Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2020_INFO_KARTA
2020_Captan_80_WG

Stan epidemiczny uderza w sadownictwo !

Stan epidemiczny uderza w sadownictwo !

Stan epidemiczny dalsze prognozy co do sytuacji na rynku owoców nie są optymistyczne – podaje biznestuba.pl

Koronawirus w dłuższej perspektywie może poważnie zaszkodzić całej gospodarce, w tym branży sadowniczej, twierdzą przedstawiciele Stowarzyszenia Sady Grójeckie.

Jabłko Grójeckie to towar znany i ceniony nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jeśli chodzi o teren UE Jak na razie nie odczuwamy bezpośrednio skutków zamknięcia granic, ponieważ ruch towarowy jest prowadzony w miarę płynnie. Dodatkowo transport jest niezwykle ważny dla każdego polskiego eksportera, a polskie jabłka to 40% europejskiej produkcji. Jeśli dojdzie do kolejnych ograniczeń w transporcie międzynarodowym, gospodarstwa sadownicze stracą znaczną część przychodów. Ponadto wydłużenie transportu generuje dodatkowe koszty. Jabłka jako produkty świeże są wrażliwsze na wydłużenie czasu transportu

– mówi Magdalena Wrotek-Figarska Dyrektor Biura Stowarzyszenia Sady Grójeckie .


Jak informuje biznestuba.pl o ile obawy dotyczące eksportu nie musza się spełnić pojawiają się kolejne, które mogą mieć wpływ na sam proces produkcji jabłek. A jest on złożony. Chodzi głównie o zbiór i sortowanie.

W rolnictwie i sadownictwie nie możemy korzystać z pracy zdalnej. Niestety wszystko wskazuje na to, że będą duże niedobory personelu. Jako odpowiedzialni producenci zastanawiamy się, w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć naszych pracowników i nas samych a jednocześnie zabezpieczyć produkcję, tak aby była zapewniona ciągłość dostaw. Dodatkowo regularne dostawy do klientów i zapewnienie im owoców najwyższej jakości teraz nabierają dodatkowego znaczenia

– mówi Wrotek-Figarska.REKLAMA
Switch 950x150

2020_Pronutiva

PORS 2020

komentarze (19):

dodaj komentarz
jerzy45
jerzy45 21.03.2020 14:07 Nie będę się pastwił nad nikim, ale muszę dołożyć takie trzy grosze sadownikom, ale przede wszystkim tym, co rozprowadzają towar po sklepach, sieciach.
Pani Wrotek-Figarska na końcu zdania (tego czerwonego tekstu...) powiedziała że, ..."zapewnienie im owoców najwyższej jakości teraz nabierają dodatkowego znaczenia."
A jaka jest rzeczywistość w polskich marketach i jaka ta jakość jest ? Mizerna. Bo jeśli owoc najwyższej jakości, to Gloster ok. 6,5 średnicy, czy jeszcze mniejsza Gala, albo zielony, marny Szampion, czy przejrzały mały Ligol jest chlubą i nazywa się towarem najwyższej jakości ? Wówczas wolałbym kupić dorodnego, czerwonego Idareda, niż odrzuty pewnie z eksportu. Bo jak wytłumaczyć sobie - czyli mnie, sadownikowi, gdzie podziało się grube i w klasie Ekstra jabłko, które musi spełniać określone normy zawarte w PN. Tam wszystko jest określone, czym jest towar Ekstra, czym I, a czym II klasa. Chcecie równać do najlepszych ( ponoć polska służba zdrowia taką jest według Terleckiego...) to chociaż nie oszukujcie, nie okłamujcie konsumenta, że niekiedy badziewie zwie się owocem najwyższej jakości !
Z przykrością to piszę, bo za komuny PIH prześwietlał dość często daną partię jabłek, gdy miałeś zamiar wysłać je do odbiorcy. A dziś ? Kłamstwo, oszustwo, goni ... Wówczas nie dziwią wszelaki promocje na jabłka krzyczące z bilbordów - chodź kup mnie. Szukasz, a tam ich nie ma.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 21.03.2020 14:23 Jerzy czy uważasz że np. w Niemczech jabłka sprzedawane w marketach są najwyższej jakości ? Czy sadownicy zagraniczni mają leprze wyglądem jabłka ? i jakie mają ceny ?
jerzy45
jerzy45 22.03.2020 12:13 Mnie niemieckie jabłka nie interesują. Ja żyję w Polsce.

