Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Czy branża jest przygotowana na podwyżkę stawek VAT ?

Prezentujemy wywiad z Julianem Pawlakiem, prezesem Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, przeproadzony przez Radosław Konieczny (Instytut Staszica).

Od kilku tygodni trwają intensywne działania, które mają zapobiec prawie pięciokrotnej podwyżce VAT na znaczną część napojów wykorzystujących soki. Jaki jest na chwilę obecną bilans tej batalii?

Ministerstwo Finansów w trakcie konsultacji społecznych, pod wpływem argumentów branży, przystało na pozostawienie preferencyjnej 5 proc. stawki VAT na nektary. Resort finansów zaproponował także, by 5 proc. stawką VAT były objęte napoje warzywne, w których udział masowy soku warzywnego wynosi co najmniej 50 proc. składu surowcowego. To dodatkowa komplikacja systemu podatkowego, a dotyczy produktów nieistniejących, których po prostu nie ma na rynku. Natomiast napoje owocowe zawierające 20 proc. lub więcej soku lub przecieru, które obecnie są objęte stawką VAT 5%, według ostatecznej propozycji Ministerstwa Finansów mają być obłożone maksymalną, 23 proc. stawką VAT, co daje wzrost o 18 pkt proc. Na ostatnim posiedzeniu rządu, w tej sprawie nowelizacja została przekazana do sejmu, właśnie w takiej formie.

Sadownicy oraz producenci napojów owocowych oraz warzywnych od samego początku postulują utrzymanie preferencyjnej, 5 proc. stawki VAT na soki 100 proc., nektary i napoje owocowe i warzywne zawierające 20 proc. lub więcej soku lub przecieru. Wszystkie dotychczasowe propozycje przedstawione przez MF nie są rozwiązaniem kompromisowym.

W interesie polskiego budżetu, gospodarki, krajowych producentów napojów, a także konsumentów byłoby utrzymanie dotychczasowej, 5 proc. stawki VAT zarówno na nektary, jak i napoje owocowe i warzywne zawierające min. 20 proc. soku lub przecieru. Proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka stawki VAT do 23 proc. na napoje owocowe zawierające 20 proc. i więcej soku lub przecieru będzie odczuwalna dla wielu grup polskiej gospodarki. To olbrzymie obciążenie dla całego sektora rolno-spożywczego. Projekt ustawy jest niekorzystny zarówno dla sadowników, rolników oraz producentów napojów, jak i konsumentów.

Wśród szeregu zagrożeń istotnych z punktu widzenia polskiego sadownictwa, obok planowanej podwyżki VAT na napoje owocowe, pozostają utrzymujące się rosyjskie embargo na eksport polskich owoców, rosnąca konkurencja na rynku owoców i warzyw z zagranicy, szczególnie ze Wschodu, problemy z zatrudnieniem pracowników do zbioru plonów czy trudności z zagospodarowaniem owoców.

Media doniosły, że Ministerstwo Rolnictwa i sejmowa Komisja Rolnictwa podzielają argumenty producentów soków. Czy to wsparcie może Pana zdaniem istotnie przełożyć się na zmianę stanowiska resortu finansów, Sejmu?

W trakcie konsultacji społecznych posłowie bardzo mocno protestowali przeciwko propozycjom Ministerstwa Finansów. Co ważne – oponowali nie tylko przedstawiciele opozycji, ale również partii rządzącej. To na wniosek posła PiS dezyderat Komisji przeciwko zmianom został zaadresowany do premiera, mimo że powstał z inicjatywy opozycji.

Ministerstwo Rolnictwa również podczas sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomniało, że jest przeciwne podwyżkom VAT, które tak mocno uderzają w sadowników.

Problem jest na tyle poważny, że nie ma tu miejsca na spory polityczne. Tu chodzi o być albo nie być wielu gospodarstw rolniczych, które w nowej matrycy VAT nie odnajdą rynku na sprzedaż swoich plonów.

