Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2020_INFO_KARTA
2020_Captan_80_WG

Stan epidemiczny uderza w sadownictwo !

Stan epidemiczny uderza w sadownictwo !

Stan epidemiczny dalsze prognozy co do sytuacji na rynku owoców nie są optymistyczne – podaje biznestuba.pl

Koronawirus w dłuższej perspektywie może poważnie zaszkodzić całej gospodarce, w tym branży sadowniczej, twierdzą przedstawiciele Stowarzyszenia Sady Grójeckie.

Jabłko Grójeckie to towar znany i ceniony nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jeśli chodzi o teren UE Jak na razie nie odczuwamy bezpośrednio skutków zamknięcia granic, ponieważ ruch towarowy jest prowadzony w miarę płynnie. Dodatkowo transport jest niezwykle ważny dla każdego polskiego eksportera, a polskie jabłka to 40% europejskiej produkcji. Jeśli dojdzie do kolejnych ograniczeń w transporcie międzynarodowym, gospodarstwa sadownicze stracą znaczną część przychodów. Ponadto wydłużenie transportu generuje dodatkowe koszty. Jabłka jako produkty świeże są wrażliwsze na wydłużenie czasu transportu

– mówi Magdalena Wrotek-Figarska Dyrektor Biura Stowarzyszenia Sady Grójeckie .


Jak informuje biznestuba.pl o ile obawy dotyczące eksportu nie musza się spełnić pojawiają się kolejne, które mogą mieć wpływ na sam proces produkcji jabłek. A jest on złożony. Chodzi głównie o zbiór i sortowanie.

W rolnictwie i sadownictwie nie możemy korzystać z pracy zdalnej. Niestety wszystko wskazuje na to, że będą duże niedobory personelu. Jako odpowiedzialni producenci zastanawiamy się, w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć naszych pracowników i nas samych a jednocześnie zabezpieczyć produkcję, tak aby była zapewniona ciągłość dostaw. Dodatkowo regularne dostawy do klientów i zapewnienie im owoców najwyższej jakości teraz nabierają dodatkowego znaczenia

– mówi Wrotek-Figarska.REKLAMA
Switch 950x150

2020_Pronutiva

PORS 2020

komentarze (19):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 21.03.2020 14:07 Nie będę się pastwił nad nikim, ale muszę dołożyć takie trzy grosze sadownikom, ale przede wszystkim tym, co rozprowadzają towar po sklepach, sieciach.
Pani Wrotek-Figarska na końcu zdania (tego czerwonego tekstu...) powiedziała że, ..."zapewnienie im owoców najwyższej jakości teraz nabierają dodatkowego znaczenia."
A jaka jest rzeczywistość w polskich marketach i jaka ta jakość jest ? Mizerna. Bo jeśli owoc najwyższej jakości, to Gloster ok. 6,5 średnicy, czy jeszcze mniejsza Gala, albo zielony, marny Szampion, czy przejrzały mały Ligol jest chlubą i nazywa się towarem najwyższej jakości ? Wówczas wolałbym kupić dorodnego, czerwonego Idareda, niż odrzuty pewnie z eksportu. Bo jak wytłumaczyć sobie - czyli mnie, sadownikowi, gdzie podziało się grube i w klasie Ekstra jabłko, które musi spełniać określone normy zawarte w PN. Tam wszystko jest określone, czym jest towar Ekstra, czym I, a czym II klasa. Chcecie równać do najlepszych ( ponoć polska służba zdrowia taką jest według Terleckiego...) to chociaż nie oszukujcie, nie okłamujcie konsumenta, że niekiedy badziewie zwie się owocem najwyższej jakości !
Z przykrością to piszę, bo za komuny PIH prześwietlał dość często daną partię jabłek, gdy miałeś zamiar wysłać je do odbiorcy. A dziś ? Kłamstwo, oszustwo, goni ... Wówczas nie dziwią wszelaki promocje na jabłka krzyczące z bilbordów - chodź kup mnie. Szukasz, a tam ich nie ma.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 21.03.2020 14:23 Jerzy czy uważasz że np. w Niemczech jabłka sprzedawane w marketach są najwyższej jakości ? Czy sadownicy zagraniczni mają leprze wyglądem jabłka ? i jakie mają ceny ?
jerzy45
jerzy45 22.03.2020 12:13 Mnie niemieckie jabłka nie interesują. Ja żyję w Polsce.

