Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Zbiory jabłek od 30 do 90% mniejsze

Tegorocznej wiosny sadownicy mieli kilka problemów nie tylko z powodu ujemnych temperatur powietrza - twierdzi Dominik Wozniak z firmy Rajpol.

Po wyjątkowo wysokich plonach w sezonie 2018 drzewa były wysilone i na początku obecnego sezonu było już widać mniejszą ilość pąków kwiatowych na pędach. Dodatkowo (w kwietniu) brak opadów deszczu, wczesne bo również w kwietniu kwitnienie drzew, niekorzystanie wpływało na kondycje i start w wegetacji. Początek maja zimniejszył, pojawiające się opady deszczu, oraz wietrzne dni nie pomagały pszczołom w prawidłowym zapyleniu kwiatów.

Pierwsze przymrozki to okres połowy kwietnia br. Następnie w dniach 7-8 maja br. ujemne temperatury zanotowano w większości rejonów kraju w których uprawiane są jabłonie.

Zaraz po przymrozkach sytuacja nie wyglądała najgorzej. Producenci mówili o stratach rzędu 20-30 procent. Jednak teraz, po kilku tygodniach, można powiedzieć że redukcja w plonie będzie na poziomie od 30 do 80%. Oczywiście istnieją duże różnice pomiędzy poszczególnymi sadami, ale są sadownicy u których straty wynoszą nawet 90%, a u innych „tylko” 30%.

Jeśli chodzi o odmiany jabłoni to najbardziej ucierpiał Idared 20% normalnego plonu, w grupie Jonagolda głównie Jonagored i Red Jonaprince powinno zostać zebrane około 30% normalnych plonów. Zbiory odmiany Ligol szacuje się na około 30% normalnego plonowania, Szampion około 50% plonowanie, a Gala i Golden Delicious mogą osiągnąć około 70% normalnego poziomu plonowania.

podsumowuje Pan Dominik.REKLAMA

2019_Syngenta_Geoxe

komentarze (19):

dodaj komentarz
waldus
waldus 03.06.2019 09:25 Na tym filmie to widać normalnie owocujący sad po prawidłowym przerzedzeniu zawiązków. Proszę policzyć liczbę zawiązków prawidłowo rozwijających sie i okaże sie ze jest jeszcze za dużo.Ciekawi mnie po co sianie takiej dezinformacji o tak dużych stratach. Czy chodzi o wyrwanie reszty pieniedzy z upadających gospodarstw bo nakręca każdego że w tym roku się odbije od dna i nie będzie żałował na ochronę? Ja śmiem twierdzić ze cena jabłek się nie zmieni pozostanie na tym samym poziomie co w tym roku, a nawet jabłko przemysłowe będzie tańsze. Co pewnie nie którym się nie spodoba ale taki rozwój spraw to jedyny sposób na ratowanie sadownictwa. MUSI upaść 80% gospodarstw, ludzie zmienić zawód zając sie czym innym aby te 20% produkowało jabłko w opłacalnych cenach adekwatnych do kosztów produkcji. Podejrzewam że zostaną tylko sady emerytów i dwu zawodowców hobbistów, którzy poniekąd przyczyniają się do tak niskich cen bo jest to dla nich nie jedyne źródło utrzymania i w ten sposób wykoszą konkurencję.
szampion97
szampion97 03.06.2019 23:29 Waldus, ja widziałem całkiem niedawno sady tych "dwuzawodowców" ... pełne parcha i mączniaka w tym roku. Pozdrawiam!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 03.06.2019 11:21 Witam krew mnie zalewa jak czytam o tych dwu zawodowcach i zaniżaniu cen sam jestem tym dwuzawodowcem bo uznałem że nie ma szans utrzymać się z tego co mam ale jak jechaliśmy na strajk do stolicy to właśnie emeryciy i dwuzawodowcy jechali bo ci wielcy sadownicy nie mieli czasu albo należą do pis i z tego co widzę w swojej okolicy i nie tylko to właśnie ci duzi wożą najwięcej wieczorami jakąś drogą od tyłu aby dojechać i wysypać aby nikt nie widział .Przecież nikt nie broniy a ni tobie a ni komu innemu poszukać jakiegoś etatu zostaw sobie tyle ile będziesz w stanie sam obrobić osobiście nie dosadzam nowych kwater ewentualnie wymieniam stare nasadzenia ja też bym chciał do wszystkiego nająć pracowników ale te czasy się zmieniają raz że nie stać przy tych cenach a drugie nie ma chętnych także panowie szukamy etatu i wtedy zobaczymy jak to jest na etacie i jeszcze po pracy do roboty jedno jest pewne łatwo nie jest pogodzić opryski rwanie koszenie ale proponuję spróbować a póziej się wypowiadać
sew1979
sew1979 03.06.2019 17:39 Dokładnie, jak się kot trzymał jednej dziury to zdechł.
KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 06:57 Jedną kwestią się nie zgodzę - z tym że "wożą wieczorami jakąś drogą..." otóż w mojej okolicy sady w zeszłym roku było oczyszczone do zera wozili wszyscy mniejsi duzi, sadownicy i dwu zawodowcy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

