Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Decyzja w sprawie glifosatu została odłożona

Decyzja w sprawie glifosatu została odłożona

Kraje UE nie podjęły w środę (25.10) decyzji dotyczącej ewentualnego odnowienia kontrowersyjnej 10-letniej licencji na stosowanie glifosatu, środka wykorzystywanego jako herbicyd. Komisja Europejska informuje, że kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć wkrótce – podaje PAP.

Wśród państw UE nie ma zgodności co do przedłużenia licencji.

Są takie kraje, które popierają nawet 10-letnie przedłużenie licencji. Inne mają wątpliwości - powiedziało PAP źródło w Komisji Europejskiej.

Francja zapowiedziała w środę (25.10), że jest w stanie poprzeć 4-letni okres. Licencja na stosowanie glifosatu wygasa z końcem roku.

  • źródło: PAP


Przypomnijmy:

    • Jak czytamy na europarl.europa.eu Parlament Europejski poparł we wtorek (24.10) całkowity zakaz dla herbicydów opartych na glifosacie do grudnia 2022 roku oraz natychmiastowe ograniczenie ich używania. Parlament sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej odnowienia kontrowersyjnej licencji glifosatu na kolejne 10 lat. Posłowie uważają, że UE powinna przygotować plany wycofania tej substancji z rynku, zaczynając od kompletnego zakazu używania jej w gospodarstwach domowych oraz w rolnictwie, jeśli istnieją alternatywne rozwiązania (takie jak „zintegrowane systemy zwalczania szkodników) pozwalające na skuteczną ochronę przed chwastami (…). [czytaj wpis: PE poparł natychmiastowy zakaz stosowania glifosatu >>>]


REKLAMA

Tagi:

glifosat, ue

komentarze (13):

