Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

Bez glifosatu jeszcze nie teraz

Wokół glifosatu, najczęściej używanej substancji aktywnej w herbicydach, w ostatnich latach wrzało. Z jednej strony pojawiają się opinie, iż może poważnie szkodzić ludzkiemu zdrowiu, z drugiej przedstawiane są wyniki analiz, z których wynika, iż substancja ta jest nawet bezpieczniejsza niż sól kuchenna.

Czy to możliwe, by wyniki testowania tego samego związku chemicznego były tak różne?

Postępowanie związane ze wznowieniem rejestracji w Unii Europejskiej było przedmiotem wielu dyskusji i ogromnego zainteresowania przedstawicieli mediów i opinii publicznej.

Jaka przyszłość czeka glifosat i czy istnieje alternatywa dla jego stosowania?
Glifost został odkryty w połowie ubiegłego stulecia, ale do sprzedaży trafił dopiero w połowie lat siedemdziesiątych. Wprowadzono go na rynek pod nazwą handlową – Roundup. Okazał się komercyjnym sukcesem. Szybko stał się najbardziej popularnym herbicydem, najpowszechniej używanym na świecie. Ochrona patentowa umożliwiła producentowi zmonopolizowanie rynku. Po jej wygaśnięciu w sprzedaży pojawiły się generyki – produkty odtwórcze zawierające tę samą substancję aktywną. Tylko w Polsce kilka lat temu (przed wycofaniem nośnika POA) w obrocie było blisko sto herbicydów zawierających w swym składzie glifosat. O powodzeniu, skuteczności działania tego oryginalnego herbicydu świadczy chociażby fakt, iż powszechnie o użyciu glifosatu mówi się „roundupowanie”. To niebywały sukces marki.


Kilka dni temu odbył się pokaz maszyny Eco Cut przeznaczonej zarówno do sadów ekologicznych i konwencjonalnych. Idealne rozwiązanie dla osób poszukujących alternatywy dla stosowania herbicydów.Ze względu na sposób działania glifosat jest aktywny wyłącznie w organizmach roślinnych. Działa systemicznie. Pobierany jest przez zielone części (liście, zielone pędy i niezdrewniałą korę), a następnie przemieszcza się po całej roślinie i dociera do jej części podziemnych (korzenie, rozłogi) powodując ich zamieranie. Żółknięcie i więdnięcie – pierwsze objawy działania są widoczne już kilka dni po wykonaniu oprysku. Całkowite zamieranie niepożądanych roślin następuje po około trzech tygodniach. Glifosat jako środek odchwaszczający szybko zyskał aprobatę rolników, sadowników i ogrodników. Rolnicy na masową skalę zaczęli także go wykorzystywać do zabiegów desykacji. Zyskał też uznanie działkowców. Był i jest pomocnym narzędziem umożliwiającym odchwaszczanie poboczy dróg czy brzegów chodników. Można śmiało stwierdzić, że glifosat stosowany jest powszechnie, wszędzie tam, gdzie zamierzamy pozbyć się niechcianych roślin. Substancja działa w sposób totalny, wrażliwe są na nią prawie wszystkie chwasty. Jest niezastąpionym narzędziem w walce z nimi. Dodatkowo oryginalne formulacje glifosatu działają lepiej w trudnych warunkach atmosferycznych, pozwalają na szybszą uprawę po oprysku czy dają pewność działania już godzinę przed spodziewanym deszczem, co jest gwarancją skuteczności wykonanego zabiegu. Oprysk glifosatem często zastępuje głęboką orkę, która zwiększa erozję wietrzną i wodną gleby, powoduje nadmierne zagęszczenie podglebia i tworzenie się podeszwy płużnej oraz zaburza obieg składników pokarmowych. Ponadto należy pamiętać, iż taki sposób uprawy gleby jest mało wydajny i kosztochłonny.

Zabieg z użyciem herbicydu totalnego to nie tylko skuteczna walka z chwastami, ale także możliwość zapewnia sporych oszczędności w zasobach wody, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście coraz częściej występujących w naszym klimacie niedoborów wody i susz, zminimalizowanie przejazdów ciągnika i w związku z tym niższe zużycie paliwa, co bezpośrednio przekłada się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Dzięki wyjątkowemu mechanizmowi działania glifosat jest istotnym elementem długofalowej strategii przeciwdziałania odporności, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwości wykorzystania nowych substancji czynnych. W tej chwili trudno jest sobie wyobrazić rolnictwo bez glifosatu.

