Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosiemx_Imidan

Decyzja w sprawie glifosatu została odłożona

Decyzja w sprawie glifosatu została odłożona

Kraje UE nie podjęły w środę (25.10) decyzji dotyczącej ewentualnego odnowienia kontrowersyjnej 10-letniej licencji na stosowanie glifosatu, środka wykorzystywanego jako herbicyd. Komisja Europejska informuje, że kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć wkrótce – podaje PAP.

Wśród państw UE nie ma zgodności co do przedłużenia licencji.

Są takie kraje, które popierają nawet 10-letnie przedłużenie licencji. Inne mają wątpliwości - powiedziało PAP źródło w Komisji Europejskiej.

Francja zapowiedziała w środę (25.10), że jest w stanie poprzeć 4-letni okres. Licencja na stosowanie glifosatu wygasa z końcem roku.

  • źródło: PAP


Przypomnijmy:

    • Jak czytamy na europarl.europa.eu Parlament Europejski poparł we wtorek (24.10) całkowity zakaz dla herbicydów opartych na glifosacie do grudnia 2022 roku oraz natychmiastowe ograniczenie ich używania. Parlament sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej odnowienia kontrowersyjnej licencji glifosatu na kolejne 10 lat. Posłowie uważają, że UE powinna przygotować plany wycofania tej substancji z rynku, zaczynając od kompletnego zakazu używania jej w gospodarstwach domowych oraz w rolnictwie, jeśli istnieją alternatywne rozwiązania (takie jak „zintegrowane systemy zwalczania szkodników) pozwalające na skuteczną ochronę przed chwastami (…). [czytaj wpis: PE poparł natychmiastowy zakaz stosowania glifosatu >>>]


REKLAMA
2018_Syngenta_Topas_1
2018_Agrosimex_Imidian
2018_Syngenta_Affirm_1

Tagi:

glifosat, ue

komentarze (13):