dodaj komentarz
ashero1900
ashero1900 26.10.2017 14:22 Ukraincy zarobią albo tez sam będę kupował na Ukrainie. Proponuje wprowadzenie zakazu wprowadzania do unii żywności gdzie glifosat będzie dopuszczony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 26.10.2017 18:30 ależ oczywiście...nie będę udawał fachowca i wypowiadał się górnolotnie ,ale skoro faktycznie glifosat szkodzi to nie życzę sobie na pólkach sklepowych importowanym warzyw i owoców pochodzących z upraw traktowanych tymże środkiem..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 26.10.2017 21:32 Całkowicie się z Tobą @Green25 zgadzam. Wniosek sam się nasuwa... Tylko towary z UE. Chiny, Ameryka, Azja won z polskiego rynku ! Wielokrotnie na FB czytałem, jak polscy, pożal się Boże pszczelarze narzekali i psioczyli na glifosat. Jednak wielu nawet nie potrafiło prawidłowo napisać nazwy środka... Wielu tych geniuszy pisało, by w czasie wegetacji nie pryskać zbóż !! Cóż. Poziom edukacji i wiedzy polskich producentów żywności jest żenujący. Warto by się zastanowić nad krokiem następnym i przyjrzeć się np. paście do zębów. Nie tej prostej, co babcie stosowały, jeśli jeszcze ząbki miały, ale te współczesne. Skład może przerażać...
Fluork sodu (ang. Sodium Fluoride)
Sodium Laureth Sulfate
Tetrasodium
Mika
Eugenol
CI 17200
CI 42090
CI 77891
Inne bardziej szokujące składniki omijam, bo nie o to chodzi. Jeśli glifosat jest szkodliwy na tyle, by go wycofać, to należy. Jednak i te pasty do zębów też należy wycofać, bo niektóre wręcz uszkadzają łańcuch DNA. Na niektórych opakowaniach pisze - nie stosować u dzieci, lub pod opieką rodziców, by czasami nie została pasta połknięta. Roztrząsanie, co jest dla człowieka szkodliwe, to należałoby wyrzucić z naszego otoczenia to wszystko, co jest przetworzone z najprostszych składników...Czyli co ? Powrót do czasów kamienia łupanego. Każdy przetworzony produkt może nie bezpośrednio, ale pośrednio nas truje, nawet nie tworzony obok nas, w kraju. Zatrute wody, morza, powietrze...
SlawekS
SlawekS 27.10.2017 05:36 Jerzy "geniuszu", zanim kogoś krytykujesz za poziom edukacji, zadbaj o swoją wiedzę. Otóż prawdopodobnie wątek glifosatu jest właśnie na tapecie głównie przez pryskanie nim zbóż w celu desykacji. Taki obrazek ma przed oczami zwykły zjadacz chleba, który wyobraża sobie z jakiego ziarna je ten chleb. Zamiast wyodrębnić różne techniki stosowania i zakazać te najbardziej ryzykowne, to wrzucono wszystkich do jednego worka. Nikt nie stara się wyjaśnić ludziom, że sadownik dba, aby nawet najmniejsza dawka tej substancji nie została pobrana przez drzewo. A co do pszczelarzy...ile procent sadowników rozumie co oznacza "nie pryskać herbicydami w kwitnienie"?
artemida
artemida 27.10.2017 07:27 Czy ten portal jest po to by sobie nawzajem bezkarnie nawymyślać, jednocześnie często pisząc rzeczy niesprawdzone, obiegowe, półprawdy itp.
W sytuacji kiedy sadownicy, w sprawie glifosatu są coraz bardziej przypierani do ściany w sprawie eliminacji ze stosowania / czym i jak zwalczać chwasty w rzędach; wracać do simazinu i pieliku czy mechanicznie a może wykaszać kosiarkami podkoronowymi kiedy leżą węże do kroplowego nawadniania/ może odwołać się do autorytetów naukowych którzy wyłożą argumenty merytoryczne ZA i PRZECIW.
