Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
TSW_2020

Trwa walka sadowników ze szpakami…

Jak informuje Agrobiznes w Pyzdrach - w wielkopolskim zagłębiu czereśniowym trwa wojna sadowników ze szpakami. W walkę włączyli się również mieszkańcy, którzy muszą słuchać dźwięków odstraszających ptaki.

Dźwięki emitowane z głośników w sadach są bronią pyzdrskich sadowników. Mają odstraszyć ptaki i uratować zbiór czereśni. Jest to w pewnym sensie wojna...sadowników ze szpakami.

Nie wiem czy to są szpaki jakieś zranione czy małpy, trudno powiedzieć – mówi mieszkaniec Pyzdr.

Takie uciążliwości potrwają jeszcze miesiąc, czyli do końca zbiorów owoców. Niektórzy mieszkańcy przyznają jednak, że przyzwyczaili się do uciążliwego hałasu – podaje Agrobiznes.

Co temu sadownikowi uprzykrzać życie, jak już te szpaki i tak dosyć już mu je trują – informuje mieszkaniec Pyzdr.

Są też sadownicy tacy jak Przemysław Kowalski który postanowił kupić cichszy ale droższy system nagłaśniający. Ma on skutecznie odstraszać szpaki i jednocześnie być mniej uciążliwy dla mieszkańców.

Cztery głośniki są rozmieszczone w sadzi i na zmianę te dźwięki są puszczane. Jakiś efekt to daje, ale na pewno nie eliminuje w 100% ataków szpaków

– mówi Przemysław Kowalski, sadownik z Pyzdr. Jak dodaje Agrobiznes dlatego czasem trzeba wytoczyć większe działo w postaci przejazdu przez sad motorem bez tłumika.

W Pyzdrach problem hałasu w okresie zbiorów owoców występuje od lat.

Rośnie też zrozumienie dla sadowników, którzy muszą zabezpieczyć jakoś swoje drzewa przed ptakami. Inaczej tych czereśnie pewnie byśmy w ogóle nie mogli kupić 

– informuje Waldemar Śliwczyński, dziennikarz Wiadomości Wrzesińskich.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Polskie czereśnie #czereśnie #owoce #polskieowocenajlepsze

Post udostępniony przez Małgorzata Wanke-Jakubowska (@rz_mwj)REKLAMA

komentarze (23):

