Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_broszura_przechowywanie

Trwa walka sadowników ze szpakami…

Jak informuje Agrobiznes w Pyzdrach - w wielkopolskim zagłębiu czereśniowym trwa wojna sadowników ze szpakami. W walkę włączyli się również mieszkańcy, którzy muszą słuchać dźwięków odstraszających ptaki.

Dźwięki emitowane z głośników w sadach są bronią pyzdrskich sadowników. Mają odstraszyć ptaki i uratować zbiór czereśni. Jest to w pewnym sensie wojna...sadowników ze szpakami.

Nie wiem czy to są szpaki jakieś zranione czy małpy, trudno powiedzieć – mówi mieszkaniec Pyzdr.

Takie uciążliwości potrwają jeszcze miesiąc, czyli do końca zbiorów owoców. Niektórzy mieszkańcy przyznają jednak, że przyzwyczaili się do uciążliwego hałasu – podaje Agrobiznes.

Co temu sadownikowi uprzykrzać życie, jak już te szpaki i tak dosyć już mu je trują – informuje mieszkaniec Pyzdr.

Są też sadownicy tacy jak Przemysław Kowalski który postanowił kupić cichszy ale droższy system nagłaśniający. Ma on skutecznie odstraszać szpaki i jednocześnie być mniej uciążliwy dla mieszkańców.

Cztery głośniki są rozmieszczone w sadzi i na zmianę te dźwięki są puszczane. Jakiś efekt to daje, ale na pewno nie eliminuje w 100% ataków szpaków

– mówi Przemysław Kowalski, sadownik z Pyzdr. Jak dodaje Agrobiznes dlatego czasem trzeba wytoczyć większe działo w postaci przejazdu przez sad motorem bez tłumika.

W Pyzdrach problem hałasu w okresie zbiorów owoców występuje od lat.

Rośnie też zrozumienie dla sadowników, którzy muszą zabezpieczyć jakoś swoje drzewa przed ptakami. Inaczej tych czereśnie pewnie byśmy w ogóle nie mogli kupić 

– informuje Waldemar Śliwczyński, dziennikarz Wiadomości Wrzesińskich.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Polskie czereśnie #czereśnie #owoce #polskieowocenajlepsze

Post udostępniony przez Małgorzata Wanke-Jakubowska (@rz_mwj)REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Arysta_Plantivax_news_lato

2019_Osadkowski

komentarze (23):