Nie ma alternatywy dla tej substancji aktywnej. Czy czeka nas przyszłość bez tego narzędzia?

Na szczęście przez najbliższych kilka lat będzie można używać herbicydy zawierające ten związek. W Unii Europejskiej glifosat był dopuszczony do użytku do 2015 roku. Trzy lata wcześniej rozpoczęto jego ponowną ocenę. To standardowa procedura. Wspólnota dopuszcza wszystkie substancje aktywne środków ochrony roślin tylko na pewien czas. Po jego upływie podlegają one kolejnej weryfikacji i ocenie. Tak właśnie było również w przypadku glifosatu. Komisja Europejska, jej Komitet Apelacyjny, wydał decyzję o wznowieniu rejestracji, obecnie jest dopuszczony do stosowania do końca 2022 roku, więc nawet jeśli zostanie wycofany natychmiast po upływie ważności tego zezwolenia, to będzie jeszcze dostępny w obrocie przez ponad rok, czyli do początku 2024 roku. Dla nas, producentów rolnych i konsumentów, takie procesy ponownej rejestracji i dopuszczenia preparatów są bardzo istotne, bowiem restrykcyjne przepisy UE w tej kwestii są gwarancją bezpieczeństwa środków ochrony roślin. Potwierdzają to przeprowadzane wcześniej przez KE ponowne rejestracje innych preparatów. Burza trwająca wokół glifosatu spowodowała, że został on przebadany ze szczególną wnikliwością i dokładnością. Na podstawie wyników tych badań Europejska Agencja Chemikaliów stwierdziła, iż substancja ta nie jest rakotwórcza ani mutogenna, nie powoduje zaburzeń endokrynologicznych, nie obniża płodności. Ponadto nie jest trująca dla pszczół i nie stwarza istotnego ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych. Na wspólnym posiedzeniu ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa i Światowej Organizacji Zdrowia w sprawie pozostałości pestycydów eksperci doszli do podobnych wniosków. Generalnie w trakcie badań potwierdzono pozytywną ocenę bezpieczeństwa przeprowadzoną przez unijne organy zatwierdzające. Zaleca się nieklasyfikowanie glifosatu jako substancji rakotwórczej.

Wyniki analiz potwierdzają bezpieczeństwo glifosatu, co z pewnością pozwoli uciszyć spory wokół tej substancji. Nie można jednak zapominać, że każdy środek ochrony należy stosować zgodnie z etykietą instrukcją użytkowania i stosować tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Na pytanie – „Jak będzie wyglądało rolnictwo bez glifosatu?” na szczęście dziś nie musimy sobie odpowiadać.

Anna Rogowska

 


Różne metody utrzymania gleby w sadzie w rzędach drzew. Zastosowanie podłoża popieczarkowego - przedstawia dr Tomasz Krupa SGGW Warszawa.REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (23):

dodaj komentarz
hjena
hjena 29.05.2019 14:28 nie no glifosat to samo zdrowie, ja sam wypijam 2 szklaneczki co rano.

proponuję zrobić artykuł o ostatnim wyroku w stanach, gdzie facet dostał ponad 200mln usd odszkodowania za zrujnowane zdrowie tj. nowotwory na skutek właśnie używania glifosatu.
Ja tego gówna u siebie już nie dotykam.
pit2015
pit2015 29.05.2019 16:29 Jak nie dotykasz ,skoro wypijasz dwie szklaneczki .....
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 29.05.2019 22:47 Hjena a co stosujesz zamiast? Każdy oprysk jest szkodliwy dla operatora ,przy złym BHP .Tylko mechaniczna uprawa by zostawała.
To odszkodowanie w USA to tylko jedno z wielu osiągnięc amerykańskiej mafii prawniczej,nic więcej. Glifosat PRAWIDŁOWO stosowany jest bezpieczny ,gdyż dośc szybko ulega biodegradacji.Pomijam oczywiste draństwo jakim jest stosowanie go do desykacji.
cichon40
cichon40 30.05.2019 07:17 Nie jest biodegradalny tylko traci swoją fitotoksyczność po zetknięciu z ziemią ,a to zasadnicza różnica W glebie zalega jeszcze bardzo długo,a z gleby wiadomo dostaje się do wód gruntowych
cichon40
cichon40 30.05.2019 07:17 Nie jest biodegradalny tylko traci swoją fitotoksyczność po zetknięciu z ziemią ,a to zasadnicza różnica W glebie zalega jeszcze bardzo długo,a z gleby wiadomo dostaje się do wód gruntowych
artemida
artemida 30.05.2019 09:51 Jest coś takiego jak SORBCJA. Czy jest jakieś opracowanie na temat "glifosad a sorbcja glebowa". Jestem przekonany iż działanie "toksyczne"(?) na różnych rodzajach gleb będzie różne. Kłaniam się nisko, "czapką do ziemi" Instytutowi o jakieś fachowe opracowanie.
Dywagacje "fachowców" oparte o gazetowe doniesienia podsycają emocje nie wnosząc konkretnej wiedzy.
pit2015
pit2015 30.05.2019 11:57 A co to za tajemnica w glebie łączy się z jonem wapnia,prawidłowo stosowany jest bezpieczny,przy desykacji już tak bezpieczny nie musi być,ale to nie problem sadowników My stosujemy produkt zgodnie z przeznaczeniem kropka.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 30.05.2019 17:31 Kolego Cichon40 okres połowicznego rozpadu glifosatu w glebie to ok 15 dni. Zależy od gleby.
cichon40
cichon40 30.05.2019 21:31 To dlaczego jest wykrywalny w owocach nawet po kilku latach nie stosowania go