dodaj komentarz
artemida
artemida 11.06.2019 18:22 Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią trzeba z nimi wojować. Kiedyś plon z winnicy dzieliłem ze szpakami. Po jakimś czasie był już tylko mój.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 11.06.2019 21:01 Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic nie dały, na kwiczoły. Zrobiłem próbę i umieściłem głośnik na czereśni połączyłem przez blutuf telefon z głośnikiem i włączałem odgłosy dzikich drapieżnych ptaków z jutuba . Są tam różne płyty kilkunastominutowe. Tak na próbę. Przeleciał jeden " zwiadowca" pod czereśnią pofrunoł coś zaśpiewał a za chwilę było ich coraz więcej. Burlata opiepszyły prawie na zielono.
Trzeba się zmobilizować i ZWALAĆ WSZYSTKIE GNIAZDA z młodymi w jabłoniach, wiśniach, inaczej się tego nie opanuje, jak są tego setki sztuk kwiczołów. Tego jest nadmiar i nigdy nie braknie, a robią takie szkody że bilans ich rzekomej pożyteczności można o dupę potłuc.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 11.06.2019 22:46 Admin też powinien się zmobilizować i bananować ludzi,którzy nawołują do takiej głupoty. Ptak gniazdujący w sadzie będzie odganiał inne ptaki!!!! To jego terytorium!Ptak karmi młode owadami (białkiem) nie czereśniami! Jeśli już skubnie czereśnie by się napić to uratuje o wiele więcej owoców przeganiając inne ptaki.
artemida
artemida 12.06.2019 09:07 Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie środek? Sądzę, że głosy rozkładają się zależnie od tego kto co ma w sadzie/uprawia. Instytut sadownictwa ma opracowania jak sobie radzić ale... ja tylko sygnalizuję.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 12.06.2019 10:34 advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy inne pożyteczne ptaki nie są w stanie odpędzić kwiczoła, mało tego stado kwiczołów potrafi skutecznie zaatakować myszołowa wznoszą się nad nim i za przeproszeniem srają na niego, żeby skleiły mu się skrzydła. Największy respekt czują chyba do krogulca. Kwiczoł to moim zdaniem gatunek inwazyjny, kiedyś praktycznie nie występował na terenie Polski, jest tak egoistyczny że zwalcza inne gatunki ptaków, wydaje mi się że nie powinien być gatunkiem chronionym, tym bardziej że jego ograniczniki populacji są tępione przez tzw. gołębiarzy.
artemida
artemida 12.06.2019 11:21 Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo cenionymi za wykwintne mięsko. Wredny i trudniej z nim walczyć niż ze szpakami...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 12.06.2019 11:41 Każde środowisko ma swoich kwiczołów sadownicy,skupowi ,psie-twórcy itd. Te kwiczoły są wszędzie w partiach ,kulturze a i sikorki się do nich dopasowały np. prezes NBP miał dwie sikorki i walczył o nie. A tak poważnie u mnie w terenie nadwiślańskim gmina Wilków to plaga nad plagami
oprócz kwiczołów i tych czarnych z żółtymi dziobami mamy inne robactwa i zarazy komary-masakra ,kleszcze itd. Zwalczać i ograniczać populacje szkodników powinniśmy,
to jest tylko moje zdanie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 12.06.2019 13:41 Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało wszystkiego, to kwiczoły wezmą się za jabłka. Są kwatery co jest po parę jabłek na drzewie, jabłka eksportowe mogą być po 3 złote kg. Niech udziobie po jednym jabłku dziureczkę i zostawi. Można policzyć straty.
Green25
Green25 12.06.2019 14:12 Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są innego zdania , ciekawe kto będzie miał rację:)Przemysł głupa rżnie , ale mam pewne obawy że po historycznie "tłustym roku" mogą sobie pozwolić na niskie stawki niezależnie od podaży.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 12.06.2019 14:09 Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a bobrów już nie .To dziwne bo w kwiczołach ktoś tez może znaleźć coś pożytecznego ..Owszem tego szkodnika jest zdecydowanie za dużo i zgodzę się z Demixem by zrzucać gniazda leczy tylko te w których nie ma jeszcze młodych..Bobo3333 te czarne z żółtymi dziobami to ,, kosy " moim zdaniem to Andrea Bocelli wśród ptaków ..
jacenty82
jacenty82 12.06.2019 15:07 Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie wybili dużo ptaków drapieżnych, praktycznie na każdej wsi można znaleźć klatkę do chwytania drapoli, , kiedyś były jeszcze środki DDT które wykosiły drapieżniki. Bobry też miały swojego naturalnego ogranicznika populacji np. wilk, ryś, czy niedźwiedzie, niestety znowu człowiek narobił bałaganu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 12.06.2019 17:27 jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden ptak drapieżny nie ruszy no może trochę wrony ale i te spierniczają pod nalotem chmary tych że bestii ..Ach te bobry ,,,naturalny wróg bobra ?powiadasz ? niedźwiedzie ,rysie ,,, to chyba było za czasów premier Kopacz gdy rzucała kamieniami w dinozaury .. bo jak się nie mylę to od setek lat w dorzeczach Wisły od Sandomierza do Warszawy niedźwiadków nie widziano ,,, niedźwiedź z pytonem z tamtego roku Ci się pomylił...Przy takim upale to możliwe ...
jacenty82
jacenty82 12.06.2019 22:29 Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w czereśnie to kwiczoły uciekają jak szalone i to wcześniej niż sam zobaczysz krogulca. Kwiczoła złapie nawet Hariss chowany w niewoli, o sokołach nie wspomnę. Problem w tym że drapoli jest mało, bo durny człowiek uznał że trzeba je tępić. To w dorzeczu Wisły nie było wilków? Współczuję życia na takiej pustyni, ale jak widać na lepsze się nie zapowiada, bo głupota ostatnio modna na górze i na dole.
artemida
artemida 13.06.2019 06:58 Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę kontaktów "z wsią" ale o takich praktykach nie słyszałem. Horror.....
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 13.06.2019 07:21 U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają przed myszołowem,który jak nazwa wskazuje nie poluje na ptaki za często;). Co do niszczenia gniazd ptaków drapieżnych przypomniała mi się sytuacja sprzed kilku lat gdy prowadzono wycinkę w pobliskim lesie. Drwale gołębiarze wycięli (dodatkowo i przez "pomyłkę" bo te drzewa leśniczy zaznaczył) wszystkie drzewa ,na których były gniazda drapieżnych .I to jest ten sam typ myślenia co zrzucanie gniazd innych ptaków.
jacenty82
jacenty82 13.06.2019 10:33 artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z lokalnych idiotów. Na zdjęciu akurat herbicydy nie zrobione, ale jak pryska na parcha czy robaka widać gdzie ciecz spada. Powinni mu zabrać dopłaty za ostatnie 10 lat.
artemida
artemida 13.06.2019 10:40 No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone drapieżne i... rozmnożone kwiczoły. Przez wiele lat miałem winnicę, ze szpakami poradziłem sobie przechytrzając je ale zawsze jakiś kwiczoł się szwendał. Jeden, dwa, nie traktowałem ich aż tak poważnie bo znaczących szkód nie powodowały...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

