Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Trwa walka sadowników ze szpakami…

Jak informuje Agrobiznes w Pyzdrach - w wielkopolskim zagłębiu czereśniowym trwa wojna sadowników ze szpakami. W walkę włączyli się również mieszkańcy, którzy muszą słuchać dźwięków odstraszających ptaki.

Dźwięki emitowane z głośników w sadach są bronią pyzdrskich sadowników. Mają odstraszyć ptaki i uratować zbiór czereśni. Jest to w pewnym sensie wojna...sadowników ze szpakami.

Nie wiem czy to są szpaki jakieś zranione czy małpy, trudno powiedzieć – mówi mieszkaniec Pyzdr.

Takie uciążliwości potrwają jeszcze miesiąc, czyli do końca zbiorów owoców. Niektórzy mieszkańcy przyznają jednak, że przyzwyczaili się do uciążliwego hałasu – podaje Agrobiznes.

Co temu sadownikowi uprzykrzać życie, jak już te szpaki i tak dosyć już mu je trują – informuje mieszkaniec Pyzdr.

Są też sadownicy tacy jak Przemysław Kowalski który postanowił kupić cichszy ale droższy system nagłaśniający. Ma on skutecznie odstraszać szpaki i jednocześnie być mniej uciążliwy dla mieszkańców.

Cztery głośniki są rozmieszczone w sadzi i na zmianę te dźwięki są puszczane. Jakiś efekt to daje, ale na pewno nie eliminuje w 100% ataków szpaków

– mówi Przemysław Kowalski, sadownik z Pyzdr. Jak dodaje Agrobiznes dlatego czasem trzeba wytoczyć większe działo w postaci przejazdu przez sad motorem bez tłumika.

W Pyzdrach problem hałasu w okresie zbiorów owoców występuje od lat.

Rośnie też zrozumienie dla sadowników, którzy muszą zabezpieczyć jakoś swoje drzewa przed ptakami. Inaczej tych czereśnie pewnie byśmy w ogóle nie mogli kupić 

– informuje Waldemar Śliwczyński, dziennikarz Wiadomości Wrzesińskich.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Polskie czereśnie #czereśnie #owoce #polskieowocenajlepsze

Post udostępniony przez Małgorzata Wanke-Jakubowska (@rz_mwj)REKLAMA

2019_Syngenta_Geoxe

komentarze (23):