waldus
waldus 03.06.2019 14:54 Mario 1404 że masz takie hobby które wymaga od Ciebie tyle wyrzeczeń to Twoja srprawa nikomu nic do tego. Jak chcesz pracować po 20godzin dziennie przecież Ci wolno. Ciekawi mnie tylko czy Ty aby pracujesz na tym etacie na 100% swoich możliwości czy tylko jesteś w pracy i myślisz o sadzie? No chyba że jesteś strażakiem i pracujesz 7 dni w miesiącu. Ty możesz bez sadu przeżyć a Ci co z tego żyja nie mogą i dlatego sprzedają po kryjomu aby przeżyć Tak jak naczelnik mówi każdy w tym kraju powinien godnie żyć ale nie mówi się o godnej pracy czyli wydajnej. Co ciekawe to w Niemczech wydajność pracy średnia jest prawie dwa razy większa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 04.06.2019 05:56 Witam Waldus jeżeli myślisz że to hobby to jesteś w błędzie też bym chciał tylko żyć z sadownictwa godnie na przyzwoitym poziomie ale niestety z moim areałem w tych bezwzględnych czasach się nie da. Pytasz czy pracuję na 100% moich możliwości nie mam wyjścia muszę i jeśli myślisz że pracodawca będzie trzymał cię na sztukę to proponuję się zapoznać z tematem a w pracy oczywiście że myślę o sadzie i o wszystkim z tym związane pracuję na dwie zmiany po 8 godz może dlatego nie muszę się kryć ze sprzedażą pokrętnymi drogami i zapewniam cię że gdybym mógł żyć w dostatku z któregoś z tych biznesów to wybrał bym tylko jeden proponuję nie to że tobie ale zobaczyć ile się zarabia na etacie.A parcha i mączniaka w tym roku to widzę prawie wszędzie z różnym nasileniem może są geniusze którym się udało w tym roku,pozdrawiam
waldus
waldus 04.06.2019 17:46 A czemu nie zainwestujesz w siebie np tyle ile inwestuje sie w 1ha sadu? Zrób kurs operatora koparki, dźwigu prawo jazdy CED uprawnienia wysokościowe, elektryka itp. Jeżeli będziesz dobry w tym co robisz nie będziesz jełopem to za 10h pracy dziennie zarobisz bez problemu 3-7tys zł miesięcznie bez żadnego stresu. Dla mnie to pieniadze które pozwalaja żyć na dobrym poziomie.Dobry fachowiec w tym momencie jest poszukiwany bardzo na rynku pracy . Jedyny warunek to to ze te pieniądze będziesz z konsumował a nie przelewał w sad bo wówczas to naprawdę zabraknie do dostatku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 05.06.2019 05:47 Witam ja już pracuje ale mam szwagra który fruwa firanką po całym kraju niema go cały tydzień w domu i zarabia 4000 tys a na jakich warunkach jest zatrudniony najniszsza krajowa reszta pod stołem ale skoro uważasz że jest tak dobrze to nie wiem dlaczego sadownicy nie są tacy rozgarnięci i na co czekają skoro tyle można zarobić widocznie nikomu się nie opłać pracować bo więcej ma z sadu myślę że może zrób te wszystkie szkolenia zatrudnij się i daj znać jak to naprawdę jest nie tylko ze słyszenia tylko realia pozdrawiam

