Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_InfoKarta
2019_Delany

Dramat polskich plantatorów

Niespodziewane problemy polskich plantatorów. Dojrzałe i słodkie truskawki gniją na grządkach, ponieważ nie ma chętnych do pracy przy zbiorach. Większość zbierających woli jechać na Zachód, gdzie za podobną pracę zarobki są kilkakrotnie wyższe.

Plantatorzy nie przewidzieli, że sytuacja na polskim rynku pracy zmieni się do tego stopnia, że nie będzie chętnych do pracy przy zbiorach.

Już wiem, że część upraw po prostu zgnije. Jest ich mnóstwo. Są dorodne, soczyste. Ale mechanicznie zebrać się ich nie da. Potrzeba ludzkich rąk... A tych po prostu brak – mówi Ewelina Mitura ze Słomina na Mazowszu w rozmowie z Fakt24.


Tak jak w tym roku jeszcze nie było, przekonał się też o tym Andrzej Bozowski z Prągowa w woj. świętokrzyskim, który działa w stowarzyszeniu lokalnych producentów „Truskawka Bielińska".

Na razie mam jednego pracownika, a potrzebuję aż 20 – mówi. – Polacy zupełnie nie są chętni. Kiedyś było OHP, młodzież. Teraz tego nie ma. Wysłałem zaproszenia na Ukrainę. Wstępnie odpowiedziało mi 10 osób, ale to nic pewnego. Oni teraz też wolą jeździć na Zachód – dodaje.

 

Na jednych plantacjach problemem jest brak pracowników, a na innych pogoda…

 

Jak czytamy na echodnia.eu są plantacje, na których grad uszkodził wszystkie owoce. Nie tylko dojrzałe, ale i te zielone. Po pięknym urodzaju truskawek i nadziejach na solidne zbiory w gminie Bieliny w powiecie kieleckim niewiele zostało.

Po sobotniej (26.05) ulewie i gradobiciu znów na polach zalega muł naniesiony przez deszcz, truskawki poobijane przez grad, nie jedna przypomina sito, poniszczone liście, a pomiędzy rzędami mieszkańcy uwijający się jak w ukropie by ratować co się da. Właściciele licznych plantacji są załamani.

Grad wybił owoce, nie tylko te czerwone, ale i te dopiero dojrzewające. Ten zbiór i kolejny muszę spisać na straty prawdopodobnie w stu procentach. Mam nadzieję, że uda się uratować najpóźniej owocujące odmiany – relacjonuje pan Jacek, właściciel ponad czterech hektarów truskawek w Bielinach.

Dodatkowo ulewa naniosła na liczne pola mułu, siana, kamyków, a słomy, na której truskawki dojrzewały w doskonałych warunkach, niemal nie widać. Plantatorzy ratują z pól każdy cały owoc.REKLAMA
2019_Faban_Promocja
2019_Captan_2019_news
2019_A_InfoKarta

komentarze (8):

dodaj komentarz
zandarski
zandarski 29.05.2018 11:53 Nie zazdroszczę plantatorom.
A tu taka ciekawostka http://www.freshplaza.com/article/104936/Spain-SW-6010,-advanced-technology-for-the-strawberry-harvest