dodaj komentarz
artemida
artemida 11.06.2019 18:22 Szpaki są bardzo inteligentne i tą bronią trzeba z nimi wojować. Kiedyś plon z winnicy dzieliłem ze szpakami. Po jakimś czasie był już tylko mój.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 11.06.2019 21:01 Te odgłosy drapieżnych ptaków u mnie nic nie dały, na kwiczoły. Zrobiłem próbę i umieściłem głośnik na czereśni połączyłem przez blutuf telefon z głośnikiem i włączałem odgłosy dzikich drapieżnych ptaków z jutuba . Są tam różne płyty kilkunastominutowe. Tak na próbę. Przeleciał jeden " zwiadowca" pod czereśnią pofrunoł coś zaśpiewał a za chwilę było ich coraz więcej. Burlata opiepszyły prawie na zielono.
Trzeba się zmobilizować i ZWALAĆ WSZYSTKIE GNIAZDA z młodymi w jabłoniach, wiśniach, inaczej się tego nie opanuje, jak są tego setki sztuk kwiczołów. Tego jest nadmiar i nigdy nie braknie, a robią takie szkody że bilans ich rzekomej pożyteczności można o dupę potłuc.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 11.06.2019 22:46 Admin też powinien się zmobilizować i bananować ludzi,którzy nawołują do takiej głupoty. Ptak gniazdujący w sadzie będzie odganiał inne ptaki!!!! To jego terytorium!Ptak karmi młode owadami (białkiem) nie czereśniami! Jeśli już skubnie czereśnie by się napić to uratuje o wiele więcej owoców przeganiając inne ptaki.
artemida
artemida 12.06.2019 09:07 Ale fajna dyskusja +17 === -17 . A gdzie środek? Sądzę, że głosy rozkładają się zależnie od tego kto co ma w sadzie/uprawia. Instytut sadownictwa ma opracowania jak sobie radzić ale... ja tylko sygnalizuję.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jacenty82
jacenty82 12.06.2019 10:34 advocatusdiaboli - uwierz mi że sikorki czy inne pożyteczne ptaki nie są w stanie odpędzić kwiczoła, mało tego stado kwiczołów potrafi skutecznie zaatakować myszołowa wznoszą się nad nim i za przeproszeniem srają na niego, żeby skleiły mu się skrzydła. Największy respekt czują chyba do krogulca. Kwiczoł to moim zdaniem gatunek inwazyjny, kiedyś praktycznie nie występował na terenie Polski, jest tak egoistyczny że zwalcza inne gatunki ptaków, wydaje mi się że nie powinien być gatunkiem chronionym, tym bardziej że jego ograniczniki populacji są tępione przez tzw. gołębiarzy.
artemida
artemida 12.06.2019 11:21 Kwiczoły były ptakami łownymi i bardzo cenionymi za wykwintne mięsko. Wredny i trudniej z nim walczyć niż ze szpakami...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 12.06.2019 11:41 Każde środowisko ma swoich kwiczołów sadownicy,skupowi ,psie-twórcy itd. Te kwiczoły są wszędzie w partiach ,kulturze a i sikorki się do nich dopasowały np. prezes NBP miał dwie sikorki i walczył o nie. A tak poważnie u mnie w terenie nadwiślańskim gmina Wilków to plaga nad plagami
oprócz kwiczołów i tych czarnych z żółtymi dziobami mamy inne robactwa i zarazy komary-masakra ,kleszcze itd. Zwalczać i ograniczać populacje szkodników powinniśmy,
to jest tylko moje zdanie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Demix
Demix 12.06.2019 13:41 Jest zagrożenie, że w tym roku jest mało wszystkiego, to kwiczoły wezmą się za jabłka. Są kwatery co jest po parę jabłek na drzewie, jabłka eksportowe mogą być po 3 złote kg. Niech udziobie po jednym jabłku dziureczkę i zostawi. Można policzyć straty.
Green25
Green25 12.06.2019 14:12 Przedstawiciele przemysłu przetwórczego są innego zdania , ciekawe kto będzie miał rację:)Przemysł głupa rżnie , ale mam pewne obawy że po historycznie "tłustym roku" mogą sobie pozwolić na niskie stawki niezależnie od podaży.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 12.06.2019 14:09 Widzisz jacenty ,kwiczoły chcesz tępić a bobrów już nie .To dziwne bo w kwiczołach ktoś tez może znaleźć coś pożytecznego ..Owszem tego szkodnika jest zdecydowanie za dużo i zgodzę się z Demixem by zrzucać gniazda leczy tylko te w których nie ma jeszcze młodych..Bobo3333 te czarne z żółtymi dziobami to ,, kosy " moim zdaniem to Andrea Bocelli wśród ptaków ..
jacenty82
jacenty82 12.06.2019 15:07 Kwiczoł rozwinął się nadmiernie bo ludzie wybili dużo ptaków drapieżnych, praktycznie na każdej wsi można znaleźć klatkę do chwytania drapoli, , kiedyś były jeszcze środki DDT które wykosiły drapieżniki. Bobry też miały swojego naturalnego ogranicznika populacji np. wilk, ryś, czy niedźwiedzie, niestety znowu człowiek narobił bałaganu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 12.06.2019 17:27 jacenty co Ty bredzisz ? Kwiczoła żaden ptak drapieżny nie ruszy no może trochę wrony ale i te spierniczają pod nalotem chmary tych że bestii ..Ach te bobry ,,,naturalny wróg bobra ?powiadasz ? niedźwiedzie ,rysie ,,, to chyba było za czasów premier Kopacz gdy rzucała kamieniami w dinozaury .. bo jak się nie mylę to od setek lat w dorzeczach Wisły od Sandomierza do Warszawy niedźwiadków nie widziano ,,, niedźwiedź z pytonem z tamtego roku Ci się pomylił...Przy takim upale to możliwe ...
jacenty82
jacenty82 12.06.2019 22:29 Uwierz mi że jak krogulec wpadnie w czereśnie to kwiczoły uciekają jak szalone i to wcześniej niż sam zobaczysz krogulca. Kwiczoła złapie nawet Hariss chowany w niewoli, o sokołach nie wspomnę. Problem w tym że drapoli jest mało, bo durny człowiek uznał że trzeba je tępić. To w dorzeczu Wisły nie było wilków? Współczuję życia na takiej pustyni, ale jak widać na lepsze się nie zapowiada, bo głupota ostatnio modna na górze i na dole.
artemida
artemida 13.06.2019 06:58 Jacenty, gdzie Ty mieszkasz??? Mam trochę kontaktów "z wsią" ale o takich praktykach nie słyszałem. Horror.....
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 13.06.2019 07:21 U mnie jakos kwiczoły i szpaki uciekają przed myszołowem,który jak nazwa wskazuje nie poluje na ptaki za często;). Co do niszczenia gniazd ptaków drapieżnych przypomniała mi się sytuacja sprzed kilku lat gdy prowadzono wycinkę w pobliskim lesie. Drwale gołębiarze wycięli (dodatkowo i przez "pomyłkę" bo te drzewa leśniczy zaznaczył) wszystkie drzewa ,na których były gniazda drapieżnych .I to jest ten sam typ myślenia co zrzucanie gniazd innych ptaków.
jacenty82
jacenty82 13.06.2019 10:33 artemida - w linku zdjęcie sadu jednego z lokalnych idiotów. Na zdjęciu akurat herbicydy nie zrobione, ale jak pryska na parcha czy robaka widać gdzie ciecz spada. Powinni mu zabrać dopłaty za ostatnie 10 lat.
artemida
artemida 13.06.2019 10:40 No i kolejna przyczyna i skutek; wyniszczone drapieżne i... rozmnożone kwiczoły. Przez wiele lat miałem winnicę, ze szpakami poradziłem sobie przechytrzając je ale zawsze jakiś kwiczoł się szwendał. Jeden, dwa, nie traktowałem ich aż tak poważnie bo znaczących szkód nie powodowały...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

