Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper

Zbiory jabłek od 30 do 90% mniejsze

Tegorocznej wiosny sadownicy mieli kilka problemów nie tylko z powodu ujemnych temperatur powietrza - twierdzi Dominik Wozniak z firmy Rajpol.

Po wyjątkowo wysokich plonach w sezonie 2018 drzewa były wysilone i na początku obecnego sezonu było już widać mniejszą ilość pąków kwiatowych na pędach. Dodatkowo (w kwietniu) brak opadów deszczu, wczesne bo również w kwietniu kwitnienie drzew, niekorzystanie wpływało na kondycje i start w wegetacji. Początek maja zimniejszył, pojawiające się opady deszczu, oraz wietrzne dni nie pomagały pszczołom w prawidłowym zapyleniu kwiatów.

Pierwsze przymrozki to okres połowy kwietnia br. Następnie w dniach 7-8 maja br. ujemne temperatury zanotowano w większości rejonów kraju w których uprawiane są jabłonie.

Zaraz po przymrozkach sytuacja nie wyglądała najgorzej. Producenci mówili o stratach rzędu 20-30 procent. Jednak teraz, po kilku tygodniach, można powiedzieć że redukcja w plonie będzie na poziomie od 30 do 80%. Oczywiście istnieją duże różnice pomiędzy poszczególnymi sadami, ale są sadownicy u których straty wynoszą nawet 90%, a u innych „tylko” 30%.

Jeśli chodzi o odmiany jabłoni to najbardziej ucierpiał Idared 20% normalnego plonu, w grupie Jonagolda głównie Jonagored i Red Jonaprince powinno zostać zebrane około 30% normalnych plonów. Zbiory odmiany Ligol szacuje się na około 30% normalnego plonowania, Szampion około 50% plonowanie, a Gala i Golden Delicious mogą osiągnąć około 70% normalnego poziomu plonowania.

podsumowuje Pan Dominik.REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

komentarze (19):

dodaj komentarz
waldus
waldus 03.06.2019 09:25 Na tym filmie to widać normalnie owocujący sad po prawidłowym przerzedzeniu zawiązków. Proszę policzyć liczbę zawiązków prawidłowo rozwijających sie i okaże sie ze jest jeszcze za dużo.Ciekawi mnie po co sianie takiej dezinformacji o tak dużych stratach. Czy chodzi o wyrwanie reszty pieniedzy z upadających gospodarstw bo nakręca każdego że w tym roku się odbije od dna i nie będzie żałował na ochronę? Ja śmiem twierdzić ze cena jabłek się nie zmieni pozostanie na tym samym poziomie co w tym roku, a nawet jabłko przemysłowe będzie tańsze. Co pewnie nie którym się nie spodoba ale taki rozwój spraw to jedyny sposób na ratowanie sadownictwa. MUSI upaść 80% gospodarstw, ludzie zmienić zawód zając sie czym innym aby te 20% produkowało jabłko w opłacalnych cenach adekwatnych do kosztów produkcji. Podejrzewam że zostaną tylko sady emerytów i dwu zawodowców hobbistów, którzy poniekąd przyczyniają się do tak niskich cen bo jest to dla nich nie jedyne źródło utrzymania i w ten sposób wykoszą konkurencję.
szampion97
szampion97 03.06.2019 23:29 Waldus, ja widziałem całkiem niedawno sady tych "dwuzawodowców" ... pełne parcha i mączniaka w tym roku. Pozdrawiam!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 03.06.2019 11:21 Witam krew mnie zalewa jak czytam o tych dwu zawodowcach i zaniżaniu cen sam jestem tym dwuzawodowcem bo uznałem że nie ma szans utrzymać się z tego co mam ale jak jechaliśmy na strajk do stolicy to właśnie emeryciy i dwuzawodowcy jechali bo ci wielcy sadownicy nie mieli czasu albo należą do pis i z tego co widzę w swojej okolicy i nie tylko to właśnie ci duzi wożą najwięcej wieczorami jakąś drogą od tyłu aby dojechać i wysypać aby nikt nie widział .Przecież nikt nie broniy a ni tobie a ni komu innemu poszukać jakiegoś etatu zostaw sobie tyle ile będziesz w stanie sam obrobić osobiście nie dosadzam nowych kwater ewentualnie wymieniam stare nasadzenia ja też bym chciał do wszystkiego nająć pracowników ale te czasy się zmieniają raz że nie stać przy tych cenach a drugie nie ma chętnych także panowie szukamy etatu i wtedy zobaczymy jak to jest na etacie i jeszcze po pracy do roboty jedno jest pewne łatwo nie jest pogodzić opryski rwanie koszenie ale proponuję spróbować a póziej się wypowiadać
sew1979
sew1979 03.06.2019 17:39 Dokładnie, jak się kot trzymał jednej dziury to zdechł.
KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 06:57 Jedną kwestią się nie zgodzę - z tym że "wożą wieczorami jakąś drogą..." otóż w mojej okolicy sady w zeszłym roku było oczyszczone do zera wozili wszyscy mniejsi duzi, sadownicy i dwu zawodowcy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

