Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosimex_Metalosate
2018_Agrofesh

Dramat polskich plantatorów

Niespodziewane problemy polskich plantatorów. Dojrzałe i słodkie truskawki gniją na grządkach, ponieważ nie ma chętnych do pracy przy zbiorach. Większość zbierających woli jechać na Zachód, gdzie za podobną pracę zarobki są kilkakrotnie wyższe.

Plantatorzy nie przewidzieli, że sytuacja na polskim rynku pracy zmieni się do tego stopnia, że nie będzie chętnych do pracy przy zbiorach.

Już wiem, że część upraw po prostu zgnije. Jest ich mnóstwo. Są dorodne, soczyste. Ale mechanicznie zebrać się ich nie da. Potrzeba ludzkich rąk... A tych po prostu brak – mówi Ewelina Mitura ze Słomina na Mazowszu w rozmowie z Fakt24.


Tak jak w tym roku jeszcze nie było, przekonał się też o tym Andrzej Bozowski z Prągowa w woj. świętokrzyskim, który działa w stowarzyszeniu lokalnych producentów „Truskawka Bielińska".

Na razie mam jednego pracownika, a potrzebuję aż 20 – mówi. – Polacy zupełnie nie są chętni. Kiedyś było OHP, młodzież. Teraz tego nie ma. Wysłałem zaproszenia na Ukrainę. Wstępnie odpowiedziało mi 10 osób, ale to nic pewnego. Oni teraz też wolą jeździć na Zachód – dodaje.

 

Na jednych plantacjach problemem jest brak pracowników, a na innych pogoda…

 

Jak czytamy na echodnia.eu są plantacje, na których grad uszkodził wszystkie owoce. Nie tylko dojrzałe, ale i te zielone. Po pięknym urodzaju truskawek i nadziejach na solidne zbiory w gminie Bieliny w powiecie kieleckim niewiele zostało.

Po sobotniej (26.05) ulewie i gradobiciu znów na polach zalega muł naniesiony przez deszcz, truskawki poobijane przez grad, nie jedna przypomina sito, poniszczone liście, a pomiędzy rzędami mieszkańcy uwijający się jak w ukropie by ratować co się da. Właściciele licznych plantacji są załamani.

Grad wybił owoce, nie tylko te czerwone, ale i te dopiero dojrzewające. Ten zbiór i kolejny muszę spisać na straty prawdopodobnie w stu procentach. Mam nadzieję, że uda się uratować najpóźniej owocujące odmiany – relacjonuje pan Jacek, właściciel ponad czterech hektarów truskawek w Bielinach.

Dodatkowo ulewa naniosła na liczne pola mułu, siana, kamyków, a słomy, na której truskawki dojrzewały w doskonałych warunkach, niemal nie widać. Plantatorzy ratują z pól każdy cały owoc.REKLAMA
2018_Syngenta_Geoxe_1
2018_Agrosimex_Imidian/Pomax

komentarze (8):

dodaj komentarz
zandarski
zandarski 29.05.2018 11:53 Nie zazdroszczę plantatorom.
A tu taka ciekawostka http://www.freshplaza.com/article/104936/Spain-SW-6010,-advanced-technology-for-the-strawberry-harvest