Alfred40
Alfred40 22.03.2020 12:23 Ceny jednak nas sadowników eksportujących interesują i to nie tylko w Polsce no chyba że jest się straganiarzem .

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

KORTEZO
KORTEZO 21.03.2020 17:51 Chyba zna cie to : "Od myszy do cesarza, wszyscy żyją z gospodarza " właśnie mam obawę co do tego roku ponieważ każdy będzie chciał sobie odbić na chłopie/ sadowniku...zaniżanie cen przy skupie ewentualnie później można rzucić winne na wirus...
Pewnie dojdzie do tego inne absurdy, że inne kraje np niemcy, włochy mogą do nas przesyłać jabłka a my nie bo koronawirus, dodatkowo nawet gdyby były zamknięte granice przy dobrym plonowaniu bedzie 4-5mln ton przy spożyciu krajowym 0,5mln, a w strachu i panice może się zmniejszyć spożycie, bo jabłka nie są pierwszą potrzebą...
Jedyne co może nas uratować w tym roku to przymrozki, bądź brak pracowników przy zbiorze i to ostatnie doprowadzi do tego że zbierzemy o własnych siłach cześć plonu resztę zgnije i zarobimy...
artemida
artemida 21.03.2020 18:10 Przyznam, że ciekawy tok rozumowania ale ... ale może się sprawdzić choć nie powiem abym był wyznawcą tezy że jak jednemu zgnije to drugi wyżyje. Pożywiom, uwidim...
jerzy45
jerzy45 22.03.2020 12:28 I słusznie KREZOTO przytoczył tą starą maksymę o rolniku, myszy... Sytuacja jest taka, a nie inna i tylko trzeba zadać sobie pytanie, co będzie za dwa dni, dwa tygodnie, itd. Tego nawet jasnowidz Jackowski nie wie. Do Stalina wszedł Beria i mówi - Jasnowidz chciałby się z towarzyszem widzieć... Stalin gdyby był jasnowidzem, to by nie przyszedł. Rozstrzelać !
Wracając do tematu - czekam ciągle na jakąś informację, o jakiejkolwiek pomocy w tym czasie dla rolników - sadowników w naszym przypadku. Ja nie unikam odpowiedzi, jaką formę sprzedaż prowadzę - taką by zmaksymalizować zysk, a nie być oskubanym przez pośredników. I co tacy producenci mają zrobić, skoro pozamykano stragany, targi, rynki itd. ? Tak też sprzedaję się dużą część produkcji ! Czu Duda, czy Morawiecki pokryją moje straty ? Towar nie sprzedany, to nóż w plecy !
Fryzjer, szewc, restaurator ...i inne mikrofirmy, dostaną wsparcie, a my ? Tak - my jak zwykle dostaniemy wała, czyli nic. Jeszcze zedrą z nas skórę !!
Czy przymrozki uratuję produkcję ? Może tak się stać, ale byle było sprawiedliwie - po równo.
Jeszcze kilka miesięcy temu wmawiano rolnikom, by zainwestowali w tzw. sprzedaż bezpośrednią omijającą pośredników. I co teraz ? Woły zaszlachtowane, świnie zmielone, kiełbasy długo dojrzewające uwędzone, szynki zapeklowane - i co teraz z tym mają zrobić, skoro tego nie sprzedadzą. Pewnie wywalą w tzw. gnój, bo za darmo nie rozdadzą - dla zasady.
Może sympatycy PiS-u będą apelować u swych posłów o jakąkolwiek pomoc i dla rolnictwa... Przecież wielu z rolników będzie miało kłopoty...
Espuma
Espuma 22.03.2020 14:36 Przecież export jabłka idzie normalnie a i ceny są wysokie, wiec nie bardzo rozumiem tego twojego lamentu. Co mają powiedzieć firmy turystyczne, kluby, hotele, restauracje ? jak oni z dnia na dzień muszą zamknąć biznes i nie zarabiaja NIC ? skad teraz wziąć setki milardów a może i biliony aby zwrócić każdej firmie straty ? powiedz skad na to wziąć. Jabłko opylisz teraz i do następnego zbioru albo do następnej wiosny masz rok czasu na przeczekanie kryzysu, a co mają powiedzeć ci co mieli biznesy i żyli od miesiaca do miesiąca i zatrudniaja po kilkanaście osób ?