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 31.05.2018 19:05 Jestem tu na portalu od wielu lat. Już kiedyś pisałem o tym, że praca ludzka na plantacjach jest nie zastąpiona. Śmiano się. Czas pokazał, że tak, jak przy truskawkach, tak i przy innych uprawach będzie brakowało rąk do pracy. To tzw. "dobra zmiana" doprowadziła do tego, że jest, jak jest. Wielu sądziło, że zbawieniem będą Ukraińcy... Tak, tylko ta "dobra zmiana" ucywilizowała Ukraińców i oni nie będą pracować, jak dawniej Polacy na Zachodzie - za psie pieniądze. Minimalna płaca za godzinę doprowadziła do tego, że wykształceni Ukraińcy wolą jechać dalej, bo, co to 4 euro na godzinę ? Pozostają tu ci, co nie chcą opuszczać swych rodzin, chcą tu zarobić kilka złotych na pracach sezonowych i wrócić. Kilka lat temu niewielu się przejmowało rękoma do pracy. Dzisiaj te ręce determinują rozwój polskiego rolnictwa, lub jego upadek. Może właśnie dzisiejsza sytuacja jest wyznacznikiem rozwoju - małe, samowystarczalne gospodarstwa, które własnymi rękoma dadzą radę zebrać to, co im ziemia wyda... A duże ? Cóż. Pożyjemy zobaczymy...
grisza1988
grisza1988 01.06.2018 09:27 tu w tym wszystkim chodzi o w pewnym stopniu o profity dla państwa RP w którym furtka była otwarta przez dekadę. Teraz kto będzie miał walutę to będzie miał do niej klucz. Trzeba zrozumieć pewną mentalność tego państwa że już człowiek nie może być NN. Każdy musi mieć numer i być podporządkowany do obowiązującego prawa. Najemnicy lub niewolnicy już zrobili swoje teraz czas na segregacje. Od lat '90 robiono wszystko w Polsce żeby zmienić własność narodową więc nie ma co sie dziwić że krajowe już nie istnieje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rodolfo
Rodolfo 01.06.2018 10:30 Dodam też co nieco od siebie, w kraju panuje dobrobyt, oferuje za łubiankę 2,5 kg- 4,5 zł - 5 zł , spokojnie można wyjść 20-30 zł /h ... zgadnijcie ile osób się zgłosiło .... (Rejony Poznania) Pozdrawiam.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 01.06.2018 10:56 @grisza1988 ... Pięknie napisałeś, ale za cho;er* nie kapuję o co chodzi. Gdzieś napisałem, pewnie na FB, że cały system, do którego pewnie tęsknisz można skwitować tylko kilkoma porównaniami... polskie samochody osobowe, polskie, siermiężne ciągniki, które pozostały w latach przedwojennych, czy polski przemysł ********* ( w miejsce gwiazdek można wpisać dowolną gałąź...) Spójrz więc dookoła i sam już we własnym sumieniu musisz rozważyć, jacy niewolnicy ponumerowani w kolejności cyfr arabskich produkują dla Ciebie te cudeńka współczesności... Własność narodowa ...? Rozwiń.
grisza1988
grisza1988 01.06.2018 12:09 za to ja jestem osobą o własnych poglądach, nie należę do opcji której wpajano historie bez podawania argumentów. A Że rządy ówczesnej władzy są nie do przyjęcia bo zarządzając nie moga dojść do kompromisu z obywatelami. Nie wiem jakim tokiem postrzegasz codzienność ale gdyby wcześniej zwrócono uwagę na kolejność rozwojową kapitału ludzkiego nie było by tych indeksów i formularzy. Ps. ja staram się ograniczać i nie wchłaniam tego szajsu która jest marketingowa ściema dla narodu żeby coraz bardziej go uzależnić i dalej nim manipulować.
jerzy45
jerzy45 03.06.2018 12:42 @grisza1988... Nie wiem skąd czerpiesz takie sensacyjne informacje, ale zapewne wiesz o czym piszesz... Już widzę mymi oczyma zawieszony nad drzwiami tatowy sierp i kosę, którą to tylko żyto się kosi, bo tylko śmierć kosy używa. Pewnie obok wisi cep, który w Twoich rękach jest niczym kielich ofiarny stawiany na ołtarzu...Pewnie z nowinek technologicznych posługujesz się pługiem bezkoleśnym ciągnionym przez woły, ewentualnie zasuszone krowy. Cały Twój wszechświat obserwujesz za wiklinowego płotu, który jest już ewenementem na skalę europejską ...Czy masz komin ? Pewnie ze względu na klimat tak.
Można by więcej pisać na takie bajdurzenie, jakie piszesz, bo tak - to bajdurzenie wiejskiego chłopaka, który niesiony na fali entuzjazmu dałby sobie uciąć każdy członek ciała, byle tylko udowodnić ( ale tylko na papierze - sorry na monitorze, że z niego prawdziwy Polak, z krwi i kości...ma swoje zdanie, ma swój punk widzenia, ma swoje zabobony i obawy... A odpowiedz na proste pytanie - pokaż co masz, a wówczas ocenimy, czy to co piszesz jest zgodne i prawdziwe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grisza1988
grisza1988 03.06.2018 13:42 ja nie jestem z tego pokolenia żeby kultywować dalej poprzednią epokę. Moje życie nie jest w samych superlatywach. Ogólnie jestem osobą co ceni sobie prywatność osobistą i nie lubię się chwalić. Nie chcę się z nikim licytować na forum tylko mam czasami puenty których widzę ciężko zrozumieć ale to już nie moja wina i sprawa. Po miedzy naszymi wypowiedziami jest duża przepaść intelektualna. Więc bardzo przepraszam jeśli naruszyłem twoje normy poglądowe i nie umie przedstawić argumentów w pełnych zdaniach i że posługuje się skracaniem wypowiedzi bez rozwijania zdań w którymi bym zaspokoił twoją ciekawość.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ardanowski: W drugiej części roku mogą wzrosnąć ceny jabłek i ...