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 31.05.2018 19:05 Jestem tu na portalu od wielu lat. Już kiedyś pisałem o tym, że praca ludzka na plantacjach jest nie zastąpiona. Śmiano się. Czas pokazał, że tak, jak przy truskawkach, tak i przy innych uprawach będzie brakowało rąk do pracy. To tzw. "dobra zmiana" doprowadziła do tego, że jest, jak jest. Wielu sądziło, że zbawieniem będą Ukraińcy... Tak, tylko ta "dobra zmiana" ucywilizowała Ukraińców i oni nie będą pracować, jak dawniej Polacy na Zachodzie - za psie pieniądze. Minimalna płaca za godzinę doprowadziła do tego, że wykształceni Ukraińcy wolą jechać dalej, bo, co to 4 euro na godzinę ? Pozostają tu ci, co nie chcą opuszczać swych rodzin, chcą tu zarobić kilka złotych na pracach sezonowych i wrócić. Kilka lat temu niewielu się przejmowało rękoma do pracy. Dzisiaj te ręce determinują rozwój polskiego rolnictwa, lub jego upadek. Może właśnie dzisiejsza sytuacja jest wyznacznikiem rozwoju - małe, samowystarczalne gospodarstwa, które własnymi rękoma dadzą radę zebrać to, co im ziemia wyda... A duże ? Cóż. Pożyjemy zobaczymy...
grisza1988
grisza1988 01.06.2018 09:27 tu w tym wszystkim chodzi o w pewnym stopniu o profity dla państwa RP w którym furtka była otwarta przez dekadę. Teraz kto będzie miał walutę to będzie miał do niej klucz. Trzeba zrozumieć pewną mentalność tego państwa że już człowiek nie może być NN. Każdy musi mieć numer i być podporządkowany do obowiązującego prawa. Najemnicy lub niewolnicy już zrobili swoje teraz czas na segregacje. Od lat '90 robiono wszystko w Polsce żeby zmienić własność narodową więc nie ma co sie dziwić że krajowe już nie istnieje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rodolfo
Rodolfo 01.06.2018 10:30 Dodam też co nieco od siebie, w kraju panuje dobrobyt, oferuje za łubiankę 2,5 kg- 4,5 zł - 5 zł , spokojnie można wyjść 20-30 zł /h ... zgadnijcie ile osób się zgłosiło .... (Rejony Poznania) Pozdrawiam.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 01.06.2018 10:56 @grisza1988 ... Pięknie napisałeś, ale za cho;er* nie kapuję o co chodzi. Gdzieś napisałem, pewnie na FB, że cały system, do którego pewnie tęsknisz można skwitować tylko kilkoma porównaniami... polskie samochody osobowe, polskie, siermiężne ciągniki, które pozostały w latach przedwojennych, czy polski przemysł ********* ( w miejsce gwiazdek można wpisać dowolną gałąź...) Spójrz więc dookoła i sam już we własnym sumieniu musisz rozważyć, jacy niewolnicy ponumerowani w kolejności cyfr arabskich produkują dla Ciebie te cudeńka współczesności... Własność narodowa ...? Rozwiń.
grisza1988
grisza1988 01.06.2018 12:09 za to ja jestem osobą o własnych poglądach, nie należę do opcji której wpajano historie bez podawania argumentów. A Że rządy ówczesnej władzy są nie do przyjęcia bo zarządzając nie moga dojść do kompromisu z obywatelami. Nie wiem jakim tokiem postrzegasz codzienność ale gdyby wcześniej zwrócono uwagę na kolejność rozwojową kapitału ludzkiego nie było by tych indeksów i formularzy. Ps. ja staram się ograniczać i nie wchłaniam tego szajsu która jest marketingowa ściema dla narodu żeby coraz bardziej go uzależnić i dalej nim manipulować.
jerzy45
jerzy45 03.06.2018 12:42 @grisza1988... Nie wiem skąd czerpiesz takie sensacyjne informacje, ale zapewne wiesz o czym piszesz... Już widzę mymi oczyma zawieszony nad drzwiami tatowy sierp i kosę, którą to tylko żyto się kosi, bo tylko śmierć kosy używa. Pewnie obok wisi cep, który w Twoich rękach jest niczym kielich ofiarny stawiany na ołtarzu...Pewnie z nowinek technologicznych posługujesz się pługiem bezkoleśnym ciągnionym przez woły, ewentualnie zasuszone krowy. Cały Twój wszechświat obserwujesz za wiklinowego płotu, który jest już ewenementem na skalę europejską ...Czy masz komin ? Pewnie ze względu na klimat tak.
Można by więcej pisać na takie bajdurzenie, jakie piszesz, bo tak - to bajdurzenie wiejskiego chłopaka, który niesiony na fali entuzjazmu dałby sobie uciąć każdy członek ciała, byle tylko udowodnić ( ale tylko na papierze - sorry na monitorze, że z niego prawdziwy Polak, z krwi i kości...ma swoje zdanie, ma swój punk widzenia, ma swoje zabobony i obawy... A odpowiedz na proste pytanie - pokaż co masz, a wówczas ocenimy, czy to co piszesz jest zgodne i prawdziwe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grisza1988
grisza1988 03.06.2018 13:42 ja nie jestem z tego pokolenia żeby kultywować dalej poprzednią epokę. Moje życie nie jest w samych superlatywach. Ogólnie jestem osobą co ceni sobie prywatność osobistą i nie lubię się chwalić. Nie chcę się z nikim licytować na forum tylko mam czasami puenty których widzę ciężko zrozumieć ale to już nie moja wina i sprawa. Po miedzy naszymi wypowiedziami jest duża przepaść intelektualna. Więc bardzo przepraszam jeśli naruszyłem twoje normy poglądowe i nie umie przedstawić argumentów w pełnych zdaniach i że posługuje się skracaniem wypowiedzi bez rozwijania zdań w którymi bym zaspokoił twoją ciekawość.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Jak ograniczyć wzrost pędów rozłogowych w truskawce ?!