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 29.05.2019 16:37 Kolego glifosat sam jest bezużyteczny to dodatki sprawiają że może być szkodliwy. Polska wikipedia troche mało pisze o tym ale jak poczytasz inne
to może zmienisz zdanie.https://pl.wikipedia.org/wiki/Glifosat

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 29.05.2019 18:09 Tak przy okazji. U mnie mam trudności z wytępieniem wierzbownicy, coraz odporniejsza na herbicydy, też na tą substancję co jest w oprysku Staranne. Znacie coś lepszego na ten chwast? Ostatnio Staranne nie dało rady
endo
endo 29.05.2019 21:11 Aminopielik , tylko w chłodną pogodę.
pit2015
pit2015 29.05.2019 21:39 endo mam nadzieje,że nie zajmujesz się oprawą ziemi bo wiedza a raczej brak wiedzy w tej dziedzinie powala

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 29.05.2019 19:55 Wierzbownica to bardzo cenne zioło ...
artemida
artemida 01.06.2019 06:57 Zapytam przewrotnie; co nie truje? Co nie szkodzi? No może woda święcona ale tej nikt nie pije... Zawsze ktoś kogoś nabiera na "zdrową żywność" , a ktoś ma interes aby wciskać że sól, cukier, biała mąka, jajka, mleko, to produkty mają zgubny wpływ na zdrowie. Nawet mirabelki i szczaw... W USA mieli wycofać saletrę jako dodatek do mięsa ale firma produkująca saletrę do mięsa popierała Raegana /do fotela/ i ...przepis do dziś nie wszedł w życie i ... szynki świecą.
No to "na zdrowie"....
Green25
Green25 01.06.2019 11:09 @pit2015
Hehe...zwłaszcza ta z rzędów w sadzie :) Bez wahania można się ubiegać o certyfikat GMP :)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 31.05.2019 08:24 Z glifosadem miałem do czynienia od ok. 1980 roku... Ocena jego szkodliwości ewaluuje, i chyba bardzie zależy nie od tego jak wygląda PRAWDA ale od tego jaki i kto ma w tym interes! Oczywiście inne firmy myślą, pracują, kombinują, chcą konkurować... Ale aby konkurować trzeba mieć argumenty - to kosztuje ale perspektywę wypchania kogoś z rynku. TAK TO SIĘ DZIEJE a jak PRAWDA wygląda? Nasi prawosławni bracia Słowianie mówią że "eto zawisit ot toczki zrienia" . Chętnie zapoznałbym się z oceną naszych "uczonych w piśmie" którzy nad tym mają pieczę(?) z racji swoich obowiązków służbowych...
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 01.06.2019 08:30 Artemido zlituj sie? Ocena szkodliwości ewoluuje??Jakie masz podstawy do takiej tezy?Zrobiłeś kwerendę badań naukowych na przestrzeni ostatnich 20 czy 30 lat? Cały czas pojawiają się kolejne badania i jest uznawany za stosunkowo bezpieczny.Każdy zaszkodzi źle zastosowany. I nic nie przekona oszołomów ,którzy chcieliby świata "bez chemii".
artemida
artemida 01.06.2019 09:29 Adwokat a nie zrozumiał... 30 lat temu o randupie mówiono/pisano że jest nieszkodliwy jak mleko, z czasem zaczęło się pojawiać coraz więcej doniesień że jest to raczej mleko od "wściekłej krowy" czyli jest szkodliwy a ostatnio coraz więcej że to przybliża zagładę Homo sapiens. Czyli OCENA EWALUUJE... no można by to inaczej nazywać/oceniać... sens pozostaje ten sam.
Green25
Green25 01.06.2019 11:26 Cyt. " 30 lat temu o randapie mówiono/pisano że jest nieszkodliwy jak mleko" Baaa...niespełna 60 lat temu był na tyle nieszkodliwy że podobno Jankesi z samolotów nawet skrapiali głowy glifosatem Vietnamczykom :) Co prawda nie w celu masowej eksterminacji tylko stworzenia większej "przejrzystości" w tym kraju bogatym w zieleń.
Abukk
Abukk 01.06.2019 15:33 Skoro już temat zszedł na mleko, to słyszałem (nie wiem na ile to pewne informacje), że amerykańscy naukowcy odkryli śladowe ilości glifosatu w mleku Matek (ludzkich). Przypuszczam, że to zasługa desykacji zbóż.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Green25
Green25 01.06.2019 12:09 W dzisiejszych zwariowanych czasach niestety badania bywają tendencyjne i wyniki są często troszkę podciągane pod określone grupy.Jak jest naprawdę z tym nieszczęsnym glifosatem najprawdopodobniej się nie dowiemy.Ja osobiście stosuję.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 02.06.2019 11:01 Z tym glifosatem będzie podobnie jak z PVC którego silnie rakotwórcze działanie zmusiło komunistów do zrywania wykładzin w budynkach minęło 30
lat i PVC mamy wszędzie i we wszystkim ale jest teraz nieszkodliwe i dwa a może trzy razy droższe zwłaszcza jak widnieje na nim napis germany to jest super.Zapewne niemiecki potentat chemiczny który stał się monopolistą na rynku ś r o w europie też znajdzie cudowne rozwiązanie dla glifosatu a eurokraci to klepna.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