Alfred40
Alfred40 22.03.2020 12:23 Ceny jednak nas sadowników eksportujących interesują i to nie tylko w Polsce no chyba że jest się straganiarzem .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 21.03.2020 17:51 Chyba zna cie to : "Od myszy do cesarza, wszyscy żyją z gospodarza " właśnie mam obawę co do tego roku ponieważ każdy będzie chciał sobie odbić na chłopie/ sadowniku...zaniżanie cen przy skupie ewentualnie później można rzucić winne na wirus...
Pewnie dojdzie do tego inne absurdy, że inne kraje np niemcy, włochy mogą do nas przesyłać jabłka a my nie bo koronawirus, dodatkowo nawet gdyby były zamknięte granice przy dobrym plonowaniu bedzie 4-5mln ton przy spożyciu krajowym 0,5mln, a w strachu i panice może się zmniejszyć spożycie, bo jabłka nie są pierwszą potrzebą...
Jedyne co może nas uratować w tym roku to przymrozki, bądź brak pracowników przy zbiorze i to ostatnie doprowadzi do tego że zbierzemy o własnych siłach cześć plonu resztę zgnije i zarobimy...
artemida
artemida 21.03.2020 18:10 Przyznam, że ciekawy tok rozumowania ale ... ale może się sprawdzić choć nie powiem abym był wyznawcą tezy że jak jednemu zgnije to drugi wyżyje. Pożywiom, uwidim...
jerzy45
jerzy45 22.03.2020 12:28 I słusznie KREZOTO przytoczył tą starą maksymę o rolniku, myszy... Sytuacja jest taka, a nie inna i tylko trzeba zadać sobie pytanie, co będzie za dwa dni, dwa tygodnie, itd. Tego nawet jasnowidz Jackowski nie wie. Do Stalina wszedł Beria i mówi - Jasnowidz chciałby się z towarzyszem widzieć... Stalin gdyby był jasnowidzem, to by nie przyszedł. Rozstrzelać !
Wracając do tematu - czekam ciągle na jakąś informację, o jakiejkolwiek pomocy w tym czasie dla rolników - sadowników w naszym przypadku. Ja nie unikam odpowiedzi, jaką formę sprzedaż prowadzę - taką by zmaksymalizować zysk, a nie być oskubanym przez pośredników. I co tacy producenci mają zrobić, skoro pozamykano stragany, targi, rynki itd. ? Tak też sprzedaję się dużą część produkcji ! Czu Duda, czy Morawiecki pokryją moje straty ? Towar nie sprzedany, to nóż w plecy !
Fryzjer, szewc, restaurator ...i inne mikrofirmy, dostaną wsparcie, a my ? Tak - my jak zwykle dostaniemy wała, czyli nic. Jeszcze zedrą z nas skórę !!
Czy przymrozki uratuję produkcję ? Może tak się stać, ale byle było sprawiedliwie - po równo.
Jeszcze kilka miesięcy temu wmawiano rolnikom, by zainwestowali w tzw. sprzedaż bezpośrednią omijającą pośredników. I co teraz ? Woły zaszlachtowane, świnie zmielone, kiełbasy długo dojrzewające uwędzone, szynki zapeklowane - i co teraz z tym mają zrobić, skoro tego nie sprzedadzą. Pewnie wywalą w tzw. gnój, bo za darmo nie rozdadzą - dla zasady.
Może sympatycy PiS-u będą apelować u swych posłów o jakąkolwiek pomoc i dla rolnictwa... Przecież wielu z rolników będzie miało kłopoty...