dodaj komentarz
artemida
artemida 11.06.2019 18:22 Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią trzeba z nimi wojować. Kiedyś plon z winnicy dzieliłem ze szpakami. Po jakimś czasie był już tylko mój.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 11.06.2019 21:01 Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic nie dały, na kwiczoły. Zrobiłem próbę i umieściłem głośnik na czereśni połączyłem przez blutuf telefon z głośnikiem i włączałem odgłosy dzikich drapieżnych ptaków z jutuba . Są tam różne płyty kilkunastominutowe. Tak na próbę. Przeleciał jeden " zwiadowca" pod czereśnią pofrunoł coś zaśpiewał a za chwilę było ich coraz więcej. Burlata opiepszyły prawie na zielono.
Trzeba się zmobilizować i ZWALAĆ WSZYSTKIE GNIAZDA z młodymi w jabłoniach, wiśniach, inaczej się tego nie opanuje, jak są tego setki sztuk kwiczołów. Tego jest nadmiar i nigdy nie braknie, a robią takie szkody że bilans ich rzekomej pożyteczności można o dupę potłuc.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 11.06.2019 22:46 Admin też powinien się zmobilizować i bananować ludzi,którzy nawołują do takiej głupoty. Ptak gniazdujący w sadzie będzie odganiał inne ptaki!!!! To jego terytorium!Ptak karmi młode owadami (białkiem) nie czereśniami! Jeśli już skubnie czereśnie by się napić to uratuje o wiele więcej owoców przeganiając inne ptaki.
artemida
artemida 12.06.2019 09:07 Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie środek? Sądzę, że głosy rozkładają się zależnie od tego kto co ma w sadzie/uprawia. Instytut sadownictwa ma opracowania jak sobie radzić ale... ja tylko sygnalizuję.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 12.06.2019 10:34 advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy inne pożyteczne ptaki nie są w stanie odpędzić kwiczoła, mało tego stado kwiczołów potrafi skutecznie zaatakować myszołowa wznoszą się nad nim i za przeproszeniem srają na niego, żeby skleiły mu się skrzydła. Największy respekt czują chyba do krogulca. Kwiczoł to moim zdaniem gatunek inwazyjny, kiedyś praktycznie nie występował na terenie Polski, jest tak egoistyczny że zwalcza inne gatunki ptaków, wydaje mi się że nie powinien być gatunkiem chronionym, tym bardziej że jego ograniczniki populacji są tępione przez tzw. gołębiarzy.
artemida
artemida 12.06.2019 11:21 Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo cenionymi za wykwintne mięsko. Wredny i trudniej z nim walczyć niż ze szpakami...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 12.06.2019 11:41 Każde środowisko ma swoich kwiczołów sadownicy,skupowi ,psie-twórcy itd. Te kwiczoły są wszędzie w partiach ,kulturze a i sikorki się do nich dopasowały np. prezes NBP miał dwie sikorki i walczył o nie. A tak poważnie u mnie w terenie nadwiślańskim gmina Wilków to plaga nad plagami
oprócz kwiczołów i tych czarnych z żółtymi dziobami mamy inne robactwa i zarazy komary-masakra ,kleszcze itd. Zwalczać i ograniczać populacje szkodników powinniśmy,
to jest tylko moje zdanie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 12.06.2019 13:41 Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało wszystkiego, to kwiczoły wezmą się za jabłka. Są kwatery co jest po parę jabłek na drzewie, jabłka eksportowe mogą być po 3 złote kg. Niech udziobie po jednym jabłku dziureczkę i zostawi. Można policzyć straty.
Green25
Green25 12.06.2019 14:12 Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są innego zdania , ciekawe kto będzie miał rację:)Przemysł głupa rżnie , ale mam pewne obawy że po historycznie "tłustym roku" mogą sobie pozwolić na niskie stawki niezależnie od podaży.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 12.06.2019 14:09 Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a bobrów już nie .To dziwne bo w kwiczołach ktoś tez może znaleźć coś pożytecznego ..Owszem tego szkodnika jest zdecydowanie za dużo i zgodzę się z Demixem by zrzucać gniazda leczy tylko te w których nie ma jeszcze młodych..Bobo3333 te czarne z żółtymi dziobami to ,, kosy " moim zdaniem to Andrea Bocelli wśród ptaków ..
jacenty82
jacenty82 12.06.2019 15:07 Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie wybili dużo ptaków drapieżnych, praktycznie na każdej wsi można znaleźć klatkę do chwytania drapoli, , kiedyś były jeszcze środki DDT które wykosiły drapieżniki. Bobry też miały swojego naturalnego ogranicznika populacji np. wilk, ryś, czy niedźwiedzie, niestety znowu człowiek narobił bałaganu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 12.06.2019 17:27 jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden ptak drapieżny nie ruszy no może trochę wrony ale i te spierniczają pod nalotem chmary tych że bestii ..Ach te bobry ,,,naturalny wróg bobra ?powiadasz ? niedźwiedzie ,rysie ,,, to chyba było za czasów premier Kopacz gdy rzucała kamieniami w dinozaury .. bo jak się nie mylę to od setek lat w dorzeczach Wisły od Sandomierza do Warszawy niedźwiadków nie widziano ,,, niedźwiedź z pytonem z tamtego roku Ci się pomylił...Przy takim upale to możliwe ...
jacenty82
jacenty82 12.06.2019 22:29 Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w czereśnie to kwiczoły uciekają jak szalone i to wcześniej niż sam zobaczysz krogulca. Kwiczoła złapie nawet Hariss chowany w niewoli, o sokołach nie wspomnę. Problem w tym że drapoli jest mało, bo durny człowiek uznał że trzeba je tępić. To w dorzeczu Wisły nie było wilków? Współczuję życia na takiej pustyni, ale jak widać na lepsze się nie zapowiada, bo głupota ostatnio modna na górze i na dole.
artemida
artemida 13.06.2019 06:58 Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę kontaktów "z wsią" ale o takich praktykach nie słyszałem. Horror.....
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 13.06.2019 07:21 U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają przed myszołowem,który jak nazwa wskazuje nie poluje na ptaki za często;). Co do niszczenia gniazd ptaków drapieżnych przypomniała mi się sytuacja sprzed kilku lat gdy prowadzono wycinkę w pobliskim lesie. Drwale gołębiarze wycięli (dodatkowo i przez "pomyłkę" bo te drzewa leśniczy zaznaczył) wszystkie drzewa ,na których były gniazda drapieżnych .I to jest ten sam typ myślenia co zrzucanie gniazd innych ptaków.
jacenty82
jacenty82 13.06.2019 10:33 artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z lokalnych idiotów. Na zdjęciu akurat herbicydy nie zrobione, ale jak pryska na parcha czy robaka widać gdzie ciecz spada. Powinni mu zabrać dopłaty za ostatnie 10 lat.
artemida
artemida 13.06.2019 10:40 No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone drapieżne i... rozmnożone kwiczoły. Przez wiele lat miałem winnicę, ze szpakami poradziłem sobie przechytrzając je ale zawsze jakiś kwiczoł się szwendał. Jeden, dwa, nie traktowałem ich aż tak poważnie bo znaczących szkód nie powodowały...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