dodaj komentarz
ashero1900
ashero1900 26.10.2017 14:22 Ukraincy zarobią albo tez sam będę kupował na Ukrainie. Proponuje wprowadzenie zakazu wprowadzania do unii żywności gdzie glifosat będzie dopuszczony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 26.10.2017 18:30 ależ oczywiście...nie będę udawał fachowca i wypowiadał się górnolotnie ,ale skoro faktycznie glifosat szkodzi to nie życzę sobie na pólkach sklepowych importowanym warzyw i owoców pochodzących z upraw traktowanych tymże środkiem..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 26.10.2017 21:32 Całkowicie się z Tobą @Green25 zgadzam. Wniosek sam się nasuwa... Tylko towary z UE. Chiny, Ameryka, Azja won z polskiego rynku ! Wielokrotnie na FB czytałem, jak polscy, pożal się Boże pszczelarze narzekali i psioczyli na glifosat. Jednak wielu nawet nie potrafiło prawidłowo napisać nazwy środka... Wielu tych geniuszy pisało, by w czasie wegetacji nie pryskać zbóż !! Cóż. Poziom edukacji i wiedzy polskich producentów żywności jest żenujący. Warto by się zastanowić nad krokiem następnym i przyjrzeć się np. paście do zębów. Nie tej prostej, co babcie stosowały, jeśli jeszcze ząbki miały, ale te współczesne. Skład może przerażać...
Fluork sodu (ang. Sodium Fluoride)
Sodium Laureth Sulfate
Tetrasodium
Mika
Eugenol
CI 17200
CI 42090
CI 77891
Inne bardziej szokujące składniki omijam, bo nie o to chodzi. Jeśli glifosat jest szkodliwy na tyle, by go wycofać, to należy. Jednak i te pasty do zębów też należy wycofać, bo niektóre wręcz uszkadzają łańcuch DNA. Na niektórych opakowaniach pisze - nie stosować u dzieci, lub pod opieką rodziców, by czasami nie została pasta połknięta. Roztrząsanie, co jest dla człowieka szkodliwe, to należałoby wyrzucić z naszego otoczenia to wszystko, co jest przetworzone z najprostszych składników...Czyli co ? Powrót do czasów kamienia łupanego. Każdy przetworzony produkt może nie bezpośrednio, ale pośrednio nas truje, nawet nie tworzony obok nas, w kraju. Zatrute wody, morza, powietrze...
SlawekS
SlawekS 27.10.2017 05:36 Jerzy "geniuszu", zanim kogoś krytykujesz za poziom edukacji, zadbaj o swoją wiedzę. Otóż prawdopodobnie wątek glifosatu jest właśnie na tapecie głównie przez pryskanie nim zbóż w celu desykacji. Taki obrazek ma przed oczami zwykły zjadacz chleba, który wyobraża sobie z jakiego ziarna je ten chleb. Zamiast wyodrębnić różne techniki stosowania i zakazać te najbardziej ryzykowne, to wrzucono wszystkich do jednego worka. Nikt nie stara się wyjaśnić ludziom, że sadownik dba, aby nawet najmniejsza dawka tej substancji nie została pobrana przez drzewo. A co do pszczelarzy...ile procent sadowników rozumie co oznacza "nie pryskać herbicydami w kwitnienie"?
artemida
artemida 27.10.2017 07:27 Czy ten portal jest po to by sobie nawzajem bezkarnie nawymyślać, jednocześnie często pisząc rzeczy niesprawdzone, obiegowe, półprawdy itp.
W sytuacji kiedy sadownicy, w sprawie glifosatu są coraz bardziej przypierani do ściany w sprawie eliminacji ze stosowania / czym i jak zwalczać chwasty w rzędach; wracać do simazinu i pieliku czy mechanicznie a może wykaszać kosiarkami podkoronowymi kiedy leżą węże do kroplowego nawadniania/ może odwołać się do autorytetów naukowych którzy wyłożą argumenty merytoryczne ZA i PRZECIW.