Espuma
Espuma 22.03.2020 14:36 Przecież export jabłka idzie normalnie a i ceny są wysokie, wiec nie bardzo rozumiem tego twojego lamentu. Co mają powiedzieć firmy turystyczne, kluby, hotele, restauracje ? jak oni z dnia na dzień muszą zamknąć biznes i nie zarabiaja NIC ? skad teraz wziąć setki milardów a może i biliony aby zwrócić każdej firmie straty ? powiedz skad na to wziąć. Jabłko opylisz teraz i do następnego zbioru albo do następnej wiosny masz rok czasu na przeczekanie kryzysu, a co mają powiedzeć ci co mieli biznesy i żyli od miesiaca do miesiąca i zatrudniaja po kilkanaście osób ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 22.03.2020 09:32 Przyszłość widzę w czarnych barwach co nie znaczy że idę na postojowe bo wiadomo nie od dziś że jesteśmy w społeczeństwie "ostatnim gatunkiem rabarbaru" i na żadne tarcze antywirusowe nie mamy co liczyć. Na pewno będzie problem ze sprzedażą tego co wyprodukujemy bo jak oceniają eksperci epidemia w wersji optymistycznej potrwa pół roku a w pesymistycznej rok.Po takim okresie wyczerpią się wszystkim zapasy gotówki a kredyt będzie dostępny tylko w Chinach.Podstawowe produkty żywnościowe ludzie muszą kupić a owoce to kto to może przewidzieć.
cichon40
cichon40 22.03.2020 10:56 Ja myślę że sytuacja do lata powinna się unormować,ale jak będzie wyglądał handel owocami t teraz trudno przewidzieć.Pieniędzy to rząd ma nieprzebrane ilości tylko nie dla rolników jeżeli podatków nie płacą to z jakiej racji mają otrzymać pomoc
jerzy45
jerzy45 22.03.2020 12:39 Ostatni gatunek rabarbaru jest jeszcze do wykorzystania. Idąc tym przykładem jesteśmy tylko łykiem po obraniu tego ostatniego gatunku... Tego @jurolu nikt nie może przewidzieć. W Chnach trwa to już zapewne 4 miesiące, albo i znacznie dłużej, gdyż kitajce są w stanie manipulować opinią, danymi... Glapiński mówił, że NBP ma nieprzebrane ilości gotówki i ciągle mogą sobie pozwolić na bardzo wysokie pensje dla swego dworu, a taki R. Lewandowski daje 1 milion € ot tak na walkę z wirusem. Tylko, że NBP dodrukuje sobie papierki, ale my obywatele pozbędziemy się zupełnie i dochodów i oszczędności, Spójrzmy na Włochy. Tam muszą całkowicie pozamykać wszystko, bo nie mogą opanować infekcji. A w Polsce szczyt nastąpi podczas Wielkiej Nocy i przed początkiem maja.
Ja czarno nie widzę, ale powoli wkrada się gdzieś niepewność, lęk, a może i strach, o bliskich, o swoją rodzinę.
@cichon40. Jak to nie płacisz podatków ! Płacisz VAT, podatek rolny...Tak jest stan prawny, byśmy jako grupa społeczna mieli zapewnić tanią żywność dla wszystkich. Bycie rolnikiem nie wyklucza nas ze społeczeństwa !!
cichon40
cichon40 22.03.2020 13:10 Ja to napisałem z ironią i wyprzedziłem jednego prawego i sprawiedliwego forumowicza żeby się nie fatygował i wyjaśniał tego tępym sadownikom

