Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosiemx_Imidan

Dramat polskich plantatorów

Niespodziewane problemy polskich plantatorów. Dojrzałe i słodkie truskawki gniją na grządkach, ponieważ nie ma chętnych do pracy przy zbiorach. Większość zbierających woli jechać na Zachód, gdzie za podobną pracę zarobki są kilkakrotnie wyższe.

Plantatorzy nie przewidzieli, że sytuacja na polskim rynku pracy zmieni się do tego stopnia, że nie będzie chętnych do pracy przy zbiorach.

Już wiem, że część upraw po prostu zgnije. Jest ich mnóstwo. Są dorodne, soczyste. Ale mechanicznie zebrać się ich nie da. Potrzeba ludzkich rąk... A tych po prostu brak – mówi Ewelina Mitura ze Słomina na Mazowszu w rozmowie z Fakt24.


Tak jak w tym roku jeszcze nie było, przekonał się też o tym Andrzej Bozowski z Prągowa w woj. świętokrzyskim, który działa w stowarzyszeniu lokalnych producentów „Truskawka Bielińska".

Na razie mam jednego pracownika, a potrzebuję aż 20 – mówi. – Polacy zupełnie nie są chętni. Kiedyś było OHP, młodzież. Teraz tego nie ma. Wysłałem zaproszenia na Ukrainę. Wstępnie odpowiedziało mi 10 osób, ale to nic pewnego. Oni teraz też wolą jeździć na Zachód – dodaje.

 

Na jednych plantacjach problemem jest brak pracowników, a na innych pogoda…

 

Jak czytamy na echodnia.eu są plantacje, na których grad uszkodził wszystkie owoce. Nie tylko dojrzałe, ale i te zielone. Po pięknym urodzaju truskawek i nadziejach na solidne zbiory w gminie Bieliny w powiecie kieleckim niewiele zostało.

Po sobotniej (26.05) ulewie i gradobiciu znów na polach zalega muł naniesiony przez deszcz, truskawki poobijane przez grad, nie jedna przypomina sito, poniszczone liście, a pomiędzy rzędami mieszkańcy uwijający się jak w ukropie by ratować co się da. Właściciele licznych plantacji są załamani.

Grad wybił owoce, nie tylko te czerwone, ale i te dopiero dojrzewające. Ten zbiór i kolejny muszę spisać na straty prawdopodobnie w stu procentach. Mam nadzieję, że uda się uratować najpóźniej owocujące odmiany – relacjonuje pan Jacek, właściciel ponad czterech hektarów truskawek w Bielinach.

Dodatkowo ulewa naniosła na liczne pola mułu, siana, kamyków, a słomy, na której truskawki dojrzewały w doskonałych warunkach, niemal nie widać. Plantatorzy ratują z pól każdy cały owoc.REKLAMA
2018_Syngenta_Topas_1
2018_Agrosimex_Imidian
2018_Syngenta_Affirm_1

komentarze (8):

dodaj komentarz
zandarski
zandarski 29.05.2018 11:53 Nie zazdroszczę plantatorom.
A tu taka ciekawostka http://www.freshplaza.com/article/104936/Spain-SW-6010,-advanced-technology-for-the-strawberry-harvest

