Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW2019_naglowek

Dramat polskich plantatorów

Niespodziewane problemy polskich plantatorów. Dojrzałe i słodkie truskawki gniją na grządkach, ponieważ nie ma chętnych do pracy przy zbiorach. Większość zbierających woli jechać na Zachód, gdzie za podobną pracę zarobki są kilkakrotnie wyższe.

Plantatorzy nie przewidzieli, że sytuacja na polskim rynku pracy zmieni się do tego stopnia, że nie będzie chętnych do pracy przy zbiorach.

Już wiem, że część upraw po prostu zgnije. Jest ich mnóstwo. Są dorodne, soczyste. Ale mechanicznie zebrać się ich nie da. Potrzeba ludzkich rąk... A tych po prostu brak – mówi Ewelina Mitura ze Słomina na Mazowszu w rozmowie z Fakt24.


Tak jak w tym roku jeszcze nie było, przekonał się też o tym Andrzej Bozowski z Prągowa w woj. świętokrzyskim, który działa w stowarzyszeniu lokalnych producentów „Truskawka Bielińska".

Na razie mam jednego pracownika, a potrzebuję aż 20 – mówi. – Polacy zupełnie nie są chętni. Kiedyś było OHP, młodzież. Teraz tego nie ma. Wysłałem zaproszenia na Ukrainę. Wstępnie odpowiedziało mi 10 osób, ale to nic pewnego. Oni teraz też wolą jeździć na Zachód – dodaje.

 

Na jednych plantacjach problemem jest brak pracowników, a na innych pogoda…

 

Jak czytamy na echodnia.eu są plantacje, na których grad uszkodził wszystkie owoce. Nie tylko dojrzałe, ale i te zielone. Po pięknym urodzaju truskawek i nadziejach na solidne zbiory w gminie Bieliny w powiecie kieleckim niewiele zostało.

Po sobotniej (26.05) ulewie i gradobiciu znów na polach zalega muł naniesiony przez deszcz, truskawki poobijane przez grad, nie jedna przypomina sito, poniszczone liście, a pomiędzy rzędami mieszkańcy uwijający się jak w ukropie by ratować co się da. Właściciele licznych plantacji są załamani.

Grad wybił owoce, nie tylko te czerwone, ale i te dopiero dojrzewające. Ten zbiór i kolejny muszę spisać na straty prawdopodobnie w stu procentach. Mam nadzieję, że uda się uratować najpóźniej owocujące odmiany – relacjonuje pan Jacek, właściciel ponad czterech hektarów truskawek w Bielinach.

Dodatkowo ulewa naniosła na liczne pola mułu, siana, kamyków, a słomy, na której truskawki dojrzewały w doskonałych warunkach, niemal nie widać. Plantatorzy ratują z pól każdy cały owoc.REKLAMA
2018_Plantpress_prenumerta_art

komentarze (8):

dodaj komentarz
zandarski
zandarski 29.05.2018 11:53 Nie zazdroszczę plantatorom.
A tu taka ciekawostka http://www.freshplaza.com/article/104936/Spain-SW-6010,-advanced-technology-for-the-strawberry-harvest