Ktoś pisze o desykacji zbóż??? Kto robi desykację zbóż? Jeżeli już to Reglonem firmy Sengenta gdzie środkiem czynnym jest dikwat.
Trujemy się wszystkim i wszędzie i żyjemy coraz dłużej, ot PARADOKS naszych czasów.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 27.10.2017 08:08 Sławek czy na pewno rundop stosuję się w celu desykacji czy nie czasami reglone?
SlawekS
SlawekS 27.10.2017 09:14 Glifosat do desykacji http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/glifosat-do-desykacji,51782.html
ashero1900
ashero1900 27.10.2017 10:10 Kiedyś mój sąsiad powiedział mi że pryska glifosatem zamiast reglone bo dużo taniej.
Może należy reglone sprzedawać po 12 zł za litr?? wtedy nikt nie będzie myślał o takich zamiennikach do zboża.
Bez glifosatu obsługa sadu itp. wzrośnie o minimum 600 zł za hektar, no chyba że ktoś zacznie stosowanie innych zakazanych symazyn.. Sadownik sobie pewnie poradzi ale państwo straci jak USA za prohibicji
artemida
artemida 27.10.2017 10:28 Ashero - co opryskiwał TEN sąsiad? Skąd ta wartość 600 zł - co miałoby być tym zamiennikiem skoro tak precyzyjnie wyliczyłeś? Skąd simazyna skoro jej nie ma w handlu?
rewers
rewers 27.10.2017 11:49 SlawekS ma 100% racji. W rolnictwie olbrzymia ilość glifosatu idzie do desykacji.Myślę, że się nie pomylę jeśli napiszę, że grubo powyżej 90 % rzepaków jest desykowana glifosatem , 70% grochów, peluszek i łubinów, a także z 50 % gryki.
Żeby tego było mało, to postępowi, aby przyspieszyć zbiór zbóż, skrócić terminy agrotechniczne 2 tyg przez koszeniem opryskują już praktycznie większość zbóż, głównie pszenice i jęczmiona.
Tak że smacznego.
W gryce o tyle dobrze zaczyna się dziać, że coraz ciężej sprzedać towar po glifosacie
artemida
artemida 27.10.2017 12:29 Skąd te PRECYZYJNE DANE??? Jak odróżnić ziarno gryki to po stosowaniu glifosatu od innego ziarna. Sądzę, że ten wpis to czysta ściema...
rewers
rewers 27.10.2017 14:41 Chyba nie jesteś dzisiaj w formie. Trochę Twojej osobie nie przystoi zadawać takie banalne pytanie " jak odróżnić grykę z glifosatem". A o badaniach na pozostałości to on słyszał?
Co do pierwszego pytania to wyraźnie napisane, że to moje przemyślenia, a oparte są na wiedzy z innego forum, obserwacji i na rozmowach z rolnikami. Tobie proponuję poczytać forum rolnicze, a oko Ci zbieleje i nie będziesz twierdził że to ściema.
Glifostat używany w sadownictwie to tylko wierzchołek góry. Cała reszta to rolnictwo i to głównie desykacja, a nie opryskiwanie ścierniska.
artemida
artemida 27.10.2017 16:37 Przyznaję, jak pracowałem w rolnictwie to do czego innego był glifosat a do czego innego reglone. Ktoś dopuścił do tego że "jest jak jest". Czyjeś przyzwolenie a teraz odwracanie... Badania? A po co skoro nikt, nasion traktowanych glifosatem, nie dyskwalifikuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Protest sadowników w Warszawie [13 lipca 2018 r.]

