Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Info_karta

Decyzja w sprawie glifosatu została odłożona

Decyzja w sprawie glifosatu została odłożona

Kraje UE nie podjęły w środę (25.10) decyzji dotyczącej ewentualnego odnowienia kontrowersyjnej 10-letniej licencji na stosowanie glifosatu, środka wykorzystywanego jako herbicyd. Komisja Europejska informuje, że kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć wkrótce – podaje PAP.

Wśród państw UE nie ma zgodności co do przedłużenia licencji.

Są takie kraje, które popierają nawet 10-letnie przedłużenie licencji. Inne mają wątpliwości - powiedziało PAP źródło w Komisji Europejskiej.

Francja zapowiedziała w środę (25.10), że jest w stanie poprzeć 4-letni okres. Licencja na stosowanie glifosatu wygasa z końcem roku.

  • źródło: PAP


Przypomnijmy:

    • Jak czytamy na europarl.europa.eu Parlament Europejski poparł we wtorek (24.10) całkowity zakaz dla herbicydów opartych na glifosacie do grudnia 2022 roku oraz natychmiastowe ograniczenie ich używania. Parlament sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej odnowienia kontrowersyjnej licencji glifosatu na kolejne 10 lat. Posłowie uważają, że UE powinna przygotować plany wycofania tej substancji z rynku, zaczynając od kompletnego zakazu używania jej w gospodarstwach domowych oraz w rolnictwie, jeśli istnieją alternatywne rozwiązania (takie jak „zintegrowane systemy zwalczania szkodników) pozwalające na skuteczną ochronę przed chwastami (…). [czytaj wpis: PE poparł natychmiastowy zakaz stosowania glifosatu >>>]


REKLAMA
2018_WIELKA_LOTERIA_ARYSTA

Tagi:

glifosat, ue

komentarze (13):

