Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_BASF_Sercadis

Trwa walka sadowników ze szpakami…

Jak informuje Agrobiznes w Pyzdrach - w wielkopolskim zagłębiu czereśniowym trwa wojna sadowników ze szpakami. W walkę włączyli się również mieszkańcy, którzy muszą słuchać dźwięków odstraszających ptaki.

Dźwięki emitowane z głośników w sadach są bronią pyzdrskich sadowników. Mają odstraszyć ptaki i uratować zbiór czereśni. Jest to w pewnym sensie wojna...sadowników ze szpakami.

Nie wiem czy to są szpaki jakieś zranione czy małpy, trudno powiedzieć – mówi mieszkaniec Pyzdr.

Takie uciążliwości potrwają jeszcze miesiąc, czyli do końca zbiorów owoców. Niektórzy mieszkańcy przyznają jednak, że przyzwyczaili się do uciążliwego hałasu – podaje Agrobiznes.

Co temu sadownikowi uprzykrzać życie, jak już te szpaki i tak dosyć już mu je trują – informuje mieszkaniec Pyzdr.

Są też sadownicy tacy jak Przemysław Kowalski który postanowił kupić cichszy ale droższy system nagłaśniający. Ma on skutecznie odstraszać szpaki i jednocześnie być mniej uciążliwy dla mieszkańców.

Cztery głośniki są rozmieszczone w sadzi i na zmianę te dźwięki są puszczane. Jakiś efekt to daje, ale na pewno nie eliminuje w 100% ataków szpaków

– mówi Przemysław Kowalski, sadownik z Pyzdr. Jak dodaje Agrobiznes dlatego czasem trzeba wytoczyć większe działo w postaci przejazdu przez sad motorem bez tłumika.

W Pyzdrach problem hałasu w okresie zbiorów owoców występuje od lat.

Rośnie też zrozumienie dla sadowników, którzy muszą zabezpieczyć jakoś swoje drzewa przed ptakami. Inaczej tych czereśnie pewnie byśmy w ogóle nie mogli kupić 

– informuje Waldemar Śliwczyński, dziennikarz Wiadomości Wrzesińskich.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Polskie czereśnie #czereśnie #owoce #polskieowocenajlepsze

Post udostępniony przez Małgorzata Wanke-Jakubowska (@rz_mwj)REKLAMA
2019_BASF

2019_Syngenta_Topas

2019_Syngeta_Scorpion

komentarze (23):