Dziś (13.07) polscy sadownicy, rolnicy i hodowcy trzody chlewnej wyszli na ulice Warszawy,...

Komunikat: Warunki suszy w Polsce (11.V - 10.VII)

W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie...

Rosyjskie embargo przedłużone do końca 2019 r.

Prezydent Rosji Władimir Putin przedłużył do końca 2019 r. zakaz wwozu żywności z...

Produkcja jabłek bez środków chemicznych zyskuje zwolenników

Na razie jest ich niewielu - ponad stu. Ale w przyszłym roku na pewno będzie znacznie...

Zabezpieczono 360 ton nielegalnych środków ochrony roślin

360 ton zatrzymanych nielegalnych, w tym podrobionych, środków ochrony roślin – to wynik...

PIORiN: Ograniczenia w stosowaniu ŚOR zawierających chloropiryfos

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że w 2016 r.* zostały...

Najnowsze ogłoszenia

Owoce porzeczki czarnej. Porzeczka czarna.

15.07.2018 20:11 autor: majkelmajster

Kombajn połówkowy JAREK 5

13.07.2018 09:11 autor: madelk

Karczowanie - likwidacja plantacji porzeczek

12.07.2018 22:09 autor: dybus100

Zatrudnię na zbiory w Holandii

11.07.2018 22:10 autor: vanojen

Osoby do przerywania jabłek

06.07.2018 10:13 autor: marpol

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Protest sadowników w...
lutek- ziemia od wiśni się nie zakwasza...
Protest sadowników w...
Olisz. A kto sprzedał najwięcej? Przecież...
Protest sadowników w...
dobra chlopy nie meczyc paluszkow bo jutro z...
Protest sadowników w...
Napiecie między dyskutantami prawie takie...
Maliszewski: Bez protestu...
Jest jeszcze jedno wyjście żeby doszło do...
Protest sadowników w...
Najwiekszym błędem było wchodzenie do UE w...
Protest sadowników w...
Polska po PZPR odziedziczyła majątek który...
Protest sadowników w...
Nikt nam tyle nie da ile PiS obieca ,a gdy...
Protest sadowników w...
Jeży jednak ty jesteś głupszy niż...
Protest sadowników w...
jerzy45-nie interesuje mnie okres "po...
Protest sadowników w...
@sandomir ..To, że piszesz otwartym tekstem,...
Protest sadowników w...
a poza tym wszyscy zdrowi ?
Protest sadowników w...
@Alfred40... Uderz w stół, a zawsze co spod...
Protest sadowników w...
jerzy45....ja wiem,że atak jest najlepszą...
Protest sadowników w...
Typem to jesteś Ty POwski trolu ,,od czasu...
Protest sadowników w...
@Jancyk...Spytam wprost. Z czego się...
Protest sadowników w...
Ale jak teraz uratowali przed upadkiem wiele...
Protest sadowników w...
W czasie zadów Porozumienia Centrum...
Protest sadowników w...
Na zdjęciu z Arendarskim jest cytat z jego...
Protest sadowników w...
@cichon40 ,,, Piłka w sprawie embarga jest...
Protest sadowników w...
I wówczas należy tylko znaleźć sobie...
Protest sadowników w...
A dla tego, że miała być dobra zmiana,...
Protest sadowników w...
@Jancyk ... Wylałeś swe żale, ale...
Protest sadowników w...
@KARHU1 ... Zła diagnoza, co do babci i...
Protest sadowników w...
@zandarski ...Dobrze gadasz. Postawiłbym...
Protest sadowników w...
Widzę, po znakach pod wpisem, że parlament...
Protest sadowników w...
Czemu wy wszystko zwalacie na Pis . A jak...
Protest sadowników w...
Od dawna o tym piszę i mówię gdzie tylko...
Protest sadowników w...
Ja głosowałem na PIS i też liczyłem na...
Protest sadowników w...
Kraśnik Fabryczny - skrzyżowanie ulic ul....
Protest sadowników w...
Kraśnik Fabryczny - skrzyżowanie ulic ul....
Protest sadowników w...
Kraśnik Fabryczny - skrzyżowanie ulic ul....
Protest sadowników w...
Dziś Morawiecki (podobno) po mszy (godz 13)...
Protest sadowników w...
Dziś Morawiecki (podobno) po mszy (godz 13)...
Protest sadowników w...
Dziś Morawiecki (podobno) po mszy (godz 13)...
Protest sadowników w...
Moim zdaniem to Parlament "w ruinie", nie...
Protest sadowników w...
Czy nie mówili nam że Polska jest w ruinie...
Protest sadowników w...
I kto tego Protestu z rządzących...
Protest sadowników w...
