Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper

Działania Związku Sadowników RP

Jak informuje Krzysztof Cybulak Sekretarz Związku Sadowników RP poza komentarzem do umowy kontraktacyjnej ważne dla sadowników jest wiele innych palących spraw, podam tylko kilka z nich:

Stworzenie systemu ubezpieczeń upraw;
Pomoc dla producentów owoców:

Zgłosiliśmy Ministrowi Rolnictwa potrzebę pomocy dla nas sadowników w formie nisko oprocentowanych kredytów referencyjnych na wiosnę, Minister powiedział, że musi to przeanalizować, gdyż tu musi być zgoda Premiera i Ministra Finansów, bo może kosztować to sporo milionów złotych;

Wycofanie jabłek przez firmę Eskimos:

Ta operacja według nas powinna trwać, gdyż ( tu chyba każdy się zgodzi) obecnie stabilizuje ceny przemysłu, przetwórcy musieli się do niej dopasować, wiemy że cała akcja rozpoczęła się z dużym opóźnieniem dopiero pod koniec listopada, skorzystało z niej tysiące sadowników Jest tylko jeden problem, firma nie płaci od grudnia 2018 roku. Słyszymy że płatności blokuje a to KOWR, a to BOŚ Bank, nas sadowników to nie obchodzi. Sytuacja powinna być wyjaśniona, pieniądze wypłacone, a cała akcja powinna mieć ciąg dalszy;

VAT od bezpłatnej dystrybucji owoców:

ZSRP wystąpił do Europejskiego Urzędu Do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych o opinię w sprawie nakładania podatku od „Tymczasowych Nadzwyczajnych Środków Wsparcia Wprowadzonych na mocy rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej nr 932/2014 na producentów niektórych owoców i warzyw, którzy ucierpieli w wyniku Rosyjskiego embarga”, konkluzja odpowiedzi jest taka: „tego rodzaju subwencje nie wydają się stanowić wynagrodzenia, ani części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, raczej stanowią subwencję ogólną niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT” Związek ponowił więc prośbę do Ministerstwa Finansów o reakcję w tej sprawie, liczymy na zwrot niesłusznie naliczonego podatku VAT i liczymy tez na poparcie w tej sprawie Ministra Rolnictwa. Tym bardziej, że podpieramy się też wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie ( sprawę założyło kilku producentów owoców i warzyw), który mówi, że pobranie podatku VAT w tym przypadku jest niezgodne z prawem. Zwrot tego podatku ( już teraz go można nazwać złodziejskim) musi nastąpić.

VAT od żywności:

Soki 100% będą miały 5% VATu, nie zgadzamy się by nektary ( nad napojami możemy dyskutować), miały taki VAT jak np. Coca Cola czyli 23%, niektórych soków 100% nie da się wypić, np. z porzeczki czy z aronii, musza być trochę rozcieńczone i dosłodzone, dlatego muszą mieć niższą stawkę 5% VAT. Nie zgadzamy się by chipsy miały też 5% VATu, jak np. owoce i warzywa. Pytamy czy jest to prozdrowotne działanie Rządu? Nie zgadzamy się na obniżenie VATu na cytrusy na 5%, to nasze krajowe owoce i warzywa powinny być ochraniane i wspierane;

Pracownik sezonowy/ pomocnik przy zbiorach:

Ustawa nie jest zła, tylko procedury i papierologia są nie do zaakceptowania, muszą być uproszczenia i ułatwienia, składki powinny być dzielone na dni. Bulwersujący jest fakt, że niektóre urzędy pracy jak nam doniesiono np. w Grójcu, czy Rawie Mazowieckiej żądają wpisywania stawki godzinowej dla pracowników sezonowych minimalnej krajowej, czyli w tym roku będzie to 14.70 zł, jest to niezgodne z ustawą! Żądamy, żeby MSWiA oraz Straż Graniczna przestali się czepiać obywateli Ukrainy wjeżdżających na paszport biometryczny, chyba że są to przestępcy i przemytnicy, pozostali jadą do nas do pracy do sadów, na plantacje, na budowy itd. Żądamy od MSZtu szybkiego i sprawnego procesu wydawania wiz.