borowik90
borowik90 12.06.2019 22:50 Jacenty, dlaczego od razu durny człowiek??? Pewnie, że trzeba tępić... tak jak i wszelakie inne plagi, to jest lisy, sarny, dziki namnażające się w niekontrolowany sposób. Zauważ, że gołębie to bardzo droga pasja ale już pomijając gołębiarzy to jastrzębie potrafią zdziesiątkować hodowlę kur. Pewno gdybyś jakieś miał to byś coś wiedział na ten temat. U mnie w tym roku, o dziwo, szpaki tylko trochę poskubały burlata, jest ich kilkanaście dziupli i o dziwo od samej wiosny non stop wyłapują robactwo. Bywały lata, ze nie szło ich odpędzić od burlata.
jacenty82
jacenty82 12.06.2019 23:25 Masz rację trzeba tępić co popadnie. W ekosystemie jest niezliczona liczba zależności i decydując się na wybijanie jednego gatunku wpływamy na inne, zostaje zachwiana równowaga i zaczynamy walczyć z wiatrakami. Dobrym przykładem jest walka z mszycami czy przędziorkami, jeden zabieg nieselektywnym środkiem powoduje że musimy wykonywać następne, bo zniszczyliśmy biologię która ograniczała populację szkodnika. No ale jeżeli minister twierdzi że trzeba wybijać bobry, no to znaczy że trzeba, dwa razy nie trzeba powtarzać.
borowik90
borowik90 13.06.2019 12:40 Gdzie ja napisałem tępić co popadnie? Tępić to co namnarza się w niekontrolowany sposób i przynosi olbrzymie straty dla rolników. Żal Ci bobrów ale już rolników którym zalewa hektary łąk i nie mają czym zwierząt wykarmić to Ci nie żal? Podwójne standardy? Zrzucanie szczepionek na lisy to nie ingerencja w ekosystem? To wszystko ma się namnażać na potęgę? Niezła mi równowaga. Ja nic nie wspominam o bezsensownej eliminacji tylko o rozważnej kontroli nad liczebnością wymienianej zwierzyny.
jacenty82
jacenty82 17.06.2019 12:10 Dzięki tym hektarom zalanych łąk woda po zimie, po intensywnych deszczach jest magazynowana, paruje, zwiększa prawdopodobieństwo następnych opadów :) Przyjdzie czas, że woda będzie skarbem.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bobo3333
bobo3333 13.06.2019 06:54 Polecam https://sciaga.pl/tekst/40482-41-funkcjonowanie_populacji_ludziej_w_srodowisku

