Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

Zbiory jabłek od 30 do 90% mniejsze

Tegorocznej wiosny sadownicy mieli kilka problemów nie tylko z powodu ujemnych temperatur powietrza - twierdzi Dominik Wozniak z firmy Rajpol.

Po wyjątkowo wysokich plonach w sezonie 2018 drzewa były wysilone i na początku obecnego sezonu było już widać mniejszą ilość pąków kwiatowych na pędach. Dodatkowo (w kwietniu) brak opadów deszczu, wczesne bo również w kwietniu kwitnienie drzew, niekorzystanie wpływało na kondycje i start w wegetacji. Początek maja zimniejszył, pojawiające się opady deszczu, oraz wietrzne dni nie pomagały pszczołom w prawidłowym zapyleniu kwiatów.

Pierwsze przymrozki to okres połowy kwietnia br. Następnie w dniach 7-8 maja br. ujemne temperatury zanotowano w większości rejonów kraju w których uprawiane są jabłonie.

Zaraz po przymrozkach sytuacja nie wyglądała najgorzej. Producenci mówili o stratach rzędu 20-30 procent. Jednak teraz, po kilku tygodniach, można powiedzieć że redukcja w plonie będzie na poziomie od 30 do 80%. Oczywiście istnieją duże różnice pomiędzy poszczególnymi sadami, ale są sadownicy u których straty wynoszą nawet 90%, a u innych „tylko” 30%.

Jeśli chodzi o odmiany jabłoni to najbardziej ucierpiał Idared 20% normalnego plonu, w grupie Jonagolda głównie Jonagored i Red Jonaprince powinno zostać zebrane około 30% normalnych plonów. Zbiory odmiany Ligol szacuje się na około 30% normalnego plonowania, Szampion około 50% plonowanie, a Gala i Golden Delicious mogą osiągnąć około 70% normalnego poziomu plonowania.

podsumowuje Pan Dominik.REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (19):

dodaj komentarz
waldus
waldus 03.06.2019 09:25 Na tym filmie to widać normalnie owocujący sad po prawidłowym przerzedzeniu zawiązków. Proszę policzyć liczbę zawiązków prawidłowo rozwijających sie i okaże sie ze jest jeszcze za dużo.Ciekawi mnie po co sianie takiej dezinformacji o tak dużych stratach. Czy chodzi o wyrwanie reszty pieniedzy z upadających gospodarstw bo nakręca każdego że w tym roku się odbije od dna i nie będzie żałował na ochronę? Ja śmiem twierdzić ze cena jabłek się nie zmieni pozostanie na tym samym poziomie co w tym roku, a nawet jabłko przemysłowe będzie tańsze. Co pewnie nie którym się nie spodoba ale taki rozwój spraw to jedyny sposób na ratowanie sadownictwa. MUSI upaść 80% gospodarstw, ludzie zmienić zawód zając sie czym innym aby te 20% produkowało jabłko w opłacalnych cenach adekwatnych do kosztów produkcji. Podejrzewam że zostaną tylko sady emerytów i dwu zawodowców hobbistów, którzy poniekąd przyczyniają się do tak niskich cen bo jest to dla nich nie jedyne źródło utrzymania i w ten sposób wykoszą konkurencję.
szampion97
szampion97 03.06.2019 23:29 Waldus, ja widziałem całkiem niedawno sady tych "dwuzawodowców" ... pełne parcha i mączniaka w tym roku. Pozdrawiam!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 03.06.2019 11:21 Witam krew mnie zalewa jak czytam o tych dwu zawodowcach i zaniżaniu cen sam jestem tym dwuzawodowcem bo uznałem że nie ma szans utrzymać się z tego co mam ale jak jechaliśmy na strajk do stolicy to właśnie emeryciy i dwuzawodowcy jechali bo ci wielcy sadownicy nie mieli czasu albo należą do pis i z tego co widzę w swojej okolicy i nie tylko to właśnie ci duzi wożą najwięcej wieczorami jakąś drogą od tyłu aby dojechać i wysypać aby nikt nie widział .Przecież nikt nie broniy a ni tobie a ni komu innemu poszukać jakiegoś etatu zostaw sobie tyle ile będziesz w stanie sam obrobić osobiście nie dosadzam nowych kwater ewentualnie wymieniam stare nasadzenia ja też bym chciał do wszystkiego nająć pracowników ale te czasy się zmieniają raz że nie stać przy tych cenach a drugie nie ma chętnych także panowie szukamy etatu i wtedy zobaczymy jak to jest na etacie i jeszcze po pracy do roboty jedno jest pewne łatwo nie jest pogodzić opryski rwanie koszenie ale proponuję spróbować a póziej się wypowiadać
sew1979
sew1979 03.06.2019 17:39 Dokładnie, jak się kot trzymał jednej dziury to zdechł.
KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 06:57 Jedną kwestią się nie zgodzę - z tym że "wożą wieczorami jakąś drogą..." otóż w mojej okolicy sady w zeszłym roku było oczyszczone do zera wozili wszyscy mniejsi duzi, sadownicy i dwu zawodowcy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

