Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_TSW

Decyzja w sprawie glifosatu została odłożona

Decyzja w sprawie glifosatu została odłożona

Kraje UE nie podjęły w środę (25.10) decyzji dotyczącej ewentualnego odnowienia kontrowersyjnej 10-letniej licencji na stosowanie glifosatu, środka wykorzystywanego jako herbicyd. Komisja Europejska informuje, że kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć wkrótce – podaje PAP.

Wśród państw UE nie ma zgodności co do przedłużenia licencji.

Są takie kraje, które popierają nawet 10-letnie przedłużenie licencji. Inne mają wątpliwości - powiedziało PAP źródło w Komisji Europejskiej.

Francja zapowiedziała w środę (25.10), że jest w stanie poprzeć 4-letni okres. Licencja na stosowanie glifosatu wygasa z końcem roku.

  • źródło: PAP


Przypomnijmy:

    • Jak czytamy na europarl.europa.eu Parlament Europejski poparł we wtorek (24.10) całkowity zakaz dla herbicydów opartych na glifosacie do grudnia 2022 roku oraz natychmiastowe ograniczenie ich używania. Parlament sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej odnowienia kontrowersyjnej licencji glifosatu na kolejne 10 lat. Posłowie uważają, że UE powinna przygotować plany wycofania tej substancji z rynku, zaczynając od kompletnego zakazu używania jej w gospodarstwach domowych oraz w rolnictwie, jeśli istnieją alternatywne rozwiązania (takie jak „zintegrowane systemy zwalczania szkodników) pozwalające na skuteczną ochronę przed chwastami (…). [czytaj wpis: PE poparł natychmiastowy zakaz stosowania glifosatu >>>]


REKLAMA
3_czeresnie_com_pl
4_TSW_2018

Tagi:

glifosat, ue

komentarze (13):