borowik90
borowik90 12.06.2019 22:50 Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek??? Pewnie, że trzeba tępić... tak jak i wszelakie inne plagi, to jest lisy, sarny, dziki namnażające się w niekontrolowany sposób. Zauważ, że gołębie to bardzo droga pasja ale już pomijając gołębiarzy to jastrzębie potrafią zdziesiątkować hodowlę kur. Pewno gdybyś jakieś miał to byś coś wiedział na ten temat. U mnie w tym roku, o dziwo, szpaki tylko trochę poskubały burlata, jest ich kilkanaście dziupli i o dziwo od samej wiosny non stop wyłapują robactwo. Bywały lata, ze nie szło ich odpędzić od burlata.
jacenty82
jacenty82 12.06.2019 23:25 Masz rację trzeba tępić co popadnie. W ekosystemie jest niezliczona liczba zależności i decydując się na wybijanie jednego gatunku wpływamy na inne, zostaje zachwiana równowaga i zaczynamy walczyć z wiatrakami. Dobrym przykładem jest walka z mszycami czy przędziorkami, jeden zabieg nieselektywnym środkiem powoduje że musimy wykonywać następne, bo zniszczyliśmy biologię która ograniczała populację szkodnika. No ale jeżeli minister twierdzi że trzeba wybijać bobry, no to znaczy że trzeba, dwa razy nie trzeba powtarzać.
borowik90
borowik90 13.06.2019 12:40 Gdzie ja napisałem tępić co popadnie? Tępić to co namnarza się w niekontrolowany sposób i przynosi olbrzymie straty dla rolników. Żal Ci bobrów ale już rolników którym zalewa hektary łąk i nie mają czym zwierząt wykarmić to Ci nie żal? Podwójne standardy? Zrzucanie szczepionek na lisy to nie ingerencja w ekosystem? To wszystko ma się namnażać na potęgę? Niezła mi równowaga. Ja nic nie wspominam o bezsensownej eliminacji tylko o rozważnej kontroli nad liczebnością wymienianej zwierzyny.
jacenty82
jacenty82 17.06.2019 12:10 Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po zimie, po intensywnych deszczach jest magazynowana, paruje, zwiększa prawdopodobieństwo następnych opadów :) Przyjdzie czas, że woda będzie skarbem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 13.06.2019 06:54 Polecam https://sciaga.pl/tekst/40482-41-funkcjonowanie_populacji_ludziej_w_srodowisku

