Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2020_INFO_KARTA
2020_Captan_80_WG

Apel Wójtów oraz Burmistrzów do przetwórców owoców

Apel Wójtów oraz Burmistrzów do przetwórców owoców

W trosce o byt stojących nad przepaścią gospodarstw sadowniczych z terenów gmin nawiedzonych przez klęski gradobicia apelujemy do Przetwórców owoców o zmianę polityki cenowej w bieżącym sezonie podaje serwis jablonka.info

Pod apelem podpisali się:

  • Wójt Gminy Błędów Marek Mikołajewski
  • Wójt Gminy Pniewy Wiesław Nasiłowski
  • Wójt Gminy Belsk Duży Władysław Wojciech Piątkowski
  • Wójt Gminy Sadkowice Karolina Kowalska
  • Burmistrz Miasta i Gminy Mogielnica Dr Sławomir Chmielewski
  • Burmistrz Białej Rawskiej Wacław Jacek Adamczyk

źródło: jablonka.info.pl / czytaj całość >>>

komentarze (17):

dodaj komentarz
Turysta
Turysta 29.08.2016 11:39 Żeby wyprzedzić komentarze klasycznych polskich narzekaczy : moim zdaniem to bardzo ładny gest ze strony władz tych nam najbliższych .A przy okazji ładna fotka.
I to by było na tyle w temacie wałkowanym w kilku innych wątkach.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 29.08.2016 12:51 Już jesteśmy na kolanach,nie wiem tylko czy Nas skopią czy zastrzelą....cennikami.....
Green25
Green25 29.08.2016 14:50 Jak nadstawiacie tyłki to was kopią, bo jaki niby interes mają szwaby w tym aby was głaskać po główkach.Pisałem już kilkukrotnie , zróbcie im w końcu raz nareszcie miesięczny holiday bez jabłek a zobaczycie jaki będzie skutek . Nie odważą się już nigdy więcej robić tych swoich cenowych szopek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darek
darek 29.08.2016 15:06 Poco aplelować wystarczy żeby barany się wstrzmały z sypaniem to popierwsze podrugie wszsystko jak zawsze zaczeło sie od prognoz profesorka i teraz to każdy powtaża potrzecie firmy hemiczne sieja panike o złej jakosci jabłek zeby zwiekszyć sprzedaż

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sadownik999
sadownik999 29.08.2016 19:09 panie Maliszewski a pan dlaczego nic nie robi ,czy pan wie jaka jest cena przemysłu gdzie się pan schowałeś
kris67
kris67 29.08.2016 19:53 Ostatnio w wielu rejonach bywałem i rozmawiałem z sadownikami, tylko wy tu na portalu marudzicie a to protesty a to nie zbieranie a to rząd niech coś robi, większość ma to gdzieś. Pogodziła sie z tym że większość produkuje przemysł i zawiezie nawet za 5gr i nikt im nie zabroni. Musi chyba nastąpić jakaś zmiana pokoleniowa bo inaczej sytuacja sie nie zmieni.
artemida
artemida 29.08.2016 20:13 Pan Maliszewski czeka na wsparcie członków Związku...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

swaczunio
swaczunio 29.08.2016 19:16 Tak jak piszą wyżej tu koledzy nie zbierać a ceny napewno sie zmienia. W tamtym roku jakos umieliśmy sie solidaryzowac i jak cena w dol to nikt nie sypal-czemu teraz tez tak nie można.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sylit100
sylit100 30.08.2016 07:28 cena porzeczek niska ,związek sadowników nic nie robi ,cena wiśni niska to dopiero w połowie zbiorów wystosował apel żeby nie zbierać ,cena spadów niska związek nic nie reaguje , niskie ceny za owoce są bardzo korzystne dla przetwórców a nie dla sadowników , ciekawe dlaczego prezes wraz z całym zarządem nie próbują nic zrobić żeby cena wzrosła ,
kris67
kris67 30.08.2016 13:04 W JAKI SPOSÓB MA REAGOWAĆ? Jak wystosowuje od 2 lat apele o niezbieranie a wy dalej wieziecie, wszyscy jesteście warci tej ceny. I nie tłumaczcie mi że macie kredyty itp. Bo pakując cały sezon pieniądze to macie żeby potem sprzedać poniżej kosztów. Ciekawe skąd macie pieniądze na pokrycie kosztów do zbioru skoro od 2 lat jest cena na porzeczke niska?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jonatansad
jonatansad 30.08.2016 09:24 czy we władzach związku są sami nieudacznicy co nie wiedzą jak skutecznie zorganizować i przeprowadzić akcje protestacyjna ,jak długo zakłady nas będą jeszcze tak wykorzystywać ,sadownicy chętni by wzięli udział w proteście ,tylko trzeba akcje protestacyjną zorganizować i zachęcić sadowników żeby wzięli w niej udział

