To miał być biznesowy hit dla krajowych sadowników, także tych z Sądecczyzny. Kiedy blisko dziesięć lat temu w Polsce ruszyła produkcja cydru, trunek szybko zawojował rynek. Niestety, równie szybko zatopiły go smakowe piwa wielkich koncernów i niesprzyjające przepisy. W świetle prawa cydr jest winem i nie może być reklamowany. Trunek z jabłek dobiła też zbyt wysoka akcyza. Teraz ma przyjść dobra zmiana - czytamy na sadeczanin.info
To zmora wszystkich sadowników, także tych sądeckich. Co roku mają ogromny problem z zagospodarowaniem jabłek, które nie są pierwszej jakości, ale nie są też jabłkami przemysłowymi. Wystarczy, że mają uszkodzoną skórkę i już nie nadają się do sklepu. Nadają się za to na cydr.
Będzie zerowa akcyza na cydr
Czy teraz rządowa ekipa poszła po rozum do głowy? Jak napisał portal dorzeczy.pl, resort rolnictwa i rozwoju wsi przedstawił swoje uwagi do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Ministerstwo chce wprowadzenia zerowej akcyzy na cydr i perry o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. objętości, a także dla cydrów jakościowych do 8,5 proc. objętości.
Chodzi o stworzenie dogodnych warunków dla producentów tych wyrobów. Jednocześnie wzmocni to rynkową konkurencyjność trunków o niskiej zawartości alkoholu które zostały wytworzone na bazie jabłek i gruszek.
Ministerstwo rolnictwa chce całkowitego zniesienia akcyzy na #cydr i perry. Postulują o to również producenci tych napojów alkoholowych https://t.co/Nq0fRE2eDZ
— sadownictwo (@sadowniczy) May 22, 2024
Jak wskazuje minister rolnictwa Czesław Siekierski, proponowana zmiana zwiększy również konkurencyjność cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. w stosunku do piwa oraz mieszanek piwa z napojami bezalkoholowymi. Zmiana pozytywnie wpłynie również na rozwój rynku cydru i perry, które są wytwarzane z owoców krajowych, głównie jabłek – podkreślił minister Siekierski.
- źródło: sadeczanin.info / Czytaj całość na sadeczanin.info
Najnowsze komentarze