dodaj komentarz
ashero1900
ashero1900 26.10.2017 14:22 Ukraincy zarobią albo tez sam będę kupował na Ukrainie. Proponuje wprowadzenie zakazu wprowadzania do unii żywności gdzie glifosat będzie dopuszczony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 26.10.2017 18:30 ależ oczywiście...nie będę udawał fachowca i wypowiadał się górnolotnie ,ale skoro faktycznie glifosat szkodzi to nie życzę sobie na pólkach sklepowych importowanym warzyw i owoców pochodzących z upraw traktowanych tymże środkiem..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jerzy45
jerzy45 26.10.2017 21:32 Całkowicie się z Tobą @Green25 zgadzam. Wniosek sam się nasuwa... Tylko towary z UE. Chiny, Ameryka, Azja won z polskiego rynku ! Wielokrotnie na FB czytałem, jak polscy, pożal się Boże pszczelarze narzekali i psioczyli na glifosat. Jednak wielu nawet nie potrafiło prawidłowo napisać nazwy środka... Wielu tych geniuszy pisało, by w czasie wegetacji nie pryskać zbóż !! Cóż. Poziom edukacji i wiedzy polskich producentów żywności jest żenujący. Warto by się zastanowić nad krokiem następnym i przyjrzeć się np. paście do zębów. Nie tej prostej, co babcie stosowały, jeśli jeszcze ząbki miały, ale te współczesne. Skład może przerażać...
Fluork sodu (ang. Sodium Fluoride)
Sodium Laureth Sulfate
Tetrasodium
Mika
Eugenol
CI 17200
CI 42090
CI 77891
Inne bardziej szokujące składniki omijam, bo nie o to chodzi. Jeśli glifosat jest szkodliwy na tyle, by go wycofać, to należy. Jednak i te pasty do zębów też należy wycofać, bo niektóre wręcz uszkadzają łańcuch DNA. Na niektórych opakowaniach pisze - nie stosować u dzieci, lub pod opieką rodziców, by czasami nie została pasta połknięta. Roztrząsanie, co jest dla człowieka szkodliwe, to należałoby wyrzucić z naszego otoczenia to wszystko, co jest przetworzone z najprostszych składników...Czyli co ? Powrót do czasów kamienia łupanego. Każdy przetworzony produkt może nie bezpośrednio, ale pośrednio nas truje, nawet nie tworzony obok nas, w kraju. Zatrute wody, morza, powietrze...
SlawekS
SlawekS 27.10.2017 05:36 Jerzy "geniuszu", zanim kogoś krytykujesz za poziom edukacji, zadbaj o swoją wiedzę. Otóż prawdopodobnie wątek glifosatu jest właśnie na tapecie głównie przez pryskanie nim zbóż w celu desykacji. Taki obrazek ma przed oczami zwykły zjadacz chleba, który wyobraża sobie z jakiego ziarna je ten chleb. Zamiast wyodrębnić różne techniki stosowania i zakazać te najbardziej ryzykowne, to wrzucono wszystkich do jednego worka. Nikt nie stara się wyjaśnić ludziom, że sadownik dba, aby nawet najmniejsza dawka tej substancji nie została pobrana przez drzewo. A co do pszczelarzy...ile procent sadowników rozumie co oznacza "nie pryskać herbicydami w kwitnienie"?
artemida
artemida 27.10.2017 07:27 Czy ten portal jest po to by sobie nawzajem bezkarnie nawymyślać, jednocześnie często pisząc rzeczy niesprawdzone, obiegowe, półprawdy itp.
W sytuacji kiedy sadownicy, w sprawie glifosatu są coraz bardziej przypierani do ściany w sprawie eliminacji ze stosowania / czym i jak zwalczać chwasty w rzędach; wracać do simazinu i pieliku czy mechanicznie a może wykaszać kosiarkami podkoronowymi kiedy leżą węże do kroplowego nawadniania/ może odwołać się do autorytetów naukowych którzy wyłożą argumenty merytoryczne ZA i PRZECIW.
Ktoś pisze o desykacji zbóż??? Kto robi desykację zbóż? Jeżeli już to Reglonem firmy Sengenta gdzie środkiem czynnym jest dikwat.
Trujemy się wszystkim i wszędzie i żyjemy coraz dłużej, ot PARADOKS naszych czasów.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Zbyszek124
Zbyszek124 27.10.2017 08:08 Sławek czy na pewno rundop stosuję się w celu desykacji czy nie czasami reglone?
SlawekS
SlawekS 27.10.2017 09:14 Glifosat do desykacji http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/glifosat-do-desykacji,51782.html
ashero1900
ashero1900 27.10.2017 10:10 Kiedyś mój sąsiad powiedział mi że pryska glifosatem zamiast reglone bo dużo taniej.
Może należy reglone sprzedawać po 12 zł za litr?? wtedy nikt nie będzie myślał o takich zamiennikach do zboża.
Bez glifosatu obsługa sadu itp. wzrośnie o minimum 600 zł za hektar, no chyba że ktoś zacznie stosowanie innych zakazanych symazyn.. Sadownik sobie pewnie poradzi ale państwo straci jak USA za prohibicji
artemida
artemida 27.10.2017 10:28 Ashero - co opryskiwał TEN sąsiad? Skąd ta wartość 600 zł - co miałoby być tym zamiennikiem skoro tak precyzyjnie wyliczyłeś? Skąd simazyna skoro jej nie ma w handlu?
rewers
rewers 27.10.2017 11:49 SlawekS ma 100% racji. W rolnictwie olbrzymia ilość glifosatu idzie do desykacji.Myślę, że się nie pomylę jeśli napiszę, że grubo powyżej 90 % rzepaków jest desykowana glifosatem , 70% grochów, peluszek i łubinów, a także z 50 % gryki.
Żeby tego było mało, to postępowi, aby przyspieszyć zbiór zbóż, skrócić terminy agrotechniczne 2 tyg przez koszeniem opryskują już praktycznie większość zbóż, głównie pszenice i jęczmiona.
Tak że smacznego.
W gryce o tyle dobrze zaczyna się dziać, że coraz ciężej sprzedać towar po glifosacie
artemida
artemida 27.10.2017 12:29 Skąd te PRECYZYJNE DANE??? Jak odróżnić ziarno gryki to po stosowaniu glifosatu od innego ziarna. Sądzę, że ten wpis to czysta ściema...
rewers
rewers 27.10.2017 14:41 Chyba nie jesteś dzisiaj w formie. Trochę Twojej osobie nie przystoi zadawać takie banalne pytanie " jak odróżnić grykę z glifosatem". A o badaniach na pozostałości to on słyszał?
Co do pierwszego pytania to wyraźnie napisane, że to moje przemyślenia, a oparte są na wiedzy z innego forum, obserwacji i na rozmowach z rolnikami. Tobie proponuję poczytać forum rolnicze, a oko Ci zbieleje i nie będziesz twierdził że to ściema.
Glifostat używany w sadownictwie to tylko wierzchołek góry. Cała reszta to rolnictwo i to głównie desykacja, a nie opryskiwanie ścierniska.
artemida
artemida 27.10.2017 16:37 Przyznaję, jak pracowałem w rolnictwie to do czego innego był glifosat a do czego innego reglone. Ktoś dopuścił do tego że "jest jak jest". Czyjeś przyzwolenie a teraz odwracanie... Badania? A po co skoro nikt, nasion traktowanych glifosatem, nie dyskwalifikuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ubezpieczenia rolnicze na posiedzeniu Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki omówił...