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

karolkarolkarol
karolkarolkarol 30.08.2016 10:09 8 lat Pan Maliszewski miał możliwości by coś zmienić no i zmienił ZSRP u upolitycznił w grupie której ma udziały załatwił zbyt i teraz narzeka na nową ekipę a to co mapy to rządy PO_PSL.
I jeszcze jedno sponsorem PSL są przetwórnie. Teraz pytanie to za kim będzie pan Maliszewski
a) Za sponsorem dzięki któremu został tak wylansowany
b)Za frajerami którzy za kiełbaskę na grillu są w stanie poświęcić 8 lat rolnictwa
jacenty82
jacenty82 30.08.2016 11:59 Ostatnie 8-10 lat to był świetny okres dla polskiego sadownictwa, teraz może być tylko gorzej. Była fala i można było ją w mniejszym bądź większym stopniu wykorzystać. Jeżeli ktoś czuje się pokrzywdzony przez tą ostatnią dekadę to znaczy, że nie nadąża za rozwijającą się Polską. Świat idzie do przodu i nie zatrzyma się ze względu na naszą ociężałość.
kris67
kris67 30.08.2016 13:11 Co upolitycznił i jaką grupe? Takie bzdury wypisujesz na tym forum po raz kolejny że już dawno powinieneś być zablokowany. I podaj chociaż jeden dowód że przetwórnie sponsorują PSL i w jakim celu? PSL nie wprowadził żadnej ustawy przyjaznej przetwórniom wręcz przeciwnie umożliwił przetwarzanie w gospodarstwach. Szkoda że ty lepiej wiesz kto kogo sponsoruje niż oni sami. Przypominam że od 2008 roku ceny co roku były dobre na wszystko, sytuacja była stabilna i nie trzeba było protestów. Zadam więc pytanie co zrobił poprzedni rząd żeby zapobiec embargu? Przez 2 lata było embargo za rządów PIS i nikt nawet palcem nie ruszył żeby wtedy znaleźć jakieś inne rynki bo szedł przemysł. Jakby wtedy były obecny minister pojechał chociaż do 5 krajów z misją gospodarczą to już teraz do krajów trzecich szło by nie 20tys a 200tys ton i byłby mniejszy problem z zagospodarowaniem. Wybraliście po raz kolejny kogoś kto już wykazał sie tym że kompletnie nic nie robił dla rolników i narzekacie. Co do przetwórców, oni nie dyskutują z nikim, nie przychodzą na spotkania i zaproszenia związków, sadowników, grup producenckich, ministra i rządu. Oni spotykają się na początku roku gdzieś w hotelu( jak w tym roku w Arłamowie) i ustalają ceny na wszystko i nikt spoza KUPS nie ma tam wstępu. Dlaczego taki mądry nie jesteś i nie zabierzesz gdzieś głosu na jakimś spotkaniu czy proteście tylko siedzisz tu i piszesz swoje żale i bzdury oczerniając innych?
jacenty82
jacenty82 30.08.2016 14:25 No nareszcie ktoś napisał coś konkretnego. Nie oszukujmy się Maliszewski i ZSRP zrobili dużo, teraz pytanie do Ciebie karolkarolkarol - Co Ty od siebie dałeś i zrobiłeś żeby było lepiej?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