II Jagodowe Mistrzostwa Świata

Rozegrano II Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Tytuł zdobyła reprezentacja...

Spadek cen truskawek w skupie

Jak poinformował dziś o godzinie 11:15 koordynator Giełdy Goławin odnotowano spadek...

KUPS: Ceny referencyjne pogłębią problem braku rynków zbytu na owoce

KUPS wystosowało list otwarty do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa oraz do Posłów...

Podsumowanie działań PIORiN w 2018 roku

Analiza zadań wykonanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa w 2018...

Handel nielegalnymi środkami ochrony roślin kwitnie!

Krajowa Administracja Skarbowa odkryła, że handel nielegalnymi środkami ochrony roślin...

Zaplanuj ochronę jabłek przed ordzawieniami

Coraz większe oczekiwania krajowych i zagranicznych konsumentów są czynnikiem, który...

Najnowsze ogłoszenia

Kombajn otrząsarka do wiśni

17.06.2019 07:53 autor: adriann

Kombajn do porzeczek

17.06.2019 07:49 autor: adriann

Wózek sadowniczy na 4 skrzyniopalety

14.06.2019 21:15 autor: jacek850

Tyczki bambusowe 1 raz używane

14.06.2019 09:12 autor: sad-krzysztof

Kosiarko rozdrabniacz węgierski

13.06.2019 16:16 autor: Marcinzidan

Belka Herbicydowa Dwustronna Hydrauliczna

13.06.2019 13:33 autor: mario363

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

KUPS: Ceny referencyjne...
Jest tylko jeden problem, szanujący się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Zdrowy słowiański organizm radzi sobie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Toż to nie jest nawet protokooperacja......
KUPS: Ceny referencyjne...
Pewien człowiek ostatnio wysłał zapytanie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tą symbiozę odczuwają niemal wszyscy...
KUPS: Ceny referencyjne...
A ja nie wierzę w dobrą wole ministra,...
KUPS: Ceny referencyjne...
Stawiam , ale mogę się mylić, że...
KUPS: Ceny referencyjne...
Obawiam się że słowo symbioza pomyliła im...
KUPS: Ceny referencyjne...
To jest kwik rozpaczy "aby było tak jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ścisła symbioza przetwórców z...
KUPS: Ceny referencyjne...
wzajemna współpraca..........życie w...
KUPS: Ceny referencyjne...
Mafijna korporacja kups zaczyna panikować...
Kombajn do porzeczek
Jakbyś jeszcze jakieś zdjęcie wstawił i...
Trwa walka sadowników ze...
Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po...
Zaczyna brakować wody !
Przez jeden dzień podlewania piachu na kilku...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą!...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Wybór to jest między próbą ucywilizowania...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i...
Maliszewski: Nie chcemy być...
No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu....
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim...
Zaczyna brakować wody !
To że w miastach brakuje wody to też...
Zaczyna brakować wody !
W dzisiejszych czasach to zmierzenie...
Kary za kupno owoców...
Nie chodzi by kogoś ZMUSIĆ do zakupu...
Zaczyna brakować wody !
Ludzie nie wiedzą jak wspaniała jest woda...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan...
Kary za kupno owoców...
Przy płatnościach za faktury jest podobnie...
Maliszewski odpowiada...
jabłek w tym roku będzie bardzo mało , na...
Zaczyna brakować wody !
Przy budowie lub oczyszczaniu stawu koszty...
Zaczyna brakować wody !
Zmiany klimatu widać gołym okiem....
Zaczyna brakować wody !
Bardzo dobrze, jak zwykle wszyscy obudzą...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,a może jest tak,że co niektórzy...
Zaczyna brakować wody !
A nie tak dawno był nadmiar opadów i akcja...
Zaczyna brakować wody !
To że zmianę klimatu widać gołym okiem...
Zaczyna brakować wody !
Zmianę klimatu widać już gołym okiem,a...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się...
Zaczyna brakować wody !
Najbardziej spada poziom wody głębinowej...
Zaczyna brakować wody !
Ja jestem z tego rejonu. Dziś troche...
Trwa walka sadowników ze...
Gdzie ja napisałem tępić co popadnie?...
Trwa walka sadowników ze...
Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy...
Trwa walka sadowników ze...