Ktoś pisze o desykacji zbóż??? Kto robi desykację zbóż? Jeżeli już to Reglonem firmy Sengenta gdzie środkiem czynnym jest dikwat.
Trujemy się wszystkim i wszędzie i żyjemy coraz dłużej, ot PARADOKS naszych czasów.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 27.10.2017 08:08 Sławek czy na pewno rundop stosuję się w celu desykacji czy nie czasami reglone?
SlawekS
SlawekS 27.10.2017 09:14 Glifosat do desykacji http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/glifosat-do-desykacji,51782.html
ashero1900
ashero1900 27.10.2017 10:10 Kiedyś mój sąsiad powiedział mi że pryska glifosatem zamiast reglone bo dużo taniej.
Może należy reglone sprzedawać po 12 zł za litr?? wtedy nikt nie będzie myślał o takich zamiennikach do zboża.
Bez glifosatu obsługa sadu itp. wzrośnie o minimum 600 zł za hektar, no chyba że ktoś zacznie stosowanie innych zakazanych symazyn.. Sadownik sobie pewnie poradzi ale państwo straci jak USA za prohibicji
artemida
artemida 27.10.2017 10:28 Ashero - co opryskiwał TEN sąsiad? Skąd ta wartość 600 zł - co miałoby być tym zamiennikiem skoro tak precyzyjnie wyliczyłeś? Skąd simazyna skoro jej nie ma w handlu?
rewers
rewers 27.10.2017 11:49 SlawekS ma 100% racji. W rolnictwie olbrzymia ilość glifosatu idzie do desykacji.Myślę, że się nie pomylę jeśli napiszę, że grubo powyżej 90 % rzepaków jest desykowana glifosatem , 70% grochów, peluszek i łubinów, a także z 50 % gryki.
Żeby tego było mało, to postępowi, aby przyspieszyć zbiór zbóż, skrócić terminy agrotechniczne 2 tyg przez koszeniem opryskują już praktycznie większość zbóż, głównie pszenice i jęczmiona.
Tak że smacznego.
W gryce o tyle dobrze zaczyna się dziać, że coraz ciężej sprzedać towar po glifosacie
artemida
artemida 27.10.2017 12:29 Skąd te PRECYZYJNE DANE??? Jak odróżnić ziarno gryki to po stosowaniu glifosatu od innego ziarna. Sądzę, że ten wpis to czysta ściema...
rewers
rewers 27.10.2017 14:41 Chyba nie jesteś dzisiaj w formie. Trochę Twojej osobie nie przystoi zadawać takie banalne pytanie " jak odróżnić grykę z glifosatem". A o badaniach na pozostałości to on słyszał?
Co do pierwszego pytania to wyraźnie napisane, że to moje przemyślenia, a oparte są na wiedzy z innego forum, obserwacji i na rozmowach z rolnikami. Tobie proponuję poczytać forum rolnicze, a oko Ci zbieleje i nie będziesz twierdził że to ściema.
Glifostat używany w sadownictwie to tylko wierzchołek góry. Cała reszta to rolnictwo i to głównie desykacja, a nie opryskiwanie ścierniska.
artemida
artemida 27.10.2017 16:37 Przyznaję, jak pracowałem w rolnictwie to do czego innego był glifosat a do czego innego reglone. Ktoś dopuścił do tego że "jest jak jest". Czyjeś przyzwolenie a teraz odwracanie... Badania? A po co skoro nikt, nasion traktowanych glifosatem, nie dyskwalifikuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Agro Nawigator: Sytuacja w przetwórstwie jabłek