Regalis Plus 10 WG to środek z grupy regulatorów wzrostu. Substancja czynna środka hamuje...

Z dnia na dzień temperatury spadły nawet o 20 stopni !

Wczoraj (21.09) po raz ostatni w tym roku mogliśmy podziwiać na naszych termometrach...

Narodowy Holding Spożywczy będzie łagodzić spadki cen owoców

Od przyszłego roku powinno być bardziej stabilnie cenowo na rynku owoców miękkich. Nie...

INSAD-Prusy - sprzedaż udziałów

Sprzedam udziały w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością INSAD-Prusy (73% udziałów)...

Problem ze zbiorami jesiennych malin i truskawek

Jesiennych truskawek i malin jest w tym miesiącu nadzwyczaj dużo, bo w przeciwieństwie do...

Jak zakończył się sezon porzeczkowy ?

Na początku sezonu plantatorzy czarnej porzeczki obawiali się, czy uda się ją sprzedać....

Najnowsze ogłoszenia

tasma poliestrowa

22.09.2018 19:02 autor: pieknyimlody

Dwukółki sadownicze

21.09.2018 21:47 autor: OM4x4

Miernik stężenia O,CO2,marki LOBO

21.09.2018 12:34 autor: SPIKE

Skrzynki jedynki

21.09.2018 10:33 autor: dixon

Maszt podnośnik to ciągnika do palet

21.09.2018 07:23 autor: przemo8025

SPRZEDAM Sleza Pilmet 2011rok

20.09.2018 20:18 autor: kkkkkk9

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Sadownicy mają dość –...
Nawet 1000 organizacji może być za...
Sadownicy mają dość –...
Artemida nie ma co porównywać zachodu do...
Sadownicy mają dość –...
Białobrzegi pod przetwórnią dzisiaj godz,...
Sadownicy mają dość –...
Przydała, by się możliwość usunięcia...
Sadownicy mają dość –...
Może, to jednak terenowy wózek widłowy na...
Sadownicy mają dość –...
Może, to jednak terenowy wózek widłowy na...
Sadownicy mają dość –...
Maliszewski i jego kanapa /ZSRP/ chce umów....
Sadownicy mają dość –...
I tak będzie jeśli by wprowadzono...
Sadownicy mają dość –...
Nie będę podawał nazwy firmy, której nie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Dopłaty mocno skrzywiły wielu ....
Sadownicy mają dość –...
Z pola wyszły na pole trafiły ;) Ten rok...
Sadownicy mają dość –...
Zachód idzie do nas, już niedługo nauczymy...
Sadownicy mają dość –...
Zdjęcie na samej górze artykułu to...
Sadownicy mają dość –...
Wszystkie jabłka przerobią, tylko za jaką...
Sadownicy mają dość –...
To jeszcze dopisz, po chłopsku, jaki procent...
Sadownicy mają dość –...
Artemida co ty pieprzysz na zachodzie jak...
Sadownicy mają dość –...
W Chinach też, tylko Kitajce mają wzrost...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ja nic z tego nie skorzystałem. Jedno dobro...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
W pierwszej mierze firmy lub osoby...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
I jeszcze jedno pora odpowiedzieć na pytanie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Kiedy przystępowaliśmy, w 2004 r. do WE -UE...
Sadownicy mają dość –...
do artemida- i tu się kłania gospodarka...
Sadownicy mają dość –...
To mi, i może Jerzemu, wytłumacz po co...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Zrozum,że te zakłady nie powstały po to by...
Narodowy Holding Spożywczy...
Widocznie nasi ministrowie, jedni z drugimi,...
Sadownicy mają dość –...
