister winien...
Bezradność tego...
Jak można wstawić jabłka do firmy która...
Bezradność tego...
Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie...
Bezradność tego...
Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST...
Bezradność tego...
Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze,...
Chaos w skupach i brak...
Jak ja się cieszę, że mam taką...
Chaos w skupach i brak...
jak to było....."Robie interesy z...
Chaos w skupach i brak...
Espumie w odpowiedzi, bez pośrednika; Po...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wybory tuż tuż, więc trzeba sypnąć...
Chaos w skupach i brak...
Ten "cholding" to tylko został stworzony, po...
Chaos w skupach i brak...
spytaj artemidy dlaczego go PSL nie...
Chaos w skupach i brak...
No cóż p Alfredzie który po raz chyba...
Chaos w skupach i brak...
Jest "czarne na białym" że PIS obiecał....
Chaos w skupach i brak...
Odbiegliśmy Drodzy Panowie od tematu...
Będą nas prosić o jabłka!
Powiem tak: tego kwiatu jest pól swiatu....
Chaos w skupach i brak...
dla artemidy budowa CPK to kosmos jak pisze...
Chaos w skupach i brak...
Sen Artemidy ,,, Obym w następnych wyborach...
Chaos w skupach i brak...
Być może polecą, zapytaj tych nauczycieli,...
Chaos w skupach i brak...
Masz rację; trzeba mieć marzenia, Żeromski...
Chaos w skupach i brak...
Artemida, miałem nie wdawać się z Tobą w...
Chaos w skupach i brak...
Chyba ma... Mami się lud pracujący wizjami...
Chaos w skupach i brak...
spełnil sie, za dużo sie napatrzyłem...
Chaos w skupach i brak...
Z przykrością podpisuje się pod tym iż...
Chaos w skupach i brak...
**po 8 gr rzecz jasna miało być
Chaos w skupach i brak...
a kolejka traktorów z trzema paletami...
Chaos w skupach i brak...
trzeba było nie wozić po 8 gr i nie spać...
Chaos w skupach i brak...
Sen sadownika; Oby nie wymarzło,...
Chaos w skupach i brak...
Czy ktoś coś wie o Holdingu Spożywczym?...
Chaos w skupach i brak...
Szanowny panie Piwnik a co z grupą Owoc...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Zgadza sie porzeczka ładnie kwitła kwiatu...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Coś jak w anegdocie o Napoleonie w Moskwie;...
Chaos w skupach i brak...
Panie Marcinie Piwniku jest to polityka...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
K----e to w oczy plujesz a ona mówi, że...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Poniżej mail do p. Groele....
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
U mnie w okolicy będzie klęska...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
A może tę wypowiedź skwitować...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Nie bardzo jest sens dyskutować. Jeśli...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Wypowiedzi całego kupsu należy z...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Po pierwsze przymrozki to...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Pani Groele jesteś kłamczuchą... Pierwsze...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Myślę że pieniądze się jednak znajdą,...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Tak, tak... jak co roku zakłady przetwórcze...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
aż sie nie chce komentowac....zbiory...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Co to za Gorele i kto jej płaci?
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gdyby PiS naprawdę chciało, to wiek by...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ty ciągle z tymi minusami- plusami ,,ta...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Chciałem kupić obiecany POLSKI samochód...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Artemida chcesz elektryczne samochód to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ciekawy jestem jak się liczy bezrobocie...
ZSRP: uruchomienie...
Weź Ty sie zastanów co piszesz kolego....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do Jerzego 45. Kto podniosł rolnikom wiek...
ZSRP: uruchomienie...
Jak w większości lat dusimy się od...
ZSRP: uruchomienie...
Żebyście się nie zdziwili . Każdy...
ZSRP: uruchomienie...
Poczekajmy...bez nerwów.
ZSRP: uruchomienie...
Pani Barbara próbuje zaklinać...
ZSRP: uruchomienie...
Dlaczego ktoś ma wam dobrze robić ? Niech...
ZSRP: uruchomienie...
Proste p. simpson, proste p.G25, Nawiążę...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Dobrze, że w tym roku mamy wybory ......
ZSRP: uruchomienie...
Nie ma co kruszyć kopii w kwestii...
ZSRP: uruchomienie...
zgadza sie.rolnictwo zapewnia żywnosc w...
ZSRP: uruchomienie...
Ponadto nie zapominajmy że sady jabłoniowe...
ZSRP: uruchomienie...
Żeby była jasność nigdy nie brałem...
ZSRP: uruchomienie...
przede wszystkim nie kozacze bo i po co? mnie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Zapomniałem o jabłkach można podpisywać...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Dlaczego nie mówi się w mediach że w...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są tajne przedsięwzięcia, takie jak...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Witam patrząc na ten przymrozek i na...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
patrze na radar a tu w poniedziałek od nowa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Moda definicja według PWN "sposób ubierania...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Kto nie dostał jeszcze pieniędzy? Ja.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny dlatego powtarzam...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jancyk - Bardzo inteligentnie prawisz, nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Zobaczył byś jak spada bezrobocie jakby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wiadomo, że "nikt ale to absolutnie nikt nie...
ZSRP: uruchomienie...
Problemem nie jest wsparcie jakiekolwiek w...
Coraz mniej Ukraińców...
Podpisywać,podpisywać i jeszcze raz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Naoglądaliście się tego TVN i tak...
ZSRP: uruchomienie...
Troche masz racje ale jesli zmniejszymy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 piszesz, że poradzisz sobie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Chcieliśmy mrozu to maamy. Szkoda że on nie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Powiat Łosice, Mazowieckie.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Witam. Na początek wyrazu współczucia dla...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
@Jancyk - Masz rację opozycja skręca na...
ZSRP: uruchomienie...
moze własnie dobrze zeby rozwoj sadownictwa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
To jak tak ci przeszkadza to zrób sobie...
Czesi przegrywają z...
My sami ze sobą przegrywamy...
instagram