Nie brońcie im wozić niech ciagna puki...
Protest sadowników w...
Jacenty82 Jak ktoś nie balował tylko...
Protest sadowników w...
Musisz spojrzeć na sadownictwo tak jak...
Protest sadowników w...
Tu nie jest potrzebny żaden protest! Nie...
Protest sadowników w...
a po proteście ceny za wiśnie i porzeczki...
Protest sadowników w...
Polak nie kupił bo banki jak i przetwórnie...
Protest sadowników w...
Ziemia w Polsce należy w dużym stopniu do...
Protest sadowników w...
Lepper wysypywal kiedys zboze na tory... moze...
Protest sadowników w...
zrobmy miesiecznice protestu,moze wtedy tvPIS...
Protest sadowników w...
M 8787 - PSL- był zawsze w koalicji...
Protest sadowników w...
Więc zalogowałem się by napisać to co Wy....
Protest sadowników w...
No zgadza sie ale psl był przy wladzy od 90...
Protest sadowników w...
Nie używajcie słowa nadprodukcja! Jaka...
Protest sadowników w...
No i masz DOBRĄ ZMIANĘ! Po co pokazywać...
Protest sadowników w...
Na onecie przez jakiś czas był artykuł o...
Protest sadowników w...
W Faktach o 19 był pokazany protest i...
Protest sadowników w...
Żeby pokazali w głównych Wiadomościach to...
Protest sadowników w...
Główne wydanie wiadomości o 19 30 na TVP...
Protest sadowników w...
Dziś na znak protestu rwali wiśnie od...
Protest sadowników w...
Żaden protest, żaden rząd, żadna partia...
Protest sadowników w...
Jestem,bede i zawsze bylem Patriota.Wierzylem...
Protest sadowników w...
Na niemieckiej Wirtualnej Polsce też nic...
Protest sadowników w...
W Teleexpresie nie dodałem.
Protest sadowników w...
W TvPis nawet o naszym proteście nie raczyli...
Maliszewski: Bez protestu...
To dzwoń . Nie mam nic przeciwko temu :)
Maliszewski: Bez protestu...
Widzę, że i taka OPCJA dla wielu jest NIE...
Maliszewski: Nie pozwólmy...
Spokojnie możesz zostawić w 2008...
Maliszewski: Nie pozwólmy...
A jesli pozostawię jablka pod drzewami to...
Wirus zapalenia wątroby...
Może należy zadać pytanie jaki naród na...
Produkcja jabłek bez...
1. produkcja bez pozostalosci to nie eko! 2....
Maliszewski: Bez protestu...
Bardzo cenię Związek Sadowników RP i pana...
Pracownicy sezonowi - Polska...
Kto się z tego cieszy???? Publikacja takich...
Maliszewski: Bez protestu...
Na razie związki branżowe nie są...
Polacy pomogą w rozwoju...
"Dajmy im sznur a oni nas na nim powieszą"...
Maliszewski: Bez protestu...
Gdybyśmy stanowili jednośc i mieli...
Polacy pomogą w rozwoju...
Kraczesz mariuszku... Zobacz jak byli hippisi...
Sadownicy już drżą o ceny...
Gdy kilka lat temu, w reakcji na raptowny...
Polacy pomogą w rozwoju...
Masz rację SlawekS - Już któryś ksiądz w...
Polacy pomogą w rozwoju...
@SławekS to właściwie nie jest ważne spod...
Polacy pomogą w rozwoju...
@jerzy45 zadałeś pytanie...
Maliszewski: Bez protestu...
Ot i nastąpił koniec na samym początku...
Maliszewski: Bez protestu...
Od Nowego Miasta przez Sadkowice do Rawy...
Polacy pomogą w rozwoju...
https://www.youtube.com/watch?v=ivoMENMcXqY
Maliszewski: Bez protestu...
Anieli w niebie już w tamtym roku pomogli...
Maliszewski: Bez protestu...
Dla takich jak Ty pozostaje wierzyć w CUD....
Maliszewski: Bez protestu...
Dla takich jak Ty pozostaje wierzyć w CUD....
Maliszewski: Bez protestu...
Gdy byłem młody właśnie wierzyłem w Tych...
Maliszewski: Bez protestu...
Czy to p.Jarubas sprzedaje sadzonki...
Maliszewski: Bez protestu...
artemida ... Na pewno nie pomogą ludzie z...
Maliszewski: Bez protestu...
Jak widzę ocena tego co zrobili pszczelarze...
Apel ZSRP do Prezesa Rady...
Politycy to są zawodowi kłamcy,łgarze,...
Apel ZSRP do Prezesa Rady...
Tak, masz wybór albo działasz dla swojego...
Apel ZSRP do Prezesa Rady...
Kiedy przed 2014 rokiem była dyskutowana...
Apel ZSRP do Prezesa Rady...
Czyżby szły wybory???????????????
Nowe odmiany czereśni - sad...
Albo Ukraińcy w popirdolili oczka
Nowe odmiany czereśni - sad...