USDA: Światowa produkcja jabłek w sezonie 2017/2018

Jak wynika z najnowszego raportu USDA światowa produkcja jabłek w sezonie 2017/2018 wyniesie...

To koniec wcześniejszych emerytur

Koniec przywileju dla rolników. Od 1 stycznia nie będą już mogli przechodzi na...

Licencja na stosowanie glifosatu przedłużona na 5 lat !

Kwalifikowana większość państw członkowskich poparła propozycję - podała Komisja...

Glifosat w opinii sadownika

Polski sadownik Krzysztof wyjaśnia, jak efektywne zwalczanie chwastów przy użyciu glifosatu...

Topper 10 ST w opiniach sadowników

Krótki film przedstawiający refleksje sadowników z rejonu grójecko-wareckiego, na temat...

Najnowsze ogłoszenia

Kokony Murarka Ogrodowa

15.12.2017 12:33 autor: prince

Sprzedam kosz do opryskiwacza

14.12.2017 20:01 autor: ptakpokoju

Sprzedam goldena

14.12.2017 18:54 autor: kris001

Zbiornik do opryskiwacz sadowniczego sleza

14.12.2017 12:42 autor: patrykf6

Camspura na m9

13.12.2017 21:00 autor: zychu26

Zatrudnienie ekipę do cięcia sadu

13.12.2017 15:30 autor: apindor1

B1_Yara
2017_Soldrip
B3
B4
B7_King_Roat

Najnowsze komentarze

GUS: Powierzchnia upraw...
Jeżeli spadnie liczba gospodarstw, a...
Sadownicy zapłacą więcej...
Może to co napiszę rozjasni temat.Powód...
GUS: Powierzchnia upraw...
Z powyższych danych wynika jeden wniosek.Za...
Sadownicy zapłacą więcej...
Ja byłem sędzią ...nie przestępcą, nikt...
Sadownicy zapłacą więcej...
Artemida .. oglądałeś,, piłkarski poker "...
GUS: Powierzchnia upraw...
Zmniejsza się ilość gospodarstw, a rośnie...
To koniec wcześniejszych...
Jak zwykle wina Tuska
To koniec wcześniejszych...
Dużo osób strasznie liczy na te...
GUS: Powierzchnia upraw...
"Średnia powierzchnia gospodarstwa...
To koniec wcześniejszych...
Skoro raz udało się PSLowi to...
To koniec wcześniejszych...
Gdyby nadal u władzy byli PO.j..by czy...
To koniec wcześniejszych...
Jakis czas temu tu na forum był spór, fani...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
jeśli sadownicy którzy wzięli po 1 tysiąc...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Jeden zabiegi 60 dni przed zbiorem i nie...
Sadownicy zapłacą więcej...
W sumie wolę gdy dadzą komuś 500 niż sami...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Napisali może ile razy w sezonie można go...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Panowie ,a co z preparatem Cyren 480 EC...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Jest to "wpadka" która nie powinna mieć...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Jeżeli sąsiedzi walą Dursbanem to u Ciebie...
Rosyjskie soki z jabłek...
Kupili-ŚMY? A co -śmy mieli z tym zakupem?...
Rosyjskie soki z jabłek...
artemida kupilismy ZADROGO i na dlugi termin...
Czechy: Pestycydy w polskich...
....i na wieki wieków amen.
Czechy: Pestycydy w polskich...
takie incydenty psują wizerunek polskiego...
Czechy: Pestycydy w polskich...
polski sadownik wi wszystko najlepi i ni...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Ten program 126 wcześniej to byl dopiero dla...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Popieram, cala unia to wielki przekręt, bo...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Co niektórzy skorzystali z programu 126...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Nie było by zadnych pomocy to nastała...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
o ludzką przyzwoitość trzeba apelować do...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Sytuacja trochę śmieszna, założę się...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Wprowadzą zakaz w jednym obwodzie, to Ci...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Do tych wszystkich co to nie potrafią żyć...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
rosja chce zakazać importu jabłek z...
Sadownicy zapłacą więcej...
To się nazywa determinacja godna uznania -...
Sadownicy zapłacą więcej...
aleś artemida pojechał zuch z Ciebie !!!...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
I sprawdza się, że chytry traci dwa razy....
Czechy: Pestycydy w polskich...