W drugiej części roku mogą wzrosnąć ceny jabłek, gruszek i śliwek, ale mogą obniżyć...

Skuteczne zwalczanie przędziorków i szpecieli w uprawie jabłoni

Przędziorki to bardzo groźne szkodniki, które corocznie stanowią poważny problem w...

PRZYPOMINAMY: Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin

Wiosna to okres intensywnych prac polowych związanych również ze stosowaniem środków...

Mniejszy popyt na polskie mrożone truskawki

Większy import z Egiptu i Maroka osłabiał popyt na mrożone truskawki z Polski. Mimo...

Jak uprawiać truskawki powtarzające ?

Wykład pt: Jak podejść do produkcji truskawek powtarzających? – Krzysztof Sak –...

Uprawa borówki – błędy popełniane w pierwszych latach uprawy

Film jest nagraniem Internetowej Konferencji Sadowniczej z dnia 31.01.2019. Tematem wykładu...

Najnowsze ogłoszenia

VW LT 35 2.5TDI. 109KM

20.03.2019 17:24 autor: damian115

C 330, używane części w dobrym stanie

20.03.2019 08:01 autor: golden91

sprzedam skrzynki jedynki

18.03.2019 19:31 autor: darek76

Sprzedam ciągnik rolniczy Władimirec

18.03.2019 13:43 autor: jmprzy

Sprzedam sad

18.03.2019 11:53 autor: sadownik3702

GLEBOGRYZARKA,SADZARKA,KOPACZKA

17.03.2019 11:27 autor: kkkkkk9

2019_Yara_seminarium_czeresniowe

Najnowsze komentarze

Kanada zainteresowana...
Zaraz zaraz przecież my mięliśmy z Kanadą...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Za dwa jabłka sadownik dostaje 17 groszy i...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
A kto teraz będzie kupował w sklepie jak na...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Zapomniałem dodać, brawo agro unia
"2 jabłka za 17 groszy" –...
Cholerne świnie zawsze przypiszą sobie...
"2 jabłka za 17 groszy" –...
ardanku ciesz się póki możesz bo tylko...
Skup interwencyjny: Są...
Niedługo będą wybory więc za ten dobrobyt...
Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy, że Polska ma podwójne...
Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy co było przyczyną...
Rosja jest gotowa...
Nie zapominajmy ze to EU nałożyła pierwsza...
Komunikat jagodowy -...
a dzisiaj już mrozik ma być w nocy a gdzie...
Skup interwencyjny: Są...
Panie Ministrze tym skupem interwencyjnym...
Sprzedam sad
Dobry interes. Sprzedać hektar za 300 a...
Nowa Zelandia chce olśnić...
Wielkie mecyje, czerwonego idareda kto nie...
Sprzedam sad
Tyle, że działka pewnie na nie byle jakiej...
Sprzedam sad
300tys/ha a myślałem ze u mnie jest droga...
ZSRP w sprawie umów...
Problem że tu nie da się edytować....
ZSRP w sprawie umów...
Co do cepa to pewnie prawda. Co do Pizy to...
ZSRP w sprawie umów...
Jaceo.. Każdy z twoich przodków pracował...
ZSRP w sprawie umów...
Ostatnie zdanie pokazuje na jaki rodzaj...
ZSRP w sprawie umów...
Widać przy tym pozostał tylko na wyższym...
ZSRP w sprawie umów...
Normalny Cyrk !!!!! Trochę nie na temat ale...
Komunikat jagodowy -...
u mnie nawet liście wszystkie nie spadły
ZSRP w sprawie umów...
To przecież można zostawić pod drzewami,...
ZSRP: Opłaciło się...
NIKT VAT-u NIE PODWYŻSZA NA SOKI (i na...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili,ale teraz poniosą...
Od rana dym… protesty w...
Dobrze zrobili z tym wywalaniem jablek szkoda...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi jak ty chcesz z pracownikami agencji...
ZSRP w sprawie umów...
Ok.Cena minimalna na owoce przemysłowe,ale...
ZSRP w sprawie umów...
Drupi,aleś Ty.....
ZSRP w sprawie umów...
Powinno być wymuszone prawo limitów z...
ZSRP w sprawie umów...
P. S. Skoro wszyscy wiedzą je kosztuje...
ZSRP w sprawie umów...
To żem napisoł to co wiedzioł. Powinno...
ZSRP w sprawie umów...
To nie jest takie proste, w przypadku płacy...
ZSRP w sprawie umów...
Oczywiście ja wszystko rozumiem ale...
Od rana dym… protesty w...
"Początek 2019 roku. Kilkadziesiąt spotkań...
Interwencja w sprawie Eskimosa
jak to nic... firma wykazała zysk za 4...
Od rana dym… protesty w...