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Winiarek
Winiarek 22.03.2020 15:50 Ja myślę że już nie długo czeka nas całkowity zakaz wychodzenia z domu, jak jest w Czechach. Nasz rząd podejmuje takie działania, i ograniczenia że cały zachód wcześniej czy później bierze z nas przykład. Inaczej byśmy już podzielili los Włoch. Choć nie wiadomo co będzie dalej. Jak będzie obowiązkowa kwarantanna dla człego narodu to będzie ciężko. Ale życie innych ludzi jest najważniejsze.
TRZEBA TO WSZYSTKO WYTRZYMAĆ . Tak jak ból zastrzyku ratuje życie.
cichon40
cichon40 22.03.2020 16:30 Taki zakaz powinien być już wprowadzony i granice też mogli zamknąć wcześniej lepiej teraz to odsiedzieć kilka tygodni w domu bo zaczyna się już to wymykać z pod kontroli, a im więcej chorych to będzie to gorzej opanować

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 22.03.2020 23:31 Pozostańmy fachowcami we własnej dziedzinie ,są specjaliści którzy znają się na medycynie.
artemida
artemida 23.03.2020 07:13 Za beztroskę inni już płacą straszną cenę. My mieliśmy na początku DUŻO szczęścia bo był nam dany CZAS który nie został w pełni wykorzystany /TRUDNO - wielu popełniło ten sam grzech braku intensywnych przygotowań jak choćby przestawienia zakładów na szycie maseczek czy kombinezonów/. Nie trzeba było być prorokiem, a były dość butne wypowiedzi typu "zwarci, gotowi". W podobnej sytuacji były/są praktycznie wszystkie państwa na wschód od Odry.
Jest jeszcze jedna sprawa, czysto polityczna/medyczna/moralna OTÓŻ WÓDZ UPIERA SIĘ ABY W MAJU ZROBIĆ WYBORY!!!
KOMISJE WYBORCZE MIAŁYBY GANIAĆ PO CHAŁUPACH ABY KWARANTANNICY ODDALI GŁOSY.
TO JUŻ WOŁA O "POMSTĘ DO NIEBA".
SZALEŃCOM NALEŻY POWIEDZIEĆ STANOWCZE ; NIE!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 23.03.2020 07:58 Masz rację idiotom i szaleńcom trzeba powiedzieć Nie!!! więc mówię Ci Nie!!!!
artemida
artemida 23.03.2020 09:51 Do dyskusji z samobójcami zazwyczaj angażuje się profesjonalnych negocjatorów. Nie czuję się na siłach aby sprostać temu trudnemu zadaniu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cichon40
cichon40 23.03.2020 08:37 https://finanse.wp.pl/177-mln-zl-na-nagrody-i-premie-hojny-minister-rolnictwa-6491928840644737a

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

#mojeulubionejabłkato Co sądzicie ?

Amerykanie to potrafią promować spożycie jak również nowe odmiany jabłek. Niech...

Kolejne wytyczne dotyczące możliwości podjęcia pracy przez Ukraińców

W odpowiedzi na nasze pismo skierowane do Minister Pracy i Polityki Społecznej otrzymaliśmy...

Satelitarny monitoring suszy – od kiedy w Polsce ?

W związku z pismem KRIR w sprawie satelitarnego systemu monitoringu suszy, Ministerstwo...

Komunikat sadowniczy - 7.04.2020 - Robert Binkiewicz, Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu sadowniczego z dnia 7.04.2020r. Doradca przedstawia...

Zbiorniki na paliwo o pojemności do 5 m3 bez decyzji

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie wniosku Wielkopolskiej Izby Rolniczej o zmianę Prawo...

Przetargi na sprzedaż i dzierżawę ziemi przez Internet ?

Uprzejmie informujemy, że w trosce o zdrowie naszych interesantów, trwają prace nad...