dodaj komentarz
artemida
artemida 11.06.2019 18:22 Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią trzeba z nimi wojować. Kiedyś plon z winnicy dzieliłem ze szpakami. Po jakimś czasie był już tylko mój.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 11.06.2019 21:01 Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic nie dały, na kwiczoły. Zrobiłem próbę i umieściłem głośnik na czereśni połączyłem przez blutuf telefon z głośnikiem i włączałem odgłosy dzikich drapieżnych ptaków z jutuba . Są tam różne płyty kilkunastominutowe. Tak na próbę. Przeleciał jeden " zwiadowca" pod czereśnią pofrunoł coś zaśpiewał a za chwilę było ich coraz więcej. Burlata opiepszyły prawie na zielono.
Trzeba się zmobilizować i ZWALAĆ WSZYSTKIE GNIAZDA z młodymi w jabłoniach, wiśniach, inaczej się tego nie opanuje, jak są tego setki sztuk kwiczołów. Tego jest nadmiar i nigdy nie braknie, a robią takie szkody że bilans ich rzekomej pożyteczności można o dupę potłuc.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 11.06.2019 22:46 Admin też powinien się zmobilizować i bananować ludzi,którzy nawołują do takiej głupoty. Ptak gniazdujący w sadzie będzie odganiał inne ptaki!!!! To jego terytorium!Ptak karmi młode owadami (białkiem) nie czereśniami! Jeśli już skubnie czereśnie by się napić to uratuje o wiele więcej owoców przeganiając inne ptaki.
artemida
artemida 12.06.2019 09:07 Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie środek? Sądzę, że głosy rozkładają się zależnie od tego kto co ma w sadzie/uprawia. Instytut sadownictwa ma opracowania jak sobie radzić ale... ja tylko sygnalizuję.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 12.06.2019 10:34 advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy inne pożyteczne ptaki nie są w stanie odpędzić kwiczoła, mało tego stado kwiczołów potrafi skutecznie zaatakować myszołowa wznoszą się nad nim i za przeproszeniem srają na niego, żeby skleiły mu się skrzydła. Największy respekt czują chyba do krogulca. Kwiczoł to moim zdaniem gatunek inwazyjny, kiedyś praktycznie nie występował na terenie Polski, jest tak egoistyczny że zwalcza inne gatunki ptaków, wydaje mi się że nie powinien być gatunkiem chronionym, tym bardziej że jego ograniczniki populacji są tępione przez tzw. gołębiarzy.
artemida
artemida 12.06.2019 11:21 Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo cenionymi za wykwintne mięsko. Wredny i trudniej z nim walczyć niż ze szpakami...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 12.06.2019 11:41 Każde środowisko ma swoich kwiczołów sadownicy,skupowi ,psie-twórcy itd. Te kwiczoły są wszędzie w partiach ,kulturze a i sikorki się do nich dopasowały np. prezes NBP miał dwie sikorki i walczył o nie. A tak poważnie u mnie w terenie nadwiślańskim gmina Wilków to plaga nad plagami
oprócz kwiczołów i tych czarnych z żółtymi dziobami mamy inne robactwa i zarazy komary-masakra ,kleszcze itd. Zwalczać i ograniczać populacje szkodników powinniśmy,
to jest tylko moje zdanie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 12.06.2019 13:41 Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało wszystkiego, to kwiczoły wezmą się za jabłka. Są kwatery co jest po parę jabłek na drzewie, jabłka eksportowe mogą być po 3 złote kg. Niech udziobie po jednym jabłku dziureczkę i zostawi. Można policzyć straty.
Green25
Green25 12.06.2019 14:12 Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są innego zdania , ciekawe kto będzie miał rację:)Przemysł głupa rżnie , ale mam pewne obawy że po historycznie "tłustym roku" mogą sobie pozwolić na niskie stawki niezależnie od podaży.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 12.06.2019 14:09 Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a bobrów już nie .To dziwne bo w kwiczołach ktoś tez może znaleźć coś pożytecznego ..Owszem tego szkodnika jest zdecydowanie za dużo i zgodzę się z Demixem by zrzucać gniazda leczy tylko te w których nie ma jeszcze młodych..Bobo3333 te czarne z żółtymi dziobami to ,, kosy " moim zdaniem to Andrea Bocelli wśród ptaków ..
jacenty82
jacenty82 12.06.2019 15:07 Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie wybili dużo ptaków drapieżnych, praktycznie na każdej wsi można znaleźć klatkę do chwytania drapoli, , kiedyś były jeszcze środki DDT które wykosiły drapieżniki. Bobry też miały swojego naturalnego ogranicznika populacji np. wilk, ryś, czy niedźwiedzie, niestety znowu człowiek narobił bałaganu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 12.06.2019 17:27 jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden ptak drapieżny nie ruszy no może trochę wrony ale i te spierniczają pod nalotem chmary tych że bestii ..Ach te bobry ,,,naturalny wróg bobra ?powiadasz ? niedźwiedzie ,rysie ,,, to chyba było za czasów premier Kopacz gdy rzucała kamieniami w dinozaury .. bo jak się nie mylę to od setek lat w dorzeczach Wisły od Sandomierza do Warszawy niedźwiadków nie widziano ,,, niedźwiedź z pytonem z tamtego roku Ci się pomylił...Przy takim upale to możliwe ...
jacenty82
jacenty82 12.06.2019 22:29 Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w czereśnie to kwiczoły uciekają jak szalone i to wcześniej niż sam zobaczysz krogulca. Kwiczoła złapie nawet Hariss chowany w niewoli, o sokołach nie wspomnę. Problem w tym że drapoli jest mało, bo durny człowiek uznał że trzeba je tępić. To w dorzeczu Wisły nie było wilków? Współczuję życia na takiej pustyni, ale jak widać na lepsze się nie zapowiada, bo głupota ostatnio modna na górze i na dole.
artemida
artemida 13.06.2019 06:58 Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę kontaktów "z wsią" ale o takich praktykach nie słyszałem. Horror.....
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 13.06.2019 07:21 U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają przed myszołowem,który jak nazwa wskazuje nie poluje na ptaki za często;). Co do niszczenia gniazd ptaków drapieżnych przypomniała mi się sytuacja sprzed kilku lat gdy prowadzono wycinkę w pobliskim lesie. Drwale gołębiarze wycięli (dodatkowo i przez "pomyłkę" bo te drzewa leśniczy zaznaczył) wszystkie drzewa ,na których były gniazda drapieżnych .I to jest ten sam typ myślenia co zrzucanie gniazd innych ptaków.
jacenty82
jacenty82 13.06.2019 10:33 artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z lokalnych idiotów. Na zdjęciu akurat herbicydy nie zrobione, ale jak pryska na parcha czy robaka widać gdzie ciecz spada. Powinni mu zabrać dopłaty za ostatnie 10 lat.
artemida
artemida 13.06.2019 10:40 No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone drapieżne i... rozmnożone kwiczoły. Przez wiele lat miałem winnicę, ze szpakami poradziłem sobie przechytrzając je ale zawsze jakiś kwiczoł się szwendał. Jeden, dwa, nie traktowałem ich aż tak poważnie bo znaczących szkód nie powodowały...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