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 07:10 Inaczej jest w praktyce i w teorii jeśli tylko byłby przemysł cały czas do ręki 0,25gr - 0,30gr /kg i extra 0,80 - 1zł /kg Wiem że to dla niektórych mała stawka, jednak gdyby taka cena utrzymywała się cały czas to wolał bym sad niż pracę za 10.000 -15.000zł /miesięcznie Bo naprawdę nie ma nic piękniejszego jak kwitnący pachnący sad, jak to później wszytko rośnie...
waldus
waldus 05.06.2019 08:15 Mysle że dalsza dysksja nie ma sensu bo jeśli jesteś zakochany w "gumofilcach i błocie" bo z tym mi sie kojaży sadownictow to nic Cię od tego nie odciągnie. Zakochany człowiek nie myśli racjonalnie , jest w stanie doprowadzić sie do samo destrukcji w imię wyższych wyimaginowanych celów. Tylko później nie piszcie ze chcecie aby waszą głupotę ktoś dotował , nie domagajcie sie od górnej stabilizacji rynku , że sie nie opłaca itd.....
SlawekS
SlawekS 05.06.2019 10:08 Problem w tym, że wynagrodzenia za pracę rosną średnio o 7% rdr. Będąc na etacie, co roku zarabiasz więcej i co najmniej nie odczuwasz inflacji. Natomiast ceny za jabłka, które podałeś, są na tym samym lub niższym poziomie jak 10 lat temu. Finalnie z roku na rok przez wzrost kosztów zarabiasz mniej i w końcu za godzinę swojej pracy nie zostanie Ci nawet minimalna krajowa (w zeszłym sezonie lepsza stawkę miał najemnik niż gospodarz)... Po prostu to bardzo drogie HOBBY, a nie biznes. Tak jak pisał Waldus, nie ma tu logiki, tylko sentymenty. ;)
KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 11:02 Mam świadomość że koszty rosną, pracy, ochrony, amortyzacji, i wiele innych czynników związanych z uprawą sadu, w ostatnim dziesięcioleciu znacząco...Nie mniej jednak, gdy już ma się infrastrukturę stworzoną przez poprzednie pokolenia, nie potrzeba chodzić w gumofilcach, nie potrzeba przemysłu po zecie i deseru po dwa, bo po co kolenie budowle, czy ziemia, aby dosadzać skoro rynek krajowy jest zapchany, a na wschód nic nie idzie, dalszy szybki rozwój nie ma sensu, bo można popaść w długi i stracić to co się już posiada.
Takie ceny, które podałem stabilne, nie potęgowały by nowych nasadzeń prawdopodobnie, a zarabiam coraz mniej bo jest coraz więcej nasadzeń, i ludzie inwestują w sady, jest więcej towaru na rynku..
Ostatni rok był tragiczny to fakt, pracownik zarobił więcej.
SlawekS
SlawekS 06.06.2019 08:19 Kortezo...bez urazy, ale właśnie przytoczyłeś jedną z idiotycznych tez krążących w branży - "gdy już ma się infrastrukturę stworzoną przez poprzednie pokolenia". A co to ma do opłacalności uprawy? Jeżeli chcesz sprzedawać w cenach nie wystarczających na pokrycie amortyzacji infrastruktury, to po prostu przejadasz majątek, który wypracowały pokolenia. Po kilku-kilkunastu latach obudzisz się z niczym, bo nie będziesz w stanie odtworzyć tego majątku, żeby działać dalej. Na niskie koszty w tym przypadku wpływa tylko brak kredytu, co w dzisiejszych czasach stanowi raptem parę procent. I jeszcze drugi idiotyzm w branży - brak wliczenia w koszty produkcji pracy własnej, żony, dzieci, rodziców itd. Niektórzy chcą żyć w przekonaniu, że to co zostaje po opłaceniu ŚOR, nawozów, paliwa i pracowników, to ich czysty zysk. A gdy czasem ktoś z uczonych poda im faktyczny koszt produkcji, to chcą go niemal zlinczować "za brednie".
KORTEZO
KORTEZO 09.06.2019 17:37 Właściwie to tak zjada się to co stworzyły pokolenia lecz co robić...brakuje nam jeszcze zimy stulecia i będzie już wszytko jasne w naszej branży...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 05.06.2019 07:17 Witam Korteo i to jest właśnie to te kwitnące sady poezja nic tu dodawać nie trzeba

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 05.06.2019 09:46 nie wozili tylko tacy którzy mieli grad i ubezpieczenie choć znam zucha co miał ubezpieczone ale stwierdził że przecież mozno dorobić jakąś tam dniówcyne

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 12:35 Ja osobiście nie zbierałem genevy bo było po 14 gr za mało mi było i zgniło tak z około 10ton, ale później zbierałem po te 8gr, bo wszyscy zbierali i sad to jedyne źródło dochodu...Najgorsze i chore jest to, że na jesieni dali 8gr przez dwa miesiące, a później w styczniu po mrozach brali za 30gr błoto jabłkowe...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kaktus
kaktus 07.06.2019 04:20 Wegetować po takim sezonie jak ostatni jeszcze się da, gdyby nie klęski typu przymrozek, po czymś takim nie za bardzo jest z czego odtworzyć produkcje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Podsumowanie sezonu 2019 - Kamil Jeziorek

Kilka pytań do Kamila Jeziorka z firmy Syngenta m.in.: 0:11 O ocenę tegorocznego sezon pod...

Polskie jabłka na równi z włoskimi ?

Jak czytamy na freshplaza.com konkurencja między polskimi i włoskimi eksporterami jabłek...

Coraz więcej Ukraińców ma zamiar wyjechać z Polski

Perspektywa otwarcia na początku przyszłego roku niemieckiego rynku pracy na osoby spoza...

Przymrozek, grad, susza – pomoc KRUS

Kasa udziela pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku wystąpienia anomalii pogodowych w ramach...

Spłonęła grupa producencka Top-Sad z Koźla

W nocy (12/13.10) wybuchł pożar na terenie grupy producenckiej Top-Sad z Koźla (gm. Belsk...

Wizyta zagranicznych importerów z Singapuru, Wietnamu i Indonezji

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował misję przyjazdową 15 importerów z...

Najnowsze ogłoszenia

Wynajmę chłodnie KA ULO

07.10.2019 20:33 autor: Gabrek

Sprzedam Ursus 3502 sadownik

07.10.2019 16:57 autor: darek76

Maszt do ciągnika mcsm inne modele kupie

06.10.2019 09:52 autor: dorotazy

KUPIE perfect TKF 230

04.10.2019 13:25 autor: zielony851

Wynajmę komorę chłodniczą

04.10.2019 13:04 autor: adam2013

kopie suchy przemysl

01.10.2019 06:34 autor: daro1970

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Wapno z KA
Witam posiadam do wynajęcia młynek -...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
instagram