dodaj komentarz
ashero1900
ashero1900 26.10.2017 14:22 Ukraincy zarobią albo tez sam będę kupował na Ukrainie. Proponuje wprowadzenie zakazu wprowadzania do unii żywności gdzie glifosat będzie dopuszczony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 26.10.2017 18:30 ależ oczywiście...nie będę udawał fachowca i wypowiadał się górnolotnie ,ale skoro faktycznie glifosat szkodzi to nie życzę sobie na pólkach sklepowych importowanym warzyw i owoców pochodzących z upraw traktowanych tymże środkiem..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 26.10.2017 21:32 Całkowicie się z Tobą @Green25 zgadzam. Wniosek sam się nasuwa... Tylko towary z UE. Chiny, Ameryka, Azja won z polskiego rynku ! Wielokrotnie na FB czytałem, jak polscy, pożal się Boże pszczelarze narzekali i psioczyli na glifosat. Jednak wielu nawet nie potrafiło prawidłowo napisać nazwy środka... Wielu tych geniuszy pisało, by w czasie wegetacji nie pryskać zbóż !! Cóż. Poziom edukacji i wiedzy polskich producentów żywności jest żenujący. Warto by się zastanowić nad krokiem następnym i przyjrzeć się np. paście do zębów. Nie tej prostej, co babcie stosowały, jeśli jeszcze ząbki miały, ale te współczesne. Skład może przerażać...
Fluork sodu (ang. Sodium Fluoride)
Sodium Laureth Sulfate
Tetrasodium
Mika
Eugenol
CI 17200
CI 42090
CI 77891
Inne bardziej szokujące składniki omijam, bo nie o to chodzi. Jeśli glifosat jest szkodliwy na tyle, by go wycofać, to należy. Jednak i te pasty do zębów też należy wycofać, bo niektóre wręcz uszkadzają łańcuch DNA. Na niektórych opakowaniach pisze - nie stosować u dzieci, lub pod opieką rodziców, by czasami nie została pasta połknięta. Roztrząsanie, co jest dla człowieka szkodliwe, to należałoby wyrzucić z naszego otoczenia to wszystko, co jest przetworzone z najprostszych składników...Czyli co ? Powrót do czasów kamienia łupanego. Każdy przetworzony produkt może nie bezpośrednio, ale pośrednio nas truje, nawet nie tworzony obok nas, w kraju. Zatrute wody, morza, powietrze...
SlawekS
SlawekS 27.10.2017 05:36 Jerzy "geniuszu", zanim kogoś krytykujesz za poziom edukacji, zadbaj o swoją wiedzę. Otóż prawdopodobnie wątek glifosatu jest właśnie na tapecie głównie przez pryskanie nim zbóż w celu desykacji. Taki obrazek ma przed oczami zwykły zjadacz chleba, który wyobraża sobie z jakiego ziarna je ten chleb. Zamiast wyodrębnić różne techniki stosowania i zakazać te najbardziej ryzykowne, to wrzucono wszystkich do jednego worka. Nikt nie stara się wyjaśnić ludziom, że sadownik dba, aby nawet najmniejsza dawka tej substancji nie została pobrana przez drzewo. A co do pszczelarzy...ile procent sadowników rozumie co oznacza "nie pryskać herbicydami w kwitnienie"?
artemida
artemida 27.10.2017 07:27 Czy ten portal jest po to by sobie nawzajem bezkarnie nawymyślać, jednocześnie często pisząc rzeczy niesprawdzone, obiegowe, półprawdy itp.
W sytuacji kiedy sadownicy, w sprawie glifosatu są coraz bardziej przypierani do ściany w sprawie eliminacji ze stosowania / czym i jak zwalczać chwasty w rzędach; wracać do simazinu i pieliku czy mechanicznie a może wykaszać kosiarkami podkoronowymi kiedy leżą węże do kroplowego nawadniania/ może odwołać się do autorytetów naukowych którzy wyłożą argumenty merytoryczne ZA i PRZECIW.