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 31.05.2018 19:05 Jestem tu na portalu od wielu lat. Już kiedyś pisałem o tym, że praca ludzka na plantacjach jest nie zastąpiona. Śmiano się. Czas pokazał, że tak, jak przy truskawkach, tak i przy innych uprawach będzie brakowało rąk do pracy. To tzw. "dobra zmiana" doprowadziła do tego, że jest, jak jest. Wielu sądziło, że zbawieniem będą Ukraińcy... Tak, tylko ta "dobra zmiana" ucywilizowała Ukraińców i oni nie będą pracować, jak dawniej Polacy na Zachodzie - za psie pieniądze. Minimalna płaca za godzinę doprowadziła do tego, że wykształceni Ukraińcy wolą jechać dalej, bo, co to 4 euro na godzinę ? Pozostają tu ci, co nie chcą opuszczać swych rodzin, chcą tu zarobić kilka złotych na pracach sezonowych i wrócić. Kilka lat temu niewielu się przejmowało rękoma do pracy. Dzisiaj te ręce determinują rozwój polskiego rolnictwa, lub jego upadek. Może właśnie dzisiejsza sytuacja jest wyznacznikiem rozwoju - małe, samowystarczalne gospodarstwa, które własnymi rękoma dadzą radę zebrać to, co im ziemia wyda... A duże ? Cóż. Pożyjemy zobaczymy...
grisza1988
grisza1988 01.06.2018 09:27 tu w tym wszystkim chodzi o w pewnym stopniu o profity dla państwa RP w którym furtka była otwarta przez dekadę. Teraz kto będzie miał walutę to będzie miał do niej klucz. Trzeba zrozumieć pewną mentalność tego państwa że już człowiek nie może być NN. Każdy musi mieć numer i być podporządkowany do obowiązującego prawa. Najemnicy lub niewolnicy już zrobili swoje teraz czas na segregacje. Od lat '90 robiono wszystko w Polsce żeby zmienić własność narodową więc nie ma co sie dziwić że krajowe już nie istnieje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rodolfo
Rodolfo 01.06.2018 10:30 Dodam też co nieco od siebie, w kraju panuje dobrobyt, oferuje za łubiankę 2,5 kg- 4,5 zł - 5 zł , spokojnie można wyjść 20-30 zł /h ... zgadnijcie ile osób się zgłosiło .... (Rejony Poznania) Pozdrawiam.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 01.06.2018 10:56 @grisza1988 ... Pięknie napisałeś, ale za cho;er* nie kapuję o co chodzi. Gdzieś napisałem, pewnie na FB, że cały system, do którego pewnie tęsknisz można skwitować tylko kilkoma porównaniami... polskie samochody osobowe, polskie, siermiężne ciągniki, które pozostały w latach przedwojennych, czy polski przemysł ********* ( w miejsce gwiazdek można wpisać dowolną gałąź...) Spójrz więc dookoła i sam już we własnym sumieniu musisz rozważyć, jacy niewolnicy ponumerowani w kolejności cyfr arabskich produkują dla Ciebie te cudeńka współczesności... Własność narodowa ...? Rozwiń.
grisza1988
grisza1988 01.06.2018 12:09 za to ja jestem osobą o własnych poglądach, nie należę do opcji której wpajano historie bez podawania argumentów. A Że rządy ówczesnej władzy są nie do przyjęcia bo zarządzając nie moga dojść do kompromisu z obywatelami. Nie wiem jakim tokiem postrzegasz codzienność ale gdyby wcześniej zwrócono uwagę na kolejność rozwojową kapitału ludzkiego nie było by tych indeksów i formularzy. Ps. ja staram się ograniczać i nie wchłaniam tego szajsu która jest marketingowa ściema dla narodu żeby coraz bardziej go uzależnić i dalej nim manipulować.
jerzy45
jerzy45 03.06.2018 12:42 @grisza1988... Nie wiem skąd czerpiesz takie sensacyjne informacje, ale zapewne wiesz o czym piszesz... Już widzę mymi oczyma zawieszony nad drzwiami tatowy sierp i kosę, którą to tylko żyto się kosi, bo tylko śmierć kosy używa. Pewnie obok wisi cep, który w Twoich rękach jest niczym kielich ofiarny stawiany na ołtarzu...Pewnie z nowinek technologicznych posługujesz się pługiem bezkoleśnym ciągnionym przez woły, ewentualnie zasuszone krowy. Cały Twój wszechświat obserwujesz za wiklinowego płotu, który jest już ewenementem na skalę europejską ...Czy masz komin ? Pewnie ze względu na klimat tak.
Można by więcej pisać na takie bajdurzenie, jakie piszesz, bo tak - to bajdurzenie wiejskiego chłopaka, który niesiony na fali entuzjazmu dałby sobie uciąć każdy członek ciała, byle tylko udowodnić ( ale tylko na papierze - sorry na monitorze, że z niego prawdziwy Polak, z krwi i kości...ma swoje zdanie, ma swój punk widzenia, ma swoje zabobony i obawy... A odpowiedz na proste pytanie - pokaż co masz, a wówczas ocenimy, czy to co piszesz jest zgodne i prawdziwe.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