Ministerstwo Finansów na komisji wskazywało, że projekt jest na wczesnym etapie legislacji i sugerowało, że się nie ugnie, a jeśli posłowie opowiadają się za innym rozwiązaniem, będą mieli czas na poprawki później. Jest to całkowicie nieprzejednana postawa, która jest dziwna. Posłowie wskazywali, że celem konsultacji z sejmową Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest właśnie dialog i usunięcie zbędnych zapisów. Dla resortu Finansów najważniejsze było przeforsowanie projektu z pominięciem preferencyjnych stawek VAT na napoje zawierające wysoką zawartość soku lub przecieru, wbrew głosom płynącym z branży oraz opiniom ekspertów.

Jak MF uzasadnia swoją nieprzejednaną postawę?

MF, jako ustawodawca na etapie konsultacji społecznych, nie miało już żadnych argumentów, by bronić zmian w VAT. Na początku prostą podwyżkę podatków, za którą mieli zapłacić sadownicy, tłumaczono „ujednoliceniem stawek VAT”. Potem ministerstwo zmniejszyło skalę podwyżki na nektary z 23% na 8%. W efekcie, grupa produktów objętych dzisiaj jedną stawką miałaby trzy stawki – 5% na soki, 8% na nektary i 23% na napoje owocowe. Chyba zauważono absurd tej sytuacji i z podwyżki na nektary zrezygnowano całkowicie. Z jednej stawki „uproszczono” system do dwóch.

Jednym z argumentów podwyżki na napoje zawierające sok lub przecier była chęć zniesienia arbitralnych granic w matrycy VAT. Granica 20 proc zawartości soku lub przecieru w napoju jest natomiast ugruntowana w klasyfikacji GUS i funkcjonuje od kilkudziesięciu lat. Jej zniesienie spowodowałoby prawdziwy bałagan w branży. Równocześnie ministerstwo samo ustanowiło nową granicę, czyli wyjęcie z podwyżki napojów warzywnych o zawartości soku min. 50 proc. To jest wielki absurd. Nie dość, że nie wiadomo skąd resort wziął tę liczbę, to dodatkowo stworzył kategorię podatkową, która nie obejmuje produktów obecnych na rynku.

Równocześnie resort nie odniósł się do propozycji obniżki podatków na chipsy i słone przekąski do 5 proc. VAT. Jak mantra słyszymy, że to uproszczenie VAT. Tymczasem VAT na napoje owocowe jest czyniony bardziej skomplikowanym i podwyższany. Smażone ziemniaki mają być traktowane jako produkt piekarniczy. Za takie „zracjonalizowanie systemu” zapłacą niestety sadownicy i producenci napojów, bo budżet musi nadal wyjść mniej więcej na zero.

Eksperci Instytutu Staszica zajęli się problemem i doszli do wniosku, że racja jest po stronie przeciwników podwyżki. Podczas dyskusji w sejmie przeciwko pomysłowi wypowiedziały się również inne organizacje. Kto jeszcze jest przeciwny zmianom? Czy oprócz ministerstwa finansów ktoś jeszcze popiera te zmiany?

Podczas komisji sejmowej nie tylko posłowie poparli stanowisko producentów napojów. Dołączyły do nas również organizacje rolnicze i sadownicze. Już wcześniej wiele stron społecznych zgłaszało swoje poparcie. Teraz stoją za nami mocne deklaracje związków zawodowych rolników czy kółek rolniczych. Mam wrażenie, że w tej batalii Ministerstwo Finansów w trakcie konsultacji społecznych pozostało osamotnione i za bardzo nie chciało przyznać się do porażki.

Intencje MF w skali całej matrycy VAT były dobre. Obecna matryca jest pełna absurdów i wiele pracy wymaga jej uporządkowanie. To bardzo dobrze, że ktoś podjął się tego zadania. Jednak samo wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Wspominałem już o chipsach jako produktach piekarniczych, czy ustanowieniu preferencyjnej stawki na nieobecne na rynku napoje warzywne z 50 proc. udziałem soku lub przecieru. To są absurdy, których ustawodawca nie uniknął w aktualnej propozycji matrycy VAT, likwidując takie dziwne zapisy jak różne opodatkowanie wody z kranu, wody butelkowanej i lodu. Doceniam wysiłek Ministerstwa Finansów, ale moim zdaniem, czas przyznać się do błędu. Podejście, w którym przedstawiciele resortu przekonywali posłów i Ministerstwo Rolnictwa, że jak chcą, to będą mieli okazję poprawić ustawę na dalszych etapach legislacyjnych – wydaje mi się przejawem braku odwagi cywilnej i niechęci do poszukiwania kompromisu.