przedziorek76
przedziorek76 30.08.2016 10:12 w latach 90 sprzedawali przemysł przetwórczy zbudowany przez naszych ojców za bezcen: jeden z drugim zdrajca dostawał łapówke żeby sprzedać zakład poniżej jednorocznego dochodu a reszta się cieszyła ze niemiec kupił ruinę. On nie kupował ruiny tylko RYNEK. Teraz gminy apelują o minimalną cene. Błagam, nazwijcie to po imieniu gminy BŁAGAJĄ/UNIŻENIE PROSZĄ/ŻEBŻĄ o wyższą cene bo nic innego nie mogą. Fundusze unijne idą na fontanny, renowacje ratuszy, parki, temomodernizacje basenów itp żeby WAM zamydlić oczy, nie mamy przemysłu, to co jeszczze jest polskie jest wygaszane, jesteśmy na kolanach i na dodatek nie mamy funduszy żeby zacząć coś robić. Powiedzmy to sobie wprost jesteśmy pod ekonomiczną okupacją.
kris67
kris67 30.08.2016 13:14 A powiedzmy sobie wprost, kto miał kupić te zakłady jak nie zagraniczni inwestorzy? Rolnicy którzy byli jeszcze mniej zorganizowani i jeszcze biedniejsi niż teraz? Czy rząd który by obsadzał co chwila swoimi kolesiami i ustalał ceny takie jakie im by pasowały a nie nam? Te koncerny które wykupiły przetwórnie u nas dominują też na świecie i nikt nie sprzeda po innej cenie koncentratu w europie nie ważne czy przetwórnia polska czy czeska, decydują niemcy austryjacy i jeden ukrainiec.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Jak koronawirus może wpłynąć na ceny jabłek ?

Światowe ceny koncentratu i jabłka przemysłowego będą wręcz przeciwnie pod presją....

UOKiK: Walka z nieprawidłowościami na rynku rolno-spożywczym

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów regularnie przygląda się rynkowi...

Spłonął salon maszyn rolniczych Massey Ferguson w Kazimierzówce

Kilkudziesięciu strażaków przez wiele godzin walczyło z pożarem hali ze sprzętem...

Włochy: Przedwczesne kwitnienie drzew owocowych

We Włoszech wczesne odmiany owoców pestkowych (brzoskwie, śliwy, morele, migdały i...

Nieprzewidywalna pogoda utrudnia produkcję owoców

Rosnące wymagania środowiskowe a do tego nieprzewidywalna pogoda. Produkcja z roku na rok...

MRiRW: Nowe terminy na sprzedaż i stosownie środków ochrony roślin

Jakie substancje czynne zoZgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1100 z dnia...