borowik90
borowik90 12.06.2019 22:50 Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek??? Pewnie, że trzeba tępić... tak jak i wszelakie inne plagi, to jest lisy, sarny, dziki namnażające się w niekontrolowany sposób. Zauważ, że gołębie to bardzo droga pasja ale już pomijając gołębiarzy to jastrzębie potrafią zdziesiątkować hodowlę kur. Pewno gdybyś jakieś miał to byś coś wiedział na ten temat. U mnie w tym roku, o dziwo, szpaki tylko trochę poskubały burlata, jest ich kilkanaście dziupli i o dziwo od samej wiosny non stop wyłapują robactwo. Bywały lata, ze nie szło ich odpędzić od burlata.
jacenty82
jacenty82 12.06.2019 23:25 Masz rację trzeba tępić co popadnie. W ekosystemie jest niezliczona liczba zależności i decydując się na wybijanie jednego gatunku wpływamy na inne, zostaje zachwiana równowaga i zaczynamy walczyć z wiatrakami. Dobrym przykładem jest walka z mszycami czy przędziorkami, jeden zabieg nieselektywnym środkiem powoduje że musimy wykonywać następne, bo zniszczyliśmy biologię która ograniczała populację szkodnika. No ale jeżeli minister twierdzi że trzeba wybijać bobry, no to znaczy że trzeba, dwa razy nie trzeba powtarzać.
borowik90
borowik90 13.06.2019 12:40 Gdzie ja napisałem tępić co popadnie? Tępić to co namnarza się w niekontrolowany sposób i przynosi olbrzymie straty dla rolników. Żal Ci bobrów ale już rolników którym zalewa hektary łąk i nie mają czym zwierząt wykarmić to Ci nie żal? Podwójne standardy? Zrzucanie szczepionek na lisy to nie ingerencja w ekosystem? To wszystko ma się namnażać na potęgę? Niezła mi równowaga. Ja nic nie wspominam o bezsensownej eliminacji tylko o rozważnej kontroli nad liczebnością wymienianej zwierzyny.
jacenty82
jacenty82 17.06.2019 12:10 Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po zimie, po intensywnych deszczach jest magazynowana, paruje, zwiększa prawdopodobieństwo następnych opadów :) Przyjdzie czas, że woda będzie skarbem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 13.06.2019 06:54 Polecam https://sciaga.pl/tekst/40482-41-funkcjonowanie_populacji_ludziej_w_srodowisku

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 13.06.2019 11:53 Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy słyszeliście kiedy żeby gdzieś zabrakło tych dwóch gatunków : szpaków i kwiczołów ? Są ludzie co mają kwatery orzecha włoskiego i laskowego, co roku zabijają wiewiórki bo wynoszą towar i tak ciągle one skąść przychodzą, i nigdy ich nie brakuje. To zwierzę jest winne że wchodzi tam co nie powinno. Tak samo człowiek czasem ginie z własnej nieuwagi bo wejdzie na pasy bez oglądania się czy coś jedzie. Były takie powodzie więc czy potopiły się wszystkie myszy ? Tyle z nimi walczymy a i tak one są. Człowiek powinien tępić szkodniki , szpaki, kwiczoły bo i tak nic go nie zjada, bo pewnie jest ochydny dla drapieżników

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Minister rolnictwa podsumował rok swojej pracy

Jesteśmy w wyjątkowym momencie rozwoju. Rozwija się polska gospodarka. Polskie rolnictwo...