waldus
waldus 03.06.2019 14:54 Mario 1404 że masz takie hobby które wymaga od Ciebie tyle wyrzeczeń to Twoja srprawa nikomu nic do tego. Jak chcesz pracować po 20godzin dziennie przecież Ci wolno. Ciekawi mnie tylko czy Ty aby pracujesz na tym etacie na 100% swoich możliwości czy tylko jesteś w pracy i myślisz o sadzie? No chyba że jesteś strażakiem i pracujesz 7 dni w miesiącu. Ty możesz bez sadu przeżyć a Ci co z tego żyja nie mogą i dlatego sprzedają po kryjomu aby przeżyć Tak jak naczelnik mówi każdy w tym kraju powinien godnie żyć ale nie mówi się o godnej pracy czyli wydajnej. Co ciekawe to w Niemczech wydajność pracy średnia jest prawie dwa razy większa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 04.06.2019 05:56 Witam Waldus jeżeli myślisz że to hobby to jesteś w błędzie też bym chciał tylko żyć z sadownictwa godnie na przyzwoitym poziomie ale niestety z moim areałem w tych bezwzględnych czasach się nie da. Pytasz czy pracuję na 100% moich możliwości nie mam wyjścia muszę i jeśli myślisz że pracodawca będzie trzymał cię na sztukę to proponuję się zapoznać z tematem a w pracy oczywiście że myślę o sadzie i o wszystkim z tym związane pracuję na dwie zmiany po 8 godz może dlatego nie muszę się kryć ze sprzedażą pokrętnymi drogami i zapewniam cię że gdybym mógł żyć w dostatku z któregoś z tych biznesów to wybrał bym tylko jeden proponuję nie to że tobie ale zobaczyć ile się zarabia na etacie.A parcha i mączniaka w tym roku to widzę prawie wszędzie z różnym nasileniem może są geniusze którym się udało w tym roku,pozdrawiam
waldus
waldus 04.06.2019 17:46 A czemu nie zainwestujesz w siebie np tyle ile inwestuje sie w 1ha sadu? Zrób kurs operatora koparki, dźwigu prawo jazdy CED uprawnienia wysokościowe, elektryka itp. Jeżeli będziesz dobry w tym co robisz nie będziesz jełopem to za 10h pracy dziennie zarobisz bez problemu 3-7tys zł miesięcznie bez żadnego stresu. Dla mnie to pieniadze które pozwalaja żyć na dobrym poziomie.Dobry fachowiec w tym momencie jest poszukiwany bardzo na rynku pracy . Jedyny warunek to to ze te pieniądze będziesz z konsumował a nie przelewał w sad bo wówczas to naprawdę zabraknie do dostatku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 05.06.2019 05:47 Witam ja już pracuje ale mam szwagra który fruwa firanką po całym kraju niema go cały tydzień w domu i zarabia 4000 tys a na jakich warunkach jest zatrudniony najniszsza krajowa reszta pod stołem ale skoro uważasz że jest tak dobrze to nie wiem dlaczego sadownicy nie są tacy rozgarnięci i na co czekają skoro tyle można zarobić widocznie nikomu się nie opłać pracować bo więcej ma z sadu myślę że może zrób te wszystkie szkolenia zatrudnij się i daj znać jak to naprawdę jest nie tylko ze słyszenia tylko realia pozdrawiam