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 31.05.2018 19:05 Jestem tu na portalu od wielu lat. Już kiedyś pisałem o tym, że praca ludzka na plantacjach jest nie zastąpiona. Śmiano się. Czas pokazał, że tak, jak przy truskawkach, tak i przy innych uprawach będzie brakowało rąk do pracy. To tzw. "dobra zmiana" doprowadziła do tego, że jest, jak jest. Wielu sądziło, że zbawieniem będą Ukraińcy... Tak, tylko ta "dobra zmiana" ucywilizowała Ukraińców i oni nie będą pracować, jak dawniej Polacy na Zachodzie - za psie pieniądze. Minimalna płaca za godzinę doprowadziła do tego, że wykształceni Ukraińcy wolą jechać dalej, bo, co to 4 euro na godzinę ? Pozostają tu ci, co nie chcą opuszczać swych rodzin, chcą tu zarobić kilka złotych na pracach sezonowych i wrócić. Kilka lat temu niewielu się przejmowało rękoma do pracy. Dzisiaj te ręce determinują rozwój polskiego rolnictwa, lub jego upadek. Może właśnie dzisiejsza sytuacja jest wyznacznikiem rozwoju - małe, samowystarczalne gospodarstwa, które własnymi rękoma dadzą radę zebrać to, co im ziemia wyda... A duże ? Cóż. Pożyjemy zobaczymy...
grisza1988
grisza1988 01.06.2018 09:27 tu w tym wszystkim chodzi o w pewnym stopniu o profity dla państwa RP w którym furtka była otwarta przez dekadę. Teraz kto będzie miał walutę to będzie miał do niej klucz. Trzeba zrozumieć pewną mentalność tego państwa że już człowiek nie może być NN. Każdy musi mieć numer i być podporządkowany do obowiązującego prawa. Najemnicy lub niewolnicy już zrobili swoje teraz czas na segregacje. Od lat '90 robiono wszystko w Polsce żeby zmienić własność narodową więc nie ma co sie dziwić że krajowe już nie istnieje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rodolfo
Rodolfo 01.06.2018 10:30 Dodam też co nieco od siebie, w kraju panuje dobrobyt, oferuje za łubiankę 2,5 kg- 4,5 zł - 5 zł , spokojnie można wyjść 20-30 zł /h ... zgadnijcie ile osób się zgłosiło .... (Rejony Poznania) Pozdrawiam.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 01.06.2018 10:56 @grisza1988 ... Pięknie napisałeś, ale za cho;er* nie kapuję o co chodzi. Gdzieś napisałem, pewnie na FB, że cały system, do którego pewnie tęsknisz można skwitować tylko kilkoma porównaniami... polskie samochody osobowe, polskie, siermiężne ciągniki, które pozostały w latach przedwojennych, czy polski przemysł ********* ( w miejsce gwiazdek można wpisać dowolną gałąź...) Spójrz więc dookoła i sam już we własnym sumieniu musisz rozważyć, jacy niewolnicy ponumerowani w kolejności cyfr arabskich produkują dla Ciebie te cudeńka współczesności... Własność narodowa ...? Rozwiń.
grisza1988
grisza1988 01.06.2018 12:09 za to ja jestem osobą o własnych poglądach, nie należę do opcji której wpajano historie bez podawania argumentów. A Że rządy ówczesnej władzy są nie do przyjęcia bo zarządzając nie moga dojść do kompromisu z obywatelami. Nie wiem jakim tokiem postrzegasz codzienność ale gdyby wcześniej zwrócono uwagę na kolejność rozwojową kapitału ludzkiego nie było by tych indeksów i formularzy. Ps. ja staram się ograniczać i nie wchłaniam tego szajsu która jest marketingowa ściema dla narodu żeby coraz bardziej go uzależnić i dalej nim manipulować.
jerzy45
jerzy45 03.06.2018 12:42 @grisza1988... Nie wiem skąd czerpiesz takie sensacyjne informacje, ale zapewne wiesz o czym piszesz... Już widzę mymi oczyma zawieszony nad drzwiami tatowy sierp i kosę, którą to tylko żyto się kosi, bo tylko śmierć kosy używa. Pewnie obok wisi cep, który w Twoich rękach jest niczym kielich ofiarny stawiany na ołtarzu...Pewnie z nowinek technologicznych posługujesz się pługiem bezkoleśnym ciągnionym przez woły, ewentualnie zasuszone krowy. Cały Twój wszechświat obserwujesz za wiklinowego płotu, który jest już ewenementem na skalę europejską ...Czy masz komin ? Pewnie ze względu na klimat tak.
Można by więcej pisać na takie bajdurzenie, jakie piszesz, bo tak - to bajdurzenie wiejskiego chłopaka, który niesiony na fali entuzjazmu dałby sobie uciąć każdy członek ciała, byle tylko udowodnić ( ale tylko na papierze - sorry na monitorze, że z niego prawdziwy Polak, z krwi i kości...ma swoje zdanie, ma swój punk widzenia, ma swoje zabobony i obawy... A odpowiedz na proste pytanie - pokaż co masz, a wówczas ocenimy, czy to co piszesz jest zgodne i prawdziwe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grisza1988
grisza1988 03.06.2018 13:42 ja nie jestem z tego pokolenia żeby kultywować dalej poprzednią epokę. Moje życie nie jest w samych superlatywach. Ogólnie jestem osobą co ceni sobie prywatność osobistą i nie lubię się chwalić. Nie chcę się z nikim licytować na forum tylko mam czasami puenty których widzę ciężko zrozumieć ale to już nie moja wina i sprawa. Po miedzy naszymi wypowiedziami jest duża przepaść intelektualna. Więc bardzo przepraszam jeśli naruszyłem twoje normy poglądowe i nie umie przedstawić argumentów w pełnych zdaniach i że posługuje się skracaniem wypowiedzi bez rozwijania zdań w którymi bym zaspokoił twoją ciekawość.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Propozycje w zakresie poprawy sytuacji producentów owoców miękkich