Ktoś pisze o desykacji zbóż??? Kto robi desykację zbóż? Jeżeli już to Reglonem firmy Sengenta gdzie środkiem czynnym jest dikwat.
Trujemy się wszystkim i wszędzie i żyjemy coraz dłużej, ot PARADOKS naszych czasów.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 27.10.2017 08:08 Sławek czy na pewno rundop stosuję się w celu desykacji czy nie czasami reglone?
SlawekS
SlawekS 27.10.2017 09:14 Glifosat do desykacji http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/glifosat-do-desykacji,51782.html
ashero1900
ashero1900 27.10.2017 10:10 Kiedyś mój sąsiad powiedział mi że pryska glifosatem zamiast reglone bo dużo taniej.
Może należy reglone sprzedawać po 12 zł za litr?? wtedy nikt nie będzie myślał o takich zamiennikach do zboża.
Bez glifosatu obsługa sadu itp. wzrośnie o minimum 600 zł za hektar, no chyba że ktoś zacznie stosowanie innych zakazanych symazyn.. Sadownik sobie pewnie poradzi ale państwo straci jak USA za prohibicji
artemida
artemida 27.10.2017 10:28 Ashero - co opryskiwał TEN sąsiad? Skąd ta wartość 600 zł - co miałoby być tym zamiennikiem skoro tak precyzyjnie wyliczyłeś? Skąd simazyna skoro jej nie ma w handlu?
rewers
rewers 27.10.2017 11:49 SlawekS ma 100% racji. W rolnictwie olbrzymia ilość glifosatu idzie do desykacji.Myślę, że się nie pomylę jeśli napiszę, że grubo powyżej 90 % rzepaków jest desykowana glifosatem , 70% grochów, peluszek i łubinów, a także z 50 % gryki.
Żeby tego było mało, to postępowi, aby przyspieszyć zbiór zbóż, skrócić terminy agrotechniczne 2 tyg przez koszeniem opryskują już praktycznie większość zbóż, głównie pszenice i jęczmiona.
Tak że smacznego.
W gryce o tyle dobrze zaczyna się dziać, że coraz ciężej sprzedać towar po glifosacie
artemida
artemida 27.10.2017 12:29 Skąd te PRECYZYJNE DANE??? Jak odróżnić ziarno gryki to po stosowaniu glifosatu od innego ziarna. Sądzę, że ten wpis to czysta ściema...
rewers
rewers 27.10.2017 14:41 Chyba nie jesteś dzisiaj w formie. Trochę Twojej osobie nie przystoi zadawać takie banalne pytanie " jak odróżnić grykę z glifosatem". A o badaniach na pozostałości to on słyszał?
Co do pierwszego pytania to wyraźnie napisane, że to moje przemyślenia, a oparte są na wiedzy z innego forum, obserwacji i na rozmowach z rolnikami. Tobie proponuję poczytać forum rolnicze, a oko Ci zbieleje i nie będziesz twierdził że to ściema.
Glifostat używany w sadownictwie to tylko wierzchołek góry. Cała reszta to rolnictwo i to głównie desykacja, a nie opryskiwanie ścierniska.
artemida
artemida 27.10.2017 16:37 Przyznaję, jak pracowałem w rolnictwie to do czego innego był glifosat a do czego innego reglone. Ktoś dopuścił do tego że "jest jak jest". Czyjeś przyzwolenie a teraz odwracanie... Badania? A po co skoro nikt, nasion traktowanych glifosatem, nie dyskwalifikuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Czy będą straty na plantacjach owoców miękkich ?