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Rybak94
Rybak94 13.06.2019 11:53 Podziwiam was za te troskę o przyrodę. Czy słyszeliście kiedy żeby gdzieś zabrakło tych dwóch gatunków : szpaków i kwiczołów ? Są ludzie co mają kwatery orzecha włoskiego i laskowego, co roku zabijają wiewiórki bo wynoszą towar i tak ciągle one skąść przychodzą, i nigdy ich nie brakuje. To zwierzę jest winne że wchodzi tam co nie powinno. Tak samo człowiek czasem ginie z własnej nieuwagi bo wejdzie na pasy bez oglądania się czy coś jedzie. Były takie powodzie więc czy potopiły się wszystkie myszy ? Tyle z nimi walczymy a i tak one są. Człowiek powinien tępić szkodniki , szpaki, kwiczoły bo i tak nic go nie zjada, bo pewnie jest ochydny dla drapieżników

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Wielka Brytania: Jabłka zgniją pod drzewami

Tysiące ton owoców i warzyw zgnije pod drzewami / na polach w Wielkiej Brytanii z powodu...

ARiMR: Sięgnij po gwarancję spłaty kredytu z Funduszu Gwarancji Rolnych

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a...

Opłaty za usługi wodne – składanie oświadczeń do 30 października

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przypomina o obowiązku złożenia oświadczeń za...

Liczba Ukraińców pracujących w Polsce wzrosła o 42% ?

W I półroczu 2019 roku wydano ponad 162 tys. zezwoleń na pracę dla Ukraińców, o 47%...

Termin naboru wniosków na pomoc suszową zostanie wydłużony ?

Przedstawiciele izb ponownie zwrócili uwagę, że wiele komisji szacujących straty nie...

Sadownicy zapłacą więcej za prąd ?

Istnieje szansa, że producentów owoców i warzyw w Polsce czeka niemiła niespodzianka...