Dramatycznie niskie ceny owoców w skupach są dziś największym problemem polskich...

ZSRP: Spotkanie w Ministerstwie ws. zatrudniania pracowników sezonowych

W dniu 19.07.2018 r. o godzinie 13:00 odbyło się spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i...

Polska potęgą w eksporcie owoców

Polska należy do największych w UE producentów jabłek, czarnej porzeczki, borówki,...

Polska straci światowy prymat w produkcji porzeczki przemysłowej ?

W ciągu kilku lat Polska straci światowy prymat w produkcji porzeczki przemysłowej -...

1 LIPCA - Dzień Polskiej Borówki

Święto owocu, symboliczny początek zbiorów w Polsce i okazja, by promować wyjątkowe...

Polska siódmym producentem borówek na świecie !

Polska jest siódmym producentem borówek na świecie - poinformowała Dominika Kozarzewska z...

Najnowsze ogłoszenia

Palce otrząsacza Joanna

20.07.2018 19:51 autor: melonme

Poszukiwana usługa otrząsarką

20.07.2018 11:32 autor: SadyTrzebnica

Kosiarka przednia PERFECT TKF 230 12r.

20.07.2018 01:43 autor: vitoma

Brona aktywna z wałem packera

19.07.2018 18:28 autor: OM4x4

Sprzedam śliwki węgierki - bezpośrednio

19.07.2018 15:24 autor: cymes11

Kupię platforme

19.07.2018 09:07 autor: elise600

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Sadownicy zagłuszyli...
Przynajmniej straszono ze np nie bedzie...
Sadownicy zagłuszyli...
Jerzy i artemida ,,artemida i jerzy dwa...
"Plan dla wsi" –...
Ciągnik w stodole ze słomą a przepisy...
Sadownicy zagłuszyli...
M8787 - pamiętasz ze karano? Ja parokrotnie...
Sadownicy zagłuszyli...
A ci co nie chodza na wybory to i tak nie...
Sadownicy zagłuszyli...
idac tym tokiem myslenia to na PO glosowalo...
ZSRP: Spotkanie w...
Nowe przepisy zatrudniania obcokrajowców...
Sadownicy zagłuszyli...
Cały pic obecnej władzy polega między...
Będą umowy kontraktacyjne...
Kontraktacja jest dobrym rozwiązaniem dla...
Sadownicy zagłuszyli...
Święte słowa, święte słowa p. Slawek......
Będą umowy kontraktacyjne...
Wciąż NIKT się nie wypowiedział na temat;...
Sadownicy zagłuszyli...
To wysłuchiwanie jak zagraniczne firmy nas...
Sadownicy zagłuszyli...
Tu przyznam Ci rację...artemida...Jak to...
"Plan dla wsi" –...
Powyższą wypowiedź jest znakomitą...
Będą umowy kontraktacyjne...
Jerzy 45 "pal licho" ministra wladze itp. ale...
Sadownicy zagłuszyli...
No widzisz Kostku siódmy; CI CO GRZMIĄ NA...
"Plan dla wsi" –...
Panie Maliszewski ,może by tak program...
Sadownicy zagłuszyli...
Sytuacja jest na tyle dramatyczna że niemoc...
Sadownicy zagłuszyli...
No, dobry pomysł i niech naszym krajem...
Polska potęgą w eksporcie...
Polska to jest potęgą w oddawaniu za darmo...
Będą umowy kontraktacyjne...
Jeśli połowa rolników jest jasnowidzami...
Będą umowy kontraktacyjne...
Każdy piszący komentarze jest...
Będą umowy kontraktacyjne...
"Żądamy wprowadzenia obowiązkowych umów...