Dochód rolników:

Może nie wszyscy rolnicy wiedzą, że w ciągu 2 lat 2015-2017 dochód rolniczy z hektara wzrósł dwukrotnie z około 1700zł do około 3400zł. Rolnicy czy potwierdzacie wzrost swoich dochodów tak jak podaje to żałosna instytucja jaką jest GUS?? Żądamy pokazania w jaki sposób to policzono i jaką metodologię przyjęto. Kilka tysięcy dzieci na wsi nie dostanie 500 plus czy stypendiów socjalnych.

Kontrola produktów rolnych przywożonych do Polski spoza Unii Europejskiej:

Przykładem jest malina i jej przetwory ( mrożonki koncentraty itp.) na Konferencji Jagodowe Trendy w Kraśniku, której jesteśmy organizatorem wykładowca z Uniwersytetu z Kijowa, przedstawił wykresy produkcji owoców jagodowych na Ukrainie, podam przykład maliny – produkcja ponad 30 tysięcy ton, z czego połowa na eksport, a 80% eksportu trafia do Polski. Co o tym sądzicie? Niestety to jest wszystko legalne. Nie możemy tego zatrzymać, ale powinniśmy ten towar kontrolować. Stąd nasz pierwszy postulat jeszcze z czerwca 2018 roku, z każdego tira, powinny być pobrane próbki (koncentraty, mrożonki, świeże owoce, warzywa itd.) i zbadane na pozostałości ŚOR, za to ma zapłacić importer, a jeśli towar wjedzie do Polski i okaże się trefny – utylizacja również na koszt importera. Nie wszyscy wiedzą, ale na Ukrainie dozwolone są środki ochrony zabronione na terenie UE, np. Omite, Mitac, Zolone itd. W tym roku do kwietnia wycofany jest w UE Tiuram, również z upraw truskawki i maliny, jest to tani masowo stosowany fungicyd, którego Ukraina nie wycofa i to kolejny argument, żeby kontrolować.

Akcje promocyjne:

Związek Sadowników RP przeprowadził promocję owoców miękkich w Europie Środkowej i Skandynawii, oraz promocję jabłek w Rosji, na Ukrainie, w Chinach, w Krajach Arabskich, a ostatnio z sukcesem w Egipcie, efektem tej ostatniej promocji, jest to że już wysłaliśmy do Egiptu ponad 30 tysięcy ton jabłek i cały czas rośnie eksport do tego kraju.

Nie są to wszystkie sprawy którymi się zajmujemy. My jako Związek Sadowników RP mamy dużo pracy, jest grono ludzi którzy chcą coś zrobić dla sadownictwa. Jak była potrzeba manifestowaliśmy, krzyczeliśmy, blokowaliśmy zakłady i mosty i nie zgadzamy się z tym, że nic nie robimy. Otóż robimy, nasz wkład w tę pracę to nasz czas, nasze paliwo, nasze pieniądze, w niektórych przypadkach skłócone rodziny: „bo jest robota, a ty znowu do Ministerstwa”. Oczekujemy wsparcia od sadowników, krytyki, ale merytorycznej, sugestii i rad, bo niekiedy z małego pomysłu, może zrodzić się wielka inicjatywa.