Najnowsze ogłoszenia

ZAKUPIE CYKLOP

17.10.2019 06:54 autor: kkkkkk9

kosiarko-rozdrabiacz

16.10.2019 10:21 autor: kryspin0202

Słupki betonowe

15.10.2019 22:05 autor: decosta

Wynajmę chłodnie KA ULO

07.10.2019 20:33 autor: Gabrek

Sprzedam Ursus 3502 sadownik

07.10.2019 16:57 autor: darek76

Maszt do ciągnika mcsm inne modele kupie

06.10.2019 09:52 autor: dorotazy

2019_Yara_domyslny
2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Tegoroczne ceny pomimo słabych zbiorów są...
Ceny jabłek nawet o 80% wyższe?
Bardzo ciekawe dlaczego tak duży wzrost cen...
Sadowniku oddaj opakowania...
Ja mam swój worek taki duży, bo takie...
Jabłka bez folii
@Abukk - masz racje, tytuł poprawiony....
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kraj nigdy nie upadnie bo to obywatele...
Jabłka bez folii
SWOJĄ DROGĄ ADMINIE NIE POWINNO BYĆ...
Jabłka bez folii
Ciekawy jestem ile średnio uniwersalka...
Jabłka bez folii
Podoba dla mnie się :-) Ciekawe tylko jaką...
Przetwórnie przechytrzyły,...
to ty powtarzasz ciągłe slogany że kraj...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Marcin, tak naprawdę nic nie wiadomo. U mnie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Albo w senacie z gory wiadomo ze psl poprze...
Przetwórnie przechytrzyły,...
W senacie za to jest jednomandatowa ordynacja...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A dlaczego ta sama ordynacja wyborcza nie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Dla tych, co się cieszą z wygranych...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O SlawkuS, SlawkuS... Może ja napisałem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Delikatnie mówiąc, w tym poście mijasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy, postanowiłem kolejny raz wyciągnąć...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Spójrz Jancyku na to co produkujesz. Powiedz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy - nasłuchałeś się bzdur. Zobacz na...
Spłonęła grupa...
To żadna sensacja. Kiedyś w czasie zaborów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Gdy wczoraj napisałem trzem "tenorom"...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Kto wygra wybory, to drugorzędna sprawa....
Spłonęła grupa...
Jabłka w chłodni tez spłonęły?
Spłonęła grupa...
Szkoda obiektu.
Spłonęła grupa...
Ta co nie płaci już skrzynie wysprzedawali,...
Spłonęła grupa...
To była normalna firma czy kolejna co...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy różnica ze Atkinsonem jest taka ,,,on...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja Alfredzie40 jestem bardzo ukontentowany i...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Partyjnym fanatykiem nie nazwałem Ciebie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
przypomniało ci sie o problemach sadownictwa...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Zaplątałeś się SławkuS. Nie jesteś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Alfredzie40... Gdybyś tylko chciał, a może...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Minusy? Mam się przejmować jakimś...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Jerzy ,,weź chłopie się opanuj ,dzieckiem...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Chciałbym jeszcze napisać o śp. Andrzeju...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Możesz SlawkuS opisywać rzeczywistość,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Pewnie Chrabąszcz ma się dobrze, ale...
Cenę jabłek wyregulował...
Coś o sukcesie...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przychodzi taki czas, że zaczyna cię to...
Cenę jabłek wyregulował...
Mam wrażenie, że osoba redagująca ten...
Noc w alejce z jabłkami w...
Witam. Ja obawiam się że chrabąszcza już...
Noc w alejce z jabłkami w...
Przepraszam za błędy, ale mam dysleksje,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Jerzy45. Gdzie byłeś jak Cie nie było?...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Raczej Ciebie drażni wyprostowanie faktów,...
Noc w alejce z jabłkami w...
Powoli odchodzę od sadownictwa w liczbie...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ty SławkuS zawsze masz wytłumaczenie na...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Jako, że temat suszy jest istotny dla mojego...
Przetwórnie przechytrzyły,...
O proszę, Jerzy jak zawsze trzymasz...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Sam sobie odpowiem na swój komentarz, bo...
Przetwórnie przechytrzyły,...
...decosta... Zanim nadejdzie ten wiekopomny...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Miałem kiedyś kupca ,który na temat...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja się tak koledzy spytam - co zrobiła...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Co do ścinania drzew leśnych : nie wiem czy...
Pomoc suszowa: To nie jest...
To, co napisałem o opadach podtrzymuję i...
Pomoc suszowa: To nie jest...
Ja jestem w sumie dobrym obserwatorem pogody...
Noc w alejce z jabłkami w...
W tekście jest taka teza, że sadownik,...
Pomoc suszowa: To nie jest...
w gminie Błędów też jeszcze nie ma...
Pomoc suszowa: To nie jest...
W Lubelskiej gminie wWilków nie na...
Maszt do ciągnika mcsm inne...
Witam a może maszt od Bułgarka EV 602 3,30...