Wskutek spadku zbiorów jabłek produkcja zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) w Polsce w...

Ceny jabłek historycznie niskie !

Ceny jabłek deserowych we wrześniu’18 osiągnęły historycznie niski poziom, biorąc pod...

Spadek eksportu w sez. 2017/18 i wzrost w sez. 2018/19

W sez. 2018/19, z uwagi na większą produkcję, eksport jabłek z Polski prawdopodobnie...

IP truskawek i śliwek - nowe wydanie metodyki

Jednym z podstawowych obowiązków producenta, który ubiega się o certyfikat integrowanej...

Bellis® 38 WG - najlepszy sposób na gorzkie problemy przechowalnicze

Bellis® 38 WG to nowoczesny preparat grzybobójczy w formie granul o działaniu systemicznym...

PSOR: Polska żywność zdrowa i bezpieczna!

Ponad 96% próbek żywności w Polsce było wolne od pozostałości środków ochrony roślin...

Najnowsze ogłoszenia

Zakupie przyczepe 4t lub 6t

20.10.2018 15:22 autor: kkkkkk9

Wynajmę chłodnię

18.10.2018 21:18 autor: OM4x4

Skrzyniopalety - 450 sztuk - okolice Poznania

18.10.2018 07:33 autor: admin

Bateria do WW Suchedniów

18.10.2018 07:14 autor: gosiak500

Bateria do Bułgara

18.10.2018 07:12 autor: gosiak500

Skrzynki jedynki

17.10.2018 22:03 autor: Tchort

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Skup interwencyjny jabłek -...
Wow cisza wyborcza, to i na portalu cisza....
Maliszewski: Nie ma żadnej...
To nie czasy Lincolna w USA, kiedy to jako...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Artemido , a ja zycze Ci powodzenia w...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Patrzę na wklejone mi minusy i zastanawiam...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ale świnie doznały nobilitacji...? NAWET...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ciekawe co się będzie działo jak ci...
Skup interwencyjny jabłek -...
Wielu ludziom, a nie tylko sadownikom...
Skup interwencyjny jabłek -...
Dzięki bobo3333 za informację
Dark Idol czyli czerwony Ligol
Jest problem ze sprzedażą wszystkich odmian...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
To Ty kałachem chciałbyś odganiać ludzi...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
ot taka reforma, która wg prezesa już się...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Teraz za to kto ma znajomości w Pisie może...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Ach Artemido ,,,aleś upierdliwy jak ta pani...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Grajmy va bank. Startuję ale nie wejdę......
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Ani chybi, że te filozoficzne wypociny są...
Unia Owocowa: Apel w...
Jerzy45,nie ironizuj...błagam. Złodziej to...
Skup interwencyjny jabłek -...
Jak będziesz czytał dokładnie, nawet...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Powiadasz alfredzie że Pan Leszek do rady...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Artemido ?? czy wierzysz w sądy ?? no może...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Artemida czy Ty wiesz ze rasizm a faszyzm to...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Jakie faszystowskie poglądy człowieku o...
Unia Owocowa: Apel w...
a co to , sadownik nie ma swojej godności?...
Unia Owocowa: Apel w...
Tak Jerzy myślałeś ze jak katolik to...
Unia Owocowa: Apel w...
Szkoda ze nie apelowali do sadowników aby...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Posadzić jednych i drugich za przewiny...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Artemido ,,przesłałem wpis Romana( Trzeba...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Za rozpowszechnianie treści faszystowskich...
Skup interwencyjny jabłek -...
Najlepsze jest to ż zwolennicy partii A...
Skup interwencyjny jabłek -...
Zagadka nie łatwa, jeszcze trudniejsze...
Skup interwencyjny jabłek -...
Wiadomo WSZYSTKIE świnie myślą tylko o...
Skup interwencyjny jabłek -...
Niechybnie byli to Polacy? Czyj był APPOL...
Skup interwencyjny jabłek -...
Dowiedzmy sie kto zgodzil sie i podpisal...
Unia Owocowa: Apel w...
