Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Apel Wójtów oraz Burmistrzów do przetwórców owoców

Apel Wójtów oraz Burmistrzów do przetwórców owoców

W trosce o byt stojących nad przepaścią gospodarstw sadowniczych z terenów gmin nawiedzonych przez klęski gradobicia apelujemy do Przetwórców owoców o zmianę polityki cenowej w bieżącym sezonie podaje serwis jablonka.info

Pod apelem podpisali się:

  • Wójt Gminy Błędów Marek Mikołajewski
  • Wójt Gminy Pniewy Wiesław Nasiłowski
  • Wójt Gminy Belsk Duży Władysław Wojciech Piątkowski
  • Wójt Gminy Sadkowice Karolina Kowalska
  • Burmistrz Miasta i Gminy Mogielnica Dr Sławomir Chmielewski
  • Burmistrz Białej Rawskiej Wacław Jacek Adamczyk

źródło: jablonka.info.pl / czytaj całość >>>

komentarze (17):

dodaj komentarz
Turysta
Turysta 29.08.2016 11:39 Żeby wyprzedzić komentarze klasycznych polskich narzekaczy : moim zdaniem to bardzo ładny gest ze strony władz tych nam najbliższych .A przy okazji ładna fotka.
I to by było na tyle w temacie wałkowanym w kilku innych wątkach.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 29.08.2016 12:51 Już jesteśmy na kolanach,nie wiem tylko czy Nas skopią czy zastrzelą....cennikami.....
Green25
Green25 29.08.2016 14:50 Jak nadstawiacie tyłki to was kopią, bo jaki niby interes mają szwaby w tym aby was głaskać po główkach.Pisałem już kilkukrotnie , zróbcie im w końcu raz nareszcie miesięczny holiday bez jabłek a zobaczycie jaki będzie skutek . Nie odważą się już nigdy więcej robić tych swoich cenowych szopek.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darek
darek 29.08.2016 15:06 Poco aplelować wystarczy żeby barany się wstrzmały z sypaniem to popierwsze podrugie wszsystko jak zawsze zaczeło sie od prognoz profesorka i teraz to każdy powtaża potrzecie firmy hemiczne sieja panike o złej jakosci jabłek zeby zwiekszyć sprzedaż

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sadownik999
sadownik999 29.08.2016 19:09 panie Maliszewski a pan dlaczego nic nie robi ,czy pan wie jaka jest cena przemysłu gdzie się pan schowałeś
kris67
kris67 29.08.2016 19:53 Ostatnio w wielu rejonach bywałem i rozmawiałem z sadownikami, tylko wy tu na portalu marudzicie a to protesty a to nie zbieranie a to rząd niech coś robi, większość ma to gdzieś. Pogodziła sie z tym że większość produkuje przemysł i zawiezie nawet za 5gr i nikt im nie zabroni. Musi chyba nastąpić jakaś zmiana pokoleniowa bo inaczej sytuacja sie nie zmieni.
artemida
artemida 29.08.2016 20:13 Pan Maliszewski czeka na wsparcie członków Związku...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

swaczunio
swaczunio 29.08.2016 19:16 Tak jak piszą wyżej tu koledzy nie zbierać a ceny napewno sie zmienia. W tamtym roku jakos umieliśmy sie solidaryzowac i jak cena w dol to nikt nie sypal-czemu teraz tez tak nie można.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sylit100
sylit100 30.08.2016 07:28 cena porzeczek niska ,związek sadowników nic nie robi ,cena wiśni niska to dopiero w połowie zbiorów wystosował apel żeby nie zbierać ,cena spadów niska związek nic nie reaguje , niskie ceny za owoce są bardzo korzystne dla przetwórców a nie dla sadowników , ciekawe dlaczego prezes wraz z całym zarządem nie próbują nic zrobić żeby cena wzrosła ,
kris67
kris67 30.08.2016 13:04 W JAKI SPOSÓB MA REAGOWAĆ? Jak wystosowuje od 2 lat apele o niezbieranie a wy dalej wieziecie, wszyscy jesteście warci tej ceny. I nie tłumaczcie mi że macie kredyty itp. Bo pakując cały sezon pieniądze to macie żeby potem sprzedać poniżej kosztów. Ciekawe skąd macie pieniądze na pokrycie kosztów do zbioru skoro od 2 lat jest cena na porzeczke niska?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jonatansad
jonatansad 30.08.2016 09:24 czy we władzach związku są sami nieudacznicy co nie wiedzą jak skutecznie zorganizować i przeprowadzić akcje protestacyjna ,jak długo zakłady nas będą jeszcze tak wykorzystywać ,sadownicy chętni by wzięli udział w proteście ,tylko trzeba akcje protestacyjną zorganizować i zachęcić sadowników żeby wzięli w niej udział