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jurol
jurol 22.03.2020 09:32 Przyszłość widzę w czarnych barwach co nie znaczy że idę na postojowe bo wiadomo nie od dziś że jesteśmy w społeczeństwie "ostatnim gatunkiem rabarbaru" i na żadne tarcze antywirusowe nie mamy co liczyć. Na pewno będzie problem ze sprzedażą tego co wyprodukujemy bo jak oceniają eksperci epidemia w wersji optymistycznej potrwa pół roku a w pesymistycznej rok.Po takim okresie wyczerpią się wszystkim zapasy gotówki a kredyt będzie dostępny tylko w Chinach.Podstawowe produkty żywnościowe ludzie muszą kupić a owoce to kto to może przewidzieć.
cichon40
cichon40 22.03.2020 10:56 Ja myślę że sytuacja do lata powinna się unormować,ale jak będzie wyglądał handel owocami t teraz trudno przewidzieć.Pieniędzy to rząd ma nieprzebrane ilości tylko nie dla rolników jeżeli podatków nie płacą to z jakiej racji mają otrzymać pomoc
jerzy45
jerzy45 22.03.2020 12:39 Ostatni gatunek rabarbaru jest jeszcze do wykorzystania. Idąc tym przykładem jesteśmy tylko łykiem po obraniu tego ostatniego gatunku... Tego @jurolu nikt nie może przewidzieć. W Chnach trwa to już zapewne 4 miesiące, albo i znacznie dłużej, gdyż kitajce są w stanie manipulować opinią, danymi... Glapiński mówił, że NBP ma nieprzebrane ilości gotówki i ciągle mogą sobie pozwolić na bardzo wysokie pensje dla swego dworu, a taki R. Lewandowski daje 1 milion € ot tak na walkę z wirusem. Tylko, że NBP dodrukuje sobie papierki, ale my obywatele pozbędziemy się zupełnie i dochodów i oszczędności, Spójrzmy na Włochy. Tam muszą całkowicie pozamykać wszystko, bo nie mogą opanować infekcji. A w Polsce szczyt nastąpi podczas Wielkiej Nocy i przed początkiem maja.
Ja czarno nie widzę, ale powoli wkrada się gdzieś niepewność, lęk, a może i strach, o bliskich, o swoją rodzinę.
@cichon40. Jak to nie płacisz podatków ! Płacisz VAT, podatek rolny...Tak jest stan prawny, byśmy jako grupa społeczna mieli zapewnić tanią żywność dla wszystkich. Bycie rolnikiem nie wyklucza nas ze społeczeństwa !!
cichon40
cichon40 22.03.2020 13:10 Ja to napisałem z ironią i wyprzedziłem jednego prawego i sprawiedliwego forumowicza żeby się nie fatygował i wyjaśniał tego tępym sadownikom