Sądząc po tym, w jakim kraju mieszkam -...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Ja ze dałem plusa . No dobra i ja podepre...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Jakie przestępstwo , mamy wolność słowa...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Jonatansad jak to zrobic przetumaczyc chlopom...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
To nie żarty - to przestępstwo! JEDEN Z...
Eskimos: rozpoczęcie akcji...
Szampon gratulacje , pomyliłeś fach bierz...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
jak przemysł nie wzrośnie to export będzie...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Trudno to będę siedział i kwiczal jak za...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Czy zastanowiłeś się co piszesz? Za takie...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
Dosłownie Dragon , ale barany mają...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
jonatansad bądź realistą. Apele to były...
Maliszewski: Nie ma żadnej...
na jabłku przemysłowym już w tym roku...
Eskimos: Od dziś rusza skup...
sam sobie teraz dałem minusa
Eskimos: Od dziś rusza skup...
najlepiej dopłaty do zakupu opakowań :)
Eskimos: Od dziś rusza skup...
Nie rozumiem potrzeby wprowadzania limitu, z...
Skup interwencyjny jabłek -...
No cóż - bobo.. PSL za kłamstwa nie...
Skup interwencyjny jabłek -...
Zapewniam że nie jestem z żadną Partią...
Skup interwencyjny jabłek -...
Nie znam tego przypadku drogi panie Leszku...
Skup interwencyjny jabłek -...
Parę dni temu - usłyszałem z taśmy VIP-a...
Punkty skupu jabłek mają...
Pan poseł Kwitek niech już nie zabiera...
Skup interwencyjny jabłek -...
LL - sądząc po tym jak zwracasz się do 72...
Skup interwencyjny jabłek -...
Tak to jest zarpionie- część "sama nie wie...
Skup interwencyjny jabłek -...
zapion2 pewnie głosują ci co głosowali na...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ale musisz przyznać że jak na wiek 72 takie...
Skup interwencyjny jabłek -...
Artemido w nawiązaniu do tego co piszesz...
Punkty skupu jabłek mają...
Może lepszy byłby jakiś pigmej od eskimosa
Skup interwencyjny jabłek -...
Łapcie koledzy sadownicy:...
Skup interwencyjny jabłek -...
Nie wiem po co ta inwigilacja mojej osoby? Ja...
Skup interwencyjny jabłek -...
Na pewno nie na Ciebie drogi Artemido ! a...
Skup interwencyjny jabłek -...
Masz rację jacenty i piszesz na czasie choć...
Skup interwencyjny jabłek -...
Kontraktacje jeżeli mają być niech będą...
Jabłka przemysłowe przy...
będą pojawiać się teraz ukryte reklamy,...
Skup interwencyjny jabłek -...
skup interwencyjny jest to pierwszy ruch...
Punkty skupu jabłek mają...
I tak będzie w przypadku obowiązkowych...
Skup interwencyjny jabłek -...
Widzisz Wania, już w Biblii napisano o...
Skup interwencyjny jabłek -...
Prosty przyklad kto byl na spotkaniu Jurgiela...
Skup interwencyjny jabłek -...
Dokładnie PSL to cwaniaki po umaczane w...
Ukraińskie jabłka w Indiach
Polacy tak się rozpędzili w przeganianiu...
Ardanowski: Przetwórnie...
Wszystko wina ludzi którzy oddają towar za...
Skup interwencyjny jabłek -...
cóż Ryba psuje się od Głowy :((( niestety...
Eskimos: rozpoczęcie akcji...
A gdyby tak zabraklo ludzi to moze by 1/3...
Ukraińskie jabłka w Indiach
Przecież najpierw my zgapiliśmy z...
Eskimos: rozpoczęcie akcji...
To czas na drugi wierszyk, trochę...
Eskimos: rozpoczęcie akcji...
Pierdu, pierdu będzie wiosna. Wiosna, lato,...
Skup interwencyjny jabłek -...
gwoździem do trumny będzie zainstalowanie...
Skup interwencyjny jabłek -...
Zatrudnienie obcokrajowców nastepna...
Skup interwencyjny jabłek -...
Przykład odbudowywania polskiego przemysłu...
Skup interwencyjny jabłek -...
2015 - limit na bank żywnosci - ok 10 ha -...
Skup interwencyjny jabłek -...
bobo3333-Twój nick chyba nie jest...
Zdziczałe sady w Bieszczadach
Niedługo cały kraj będzie pełen...
Ukraińskie jabłka w Indiach
Uczniowie przerośli nauczycieli...
Skup interwencyjny jabłek -...
A wie ktoś co oznaczają te niebieskie czy...
Skup interwencyjny jabłek -...
bobo3333 , jedyna rozsadna odpowiedź na Twoj...
Skup interwencyjny jabłek -...
dodam nosze okulary , a ta pani to coś...
Skup interwencyjny jabłek -...
Co masz do Pań, że tak podkreślasz "ta...
Skup interwencyjny jabłek -...
Kolego żadnego skupu NIE będzie!!!!!!!!!!...
Jabłka przemysłowe przy...
Jeszcze rok i Ciebie też złamią, jak nie...