borowik90
borowik90 12.06.2019 22:50 Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek??? Pewnie, że trzeba tępić... tak jak i wszelakie inne plagi, to jest lisy, sarny, dziki namnażające się w niekontrolowany sposób. Zauważ, że gołębie to bardzo droga pasja ale już pomijając gołębiarzy to jastrzębie potrafią zdziesiątkować hodowlę kur. Pewno gdybyś jakieś miał to byś coś wiedział na ten temat. U mnie w tym roku, o dziwo, szpaki tylko trochę poskubały burlata, jest ich kilkanaście dziupli i o dziwo od samej wiosny non stop wyłapują robactwo. Bywały lata, ze nie szło ich odpędzić od burlata.
jacenty82
jacenty82 12.06.2019 23:25 Masz rację trzeba tępić co popadnie. W ekosystemie jest niezliczona liczba zależności i decydując się na wybijanie jednego gatunku wpływamy na inne, zostaje zachwiana równowaga i zaczynamy walczyć z wiatrakami. Dobrym przykładem jest walka z mszycami czy przędziorkami, jeden zabieg nieselektywnym środkiem powoduje że musimy wykonywać następne, bo zniszczyliśmy biologię która ograniczała populację szkodnika. No ale jeżeli minister twierdzi że trzeba wybijać bobry, no to znaczy że trzeba, dwa razy nie trzeba powtarzać.
borowik90
borowik90 13.06.2019 12:40 Gdzie ja napisałem tępić co popadnie? Tępić to co namnarza się w niekontrolowany sposób i przynosi olbrzymie straty dla rolników. Żal Ci bobrów ale już rolników którym zalewa hektary łąk i nie mają czym zwierząt wykarmić to Ci nie żal? Podwójne standardy? Zrzucanie szczepionek na lisy to nie ingerencja w ekosystem? To wszystko ma się namnażać na potęgę? Niezła mi równowaga. Ja nic nie wspominam o bezsensownej eliminacji tylko o rozważnej kontroli nad liczebnością wymienianej zwierzyny.
jacenty82
jacenty82 17.06.2019 12:10 Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po zimie, po intensywnych deszczach jest magazynowana, paruje, zwiększa prawdopodobieństwo następnych opadów :) Przyjdzie czas, że woda będzie skarbem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 13.06.2019 06:54 Polecam https://sciaga.pl/tekst/40482-41-funkcjonowanie_populacji_ludziej_w_srodowisku

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 13.06.2019 11:53 Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy słyszeliście kiedy żeby gdzieś zabrakło tych dwóch gatunków : szpaków i kwiczołów ? Są ludzie co mają kwatery orzecha włoskiego i laskowego, co roku zabijają wiewiórki bo wynoszą towar i tak ciągle one skąść przychodzą, i nigdy ich nie brakuje. To zwierzę jest winne że wchodzi tam co nie powinno. Tak samo człowiek czasem ginie z własnej nieuwagi bo wejdzie na pasy bez oglądania się czy coś jedzie. Były takie powodzie więc czy potopiły się wszystkie myszy ? Tyle z nimi walczymy a i tak one są. Człowiek powinien tępić szkodniki , szpaki, kwiczoły bo i tak nic go nie zjada, bo pewnie jest ochydny dla drapieżników

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Piękne obiekty i maszyny w grupie to jeszcze nie jest sukces !