Hi hi hi hi Lewandowski też nie ma problemu...
Protest wiśniowy !
Po co jabłka z przerywki sprzedawać...
Przetwórnie zaniżają ceny...
Nie głupi pomysł. Generalnie jest potrzebna...
Protest wiśniowy !
Sorki za za słownictwo ale nie chce mi się...
Protest wiśniowy !
A zapomniałem hasła Dodaj żeby się nie...
Protest wiśniowy !
Znajdą się debile co zbiorą i zawiozwa...
Apel ZSRP do Prezesa Rady...
Zgadza się wzmożone kontrole towaru poza...
Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców
Turysto, a skąd wiesz "że by zrobili"?
Apel ZSRP do Prezesa Rady...
Dodatkowo trzeba jakoś budować silne...
Apel ZSRP do Prezesa Rady...
Przede wszystkim należy jak się tylko da...
Apel ZSRP do Prezesa Rady...
Nikt o zdrowych zmysłach nie wprowadzi...
Apel ZSRP do Prezesa Rady...
Kilka lat temu jak weszło rosyjskie embargo...
Apel ZSRP do Prezesa Rady...
Może skup interwencijny na owoce? Tylko po...
Apel ZSRP do Prezesa Rady...
Bez sensu jest ten apel...może mi ktoś...
Polacy pomogą w rozwoju...
70.000 sadzonek przekazanych ... no właśnie...
Maliszewski: Bez protestu...
Nie wiem czy Maliszewski był skazany i za...
Maliszewski: Bez protestu...
artemida ..Maliszewski był skazany za...
Maliszewski: Bez protestu...
Powiedziałbym, że wielu próbuje przykleić...
Maliszewski: Bez protestu...
I znowu wyłazi brak koordynacji u...
Maliszewski: Bez protestu...
sorry ale takim gadaniem nic się nie zyska....
Maliszewski: Bez protestu...
Czemu nie napisałeś ryj? Czy mnie dotyczą...
Maliszewski: Bez protestu...
Jeszcze co do minusów ,,,poprzedni mój post...
Maliszewski: Bez protestu...
artemida zamknij ten r...j nie każ nam...
Maliszewski: Bez protestu...
Dlaczego zaślepia was nienawiść nawet...
Maliszewski: Bez protestu...
Kiedy ten protest. Może zadzwonić do...
Polacy pomogą w rozwoju...
Właśnie tych młodych ludzi tu nic nie...
Polacy pomogą w rozwoju...
niechaj to będzie jako komentarz...
Polacy pomogą w rozwoju...
Jakie to wymowne, dziś PAD składa kwiaty na...
Maliszewski: Bez protestu...
Patronem honorowym programu Wsparcie rozwoju...
Przetwórnie zaniżają ceny...
Kolega "manka" napisał identycznie to samo...
Maliszewski: Bez protestu...
Moi drodzy budzimy się kilka lat za...
Maliszewski: Bez protestu...
Panowie piszemy wszędzie o niskich cenech...
Maliszewski: Bez protestu...
Co mam zaproponować ?wycięcie części...
Maliszewski: Bez protestu...
Ludzie, czy wy nie rozumiecie, że obecnie...
Maliszewski: Bez protestu...
To dlaczego skupiasz się na próbach...
Maliszewski: Bez protestu...
artemida ja mam wiśnie i więcej niż Ci...
Maliszewski: Bez protestu...
Faktycznie ... normalny człowiek nie życzy...
Maliszewski: Bez protestu...
Sądzę, ze A40 nie ma wiśni i mu zwisa...
Przetwórnie zaniżają ceny...
Nie da się prawo UE. Ograniczyć import...
Przetwórnie zaniżają ceny...
Bardzo proste wyjście z tej sytuacji...
Polacy pomogą w rozwoju...
Abstrahując kto i z kim robi biznes na...
Maliszewski: Bez protestu...
jaceo ma rację zajmijmy się przerywką,...
Maliszewski: Bez protestu...
O ustawie o pomocnictwie, w sferach...
Polacy pomogą w rozwoju...
Dokłanie Borowiku90... nie ma żadnych...
Polacy pomogą w rozwoju...
Szanowny Panie Jerzy, nie zwykłem nigdy...
Maliszewski: Bez protestu...
Jerzy 45 jesteś POwskim agitatorem. Pawlak...
Maliszewski: Bez protestu...
Żeby życzyć komuś smierci jak Jerzy 45 to...
Polacy pomogą w rozwoju...
Panie, Panowie. Trzeba sobie zadać jedno...
Maliszewski: Bez protestu...
Ma rację ten kolega, który napisał, że...
Maliszewski: Bez protestu...
Dogryzanie koledze @artemidzie nic nie da. To...
Maliszewski: Bez protestu...
Alfred40 i znów masz rację , tym razem z...
Maliszewski: Bez protestu...
Zobacz, Bandolet, jakie manto za swoje...
Maliszewski: Bez protestu...
Alfred40 masz rację .... abstrahując od...
Maliszewski: Bez protestu...
Alfredzie czterdziesty, nie poprawiaj...
instagram