tak a tutaj to demokracja,nie...
Od rana dym… protesty w...
A Ty Jacek chcesz sterroryzować wszystkie...
Od rana dym… protesty w...
Pretensje do wszystkich. to można...
Od rana dym… protesty w...
Pieprzyć ich. Ocenami tutaj to się ktoś...
ZSRP: Opłaciło się...
Sprawdziłem klasyfikacje GUS - aktualnie...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie wiem czy dobrze rozumiem. Chcieli...
ZSRP: Opłaciło się...
Nie przypominam sobie, aby na którymkolwiek...
Zrezygnowano z ustawy...
Czy wy naprawdę nie widzicie jak wami można...
ZSRP: Opłaciło się...
Panie Maliszewski dobrze by było żeby Pan...
Zrezygnowano z ustawy...
A poza tym uważam, że embargo powinno...
Zrezygnowano z ustawy...
A może to zasługa ostatnich strajków w...
Zrezygnowano z ustawy...
Brawo! Naciski jednak pomagają! Wreszcie...
ZSRP: Opłaciło się...
Gratuluje !! Macie sukces w obronie KUPS nie...
ZSRP w sprawie umów...
No i ciągu 10 sekund 17 minusów...
ZSRP w sprawie umów...
W dwudziestym pierwszym wieku,w Polsce,UE i w...
Od rana dym… protesty w...
Podaje do wiadomości dla wszystkich...
Od rana dym… protesty w...
Szczekaj PiSowski piesku
Ardanowski: Te jabłka...
Liże dupe kaczce i tyle i ma dzięki temu...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Też tak mówiłem 15 lat temu. Śmieli się...
Ardanowski: Te jabłka...
Nie dać, a sprze-dać to z chęcią, ot taka...
Od rana dym… protesty w...
Mam nadzieje ze jak sie zmieni rzad to ci sie...
Od rana dym… protesty w...
peowskiej miało byc.
Od rana dym… protesty w...
o bardzo ładny przykład eowskiej swini....
Od rana dym… protesty w...
Jak ktoś ma sad na madzie rzecznej czy na...
KUPS: Rząd chce nałożyć...
"Podnosząc podatek z 5 proc. do 23 proc. (a...
Od rana dym… protesty w...
Na zimno patrząc ,duuuuża część sympatii...
Od rana dym… protesty w...
Miejmy nadzieję ,że bliskość wyborów nie...
Od rana dym… protesty w...
Zamknij Ryj PiSowska gnido
Od rana dym… protesty w...
Ten artykuł pisał jakiś PiSowski trol....
Ardanowski: Te jabłka...
Tak że, ten tego, hmm. Wyszło na to że...
Ardanowski: Te jabłka...
sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie,...
Od rana dym… protesty w...
Oni poprostu spóźnili się na obrady...
Ardanowski: Te jabłka...
I co dobrego wniosła bezpłatna dystrybucja?...
Od rana dym… protesty w...
Więcej pochlebnych opinii widziałem dziś...
Ardanowski: Te jabłka...
można krytykować bezpłatna dystrybucje ale...
Od rana dym… protesty w...
Związek sadowników RP protestował latem...
Ardanowski: Te jabłka...
I co wysiedział? Złote jajko?
Ardanowski: Te jabłka...
Takie wlasnie macie argumenty mowa nienawisci...
Ardanowski: Te jabłka...
Końcówka linku:...
Ardanowski: Te jabłka...
Marcin, polecam ten artykuł:...
Od rana dym… protesty w...
Akurat pan Sas mówi logicznie i rzeczowo
Ardanowski: Te jabłka...
A co do energetyki to akurat dzieki pisowi...
Ardanowski: Te jabłka...
Tak dla PO i nowoczesnej. Chcemy...
Od rana dym… protesty w...
Minister Rolnictwa nas poniza, Rzad kosztem...
Od rana dym… protesty w...
Co do protestów pytanie czy Zachwieja Sas...
Od rana dym… protesty w...
Zachwiany pyknoł Ci 72 minusy.
Ardanowski: Te jabłka...
PIS won!!!!!!!krotko i na temat.
Ardanowski: Te jabłka...
Piątka (a nawet siódemka) "dla sadownictwa"...
Od rana dym… protesty w...
Tak jest, i dajemy jasny sygnał i zielone...
Od rana dym… protesty w...
Ta cała agrounia to nie jest jakas...
Od rana dym… protesty w...
pilzner13 ,,,no właśnie wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
No i po co te zadymy,a wystarczyło by...
Od rana dym… protesty w...
Panie Marcinie Zachwieja ...Tak ,już jutro...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Chaotyczne troche te nagranie ale jest dużo...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Odnoszę wrażenie, że za ułatwienie...
Ułatwienia w obrocie ziemią
Też mi ułatwienia.... najpierw zablokowali...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