Abukk Jerzemu i Artemidzie nie...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Każdy narzeka że inni sądzą a sam nawet...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
A jaka jest moc przerobowa zakładów...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
To jest właśnie nowoczesne niewolnictwo...
Narodowy Holding Spożywczy...
Stawiam na 10 lat, tyle statystycznie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Poco jakieś tam pomysły poczekamy jakieś...
Dark Idol czyli czerwony Ligol
Ligolowate likwidacja!!
Narodowy Holding Spożywczy...
Trzeba się spieszyć, za trzy lata Rosjanie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Jakoś można utrzymać względną...
Narodowy Holding Spożywczy...
pomysł? przestać wojować z braćmi...
Narodowy Holding Spożywczy...
fundusz na utylizację,fundusz na wypadek...
Narodowy Holding Spożywczy...
pilsner13 Może tak :), bo temat jabłek...
Narodowy Holding Spożywczy...
Guzik -Ty masz pomysły(jeśli chodzi o...
Narodowy Holding Spożywczy...
Artemido masz całkowitą rację w punkcie 3...
Sadownicy mają dość –...
Jabłka ugotowane , zaczynają puchnąć ,...
Narodowy Holding Spożywczy...
1 nikt tego niechce ,nieopłaca się 2...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ehh gdyby te 500 milionów euro wpakować w...
Praca przy zbiorze jabłek...
Nie gorączkuj się Polisz ;) Stawka z...
Narodowy Holding Spożywczy...
Pierwsza droga -biogazownie, gorzelnie,...
Narodowy Holding Spożywczy...
jedna i jedyna droga ,to pozostawienie...
Narodowy Holding Spożywczy...
Niestety mało realne by holding miał jakiś...
Dyscyplina „ogrodnictwo”...
Nie jest to raczej pomyłka. Jak tak dalej...
Sadownicy mają dość –...
Dobrze piszesz Abukk. Podejście ekonomiczne...
Praca przy zbiorze jabłek...
chłopie daj od razu 20 zl a co się...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Sadźmy jeszcze więcej i gęściej jabłoni...
Sadownicy mają dość –...
Jeśli chodzi Ci o idareda to zbierasz tylko...
Sadownicy mają dość –...
Obecnie piję kawę. W sadzie jest 20 osób....
Sadownicy mają dość –...
Zapewne masz rację, napisałeś jednak to...
Sadownicy mają dość –...
Rozumiem, świat się zmienia. Kiedyś pod...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Mamy wyimaginowanego prezydenta w...
Sadownicy mają dość –...
Sprostowanie. Nie wszystko jabłko w tym...
Sadownicy mają dość –...
Filozofujesz Akukku... Nie masz...
Sadownicy mają dość –...
Przepraszam, nie chce mi się z Tobą gadać....
Sadownicy mają dość –...
Jak się coś robi to musi być SENS TEJ...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Nie którzy pewnie by chcieli aby polski...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Guzik ...całkowicie się z Tobą zgadzam....
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
wandalin - idąc Twym tokiem myślenia to jak...
Sadownicy mają dość –...
U mnie w dalszym ciągu tą nie...
Sadownicy mają dość –...
Chyba mnie źle zrozumiałeś... Napisałem...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Jak obniza do 0.1 zł to kupią wszystko ,...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
dla mnie to taka nauczka dla producentów bo...
Sadownicy mają dość –...
czy ty uwazasz ze jestesmy w stanie...
Sadownicy mają dość –...
a twoim zdaniem ile produkujemy? 1mln 1.5mln?...