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Winiarek
Winiarek 22.03.2020 15:50 Ja myślę że już nie długo czeka nas całkowity zakaz wychodzenia z domu, jak jest w Czechach. Nasz rząd podejmuje takie działania, i ograniczenia że cały zachód wcześniej czy później bierze z nas przykład. Inaczej byśmy już podzielili los Włoch. Choć nie wiadomo co będzie dalej. Jak będzie obowiązkowa kwarantanna dla człego narodu to będzie ciężko. Ale życie innych ludzi jest najważniejsze.
TRZEBA TO WSZYSTKO WYTRZYMAĆ . Tak jak ból zastrzyku ratuje życie.
cichon40
cichon40 22.03.2020 16:30 Taki zakaz powinien być już wprowadzony i granice też mogli zamknąć wcześniej lepiej teraz to odsiedzieć kilka tygodni w domu bo zaczyna się już to wymykać z pod kontroli, a im więcej chorych to będzie to gorzej opanować

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

pit2015
pit2015 22.03.2020 23:31 Pozostańmy fachowcami we własnej dziedzinie ,są specjaliści którzy znają się na medycynie.
artemida
artemida 23.03.2020 07:13 Za beztroskę inni już płacą straszną cenę. My mieliśmy na początku DUŻO szczęścia bo był nam dany CZAS który nie został w pełni wykorzystany /TRUDNO - wielu popełniło ten sam grzech braku intensywnych przygotowań jak choćby przestawienia zakładów na szycie maseczek czy kombinezonów/. Nie trzeba było być prorokiem, a były dość butne wypowiedzi typu "zwarci, gotowi". W podobnej sytuacji były/są praktycznie wszystkie państwa na wschód od Odry.
Jest jeszcze jedna sprawa, czysto polityczna/medyczna/moralna OTÓŻ WÓDZ UPIERA SIĘ ABY W MAJU ZROBIĆ WYBORY!!!
KOMISJE WYBORCZE MIAŁYBY GANIAĆ PO CHAŁUPACH ABY KWARANTANNICY ODDALI GŁOSY.
TO JUŻ WOŁA O "POMSTĘ DO NIEBA".
SZALEŃCOM NALEŻY POWIEDZIEĆ STANOWCZE ; NIE!!!

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Alfred40
Alfred40 23.03.2020 07:58 Masz rację idiotom i szaleńcom trzeba powiedzieć Nie!!! więc mówię Ci Nie!!!!
artemida
artemida 23.03.2020 09:51 Do dyskusji z samobójcami zazwyczaj angażuje się profesjonalnych negocjatorów. Nie czuję się na siłach aby sprostać temu trudnemu zadaniu.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cichon40
cichon40 23.03.2020 08:37 https://finanse.wp.pl/177-mln-zl-na-nagrody-i-premie-hojny-minister-rolnictwa-6491928840644737a

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Co z pracownikami sezonowymi ? Nowe wytyczne KE

Pandemia koronawirusa zmusiła państwa członkowskie UE do przywrócenia kontroli na...

Sadownicy pesymistyczni o produkcji i przyszłości - GUS ocena 2019/2020

W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w II półroczu ub. r., jak i bieżąca...

Najważniejsze rozwiązania Tarczy Antykryzysowej dla rolnictwa

Prezentowane rozwiązania mają na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19 - epidemii, z...

SADOWNICZA TARCZA ANTYKRYZYSOWA - propozycje ZSRP

W związku z rozwojem pandemii koronawirusa w Polsce i Europie istnieje duże...

Ile jabłek w komorach ? WAPA 03/2020

Jak wynika z danych udostępnionych przez WAPA zapasy jabłek w Unii Europejskiej na dzień 1...

Epidemia koronawirusa – specjalne rozwiązania dla cudzoziemców

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną Sejm RP uchwalił 28 marca 2020 r. ustawę...