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 13.06.2019 11:53 Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy słyszeliście kiedy żeby gdzieś zabrakło tych dwóch gatunków : szpaków i kwiczołów ? Są ludzie co mają kwatery orzecha włoskiego i laskowego, co roku zabijają wiewiórki bo wynoszą towar i tak ciągle one skąść przychodzą, i nigdy ich nie brakuje. To zwierzę jest winne że wchodzi tam co nie powinno. Tak samo człowiek czasem ginie z własnej nieuwagi bo wejdzie na pasy bez oglądania się czy coś jedzie. Były takie powodzie więc czy potopiły się wszystkie myszy ? Tyle z nimi walczymy a i tak one są. Człowiek powinien tępić szkodniki , szpaki, kwiczoły bo i tak nic go nie zjada, bo pewnie jest ochydny dla drapieżników

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

„Zero pozostałości” – czy warto stawiać na tego typu produkcję ?

W ochronie sadów ten sezon był bardzo trudny, szczególnie dla tych, którzy zdecydowali...

Zatrudnienie młodocianych pracowników tylko pod pewnymi warunkami

Handel, usługi, reklama i sektor rolno-spożywczy, to te branże najczęściej korzystają ze...

Eskimos zakończył II kwartał 2019 r. ze stratą w wysokości -1,55 mln zł

Spółka zakończyła II kwartał 2019 r. stratą netto w wysokości -1,55 mln zł, wobec...

NIK: Nadzór jest, ale koncepcji brak

Ministerialny nadzór nad spółkami z branży rolno-spożywczej w większości prowadzony...

Gradobicia – ostrzeżenia pogodowe (16.08) !

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie burz i burz z gradem....

KRIR wnioskuje o refundację podatku od czynności cywilno-prawnych

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rolnictwa i...

Najnowsze ogłoszenia

Opryskiwacz tifone vento 1500

18.08.2019 13:40 autor: kasia

Miernik stężenia O,CO2,marki LOBO

18.08.2019 10:39 autor: SPIKE

Dozownik Dosatron 20m3/h

18.08.2019 10:21 autor: jacek850

Oddam za darmo

17.08.2019 22:25 autor: polisz34

Sprzedam beczka mauzer

14.08.2019 07:54 autor: kkkkkk9

Wózek widłowy Hyster

12.08.2019 13:15 autor: OM4x4

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
Czy sadownicy zapłacą...
Nie zapomnij że to jest będzie pomoc de...
Czy sadownicy zapłacą...
Jednak kupując prąd w taryfie C już...
Czy sadownicy zapłacą...
Sadownik nie jest przedsiębiorcą ,co wynika...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Tak. Dopóki nie zmieni się rząd i uzna że...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
czyli jak rozumiem mogę w roku za free...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Jak Ci tak źle to idź na etat. Zabiorą Ci...
Czy sadownicy zapłacą...
A dlaczego Pan z PSL-U nie wystosuje pisma w...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Mistrzowskie wyjaśnienie, teraz potrzebne...
Walka o jak najniższe ceny...
To teraz mogę spokojnie sprzedawać swoje...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Tak piszą te " x procent" , jak w...
Sadownik nie może...
Czy mam rozumieć że przetwórcy maja u nas...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Komu i czemu mają służyć takie idiotyczne...
Maliszewski: Straty...
Musk przepity zawsze swieższy niż nie dopity
Maliszewski: Branża...
Prawda objawiona wyszła już teraz..Gdyby...
Maliszewski: Straty...
''rolników" miało być. 3 pilsnery urquell...
Maliszewski: Straty...
obowiązkowa wieloletnia umowa...
Maliszewski: Branża...
Obowiązkowe umowy kontraktacyjne - ja mam...
Maliszewski: Branża...
Jedno muszę Ci przyznać, podziwiam Cię za...
Maliszewski: Branża...
I ani słowa o obowiązkowych umowach...
Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
Maszt do ciągnika lekki kupię
Zadzwoń pod ten numer ma ładne maszty 509...
instagram