Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
A-poniatowa
2020_Captan_80_WG

Zbiory jabłek od 30 do 90% mniejsze

Tegorocznej wiosny sadownicy mieli kilka problemów nie tylko z powodu ujemnych temperatur powietrza - twierdzi Dominik Wozniak z firmy Rajpol.

Po wyjątkowo wysokich plonach w sezonie 2018 drzewa były wysilone i na początku obecnego sezonu było już widać mniejszą ilość pąków kwiatowych na pędach. Dodatkowo (w kwietniu) brak opadów deszczu, wczesne bo również w kwietniu kwitnienie drzew, niekorzystanie wpływało na kondycje i start w wegetacji. Początek maja zimniejszył, pojawiające się opady deszczu, oraz wietrzne dni nie pomagały pszczołom w prawidłowym zapyleniu kwiatów.

Pierwsze przymrozki to okres połowy kwietnia br. Następnie w dniach 7-8 maja br. ujemne temperatury zanotowano w większości rejonów kraju w których uprawiane są jabłonie.

Zaraz po przymrozkach sytuacja nie wyglądała najgorzej. Producenci mówili o stratach rzędu 20-30 procent. Jednak teraz, po kilku tygodniach, można powiedzieć że redukcja w plonie będzie na poziomie od 30 do 80%. Oczywiście istnieją duże różnice pomiędzy poszczególnymi sadami, ale są sadownicy u których straty wynoszą nawet 90%, a u innych „tylko” 30%.

Jeśli chodzi o odmiany jabłoni to najbardziej ucierpiał Idared 20% normalnego plonu, w grupie Jonagolda głównie Jonagored i Red Jonaprince powinno zostać zebrane około 30% normalnych plonów. Zbiory odmiany Ligol szacuje się na około 30% normalnego plonowania, Szampion około 50% plonowanie, a Gala i Golden Delicious mogą osiągnąć około 70% normalnego poziomu plonowania.

podsumowuje Pan Dominik.REKLAMA
2020_Pronutiva

komentarze (19):

dodaj komentarz
waldus
waldus 03.06.2019 09:25 Na tym filmie to widać normalnie owocujący sad po prawidłowym przerzedzeniu zawiązków. Proszę policzyć liczbę zawiązków prawidłowo rozwijających sie i okaże sie ze jest jeszcze za dużo.Ciekawi mnie po co sianie takiej dezinformacji o tak dużych stratach. Czy chodzi o wyrwanie reszty pieniedzy z upadających gospodarstw bo nakręca każdego że w tym roku się odbije od dna i nie będzie żałował na ochronę? Ja śmiem twierdzić ze cena jabłek się nie zmieni pozostanie na tym samym poziomie co w tym roku, a nawet jabłko przemysłowe będzie tańsze. Co pewnie nie którym się nie spodoba ale taki rozwój spraw to jedyny sposób na ratowanie sadownictwa. MUSI upaść 80% gospodarstw, ludzie zmienić zawód zając sie czym innym aby te 20% produkowało jabłko w opłacalnych cenach adekwatnych do kosztów produkcji. Podejrzewam że zostaną tylko sady emerytów i dwu zawodowców hobbistów, którzy poniekąd przyczyniają się do tak niskich cen bo jest to dla nich nie jedyne źródło utrzymania i w ten sposób wykoszą konkurencję.
szampion97
szampion97 03.06.2019 23:29 Waldus, ja widziałem całkiem niedawno sady tych "dwuzawodowców" ... pełne parcha i mączniaka w tym roku. Pozdrawiam!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 03.06.2019 11:21 Witam krew mnie zalewa jak czytam o tych dwu zawodowcach i zaniżaniu cen sam jestem tym dwuzawodowcem bo uznałem że nie ma szans utrzymać się z tego co mam ale jak jechaliśmy na strajk do stolicy to właśnie emeryciy i dwuzawodowcy jechali bo ci wielcy sadownicy nie mieli czasu albo należą do pis i z tego co widzę w swojej okolicy i nie tylko to właśnie ci duzi wożą najwięcej wieczorami jakąś drogą od tyłu aby dojechać i wysypać aby nikt nie widział .Przecież nikt nie broniy a ni tobie a ni komu innemu poszukać jakiegoś etatu zostaw sobie tyle ile będziesz w stanie sam obrobić osobiście nie dosadzam nowych kwater ewentualnie wymieniam stare nasadzenia ja też bym chciał do wszystkiego nająć pracowników ale te czasy się zmieniają raz że nie stać przy tych cenach a drugie nie ma chętnych także panowie szukamy etatu i wtedy zobaczymy jak to jest na etacie i jeszcze po pracy do roboty jedno jest pewne łatwo nie jest pogodzić opryski rwanie koszenie ale proponuję spróbować a póziej się wypowiadać
sew1979
sew1979 03.06.2019 17:39 Dokładnie, jak się kot trzymał jednej dziury to zdechł.
KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 06:57 Jedną kwestią się nie zgodzę - z tym że "wożą wieczorami jakąś drogą..." otóż w mojej okolicy sady w zeszłym roku było oczyszczone do zera wozili wszyscy mniejsi duzi, sadownicy i dwu zawodowcy.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