Najnowsze ogłoszenia

Taśmociąg na rolkach 10m

31.03.2020 11:08 autor: Kingaschab

Trzy osoby z Ukrainy

29.03.2020 18:46 autor: postrow

kupie drzewka champion jonagored na m26

29.03.2020 17:58 autor: kkkkkk9

Słupki betonowe 2,80 używane

29.03.2020 15:20 autor: kwiesz

Sprzedam opryskiwacz Agrola Optimum

29.03.2020 15:16 autor: kwiesz

Wypożyczę świder do sadzenia drzewek

28.03.2020 18:42 autor: Radwanek

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Co dla sadownika z "tarczy...
Wszystkim dla których "bolek" to .......
Co dla sadownika z "tarczy...
Witam. Moim skromnym zdaniem ciągle zbyt...
SADOWNICZA TARCZA...
Nie przesadzajmy z tymy wymogami czy...
Co dla sadownika z "tarczy...
A teraz juz nic nikt nie zmieni bo cały...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Obstawiam ze z 80 proc sadownikow bylo by za...
SADOWNICZA TARCZA...
A obowiązkowe umowy kontraktacyjne i zakaz...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Czy Pan Sławomir Izdebski wystosował ten...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Do pana Sławomira Izdebskiego, dlaczego nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wałęsa takim był prezydentem jak judasz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Mam pytanie do Jerzego 45. Durnia mamy za...
Co dla sadownika z "tarczy...
A podaj przykład w ktorym kosciele sa...
Owoce będą drogie jak...
Cena może za owoce być i wysoka ale co z...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Przeciez jest nadrodukcja to dobrze jak by...
Co dla sadownika z "tarczy...
Szwedzi pod Jasną Górą też byli pewni...
Co dla sadownika z "tarczy...
Straszno robi się na świecie, Tramp...
Burlat, Kordia, Staccato,...
Widać zielone slupki tez w czereśniach
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,punkt widzenia na ograniczenia...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie odpisujecie mu, niech pisze sam do...
Co dla sadownika z "tarczy...
Winiarek apeluje...a kto Twoim zdaniem...
Co dla sadownika z "tarczy...
Tak już od dawien dawna jest, że jeśli...
Burlat, Kordia, Staccato,...
Ja tam widzę czarne słupki w każdej z...
28 odmian jabłoni w jednym...
Powiem tak. Jeśli chodzi o porównanie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Cała Unia to jedna wielka machina...
Owoce będą drogie jak...
Co tu komentować . Artykuł napisany na...
Ewakuacja Ukraińców –...
Masz rację, niech się teraz nażrą tych...
Nie zbierają truskawek, nie...
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że i...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja ci powiem że tu nie chodzi o pomoc tylko...
System zbiórki PSOR...
Witam, a co z opakowaniami ze srodków...
28 odmian jabłoni w jednym...
Tak jestem zainteresowany i zawsze z...
Co dla sadownika z "tarczy...
Bardzo proszę ! Proponuję zamknąć ten...
Co dla sadownika z "tarczy...
może powinien spytać moderatora co za The...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak widać po nagłym wysypie minusów Tobie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Dotychczas też nigdy państwo nikomu nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
(wtedy i dziś każdy ma jeden głos ) JEST...
Co dla sadownika z "tarczy...
Złożyć gratulacje za machinacje...
Co dla sadownika z "tarczy...
Artemida a jeśli dostaję się 100 minusów...
Co dla sadownika z "tarczy...
O Mamo! Agenci Tarczy nas uratowali, kapitan...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wtedy i dziś każdy ma jeden głos....
28 odmian jabłoni w jednym...
W 2019 roku zebraliśmy już pierwsze jabłka...
28 odmian jabłoni w jednym...
Interesuje mnie Gala Dark Baron
Co dla sadownika z "tarczy...
Dostał tyle minusów ile mu wstawiłeś...
Owoce będą drogie jak...
Nikt nie komentuje..... przeczytali i...
Co dla sadownika z "tarczy...
Stare powiedzenie mówi; jeżeli trzy kolejne...
Co dla sadownika z "tarczy...
Zwykła grypa zlekceważona też ma...
Rekordowo niskie ceny paliw !
Przy tej cenie surowca w 2003 roku to cena ON...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ten kovid 19 ma taką nazwę bo był już w...
Rekordowo niskie ceny paliw !