waldus
waldus 03.06.2019 14:54 Mario 1404 że masz takie hobby które wymaga od Ciebie tyle wyrzeczeń to Twoja srprawa nikomu nic do tego. Jak chcesz pracować po 20godzin dziennie przecież Ci wolno. Ciekawi mnie tylko czy Ty aby pracujesz na tym etacie na 100% swoich możliwości czy tylko jesteś w pracy i myślisz o sadzie? No chyba że jesteś strażakiem i pracujesz 7 dni w miesiącu. Ty możesz bez sadu przeżyć a Ci co z tego żyja nie mogą i dlatego sprzedają po kryjomu aby przeżyć Tak jak naczelnik mówi każdy w tym kraju powinien godnie żyć ale nie mówi się o godnej pracy czyli wydajnej. Co ciekawe to w Niemczech wydajność pracy średnia jest prawie dwa razy większa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 04.06.2019 05:56 Witam Waldus jeżeli myślisz że to hobby to jesteś w błędzie też bym chciał tylko żyć z sadownictwa godnie na przyzwoitym poziomie ale niestety z moim areałem w tych bezwzględnych czasach się nie da. Pytasz czy pracuję na 100% moich możliwości nie mam wyjścia muszę i jeśli myślisz że pracodawca będzie trzymał cię na sztukę to proponuję się zapoznać z tematem a w pracy oczywiście że myślę o sadzie i o wszystkim z tym związane pracuję na dwie zmiany po 8 godz może dlatego nie muszę się kryć ze sprzedażą pokrętnymi drogami i zapewniam cię że gdybym mógł żyć w dostatku z któregoś z tych biznesów to wybrał bym tylko jeden proponuję nie to że tobie ale zobaczyć ile się zarabia na etacie.A parcha i mączniaka w tym roku to widzę prawie wszędzie z różnym nasileniem może są geniusze którym się udało w tym roku,pozdrawiam
waldus
waldus 04.06.2019 17:46 A czemu nie zainwestujesz w siebie np tyle ile inwestuje sie w 1ha sadu? Zrób kurs operatora koparki, dźwigu prawo jazdy CED uprawnienia wysokościowe, elektryka itp. Jeżeli będziesz dobry w tym co robisz nie będziesz jełopem to za 10h pracy dziennie zarobisz bez problemu 3-7tys zł miesięcznie bez żadnego stresu. Dla mnie to pieniadze które pozwalaja żyć na dobrym poziomie.Dobry fachowiec w tym momencie jest poszukiwany bardzo na rynku pracy . Jedyny warunek to to ze te pieniądze będziesz z konsumował a nie przelewał w sad bo wówczas to naprawdę zabraknie do dostatku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 05.06.2019 05:47 Witam ja już pracuje ale mam szwagra który fruwa firanką po całym kraju niema go cały tydzień w domu i zarabia 4000 tys a na jakich warunkach jest zatrudniony najniszsza krajowa reszta pod stołem ale skoro uważasz że jest tak dobrze to nie wiem dlaczego sadownicy nie są tacy rozgarnięci i na co czekają skoro tyle można zarobić widocznie nikomu się nie opłać pracować bo więcej ma z sadu myślę że może zrób te wszystkie szkolenia zatrudnij się i daj znać jak to naprawdę jest nie tylko ze słyszenia tylko realia pozdrawiam