No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone...
Trwa walka sadowników ze...
artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z...
Sadownicy zakładnikami...
Wszystkie powyższe wywody oparte są na...
Sadownicy zakładnikami...
Guzik,tym wpisem dowiodles,ze prawie cama...
Sadownicy zakładnikami...
Drogie Krajowe Stowarzyszenie.... chyba...
Trwa walka sadowników ze...
U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę...
Trwa walka sadowników ze...
Masz rację trzeba tępić co popadnie. W...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek???...
Trwa walka sadowników ze...
Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w...
Sadownicy zakładnikami...
Handluje truskawkami z przetwórniami od 1986...
CBA: Nieprawidłowości w...
Sławek to były rzetelne informacje nie...
Trwa walka sadowników ze...
jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden...
Sadownicy zakładnikami...
Przyznam, niezły kabaret, dawno się tak nie...
CBA: Nieprawidłowości w...
W każdej plotce jest ziarno prawdy, a takich...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wały są za blisko wody, w tym problem, w...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie...
Trwa walka sadowników ze...
Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są...
Trwa walka sadowników ze...
Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a...
Trwa walka sadowników ze...
Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało...
Minister rolnictwa zapowiada...
Tak jacenty, jestem rolnikiem mam nadzieje...
Kary za kupno owoców...
Tylko k... nie malkontentow. Jestem...
Minister rolnictwa zapowiada...
Nie to żebym się czepiał ale chyba źle...
Kary za kupno owoców...
Co najmniej dwie furtki pozostawione dla...
Kary za kupno owoców...
Spartan300 Bardzo trafny komentarz jest to...
Minister rolnictwa zapowiada...
Jakoś nie zdarzyło mi się żeby bobry...
Minister rolnictwa zapowiada...
jacenty82 Powiedz to właścicielom stawów...
Trwa walka sadowników ze...
Każde środowisko ma swoich kwiczołów...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo...
Trwa walka sadowników ze...
advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy...
Kary za kupno owoców...
Fragment nowelizacji, pozwalający na...
Trwa walka sadowników ze...
Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie...
Minister rolnictwa zapowiada...
Działalność bobrów zapobiega powodziom to...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Nie jestem za tym aby administracja...
Trwa walka sadowników ze...
Admin też powinien się zmobilizować i...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wydaje mi się ,że za często słuchamy co...
Trwa walka sadowników ze...
Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic...
Trwa walka sadowników ze...
Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Jeśli Sandomierz tak "mocno stoi" w tym roku...
Minister rolnictwa zapowiada...
Szczaw i mirabelki chyba lepiej działają...
Minister rolnictwa zapowiada...
Minister najpierw chce wystrzelać bobry a...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Gdyby o tej porze administracja rządowa...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Myślę że cenną wskazówką do oceny strat...
Sezon 2019 będzie gorszy...
W starej/pierwszej Polskiej encyklopedii...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Służby i administracja rządowa ma oceniać...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Widzę że ocena przewidywanych plonów jest...
Sezon 2019 będzie gorszy...
po przymrozkach wydawało się ze jabłek...
Wstrzymano prace nad nową...
Ale te napoje które mają w sobie więcej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Właściwie to tak zjada się to co...
Wstrzymano prace nad nową...
W dniu Święta Ludowego życzę, wszystkim...
MRiRW: Rozmowy...
Wliczając niemowlęta i bezzębnych...
MRiRW: Rozmowy...
Kiedyś liczyłem, wyszło prawie 100 kg na...
MRiRW: Rozmowy...
Dobrze że bracia Biało-Rusini polubili...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Wegetować po takim sezonie jak ostatni...
Ukraińska przetwórnia...
Minusującym radzę zapoznać się ze...
Ukraińska przetwórnia...
Chyba masz rację wania... Niemcy będą...