No i najważniejsze:skoro obowiązkowe...
Mirosław Maliszewski: Jaki...
Czy pan Maliszewski tylko udaje czy nie zdaje...
Czy powinniśmy żądać...
Węgiel jedzie ropa płynie... Było kiedyś...
Czy powinniśmy żądać...
Boginią mądrości jest Atena... Jak to bywa...
Czy powinniśmy żądać...
Przepraszam, ale czy nikt jeszcze nie...
Czy powinniśmy żądać...
Zmusić prezesów grup nie zmusimy i tak...
Czy powinniśmy żądać...
musimy wiecej sadzic ! proponuje zawody w...
Czy powinniśmy żądać...
Od kogo żądać? Kto jest adresatem tych...
Jabłka „Amela”...
Taką sytuację przewidział już Molier w...
Czy powinniśmy żądać...
Moim zdaniem, ten cały wywód powinien się...
Jabłka „Amela”...
Normalne odmiany w których nie ma...
Jabłka „Amela”...
Może jaśniej; czy to jest nowa odmiana czy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Przyjdzie maj jabłko będzie po 1zl i każdy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Nie mamy już czasu na nic bo decyzje już...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Jeszcze 10 lat temu, niektórzy spierali się...
Eksport ukraińskich jabłek...
Coś mi się wydaje, że pisząc o Dubaju...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Widać,że facet ma bardziej poukładane w...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Problemem były i są programy...
Mamy nie więcej niż 5 lat...
Dziwne? Nikt nie komentuje...
Brona aktywna z wałem pakera
Witam ! chętnie wypożyczyłbym bronę ale...
Ardanowski: Rusza kolejna...
pszemek - czytać ze zrozumieniem w szkole...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Co się dziwić, od początku to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Komuś, w ramach rozwiązywania problemów...
Komunikat sadowniczy -...
Dzień przed zabiegiem,do ropownicy wlać...
Komunikat sadowniczy -...
Siara. I jeszcze raz siara. Jest super na...
Komunikat sadowniczy -...
Prawidłowo nie dajmy się zwariować.
Komunikat sadowniczy -...
Zabaweczka z lochmanikiem zakonserwowano...
Komunikat sadowniczy -...
Oj przelicza sie w tym roku....bo ze...
KUPS: Podwyżka VAT na...
a jeszcze jedno, pytanie czy KUPS to...
KUPS: Podwyżka VAT na...
poprosimy KUPS o np. badania rynkowe...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Prosze o uzupełnienie artykułu o stawki...
KUPS: Podwyżka VAT na...
Znowu jakieś bzdury o podwyżce vat-u na...
Ardanowski: Rusza kolejna...
A tak pomagał i rozwiązywał problemy...
Związkowcy i pracodawcy...
Artykuł wprowadza w błąd.Nie chodzi o...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Ardanowski: Rusza kolejna...
No zobaczymy co teraz będzie ,pozostawiam to...
Komunikat sadowniczy -...
Już się zaczyna...Ciekawe kto dalej da się...
Związkowcy i pracodawcy...
Nie ma większego syfu od tych napoi...
Związkowcy i pracodawcy...
Bardzo dobrze! w końcu nie będzie się im...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Kol. nigdy nie mów nigdy
ORLEN: Razem napędzamy...
A skąd wiesz jaką przebitkę ma ORLEN?...
Soki i nektary będą...
Ciekawe jaka będzie reakcja KUPS... Czy...
ORLEN: Razem napędzamy...
Powodzenia... jeżeli ktoś wierzy... Wójt...
ORLEN: Razem napędzamy...
Orlen będzie napędzał polskie rolnictwo...
Soki i nektary będą...
warto sprawdzić...
Soki i nektary będą...
Moim zdaniem raczej jest to sprawiedliwe,...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
ja nie rozumiem xD Woziliście jabłka za 8...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Ciszej, bo kto będzie wypełniał Wasze...
Jabłka przemysłowe - 0,30...
Tylko z opcją wygranej w totka w pierwszym...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Może skorzystać z ostatniej propozycji...
Czy TAK będziemy cięli...
Hm ? skracać galęzie wyrastające pod...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Ostatnio czytałem o pracownicy prokuratury,...
Ardanowski: Rusza kolejna...
Taka dygresja jak im się nie opłaca...
Czy TAK będziemy cięli...
Tu na portalu w temacie " Cena cięcia...
instagram