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 07:10 Inaczej jest w praktyce i w teorii jeśli tylko byłby przemysł cały czas do ręki 0,25gr - 0,30gr /kg i extra 0,80 - 1zł /kg Wiem że to dla niektórych mała stawka, jednak gdyby taka cena utrzymywała się cały czas to wolał bym sad niż pracę za 10.000 -15.000zł /miesięcznie Bo naprawdę nie ma nic piękniejszego jak kwitnący pachnący sad, jak to później wszytko rośnie...
waldus
waldus 05.06.2019 08:15 Mysle że dalsza dysksja nie ma sensu bo jeśli jesteś zakochany w "gumofilcach i błocie" bo z tym mi sie kojaży sadownictow to nic Cię od tego nie odciągnie. Zakochany człowiek nie myśli racjonalnie , jest w stanie doprowadzić sie do samo destrukcji w imię wyższych wyimaginowanych celów. Tylko później nie piszcie ze chcecie aby waszą głupotę ktoś dotował , nie domagajcie sie od górnej stabilizacji rynku , że sie nie opłaca itd.....
SlawekS
SlawekS 05.06.2019 10:08 Problem w tym, że wynagrodzenia za pracę rosną średnio o 7% rdr. Będąc na etacie, co roku zarabiasz więcej i co najmniej nie odczuwasz inflacji. Natomiast ceny za jabłka, które podałeś, są na tym samym lub niższym poziomie jak 10 lat temu. Finalnie z roku na rok przez wzrost kosztów zarabiasz mniej i w końcu za godzinę swojej pracy nie zostanie Ci nawet minimalna krajowa (w zeszłym sezonie lepsza stawkę miał najemnik niż gospodarz)... Po prostu to bardzo drogie HOBBY, a nie biznes. Tak jak pisał Waldus, nie ma tu logiki, tylko sentymenty. ;)
KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 11:02 Mam świadomość że koszty rosną, pracy, ochrony, amortyzacji, i wiele innych czynników związanych z uprawą sadu, w ostatnim dziesięcioleciu znacząco...Nie mniej jednak, gdy już ma się infrastrukturę stworzoną przez poprzednie pokolenia, nie potrzeba chodzić w gumofilcach, nie potrzeba przemysłu po zecie i deseru po dwa, bo po co kolenie budowle, czy ziemia, aby dosadzać skoro rynek krajowy jest zapchany, a na wschód nic nie idzie, dalszy szybki rozwój nie ma sensu, bo można popaść w długi i stracić to co się już posiada.
Takie ceny, które podałem stabilne, nie potęgowały by nowych nasadzeń prawdopodobnie, a zarabiam coraz mniej bo jest coraz więcej nasadzeń, i ludzie inwestują w sady, jest więcej towaru na rynku..
Ostatni rok był tragiczny to fakt, pracownik zarobił więcej.
SlawekS
SlawekS 06.06.2019 08:19 Kortezo...bez urazy, ale właśnie przytoczyłeś jedną z idiotycznych tez krążących w branży - "gdy już ma się infrastrukturę stworzoną przez poprzednie pokolenia". A co to ma do opłacalności uprawy? Jeżeli chcesz sprzedawać w cenach nie wystarczających na pokrycie amortyzacji infrastruktury, to po prostu przejadasz majątek, który wypracowały pokolenia. Po kilku-kilkunastu latach obudzisz się z niczym, bo nie będziesz w stanie odtworzyć tego majątku, żeby działać dalej. Na niskie koszty w tym przypadku wpływa tylko brak kredytu, co w dzisiejszych czasach stanowi raptem parę procent. I jeszcze drugi idiotyzm w branży - brak wliczenia w koszty produkcji pracy własnej, żony, dzieci, rodziców itd. Niektórzy chcą żyć w przekonaniu, że to co zostaje po opłaceniu ŚOR, nawozów, paliwa i pracowników, to ich czysty zysk. A gdy czasem ktoś z uczonych poda im faktyczny koszt produkcji, to chcą go niemal zlinczować "za brednie".
KORTEZO
KORTEZO 09.06.2019 17:37 Właściwie to tak zjada się to co stworzyły pokolenia lecz co robić...brakuje nam jeszcze zimy stulecia i będzie już wszytko jasne w naszej branży...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 05.06.2019 07:17 Witam Korteo i to jest właśnie to te kwitnące sady poezja nic tu dodawać nie trzeba