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 07:10 Inaczej jest w praktyce i w teorii jeśli tylko byłby przemysł cały czas do ręki 0,25gr - 0,30gr /kg i extra 0,80 - 1zł /kg Wiem że to dla niektórych mała stawka, jednak gdyby taka cena utrzymywała się cały czas to wolał bym sad niż pracę za 10.000 -15.000zł /miesięcznie Bo naprawdę nie ma nic piękniejszego jak kwitnący pachnący sad, jak to później wszytko rośnie...
waldus
waldus 05.06.2019 08:15 Mysle że dalsza dysksja nie ma sensu bo jeśli jesteś zakochany w "gumofilcach i błocie" bo z tym mi sie kojaży sadownictow to nic Cię od tego nie odciągnie. Zakochany człowiek nie myśli racjonalnie , jest w stanie doprowadzić sie do samo destrukcji w imię wyższych wyimaginowanych celów. Tylko później nie piszcie ze chcecie aby waszą głupotę ktoś dotował , nie domagajcie sie od górnej stabilizacji rynku , że sie nie opłaca itd.....
SlawekS
SlawekS 05.06.2019 10:08 Problem w tym, że wynagrodzenia za pracę rosną średnio o 7% rdr. Będąc na etacie, co roku zarabiasz więcej i co najmniej nie odczuwasz inflacji. Natomiast ceny za jabłka, które podałeś, są na tym samym lub niższym poziomie jak 10 lat temu. Finalnie z roku na rok przez wzrost kosztów zarabiasz mniej i w końcu za godzinę swojej pracy nie zostanie Ci nawet minimalna krajowa (w zeszłym sezonie lepsza stawkę miał najemnik niż gospodarz)... Po prostu to bardzo drogie HOBBY, a nie biznes. Tak jak pisał Waldus, nie ma tu logiki, tylko sentymenty. ;)
KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 11:02 Mam świadomość że koszty rosną, pracy, ochrony, amortyzacji, i wiele innych czynników związanych z uprawą sadu, w ostatnim dziesięcioleciu znacząco...Nie mniej jednak, gdy już ma się infrastrukturę stworzoną przez poprzednie pokolenia, nie potrzeba chodzić w gumofilcach, nie potrzeba przemysłu po zecie i deseru po dwa, bo po co kolenie budowle, czy ziemia, aby dosadzać skoro rynek krajowy jest zapchany, a na wschód nic nie idzie, dalszy szybki rozwój nie ma sensu, bo można popaść w długi i stracić to co się już posiada.
Takie ceny, które podałem stabilne, nie potęgowały by nowych nasadzeń prawdopodobnie, a zarabiam coraz mniej bo jest coraz więcej nasadzeń, i ludzie inwestują w sady, jest więcej towaru na rynku..
Ostatni rok był tragiczny to fakt, pracownik zarobił więcej.
SlawekS
SlawekS 06.06.2019 08:19 Kortezo...bez urazy, ale właśnie przytoczyłeś jedną z idiotycznych tez krążących w branży - "gdy już ma się infrastrukturę stworzoną przez poprzednie pokolenia". A co to ma do opłacalności uprawy? Jeżeli chcesz sprzedawać w cenach nie wystarczających na pokrycie amortyzacji infrastruktury, to po prostu przejadasz majątek, który wypracowały pokolenia. Po kilku-kilkunastu latach obudzisz się z niczym, bo nie będziesz w stanie odtworzyć tego majątku, żeby działać dalej. Na niskie koszty w tym przypadku wpływa tylko brak kredytu, co w dzisiejszych czasach stanowi raptem parę procent. I jeszcze drugi idiotyzm w branży - brak wliczenia w koszty produkcji pracy własnej, żony, dzieci, rodziców itd. Niektórzy chcą żyć w przekonaniu, że to co zostaje po opłaceniu ŚOR, nawozów, paliwa i pracowników, to ich czysty zysk. A gdy czasem ktoś z uczonych poda im faktyczny koszt produkcji, to chcą go niemal zlinczować "za brednie".
KORTEZO
KORTEZO 09.06.2019 17:37 Właściwie to tak zjada się to co stworzyły pokolenia lecz co robić...brakuje nam jeszcze zimy stulecia i będzie już wszytko jasne w naszej branży...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 05.06.2019 07:17 Witam Korteo i to jest właśnie to te kwitnące sady poezja nic tu dodawać nie trzeba