Powoli zaczyna się histeria i to nie ze...
Wymiatacz Ditta-Seria
Proszę o zdjęcia na rabin10@op.pl
Co dla sadownika z "tarczy...
Skoro się nie mówi to skąd to wiesz? Skąd...
Co dla sadownika z "tarczy...
20 % ludzi w Chinach którzy przeszli...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,to nie wirus spowodował,że w Stanach...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,dzięki za komplement.W Polsce w ciągu...
Co dla sadownika z "tarczy...
Modlić się można nikomu to nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Mój sp. dziadek jak jeszcze żył opowiadał...
Co dla sadownika z "tarczy...
Taki Pilsner13 mówi, że wirus nie jest...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wielką radość sprawia mi wejście na...
Wrócą przymrozki i spadnie...
Myślałem o zabiegu miedzią w sobotę po...
Ewakuacja Ukraińców –...
Bardzo dobrze. Może ludzie sobie przemyśla...
Co dla sadownika z "tarczy...
Widzisz jerzy myślałem że jesteś trochę...
Co dla sadownika z "tarczy...
Tarcza , tarczą ale czy dostaliście już to...
Co dla sadownika z "tarczy...
A nie pomyślałeś ośle że oprócz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak miłościwie z łaski i premiera...
Co dla sadownika z "tarczy...
A że minister zamknięty w kwarantannie to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Widzę ,że oglądasz i czytasz tylko...
Co dla sadownika z "tarczy...
W dniu wczorajszym w sejmie były konsultacje...
Co dla sadownika z "tarczy...
Alfredowi i pilsnerowi w komentarzu /choć...
Co dla sadownika z "tarczy...
artemida,piszesz "po wirusie" ...W 2001 roku...
Co dla sadownika z "tarczy...
Artemida ,,mogą wyjść na balkon .
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy wystarczy że jesteś mocno naruszony...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy skąd masz takie dane o respiratorach...
Co dla sadownika z "tarczy...
Luuuuuuudzie, rodacy, również sadownicy,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Byłeś również i alkoholikiem. Bo...
Co dla sadownika z "tarczy...
Oj, Jerzy,nie przeginaj z tymi obelgami,bo...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy, ty zawsze wszystko traktujesz na NIE....
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja ciągle nie mam pomysłu, czy inwestować...
Co dla sadownika z "tarczy...
@KORTEZO...I z Tobą muszę się zgodzić....
Co dla sadownika z "tarczy...
Sytuacja staje się coraz bardziej...
Co dla sadownika z "tarczy...
A że respiratorów jest tylko kilkanaście,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Brawo PIS !! To dzięki Wam duuużo więcej...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,"katastrofa dopiero nadciąga..."Masz...
Co dla sadownika z "tarczy...
A tak troche odbiegajac od tematu...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy a co sadzisz o Angli ktora dopiero w...
Co dla sadownika z "tarczy...
E tam, jerzy pisze długie teksty a ja...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy- każdy rozumie że zatrudniłeś śię...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie ma co się rozpisywać z tej tarczy...
Co dla sadownika z "tarczy...
co ty człowieku pierdo*lisz......piszesz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Powinno być...Jeśli stwierdzą wirusa, to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jeśli ktoś chce wierzyć, czy słuchać...
Co dla sadownika z "tarczy...
"Moja jest tylko racja, i to święta racja....
Co dla sadownika z "tarczy...
taaa suweren.....siedzą we dwóch w...
Co dla sadownika z "tarczy...
Sądząc po plusach i minusach w w/w...
Belgia: Sortowali jabłka i...
przecież to skandal mędzynarodowy! gdzie...
Co dla sadownika z "tarczy...
ich psim obowiązkiem jest zapewnić...
Co dla sadownika z "tarczy...
chłopie to sie zdecyduj o ci ci chodzi,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Niemcy 36 500 zarazonych, Polska 1085....
Co dla sadownika z "tarczy...
Ten @Rybak94 kolego @artemido coraz bardziej...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wybory maja sie odbyć na dzień dzisiejszy....
Temperatura powietrza -...
Pestkowe już wcześniej dostały teraz...