Najnowsze ogłoszenia

dzwi przechowalnicze

07.04.2020 18:27 autor: jastin235

Rozwijak drutu sadowniczego

05.04.2020 21:17 autor: burza1987

Kosiarka Perfect 230cm na przedni TUZ jak nowa

05.04.2020 16:22 autor: vitoma

Agrola optimum 1500

05.04.2020 16:08 autor: kwiesz

Maszt na tył traktora

04.04.2020 20:14 autor: dobi54

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Co dla sadownika z "tarczy...
Skoro o sprawach związanych z sadownictwem...
Susza w cieniu koronawirusa,...
Mam nadzieję że urzędasy wydające...
Wymiatacz Ditta-Seria
Proszę o kilka zdjęć na adres...
Co dla sadownika z "tarczy...
Oż kurde ! Ale popapraliście ten temat........
Co dla sadownika z "tarczy...
W mojej rodzinie tez są "rachunki krzywd" to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie mam ochoty ci sie tłumaczyć kim ja...
Co dla sadownika z "tarczy...
Poza tym za takie coś można iść siedzieć...
Co dla sadownika z "tarczy...
Spójrz na sondaże. Pis nie musi...
Co dla sadownika z "tarczy...
Espuma kim Ty jesteś że tak nienawidzisz...
Co dla sadownika z "tarczy...
aa o przodkach coś było.....polecam...
Co dla sadownika z "tarczy...
"nie ważne kto głosuje - ważne kto głosy...
Co dla sadownika z "tarczy...
Poczta zatrudnia 25 000 listonoszy a tamten...
Co dla sadownika z "tarczy...
Tym wpisem zaprezentowałeś się jak Szwejk...
Co dla sadownika z "tarczy...
Lewackie bzdury polityczne .W mojej gminie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja staram się w krótkich zajawkach...
Co dla sadownika z "tarczy...
Brawo, wygląda na to że cały dzień...
Co dla sadownika z "tarczy...
Z mojej rodziny zmarł już jeden członek....
Co dla sadownika z "tarczy...
Gdzie dzisiaj można się zarazić...W czasie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Mija miesiąc po tzw. pacjencie "0". I co...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja Ciebie @artemido nie rozumiem, dlaczego...
Co dla sadownika z "tarczy...
Żeby nie stracić, powinno apelować do TVN...
Co dla sadownika z "tarczy...
Przeanalizowano wiele tematów powyżej,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Poda ktoś jakieś wiarygodne dane /nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
akurat konfiskata mienia to za czasów Pis...
Co dla sadownika z "tarczy...
Gersdorf nie orzeka. Skazanych ok. 100. koń...
Co dla sadownika z "tarczy...
jest masa zatrzymań za wyłudzenia Vat, ale...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja mam zabetonowane jedno pytanie; GDZIE SĄ...
Co dla sadownika z "tarczy...
dla ciebie wszystko co nie wygodne to jest...
Co dla sadownika z "tarczy...
Artemida - Obejrzyj sobie w joytybe " Prof...
Co dla sadownika z "tarczy...
600 cystern dziennie to 8 000 000 ton rocznie...
Co dla sadownika z "tarczy...
chyba kpisz. Wpływy do budżetu tylko nie do...
Co dla sadownika z "tarczy...
Te zakłady o których tak z tęsknotą ich...
Co dla sadownika z "tarczy...
jest pewna różnica miedzy 2 mld na...
Co dla sadownika z "tarczy...
Czy dwa miliardy nie warte aby o nich...
Co dla sadownika z "tarczy...
ten dalej uprawia swoją demagogie i...
PROW 2014-2020: Modernizacja...
Tylko ciekawe czy bedzie z czego spłacać...
Co dla sadownika z "tarczy...
Będąc "marszałkiem biedniejszych ludzi"(?)...
Grójeccy sadownicy ruszyli...
Kurcze. Jakie ładne czyste zadbane sprzęty....
Temperatura powietrza -...
Pomyłka. Miało być w innym temacie.
Temperatura powietrza -...
Kurcze jakie ładne czyste, zadbane,...
Co dla sadownika z "tarczy...
znajdz swój post z 24,03 z godz 12 15 jak...
Co dla sadownika z "tarczy...
W kwestii światopoglądowej to kto...
Co dla sadownika z "tarczy...
Czy Ty @simpson uważasz, że akurat, to co...
Co dla sadownika z "tarczy...
To, że są tu tzw. nawiedzeni, to wiem od...
Co dla sadownika z "tarczy...
Tak czytam i widzę @artemido, że zostałeś...
Wiercenie otworów pod słupy
Witam. Ile otworów i jaka miejscowość...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ale dlaczego?ja nie mam prawa oceniać tych...