Będą umowy kontraktacyjne...
W marcu ,to można handlować marzeniami,a...
Będą umowy kontraktacyjne...
Wreszcie coś mądrego napisałeś...
Będą umowy kontraktacyjne...
A co będzie z kontraktacją, jak w maju...
Będą umowy kontraktacyjne...
...cyt. "Chcemy zaproponować żeby do marca...
Protest sadowników w...
Panie @sadownik999 ... Nie idź tą drogą !!...
Protest sadowników w...
Z tą krytyką - za sprzedaż/prywatyzację...
Protest sadowników w...
Legionista12345 Kij ma zawsze dwa...
Czesi grożą Polsce embargiem !
Masz rację! dlatego w interesie nas...
Czesi grożą Polsce embargiem !
widzisz Guzik... być może produkty...
Będą umowy kontraktacyjne...
Ja w tym roku z powodu suszy zamiast...
Będą umowy kontraktacyjne...
Ja w tym roku z powodu suszy zamiast...
Będą umowy kontraktacyjne...
Ja w tym roku z powodu suszy zamiast...
Czesi grożą Polsce embargiem !
Niestety prawda jest taka, że wielu naszych...
Większe kontrole rynku owoców !
Przemytnicy objazdy będą musieli zrobić...
Większe kontrole rynku owoców !
Jesli prawdą jest że o planowanej kontroli...
Rozpoczął się skup...
15gr to nie jest cena,to żart do tego stary...
Będą umowy kontraktacyjne...
A czy będą umowy kontraktacyjne dla...
Czesi grożą Polsce embargiem !
Może niech zaczna kontrole kazdej skody...
Polska straci światowy...
Ty pewnie od poczatku rwales potulnie jak...
Wiśnie: Klęska...
To jest "efekt motyla" działań rządu...
Sadownicy zagłuszyli...
W trakcie spotkania z pszczelarzami prezes...
Sadownicy zagłuszyli...
Rafał - ja jestem za tym żeby zlikwidować...
Sadownicy zagłuszyli...
Mam jeszcze bardziej pesymistyczny...
Sadownicy zagłuszyli...
Działania UE dać na nasadzenia itp. a potem...
Sadownicy zagłuszyli...
Zabrać 500 plus a pieniądze dac rolnikom na...
Sadownicy zagłuszyli...
Mam pytanie dlaczego tyle dislike-ów dostał...
Sadownicy zagłuszyli...
Jestem za...ogólnie to teraz mam to w d....e...
Sadownicy zagłuszyli...
ApPol Sp.z o.o. Niniejszym informujemy, iż z...
Cena jabłek przemysłowych...
To chyba w Grójeckim jest taki wyścig...
Cena jabłek przemysłowych...
Dziś w okolicach Sandomierza cena przemusłu...
Sadownicy zagłuszyli...
Rolnicy trzeba iść na wybory i skończyć...
Cena jabłek przemysłowych...
No .. jeszcze troche i w doniczkach będą...
Cena jabłek przemysłowych...
beda tanie drzewka sadzimy ! nawet na bagnach...
Cena jabłek przemysłowych...
koledzy kolezanki sadzic WIECEJ GDZIE SIE DA...
Cena jabłek przemysłowych...
Do tego dofinansowania do sadów..zakładanie...
Protest sadowników w...
Na dzień dobry podziekujcie Wp Portalowi, co...
Cena jabłek przemysłowych...
Ktoś powie że sieje populizm...Otóż...
Protest sadowników w...
nowych rynków nie udało się zdobyć ,a Pan...
Protest sadowników w...
Kilka lat temu ktoś napisał artykuł o tym,...
Polska straci światowy...
@Guzik Podpisuje się wszystkim czym mogę !...
Cena jabłek przemysłowych...