grisza1988
grisza1988 03.06.2018 13:42 ja nie jestem z tego pokolenia żeby kultywować dalej poprzednią epokę. Moje życie nie jest w samych superlatywach. Ogólnie jestem osobą co ceni sobie prywatność osobistą i nie lubię się chwalić. Nie chcę się z nikim licytować na forum tylko mam czasami puenty których widzę ciężko zrozumieć ale to już nie moja wina i sprawa. Po miedzy naszymi wypowiedziami jest duża przepaść intelektualna. Więc bardzo przepraszam jeśli naruszyłem twoje normy poglądowe i nie umie przedstawić argumentów w pełnych zdaniach i że posługuje się skracaniem wypowiedzi bez rozwijania zdań w którymi bym zaspokoił twoją ciekawość.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ukraińcy marzą o pracy na Zachodzie

Jak informuje pila.naszemiasto.pl Krzysztof Plewiński do pracy w swoich sadach zatrudnia...

Sankcje wobec Rosji przedłużone o kolejne pół roku

Przywódcy państw członkowskich na szczycie unijnym w Brukseli jednogłośnie zdecydowali o...

Konferencje podczas IX rekordowej edycji TSW 2019!

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2019 odbędą się w dniach 9–10 stycznia. Na 23 500...

Plantatorzy truskawek zakończyli przygotowania upraw do zimy

Dla truskawki taka pogoda jaka jest w tej chwili jest bardzo dobra gdyż przygotowuje się ona...

Sukces kampanii „Lato z borówkami”

Celem kampanii jest promocja spożycia borówki i jej walorów. W 2018 roku po raz pierwszy...

Drugi duży wysyp długo owocujących truskawek

Ciepły i słoneczny październik sprzyja plantatorom długo owocujących odmian truskawek i...