Co dla sadownika z "tarczy...
@Simpson pełna zgoda ,że masz prawo w nic...
Co dla sadownika z "tarczy...
ja tez szanuje wole innych .i nie mam nic do...
Co dla sadownika z "tarczy...
Simpson - to wolna twoja wola. Ale jak byli...
Ceny paliw spadają w...
Gdzie takie ceny dziś jechałem do warszawy...
Co dla sadownika z "tarczy...
A rób jak chcesz. Twoja wolna wola....
Akcja #oprysk - zajmijcie...
Godna podziwu akcja że strony sadowników....
Oszczędzajmy siły,...
A gdzie są doradcy sadowniczy !!tylko...
Akcja #oprysk - zajmijcie...
To chyba normalne ludziom nikt jeszcze nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
A pomyślałeś ze ktoś np. Ja nie ma nic...
Co dla sadownika z "tarczy...
Komunikat mówił ile dostanie... Chyba za...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ty nie wiesz ile i za co dostała. Prawem...
Co dla sadownika z "tarczy...
No cóż, Morawiecki często zachowuje się...
Co dla sadownika z "tarczy...
Hortex to symbol złodziejstwa i malwersacji...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ostatnią firmę, o dużej wartości, ważną...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie wypisuj kto ma kupić !tylko kto KUPIŁ...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy Starak właściciel Polpharmy ma kupić...
Uwaga użytkownicy - sadownicy !
Wystarczy maska przy traktorze.
Uwaga użytkownicy - sadownicy !
A trzeba mieć maskę aby oglądać?
Co dla sadownika z "tarczy...
Bardzo dużo piłkarzy i dużych firm...
Uwaga użytkownicy - sadownicy !
Dobre , PRIMA APRILIS
Problemy z zawarciem...
Od gradobicia stawki podnieśli , Biała...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja nie mówię kto jest na listach PO ale o...
Co dla sadownika z "tarczy...
a Cimoszewicz nr 1 na warszawskiej liście PO...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja napisałem JAK ZAGŁOSOWAŁO kilkanaście...
Co dla sadownika z "tarczy...
to jak szanujesz komunistów u władzy...
Co dla sadownika z "tarczy...
Bo tak LUDZIE ZAGŁOSOWALI... i tak było......
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Czy się oplaca czy nie z koncentratu to...
Co dla sadownika z "tarczy...
a ja usiłuje rozgryść dwie kwestie. Jak to...
Po ostatniej fali...
Czyzby to bylo prima a prylis?
Po ostatniej fali...
A po nocy z 31.3 na 1.4 czereśnie i śliwy...
Co dla sadownika z "tarczy...
Proponuje obejrzeć na youtube ( A ja proszę...
Co dla sadownika z "tarczy...
Lojalka nie napisana została przez Wałęsę...
Problemy z zawarciem...
Jakim trzeba być dzieciakiem by myśleć,że...
Co dla sadownika z "tarczy...
Zgadzam się że prezydent Wałęsa do dziś...
Co dla sadownika z "tarczy...
Też uważam, że każdy powinien tyle...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak w tych czasach niedziela, czy Boże...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wiem że to kara Boża, ludzie być może...
Co dla sadownika z "tarczy...
Popieram @borowik 90. Jednak myślę że...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wszystkim dla których "bolek" to .......
Co dla sadownika z "tarczy...
Witam. Moim skromnym zdaniem ciągle zbyt...
SADOWNICZA TARCZA...
Nie przesadzajmy z tymy wymogami czy...
Co dla sadownika z "tarczy...
A teraz juz nic nikt nie zmieni bo cały...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Obstawiam ze z 80 proc sadownikow bylo by za...
SADOWNICZA TARCZA...
A obowiązkowe umowy kontraktacyjne i zakaz...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Czy Pan Sławomir Izdebski wystosował ten...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Do pana Sławomira Izdebskiego, dlaczego nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wałęsa takim był prezydentem jak judasz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Mam pytanie do Jerzego 45. Durnia mamy za...
Co dla sadownika z "tarczy...
A podaj przykład w ktorym kosciele sa...
Owoce będą drogie jak...