o tak ,dam link dla opornych i leniwych jakie...
Cena jabłek przemysłowych...
Zaraz zaraz...niby państwo jest bezsilne i...
Protest sadowników w...
zakłady za pare groszy nakupiły ile...
Sadownicy zagłuszyli...
kolego kostek czytaj te ostatnie słowa tego...
Sadownicy zagłuszyli...
Jak by dalej rządziła tamta ekipa to...
Sadownicy zagłuszyli...
"Wskazał, że Lech Kaczyński jako prezes...
Protest sadowników w...
PIS nie pomoże sadownikom uważają nas za...
Cena jabłek przemysłowych...
czy celowo zapomniał pan naważniejsze...
Polska straci światowy...
Ministerstwo: Import to mała kropla w...
Polska straci światowy...
Wczoraj odjebali wioche a dziś każdy zrywa...
Sadownicy zagłuszyli...
Brawo Kraśniczanie!
Cena jabłek przemysłowych...
a szamowne gremium i najwieksi beneficjenci...
Protest sadowników w...
No widzisz Alfred, oprócz tego że Jerzy...
Problemy sadowników -...
PUK PUK PUK!!! - Dzień dobry! Urząd...
Protest sadowników w...
ODbiegajac od tematu, to widzieliscie zadymy...
Protest sadowników w...
O proszę! W Kraśniku strajkujących...
Protest sadowników w...
Możesz zrobić go już jutro, we własnym...
Protest sadowników w...
i co dalej czy będzie jeszcze koleiny...
Protest sadowników w...
jancyk a moze troche wapna ? o ile spadnie bo...
Protest sadowników w...
lutek- ziemia od wiśni się nie zakwasza...
Protest sadowników w...
Olisz. A kto sprzedał najwięcej? Przecież...
Protest sadowników w...
dobra chlopy nie meczyc paluszkow bo jutro z...
Protest sadowników w...
Napiecie między dyskutantami prawie takie...
Maliszewski: Bez protestu...
Jest jeszcze jedno wyjście żeby doszło do...
Protest sadowników w...
Najwiekszym błędem było wchodzenie do UE w...
Protest sadowników w...
Polska po PZPR odziedziczyła majątek który...
Protest sadowników w...
Nikt nam tyle nie da ile PiS obieca ,a gdy...
Protest sadowników w...
Jeży jednak ty jesteś głupszy niż...
Protest sadowników w...
jerzy45-nie interesuje mnie okres "po...
Protest sadowników w...
@sandomir ..To, że piszesz otwartym tekstem,...
Protest sadowników w...
a poza tym wszyscy zdrowi ?
Protest sadowników w...
@Alfred40... Uderz w stół, a zawsze co spod...
Protest sadowników w...
jerzy45....ja wiem,że atak jest najlepszą...
Protest sadowników w...
Typem to jesteś Ty POwski trolu ,,od czasu...
Protest sadowników w...
@Jancyk...Spytam wprost. Z czego się...
Protest sadowników w...
Ale jak teraz uratowali przed upadkiem wiele...
Protest sadowników w...
W czasie zadów Porozumienia Centrum...
Protest sadowników w...
Na zdjęciu z Arendarskim jest cytat z jego...
Protest sadowników w...
@cichon40 ,,, Piłka w sprawie embarga jest...
Protest sadowników w...
I wówczas należy tylko znaleźć sobie...
Protest sadowników w...
A dla tego, że miała być dobra zmiana,...
Protest sadowników w...
@Jancyk ... Wylałeś swe żale, ale...
Protest sadowników w...