Najnowsze ogłoszenia

Młynek do wapna

14.12.2018 09:25 autor: OM4x4

Citroen Berlingo 1,4 benzyna

12.12.2018 12:56 autor: piotrek197704

Sortownica Greefa A3

10.12.2018 18:49 autor: Kaczor

Rolki do sortownicy Greefa

10.12.2018 18:36 autor: Kaczor

sprzedam samochód ciężarowy volvo fl6

10.12.2018 13:20 autor: LegendII

Rozsiewacz nawozów

09.12.2018 15:11 autor: Rumcajsik

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Sankcje wobec Rosji...
Do Alfreda i Borowika jak widze ile macie...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
a cały, szczelny ten zbiornik?
Kupię konny opryskiwacz Huragan
sprawny ten silnik?
Kupię konny opryskiwacz Huragan
sprawny ten silnik?
Kupię konny opryskiwacz Huragan
a można jakiś zdjęcia zobaczyć? w jakim...
Sankcje wobec Rosji...
Rosja to nie tylko jabłka. Importowali...
Sankcje wobec Rosji...
Myslici ze jak by teraz zdjęli embargo yo by...
Konferencje podczas IX...
Odniosłem się do zapowiedzi... i widzę że...
Sankcje wobec Rosji...
Jakoś nikt nie komentuje ??A tu przecież o...
Ukraińcy marzą o pracy na...
Cholera, już mnie wkurzają mnie takie...
Ukraińcy marzą o pracy na...
To będzie prawdziwy koniec sadownictwa
Konferencje podczas IX...
Odniosę się do tematu "Perspektywiczne...
Ukraińskie jabłka...
nic dodać nic ująć kolego jaceo ... może...
Tragedie w kontrolowanej...
Wania1234 używając podwójnego przeczenia w...
Tragedie w kontrolowanej...
Nie tylko z powodu cen ogolnie panujących......
Ukraińskie jabłka...
Onegdaj my zastępowaliśmy Holendrów, teraz...
Koniec glifosatu w Czechach
Rzepak też pryskają glifosatem przed...
Ukraińskie jabłka...
Nie wiem w jakim celu wrzucane są artykuły...
Tragedie w kontrolowanej...
Przy tych cenach nie można wykluczyć ze to...
Singapur pod wrażeniem...
no własnie. jaki jest efekt wszystkich...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
posiadam zbiornik do takiego sprzetu.....ma...
Singapur pod wrażeniem...
Czyli NIE MA KOORDYNATORA? Każdy coś tam,...
Singapur pod wrażeniem...
pytanie ile w tym wszystkim prawdy. Ale nie...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
Posiadam silnik kompletny do takiego...
Koniec glifosatu w Czechach
Artemida, wcale nie po cichu - są zalecenia,...
Koniec glifosatu w Czechach
Czy to są sprawdzone informacje - czy tylko...
Koniec glifosatu w Czechach
A jak po cichu producenci zbóż pryskają...
Koniec glifosatu w Czechach
Jaceo ma rację. Do tego nie wycofali...
Singapur pod wrażeniem...
Ciekawe ile nasz kraj zorganizował misji...
Singapur pod wrażeniem...
No i uczniowie przerastają mistrzów... Nie...
Singapur pod wrażeniem...
Brawo Polska klasa polityczna!!! .Trzeba...
Koniec glifosatu w Czechach
A może dbają o swoich obywateli i ich...
Koniec glifosatu w Czechach
Ale będą mieli powód i prawo, nie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Lemingi, kiedy dochodzą do jakiejś...
Koniec glifosatu w Czechach
A co go zastąpi? Nie wierzę, że w obecnie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Tu żadne Debaty i tym podobne działania nic...
CBA: Sfałszowano dane o...
A co ma piernik do wiatraka. Nieuczciwość i...
CBA: Sfałszowano dane o...
a gdzie te aresztowania miały miejsce, może...
CBA: Sfałszowano dane o...
Oj, żeby tak sąsiadowi wszystkie krowy...
Kongres sadowniczy - DEBATA
No może przerysowałem trochę ale... nie...
Skandal ze skupem...
Wynika z tego że teraz ci którzy...
Skandal ze skupem...
Czy to jest skandal ? Tak, bo już sam...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Zobaczcie na You Tube .Koniec sadownictwa.
Kongres sadowniczy - DEBATA
Gdyby w tym momencie powiedzieć, że ten...
Kongres sadowniczy - DEBATA
...@Gofertus...Nie znam Pana Chołyka. Jednak...
CBA: Sfałszowano dane o...
Ciekawie jakby wszystkie Grupy zostały...
Kongres sadowniczy - DEBATA
...artemido...Zawsze szliśmy ręka w rękę...