waldus
waldus 03.06.2019 14:54 Mario 1404 że masz takie hobby które wymaga od Ciebie tyle wyrzeczeń to Twoja srprawa nikomu nic do tego. Jak chcesz pracować po 20godzin dziennie przecież Ci wolno. Ciekawi mnie tylko czy Ty aby pracujesz na tym etacie na 100% swoich możliwości czy tylko jesteś w pracy i myślisz o sadzie? No chyba że jesteś strażakiem i pracujesz 7 dni w miesiącu. Ty możesz bez sadu przeżyć a Ci co z tego żyja nie mogą i dlatego sprzedają po kryjomu aby przeżyć Tak jak naczelnik mówi każdy w tym kraju powinien godnie żyć ale nie mówi się o godnej pracy czyli wydajnej. Co ciekawe to w Niemczech wydajność pracy średnia jest prawie dwa razy większa.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 04.06.2019 05:56 Witam Waldus jeżeli myślisz że to hobby to jesteś w błędzie też bym chciał tylko żyć z sadownictwa godnie na przyzwoitym poziomie ale niestety z moim areałem w tych bezwzględnych czasach się nie da. Pytasz czy pracuję na 100% moich możliwości nie mam wyjścia muszę i jeśli myślisz że pracodawca będzie trzymał cię na sztukę to proponuję się zapoznać z tematem a w pracy oczywiście że myślę o sadzie i o wszystkim z tym związane pracuję na dwie zmiany po 8 godz może dlatego nie muszę się kryć ze sprzedażą pokrętnymi drogami i zapewniam cię że gdybym mógł żyć w dostatku z któregoś z tych biznesów to wybrał bym tylko jeden proponuję nie to że tobie ale zobaczyć ile się zarabia na etacie.A parcha i mączniaka w tym roku to widzę prawie wszędzie z różnym nasileniem może są geniusze którym się udało w tym roku,pozdrawiam
waldus
waldus 04.06.2019 17:46 A czemu nie zainwestujesz w siebie np tyle ile inwestuje sie w 1ha sadu? Zrób kurs operatora koparki, dźwigu prawo jazdy CED uprawnienia wysokościowe, elektryka itp. Jeżeli będziesz dobry w tym co robisz nie będziesz jełopem to za 10h pracy dziennie zarobisz bez problemu 3-7tys zł miesięcznie bez żadnego stresu. Dla mnie to pieniadze które pozwalaja żyć na dobrym poziomie.Dobry fachowiec w tym momencie jest poszukiwany bardzo na rynku pracy . Jedyny warunek to to ze te pieniądze będziesz z konsumował a nie przelewał w sad bo wówczas to naprawdę zabraknie do dostatku.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 05.06.2019 05:47 Witam ja już pracuje ale mam szwagra który fruwa firanką po całym kraju niema go cały tydzień w domu i zarabia 4000 tys a na jakich warunkach jest zatrudniony najniszsza krajowa reszta pod stołem ale skoro uważasz że jest tak dobrze to nie wiem dlaczego sadownicy nie są tacy rozgarnięci i na co czekają skoro tyle można zarobić widocznie nikomu się nie opłać pracować bo więcej ma z sadu myślę że może zrób te wszystkie szkolenia zatrudnij się i daj znać jak to naprawdę jest nie tylko ze słyszenia tylko realia pozdrawiam