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

karolkarolkarol
karolkarolkarol 30.08.2016 10:09 8 lat Pan Maliszewski miał możliwości by coś zmienić no i zmienił ZSRP u upolitycznił w grupie której ma udziały załatwił zbyt i teraz narzeka na nową ekipę a to co mapy to rządy PO_PSL.
I jeszcze jedno sponsorem PSL są przetwórnie. Teraz pytanie to za kim będzie pan Maliszewski
a) Za sponsorem dzięki któremu został tak wylansowany
b)Za frajerami którzy za kiełbaskę na grillu są w stanie poświęcić 8 lat rolnictwa
jacenty82
jacenty82 30.08.2016 11:59 Ostatnie 8-10 lat to był świetny okres dla polskiego sadownictwa, teraz może być tylko gorzej. Była fala i można było ją w mniejszym bądź większym stopniu wykorzystać. Jeżeli ktoś czuje się pokrzywdzony przez tą ostatnią dekadę to znaczy, że nie nadąża za rozwijającą się Polską. Świat idzie do przodu i nie zatrzyma się ze względu na naszą ociężałość.
kris67
kris67 30.08.2016 13:11 Co upolitycznił i jaką grupe? Takie bzdury wypisujesz na tym forum po raz kolejny że już dawno powinieneś być zablokowany. I podaj chociaż jeden dowód że przetwórnie sponsorują PSL i w jakim celu? PSL nie wprowadził żadnej ustawy przyjaznej przetwórniom wręcz przeciwnie umożliwił przetwarzanie w gospodarstwach. Szkoda że ty lepiej wiesz kto kogo sponsoruje niż oni sami. Przypominam że od 2008 roku ceny co roku były dobre na wszystko, sytuacja była stabilna i nie trzeba było protestów. Zadam więc pytanie co zrobił poprzedni rząd żeby zapobiec embargu? Przez 2 lata było embargo za rządów PIS i nikt nawet palcem nie ruszył żeby wtedy znaleźć jakieś inne rynki bo szedł przemysł. Jakby wtedy były obecny minister pojechał chociaż do 5 krajów z misją gospodarczą to już teraz do krajów trzecich szło by nie 20tys a 200tys ton i byłby mniejszy problem z zagospodarowaniem. Wybraliście po raz kolejny kogoś kto już wykazał sie tym że kompletnie nic nie robił dla rolników i narzekacie. Co do przetwórców, oni nie dyskutują z nikim, nie przychodzą na spotkania i zaproszenia związków, sadowników, grup producenckich, ministra i rządu. Oni spotykają się na początku roku gdzieś w hotelu( jak w tym roku w Arłamowie) i ustalają ceny na wszystko i nikt spoza KUPS nie ma tam wstępu. Dlaczego taki mądry nie jesteś i nie zabierzesz gdzieś głosu na jakimś spotkaniu czy proteście tylko siedzisz tu i piszesz swoje żale i bzdury oczerniając innych?
jacenty82
jacenty82 30.08.2016 14:25 No nareszcie ktoś napisał coś konkretnego. Nie oszukujmy się Maliszewski i ZSRP zrobili dużo, teraz pytanie do Ciebie karolkarolkarol - Co Ty od siebie dałeś i zrobiłeś żeby było lepiej?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

przedziorek76
przedziorek76 30.08.2016 10:12 w latach 90 sprzedawali przemysł przetwórczy zbudowany przez naszych ojców za bezcen: jeden z drugim zdrajca dostawał łapówke żeby sprzedać zakład poniżej jednorocznego dochodu a reszta się cieszyła ze niemiec kupił ruinę. On nie kupował ruiny tylko RYNEK. Teraz gminy apelują o minimalną cene. Błagam, nazwijcie to po imieniu gminy BŁAGAJĄ/UNIŻENIE PROSZĄ/ŻEBŻĄ o wyższą cene bo nic innego nie mogą. Fundusze unijne idą na fontanny, renowacje ratuszy, parki, temomodernizacje basenów itp żeby WAM zamydlić oczy, nie mamy przemysłu, to co jeszczze jest polskie jest wygaszane, jesteśmy na kolanach i na dodatek nie mamy funduszy żeby zacząć coś robić. Powiedzmy to sobie wprost jesteśmy pod ekonomiczną okupacją.
kris67
kris67 30.08.2016 13:14 A powiedzmy sobie wprost, kto miał kupić te zakłady jak nie zagraniczni inwestorzy? Rolnicy którzy byli jeszcze mniej zorganizowani i jeszcze biedniejsi niż teraz? Czy rząd który by obsadzał co chwila swoimi kolesiami i ustalał ceny takie jakie im by pasowały a nie nam? Te koncerny które wykupiły przetwórnie u nas dominują też na świecie i nikt nie sprzeda po innej cenie koncentratu w europie nie ważne czy przetwórnia polska czy czeska, decydują niemcy austryjacy i jeden ukrainiec.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Podsumowanie sezonu 2019 - Kamil Jeziorek

Kilka pytań do Kamila Jeziorka z firmy Syngenta m.in.: 0:11 O ocenę tegorocznego sezon pod...

Polskie jabłka na równi z włoskimi ?

Jak czytamy na freshplaza.com konkurencja między polskimi i włoskimi eksporterami jabłek...

Coraz więcej Ukraińców ma zamiar wyjechać z Polski

Perspektywa otwarcia na początku przyszłego roku niemieckiego rynku pracy na osoby spoza...

Przymrozek, grad, susza – pomoc KRUS

Kasa udziela pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku wystąpienia anomalii pogodowych w ramach...

Spłonęła grupa producencka Top-Sad z Koźla

W nocy (12/13.10) wybuchł pożar na terenie grupy producenckiej Top-Sad z Koźla (gm. Belsk...

Wizyta zagranicznych importerów z Singapuru, Wietnamu i Indonezji

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował misję przyjazdową 15 importerów z...

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Wapno z KA
Witam posiadam do wynajęcia młynek -...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
Ceny jabłek szokują...
obiecać można wszystko, zwłaszcza jak z...
Ceny jabłek szokują...
Program dla Rolnictwa SLD 1. Odblokowanie...
instagram