Przetwórcy narzekają na jakość truskawek...a ceny spadają

Sezon na truskawki zaczął się dużo później niż rok temu, bo około 10 czerwca i potrwa...

250 tys. Ukraińców wyjedzie z Polski !

250 tys. Ukraińców chce wyjechać z Polski w tym roku. Większość mówi: to przez...

Rosja: Polskie jabłka zakazane w internecie

Ofiarami rosyjsko-europejskiej wojny handlowej mogą paść internauci. Zapłacą za...

Gradobicia – ostrzeżenia pogodowe (19-22.06)

Po krótkiej przerwie do Polski znów napływa coraz cieplejsze i wilgotniejsze powietrze. To...

Satelity w sadownictwie

Współczesne rolnictwo wymaga wsparcia nowoczesnymi technologiami, w tym teledetekcją....

Najnowsze ogłoszenia

Kombajn otrząsarka do wiśni

17.06.2019 07:53 autor: adriann

Kombajn do porzeczek

17.06.2019 07:49 autor: adriann

Wózek sadowniczy na 4 skrzyniopalety

14.06.2019 21:15 autor: jacek850

Kosiarko rozdrabniacz węgierski

13.06.2019 16:16 autor: Marcinzidan

Belka Herbicydowa Dwustronna Hydrauliczna

13.06.2019 13:33 autor: mario363

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Polska chce dłuższych...
Espuma - przypomnij sobie kto rozgrzewał do...
Polska chce dłuższych...
a co ma Vat do Rosji bo przechodzisz z...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
Nie ma i nie było może za wyjątkiem, lat...
Polska chce dłuższych...
Ty piłeś coś może na tym słońcu, że Ci...
Polska chce dłuższych...
@Espuma Wszystko OK. tylko co stoi na...
Polska chce dłuższych...
Ekhm. Najsilniejszym?;). Miltarnie ,moze.......
Polska chce dłuższych...
Widzisz..... ? Jak ci nasi są tacy źli, to...
Rosja: Polskie jabłka...
nie ma w tym nic dziwnego. To efekt polityki...
Polska chce dłuższych...
Nie sądzę...wydarzenie w Smoleńsku...
Polska chce dłuższych...
artemida masa ludzi siedzi w aresztach za Vat...
Polska chce dłuższych...
Patologiczna sytuacja. Lud ociemniały, taka...
KUPS: Ceny referencyjne...
Powoli, po cichu, jeszcze kilka lat i zmiana...
Polska chce dłuższych...
Kolejne dwa wpisy Artemidy nic nie wnoszące...
Polska chce dłuższych...
jaceo - smutne jest to że ideologia...
Polska chce dłuższych...
No i ta młocka vatem... Władza trzyma...
Polska chce dłuższych...
Takie zagrywki sa antypolskie, z rosja...
Polska chce dłuższych...
Jaceo, widzę że jesteś pesymistą,...
Polska chce dłuższych...
Może nasze służby specjalne donoszą o...
Polska chce dłuższych...
Dwa tygodnie temu w Budapeszcie na spotkaniu...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ja jednak widzę tu symbiozę, przetwórni z...
Polska chce dłuższych...
To nie Polska chce tylko Jacek...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
relacje partnerskie,,,,hahahaha.trzeba by...
KUPS: Ceny referencyjne...
KUPS strasznie troszczy się o nasze...
KUPS: Ceny referencyjne...
Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się...
KSPOiW odpowiada na zarzuty...
hahaha, rynek konkurencyjny, uśmiałem...
KUPS: Ceny referencyjne...
Jest tylko jeden problem, szanujący się...
KUPS: Ceny referencyjne...
Zdrowy słowiański organizm radzi sobie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Toż to nie jest nawet protokooperacja......
KUPS: Ceny referencyjne...
Pewien człowiek ostatnio wysłał zapytanie...
KUPS: Ceny referencyjne...
Tą symbiozę odczuwają niemal wszyscy...
KUPS: Ceny referencyjne...
A ja nie wierzę w dobrą wole ministra,...
KUPS: Ceny referencyjne...
Stawiam , ale mogę się mylić, że...
KUPS: Ceny referencyjne...
Obawiam się że słowo symbioza pomyliła im...
KUPS: Ceny referencyjne...
To jest kwik rozpaczy "aby było tak jak...
KUPS: Ceny referencyjne...
Ścisła symbioza przetwórców z...
KUPS: Ceny referencyjne...
wzajemna współpraca..........życie w...
KUPS: Ceny referencyjne...
Mafijna korporacja kups zaczyna panikować...
Kombajn do porzeczek
Jakbyś jeszcze jakieś zdjęcie wstawił i...
Trwa walka sadowników ze...
Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po...
Zaczyna brakować wody !
Przez jeden dzień podlewania piachu na kilku...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ja mam na myśli rynek w kraju nad Wisłą!...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Za przeproszeniem myślicie tylko o swojej...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Wybór to jest między próbą ucywilizowania...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Przed Rosją możemy leżeć na kolanach i...