Paweł Pączka grupa producentów owoców Galster [panel dyskusyjny] podczas Międzynarodowej...

Czy grupy to największy problem polskiego sadownictwa ?!

Zbigniew Chołyk na temat przyszłości grup producentów owoców, [panel dyskusyjny] podczas...

Grupy producentów owoców - największe zło jakie się wydarzyło ?!

Wypowiedź Pana dr Witolda Boguty na temat przyszłości grup producentów owoców podczas [w...

KRUS: Wysokość miesięcznych na ubezpieczenie w I kwartale 2020 r.

Kasa informuje, że Uchwałą Nr 8 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 4 grudnia...

UOKiK: E-skarga – elektroniczny sposób powiadamiania o nadużyciach

Jak informuje Agrobiznes ułatwienia w zgłaszaniu nieprawidłowości w relacjach...

Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ustaw przedłożone przez MRiRW

Na dzisiejszym (10.12) posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ustaw...

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedam, Maszt ładowacz palet to ciągnika

11.12.2019 16:35 autor: przemo8025

Zatrudnie do sortowania jabłek

09.12.2019 12:26 autor: kolczyk24

Sprzedam pug dwuskibowy grudziąc

08.12.2019 10:12 autor: piotrjanecki

Sprzedam opryskiwacz śleza 2000 kolumna cd

07.12.2019 17:32 autor: piotrjanecki

Sprzedam opryskiwacz śleza 1500 milenium

07.12.2019 17:30 autor: piotrjanecki

Sekator Felco

05.12.2019 21:22 autor: Maestro855

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Czy grupy to największy...
Oczywiście to sarkazm
Czy grupy to największy...
Mądrze mówi tylko ja produkując odmiany...
Grupy producentów owoców -...
Przesadziłeś trochę - jakby po odrzuceniu...
Grupy producentów owoców -...
Czy Pan Boguta nie wie, że ludzie kierują...
Czy grupy to największy...
Fakt, jakość owoców w supermarketach jest...
Sprzedam pug dwuskibowy grudziąc
Skuteczne działania kilku mocno...
Sprzedam pug dwuskibowy grudziąc
podobnie "grudziąc"
Sprzedam pug dwuskibowy grudziąc
sorry że się czepiam, pług to bym kupił...
Rynek indyjski otwarty dla...
Podobno Ukraińcy nie dostali zezwolenia na...
Nabór wniosków na...
Czytałem ,że rolnicy w całej Polsce...
Zakupię używany kombajn...
Witam mam do sprzedania kombajn Joanna3...
ZSRP popiera protest...
Spokojnie...myślę że wielkiej rewolucji...
ZSRP popiera protest...
Piszesz "niech szukają w takim razie...
ZSRP popiera protest...
Wierzę w roztropność niezawisłych...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie Green...no i dlatego nie można...
ZSRP popiera protest...
Drogi Panie pilsner...umowa ma to do siebie...
ZSRP popiera protest...
Zanim zacząłem czytać artykuł,to już...
Zaapelują do premiera o...
nie w sadownictwo tylko to ma być zwrot tego...
Zaapelują do premiera o...
Przeciętny podatnik niezwykle korzysta na...
Zaapelują do premiera o...
W sadownictwo to raczej Państwo nie...
Zaapelują do premiera o...
Dopóki ludzie nie zrozumieją że KAŻDE...
Zaapelują do premiera o...
Piwnik Ty to idź do swojego kolegi z Bilczy...
W przyszłym roku jabłka...
Większość dostrzega "dyrdymały" wypisane...
W przyszłym roku jabłka...
Typowe polskie cwaniactwo.... podobnie rzecz...
W przyszłym roku jabłka...
Sławek mój znajomy "specjalizuje" się w...
W przyszłym roku jabłka...
Niestety zeszły rok nie był wystarczającą...
W przyszłym roku jabłka...
super... produkujmy i liczmy,ze...
W przyszłym roku jabłka...
Masz rację Jerzy,jeśli chodzi o odmiany...
Sadownicy stawiają na nowe...
Czasami możemy nie nadążyć za tzw. modą...
Sadkowice: Dwóch...