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Opłata cukrowa...
Czy decyzja o wzroście sen wpłynie na...
KRIR: Problemy rolników z...
Ale brednie. Śpiewke o kredytach i o...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Ta wielka akcja eurokratów rzekomej walki o...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Trochę masz rację, że często w napoju...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
Może gdybyśmy operowali na wolnym rynku a...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Cenę kształtuje świat, popyt, oraz podaż....
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Witam. No cóż, podatek jest podatkiem i...
Robot do cięcia drzew w sadzie
A ja po staropolsku, /do cięcia/ "najlepsza...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Z tego co wiem ,to projekt zakłada,że z...
Podłączone do internetu...
Większość podziwia Einsteina za jego...
Kupię opryskiwacz...
Kupić za grosze byś kupił a później...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
Albo wolny rynek i wolne ceny jak były od...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
A jakby tak wprowadzić obowiązkowe umowy...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Co mnie dziwi... Tego artykułu jeszcze nikt...
EPA: Glifosat nie stwarza...
No i po klopocie GLIFOSAT W MIARĘ BEZPIECZNY...
Robot do cięcia drzew w sadzie
Akcja jak w horrorze ...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Podejrzewam że deweloper szukał działki....
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Jak sądzę, będzie ciekawie... Spór się...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
W Agrobiznesie pokazywali jak jakiegoś...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Odbiegając od tematu, dziękuję za minusy...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Najgorzej jak przyjedzie taki z Pan z miasta...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Szkoda popadać w panikę sam mam kwatery...
Zmieniające się...
"Zielony dobrostan" na hektarowej działce...
Jabłko YELLO® rusza na...
Wychodowali w Japoni (chyba) a kasę robią...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Plan to może i miał sens gdyby powstał...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Każda gmina powinna mieć uzgodniony i...
KOWR przejął produkty i...
Kogoś to dziwi? Tak miało być.
KOWR przejął produkty i...
Dziwne ,w TVP INFO nic nie mówili.Pewnie w...
Współpraca na rzecz...
Pierwszych dwanaście instytucji, wspartych...
Pada, ale…aby nie było...
W wiosce jest staw około 0.7ha. Niemcy...
Ministerialna opłata...
Na San Escobar Latynosi/Metysi/Kreole/Murzyni...
Pada, ale…aby nie było...
Pamiętam takie zastawki na cieku...
Rosja: Zniszczono polskie jabłka
O co chodzi? Czyż, w ramach reperkusji nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
sadownik powinien otrzymywać pieniądze za...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jakie przepisy znowu chcecie wprowadzać ?...
Pada, ale…aby nie było...
A wystarczy co 100m postawić małą...
Pada, ale…aby nie było...
Pamiętacie rok 2017? Wyjątkowo mokry. W...
Sadownik bez jabłek, bez...
jak nie wprowadzone zostaną przepisy ze...
Sadownik bez jabłek, bez...
Też oglądam, kogo widzisz w roli magnatów...
Sadownik bez jabłek, bez...
Po obejrzeniu róznych materiałów na yt...
Sadownik bez jabłek, bez...
Brawo ty! Wytrzymaj miesiąc bez kur-wizji a...
Współpraca na rzecz...
Przyklasnąć inicjatywie... długo bić...
Nie na każdy sprzęt...
Za poprzedniego ustroju to urzędnik...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wlasnie wziolem przyklad i poogladalem na yt...
Sadownik bez jabłek, bez...
To dlaczego we Francji ma poparcie tak małe...
Sadownik bez jabłek, bez...
Czy należy zawsze popierać bezkrytycznie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja cieszę się że z Francją się...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie ma jak wysłuchać mądrego wystąpienia...
Sadownik bez jabłek, bez...
A WIDZIAŁEŚ nie głosujących?
Sadownik bez jabłek, bez...
A widziałes wegierskich posłów glosujacych...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja moge sobie pisac bul czy ból czy brexit i...
Sadownik bez jabłek, bez...
A i na koniec Homo sapiens to po polskiemu...
Sadownik bez jabłek, bez...
Myślę że już dwuwyrazowe hasła to da...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ale w Twojej wysoce merytorycznej wykładni...
Sadownik bez jabłek, bez...
Widzę że następny intelekt objawiony....
Sadownik bez jabłek, bez...
Erko - jak by ludzie w rozwoju,...
Instytut Staszica: Nowy...
Mi się marzy,że wszystkie restauracje...
Instytut Staszica: Nowy...
I znowu topórna propaganda instytutu...
Sadownik bez jabłek, bez...
Piszę że tego kraju nie stać na głupie i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Adrian to bardzo zdolny kabareciarz, Górski...
Sadownik bez jabłek, bez...
Może rozważ taką ewentualność, że...
Sadownik bez jabłek, bez...
Powstał za złej, obrzydliwej władzy, ale...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ależ to całkiem normalne że jak szef mówi...
Sadownik bez jabłek, bez...
Artemida - ja, jako absolwent wydziału...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem, czy znają angielski, ale tobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
ku*wa chłopie raz piszesz że mamy skansen,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Tylko że te zakupy mają tylko i wyłącznie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A system Patriot ? wyrzutnie rakietowe Himars...
Sadownik bez jabłek, bez...
Czy ten twój idol z Żoliborza nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wypominac wpadki slowne itd to mozemy sobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A o kim angielskie tabloidy pisały ze pacan?...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak trzeba mierć zryte lub ile dostawać...
Sadownik bez jabłek, bez...
Z ostatniego dowcipu Pana Prezydenta Dudy o...