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 07:10 Inaczej jest w praktyce i w teorii jeśli tylko byłby przemysł cały czas do ręki 0,25gr - 0,30gr /kg i extra 0,80 - 1zł /kg Wiem że to dla niektórych mała stawka, jednak gdyby taka cena utrzymywała się cały czas to wolał bym sad niż pracę za 10.000 -15.000zł /miesięcznie Bo naprawdę nie ma nic piękniejszego jak kwitnący pachnący sad, jak to później wszytko rośnie...
waldus
waldus 05.06.2019 08:15 Mysle że dalsza dysksja nie ma sensu bo jeśli jesteś zakochany w "gumofilcach i błocie" bo z tym mi sie kojaży sadownictow to nic Cię od tego nie odciągnie. Zakochany człowiek nie myśli racjonalnie , jest w stanie doprowadzić sie do samo destrukcji w imię wyższych wyimaginowanych celów. Tylko później nie piszcie ze chcecie aby waszą głupotę ktoś dotował , nie domagajcie sie od górnej stabilizacji rynku , że sie nie opłaca itd.....
SlawekS
SlawekS 05.06.2019 10:08 Problem w tym, że wynagrodzenia za pracę rosną średnio o 7% rdr. Będąc na etacie, co roku zarabiasz więcej i co najmniej nie odczuwasz inflacji. Natomiast ceny za jabłka, które podałeś, są na tym samym lub niższym poziomie jak 10 lat temu. Finalnie z roku na rok przez wzrost kosztów zarabiasz mniej i w końcu za godzinę swojej pracy nie zostanie Ci nawet minimalna krajowa (w zeszłym sezonie lepsza stawkę miał najemnik niż gospodarz)... Po prostu to bardzo drogie HOBBY, a nie biznes. Tak jak pisał Waldus, nie ma tu logiki, tylko sentymenty. ;)
KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 11:02 Mam świadomość że koszty rosną, pracy, ochrony, amortyzacji, i wiele innych czynników związanych z uprawą sadu, w ostatnim dziesięcioleciu znacząco...Nie mniej jednak, gdy już ma się infrastrukturę stworzoną przez poprzednie pokolenia, nie potrzeba chodzić w gumofilcach, nie potrzeba przemysłu po zecie i deseru po dwa, bo po co kolenie budowle, czy ziemia, aby dosadzać skoro rynek krajowy jest zapchany, a na wschód nic nie idzie, dalszy szybki rozwój nie ma sensu, bo można popaść w długi i stracić to co się już posiada.
Takie ceny, które podałem stabilne, nie potęgowały by nowych nasadzeń prawdopodobnie, a zarabiam coraz mniej bo jest coraz więcej nasadzeń, i ludzie inwestują w sady, jest więcej towaru na rynku..
Ostatni rok był tragiczny to fakt, pracownik zarobił więcej.
SlawekS
SlawekS 06.06.2019 08:19 Kortezo...bez urazy, ale właśnie przytoczyłeś jedną z idiotycznych tez krążących w branży - "gdy już ma się infrastrukturę stworzoną przez poprzednie pokolenia". A co to ma do opłacalności uprawy? Jeżeli chcesz sprzedawać w cenach nie wystarczających na pokrycie amortyzacji infrastruktury, to po prostu przejadasz majątek, który wypracowały pokolenia. Po kilku-kilkunastu latach obudzisz się z niczym, bo nie będziesz w stanie odtworzyć tego majątku, żeby działać dalej. Na niskie koszty w tym przypadku wpływa tylko brak kredytu, co w dzisiejszych czasach stanowi raptem parę procent. I jeszcze drugi idiotyzm w branży - brak wliczenia w koszty produkcji pracy własnej, żony, dzieci, rodziców itd. Niektórzy chcą żyć w przekonaniu, że to co zostaje po opłaceniu ŚOR, nawozów, paliwa i pracowników, to ich czysty zysk. A gdy czasem ktoś z uczonych poda im faktyczny koszt produkcji, to chcą go niemal zlinczować "za brednie".
KORTEZO
KORTEZO 09.06.2019 17:37 Właściwie to tak zjada się to co stworzyły pokolenia lecz co robić...brakuje nam jeszcze zimy stulecia i będzie już wszytko jasne w naszej branży...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 05.06.2019 07:17 Witam Korteo i to jest właśnie to te kwitnące sady poezja nic tu dodawać nie trzeba

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Mario1404
Mario1404 05.06.2019 09:46 nie wozili tylko tacy którzy mieli grad i ubezpieczenie choć znam zucha co miał ubezpieczone ale stwierdził że przecież mozno dorobić jakąś tam dniówcyne

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 05.06.2019 12:35 Ja osobiście nie zbierałem genevy bo było po 14 gr za mało mi było i zgniło tak z około 10ton, ale później zbierałem po te 8gr, bo wszyscy zbierali i sad to jedyne źródło dochodu...Najgorsze i chore jest to, że na jesieni dali 8gr przez dwa miesiące, a później w styczniu po mrozach brali za 30gr błoto jabłkowe...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

kaktus
kaktus 07.06.2019 04:20 Wegetować po takim sezonie jak ostatni jeszcze się da, gdyby nie klęski typu przymrozek, po czymś takim nie za bardzo jest z czego odtworzyć produkcje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Sprzedali jabłka, ale pieniędzy nie zobaczyli. Teraz walczą o swoje !