Czy branża jest przygotowana na podwyżkę stawek VAT i kto odczuje jej skutki?

Branża na pewno zareaguje na ewentualną podwyżkę podatku. Po pierwsze, zniknie bodziec, by utrzymywać wysoką zawartość soku w napojach. Obecnie w Polsce ten udział jest średnio wyższy od 20 proc., również dzięki preferencyjnemu VAT. Po podwyżce, zawartość soku lub przecieru w napojach zacznie się zmniejszać, dając preferencje napojom bez zawartości soku.

Zachęta fiskalna to jedno, ale producenci napojów będą musieli zmniejszyć zawartość soku, by móc konkurować cenowo z napojami gazowanymi lub innymi napojami. Dla konsumenta, nowy podatek oznacza wzrost cen nawet o 1,3 zł na litrze. Jak pokazują badania z Zachodu, klienci wybiorą znacznie częściej mniej wartościowe napoje, a nie soki 100 proc., które nadal pozostaną relatywnie drogie.

Spadek popytu i ograniczenie zawartości soku w napoju oznacza mniejsze zapotrzebowanie na surowiec do jego produkcji. Szacujemy jego spadek nawet o 150 tys. ton rocznie. W sytuacji, gdy trwa rosyjskie embargo, a Ukraina czy Chiny są coraz większą konkurencją w eksporcie, musimy dbać, by zagospodarować każdą tonę polskich owoców. Taki spadek produkcji to prawdziwa klęska dla sadowników. Cieszę się, że ministerstwo rolnictwa i posłowie dostrzegają te zagrożenia. Mam nadzieję, że Sejm weźmie to pod uwagę i nie pozostawi wielu gospodarstw w trudnej sytuacji.REKLAMA

2019_Syngenta_Geoxe

komentarze (0):

dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Spłonęła grupa producencka Top-Sad z Koźla

W nocy (12/13.10) wybuchł pożar na terenie grupy producenckiej Top-Sad z Koźla (gm. Belsk...

Wizyta zagranicznych importerów z Singapuru, Wietnamu i Indonezji

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował misję przyjazdową 15 importerów z...

Od stycznia 2019 roku z Ukrainy wyjechało 1,5 mln osób

Minister gabinetu ministrów Ukrainy Dmytro Dubiłet oświadczył, że od stycznia 2019 roku z...

UOKiK: Dwóch przetwórców wykorzystywało przewagę kontraktową

Pierwsza i jednocześnie maksymalna kara za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej...

Maliszewski: Ceny referencyjne mają zapobiec patologii na rynku

Ustawa ma zagwarantować wieloletnie umowy kontraktacyjne tak, aby producent i odbiorca...

Minister będzie publikować listy zakładów importujących surowce spożywcze

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią będzie publikował...

Najnowsze ogłoszenia

Wynajmę chłodnie KA ULO

07.10.2019 20:33 autor: Gabrek

Sprzedam Ursus 3502 sadownik

07.10.2019 16:57 autor: darek76

Maszt do ciągnika mcsm inne modele kupie

06.10.2019 09:52 autor: dorotazy

KUPIE perfect TKF 230

04.10.2019 13:25 autor: zielony851

Wynajmę komorę chłodniczą

04.10.2019 13:04 autor: adam2013

kopie suchy przemysl

01.10.2019 06:34 autor: daro1970

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Wapno z KA
Witam posiadam do wynajęcia młynek -...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
Ceny jabłek szokują...
obiecać można wszystko, zwłaszcza jak z...
Ceny jabłek szokują...
Program dla Rolnictwa SLD 1. Odblokowanie...
Ceny jabłek szokują...
Więcej wyobraźni ?
Ceny jabłek szokują...
Baracuda, może sam pojedź do tej pracy. Jak...
Ceny jabłek szokują...
Baracuda- piszesz głupoty. Jak jakby coś...
Ceny jabłek szokują...
Naucz sie pisać to pogadamy. Menel sie nigdy...
Ceny jabłek szokują...
A pioswki trollu znów z tym kupowanie...
Ceny jabłek szokują...
nie bardzo rozumiem co mam ci wytłumaczyć....
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Captan do końca bez dodatkowych...
instagram