za co te minusy???, za to, że napisałem...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Co niektorzy naprawde uwierzyli ze nie ma...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Najlepiej było gdy nikt nic nie dostawał....
Rosyjskie soki z jabłek...
a dlaczego Wy narzekacie? przecież jest tak...
Sadownicy zapłacą więcej...
Nie wiem czy winien, czy się zasłużył,...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Trzeba się zdecydować - albo przemarzło,...
Sadownicy zapłacą więcej...
Ewidentnie wina Tuska!!!
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
związek sadowników jest bardzo potrzebny...
Sadownicy zapłacą więcej...
E tam prąd... Teraz nastąpi okres pełnej...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Jak trwoga to do... Związku Sadowników RP....
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
może związek sadowników powinien...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
jest rozporządzenie,jesli dostałeś...
Zniesienie wiz dla...
Ciekawe kim za rok oberwiemy te jabłka
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Pomoc po przymrozkach nie jest pomocą...
Sadownicy zapłacą więcej...
Hmm... skądś trzeba brać pieniążki na...
Czechy: Pestycydy w polskich...
moi sąsiedzi uważają że jest najlepszy na...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Dodatkowo kontrola w ARiMR możne przebiegać...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
W ARiMR stosują brak możliwości...
Zaczep łamany
Powodzenia :) sam materiał tyle kosztuje
Zaczep łamany
Taki zaczep to koszt 600zl max!
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Nie można korzystać z wycofania jeśli...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
JAK TO NIE MOZNA PZU WYPLACIŁO ZA MROZ I...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Tylko jest taka różnica ze w pierwszym roku...
Produkcja owoców miękkich...
- "za maliny natomiast średnio płacono 5,50...
Zniesienie wiz dla...
Od czasu zniesienia wiz jest bardzo źle z...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
w pierwszym roku jak rosja wprowadziła...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
Kto składał o kasę z przymrozel nie może...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
a czy jak miałem straty przymrozkowe 75% i...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
pewnie będzie tak ze urzędnicy do końca...
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
ale nie zapłać światła w czasie to...
Rosyjskie soki z jabłek...
Kontrabanda na granicy UE strzeżonej przez...
Polskie jabłka przetrwały...
Jak na ekonomistow to te informacje są dęte...
Rosyjskie soki z jabłek...
Było inne wyjście niż gaz z Rosji......
ZSRP: Kiedy ,,wycofamy owoce" ?
To wzruszające, że armia urzędników i...
Rosyjskie soki z jabłek...
Jest embargo aby wk... Polaków, oczywiście...
Rosyjskie soki z jabłek...
W końcu jest te Embargo czy to tylko...
Otwarcie chińskiego rynku...
Problem nie w tym do ilu krajów Polska...
Rosyjskie soki z jabłek...
czy to jest zart??? malo to gazu kupilismy...
Polskie jabłka przetrwały...
Drzewek na grójeckim targu nie brakuje;)
Rosyjskie soki z jabłek...
Może to nie komentarz Rossijskiej Gaziety a...
Rosyjskie soki z jabłek...
Sok może i z Kaliningradu ,ale traktor z...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Toż to popularny Dursban. Już w ubiegłym...
Czechy: Pestycydy w polskich...
lada chwila rekolekcji , będzie się z czego...
Czechy: Pestycydy w polskich...
Takie są skutki stosowania ukraińskiego...
Polskie jabłka przetrwały...
Barierą w ilości nasadzeń będzie brak...
Polskie jabłka przetrwały...
Zobaczymy co będzie dopiero za rok....
Polskie jabłka przetrwały...
Sylit100- Ty tak serio? Nie wydaje mi się...
Ursus 3502 Sadownik
a jakies foto ,cena,
Polskie jabłka przetrwały...
Poniewaz sadownicy na wiosne mowili ze nie ma...
Polskie jabłka przetrwały...
W Rosji z produktów spożywczych w sklepach...
Polskie jabłka przetrwały...
Nie jabłka tylko suchy przemysł, po drugie...
Polskie jabłka przetrwały...
dlaczego jeszcze nie został uruchomiony...
Ursus 3502 Sadownik
A tłoki i pierścienie też.
Polskie jabłka przetrwały...
Kolego po fachu cichon40 – nazywanie mnie...
Polskie jabłka przetrwały...
Troll nie troll? Ważniejsza informacja iż...