Jabłka przemysłowe przy...
c00rneL , to samo mialem napisac kasy zadnej...
Jabłka przemysłowe przy...
Tia i pewnie pokazali, że mocznik z Puław,...
Jabłka przemysłowe przy...
Widziałem ostatnio podobną ukrytą reklamę...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ależ pilsnerze, nikt oprócz Ciebie...
Sprzedam skrzyniopalety
Dam 50 zł transportcpo twojej stronie..a i...
Jabłka przemysłowe przy...
Prawda boli, do tego jeszcze dodatkowy zakup...
Skup interwencyjny jabłek -...
Też coś dodam do tej trafnej refleksji:...
Jabłka przemysłowe przy...
Mam nadzieję tylko, że to nie kryptoreklama...
Jabłka przemysłowe przy...
Mnie nie stać na taki wypas (glebogryzarki...
Jabłka przemysłowe przy...
Sadownicy by się posluchali... Dobre,...
Jabłka przemysłowe przy...
Skończ Waść, wstydu oszczędź, nie wiesz...
Skup interwencyjny jabłek -...
a ja z innej beczki jest jesień -piękna...
Jabłka przemysłowe przy...
wszyscy sadownicy powinni tak zrobić ,może...
Wielki chaos w punktach skupu !
Tak sie robi porządki panie Ministrze...
Jabłka przemysłowe przy...
Tak trzymać .. Honor jest najważniejszy! ja...
Historia Jabłek Grójeckich...
A o prof. Pieniążku coś będzie w tym...
Skup interwencyjny jabłek -...
oprocentowanie od euro/dolarów w tym roku...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ile lat trwa WYGASZANIE produkcji...
Jabłka przemysłowe przy...
Ja kosiarka zrobiłem od razu koszenie na...
Jabłka przemysłowe przy...
Ładnie to wyszło, tak równo. Ja...
Jabłka przemysłowe przy...
Sporo paliwka pójdzie... :o
Jabłka przemysłowe przy...
Ja dziś zrobilem to samo. Dobrze ze są...
Skup interwencyjny jabłek -...
Ja, smakosz pilsnera urquella,wiem jedno,że...
Skup interwencyjny jabłek -...
Przy jednym tyskim czy pilsnerze problemu...
Sprzedam skrzyniopalety
Sadownicy to teraz taka elita jak ten pan z...
Wielki chaos w punktach skupu !
Żeby przemyśleć to trzeba mieć...
Sprzedam skrzyniopalety
bierz i nie pier...l jak takie tanie......
Wielki chaos w punktach skupu !
Chyba ktoś miał pomysł nie przemyślał i...
Skup interwencyjny jabłek -...
No tak.Ci co mieli wykarczować po tym...
Sprzedam skrzyniopalety
Kogoś chyba popierdlilo za jabłka 300 kg...
Sprzedam skrzyniopalety
Ja też sprzedam skrzyniopalety nowe...
Nowe wysuszone...
Ja też sprzedam skrzyniopalety nowe...
Skup interwencyjny jabłek -...
Chyba czas na wnioski z tego co się dzieje w...
Skup interwencyjny jabłek -...
ciekawe ile za utylizacje sobie Eskimos jak...
Skup interwencyjny jabłek -...
Rząd chciał zabezpieczyć tych co w...
Skup interwencyjny jabłek -...
iI później rząd będzie gadał jaki to...
Skup interwencyjny jabłek -...
Do Jerzego45 który przykładów szuka chodź...
Sprzedam skrzyniopalety
pomysłowy żart pokazuje ile jest warta...
Sprzedam skrzyniopalety
Ktoś sprzedaje skrzynie z...
Sprzedam skrzyniopalety
Dobrze czytaj ze zrozumieniem !!!
Sprzedam skrzyniopalety
250 zł? dobry zart
Polska powinna być...
Abukk - na "tłumacza" w minrolu... albo...
Polska powinna być...
Gdy pracę dobiegną końca, to się okaże...
Polska powinna być...
No niby rząd chciał, ale wyszło jak...
Polska powinna być...
*prorozwojowym? To nie tak się robi, że...
Polska powinna być...
Szanowny Panie Ministrze nazwa calvados...
Polska powinna być...
To kto ma rację? adwokat czy minister...
Polska powinna być...
Poza tym za wielu jabłek odpowiednich do...
Interwencyjny skup jabłek
Czytam wasze komentarze i widzę ze nic nie...
Wzrost eksportu tureckich...
naturalna selekcja
Wzrost eksportu tureckich...
Masz rację, wschód to przyszłość -...
Wzrost eksportu tureckich...
PiS jak krowa, im więcej ryczy, tym mniej...
Skup interwencyjny jabłek -...
Już chyba każdy widzi, że zrobiono z nas...
Skup interwencyjny jabłek -...
powiedz to głośno. Jabłko przemysłowe to...
Skup interwencyjny jabłek -...
Eskimos może olać odbiór i nie płacić...
Skup interwencyjny jabłek -...
jakie to polskie :) wymog stosowania sor...
Skup interwencyjny jabłek -...
Kolego wszystko będzie weryfikowane z danymi...
Ardanowski: Przetwórnie...
Czyżby chwile refleksji...po okresie euforii?
Skup interwencyjny jabłek -...
A swoją drogą to te umowy są nogami...
Skup interwencyjny jabłek -...
6. Załączniki do niniejszej Umowy...
instagram