Maliszewski: Nie chcemy być...
No bo widzisz,ja mogę sobie pozwolić na...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Mas rację p.Pilsner co do mojego życiorysu....
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,nie wiem co robiłeś w swoim...
Zaczyna brakować wody !
To że w miastach brakuje wody to też...
Zaczyna brakować wody !
W dzisiejszych czasach to zmierzenie...
Kary za kupno owoców...
Nie chodzi by kogoś ZMUSIĆ do zakupu...
Zaczyna brakować wody !
Ludzie nie wiedzą jak wspaniała jest woda...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Panie Maliszewski, jak widzę to ma Pan...
Kary za kupno owoców...
Przy płatnościach za faktury jest podobnie...
Maliszewski odpowiada...
jabłek w tym roku będzie bardzo mało , na...
Zaczyna brakować wody !
Przy budowie lub oczyszczaniu stawu koszty...
Zaczyna brakować wody !
Zmiany klimatu widać gołym okiem....
Zaczyna brakować wody !
Bardzo dobrze, jak zwykle wszyscy obudzą...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Ciągle odwołujesz się do "komuny"... Jaka...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Artemida,a może jest tak,że co niektórzy...
Zaczyna brakować wody !
A nie tak dawno był nadmiar opadów i akcja...
Zaczyna brakować wody !
To że zmianę klimatu widać gołym okiem...
Zaczyna brakować wody !
Zmianę klimatu widać już gołym okiem,a...
Maliszewski: Nie chcemy być...
Po takiej wypowiedzi klawiatury winne się...
Zaczyna brakować wody !
Najbardziej spada poziom wody głębinowej...
Zaczyna brakować wody !
Ja jestem z tego rejonu. Dziś troche...
Trwa walka sadowników ze...
Gdzie ja napisałem tępić co popadnie?...
Trwa walka sadowników ze...
Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy...
Trwa walka sadowników ze...
No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone...
Trwa walka sadowników ze...
artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z...
Sadownicy zakładnikami...
Wszystkie powyższe wywody oparte są na...
Sadownicy zakładnikami...
Guzik,tym wpisem dowiodles,ze prawie cama...
Sadownicy zakładnikami...
Drogie Krajowe Stowarzyszenie.... chyba...
Trwa walka sadowników ze...
U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę...
Trwa walka sadowników ze...
Masz rację trzeba tępić co popadnie. W...
Trwa walka sadowników ze...
Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek???...
Trwa walka sadowników ze...
Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w...
Sadownicy zakładnikami...
Handluje truskawkami z przetwórniami od 1986...
CBA: Nieprawidłowości w...
Sławek to były rzetelne informacje nie...
Trwa walka sadowników ze...
jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden...
Sadownicy zakładnikami...
Przyznam, niezły kabaret, dawno się tak nie...
CBA: Nieprawidłowości w...
W każdej plotce jest ziarno prawdy, a takich...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wały są za blisko wody, w tym problem, w...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie...
Trwa walka sadowników ze...
Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są...
Trwa walka sadowników ze...
Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a...
Trwa walka sadowników ze...
Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało...
Minister rolnictwa zapowiada...
Tak jacenty, jestem rolnikiem mam nadzieje...
Kary za kupno owoców...
Tylko k... nie malkontentow. Jestem...
Minister rolnictwa zapowiada...
Nie to żebym się czepiał ale chyba źle...
Kary za kupno owoców...
Co najmniej dwie furtki pozostawione dla...
Kary za kupno owoców...
Spartan300 Bardzo trafny komentarz jest to...
Minister rolnictwa zapowiada...
Jakoś nie zdarzyło mi się żeby bobry...
Minister rolnictwa zapowiada...
jacenty82 Powiedz to właścicielom stawów...
Trwa walka sadowników ze...
Każde środowisko ma swoich kwiczołów...
Trwa walka sadowników ze...
Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo...
Trwa walka sadowników ze...
advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy...
Kary za kupno owoców...
Fragment nowelizacji, pozwalający na...
Trwa walka sadowników ze...
Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie...
Minister rolnictwa zapowiada...
Działalność bobrów zapobiega powodziom to...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Nie jestem za tym aby administracja...
Trwa walka sadowników ze...
Admin też powinien się zmobilizować i...
Minister rolnictwa zapowiada...
Wydaje mi się ,że za często słuchamy co...
Trwa walka sadowników ze...
Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic...
Trwa walka sadowników ze...
Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Jeśli Sandomierz tak "mocno stoi" w tym roku...
Minister rolnictwa zapowiada...
Szczaw i mirabelki chyba lepiej działają...
Minister rolnictwa zapowiada...
Minister najpierw chce wystrzelać bobry a...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Gdyby o tej porze administracja rządowa...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Myślę że cenną wskazówką do oceny strat...
Sezon 2019 będzie gorszy...
W starej/pierwszej Polskiej encyklopedii...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Służby i administracja rządowa ma oceniać...
Sezon 2019 będzie gorszy...
Widzę że ocena przewidywanych plonów jest...
Sezon 2019 będzie gorszy...
po przymrozkach wydawało się ze jabłek...
Wstrzymano prace nad nową...
Ale te napoje które mają w sobie więcej...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Właściwie to tak zjada się to co...
Wstrzymano prace nad nową...
W dniu Święta Ludowego życzę, wszystkim...
MRiRW: Rozmowy...
Wliczając niemowlęta i bezzębnych...
MRiRW: Rozmowy...
Kiedyś liczyłem, wyszło prawie 100 kg na...
MRiRW: Rozmowy...
Dobrze że bracia Biało-Rusini polubili...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Wegetować po takim sezonie jak ostatni...
Ukraińska przetwórnia...
Minusującym radzę zapoznać się ze...
Ukraińska przetwórnia...
Chyba masz rację wania... Niemcy będą...
Handel nielegalnymi...
W legalnych rzeczach też są rozcieńczone...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Kortezo...bez urazy, ale właśnie...
Handel nielegalnymi...
Dzisiaj dostałem maila z Chin w sprawie...
Handel nielegalnymi...
Robaki też przychodzą do sadu nie legalnie....
Owoce w tym roku będą...
zdecydowanie beda wysokie ceny owocow, widac...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Ja osobiście nie zbierałem genevy bo było...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mam świadomość że koszty rosną, pracy,...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Problem w tym, że wynagrodzenia za pracę...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
nie wozili tylko tacy którzy mieli grad i...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Mysle że dalsza dysksja nie ma sensu bo...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam Korteo i to jest właśnie to te...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Inaczej jest w praktyce i w teorii jeśli...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Jedną kwestią się nie zgodzę - z tym że...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
Witam ja już pracuje ale mam szwagra który...
Ukraińska przetwórnia...
po to żeby z Ukrainskich jabłek uzyskać...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Jedna z sieci handlowych (w ramach budowania...
Mafia truskawkowa w Warszawie ?
Pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych...
Ukraińska przetwórnia...
Na zdrowy rozum. Komu się by opłaciło...
Ukraińska przetwórnia...
Rynek Bronisze i Elizówka , za duże...
Zbiory jabłek od 30 do 90%...
A czemu nie zainwestujesz w siebie np tyle...
Ukraińska przetwórnia...
Może ja w tych sprawach międzynarodowych...
Handel nielegalnymi...
nielegalny biznes kwitnie bo jest bezkarnosc....
Ukraińska przetwórnia...
Ano. To pomysł ichniego rządu na wspieranie...
Ukraińska przetwórnia...
tak dostawiają te przetwórnie bo im jabłka...
Ukraińska przetwórnia...
Nie będą tylko już to robią
Ukraińska przetwórnia...
cichon40Będą wozić towar z UA tirami i...
instagram