Na 600 tys. zł wyliczają straty sadownicy z Mazowsza, którzy oddali zbiory firmie...

Ciepła zima zagrożeniem dla pszczół – już wylatują z uli !

Jak informuje Agrobiznes pszczoły zaczęły wylatywać z uli, mimo że o tej porze powinny...

Cen nawozów w styczniu 2020 roku

Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie...

MRiRW: Polsko-ukraińska współpraca w dziedzinie rolnictwa

Podczas spotkania reprezentanci polskiej branży rolno-spożywczej wyrazili swoje obawy...

Ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych z podpisem Prezydenta

19 lutego 2020 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy...

Susza będzie się nasilać !

Największe niedobory wody w Polsce notowane są w pasie centralnym – od Ziemi Lubuskiej,...

Najnowsze ogłoszenia

spredam opryskiwacz sadowniczy

23.02.2020 12:35 autor: ryszard1956

Sprzedam opryskiwacz sadowniczy

23.02.2020 11:13 autor: makoo

Kupię drzewka PRINCA na m7 lub p60

23.02.2020 10:33 autor: kkkkkk9

Pług leśny redło do borówki

21.02.2020 21:54 autor: OM4x4

Sprzedam podnośnik widłowy

21.02.2020 20:53 autor: pawelsnopkowicz

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Opłata cukrowa...
Jakby emocje związane z tym tematem...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Czy decyzja o wzroście sen wpłynie na...
KRIR: Problemy rolników z...
Ale brednie. Śpiewke o kredytach i o...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Ta wielka akcja eurokratów rzekomej walki o...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Trochę masz rację, że często w napoju...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
Może gdybyśmy operowali na wolnym rynku a...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Cenę kształtuje świat, popyt, oraz podaż....
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Witam. No cóż, podatek jest podatkiem i...
Robot do cięcia drzew w sadzie
A ja po staropolsku, /do cięcia/ "najlepsza...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Z tego co wiem ,to projekt zakłada,że z...
Podłączone do internetu...
Większość podziwia Einsteina za jego...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
Albo wolny rynek i wolne ceny jak były od...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
A jakby tak wprowadzić obowiązkowe umowy...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Co mnie dziwi... Tego artykułu jeszcze nikt...
EPA: Glifosat nie stwarza...
No i po klopocie GLIFOSAT W MIARĘ BEZPIECZNY...
Robot do cięcia drzew w sadzie
Akcja jak w horrorze ...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Podejrzewam że deweloper szukał działki....
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Jak sądzę, będzie ciekawie... Spór się...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
W Agrobiznesie pokazywali jak jakiegoś...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Odbiegając od tematu, dziękuję za minusy...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Najgorzej jak przyjedzie taki z Pan z miasta...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Szkoda popadać w panikę sam mam kwatery...
Zmieniające się...
"Zielony dobrostan" na hektarowej działce...
Jabłko YELLO® rusza na...
Wychodowali w Japoni (chyba) a kasę robią...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Plan to może i miał sens gdyby powstał...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Każda gmina powinna mieć uzgodniony i...
KOWR przejął produkty i...
Kogoś to dziwi? Tak miało być.
KOWR przejął produkty i...
Dziwne ,w TVP INFO nic nie mówili.Pewnie w...
Współpraca na rzecz...
Pierwszych dwanaście instytucji, wspartych...
Pada, ale…aby nie było...
W wiosce jest staw około 0.7ha. Niemcy...
Ministerialna opłata...
Na San Escobar Latynosi/Metysi/Kreole/Murzyni...
Pada, ale…aby nie było...
Pamiętam takie zastawki na cieku...
Rosja: Zniszczono polskie jabłka
O co chodzi? Czyż, w ramach reperkusji nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
sadownik powinien otrzymywać pieniądze za...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jakie przepisy znowu chcecie wprowadzać ?...
Pada, ale…aby nie było...
A wystarczy co 100m postawić małą...
Pada, ale…aby nie było...
Pamiętacie rok 2017? Wyjątkowo mokry. W...
Sadownik bez jabłek, bez...
jak nie wprowadzone zostaną przepisy ze...
Sadownik bez jabłek, bez...