Sadownicy mają dość –...
Polacy zjedzą 0,5mln ton deserówki, przy...
Sadownicy mają dość –...
Plan dla Wsi. Sprzedaż bezpośrednia....
Sadownicy mają dość –...
Ile tego deseru z 5mln ton? Jaka jest...
Sadownicy mają dość –...
no i tak powinno byc! skoncentrujcie sie na...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
okazja czyni złodziejem. To nie rolnik winny...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Możemy się jeszcze pochwalić temu...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Dokładnie tak za pieniądze z embarga...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Ta pomoc miała być pomocą, a okazała się...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Polsce dali kikadziedziat tys to na embargo...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Jerzy45 "Sieci walczą o niskie ceny dla...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Jak wyjść z tej pułapki ? Jest tylko jedna...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niestety otwarcie granic, otwarcie gospodarki...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Dawno temu, ale nie za górami, czy lasami...
Skandalicznie niskie ceny...
Zbytnio nie wierzę tym, co piszą, że...
Skandalicznie niskie ceny...
...wandalin Przecie to wina Tuska, a...
Koniec dopłat Unii do jabłek ?
Jest wielu, którzy twierdzą, że polskie...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
skoro wszyscy jednym głosem tutaj piszą,że...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Dialog...śmiech na sali.Jak ten dialog...
Skandalicznie niskie ceny...
1.No takie jest myślenie ludzi PiS-u wszyscy...
KUPS: Jesteśmy otwarci na...
Dialogować to będziemy po zbiorach jak...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Tu nie jest nikt winny że się urodziło...
Skandalicznie niskie ceny...
wszyscy przeciwko pis, niemiecki spisek, a...
Skandalicznie niskie ceny...
wszyscy przeciwko pis, niemiecki spisek, a...
Skandalicznie niskie ceny...
cieszcie się ze wam w ogóle skupują....
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Aby było zgodnie z Twoimi wizjami odnośnie...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
w sumie to nadprodukcji winny jest mroz -...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zlikwidować wszelkie pomoce, Prowy, i inne...
Ludzie rzucili się na...
Skoro wystawione do brania - to dlaczego...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Widzisz Zbyszku, o doborze naturalnym w...
Ludzie rzucili się na...
Przykro mi to mówić ,ale niestety...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zawsze możesz sie odraz jutro zając innym...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Zbyszku , PRZETRZYMAJ z 10 LAT PO 10 groszy i...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
... żadnej pomocy... napisał Zbyszek z...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Żadnej pomocy, 3-5 lat przemysł powinien...
Polskie sadownictwo coraz...
Dlatego powinniśmy jako państwo zabiegać o...
Co z tym cydrem ?
Jak wykazuje paroletnia praktyka sprawę...
Przygodę z rynkiem...
Oferta interesująca choć jeszcze bardzo...
Zarząd ŚIR zwraca się do...
Uff! Bo już myślałem,że znowu wyskoczą z...
ZSRP: 18 września protesty...