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 05.06.2019 09:46 nie wozili tylko tacy którzy mieli grad i ubezpieczenie choć znam zucha co miał ubezpieczone ale stwierdził że przecież mozno dorobić jakąś tam dniówcyne

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 12:35 Ja osobiście nie zbierałem genevy bo było po 14 gr za mało mi było i zgniło tak z około 10ton, ale później zbierałem po te 8gr, bo wszyscy zbierali i sad to jedyne źródło dochodu...Najgorsze i chore jest to, że na jesieni dali 8gr przez dwa miesiące, a później w styczniu po mrozach brali za 30gr błoto jabłkowe...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kaktus
kaktus 07.06.2019 04:20 Wegetować po takim sezonie jak ostatni jeszcze się da, gdyby nie klęski typu przymrozek, po czymś takim nie za bardzo jest z czego odtworzyć produkcje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

II Jagodowe Mistrzostwa Świata

Rozegrano II Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Tytuł zdobyła reprezentacja...

Spadek cen truskawek w skupie

Jak poinformował dziś o godzinie 11:15 koordynator Giełdy Goławin odnotowano spadek...

KUPS: Ceny referencyjne pogłębią problem braku rynków zbytu na owoce

KUPS wystosowało list otwarty do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa oraz do Posłów...

Satelity w sadownictwie

Współczesne rolnictwo wymaga wsparcia nowoczesnymi technologiami, w tym teledetekcją....

Ardanowski: Mamy wielką suszę hydrologiczną

Połączenie coraz częstszych okresów wysokich temperatur i niewielkich opadów powoduje,...

Mirosław Maliszewski o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych

Promocja jest niewątpliwie tym elementem rynku, który był w Polsce w dawnych latach...