A ja poprę komentarz @pilsnera13. Jeśli to...
W przyszłym roku jabłka...
A co Pani Małgorzata powie na to, co jest...
W przyszłym roku jabłka...
Ja mam takie zdanie na temat tych...
W przyszłym roku jabłka...
Zbyszek124 5mln ton jabłek to się urodziło...
Ardanowski: Powszechne...
Panie ministrze, jeśli firmy ubezpieczeniowe...
Ardanowski: Powszechne...
to chyba wstęp do podatku dochodowego w...
Ardanowski: Powszechne...
Powszechne ubezpieczenia,to ukryty nowy...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Abbuk,zle zrozumialeś. Z koniecznosci...
W przyszłym roku jabłka...
Juz widzę za rok lepsze ceny.. Min. 5mln....
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Jak sam ważyłeś, to trzeba było ten...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
25 zl to nie za 15 kg tylko za 14 a w...
Bronisze: Stabilna, wysoka...
Za taką cene to są sprzedawane odmiany...
Sadkowice: Dwóch...
Gdzie jest jakiś sens w tym co piszesz?...
Sadkowice: Dwóch...
To tak jak ludzie w mieście są karmieni...
Czy w tym roku zostanie...
Skup intrerwencyjny w roku z przymrozkami???...
Sadkowice: Dwóch...
"Mężczyźni usłyszeli od właściciela...
Sadkowice: Dwóch...
Ale kolego oni maja racje, piszesz jakieś...
Czy w tym roku zostanie...
Zadziwił mnie fragment z odpowiedzi...
Sadkowice: Dwóch...
"Zmien delera" jakie to inteligentne i...
Sadkowice: Dwóch...
Inteligencja na pewno nie jest twoja mocna...
Sadkowice: Dwóch...
Z moja wyobraźnią jest dobrze gorzej chyba...
Sadkowice: Dwóch...
Twoja wyobraznia plata ci figle..delikanie...
Sadkowice: Dwóch...
Przeraża mnie twoja agresja
Sadkowice: Dwóch...
A ty kto? jedyny sprawiedliwy, cofnij 80lat...
Sadkowice: Dwóch...
A kto ich tam zwabil? Gospodarz? Idz sie...
Sadkowice: Dwóch...
Panowie trochę szacunku, zginęli ludzie,a...
Sadkowice: Dwóch...
A może sami nie weszli tylko zostali...
Sadkowice: Dwóch...
ale Amstaff nie był zamknięty tylko był...
Sadkowice: Dwóch...
Nie widzisz, że nie ma żadnej analogii w...
Sadkowice: Dwóch...
Tytuł : " Amstaf pogryzł dwójkę dzieci...
Sadkowice: Dwóch...
Ja już używasz metafory, to rób to...
Sadkowice: Dwóch...
Był taki przypadek że pies zagryzł na...
Sadkowice: Dwóch...
mutemute - Spec od prawa się znalazł......
Sadkowice: Dwóch...
Jeśli to prawda,że ci panowie się włamali...
Sadkowice: Dwóch...
Przez głupotę właściciela zginęło...
Sadkowice: Dwóch...
Znajomy ma Ukraińców i mówi im co nie...
Sadkowice: Dwóch...
Pewnie bez wiedzy gospodarza poszli zajebac...
Sadkowice: Dwóch...
Babka powiedziała do kamery że " oni tam...
Środki na wsparcie grup...
Jakież to piękne słowo zdefraudowane ........
Drzewka ze szkółki Jana...
To nie ciułacze co kupują tanie drzewka...
Drzewka ze szkółki Jana...
Optymista... 5-6 lat? Takie ceny będą już...
Drzewka ze szkółki Jana...
tak jest niech drzewka będą po 2 złote i...
Drzewka ze szkółki Jana...
Lepiej zamiast tych reklam szkółek drogich,...
Nabór wniosków na...
Czym więcej ludzi będzie miał nawodnienie...
Nabór wniosków na...
Akurat punktacja będzie miała najmniejsze...
NIK: Jak państwo wspiera...
Jak powstanie taki system wsparcia jak...
Nabór wniosków na...
Dużo hałasu a tak na prawdę niewielu...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Jerzy, może to typowy handel w prywatnym...
Prawie 2 tony nielegalnych...
Szkoda, że w takich przypadkach nie...
Sadownicy stawiają na nowe...
Ileż to już razy polscy sadownicy stawiali...
Nabór wniosków na...
Może ktoś ma namiary na taniego studniarza?...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Marcinie79... Sprawa może wydawać się...