Handel nielegalnymi...
W legalnych rzeczach też są rozcieńczone...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Kortezo...bez urazy, ale właśnie...
Handel nielegalnymi...
Dzisiaj dostałem maila z Chin w sprawie...
Handel nielegalnymi...
Robaki też przychodzą do sadu nie legalnie....
Owoce w tym roku będą...
zdecydowanie beda wysokie ceny owocow, widac...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Ja osobiście nie zbierałem genevy bo było...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mam świadomość że koszty rosną, pracy,...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Problem w tym, że wynagrodzenia za pracę...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
nie wozili tylko tacy którzy mieli grad i...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mysle że dalsza dysksja nie ma sensu bo...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Korteo i to jest właśnie to te...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Inaczej jest w praktyce i w teorii jeśli...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Jedną kwestią się nie zgodzę - z tym że...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam ja już pracuje ale mam szwagra który...
Ukraińska przetwórnia...
po to żeby z Ukrainskich jabłek uzyskać...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Jedna z sieci handlowych (w ramach budowania...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych...
Ukraińska przetwórnia...
Na zdrowy rozum. Komu się by opłaciło...
Ukraińska przetwórnia...
Rynek Bronisze i Elizówka , za duże...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
A czemu nie zainwestujesz w siebie np tyle...
Ukraińska przetwórnia...
Może ja w tych sprawach międzynarodowych...
Handel nielegalnymi...
nielegalny biznes kwitnie bo jest bezkarnosc....
Ukraińska przetwórnia...
Ano. To pomysł ichniego rządu na wspieranie...
Ukraińska przetwórnia...
tak dostawiają te przetwórnie bo im jabłka...
Ukraińska przetwórnia...
Nie będą tylko już to robią
Ukraińska przetwórnia...
cichon40Będą wozić towar z UA tirami i...
Ukraińska przetwórnia...
Właśnie ?????????.....
Ukraińska przetwórnia...
Nie ciesz się tak bo żeby ze szwabskiego...
Ukraińska przetwórnia...
A co z Polskim Holdingiem?
Ukraińska przetwórnia...
Brawo !! Wreszcie ktoś odważył się...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Waldus jeżeli myślisz że to hobby to...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Waldus, ja widziałem całkiem niedawno sady...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Dokładnie, jak się kot trzymał jednej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mario 1404 że masz takie hobby które wymaga...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam krew mnie zalewa jak czytam o tych dwu...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Na tym filmie to widać normalnie owocujący...
Brak pracowników do...
Do truskawek nie trzeba Azjatów. Znajomi...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Z tym glifosatem będzie podobnie jak z PVC...
Zmiany klimatu psują smak wina !
U nas jeszcze nie ma czego psuć... Ok. 30...
Straty w sadach...
zaczęłam się zastanawiać, co za sinice...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
Co z tych plusów które mi tu kleicie, niech...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Skoro już temat zszedł na mleko, to...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
W dzisiejszych zwariowanych czasach niestety...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Cyt. " 30 lat temu o randapie mówiono/pisano...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
@pit2015 Hehe...zwłaszcza ta z rzędów w...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Adwokat a nie zrozumiał... 30 lat temu o...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Artemido zlituj sie? Ocena szkodliwości...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Zapytam przewrotnie; co nie truje? Co nie...
Straty w sadach...
Moja ocena strat w czereśniach ,tonażu...
Straty w sadach...
No ba. Koszty zbioru przy taaakich drzewach...
Komunikat sadowniczy -...
proponuję spojrzeć na zapis w IP i...
instagram