Co dla sadownika z "tarczy...
A ci co są/będą na kwarantannie to co...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wybory można odwołać kilka dni przed...
Co dla sadownika z "tarczy...
Może już ochłonąłeś po wzburzeniu na to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Łowiąc ryby pomyśl i wytłumacz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Prowadzenie obrad przez internet jest...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie zamierzam wchodzić bezpośrednio w...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wiadomość dla ekspertów od Konstytucji,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie ten klawisz i wysłałem niedokończony...
Co dla sadownika z "tarczy...
@tomecki...Ale to już widać ! Ardanowski...
Co dla sadownika z "tarczy...
Oglądałem sobie "gołe panie", ale myślę...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak Byś odrobinę miał więcej dystansu i...
400 kontenerów jabłek...
Sadownictwo to był nasz biznes, oni niech...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jeśli słucha się tylko pe,dałeNU to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Przed godziną rzecznik Rządu Najjaśniejsze...
Co dla sadownika z "tarczy...
Konstytucja nie zabrania takich obrad. To...
Co dla sadownika z "tarczy...
ciekawe gdzie mieli konstytucje jak wywalali...
Co dla sadownika z "tarczy...
Trzaskowski pokazuje dobitnie gdzie PO ma...
Co dla sadownika z "tarczy...
Kidawa z PO nie chce obrad sejmu przez...
Co dla sadownika z "tarczy...
a w mieście to nie zbankrutują ? pisałem...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nasi włodarze naszej Najjaśniejszej NIE...
Co dla sadownika z "tarczy...
To co pisze Jerzy45 oby się nie sprawdziło....
Co dla sadownika z "tarczy...
Co to za wieśniak/rolnik który pisze że...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ktoś czyta jeszcze te wypociny 45 z ZSL u.
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy można się z twoim twierdzeniem...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ameryki nie odkryłeś z tym że będzie...
Co dla sadownika z "tarczy...
To, że jesteś pospolitym chamem, to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Spójrzmy prawdzie w oczy. Dudopodobni...
Co dla sadownika z "tarczy...
Sądziłem, że tu na portalu będzie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Panie Cichon,oczywiście żartowałem z tym...
Co dla sadownika z "tarczy...
@Espuma. Gdybyś spojrzał na godzinę...
Co dla sadownika z "tarczy...
Macie już pomoc od PIS odroczą jedną...
Co dla sadownika z "tarczy...
Panie Pilsner nie ma co się załamywać...
Wyczarterował samoloty dla...
Zawsze po artykule z tytułem hodowca,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Powiem nawet więcej:kończynka kwitnie
Co dla sadownika z "tarczy...
Wciąż jest wielu WIERZĄCYCH W TO ŻE RZĄD...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ośmielam się stwierdzić że na tym portalu...
Co dla sadownika z "tarczy...
skad wiesz czy przyjadą czy nie ? moze ci...
Co dla sadownika z "tarczy...
Do 45-ty.Te swoje wypociny to możesz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie przesadzaj Jerzy.Pomoc jest niezła.Co...
Co dla sadownika z "tarczy...
Pisałes że lubisz czytać to masz lekture...
Co dla sadownika z "tarczy...
przemyślałeś że przesadziłeś i sie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Rzecz w tym że podzielili między władze,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Trochę nie do końca jasno napisałem, więc...
Co dla sadownika z "tarczy...
O kur*a ...Wzruszyłem się...po policzku...
Co dla sadownika z "tarczy...
( Espuma,paerl7911,Alfred40) No jak nie...
Pszczoły po zimie w...
Przyznam, że koncepcja liczenia psów i...
ZSRP apeluje do sadowników...
Może parę konkretnych przykładów,...
Przymrozek 20/04/2017r. -...
Jak się prognozy sprawdzą to za dwa...
Co dla sadownika z "tarczy...
Szuka inspiratorów u Kidawy Końskiej ..
Co dla sadownika z "tarczy...
czterdziestopiąty już się poci żeby...
Mamy nakaz natychmiastowego...
Znaczy w centrum kraju sortownia się znajduje.
instagram