Anomalia pogodowe, podobnie jak w zeszłym roku, mogą być zagrożeniem dla plantacji owoców...

Stabilne i wysokie ceny jabłek

Jabłka się sprzedają, ale nie tak jak o tej porze roku powinny. Przed rokiem ceny nie...

W 2017 r. wolumen eksportu jabłek wyniósł 991 tys. ton

Z Polski w 2017 r. wyeksportowano 1,7 mln ton owoców i przetworów owocowych wobec 1,9 mln...

Skuteczna taktyka zwalczania szkodników na początku sezonu

Do czynników decydujących o intensywności występowania mszyc możemy zaliczyć warunki...

SadBox Zdrowie

Uzyskanie wysokiej jakości plonu w uprawie towarowej owoców jest celem nadrzędnym dla...

Kiedy stosować Delan® 700 WG, a kiedy Delan® Pro ?

Kiedy należy zastosować do ochrony preparat Delan® 700 WG, a kiedy Delan® Pro ? Odpowiada...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam opryskiwacz

17.03.2018 19:37 autor: marcin99

Sprzedam spalinowy wózek widłowy

17.03.2018 14:35 autor: lisamelisa

Kosiarka sadowniczy Perfect van vammel

16.03.2018 15:00 autor: kubakorulczyk

Rozdzielacz elektrozawory ARAG

16.03.2018 13:45 autor: M4rian

Sprzedam błotniki

16.03.2018 13:23 autor: adam8500

2018_Yara_Agrotech

Najnowsze komentarze

Sadownik o sadownictwie
W czerwcu można pryskać substancją czynną...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Spoko, myślałem że jesteś niezadowolony z...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Do sasha Sprzedaję ponieważ chcę kupić...
Sadownicy są w dobrej...
bo w tym kraju to naprawdę jest nostalgia....
Sadownicy są w dobrej...
E tam.Małe chłodnie mają. Powinni dostać...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Musi być mocno uszkodzony, jeśli...
Sadownicy są w dobrej...
Ostatnio słyszałem przypadkowo że były...
Sadownicy są w dobrej...
Tym komentarzem kupiłeś mnie. Normalnie...
Sadownicy są w dobrej...
Jerzy - Lobo, Cortland, McIntosh to odmiany...
Sadownicy są w dobrej...
jerzy45 na Lobo i Cortlanda nie patrz przez...
Opryskiwacz sadowniczy Dominiak
Jaki powód sprzedaży?
Sadownicy są w dobrej...
Po co takie głupoty piszą, np koło Białej...
Sadownicy są w dobrej...
Jakoś tak wszyscy zapomnieli, że...
Opryskiwacze sadownicze:...
Ciekawi mnie podział opryskiwaczy na...
Sadownik o sadownictwie
@Lukas23... Powiedz wszystkim tu zebranym...
Sadownicy są w dobrej...
Dlaczego wielu sadowników uciekło od...
Sadownicy są w dobrej...
Problem @Magister polega na tym, że polska...
Sadownicy są w dobrej...
Masz jednak takie podejście do tematu, jak...
Sadownicy są w dobrej...
a te -7 to chcesz u siebie czy u sąsiada?
Sadownicy są w dobrej...
Najlepsze z tego jak zostanie uszczuplony...
Pozostałości pestycydów w...
Nie niepotrzebny, nasze kury produkują...
Pozostałości pestycydów w...
Ja miałem dosyć podobny przypadek, jabłko...
Pozostałości pestycydów w...
Dzień dobry, panie i panowie! Przepraszam za...
Sadownicy są w dobrej...
A i unia ma racje poniekad Ci wszyscy powinni...
Sadownicy są w dobrej...
Artykuł powinien miec tytuł niech nam zyja...
Sadownik o sadownictwie
Święte słowa, święte słowa p.L23 ale...
Danfoss EKA 164A
Mam taki ale nowy 500 236 866
Sadownik o sadownictwie
Przestańcie pierdzielić farmazony!...
Sadownicy są w dobrej...
niech każdy dopisze co dalej
Sadownicy są w dobrej...
Proponuję wydrukować ten artykuł i...
Sadownik o sadownictwie
W niektórych tematach coś się zmienia np....
Sadownik o sadownictwie
Adwokat diabła to sobie może pozwolić......
WAPA: Zapasy jabłek w UE...
Jeżeli na 1luteg było 660tys ton to dzisiaj...
Uszkodzenia mrozowe na...
W owym roku o którym piszesz j45, dziwiło...
Uszkodzenia mrozowe na...
Skąd ta pewność że nie zmarło? Ponad 20...
Uszkodzenia mrozowe na...
Defetyzm ma pewne znaczenie i określa pewne...
Uszkodzenia mrozowe na...
Własnych doświadczeń w skracaniu cudzego...
Uszkodzenia mrozowe na...
@pit2015 ...Siejesz defetyzm. Czy to pierwsza...