CBA: Sfałszowano dane o...
Pewnie nie podzielili się kasą i dlatego...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Po prostu nic nie pisz i wszystko będzie w...
Kongres sadowniczy - DEBATA
*Ministra Rolnictwa ;)
Kongres sadowniczy - DEBATA
PAN ZBYSZEK CHOŁYK NA PRZEYDENTA ! JAK...
Rozsiewacz nawozów
Jak wyzej kolega. Rozsiewacz fajny. Ale nowy...
Skandal ze skupem...
Czy my żyjemy w jakimś świecie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
widzę że nawet na zadane pytanie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Nie oczekuję na plusy ani minusy, oczekuję...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Jak byś widział podział owych 3,5 mln ton?
Kongres sadowniczy - DEBATA
żadna analiza nie pokazuje specyfikacji...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Warto zapoznać się też z analizą Klausa...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Jerzy i tu zgadzam się z Tobą brawo Ty !!...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Z ostatnich oficjalnych dokumentów...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Instytuty nie pracują? A co mają robić?...
Kongres sadowniczy - DEBATA
I na dzisiaj ostatni komentarz, po obejrzeniu...
Rozsiewacz nawozów
Coś drogo :(
Kongres sadowniczy - DEBATA
Pisząc o słowach p. Kota w sprawie tzw....
Kongres sadowniczy - DEBATA
Nie jestem w stanie ( i nawet nie mam...
Maszt do ciągnika kupno.
Zadzwoń pod ten nr. 692 787 491.
Eskimos: to tylko chwilowe...
Zadając pytanie na temat "Eskimosa" znałem...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Czyżby jedynym efektem obrad Kongresu był...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
...mam taki sprzet prosze kolegi ,jest to...
Kupię konny opryskiwacz Huragan
mam ale sam silnik.
Kongres sadowniczy - DEBATA
Sadźcie, sadźcie, pszczelarze będą się...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Przeważnie lepiej jest jak rząd nic nie...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Czekałem kilka dni na to że ukażą się...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Najlepsza opcja , to zwiększanie hektarów o...
Kongres sadowniczy - DEBATA
aby coś zmienić to trzeba dyskutować...
Eskimos: to tylko chwilowe...
jerzy45. Wiem że kontraktacja działa w dwie...
Przelano pierwszą transzę...
Jest takie powiedzenie: "zrobić kogoś w...
MRiRW ws. niemożności...
Ktoś jest w stanie przetłumaczyć to z...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Dziś największą marże z handlu jabłkami...
Eskimos: to tylko chwilowe...
i niech to będzie przestrogą dla...
Polska może stać się...
Teorii na temat przyczyn łysienia jest kilka...
Kongres sadowniczy - DEBATA
Fachowcy mieli dwa dni na przedstawienie...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Przetwórnie/Zakłady nie są zainteresowane...
Powstanie Państwowa Grupa...
Polecam !!!!!!!...
Powstanie Państwowa Grupa...
Tak to Zbigniew i Jerzy uknuli historyczną...
Powstanie Państwowa Grupa...
Porządek z bandyckim quasi-państwem jakim...
Eskimos: to tylko chwilowe...
ot i cały Eskimos...
Eskimos: to tylko chwilowe...
U mnie w regionie wczoraj pojechał pierwszy...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Wielu pisze o "Eskimosie", jako o tym...
Polska może stać się...
Po przeczytaniu tytułu musiałem zmienić...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Cichon zakontraktowano 450 tys ton i dalej...
Powstanie Państwowa Grupa...
Ujawnił się kolejny sympatyk putinowskiej...
Polska może stać się...
W temacie tak powiało optymizmem że mi...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Panie Ministrze oczekujemy oficjalnych...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Z tego co wiem to z Małopolski nie poszło w...
Powstanie Państwowa Grupa...
jerzy45 przestań bajdurzyć,...