@KARHU1 ... Zła diagnoza, co do babci i...
Protest sadowników w...
@zandarski ...Dobrze gadasz. Postawiłbym...
Protest sadowników w...
Widzę, po znakach pod wpisem, że parlament...
Protest sadowników w...
Czemu wy wszystko zwalacie na Pis . A jak...
Protest sadowników w...
Od dawna o tym piszę i mówię gdzie tylko...
Protest sadowników w...
Ja głosowałem na PIS i też liczyłem na...
Protest sadowników w...
Kraśnik Fabryczny - skrzyżowanie ulic ul....
Protest sadowników w...
Kraśnik Fabryczny - skrzyżowanie ulic ul....
Protest sadowników w...
Kraśnik Fabryczny - skrzyżowanie ulic ul....
Protest sadowników w...
Dziś Morawiecki (podobno) po mszy (godz 13)...
Protest sadowników w...
Dziś Morawiecki (podobno) po mszy (godz 13)...
Protest sadowników w...
Dziś Morawiecki (podobno) po mszy (godz 13)...
Protest sadowników w...
Moim zdaniem to Parlament "w ruinie", nie...
Protest sadowników w...
Czy nie mówili nam że Polska jest w ruinie...
Protest sadowników w...
I kto tego Protestu z rządzących...
Protest sadowników w...
Nie brońcie im wozić niech ciagna puki...
Protest sadowników w...
Jacenty82 Jak ktoś nie balował tylko...
Protest sadowników w...
Musisz spojrzeć na sadownictwo tak jak...
Protest sadowników w...
Tu nie jest potrzebny żaden protest! Nie...
Protest sadowników w...
a po proteście ceny za wiśnie i porzeczki...
Protest sadowników w...
Polak nie kupił bo banki jak i przetwórnie...
Protest sadowników w...
Ziemia w Polsce należy w dużym stopniu do...
Protest sadowników w...
Lepper wysypywal kiedys zboze na tory... moze...
Protest sadowników w...
zrobmy miesiecznice protestu,moze wtedy tvPIS...
Protest sadowników w...
M 8787 - PSL- był zawsze w koalicji...
Protest sadowników w...
Więc zalogowałem się by napisać to co Wy....
Protest sadowników w...
No zgadza sie ale psl był przy wladzy od 90...
Protest sadowników w...
Nie używajcie słowa nadprodukcja! Jaka...
Protest sadowników w...
No i masz DOBRĄ ZMIANĘ! Po co pokazywać...
Protest sadowników w...
Na onecie przez jakiś czas był artykuł o...
Protest sadowników w...
W Faktach o 19 był pokazany protest i...
Protest sadowników w...
Żeby pokazali w głównych Wiadomościach to...
Protest sadowników w...
Główne wydanie wiadomości o 19 30 na TVP...
Protest sadowników w...
Dziś na znak protestu rwali wiśnie od...
Protest sadowników w...
Żaden protest, żaden rząd, żadna partia...
Protest sadowników w...
Jestem,bede i zawsze bylem Patriota.Wierzylem...
Protest sadowników w...
Na niemieckiej Wirtualnej Polsce też nic...
Protest sadowników w...
W Teleexpresie nie dodałem.
Protest sadowników w...
W TvPis nawet o naszym proteście nie raczyli...
Maliszewski: Bez protestu...
To dzwoń . Nie mam nic przeciwko temu :)
Maliszewski: Bez protestu...
Widzę, że i taka OPCJA dla wielu jest NIE...
Maliszewski: Nie pozwólmy...
Spokojnie możesz zostawić w 2008...
instagram