Też oglądam, kogo widzisz w roli magnatów...
Sadownik bez jabłek, bez...
Po obejrzeniu róznych materiałów na yt...
Sadownik bez jabłek, bez...
Brawo ty! Wytrzymaj miesiąc bez kur-wizji a...
Współpraca na rzecz...
Przyklasnąć inicjatywie... długo bić...
Nie na każdy sprzęt...
Za poprzedniego ustroju to urzędnik...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wlasnie wziolem przyklad i poogladalem na yt...
Sadownik bez jabłek, bez...
To dlaczego we Francji ma poparcie tak małe...
Sadownik bez jabłek, bez...
Czy należy zawsze popierać bezkrytycznie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja cieszę się że z Francją się...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie ma jak wysłuchać mądrego wystąpienia...
Sadownik bez jabłek, bez...
A WIDZIAŁEŚ nie głosujących?
Sadownik bez jabłek, bez...
A widziałes wegierskich posłów glosujacych...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja moge sobie pisac bul czy ból czy brexit i...
Sadownik bez jabłek, bez...
A i na koniec Homo sapiens to po polskiemu...
Sadownik bez jabłek, bez...
Myślę że już dwuwyrazowe hasła to da...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ale w Twojej wysoce merytorycznej wykładni...
Sadownik bez jabłek, bez...
Widzę że następny intelekt objawiony....
Sadownik bez jabłek, bez...
Erko - jak by ludzie w rozwoju,...
Instytut Staszica: Nowy...
Mi się marzy,że wszystkie restauracje...
Instytut Staszica: Nowy...
I znowu topórna propaganda instytutu...
Sadownik bez jabłek, bez...
Piszę że tego kraju nie stać na głupie i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Adrian to bardzo zdolny kabareciarz, Górski...
Sadownik bez jabłek, bez...
Może rozważ taką ewentualność, że...
Sadownik bez jabłek, bez...
Powstał za złej, obrzydliwej władzy, ale...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ależ to całkiem normalne że jak szef mówi...
Sadownik bez jabłek, bez...
Artemida - ja, jako absolwent wydziału...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem, czy znają angielski, ale tobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
ku*wa chłopie raz piszesz że mamy skansen,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Tylko że te zakupy mają tylko i wyłącznie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A system Patriot ? wyrzutnie rakietowe Himars...
Sadownik bez jabłek, bez...
Czy ten twój idol z Żoliborza nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wypominac wpadki slowne itd to mozemy sobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A o kim angielskie tabloidy pisały ze pacan?...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak trzeba mierć zryte lub ile dostawać...
Sadownik bez jabłek, bez...
Z ostatniego dowcipu Pana Prezydenta Dudy o...
Sadownik bez jabłek, bez...
A składanie wieńców dla BRYGADY...
Sadownik bez jabłek, bez...
A Obamie o zonie co gadał zeby sprawdzac...
Sadownik bez jabłek, bez...
żenujący to był Komorowski pisząc bul...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wojsko swego czasu Pan Tusk juz zlikwidował...
Sadownik bez jabłek, bez...
A co do dudy to przynajmniej zna jezyk obcy a...
Sadownik bez jabłek, bez...
Przeciez jak by nie Po nie bylo by tej...
Sadownik bez jabłek, bez...
taki chętny do słuchania jesteś Espuma to...
Sadownik bez jabłek, bez...
taaa i trzymać wiecznie morde w kuble i sie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Popatrzcie na kolegę waszego guru co trzesie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Niedlugo byly juz o tym artykuly w gazetach...
Sadownik bez jabłek, bez...
przecież Getback powstał w 2012r, kto wtedy...
Sadownik bez jabłek, bez...
Powielając twój tok rozumowania to...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jeśli się uważa że podpisane wcześniej...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nikt nie mówi o źadnym wychodzeniu z UE,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jakbyś kolego trochę "liznął"...
Sadownik bez jabłek, bez...
https://www.youtube.com/watch?v=bSiMKiaulNQ...
Sadownik bez jabłek, bez...
W świetle powyższych cyfr nasuwa się...
Sadownik bez jabłek, bez...
erko - tak wszystko ten " ciemny lud kupuje?...
Sadownik bez jabłek, bez...
Pomimo to 89% nie chce wyjścia z Unii...
Sadownik bez jabłek, bez...
A bedac w uni w normalnym roku urodzajnym...