Polskie jabłka przetrwały...
A co tu robi ruski troll na polskim forum...
Polskie jabłka przetrwały...
Wszystkich optymistów, którym marzy się...
Polskie jabłka przetrwały...
W każdej gałęzi gospodarki, w każdej...
Polskie jabłka przetrwały...
Z czego tu się cieszyć?? Nie chodzi by...
Polskie jabłka przetrwały...
Ale ubaw, przeciętny Białorusin zjada...
WAPNO nawozowe Mocne 90% CaO
No tak , to jest wapno palone nie gaszone...
Kombajn Arek 3 sprzedam zach-pom.
prosze o kontakt w sprawie kombajnu z nr 506...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Nie wspomnieli o tym że niektórzy nabrali...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
"grupa producencka "Owoc Sandomierski" była...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Grupy jak każde inne firmy działające na...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Przecież wiadomo że te grupy powstawały...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Były wiceprezes zarządu KUPS-u Romuald...
Red Jonaprince czyli Idared...
Serio na mączniaka i parcha? U mnie jest...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Prezes na tym dobrze wyszedł, o to chodziło
SGGW: Cała prawda o jabłkach
A teraz takie pytanko. Jak z plennością...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Szkoda, produkowali dobre soczki, nawet w...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Juz Platon w IV w.p.n.e. w "Państwie" pisał...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Pamiętam jak kilkanaście lat wstecz...
Kupie opryskiwacz sadowniczy
Witam mam slęze pilmet duzy wentylator
Red Jonaprince czyli Idared...
ma gorszy smak od Supry Morrens .Jonaprins...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
Ciekawi mnie jaki był całkowity koszt...
Grupa "Owoc Sandomierski"...
A z Roją będzie inaczej???
Red Jonaprince czyli Idared...
Myślę ze to porównanie to tylko pod...
Red Jonaprince czyli Idared...
Miałem Bohemię kupę lat i twierdzę, że...
Red Jonaprince czyli Idared...
Red Jonaprince jest jabłkiem ładnym i...
Wiosną 2018 r. ruszy...
Jeszcze jabłka nie sprzedali a już areał...
Zakaz handlu nie dla...
W dni ustawowo wolne od pracy jaśniej już...
Zakaz handlu nie dla...
Co to znaczy w dni ustawowe??? Są jeszcze...
Red Jonaprince czyli Idared...
Jedno jabłko czerwone i jedno na cele...
Zakaz handlu nie dla...
Wolny nieprzymuszony wybór czy pracować w...
Wywrotnica do przemysłu
witam jakby to było możliwe proszę o...
C 360 kolumna kupie
Witam, kolego posiadam taką kolumnę...
Zakaz handlu nie dla...
mamy się na takich socjalistycznych krajach...
Zakaz handlu nie dla...
Tam gdzie się da ta zmienić, właśnie w...
Zakaz handlu nie dla...
Weź chłopie się nie ośmieszaj w...
Zakaz handlu nie dla...
Jedź do Niemiec ,Austrii, Szwajcarii to...
Zakaz handlu nie dla...
Ależ Wania, NIKT Ci niczego nie ZAKAZUJE, po...
Zakaz handlu nie dla...
Tylko nadal nikt nie wyjaśnił, dlaczego...
Zakaz handlu nie dla...
W 100% się zgadzam wolny człowiek tym sie...
Zakaz handlu nie dla...
Nie rozumiem jednej rzeczy, jak zdrowo...
Zakaz handlu nie dla...
Szekspir to przewidział pisząc "Wiele...
Zakaz handlu nie dla...
Ale macie ograniczoną percepcje. To nie...
Zakaz handlu nie dla...
Ojciec Rydzyk ma dla Cb przesłanie...
Zakaz handlu nie dla...
Myślałem, że jesteś bardziej...
Zakaz handlu nie dla...
Walduś z całym szacunkiem Do Twojej osoby...
Zakaz handlu nie dla...
Dokładnie, mój tata również tak mówi,...
Zakaz handlu nie dla...
Jestem ciekawy czy ludzie dający łapki w...
Zakaz handlu nie dla...
Jak to od zawsze mówi mój ojciec "w...
Zakaz handlu nie dla...
Ktoś pomyśli pewnie że wreszcie PiS...
Zakaz handlu nie dla...
Praca w niedziele jest grzechem. 1000 lat...
Zakaz handlu nie dla...
Ale głupoty wypisujecie przecież to chodzi...
Zakaz handlu nie dla...
Kiedyś uważałem że to źle że w...
Red Jonaprince czyli Idared...
Moim zdaniem smak red jonaprince jest wcale...
Zakaz handlu nie dla...
Brawo, bardzo dobra decyzja. Wreszcie ludzie...
Red Jonaprince czyli Idared...
Pierwsze słyszę że Red Jonaprince ma...
Brak rąk do pracy – czy...
Niedawno siedziałem dłuższy czas na...
Kupie słupy drewniane
10/12 mm to będą bardzo grube???
instagram