Jabłka bez folii
Wiem, co piszę, bo mój kuzyn w Poznaniu...
Jabłka bez folii
Każde dotarcie do klienta, który poprzez...
W MRiRW o wsparciu...
Ja ubezpieczyłem pola obsiane zbożem...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu jeden z kierowców, który...
Przeładowana ciężarówka...
Obniżą to nikt tam nie zawiezie.
Przeładowana ciężarówka...
Odbiją sobie, producent za to...
Kupie maszt do ciągnika
Zadzwoń pod 692 787 491.
W MRiRW o wsparciu...
A kto się będzie wychylał /i po jaką...
Przeładowana ciężarówka...
Kilka lat temu, kolega jechał przeładowaną...
Belgia: 12 migrantów...
Afgańczycy pewnie chcieli poznać wspaniały...
W MRiRW o wsparciu...
Ale tu jest zajebiste forum :( moderator już...
W MRiRW o wsparciu...
Co się stanie, jeżeli wszyscy ludzie...
W MRiRW o wsparciu...
ps czy tylko u mnie nie można kopiować...
W MRiRW o wsparciu...
A my się tu o grosze skamlemy "Czy naprawdę...
Jabłka bez folii
Pomysł sam w sobie bardzo dobry ekologiczny...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Odjechało sadownictwo takim jak ja i to...
Jabłka bez folii
A mnie interesuje napis na etykiecie:...
W MRiRW o wsparciu...
Nie koniecznie obowiązkowe, ale tanie, a...
W MRiRW o wsparciu...
Abukk,widzę że marzą Ci się powszechne(a...
W MRiRW o wsparciu...
Ooo, w takim przypadku, to ja bym zaczął...
W MRiRW o wsparciu...
A ja bym klaskal gdyby ubezpieczenia były za...
W MRiRW o wsparciu...
Przyklasnąć to by można było, gdyby...
W MRiRW o wsparciu...
i brawo, trzeba się ubezpieczać, a nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jeszcze w tym kraju nikt mi nie nakaże jak...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
co niektórzy widzę że ciągłe myślą...
Czy cydr ma szansę zostać...
Wracam z San Escobar, miłe wspomnienia.......
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Takich bzdur jak powyżej to już dawno nie...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Zapomnij o kontrolach w szkółkach CAC....
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Witam a są szkółki nie kwalifikowane to...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Są szkółkarze co wożą w cenie drzewek, i...
Red Jonaprince, Muna, Gala,...
Jak Pan Bijak nie może sprzedać swoich...
Dramat ponad setki...
no i co jak znajdą ? a gość pewnie będzie...
Dramat ponad setki...
Pierwsze co, to lampka powinna się...
Dramat ponad setki...
Znajdą drania. Wszędzie są kamery, na...
Dramat ponad setki...
Ale nazwiska tego oszusta to nie podacie,...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
jak to co sie musi stac ? Muszą wstać o...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
PS DLACZEGO na "Sadownictwie " jest...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Nie wiem jaki efekt chcą wywołać takie...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
To ja publicznie zadam pytanie.Kiedy na...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Takie subiektywne przedstawianie faktów...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
Towar jest tani bo koszty transportu...
Wielkie jabłkowe fałszerstwo !
proszę, proszę... To już nawet...
Sadowniku oddaj opakowania...
Znam kogoś kto podpalił trawę na polu , i...
ŚIR ws. zbyt niskich cen...
Świętokrzyska Izba Rolnicza to jedyna Izba...
Sadownicy zapłacą więcej...
"Dobra zmiana" w natarciu! Ciekawie o ile...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
instagram