Goszczyn: Informacja dla...
Gdzie taki huragan był, gdzie taki sad na...
Polska nadal największym...
Czemu służy tego typu artykuł ,a raczej...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Zgadza się, ale jeśli po wsadzeniu odrazu...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Sadowniq - a ja z tobą się nie zgodze. Jak...
Wapno z KA
Witam posiadam do wynajęcia młynek -...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Z tą odpowiednią agrotechniką cięcia to...
Noce i poranki przyniosą...
Jeśli to powietrze jest z północy to... w...
Polska nadal największym...
Embargo miało pozbawić nas sadowników...
Polska nadal największym...
Takie informacje o drogach nie powinny być...
Polska nadal największym...
Brawo , Guzik na posła ...
Są środki na kredyty...
Co to za odmiana na zdjęciu ??? i jak...
kopie suchy przemysl
Tutaj nie ogłoszeniami a ceną trzeba...
Polska nadal największym...
Zamieszczam mój wpis z 2017r. - ja prosty...
Polska nadal największym...
Nie ma ceny nie ma wysokiej jakości proste...
Isomate CLS czy warto było ?
Kortezo ma racje ja tez pryskalem na zwojki...
Isomate CLS czy warto było ?
OK, i życzmy sobie cen podobnych w...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje już drugi raz dziś :) No ale jak...
Isomate CLS czy warto było ?
Ja chętnie bym inwestował w nowe nowinki...
Isomate CLS czy warto było ?
Super, no to tylko życzyć abyś kolejny rok...
Isomate CLS czy warto było ?
Nie wiedziałem, przyszły rok może być...
Isomate CLS czy warto było ?
Masz racje, ale czy wiedziałeś już pod...
Isomate CLS czy warto było ?
U mnie w kwaterze 6ha nie było objawów...
Przetwórnie przechytrzyły,...
A ja zeszłym roku pozbierałem, niestety,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Święte słowa w mojej okolicy też...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Ja również nie zbierałem w ubiegłym roku,...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Takich ludzi brakuje w tej branży za dużo...
Czas na MiniKiwi!
@Marcin79, ile sekund na to ZATWIERDZENIE...
Przetwórnie przechytrzyły,...
Przetwórnie przechytrzyły w tym roku a w...
Czas na MiniKiwi!
Tak jest ALE ...... nie od razu - MUSIAŁ...
Czas na MiniKiwi!
Twój komentarz jest również pod news-em o...
Kupię skrzyniopalety
Zależy nowa czy używana. Proszę o zdjęcie...
Czas na MiniKiwi!
ps tutaj przynajmniej można pisać to co sie...
Odmiana Muna w opinii sadownika
każdy kupi raz , spróbuje i koniec ... po...
Czas na MiniKiwi!
Juz na jagodzie kamczackiej ludzie zrobili...
Odmiana Muna w opinii sadownika
Mnie ta odmiana nie smakuje, a raczej jest...
Kupię skrzyniopalety
Jaką cene oferujesz?
25 września rusza nabór...
W wodach polskich nie musisz nic zgłaszać,...
25 września rusza nabór...
Ps. Odnośnie powyższego. Mam na myśli...
25 września rusza nabór...
A ci co mają poniżej 30 m. to czy grożą...
25 września rusza nabór...
Oczywiście studnie powyżej 30m
25 września rusza nabór...
Zbyszek czy te kary i "samowole" dotyczyły...
25 września rusza nabór...
Pobieranie wody bez zezwolenie wodo prawnego...
25 września rusza nabór...
Koszt wszystkich pozwoleń kosztuje ok 10 tys...
11 mln długu spółki...
Agencja wstrzymala 600 tys. a dlug 11mln...
Złodzieje okradający...
kajdanki mordercy policja założyła to był...
Złodzieje okradający...
sa tacy co nie mają nic i wolą posiedzieć...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Lepiej bedzie-rozmowa hieny z prawie...
Złodzieje okradający...
Jak ktoś nie ma ubezpieczenia OC , a...
Złodzieje okradający...
a skąd on ci weźmie 100 tys. Lekarstwem...
Złodzieje okradający...
A co to jest 5 lat ? Powinna być mara...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa z nimi ,to tak jak prosić złodzieja...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
W ubiegłym roku zarobili na kilka lat i...
Rozmowy: Sadownicy - Przetwórcy
Rozmowa Polikarpa ze śmiercią ...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przecież zartowalem
Deutz-Fahr TTV 5090 -...
Dwie rzeczy w tych ciągnikach mi się nie...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Przy cenie 60 gry przemysłu to za 3-4 lata...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
I dlatego trzeba wprowadzić cenę minimalną...
25 września rusza nabór...
W pewnych warunkach da się to ugryźć bez...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Bo cena przemysłu od zawsze ustawiala cenę...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
bo 30 % produkuje przemysł a nie deser....
25 września rusza nabór...
No tak a ile go to pozwolenie kosztowało? W...
Maliszewski: Nie ulegajmy panice!
Czemu dbamy o cene jabłka przemysłowego...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Legalne zatrudnienie nie jest przecież...
Ukraińcy zbierali na czarno...
i znów "dobro" zwyciężyło!
25 września rusza nabór...
-nie można na dzierżawionym -trzeba...
Ile kosztuje przygotowanie...
Przepraszam że post pod postem ale... Z...
Ile kosztuje przygotowanie...
Moim zdaniem pokazane wyliczenia są próbą...
Ile kosztuje przygotowanie...
Jeszcze do tych kosztów trzeba dodać 10gr...
Ile kosztuje przygotowanie...
Tytuł artykułu powinien brzmieć: Ile...
Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
instagram