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 05.06.2019 09:46 nie wozili tylko tacy którzy mieli grad i ubezpieczenie choć znam zucha co miał ubezpieczone ale stwierdził że przecież mozno dorobić jakąś tam dniówcyne

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 12:35 Ja osobiście nie zbierałem genevy bo było po 14 gr za mało mi było i zgniło tak z około 10ton, ale później zbierałem po te 8gr, bo wszyscy zbierali i sad to jedyne źródło dochodu...Najgorsze i chore jest to, że na jesieni dali 8gr przez dwa miesiące, a później w styczniu po mrozach brali za 30gr błoto jabłkowe...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kaktus
kaktus 07.06.2019 04:20 Wegetować po takim sezonie jak ostatni jeszcze się da, gdyby nie klęski typu przymrozek, po czymś takim nie za bardzo jest z czego odtworzyć produkcje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

„Zero pozostałości” – czy warto stawiać na tego typu produkcję ?

W ochronie sadów ten sezon był bardzo trudny, szczególnie dla tych, którzy zdecydowali...

Zatrudnienie młodocianych pracowników tylko pod pewnymi warunkami

Handel, usługi, reklama i sektor rolno-spożywczy, to te branże najczęściej korzystają ze...

Eskimos zakończył II kwartał 2019 r. ze stratą w wysokości -1,55 mln zł

Spółka zakończyła II kwartał 2019 r. stratą netto w wysokości -1,55 mln zł, wobec...

NIK: Nadzór jest, ale koncepcji brak

Ministerialny nadzór nad spółkami z branży rolno-spożywczej w większości prowadzony...

Gradobicia – ostrzeżenia pogodowe (16.08) !

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie burz i burz z gradem....

KRIR wnioskuje o refundację podatku od czynności cywilno-prawnych

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rolnictwa i...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam beczka mauzer

14.08.2019 07:54 autor: kkkkkk9

Wózek widłowy Hyster

12.08.2019 13:15 autor: OM4x4

Otrząsarka do drzewek owocowych

09.08.2019 15:52 autor: abcjacek

Sprzedam OPRYSKIWACZ SADOWNICZY wulkan 1500. ROK 2016

09.08.2019 11:39 autor: kolczyk24

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
Czy sadownicy zapłacą...
Nie zapomnij że to jest będzie pomoc de...
Czy sadownicy zapłacą...
Jednak kupując prąd w taryfie C już...
Czy sadownicy zapłacą...
Sadownik nie jest przedsiębiorcą ,co wynika...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Tak. Dopóki nie zmieni się rząd i uzna że...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
czyli jak rozumiem mogę w roku za free...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Jak Ci tak źle to idź na etat. Zabiorą Ci...
Czy sadownicy zapłacą...
A dlaczego Pan z PSL-U nie wystosuje pisma w...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Mistrzowskie wyjaśnienie, teraz potrzebne...
Walka o jak najniższe ceny...
To teraz mogę spokojnie sprzedawać swoje...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Tak piszą te " x procent" , jak w...
Sadownik nie może...
Czy mam rozumieć że przetwórcy maja u nas...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Komu i czemu mają służyć takie idiotyczne...
Maliszewski: Straty...
Musk przepity zawsze swieższy niż nie dopity
Maliszewski: Branża...
Prawda objawiona wyszła już teraz..Gdyby...
Maliszewski: Straty...
''rolników" miało być. 3 pilsnery urquell...
Maliszewski: Straty...
obowiązkowa wieloletnia umowa...
Maliszewski: Branża...
Obowiązkowe umowy kontraktacyjne - ja mam...
Maliszewski: Branża...
Jedno muszę Ci przyznać, podziwiam Cię za...
Maliszewski: Branża...
I ani słowa o obowiązkowych umowach...
Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
Czy sadownicy w tym roku...
Od 2012 roku nie pryskam w kwitnienie,...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol. Jacenty a spróbuj nie popryskać w...
instagram