Z poważaniem Sekretarz Związku Sadowników RP Krzysztof CybulakREKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

komentarze (4):

dodaj komentarz
delikatess
delikatess 13.02.2019 12:03 może trzeba przeprowadzić promocje jabłek nie tylko w rosij na ukrainie w chinach w kraiach arabskich i w Egipcie , ale trzeba to zrobić w Polsce , a pieniądze na przeprowadzenie promocji jabłek w kraju są , w funduszu promocji owoców do którego sadownicy muszą wpłacać .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jonatansad
jonatansad 13.02.2019 12:17 dlaczego sadownicy po sprzedaży jabłek do skupu ,czy na sortownie muszą czekać na pieniądze kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy ,dlaczego nie jest tak ze sadownik otrzymuje pieniądze za jabłka bezpośrednio po dostarczeniu owoców do skupu , a po dostarczeniu jabłek do sortowni bezpośrednio po przesortowaniu .
jacenty82
jacenty82 13.02.2019 17:36 Dlatego że ludzie godzą się na takie warunki. Takie rzeczy ustala się przed sprzedażą.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

qmaty
qmaty 13.02.2019 13:52 Pieniążki z funduszu poszły na promocję soków bo przetwórcy mają silne lobby, a szkoda wykładać własną kasę na reklamę

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

„Zero pozostałości” – czy warto stawiać na tego typu produkcję ?

W ochronie sadów ten sezon był bardzo trudny, szczególnie dla tych, którzy zdecydowali...

Zatrudnienie młodocianych pracowników tylko pod pewnymi warunkami

Handel, usługi, reklama i sektor rolno-spożywczy, to te branże najczęściej korzystają ze...

Eskimos zakończył II kwartał 2019 r. ze stratą w wysokości -1,55 mln zł

Spółka zakończyła II kwartał 2019 r. stratą netto w wysokości -1,55 mln zł, wobec...

ZSRP wystąpił do Premiera o pomoc dla sadowników

W związku z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi jakie dotknęły rejony sadownicze...

ME ws. konieczności składania oświadczeń przez sadowników

Mając na uwadze powyższe, pragnę podkreślić, że mimo wielu trudności, które pojawiły...

ZSRP: Zamieszanie ws. cen prądu – czy to celowe działanie rządu?

Jeżeli masz w gospodarstwie taryfę C na odbiór energii elektrycznej, to musisz pilnie...

Najnowsze ogłoszenia

Miernik stężenia O,CO2,marki LOBO

18.08.2019 10:39 autor: SPIKE

Dozownik Dosatron 20m3/h

18.08.2019 10:21 autor: jacek850

Oddam za darmo

17.08.2019 22:25 autor: polisz34

Sprzedam beczka mauzer

14.08.2019 07:54 autor: kkkkkk9

Wózek widłowy Hyster

12.08.2019 13:15 autor: OM4x4

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
Czy sadownicy zapłacą...
Nie zapomnij że to jest będzie pomoc de...
Czy sadownicy zapłacą...
Jednak kupując prąd w taryfie C już...
Czy sadownicy zapłacą...
Sadownik nie jest przedsiębiorcą ,co wynika...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Tak. Dopóki nie zmieni się rząd i uzna że...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
czyli jak rozumiem mogę w roku za free...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Jak Ci tak źle to idź na etat. Zabiorą Ci...
Czy sadownicy zapłacą...
A dlaczego Pan z PSL-U nie wystosuje pisma w...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Mistrzowskie wyjaśnienie, teraz potrzebne...
Walka o jak najniższe ceny...
To teraz mogę spokojnie sprzedawać swoje...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Tak piszą te " x procent" , jak w...
Sadownik nie może...
Czy mam rozumieć że przetwórcy maja u nas...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Komu i czemu mają służyć takie idiotyczne...
Maliszewski: Straty...
Musk przepity zawsze swieższy niż nie dopity
Maliszewski: Branża...
Prawda objawiona wyszła już teraz..Gdyby...
Maliszewski: Straty...
''rolników" miało być. 3 pilsnery urquell...
Maliszewski: Straty...
obowiązkowa wieloletnia umowa...
Maliszewski: Branża...
Obowiązkowe umowy kontraktacyjne - ja mam...
Maliszewski: Branża...
Jedno muszę Ci przyznać, podziwiam Cię za...
Maliszewski: Branża...
I ani słowa o obowiązkowych umowach...
Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
instagram