Zapasy jabłek w UE -...
To fakt, dał rekordowe zbiory. Ale...
Powstanie Państwowa Grupa...
Ale od budowy płotu wzdłuż Bugu...
Zapasy jabłek w UE -...
Myślę ze w Polsce idareda jest znaczenie...
Powstanie Państwowa Grupa...
Oj Jerzy,a ja naprawdę myślałem,że Ty...
Zapasy jabłek w UE -...
Kompletna bzdura, kłamstwo! Popatrzcie ile...
Powstanie Państwowa Grupa...
Mieliśmy w czasie transformacji ustrojowej i...
Powstanie Państwowa Grupa...
Z tego co napisał @wania1234 wynika jasno -...
Powstanie Państwowa Grupa...
Rosja to 7mln ton rynek jabłek, jeszcze...
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
dziękuje, faktycznie. Poprawione.
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
Napiszę kilka ciepłych słów dla tych, co...
Powstanie Państwowa Grupa...
...bobo3333 ... Powoli zacznij się...
MAKRO ceny jabłek 2017 vs 2018
Proszę Admina o poprawienie literówki w...
Podwyżki cen energii...
Marcin79 ...Wiesz, że wyjaśniłeś...
Podwyżki cen energii...
Najlepszym żartem usłyszanym na...
Powstanie Państwowa Grupa...
Niech nam oddadzą ten rynek Rosyjski i...
Eskimos: to tylko chwilowe...
byl przemysl i nie ma przemyslu -15 zalatwilo...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Będziesz musiał dostarczyć te jabłka...
Jem polskie jabłka!
Warto zerknąć ;( Już dawno...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Jeżeli odbiorą w grudniu to 0.28 Ale jak...
Eskimos: to tylko chwilowe...
Spokojnie ,,lada moment przemysł pójdzie w...
Eskimos: to tylko chwilowe...
no i listopad minął a jabłek eskimos mi...
KUPS wprowadza System...
KUPS - niech sie zastanowi nad tym że...
Jem polskie jabłka!
Ja wspomogę kolegów w niedoli (a efekt...
Jem polskie jabłka!
Przed godziną usłyszałem w radiu że...
Jem polskie jabłka!
Jest temat o Orlenie to coś na temat: Raduje...
To był rekordowy rok dla...
Już miesiąc temu pisałem że to najlepszy...
Powstanie Państwowa Grupa...
kolejny program "dobrej zmiany " KORYTO +
VAT od wycofywania na...
Moje pytanie do ZSRP : czy pani minister...
Rębak samozbierający
Jeśli nie będzie to klopotem, to poproszę...
Dolnośląski sposób na...
z 8 kg jabłek uzyskuje się litr koncentratu...
Powstanie Państwowa Grupa...
Jeżeli ta Grupa będzie tak działała jak...
Powstanie Państwowa Grupa...
Powstanie Polska Grupa Spożywcza... i...
Podwyżki cen energii...
GOP ma 2 mln wyborców, po tym jak prezes...
Podwyżki cen energii...
Minister d/s energetyki potwierdził wczoraj...
Dolnośląski sposób na...
Z 8 kg jabłek uzyskuje się litr soku -...
Podwyżki cen energii...
Jarkoski - dobrze się czujesz? Posądzasz...
Podwyżki cen energii...
Wczoraj w PR I była ciekawa dyskusja na...
Podwyżki cen energii...
jacenty82 wstawiłeś mi wczoraj 10 i dzisiaj...
Podwyżki cen energii...
Trochę pitolisz Jacenty jesli mowisz ze nikt...
Podwyżki cen energii...
Przecież nikt nikogo nie zmusza do...
Wsparcie zakładania nowych...
Każde wsparcie na drzewka obruci się...
Podwyżki cen energii...
Pytanie inne ,,kto w wyborach samorządowych...
Podwyżki cen energii...
Trochę nie ta bajka.Co mają ceny jabłek...
Podwyżki cen energii...
Z San Escobar....
Podwyżki cen energii...
Nie ma co tu szukać obcej winy, bo sami nie...
Podwyżki cen energii...
to jeszcze taka uwaga spostrzeżenie w...
Rębak samozbierający
Zdjęcia i filmik z pracy maszyny mogę na...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Upodobań nie ale ustawą można zmienić...
Podwyżki cen energii...
telewizja publiczna jest tylko jedna, ma...
Podwyżki cen energii...
Ten portal to dziala chyba jak pewna...
Podwyżki cen energii...
Panowie wzzystkie te plusy kosztuja,ciekawe...
Podwyżki cen energii...
co sie śmiejesz Radex ? Przecież spady...
Podwyżki cen energii...
"Podwyżki cen energii przełożą się na...
Jak działa "klątwa jabola" ?
Ustawą nie spowodujesz zmiany upodobań...
instagram

Advertisement