Sadownik bez jabłek, bez...
Kantar Group /największy w Polsce badacz...
Sadownik bez jabłek, bez...
Już mówię co by było po wyjściu z UE z...
Sadownik bez jabłek, bez...
Tez widziałem ten sondaz co ludzie sami na...
Sadownik bez jabłek, bez...
Odnośnie powyższego : po wyjściu z unii...
Sadownik bez jabłek, bez...
Na Interii jest niżej ciekawy artykuł " Czy...
Sadownik bez jabłek, bez...
tak do ciebie. Bezsilność to ty pokazałeś...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem czy to do mnie... Ale jak Ci tylu...
Sadownik bez jabłek, bez...
taki byłeś pewny siebie i cos sie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Coś nie słychać aby Zjednoczone K....
Sadownik bez jabłek, bez...
masz nie męcz sie i nie szukaj, porównaj z...
Sadownik bez jabłek, bez...
h*j mnie obchodzą twoje plusy. Może sobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Skoro "jak zwykle manipuluję" to kto mi daje...
Sadownik bez jabłek, bez...
14,70 to jest BRUTTO a nie na ręke to raz,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Oj z tymi cytatami, nie zacytuję dokładnie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Korki od szampana w wielkiej brytani...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak to przecież jesteś taki prawy i...
Sadownik bez jabłek, bez...
nie odczuwasz wzrostu cen prądu, paliw,...
Sadownik bez jabłek, bez...
przecież o to chodziło aby sterować...
Sadownik bez jabłek, bez...
Anglia dzis wychodzi z ue, nawet w rmfemie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Z jednej strony piszesz że jest dobrze...
Sadownik bez jabłek, bez...
chłopie ty masz jakąś fobie na punkcie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Podatek gruntowy nie jest jakiś dotkliwy,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ostatnie wybory pis wygrał dzięki wsi, a w...
Rezygnacja z pestycydów...
Mało prawdopodobne a właściwie niemożliwe...
Sadownik bez jabłek, bez...
Dawno, dawno temu Mussoliniego wybrali...
Sadownik bez jabłek, bez...
Każdą władze wybierają ludzie.. Twoje...
Rezygnacja z pestycydów...
Jest udowodnione,że statystycznie procentowa...
Rezygnacja z pestycydów...
... rezygnacja z pestycydów zwiększy szanse...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jest drobna różnica, Neuman gadał, a jakie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wiem dla ciebie i tobie podobnych...
Sadownik bez jabłek, bez...
Taśmy Nojmana słyszałem mówił " dopóki...
Sadownik bez jabłek, bez...
Barakuda- naoglądałeś się TVN u, który...
Sadownik bez jabłek, bez...
firmy exportowe nie sprzedają jabłek bez...
Sadownik bez jabłek, bez...
Marki podałeś bardzo dobry przykład na...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja proponuję obejrzenie filmu "" Dług " jak...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jest przysłowie jak się nie ma miedzi to...
Sadownik bez jabłek, bez...
Może to co napiszę będzie B A R D Z O...
Sadownik bez jabłek, bez...
Panowie w gospodarce tzw. "wolnorynkowej" te...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wystarczy mignac i juz widac ja nie big...
Sadownik bez jabłek, bez...
Dobry pomysł ale nie możliwy. Bo firmy nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
to nie pierwszy oszukany sadownik , firm co...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja sobie wyobrażam że i adwokat by nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A skąd wiesz, że Ciebie prokurator...
Sadownik bez jabłek, bez...
masz babko placek chlop dał towar jabłka i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ponoć to nie pierwszy przypadek braku...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja mam taką radę dla tych co szukają...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wniosek jest prosty. Jak teraz sądy są...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem o jakich programach w TVN mówisz bo...
Sadownik bez jabłek, bez...
przyczepiliscie sie tego tvp niczym...
Sadownik bez jabłek, bez...
Widać, że TVP PIS na prawdę "pierze"...
Sadownik bez jabłek, bez...
A można i tak Prokuratura – urząd...
Sadownik bez jabłek, bez...
*nie rozróżnia, oczywiście
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak mam dyskutować z człowiekiem który...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ciekawe jak tobie przepadną pieniadze, i...
instagram