Cena może za owoce być i wysoka ale co z...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Przeciez jest nadrodukcja to dobrze jak by...
Co dla sadownika z "tarczy...
Szwedzi pod Jasną Górą też byli pewni...
Co dla sadownika z "tarczy...
Straszno robi się na świecie, Tramp...
Burlat, Kordia, Staccato,...
Widać zielone slupki tez w czereśniach
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,punkt widzenia na ograniczenia...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie odpisujecie mu, niech pisze sam do...
Co dla sadownika z "tarczy...
Winiarek apeluje...a kto Twoim zdaniem...
Co dla sadownika z "tarczy...
Tak już od dawien dawna jest, że jeśli...
Burlat, Kordia, Staccato,...
Ja tam widzę czarne słupki w każdej z...
28 odmian jabłoni w jednym...
Powiem tak. Jeśli chodzi o porównanie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Cała Unia to jedna wielka machina...
Owoce będą drogie jak...
Co tu komentować . Artykuł napisany na...
Ewakuacja Ukraińców –...
Masz rację, niech się teraz nażrą tych...
Nie zbierają truskawek, nie...
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że i...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja ci powiem że tu nie chodzi o pomoc tylko...
System zbiórki PSOR...
Witam, a co z opakowaniami ze srodków...
28 odmian jabłoni w jednym...
Tak jestem zainteresowany i zawsze z...
Co dla sadownika z "tarczy...
Bardzo proszę ! Proponuję zamknąć ten...
Co dla sadownika z "tarczy...
może powinien spytać moderatora co za The...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak widać po nagłym wysypie minusów Tobie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Dotychczas też nigdy państwo nikomu nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
(wtedy i dziś każdy ma jeden głos ) JEST...
Co dla sadownika z "tarczy...
Złożyć gratulacje za machinacje...
Co dla sadownika z "tarczy...
Artemida a jeśli dostaję się 100 minusów...
Co dla sadownika z "tarczy...
O Mamo! Agenci Tarczy nas uratowali, kapitan...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wtedy i dziś każdy ma jeden głos....
28 odmian jabłoni w jednym...
W 2019 roku zebraliśmy już pierwsze jabłka...
28 odmian jabłoni w jednym...
Interesuje mnie Gala Dark Baron
Co dla sadownika z "tarczy...
Dostał tyle minusów ile mu wstawiłeś...
Owoce będą drogie jak...
Nikt nie komentuje..... przeczytali i...
Co dla sadownika z "tarczy...
Stare powiedzenie mówi; jeżeli trzy kolejne...
Co dla sadownika z "tarczy...
Zwykła grypa zlekceważona też ma...
Rekordowo niskie ceny paliw !
Przy tej cenie surowca w 2003 roku to cena ON...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ten kovid 19 ma taką nazwę bo był już w...
Rekordowo niskie ceny paliw !
Powoli zaczyna się histeria i to nie ze...
Wymiatacz Ditta-Seria
Proszę o zdjęcia na rabin10@op.pl
Co dla sadownika z "tarczy...
Skoro się nie mówi to skąd to wiesz? Skąd...
Co dla sadownika z "tarczy...
20 % ludzi w Chinach którzy przeszli...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,to nie wirus spowodował,że w Stanach...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,dzięki za komplement.W Polsce w ciągu...
Co dla sadownika z "tarczy...
Modlić się można nikomu to nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Mój sp. dziadek jak jeszcze żył opowiadał...
Co dla sadownika z "tarczy...
Taki Pilsner13 mówi, że wirus nie jest...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wielką radość sprawia mi wejście na...
Wrócą przymrozki i spadnie...
Myślałem o zabiegu miedzią w sobotę po...
Ewakuacja Ukraińców –...
Bardzo dobrze. Może ludzie sobie przemyśla...
Co dla sadownika z "tarczy...
Widzisz jerzy myślałem że jesteś trochę...
Co dla sadownika z "tarczy...
Tarcza , tarczą ale czy dostaliście już to...
Co dla sadownika z "tarczy...
A nie pomyślałeś ośle że oprócz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak miłościwie z łaski i premiera...
Co dla sadownika z "tarczy...
A że minister zamknięty w kwarantannie to...
instagram