Sadownik o sadownictwie
A kto by nie chciał wpaść w łapy lobby...
Sadownicy będą płacić...
@Marcin21...Matematykę, to znam...Tzn....
Sadownicy będą płacić...
Musisz podszkolić matematykę i dopiero...
Sadownik o sadownictwie
U mnie Artemido bardzo duży procent. W...
Sadownik o sadownictwie
To wszystko prawda p. Demix. Prawie każdy...
Uszkodzenia mrozowe na...
Jak by tego było mało za tydzień powtórka...
Sadownik o sadownictwie
Duże gospodarstwo Piotra Korczaka zawsze...
Pozostałości środków...
Jeżeli już, to pisze od maja do grudnia i...
W Lublinie o nowych...
Ja jestem @artemido przygotowany na...
Pozostałości środków...
Miedzian - 0,75 kg/ha w zwalczaniu zarazy...
Pozostałości środków...
Podważać tego, co powiedział dr A....
W Lublinie o nowych...
Teraz już praktycznie niewiele, trochę...
W Lublinie o nowych...
jaceo1 - działasz w związku?
W Lublinie o nowych...
To zdaję się ja jestem jednym z pierwszych...
W Lublinie o nowych...
"Darmowe jablka powinne być zniszczone,...
W Lublinie o nowych...
Śmiać się chyba nie ma z czego? Zobacz jak...
W Lublinie o nowych...
Na początku drugiego komentarza popełniłem...
Sadownicy będą płacić...
zapomniałam podać maila...
Sadownicy będą płacić...
Właśnie skoro temat tłumaczeń został...
W Lublinie o nowych...
...cyt..."Trzeba się również zastanowić...
W Lublinie o nowych...
Osobiście uważam Panie Profesorze, że...
ZAKUPIĘ kombajn połówkowy...
Na OLXie co najmniej z 10 kombajnów. Do...
Sadownicy będą płacić...
Kolego dodaj jeszcze swój stracony czas x...
Sadownicy będą płacić...
Jak udoskonalono przepisy dotyczące...
Sadownicy będą płacić...
Skoro mocne źródło to nic tylko się...
Sadownicy będą płacić...
@LIBER...Jam nie pani, a pan. 1680, to kwota...
Sadownicy będą płacić...
Proszę Cię bardzo @jacenty82...źródło:...
Komunikaty od Josa de Wita w...
Bardzo dobrze napisane. Tylko poprzez...
Pozostałości pestycydów w...
A ja uważam, że masz ograniczone pole...
Pozostałości pestycydów w...
Podobnie w owocach przeznaczonych do...
Pozostałości pestycydów w...
Niestety temat jest skomplikowany i wszystkim...
Pozostałości pestycydów w...
Ja mam wrażenie, że niektórzy nie...
Lamborghini RS 70
nie można od razu napisać więcej...
Komunikaty od Josa de Wita w...
Profesor znanej uczelni do adepta wiedzy...
Sadownicy będą płacić...
Pani Jerzy Pana kolega mając tylu ludków na...
Lamborghini RS 70
Rok? Cena?
Sadownicy będą płacić...
No to p. manka - trwaj przy swoim zdaniu, nie...
Pozostałości pestycydów w...
niech przestana kupowac towar poza unia...
Pozostałości pestycydów w...
"Sprawców" można wykryć, czyli postawić...
Pozostałości pestycydów w...
Marz 100% racji . Dodam jeszcze że w tym...
Sadownicy będą płacić...
Pożyjemy zobaczymy. W dalszym ciągu nie...
Sadownicy będą płacić...
A co z osobami które praktycznie pracują w...
Komunikaty od Josa de Wita w...
Po 25 godzinach od mego ostatniego wpisu mam...
Sadownicy będą płacić...
...@jacenty82 ...Dałeś ciała. 42 złote,...
Sadownicy będą płacić...
Nie w tym rzecz i wcale nie chodzi o te 42...
Sadownicy będą płacić...
...@manka ...Czyli kobieta, jak zapewne i...
Pozostałości pestycydów w...
Uczciwość i wiarygodność, to podstawa w...
Sadownicy będą płacić...
A czytałeś artykuł czy komentujesz "w...
Sadownicy będą płacić...
w zakładce ;NAJNOWSZE TEMATY ; O zmianach w...
Sadownicy będą płacić...
Artemida aż taka obrażalska nie jestem
Sadownicy będą płacić...
Manka - tutaj część autentycznie wyraża...
Sadownicy będą płacić...
Sprawa wymagała regulacji, jednak jak to...
Sadownicy będą płacić...
I czego mnie minusujecie? Co z zusu jesteście?
Sadownicy będą płacić...
"Składka płacona przez rolnika ma wynosić...
Sadownicy będą płacić...
Idzie nowe, w sprawach odstąpienia przez...
Pozostałości pestycydów w...
Miałem dokladnie tego typu sytuację w roku...
Sadownicy będą płacić...
A wie ktoś co z rolnikami podlegającymi pod...