Sadownik bez jabłek, bez...
A składanie wieńców dla BRYGADY...
Sadownik bez jabłek, bez...
A Obamie o zonie co gadał zeby sprawdzac...
Sadownik bez jabłek, bez...
żenujący to był Komorowski pisząc bul...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wojsko swego czasu Pan Tusk juz zlikwidował...
Sadownik bez jabłek, bez...
A co do dudy to przynajmniej zna jezyk obcy a...
Sadownik bez jabłek, bez...
Przeciez jak by nie Po nie bylo by tej...
Sadownik bez jabłek, bez...
taki chętny do słuchania jesteś Espuma to...
Sadownik bez jabłek, bez...
taaa i trzymać wiecznie morde w kuble i sie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Popatrzcie na kolegę waszego guru co trzesie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Niedlugo byly juz o tym artykuly w gazetach...
Sadownik bez jabłek, bez...
przecież Getback powstał w 2012r, kto wtedy...
Sadownik bez jabłek, bez...
Powielając twój tok rozumowania to...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jeśli się uważa że podpisane wcześniej...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nikt nie mówi o źadnym wychodzeniu z UE,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jakbyś kolego trochę "liznął"...
Sadownik bez jabłek, bez...
https://www.youtube.com/watch?v=bSiMKiaulNQ...
Sadownik bez jabłek, bez...
W świetle powyższych cyfr nasuwa się...
Sadownik bez jabłek, bez...
erko - tak wszystko ten " ciemny lud kupuje?...
Sadownik bez jabłek, bez...
Pomimo to 89% nie chce wyjścia z Unii...
Sadownik bez jabłek, bez...
A bedac w uni w normalnym roku urodzajnym...
Sadownik bez jabłek, bez...
Kantar Group /największy w Polsce badacz...
Sadownik bez jabłek, bez...
Już mówię co by było po wyjściu z UE z...
Sadownik bez jabłek, bez...
Tez widziałem ten sondaz co ludzie sami na...
Sadownik bez jabłek, bez...
Odnośnie powyższego : po wyjściu z unii...
Sadownik bez jabłek, bez...
Na Interii jest niżej ciekawy artykuł " Czy...
Sadownik bez jabłek, bez...
tak do ciebie. Bezsilność to ty pokazałeś...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem czy to do mnie... Ale jak Ci tylu...
Sadownik bez jabłek, bez...
taki byłeś pewny siebie i cos sie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Coś nie słychać aby Zjednoczone K....
Sadownik bez jabłek, bez...
masz nie męcz sie i nie szukaj, porównaj z...
Sadownik bez jabłek, bez...
h*j mnie obchodzą twoje plusy. Może sobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Skoro "jak zwykle manipuluję" to kto mi daje...
Sadownik bez jabłek, bez...
14,70 to jest BRUTTO a nie na ręke to raz,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Oj z tymi cytatami, nie zacytuję dokładnie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Korki od szampana w wielkiej brytani...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak to przecież jesteś taki prawy i...
Sadownik bez jabłek, bez...
nie odczuwasz wzrostu cen prądu, paliw,...
Sadownik bez jabłek, bez...
przecież o to chodziło aby sterować...
Sadownik bez jabłek, bez...
Anglia dzis wychodzi z ue, nawet w rmfemie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Z jednej strony piszesz że jest dobrze...
Sadownik bez jabłek, bez...
chłopie ty masz jakąś fobie na punkcie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Podatek gruntowy nie jest jakiś dotkliwy,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ostatnie wybory pis wygrał dzięki wsi, a w...
Rezygnacja z pestycydów...
Mało prawdopodobne a właściwie niemożliwe...
Sadownik bez jabłek, bez...
Dawno, dawno temu Mussoliniego wybrali...
Sadownik bez jabłek, bez...
Każdą władze wybierają ludzie.. Twoje...
Rezygnacja z pestycydów...
Jest udowodnione,że statystycznie procentowa...
Rezygnacja z pestycydów...
... rezygnacja z pestycydów zwiększy szanse...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jest drobna różnica, Neuman gadał, a jakie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wiem dla ciebie i tobie podobnych...
Sadownik bez jabłek, bez...
Taśmy Nojmana słyszałem mówił " dopóki...
Sadownik bez jabłek, bez...
Barakuda- naoglądałeś się TVN u, który...
Sadownik bez jabłek, bez...
firmy exportowe nie sprzedają jabłek bez...
Sadownik bez jabłek, bez...
Marki podałeś bardzo dobry przykład na...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja proponuję obejrzenie filmu "" Dług " jak...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jest przysłowie jak się nie ma miedzi to...
Sadownik bez jabłek, bez...
Może to co napiszę będzie B A R D Z O...
Sadownik bez jabłek, bez...
Panowie w gospodarce tzw. "wolnorynkowej" te...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wystarczy mignac i juz widac ja nie big...
Sadownik bez jabłek, bez...
Dobry pomysł ale nie możliwy. Bo firmy nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
to nie pierwszy oszukany sadownik , firm co...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja sobie wyobrażam że i adwokat by nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A skąd wiesz, że Ciebie prokurator...
Sadownik bez jabłek, bez...
masz babko placek chlop dał towar jabłka i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ponoć to nie pierwszy przypadek braku...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja mam taką radę dla tych co szukają...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wniosek jest prosty. Jak teraz sądy są...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem o jakich programach w TVN mówisz bo...
Sadownik bez jabłek, bez...
przyczepiliscie sie tego tvp niczym...
Sadownik bez jabłek, bez...
Widać, że TVP PIS na prawdę "pierze"...
Sadownik bez jabłek, bez...
A można i tak Prokuratura – urząd...
Sadownik bez jabłek, bez...
*nie rozróżnia, oczywiście
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak mam dyskutować z człowiekiem który...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ciekawe jak tobie przepadną pieniadze, i...
instagram