Ja wśród nich bylem, reszta nie ma czasu bo...
ZSRP: 18 września protesty...
Jaki sens blokować tych co kupują? Co oni...
ZSRP: 18 września protesty...
Strajk sadowników Białobrzegi przetwórnia...
ZSRP: 18 września protesty...
Właśnie ta forma strajku jest cały czas z...
Nie ma planu awaryjnego na...
Pięknieś to zapisał Sławku, ująłeś...
Nie ma planu awaryjnego na...
Artemida, nie rozróżniasz nawet wyprzedaży...
Nie ma planu awaryjnego na...
Kostku, uzupełnij listę o największy...
ZSRP: 18 września protesty...
Zakłady trzeba zablokować , najlepiej...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Popyt na jabłka w Polsce to kropla w morzu...
KUPS: Umowa kontraktacyjna...
Chcą dobrze a wyjdzie jak zwykle... Umowa...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Polski BIZNES(?) to klepy owocowo-warzywne....
ZSRP: 18 września protesty...
Sytuacja jak z malinami jedni strajkują...
ZSRP: 18 września protesty...
tylko związek sadowników może nam pomóc...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niemiecki lidl czy inny market może...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
przygotowanie to zbioru 2 minuty, a raptem...
ZSRP: 18 września protesty...
A niech dosadzają.Na tym polega...
ZSRP: 18 września protesty...
Masz rację M79. Ale trzeba chcieć chcieć...
ZSRP: 18 września protesty...
weźcie ten problem niskiej ceny...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Dwóch takich co mieli supermarkety czyli...
Lidl i (nie)polskie jabłka
Niemiecki lidl może sprzedawac jabłka nawet...
ZSRP: 18 września protesty...
To że napisałem iż pomysł jest zły...
ZSRP: 18 września protesty...
+sylit100 Pierwszym podstawowym błędem jest...
ZSRP: 18 września protesty...
Jonatansad dziś Niedziela jak masz...
ZSRP: 18 września protesty...
chyba już nadszedł czas ,żeby tak jak...
ZSRP: 18 września protesty...
Pomysł jest ale, według oceny - ZŁY -...
ZSRP: 18 września protesty...
wszyscy dobrze wiedzą ze żeby cena wzrosła...
ZSRP: 18 września protesty...
Pan Maliszewski z PSL-u ma piękny...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
Nic nowego, ani nadzwyczajnego
ZSRP: 18 września protesty...
A po strajkach obniżka cen na zakładach,...
ZSRP: 18 września protesty...
Wiadomo, że NIE MA SIŁY NA WSTRZYMANIE...
ZSRP: 18 września protesty...
Jedyne wyjście z sytuacji to wstrzymanie...
ZSRP: 18 września protesty...
IDĄ WYBORY I CO??? Jakaś partia ma pomysł?...
ZSRP: 18 września protesty...
Ale idą wybory i trzeba się pokazać
ZSRP: 18 września protesty...
Po co strajkować? wystarczy wstrzymać...
Automatyzacja zbiorów jabłek ?!
Niech spróbóją tak goldena zerwać
ZSRP: 18 września protesty...
Weźcie się uspokójcie, bo was sadowniki...
Nie ma planu awaryjnego na...
cd. PO CO IM KOLEJNE HEKTARY ??? KOLEJNE...
Nie ma planu awaryjnego na...
chciałem dołączyć do "po trosze...
Nie ma planu awaryjnego na...
Walduś Ile z tych 3.3k odłożysz na...
Nie ma planu awaryjnego na...
Wszystko co napisałeś to prawda ale...
Nie ma planu awaryjnego na...
Zgadzam się z niektórymi, że "to prawie...
Nie ma planu awaryjnego na...
Napisałem - 60 t/ha po 1,5 złotego... To...
Nie ma planu awaryjnego na...
Pilsnerze, dziś sadzenie sadu to jest wjazd...
instagram