Najnowsze ogłoszenia

Kombajn otrząsarka do wiśni

17.06.2019 07:53 autor: adriann

Kombajn do porzeczek

17.06.2019 07:49 autor: adriann

Wózek sadowniczy na 4 skrzyniopalety

14.06.2019 21:15 autor: jacek850

Tyczki bambusowe 1 raz używane

14.06.2019 09:12 autor: sad-krzysztof

Kosiarko rozdrabniacz węgierski

13.06.2019 16:16 autor: Marcinzidan

Belka Herbicydowa Dwustronna Hydrauliczna

13.06.2019 13:33 autor: mario363

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

KUPS: Ceny referencyjne...
Jest tylko jeden problem, szanujący się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Zdrowy słowiański organizm radzi sobie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Toż to nie jest nawet protokooperacja......
KUPS: Ceny referencyjne...
Pewien człowiek ostatnio wysłał zapytanie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tą symbiozę odczuwają niemal wszyscy...
KUPS: Ceny referencyjne...
A ja nie wierzę w dobrą wole ministra,...
KUPS: Ceny referencyjne...
Stawiam , ale mogę się mylić, że...
KUPS: Ceny referencyjne...
Obawiam się że słowo symbioza pomyliła im...
KUPS: Ceny referencyjne...
To jest kwik rozpaczy "aby było tak jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ścisła symbioza przetwórców z...
KUPS: Ceny referencyjne...
wzajemna współpraca..........życie w...
KUPS: Ceny referencyjne...
Mafijna korporacja kups zaczyna panikować...
Kombajn do porzeczek
Jakbyś jeszcze jakieś zdjęcie wstawił i...
Trwa walka sadowników ze...
Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po...
Zaczyna brakować wody !
Przez jeden dzień podlewania piachu na kilku...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą!...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Wybór to jest między próbą ucywilizowania...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i...
Maliszewski: Nie chcemy być...
No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu....
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim...
Zaczyna brakować wody !
To że w miastach brakuje wody to też...
Zaczyna brakować wody !
W dzisiejszych czasach to zmierzenie...
Kary za kupno owoców...
Nie chodzi by kogoś ZMUSIĆ do zakupu...
Zaczyna brakować wody !
Ludzie nie wiedzą jak wspaniała jest woda...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan...
Kary za kupno owoców...
Przy płatnościach za faktury jest podobnie...
Maliszewski odpowiada...
jabłek w tym roku będzie bardzo mało , na...
Zaczyna brakować wody !
Przy budowie lub oczyszczaniu stawu koszty...
Zaczyna brakować wody !
Zmiany klimatu widać gołym okiem....
Zaczyna brakować wody !
Bardzo dobrze, jak zwykle wszyscy obudzą...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,a może jest tak,że co niektórzy...
Zaczyna brakować wody !
A nie tak dawno był nadmiar opadów i akcja...
Zaczyna brakować wody !
To że zmianę klimatu widać gołym okiem...
Zaczyna brakować wody !
Zmianę klimatu widać już gołym okiem,a...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się...
Zaczyna brakować wody !
Najbardziej spada poziom wody głębinowej...
Zaczyna brakować wody !
Ja jestem z tego rejonu. Dziś troche...
Trwa walka sadowników ze...
Gdzie ja napisałem tępić co popadnie?...
Trwa walka sadowników ze...
Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy...
Trwa walka sadowników ze...
No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone...
Trwa walka sadowników ze...
artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z...
Sadownicy zakładnikami...
Wszystkie powyższe wywody oparte są na...
Sadownicy zakładnikami...
Guzik,tym wpisem dowiodles,ze prawie cama...
Sadownicy zakładnikami...
Drogie Krajowe Stowarzyszenie.... chyba...
Trwa walka sadowników ze...
U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę...
Trwa walka sadowników ze...
Masz rację trzeba tępić co popadnie. W...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek???...
Trwa walka sadowników ze...
Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w...
Sadownicy zakładnikami...
Handluje truskawkami z przetwórniami od 1986...
CBA: Nieprawidłowości w...
Sławek to były rzetelne informacje nie...
Trwa walka sadowników ze...
jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden...
Sadownicy zakładnikami...
Przyznam, niezły kabaret, dawno się tak nie...
CBA: Nieprawidłowości w...
W każdej plotce jest ziarno prawdy, a takich...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wały są za blisko wody, w tym problem, w...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie...
Trwa walka sadowników ze...
Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są...
Trwa walka sadowników ze...
Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a...
Trwa walka sadowników ze...
Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało...
Minister rolnictwa zapowiada...
Tak jacenty, jestem rolnikiem mam nadzieje...
Kary za kupno owoców...
Tylko k... nie malkontentow. Jestem...
Minister rolnictwa zapowiada...
Nie to żebym się czepiał ale chyba źle...
Kary za kupno owoców...
Co najmniej dwie furtki pozostawione dla...
Kary za kupno owoców...
Spartan300 Bardzo trafny komentarz jest to...
Minister rolnictwa zapowiada...
Jakoś nie zdarzyło mi się żeby bobry...
Minister rolnictwa zapowiada...
jacenty82 Powiedz to właścicielom stawów...
Trwa walka sadowników ze...
Każde środowisko ma swoich kwiczołów...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo...
Trwa walka sadowników ze...
advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy...
Kary za kupno owoców...
Fragment nowelizacji, pozwalający na...
Trwa walka sadowników ze...
Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie...
Minister rolnictwa zapowiada...
Działalność bobrów zapobiega powodziom to...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Nie jestem za tym aby administracja...