Sadownicy będą płacić...
A kogo to będzie obchodziło, że Ty @josu20...
Sadownicy będą płacić...
Wstepnie w projekcie ustawy ma być nowa...
Komunikaty od Josa de Wita w...
Ja nie wiem @janekr, co Ty jesz, czy z kimś...
Sadownicy będą płacić...
Dokładnie !! Wymyslaja to oczywiscie...
Sadownicy będą płacić...
Ja nie wiem jak tu pisać umowy jak co 2-gi...
Sadownicy będą płacić...
Niestety w naszym kraju zatrudnianie...
Sadownicy będą płacić...
Założę się że ci którzy pisali projekt...
Owoce i soki z polskich...
@advocatusdiaboli ...Nie porównuj mnie do...
Sadownicy będą płacić...
to bardzo chciałem przeprosić wszystkich...
Sadownicy będą płacić...
Chyba nie. By przekonać się jak bardzo...
Owoce i soki z polskich...
Jerzy wiesz kto to jest Rechtka? Na Ślonsku...
Owoce i soki z polskich...
Dobrze...Tylko @Marcin8787 nie zrozumiałeś...
Sadownicy będą płacić...
...ha, ha, ha ...dobre sobie hasło.
Owoce i soki z polskich...
Czyli uscislajac gdyby dzis Po rzadziła to...
Owoce i soki z polskich...
Nie rozumiem czegos, chodzi o wiek 65 ? to i...
Sadownicy będą płacić...
Czas najwyższy doliczyć do cen swoich...
Sadownicy będą płacić...
Te przepisy są po to żeby zaktualizować...
Sadownicy będą płacić...
Na resztę okresu pozostaje umowa zlecenie,...
Komunikaty od Josa de Wita w...
To nie do końca tak jest @Marcin8787 , jak...
Owoce i soki z polskich...
A dlaczego PiS wpakował rolników w pracę...
Sadownicy będą płacić...
Stosowne byłoby pytanie - czy jest to...
Sadownicy będą płacić...
Do tej pory obowiązywały inne przepisy,...
Sadownicy będą płacić...
Tak sie martwią o ukraińców a nie tak...
Owoce i soki z polskich...
A co do handlu w niedziele to mozna dla...
Komunikaty od Josa de Wita w...
jerzy45 po kimś takim jak Ty nie...
Atak zimy zdziesiątkował...
W dwa - trzy lata po zimie 79/80 masowo...
Komunikaty od Josa de Wita w...
Doradztwo to czy innej firmy jest nastawione...
Owoce i soki z polskich...
Co do wyników wyborów to 4 lata temu te...
Komunikaty od Josa de Wita w...
Mam pretensję do tych, co nie postawili...
Owoce i soki z polskich...
Chcesz się bawić w prognozowanie polityki...
Cortland, Paulared, 12-letni...
Ja wyraziłem @jacku1111 tylko swoje zdanie....
Cortland, Paulared, 12-letni...
Witam co do cięcia przeprowadzonego przeze...
Owoce i soki z polskich...
Ale Panie Jerzy45 by miec wiekszasc...
Atak zimy zdziesiątkował...
Tomi86 - skutki mrozu może być widać...
Atak zimy zdziesiątkował...
Co działo się w ciągu owych...
Atak zimy zdziesiątkował...
Mam przyjemność pomagać w tworzeniu sadu...
Owoce i soki z polskich...
Jak to mówią "biznes nie znosi prózni"...
Szymony: uszkodzenia...
To co juz widać to świeże spękania kory...
Atak zimy zdziesiątkował...
Jaceo mógł byś coś więcej napisać na...
Szymony: uszkodzenia...
2007 rok nie utkwił mi w pamięci jako...
Owoce i soki z polskich...
Kolega @Marcin8787 jest wizjonerem z...
Szymony: uszkodzenia...
Obecny przebieg pogody jest jednak inny, niż...
Cortland, Paulared, 12-letni...
Dla mnie takie pokazy ( he he ...) cięcia,...
Atak zimy zdziesiątkował...
Borówka dostała mocno, straty w pąkach na...
Atak zimy zdziesiątkował...
I to nie koniec niestety... Dziś u mnie -5 i...
Atak zimy zdziesiątkował...
Nie tylko we Włoszech i Hiszpanii. U nas...
Kupię Agrolę 1000 l
Mam do sprzedania opryskiwacz Agrola Turbo...
Cortland, Paulared, 12-letni...
Może to i dobrze że nie widać dokładnie...
Cortland, Paulared, 12-letni...
Ja takie instruktażowe filmy podczas...
Cortland, Paulared, 12-letni...
Ten pokaz jest trochę dziwny, bo malo widac...
Wywrotnica ręczna do...
oczywiście, proszę podać mi e-mail to...
Wywrotnica ręczna do...
a jakieś zdjęcia można?
Jakie jabłka kupujemy!
Mój znajomy, sadownik przechodzący na...
Kupię opryskiwacz sadowniczy
witam,.posiadam pilmet 2011rok w...
Szymony: uszkodzenia...
To co może niepokoić ,to występowanie...
instagram