Trwa walka sadowników ze...
Admin też powinien się zmobilizować i...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wydaje mi się ,że za często słuchamy co...
Trwa walka sadowników ze...
Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic...
Trwa walka sadowników ze...
Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Jeśli Sandomierz tak "mocno stoi" w tym roku...
Minister rolnictwa zapowiada...
Szczaw i mirabelki chyba lepiej działają...
Minister rolnictwa zapowiada...
Minister najpierw chce wystrzelać bobry a...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Gdyby o tej porze administracja rządowa...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Myślę że cenną wskazówką do oceny strat...
Sezon 2019 będzie gorszy...
W starej/pierwszej Polskiej encyklopedii...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Służby i administracja rządowa ma oceniać...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Widzę że ocena przewidywanych plonów jest...
Sezon 2019 będzie gorszy...
po przymrozkach wydawało się ze jabłek...
Wstrzymano prace nad nową...
Ale te napoje które mają w sobie więcej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Właściwie to tak zjada się to co...
Wstrzymano prace nad nową...
W dniu Święta Ludowego życzę, wszystkim...
MRiRW: Rozmowy...
Wliczając niemowlęta i bezzębnych...
MRiRW: Rozmowy...
Kiedyś liczyłem, wyszło prawie 100 kg na...
MRiRW: Rozmowy...
Dobrze że bracia Biało-Rusini polubili...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Wegetować po takim sezonie jak ostatni...
Ukraińska przetwórnia...
Minusującym radzę zapoznać się ze...
Ukraińska przetwórnia...
Chyba masz rację wania... Niemcy będą...
Handel nielegalnymi...
W legalnych rzeczach też są rozcieńczone...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Kortezo...bez urazy, ale właśnie...
Handel nielegalnymi...
Dzisiaj dostałem maila z Chin w sprawie...
Handel nielegalnymi...
Robaki też przychodzą do sadu nie legalnie....
Owoce w tym roku będą...
zdecydowanie beda wysokie ceny owocow, widac...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Ja osobiście nie zbierałem genevy bo było...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mam świadomość że koszty rosną, pracy,...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Problem w tym, że wynagrodzenia za pracę...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
nie wozili tylko tacy którzy mieli grad i...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mysle że dalsza dysksja nie ma sensu bo...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Korteo i to jest właśnie to te...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Inaczej jest w praktyce i w teorii jeśli...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Jedną kwestią się nie zgodzę - z tym że...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam ja już pracuje ale mam szwagra który...
Ukraińska przetwórnia...
po to żeby z Ukrainskich jabłek uzyskać...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Jedna z sieci handlowych (w ramach budowania...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych...
Ukraińska przetwórnia...
Na zdrowy rozum. Komu się by opłaciło...
Ukraińska przetwórnia...
Rynek Bronisze i Elizówka , za duże...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
A czemu nie zainwestujesz w siebie np tyle...
Ukraińska przetwórnia...
Może ja w tych sprawach międzynarodowych...
Handel nielegalnymi...
nielegalny biznes kwitnie bo jest bezkarnosc....
Ukraińska przetwórnia...
Ano. To pomysł ichniego rządu na wspieranie...
Ukraińska przetwórnia...
tak dostawiają te przetwórnie bo im jabłka...
Ukraińska przetwórnia...
Nie będą tylko już to robią
Ukraińska przetwórnia...
cichon40Będą wozić towar z UA tirami i...
Ukraińska przetwórnia...
Właśnie ?????????.....
Ukraińska przetwórnia...
Nie ciesz się tak bo żeby ze szwabskiego...
Ukraińska przetwórnia...
A co z Polskim Holdingiem?
Ukraińska przetwórnia...
Brawo !! Wreszcie ktoś odważył się...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Waldus jeżeli myślisz że to hobby to...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Waldus, ja widziałem całkiem niedawno sady...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Dokładnie, jak się kot trzymał jednej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mario 1404 że masz takie hobby które wymaga...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam krew mnie zalewa jak czytam o tych dwu...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Na tym filmie to widać normalnie owocujący...
Brak pracowników do...
Do truskawek nie trzeba Azjatów. Znajomi...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Z tym glifosatem będzie podobnie jak z PVC...
Zmiany klimatu psują smak wina !
U nas jeszcze nie ma czego psuć... Ok. 30...
Straty w sadach...
zaczęłam się zastanawiać, co za sinice...
GUS: Wiosenna ocena stanu...
Co z tych plusów które mi tu kleicie, niech...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Skoro już temat zszedł na mleko, to...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
W dzisiejszych zwariowanych czasach niestety...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Cyt. " 30 lat temu o randapie mówiono/pisano...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
@pit2015 Hehe...zwłaszcza ta z rzędów w...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Adwokat a nie zrozumiał... 30 lat temu o...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Artemido zlituj sie? Ocena szkodliwości...
Bez glifosatu jeszcze nie teraz
Zapytam przewrotnie; co nie truje? Co nie...
Straty w sadach...
Moja ocena strat w czereśniach ,tonażu...
Straty w sadach...
No ba. Koszty zbioru przy taaakich drzewach...
Komunikat sadowniczy -...
proponuję spojrzeć na zapis w IP i...
instagram